امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با سلام خدمت همه دوستان گرامي
پيشرفت تكنولوژي در زمينه هاي اطلاعات و فضاي مجازي و نرم افزارهاي رايانه اي همانطور كه فرصتهاي زيادي را ايجاد كرده تهديد هاي فزاينده اي را نيز با خود به ارمغان آورده است . وابستگي هرچه بيشتر زندگي انسان به ماشين و ايجاد و انتقال داده ها و اطلاعات با روشها و تكنولوژيهاي نوين پردازش و انتقال و گستره عظيم آن در سراسر دنيا آسيب پذيري زيادي را براي كشورهاي مختلف از جمله كشور ما پديد آورده است . هرچند ورود اين دست فن آوريها به كشور ما سابقه زيادي ندارد اما به تدريج و با افزايش ضريب نفوذ آن در كشور ضرورت توجه به امنيت ملي سايبر در كشور ما بيش از پيش احساس مي شود .
پيشنهاد مي كنم بخش جداگانه اي در سايت جهت اراپه اخبار و تحليلها و اطلاعات در مورد امنيت ملي سايبر ايجاد شود تا باعث افزايش سطح آگاهي دوستان به خصوص در زمينه كاربردهاي نظامي اين مورد شود
براي درك بيشتر اهميت موضوع توجه دوستان را به مطلب زير كه منبع آن خبر گزاري مهر مي باشد جلب مي كنم
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
معاون پژوهش و تولید علم دانشگاه عالی دفاع ملی به گسترش نرم افزارها در کشور بدون در نظر گرفتن مسائل امنیتی اشاره کرد و گفت: در حالی که تمام دغذغه مسدود کردن بلوتوث است، هکرها با هک سیستمهای رایانه ای جریمه ها را نیز دستکاری می کنند.
به گزارش خبرنگار مهر، حسین عصاریان نژاد روز گذشته در میزگرد اولین همایش پدافند غیرعامل، فضای سایبر موجود در کشور را پر ابهام خواند و گفت: سیستمهای عامل به همراه نرم افزارهایی برای اموری چون کارت سوخت، امور بانکی، خریدهای تجاری و ... بدون توجه به بعد امنیتی بکار می روند. در چنین فضایی شالوده های مدیریتی و کشور ناکارآمد خواهد بود.
معاون پژوهش و تولید علم دانشگاه عالی دفاع ملی با بیان اینکه از پدافند غیرعامل یک مفهوم سنتی را اختیار کرده ایم، افزود: امروزه از تکنولوژیها به ویژه در حوزه IT بطور گسترده استفاده می شود و لذت خاصی را در کاربران از لحاظ سرعت انجام کار ایجاد کرده است ولی از مسائل امنیتی چشم پوشی شده است.
وی بر حفاظت اطلاعات سیستمهای بانکی، سوخت، سیستم چرخه اقتصادی، بازگشایی اعتبارات و خریدهای کلان کشور تاکید کرد و ادامه داد: متاسفانه دانش کاربران در زمینه امنیت شبکه بسیار پایین است بطوریکه در مشاوره هایی که انجام می شود می توان مشاهده کرد که بر اثر این نا آگاهی چه میزان اطلاعات کشور به بیرون رخنه کرده است.
معاون پژوهش و تولید علم دانشگاه عالی دفاع ملی، ورود به عرصه پدافند غیرعامل را مستلزم تعیین جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور دانست و اظهار داشت: ما نمی توانیم درها را به روی خود ببندیم و با بیان اینکه ما نیازی به این ارتباطات نداریم، پهنای باند را آنقدر کم کنیم که نتوانیم ارتباطی برقرار کنیم. این امر بر سایر ملازمات ما اثر خواهد گذاشت.
عصاریان نژاد به لزوم تربیت نخبگان در حوزه های کامپیوتر و فناوری اطلاعات تاکید و خاطر نشان کرد: در حال حاضر نرم افزار ISMS وارد سیستم های اطلاعاتی شده اند و کشورهای دیگر تحت عنوان "امنیت ملی سایبر" به آن پرداخته اند.
عضو هیئت علمی دانشگاه عالی دفاع ملی افزود: تنها بخشی از فناوری اطلاعات را در کشور درک کرده ایم و از ترفندها و روشهای آن در بخش نرم افزاری و سخت افزاری ناآگاه هستیم. شاید در سالهای قبل نمی دانستیم که بسیاری از تجهیزاتی که به کشور وارد می شود به دلیل حساسیتهایی که دارد بر روی مدارهای آنها المانهایی را قرار می دهند که در شرایط خاص می توانند از آن استفاده کنند.
به گفته وی این نا آگاهی موجب می شود در زمان درگیری، کشور صدمات زیادی را متحمل می شود.
وی با شاره به این مطلب که در کشور فقط اصول فضای سایبر را آموزش داده ایم، افزود: متاسفانه از سیاستهای نفوذ که سرویسهای اطلاعاتی و سازندگان بزرگ نرم افزارها استفاده می کنند اطلاعی نداریم.
عصاریان نژاد ایجاد شبکه محدود داخلی، بانک اطلاعات خاص و قابل کنترل و دیواره های جلوگیری از نفوذ و هک در کشور را از راهکارهای خروج از این وضعیت ذکر کرد و گفت: متاسفانه در این زمینه بسیار عقب هستیم و طلب می کند که در این زمینه سرمایه گذاری کنیم.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بسيار عالي و مفيد بود. icon_cool
خسته نباشي.

از لطف شما متشكرم . خوشحال مي شوم اگر شما و ساير دوستان اطلاعات يا نظراتي در اين خصوص داريد مطرح بفرماييد

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در گفتگو با «نسیم»، از برگزاری 'مانور دفاع سایبری' در سازمان‌های حساس و مهم در سال 1390 خبر داد

غلامرضا جلالی با اعلام این خبر افزود: سازمان پدافند غیرعامل کشور در سال 90 با کمک مراکز امنیتی و فنی در سازمان‌ها و دستگاه‌های حساس و مهم مانور سایبری و تست نفوذ را انجام می‌دهد تا مشخص شود کدام دستگاه‌ها و بخش‌ها در مقابل تهدید سایبری قوی هستند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در این مانور سایبری ابتدا میزان کارایی نرم‌افزارها و روش‌های مورد استفاده در مقابل تهدیدات سایبری سنجیده می‌شود و سپس در مرحله بعد مشکلات و نواقص موجود رفع می‌گردد.

[url=http://nasimonline.ir/NSite/FullStory/News/?Id=211263]منبع[/url]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]یه سوال دفاع سایبری یعنی چی [/quote]
با توجه به متن خبر:
در این مانور سایبری ابتدا میزان کارایی نرم‌افزارها و روش‌های مورد استفاده در مقابل تهدیدات سایبری سنجیده می‌شود و سپس در مرحله بعد مشکلات و نواقص موجود رفع می‌گردد.

[quote]چه ربطی به پدافند غیر عامل داره
[/quote]
كاملا مرتبط ميباشد.پدافند غير عامل شامل تمامه نقاط انحرافي و ناديده گرفته شده و همچنين تمامه نقاطي كه در رابطه مستقيم با ميدان جنگ نيستن هم ميشه.مثلا امنيت يك سازمان حساس در مقابل نفوذ.
در اين مانور عده اي سعي در تخريب و نفوذ به يك سازمان فرضي دارند كه عده اي هم بايد با اونها مقابله كنند.

در ضمن استاكس نت رو كه يادتون نرفته :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح درباره حقوق بین‌المللی فضای سایبری

 

800px-Seal_of_the_General_Staff_of_the_Armed_Forces_of_the_Islamic_Republic_of_Iran_svg.png

متن این بیانیه که توسط مرکز فضای مجازی نیروهای مسلح صادر شده است به شرح زیر است:

 

مقدمه

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در گفتمان امنیت ملی برای بازدارندگی و دفاع سایبری در مواجهه و مقابله با تهدیدات متنوع و متکثر فضای سایبری مأموریت دارد.

تمامی سازمان‌ها و نهادهای ذی ربط در کشور با توجه به واگذاری مأموریت دفاعی به نیروهای مسلح و وفق فرمان مقام معظم رهبری و فرماندهی معزز کل قوا مدظله العالی، می بایستی با ستاد کل نیروهای مسلح هماهنگی و هم افزایی داشته باشند و از آنجا که فضای سایبری به اذعان متخصصین امر قلمرو جدیدی در حوزه دفاعی و امنیتی است، سند پیش رو به عنوان "بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در قبال حقوق بین الملل فضای سایبری"، مفاهیم، سیاست‌های کلان و چارچوب اقدامات نیروهای مسلح در مقابله با تهدیدات متنوع و متکثر فضای سایبری را تبیین می‌کند.

 

ماده۱: کلیات

معتقدیم، حقوق بین الملل قابل اعمال بر فضای سایبری باید توزیع کننده عادلانه منافع و امتیازات یک فضای صلح آمیز سایبری و متضمن «دسترسی» و «حاکمیت منصفانه» برای تمام دولت‌ها باشد.

تاکید می‌نمائیم، هر چند تمامی دولت‌ها باید در برخورد با فضای سایبری مسئولانه عمل کنند، ولی به اقتضای امکانات و فناوری‌های موجود در هر کشوری، دولت‌ها مسئولیت مشترک ولی متفاوت دارند.

براین باوریم، طیف وسیعی از اصول حقوقی بین المللی موجود، شامل اصول برابری حاکمیت دولت‌ها و ممنوعیت توسل به زور و عمل تجاوزکارانه می‌تواند در استفاده از فضای سایبری قابل اجرا باشد.

 

ماده۲: سیاست‌های حاکمیتی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

جمهوری اسلامی ایران حوزه‌های حاکمیتی خود را با تمرکز و در انطباق با قابلیت‌های لازم برای حراست از اقتدار راهبردی نظامی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ملی توسعه داده است، در این مسیر، توسعه تخصص‌ها و ابزارهای پیشرفته سایبری، برای دفاع فعال و بازدارنده سایبری، از جمله اولویت‌های مهم برای تحقق و حفظ اقتدار راهبردی نظام است.
قواعد حقوق بین الملل معاصر حکایت از وجود قلمرو محصور در مرزهای جغرافیایی دولت‌هایی دارد که حاکمیت یا لااقل صلاحیت خود را درون آن مرزهای جغرافیایی اعمال می‌‎کنند. به باور نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران حاکمیت سرزمینی و صلاحیت دولت، بر تمامی اجزای فضای سایبری نیز تسری دارد.

هر گونه استفاده عامدانه از زور سایبری با پیامدهای فیزیکی یا غیر فیزیکی که تهدیدی برای امنیت ملی بوده یا منجر به بی‌ثباتی آن به واسطه بی‌ثباتی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شود، ناقض حاکمیت دولت است.

عملیات بهره‌برداری سایبری در مواقعی که مستلزم نفوذ غیرمجاز به زیرساخت‌های سایبری(دولتی یا خصوصی) تحت کنترل دولت دیگری باشد، می‌تواند نقض حاکمیت دولتِ هدف تلقی شود.

حاکمیت دولت‌ها واقعیتی فراحقوقی نیست و باید در کنار و با توجه به سایر اصول بنیادین حقوقی مانند اصل عدم مداخله، اصل حسن نیت، اصل حق تعیین سرنوشت و سایر اصول اساسی تفسیر گردد، باید توجه داشت که اصل حاکمیت دولت‌ها اصلی برابرگرا و مساوات طلب است و حاکمیت هیچ دولتی برتر از حاکمیت دولت دیگر نیست، لذا اقدامات محدودساز، مسدودساز و تحریم‌ها، نقض حاکمیت دولت‌های مستقل تلقی می‌شود، چرا که منجر به نادیده گرفته شدن حاکمیت دولت هدف می‌شود.

 

ماده۳: مداخله در امور داخلی از منظر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

تردیدی نیست که اصل عدم مداخله یک اصل مستقل حقوق عرفی است و اعمالی با هدف تغییر رژیم سیاسی دولت‌ها مانند مداخله قهرآمیزِ سیاسی، نقض آشکار این اصل است. مواردی مانند دستکاری سایبری انتخابات یا مهندسی افکار عمومی در آستانه انتخابات را می‌توان از مصادیق آشکار مداخله تلقی کرد. همچنین مداخله شامل وضعیت‌هایی است که در آن مداخله غیرسایبری در فعالیت‌های سایبری مربوط به امور داخلی و خارجی دولت دیگر صورت می‌گیرد. عملیات سایبری که وب سایت‌ها را به منظور دامن زدن به نزاع و تنش‌های داخلی در یک دولت از کار می‌اندازند یا به منظور تأثیر گذاری بر نتیجه انتخابات در دولت دیگر پیام‌هایی را به صورت گسترده در بستر سایبری به رأی دهندگان ارسال می‌کنند را نیز می توان نمونه‌ای از مداخله ممنوعه تلقی کرد.

مداخله مسلحانه و تمامی اشکال دیگر مداخله یا اقدام به تهدید علیه شخصیت دولت یا علیه عناصر سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن با توسل به ابزار سایبری و غیرسایبری غیرقانونی است و هیچ دولتی نمی‌تواند دولت دیگری را با توسل به ابزار سایبری یا غیر آن به استفاده یا تشویق به استفاده از اقدامات اقتصادی، سیاسی یا هرگونه اقدام دیگری به منظور تحصیل تبعیت آن در اِعمال حقوق حاکمیتی‌اش یا تضمین کسب امتیازاتی از آن، از هر نوع، وادار نماید.

تمامی اشکال آشکار، ظریف و تکنیک‌های بسیار پیچیدۀ اجبار، براندازی و هتک حرمت(اعم از سایبری و غیرسایبری) با هدف اخلال در نظم سیاسی، اجتماعی یا اقتصادی سایر دولت‌ها یا بی‌ثبات سازی حکومت‌هایی که در صدد آزادسازی نظام اقتصادی و سیاسی و فرهنگی خود از کنترل یا دست اندازی خارجی هستند، غیر قانونی است.

دولت‌ها حق ذاتی بر توسعۀ کاملِ سیستم اطلاعات و رسانه‌های جمعی‌، بدون مداخله، و استفاده از رسانه‌های اطلاعاتی،‌ به منظور پیشبرد منافع و آرمان‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خود دارند. اقداماتی که منجر به ممانعت، قطع و یا محدود شدن عملکردِ سیگنال‌ها و ابزار انتقال اطلاعات و سیستم‌های تأمین کنندۀ کنترل و اعمال حاکمیت دولت می‌شود غیر قانونی است.

برنامه‌های ظرفیت‌سازی در حوزه سایبر باید بر اساس برنامه‌ها و نیازهای ملی دولت‌ها و در انطباق با وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آنها طراحی و اجرا شود و خود وسیله‌ای برای مداخله در امورداخلی آنها نباشد.

 

ماده۴: توسل به زور و حمله سایبری از منظر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

به باور نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تردیدی نیست که آن دسته از عملیات سایبری که منتج به ایراد خسارات مادی به اموال یا صدمه به افراد در گستره و شدت لازم می‌شود یا به طور منطقی احتمال زیادی دارد که چنین آثاری را به بار آورد، توسل به زور محسوب می شود. اگر این نوع از عملیات زیرساخت‌های حیاتی ملی، شامل زیرساخت‌های دفاعی را متأثر سازند، طبیعتاً ناقض قاعده توسل به زور تلقی خواهند شد، اعم از این که در مالکیت حکومت یا بخش خصوصی باشند.
به باور نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران  چنانچه شدت عملیات سایبری به زیرساخت‌های حیاتی کشور به آستانه حمله مسلحانه متعارف ارتقاء یابد، حق دفاع مشروع برای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران محفوظ است.

 

جمع بندی

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به سان دکترین قابل اعمال خود در فضای فیزیکی، در فضای سایبری نیز آغازگر هیچ منازعه‌ای نیستند و خط مشی تبیین شده در این سند را به عنوان چارچوب اقدام خود در مواجهه و مقابله با تهدیدات متنوع و متکثر فضای سایبری قلمداد می‌کنند.

بدیهی است نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در صورت نقض هر یک از خط مشی‌ها و سیاست‌های تبیین شده، از سوی دولت، گروه یا فردی که تحت حمایت، هدایت یا کنترل دولتی باشد، این حق را برای خود قائل هستند که تهدیدات را در هر سطحی با قدرت و پشیمان کننده پاسخ دهند.

 

منبع

 

رزمایش دفاع سایبری «فتح یک» ارتش برگزار شد

نقل قول

 امیر دریادار «حبیب‌الله سیاری» معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران در جریان برگزاری رزمایش مشترک دفاع سایبری فتح یک آجا با بیان اینکه موضوع توسعه توان دفاع سایبر در دستور کار ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است، اظهار داشت: همزمان با افزایش قدرت دفاع سایبر، به‌دنبال این هستیم که توان مقابله با تهدیدات سایبری ارتش را ارتقاء دهیم.

وی گفت: موضوع سایبر امروز به‌عنوان بُعد پنجم صحنه نبرد مطرح است و یکی از مؤلفه‌های اثرگذار در ارتقای توان رزم ارتش جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

امیر سیاری ادمه داد: بی‌توجهی به بحث سایبر به‌عنوان یک موضوع جدید، می‌تواند آسیب‌هایی را به توان رزم وارد کند، اما به خاطر اینکه ما غافلگیر نشویم و بتوانیم توان رزم خود را حفظ کنیم و بالا ببریم، موضوع توسعه توان دفاع سایبر در دستور کار ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه فرمانده معظم کل قوا (مدظله‌العالی) روی این موضوع تأکید فراوان دارند، خاطرنشان کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران با توجه به اهمیت موضوع سایبر در ارتقای توان مقابله با تهدیدات، اقدامات گسترده‌ای انجام داده و با پرورش نیروی انسانی بویژه جوانان خلاق، توانمند و ماهر در بحث سایبر پیشرفت‌های چشمگیری داشته است.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش همچنین با اشاره به تأمین تجهیزات لازم و سازماندهی مناسب دفاع سایبری در ارتش افزود: پیش‌بینی اجرای رزمایش‌های دیگری در مقیاس‌های مختلف نیز به عمل آمده که در آینده اعلام خواهیم کرد و رزمایش مشترک دفاع سایبری فتح یک، نمونه موفقی از این رزمایش‌هاست.

دریادار سیاری ادامه داد: بهره‌گیری از تاکتیک‌هایی که ساخته و پرداخته ذهن پویای همین نیروهای جوان است و بحمدالله امروز در فضای سایبر در خدمت ارتش جمهوری اسلامی ایران هستند از جمله دستاوردهای این رزمایش است.

وی تصریح کرد: در این رزمایش نقاط قوت بسیاری داشتیم که به دنبال توسعه آن هستیم و ان‌شاالله آسیب‌های خود را در خصوص تهدیدهای سایبری نیز با رزمایش‌هایی که بزودی برگزار خواهیم کرد به حداقل و به صفر می‌رسانیم و همزمان با افزایش قدرت دفاع سایبر، توان مقابله با تهدیدات سایبر و پاسخگویی به آن را نیز در دستور کار قرار داده‌ایم.

همچنین امیر سرتیپ «ناصر مختارزاده» معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: ارزیابی طرح‌های راهبردی توان دفاع سایبری در سطوح راهبردی، عملیاتی تاکتیکی و تکنیکی، ارتقاء قدرت برنامه‌ریزی تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران، احصاء و توسعه توان دفاع سایبری ارتش جمهوری اسلامی ایران، طراحی قدرت مواجهه خردمندانه با تهدیدهای سایبری و به‌کارگیری افسران سایبری در کنار نخبگان با تجربه جهت انتقال دانش از جمله اهداف برگزاری رزمایش دفاع سایبری فتح یک ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

وی تصریح کرد: امروزه تسلیحات و تجهیزات دفاع سایبری به گونه‌ای در حال توسعه است که با دقت، سرعت و هوشمندی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فناوری و اطلاعات را به خوبی به خدمت گرفته‌اند.

امیر مختارزاده با اشاره به بومی بودن تجهیزات رزمایش دفاع سایبری فتح یک ارتش جمهوری اسلامی ایران، گفت: این رزمایش با یک نگاه راهبردی در حوزه سایبر و با استفاده از نیروهای جوان، با انگیزه و با دانش طرح‌ریزی و اجرا شد و در اهداف کلان نیز، طراحی قدرت مواجهه قوی‌تر با تهدیدات سایبری و افزایش تاب آوری و بازدارندگی در سطوح مختلف، ارتقای قدرت برنامه‌ریزی برای تصمیم‌سازان در حوزه سایبری و درنهایت توسعه توان دفاع سایبری ارتش جمهوری اسلامی ایران را در برنامه‌ها و رزمایش‌های آتی مد نظر داریم.

ارتقای قابلیت دفاع سایبری ارتش از حالت ایستا به داینامیک
معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ارتش با اشاره به اینکه عدم وابستگی تجهیزات امنیتی فنی به کشورهای دیگر سبب شد که تجهیزات مذکور در زمان رزمایش، متناسب با نوع حمله‌های نیروی یورشگر تنظیم شود، افزود: این بدان معناست که قابلیت دفاع سایبری ارتش از حالت ایستا به حالت داینامیک و پویا تغییر و ارتقا یافته است.

وی خاطرنشان کرد: افسران جوان ما با استفاده از بستر سامانه‌های بومی و جهانی و بهره‌گیری از هسته‌های مجازی چند صد نفره عملیات پدافندی را انجام دادند.

امیر سرلشکر «سیدعبدالرحیم موسوی» فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران و امیر دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده آجا به‌صورت سرزده از محل برگزاری رزمایش دفاع سایبری فتح یک ارتش جمهوری اسلامی ایران بازدید کردند و از نزدیک روند برگزاری این رزمایش و بخشی از اقدامات نیروهای شرکت‌کننده را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دادند.

 

منبع

 

ویرایش شده در توسط bds110
 • Like 1
 • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

 خوب این بحث سایبر یکی  از معضل های  کشور ماست برآیندش رو در قطعی اینترنت آبان98 تا حملات سایبری دیدیم

در کنارش ضعف های مربوط به امنیت سایبری و قوانین حقوقی ضعیف کشور در خصوص افشای اطلاعات کاربران جمع اوری اطلاعات کاربران 

هک و سرقت فیزیکی اطلاعات بد افزار باج افزار و.... تا رانت اقتصادی سیاسی نظامی تا اجازه جاسوسی و... نداشتن موتور جستجو شبیه یاندکس و بیدو

که بتماند خدماتی نظیر گوگل ارائه کند نظیر ایمیل فضای ذخیره سازه ابری پلی استور یتوتوب  ترجمه  وبلاگ پشتیبانی از چند زبان خارجی

   تولید محتوا و ارائه خدمات در کشور و سایر کشورهای حوزه نفوذ نظیر عراق سوریه لبنان افغانستان تاجیکستان ترکمنستان  تا بحث های مربوط

حملات سایبری دیس اینفورمیشن دانش سایبری عموم جامعه تا  نهاد انتظامی مثل پلیس فتا و قوه قضاییه  سازمان پدافند غیرعامل

و....  تا زیر ساخت شهری مخابراتی و موبایل فضایی این حوزه بخصوص با برنامه  ماهواره های استارلینک و خصوصا بلک جک دارپا

و فناوری مرتبط با ارتباط لیزری بین فضا و زمین و بحث استفاده از فناورهای کوانتوم برای رمز گذاری ارتباطات 

 

متاسفانه عملکرد خوبی از این حوزه  زیر ساخت و استارت اپها ایران ندیدیم  بغیر تبانی تخلفات مالی گسترده انحصار بی حد حصر  نقض آزادی فردی

عدم پاسخگویی در خصوص افشا اطلاعات و یا از بین رفتن اطلاعات مشتریان و کاربران نحوه دسترسی سرمایه گزاران به اطلاعات و...

 

بازیگران کلیدی فضای سایبر ایران

thumb_photo_2021-01-14_19-30-02.jpg thumb_DHQXUdBXsAApW4Q.jpg  thumb_DNFz9RqWkAAyBNe.jpg thumb_E1mQwUvXMAMPGvr.jpg

 

البته بحث امنیت اقتصادی نهاد های مالی کشور هستیم که اخیرا اطلاعات بیش از 30 میلیون مشتری یکی از بانک ها منتشر شد

thumb_D1qsgsWXcAAn-GX.jpg thumb_DDzl7NdXkAA8GZX.jpg

 

 

خوب کشور زیر شدید ترین نظام های جمع آوری اطلاعات و عملیات سایبری قرار دارد

 

نقل قول

تاریخچه از اوسینت و ما جرای  فتنه 88 وبه تاخیر انداختن بروزرسانی های توئیتر

https://www.bellingcat.com/resources/articles/2016/07/14/a-brief-history-of-open-source-intelligence/

 

نرم افزار ویزدوم شرکت لاکهید مارتین  که به وضوح از ماجرای فتنه 88 در ویدئوش استفاده کرده

http://www.aparat.com/v/1gXZO

 

ویدئو تحلیلگر سابق سازمان سیا در مرکز دکترین  اموزش و فرماندهی امریکا  تروداک  و داده های شبکه مجازی در خصوص داعش و میدان گزی ترکیه 

http://www.aparat.com/v/qor5F

مقاله اشاره شده در ویدئو بالا از فضای وبلاگ های فارسی 

https://cyber.harvard.edu/publications/2008/Mapping_Irans_Online_Public

 

اگر مقاله تاریخچه اوسینت خوانده باشید یک جمله دارد به  نقل از ویلیام جی دانوان ( تصویر پروفایلم) حتی نظامندترین رسانه ها بارها وبارها به منافع کشورشان خیانت میکنند نویسنده از جمله وام گرفته امروزه ما با  پست ها  لایک ها  اشتراک گذاری ها و... هر روز به منافع شخصی مان خیانت میکنیم

 

نقل قول

 مستند The.Great.Hack.2019 به بررسی نقش شرکت Cambridge Analytica در  کمپین انتخاباتی تد کروز  ترامپ و برگزیت 

با استفاده از داده های شرکت فیسبوک برای جهت دهی رای دهندگان 

https://fa.wikipedia.org/wiki/کمبریج_آنالیتیکا

 

35c0268b91ce01197f982793540f9ba4.jpg

 

 

نقل قول

در هر صورت تقریبا به یک شماره در دیتابیس سازمان های جاسوسی تبدیل  خواهیم شد 

https://en.wikipedia.org/wiki/Location-based_service

 

رهگیری گوشی موبایل افراد و نحوه ی گسترش  وروس کرونا

https://www.aparat.com/v/XHcY6

 

 

نقل قول

امارات با همکاری مقام سابق کاخ سفید Richard Clarke از سال 2008 اقدام به تاسیس یک مرکز جاسوسی و نظارت سایبری نموده

که فعالیت زیادی نیز داشته است از هک و جاسوسی  از دیپلمات ها فیفا دولت های ایران وقطر  هک تلفن های ایفون مقامات  خارجی

من جمله تلفن امیر قطر  و جاسوسی و سرکوب روزنامه نگاران و فعالین  حقوق بشری و..... نموده است

گزارش مفصل رویترز در این خصوص

 

https://www.reuters.com/investigates/special-report/usa-raven-whitehouse/

 

ویا برنامه ToTok که امارات برای جاسوسی استفاده نمود

 

https://www.nytimes.com/2019/12/22/us/politics/totok-app-uae.html

 

البته عربستان نیز  اقداماتی در این خصوص انجام داده  که نمونه بارز ان هک ایفون جف بزوس مدیرعامل شرکت امازون بوده

 

https://www.theguardian.com/technology/2020/jan/21/amazon-boss-jeff-bezoss-phone-hacked-by-saudi-crown-prince

 

مراکز متعدد سایبری اطراف ایران تاسیس شدن خصوصا در ترکیه اسراییل حتی در درگیری  های اخیر  قره باغ آذربایجان لشکری سایبری کرده  حتی در مواردی روسها سعی کردن به شیوه و متد گروه های هکری ایران  حمله کنند و ردپا خودشنو از بین ببرند 

 اگر میخواهید از این مواردها اطلاعات بیشتر کسب کنید اندیشکده اتلانتیک Digital Forensic Research Lab (DFRLab) خوبی دارد

 

https://medium.com/dfrlab

ویرایش شده در توسط bds110
 • Upvote 13

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
2 hours قبل , MR9 گفت:

بسم ا... 

 

فایل متن تبیین قانون فضای مجازی 

 

لینک دانلود

 

 

 

 

این متن احتمالا به سرانجامی نخواهد رسید چون با قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مصوب 1382 اختلافات جدی داره و نظام اجرایی و قضایی کشور رو دچار تعارضات جدی بخصوص تعارضات امنیتی خواهد کرد.

https://rc.majlis.ir/fa/law/show/93987

اصل ۲۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

«بازرسی و نرساندن نامه‌ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هر گونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون.»

 

 

این اصل 25 هیچ وظیفه ای رو برای قوه قضاییه مشخص نکرده که این وظیفه تامه هم باشه. صرفا گفته به حکم قانون! این حکم قانون هم باید تفسیر بشود و معنیش این نیست که زیرساخت مخابرات رو باید قوه قضایی اداره کنه. اگر ملاک این عبارت تعیین حدود اصل بوسیله قانون باشه در بسیاری از اصول دیگر هم هست و بنابراین میشه بسیاری از وظایف دولت رو به قوه قضایی منتقل کرد.

 

از ابتدای همین سند مشخصا باید وزارت ارتباطات منحل بشه و قوه ارتباطیه قضاییه تشکیل بشه. بعبارتی دیگر یک فضای ارتباطی، تجاری  مردمی توسط یک نهاد سیاسی، امنیتی، قضایی اداره بشه. که قطعا ق ق در مقام سیاستگذاری در امر ارتباطات نیست. همونطور که وزارت ارتباطات در مقام تعقیب و محاکمه مجرمان فضای مجازی نیست.

 

 

 

و ماده 2 قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات:

 

‌ماده 2 - به منظور اعمال حاکمیت بر طیف فرکانس و حفاظت از حقوق رادیوئی‌کشور در
سطح منطقه و بین‌الملل و تمرکز امور سیاستگذاری، تدوین ضوابط و استانداردها‌و
نظارت بر حسن اجرای آنها در بخشهای مختلف ارتباطات پستی و مخابراتی نظیر‌خدمات
جدید و متعارف پستی، مخابراتی، ارتباطات فضایی، ارتباطات رادیوئی، انتقال‌داده‌ها،
انتقال صدا و تصویر، سنجش از راه دور، ارتباطات رایانه‌ای و ایجاد بستر مناسب‌برای
ارتباطات و آمایش و پردازش اطلاعات و روشهای دورسنجی و پشتیبانی آنها و‌همچنین
سیاستگذاری در زمینه توسعه امکانات و خدمات ارتباطی مذکور، هماهنگ با‌آخرین
پیشرفتهای علمی، تجربی و فناوری اطلاعات در جهان، درچارچوب سیاستهای‌کلی نظام‌به
موجب این قانون نام وزارت پست و تلگراف و تلفن به «‌وزارت ارتباطات و‌فناوری
اطلاعات» تغییر می‌یابد و کلیه وظایف، اختیارات و مسؤولیتهای وزیر و وزارت‌پست و
تلگراف و تلفن به وزیر و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تفویض می‌گردد.

 

 • Like 6
 • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اضافه کنم، اگر این قانون تصویب بشه اجبارا میلیتاری هم تعطیل خواهد شد.

 

به این دلیل که سایت برای عضویت مجبور هست اطلاعات کاربری شما رو به ایمیلتون که احتمالا گوگل و یاهو هست بفرسته. کاربر بین المللی احتمالا نتونیم داشته باشیم.

نکته دیگه اینکه؛ فعلا هاست در ایران هست و معلوم نیست بعد از تصویب این قانون هزینه های مربوط به هاست های ایرانی چه شکلی بشه.

 

و احتمالا کلیه داده های مربوط به کاربران باید به قوه قضاییه و یا اون سازمان جدید واگذار بشه که در نتیجه به یقین مشارکت در سایت بشدت پایین خواهد آمد و منابع اصلی ما برای تبلیغ نیز بسته میشه، صفحه توئیتر و اینستا رو هم باید حذف کنیم.

 • Like 1
 • Upvote 11

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام 

همه انتقاد تند و تیز انجام میدهند ، الان افتخار داره اما از نظر امنیت کشور باید فضای سایبری کنترل بشود ، تقریبا در تمام کشورها قوانین وضع شده است حالا این قانون صیانت نه اصلا بد ، خب راهکار چی باید باشد ، سال ۹۸ در آشوب‌های ابان نمونه کوچک این بود نرم افزار ویز در مناطق درگیر در تهران با دادن آدرس راهبندان ایجاد کرد ،

 

 • Like 2
 • Upvote 2
 • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

روز سه شنبه 4 آبان ماه 1400 (26 اکتبر2021) سامانه هوشمند سوخت مورد نفوذ قرار گرفت و توزیع بنزین در جایگاه های سوخت سراسر کشور قطع شد.

 

thumb_BB.jpg

 

البته در تاریخ 22 اکتبر 2021 (30مهرماه) گروه عصای موسی دیتا سایت (شرکت پست اسرائیل) منتشر کردن.

شامل: اطلاعات هویتی مربوط به مرسوله ها، آدرس و.. 

 

thumb_POST.jpg thumb_logoenglish0919.png

https://anonfiles.com/LaxcL6P1u2/Israel-Post-Part1_rar

 

شرکت Gidel

thumb_gidel.jpg

https://anonfiles.com/JaZ5b9P3u3/Gidel-POC_rar

 

شرکت Epsilor سازنده باتری در صنایع نظامی

 

thumb_epsilor.jpg

thumb_epsilor1.jpg thumb_epsilor2.jpg

https://anonfiles.com/P882BdP5u1/Epsilor-POC_rar

28 گیگابایت دیتا شرکت Epsilor که البته پاک شده (از کانال تلگرام گروه عصای موسی قابل دانلود است)

https://mega.nz/folder/2eh3Haja#wwJOt5P0-MfiNtfH2LClEg

 

 

تصاویری از بنی گانتز منتشر کردن که باید بررسی بشن آیا برای اولین بار منتشر شدن؟

همینطور نامه گانتز در تاریخ 25 نوامبر به معاون رئیس ستاد مشترک ارتش اردن

thumb_b_g.jpg

سایز اصلی تصویر hxxps://moses-staff.se/media/2021/10/poster2.jpg

https://anonfiles.com/1d9183Qbuc/MOD-PART1_rar

 

 

 

گروه هکری Black Shadow در خرداد-تیر ماه امسال هم با نفوذ به سرورهای شرکت بیمه Shirbit و شرکت K.L.S. Capital Ltd در ابتدا درخواست 10 بیت کوین کردند

اما پس از 72ساعت که این درخواست پذیرفته نشد، بخشی از اطلاعات رو در سایت و گروه تلگرامی خود منتشر کردند.

 

امروز هم خبر نفوذ به سرورهای CyberServe منتشر کردند.

 

گروه تلگرامی  Black Shadow  ـ  https://t.me/blackshadowsleaks3 وب سایت https://blackshadow.cc 

 

گروه تلگرامی گروه عصای موسی https://t.me/moses_staff_se وب سایت https://moses-staff.se

 

بنظرم فرقی بین Black Shadow و عصای موسی نیست.

مسئله مهمی که باید به اون توجه کنیم این هست که بعد موج اول نفوذ به شرکت بیمه Shirbit توسط Black Shadow در خرداد-تیرماه 1400 شاهد هک شدن اتوماسیون شرکت راه آهن و وزارت راه و شهرسازی بودیم. (18تیرماه1400)

 

thumb_july.jpg thumb_n00281933-b.jpg

 

 

در دو تقابل صورت گرفته، الگوی رفتاری گروه های متهاجم یکسان بوده.

امید است مسئولین افتا، مرکز ماهر، سازمان پدافند غیر عامل و دیگر نهادهای مربوطه متوجه وضعیت موجود باشند.

 

نمونه دیگر از تقابل:

ادعای حمله به تاسیسات آب شهری صهیونیست ها - آوریل 2021

https://www.timesofisrael.com/6-facilities-said-hit-in-irans-cyberattack-on-israels-water-system-in-april

حمله سایبری به بنادر کشور - بندر شهید رجایی - می 2021

"مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: علت اختلال در دو سِرور شرکت های سینا و بتا در بندر شهید رجایی در دست بررسی است."

https://www.irna.ir/news/83793686/حمله-سایبری-ناموفق-رژیم-صهیونیستی-به-بندر-شهید-رجایی

 

 

ویرایش شده در توسط shirazz
 • Like 3
 • Upvote 10

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نقل قول

سردار سلیمانی خبر داد؛ راه‌اندازی حدود ۳۵۰۰ گردان سایبری در بسیج

افزود: در عرصه فضای مجازی نیز بسیج ورود پیدا کرد و با تشکیل ۹۸۲ گردان سایبری شهرستانی و ۲۵۰۰ گردان حوزه محور، نیروهای بسیجی و ولایت مدار در این قالب مشغول فعالیت و روشنگری هستند.

منبع

 

 

 • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

 • مرور توسط کاربر    0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.