armani

تركيه امروزي (هنرپيشه بي نقش )

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

ليچ جان
اندازه گرفتن حس ناسيوناليستي كشورها متاسفانه كميت پذير نيست كه بخواهيم من و شما عدد و رقم راجع بهش بگيم و ثابت اش كنيم. پس هركسي هر حرفي بزنه چه ديسكاوري باشه چه شبكه هاي ديگه..فقط نظر كارشناس اون برنامه هست كه يكنفره. شما ميتوني توي همون شبكه بري و يك نظر ديگه اي بدي..منم ميتونم همين كارو بكنم.
من نظر خودمو گفتم و بر اساس اون چيزي كه اونجا ديدم و كشورمون رو هم ديدم..باز هم نظرم همونه كه گفتم.
توي سر خودمونم نزدم .. هركشوري منافعي داره..همونطور كه ايران حاضر نيست منافعشو فداي كشور ديگه اي كنه بگه چشم ..تركيه هم چنين كاري رو براي ايران نميكنه. مطمءن باشيد براي اسراييل هم نميكنه كه براي اتحاديه اروپا نكرد.
حرف من اينه كه ادبيات تهاجمي نسبت به كساني كه ميتونن براي ما كاربري 2 گانه داشته باشند (دوست و دشمن/ كنار ما و عليه ما) كاملا به ضرر ماست..آدم ميتونه توي دنياي سياست براي خودش دوست بخره ميتونه دشمن اضافه كنه..يه موقع ميبيني اون كسي كه دشمن تراشيدي كانادا هست كه اونور دنياست..خيلي اشكال نداره اما خيلي بده آدم با همسايه اش بره سمت دشمني.
واريور عزيز حرف جالبي زد كه البته به نظر من يك اپسيلون هم نميتونه واقعيت پيدا كنه..اما مثال خوبيه براي اين بحث..گفت:فرض كنيد كه آسمان اين كشور براي حمله به اسراييل در اختيار ما قرار بگيره..چه شود!
حالا اينجوري فرض كنيم كه آسمان آن براي حمله به ايران در اختيار اسراييل قرار بگيره!!!!!حالا چه شود؟؟؟؟؟! به هر حال يك سكه ي دو رويه هست...
آدم بايد با دنيا مخصوصا همين طرف هايي كه كاربري 2 گانه دارند.تعامل كنه..اصلا معلوم نيست سر چي..اما اين به هر حال كار ماها نيست و بحث نظامي هم نيست. بحث سياسي ديپلماتيكه و ميشينند سر ميز..يا علني يا خصوصي..ما ايرانيها يك خواسته هايي داريم طرفمون هم يك خواسته اي...يكبار اونا به ما ميگن باشه..يكبار هم ما ميگيم باشه..هر كسي هم ميتونه خطوط قرمز خودشو داشته باشه..اگر ما به اونا ميگيم شما چرا اينقدر قوم و خويش ايد با اسراييل و اونا به ما گفتن به خودمون مربوطه.. ما هم وقتي اونا راجع به لبنان و فلسطين به ما چيزي گفتند ميگيم به شما مربوط نيست!
تحليلي بود اخيرا توي ريانووستي كه طرف خيلي تخيلانه گفته بود كه اسراييل ميخواد از طريق تركيه ايرانو تحريك كنه و ايران و تركيه رو بندازه به جان هم و اينجوري جنگ جهاني راه بندازه... اينو البته قبول ندارم..ايران و تركيه خيلي عاقل تر از اين حرف هان..اما آخرش حرف جالبي زد كه كاملا حقيقت داره و نتيجه اش رو هم 2 نسل بعد ما ها ميبينه و ميفهمه
گفت كه: برنده ي هر جنگي كشوريه كه داخل جنگ نشه . بنابراين نه با قلدري و شاخ و شونه كشيدن و نه با ابرو بالا انداختن و تركيه رو به عنوان دشمن شناختن از ابتدا نميشه با اين كشور تعامل داشت..بايد سعي كنيم اگر هم نميتونيم اين كشورو كاملا بغل خودمون نگه داريم..حداقل به بغل كساني كه مترصد ضربه زدن به ايران هستند به هر نوعي..نفرستيمش.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]بابک جان عزیز اون حرفهایی که توی فروم ها می گن از مردم ترکیه بوده! نه از دولت بدبخت ترکیه! درضمن اونا اگر می خوان کمک کنند چرا مساله آشتی رو می کشن وسط! کمک نظامی کنند! Mr. Green

اسکی جان! حس ناسیونالیستی هیچ کشوری به اندازه ایرانی ها نیست! این رو خارجی ها می گن نه من! کارشناسان هیستوری چنل و دیسکاوری چنل و... درضمن شما چرا اینقدر ایران رو تو سری خور حساب کردین دوست عزیز! یعنی هرچه ترکا گفتن ایران بگه چشم؟![/quote]

[color=brown]سلام بر ليچ كبير

صحبتهايي كه تو فرومهاي تركيه ميشه ، چرا به كل كشور تركيه تعميم پيدا ميكنه ؟ من كه حداقل 10% عمرم رو تو تركيه بودم ، ميدونم كه اونا ارتباط حسنه با مردم ايران دارند و هميشه به نيكي از ما ياد ميكنند . نبايد انتظار داشته باشيم كه همه كشورها مثل ايران از فلسطين حمايت كنند . چنانچه ما منافع ملي رو در ارتباط با فلسطين در نظر ميگيريم ، اونا هم منافع خودشون رو دارند . تازه مگه آشتي بده ؟ :oops: هميشه بايد كشت و كشتار باشه ؟
حس ملي گرايي رو بين مردم تركيه بايد لمس كني تا بعد قضاوت كني كمه يا زياده !
اين قضيه تو سري خور بودن ايران ديگه از كجا در اومد ؟ :oops: [/color]

[quote]اما لازمه این امر کمک به ترکها برای نابودی نظام لاییک و غربگرای این کشور است که چنین کاری نیاز به داشتن برخی توجیحات منطقی برای این کار میباشد ! اول از همه ورود به جهان اسلام بعنوان یک بازیگر تاثیر گذار و دوم نیز برقراری روابط سود آور اقتصادی همچنین مثل صادرات گاز و ... یعنی وارد شدن در مسیری که بازگشتی نداشته باشد تا با بهبود اوضاع اقتصادی مردم این کشور و بالارفتن حمایت های مردمی از احزاب اسلامگرا این کشور از غربی به شرقی تبدیل شود ... که البته ممکن نیست مگر با تغییرات گسترده در ارتش و ... که فاز نهایی تغییر سیستم این کشور و بازگشتن به دوران قدرت عثمانی میباشد !
[/quote]
[color=brown]worior جان منظورتون اينه كه ايران به نابودي نظام لائيك در تركيه كمك كنه ؟[/color]
[quote]
بابك جان اگر تاريخ سياسي تركيه خونده باشي اينطور هم نيست كه دولتي تونسته باشه به راحتي دست نظاميان رو كوتاه كنه. در مورد توطئه ارگنه كن چند تن از نظاميان بازنشسته و روزنامه نگار و .... و اين با كودتاي نظاميان در راس كار كاملا متفاوت بود. [/quote]

[color=brown]فكر كنم دخالت نظاميان در امور يك كشور ، ارتباطي با كودتا كردن يا نكردن نداشته باشه . همين كه بخش نظامي احساس ميكنه كشور داره از مسير قانون اساسي ، دولت رو تحت فشار ميزاره تا از تصميمات خودش صرف نظر كنه . به نظر منم اين قضيه ارگنكون يه خرده قدرت نظامي رو وادار به عقب نشيني كرده . حتي تو يه تحليل تركي ميخوندم كه قضيه ارگنكون يه نوع تلافي كردن دخالت غير مستقيم نظاميان در آزادي حجاب در دانشگاههاي اين كشور بود .[/color]
[quote]
در اينجا بحث بر سر عقيده مردم تركيه نيست و تحليل ما بر اساس رفتار دولت تركيه هست. ما روابط ديرينه و پيوندهاي عميقي با مردم تركيه داريم.پس حساب مردم تركيه رو ز دولت جدا كن.
دوست عزيز اسكاي ويو شما هم به اشتباه مردم تركيه رو در اين تحليل اورديد. بحث رو از اول بخونيد.[/quote]

[color=brown]مگه ميشه از نقش مردم در سياستهاي دولت صرف نظر كرد ؟ حالا اگه يه دولت ديگه سر كار بود يه چيزي ولي الان كه يه حزب مردمي به نام عدالت و توسعه در صدر حكومته ، نميشه چون اين حزب تصميماتي كه ميگيري نظر اكثريت مردمه هر چند در اين راه دچار مشكلات زيادي هم شده .
حمايت مردم تركيه از اردغان رو وقتي از داووس برميگشت رو ديديد ؟ مثل بعضي جاها ، كسي اونا رو به زور به فرودگاه كشيده بود ؟ به نظر من اگه ايران ميخواد با كشورهاي همسايه ارتباط بهتري برقرار كنه ، بهتره اول يه پايگاه تو دل مردم اون كشور داشته باشه .[/color]

[quote]نظام لائيك در تركيه يكي از خطوط قرمز اين كشور هست و گذر از اين خطوط نياز به يك بازنگري اساسي داره كه فعلا اين امر مقدور نيست[/quote]

[color=brown]اين يك سطر واقعاً خيلي عالي بود . البته تركيه علاوه بر خط قرمزي كه فرموديد ، يه خط قرمز ديگه به نام آتاترك داره كه هي ازش استفاده ابزاري ميشه . مثل خيلي از كشورها كه از رهبران يك بت ميسازند و كسي جرأت نداره از كارهاش انتقاد كنه .[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادران گرامی ترکهای اسلامگرا در صورت نیاز به در قدرت ماندن یا تاریخی کردن خودشون و بازگشت به دوران عثمانی نیاز دارند تا همه اون تابو هایی که براشون قرار داده شده رو کنار بزنند ! حالا به نظر شما چه راههای وجود داره !هر کاری با دولت این کشور صورت دادن این دولت اون رو به حمایت از جانب اسراییل متهم کرده! همین کودتای اخیر دست صهیونیست ها رو شد ! حالا هر کی رسیده توی این کشور بر علیه این دولت که هنوز با نظام لاییک در نیافتاده مقابله کرده ! و این هم فرصتی شده برای کسب رای عموم و بدست آوردن قدرت داخلی علیه برانداز های نرم و یا گرم !

این وقایع اخیر ترکیه نشون میده که رهبران اسلامگرا دارند از اوضاع بوجود اوده برای مقابله با احزاب قدرت داخلی بهره میبرند که نشون دهنده تکیه بر آرای داخلی بواسطه حمایت از جهان اسلامه ! البته ممکنه در ظاهر باشه اما امکان تغییر در باطن اونها هم وجود داره که این بستگی به حمایت مردم این کشور داره !

[quote]worior جان منظورتون اينه كه ايران به نابودي نظام لائيك در تركيه كمك كنه ؟
[/quote]
من چنین حرفی نزدم منظورم هر چیزی که به ضربه زدن به این نظام کمک کنه به پیشرفت مخالفین اون کمک میکنه ! حتی بلوف های سیاسی در حمایت از مردم غزه پس از پایان جنگ !

[quote]اين يك سطر واقعاً خيلي عالي بود . البته تركيه علاوه بر خط قرمزي كه فرموديد ، يه خط قرمز ديگه به نام آتاترك داره كه هي ازش استفاده ابزاري ميشه . مثل خيلي از كشورها كه از رهبران يك بت ميسازند و كسي جرأت نداره از كارهاش انتقاد كنه .
[/quote]
اتفاقا چنین چیزی ممکنه اما شرایطی داره که بدون حمایت گسترده مردم از دمکراسی اسلامی و پیشرفت اقتصادی جامعه ممکن نیست همچنین نیاز به تغییر سران ارتش برای جلو گیری از کودتا های نظامی به شدت مورد نیازه ...
خوب این فرصتیه که دارن ازش بهره رو میبرند و هر حرکتی بر علیه این دولت که هم اکنون نیز مقبولیت وسیعی نزد جامعه مسلمان پیدا کرده شروع بشه توسط مردم سرکوب و به ضرر احزاب لاییک تمام خواهد شد ! ! ! ! !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
 مهمان hammer
بعد از انتخاب اوباما به رياست جمهوري، تركيه پيشنهاد داد تا در رابطه با امريكا نقش ميانجيگري رو بعهده بگيره. اينكه تركيه سعي داره نقش خودش رو بعنوان پل ارتباطي بين غرب و شرق حفظ كنه كاملا صحيح هست. منتهي نه حاضر به دل كندن از اروپا هست و نه حاضر هست كه در خاورميانه نقش يك دولت كاملا اسلامي رو به عهده بگيره.

[quote]مگه ميشه از نقش مردم در سياستهاي دولت صرف نظر كرد ؟ حالا اگه يه دولت ديگه سر كار بود يه چيزي ولي الان كه يه حزب مردمي به نام عدالت و توسعه در صدر حكومته ، نميشه چون اين حزب تصميماتي كه ميگيري نظر اكثريت مردمه هر چند در اين راه دچار مشكلات زيادي هم شده .
حمايت مردم تركيه از اردغان رو وقتي از داووس برميگشت رو ديديد ؟ مثل بعضي جاها ، كسي اونا رو به زور به فرودگاه كشيده بود ؟ به نظر من اگه ايران ميخواد با كشورهاي همسايه ارتباط بهتري برقرار كنه ، بهتره اول يه پايگاه تو دل مردم اون كشور داشته باشه . [/quote]

بله .ميشه مردم رو از دولت جدا كرد. دولت مجموعه اي از قوانين اجرايي هست كه بر پايه هاي لائيك برقرار هست در حاليكه درصد زيادي از مردم مسلمان و خواستار اعمال قوانين اسلامي هستند.

[quote]اتفاقا چنین چیزی ممکنه اما شرایطی داره که بدون حمایت گسترده مردم از دمکراسی اسلامی و پیشرفت اقتصادی جامعه ممکن نیست همچنین نیاز به تغییر سران ارتش برای جلو گیری از کودتا های نظامی به شدت مورد نیازه ...
خوب این فرصتیه که دارن ازش بهره رو میبرند و هر حرکتی بر علیه این دولت که هم اکنون نیز مقبولیت وسیعی نزد جامعه مسلمان پیدا کرده شروع بشه توسط مردم سرکوب و به ضرر احزاب لاییک تمام خواهد شد ! ! ! ! !
[/quote] همونطور كه انقلاب ما بدون بنيانگزارش و عقايد مذهبي و خطوط قرمزش قابل فرض نيست تصر تركيه بدون اتاتورك و عقايد لائيكش غير ممكن هست. مگر اينكه اين كشور از نو قوانين اساسي رو بنويسه.

كلا نظرات كه مرور كردم ديدم كه كمتر از نقش تركيه در معادلات اينده خاورميانه صحبت شده. اين بخش فكر كنم مهمتر باشه.نظر شما چيه؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظر من این که ترکیه رقیب ایران محسوب میشه درسته. کشوریه که جمعیت کافی و وسعت و صنایع و معادن و نیروی کار و ...... داره. در دوره ای از تاریخ ( هر چند خیلی کمتر از ما ) قدرتمند بوده و این حس برتری طلبی رو به مردمش میده. اما چرا ما باید ناراحت بشیم؟

اگر رقابت از نوع رقابتی باشه که بین آلمان و فرانسه است اشکال نداره. اما اینکه آینده چطور باشه بستگی به خود ما داره. اگه روز به روز به یاری خدا قوی تر بشیم یه دوست و رقیب رو درکنار خودمون داریم و اگر سستی کنیم همسایه ای خواهیم داشت که سعی میکنه ما رو زیر نفوذ خودش بگیره!

جدای از رقابت منافع مشترک عظیمی بین ما وجود داره و همه می دونیم که همکاری های امنیتی زیادی با هم داریم و به خصوص با توجه به دیدگاه ههای جوزف بایدن درباره عراق مطمئن باشید که ترکیه روز به روز به ایران و سوریه نزدیکتر میشه.

از بعد اقتصادی هم که زیمنه وسیعی برای همکاری هست از انرژی گرفته تا توریسم و ................ و طبق سند امضا شده بین دو کشور همکاری های اقتصادی بین دو کشور در آینده نزدیک به 20 میلیارد دلار میرسه!

هیچ چاره ای نداریم. باید روز به روز قوی تر بشیم تا دوستان و همسایگان و کل دنیا به ما احترام بگذارند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مطلب زیر در یکی وبلاگ های ایرانی نوشته شده بود که لینکش رو در اخر مطلب اوردم فکر میکنم خوندنش خالی از لطف نباشه البته در مورد صحت و سقم این ادعا مدرکی در دست نیست!
خیلی خوب میشد اگر کسی میتونست در این مورد تحقیقی کنه و ببینه که ایا این ادعا درست بوده یا نه.

حتی ارتش ترکیه رقيب ايران نيز به طور کامل اين منطقه را به نام خليج فارس در تمام نقشه های خود ثبت کرده و به گفته فرمانده قوای ترک تجزيه ايران مساوی است با تجزيه ترکيه و فرمانده ارتش ترکيه نيز گفته که اجازه تجزيه ايران را نخواهند داد و سپاه جديدی در مرز ايران به نام نيروی وان تشکيل شده متشکل از ۷۰هزار سرباز تا در صورت لزوم برا ی نبرد با تجزيه طلبان و کمک به دولت ايران [b]در صورت درخواست کمک نظامی[/b] وارد خاک ايران شود اين مطالب بر گرفته از کتب تاريخ ايران و اخرين سخنرانی حملی اوزگوگ فرمانده کل ارتش ترکيه در کانال دی ترکيه که مخالفت صريح ترکيه با حمله به ايران و تجزيه ايران و يا دادن ۳جزيره ایرانی به اعراب را اعلام کرد و گفت هر نوع مساله برای ايران برای ترکيه نيز پیش خواهد امد چون منافع دو ملت ايران و ترکيه قرنهاست به هم گره خورده

http://1356ir1977.persianblog.ir/1383/10/5/

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]مطلب زیر در یکی وبلاگ های ایرانی نوشته شده بود که لینکش رو در اخر مطلب اوردم فکر میکنم خوندنش خالی از لطف نباشه البته در مورد صحت و سقم این ادعا مدرکی در دست نیست!
خیلی خوب میشد اگر کسی میتونست در این مورد تحقیقی کنه و ببینه که ایا این ادعا درست بوده یا نه.

حتی ارتش ترکیه رقيب ايران نيز به طور کامل اين منطقه را به نام خليج فارس در تمام نقشه های خود ثبت کرده و به گفته فرمانده قوای ترک تجزيه ايران مساوی است با تجزيه ترکيه و فرمانده ارتش ترکيه نيز گفته که اجازه تجزيه ايران را نخواهند داد و سپاه جديدی در مرز ايران به نام نيروی وان تشکيل شده متشکل از ۷۰هزار سرباز تا در صورت لزوم برا ی نبرد با تجزيه طلبان و کمک به دولت ايران [b]در صورت درخواست کمک نظامی[/b] وارد خاک ايران شود اين مطالب بر گرفته از کتب تاريخ ايران و اخرين سخنرانی حملی اوزگوگ فرمانده کل ارتش ترکيه در کانال دی ترکيه که مخالفت صريح ترکيه با حمله به ايران و تجزيه ايران و يا دادن ۳جزيره ایرانی به اعراب را اعلام کرد و گفت هر نوع مساله برای ايران برای ترکيه نيز پیش خواهد امد چون منافع دو ملت ايران و ترکيه قرنهاست به هم گره خورده

http://1356ir1977.persianblog.ir/1383/10/5/[/quote]

دستشون درد نکنه اگر واقعیت داشته باشه! ولی حالا کی خواست تجزیه کنه ایرانو؟! یکی راجب کوههای آرارات لطفا توضیح می ده؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تمام سرزمین کردستان از زمان امپراتوری ماد تا سال ۱۵۱۴ میلادی یکی از ایالات ایران بود. در جنگ چالدران که بین نیروهای شاه اسماعیل اول صفوی و سلطان سلیم اول عثمانی در سال ۱۵۱۴ میلادی انجام گرفت بر اثر شکست ایران، بخشی از سرزمین کردستان از ایران جدا شد و [b]نصیب عثمانی [/b]گردید. امپراتوری عثمانی سالها بر بخش جدا شده سرزمین کردستان از ایران، فرمان‌راند تا اینکه با پایان جنگ جهانی اول و نابودی امپراتوری عثمانی متصرفات آن: سرزمین کردستان، سرزمینهای عربی، آسیای کوچک و بالکان تدریجا تقسیم و یا مستقل گردیدند. بخش جدا شده سرزمین کردستان از ایران، در نقشهٔ جغرافیای امروزی در سه کشور ترکیه، عراق، و سوریه قرار می‌گیرد.

موسیقی بدی هم نداره!
http://www.zardoi.blogfa.com/8506.aspx

بیچاره دلم در غم بسیار افتاد!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]بابک جان عزیز اون حرفهایی که توی فروم ها می گن از مردم ترکیه بوده! نه از دولت بدبخت ترکیه! درضمن اونا اگر می خوان کمک کنند چرا مساله آشتی رو می کشن وسط! کمک نظامی کنند! :oops:

اسکی جان! حس ناسیونالیستی هیچ کشوری به اندازه ایرانی ها نیست! این رو خارجی ها می گن نه من! کارشناسان هیستوری چنل و دیسکاوری چنل و... درضمن شما چرا اینقدر ایران رو تو سری خور حساب کردین دوست عزیز! یعنی هرچه ترکا گفتن ایران بگه چشم؟!

نصیر جان از کی آرارات رو گرفتن؟[/quote]

ليچ عزيز من نميدونم تا چه حد با تركيه و مردمش آشنايي دارين ولي من يه آذري زبان هستم كه با ترك هاي تركيه هم ارتباط كاري و ... زيادي دارم. در مورد اينكه حس ناسیونالیستی ترك ها رو داري با ايراني ها مقايسه مي كني اشتباه ميكني . اونها به مراتب بيشتر از ما هواي همديگه رو دارند . متحد ترند. تو سختي ها بيشتر به هم كمك ميكنن و ... نمونه اون رو بخواين بدونين زلزله ازميت تركيه رو مقايسه كنين با زلزله بم ما كه ابعاد زلزله ازميت به مراتب بيشتر از بم بود و ببينين اونها چند ساله و چه جوري به هم وطن هاشون كمك كردن و ما تا حالا چه كرديم. يا تنگ نظري ماهارو مقايسه كنين با طرز فكر و رفتار اونها. كافيه تو ايران يكي يه ماشين 100 تومني بخره تا 10 تا از همسايه هاي اين طرف و اون طرفش سكته كنن و بميرن ولي شما مسابقه varmisin yokmusun رو نگاه كنين و ببينين واكنش ترك ها در برابر برنده شدن و باختن هم وطنشون چيه.
حس ناسيوناليستي به اين نميگن كه اگه به مملكتت حمله شد پاشي بري و دفاع كني چون اين كار رو اهالي همه ملت ها انجام ميدن و كار زياد شاقي نيست. شما همين الان نگاه كنين ببينين اين اتحادي كه دارين در موردش حرف ميزنين چقدر تو روابط اجتماعي مالي خانوادگي و ... ايراني ها جريان داره بعدا مردم ايران رو بهترين ملت دنيا بدونين
بهتره كمي واقع بين باشيم و سعي كنيم مشكلاتمون رو اصلاح كنيم نه كه با زدن تو سر مردم ديگر ملت ها و به به و چه چه كردن در مورد ملت خودمون روي مشكلات سرژوش بذاريم.
با تمام اين حرف هايي كه زدم اين رو هم قبول دارم كه در زمان جنگ همين مردم ايران كه دارن الان خون همديگه رو ميخورن ميرن از مملكت دفاع ميكنن ولي اين كاريه كه هر ملتي كه مورد تجاوز قرار بگيره انجام ميده

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]بابک جان عزیز اون حرفهایی که توی فروم ها می گن از مردم ترکیه بوده! نه از دولت بدبخت ترکیه! درضمن اونا اگر می خوان کمک کنند چرا مساله آشتی رو می کشن وسط! کمک نظامی کنند! :oops:

اسکی جان! حس ناسیونالیستی هیچ کشوری به اندازه ایرانی ها نیست! این رو خارجی ها می گن نه من! کارشناسان هیستوری چنل و دیسکاوری چنل و... درضمن شما چرا اینقدر ایران رو تو سری خور حساب کردین دوست عزیز! یعنی هرچه ترکا گفتن ایران بگه چشم؟!

ليچ عزيز من نميدونم تا چه حد با تركيه و مردمش آشنايي دارين ولي من يه آذري زبان هستم كه با ترك هاي تركيه هم ارتباط كاري و ... زيادي دارم. در مورد اينكه حس ناسیونالیستی ترك ها رو داري با ايراني ها مقايسه مي كني اشتباه ميكني . اونها به مراتب بيشتر از ما هواي همديگه رو دارند . متحد ترند. تو سختي ها بيشتر به هم كمك ميكنن و ... نمونه اون رو بخواين بدونين زلزله ازميت تركيه رو مقايسه كنين با زلزله بم ما كه ابعاد زلزله ازميت به مراتب بيشتر از بم بود و ببينين اونها چند ساله و چه جوري به هم وطن هاشون كمك كردن و ما تا حالا چه كرديم. يا تنگ نظري ماهارو مقايسه كنين با طرز فكر و رفتار اونها. كافيه تو ايران يكي يه ماشين 100 تومني بخره تا 10 تا از همسايه هاي اين طرف و اون طرفش سكته كنن و بميرن ولي شما مسابقه varmisin yokmusun رو نگاه كنين و ببينين واكنش ترك ها در برابر برنده شدن و باختن هم وطنشون چيه.
حس ناسيوناليستي به اين نميگن كه اگه به مملكتت حمله شد پاشي بري و دفاع كني چون اين كار رو اهالي همه ملت ها انجام ميدن و كار زياد شاقي نيست. شما همين الان نگاه كنين ببينين اين اتحادي كه دارين در موردش حرف ميزنين چقدر تو روابط اجتماعي مالي خانوادگي و ... ايراني ها جريان داره بعدا مردم ايران رو بهترين ملت دنيا بدونين
بهتره كمي واقع بين باشيم و سعي كنيم مشكلاتمون رو اصلاح كنيم نه كه با زدن تو سر مردم ديگر ملت ها و به به و چه چه كردن در مورد ملت خودمون روي مشكلات سرژوش بذاريم.
با تمام اين حرف هايي كه زدم اين رو هم قبول دارم كه در زمان جنگ همين مردم ايران كه دارن الان خون همديگه رو ميخورن ميرن از مملكت دفاع ميكنن ولي اين كاريه كه هر ملتي كه مورد تجاوز قرار بگيره انجام ميده[/quote]

بابی جان شما درست می گی و منظورم ترک های ترکیه بود! نه ترک های خود ایران برادر من! خیر برادر من کجا همه ملت های جهان می جنگند با مهاجم؟! توی افعانستان کی جنگید؟! توی آرژانتین کی جنگید علیه انگلیس؟ توی عراق کی جنگید؟، در بالکان کی جنگید؟ و... مهم اینجاست که وقتی کشور در شرایط سخت قرار می گیره همه متحد و منسجم هستند! درضمن برادر من شما یکم کم لطفی می کنید! کم مردم در زلزله بم به هموطناشون کمک کردند؟! بم در حال حاضر از نظر استاندارد خونه ها و امکانات از اهواز بهتره! تشریف ببرید بم! البته هنوز بعضی جاها داخل خانه های پیش ساخته زندگی می کنند ولی در کل خیلی استاندارد شده! کم مردم به فقرا کمک می کنند؟ اینقدر مردم ایران دست و دل پاز هستند که متکدیان از پاکستان و افغانستان و عراق وارد کشور می شوند و گدایی می کنند! شما مهمانوازی ایرانی ها رو بطور کلی نادیده گرفتی برادرم و به یک مسابقه اتومبیل رانی ترکیه چسبیدی جیگگگر؟! :oops:

ناسیونالیست ترین ملتی که من واقعا ازشون دیدم و اسطوره هایی مثل چگوارا و شهید چمران دارند، ایرلندی ها هستند و ایرانی ها! بله چگوارا هم یک ریشه ی ایرلندی داشت!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان عزيز خدمتتون عرض كنم كه قرار بر ارزيابي مردم محترم تركيه نبود بلكه سياستهاي دولت نسبت به خاورميانه اصل بحث ما بود.

تنهاترين دولتي (از نظر من ) كه بسيار با دولت ايران نزديك بود دولت اربكان بود. كه نرس و واهمه زيادي در بين دول اروپايي و امريكا بوجود اورد. اونها به خيال اينكه مبادا تركيه تبديل به جمهوري اسلامي ديگه اي بشه اونقدر كارشكني كردند تا اين دولت منحل شد. بد نيست يه مقاله از مركز تحقيقات استراتژيك در مورد دولتهاي پيشين تركيه بخونيد.خالي از لطف نيست.

........................................................................................................

در سال 1952، جنبش دموکراسی راست‌گرا با محوریت حزب دموکرات به رهبری عدنان مندرس به قدرت رسید و به مدت 8 سال حکومت کرد. در این دوره، اقدامات اصلاحی و دموکراسی‌سازی به ویژه آزادسازی فعالیت‌های دینی با استقبال گسترده مردم ترکیه مواجه شد. [color=red]در این دوره، نظامیان که خود را حافظ اهداف و آرمان‌های آتاتورک می‌دانستند و سیاست‌های دولت را مغایر با آموزه‌های کمالیسم می‌دیدند، از کلیه ابزارها برای سقوط این دولت استفاده کردند تا اینکه در سال 1960 با کودتای نظامی و اعدام عدنان مندرس به عمر این دولت پایان دادند.[/color] در چنین شرایطی بود که در سال 1970، نجم‌الدین اربکان که رابطه تشکیلاتی با اخوان‌المسلمین داشت با تکیه بر آموزه‌های اسلامی، حزب سلامت ملی را تشکیل داد. این حزب طی 10 سال فعالیت در مناطق مختلف ترکیه در میان مسلمانان معتقد گسترش یافت، اما فعالیت‌های آن پس از کودتای دوم نظامیان در سال 1980 متوقف شد و تبلیغات وسیعی علیه رهبران و پیروان این حزب جهت تخریب آنها صورت گرفت.

اصلاحات اقتصادی تورگوت اوزال نخست‌وزیر و رئیس جمهور فقید ترکیه با استقبال گسترده داخلی و خارجی مواجه شد. اوزال توانست از تحولات منطقه به ویژه شرایط حاکم بر ایران و عراق و نیز فروپاشی شوروی و ارتباط با جمهوری‌های تازه استقلال یافته حداکثر بهره‌ را ببرد. اصلاحات اقتصادی در این دوره موجب شد فضای سیاسی و فرهنگی جامعه ترکیه بازتر شود. سیاست‌های اوزال تا زمان مرگش ادامه یافت و مردم ترکیه همواره از آنها به عنوان گامی موفقیت‌آمیز در پیشرفت ترکیه یاد می‌کنند. در دوران حاکمیت اوزال، حزب اسلام‌‌گرای رفاره به رهبری اربکان تشکیل شد و با موفقیتی که در انتخابات پارلمانی کسب کرد توانست در سال 1996، یک دولت ائتلافی با نخست وزیری اربکان تشکیل دهد. [color=red]دولت اربکان با کارشکنی‌های گسترده داخلی به ویژه از سوی نظامیان و لائیک‌ها و با مخالفت‌ دولت‌های غربی مواجه شد. اکثر کشورهای غربی حاکمیت یک حزب اسلامی بر ترکیه را با توجه به شرایط منطقه و همجواری با جمهوری اسلامی ایران بر نمی‌تابیدند و لذا مخالفت نظامیان به سقوط زود هنگام دولت اربکان منجر شد که برخی از آن به نام کودتای سفید نام می‌برند.[/color] دادگاه قانون اساسی ترکیه حزب رفاه را منحل کرد و نجم‌الدین اربکان و رجب طیب اردوغان به عنوان رئیس و معاون حزب رفاه زندانی شدند، ولی اربکان پس از مدتی از زندان آزاد شد و فعالیت سیاسی خود را از سرگرفت.

پس از انحلال حزب رفاه، حزب اسلام‌گرای فضیلت به رهبری رجایی کوتان تشکیل شد. نظامیان ترکیه ظهور این حزب را نیز تحمل نکردند و دادگاه قانون اساسی ترکیه حزب فضیلت را غیرقانونی و منحل اعلام کرد. در این زمان میان دو گروه، محافظه‌کاران حزب به رهبری رجایی کوتان و اصلاح‌طلبان حزب به رهبری عبدا... گل که خود از نزدیکان اربکان بود، در ارتباط با فهم اسلام و تفسیر و برداشت از آن در خصوص مسائل سیاسی و فرهنگی روز جامعه ترکیه اختلاف‌نظر به وجود آمد که منجر به تشکیل دو حزب اسلامی سعادت با گرایش‌های محافظه‌کارانه به رهبری رجایی کوتان و حزب عدالت و توسعه با گرایش اصلاح‌طلبانه به رهبری اردوغان و عبدا... گل گردید.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote][quote]بابک جان عزیز اون حرفهایی که توی فروم ها می گن از مردم ترکیه بوده! نه از دولت بدبخت ترکیه! درضمن اونا اگر می خوان کمک کنند چرا مساله آشتی رو می کشن وسط! کمک نظامی کنند! :oops:

با تمام اين حرف هايي كه زدم اين رو هم قبول دارم كه در زمان جنگ همين مردم ايران كه دارن الان خون همديگه رو ميخورن ميرن از مملكت دفاع ميكنن ولي اين كاريه كه هر ملتي كه مورد تجاوز قرار بگيره انجام ميده[/quote]

بابی جان شما درست می گی و منظورم ترک های ترکیه بود! نه ترک های خود ایران برادر من! خیر برادر من کجا همه ملت های جهان می جنگند با مهاجم؟! توی افعانستان کی جنگید؟! توی آرژانتین کی جنگید علیه انگلیس؟ توی عراق کی جنگید؟، در بالکان کی جنگید؟ و... مهم اینجاست که وقتی کشور در شرایط سخت قرار می گیره همه متحد و منسجم هستند! درضمن برادر من شما یکم کم لطفی می کنید! کم مردم در زلزله بم به هموطناشون کمک کردند؟! بم در حال حاضر از نظر استاندارد خونه ها و امکانات از اهواز بهتره! تشریف ببرید بم! البته هنوز بعضی جاها داخل خانه های پیش ساخته زندگی می کنند ولی در کل خیلی استاندارد شده! کم مردم به فقرا کمک می کنند؟ اینقدر مردم ایران دست و دل پاز هستند که متکدیان از پاکستان و افغانستان و عراق وارد کشور می شوند و گدایی می کنند! شما مهمانوازی ایرانی ها رو بطور کلی نادیده گرفتی برادرم و به یک مسابقه اتومبیل رانی ترکیه چسبیدی جیگگگر؟! :oops:

ناسیونالیست ترین ملتی که من واقعا ازشون دیدم و اسطوره هایی مثل چگوارا و شهید چمران دارند، ایرلندی ها هستند و ایرانی ها! بله چگوارا هم یک ریشه ی ایرلندی داشت![/quote]

لیچ جان توی همین مملکت، در زمان حمله متفقین کی جنگید، کی از مملکت دفاع کرد؟ این احساسات بقول شما ناسیونالیستی در طول زمان یک میزان ثابت که همیشه نتایج مشخصی به بار بیاره نداره که برادر، این که چی شد در زمان متفقین مردم در مقابل اشغال تمام کشور عکس العمل چندانی نشون ندادن در حالیکه در زمان جنگ تحمیلی با شهامت و جان نثاری از وجب به وجب خاک این مملکت دفاع کردن داستان طولانی داره که بماند، ولی از اتفاق بیش از اونکه به احساسات ناسیونالیستی مربوط بوده باشه به اعتقادات مذهبی مردم ارتباط داشت.

در مورد اسطوره ها اینکه، اسطوره تنها ایرانیها وایرلندیها؟؟؟ تعلق نداره، کم و بیش تمام ملتهای دنیا هم اسطوره های خودشون رو دارن، یکم بیشتر در اینباره تحقیق کن.

در مورد اینکه مردم ترکیه چشم دیدن ما رو ندارن، از کجا به این نتیجه رسیدی؟ مطالبی که در تالارهای گفتگو گفته میشه مگر چقدر ارزش داره؟
بعد هم چشم و هم چشمی بین ملتهای همسایه یه امر طبیعیه که اگر از حد خارج نشه لزوما چیز بدی نیست،

شما لطف کن یه نگاه به همین تالارهای گفتگو خودمون بنداز، بخصوص اگر میتونی برو یو تیوب و در ویدئوهای مربوط به ایران کامنت ها رو بخون، ببین زشت ترین بی احترامیها و تحقیرها نسبت به کشورمون و مردممون و مذهبون و... از جانب چه کسانیه؟ غیر از اینه که از جانب افرادیه که ادعای ایرانی بودن و ناسیونالیست بودن دارن. با این اوصاف از دیگران چه انتظاری میشه داشت.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
پس ميشه گفت هر بار مسلمانان ترك دست به انتخاب حكام اسلامگرا زدند با كودتاي ارتش و مخالفت دادگاه قانون اساسی ترکیه مواجه شدند !
چنين چيزي رو هم اكنون هم نيز شاهديم ! ابتدا دولت به دادگاه قانون اساسي كشيده شد و بعد هم ماجراي كودتاي نافرجام پيش اومد !!!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]پس ميشه گفت هر بار مسلمانان ترك دست به انتخاب حكام اسلامگرا زدند با كودتاي ارتش و مخالفت دادگاه قانون اساسی ترکیه مواجه شدند !
چنين چيزي رو هم اكنون هم نيز شاهديم ! ابتدا دولت به دادگاه قانون اساسي كشيده شد و بعد هم ماجراي كودتاي نافرجام پيش اومد !!![/quote]

در اين مقاله در اخر ذكر شده كه اگر اين دولت تا كنون توانسته سرپا باايسته چند دليل داشته كه مهمترينش :

يكي پيشرفت اقتصادي و بالا رفتن ارزش پول بود. دوم اينكه در دور دوم راي گيري بيش از 100 نماينده تند رو از اين حزب كنار گذاشتند و تونستند نظر مثبت لائيكها رو تا حدودي جلب كنند.

در عين حفظ رابطه با اروپا و امريكا در روي ديگه سكه اين دولت سعي كرده به جهان اسلام نزديك شده و رابطه خودشو با دولتهاي اسلامي گسترش بده.در حقيقت دولت كنوني رو ميش ولت اسلامگرا ميانه رو فرض كرد كه سعي داره نظر مثبت همه طرفهاي درگير رو به خودش جلب كنه.
همونطور كه يكي از دوستان گفت حتي تركيه پيشنهاد ميانجي گري بين ايران و امريكا رو داده كه تا كنون دولت جمهوري اسلامي ايران صراحتا بيان كرده كه اگر امريكا دست از شرارت برداشته و شروط ما رو بپذيره ما مذاكرات مستقيم رو خواهيم پذيرفت. از اون طرف هم امريكا فقط سعي داره در حد حرف قول مذاكره رو بده و عملا در حال تهديد هست.

چيزي كه منو به فكر فرو ميبره اينه كه دولت تركيه توان نگه داشتن دو طرف ( غربيها ) و مسلمانها رو نخواهد داشت و بزودي ميبايست مواضع صريحي اتخاذ كنه.
چرا كه غرب دست از حمايت از اسرائيل بر نخواهد داشت و جهان اسلام اسرائيل رو به رسميت نخواهد شناخت. مگر اينكه شاهد تغييرات عميقي در خاور ميانه باشيم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]پس ميشه گفت هر بار مسلمانان ترك دست به انتخاب حكام اسلامگرا زدند با كودتاي ارتش و مخالفت دادگاه قانون اساسی ترکیه مواجه شدند !
چنين چيزي رو هم اكنون هم نيز شاهديم ! ابتدا دولت به دادگاه قانون اساسي كشيده شد و بعد هم ماجراي كودتاي نافرجام پيش اومد !!![/quote]

این چه سیستم عقب افتاده ای که این برادران ترک پیاده کردن؟ یعنی ارتش عملاً داره جلوی خواسته مردم وایمیسه! مگه نخست وزیر روی این ارتش کنترلی نداره؟!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.