rap_1981

STEYR IWS2000

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[size=18] IWS2000[/size]
[size=12][/size]
مقاله ای در مورد iws2000 به نقل از ماهنامهء جنگ افزار با دخل و تصرف:
(این سلاح درنیمه دوم دهه 80 میلادی ساخته شد.این تفنگ به عنوان تفنگ ضد زره و مکمل تفنگ های ضد تانک ERA طراحی شد.اهداف اصلی این سلاح را می توان انواع بالگردها , خودروهای سبک زرهی , پایگاه های رادار و..... دانست.برای بدست آوردن بردی معادل حداقل 1000 متر مهندسین کالیبر 7/12 را انتخاب کردند ولی بعدآ نوعی فشنگ با کالیبر 5/14 میلیمتر برای این سلاح انتخاب شد.نمونه های اولیه و آموزشی این سلاح به صورت نیمه اتوماتیک معرفی شدند.این سلاح در واقع برای پیاده نظام طراحی شده. قدرت این سلاح در حدی است که توانایی شلیک گلوله هایی از جنس تنگستن(فلز تنگستن از اورانیوم هم سخت تر است) و وزن 20 گرم با سرعت 1450 متر بر ثانیه که قادر به سوراخ کردن یک زره فولادی به ضخامت 40 میلیمتر هستند را دارد. گفته شده گلوله ء این سلاح میتواند همه نوع زره سبک را در فاصله ء 1000 متری منهدم کند.مکانیزم این سلاح به این صورت است : سیستم مسلح شدن آن با فشار گاز باروت است , سیستم عقب نشینی این سلاح به این صورت عمل میکند که در هنگام شلیک گلوله بعد از آنکه فشار درون لوله به حداکثر میرسد مجموعه لوله و آلات متحرک به صورت همزمان به عقب حرکت میکنند.یک فنر ارتجاع خارجي : (لوله) در هنگام عقب نشینی فشار بسیار زیاد حاصل از شلیک را خنثی می کند.در زمان عقب نشینی لوله و آلات متحرک پوکه فشنگ شلیک شده همچنان در خزانه ء لوله قرار دارد و فنر ارتجاع آلات متحرک نیز همزمان با عقب نشینی جمع میشود.در انتهای حرکت لوله و آلات متحرک رو به عقب اسلحه فوق الذکر ضامن اتصال لوله به گلنگدن آزاد شده و لوله با نیروی حاصل از فنر خارجی به محل خود بر میگردد.گلنگدن نیز با نیروی حاصل از فنر ارتجاع قدری به جلو حرکت کرده و سپس به وسیلهء ضامن نگهدارنده متوقف میشود. در این هنگام پوکه که بوسیلهء ناخن فشنگ کش که بوسیله ناخن فشنگ کش بر روی پیشانی جنگی ثابت مانده بود از درون خزانه ء لوله خارج شده و به بیرون پرتاب میشود.سپس یک فشنگ جدید در مسیر گلنگدن قرار میگیرد.در آخرین مرحلهء حرکت لوله و قرار گرفتن در جای خود ضامن نگهدارندهءگلنگدن نیز آزاد شده و آلات متحرک در اپر نیروی حاصل از فنر ارتجاع به جلو حرکت کرده و فشنگ جدیدی را درون خزانهء لوله قرار میدهد.سیستم مسلح شدنی که در بالا نوشته شد قادر به دفع نیروی حاصل از شلیک گلوله است.خشاب سلاح ّ IWS2000 با قاب فولادی و پوشش پلاستیکی ظرفیت 5 تیر را دارد و در قسمت راست بدنه به صورت افقی نصب می شود و داری شیبه معادل 45 درجه به سمت پایین میباشد .لولهء سلاح به راحتی قابلیت جدا شدن را دارد و میتوان اجزای جدا شده آن را بهراحتی در دو کیف حمل کرد. در قسمتهای زیادی از این سلاح از پلاستیک استفاده شده تا وزن آن پایینتر نگاه داشته شود.دوربین این سلاح از قابلیت بزرگنمایی معادل 10 برابر برخوردار است.این سلاح را میتوان یکی از مدرن ترین سلاح های ضد زره انفرادی دانست.به نقل از ماهنامهء جنگ افزار تولید انبوه آن تا تاریخ 1/1/1384 قطعی نشده است.
مشخصات فني :
كاليبر:2/15
طول : 180 سانتيمتر. بردموثر : 2200 متر .
طول لوله : 120 سانتيمتر. وزن : 18 كيلو گرم
برد مفيد : 1600 متر . ظرفيت خشاب : 5 تير)

تصاویری منتسب به اسلحهiws 2000 ا, مهمات اسلحه IWS2000 و مهمات IWS2000 در کنار کالیبر26/7 ناتو :

http://cid-5256ca144b064d51.skydrive.live.com/self.aspx/.Public/STEYR%20IWS-2000/iws2000.JPG
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خوب کلا با این جور سلاح ها خیلی حال می کنم!!دو تا مشکل:
1-180 سانت نه 18 سانت
2-کالیبر 15/2 نه 2/15

دستت درد نکنه خیلی خوب بود!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آخر اسنایپر ANTI MATERIAL ، حرف نداره، رد خور نداره، رقیب هم نداره، با سوسولهایی مثل برت(!) هم قابل مقایسه نیست!

مرمی این تفنگ از جنس تنگستن کارباید یا اورانیوم تهی شده هست که دومی سنگینتر، موثر تر و سختتر هست(بر خلاف گفته دوستمون ) و در ثانی اثر پیرو فوریک(آتش زنی آنی) هم داره یعنی بلافاصله پس از نفوذ به داخل زره باعث به آتش کشیده شدن اون هم میشه و یه شاخص نوری از خودش به جا می ذاره که برای اصلاح تیر بعدی هم مفیده.

کاشکی بجای HS-50 اینو گیر می آوردیم و مهندسی معکوس می کردیم!

یه چند تا عکس ازش داشته باشین:

پروتوتایپ اولیه اسلحه:

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/Steyr_amr_1.jpg[/img]

نمونه اصلی اسلحه:

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/steyr_amr.jpg[/img]

فشنگ سلاح در کنار فشنگ 7.62 ناتو:

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/Steyr%252015_2mm%2520cartridge%2520compared%2520to%25207_62mm%2520NATO%2520%2520cartridge.jpg[/img]

اجزاء داخلی فشنگ اسلحه:

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/iws-2000%2520ammo.jpg[/img]

نحوه باز شده پوشش(سابوت) فشنگ پس از خروج از لوله و حرکت مرمی اصلی:

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/segment%7E0.gif[/img]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name="MOHAMMAD"] با سوسولهایی مثل برت(!) هم قابل مقایسه نیست!

[[/quote
:lol:
به barret میگی سوسول؟ :mrgreen:
شوخی بود نه؟ icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]به barret میگی سوسول؟
شوخی بود نه؟[/quote]

می خواستم تحریکت کنم بیای تو بحث!! ولی خداییش برت به پای اشتایر نمی رسه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حیفه این تفنگ(!) بزودی از اسکرول بره بیرون! دوستان یه نظری، بحثی، چیزی؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلاح باحاليه . خوراك اقدامات ترورستي هم هست .
چون اولا ميتونه از خودروهاي ضد گلوله هم عبور كنه و هدف رو مورد اصابت قرار بده .
دوما وزنش نسبت به نمونه هاي ديگه ي هم كلاس خودش كمتره .
سوما به راحتي از هم جدا ميشه و توي يك كيف دستي كوچيك جا ميشه .
در نتيجه ضارب ميتونه به راحتي سلاح رو توي كيف دستيش بزاره و اونجا رو ترك كنه .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]کاشکی بجای HS-50 اینو گیر می آوردیم و مهندسی معکوس می کردیم[/quote]

[color=green]با سلام[/color]

دوست عزيز ميشه يه مقايسه بين (Styer HS-50 12.7mm) و STEYR IWS2000 ‌ انجام بدين.
چون من با Styer HS-50 12.7mm تير اندازي كردم و با معايبش آشنايي دارم ولي نسبت با اين سلاح مورد بحث خير
خوشحال ميشم اطلاعاتي رو در قالب يك مقايسه بدست بيارم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]سلاح باحاليه . خوراك اقدامات ترورستي هم هست .
چون اولا ميتونه از خودروهاي ضد گلوله هم عبور كنه و هدف رو مورد اصابت قرار بده .
دوما وزنش نسبت به نمونه هاي ديگه ي هم كلاس خودش كمتره .
سوما به راحتي از هم جدا ميشه و توي يك كيف دستي كوچيك جا ميشه .
در نتيجه ضارب ميتونه به راحتي سلاح رو توي كيف دستيش بزاره و اونجا رو ترك كنه .[/quote]

آقا با توجه به اینکه آمریکا و اسراییل مظهر یک تروریست هستند بهتره بجای واژه تروریست از اسم این دو استفاده بکنید

با تشکر

یا علی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]دوست عزيز ميشه يه مقايسه بين (Styer HS-50 12.7mm) و STEYR IWS2000 ‌ انجام بدين.
چون من با Styer HS-50 12.7mm تير اندازي كردم و با معايبش آشنايي دارم ولي نسبت با اين سلاح مورد بحث خير
خوشحال ميشم اطلاعاتي رو در قالب يك مقايسه بدست بيارم.[/quote]

سلام

هر دو سلاح در رده سلاحهای Anti Material هستند، اما کالیبر بالاتر STEYR IWS2000 ‌ و همچنین مرمی خاص اون که برای نفوذ در اجسام سخت طراحی شده و شبیه مرمی های APFSDS تانکها هست، موقعیت برتری رو به اون در برابر Styer HS-50 میده، البته این تفنگ هم تفنگ خوبی هست، و کارایی نسبتا خوبی داره، ولی انتخاب نمونه بدون خشاب اون در ایران برای تولید ( که واقعا نمی دونم چرا؟) و سیستم مسلح سازی Bolt Action اون ( مسلح سازی دستی با گلنگدن) باعث میشه کارایی رزمی سلاح در شرایط هجوم های سنگین پایین بیاد و عملا این سلاح به سلاحی برای شبیخون زدن به اهداف کم تعداد تبدیل بشه.

اگر دقت کرده باشید یکی از تفاوتهای اچ اس 50 ایرانی با اتریشی در شعله پوش اونها هست که نمونه ایرانی خیلی شبیه شعله پوش مسلسل KORD روسی هست و کمی پهنتر از مدل اتریشی.

اما مزیت مهم اچ اس 50 در برابر IWS2000 به برد مفید بیشتر اون بر می گرده، در حالی که اچ اس 50 در فاصله 2500 متری هنوز هم می تونه اهدافی رو بادقت بالا هدف قرار بده، این فاصله برای IWS2000 بیش از 1600 متر نیست( بدلیل استفاده از سیستم خودکار مسلح سازی).

حالا ما هم خوشحال میشیم از تجربیات شما در تیراندازی با اچ اس 50 بشنویم. ( امیدوارم در ایران از مهمات مخصوص تک تیر اندازی برای این سلاح استفاده بشه، هر چند که فکر می کنم از همون مهمات 50. برونینگ استفاده کنند! در این حالت خیلی بعید هست که هدفی در ابعاد سر انسان رو بشه از فاصله بیش از 600 متر هدف قرار داد.)

به هر حال مزیت عمده IWS2000 به HS-50 در همون نفوذ بالای مرمی اون و داشتن خشاب هست، مگر اینکه مرمی جدیدی برای HS-50 طراحی شده باشه که ما از اون بی خبریم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]حالا ما هم خوشحال میشیم از تجربیات شما در تیراندازی با اچ اس 50 بشنویم.[/quote]

سلام

از محمد عزیز متشکرم
من تجربه وسیعی در کار با این سلاح (styer HS-50)ندارم که بخوام اون رو در اختیار اساتیدی چون شما قرا بدم.

من یک با ر در میدان تیر اون هم در مکانی نامعلوم این شانس رو بدست آوردم .
سلاح مورد بحث یک نمونه اتریشی بود (نمونه داخلی اونرو هرگز ندیدم ) و من بعد از چندین ملاقات بصری بالاخره به وصال معشوق نائل آمدم
بیش از هر چیز ، قنداق این اسلحه و جنس خاص اون که حالت لانه زنبوری داره (به نظر من) و بسیار با کیفیته نظرم رو جلب کرد که در دفع لگد مهیب این سلاح تاثیر زیادی داره و دوربین فوقالعاده اشمیت بندر ، ساخت آلمان با اون دقت باور نکردنی که به صورت ریلی بر روی سلاح نصب میشه و در نهایت وزن نامتعارف سلاح که بر دوش یک دوپایه قابل تنظیم بسیار جالب و البته گلوله های BGM و شعله پوش منحصر به فرد (در تجربیات من).

خوب از یک با تیر اندازی چیز بیشتری نمیشه به خاطر آورد، اون هم بعد از 3 سال.
ببخشید اگه انتظارتون برآورده نشد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون دوست عزیز، ما را شرمنده نفرمایید.

هدف رو در چه فاصله ای زدید؟

شبکه دوربین از چه نوع بود؟ ( نظامی بود؟)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]سلاح مورد بحث یک نمونه اتریشی بود (نمونه داخلی اونرو هرگز ندیدم )[/quote]

مگه نمونه داخلي هم موجوده؟!؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=green]باسلام [/color]

[quote]هدف رو در چه فاصله ای زدید؟[/quote]
MOHAMMAD جان .دوست عزیز همون طور که عرض کردم من به صورت اتفاقی این شانس رو پیدا کردم و من در واقع برای شلیک با اشتایر به اون مکان نرفته بودم . ولی بنا به حدس من فاصله حدود 1000 متر بود . البته من در فیلم های آموزشی که جهت توجیه پرسنل تهیه شده دیدم که هدف گیری از فاصله 2000 متری رو به عنوان نمونه نشون میدن.

[quote]شبکه دوربین از چه نوع بود؟ ( نظامی بود؟)[/quote]

بله .کاملا برای شرایط واقعی تنظیم شده بود.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

[quote]مگه نمونه داخلي هم موجوده؟!؟[/quote]

Korosh_Kabir جان . بله با زحماتی که کشیده شده این سلاح با استفاده از مهندسی معکوس تولید داخل شده . من به نقل از دوستان شنیدم که کارایی نمونه اتریشی رو نداره و بعد از چندین دوره شلیک در قسمتهای لوله و ماشه دچار اشکالاتی میشه .
البته این فقط یک نقل قوله و . . .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.