امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با سلام به نظر شما در صورت حمله هوایی امریکا به ایران پاسخ نیروی هوایی و پدافند هوایی ایران تاچه حد می تواند کار ساز باشد :D: با تشکر

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ايران در جنگ با عراق ثابت كرد كه توانايي آتش متقابل بر هواپيما هاي دشمن را ندارد ولي از اينكه حالا چقدر پيشرفت كرده ايم اطلاعي ندارم

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در جنگ ما هميشه حرف اول را در هوا زده ايم و بطور مثال در اواخر جنگ با وجود برتري 10 به 1 عراق در بخش هوايي نسبت به ما باز هم اين كشور جرات انجام هيچ كار مهمي را نداشت و تمام مناطق استراتژيك ما در پوشش كامل نيروي هوايي بود. :D در مورد جنگ با آمريكا بهتر است يك مثال تاريخي بزنم. در سال 1966 ويتنام تنها 66 و در سال 1972 فقط 203 فروند جنگنده در اختيار داشت كه اكثر آنها هم ميگ-15و17و19 بودن كه از نظر تكنولوژي ضعيفتر از رقباي آمريكايي بودند اما با اين وجود ويتنام توانست تا آخر جنگ در نبردهاي هوايي حريف خطرناكي براي آمريكا باشد و هرگز آمريكا موفق به نابودي نيروي هوايي اين كشور و تصرف مناطق استراتژيك آن نشد! 8O در جنگ احتمالي اولين برتري ما بايد سيستم دفاع ضد هوايي و ضد موشكي باشد. حتي با سيستم سام-6 و هاوك هم ميتوان كلي كار انجام داد. ما بايد از نيروي هوايي بصورت متراكم و با تاكتيكهاي جديد استفاده كنيم تا پيروز نبرد شويم. مثال ميزنم : نيروي هوايي بايد فقط در مناطقي با دشمن درگير شود كه از پوشش پدافند ضد هوايي برخوردار است كه اين يك برتري بزرگ نسبت به دشمن هست. همچنين بايد از جنگنده ها بصورت انبوه در يك منطقه كوچك استفاده كنيم. يعني يكجا 10 فروند ميگ-29 و 20 فروند اف-4 و 20 فروند اف-5 وارد عمل بشن و دشمن را جارو كنن و فورا منطقه را ترك كنند. :D

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نصب سیستم ترو ام 1 چقدر میتواند کارایی پدافندهوایی بالا ببره؟ همچنین خرید جنگنده های جدید تا چه لازمه؟ آیاخبری ازخرید جنگنده های جدید دارید؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سيستم تور توان پدافندي خوبي در برد كم ايجاد ميكند و به دليل مترح بودن و دقت بالا عملا آسيب پذيري كمتري نسبت به ساير پدافندهاي ثابت در برابر جنگنده هاي دشمن دارد. هر دستگاه تور امكان درگيري همزمان با دو هدف را دارد كه به اين ترتيب ميتوان از دو مركز بزرگ نظامي بصورت جدي محافظت كرد. يعني دو گردان تور هر كدام 15 دستگاه شامل 3 گروهان كه بايد در مكانهاي مناسب نسبت به هم مستقر شوند. البته من اطلاعي از چگونگي استفاده از اين سيستمها ندارم؟ :D: خريد جنگنده جديد هم واقعا ضروري هست ولي بنا به دلايلي خريد پدافند ضد هوايي مقدم بر خريد جنگنده ميباشد. به نظر من ما بايد بجاي خريد جنگنده آنرا مونتاژ و سپس توليد كنيم. خبرهايي از امكان فروش 50 فروند جنگنده سوخو-30 مدل MKP به ايران به ارزش هر كدام 65 ميليون دلار شنيده ام ولي مشكل اينجاست كه هند سوخو-30 مدل MK را با هزينه حدود 22 ميليون و مدل MKI را با هزينه 27 ميليون دلار مونتاژ ميكند كه باعث شده قيمت اين جنگنده به بيش از نصف كاهش يابد. ما هم ميتوانيم با عقد يك قرارداد سنگين نظامي علاوه بر كسب تكنولوژي پيشرفته در حين مونتاژ با يك تير دو يا سه هدف بزنيم. :D

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
کار تولید جنگنده شفق2 به کجا رسید؟ آیا صحت دارد که موشکهای R37,R77,R73 با این جنگنده یکپارچه شده؟ شما این جنگنده را چگونه ارزیابی می کنید؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
راستش پروژه سري جنگنده هاي شفق يك مساله طبقه بندي شده است و تاكنون چندان اطلاعاتي از آن منتشر نشده است و معدود اطلاعات موجود هم با حدس و گمان و جاسوسي منابع غربي ميباشد. ولي آنطور كه از ظواهر امر پيداست شفق-1 يك جنگنده رزمي آموزشي صوتي هست يعني سرعتي در حدود يك ماخ دارد و ميتواند از تسليحات مدرن روسي و ايراني و ... استفاده كرده و در نقش يك جنگنده پشتيباني نزديك هوايي عمل كند. شفق-2و3 هم جنگنده هايي يك نفره و دو نفره هستند كه براي درگيري با جنگها و جنگنده هاي مدرن در دست ساخت هستند و از توانايي پنهانكاري بالايي هم برخوردارند. گويا شفق از رادار روسي ژوك بهره ميبرد و توانايي حمل شش فروند موشك هوا به هواي ميانبرد آر-77 را دارد كه به اين جنگنده امكان درگيري با اهدافي در فواصل بيش از 50 كيلومتر را ميدهد.
 • Like 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تا انجا که من اطلاع دارم تقریبا هر پدافندی که از رادار استفاده کند در مقابل موشک harm هیچ شانسی ندارد. پس ما باید با جنگده ها دائما گشت هوایی دهیم تا از شلیک این موشک ها توسط هواپیماهای دشمن جلوگیری کنیم. مگر نه به نظر من اگر فقط به پدافند هوای متکی باشیم دشمن می تواند همان اول کار با تعداد کافی هواپیماهی مجهز به موشک هایharm پدافند راداری ما را از بین ببردو...

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام پویا دشمن اول باید برتری هوایی قابل توجهی در آسمان ما داشته باشه وبعدش از اسکادران مجهز به هارم استفاده کنه . ما با داشتن شکاری رهگیر های معرکه مثل میگ31 وتامکت براحتی قافیه را به دشمن نمی بازیم :twisted: :twisted: تازه دشمن براورد دقیقی از توان هوایی ما نداره که این به ما کمک میکنه 8) 8)

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
براي مقابله با موشك هارم بهترين راه استفاده از رادارهاي غير فعال است كه در صورت لزوم از آنها بجاي رادارهاي متداول استفاده گردد كه به هيچ وجه قابل شناسايي نيستند. البته بايد در آسمان هم براي دشمن نا امني ايجاد كنيم تا براحتي نتواند هر كاري انجام دهد.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جنگنده هاي اف-22 وارد خدمت ارتش اميكا شده اند وبزودي در منطقه مستقر ميشند آيا توان خوبي براي حمله به اهداف زميني دارند؟ فكر ميكنم امريكا درهمان چند روز اول يا تمام رادارها رو مختل ميكنه ويا بوسيله اف-117 همرو نابود ميكنه. :D

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نه اينطورا هم نيست و فقط نمونه ساده جنگ واقعي يك يوگسلاوي كه شكست نخورد و در هيچ يك از جبهه هاي زميني و هوايي عقب نشيني نكرد و سرانجام با تهدید و خیانت تسليم شد. تا آخرين روز جنگ رادارها و نيروي هوايي ضعيف اين كشور كاملا فعال بود و توانست صدها هواپيما و هليكوپتر مهاجمان را نابود كند.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز شما ایران رو خیلی دسه پایین گرفتین :wink:

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

جنگنده هاي اف-22 وارد خدمت ارتش اميكا شده اند وبزودي در منطقه مستقر ميشند

آيا توان خوبي براي حمله به اهداف زميني دارند؟

فكر ميكنم امريكا درهمان چند روز اول يا تمام رادارها رو مختل ميكنه ويا بوسيله اف-117 همرو نابود ميكنه. :D


سلام
دوست من ایران سیستم موشکی S300 را در اختیار دارد که توانایی رهگیری و انهدام اهدافی با سطح مقطع راداری برابر یک کف دست را دارد و بخوبی از پس جنگنده های پنهانکار بر می آید :twisted:
همنطور جنگنده میگ 31 به همراه موشک R37 توانایی خوبی برای درگیری با جنگنده های پنهانکار دارد :twisted:
در ضمن از پروژه اسکای هاوک ایران هم نباید به سادگی گذشت 8)
لازم به یادآوری است که در یوگسلاوی یک فروند F117 توسط موشک SA6 مورد هدف قرار گرفت !!!!؟! :D :D :)

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اما ايران فقط دو واحد از اين سامانه دفاعي رو داره واينطور كه از ظاهرش پيداست نتها به 4 هدف ميتونه حمله كنه و احتمالا بعدش نابود ميشه ضمنا فقط اطراف تهران نصب شده. :D

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

 • مطالب مشابه

  • توسط MR9
   موقعیت قرارگاه مرکزی منافقین :
    
   در 90 کیلومتری شمال بغداد ،پس از عبور از شهر "الخالص" به "قرارگاه  اشرف" خواهید رسید.این پادگان با وسعت6 در 8کیلومتر مربع تا سال 1365 هجری شمسی تحت عنوان "معسگر الخالص الخاص" محل استقرار یکی از تیپ های گارد ریاست جمهوری صدام حسین بود.این پادگان از شمال به انبارهای بزرگ مهمات و تسلیحات و یک روستای کوچک عراقی،از شرق به یک فرودگاه متروکه،از جنوب شرق به روستای "شیخ شنیف" ، از جنوب به یک مرکز مرغداری و از غرب به جاده بغداد- کرکوک محدود شده است."اشرف بزرگ" 12*10 کیلومتر مربع است  که پادگان اشرف و زمین های اطراف آن را شامل می شود.
    
     
    
    
    
    
   پس از اخراج مسعود رجوی به عراق و ملاقات او با صدام حسین ، این پادگان بطور کامل تحویل گروهک منافقین  شد و  آنها پایگاه های خود در سلیمانیه و کرکوک را جمع آوری کرده و از سال 1366 هجری شمسی تحت عنوان به اصطلاح "ارتش آزادیبخش ملی " در این محل تجمع کنند.
   در کیلومتر 90 جاده قدیم بغداد-کرکوک انشعابی از قسمت شرقی، شما را به درب اصلی پادگان اشرف هدایت خواهد کرد.شمال و جنوب این جاده آسفالته و فرعی محل استقرار 2 گردان ارتش صدام حسین ،گروهان رادار،گروهان موشکی پدافند هوایی و مقر سازمان استخبارات صدام حسین است که در نزدیکی ورود به پادگان قرار دارد.از سال 1365 شمسی تا زمان سرنگونی صدام  حسین ،نقش این نیروها پدافند هوایی،حفاظت بیرونی و کنترل ورود و خروج به پادگان اشرف بود .
    
    
     
    
    
   مرصاد ، کمینگاه منافقین 
   ببرها وارد می شوند :
    
   اگر چه نیروی های مسلح جمهوری اسلامی ایران ( ارتش  جمهوری اسلامی ایران ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  ، بسیج و..)  در جریان عملیات مرصاد ، شکست سنگینی بر پیکره گروهک منافقین وارد آورد ، بازماندگان فرقه رجوی ، مجدداً نیروی های باقی مانده خود را در قرارگاه های  متعدد خود در عراق ، جمع آوری و با حمایت رژیم بعثی ، فعالیتهای خود را از سر گرفتند . اما بدنبال شکست مفتضحانه رژیم بعثی حاکم بر بغداد در مقابل تهاجم گسترده نیروهای ائتلاف به منظور بازپس گیری کویت در ماه مارس 1991 و بغرنج شدن وضعیت در این کشور که همراه با بروز تشنجات و حرکتهای مسلحانه در شمال و جنوب آن گردید ، باعث شد تا گروهک منافقین  با یک بن بست غیر قابل تصور مواجه گردد .
    
    

    
    
   به همین دلیل ، تروریستهای مسلح این گروهک ، دست به تحرکات جدیدی در داخل خاک ایران زده و در یکم آوریل 1991 ، با استفاده از شرایط حاد منطقه ، یکسری اقدامات مسلحانه تروریستی  در غرب ایران ، بویژه ارتفاعات استان کرمانشاه  را رقم زدند که موجبات به شهادت رسیدن صدها نفر از شهروندان کرد ساکن در این منطقه را فراهم آورد .
   بنابراین در پاسخ به شرارتهای این گروهک تروریستی ، در بامداد روز 5 آوریل ، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران  با استفاده از 9 فروند جنگنده- بمب افکن F-4E ، جمعی پایگاه سوم شکاری (TFB-3)  یک ضربت اساسی را به پادگان اشرف که قرار گاه مرکزی این گروهک بشمار می رفت ، وارد آورد که درعمق 80 کیلومتری داخل خاک عراق و در 28 کیلومتری شمال شهر  خالص  قرار داشت . 5 دقیقه بعد از این حمله ، 9 فروند جنگنده- بمب افکن F-5E جمعی پایگاه چهارم شکاری (TFB-4) بقیه تاسیسات این قرار گاه را با مهمات سنگین مورد حمله قرار دادند که براساس اطلاعات منتشر شده ، تلفات گسترده ای را موجب گردید .
    

    
    
   با این حال ، در جریان این حمله غافلگیرانه  ، خدمه یکی از فانتوم های شرکت کننده ( سریال 6688-3) موفق به اجرای صحیح مانور POP-UP نگردید و هر دوخدمه مجبور به اجکت شده و توسط شبه نظامیان مستقر در منطقه  بازداشت و بسرعت به دولت عراق تحویل داده شدند
    
    

    
   بقایای فانتوم ساقط شده نیروی هوایی به سریال 6688-3
    
    
   در شمال عراق ، دولت ترکیه که سالهاست در حال جنگ غیر رسمی با شورشیان حزب کارگران کرد که به شکل محرمانه از حمایتهای اطلاعاتی و تسلیحاتی دولت وقت عراق بهره می برد ، قرار داشت ، به منظور سرکوب این شورشیان ، چندین عملیات رزمی را در امتداد مرز با ایران ، طراحی و اجرا نمود .
    

    
    
   در جریان این عملیات رزمی ، فانتوم های  نیروی هوایی ترکیه بارها و بارها حریم هوایی ایران را مورد تجاوز قرار داده و نقض نمودند و در این سو ، در موارد متعددی  ، رادار مراقبت منطقه ، هشدارهای لازم را به ترکها ارسال نمود ولی علی الظاهر نیروی هوایی ایران هرگز عملیات رهگیری را اجرا ننمود . این مساله  را می توان بدین دلیل تشریح نمود که  تایگرهای مستقر در پایگاه دوم شکاری ،اگر چه بسیار سریع تر از فانتوم های ترک بودند اما بدلیل اینکه  تیم های ضربتی نیروی هوایی ترکیه توسط جنگنده های F-16C این نیرو  اسکورت می شدند ، حضور تایگر عملاً بی اثر بشمار می رفت . به همین علت ، فرماندهی وقت نیروی هوایی ایران تصمیم گرفت تا سازمان رزم پایگاه دوم شکاری را با اعزام جنگنده های MIG-29 که به تازگی از اتحاد شوروی تحویل گرفته شده بودند ، تقویت نماید .
    
    

    
    
   اعزام فالکروم های تهرانی  ، اگر چه در ابتدا به شکل موقت به این پایگاه مامور شده بودند ، اما با تغییر شرایط ، این استقرار به شکل دائمی در آمد و اسکادران 22 تاکتیکی نیروی هوایی (TFS-22) با حضور میگ های روسی تشکیل گردید و از آن سو ، تمامی  تایگرهای موجود در این پایگاه (F-5E) به اسکادارن 21 تاکتیکی (TFS-21) انتقال یافتند .
    
   با فروکش کردن آتش جنگ در آسیای جنوب غربی ، شرایط تقریباً به حالت عادی بازگشت ، اما این آرامش زیاد بطول نیانجامید ، چرا که در سال 1994 ، گروهگ منافقین مجدداً با اعزام تیم های ترورویستی بداخل کشور ، به شکل منظم دست به تخریب ، ترور مردم عادی و شماری از مقامات ارشد نظامی و غیر نظامی  زدند .
    
    

   سپهبد شهید صیاد شیرازی 
    
    
   د رنتیجه نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ، مجدداً ماموریت یافت تا حملات هوایی خود را علیه قرارگاه مرکزی این گروهک در داخل خاک عراق ، از سر بگیرد .
   این ماموریت کمتر شناخته شده ، توسط یکفروند جنگنده- بمب افکن F-5F و سه فروند جنگنده – بمب افکن F-5E جمعی پایگاه دوم شکاری در 9 نوامبر 1994 اجرا گردید . در این حمله جمعاً 16 تیر مهمات هوا به زمین مارک-82 به روی هدف حمل شد و پرنده های رزمی با موفقیت کامل و بدون خسارت جانبی ، ماموریت خود را به انجام رساندند .
    
    

    
    
   اما بدلیل اینکه این حمله غافلگیرانه  در داخل محدوده موسوم به منطقه پرواز ممنوع (NO FLY ZONE) شمال عراق که توسط ایالات متحده و بریتانیا حفاظت می گردید ، انجام شد ، به محض اطلاع از وقوع این حمله ، 20 فروند جنگنده  متحدین شامل  جنگنده – بمب افکن های F-16  و F-15 نیروی هوایی ایالات متحده به منظور رهگیری این دسته پروازی از پایگاه های خود واقع در خاک ترکیه به پرواز در آمدند که با توجه به پایان ماموریت دسته رزمی نیروی هوایی ایران ، برخوردی میان این دو پیش نیامد . 
    

    
    
    
   پی نوشت :
    
   1- پلان های رزمی ارائه شده در این تاپیک در سطح وب وجود ندارد و توسط مترجم طراحی شده است 
   2-  در این انجمن ، بیشتز از حماسه های گردان های تامکت و فانتوم گفته شده ، باشد که  این تاپیک گوشه ای از حماسه های تایگرهای مظلوم نیروی هوایی که تلفات قابل توجهی را هم در جنگ تحمیلی متحمل شده است ، بیان نماید .
    
    
    
   منبع : با اندکی تصرف ، IRANIAN TIGERS AT WAR  BY BABAK TAGHVAEE
    
    
     این مجموعه با صرف زمان ترجمه  شده است ،
   بنابراین ، هر گونه برداشت با ذکر منبع (MILITARY.IR) خواهد بود . 
   در غیر اینصورت ، برداشت کننده  ، عرفاً و شرعاً ، مسئول خواهد بود .
    
    مترجم : MR9      
  • توسط farmandekoll
   F-117 نایت هاوک (شاهین تاریکی) نخستین هواپیمای عملیاتی است که به منظور استفاده از فناوری پنهانکاری طراحی شد. طراحی منحصر بفرد این هواپیمای تک سرنشینه تواناییهای استثنایی را به این هواپیمای تهاجمی می افزاید. اندازه این هواپیما در حدود F-15 ایگل می باشد که دو موتور توربو فن F404 که هرکدام نیرویی معادل 48 کیلو نیوتون (10800 پوند) ایجاد می کنند دارد. هم چنین دارای کنترل با سیم می باشد. قابلیت سوختگیری هوایی برد نایت هاوک را افزوده و آن را به یک سلاح بازدارنده و ترساننده ی ایالات متحده تبدیل کرده است. توانایی حمل انواع سلاح ها با سیستمهای ناوبری و حمله یکپارچه و سیستمهای الکترونیک پروازی ( اویونیک) موثر بودن این هواپیما را در عملیات مختلف اثبات می کند و بار کاری خلبان را کم می کند. کشیدن نقشه های با جزییات ریز برای عملیات روی نقاط با پدافند سنگین و قوی با استفاده از سیستم طراحی نقشه خودکار به ارزشهای این هواپیمای منحصر بفرد می افزاید.اولین F-117 در سال 1982 تحویل داده شد و آخرین تحویل در سال 1990 بود. تصمیم تولید F-117 در سال 1978 گرفته شد. اولین پرواز آن در سال 1981 انجام شد.

   جزییات :


   وظیفه : هواپیمای تهاجمی پنهانکار

   سازنده : لاکهید

   استفاده کننده : نیروی هوایی ایالات متحده

   موتور : دو موتور توربو فن بدون پس سوز F404-GE-F1D2 با قدرت 48 کیلو نیوتن (10800پوند)

   ابعاد : طول 10.08 متر، ارتفاع 3.78 متر، دهنه بال 13.20 متر

   اوزان: وزن خالی آن 13.381 کیلوگرم برآورد شده است، حداکثر وزن برخاست 13.814 کیلوگرم

   اجرا : حداکثر سرعت 0.98 ماخ یا 1040 کیلومتر بر ساعت(656 مایل بر ساعت)، سقف پرواز 15.240 متر برآورد شده است ( 50000 پا)

   سلاحها : تا 2268 کیلوگرم (5000 پوند) انواع بمب های هدایت شونده، موشکهای هوا به زمین، موشکهای زد رادار یا موشکهای هوا به هوای AIM-9 که در یک جایگاه درونی حمل می شوند.
  • توسط farmandekoll
   بعد از ظهور جنگنده رهگیر Su-27 و آشکار شدن تواناییهای بالقوه آن( بخصوص در برابر نمونه غربی یعنی F-15 Eagle) روسیه در پی تغییر و بهبود این جنگنده متناسب با نیازها و خواستهای مشتریان شد. در نتیجه مدلهای مختلفی از این هواپیما طراحی و عرضه شد که یک گروه از آنها جنگنده سوخوی Su-30 بود که به کشورهای هند، چین، اندونزی، ویتنام و مالزی صادر شد. در ادامه به معرفی انواع مختلف Su-30 می پردازیم.

   Su-30 : جنگنده رهگیر دو سرنشینه

   این مدل که در واقع Su-27PU می باشد - بعدها Su-30 خوانده شد – در اواخر دهه 80 میلادی به عنوان جنگنده رهگیر دور برد و پست فرماندهی هوایی توسعه و ظهور یافت.در شروع پروژه Su-27UB هواپیمای آموزشی رزمی به عنوان پایه این مدل انتخاب شد. زیرا این مدل هم مزیت های رزمی Su-27 و هم دو سرنشینه بودن را داشت. برای برآورده کردن برد زیاد امکان سوختگیری هوایی به Su-27UB داده شد. سیستمهای اویونیک( الکترونیک پروازی) آن بهبود یافت. سیستمهای ویژه ارتباطی و هدایتی برای فرماندهی پروازهای جمعی با جنگنده های تک سرنشینه Su-27 نیز بر روی این هواپیما قرار داده شد. در کاکپیت عقب یک نمایشگر بزرگ CRT ( نمایشگرهایی مانند تلویزیون) قرار داده شد که به لیدر آرایش، اطلاعات تاکتیکی مانند هدف ها و رهگیر ها را نشان می دهد. سیستمهای ناوبری و پرواز با سیم نیز ارتقا یافته اند. فقط تعدادی از این هواپیما در نیروی هوایی روسیه وارد خدمت شدند.


   Su-30MK : جنگنده چند منظوره دو سرنشینه


   در سال 1993 سوخوی نمونه های نخستین Su-30 را به نمونه اثباتگر برای به فروش رساندن مدل های چند منظوره که Su-30MK خوانده می شدند، تبدیل کرد. MK که در آن M به جای Modified و K به جای Commercial (در زبان روسی) است نشان می دهد که این نمونه برای بازار صادراتی توسعه یافته است. در هسته این مدل سیستم کتنرل آتش چند منظوره ارتقا یافته با توجه به درخواست مشتریان قرار داده می شود. توانایی هوا به زمین هواپیما به طور قابل ملاحظه ای ارتقا داده شده است و موشکها و بمب های متنوعی نیز برای انتخاب تسلیحات آن افزوده شده است. برای نقشهای هوا به هوا موشک میان برد RVV-AE ( R-77 اَدر یا آمرامسکی) با سیستم هدایت راداری فعال قابلیت نصب پیدا کرده است.

   Su-30K و Su-30MKI: فلانکر های دو سرنشینه هند

   هند اولین خریدار جنگنده Su-30MK بود. برای برآورده کردن نیازهای هند، Su-30MKI توسعه یافت. Su-30MKI تفاوت قابل توجهی با Su-30MK دارد. بطوریکه در آن کانارد(پیش بال) و دو موتور AL-31 جدیدتر با توانایی تغییر بردار رانش قرار داده شده است که مانور پذیری هواپیما را بسیار بالا برده است. این موتور ها با تراست 130 کیلو نیوتون هواپیما را به حداکثر سرعت 2125 کیلومتر در ساعت (2 ماخ ) می رساند. دریچه موتورها قابلیت چرخش تا 15 درجه افقی و عمودی را دارد. البته موتور های نمونه Su-30K دارای سیستم تغییر بردار رانش نمی باشند. رادار Su-30MKI ، NIIP N011M بوده که همان رادار استفاده شده در جنگنده Su-35 و Su-37 می باشد و سازگار با انواع موشکهای هوا به زمین و هوا یه هوا از جمله R-60 آفید، R-73 آرچر، R-27 آلامو و R-77 اَدر را می باشد. سیستمهای ناوبری و نمایشگر های سربالا نیز با سیستمهای ساخت سکستانت اویونیک فرانسه جایگزین شده اند.   Su-30MKK : جنگنده چند منظوره دوسرنشینه چین

   Su-30MKK چندمنظوره، دوسرنشینه و برای چین توسعه یافته است.این مدل نیز مانند Su-30MKI دارای کاکپیت دو سرنشینه بوده که از نمایشگرهای چند منظوره در آن استفاده شده است. بعلاوه این مدل دارای توانایی سوختگیری هوایی می باشد. در این مدل از بالهای بزرگتر Su-35 برای جای دادن سوخت بیشتر استفاده شده است. Su-30MKK فاقد کانارد بوده و موتور آن مانند دیگر مدلها توربو فن Al-31F بدون سیستم تغییر بردار رانش می باشد که البته از نمونه MKI تراست کمتری تولید می کند (122.58 کیلو نیوتون) که هواپیما را به حداکثر سرعت 2125 کیلومتر در ساعت(2 ماخ ) می رساند. رادار Su-30MKK، N001VE بوده که سازگار با موشک R-77 اَدر می باشد. این هواپیما مانند دیگر هم خانواده های خود قادر به حمل طیف وسیعی از موشکهای هوا به زمین و هوا به هوا می باشد که در 12 جایگاه تعبیه شده قرار می گیرند. از دیگر سلاحهای قابل حمل این مدل می توان به R-60، R-73 آرچر و R-27 آلامو به همراه یک توپ 30 میلیمتری با 150 توپ اشاره کرد. همچنین حداکثر وزن برخاست با تقویت ارابه فرود و بدنه به 38000 کیلوگرم افزایش یافته است. در سال 1999 سوخوی، T10PU-5 ( نمونه اولیه Su-30) را به مدل MKK تغییر داد و اولین پرواز آن در 9 می 1999 انجام شد. در ادامه در 19 می همان سال تولید Su-30MKK با شماره سریال 501 آغاز شد.
 • مرور توسط کاربر    0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.