nozheh

شیرزنان ایرانی در طی تاریخ امپراطوری پرشکوه ایران زمین

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[color=red]سامان جان لطفا اين تاپيك رو به انجمن مربوطه انتقال بده.[/color]

با اندوه بسیار که بزرگترین کتابخانه های ملی و تاریخی و علمی ایران (گندی شاپور کسری) توسط تازیان (اعراب) به آتش کشیده شدند و هزاران کتاب ایرانی به گفته مورخ جامع شناس بزرگ عرب ( ابن خلدون) نابود شدند و به دریا ریخته شدند و بسیاری از بزرگان این سرزمین گمنام ماندند، ولی با شادی تمام خداوند را سپاسگزاریم که با همه این فراز و نشیب های یورش اسکندر گجستک و یورش تازی بدوی هنوز نام چنین زنان بزرگی از سرزمین مقدس ایران برای ما به جای مانده است

در تمام تاریخ کهن ایران، زن دارای ارزشی برابر با مرد بوده است، از همین روی کمتر تبعیض جنسیتی بین زن و مرد دیده شده است و بارها شاهد آن بوده ایم که آنان در مهم ترین پست های امپراتوری ایران تکیه زده اند
.

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/2009051d-Shir-Zan.jpg[/img]

یوتاب
سردار زن ایرانی که خواهر آریوبرزن سردار نامدار ارتش شاهنشاهی داریوش سوم بوده است. وی در نبرد با اسکندر، همراه آریوبرزن فرماندهی بخشی از ارتش را به عهده داشته است. او در کوه های بختیاری راه را بر اسکندر بست ولی یک ایرانی خائن راه را به اسکندر نشان داد و او از مسیر دیگری به ایران هجوم آورد. با این همه، هم آریوبرزن و هم یوتاب در راه وطن کشته شدند و نامی جاوید از خود بر جای گذاشتند
.
آرتمیز ( آرتمیس)
نخستین و تنها زن دریا سالار جهان تا به امروز. او به سال 480 پیش از میلاد به مقام دریا سالاری ارتش شاهنشاهی خشایارشاه رسید و در نبرد ایران و یونان ارتش شاهنشاهی ایران را از مرزهای دریایی هدایت می کرد. تاریخ نویسان یونان او را در زیبایی و متانت سرآمد همه زنان آن روزگار نامیده اند
.
آتوسا
ملکه بیش از 28 کشور آسیایی در زمان امپراتوری داریوش بزرگ. هرودوت پدر تاریخ از وی به نام شهبانوی داریوش بزرگ یاد کرده است و آتوسا را چندین بار در لشگرکشی های داریوش بزرگ، یاور فکری و روحی او دانسته است. چندین نبرد و لشگر کشی مهم تاریخی ایران به گفته هرودوت به فرمان ملکه آتوسا صورت گرفته است
.
آرتادخت
وزیر خزانه داری و امور مالی دولت ایران در زمان شاهنشاهی اردوان چهارم اشکانی. به گفته کتاب اشکانیان اثر دیاکونوف روسی خاورشناس بزرگ، او مالیات ها را سامان بخشید و در امور مالی خطایی مرتکب نشد و اقتصاد امپراتوری پارتیان را رونق بخشید
.
آزرمیدخت
شاهنشاه زن ایرانی در سال 631 میلادی. او دختر خسروپرویز بود که بعد از "گشتاسب بنده" بر چندین کشور آسیایی پادشاهی کرد. آزرمیدخت سی و دومین پادشاه ساسانی بود. این واژه به معنای پیر نشدنی و همیشه جوان است
.

پرین
بانوی دانشمند ایرانی. او دختر کیقباد بود که در سال 924 یزدگردی هزاران برگ از نسخه های اوستا را به زبان پهلوی برای آیندگان از گوشه و کنار ممالک آریایی گردآوری نمود ویکبار کامل آن را نوشت و نامش در تاریخ ایران زمین برای همیشه ثبت گردیده است. از او چند کتاب دیگر گزارش شده است که به احتمال زیاد در آتش سوزی های سپاه اسلام از میان رفته است
.
زربانو
سردار جنگجوی ایرانی. دختر رستم و خواهر بانو گشنسب. او در سوارکاری زبده بوده است و در نبردها دلاوری های بسیار از خود نشان داده است. تاریخ نام او را جنگجویی که آزاد کننده زال، آذربرزین و تخوار از زندان بوده است ثبت کرده است
.
فرخ رو
نام او به عنوان نخستین بانوی وزیر در تاریخ ایران ثبت شده است. وی از طبقه عام کشوری به مقام وزیری امپراتوری ایران رسید
.
گردآفرید
یکی دیگر از پهلوانان زن سرزمین ایران. تاریخ از او به عنوان دختر گژدهم یاد میکند که با لباسی مردانه با سهراب زورآزمایی کرد. فردوسی بزرگ از او به نام زنی جنکجو و دلیر از سرزمین پاکان یاد میکند
.
آریاتس
یکی از سرداران مبارز هخامنشی ایران در سال های پیش از میلاد. مورخین یونانی در چند جا نامی کوتاه از وی به میان آورده اند
.
پوراندخت
شاهنشاه ایران در زمان ساسانی. وی زنی بود که بر بیش از 10 کشور آسیایی پادشاهی میکرد. او پس از اردشیر شیرویه به عنوان بیست و پنجمین پادشاه ساسانی بر اریکه شاهنشاهی ایران نشست و فرمانروایی نمود.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دست درد نکنه! البته من الان ویکی پدیا رو دیدم و زده بود که آرتمیس متاسفانه اصلیتش یونانی بوده!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر ویژه از نوژه عزیز
[quote]دست درد نکنه! البته من الان ویکی پدیا رو دیدم و زده بود که آرتمیس متاسفانه اصلیتش یونانی بوده![/quote]
هر کس در یووتیوب هر مطلبی رو که دلش بخواد می تونه ویرایش کنه و بنویسه.
ااین ارتمیس خانم رو من در کتاب های متعدد غربی به عنوان زنی ایرانی مشناسم.
به خاطر همین خون هایی مثل یوتاب و میلیون ها کشته شده در راه وطن هست که اسم ایران جاودان مانده است.
[color=red]
[align=center]جاوید ایران
پاینده و استوار ایرانی[/align][/color]
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
عرض تشكر و قدرداني نسبت به لطف و توجه دوستان به تاپيك

[quote]دمشون گرم....ماشالله دارن واقعا!![/quote]

سامان دلت ميخواست يكي از اينا همسرت ميشد؟ اگر آره كدومشون؟ icon_wink

ولي همه اينها يه طرف اين آرتيميز يه طرف. خيلي مرد بوده icon_wink

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
زياد سخت نگير ميگن هركي 6 ماه يه جايي ساكن بشه اهل آنجا حساب مي شه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]من الان ویکی پدیا رو دیدم و زده بود که آرتمیس متاسفانه اصلیتش یونانی بوده[/quote]

ليچ عزيز

شما كه بهتر از من ميدوني كه ويكي پديا اصلا اعتبار نداره. اگر ويكي پديا گفت الان شبه باور

نكن.( ساعت 4:15 هوا تاريك است icon_wink )

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با عرض سلام

nozheh چطوری میگی جندی شاپور بدست عربها نابود شده اونم تازیان چون در زمان ساسا نیان مسلمان بودن و دیگه میشه مسلمانان این یک و دو اینکه شهید مطهری در کتاب اسلام در ایران ومصر نقد خیلی سنگینی نسبت به این قضیه دارن و با متذکر شدن اینکه یهودی ها این دانشکده رو تاسیس کردن و بعد حمله ی اعراب به ایران تا دو قرن به حیات علمی خودش ادامه میداده و در نهایت با به وجود اومدن دانشگاهایی در عراق خود به خود تحت شعاع قرار گرفته و روبه ویرانی کذاشته هر گونه ویرانی که بدست اعراب صورت گرفته باشه رو رد کرده و این گونه سخنان رو فاقد مدرک تارخی ارزیابی کردن و در جاهایی حتی به کسانی که اینگونه سخنانن را بیان میکنن با جمله کنایه امیز به این صورت(مطمنا" که چنین افرادی خدای ناکرده از طریق دستگاه جاسوی انگلیس ماموریت ندارن) خائن دونسته

اگه میشه این منبع چی خلدون رو بزاز ببینیم اوضاع از چه قراره اخه خود منم همین طوری فکر میکردم تا اینکه ...

با شعوری که ازت سراغ دارم فکر میکنم این یه کپی پیست باشه و متوجه این نکته نشدی. چون از این جور حرفها تو سایت ها زیاده

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]با عرض سلام

nozheh چطوری میگی جندی شاپور بدست عربها نابود شده اونم تازیان چون در زمان ساسا نیان مسلمان بودن و دیگه میشه مسلمانان این یک و دو اینکه شهید مطهری در کتاب اسلام در ایران ومصر نقد خیلی سنگینی نسبت به این قضیه دارن و با متذکر شدن اینکه یهودی ها این دانشکده رو تاسیس کردن و بعد حمله ی اعراب به ایران تا دو قرن به حیات علمی خودش ادامه میداده و در نهایت با به وجود اومدن دانشگاهایی در عراق خود به خود تحت شعاع قرار گرفته و روبه ویرانی کذاشته هر گونه ویرانی که بدست اعراب صورت گرفته باشه رو رد کرده و این گونه سخنان رو فاقد مدرک تارخی ارزیابی کردن و در جاهایی حتی به کسانی که اینگونه سخنانن را بیان میکنن با جمله کنایه امیز به این صورت(مطمنا" که چنین افرادی خدای ناکرده از طریق دستگاه جاسوی انگلیس ماموریت ندارن) خائن دونسته

اگه میشه این منبع چی خلدون رو بزاز ببینیم اوضاع از چه قراره اخه خود منم همین طوری فکر میکردم تا اینکه ...

با شعوری که ازت سراغ دارم فکر میکنم این یه کپی پیست باشه و متوجه این نکته نشدی. چون از این جور حرفها تو سایت ها زیاده[/quote]

ببينيد من در زمينه نابودي گندي شاپور اطلاع ندارم و دوست عزيزم رضا كياني ميتونه به ما كمك كنه.
اما نقد شهيد مطهري رو قبول ندارم. چون اين بر همه آشكار هست كه اعراب با حمله خودشون به ايران چه آسيب فراواني به فرهنگ و تمدن ايران باستان زدند و هنوز كه هنوزه آثارش رو حس ميكنيم. نمونه اش وارد شدن واژه هاي عربي در زبان زيباي پارسي.شهيد مطهري ننوشتن با استفاده از كدوم منبع براي بيان ادامه حيات دانشكده گندي شاپور سخن به ميان آوردن؟ من فكر ميكنم بررسي اين موضوع ايجاد مشكل بكنه چرا كه در نهايت به بحث هاي نژاد پرستانه ميرسيم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
البته من حرف دوستان رو قبول دارم چون حتی به خوارزمی هم گفته عرب عراقی ولی خوب مثل اینکه می گن آرتمیس پادشاه یک قسمتی بوده بعد شوهرش که می میره میاد طرف فارسها و فرمانده ناوگان دریایی ایران در جنگ سالامیس می شه البته اینا رو هرودوت می که! همه می دونیم هرودوت هم خیلی چرت می گه!!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دستت درد نكنه
خداييش زن هم بودن اين زنها
كلا هر كسي باعث سر بلندي وطنش بشه بايد بهش آفرين گفت و مرهونش بود ميخواد زن باشه ميخواد مرد فرقي هم نمي كنه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]با عرض سلام

با شعوری که ازت سراغ دارم فکر میکنم این یه کپی پیست باشه و متوجه این نکته نشدی. چون از این جور حرفها تو سایت ها زیاده[/quote]

ببينيد من در زمينه نابودي گندي شاپور اطلاع ندارم و دوست عزيزم رضا كياني ميتونه به ما كمك كنه.
اما نقد شهيد مطهري رو قبول ندارم. چون اين بر همه آشكار هست كه اعراب با حمله خودشون به ايران چه آسيب فراواني به فرهنگ و تمدن ايران باستان زدند و هنوز كه هنوزه آثارش رو حس ميكنيم. نمونه اش وارد شدن واژه هاي عربي در زبان زيباي پارسي.شهيد مطهري ننوشتن با استفاده از كدوم منبع براي بيان ادامه حيات دانشكده گندي شاپور سخن به ميان آوردن؟ من فكر ميكنم بررسي اين موضوع ايجاد مشكل بكنه چرا كه در نهايت به بحث هاي نژاد پرستانه ميرسيم.[/quote]

با سلام دوباره
میگم نوژه جان شیرین میگی ها
اول میگی در زمینه ی نابودی جندی شاپور(گندی شاپور اسم باستانیش هست) اطلاعی ندارم
وبعد میگی نقد شهید مطهری رو قبو ندارم icon_wink

یادت باشه امام در بارهی شهید مطهری گفتند تنها کسی که تمام کتابهایش را تاید میکنم شهید مطهری است

1-بعد از دورهی امپراتوری یونان وقبل از تاسیس دانشگاه جندی شاپور در ایران دانشگاه عظیم اسکندریه بوده که با دانشگاه جندی شاپور طرف قیاس نبوده2-شما میگی شهید مطهری با کدوم منبع گفتن : شهید مطهری که گفتن فکر کردم حرف منو یا حداقل شهید مطهری رو قبول دارین که دیگه بیش از حد ننویسم . ولی. دانشگاه جندی شاپور که بیشتر یک مرکز پزشکی بود کوچکترین اسیبی از ناحیه ی اعراب فاتح ندید و به حیات خود تاقرن سوم وچهارم هجری ادامه داد بعد از اون که حوزه ی عظیم بغداد تاسیس گردید دانشگاه جندی شاپور تحت شعاع واقع گشت و تدریجا" از بین رفت ;خلفای عباسی پیش از انکه بغداد دارالعلم بشود از وجود منجمین و پزشکان همین جندی شاپور در در بار خود استفاده میکردن;ابن ماسویه ها و بختیشوع ها در قرون دوم وسوم هجری فارغ التحصیل همین دانشگاه بو ند پس ادعای اینکه دانشگاه جندی شاپور بدست اعراب فاتح از میان رفت از کمال بی اطلاعی است
3-دانشگاه جندی شاپور را علمای مسیحی که از لحاظ مذهب و نژاد به حوزهی روم (انطاکیه)وابستگی داشتند اداره میکردند روح این دانشگاه مسیحی رومی بود نه زرتشتی ایرانی البته این دانشگاه از نظر سیاسی و جغرافیائی و مدنی جزئی از ایران و وابسته به ایران بود ولی روحی که این دانشگاه را به وجود اورده بود روح دیگری بود که از وابستگی اولیائ این دانشگاه ه حوزه های غیر زردشتی و خارج از ایران سرچشمه میگرفت مثل برخی مراکز علمی دیگر در ماورا النهر بوده که تحت تاثیر و نفوذ بودایان ایجاد شده بود
واقا" این طوری فکرمیکنی وارد شدن واژ های عربی در زبان پارسی به این خاطر بوده باشه icon_wink اول از همه این بحث مفصلی داره و موضوع رو منحرف نکن و دوم اینکه به نظر من هم وارد شدن نیست دگر گون شدنه چون وقتی عربها به واسطه ی اسلام وارد ایران شدن زبون ما دگرگون شد و عوض شد و هفصد سال حکومت های عربی بر مردم ایران زمین حکم رانی میکردن به نظر تو براچی از مغول فقط (تومان) مونده و از عربها این همه واژه در زبان پارسی به نظر من به خاطر موندگاریش تو ایران بود وعلاقه ای که مردم ایران به اسلام و کتاب خدا نشون دادن و سعی در کسترش اون کردن میدونی اسلام خیلی از کشور ها شرق اسیااز ایرانه میدونی ایرانی ها بیشتر از عربها برای اسلام زحمت کشیدن واونو گسترش دادن میدونی وقتی چینی ها نیت میکنن میگن خدایا دو رکعت نماز صبح میخوانم برای رضای تو غربتا" الله و اصلا" میدونی قواعد همین زبون عربی رو ایرانی ها نوشتن
ودر پایان فکر میکنم این بحث به هر کجا که ختم بشه باعث معلومات بیشتری هم برای من و هم برای شما میشه و من یا شما این قدر بیشعور نیستیم که بر سر این بحث بچگانه به هم چیزی بگیم که خدای ناکرده یکی ناراحت بشهو کدورت پیش بیاد

موفق باشی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]مونده و از عربها این همه واژه در زبان پارسی به نظر من به خاطر موندگاریش تو ایران بود وعلاقه ای که مردم ایران به اسلام و کتاب خدا نشون دادن و سعی در کسترش اون کردن میدونی اسلام خیلی از کشور ها شرق اسیااز ایرانه میدونی ایرانی ها بیشتر از عربها برای اسلام زحمت کشیدن واونو گسترش دادن میدونی وقتی چینی ها نیت میکنن میگن خدایا دو رکعت نماز صبح میخوانم برای رضای تو غربتا" الله و اصلا" میدونی قواعد همین زبون عربی رو ایرانی ها نوشتن[/quote]

در این شکی نیست که ایرانی ها به کتاب خدا علاقه داشتن و سعی در یاد گیری زبان نوشتار اون.ولی دقت کنید که مغول ها یه چنگیز داشتن یه تیمور.

بعد از اون هم افرادی مثه هولاکو اومدن که دیگه قصد ویرانی نداشتن.

اعراب 2 قرن بر ایران سلطه داشتن و معمولا کشور فاتح در ان زمان زبان خود را به ملت تحمیل می کردن.ولی مغول ها در 614 حمله کردن و 624 هم با مرگ چنگیز بار زیادی از تحمیل از رو دوش مردم برداشته شد.در اون زمان هم ملت دیگه نمی پذیرفتن که زبانشون رو تغییر بدن.

در کل ایلخانان و پیش از آنان نایب السلطنه های خان بزرگ ، بیش از صد سال در آسیای غربی فروانروایی ( ایران ) کردند.که البته شیوه ی انها با خلفای عرب خیلی متفاوت بود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دستت رد نکنه نوژه جان.
متاسفانه در این زمینه ها اطلاعاتی ندارم که نظر بدم ولی بحث رو دنبال میکنم.مرسی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
f_35B عزيز

شما از من صاحب نظرتر و با تجربه تر هستيد و من هم ترجيح ميدم به پيشنهاد شما عمل كنم و بيشتر از اين وارد بحث نشم. چون يك باعث بروز اختلاف ميان اعضا و دو دادن پست هاي نژاد پرستي از جانب بنده خواهد شد.

راستي خيلي ممنون از توضيحات كاملتون هرچند كه در مورد زبان عربي و پارسي با شما مخالفم اما از ساير نكات كمال استفاده را كردم.

تشكر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.