امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

به نام خدا

سلام...

............................................................................................

1-(عدد) جان 2-(قصد تمسخر ندارم) 3-(ولی اینی که نوشتی رو تمام مدیران و علاقه مندان بخش هوایی که سابقا در میلیتاری بودن و تا همین امروز هم هستن یا به صورت تاپیک نوشتن و یا به صورت پست ارسال کردن) ؛ 4-(این چیزی هم که شما و دوستان نوشتین صورت کلی قضییه هست 5-(وگرنه بر طبق گفته شما و دوستان ؛ ما باید تا الان حداقل یه اسکادران جنگنده ( نمیگم نسل 5 ) حداقل 4+ داشتیم ! دلایلی هم که باعث نقض نوشتار و گفته ی عزیزان میشه بسیار مفصل و طولانی است که از حوصله بنده و دوستان خارج هست !)

6-(ساخت جنگنده اون هم پنهان کار به این سادگی نیست) و 7-(مسلما با چنین مدیریتی تا سال 1400 به چنین اهدافی دست پیدا نخواهیم کرد و اینکه دوستان و حضرات می فرمایند ما از صاعقه یهو بپریم رو نسل 5 نشان دهنده حرف آبکی زدن هست !)

در ضمن ساخت یک جنگنده همت زیادی میطلبه و ما فرض رو بر این میگذاریم که بتونیم جنگنده نسل 5 بسازیم ؛ 8-(ولی آیا می تونیم اطمینان داشته باشم که هم تراز جنگنده های روز دنیا خواهد بود و حتی حریف نسل 4 میشه یا نه ؟

9-(از این نظر گفتم بحث شما کلی ست که شما فقط به کمیت توجه کردید و تا اونجایی که من پست هارو خوندم کیفیت ساخت و کارایی مورد توجه قرار نگرفت ! مسئله کیفیت چنان مهم هست که هنوز تی 50 و اف 35 و جنگنده های سری جی ارتش چین نتونستن اسکادران تشکیل بدن !)

1-میخوام ازتون خواهش کنم که زین پس این حقیر را عدد خطاب نکنید.

2-فردی که قصد تمسخر ندارد، از چنین تعبیری «حرف آبکی زدن» استفاده نمی کند! خوشحال میشوم که دلایل خودتون رو مبنی بر آبکی بودن نوشته ها (حرفهای) اینجانب در این تاپیک ارائه کنید.

3-بی زحمت چند موردش را ارائه بنمایید، متاسفانه، چنین چیزی را این حقیر مشاهده نکرده ام.

4-مگر ما گفتیم که جزئیات قضیه است؟ آیا کلیات قضیه اهمیت ندارد؟ ... (شاید بگید تا جزئیاتش یعنی نمونه نباشد، خیر! ولی این حقیر چنین تفکر نمی کنم! چرا که معتقدم که مسئله ی رسیدن به نمونه و احداث زیرساخت ها باید توامان پیگیر شود .. پیگیری ترتیبی مسائل در چنین تحرکاتی، یکی از ضعف های عمده اش هدر دادن زمان است و مثل اینکه عزیزان هنوز در جریان نیستند که زمان هم یکی از مولفه های حیاتی امور است و به قول سردار دهقان خیلی زود دیر می شود.)

5-خوشحال میشم بدونم از کجای سخنان این حقیر چنین نتیجه ای گرفته اید؟

6-آیا دلیل خوبی هست برای نساختنش و بی بهره ماندن از این تکنولوژی؟

7-باز هم خوشحال می شوم که دلایل خودتون رو مفصل ارائه کنید تا سرش به بحث بپردازیم...این حقیر زین پس به جای ارائه ی دلیل مبنی بر شدن کار، ترجیه می دهم نظرات و دلایل عزیزان را مبنی بر نشدن کار مشاهده کنم و سپس سرشون به بحث و تبادل نظر بپردازم...عمر از سر راه نیاوردم که اینجا فرت و فرت مستندات و تحلیل های مختلف ارائه کنم و بعد دیگران حتی در حد یک نگاه هم کاری به کارش نداشته باشند! و همون تعابیری که قبلی ها در همین تاپیک ارائه کرده اند به خوردم بدهند!)

8-به نظر شما این دغدغه ی اول ماست؟ ضررها و سودهای ناشی از یک ظرفیت و توانمندی را سیستم فکری شما چگونه تعریف میکند؟

9-والا این حقیر، چندین بار در این سایت عنوان کرده ام که فردی کلی نگر هستم! در این تاپیک دو هدف عمده داشته ام ... 1-این که ما با ظرفیت های علمی-فناوری موجود کشور میتونیم به نمونه محصول مناسب برسیم. 2-توان تولید انبوه هم موجوده. ... برای این دو مسئله هم در پست اول و بیست و پنجم این تاپیک مختصر استدلالها و دلایلی ارائه داده ام، اشکالی وارد میدونید، بسم الله...

............................................................................................

در پناه حق... :rose:

• Upvote 5
  • Downvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دوستان و حضرات می فرمایند ما از صاعقه یهو بپریم رو نسل 5 نشان دهنده حرف آبکی زدن هست !

به نظرم صنایع هوایی از صاعقه نسل سومی قصد پرش به نسل پنجم را نداشه اند و جتهای آموزشی کوثر88 و صاعقه جدید در گروه جنگنده های نسل بالاتر از صاعقه هستند به دو دلیل:

در رزمایش فداییان حریم ولایت3 در یک مصاحبه زنده تلویزیونی با منطقه رزمایش، سرهنگ منفردزاده (خلبان آزمایشی صاعقه) رسما اعلام کرد که در حال ارتقای نسل صاعقه به جنگنده های نسل چهارم در استانداردهای جهانی هستیم

دلیل دوم هم مربوط میشه به خبری که توسط امیر سرتیپ عزتی  درباره کوثر88 اعلام شده است: icon_arrowd

امیر عزتی با بیان اینکه هواپیمای جت آموزشی با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح  تا پایان سال رونمایی خواهد شد، تصریح کرد: تمامی مراحل ساخت این جت آموزشی بومی بوده و از سوی متخصصین داخلی برای پاسخ به نیازهای آموزشی ساخته شده است.
وی همچنین اضافه کرد: پیش از این از هواپیمای F5 دو کابینه که نسل سوم هواپیماها بود برای آموزش کارآموزان استفاده می‌شد.

همانطور که مشاهده میکنید در این مصاحبه به نسل سومی بودن اف-5 اشاره شده که میشه اینطور نتیجه گرفت که کوثر88 در نسلی بالاتر از اف-5 یعنی به احتمال زیاد نسل چهارم قرار دارد.

ویرایش شده در توسط MILAD110
  • Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

به نام خدا

سلام...

1-میخوام ازتون خواهش کنم که زین پس این حقیر را عدد خطاب نکنید.

2-فردی که قصد تمسخر ندارد، از چنین تعبیری «حرف آبکی زدن» استفاده نمی کند! خوشحال میشوم که دلایل خودتون رو مبنی بر آبکی بودن نوشته ها (حرفهای) اینجانب در این تاپیک ارائه کنید.

3-بی زحمت چند موردش را ارائه بنمایید، متاسفانه، چنین چیزی را این حقیر مشاهده نکرده ام.

4-مگر ما گفتیم که جزئیات قضیه است؟ آیا کلیات قضیه اهمیت ندارد؟ ... (شاید بگید تا جزئیاتش یعنی نمونه نباشد، خیر! ولی این حقیر چنین تفکر نمی کنم! چرا که معتقدم که مسئله ی رسیدن به نمونه و احداث زیرساخت ها باید توامان پیگیر شود .. پیگیری ترتیبی مسائل در چنین تحرکاتی، یکی از ضعف های عمده اش هدر دادن زمان است و مثل اینکه عزیزان هنوز در جریان نیستند که زمان هم یکی از مولفه های حیاتی امور است و به قول سردار دهقان خیلی زود دیر می شود.)

5-خوشحال میشم بدونم از کجای سخنان این حقیر چنین نتیجه ای گرفته اید؟

6-آیا دلیل خوبی هست برای نساختنش و بی بهره ماندن از این تکنولوژی؟

7-باز هم خوشحال می شوم که دلایل خودتون رو مفصل ارائه کنید تا سرش به بحث بپردازیم...این حقیر زین پس به جای ارائه ی دلیل مبنی بر شدن کار، ترجیه می دهم نظرات و دلایل عزیزان را مبنی بر نشدن کار مشاهده کنم و سپس سرشون به بحث و تبادل نظر بپردازم...عمر از سر راه نیاوردم که اینجا فرت و فرت مستندات و تحلیل های مختلف ارائه کنم و بعد دیگران حتی در حد یک نگاه هم کاری به کارش نداشته باشند! و همون تعابیری که قبلی ها در همین تاپیک ارائه کرده اند به خوردم بدهند!)

8-به نظر شما این دغدغه ی اول ماست؟ ضررها و سودهای ناشی از یک ظرفیت و توانمندی را سیستم فکری شما چگونه تعریف میکند؟

9-والا این حقیر، چندین بار در این سایت عنوان کرده ام که فردی کلی نگر هستم! در این تاپیک دو هدف عمده داشته ام ... 1-این که ما با ظرفیت های علمی-فناوری موجود کشور میتونیم به نمونه محصول مناسب برسیم. 2-توان تولید انبوه هم موجوده. ... برای این دو مسئله هم در پست اول و بیست و پنجم این تاپیک مختصر استدلالها و دلایلی ارائه داده ام، اشکالی وارد میدونید، بسم الله...

1. من به خواست خودم شمارو به این نام خطاب نکردم بلکه خودتون این نام رو انتخاب کرده بودین !

2- اینکه خودتون رو جز حضرات می پندارین در نوع خودش جالبه ! چرا که اساسا فکر نکنم دخالتی در امور ساخت هواپیما داشته باشین ! :neutral:

3- کمی به خودتون زحمت بدید پیدا میکنید !

4- باید بگم چون چنین بحث هایی تکراری ست و قبلا هم بحث شده ( البته نه بصورت تاپیک این چنینی ) اساسا این تاپیک بی فایده ست و صرفا جهت اینکه بحثی شده باشه هنوز تاپیک بازه !

و همچنین وقتی تاپیکی ایجاد میشه در این حوزه نباید مباحث بر پایه توهمات باشه و بنظر خودتون بحث های شما چقدر پایه و اساس داره ؟!

5- منظور من شخص شما به تنهایی نبودید ؛ منظورم کلیت جمع بود و همچنین کلیت جمع دوستانی که بحث هایی رو مطرح میکردن من باب این موضوع ! این گفته من صرفا شما رو مورد خطاب قرار نداد !

6- اگه تا حدودی از علم ساخت هواپیما با خبر بودید و توان کشور رو با این صنعت مقایسه میکردید ؛ خودتون به جواب میرسیدین !

7- خودتون که جواب خودتون رو دادید ! ( عمر از سر راه نیاوردم که اینجا فرت و فرت مستندات و تحلیل های مختلف ارائه کنم )

اول ابنکه این بحث با یه تاپیک و 9-10 کامنت پاسخ قابل گفتگو نیست !

دوم اینکه از حوصله بنده خارج هست !

سوم اینکه اگر قرار باشه بحثی انجام بشه ترجیه میدم فضای خارج از میلیتاری باشه ! ( حالا میخواید هر کسی رو به عنوان شاهد یا ناظر بحث به همراه داشته )

8- اتفاقا باید باشه ! چون وقتی میخوای یه پروژه به این مهمی رو شروع کنی باید فکر همه چیز باشی نه اینکه تنها هدفت این باشه که یه جنگنده نسل 5 بسازی ! گیرم که ساخته شد ؛ اگه کارایی نداشت ؛ اونوقت چی ؟!

نمیدونم درس مدیریتی تا حالا خوندین یا نه ؛ ولی برای انجام هر کاری پروسه های مختلف در نظر گرفته و ارزیابی میشه و اینکه از همون اول بشینن و برآورد کنن که این طرح چه ضرر ها و سود هایی داره ؛ جز همین پروسه هاست

9-  اینکه کلی نگر هستید به خودتون مربوطه !

اونوقت شما بر چه مبنایی ظرفیت های کشور رو سنجیدین و ملاک قرار دادین که با دونسته های شما ما میتونیم جنگنده نسل 5 بسازیم ؟!

در ضمن ساخت یه چیزه ، تولید انبوه یه چیز ! از ساخت تا تولید انبوه کلی راه هست ! حالا واسم جالبه که شما چطوری می دونید که توان تولید انبوه وجود داره ؟! تو همون نیمه راه که ساخت باشه هیچ مدرک معتبری برای ساخت نسل 5 ندیدیم ؛ تولید انبوه که جای خود دارد !

به نظرم صنایع هوایی از صاعقه نسل سومی قصد پرش به نسل پنجم را نداشه اند و جتهای آموزشی کوثر88 و صاعقه جدید در گروه جنگنده های نسل بالاتر از صاعقه هستند به دو دلیل:

در رزمایش فداییان حریم ولایت3 در یک مصاحبه زنده تلویزیونی با منطقه رزمایش، سرهنگ منفردزاده (خلبان آزمایشی صاعقه) رسما اعلام کرد که در حال ارتقای نسل صاعقه به جنگنده های نسل چهارم در استانداردهای جهانی هستیم

دلیل دوم هم مربوط میشه به خبری که توسط امیر سرتیپ عزتی  درباره کوثر88 اعلام شده است: icon_arrowd

همانطور که مشاهده میکنید در این صاحبه به نسل سومی بودن اف-5 اشاره شده که میشه اینطور نتیجه گرفت که کوثر88 در نسلی بالاتر از اف-5 یعنی به احتمال زیاد نسل چهارم قرار دارد.

من هیچی نمیگم ولی خدا وکیلی با این دلایل خودت باورت میشه که ما نسل 4 ساخته باشیم ؟!

اصلا خدا وکیلی تفاوت نسل 3 با 4 و 4 با 5 رو میدونید ؟ نه در این حد که اون رادارگریزه و ... !

• Upvote 6
  • Downvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

مطمئن باش اگه چنین چیزی بود مثل قاهر رونمایی میشد

از کجا معلوم منظور فرمانده نهاجا خود قاهر نیست؟

دوست عزیز حرف زیاده !

هر وقت نتیجه ی کار رو دیدی قبول کن !

فقط حرف نیست، نتیجه چند تا کار در زمینه تلاش برای ساخت جنگنده های رادارگریز تاکنون مشاهده شده است، مثل پرواز نمونه مقیاس کوچک قاهر - پرواز نمونه سفره ماهی (http://www.aparat.com/v/LhsJ1) - رونمایی ماکآپ قاهر

این موارد که سالها قبل اتفاق افتاده اند تایید کننده این مطلب هست که برای ساخت جنگنده رادارگریز و احیانا نسل پنجمی در نقطه صفر زمانی نیستیم بلکه چندین سال است که تلاشها  برای رسیدن به این مهم آغاز شده است.

من هیچی نمیگم ولی خدا وکیلی با این دلایل خودت باورت میشه که ما نسل 4 ساخته باشیم ؟!

اصلا خدا وکیلی تفاوت نسل 3 با 4 و 4 با 5 رو میدونید ؟ نه در این حد که اون رادارگریزه و ... !

اگر نسل جدید صاعقه با سیستم پرواز با سیم، اویونیک پیشرفته تر (در نمایشگاه وزارت دفاع مشاهده شد که اویونیک ارتقا میابد و سیستم کامپیوتری کنترل تسلیحات خواهد داشت)، رادار هواپایه که ساخت نمونه بومی آن اعلام شده و امیدوارم کیفیت خوبی داشته باشد، و موتورهای بومی که نوع توربوفن شده و اصلاح شده جی-85 هست، ارتقاء پیدا کنه میشه گفت که صاعقه از نسل سومی بودن خارج شده. منظورم این نیست که این اعمال حتما انجام شده ولی چندان دور از دسترس نیست.

درباره سوال (کنایه) دوموتون هم، یه چیزایی حالیم هست.

ویرایش شده در توسط MILAD110
  • Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام

دوستان آرزوهای خودشون رو حقیقت فرض میکنن وبعد با استفاده از این حقیقت بدست آمده!!  میخوان نتیجه مورد نظرشون را بدست بیارن  . (حقیقتش من هم آرزوی دیدن یک جنگنده تماما ایرانی نسل پنجم رو دارم ) ولی از آرزو تا واقعیت ، خیلی خیلی راهه.این چیزهایی که آدمین محترم سایت نشون دادن نهایتا معنیش اینه که ایران بتونه بعضی قطعات هواپیماهای قدیمیش رو خودش بسازه (یا تعمیر کلی  واصلاح کنه) نه بیشتر . برای ساخت یک جنگنده مدرن و کار آمد لااقل نیاز به 10 سال پژوهش و هزینه های ملیارد دلاری است .ما فعلا اونقدر گرفتاری مهم تر داریم که ساخت هواپیما را در اولویت چندم قرار میده. برای همین هم مسئولین روشهای کم خرج تر وآسان تر مثل توسعه سیستم های ضد هوایی رو در دستور کار قرار دادن.

دوست عزیز

شما از پشت پرده همه مسائل خبر داری که انقدر مطمئن حرف میزنی!

از کجا میدونی که تا به امروز هزینه و پژوهش نشده ؟

ادعا مدرک لازم داره وگرنه حرفی بیهودس.

قراین و شواهد زیادی در این زمینه (تلاش برای ساخت جنگنده) وجود داره که بخش هاییش رو دوستان ذکر کردن. باقی مسائلو هم که مسئولان مملکت نباید فاش کنند که دشمن سو استفاده کنه.

شما مطمئن باش که در کشور توانش هرچند بالقوه (شاید بالفعل!) وجود داره، حالا نسل 4+ یا نسل 5. اما بالاخره وجود داره.

یه نکته ای که یهو یادم اومد: محسن رضایی سال 67 میخواسته هواپیما بسازه اونم 300 تا! حتما یه چیزی میدونسته که چنین چیزی گفته دیگه. روی این موضوع  توان ساخت در اون زمان خیلی تاکید داشت.(برنامه سطرهای ناخوانده)

• Upvote 4
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

قابل توجه دوستان گرامی :

لطفا یه نگاهی هم به هزینه های پژوهشی و احیانا ساخت یک هواپیما هم  داشته باشین . الان بجز یکی دو کشور ، هیچ اقتصاد کشوری به تنهایی قادر نیست یک هواپیمای نسل پنجم رو به تنهایی بسازه ! همه اینها با فرض این موضوعه که ما هیچ مشکل تکنولوژیکی در این رابطه نداشته باشیم .

در مورد قطعات ساخت داخل هواپیما هم مشت نمونه ی خرواره . در صنعت هوایی کمیت ساخت قطعه ملاک نیست بلکه کیفیت اون مهمه که متاسفانه با موازی کاری و رقابت ناسالمی که در صنایع مختلف ما در جریانه همین که محصول و یا قطعه ای به شکل به قطعه اصلی ساخته میشه ، مدیران اون صنعت بخاطر سو استفاده و .... به تبلیغات کار ناتمامشون میپردازن و بعد از چند وقت هم مشخص میشه اون کالا یا قطعه یا کلا نمایشی بوده و با اصلا کیفیت مورد نطر رو نداشته !

• Upvote 8
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

به نام خدا

سلام...

.............................................................................

سپاسگذارم مسئله ی مهمی مطرح شد ... مسئله ای به نام پول ...

.......

جهت آشنایی بیشتر

پول (wikipedia.org)

پول؛ در تعریف ابتدایی آن وسیله، قطعه، شی، یا چیزیست که انسان‌ها برای تبادل خواسته‌ها، خدمات، کالاهای نیازها از آن استفاده می‌کنند. به صورت کلّی هر چیزی می‌تواند به عنوان پول مورد استفاده قرار گیرد. در زمانهای قدیم کالاها معمولاً به عنوان پول مورد استفاده قرار می‌گرفتند و در بسیاری کشورهای جهان طلا و نقره به عنوان پول رایج بودند. در حال حاضر تقریباً تمام پول مورد استفاده در تمامی کشورهای دنیا اصطلاحاً پول فیات است که به پولی اطلاق می‌شود که دارای ارزش ذاتی نبوده و کنترل ارزش آن در اختیار حکومت است. پول ظاهراً کلمه یونانی است (فرهنگ). الفاظی شبیه پول در انگلیسی داریم. در بیشتر کشورهای دنیا پول در گردش دارای دو بخش پول مسکوک و پول بانکی است که پول بانکی اکثریت مقدار پول در گردش را تشکیل می‌دهد.

-در مفهوم اقتصادی پول بسیار متفاوت از تعریف عمومی آن است. حجم پول آثار کاملاً بارزی در اقتصاد داشته و بر نرخ تورم، بهره، بیکاری و تولید تأثیر گذار است. در مفهوم اقتصادی پول واحدی برای اندازه‌گیری تولید اقتصادی و نیز واحدی برای ذخیره ارزش اقتصادی می‌باشد. پول رایج باید ۵ ویژگی داشته باشد: 

۱)مورد قبول عموم باشد. 

۲)بادوام باشد. 

۳)استفاده از آن آسان بوده و قابل تقسیم به قسمتهای کوچکتر باشد. 

۴) دارای ارزش ثابت باشد.

پول کالایی؛ در این نوع پول هر کالایی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. کالاهای رایج مورد استفاده فلزات نایاب مانند طلا و نقره و یا مس بوده ولیکن گاهی مواد دیگری نظیر مواد غذایی، سنگ، سیگار و غیره نیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

پول فیات، پولی است که فاقد هرگونه ارزش ذاتی بوده و ارزش آن تنها وابسته به حکومت است. در این نوع سیستم با از بین رفتن حکومت پول ضرب شده توسط آن حکومت نیز بی‌ارزش می‌شود. در زمان قدیم پول تمامی کشورها معمولاً به فلزات گرانبها نظیر طلا و نقره متصل بود؛ ولیکن بعد از لغو پیمان برتون وودز در سال ۱۹۷۱ به صورت یکجانبه از طرف آمریکا، در تمامی کشورهای دنیا پول مورد استفاده پول فیات است. به طور مثال در پشت اسکناسهای دلار آمریکا نوشته شده است که این پول legal tender است که معنی آن این است که قبول نکردن این پول برای مبادلات، غیرقانونی می‌باشد. پول فیات دارای این برتری نسبت به پول کالایی است که در صورت مخدوش شدن آن دولت صادر کننده پول هنوز آن را قبول می‌کند. به طور مثال می‌توان اسکناس دارای پارگی را با اسکناس نو تعویض نمود ولیکن مشابه چنین کاری در مورد پول کالایی وجود ندارد.

.......

تفاوت ها در مسئله اختصاص و مصرف شدن پول

جهت کوتاهی بحث به طرح یک مسئله بسنده میکنم...

در این مسئله معیار پولی ما دلار و مرجعمان ایالات متحده آمریکا می باشد...

فرض کنید تحقیقات سامانه X هم زمان در ایران و آمریکا در حال پیگیری هستش! و هر دو کشور هم در تمام ملزومات مورد نیاز تحقیقاتی و تولید انبوه سامانه X خودکفا هستند! آیا مجموع هزینه های پولی (به دلار) این دو کشور در پروسه های مرتبط با سامانه X با هم مساوی و برابر خواهد بود؟

.......

تمام حرف این حقیر در این تاپیک؛ 1-باور کردن خود   2-نگاه واقع بینانه به ظرفیت های انسانی-فنی-دانشی موجود   3-ضعف مدیریتی کلان در صنعت دفاعی کشور   بوده، هست و خواهد بود...

وقتی ما در صنایع نظامی که از گستردگی دانشی، زیرساختی و انسانی قابل توجهی برخوردار است بتوانیم مدیریتمان را سَر و سامان بدهیم ؛ مطمئناً در صنایع دیگر (همچون خودروسازی و غیره) هم می توانیم خیلی کارها بکنیم...

اگر این حقیر توجه زیادی به صنعت دفاعی مملکت دارم بدین دلیل هستش که اوج تخصص و دانش را به خودش جذب کرده است...

.......

شکی در این نیست که ما برای رسیدن به نمونه اولیه هواپیماهای نسل جدید (دیگه، کم کم، باید بگیم 5+) و زیرساخت های تولید انبوه و سپس مجموعه های نگهداری و R&D باید منابع زیادی (زمان-نیروی انسانی-امکانات فنی و تحقیقاتی-پول) را اختصاص بدهیم. ولی آیا هزینه های ما، نسبت به دستاوردهای بعدی اش صرفه ی لازم را ندارد؟

فرض کنید ما می خواهیم در زمینی خانه ای بنا کنیم! برآورد میکنیم که اینقدر امکانات و مصالح و نیروی انسانی می خواهیم و در محاسبات هزینه خیلی زیاد میشه و زورمون نمیرسه. این را می خواهم بپرسم که اگر ما از گذشته ها در زمینمان مصالح و امکانات مانده باشد، باز هم برای ساخت بنا باید به مثابه اون روزی خرج و هزینه کنیم که هیچ چیزی در دست نداشتیم؟ در یک کلام آیا وقتی بخش قابل توجهی از عوامل رفع کننده نیازها را داریم، آیا میزان هزینه کردنمان به مانند اون روزی هستش که هیچ نداریم؟

سرمایه گذاری در مسئله ی ساخت جنگنده های نسل جدید به مثابه خرید لامپ کم مصرف برای خانه می باشد! هزینه های زیادی را در اول کار به روی دست ما میگذارد، اما در آینده میزان هزینه ی انجام گرفته جبران شده و توجیه پیدا خواهد کرد...

به نظر این حقیر در موضوع ساخت جنگنده ی نسل جدید، ما امروز در جایی قرار داریم که حداقل 70% ملزومات لازم را داریم! و فقط باید به مدیریت بپردازیم و ظرفیت هامون را درست جمع بندی کنیم تا به نتیجه ی دلخواه برسیم! برادرهای من ما امروز در مجموعه های دفاعیمون کلی محقق و صنعت گر مفت داریم (عزیزانی که مدت هاست شاغل در صنایع دفاع هستند. به عنوان مثال؛ چه فرد در آزمایشگاه و یا مرکز تولیدی مواد وابسته به هوافضای سپاه تحقیقات انجام بدهند، چه در پروسه ی یک مجموعه صنعتی تولید جنگنده نسل جدید؟!). ما امروز در مسائل مختلف علمی و فنی کلی آزمایشگاه و زیرساخت صنعتی داریم! ما کلی تحقیقات مختلف در این سی سال داشته ایم (تحقیقاتی که نتایجش را رها کرده ایم و مسکوت مانده است)! ما کلی دانش فنی نسبت به موضوعات مختلف داریم! ما می توانیم برای جبران نقایص و کمبودها صنایع بزرگ ایجاد کنیم!

این حقیر باز هم میگویم...

اگر ما بودجه ها، زیرساخت ها و نیروی انسانی که در جاهای مختلف کشور در حال کار بر روی پروسه های مرتبط با صنعت هواگردها هستند را یکپارچه کنیم، مطمئناً تمام ملزومات پیگیری تولید انبوه جنگنده های نسل جدید فراهم خواهد شد... بدون اینکه فشاری به گُرده اقتصادی کشور بیاد...

.......

دو کلام حرف حساب

یه سوال از عزیزان دارم...شما یک موضوع (غیر سیاسی-اعتقادی) را پیگیر هستید و می توانید نمایانگر امکان شدنش باشید، اگر کسی بیایید بدون دلیل، استدلال و منطق محکمه پسند، مدام بر طبل نشدن بکوبد، مدام بر سر نشدنش بدون ارائه هیچ بکوبد، آیا از پیگیری مسئله سرد نمی شوید؟ آیا نسبت به هدف بی رغبت نمی شوید؟

.............................................................................

ویرایش شده در توسط Marine101
  • Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نقل قول پست شهاب ثاقب لازم شد !

متاسفانه تو کشور ما خیلی ها هنوز نمیتونن این مسئله رو درک کنن که پیشرفت در عرصه تولیدات نظامی هیچ ربطی به عدم پیشرفت در سایر قسمت ها نداره! کشور ما یه کشوری هست که در بین کشورهای های غیر صنعتی و صنعتی گیر کرده , در حالی که میتونه با مدیریت صحیح و ایجاد تحول در سیستم اقتصادی از این وضعیت عبور کنه و به یه کشور صنعتی تبدیل بشه چراکه ظرفیتش (علم-ثروت-جمعیت-منابع طبیعی و معدنی) رو داره , اما به خاطر عدم اعتماد به درون کشور و پذیرش توانایی ها و سیستم بانکی مشکل دار ما نمیتونیم به این نقطه دست پیدا کنیم و در نتیجه سرمایه دار ما به جای ایجاد شرکت دانش بنیان و اتصال به سیستم دانشگاهی و تولید محصولات دانش بنیان میاد یه شرکت تولیدی سوری ایجاد میکنه و با سرمایه به دست اومده از سیستم بانکی مورد دار میره از چین کالاهای درجه چندم وارد میکنه و با اینکار هم سود به دست میاره و هم وام  بانکی با بهره بالاش رو پرداخت میکنه و خود این کار ضرر های جانبی مثل خروج ارز رو (به خاطر خرابی های مکرر و تعویض قطعات ) در پی داره که متاسفانه خودم در عرصه ماشین آلات سنگین به خاطر شغل پدرم شاهدش هستم .
شاید برخی ها (حتی قشر تحصیل کرده جامعه) فکر میکنن که برای ساخت هواپیمای مسافربری و جنگنده و بالگرد و امثالهم حتما باید کشور شما در سطح کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی باشه , مثلا شهر و خیابون ها زیبا و هوشمند باشن , مونو ریل , قطار پرسرعت پیشرفته , اینترنت با سرعت فلان داشته باشی و سر هر خیابون یه کارخونه مشغول فعالیت باشه و کارخونه هات مازراتی و خودروهای لوکس و ... تولید کنن و الی آخر , در حالی که اینطور نیست! مثلا 60-50 سال پیش که اف 4 اولین پروازش رو انجام داد سطح تکنولوژی خودروهای تولیدی در چه حدی بود؟ غیر از اینه که یه سری خودروی سطح پائین و با ظاهری درب و داغون تولید میشد؟ یا مثلا تایفون به عنوان جنگنده روز اروپا چه تفاوتی با اف 4 پنجاه سال پیش داره و چه ابتکاراتی روش انجام شده؟ (منظورم ارتباط مستقیم بین اف 4  و تایفون نیست) غیر از اینه که فقط نوع موتورش از توربوجت به توربوفن تبدیل شده (که تغییر در نوع ساختار موتور هست) و تو بدنه اش (به غیر از سازه) به جای مواد فلزی از مواد کامپوزیتی استفاده شده؟ همین ابتکارات و تغییرات ظاهری هم تو یکی از جنگنده تولیدی روسیه (E-8) انجام شده بود و همونطور که می بینیم توی صنعت ساخت هواپیما به غیر از یکسری چیزها (که قابل دستیابی هست) تغییرات زیادی صورت نگرفته و شما با دستیابی به فناوری ساخت اف 5 و اف 4 به فناوری ساخت تایفون هم تونستید نزدیک بشید! 

اف 4:
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10145/F-4_282629.jpg
http://gallery.military.ir/albums/userpics/800px-F-4G_37FW_AIM-7F_AGM-65A_AGM-88_1988.JPEG

تایفون:
http://gallery.military.ir/albums/userpics/Typhoon_(7).jpg
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10058/photo_L_Caliaro_00021.JPG

ئی 8 :
http://gallery.military.ir/albums/userpics/e8-4.jpg
http://gallery.military.ir/albums/userpics/e8-7.jpg

برای طراحی و ساخت یه جنگنده (سازه و بدنه و قطعات فلزی) شما  به یه تیم طراحی و تونل باد و چند تا سوله (با تجهیزات مورد نیاز) احتیاج دارید که بتونید آلیاژها و مواد مورد نیاز رو در حجم نچندان زیاد (در مقایسه با صنایعی مثل خودروسازی) یعنی چند ده تن در ماه تولید کنید و  ریختگری - پرسکاری-تراشکاری و ... رو انجام بدید و بعدش قطعات ساخته شده رو به چند بخش تقسیم کنید و  چند تا تیم برای مونتاژ این قطعات ایجاد کنید که هر بخش (بالها و دم و سطوح متحرک-بخش انتهایی-بخش مرکزی-بخش دماغه و کابین) رو به صورت جداگانه مونتاژ و در نهایت تیم آخر همه قسمت ها رو به هم متصل کنه و بدنه رو تحویل تیم الکترونیک بده تا سیستم های مرتبط رو روش نصب کنن .

حالا به صورت جزء به جزء کارهای انجام شده رو مرور میکنیم:

تولید آلیاژهای مورد نیاز در صنعت هوایی:
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10110/IMG_3.jpg
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10145/Hesa-3.jpg
http://www.military.ir/forums/topic/26078-آنالیز-مواد-جدید-ساخته-شده-در-نیروی-هوایی/

ساخت صندلی پرتاب شونده:

http://gallery.military.ir/albums/userpics/10104/HESA.jpg
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/Saeghe_Ejection_Seat_28129.jpg
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/Saeghe_Ejection_Seat_28229.jpg
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/Saeghe_Ejection_Seat_28329.jpg
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/Saeghe_Ejection_Seat_28429.jpg
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/Saeghe_Ejection_Seat_28529.jpg
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10145/10bazdid.jpg

ساخت موتور:
http://www.military.ir/forums/topic/11574-يك-پوستر-با-مطالبي-جالب-توليد-موتور-j-85-هواپیمای-اف/
http://www.military.ir/forums/topic/28347-ورود-وزرای-دفاع-کشورهای-بزرگ-به-ایران-موشک‌های/page-43#entry406989
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10134/Image_4~3.jpg

فعالیت های صورت گرفته در زمینه توربین های گازی: 
http://www.military.ir/forums/topic/27396-رونمايي-از-موتور-توربيني-4-مگاوات-ساخت-داخل/
http://www.military.ir/forums/topic/27496-رهبر-انقلاب-در-بازدید-از-مجموعه-صنعتی-مپنا-و-دیدا/

ساخت قطعات فلزی و مونتاژ بدنه:
http://www.military.ir/forums/topic/24132-پاسخ-به-ابهامات-در-مورد-قاهر،-مستند-صاعقه-به-همرا/?p=408295
http://www.military.ir/forums/topic/24132-پاسخ-به-ابهامات-در-مورد-قاهر،-مستند-صاعقه-به-همرا/?p=408306
http://www.military.ir/forums/topic/24132-پاسخ-به-ابهامات-در-مورد-قاهر،-مستند-صاعقه-به-همرا/

ساخت ارابه فرود:
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10187/IRIB-TV1_12_11_2012_19_08_58_5.jpg
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10187/IRIB-TV1_12_11_2012_19_08_58_7.jpg
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10145/vlcsnap-2012-12-12-11h17m58s241.jpg
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10145/vlcsnap-2012-12-12-11h18m56s59.jpg

ساخت سیستم های الکترونیکی هوایی:
حداقل دوبار در این زمینه رونمایی داشتیم که متاسفانه به صورت مناسب پوشش داده نشدن !
چند نمونه از نمایشگرهای چند منظوره مورد استفاده در کابین هواپیمای کوثر 88 و صاعقه آموزشی:
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10292/08_bazdid.jpg
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10206/Kowsar_Training_Fighter_jet_28229.jpg
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10145/92173956277744190598.jpg
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10145/MFD_03~3.JPG
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10145/MFD_09.JPG
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10145/MFD_08.JPG
http://gallery.military.ir/albums/userpics/10145/MFD_02~3.JPG

ساخت شیشه کانوپی:
http://www.ioico.ir/p38.htm
http://www.bananews.ir/technology/technology-new/1826-2011-01-23-08-59-52.html

ساخت رادار:
توانمندی ما در زمینه رادارهای سطحی نیازی به توضیح نداره و در مورد رادارهای هواپایه هم خبر تولیدش داده شده:
http://www.military.ir/forums/topic/26697-احتمال-رونمایی-از-اولین-رادار-هواپایه-ایران-د/
http://www.military.ir/forums/topic/28523-آغاز-طراحی-جنگنده-پنهانکار-نیمه-سنگین-استفاده-ا/

سیستم اکسیژن ساز:
http://www.military.ir/forums/topic/27409-مستندی-کوتاه-از-دست-آوردهای-پارک-علم-و-فناوری-پرد/?hl=اکسیژن
http://www.military.ir/forums/topic/27181-

خط تولید نانو الیاف کربن:
http://www.military.ir/forums/topic/16080-گالری-توانمندی-های-دفاعی-ایران/?p=408873
http://www.military.ir/forums/topic/16157-افتتاح-اولین-خط-تولید-الیاف-کربن-توسط-وزیر-دفاع/?p=188135

سیستم های هیدرولیکی و برخی سیستمهای جزئی هم وجود دارن که دستیابی بهشون ناممکن نیست و شاید همین الان هم تولید میشن.

بیش از دو دهه هست که تلاش های ایران جهت ساخت جنگنده شروع شده و مهم ترین ویژگی آن این هست که به علت تحریم ها مجبور شده که خیلی از فن آوری ها راو از پایه کار کند !

اولین تلاش های ایران بوی سازی F-5 همراه با پروژه یا حسین و بومی سازی PC-7 بود !

در طول دهه 70 هم بومی سازی قطعات دیگر جنگنده ها مثل فانتوم و تامکت شروع شد که علاوه بر تامین قطعات این جنگنده ها ، بر دانش فنی ما افزوده شد ، قابل ذکر هست که شایعاتی مبنی بر وجود پروژه بومی سازی کامل فانتوم نیز وجود داشته !

در دهه 80 علارغم انکار برخی ، تلاش ها جدی تر شد که ما  شاهد پروژه مشترک شفق و همزمان اقدامات بومی جهت افزایش دانش فنی یعنی پروژه صاعقه بودیم !

در حوزه الکترونیک و رادار و... هم حرکت بزرگی در کشور شروع شد که بخش هوایی هم بیشک جز آن بوده که البته ما از آغاز دهه 90 شاهد به نتیجه رسیدن و رسانه ای شدن آن هستیم !

پروژه شفق به دلیل خروج روسیه به مشکل خورد و وارد دوران رکود شد اما متوقف نشد !

پروزه با پخش شایعه توقف وارد دوران پنهان کاری شد ، از کشورهای دیگر تا جایی که می شد کمک گرفته شد و همزمان اقدامات بومی هم افزایش یافت !

پاشنه آشیل ما موتور بود که در این زمینه اقدامات گسترده ای شروع شد که بزرگترین آن استفاده از مپنا بود و تا جایی که می شد از طریق مپنا فن آوری موتورهای توربینی وارد شد که البته که این اقدامات هم در همین دهه 90 نتایج خود را کم کم نشان می دهد !

همانطور که گفته شد بیش از دو دهه از آغاز تلاش های کشور می گذره ، به عبارت بهتر 10 سال سهله ، 10 سال دیگر هم روش گذاشته شده و کار شده ! ویرایش شده در توسط Sami1993
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

.

.

.

سلام...

دوست گرامی؛

خوشحال هستم که به تاپیک این حقیر سر زدی...

دغدغه ی اصلی این تاپیک نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران هستش و مسئله ای به نام ما می توانیم.

امیدوار هستم که پیگیری و نظریه پردازی در این تاپیک را به عنوان یکی از اولویت هایت قرار بدهی ، چرا که به یاری دوستان بسیار نیازمندم...

واقعیت ماجرا اینه که این تاپیک برخلاف تصورها هیچ دخلی به هیچ فکر و جبه ی سیاسی جنبی درون کشور ندارد و مسئله ی عمده اش ایران یعنی فصل مشترک همه ی ما می باشد...

در پناه حق...

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دغدغه من قدرت هوایی کشور هست ، برای من ارگانش فرقی ندارد ، هر ارگانی درست کار کرد من ازش حمایت می کنم مثل نداجا ، نداسا و هوافضای سپاه  !

اما در رابطه با شعار ما می توانیم !

در طی این 3 دهه جمهوری اسلامی این شعار ، خود را به طرق مختلف به اثبات رسانده !

کم دستاورد نداشتیم که برخیشون به صورت مستقیم و غیر مستقیم با صنایع هوایی و به خصوص ساخت جنگنده در ارتباط هست !

اما کم نیستن کسانی که شعارشنو این حرف رزم آرای ملعون و معدوم که ایرانی نمی تونه آفتابه هم بسازه هست !

البته در چند سال گذشته با تنگ شدن عرصه بهشون روی به الفاظ جدید آوردن مثل پیشرفت جزیره ای و ..... 

اما در رابطه به نهاجا !

متاسفانه من از این نیرو با این ساختاری که به راحتی جنگنده های با ارزش خودش رو اعم از عملیاتی و در حال اورهال رو در فضای باز با شرایط مختلف جوی قرار داده است ( که حداقل تاثیر آن افزایش هزینه تعمیر و اورهال جنگنده ، آن هم زمانی که مکرر می گن بودجه نداریم و یا بودجه نمی دن ) ناامید شدم !

این موضوع برای امثال من که طی چند سال بشدت سعی در حمایت و دفاع داشتیم یک ضربه روحی و خلا هست !

که البته من سعی کردم با توجه بیشتر به نیروی دریایی به ویژه ناوهای موج این خلا رو تا حدودی پر کنم !

البته خواست خدا هم بود که به قولی یک سری خبرها به گوشم برسه که باعث افزایش امیدواریم بشه !

اینطور بگم نهاجا تا زمانی که مشکل مدیریتی و ساختاری دارد ، در همین وضعیت خواهد بود !

نیروی دریایی ارتش هم دچار مشکل بودجه هست ، اما حالا نداجا کجاست ، نهاجا کجاست ؟!؟!

ویرایش شده در توسط Sami1993
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دغدغه من قدرت هوایی کشور هست ، برای من ارگانش فرقی ندارد ، هر ارگانی درست کار کرد من ازش حمایت می کنم مثل نداجا ، نداسا و هوافضای سپاه  !

اما در رابطه با شعار ما می توانیم !

در طی این 3 دهه جمهوری اسلامی این شعار ، خود را به طرق مختلف به اثبات رسانده !

کم دستاورد نداشتیم که برخیشون به صورت مستقیم و غیر مستقیم با صنایع هوایی و به خصوص ساخت جنگنده در ارتباط هست !

اما کم نیستن کسانی که شعارشنو این حرف رزم آرای ملعون و معدوم که ایرانی نمی تونه آفتابه هم بسازه هست !

البته در چند سال گذشته با تنگ شدن عرصه بهشون روی به الفاظ جدید آوردن مثل پیشرفت جزیره ای و ..... 

اما در رابطه به نهاجا !

متاسفانه من از این نیرو با این ساختاری که به راحتی جنگنده های با ارزش خودش رو اعم از عملیاتی و در حال اورهال رو در فضای باز با شرایط مختلف جوی قرار داده است ( که حداقل تاثیر آن افزایش هزینه تعمیر و اورهال جنگنده ، آن هم زمانی که مکرر می گن بودجه نداریم و یا بودجه نمی دن ) ناامید شدم !

این موضوع برای امثال من که طی چند سال بشدت سعی در حمایت و دفاع داشتیم یک ضربه روحی و خلا هست !

که البته من سعی کردم با توجه بیشتر به نیروی دریایی به ویژه ناوهای موج این خلا رو تا حدودی پر کنم !

البته خواست خدا هم بود که به قولی یک سری خبرها به گوشم برسه که باعث افزایش امیدواریم بشه !

اینطور بگم نهاجا تا زمانی که مشکل مدیریتی و ساختاری دارد ، در همین وضعیت خواهد بود !

نیروی دریایی ارتش هم دچار مشکل بودجه هست ، اما حالا نداجا کجاست ، نهاجا کجاست ؟!؟!

نیروی دریایی که سالاره داداش.

اگه نیروی دریایی نبود ، دیگه رسما دق می کردیم.

درود بر فرمانده محبوب من دریادار سیاری :20:

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اگر بخواهیم درباره ساخت جنگنده سرنشین دار در کشور بحث کنیم باید سپاه را در این پروسه کنار بگذاریم چون سپاه رسما اعلام کرده که بطور مستقیم وارد این حوزه نخواهد شد، البته برخی فناوریهای که سپاه به آن دست پیدا کرده بصورت غیرمستقیم به این پروسه مربوط میشود.

سپاه شاید مستقیم دخالت نکنه اما تجربه و دانش در حوزه هایی مثل رادار و الکترونیک و... در دسترس ارتش برای استفاده هست.

اما من یکی دو تا نکته بگم.

یکی این هست که بخشی از مدیران هنوز تفکر ما می توانیم رو قبول ندارن و به هزار و یک دلیل اگر همین الان ولشون کنید بحث خرید جنگنده هم پیش می کشن(طبیعتا چون شدنی نست و تحجریم هستیم بحث رو پیشتر برده و بحث رفع تحریم رو پیش می کشن و بعد متهم کردن کشور به حساسیت زایی و جلوتر میرن در مورد ارتباط مجدد با دنیا و .... ادامه مطلب تا تبدیل شدن به ایرانی شبیه ایران گذشته که کلا همه چیز رو کنار بزاره تا چند تا جنگنده بگیره مثلا اف14 ...)

مورد دوم اینکه ایران بعد از جنگ پی برد تولید جنگنده هزینه بر و زمانبر هست و در عین حال سرعت رشد تکنولوژی اون اینقدر بالا هست که اگر هم مثلا اف5 بسازه دیگه حتی در برابر همسایه ها هم نمی تونه موازنه و بازدارندگی برقرار کنه. مثلا شما اف5 نسل 4 به بالا با بهترین امکانات هم بساز ولی ترکیه بقل گوشتون میره اف35 می خره یا آذربایجان میره از آمریکا جنگنده می گیره عرب ها هم که... بماند. پدیده ای هستن برای خودشون.

خوب استراتژیست های ایرانی کار دیگه ای کردن آینده هواگردها در تمام دنیا رو بررسی کردن و به این نتیجه رسیدن که آینده هواگردها پهپاد ها خواهند بود لاجرم رفتن اون طرف و ما امروز شاهد هستیم که یکی از 5 کشور این حوزه هستیم. یعنی در واقع چند پله رو پردیم.

یادم میاد یکی دو سال پیش وقتی توی یک تاپیک طرح پهپاد رهگیر رو مطرح کردم و در موردش کمی توضیح دادم صدای برخی دوستان در اومد ولی امروز بحث از این موضوضع چیز عجیبی نیست.

خلاء نداشتن نیروی هوایی ابتدا به دلیل ایجاد بازدارندگی با نیروی موشکی و توپخانه ای جبران کردن و برای گرو کشی اسرائیل رو هدف برد نهایی موشک در نظر گرفتن و این حوزه اینقدر پیشرفت کردیم که حتی در چند جا مرزها رو شکستیم. اگر قرار بر هزینه در پدافند بود نه بازدارندگی لازم رو داشت و نه در درگیری می تونست برای همیشه بدون آسیب باقی بمونه و چون ما توان ضربه متقابل نداشتیم زود کشور نابود میشد. لاجرم اولویت اول موشکی شد ولی بعد تامین هوایی اولویت کشور شد(در یک دهه گذشته) تمرکز روی پدافند شروع شد.

چاره ای نبود چون باز اگر طرف هواگرد می رفتیم همون مشکلات قبلی هم بود.

موشکی خلاء ها رو پر کرد و بعد از اشباع در این حوزه تمرکز روی رادار و پدافند رفت و داریم نتیجه رو می بینیم. در چند سال آینده ایران یکی از قویترین و طراز اولترین کشورهای این حوزه خواهد بود. چه رادار و سامانه های موشکی و... دیگه عجیب نیست اگر ایران ادعا کنه من دارم سامانه پدافند ضد بالستیک یا هواگرد می سازم کلا عادی میشه.

از طرفی حوزه پدافند می تونه تغذیه کننده علمی بخش های هوایی هم باشه مثلا در بخش راداری و موشکی...

اما در این دو دهه گذشته بخش هوایی هم بیکار نبوده و بیشتر روی بخش علمی قضیه تمرکز کرده و...

در آینده چیزهایی دیده خواهد شد که تمام محاسبات دوستانی رو که نا امید هستن به هم می ریزه.

یک نکته ای رو بگم. از کی و از چه سالی ما با یک روند رشد عجیب در دیدن محوصلا ت دفاعی کشور روبرو شدیم؟؟؟

مشخصا چند سال گذشته طوری که از مهاجر به فطرس از شهاب به هرمز و از هاوک به 373 و... رسیدیم.

• Upvote 8
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ارسال شده در · مخفی شده توسط F14AA، 15 مهر 1393 - دلیلی ارایه نشده است
مخفی شده توسط F14AA، 15 مهر 1393 - دلیلی ارایه نشده است

ای خدا چقدر از جمله (از کجا معلوم ) و همین طور چشمک در آخر جملات بدم میاد .

خدمت دوستانی که با نظرات گهر بارشون ما را مشعوف میکنند  عرض میکنم .حتما لازم نیست جوری حرف بزنید که دیگران فکر کنند کاره ای هستید .به خدا همه میدانند کسانی که حتی از دور دستی بر آتش دارند خیلی کم وقت آزاد دارند که به این فرومهای آبکی سر بزنند ..تو رو خدا اگه بیکارید برید مطالعه کنید و نیاید اینجا اراجیف بنویسید (البته با عرض معذرت از خیلی دوستان )...

تو را به خدا به فکر کسانی باشید که بعد 12 ساعت کار روزانه به امید یاد گرفتن  میان  به این سایت .

بد برداشت نکنید حرف من اینه  که این سایت مثل خانه دوم برای بعضی ها هست  . شایدم مثل یک پناهگاه که بعد از یک روز پر استرس بهش پناه میبرن .همین الانم خیلی از دوستان که در زمینه نظامی استاد هستند دیگه خیلی کم میان .پس لطفا همین طوری هر چی از ذهن مبارکتون تراوش میکنه پست نکنید ...

پاینده باد ایران

• Upvote 1
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست

به نام الله

سلام...

آخرین پُست این حقیر در میلیتاری هستش... زین پس به هیچ عنوان در این سایت پُست نخواهم داد... ترجیه می دهم تراوشات ذهن مبارکم را برای خودم نگه دارم و با مرور ذهنی افکارم عطش بیان را بخوابونم، بلکن برای کسی ایجاد مزاحمت نشه...

این جمله را هم از این حقیر به یادگار داشته باشید...

جماعتی که از خیال توانستن عاجز باشند، حتی به در دروازه ی توانستن هم نخواهند رسید، چه برسه به خود توانستن.

دیگر کسی به عشق نیندیشید

دیگر کسی به فتح نیندیشید

و هیچ کس

دیگر به هیچ چیز نیندیشید

(*نکته...اگر مدیران سایت صلاح دونستند می توانند تاپیک های اینجانب را باز کنند.)

در پناه حق...

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ارسال شده در · مخفی شده توسط Skyhawk، 1 آبان 1393 - دلیلی ارایه نشده است
مخفی شده توسط Skyhawk، 1 آبان 1393 - دلیلی ارایه نشده است

تقریبا میدونستم اون تامکت رو پدافند خودی نزده(البته اگه اون تامکت باشه) شک داشتم فکر میکردم تو درگیری ممکنه سقوط کرده باشن الان دلیلی دیگر اورده شد که به واقعیت نزدیکتره :-(  اما صاعقه فکر نکنم بتونه موشک راداری شلیک کنه اگه بتونه در حد اف 5 برزیلی شایدم بیشتر قبولش دارم icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط parsneet
      بسم الله الرحمن الرحیم

تاپیک حاضر با محوریت پوشش خبر ها و اطلاعات مسابقات نظامی برگزار شده در ایران و همچنین شرکت تیم های ایرانی در سایر مسابقات بین المللی نظامی می باشد .

مقدمه :
      مسابقات نظامی هر ساله در سراسر جهان با شرکت پرسنل نظامی ( به صورت داخلی و یا بین المللی ) برگزار می گردد . این گونه مسابقات علی رقم اینکه از قواعد و استاندارد متحدی برخوردار نیستند ( منظور نبودن کمیته جامع و قوانین واحده بین المللی در رشته های تخصصی می باشد ) اما تا حدودی پیرو قواعد و ضوابط برگزاری رزمایش های نظامی هستند . ( البته تیم های ورزشی و مسابقات ارتش های جهان (CISM) تا حدودی متفاوت از سایر مسابقات تخصصی هستند که در ذیل به آن اشاره خواهد گردید )
      اساساً هدف از برگزاری این گونه مسابقات تخصصی بالا بردن آمادگی پرسنل و ایجاد حس رقابت و افزایش انگیزش پرسنل نظامی جهت فراگیری مهارت های تخصصی است . و همچنین سنجش توانمندی پرسنل در مقایسه با واحد های مشابه در ارگان های نظامی داخلی و یا ارتش های خارجی دیگر است . پس تا حدودی می توان بیان کرد که تیم های شرکت کننده ( در مسابقات بین المللی ) عموماً از بین کشور های دوست و یا هم پیمان ( و یا حداقل غیر متخاصم ) انتخاب می شوند و برای سنجش توانایی های تخصصی شان گرد هم می آیند . و همچنین حتی گاهی می تواند بیان گر همسویی کشور های شرکت کنند و حامل پیام های خاص برای ارتش های رقیب شان نیز باشند .

تاریخچه :
      می توان به نوعی اولین مسابقات نظامی ( با تاکید و اولویت دادن به پرسنل نظامی ) را به یونان باستان نسب داد . در رویدادی جشن گونه که عموما" ( و نه اختصاصاً ) پرسنل نظامی در آن شرکت می کردند تا آمادگی جسمانی و مهارت های کار با سلاح در رقابت با حریفان را بسنجند . در ادامه و ظهور امپراطوری روم باستان این نوع مسابقات چهره خشن تر و جدی تری به خود گرفت به گونه ای که مکان های اختصاصی مانند کلوزیوم (Colosseum) و همچنین شرکت کنندگان مخصوص بنام گلادیاتور (Gladiator) برای شرکت در آن تربیت می گردیدند .
      این مسابقات شرحی مفصل دارد ولی به اختصار : برگزاری آن در قرون مختلف تکامل یافته و عموماً شرکت کنندگان آن از بین سربازان قوای شکست خورده در جنگ با امپراطوری روم انتخاب می شدند و در بین خیل عظیم از این سربازان که در مسابقات محلی و ایالات های مستعمره روم برگذار می شد برگزیدگان ( که یقیناً تعداد کمی از آنان بودند) می توانستند آزادی خود را به دست آورند . ولی جنگجویانی نیز بودند که به خاطر بدست آوردن پول و یا شهرت نسبت به شرکت در این مسابقات خونین اقدام می کردند . این مسابقات که به خشونت بی پروا و ضد انسانی اش معروف گشته بود بدون فایده هم البته نبود . ( البته فواید آن از دید فرماندهان نظامی ) باید اشاره کرد که تمامی این مسابقات به نبرد های خونین تن به تن اختصاص نداشت بلکه اکثر این رویداد ها به باز سازی نبرد های روم در مقابل دشمنانش مختص می شد ( یقیناً آن نبردهای که در آن پیروز گردیده بودند تا خاطرات ، تکنیک های رزم و قهرمانان آن را مرور و زنده نگاه دارند ) عده ای از سربازان لباس های قوای دشمن را بر تن می کردند و سربازانی دیگر که نقش نیروهای رومی را داشتند با بکارگیری ارابه و اسب و سلاح های آن دوران در چندین پرده که گاهی تا چند روز نیز ادامه می یافت آن نبرد خاص را باز سازی می کردند . از نحوه یورش قوای مهاجم گرفته تا نبرد های تن به تن ، عبور از رودخانه ، یورش سواره نظام ، محاصره قلعه ها و یقیناً نمایش پیروز مندانه و دلاورانه ارتش رومی بر حریف خود !

در عصر جدید ایده مسابقات نظامی بعد از پایان جنگ جهانی اول شکل گرفت . در سال 1919 پس از جنگ جهانی اول ، بازی های بین متفقین توسط شورای ورزشی نیروهای متفقین ژنرال جان پرشینگ سازماندهی شد و 1500 ورزشکار از 18 کشور را گرد هم آورد تا در 24 رشته ورزشی به رقابت بپردازند. این رویداد در Joinville-le-Pont فرانسه برگزار شد . و طی سالهای بعد در ماه مه 1946 ، پس از جنگ جهانی دوم ، شورای ورزشی نیروهای متفقین توسط سرهنگ هانری دبروس و پنج‌گانه المپیک توسط سرگرد رائول مولت احیا شد و در  7 تا 8 سپتامبر همان سال دومین بازی‌های بین متفقین در برلین (در المپیاستادیون , محل برگزاری بازی های المپیک 1936) برگزار شد .

چند ماه بعد، با پایان دادن به شورای ورزش نیروهای متفقین ، سرهنگ دبروس و سرگرد مولت مسابقات ارتش های جهان (CISM) را در 18 فوریه 1948 تأسیس کردند . اعضای موسس آن بلژیک ، دانمارک ، فرانسه ، لوکزامبورگ و هلند بودند . در سال 1950، آرژانتین و مصر به عضویت آن درآمدند. در سال 1951 ایالات متحده به آن پیوست . در سال 1952 عراق ، لبنان ، پاکستان و سوریه و دو سال بعد برزیل به عضویت آن درآمدند . و همچنین کانادا در سال 1985 وارد آن شد . سپس در سال 1991 با پایان جنگ سرد سازمان رقیب پیمان ورشو کمیته ورزش ارتش متفقین (SKDA) با CISM ادغام شد و خبر از پیوستن 31 کشور و عضو جدید و سایر کشورهای مرتبط با بلوک شوروی را داد. این پیشرفت سریع منجر به رسمیت شناختن توسط نهادهای بین المللی از جمله IOC شد. قبل از سال 1995 CISM هر سال 15 تا 20 مسابقات جهانی را برگزار می کرد. از سال 1995  CISM هر چهار سال یک بار بازی های جهانی نظامی را که یک رویداد چند ورزشی است با شرکت نمایندگانی از ارتشهای 127 کشور دنیا سازماندهی می کند .

رویدادها
      برگزاری مسابقات مرتبط با ارتش های جهان طیف متنوعی را در بر می گیرد و بلوک های سیاسی و جغرافیایی متعدد سعی در برگزاری رویدادهای مشابه زیادی جهت بالا بردن مهارت پرسنل خود دارند . اما به نوعی اهداف برگزاری این چنین مسابقاتی تنها به بالا بردن مهارت ها محدود نمی گردد . بلکه برپایی نمایشگاه های تخصصی تجهیزات تیراندازی و حتی ماشین آلات زرهی و تسلیحات انفرادی و البسه نظامی و ... در حاشیه این مسابقات بیان گر این است که این رویدادها مکانی است تا برنامه ریزان و دست اندرکاران نظامی کشور های مختلف به عرضه و کسب اطلاعات و سنجش آمادگی قوای نظامی پیرامونی خود اقدام نمایند .

به برخی از این رویدادها می توان به اختصار اشاره کرد مانند :
      - مسابقات بین المللی پنج گانه ورزشی ( تیراندازی سرعت و دقت ، میدان موانع ، شنا ۵۰ متر با مانع ، دو صحرانوردی ۸ کیلومتر و پرتاب نارنجک )
      - مسابقات بین المللی نظامی پهپادی ارتش های جهان
      - مسابقات بین‌المللی نظامی غواصی در عمق
      - مسابقات بین‌المللی نظامی جهت یابی
      - مسابقات بین‌المللی نظامی بیاتلون زرهی روسیه
      - مسابقات سراسری امنیت سایبری در آمریکا
      و ...

بازتاب و آثار
      برای بیان تاثیر حضور بین المللی تیم های نظامی و ترتیب دادن این چنین مسابقاتی منعکس کردن دیدگاه بعضی از تحلیل گران غربی شاید مفید باشد به عنوان نمونه :
      «واشنگتن فری بیکن» «جوزف هومیر» تحلیلگر امنیت ملی : روسیه و چین در نمایش قدرت به آمریکا قصد شرکت در یک بازی‌های بین‌المللی در آمریکای لاتین ( ونزوئلا ) تحت عنوان « تک تیرانداز مرز » را دارند . این  بازی‌های نظامی یکی از واضح ترین نشانه‌ها  از شکل گیری یک ائتلاف ضد ایالات متحده در آمریکای لاتین است. روسیه و متحدانش ( ایران و چین ) با حضور در این مسابقات نظامی در ونزوئلا در حال نمایش قدرت هستند . با عادی سازی تحرکات نظامی دشمنان ایالات متحده در دریای کارائیب ، ما در معرض خطر در آمریکای لاتین هستیم .

در حال حاضر به نظر می رسد که برگزاری این گونه مسابقات در بین نیرو های نظامی منطقه ای و جهانی در حال افزایش هست . مسابقاتی که هم در رشته های عمومی ( آمادگی جسمانی و ورزشی ) و هم رشته های تخصصی ( تیر اندازی ، زرهی و توپخانه ، پهپادی و ... ) با حضور تیم های چندگانه به جدیت پیگیری می شود . قطعا انتخاب تیم های ورزیده در این گونه رقابت ها باعث افزایش اعتماد به نفس پرسنل و همچنین تبلیغات مثبت برای نیرو های نظامی ما نیز خواهد گردید  . همچنین برگزاری مسابقات کشوری و درون مرزی برای ما موجبات حس رقابت و افزایش انگیزش سازمانی را برای نیروهای مسلح ما در پی خواهد داشت . انشالله 

بن پایه :
      https://www.milsport.one/cism/members-nations
      https://www.ilsf.org/about/recognition/cism/
      https://armedforcessports.defense.gov/CISM/Military-World-Games/
      https://en.wikipedia.org/wiki/Colosseum
      https://freebeacon.com/national-security/iran-russia-china-to-run-war-drills-in-latin-america/

گرد آوری جهت انجمن میلیتاری

• توسط amirarsalankhan
      بمب افكن تهاجمي نسل بعد، LRS-B

بمب افكن نسل بعد ( NGB، قبلا به نام بمب افكن 2018 شناخته مي شد ) يك برنامه به منظور توسعه يك بمب افكن جديد براي نيروي هوايي ايالات متحده بود. NGB قرار بود تا در حدود سال 2018 و به عنوان يك بمب افكن پنهانكار، مادون صوت، برد متوسط و با قابليت متوسط حمل سلاح وارد خدمت شود و به تدريج جايگزين بمب افكن هاي پير و پا به سن گذاشته (  B-52 Stratofortress  و B-1 Lancer ) گردد. ولي برنامه توسعه NGB با ظهور طرح بمب افكن دور برد تهاجمي سنگين ايالات متحده به فراموشي سپرده شد.

اين اتفاق زماني افتاد كه در ژوئن 2010 سپهبد Breedlove  در مصاحبه اي بيان كرد كه اصطلاح بمب افكن نسل بعد مرده و از اين به بعد نيروي هوايي بر روي طراحي بمب افكن هاي دور برد تهاجمي كار خواهد كرد كه در آن از سيستم هاي به كار رفته در جنگده هاي F-22 و F-35 استفاده خواهد شد تا بمب افكني مقرون به صرفه و با قابليت هاي استثنايي هر دو جنگنده فوق جهت انجام ماموريت ها طراحي و توليد گردد.

بمب افكن دور برد تهاجمي (Long Range Strike Bomber)
      برنامه توسعه بمب افكن دور برد تهاجمي ( LRS-B ) به معناي واقعي كلمه پنهانكار است! و اطلاعات خيلي كمي از آن منتشر شده است ولي اهميت آن را به خوبي مي توان در رفتار پنتاگون و شركاي صنعتي بزرگ آن احساس كرد.بسياري از كارشناسان معتقدند كه برنامه توسعه اين بمب افكن ساختار نيروي هوايي ايلات متحده را در 20 سال آينده شكل خواهد داد و هر شركتي كه برنده مناقصه توليد اين بمب افكن شود پول پارو خواهد كرد و بازنده نيز مي تواند مطمئن باشد كه جايگاهي در آينده هوانوردي نظامي ايلات متحده نخواهد داشت مگر ان كه معجزه اي كند!
      هر چند امروزه لاكهيد ماريتن به لطف پروژه F-35 آينده خود را در صنعت هوانوردي نظامي ايالات متحده تضمين كرده است و بويينگ نيز به مدد توليدات هوانوردي غير نظامي خود مي تواند از اين بحران عبور كند و تنها نورث روپ است كه چاره اي ندارد و  بايد اين مناقصه را برنده شود تا بتواند با خيال راحت به آينده خود فكر كند
      شناخته ها و ناشناخته ها
      پيش بيني شده 80 تا 100 فروند از اين بمب افكن جديد جايگزين ناوگان فعلي بمب افكن هاي ايالات متحده شود.  
      پنهانكار بودن ،قابليت حمل سلاح هاي هسته ايو داراي بودن هر دو حالت پروازي سرنشين دار و بي سرنشين از الزامات طراحي LRS-B است.قيمت تعيين شده براي هر فروند بمب افكن جديد 550 ميليون دلار در سال 2010 پيش بيني شده و قرار است به جهت كم كردن هزينه ها از فناوري موجود در طراحي ان استفاده شود ولي ساختار طراحي آن بايد به شكلي باشد كه بتواند از تكنولوژي هاي آينده نيز استفاده كند.دو رقيب اصلي در طراحي اين بمب افكن يكي كمپاني  Northrop Grumman, با سابقه طراحي بمب افكن پنهانكار و گرانقيمت B-2 است و ديگري مشاركت كمپاني هاي بويينگ و لاكهيد مارتين با سابقه طراحي جنگنده هاي F-22 و F-35 .همچنين پيش بيني مي شود در اواسط دهه 2020 اولين پروازهاي اين بمب افكن انجام شود.طبق حدس هايي كه كارشناسان مي زنند نيروي هوايي آمريكا به دنبال يك بمب افكن در اندازه اي حدودا نصف B-2 است كه از دو موتور F-135 همانند F-35 سود ببرد.

پيشران F-135 Pratt  & Whitney

الان همه شما ميگوييد اين كه خيلي كوچيكه، خب مسلما بايد بزرگتر بشه ولي با صحبتي كه رابرت گيتس وزير سابق دفاع انجام داد و به اعضاي كنگره گفت كه قيمت هر فروند 550 ميليون دلار ميشود راه را بر روي بزرگتر شدن اين بمب افكن فعلا بست. و اين نگراني را در بين كارشناسان به وجود آورد كه هر شركتي كه بتواند با حداقل آيتم هاي اساسي يك بمب افكن توليد كند برنده اين مناقصه خواهد بود بدون توجه به نيازهاي اساسي نبردهاي آينده.بنابراين يكسري الزامات از سوي كارشناسان هوانوردي نظامي جهت توسعه LRS-B  پيشنهاد شده است :
      پنهانكاري
      امروزه ميدانيم كه 80 درصد قابليت پنهانكاري به شكل و طراحي هواپيما بستگي دارد و فقط 20 درصد به مواد و تكنولوزي پيشرفته به كار رفته در آن وابسته است. كه همين 20 درصد هم بيشترين هزينه را به خود اختصاص مي دهد. پس يايد تعادل خوبي را بين اين دو بخش برقرار كرد تا هزينه هاي طراحي و توسعه سرسام اور نباشد.
      تعمير و نگهداري
      استفاده از مواد جاذب امواج رادار ساخته شده مي تواند نگهداري اين بمب افكن را بسيار راحت تر كند تا استفاده از موادي كه در لبه تكنولوژي روز قرار دارند و بسيار گران قيمت خواهند بود و نگهداريشان نيز بسيار مشكل است.ولي پلت فرم طراحي نيز بايد به شكلي باشد كه اين پرنده بتواند در 50 سال آينده آسمان ها را همچنان تسخير كند و پذيراي مواد جديد و تكنولوژي هاي نوين نيز باشد.
      قابليت حمل بمب هاي هسته اي
      تصميم گيري در اين مورد بايد همين الان صورت بگيرد، هر چند نيروي هوايي علاقه دارد تا چند سال بعد از توليد بمب افكن ها مجوز حمل سلاح هاي هسته اي را براي آنها صادر كند ولي با توجه به پيشرفت هاي سريع در صنعت هوانوردي نظامي از الان اين پرنده بايد طوري طراحي شود كه حداقل نيمي از آنها از ابتدا قابليت حمل بمب هاي هسته اي و هيدروژني را داشته باشند. و توانايي بازدارندگي ايالات متحده را همچنان حفط كنند.
      كنار گذاشتن طرز فكر شواليه تنها!
      بسياري از مردم فكر مي كنند كه پنهانكاري يعني يك جنگنده پنهانكار به تنهايي و با شجاعت به مانند يك شواليه به مواضع دشمن حمله مي كند و تمامي آنها را نابود ميسازد!! از الان بايد اين تفكر را دور ريخت و يك برنامه جامع جهت حملات پر تعداد بمب افكن هاي نسل بعد در نظر گرفت و تمام سناريوهاي موجود و تهديدات لازم را در آنها پيش بيني كرد تا قدرت واقعي بمب افكن ها و تاثير آنها بر روي مواضع دشمن مشخص شود.
      ساخت يك بمب افكن، نه فقط يك پلت فرم صرف
      در سال هاي بعد LRS-B تنها بمب افكن سنگين ايالات متحده خواهد بود. پس بايد به شكلي طراحي شود كه قابليت باز طراحي بسياري از قسمت هاي آن وجود داشته باشد و بتواند از تكنولوژي هاي آينده نيز به خوبي بهره مند شود. همچنين LRS-B بايد بتواند ماموريت هاي دريايي را نيز به خوبي ماموريت هاي زميني انجام دهد.
      نگه داشتن خلبان در كابين
      با وجود داشتن فناوري پروازهاي بي سرنشين اما ما نبايد در دام اين صحبت ها بيافتيم كه LRS-B بايد تنها قابليت بي سرنشين داشته باشد!، نداشتن خلبان در ميدان نبرد يعني نداشتن حس مسئوليت پذيري و ابتكارات لحظه اي نمي توان از جذابيت هاي فراوان پرنده هاي بي سرنشين گذشت ولي يك بمب افكن سنگين بي سرنشي نياز به حمايت زميني بسيار بيشتري از بي سرنشين هاي فعلي دارد كه اين خود هزينه ها را بسيار بالاتر مي برد.مورد بعدي قابليت ضعيف بي سرنشين ها در سوخت گيري هاي هوايي است كه در حين ماموريت هاي يك بمب افكن دوربرد الزامي است و يك خلبان در هر شرايط آب و هوايي يا زماني به راحتي آن را انجام مي دهد.و در آخر فكر كنيد كه يك بي سرنشين بخواهد بمب هسته اي نيز با خود حمل كند، خيلي فكر خوبي نيست و حتي كابوس آور نيز هست. هر چند خيلي ها فكر ميكنند بهتر بمب هاي هسته اي را به دست بي سرنشين ها سپرد!
      فراموش نكردن چيزهاي كوچك
      بايد فضاي كافي براي خلبان در پروازهاي طولاني در نظر گرفت تا اعصابش راحت باشد و تحت فشارهاي جسمي قرار نگيرد. اين مورد حتما بايد لحاظ شود و سعي شود از تجربه B-2 در اين مورد درس گرفته شود.
      در ژانويه 2011 نيروي هوايي فهرستي كوتاه از اهداف مورد نظر خود را براي بمب افكن تهاجمي منتشر كرد
      اهداف طراحي در نظر گفته شده براي يروژه LRS-B در ژانويه 2011
      كل هزينه پروژه نبايد از 40 تا 50 ميليارد دلار بيشتر باشد سرعت مادون صوت حداكثر بردي پروازي بيشتر از 9250 كيلومتر مداومت پروازي 50 تا 100 ساعت براي پروارهاي بي سرنشين قابليت بقا در حملات روزانه به مواضع دشمن با وجو د قدرتمند ترين دفاع هوايي موجود  
      در پايان تصاويري از طرح هاي مفهومي اراده شده توسط سه كمپاني معظم شركت كننده در اين مناقصه

طرح پيشنهادي كمپاني نورث روپ گرومن

طرح پيشنهادي كمپاني لاكهيد

طرح پيشنهادي كمپاني بويينگ

حال بايد منتظر ماند و ديد كه در چند ماه آينده مقامات نيروي هوايي كدام يك از طرح هاي پيشنهادي را براي آينده توان هوايي ايالات متحده انتخاب خواهند كرد.
      نظر شما چيست؟
      كم و كاستي بود  دوستان به بزرگواري خودتون ببخشيد، تقديم به ارواح طيبه شهداي مرزباني ناجا در حادثه اخير نگور
      با تشكر فراوان از دوست و استاد گرامي جناب 7mmt به جهت پيشنهاد اين موضوع و كمك هاي بسيارشان
      تهيه شده توسط امير ارسلان رهسپار ، فقط براي ميليتاري

منابع :
      http://en.wikipedia.org/wiki/Next-Generation_Bomber

http://www.defensenews.com/story/defense/air-space/strike/2015/01/18/air-force-bomber-industry/21805275/

http://defensetech.org/2014/09/15/air-force-plans-major-step-in-long-range-strike-bomber-program/

http://breakingdefense.com/2014/09/b-2-pilots-lessons-for-lrsb-americas-new-bomber/
    • توسط MR9
      بسم الله الرحمن الرحیم

سرکوب پدافند هوایی دشمن
        (Suppression of Enemy Air Defenses /SEAD)

وایلدویزل / استاندارد 

یکی از ماموریتهای اصلی واحدهای پروازی نیروی هوایی پس از ظهورسه عنصرجدید در نبردهای معاصر (رادار/ توپخانه ضدهوایی هدایت راداری و نهایتا" موشکهای هدایت شونده زمین به هوا)، کنترل و ازکارانداختن و نابودی این  سامانه ها  می باشد . بررسی دقیق نبردهای به وقوع پیوسته پس از جنگ دوم جهانی نشان می دهد که هرکدام از این نبردها ، جنبه های نوینی از فناوری را با بکارگیری تجهیزات ، تسلیحات و تاکتیک ها به نمایش گذاشته و نشان داده اند که گاهی استفاده از  وجودبرتری کمی تسلیحات غیر پیشرفته در مقابل برتری کیفی تسلیحات پیشرفته و یا برعکس ، پیروزی های نظامی خیره کننده ای را به ارمغان آورده است. در کنار این مساله و به موازات افزایش توانایی های رزمی یک سامانه تسلیحاتی ،توسعه تاکتیکهای مورد نیاز نیز یک اصل غیر قابل اجتناب بشمار می رود . در چنین شرایطی ، سامانه های پدافند هوایی نیز از این قاعده مستثنی نبوده ، چــنانکه این نوع از سیستم های جــــنگ افــــزاری می بایست دارای قابلیت های پدافندی مناسبی باشند تا درمرحله آغازین تهاجم دشمن ، بتوانند ایمنی مناطق مسکونی ، مراکز ثقل سیاسی، نظامی و اقتصادی را از گزند بمباران و آسیب حفظ نمایند و با ایجاد لطمات عمده به پیکره و استخوان بندی قدرت هوایی دشمن ، باعث لغو ماموریت های تهاجمی وبه احتمال زیاد تغییر نتیجه جنگ شوند . بنابراین، به صورت طبیعی ،  نیروی هوایی مهاجم سعی خواهد نمود تا تهاجم خود را با انجام ماموریت های سرکوب پدافند هوایی آغاز نماید . برهمین اساس و بنا به تعریف وزارت دفاع ایالات متحده ، سرکوبی پدافند هوایی دشمن عبارتند از :

" انجام هرگونه فعالیتی به منظور خنثی سازی ، نابود سازی و ایجاد اختلال موقت یا دائم در سامانه های پدافند هوایی زمین و دریاپایه دشمن بوسیله تجهیزات مخرب یا اخلالگرها "

جنگنده / بمب افکن F-105G ، یکی از مهمترین جنگ افزارهای ارتش ایالات متحده برای مقابله با آتشبارهای سام ارتش ویتنام شمالی بشمارمی آمد .

جنگنده / بمب افکن F-4G  در حال تیک آف از فرودگاهی در عربستان
      در حالی که برای اجرای ماموریت SEAD ، به مهمات متنوعی شامل مشکهای هوا به زمین ماوریک و مهمات ضد تشعشع شرایک و غلاف جنگ الکترونیک مجهز شده است .

ارتش ایالات متحده برای ایجاد برتری هوایی بر فراز منطقه نبرد ، تاکید زیادی بر استفاده از اسکادارن های وایلد ویزل دارد .
      تصویر فوق یکفروند جنگنده / بمب افکن A-7E را بر روی عرشه فوقانی ناو هواپیمابر USS AMERICA نشان میدهد که برای اجرای عملیات بر علیه آتشبارهای دفاع هوایی لیبی (عملیات دره الدورادو ) آماده می شود . به نظر می رسد پرنده فوق برای اجرای این ماموریت به مهمات ضد رادار شرایک و مهمات هوابه زمین راک آی مارک II مجهز شده است .

ارتش های اروپایی نیز پس از مشاهده تاثیر تسلیحات ضد رادار ، بسرعت خود را به قابلیت های ضد رادار مجهز نمودند .
      تصویر فوق یک فروند تورنادو ECR نیروی هوایی آلمان را که به مهمات ضدرادار هارم مجهز شده است را نشان میدهد

مهمات ضد تشعشع AGM-88 HARM، جنگنده / بمب افکنF/A-18 C

نیروی هوایی بریتانیا ، به شکل وسیعی از مهمات ضد رادار درسازمان رزم نیروی هوایی خود بهره می برد .
      تصویر فوق ، یک تیر موشک ضد تشعشع آلارم را بروی یکفروند جنگنده/ بمب افکن تورنادو GR4 نشان می دهد .

در حال حاضر پرنده ویژه نیروی هوایی ارتش ایالات متحده برای اجرای ماموریتهای سرکوب پدافند هوایی ، جنگنده/بمب افکن F-16 CJ بشمار می آید .

پرنده فوق ، یکفروند F-16 CJ بلاک 50 سری D است که برای اجرای ماموریت SEAD ، به طیف متنوعی از مهمات شامل ، AIM-120 آمرام ، AIM-9 M سایدویندر در جایگاه های دو وهشت  ، مهمات ضد رادار AGM-88 هارم در جایگاه های سه و هفت ، و برای هدفیابی به یک غلاف AN/ASQ-213 ، مسلح شده است .
      با این حال و براساس نظرات خلبانان شرکت کننده در جنگ ویتنام ، قابلیتهای تاندرچیف و فانتوم به مراتب افزون تر از این نمونه فالکون بشمار می آمد .

نویسنده و مترجم : کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی - MR9
      Military.ir Copyright
      تمامی حقوق برای انجمن میلیتاری محفوظ است
      منابع  :
      1- Davis, Larry and Menard, David, Republic F-105 Thunderchief
      2- Bill Siuru, Bill Holder-General Dynamics F-16 Fighting Falcon
      3-F-4 PHANTOM II IN ACTION
      4- "MODERN MILITARY AIRCRAFT "THUD"
      5- A-7 IN ACTION
      6- ویکی
      7- مطالعات شخصی اینجانب از منابع گوناگون
  • مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.