AMIRTOMCAT

تحلیل و پیگیری تحولات آمریکای مرکزی و جنوبی

Recommended Posts

به رغم ارايه امتيازات گسترده از سوي ايران در سال‌هاي اخير به كشورهاي عرب منطقه و كشورهاي آمريكاي لاتين، اين كشورها در بيانيه نشست مشترك خود، به تماميت ارضي ايران تعرض كردند. خبرگزاري رويترز از بوينس‌آيرس آرژانتين گزارش داد: در بيانيه پاياني اجلاس وزراي خارجه کشورهاي عرب و همتايان آمريکاي جنوبي آنها، از ايران خواسته شده به حسن‌نيت(!) كشور حاشيه‌نشين خليج فارس (امارات متحده عربي) براي حل و فصل دوستانه اختلاف بر سه جزيره ابوموسي و تنب بزرگ و کوچک پاسخ مثبت دهد! در بيانه پاياني اجلاس دو روزه کشورهاي عرب و کشورهاي آمريکايي جنوبي که در بوينس‌آيريس، پايتخت آرژانتين خوانده و منتشر شد، همچنين آمده است: مذاکرات بر پايه منشور سازمان ملل متحد براي حل و فصل، موضوع اختلاف مرزي ايران و امارات متحده عربي است. همچنين درباره موضوع هسته‌اي منطقه، آنان بدون آوردن نام اسرائيل، خواستار منطقه‌اي بدون سلاح هسته‌اي شده‌اند. در اين اجلاس، بيشتر وزراي خارجه کشورهاي عرب و آمريکاي لاتين، از جمله کشورهاي ونزوئلا، بوليوي، نيکاراگوئه و کوبا مشارکت داشته‌اند. معلوم نيست به چه دليل اين کشورها به خود اجازه داده‌اند در امور داخلي ايران دخالت كرده، به جاي گسترش روابط خود با يکديگر، بيانيه پاياني را به اين موضوع و حاکميت ملي ايران بر جزاير سه‌گانه ـ که جزء لاينفک زمين‌هاي ايران به شمار آمده و اهميت آن براي ايران، از خرمشهر که هزاران جوان در راه آزادسازي آن شهيد شدند، به هيج وجه کمتر نيست ـ اختصاص دهند. قابل توجهي دوستاني كه تو تايپيك(بهترين متحد ايران در جنگ با امريكا) دنبال متحد مي گردند تنها متحد ملت ايران خداست

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اولا که روئسای این کشورها تنها در این اجلاس حضور داشتند و این ظاهرا تنها آرژانتین بوده که زر زده! کلا این مساله خارج از مسائل مربوط به این اجلاس مطرح شده و کلا خواسته یک حرفی زده باشه! حتی اگر سازمان ملل هم دخالت کنه به هیچ جا نمی رسه آرژانتین که جای خود داره! درضمن برادر منبع این خبر کجاست؟ من هیچ جا نتونستم چیزی پیدا کنم! icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[align=center]بحران آمریکای لاتین خاتمه یافت [/align]

در آستانه کنفرانس "گروه ریو" تنش در منطقه درحال افزایش بود
آلوارو اوریبه و رافائل کورِئا رهبران کلمبیا و اکوادور که در یک هفته اخیر بر سر حمله فرامرزی نیروهای کلمبیایی به خاک اکوادور درگیر نبردی دیپلماتیک بودند در اجلاس سران کشورهای منطقه با یکدیگر دست داده و آشتی کرده اند.
هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا، نیز که با محکوم کردن اقدام کلمبیا، در این نزاع از اکوادور دفاع می کرد، آقای اوریبه را در آغوش کشید.

پیشتر جنگ لفظی تندی میان رهبران کلمبیا و اکوادور در اجلاس "گروه ریو" در جمهوری دومینیکن درگرفته بود.

این بحران ثبات سیاسی در آمریکای لاتین را تهدید می کرد.

پس از عملیات نیروهای کلمبیایی در روز شنبه گذشته در خاک اکوادور که مرگ 20 شورشی فارک از جمله رائول ره یس یکی از فرماندهان ارشد این گروه را به دنبال داشت، ونزوئلا و اکوادور روابط دیپلماتیک خود با کلمبیا را قطع کردند و نیروهای نظامی خود را به مرز آن کشور گسیل داشتند.

همزمان با مشاجره لفظی در ابتدای این اجلاس، نیروهای امنیتی کلمبیا اعلام کردند یک مقام دیگر مهم فارک، ایوان ریوس، را کشته اند. وی ظاهرا در استان غربی کالداس در غرب کلمبیا کشته شد.

دانیل اورتگا، رئیس جمهور نیکاراگوئه، که او نیز روابط با بوگوتا را قطع کرده بود گفت پس از دست دادن دو رهبر، این روابط احیا خواهد شد.

تصاویر آشتی رهبران این کشورها به طور زنده از تلویزیون های سراسر آمریکای لاتین پخش شد که ناشی از درخواست ویژه لیونل فرناندز رئیس جمهور دومنیکن، میزبان اجلاس، بود.

آقای کورِئا و آقای اوریبه در ابتدای کنفرانس به مشاجره پرداختند.

رافائل کورِئا، رهبر اکوادور، "تجاوز" کلمبیا را در سخنرانی آغازین خود محکوم کرد.

آلوارو اوریبه، رئیس جمهور کلمبیا، در واکنش ادعا کرد که آقای کورِئا با رهبران شورشیان چپگرای فارک کلمبیا ارتباط دارد و در نبرد با تروریسم همکاری نکرده است.

آقای اوریبه به رهبران آمریکای لاتین که در اجلاس "گروه ریو" در سانتو دومینگو گرد آمده بودند گفت که اگر او اکوادور را از حمله به ره یس آگاه کرده بود آن عملیات ناکام می ماند.

وی از نامه ای نقل قول کرد که به ادعای او در آن حمله ضبط شد و نسبت به ارتباط آقای کورِئا با شورشیان کلمبیا گواهی می دهد.

آقای کورئا این اتهامات را رد کرد و آنها را دروغ خواند.

وی گفت: "این دستان آلوده به خون نیست."

آقای کورئا اذعان کرد که تماس هایی با فارک (نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا) وجود داشته است اما به این دلیل که دولت او سعی داشت آزادی گروگان های تحت اسارت شورشیان، از جمله اینگرید بتانکورت نامزد سابق ریاست جمهوری کلمبیا، را تضمین کند.

آقای کورئا پیش از دست دادن با آقای اوریبه گفت: "با توجه به تعهد نسبت به اینکه دیگر به یک کشور برادر حمله نخواهد شد و پس از تقاضای بخشش، ما این حادثه خیلی جدی را حل شده می دانیم."

جِرِمی مکدرموت، خبرنگار بی بی سی، می گوید به نظر می رسد که قمار بزرگ آقای اوریبه در دادن دستور حمله هوایی به یکی از فرماندهان شورشیان فارک در خاک اکوادور موفقیت آمیز از آب درآمده است.

خبرنگار ما می گوید آقای اوریبه می دانست که این حمله به حادثه ای دیپلماتیک با اکوادور منجر خواهد شد، اما شاید تشخیص نمی داد که ونزوئلا و نیکاراگوئه نیز روابط دیپلماتیک خود با بوگوتا را قطع کنند.

رئیس جمهور اکوادور پیش از اجلاس گفته بود: "البته که می توان به آن پایان داد.. یعنی در جریان کنفرانس به این مناقشه پایان داد... کافی است که رئیس جمهور آلوارو اوریبه یک عذرخواهی نامشروط کند."

آقای اوریبه نیز گفته بود او قبلا از اکوادور عذرخواهی کرده است و همچنین از همسایگان کلمبیا خواسته است برای جلوگیری از پناه گرفتن شورشیان در خاک خود بیشتر تلاش کنند.

نشست گروه ریو مدت ها پیش از این جنجال برنامه ریزی شده بود.BBC

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
رئیس جمهوری اکوادور خطاب به جرج بوش رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به انتقادهای وی از کشورش گفت که بوش بهتر است یا نیرو به مرزهای جنوبی کلمبیا بفرستد یا خفه شود.

به گزارش مهر به نقل از رسانه های غربی، رافائل کوریا در پاسخ به انتقادهای آمریکا از اکوادور و اتهاماتی که واشنگتن به این کشور در ارتباط با پناه دادن به شورشیان کلمبیا می زند، گفت که "بوش یا سربازان خود را به مرز کلمبیا بفرستد یا خفه شود".

وی با اشاره به بحران و ناامنی های اخیر در آمریکای لاتین افزود: آیا شهروندان آمریکائی این بربریت وحشتناک را می پذیرند، و اگر نمی پذیرند، بهتر است بوش خفه شود و آنچه را که در آمریکای لاتین رخ می دهد، درک کند".

گفتنی است که کوریا پیشنهاد داده است تا به اختلافات مرزی کلمبیا و اکوادور که 600 کیلومتر ( 370 مایل ) می باشد نیروهای ناظر بین المللی نظارت داشته باشند که این امر با مخالفت آمریکا رو به رو شده است.

دولت کلمبیا اکوادور را متهم کرده است که با شبه نظامیان فارک که علیه دولت کلمبیا می جنگند همکاری نزدیک دارد و به همین سبب اخیراً به خاک اکوادور برای برخورد با این گروههای مسلح حمله برد که این مسئله باعث بحران در آمریکای لاتین شد.

یک نفر با این درست صحبت کرد آخرش! :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام عزیزان این حفت من رجع به ونزویلا خواندم و که ارتباطهای باین از ونزویل و ایران خیلی قویتر شود. ایران پایهگاه انجا ندارد ولی باوار نزدیک باشیم. زود میتوانی کوبیده و دوغ انجا بگیرید. این ارتبط روی نفت و اسلحه های و دوست نداشتنی امریکا ساخته شود. وقتی که ونزویلا موشک جدیدی پرتاب میکنی نیروهای ایران انجست. نیروی وژه مان انها را تربیت میکند. انحا گفت که انها میخواهند به ایران هواپیمها جنگی پیری شان به ایران بفروشند. هالا ونزویلا نیروی هوای شون مدیرنیزه کدد و بیشتر نیروهای ایرانی انجاست. در امریکا و انگلستان و اروپا این ارتباطهای خطرناک هستند. چه فکر میکنی؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اي بابا اين چه ادبياتيه؟ من كه منظورتون رو متوجه نشد!!! icon_cool شوخي كردم! من كه نسبت به ونزوپلا ديد مثبتي ندارم! :|

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در این امر کمی شک هست . که آیا واقعا نیرو های ایرانی در اونجا بودند و در ساخت و تربیت و نوع پرتاب موشک به ونزوئلی ها آموزش دادند یا خیر . :| ولی اگر واقعا این چنین باید به رابطه بسیار نزدیک و صمیمی ایران و ونزئولا پی برد . ما در هیچ کشوری در مسائل نظامیش دستی نداریم . این نشون دهنده ی روابط خوب با ونزئولا هست . به نظر من زدن پایگاه در ونزئولا فکر اصلا خوبی نیست icon_cool اول از همه زدن پایگاه بودجه می خواد ، سامانه های دفاعی ضد هوایی می خواد و نفرات و ... و در صورت حمله احتمالی امریکا این پایگاه طعمه صد ها جنگنده امریکایی می شه و در ضمن هیچ وقت هر چقدر که ما رابطمون خوب باشه ونزئولا هیچ وقت این اجازه رو به ما نمی ده :!:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من باور نمیکنم که روابط ما با ونزوئلا برامون میتونه مفید باشه !

پایگاه نظامی که اصلاً به دردمون نمیخوره . ( با دلایلی که دوستان گفتند کاملاً موافقم )

با این همه بیکار که در مملکت داریم چه دلیلی داره در این کشور اقدام به ساخت کارخانه های مختلف کنیم . به جای ایجاد اشتغال در کشور خودمون ، به کشوری کمک میکنیم که هیچ دانش یا منابعی ندارد که در ازای آن از ونزوئلا به ایران منتقل کنیم . ( لطفاً بهانه نیارید که آمریکا با نفوذ در کشورهای آفریقایی منابع آنها را غارت کرد و ابر قدرت شد ! از دست ما این کارها بر نمیاد )

به نظرم میاد ارتباط ایران با ونزوئلا مانند ارتباط روسیه با کوبا باشه . میخواد مثل براده آهن تو چشم آمریکا باشه . ( که نمیشه ! )

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اتفاقا" رابطه با كشوري كه تو حيات خلوت آمريكا هست و روابط خوبي با آمريكا نداره ميتونه براي ما مفيد باشه به شرطي كه زيادي امتياز نديم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اتفاقا" رابطه با كشوري كه تو حيات خلوت آمريكا هست و روابط خوبي با آمريكا نداره ميتونه براي ما مفيد باشه به شرطي كه زيادي امتياز نديم

نگفتی مثلاً چه نفعی برامون داره ؟ میخواهیم از اونجا به خاک آمریکا حمله کنیم ؟ شهاب جون رو بفرستیم تو شلوار بوش ؟ منابع نفتی آمریکا رو استخراج کنیم ؟ از ونزوئلا تکنولوژی بیاریم ایران ؟ با دوچرخه بریم لس آنجلس ؟

یا داریم مفتکی حمالی میکنیم ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

من باور نمیکنم که روابط ما با ونزوئلا برامون میتونه مفید باشه !

پایگاه نظامی که اصلاً به دردمون نمیخوره . ( با دلایلی که دوستان گفتند کاملاً موافقم )

با این همه بیکار که در مملکت داریم چه دلیلی داره در این کشور اقدام به ساخت کارخانه های مختلف کنیم . به جای ایجاد اشتغال در کشور خودمون ، به کشوری کمک میکنیم که هیچ دانش یا منابعی ندارد که در ازای آن از ونزوئلا به ایران منتقل کنیم . ( لطفاً بهانه نیارید که آمریکا با نفوذ در کشورهای آفریقایی منابع آنها را غارت کرد و ابر قدرت شد ! از دست ما این کارها بر نمیاد )

به نظرم میاد ارتباط ایران با ونزوئلا مانند ارتباط روسیه با کوبا باشه . میخواد مثل براده آهن تو چشم آمریکا باشه . ( که نمیشه ! )

ولي شده خوب خاري هم شده.
با فروش شهاب-3 هم ايران يه كار عملي عليه آمريكا مي كنه كه علاوه بر منافع اقتصادي ونزولا هم يه چيزي خواهد داشت كه عليه آمريكا استفاده كنه ابته اگه بردش برسه!دوستان از ونزولا شهاب-3 به آمريكا مي رسه؟
به نويسنده ي تاپيك:لطفا بهتر بنويس منظورت رو بفهميم!با تشكر صميمانه :|

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
.سلم دوستان Electrician اگر فارسي من كمي خراب است عذر ميخواهم. در چند تا پوست ديگر گفتم كه براي پيشرفت فارسي من روي اين سايت هاستم. به نظر من بهترين راه براي ياد گرفتن تمرين تمرين تمرين است. من رجع به اشپازي يا كارتونهاي يا قاليهاي علاقه ندارم. :| من اسباب بازي بزرگ با تفنگهاي خيلي دوست دارم و ميتوانم رجع به ان حرف بزنم. هم من روي چند تا سايت ميليتاري ديگر هستم. اين سايت بهتيرين از همه است. من هم فكر ميكنم اين رابطه خيلي مفيد نيست. اگر انها اين هواپيماهاي به ما بفروشند انها فقط براي تكه اضافي استفاه خواهد بود. ايران هم ميخواهد نيرو هواي مان مديرينه كند و هوپيماهار داست دوم مفيد نيستند. اين رابطه مثل رابطه بين روسيه/كوبا قديمي نيست. چون از انها جنگ جهانه دور خيلي نزديك شد. فكر نميكنم هيچ برنامه براي موشكهاي به ونرويلا فرستند ندارد .... هالا حمايت ايران مهمتر است. خسته نباشيد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
لطفا دوستان از بیان حرفهای نسنجیده و نامعقول خودداری کنند. هم درباره علت و منافع اقتصادی و سیاسی حاصل از ارتباط ایران و ونزوئلا و هم از بعد نظامی. خط کش و نقشه وردارید و اندازه بگیرید که از ونزوئلا تا فلوریدا چقدر است؟ اصلا جای کشور ونزوئلا رو میدونید؟ آمریکا رو چی؟ :|

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا دوستان از بیان حرفهای نسنجیده و نامعقول خودداری کنند.

هم درباره علت و منافع اقتصادی و سیاسی حاصل از ارتباط ایران و ونزوئلا و هم از بعد نظامی.

خط کش و نقشه وردارید و اندازه بگیرید که از ونزوئلا تا فلوریدا چقدر است؟

اصلا جای کشور ونزوئلا رو میدونید؟ آمریکا رو چی؟

:!:

جدی نگیر :

منظورت چیه ؟ مگه فاصلشون بیشتر از 3 سانتی متره ؟ فوقش به حساب شما 3 کیلومتر میشه ! icon_cool
ما رو چرا اینقدر به زحمت انداختی . من شهر خودمونو رو تو نقشه ایران نمیتونم پیدا کنم ، ونزوئلا رو تو آمریکا چطور ببینم ؟ :|

جدی بگیر :

سعید آقا ، اگه شما علل اقتصادی ، سیاسی و نظامی در نظر دارید ، چرا نگفتید ؟ نظرتون در مورد حرفهای ما چیه ؟ کجاش درسته و کجاش درست نیست .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.