hamed_713

NanoSAR رادار كوچك پهباد ScanEagle

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

جالبه هم طول موج طبیعی رو میگیره (اونچیزی که باعث ایجاد سایه درختها شده)و نتیجه رو با امواج دریافتی خودش ترکیب میکنه . که نتیجه استفاده از ایکس باند نفوذ امواج به درون اشیاء است که باعث شده تا توی عکس داخل ساختمان نشون داده بشه البته بیشتر ستون های فلزی باعث نمایش عمقی ساختمون شدند ولی در کل این تصویر مشکوکه .

در تصویر دوم امکان عکاسی اورتوگرافی هم داره یک مورد براتون میزارم ببینید چیه جریان.
معمولا برای درست کردن تصویر سه بعدی از سطح زمین با اسکن اون بوسیله تکنولوژی DEM یا Digital Elevation Model استفاده میکنند که بازتابهای نزدیکتر روشنتر و بازتابهای دورتر تاریک تر میشن این روش به شما این امکان رو میده تا از روی عکس مقادیر مورد نیاز برای ایجاد پستی بلندی های سه بعدی رو بدست بیارید به این تصویر نگاه کنید نمونه ای از این عکسهاست
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/DEM.jpg[/img]

در ادامه این عکس که رنگ سفید دارای مقدار سفید است و مقدار سفید به ترتیب بنا به الگوریتم تصویر برداری بیشتر از سیاه است و این مقدار در مقایس مورد نظر ضرب میکنیم تا هر کدام از نقاط تصویر تبدیل به ارتفاع مورد نظر شوند و بعد از تبدیل آنها به سطح اینگونه خواهد شد.

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/DEM2.jpg[/img]

البته میخواستم مراحل اینکار رو با جزییات بیشتر توی تاپیک سیستم هدایت کروز ترکام در ادامه مبحث ساخت موشک کروز بگم که خودم منتفیش کردم حالا امیدوارم این مطلب بدرد دوستان خورده باشه.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این وسیله خیلی به کار میاد.با اینکه خیلی کوچیکه ولی قابلیتهاش بالاست.دست دوستان با سواد سایت هم درد نکنه که با نظرات خوبشون به اطلاعاتمون افضودن. :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
وریور جان اگه امکانش بود میشد تو اون وسیله ای که طراحی شده بود استفاده کرد. میدونم هنوز ما تکنولوژی اونو نداریم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]وریور جان اگه امکانش بود میشد تو اون وسیله ای که طراحی شده بود استفاده کرد. میدونم هنوز ما تکنولوژی اونو نداریم.[/quote]
armani شرمنده من متوجه این پست شما نشده بودم .
باید بگم حتما میشه اگر اون سیستم متحرک باشه خیلی بدرد میخوره مخصوصا برای دونستن حد پستی بلندی های زمین و یا کنترل میدان نبرد و ...
البته باید پرانرژی تر و بلند برد تر ساخته بشه . در مورد تکنولوژی چی بگم نه اینکه نیست هست اما علت اصلی نبود اون نبود اراده یا احساس نیاز برای ساخت چنین ابزار هاایه . این شرکتهای سازنده به دنبال بدست آوردن قیمتی از بودجهنظامی کشورها هستن و بازار بین المللی مناسبی دارند چون غربی هم هستند براحتی میتونن جنسشون رو غالب کنند واگرنه اگه انحصاری و برای دولت آمریکا ساخته شده بود هیچ اطلاع مناسبی از پیدا نمیشد .
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خواهش میکنم وریور عزیز. چقدر خوبه دوستان با سوادمون محترمانه بحث رو میشکافن. الان تو بحث زیر دریای اون دوستمون زده بود به .....

اینجوری برای افراد بی سوادی چون فهم اینگونه مطالب اسونتر میشه. :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]آقا ميدونم وقتي دو تا مهندس دارن بحث ميكنن نبايد پابرهنه بيام وسط icon_biggrin

ولي با اين تفسير اين اسكنر قابليت مقابله با تابش امواج و نور رو داراست؟

درسته آقا حامد؟[/quote]

فکر نمی کنم اساس کارشون اسکن نوری باشه!

از اسکن های نوری معمولا برای تجهیزات امنیتی و در فضا های محدود استفاده می شه!...در مقیاسی مثل این و نیاز به دقت بالا امواج الکترومغناطیسی با طول موج پایین نیازه ...نه در محدوده نور مرئی.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]جالبه هم طول موج طبیعی رو میگیره (اونچیزی که باعث ایجاد سایه درختها شده)و نتیجه رو با امواج دریافتی خودش ترکیب میکنه . که نتیجه استفاده از ایکس باند نفوذ امواج به درون اشیاء است که باعث شده تا توی عکس داخل ساختمان نشون داده بشه البته بیشتر ستون های فلزی باعث نمایش عمقی ساختمون شدند ولی در کل این تصویر مشکوکه .

در تصویر دوم امکان عکاسی اورتوگرافی هم داره یک مورد براتون میزارم ببینید چیه جریان.
معمولا برای درست کردن تصویر سه بعدی از سطح زمین با اسکن اون بوسیله تکنولوژی DEM یا Digital Elevation Model استفاده میکنند که بازتابهای نزدیکتر روشنتر و بازتابهای دورتر تاریک تر میشن این روش به شما این امکان رو میده تا از روی عکس مقادیر مورد نیاز برای ایجاد پستی بلندی های سه بعدی رو بدست بیارید به این تصویر نگاه کنید نمونه ای از این عکسهاست

در ادامه این عکس که رنگ سفید دارای مقدار سفید است و مقدار سفید به ترتیب بنا به الگوریتم تصویر برداری بیشتر از سیاه است و این مقدار در مقایس مورد نظر ضرب میکنیم تا هر کدام از نقاط تصویر تبدیل به ارتفاع مورد نظر شوند و بعد از تبدیل آنها به سطح اینگونه خواهد شد.

البته میخواستم مراحل اینکار رو با جزییات بیشتر توی تاپیک سیستم هدایت کروز ترکام در ادامه مبحث ساخت موشک کروز بگم که خودم منتفیش کردم حالا امیدوارم این مطلب بدرد دوستان خورده باشه.[/quote]

با تشکر از دوستان بخاطر مطالب آموزنده

وریور جان میخواستم ازت بخوام راجع به تکنیک Digital Elevation Model کمی توضیح بدی و اینکه از چه نرم افزاری استفاده کردی. خیلی ممنون میشم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]Digital Elevation Model [/quote]

اون عکسها رو با نرم افزار 3dsmax درست کردم و تقریبا اکثر نرم افزار های سه بعدی این قابلیت رو باید داشته باشند!
من حتی کدهای برنامه ای که چنین کاری رو در مقیاس دقیق انجام بده دارم .حتما امشب سعی میکنم در این مورد توی همین قسمت توضیح میدم.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
توضيح عمكلرد اين شكل از تصوير برداري خيلي طولاني ميشه دوست من!
به همين خاطر من بطور سطحي مطلب رو ساده ميكنم تا بيانگر اصل ماجرا باشه !

اين روش از تصوير برداري معمولا از راههاي بسياري بدست مياد . كه توي اين تاپيك به يكي از از اونها يعني رادار زار اشاره شده البته نوع دیگری از این رادار به نام INSAR یا Interferometric synthetic aperture radar که به رادارهای دهانه ترکیبی یا روزنه مجازی مشهور هستند.
الان یادم اومد یه چیزی به جناب هانس بدهی داشتم :oops: این رادارها از طول موجهی ایکس باند استفاده میکنند و ماهواره های تصویر بردار از سطح زمین بااین روش نیز از همین رادار استفاده میکنند اما تنها روش تصویر برداری 3 بعدی از سطح زمین یا DIGITAL TRREIAN MODEL این نیست بلکه روشهای دیگری هم مثل اسکنر های لیزری یا رادارهای لیدار هم استفاده میشه!

در کل روشهای دیگری هم که وجود داره اینجا بطور سطحی ذکر شده !
Real Time Kinematic GPS
stereo photogrammetry
LIDAR
Topographic Maps
Theodolite or total station
Doppler,
Inertial surveys

کلا اینطوری نگم بهتره ! کلی سوال دیگه پیش اومد برا خودم ! icon_wink

این رادار سطح پرتویی رو به زمین متاباند و بازگشت ها رو ثبت میکنه اما نحوه ثبت بازگشت ها به همراه تاخیر زمانی خواهد بود .یعنی چی!؟

یعنی اینکه اگر ما تصویر از سطح زمین بخواهیم عمدتا یک بعدی(X) بدست می آید ولی اگر زمان بازگشت امواج را به تصویر اضافه کنیم تصویر ما دوبعدی خواهد شد و مختصات Y را نیز خواهیم داشت ؟! چگونه !

رادار های SAR آرایه فازی خطی هستند ! یعنی برای گرفتن امواج برگشتی از سطح زمین از تعداد زیادی آنتن کوچک گیرنده در یک خط استفاده میکنند . مانند چیزی که در اسکنر های معمولی خانگی وجود دارد همانطور که در آن اسکنر دیده میشود یک خط از لامپ های روشنایی روی صفحه بالاپایین میشوند تا تصویر قرار داده شده را ثبت نمایند ! این لامپ ها به همراه تعداد زیادی از حسگر های رنگ هستند که این حسگر ها در طول صفحه کشیده میشوند تا یک تصویر واحد و کلی را تهیه نمایند .با هر قدم جلو تر رفتن هد اسکنر یک باریکه از تصویر تشکیل میشود .

در رادار های روزنه مجازی یا ساختگی نیز چنین است و برای کم کردن ابعاد آنتن بجای استفاده از یک آنتن بزرگ از یک باریکه آنتنهای گیرنده بسیار حساستر و پرقدرت که جابجا میشوند استفاده میکنند بنابر این حجم آنتن هم کوتاه تر میشود!خوب که چی چوری عمق تصویر رو بدست میاره !!؟؟ چشم صب کن الان میگم!؟

این حرکت رادار در هر بار یک ماتریس یا آرایه خطی از ارقام را تشکیل میدهد که نمایانگر رنگ تصویر یا مقدار بازگشتی امواج هستند اما چون فقط یک مقدار را ثبت میکنند معمولا مقدار وحود یا عدم وجود بازگشت امواج (نور) تابیده شده است نمیتوانیم با آنها یک تصویر کاملا سه بعدی تهیه کرد ! اه خوب پس چکار کنیم ؟!

اگر یادتون باشه بالاتر گفتم که این امواج وقتی به سطح زمین تابیده میشوند باز میگردند و بنابر این حسگر ها رقمی را ثبت میکنند پس معمولا وقتی به سمت زمین تابیده میشوند کل امواج باز میگردند و ثبت میشوند اما این امواج یک خاصیت را با خود حمل میکنند و آنهم تاخیر زمانی رفت و برگشت با ثبت تاخیر زمانی بازگشت هر موج تابیده شده میتوان از آن بعنوان مختصات Y سطح زمین استفاده کرد بنابر این هر چقدر امواج با تاخیر زمانی بشتری به ما برسند تاریک آنها را ثبت میکنیم و هر چه زودتر به ما برسند روشنتر ! خوب یکمی روشن تر ؟!

ببینید برای رنگ سفید رقم 1 و برای رنگ کاملا سیاه رقم 0 حالا دیر ترین موجی که به حسگر خودش میرسه 0 یا سیاه و نزدیکترین موج هم سفید پس از سطح زمین چنین تصویری تهیه خواهد شد...

یادتون باشه این تصویر همون ماتریس اسکن شده سطح زمینه که بجای رقمی نشون دادن همون اعداد رو به رنگ تبدیل کردیم.

حالا یک جدول روی این عکس بزاریم !
ببخشید دوستان اون عکسهایی که درست کردم رو نمیدونم کجا گذاشتم icon_biggrin
این رو همون جدول فرض کنید البته نه مثل این بر آمده بلکه مسطح فرض کنید.

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/normal_3ddem.jpg[/img]
خوب با این فرض اگر این جدول مشبک روی عکس بیفته هر کدام از نقاط اتصال در یک جای خاصی از تصویر میفتن و این تصویر هم که ماتریس و اون ماتریس هم پر رقم پس به ازای هر رقمی که زیر اون هست این نقاط اتصال رو در محور Y بالا میکشیم . تا سطح سه بعدی زمین رو تشکیل بدیم . البته اینکار رو باید برنامه ای انجام بده و معمولا خود این ماتریس یا همون عکس رو مستقیما به مدل تبدیل میکنند ..

هر چند ساختن و کلا نوع این روش تصویر برداری بسیار سخت و پیچیده است اما تصاویر رو براحتی بعد از اون میشه به مدل تبدیل کرد.

امیدوارم توضیح مناسب و بدرد بخور بوده باشه !
با تشکر مجدد از حامد عزیز بخاطر ایجاد این تاپیک و دوستان بخاطر شرکت در مباحث علمی.

ذکر این مطالب فقط با عنوان نویسنده و لینک سایت مجاز میباشد.
[color=blue]
میلیتاری
وریور[/color]

http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=68002#68002
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
توضيحات جالبي بود.
البته رادارهاي سار پيچيدگيهاي زيادي ندارند و در برابر اقدامات متقابل در عملكرد دچار مشكل مي شوند اما اين زماني اتفاق مي افتد كه شما حضور پرنده اي با اين رادار را متوجه بشيد.

worior عزيز
از اينكه با ارايه دلايل علمي به ارتقاي تاپيك ها كمك مي كنيد از شما بسيار تشكر مي كنم. icon_biggrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان باید گفت با این اوساف جنگ آینده جنگ دکمرو فشار بده سرو بدزده دست همه درد نکند واقعا سطح علمی دوستان بالاست و من در مقابل دوستان احساس حقارت می کنم icon_biggrin :oops: icon_wink

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.