ALI

زره کوب سنتارو ( CENTAURO B1 )

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با سلام خدمت همه دوستان پس از یک مسافرت نسبتا طولانی امروز کار خودم را مجددا در سایت شروع میکنم. کار را با معرفی یک تانک دیسترویر قدرتمند آغاز میکنم.

تانک دیسترویر CENTAURO B1 در سال 1991 به منظور شناسایی تاکتیکی و دفاع زمینی در ایتالیا و توسط دو شرکت معروف ایویکو(IVECO) و OTOBREDA با قالب 8*8 ساخته شد. ماموریت کلی این خودروی سنگین دفاع از مواضع زمینی ارتش در برابر تانکها و نفرات و توپخانه دشمن است. اما می توان از آن در شناسایی عوارض منطقه نیز استفاده کرد.

تصاویری از این تانک دیسترویر

تصویر

تصویر

تصویر

این خودرو داری یک توپ mm105 از نوع Gyrostabilised است و مجهز به یک سیستم کنترل آتش تمام اتوماتیک میباشد. برای مقابله با نفرات دشمن به یک قبضه مسلسل 7.62 میلیمتری(CO-AXIAL) و یک قبضه مسلسل 12.7 میلیمتری تمام خودکار مجهز بوده و همچنین برای مقابله با هواگردهای دشمن نیز میتوان آنرا به یک توپ 25 میلیمتری اورلیکون مجهز کرد. این تانک دیسترویر را در مواقع لزوم میتوان به دو لانچر موشک انداز TRIGATT مجهز کرد. گلوله های توپ این تانک دیسترویر دو نوع است: نوع اول مدل U که برای مواقعی که خودرو قصد مقابله با تاسیسات و نفرات دشمن را دارد کاربرد دارد. نوع دوم FRAG HET است که از نوع انفجاری بسیار شدید است و مخصوص مقابله با تانکهای دشمن است. میزان حداکثر مهماتی که توسط این خودرو لود میشود به این قرار است: توپ اصلی تا 26 گلوله میتواند لود شود. مسلسل 7.62 میلیمتری تا 2150 گلوله میتواند لود شود. مسلسل 12.7 میلیمتری تا 700 گلوله میتواند لود شود. موشک اندازهای تریگات هم هرکدام به 4 موشک مجهز میشوند. توپ اورلیکن هم به 200 گلوله لود میشود. خودرو مجهز به هشت نارنجک انداز دودزا جهت استتار کامل خودرو در شرایط نبرد است. سیستم کنترل آتش این خودرو از نوع GALILEO AVIONICA (TURMS) است که همان سیستم کنترل آتش نصب شده بر روی تانک آریت است. زره این تانک دیسترویر از جنس مخصوصی از فولاد است و از نوع ALL-WELDED میباشد و مقاومت خوبی در برابر گلوله های دشمن دارد. این تانک دیسترویر مجهز به تجهیزات کامل رزم در شب میباشد مثل دوربین مادون قرمز و... . این تانک دیسترویر چه در حال حرکت و چه در حال سکون میتواند با دقت تمام هدف را نشانه گیری کند. سرعت جاده ای این خودرو 130 کیلومتر بوده و در جاده های ناهموار میتواند تا 75 کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرد. همینطور بر روی آب هم میتواند تا 10 کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرد. برای تعادل و سرعت بهینه تر ، این خودرو مجهز به سیستم WATER JET است که میتواند سرعتی معادل 20 کیلومتر بر ساعت را به همراه تعادل کامل خودرو را تامین کند. موتور این خودرو هم از نوع SUPERCHARGED IDEF V6 بوده و قدرتی معادل 520 اسب بخار دارد و همانند تانک مرکاوا در جلوی خودرو تعبیه شده است. گیربکس خودرو هم از نوع ZF بوده و مجهز به یک مبدل گشتاور قدرتمند بوده و از نوع تمام اتوماتیک است و 5 دنده به جلو و دو دنده به عقب دارد. سیستم تعلیق این خودروی چهار اکسل ، از نوع مستقل بوده و هدایت خودرو از طریق اکسل اولی و چهارمی صورت می گیرد. همچنین این خودرو مجهز به سیستم CTIS سیستم تورم لاستیک مرکزی (CENTRAL TYRE IN SYSTEM) میباشد و باد چرخها را متناسب با جاده ای که خودرو در آن حرکت میکند تنظیم میکند. به این صورت که در جاده های صاف باد تایرها را به حداکثر خود میرساند و در جاده های چاله چوله دار به حداقل ممکن میرساند. تایرهای این خودرو از نوع RUN-FLAT میباشد و در برابر گلوله های 12.7 میلیمتری هم مقاومت فوق العاده ای دارد و مجهز به سیستم ضد پنچری است. دیفرانسیلهای خودرو از نوع مستقل بوده و این امکان را برای خودرو فراهم میکند که در دایره ای به قطر 9 متر گردش کامل انجام دهد. این خودرو شیبهای تند را تا 65 درجه میتواند بالا برود. این خودروی مجهز و پیشرفته 4 سرنشین دارد که به ترتیب عبارتند از: راننده ، توپچی و دو نفر مسئول مسلسلهای ضد نفر و ضد هوایی. این خودرو در برابر عوامل NBC ایمنی کامل دارد و مجهز به یک سیستم تهویه و تصفیه هوا میباشد. یک هشدار دهنده قفل لیزری هم بر روی این خودرو نصب شده است و به خدمه این امکان را میدهد که از مورد هدف قرار گرفته شدن خودرو توسط سلاحهای ضد تانک لیزری جلوگیری به عمل آورند. مهمات این خودرو از نوع استاندارد(APFSDS)(Armour Piercing Fin Stabilised Discarding Sabot) ناتو میباشد. سیستم تعلیق تمام هیدرولیک این خودرو به آن اجازه انجام مانورهای بسیار سنگین را در شرایط دشوار میدهد.

تصویر

تصویر

تصویر

ارتش ایتالیا در ابتدا سفارشی معادل 280دستگاه از این تانک دیسترویر را به کارخانه سازنده داد ولی در ادامه تعداد 195 دستگاه دیگر هم به سفارش فوق افزوده شد. تمامی 475 دستگاه سفارش داده شده به مرور تا سال 2002 تحویل ارتش ایتالیا داده شد. اسپانیا هم در سال 2001 سفارشی معادل 75 دستگاه از این خودروی تانک دیسترویر به ایتالیا داد و تا سال 2006 نیز تمامی آن را تحویل گرفت. کشورهای دیگری هم خواهان خرید این تانک دیسترویر مجهز و پیشرفته هستند ولی تاکنون جوابی از کارخانه سازنده آن نشنیده اند.

تصویر

تصویر

مشخصات کلی تانک دیسترویر CENTAURO B1

کشور سازنده: ایتالیا
سال ساخت: 1991
شرکت سازنده: ایویکو(IVECO) و OTOBREDA
فرمت: 8*8
کاربری: خودروی ضد تانک ، دفاع زمینی ، پشتیبانی تانکهای خودی ، شناسایی ، فرماندهی و ...
تسلیحات: یک توپ 105 میلیمتری با 26 گلوله لود شده – یک مسلسل 7.62 میلیمتری با 2150 گلوله – یک مسلسل 12.7 میلیمتری با 700 گلوله – ( این خودرو را میتوان در صورت نیاز به یک توپ 25 میلیمتری ضد هوایی اورلیکن با 200 گلوله و همچنین دو لانچر موشک انداز تریگات ضد تانک مجهز کرد.)
موتور: سوپر شارژ IDEF V6 DIESEL
قدرت موتور: 520 اسب بخار
گیر بکس: ZF1 اتوماتیک پنج دنده به جلو و دو دنده به عقب ( گیربکس این خودرو مجهز به یک مبدل قدرتمند گشتاور موتور است.)
سیستم تعلیق: مرکب/ هیدرولیک – بادی – پانارد
شلیک در حین حرکت: بله
قابلیت رزم شبانه: بله
سرعت خودرو: در جاده های هموار 130 کیلومتر بر ساعت – در جاده های ناهموار 75 کیلومتر بر ساعت – بر روی آب بدون سیستم WATER JET 10 کیلومتر بر ساعت – بر روی آب با سیستم WATER JET 20 کیلومتر بر ساعت
کشورهای دارنده: ایتالیا – اسپانیا

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

انشاالله مورد توجه و استفاده قرار گرفته باشد. موفق باشید
کلب آستان علی
العبد داش علی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من با قيافش حال نمي كنم آخه تانك با چرخ لاستيكي؟ فكرشو بكنيد تو دفاع مقدس ايران تانكاش چرخشون لاستيكي مي بود! كارش تموم بود. كافيه تانك وارد آتيش بمب ها بشه كه زيادم اينطور ميشه و خدمه هم هراسي از اينكار ندارن من حتي تو يه فيلم ديدم يه تانك آمريكايي رفت تو يه پمپ بنزين و اونجا رو آتيش زد خدمش از تو تانك وسط جهنم آتيش وقتي از مونيتور ها نگاه مي كردن حال مي كردن و مي خنديدن حالا اگه چرخاش لاستيكي باشه كه تو 3 سوت زمينگره حتي با آرپيجي ميشه حداقل چرخاشو به آتيش كشيد! من كه اصلا خوشم نيومد.بيشتر شبيه نفربر تا تانك! تا حالا اينجوريشو نديده بودم. دستت درد نكنه جالب بود. :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دست شما درد نكنه مطلب مفيدي بود اما يه سوال :lol: منظور از توپ اورليكون چيه؟ ببخشيد اگه سوال سطح پايينه :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا اين تصاويز سوم و پنجمت فرق مي كنن ماجرا چيه؟ :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دستت درد نکنه.مفید بود. من اول فکر کردم نفر بره. عجب تانکیه. :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
داش علی :lol:

واقعا باز هم گل کاشتی و واقعا دستت درد نکنه . خسته نباشید . مطلبی کامل و جامع در مورد این تانک دسترویر .

این نوع تانک دسترویر ها اساسا شکل ظاهریشون شبیه به نفربر هست ول یاز این نمونه خودرو های نظامی نظیر rooikat و همین CENTAURO B1 ما زیاد داریم . این نوع نفربر ها بنابر سیستم های FLR و سیستمی به نام M/ASO-3 قدرت آتش رو تا چندین برابر افزایش می دن و هم می تونن قدرت اتش رو تنظیم کنند .

همین تانک دسترویر بنابر داشتن سیستم LQ9/K-ESS می تونه حتی سرعت گردش برجک رو تظیم کنه . از دیگر سیستم های همین تانک دسترویر LEOD COMSIDATE هست که بنابر اطلاعات می تونه در هر لحظه دمای داخلی کابین بیرونی رو به سرنشینان اطلاع بده و همچنین قدرت باز کردن در ها در هنگام اتش سوزی موتور و یا بدنه رو هم داره .

سوال این است که چرا کشورهای غربی روی به ساخت نفربرهای چند منظوره با قابلیت نصب توپهای کالیبر بالا آورده اند؟

هزینه کمتر . سرعت بیشتر ، موفقیت بهتر .

کشور هایی مثل ایالات متحده ، چین ، لهستان ، فرانسه و آلمان در ساخت انواع چنین نفربر های حرف اول رو می زنند . برای مثال نفربر aav ساخت آمریکا که حتی به موشک های دریا به دریا هم مجهز هستند در صورتیکه اساسا حکم یک نفربر رو دارند .

برای مثال نفربر LAV III ساخت کانادا و یا نفربر پتریا .

نفربر LAV III علاوه بر وظیفه حمل نفر و عملیات های تجسسی قادر به تجهیز به یک توپ 105 میلی متری رو داره که در میدان جنگ یکی از اساسی ترین کار ها است .

برای مثال این نفربر هم می تونه به خطوط دشمن ضربه بزنه و هم می تونه با حداکثر سرعت نفرات رو برسونه یعنی در واقع با یک تیر دو نشون رو زده .
شما فرض کن یک همچین نفربری در صحنه جنگ در حال رساندن تعدادی سرباز هست . سربازان رو در منطقه پیاده می کنه و همونجا شروع می کنه به ضربه زدن با خطوط دشمن توسط یک توپ 105 میلیمتری .

شما اگر به خصوصیات نفربر پتریا نگاه بندازید که بارز ترین نفربر در این زمینه هست حتی به موشک های زمین به هوا اون هم به تعداد 4 فروند قادر هست که تجهیز بشه و همچنین انواع توپ های 105 میلیمتری و 120 میلیمتری .

در صورتیکه از طرفی قادر هست که هم زمان 7 تا 11 نفر رو حمل کنه .

من با قيافش حال نمي كنم آخه تانك با چرخ لاستيكي؟
فكرشو بكنيد تو دفاع مقدس ايران تانكاش چرخشون لاستيكي مي بود! كارش تموم بود.
كافيه تانك وارد آتيش بمب ها بشه كه زيادم اينطور ميشه و خدمه هم هراسي از اينكار ندارن من حتي تو يه فيلم ديدم يه تانك آمريكايي رفت تو يه پمپ بنزين و اونجا رو آتيش زد خدمش از تو تانك وسط جهنم آتيش وقتي از مونيتور ها نگاه مي كردن حال مي كردن و مي خنديدن حالا اگه چرخاش لاستيكي باشه كه تو 3 سوت زمينگره حتي با آرپيجي ميشه حداقل چرخاشو به آتيش كشيد!
من كه اصلا خوشم نيومد.بيشتر شبيه نفربر تا تانك! تا حالا اينجوريشو نديده بودم.
دستت درد نكنه جالب بود.

اشتباه نکن دوست عزیز . :mrgreen: لاستیک هایی که برای این نفربر ها در نظر گرفته می شه با لاستیک های دیگه تفاوت زیاد و تا حدی قابل توجهی داره . اول از همه باید بگم که این لاستیک ها اساسا با نوع لاستیک های معمولی فرق می کنند و با وجود مواد سینترومکنیسیم خاصیت و قوت و استحکام این لاستیک ها تا 5 برابر و شاید در گاهی اوقات 8.2 برابر لاستیک های معمولی هست .

لاستیک ها با وجود مواد تی-3 و ام کی که قبل از سوار کردن لاستیک ها به لاستیک ها می زنند استحکام و قدرت بالا در مقابل اتش و حرارت بالا به این لاستیک ها می ده .

با وجود و استفاده از بدنه EG تقریبا در 93 درصد نفربر ها قدرت خوبی در مقابل اتش و حرارت بالا پیدا کردند چراکه حتی در نفربر هایی مثل پتریا با بهره گیری از سیستم TMZ/R-3M محفظه اب داخلی برای سرنشینان گذاشتند که می تونه در هنگام اتش در کابین این شیر اب باز می شه و تقریبا همه ی کابین رو خاموش می کنه در جایی دیگه با استفاده از همین سیستم در ها به صورت اتوماتیک باز شده که البته این بستگی به فرمانی داره که سرنشینان بدن .

البته سیستم TMZ/R-3M فقط در نفربر پتریا موجود هست .

شما می تونی برای من یک تانک با سرعت 125 و یا 130 کیلومتر رو نام ببری ؟؟؟؟

تقریبا می شه گفت اون قدرت اتش تانک رو ندارند ولی حرف های زیادی برای گفتن دارند . تانک ها با سرعتی که دارن خیلی راحت می شه شکارشون کرد ولی با وجود چنین نفربر هایی بنابر سرعت بالایی که دارند شکارشون اونقدر هم اسون نیست . یکی از فوائدشون وجود همین سرعت و قدرت ضربه زدن خوب به خطوط دشمن هست .

آقا علی یک بار دیگه از ارائه این مطلب بسیار زیبا تشکر می کنم . خسته نباشید .

دلمون تنگ شده بود برای این مطلب ها . :crying: تانک دسترویر قدرتمندی هم هست که من ازش خیلی خوشم می یاد . :|

منتظر بقیه مطالب هستیم :sad:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جالب وخواندنی :lol:

لطفا از ارسال پست متوالی
خودداری کنید .
karkas

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

منظور از توپ اورليكون چيه؟ ببخشيد اگه سوال سطح پايينه

توپ اورليكون يك توپ ضد هوایی است که ساخته کشور سوئیس هست که ایران هم ازش داره . نمون های زیادی از این توپ ضد هوایی وجود داره که فعلا خودش یک تاپیک می شه.

که البته قادر هست بر روی بعضی از نفربر ها و خودرو های نظامی نصب بشه برای مثال بر روی Gepard SPAAG . البته در نمونه های دیگر این توپ ضد هوایی به همراه رادار هم مورد استفاده قرار می گیره .

این توپ ضد هوایی به صورت ساکن هم بر روی زمین مورد استفاده قرار می گیره و اگر اشتباه نکنم باید مدل GDF-002 در ایران باشه . مطمئن نیستم ولی فکر کنم همین نمونه بود . :|

برای اشنایی ظاهری یک تصویر ازش براتون قرار می دم . :!:

تصویر

تصویر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر جان سلام و تشکر بازهم گل کاشتی فقط یه نکته کوچولو به جای این کلمه تانک دیسترویر می تونی از کلمات "زره کوب" یا "تانک کش" یا "شکارچی تانک" استفاده کنی. سابقه ساختن این ها هم به زمان جنگ جهانی دوم برمی کرده. در اون زمان چون آلمانها تمام تانکها رو در لشکرهای زرهی جمع کردند واحدهای پیاده نظام در برابر تهاجم تانکها ی حریف بی دفاع موندن. چاره کار ساختن یه وسیله زرهی ارزون و کم خرج بود. از بدنه تانک و یه برجک ثابت و یه توپ ضدتانک اولین شکارچی تانک ساخته شد. بعدها بقیه کشورها هم به این مسئله روی خوش نشون دادند تا امروز.............

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان از اظهار لطف و توجهتان کمال تشکر را دارم.

یک نکته ::: :!:

این خودرو نه تانک است و نه نفربر . بلکه یک تانک دیسترویر است.(tank destroyer) این نوع خودروها همانطوریکه آرش جان اشاره داشتند ، وظیفه اصلیشان مقابله با تانکهای دشمن و دفاع از نیروهای خودی است ، نه حمل نفرات.

من با قيافش حال نمي كنم آخه تانك با چرخ لاستيكي؟
فكرشو بكنيد تو دفاع مقدس ايران تانكاش چرخشون لاستيكي مي بود! كارش تموم بود.
كافيه تانك وارد آتيش بمب ها بشه كه زيادم اينطور ميشه و خدمه هم هراسي از اينكار ندارن من حتي تو يه فيلم ديدم يه تانك آمريكايي رفت تو يه پمپ بنزين و اونجا رو آتيش زد خدمش از تو تانك وسط جهنم آتيش وقتي از مونيتور ها نگاه مي كردن حال مي كردن و مي خنديدن حالا اگه چرخاش لاستيكي باشه كه تو 3 سوت زمينگره حتي با آرپيجي ميشه حداقل چرخاشو به آتيش كشيد!
من كه اصلا خوشم نيومد.بيشتر شبيه نفربر تا تانك! تا حالا اينجوريشو نديده بودم.
دستت درد نكنه جالب بود.

قربون شما

این خودرو تانک نیست و قرار نیست که در خط مقدم جبهه به مقابله با استحکامات دشمن بپردازد. بلکه وظیفه اصلی آن مقابله و انهدام تانکهای دشمن است. به سرعت این تانک دیسترویر دقت کنید. 130 کیلومتر بر ساعت. این تانک دیسترویر از این جهت چرخدار ساخته شده است که بتواند در سرعت بالای 130 کیلومتر بر ساعت با تانکهای دشمن به مقابله برخیزد و بدون اینکه به خود تانک دیسترویر آسیبی برسد تانک دشمن را نابود کند. این خودرو اصلا قرار نیست که از جهنم آتش رد شود تا به چرخهای آن آسیب برسد.
همانطوریکه آرش جان اشاره داشت ، تایرهای این خودرو از مواد مخصوصی ساخته شده است که در برابر گلوله های 12.7 میلیمتری مقاومت صد در صد دارد و اگر احیانا در اثر برخورد گلوله هایی با کالیبر بالاتر از 12.7 میلیمتر سوراخ شود به کمک سیستم CTIS و کمپرسور قدرتمند باد به راحتی میتواند تایر آسیب دیده را آماده رزم نگه دارد و اگر چهار تا از تایر ها هم نابود شود باز هم میتواند با چهار جرخ باقیمانده خود را به پایگاه برساند.

دست شما درد نكنه مطلب مفيدي بود اما يه سوال
منظور از توپ اورليكون چيه؟ ببخشيد اگه سوال سطح پايينه

از این تانک دیسترویر میتوان جهت مقابله با انواع هواگردهای دشمن استفاده کرد که برای اینکار از یک توپ 25 میلیمتری دو لول اورلیکون استفاده میشود.

آقا اين تصاويز سوم و پنجمت فرق مي كنن ماجرا چيه؟

این دو تصویر مدل شناسایی این خودرو را نشان میدهد که فاقد main gun است.

دست شما درد نکنه
یک سوال ایتالیا از چه تانک های دیگری استفاده می کند؟

MBT اصلی ایتالیا تانک معروف آریت است که انشا الله در آینده مفصلا مورد بررسی قرار خواهم داد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

در برابر گلوله های 12.7 میلیمتری مقاومت صد در صد دارد و اگر احیانا در اثر برخورد گلوله هایی با کالیبر بالاتر از 12.7 میلیمتر سوراخ شود به کمک سیستم CTIS و کمپرسور قدرتمند باد به راحتی میتواند تایر آسیب دیده را آماده رزم نگه دارد و اگر چهار تا از تایر ها هم نابود شود باز هم میتواند با چهار جرخ باقیمانده خود را به پایگاه برساند.

جالب بود .

در نفربر پتریا از نوعی دیگر استفاده می شه که قابل توجه و جالب هست برای دونستند .

تایر های نفربر پتریا به دو نوع تقسیم می شوند . یکی بیرونی که همونی هست که ما می تونیم ببینیم و دیگری داخلی .

تایر داخلی در صورتیکه تایر بیرونی سوراخ بشه فورا توسط سیستم LN/KW باد می شه یعنی دو تایر در یک جلد :!:

البته همونطور که علی جان اشاره کردند فکر نمی کنم این تانک دسترویر حکم یک نفربر رو داشته باشه .

به قیافش که خیلی می خوره یک نفربر زرهی باشه ولی دقت کنیم فقط قادر به حمل 4 نفر هست که تقریبا دد حد همون تانک هست .

ویژگی اصلی سرعت بالای این خودروی زرهی هست . :|

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.