saman_777

M-93 black arrow

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

توضیحات در مورد سلاح

Name: M-93 Black Arrow

نوع اسلحه : تک تیرانداز ( اسنایپر )

Type: sniper rifle

کایبر : 107×12.7 میلی متر DSHK و 50 بی ام جی

Caliber: 12.7 x 107mm DSHK, .50 Browning

کشور سازنده : یوگوسلاوی ( صربستان )

Country: Yugoslavia (Serbia & Montenegro)

شرکت سازنده : زاستاوا

Manufacturer: Zastava

وزن ( دی اس اچ کی ) : 16 کیلوگرم ( بدون دوربین )

Weight (DSHK): 16 Kg

وزن ( بی ام جی ) : 14.5 کیلوگرم ( بدون دوربین )

Weight (BMG): 14.5 Kg

وزن دوربین : 0.73 کیلوگرم

Optical sight: 0.73 Kg

طول ( دی اس اچ کی ) : 1670 میلی متر

Length (DSHK): 1670 mm

طول ( بی ام جی ) : 1510 میلی متر

Length (BMG): 1510 mm

طول لوله ( دی اس اچ کی ) : 1000 میلی متر

Barrel length (DSHK): 1000 mm

طول لوله ( بی ام جی ) : 840 میلی متر

Barrel length (BMG): 840 mm

سرعت در سرلوله ( سرعت اولیه ) ( دی اس اچ کی ) : 820 متر بر ثانیه

Muzzle velocity (DSHK): 820 m/s

سرعت در سرلوله ( سرعت اولیه ) ( بی ام جی ) : 888 متر بر ثانیه

Muzzle velocity (BMG): 888 m/s

حداکثر برد مؤثر : 1600 متر

Maximum effective range: 1600 m

ظرفیت خشاب : 5 فشنگ ( از نوع جعبه ای جداشونده )

Feed Mechanism: 5 rounds detachable box magazine

ام 93 اسلحه ای است که در شرکت مشهور زاستاوای صربستان در بخش اسلحه سازی تولید می شود . این شرکت به فعالیتهای دیگری نیز چون ساختن اتومبیل نیز می پردازد و در این زمینه با شرکت فیات همکاری دارد . اکثر اسلحه های این شرکت بر پایه اسلحه های روسی یا آلمانی است .

ام 93 در دو نوع با کایبرهای متفاوت ارائه شده است که یکی کایبر 99×12.7 بی ام جی ( BMG: Browning Machine Gun ) و دیگری کالیبر 107×12.7 دی اس اچ کی است . اکثر اسلحه های هم نوع ام 93 با کالیبر اول ( بی ام جی ) کار می کنند و این کالیبر یک کالیبر استاندارد برای اسلحه های تک تیرانداز ضد زره ( Anti material ) محسوب می شود که معمولا ضد نفرات و خودروهای سبک مورد استفاده قرار می گیرد .

دوربین استاندارد ارائه شده برای این اسلحه یک دوربین 32×8 است که تا 1800 متر درجه بندی دارد . عدد 8 نشانگر بزرگنمایی و عدد 32 نشانگر قطر عدسی شیئی است بر حسب میلی متر .

لوله بلند این اسلحه در دقت آن تأثیر دارد و وضعیت خارجی آن به گونه ای است که موجب زودتر خنک شدن لوله اسلحه شود .

تصویر

تصویر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
صربها چطوری به فناوری ساخت این سلاح دست یافتن؟ در تکمیل پروژه شریک خارجی هم داشتن؟ :|

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
پایه و اساس این اسلحه ها المانی و روسیه (یعنی یه جورایی باید مهندسی معکوس حسابش کرد)در واقع به نظرم خوشکلی اسلحه های اروپایی و امریکایی رو با اسلحه های توپر و قوی روسی قاطی کردن یه همچین چیزی دراومده!!این کار بهشون دقت و سرعت سلاح های روسی رو می ده + راحتی و زیبایی اسلحه های المانی رو. چه چیز خوبی در اوردن پس!! :|

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
زیبایش طبق گفته دوستمون مثل اسنایپرهای آلمانیه مطلب خوبی بود امروزه اکثر کشورها برای خود چنین سلاحی دارن مثل ایران

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اين سلاح با اين كاليبر 12.7 مطمين هستي وزنش اينقدره به نظر خيلي زياد مياد
اگه وزنش همينقدره يكي دراين خصوص يه توضيحي بده

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من هيچ وقت ارزو نمي كنم با همچين كاليبري هدف قرار بگيرم !!!!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بایدم ارزو نکنی چون از سرت جز مو چیزی باقی نمی مونه! icon_biggrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اما من از بردش خوشم نمياد!
مال ايران خودمون (اسمش يادم نيست) خيلي بيشتر ازينا برد داره! فك كنم 4 تا 6 كيلومتر بود نه؟
چقد من دقيقم خدا! icon_biggrin
همين12.7 خودمون(styr-hs50 ) كه من پرسيدم از اين بيشتر برد داره(6كيلومتر) اين چيه؟!
اينم لينكش:
[url=http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=7018#68934]12.7[/url]
باسواد ديگه اي نبود جواب سوالات منو تو اون تاپيك بده؟ من هنوز كاملا مطلع نشدم چي به چيه!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اما من از بردش خوشم نمياد!
مال ايران خودمون (اسمش يادم نيست) خيلي بيشتر ازينا برد داره! فك كنم 4 تا 6 كيلومتر بود نه؟
چقد من دقيقم خدا! icon_biggrin
همين12.7 خودمون(styr-hs50 ) كه من پرسيدم از اين بيشتر برد داره(6كيلومتر) اين چيه؟!
اينم لينكش:
[url=http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=7018#68934]12.7[/url]
باسواد ديگه اي نبود جواب سوالات منو تو اون تاپيك بده؟ من هنوز كاملا مطلع نشدم چي به چيه![/quote]
بابا تو دیگه کی هستی؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آره منم موافقم
اين كار در يد قدرت كدوم از دوستانه كه يه اطلاعات كامل از اسنايپرهاي ايران هم 7.62 و 12.7 بده البته مصور و اينكه در كدام سازمان از اونها استفاده ميشه
بسيار بسيار سپاسگزارم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
1-این جمله ی با سواد دیگه ای نبود یه کم تحقیر امیزه چون به کسی که نمی دونه هم می گین بی سواد در صورتی که نیست!

2-درباره ی مطلب.هیچ اسنایپی برد مفیدش 6 کیلومتر نیست شما از کی اینو شنیدی یا کجا خوندی؟؟/باید بگم که اسنایپی من نه دیدم و نه شنیدم و نه هست که برد مفیدش از 3 کیلومتر بیشتر باشه هر جا هم نوشته مطمئن باش چرت و پرته!!شما با توجه به ویژگی های بالستیک و یه حساب می تونی به این

مسئله پی ببری.در واقع شما اگر به 6 کیلومتر اونور تر بزنی مثلا یه ادم رو اولا:دوربینت نمی کشه دوما:تا برسه به اون تیرت بر اثر سرعت باد و... مسیرش

بیش از 10 متر منحرف می شه سوما گلوله ای برای 6 کیلومتر که از اسلحه بیاد بیرون ساخته نشده!(توپ داریم ولی گلوله نه)چهرما:در هدفی که 6 کیلو متر

اونور تره پس موانع جلوش هم بیشتره.

در کل این که خالی بندی بوده. icon_biggrin :oops:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
كسي خبر نداره اسنايپر هاي مورد استفاده حماس از چه نوعيه؟ و چه كاليبري؟ و با چه برد موثري؟
لطفا نگيد اين اطلاعات به صهيونيست ها كمك ميكنه كه حداقل با اولين گلوله كه از مغز سربازهاشون بيرون كشيدن ته و توي اين اطلاعات دستشون اومده

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سامان اینقدر مطمئن نگو!

بستگی به نوعه گلوله و بالستیک پروزای گلوله داره،(اب و هوا مساعد باشه و در کل همه چیز خوب باشه به اضافه اینکه هدف هم گنده باشه!) در کل نهایت برد 6 کیلومتر هست اما به قول تو برد مفید(یعنی همونی نهایت بردی که ادم رو میکشه) 4 کیلومتر هست(من رو 4 کیلومتر مطمئنم!)

ولی دروغ چرا؟! من مطالبی در مورده تک تیراندازان المانی دارم که با ماوزر 98 زمان جنگ جهانی دوم هدف رو توی 5 کیلومتری زدند!

اول باور نمیکردم اما بعدا از بس بهش برخوردم که.... حالا اون تک تیرانداز با اون مهارت بیاد ببین چی کااااااااااار میکنه ولی خوب کماکان تائید نمیشه زدن 6 کیلومتری!
نظر منو بخوای، یه یاروئی یه تیر انداخته و ترق خورده یه بنده خدائی! بعد میان میگن بعله هدف رو زدیم!
از خدا پنهان نیست! از شما چه پنهان: مثلا یکی یه دیوار به عرض 10 و طول 50 میبره بالا بعد میگه تک تیراندازان بزنید هدف رو!
تک تیرانداز هام میزنند/!
حالا هدف چندکیلومتری؟! 8 ! کیلومتری
بعد میان میگن بعله اسلحه ما 8 کیلومتر بردش هست! (بردش هست نه اینکه دقتش باشه!)
بعدم زرنگ بازی در میارن ! که بعله برد مفید ما شد 8 کیلومتر! دیگه نمیگه هدفم چی بود!
چشمک!

نیو دی جان من چندین بار تصاویر تیراندازی تک تیراندازان رو دیدم، چند بار با صدای اصلی... به نظر من با توجه به صدای ایجاد شده و نیز لگدی که حتی دوربینم حسش کرد! باید یه اسلحه از مدل های AR-50 و.... باشه

منظورم سبک اسلحه اش هست

دو سال قبل که شنیدم حماس اموزش تک تیراندازی دیده گفتم شاید از سلاح های سبک تک تیرانداز استفاده میکنند اما بعد خبر اسلحه تک تیرانداز ایران رو که شنیدم.....!

بگذریم!

به هر صورت به نظر من قدرت و لگد و نیز برد حدودی سلاح در حد و مایه های اشتایر و ایناست!
مخصوصا اون تصویری که تک تیراندازه یه سرباز رو روی خودرو زرهی میزنه با دقت نگاه کنید قشنگ باروت و.. مشخصه

یا حق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]كسي خبر نداره اسنايپر هاي مورد استفاده حماس از چه نوعيه؟ و چه كاليبري؟ و با چه برد موثري؟[/quote]

در كليپي كه از تلويزيون پخش شد ديدم تك تيراندازان حماس از تفنگ روسي Mosin Nagant با

كاليبر 7.62 استفاده ميكنند.تفنگ متعلق به دوران جنگ روسيه و ژاپن (1905) است ولي تا پايان

جنگ افغانستان و روسيه (1989-1979) توسط تك تيراندازان روس مورد استفاده قرار ميگرفت.

اين تفنگ در ايران با نام 5 تير روسي شناخته ميشود و به عنوان تفنگ شكاري در روسيه و ايران

و البته سراسر جهان فروخته ميشود.

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/mosin91-30s.jpg[/img]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.