karkas

آشنایی با تانک سنگین M26 Pershing

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با سلام


به در خواست محمد تامکت عزیز در این تاپیک شما با تانک سنگین ایالات متحده آمریکا به نام M26 Pershing آشنا خواهید شد .
در طی جنگ جهانی دوم ابتکارات زیادی در زمینه های هوایی ، زمینی و دریایی از کشور های حاضر در جنگ جهانی دوم سر زد . یکی از دیگر ابتکارات ساخت تانکی برای پشتیبانی از نیروی پیاده نظام بود که در همین راستا کشور های فرانسه ، آلمان ، انگلستان و ایالات متحده گام های بلندی رو برداشتند .M26 Pershing نام یکی از تانک های سنگین ایالات متحده آمریکا در طی جنگ جهانی دوم و جنگ کره است . اسم این تانک از روی فرمانده گروه آمریکایی American Expeditionary Force که یک گروه حاضر در جنگ جهانی اول بودند گذاشته شده بود . مثل همه کشور ها در آن زمان آمریکا قصد تولید تانکی دو منظوره را داشت که هم قدرت پشتیبانی از پیاده نظام را داشته باشد و هم قدرت در هم شکستن خطوط دشمن . از سال 1942 تا پایان جنگ جهانی دوم تانک ام4 شرمن این دو وظیفه را به تقریبا به خوبی انجام می داد ولی از بعدی دیگر تانک شرمن یک ضعف عمده داشت و آن پائین بودن سرعت بود . و همین امر باعث شد در طی دو سال بعد آمریکا دست به ساخت تانک هایی مانند T22 ، T23 ، T25 و T26 بزنه . در این نمونه تانک ها برد ، سرعت ، جنگ افزار ، نیرو موتور و برجک متفاوت بودند . اگرچه این تانک ها بسیار خوب عمل می کردند ولی آمریکا هنوز در پی ساخت تانکی با فن آوری و تکنولوژی بهتری بود . در همین راستا بود که دکتر جان دیویسن در سال 1944 دست به تحقیق در مورد ساخت چنین تانکی زد و بالاخره در سال 1945 چنین پروژه ای را تکمیل نمود و اولین تانک M26 را به مرحله تولید رسانید . باید خاطرنشان کرد که تانک ام-26 بسیار دیر به جنگ رسید و خیلی زود هم بازنشسته شد . در حقیقت می توان گفت که در سال 1945 این تانک رسما به نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا وارد شد و در سال 1950 پس از به سر انجام رساندن دو جنگ یعنی جنگ جهانی دوم و جنگ کره بازنشسته شد .


تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر

جنگ ها

همانطور که گفته شد این تانک سنگین در سال 1945 وارد به نیروی زمینی آمریکا شد . اما در حقیقت نمی توان گفت که ام26 به طور وسیع در اروپا در طی جنگ جهانی دوم به انجام عملیات پرداخته باشد چراکه نمونه های بسیار کمی از آن به اروپا آورده شدند و بنابر سنگین بودن تانک حمل و نقل آن هم بسیار کند بود . در 23 فوریه سال 1945 این تانک ها به تعداد 30 دستگاه رسما وارد خاک اروپا شدند . اولین عملیات برای این تانک 5 روز بعد از ورود آن بود یعنی در تاریخ 28 فوریه که در طی آن عملیات با یک تانک چند دستگاه تانک تایگر درگیر شدند که در آن عملیات حدود 7 ام26 و 4 تایگر حضور داشتند که در آخر هر چهار تایگر نابود شدند ول یدر عوض 6 دستگاه از ام26 نابود شد و فقط یک تانک جان سالم بدرد برد که ان هم به شدت ضربه خرده بود و شایان ذکر است که از 5 نفر حاضر در تانک ام26 3 نفر آن ها زخمی شده بودند . در همین عملیات بود که افراد و محققان در این امر با بررسی بر روی زره تانک ام26 فهمیدند که زره به هیچ وجه قدرت کافی ندارد و به همین دلیل بود که یک بدنه باسبیت برای ام26 طراحی کردند . زره باسبیت زره بسیار قدرتمند و مقاومی بود ولی به شدت بر روی وزن و سنگین و همچنین موتور تاثیر می گذاشت بنابراین تصمیم گرفته شد که موتور را ازنوع LM66 بکنند . این امر باعث شد که از لحاظ سرعت و مقاومت این انک مجهز تر شود . این نمونه تانک با موتور LM66 و با زره باسبیت به تانک M26A1 معروف شد که در واقع نمونه دوم تانک ام26 بود . در کل این نمونه تانک توانست در 15 عملیات به طور وسیع شرکت کند و توانست بسیار خوب و همانطور که پیشبینی شده بود عمل کند . بعد از جنگ جهانی دوم محققان یک بار دیگر طرز کار این تانک رو مورد بررسی قرار دادند و دست به ابتکارات دیگری زدند و بنابر عملکرد خوب این تانک تصمیم به ساخت انواع دیگر این تانک با استفاده و الگو برداری از این نمونه گرفتند . در طی همین تصمیم 6 نمونه تانک ساخته شد که هم جزو خانواده پرشینگ قرار می گیرند . ام26 یک بار دیگر در جبهه های نبرد شرکت کرد و این بار در جنگ کره . در همین راستا تانک M46 با موتوری بهبود یافته و قدرتمند وارد جبهه جنگ با کره شد در واقع این تانک نمونه دیگری از همین خانواده است که با نام M26E2 هم شناخته می شود . بنابر کارکرد خوب M46 در جبه جنگ تعداد کمی از تانک ام26 به جبهه ی نبرد فرستاده شد . یکی از دلایل وجود وسیع تانک M46 در جبهه های نبرد کره وجود تانک قدرتمند و تقریبا بی رقیب تی-34 کره بود .
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر

کشور های استفاده کننده و نمونه های مختلف ام26

در سال 1952 نیروی زمینی بلژیک بیش از 423 دستگاه تانک M26 و M26A1 پرشینگ از طرف آمریکا دریافت کرد البته به عنوان اجاره . در سال 1952 آمریکا در پی قدرتمند کردن متحدان خود بود و به همین دلیل 423 تانک از این نمونه به بلژیک داد و پس از مدت یک سال و هفت ماه آن ها را رسما به بلژیک فروخت . در واقع فرمانده ارشد نیروی زمینی بلژیک ، آکسارت منسوبی بعد از دیدن عملکرد خوب این تانک ها پیشنهاد خرید همه 423 تانک را به آمریکا داد و آمریکا هم با این طرح موفقت کرد . البته این تانک ها در سال 1969 از نیروی زمینی بلژیک بازنشسته شدند و عملا از آن سال استفاده ای از آن ها نشد . همانطور که گفته شد 6 نمونه از این تانک تولید شدند که از آن ها می توان M26 با توپ muzzle brake و همچنین M26A1 با توپ Bore evacuator 80 میلیمتری و همچنین M26A1E2 که التبه این نمونه یک طرح آزمایشی با توپ T15E1/E2بود و همچنین M26E1 با توپ 90 میلیمتری و همچنین M26E2 با موتور بهینه سازی شده M3A1 که در واقع همان M46 است . T26E2 با توپ 105 میلیمتری و در آخر T26E5با توپ 279 میلیمتری . در اینجا باید اضافه کنم که تانک M26E2 همان تانک M46 پایتن است که در واقع یکی از قدرتمند ترین تانک ها در جریان جنگ سرد بود که از یک برجك T42 و يك توپ 90 ميليمتري استفاده می کرد . در کل کشور های استفاده کننده از این سلسله تانک ها کشور های بلژیک و ایالات متحده آمریکا بودند که آمریکا بزرگ ترین استفاده کننده از آن بود .تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر


سیستم ها ، موتور ، جنگ افزار و توضیحات کلی

تانک ام26 پرشینگ یکی از تانک های قدرتمند جنگ جهانی دوم به شمار می یاد و این تانک به دلیل داشتن وزن 41 تن جزو تانک های سنگین حساب می شه . نمونه های مختلف این تانک سبب شده تا تنوعی در تجهیزات اون باشه برای مثال اگر ما نگاه به مدل نخست این رشته تانک ها بندازیم از بعد جنگ افزار در اون توپ 25 میلیمتری هم پیدا می کنیم ولی اگر به آخرین نمونه اون نگاه کنیم با یک توپ 279 میلیمتری طرف هستیم . تانک نخست یعنی ام26 از سیستم گاز سیستون فابریک برای حرکت و در مناطق صعب العبور استفاده می کرد و برای داشتن سرعت بالا تر از ناستریک حرارتی ولی به دلیل وزن و زره بسیار سنگینی که داشت مجبور بودند از دو سیستم مجزای LINDASTRIAL و همچنین LKJNE3 استفاده کنند تا وزن وارده بر موتور و سیتسم های حرکتی آسیبی وارد نکنه . از بعد رادیویی و ارتباطی این تانک به سیتسم های ارتباطی مولتیماشن مجهز بود که البته امروزه از اون استفاده نمی کنند . از بعد رادیویی و ارتباطی 3 سیستم در اینجا وجود دارد . نمونه اول مولتیماشن است و نمونه های دوم و سوم به ترتیب تاستنین94 و دابریک 12 است . این سه سیستم کل سیتمس های رادیویی و ارتباطی این تانک ها رو در بر می گیرند . در بقیه بقیه نمونه ها هم این سیستم های رادیویی خودنمایی می کنند اگرچه بهینه سازی شده هستند به صورتیکه در تانک T26E2 از نمونه RG25 استفاده می کنند . از بعد جنگ افزاری باید گفت که در نمونه نخست سلاح اصلی این تانک یک قبضه توپ 70 میلیمتری بود که در نمونه های بعدی میزان این توپ ها افزایش پیدا کرد . برجک ام26 از نوع T-13 است که قادر است در 10 ثانیه یک چرخش کامل بکند . در کل نمونه نخست این تانک یعنی ام-26 فقط به تعداد 40 فروند ساخته شد که تعدادی در جنگ جهانی دوم منهدم شدند و به دلیل وجود خرابی در قسمت موتور دیگر تولید نشدند . یکی از اشکالات اساسی این تانک وجود موتور بود . بیشتر موتور هایی که بر روی این تانک نصب می شد با خرابی و اشکال روبرو می شدند و همین باعث شد تا به محض ورود تانک ام46 پاتن این سلسله تانک ها بازنشسته شوند . یکی از اشکالات اساسی که تانک ام-26 داشت در این بود که به دلیل سرعت پائین به طور خیلی سریع شکار می شد و حتی در بعضی از مواقع توسط پیاده نظام منهدم می شد .
نام : M26 Pershing
نمونه : تانک سنگین
کشور سازنده : ایالات متحده آمریکا
سال های خدمت : 1945 تا 1950 در آمریکا
سال های خدمت در بلژیک : 1952 تا 1969
جنگ ها : جنگ جهانی دوم و جنگ کره
وزن : 41.9 تن
طول : 8.65 m
عرض : 3.51 m
ارتقاع : 2.78 m
سرنشنیان : 5 نفر ( فرمانده ، راننده ، کمک راننده توپ چی و پر کننده توپ )
سلاح اصلی : توپ 80 میلیمتری
ماشین بخار : 8 سیلندر / گازوئیل / 500/450 hp
قدرت/سنگینی : 11.9/10.6 hp
برد : 161 کیلومتر سرعت : 40 کیلومتر

تصویر
تصویر
تصویر

موفق باشید / icon_cool
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تی 34 دو نمونه اصلی داره یه نمونه که کالیبر توپ اصلی اون کمتره در حدود سال 1942 به جنگ وارد شد اون یکی کالیبرش بیشتره و در اواخر جنگ جهانی وارد میدان شد. این پرشینگها در جنگ کره با کدوم یکی از تی 34 ها روبرو شدند و عملکرد رزمی اونها در برابر تی 34 چه جوری بود. در این زمینه مطلبی داره آرش جان؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا رضا عزیز


این جدول ترتیبی ورود تانک های تی-34 به خدمت است .


در سال 1940 مدل T-34/76A وارد به خدمت شد .
در سال 1941 مدل T-34/76B وارد به خدمت شد .
در سال 1942 مدل T-34/76C وارد به خدمت شد .
در سال 1943 مدل T-34/76D و ای و اف وارد به خدمت شدند .

شما می گی اونی که در سال 1942 وارد به خدمت شد بنابراین حتما مدل T-34/76C است .

ولی آقا رضا تی-34 مدل های متفاوتی داره و بیش از 6 نمونه مختلف داره .

در جوابت باید بگم که در جنگ کره کلا کره از تانک نمونه اول یعنی T-34/76A استفاده می کرد . در زیر عکسش است .

تصویر


در جوابتون باید بگم که من به گفته یکی از دوستانم کتابی رو خریداری کردم که مقاومت تانک ها رو در مقابل هم بررسی می کنه . این کتاب بیش از 653 صفحه داره که اکثرا رنگی هستند و با عکس . در این کتاب از آغاز ساخت تانک تا کنون رو مورد بررسی قرار داده حتی از تانک ذولفقار هم نام برده ولی در زیرش نوشته تمام جزئیات در مورد این تانک فقط حدسیات هست .

در جوابتون بنابر گفته این کتاب و با اشاره به همین موضوع گفته تعداد زیادی تانک پرشینگ در جنگ کره نبودند یعنی از مدل های ام-26 نبودند و از مدل ام47 بودند و گفته شده که تانک های تی-34 بر اون ها پیروزی متلق داشتند و گفته شده بنابر گفته کره ای ها در عملیات آن چوییکا ( یک اسم کره ای ) این دو تانک در مقابل هم قرار می گیرند که آمار به شرح زیر بوده :

19 تانک تی-34
21 تانک ام47

گفته شده که در پایان از 19 دستگاه تانک تی-34 4 دستگاه منهدم دشه بوده و و 5 تای آن آسیب دیده بوده و بقیه سالم بودند . ول یدر عوض 21 تانک ام47 در حدود 16 دستگاه نابود شده بوده و 2 تا رو پیاده نظام گرفته بودند و بقیه آسیب دیده بودند .

امیدوارم جواب ُرالت رو گرفته باشی .

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آرش جان مرسی از توجه و دقت شما. همین رو می خواستم بدون. می خواستم ببینم این پرشینگها وقتی روبروی تی34 قرارگرفتند چگونه کارکردند. البته در یک نبرد واقعی باید مسائلی مانند آموزش خدمه، مهمات موجود، سوخت تانک، فرمانده واحد ، زمین و عوارض منطقه نبرد و خیلی فاکتورهای دیگر رو درنظر گرفت و نمی تونیم به خاطر مثلا یه نبرد قضاوت بکنیم که تی 34 بهتره یا پرشینگ. من فقط می خواستم حدود کار دستم بیاد که اومد. واقعا تشکر. اسم اون کتابه رو هم اگر ممکنه بنویس. در ضمن الان یه نیگاه به منابع خودم کردم در سال 1944 روسها تی 34 رو به یک توپ 85 میلیمتری مجهز می کنند و تی34 هایی که توپ 76 میلیمتری داشتند را از خط تولید خارج می کنند. باز هم ازت تشکر می کنم. رضا

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مطلب جالبی بود دستت درد نکند. البته کلاس وزنی و قدرت آتش تانک پرشینگ از تی34 برتر بوده و مقایسه این دو تانک صحیح نیست. ولی تی34 تانکی است که دروازه های برلین را گشود. این تانک هنوز هم در خط تولید است منتهی با تغییرات متناسب زمانه و اسم تی90 ! icon_cool

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
رضا جان اسم کتاب اینه : THE TANKS بعد زیر این اسم نوشته : FACE TO FACE . به هر حال اگر تونستی گیرش بیاری واقعا عالی می شه و حساب کلیه تانک ها می یاد دستت . موفق باشید .

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نکته جالبیه بچه بیشتر دقت کنید این تانک هنوز هم در خط تولید است منتهی با تغییرات متناسب زمانه و اسم تی90 واقعا مرسی زدی توی خال

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تانک پرشینگ راکت انداز !

M26_Pershing_with_T99_rocket_launche-1.j

 

طرح فوق نمونه آزمایشی از تانک پرشینگ بوده است که به یک راکت انداز  4.5 اینچی به نام T99 مجهز بود. در مجموع این پرتابگر ها ظرفیت 44 عدد راکت را داشته است. در این طرح خدمه می توانستند با تغییر دادن زاویه توپ اصلی تانک، زاویه  پرتابگر راکت ها را  نیز تغییر دهند تا به زاویه دلخواه برای پرتاب راکت ها دست پیدا کنند. همچنین خدمه تانک می توانستند راکت ها را به شکل تکی شلیک نمایند یا در عرض 7 ثانیه تمامی 44 راکت را شلیک نمایید.

 

thumb_M26_Pershing_with_T99_rocket_launc thumb_M26_Pershing_with_T99_rocket_launc

  • Like 1
  • Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نماییدورود به سیستم