امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

به نام یکتا پروردگار عالمیان


RUR-5 ASROC
RUM-139 Vertical Launch ASROC VLA

97vla.jpg

با سلام خدمت دوستان.
سیستم موشکی RUR-5 یک موشک ضد زیردریایی بالیستیک قابل شلیک از کشتی های و سطح آب برای پرتاب اژدر های Mk 46 Mod 5 به محدوده هدف که زیردریایی مورد نظر در آن منطقه میباشد است و برای این کار از دو مرحله یعنی یک بوستر پرتابگر عمودی و رساننده بصورت هدایت شوند تا منطقه خطر و بعد جداشدن ازدر از آن به سمت زیردریایی متخاصم است .

normal_780815-N-2343F-001.jpg

راکت ASROC با دو روش لود میشود که یا از کلاهک W-44 هسته ای استفاده میکند یا از آزدر های سبک MK-44 و MK46 که سیستم هدفیابی آکوستیک دارند .

موشک ASROC کوچک و ساده طراحی شده تا بتوان 8 عدد جعبه لانچر آن را در اکثر کشتی های مهاجم destroyers یا cruisers محافظ قرار داد این راکت 50 فیت ارتفاع دارد 13 اینچ قطر و وزنی در حد تن ...
همچنین اژدر حمل شونده توسط آن نیز 8 فیت ارتفاع و چیزی در حدود 600 پاوند وزن دارد و زمانی که از موشک جدا شده وارد آب میشود با استفاده از سونار های فعال یا غیر فعال به هدفیابی می پردازد...

نوع لود شده با کلاهک هسته ای این موشک بسیار ساده است و بعد از شناسایی موقعیت زیردریایی مهاجم به سمت آن شلیک میشود تا با افتادن در محدوده آن و وارد شدن به عمق منفجر شود که شوک ناشی از انفجار باعث منهدم شد زیر دریایی مهاجم خواهد شد ...
البته با این کا حتی میتونه کشتی های مهاجم هم در هم بکوبه ... در حد ناو هواپیما بر به تصویر تست اون نگاه کنید...

نوع RUM-139 VLA یا Vertical Launch ASROC نیز گونه ای از همین موشک است با قابلیت پرتاب از سطح بدون استفاده از ریل در هر شرایط آب و هوایی با قابلیت آماده سازی برای پاسخ سریع به زیردریایی های مهاجم...و هم اکنون این سامانه برروی کشتی های دارای سیستم Aegis با اژدر حامل Mk41 Vertical Launching System VLS و برروی DD 963-class destroyers با همان نوع اژدر یعنی Mk 41 نصب شده است...سیستم پیشران این سامانه بوستر سوخت جامد با قابلیت تغییر بردار رانش (زاویه خروجی موتور) برای هدف گیری و تغییر مسیر بعد از پرتاب عمودی برای مانور به سمت هدف و رها کردن اژدر در محدوده مشحص شده هدف در سطح دریا است...

normal_ASROC-Ikara-LAMPS-MPA%7E0.gif

در این سامانه فرمانهای پرتاب توسط ASW Combat System یا ASWCS صادر میشود که در خود نیز از سمانه کنترل آتش زیر آّبی Mk 116 Mod 6 یا 7 بهره میجوید . برای ارتباط این سامانه با هم نیز از NTDS یا Naval Tactical Data System بهره گیری میشود . که از جمله قابلیت های آن بهره گیری از سونار داخلی AN/SQS-53B و برجی از آرایه سونار های تاکتیکیAN/SQR-19 است ...

برنامه VLA در سال 1980 با عنوان موشک میانبرد قابل برخورد با کشتی های سطحی و قابلیت پرتاب عمودی طراحی شده بود که در آپریل سال 1988 این پروژه کنسل شد و جای خودش رو به نوع دیگری با همان شکل اما بلند برد ASW standoff weapon داد که طی همان سال 1988 کنگره پذیرای خرید 300 فروند از آن شد و 100 موشک رو برای ذخیره به همرا 200 موشک عملیاتی در نظر گرفتند و گسترش ایننوع موشک تا 1990 به بعد نیز ادامه یافت و آزمايشاتي هم در سال 1992 داشت .

normal_vla-sequence.jpg

نوع کشتی پرتاب ازراک که از اژدر مارک 45 با کلاهک هسته ای بهره میبردقبل از وارد شدن به آب زیردیایی هدف را ردیابی میکند و این ردیابی تا وارد شدن به عمق و حرکت در آن با سرعت 40 نات ادامه ميابد كه بعد از ان شروع به حرکت افقی به دنبال هدف مینماید . کلاهک اتمی آن که به شمشیر ماهی معروف است زیر 20 کیلوتن میباشد.

Dswordfish3c.jpg


مشخصات فنی :

طول : 192 اینچ
قطر : 14.1 اینچ
وزن :1408 پاوند
پیشران : راکت سوخت جامد
سر جنگی :MK 46 MOD 5 Torpedo
هدفیابی: Terminal Acoustic Homing توسط خود MK 46 Torpedo
تعداد برنامه ریزی شده :438 موشک
قیمت کل پروژه :630 میلیون دلار
قیمت واحد میانگین هر موشک : 0.84 میلیون دلار
پیمانکار سازنده : Loral Cleveland, OH


درج مطلب بدون ذکر منبع مجاز نیست
منبع : میلیتاری
مترجم : واریور
FAS WIKI GOOGLE AND MANY MORE

 • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دستت درد نكنه واريور جان خيلي زحمت كشيدي

اين موشك معادل ايراني هم داره؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ميشه گفت يه جور اژدر تيز رويه كه بجاي حركت در اب بال داره پرواز ميكنه سريع خودشو به هدف ميرسونه . كسي ميدونه يه زير دريايي چطور از نزديك شدن اژدر ها با خبر مي شه ؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در مورد معادل ايراني خبر ندارم اين موشك به نحوي اگر به تاريخ ساختش نگاه كنيد ميبينيد كه جديد هستند ...

اما يك مسئله ای که وجود داره اینه که اینموشک پس از پرتاب تا عمق آب پیشروی میکنه و بعد شروع به جستجو میکنه با توجه به سونار های که میتونه داشته باشه هم فعال و هم غیر فعال دو مشل بوجود میاد اول اینکه سونار فعال توی عمق کم خلیج فارس جواب نمیده ! دوم اینکه سونار غیر فعال هم توی اون عمق اگر دچار اختلالات زیاد نشه و بتونه هدف رو پیدا کنه نمیتونه این موشک دارای کلاهک هسته ای باشه ! چرا چون عمق کم اون آب ها و فاصله تقریبا 18 کیلومتری یا کمی بیشتر و کمتر تا کشتی پرتاب کننده میتونه خسارات شدیدی به خود کشتی هم بزنه !!!

اما برای سواح ما اگر قابلیت انفجار داشته باشه خیلی خطرناکه همچنین برای کشتی های که بصروت مجتمع و ردیفی حمله میکنند !


اگر ما این اژدر ها رو داشته باشیم میتونند بد بلایی سر ناوهای هواپیما بر دشمن بیارن ! منظورم شلیک خود اون اژدر حمل شونده توسط کیلو ها مون با همون کلاهک W44 .
 • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]دستت درد نكنه .
خوش به حالت که میتونی عکس بزاری icon_razz[/quote]
عزيز شما تاپيكت رو بزن ما در خدمتيم برات عكس ميزاريم اگر من نتونستم دوستاني كه اكانت گالري دارند هستند پي ام بده رديف ميكنند ...
البته يه چندتا پست ديگه بده بعد به آقا سعيد پي ام بده يا توي همون تاپيك اكانت گالري مطرح كن تا حل بشه !
 • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ای والله واریور جون !!

من این دو سه روزه عجیب دنبال یه همچین موشکی بودم!!
خدا حفظت کنه

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
واریور جان بسیار عالی و مفید بود. یک سوالی هست که هنوز جواب واضح و روشنی برایش پیدا نکردم. فرق بین رادار یا سونار فعال با غیر فعال و نیمه فعال چیه؟ چرا سونار فعال توی عمق کم خلیج فارس جواب نمیده؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
هانس عزيز چشم اگر مطلب درست درموني پيدا كردم تاپيك ميزنم ولي الان ديگه هر سوالي براي دوستان پيش مياد بصورت تاپيك توي بخش پرسش و پاسخ مطرح كنند تا اگر مفيد واقع شد مجزا بصورت تاپيك به يكي از بخشها انتقال پيداكنه ...
همين سوال رو هم ميتونيد اونجا مطرح كني ...
 • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جالب بود واریور جان و خسته نباشی.

برد و قدرت تخریب خوبی داره اما آیا سونار این سیستم میتونه به موقع زیردریائیهای اتمی را شناسایی کند؟! فاصله 18 کیلومتر برد مستقیم چندان زیاد نیست و اینکه یک زیردریایی در برابر کشتی دست برتر را دارد و با وجود برد تقریبا یکسان اژدرها و این موشک باز شانس زیردریایی بیشتر است.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اين اژدر ها با هليكوپترهاي گشت دريايي و اوريون ها هم اگر اشتباه نكنم قابل حمل هستند و همخونطور كه توي عكس پيداست در بردهاي بيشتر هم وارد عمل ميشن !اين 18 كيلومتر بيشتر براي سرعت در زدن مهاجم است و به نظر مياد كاربرد اون براي زدن زيردريايي هايي كه كف نشيني در اعماق آبهاي اوقيانوس كرده اند مناسب باشد چون براحتي نميشه اونها رو زد !
هم خاموش هستند و غير فعال ! بنابر اين وقتي با سونار فعال موقعيت اونها شناسايي شد بهشون حمله ميكنند! البته به نظر مياد قابليت اصلي اين آزدر براي زدن سواحل يا دسته هاي مهاجم باشه !

در مورد توان سونار ها هم من اطلاعات خاصي ندارم ! اين مورد به عوامل محيطي بستگي زيادي داره ! محيط اكوستيك آب به هوا شباهت چنداني نداره و وانجا نويزهاي زياد همچنين محيط بسيار شلوغي است كه ممكنه دچار اشتباه بشه !


هر چند كه به نظر مياد ترس از نزديك شده به اين كشتي ها هدف اصلي بوده باشه !
فاصله 9 كيلومتر متعلق به اين موشك بوده هم مثل اينكه افزايش يافته و در مدلهاي جديد اين نوع تسليحات همانند ايكارا برد به 18 كيلومتر افزايش يافته ...كه متعلق به استراليا هست و امريكايي نيست ...

هر چند كه با پرتاب موشك و رها شدن اژدر احتمالا شايد بتونه چندين كيلومتر رو بدنبال زيردريايي تعقيبش كنه اما برد مفيد همون 9 كيلومتره ! و كلاهك هسته اي در اين برد اونهم در آبهاي كم عمق بعيد به نظر ميرسه ......

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
البته یه مورد رو یادم رفت بگم که بدلیل سرجنگی اتمی 20 کیلوتنی قدرت تخریب زیادی داره و موج حاصل از انفجار میتونه ضربه ای به سازه زیردریایی وارد کنه که یا اتصالات از هم جدا بشن یا کل زیردریایی رو پرت کنه یا واژگون کنه!

شعاع گوی آتشین بمب 20 کیلوتنی روی زمین 200 متر هست و موج انفجار تا 700 الی 1000 متری (دقیق نمیدونم چون اعلام نشده ولی بمب هیروشیما تا 700 متر بود) ساختمانهای بتونی رو تخریب میکنه! اینکه زیر آب و در یک محیط متفاوت چقدر قدرت تخریب داره اطلاع ندارم و باید دوستان مطلع حساب کنند اما مسلمه که براحتی تا فاصله 200 300 متری میتونه زیردریایی رو نابود یا فلج کنه!
 • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
از جمله كارهايي كه اين بمب زير آب ميكنه : ايجاد فايربال يا توپ آتشين درآب براي توليد اثرات حرارتي مغناطيسي و الكتريكي همچنين صوتي و ... كه ميتونه به زير دريايي آسيب جدي وارد كنه ! حتي اگر زيردريايي بتونه در بره به احتمال زياد فرار خواهد كرد تا اينكه بخواد به مقابله بپردازه (البته قضيه زيردريايي هاي ايران كاملا متفاوته)

به نظر مياد يكي ديگه از قابليت هاي اين سيستم كشف اژدرهايي باشه كه به سمت اين كشتي ميان تا اينطوري با زدن يك بمب قوي راه اژدر بسته بشه يا بخاطر اغتشاشات صوتي شديد گم بشه !كه بيشتر يك تاكتيك به نظر مياد تا امكان برخورد واقعي...البته حساب كار دست زيردريايي هم خواهد آمد.

بمب هيروشيما به اين علت تخريب زيادي داشت چون خونه هاي اين سامورايي ها چوبي بود و اگر به تصاير باقي مانده نگاه كنيد بيشتر ساختمانهاي اجري سالم مانده اند !!!هر جند كه فقط يكي دوتا ديده ميشه ...
 • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظر من از اين موشك جايي استفاده ميشه كه واقعا خطري جدي وجود داشته باشه مثلا در برابر زيردريايي هاي اتمي چين يا روسيه كه موشك‌هاي بالستيك اتمي حمل ميكنن. نه اينكه براي زدن نهنگ يا غدير ويا حتي كيلو ازش استفاده بشه. :mrgreen:

در مورد سونار هم به يك تاپيك مفصل نياز داريم ببينم چي ميشه! :x

[quote]كسي ميدونه يه زير دريايي چطور از نزديك شدن اژدر ها با خبر مي شه ؟[/quote]
فكر ميكنم زيردريايي قادر به شناسايي علايم سوناري توليدشه توسط موشك باشه.
 • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

 • مطالب مشابه

  • توسط MR9
   «ناورد»، مجله‌ای الکترونیکی است که با شعار «دانش نظامی برای همه» توسط سایت میلیتاری منتشر می شود. شماره پنجم این گاهنامه، بهمن ۹۸ با گزارش ویژه‌ای مربوط به سردار قاسم سلیمانی منتشر شده است. وجه تمایز ناورد را می توان رویکرد صرفا نظامیِ آن دانست. دلایل اتخاذ چنان رویکردی و ضرورت انتشار چنین مجله‌ای در فضای وب را با سید محمد شریفی، عضو هیات رئیسه اندیشکده ممتن، به گفت و گو نشسته‌ایم.
    
   ابتدا درباره جرقه های ظهور مجله ناورد صحبت کنیم. ناورد محصول تشخیص کدام ضرورت ها و اهداف است؟
    
   چندی قبل پژوهش جامعی در اندیشکده ممتن درباره کلیت جامعه اندیشگاهی امریکای شمالی یعنی امریکا و کانادا انجام دادیم. همان طور که می دانید شکل گیری اندیشکده ها، ریشه نظامی دارد و واژه تینک تنک اصالتا یک واژه نظامی است. همین الان هم مجموعه عظیمی از اندیشکده های دفاعی در تشکلی به نام مورس (MORS سرواژه عبارت Military Operations Research Society) عضو هستند و سمپوزیومی هم به صورت سالانه برگزار می کند که شبیه انجمنی صنفی است و تمام زیست بوم اندیشه ورزی دفاعی و نظامی امریکا را پوشش می دهد.
   بخش مهمی از کاری که آنها انجام می دهند حمایت (Advocate) از سیاست هایی است که روی آن مطالعات انجام می دهند. یعنی با لابی کردن، کار رسانه‌ای و تاثیر بر افکار عمومی و برخی سازوکار های قانونی مثل همراه کردن نمایندگان در جلسات استماع پیش از جلسات کنگره، ادووکیشن می کنند که سیاست ها انجام شود.
   مدلی که مد نظر ما بود تا حدود زیادی بومی سازی مجموعه مورس است و به عنوان تنها اندیشکده مستقل از نهادهای دولتی و حکومتی که در زمینه دفاعی فعالیت می کنیم، بخش مهمی از کار خود را تولید گفتمان و ادبیات در زمینه دفاعی و نظامی می دانیم؛ بنابراین این مهم است که با تولید محتوا و ادبیات ، پایه های جامعه مربوطه را به وجود بیاوریم. همین طور ، ما بر این نظریم که برای شکل دادن به این جامعه، ابتدا باید اعضای جامعه را شناسایی کنیم. و شناسایی اعضا، به انحای مختلف از طریق انتشار مجله ناورد اتفاق می افتد.
   واقعیت این است که غیر از ما مجموعه های دیگری هم ظرفیت کار اندیشکده‌ای دارند، اما اکنون منحصر شده‌اند به انجام کارهای خرد و روی اخبار و تحولات و نهایتا تحلیل های چند خطی متمرکز شده‌اند. بنابراین بخشی از کار ما این است که چنین مجموعه هایی را به لحاظ ادبیات و گفتمان توانمندسازی کنیم. و این را از طریق تولید و در اختیار گذاردن مطالب مفید و ضروری انجام می دهیم.
   بخش دیگری از کار، مربوط به ارتقای اطلاعات افراد علاقمند به حوزه نظامی و دفاعی است. افراد زیادی هستند که علاقمند به تجهیزات نظامی هستند و جهت گیری ابتدایی در انتشار ناورد این است که این افراد را به یک سطح بالاتر و به سمت مطالعات تاکتیکی و سیاستی بکشانیم.

    
    
   غیر از این، ناورد جامعه هدف دیگری هم دارد که در ارگان های سیاستی و تصمیم گیر مشغول هستند. ما از همان بحث ادووکیت استفاده می کنیم و بعضی سیاست ها و نقدها را از طریق شکل گیری درخواست عمومی در افراد علاقمند نظامی و دفاعی، مطالبه می کنیم.
   یک نمونه بارز از مورد آخر، مربوط به مسئله استتار تجهیزات و نفرات است. استتار یک علم و یک تخصص است ولی متاسفانه آنچه در ایران اجرا می شد، در برخی از بخش ها مناسب نبود. مثلا لباس اصلی استتار نفرات که همه از قبل از انقلاب می شناختند لباس پلنگی بود که هیچ ربطی به طبیعت ایران ندارد و برای محیط هایی غیر از فلات ایران طراحی شده است. علاوه بر اینکه خیلی هم قدیمی است. علاوه بر رنگ، الگوی استتار هم بارها در دنیا تغییر کرده است. اصولا استتار تجهیزات و نفرات، با توجه به فواصل مختلف سال و منطقه محل خدمت و عملیات باید در یگان های مربوطه مطالعه شود و تفاوت داشته باشد. اما متاسفانه این مطلب در نیروهای مسلح اصلا رعایت نمی شد و به همین علت استتار برخی تجهیزات ما خیلی نامناسب بود. ما این مسئله را بارها از طریق مسئولین پیگیری کردیم، اما اثرگذار نبود. در نهایت سیاستمان را تغییر دادیم و شروع به اعمال فشار از طریق رسانه کردیم. با توجه به اینکه این مسئله، به لحاظ راهبردی مهم نبود و استتار چیزی هست که در معرض دید همه است در سطح عموم میشد راجع به آن صحبت کرد . به نظر می رسید که یک درخواست عمومی حول مساله ی استتار شکل گرفت که در نهایت منتهی به طراحی های جدید از سال ۹۶ شد.
   فعالیت ما در این زمینه هم سلبی بود و هم ایجابی؛ که بحمدالله جواب هم داد و از رژه سال پیش تغییرات عمده‌ای در استتار تجهیزات نظامی ایجاد شد.
    
   پس مخاطب شما شامل سه دسته از افراد است: افراد فعال اما ضعیف در این حوزه، علاقمندان و سیاست گذاران. درست است؟
   بله. تنوع مطالب انتشار یافته در گاهنامه ناورد به گونه‌ای است که می تواند مورد استفاده طیف وسیعی از مخاطبان قرار بگیرد. برای علاقمندان به جهاد و دفاع مقدس؛ تاریخ و نکات نظامی موثر در تاریخ، تجهیزات و ادوات نظامی، و صد البته برای کسانی که مطالعات دفاعی را در سطح راهکنشی و راهبردی دنبال می کنند همواره مطالبی دست اول وجود دارد.
    
   با توجه به اینکه جنس مخاطبانی که انتخاب کرده‌اید با هم متفاوت است، آیا شماره های محرمانه‌ای هم به عنوان مشاوره برای تصمیم گیران و سیاست گذاران دارید؟
   یک توضیحی ضروری است. آن هم اینکه مخاطب عام ما، با توجه به موضوعات، همه افراد را دربرنمی گیرد. منظور از مخاطب عام، در اینجا عموم علاقمندان به مباحث نظامی است که مطالعات کلی در این زمینه دارند و مثلا فرق موشک و راکت و خمپاره را می دانند. ولی درباره محرمانگی، طبیعتا ما همه کارهایی را که انجام می دهیم، بخش محرمانه دارد. مثلا مطالعه‌ای انجام می شود درباره افراد تاثیرگذار در تحولات مهم نیروهای هوایی ایالات متحده که هدف از آن نهایتا مربوط به آسیب شناسی نیروی هوایی خودمان بوده است و بر اساس آن مطالعه، یک بسته سیاستی هم تدوین می شود. ولی به دلیل مسایل مربوط به طبقه بندی اطلاعات آنچه در مجله منتشر می شود، فقط قسمت مربوط به نیروی هوایی آمریکا است.
    

    
   در کل مجله رویکرد فرهنگی خاصی مشخص و برجسته است. از پرونده ویژه که مشخصا موضوعی فرهنگی است تا انتخاب و نوع پرداخت مطالب، ردپای این نگاه فرهنگی کاملا مشهود است. اما مجله ناورد، به صورت مجزا سرویسی به نام فرهنگ ندارد. می شود درباره چرایی آن صحبت کرد؟
   این موضوع، یک سیاست آگاهانه است. وسوسه پرداختن به موضوعات دیگر در اکثر مجموعه هایی که با مطالعات نظامی شروع به کار کرده‌اند ، همیشه وجود دارد و به نظر ما به کار این مجموعه ها و رسالتشان ضرر می زند. یعنی مجموعه ها با اهداف مطالعات نظامی آغاز به کار می کنند اما در ادامه وسوسه می شوند که درباره همه چیز صحبت کنند، چون بحث نظامی به سیاست خارجی، اقتصاد و فرهنگ مرتبط است. نهایتا این مسئله باعث از بین رفتن تاثیر حرف در موضوع اصلی می شود.
   از مجموعه‌ای نام نمی برم، اما واقعیت این است که که ما از سرنوشت برخی از مجموعه های مطالعات نظامی عبرت گرفته ایم. از ۱۳ الی ۱۴ سال پیش خروجی این مجموعه ها را دنبال کرده ایم و از بین رفتن اثرشان را دیده ایم که چگونه از اندیشکده تبدیل به مجموعه هایی شده اند که به جای سیاست سازی و تصمیم سازی، صرفا به اتفاقات سیاسی و فرهنگی و سیاسی واکنش نشان می دهند و با رویکرد غالبا تدافعی صحبت می کنند.
   برای همین در ناورد حتی وقتی درباره شهدای والا مقام مدافع حرم و مسئله سوریه هم که صحبت می شود گرچه تحلیل فرهنگی یا سیاسی هم برایش موجود است، اما سعی می شود صرفا روی مباحث نظامی آن تاکید شود و وارد مباحث دیگر نشویم.
    
   تقسیم بندی مطالب و سرویس های ارائه مطلب در سایت میلیتاری و مجله ناورد به چه صورت است؟
   تقسیم بندی اصلی مطالب مجله بر اساس تقسیم بندی معروف نظامی به سه نیروی «دریایی، زمینی و هوایی» است و در کنار آن دو بخش به اخبار برترحوزه دفاعی-نظامی و تحلیل آن ها و همچنین مباحث جامع نظامی اختصاص دارد.
   با توجه به آنچه در مورد جامعه هدف این مجله گفته شد، تمرکز مطالب مجله بیشتر بر تحلیل و معرفی جنگ افزارها (در دو بعد داخلی و خارجی) و تهیه مطالب رسته «تاریخ و جنگ» است تا با توجه به جذابیت بیشتر این دو فقره برای مخاطب عام، راه برای بیان برخی مباحث راهبردی و دکترینال نظامی نیز باز شود.
   در کنار این مطالب همواره بخشی به بازخوانی خاطرات مکتوب دفاع مقدس و بخشی نیز به بازخوانی خاطرات شفاهی از رزمندگان دفاع مقدس اختصاص دارد؛ که تهیه و انتشار این خاطرات شفاهی، انحصاری سایت میلیتاری بوده و ما همواره تلاش داریم تا با کاویدن گنج های خاطرات دفاع مقدس از گم نشدن گوهرهای ذی قیمت سال های جهاد و شهادت مطمئن شویم.
    
   کارکرد مجله ناورد جدای از سایت میلیتاری است؟ با توجه به همپوشانی بسیاری از مطالب و اینکه در نهایت مجله هم به صورت الکترونیکی و نه کاغذی منتشر می شود، ضرورت تفکیک برخی مطالب سایت و انتشار آن به عنوان یک مجله مجزا را توضیح می دهید؟
   سایت میلیتاری ، نسبت به مجله محدودیت هایی برای کاربر عام دارد. مثلا چون فروم است کار کردن با آن به راحتی شبکه های اجتماعی نیست و فعالیت و استفاده از برخی مطالب، عضویت در سایت را می طلبد. بنابراین ما اقدام به طراحی یک بسته با طراحی مناسب کردیم که به عنوان مجله منتشر می شود و استفاده از آن، محدودیت های سایت را ندارد. البته تعداد محدودی هم برای مسئولین و تصمیم گیران نظامی ، چاپ کاغذی و فرستاده می شود.
    

    
    
    
   با این توضیح، تحریریه مجله و سایت مشترک است. درباره نحوه کار تحریریه توضیح می دهید؟
    
   زحمت اصلی کار بر عهده ی برادرمان با نام کاربری MR9 است. ولی کلیت کار این است که ما به صورت باز کار می کنیم. یعنی مدیران بخش ها ، موضوعات را انتخاب می کنند و در دسترس اعضا می گذارند. کسانی که علاقه دارند موضوعات را انتخاب می کنند و روی آن کار می کنند. ضمن اینکه در تمام مراحلی که فرد یا گروهی روی موضوعی کار می کند، با مدیر بخش مربوطه در ارتباط است و با همفکری به خروجی نهایی که ترجمه یا تالیف است، می رسند.
    
   دلیل گاهنامه بودن مجله ناورد چیست؟ آیا توجیه بی نظمی انتشار است؟ و این، با موضوعی که درباره آن منتشر می شود (مباحث نظامی)، در تضاد نیست؟
    
   ما کیفیت مطالب را فدای نظم انتشار نمی کنیم. با این توضیح که گاهنامه ناورد، به نوعی تامین کننده سمت ارتباط با مخاطب عام اندیشکده میلیتاری است و مطالب آن عمدتا از مطالب منتشر شده در تالار گفت وگوی میلیتاری استخراج می شوند. بنابراین بسته به میزان مطالبی که جمع آوری شود، این مجله منتشر می شود. البته فاصله انتشار شماره های ناورد، به بیش از دو ماه نمی رسد.
   ضمن اینکه یکی از دغدغه های ما ایجاد زمینه تولید محتوا در این موضوعات است. به دلیل روند انتخاب مطالب، تمام علاقمندان به علوم نظامی در زبان فارسی می توانند در تهیه مطالب آن مشارکت کنند. مطالب مجله از جمع بندی مطالب منتشر شده در سایت و بحث و بررسی های کاربران بر روی آن ها به دست می آید و توسط هیات تحریریه ویراستاری شده و برای چاپ آماده می شود. این روند، با افزایش تولیدکنندگان محتوا، سرعت بیشتری می گیرد. هر چه جمعیت بیشتری علاقمند و وارد چرخه تولید محتوا شوند، انتشار هم نظم بیشتری می گیرد.
   با این حال، هم اکنون هم یکی از اهداف مهم ما که تولید محتوا در فضای مجازی و در دسترس قرار دادن محتوا در موضوعات نظامی است، در حال تحقق است.
    
   مجله ناورد
  • توسط MR9
   ششمین شماره از  مجله الکترونیکی نآورد
    
   لینک دانلود
    
    
    

    
    
   مجله الکترونیکی بزرگترین انجمن نظامی وب فارسی 
    
   پی نوشت :
    
   1- لازم به تذکر است که این شماره بدلایلی از جمله تراکم کاری ، با مقداری تاخیر و چند اشتباه بسیار جزیی در متون ارائه شده تقدیم دوستان شد . با این حال انشا... سعی می شود که بسرعت ایرادات رفع و نسخه تصحیح شده در اختیار مخاطبان محترم قرار گیرد .
   2- با تشکر ویژه از برادر ارجمند @HRA که بار اصلی زحمات بردوش ایشان قرار دارد و همچنین برادران عزیز @warjo و @eshqali که بعنوان مُصحح به مجله میلیتاری محبت دارند 
  • توسط MR9
   پنجمین شماره از  مجله الکترونیکی نآورد 
    
   لینک دانلود
    
    

    

    

    
    
   مجله الکترونیکی بزرگترین انجمن نظامی وب فارسی 
  • توسط MR9
   پس از نزدیک به 7 سال ، اینک شماره چهارم از مجله الکترونیکی بزرگترین انجمن وب فارسی
    
   لینک دانلود
    
    
    
    

    

    
    
   این شماره مجله با همکاری خالصانه دو برادر عزیز ، جناب @HRA  و جناب @remo   طراحی و تدوین و در نهایت در اختیار شما خواننده عزیز قرار گرفته است . بطور طبیعی ، ادعایی در خصوص حرفه ای بودن این کار وجود ندارد ولی این امیدواری وجود دارد که با مشارکت دوستان علاقه مند ، مسیر متفاوتی نسبت به خبر رسانی  و تحلیل حوزه دفاعی داخلی و خارجی ایجاد گردد
    
   انشا... 
    
   سردبیر مجله الکترونیکی بزرگترین انجمن نظامی وب فارسی
   MR9
    

  • توسط LAST-WAR
   با سلام خدمت دوستان

   بالاخره بعد از چندين ماه ماهنامه ميليتاري شروع به كار كرد،البته بسيار قوي تر و با طراحي بسيار شكيل.
   همينجا از طراح جديدمون فرشاد جان(insidman) خسته نباشيد ميگم و ازش تشكر ميكنيم،همچنين يه دست مريزاد هم دوستاني كه تو اين شماره از ماهنامه ما رو همياري كردن تشكر ميكنيم.
   از بچه ها هم درخواست دارم انتقادي پيشنهادي چيزي دارين همينجا مطرح كنن.
   لينك دانلود(با حجم 33 مگابايت)   http://wdl.persiangi...mag-Tir1391.rar
   رمز فايل: www.military.ir

   شماره هاي قبلي ماهنامه:

   http://www.military....یتاری-شماره-يك/


   http://www.military....یتاری-شماره-دو/
 • مرور توسط کاربر    0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.