Electro_officer

در هنگامه شهريور هزارو سيصدو بيست، بيگانگان با ما چه كردند...

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote]با سلام خدمت همه دوستان گرامي
به قول دكتر عباسي آنها كه اسير شدند ملوان نبودند و مارينز محسوب مي شدند و بزرگترين توهين به يكي از اعضاي مارينز اين است كه لباس نظامي اش را از تنش در آورند و معناي اين حرف را هم وزارت جنگ ( يا دفاع ) انگليس مي فهمد كه مارينزهايش را با كت و شلوار هاكوپيان تحويل گرفت . جالب اينكه يك از آنها بعدا كت و شلوارش را در اينترنت حراج كرد .
خارجكي ها ( منظور غربيها هستند ) در سياست عالي هستند اما آنها هم اشتباه مي كنند و در اين مسپله به خصوص مرتكب اشتباهات فاحشي شدند كه از انگليسيها بعيد بود . اگر زور آنها چربيده بود و ملوانهايشان را با تهديد ايران پس گرفته بودند نياز نبود كنفرانس مطبوعاتي و راديو و تلويزيوني بگذارند و مطالب ديكته شده شان را در مورد وضع بازداشت و اعتراف تحت فشار و اين حرفها را از زبان افرادشان بيان كنند يا دنبال آن خانم بروند كه خاطراتش را كتاب كنند و به اسم آن هر مزخرف دلخواهشان را به خورد مردم بدهند . ايران هم در جواب فيلم آنها را با لباس ورزشي در حال پينگ پنگ بازي و تماشاي ليگ برتر انگليس از تلويزيون ايران و روي فرش ايراني نشان داد و اعلام كرد در اين قضيه سه به هيچ برنده شد .
چند وقت بعد هم عوامل داخلي آنها سعي كردند فرمانده بازداشت كنندگان نيروهاي انگليسي را در شرق تهران ترور كنند كه موفق نشدند. به هر حال در قضيه انتخابات نيز يك بار ديگر ثابت شد كار كار انگليسهاست و اين استعمارگر پير هنوز خود را بازنشسته تلقي نمي كند . اما تنها موجي كه با همه تبليغات و ادعاهايشان توانستند راه بياندازند بخش كوچكي از جمعيت هدف بود . ناگفته نماند همين موجها در كشورهاي ديگر نظام حكومتي را عوض كرده بود و روند رويدادها خود توليد كنندگان موج را به اين نتيجه رساند كه ايران جاي ديگري است و اين سياستها خيلي در آن جواب نمي دهد [/quote]

جوابی دارم برای شما و عزیزانی که میخوان بحث موردی بکنن.
نگاه کنید تو یک سرزمین غولهایی وجود دارن که زندگی جاودانی دارن زندگی اونها تو یک شیشه هست . اگر بشکنه نابود میشن . حالا بگو ببینم یک مشت زدن ، اصلا نه 100 مشت زدن ، خطر ناک تره یا پرت کردن سنگ به سمت شیشه زندگی طرف مقابل !
حالا بگذریم از اینکه دست تنها مشت و لگد بزنی به چند غول در حالی که شیشه عمرت رو تاقچه هست و طرف های مقابل" هم شیشت رو هدف بگیرن" هم "مشت بهت بزنن "و "شیشه عمر خودشون "رو جایی قایم کرده باشند که دست کسی بهش نرسه!!!
به حرفهای این برادر کردستانیت هر چند تندخو هست یکم بیشتر فکر کن.

[quote]به نظر شما اگه الگوی ما شیعیان یعنی امام حسین(ع) هم به اندازه کپونش صحبت میکرد اصولا چیزی از تشیع باقی میموند و اصلا کربلایی به وجود می‌اومد؟ ما شاید اهل سیاست بازی نباشیم ولی ملاکی داریم که با اون میتونیم کارهامون رو بسنجیم که با اون نیازی به ورود به سیاست بازی و دنیای خراب منفعت طلبش نیست.[/quote]

عزیز من چندین امام هستن که سازش کردن با دشمنان یا کنار دشمناشون با کس دیگری جنگیدن و ...
در ضمن مگر آقایان عزیز هر جا که پا میگذارن منافع ملی ، قدرتمند شدن ایران ، ثروتمند شدن کشور و ... رو سر لوحه کارها و حرف هاشون قرار نمیدن

در ضمن فکر نکنم چیزی خارج از قانون منفعت باشه . مگر در قرآن نیست که بهترین معامله ، معامله کردن با خداست . زندگی فانی رو معامله میکنی با بهشت نعمت های بهشت ،بزرگی و زندگی جاوید و ... رو بدست بیاری . اتفاقا با همین لحن هم هست چندین بار "معامله""سود"و... خوب این منفعت نیست پس چیه

در آخر
اگر امام حسین با دستور خدا در راهی قدم گذاشت و با بزرگواری چشماهش رو بست و تنها کسانی رو که خودشون میخواستن در اونجا موندن و برای هدفی مشخص و از پیش تعیین شده جونش رو داد نباید مقایسه بشه و هر جا به مشکل بر خوردیم پای اون فرد بزرگوار رو وسط بکشیم

درسته اگر شما با عقل و فکر و سیاست و پیاده کردن اسلام واقعی و نه منفعتی و دل بخواهی پیش رفتید و در آخر راهی جز شهادت براتون نموند حق با شماست . ولی با کلمه شهادت همه چیز رو توجیه کردن درست نیست

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]بقول فارس ها !!!؟؟ دمت گرم حرف دل من را هم زدی
ولی حالا که این صحبت را کردی این را هم بگو الان در ایران کی شبیه امام حسین (ع) است ؟[/quote]
بعد از اينكه افسار تاپيك به دست باد افتاد طوفاني به پا شد و تاپيك را كلا برد به ديار باقي...! icon_cool
احسنت!
خوبه كه يكي هم پيدا شد كه حداقل از لحاظ نظري با من هماهنگ باشد! :lol:
اتفاقا با يكي از دوستان هم تو پي ام در اين ضمينه بحث داشتم! توجه كنيد كه اين نظر شخص بنده‌ي خطاكاره و احتمال اشتباه درش وجود داره!
خوب سينا جان من از كسي اسمي نياوردم نميدونم چرا اين سوال رو پرسيدي! فكر ميكنم با توجه به مواضع من به راحتي ميشه تشخيص داد كه چه كسي رو پيرو اين نظريه ميدونم. قصد داشتم قضاوت رو بسپارم به اذهان دوستان اما خوب چه كنيم! :lol:
خدمت دوست عزيزم عرض كنم كه بنده شخص رييس جمهور رو پيرو اين نظريه ميدونم. شما ببينيد وقتي ميگن شما فلان حرف رو نزن كشورهاي اروپايي ما رو تحريم ميكنند يعني چي؟ آيا اين غير از منفعت طلبي است؟ اين منفعت دنيا رو ترجيح بديم به آخرت. خوب حالا فعلا با اسراييل كنار بيايم و حرفي نزنيم ببينيم چه مي‌شود خدا بزرگ است! سازش‌كاري!
اميرالمونين در نهج البلاغه كلام زيبايي داره:
[quote]وصف روز بيعت مردم همانند شتران تشنه‏اي که به آب نزديک‏شده، و ساربان رهاشان کرده، و عقال (پاي بند) از آنها گرفته، بر من هجوم آوردند و به يکديگر پهلو مي‏زدند، فشار مي‏آوردند، چنان که گمان کردم مرا خواهند کشت، يا بعضي به وسيله بعض ديگر مي‏ميرند و پايمال مي‏گردند. پس از بيعت عمومي مردم، مسئله جنگ با معاويه را ارزيابي کردم، همه جهات آن را سنجيدم تا آن که مانع خواب من شد، ديدم چاره‏اي جز يکي از اين دو راه ندارم. يا با آنان مبارزه کنم، و يا آنچه را که محمد (ص) آورده، انکار نمايم، [color=red]پس به اين نتيجه رسيدم که، تن به جنگ دادن آسانتر از تن به کيفر پروردگار دادن است، و از دست دادن دنيا آسانتر از رها کردن آخرت است[/color].[/quote]
عده‌اي ميگن شما با اين كارهاتون مانع پيشرفت كشور ميشيد و باعث سقوط كشور ميشيد! چرا ما نبايد با اروپا و آمريكا رابطه داشته باشيم و چرا فلان رهبر اروپايي با فلان مقام ايراني دست نداد و از اين حرف‌ها! انگار كه تمام دنيا در قاره‌ي سبز و آمريكا خلاصه ميشه. :blushing:
و جالبه همين‌ها در زماني كه با آلمان روابط خوبي داشتيم كشور رو به بيگانه پرستي متهم مي‌كردند! حالا كه وضعيت اينطوري شده ميگن نه خير چرا با اروپا قطع رابطه كرديد! الآن هم روسيه و چين افتاده سر زبونا! icon_twisted همينجا ميگم من قصد توهين به هيچ شخص يا گروهي رو ندارم. ولي من اين عده رو منافق و تنگ‌نظر ميدونم.

[quote]اميرالمومنين:
شگفتا، شگفتا!! به خدا سوگند، اين واقعيت قلب انسان را مي‏ميراند و دچار غم و اندوه مي‏کند که شاميان در باطل خود وحدت دارند، و شما در حق خود متفرقيد. زشت باد روي شما و از اندوه رهايي نيابيد که آماج تير بلا شديد. به شما حمله مي‏کنند، شما حمله نمي‏کنيد؟ با شما مي‏جنگند، شما نمي‏جنگيد؟ اينگونه معصيت خدا مي‏شود و شما رضايت مي‏دهيد؟ [color=red]وقتي در تابستان فرمان حرکت به سوي دشمن مي‏دهم، مي‏گوييد هوا گرم است مهلت ده تا سوز گرما بگذرد، و آنگاه که در زمستان فرمان جنگ مي‏دهم، مي‏گوييد هوا خيلي سرد است بگذار سرما برود، همه اين بهانه‏ها براي فرار از سرما و گرما بود؟ وقتي شما از گرما و سرما فرار مي‏کنيد، به خدا سوگند که از شمشير بيشتر گريزانيد.[/color] [/quote]

[quote]و اما خطبه 168
افشا توطئه ناکثين
همانا ناکثين عهدشکن به جهت نارضايتي از حکومت من به يکديگر پيوستند، و من تا آنجا که براي جامعه احساس خطر نکنم صبر خواهم کرد، زيرا آنان اگر براي اجراي مقاصدشان فرصت پيدا کنند، نظام جامعه اسلامي متزلزل مي‏شود، آنها از روي حسادت بر کسي که خداوند حکومت را به او بخشيده است به طلب دنيا برخاسته‏اند. مي‏خواهند کار را به گذشته باز گردانند. حقي که شما به گردن ما داريد، عمل کردن به کتاب خدا (قرآن) و سنت پيامبر (ص) و قيام به حق و برپا داشتن سنت اوست.[/quote]

[color=darkred]باز هم تاكيد ميكنم براي من جالبه كه از نظر عده‌اي جمهوري اسلامي هميشه محكوم است![/color]

و اما دوست عزيزم has!
به نظر شما چه زمانی باید از اماممون تبعیت کنیم؟ این رو برای من روشن کنید. مقصود من از این حرف وسط کشیدن پای امام و گذاشتن اشتباهات به پای ایشون نیست!‍ ما هم بنده‌ی غیرمعصوم هستیم و 100٪ اشتباه خواهیم داشت. و اشتباه اشتباه هست و ربطی به اون بزرگواران نداره. اگر اشکالی هست از خود ماست. امامانی که تقیه پیش گرفتند (و نه سازش!!) در وضعیتی نبودند که بتونند رودرروی دشمن باایستن اما الحمدلله الآن ما تشکیل یک حکومت دادیم و وضعیت مقداری تفاوت داره.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بی خیال برادر گرامی
من بحث های عمیقی کردم که جواب کل مباحثی که گفتید توش هست
حالا دیگه خودتون میدونید و "منافعتون"(صلاح مملکت خویش خسروان دانند) icon_cool ( منفعت جواب کل اعتقادات شما ، حرفهای من و... هست)

من هر وقت دلم تنگ میشه یه جا یه بحثی میکنم
خوب دیگه از دل تنگی در اومدم ممنون
شاد باشید :lol:

راستی میدونستی فرق شجاعت با حماقت چیه
شجاعت عملی هست که در راستای منافع خود شخص که نزدیک به منافع تو هست انجام بشه ، حماقت عملیه که در خلاف جهت منافع تو انجام بشه
البته اون احمق جای دیگه شجاعه

دیگه خواهشن بحث رو ادامه ندید حسش نیست

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من هم حرفام رو تو پستهام زدم كه جواب اين پستتون هم توشون هست. اما چشم ادامه نميدم.
من كه نگفتم عقيده بنده براي شما الزام آوره. اصلا بنابر غلبه كردن يكي بر ديگري نيست. بنده نظر شخصيم رو بيان كردم شما هم همينطور! icon_cool از اينكه نظر شما رو هم خوندم خوشحالم. اميدوارم كه نظراتتون براي من و دوستان مفيد واقع بشن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]من هم حرفام رو تو پستهام زدم كه جواب اين پستتون هم توشون هست.[/quote]
البته مشخصه که حرف من رو متوجه نشدید
من قصد توهین نداشتم و واقعیتی رو عرض کردم

[quote]من كه نگفتم عقيده بنده براي شما الزام آوره. اصلا بنابر غلبه كردن يكي بر ديگري نيست. بنده نظر شخصيم رو بيان كردم شما هم همينطور! Laughing از اينكه نظر شما رو هم خوندم خوشحالم. اميدوارم كه نظراتتون براي من و دوستان مفيد واقع بشن.[/quote]

من هم خیلی خوشحال شدم از بحث کردن با شما
شاد باشید icon_cool

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من بعضي مواقع از كاراي آقا رضاي عزيز مي‌مونم!
رضا جان.
وقتي بخواي يه چيز رو قبول كني، حتي اگه زمين و زمان هم عليه‌اش باشن قبولش مي‌كني!
وقتي هم بخواي يه چيزو رد كني، خدا هم بايد پايين و شهادت بده، بازم بي‌خيال نمي‌شي!!!

ازت بيشتر از اين انتظار داشتم.
كاش يكبار متن نامه رو مي‌خوندي!
برادر من! خود روزنامه‌ي انگليسي‌ها اذعان كردن كه به حقارت افتادن و به ايران التماس كردن!
انگليس تا حالا براي هيچ كشوري، چنين نامه‌اي نفرستاده بود!
هيچ كشوري در برابر خواسته‌ي انگليس، اينهمه مقاومت نكرده بود!!!

كاش يكم موضوع رو بدون بغض و ناراحتي نگاه مي‌كردي!!!

ضمن اينكه آقا رضاي عزيز.
شما فردي سياسي بودي و هستي!
اگه كس ديگه‌اي اين رو مي‌گفت، مي‌گفتم از دنياي سياست ذره‌اي خبر نداره!
ولي شما كه ديگه بايد بدوني هر حركت، حتي قاشق و چنگال دست گرفتن، قدم زدن و حتي لباس پوشيدن هم يه پيام خاص داره و اصولاً ادبيات سياست خارجه داريم كه امكان نداره ازش بي‌خبر باشي!!
ولي ظاهراً بعضي مواقع، ناراحتي‌ات باعث مي‌شه كه نتوني از دانشت، به درستي استفاده كني.

بگذريم.

========================

متن نامه رو چون وقت نداشتم ترجمه كنم، از يكي از سايت‌هايي كه ترجمه كرده بود كپي مي‌كنم (متن ترجمه‌اش رو قبلاً كپي كرده بودم تو نوت‌پد. به همين خاطرم منبعش يادم نيست. ولي چند تا خبرگزاري گذاشته بودن) :

سفارت معظم بريتانيا با تقديم احترام به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران افتخار دارد كه به نامه شماره 100/624 مورخ 9 فروردين آن وزارتخانه اشاره كند كه مربوط به توقيف دو قايق نيروهاي مسلح كشور انگلستان در تاريخ 3 فروردين ميباشد.
سفارت انگلستان خاطرنشان مي‌كند كه توضيحاتي درباره اين واقعه بين نمايندگان وزارتخانه هاي امور خارجه ايران و انگليس در لندن و تهران ارائه شد و در طي مذاكراتي كه با وزير امور خارجه آقاي منوچهر متكي انجام شد تصريح مي‌كند كه افراد درگير در اين واقعه در حال عملياتي با در خواست دولت عراق تحت قطعنامه 1546 شوراي امنيت سازمان ملل متحد بوده‌اند كه توسط قطعنامه 1723 تمديد شده بود و [color=red]قطعا قصد هيچ‌گونه تجاوز خصومت‌ آميزي به جمهوري اسلامي ايران نبوده است.[/color]
[size=18][color=red]سفارت انگليس تضمين مي‌كند نكاتي كه در نامه 100/624 لحاظ شده است به اطلاع مراجع ذيربط رسيده است و مسوولين براي جلوگيري از تكرار چنين وقايعي اتفاق نظر دارند.[/size]
[/color][color=red]سفارت انگليس ملزم است كه اين موضوع را براي آزادي هرچه سريع‌تر افسران انگليسي بازداشت شده و طراحي دستورالعملي براي جلوگيري از تكرار اين وقايع با مراجع ايراني مطرح كند.[/color][color=red][b]
سفارت بريتانيا در تهران بدين وسيله به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران اطمينان مي‌دهد كه توجه كاملي به عدم تكرار چنين وقايعي دارد.[/color][/b]

اينم متن نامه‌اي كه سفارت انگليس بهش اشاره كرده!
در يادداشت رسمي شماره 100/642 مورخ 9 فروردين سال 1386 وزارت امورخارجه جمهوري اسلامي آمده است:
با اظهار تعارفات خود به سفارت دولت علياحضرت ملكه بريتانيا در تهران احتراماً اشعار مي‌دارد: حسب اعلام مقامات ذيربط جمهوري اسلامي ايران، دو فروند شناور جي‌مي‌ني انگليسي با 15 نفر سرنشين نظامي با تجهيزات كامل نظامي در تاريخ 3/1/1386 (23/03/2007) به قلمرو آب‌هاي جمهوري اسلامي ايران تعرض نموده‌اند. نظر به اين‌كه در گذشته نيز چنين مواردي رخ داده و تذكرات لازم جهت جلوگيري از تكرار اين‌گونه اقدامات داده شده، دولت جمهوري اسلامي ايران مراتب اعتراض شديد خود را نسبت به اقدام غير‌قانوني فوق در تعرض به آب‌هاي جمهوري اسلامي ايران ابراز نموده و با تأكيد بر رعايت اصول و موازين حقوق بين‌الملل مبني بر احترام كامل به حاكميت و تماميت ارضي دولت‌ها، مسئوليت دولت انگلستان نسبت به عواقب اين تعرض را خاطرنشان نموده و ضرورت ارائه تضمين لازم مبني بر عدم تكرار اين قبيل اقدامات را خواستار مي‌باشد.
موجب امتنان خواهد بود چنانچه آن سفارت محترم مراتب فوق را به اطلاع مقامات ذيربط دولت متبوع آن سفارت رسانده و از هرگونه توضيحي، اين وزارت را مطلع نمايند. موقع را مغتنم شمرده احترامات فائقه را تجديد مي‌نمايد.

================================

من از طرف دولت انگليس بابت اينهمه فحش و تهديد و ترعيب از شما عذرخواهي مي‌كنم آقا رضاي عزيز.

فقط كاش قبل از نوشتن اين مطالب، يكبار مي‌رفتي مطالب فروردين 1386 و بيانات ابتدايي پشت سر هم مقامات انگليسي و بخصوص لحن صحبت كردنشون رو يكبار ديگه مي‌خوندي و مجدداً مي‌اومدي نامه رو مطالعه مي‌كردي!
ولي حيف!!!

كاش احساسات وطن‌پرستانه‌ي ما، سواي تفكرات سياسي‌مون قرار داشت و به خاطر مشكل با يك نفر يا يك جريان، اينطور از امور مثبت و تحسين‌برانگيز كشورمون انتقاد نمي‌كرديم!!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[b][color=red]نشريه انگليسي: ما مجبور به گدايي و التماس به ايران شديم[/color][/b]

* مقدمه: انگلستان به عنوان پير استعمار و يكي از قدرتهاي فائقه‌ جهاني در قرن هجدهم و نوزدهم ميلادي، بيش از دويست سال خاورميانه را تحت سلطه و استعمار خود قرار داد. اين كشور كه از آن بعنوان روباه پير ياد مي‌شود، با تجاوز به تماميت ارضي و ظلم و تعدي به حقوق مردم كشورمان و همچنين حمايت از حكام مستبد و دست نشانده، تاريخ معاصر ايران را مملو از زخم‌هاي التيام ناپذير كرد.
بريتانيا پس از جنگ جهاني دوم در نقش متحد استراتژيك آمريكا، مرحله‌اي ديگر از حيات سلطه‌گرايانه خود را آغاز نمود. فروپاشي بلوك شرق و اتحاد جماهير شوروي و متعاقب آن تلاش آمريكا براي ساماندهي نظم يكجانبه گرايانه، استعمار پير را بر آن داشت تا تجديد حيات استعماري خود را پي‌جويي كند.
مقابله با بيداري اسلامي، تسلط بر منابع منطقه و ساخت «خاورميانه جديد» كه از الزامات نظم يكجانبه‌گرايانه بود، آمريكا و انگليس را وادار به لشكركشي به خليج فارس و اشغال عراق نمود.
پس از اشغال عراق، انگليسي‌ها به انحاء مختلف به مرزهاي هوايي و دريايي جمهوري اسلامي تجاوز كردند. در دي‌ماه 1383، هشت نفر از نظاميان اين كشور با ورود به آبهاي سرزميني ايران توسط دريادلان غيور نيروي دريايي سپاه دستگير شدند كه پس از عذرخواهي و متعهد شدن دولت انگليس، آزاد گرديدند.
با تجاوز پانزده نظامي نيروي دريايي سلطنتي بريتانيا در سوم فروردين ماه 1386، نقض حريم آبهاي ايران توسط انگليس، شكل جديد و پيچيده‌اي به خود گرفت. اين رويداد، از دستگيري متجاوزين تا آزادي آنها و وقايع پس از آن، حاوي نكات بسيار حائز اهميت و در نوع خود جالب و عبرت‌آموز است كه مطالعه و بازخواني آن قطعاً اثر بخش خواهد بود.
در پي طرح مسائل و تحليل‌هاي نادرست پيرامون اين رويداد و تلاش براي وارونه جلوه دادن دستاوردهاي غرورآفرين آن براي نظام جمهوري اسلامي، تلاش مي‌شود ضمن مرور ابعاد واقعه، بخشي از دستاوردهاي آن مورد بررسي و مداقه قرار گيرد.

* تحركات نافرجام انگليس براي آزادسازي تفنگداران:

لندن در نخستين اقدام براي آزادسازي تفنگداران خود با برداشت تطبيقي غلط از دوران استعماري گذشته، كوشيد از ادبياتي استفاده كند كه مفهومي جز تهديد و قلدري نداشت.
دولت انگليس ابتدا با بحراني جلوه دادن موضوع، به آن ابعاد بين‌المللي بخشيد و سعي كرد از قدرت ديپلماتيك و رسانه‌اي خود براي انحراف و فريب افكار عمومي و وادار كردن ايران به تمكين در برابر خواسته‌هاي خود بهره‌گيري نمايد. در اين راستا دولت و مطبوعات اين كشور، تحركات و اقدامات زير را مورد توجه قرار دادند:
- تعليق مبادلات تجاري و اعمال برخي محدوديتهاي سياسي؛
- تهديد به اقدام نظامي عليه ايران
- تهديد به مسدود نمودن دارائي‌هاي ايران
- تلاش براي استفاده از اهرم شوراي امنيت
- تلاش براي تعليق روابط سياسي و تجاري اتحاديه‌ اروپا با ايران
با گذشت دو روز از دستگيري تفنگداران بريتانيايي، دولت اين كشور از تعليق مبادلات تجاري با ايران خبر داد. در كنار اين امر سفارت انگليس در تهران با صدور اطلاعيه‌اي اعلام كرد از ايراني‌ها براي سفر به انگلستان انگشت‌نگاري مي‌كند.
سايمونت بارت، رئيس مؤسسه بين المللي تحليل اطلاعات رسانه‌هاي لندن گفت: ما بايد عملاً به ايراني‌ها يك ضرب‌الاجل ده روزه براي آزادي نظامي‌ها بدهيم. در غير اين صورت بايد فشار ديپلماتيك بيشتري بر آنها اعمال نماييم. بنابراين اولين كار مسدود كردن دارائي‌هاست. در مرحله دوم ما بايد سفير ايران و كاركنان ديپلماتيك او را از سفارت ايران در لندن اخراج كنيم.
فاينشنال تايمز نيز در مقاله‌اي خواستار اعمال محدوديت‌هاي سياسي و اقتصادي عليه ايران شد. اين روزنامه نوشت: ما تا آزادي اتباع خود به تعليق روابط با ايران ادامه خواهيم داد. اين تعليق شامل تمام ديدارهاي رسمي دو جانبه و كليهي فعاليت‌هاي بازرگاني است. همچنين صدور رواديد براي مقامات رسمي ايران بمنظور ورود به خاك انگليس به حالت تعليق درخواهد آمد.
همچنين روزنامه‌ انگليسي تايمز، استفاده از گزينه‌ نظامي براي نجات تفنگداران بريتانيايي را پيشنهاد كرد.
اين روزنامه پنج راهكار را براي پيگيري موضوع مطرح نمود كه عبارتند از:
ـ ادامه‌ اقدامات ديپلماتيك از طريق فشار توسط طرفهاي ثالث
ـ ادامه‌ فشار بر ايران از طريق سازمانهاي بين‌المللي همچون اتحاديه‌ اروپا و سازمان ملل
ـ فشار براي اعمال تحريم، همچنانكه در قطعنامه‌ 1747 پيش بيني شده بود
ـ قطع روابط ديپلماتيك،‌ اخراج ديپلمات‌ها و مقامات رسمي ايران از انگليس
ـ گزينه‌ نظامي براي نجات نظاميان دستگير شده
روزنامه‌ انگليسي اينديپندنت در مقاله‌اي تحت عنوان «اگر از ما متنفرند، بگذاريد از ما هراسناك هم باشند»، اعمال تهديدات نظامي عليه ايران را مفيد ارزيابي كرد و نوشت: ما مي‌توانيم حملات تاكتيكي به تأسيسات ايران داشته باشيم. ما مي‌توانيم همانند محاصره‌ نظامي، يك منطقه ممنوعه‌ پروازي در ايران به اجرا در آوريم. محدود كردن خود به راه حل‌هايي كم مايه، موجب خواهد شد رهبران ايران آن را نشانه‌ ضعف ما ارزيابي كنند. اگر آنها از ما متنفرند، پس بگذاريد از ما هراسناك هم باشند.
توسل به شوراي امنيت سازمان ملل، حركت قلدرمآبانه ديگر انگليسي‌ها براي آزادسازي متجاوزين به آب هاي ايران بود. لندن تلاش كرد با تهيه پيش نويس بيانيه‌اي، آن را به شوراي امنيت سازمان ملل متحد تحميل كند تا بدين وسيله بطور توأمان، ضمن استنكاف از عذرخواهي به علت نقض قوانين از ايران، تهران را بخاطر واكنش قانوني اش مرعوب و مورد تهديد مضاعف قرار دهد.
اما در شوراي امنيت، با وجود همسويي اكثر اعضاي آن با لندن، در فرجام كار، بيانيه‌ دلخواه و مورد نظر انگليسي‌ها صادر نشد. بلكه آنچه در بيانيه‌ شورا مشاهده گرديد، اشاراتي توأم با حزم و احتياط بود كه آن هم در حد توصيه هايي به تهران محدود مي شد. در اين بيانيه آمده است: اعضاي شوراي امنيت نسبت به بازداشت 15 خدمه نيروي دريايي بريتانيا توسط پاسداران انقلاب و ادامه‌ بازداشت آنها توسط دولت ايران عميقاً ابراز نگراني مي كنند و از دولت ايران مي خواهند اجازه دسترسي كنسولي بر اساس قوانين مربوطه بين المللي را بدهد.
دولت بلر به موازات توسل به شوراي امنيت، خواستار نشست وزاري خارجه‌ اتحاديه‌ اروپا شد. آنها انتظار داشتند كه اعضاي اتحاديه‌ اروپا، سفراي خود را از ايران فرا خوانده و جمهوري اسلامي ايران را مورد تحريم تجاري قرار دهند و از صادرات 14 ميليارد يورويي به ايران خودداري كنند. اما نتيجه‌ نشست وزراي خارجه اتحاديه‌ اروپا، تنها صدور يك بيانيه با لحن توصيه اي به ايران بود.
انگليسي ها در ادامه تحركات و اقدامات نافرجام خود براي تحت فشار قرار دادن ايران، روز پنج شنبه نهم فروردين، دست به اقدام تحريك آميز و ماجراجويانه‌ نظامي عليه كنسولگري جمهوري اسلامي در بصره زدند. آنها تصور مي كردند كه اقدام مذكور منجر به ارعاب مسئولين ايران و تسريع در روند آزادسازي تفنگداران خواهد شد.

* تغيير رويكرد انگليس:

پايداري و صلابت دولت جمهوري اسلامي در برابر تهديدات و درشت‌گويي‌هاي لندن و ابتكار عمل رسانه هاي ايران در پخش اعترافات نظاميان انگليسي، دولت اين كشور را به تغيير لحن وادار كرد.
در اين ميان پخش اعترافات تفنگداران نيروي دريايي سلطنتي بريتانيا از شبكه‌ي العالم و انتشار نامه‌هاي برخي از آنها، تبديل به بمب هاي خبري گرديد كه همه رسانه هاي جهان به انعكاس بسيار گسترده‌ آن مبادرت ورزيدند. تفنگداران انگليسي در مصاحبه هاي تلويزيوني و نامه هاي مكتوب خود، علاوه بر اعتراف به حضور در آبهاي سرزميني ايران، از رفتار خوب ايراني‌ها تشكر كرده و از مردم و دولت ايران نيز عذرخواهي نمودند. اين اقدام، دولت بلر را با چالش هاي بسيار جدي مواجه كرد و عملاً اوضاع را تحت كنترل ايران قرار داد.
روزنامه تايمز ضمن تصريح بر اين موضوع كه ايران فشار بر توني‌ بلر را افزايش داده، انتشار اين نامه ها را براي تحقير بلر ارزيابي كرد .
در پي اين امر لندن در اولين گام عقب نشيني خود از مواضع اوليه، برخي ازكشورهاي دوست ايران را براي آزادسازي تفنگداران خود واسطه قرار داد. در اين راستا كشورهاي ژاپن، تركيه، پاكستان و عراق هر يك بگونه‌اي وارد اين ماجرا شدند.
در نهايت نيز مارگارت بكت وزير خارجه انگليس در يازدهم فروردين ماه 86 از ايران خواست تا مسأله‌‌ بازداشت نظاميان انگليس را بطور مسالمت آميز حل و فصل كند. وي در حاشيه‌ نشست وزراي خارجه‌ اتحاديه‌ اروپا گفت: به ابراز تمايل خود براي ورود به مذاكره و گفتگوي با ايران ادامه مي‌دهيم.
بدين ترتيب لندن با توجه به محدوديت هاي جدي كه از لحاظ حقوقي و فني در پيش روي داشت و همچنين فشارها و چالشهاي داخلي و پايداري و مديريت هوشمندانه‌ جمهوري اسلامي، ناگزير به تغيير لحن گرديد و رويكرد به مذاكره را برگزيد.

* مديريت هوشمندانه‌ جمهوري اسلامي ايران:

مديريت هوشمندانه‌ ايران در موضوع دستگيري نظاميان متجاوز انگليسي و بهره گيري از چالش هاي داخلي اين كشور از يك سو تهديد را به فرصت و امتياز براي جمهوري اسلامي ايران تبديل كرد و از سوي ديگر با ايجاد شكاف بين آمريكا و انگليس، بزرگترين تحقير قرن را به دولت بريتانيا تحميل نمود.
در اين راستا، اولين اقدام جمهوري اسلامي در جهت مديريت هوشمندانه‌ بحران، پس از دستگيري متجاوزان، تشكيل ستادهاي چند لايه از سطوح عالي تا سطوح كارشناسي و متشكل از دستگاهها و نهادهاي ذيربط بود. اين ستادها علاوه بر اطلاع رساني بموقع و توجيه مسؤولين، شرايط لازم براي تصميم سازي را فراهم نمودند.
علاوه بر اين، ستادهاي مذكور با رصد تمام رفتارهاي انگليس، آمريكا و ساير كشورهاي اروپايي، به انجام اقدامات لازم در خصوص نظاميان متجاوز بريتانيايي به صورت هدفمند و با ظرافت هر چه تمامتر مبادرت ورزيدند. يكي از اين اقدامات مقابله با دروغ پردازيهاي دستگاه ديپلماسي انگليس براي فريب جامعه جهاني بود. لندن بعد از دستگيري تفنگدارانش، با انتشار نقشه‌اي جعلي كوشيد تا ايران را متهم به ربودن آنها بكند تا از اين طريق به زعم خود، افكار عمومي جهان را در برابر تهران به واكنش وادار سازد.
در همين راستا سران كاخ سفيد از جمله بوش و اكثر رسانه هاي آمريكايي با اشاره به مستندسازي دروغين لندن و نسبت دادن گروگانگيري به جمهوري اسلامي ايران، به كمك انگليسي ها شتافتند.
اما تهران با اطلاع رساني بموقع پيرامون مختصات و مستندات تجاوز نظاميان انگليسي، مانع سوء استفاده انگليس و آمريكا از شوراي امنيت براي تحت فشار قرار دادن ايران شد.
طراحي و اجراي اقدامات روشنگرانه و تبليغي در برابر ترفندها و اقدامات انگليس و آمريكا، دومين اقدام بسيار مهم در مديريت هوشمندانه‌ي جمهوري اسلامي ايران بود. عملياتي شدن اين اقدامات كه با پخش تدريجي تصاوير اعترافات و انعكاس نامه‌هاي تفنگداران بريتانيايي آغاز گرديد، لندن را در حالت تدافعي و انفعال نگاه داشت و از يك سو باعث سردرگمي دولت بلر براي تصميم‌گيري در خصوص نظاميان شد و از سوي ديگر ايجاد اختلاف و چالش در جامعه‌ي انگليس را موجب گرديد. اين امر علاوه بر تأثير در تغيير رفتار دولت و رسانه‌هاي اين كشور، ظرفيت هاي لندن براي برخورد سخت افزاري را به شدت كاهش داد.
در اين رابطه، انتشار نامه هاي نوشته شده از سوي خانم في‌ترني به خانواده اش و سپس به پارلمان و مردم انگليس و عذرخواهي از ملت ايران به علت تجاوز به آبهاي سرزميني جمهوري اسلامي و تشريح برخورد انسان‌دوستانه‌ ايرانيان، جامعه‌ سياسي انگليس را دچار دو دستگي در حل مسأله كرد. اين وضعيت بتدريج به يك اهرم فشار دروني عليه دولت بلر تبديل شد و آنها را وادار نمود تا راه ديپلماتيك را براي حل مسأله انتخاب كنند.
پايداري در برابر فشارها و درشت گويي هاي لندن، بخش ديگري از مديريت هوشمندانه‌ جمهوري اسلامي ايران بود. تهران با مواضع مستحكم خود، عملاً نشان داد كه فشارها و تهديدها نه تنها موضوع را حل نمي كند، بلكه بر پيچيده‌تر شدن بحران براي انگليسي‌ها خواهد افزود.
ايران كه پيش از طرح موضوع در شوراي امنيت و مواضع غير اصولي انگليسي ها اعلام كرده بود تنها زن نظامي بريتانيايي را آزاد خواهد كرد، با حركت غيرمنطقي دولت بلر (طرح اين مسأله در شوراي امنيت و اتحاديه‌ي اروپا)، نظر خود را تغيير داده و از اين اقدام صرف نظر كرد. اين حركت مقتدرانه‌ ايران باعث شد كه رسانه ها، احزاب و افكار عمومي، نخست وزير انگليس را مقصر قلمداد كرده و عملكرد او را به چالش بكشند.
بهره گيري از روش غافلگيري و وارد نمودن شوكهاي فلج كننده پي‌در‌پي به لندن، يكي ديگر از شاخص هاي مديريت بحران ايران بود. جمهوري اسلامي با مديريت هوشمندانه و در اختيار داشتن ابتكار عمل موفق گرديد چهار شوك سنگين و گيج كننده به دستگاه ديپلماسي انگليسي ها وارد كند:
ـ بازداشت نظاميان متجاوز و بي توجهي به تهديدها و فشارها
ـ انجام ديپلماسي عمومي و تبليغي هوشمندانه از طريق پخش اعترافات نظاميان انگليسي
ـ آزادسازي نظاميان دستگيرشده ازموضع اقتدار و كرامت اسلامي
ـ تداوم اقدامات مدبرانه پس از آزاد كردن آنها و انجام مصاحبه‌ نظاميان انگليسي در لندن
تاكتيك مدبرانه‌ ايران، دولت انگليس را در شرايطي قرار داد كه تمام راهها را بر روي خود بسته ببيند و چاره‌اي جز رويكرد به گفتگو و مذاكره نداشته باشد. از اين رو دولت انگليس پس از نا اميد شدن از ابزارها و ظرفيت هاي تهديد و فشار، ضمن تماس تلفني با تهران، نامه‌اي مبني بر عدم تكرار نقض آبهاي سرزميني ايران را به وزارت خارجه جمهوري اسلامي ايران تسليم كرد.
نمايش اقتدار ايران و بي اعتنايي به فشارها و تهديدها و همچنين اتخاذ تمهيدات بموقع در برابر اقدامات لندن، موجب شد تا جهانيان به ضعف هاي انگليس پي ببرند. بر اين اساس، اكثر تحليل گران تصريح كردند كه انگليس بزرگترين تحقير را پس از جنگ جهاني دوم تجربه كرده است.
مديريت يكپارچه و هوشمندانه‌ نظام جمهوري اسلامي ايران بويژه دكتر احمدي نژاد، سرانجام باعث گرديد كه حتي رسانه هاي معروف انگليسي نيز به شكست آمريكا و انگليس اعتراف كنند. در اين رابطه روزنامه‌ انگليسي اينديپندنت نوشت: ايران با تدبير خود آمريكا و انگليس را تحقير كرد.
اين مديريت هوشمندانه و منسجم در ماجراي مذكور، آنچنان غربي ها را تحت تاثير خود قرار داد كه نشريه‌ينيويورك سان در مقاله اي با عنوان «سيزده روز بحران منجر به يك استراتژي ناقص شده است»، نوشت: همگان حق دارند گيج شده باشند. برخورد با ايران جدا كردن يك گره از يك قالي ابريشم ايراني است. گره ها چنان در هم بافته شده اند كه شما نمي توانيد بفهميد كدام پشت فرش است و كدام روي آن.

* چرايي آزادسازي متجاوزان انگليسي:

پس از گذشت 12 روز، 15 نظامي بازداشت شده بر اساس يك سناريوي محاسبه شده و در چارچوب معادله‌ تعريف شده مبتني بر عزت و حكمت در راستاي منافع ملي از سوي نظام جمهوري اسلامي ايران مورد عفو قرار گرفتند.
ايران كه با دستگيري متجاوزان انگليسي و پايداري و عبور عزتمندانه از مرحله‌ تهديدها و فشارهاي آمريكا و انگليس، اقتدار خود را به منصه‌ ظهور رسانيده بود، با در دست داشتن ابتكار عمل در آزادسازي آنها، اقتدار و عزت مضاعفي را به نمايش گذارد.
روزنامه انگليسي ديلي تلگراف در سرمقاله‌ خود با عنوان «آزادي ملوانان و تحقير بريتانيا» تصريح كرد: عليرغم موضوع شادماني خانواده هاي ملوانان و تبريك دولت كارگري (دولت بلر) به خودش، بايد دانست كه بريتانيا از نظر رواني تحقير شده است.
اين سرمقاله اولين تحقير انگليس را عدم توانايي نيروي دريايي انگليس براي حفاظت و حمايت لازم از دو قايق اعزامي ناو كورنوال، دومين تحقير را اعتراف نظاميان به ورود به آبهاي ايران و سومين تحقير را عفو ايشان از سوي رياست جمهوري ايران و عذرخواهي اين افراد ارزيابي كرد.
حكمت عاليه‌ نظام جمهوري اسلامي ايران در آزاد كردن انگليسي‌ها، از يك سو تهديد را به فرصت استراتژيك تبديل كرد و از سوي ديگر منجر به كسب وجاهت و احترام بين المللي براي ايران گرديد. تهران با بهره‌گيري از اين شرايط، بستر بسيار مناسبي را براي اعلام ورود به باشگاه هسته‌اي جهان فراهم آورد.[color=red]
روزنامه‌ي انگليسي اينديپندنت در واكنش به آزادسازي نظاميان انگليسي در صفحه اول خود با تشكيل دو نيم صفحه، در نيمه‌ اصلي در كنار تصوير دكتر احمدي نژاد با درشت ترين حروف، كلمه victory (پيروزي) را نوشت و در نيمه‌ دوم نيز تصوير وارونه بلر را به چاپ رسانيد.[/color]
در بخش ديگر اين صفحه دستاوردهاي دو دولت مورد مقايسه قرارگرفت. در اين مقايسه ستايش بين‌المللي بخاطر عفو دستگيرشدگان، مرهون ساختن بريتانيا به ايران، تأكيد مجدد جمهوري اسلامي بر اقتدار منطقه‌اي و تأثيرگذاري بر منافع آمريكا و انگليس و كسب حمايت بالقوه در مسأله‌ پرونده‌ هسته‌اي با آزاد سازي كريمانه‌ نظاميان مذكور، از دستاوردهاي ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران دانسته شد.
اقدام ايران در آزادسازي بازداشت شدگان انگليسي، الگو و مدلي را فراروي بازيگران رسمي و غيررسمي بين‌المللي قرار داد كه آنها از اين پس مي‌توانند با الهام گرفتن از آن، رفتار خود را با جمهوري اسلامي ايران تنظيم نمايند.
بازي تهران در چارچوب اين الگو، اين نكته را به بازيگران جهاني، بويژه اروپائي ها آموخت كه ايران در مقابل تهديدها و فشارها پايداري خواهد كرد، ليكن تعامل و مذاكره با ايران مي تواند به فرجامي نتيجه بخش و در برگيرنده‌ منافع طرفين منتهي گردد.
به عبارت ديگر تهران، اين مدل را براي الگوسازي و تصميم‌سازي در موضوع هسته‌اي به بازيگران بين المللي عرضه داشت. روزنامه‌ واشنگتن پست با انتشار گزارشي در اين باره، ضمن تأكيد بر اينكه ايران برنده‌ اصلي اين ماجرا بود، اظهار داشت: آزادي انگليسي ها واكنش برخي نيروهاي خاص در غرب را برانگيخت. آنهايي كه اصرار دارند گفتگو و تعامل بايد تنها شيوه‌ در برخورد با ايران باشد، به آزادي ملوانان بعنوان اثبات اين امر اشاره مي‌كنند.
در اين ارتباط لرد لامونت وزير دارايي سابق انگليس در مصاحبه با شبكه چهار راديو بي‌بي‌سي، مهمترين نتيجه‌ آزادي نسبتاً سريع و مسالمت‌آميز پانزده نظامي انگليس توسط ايران را اثبات نادرستي مواضع نومحافظه‌كاران آمريكايي درباره‌ نتيجه ‌نداشتن گفتگو با تهران دانست .
سناريو محاسبه شده‌ ايران براي آزاد سازي اين نظاميان كه با اعياد اسلامي (ولادت پيامبر اعظم(صلي‌الله عليه و آله) و امام صادق(عليه السلام)) مصادف شده بود، از يك سو به توليد كرامت اسلامي منجر گرديد و بزرگواري مسلمانان را به رخ مدعيان حقوق بشر كشانيد و از سوي ديگر پاسخ بسيار مناسبي به اهانت هاي نظام سلطه و رسانه هاي وابسته به آن، به ساحت مقدس پيامبر اعظم(صلي‌الله عليه وآله) بود.

در همين راستا روزنامه‌ انگليسي ساندي تايمز به ‌نقل از اسقف روچستر نوشت: مقامات ايران در اين مسئله به امور اخلاقي، پايبندي بيشتري از رهبران بريتانيا نشان داده اند.
توماس برنز، اسقف كاتوليك ارتش بريتانيا نيز در مصاحبه با اين نشريه اظهار داشت: اگرچه ايرانيها اعتقاد داشتند كه مرزهاي آبي آنها مورد تعدي قرار گرفته است، اما ترجيح دادند طبق اعتقادات خود با آنان رفتار كنند و آنها اعتقاد به بخشندگي خداوند را در اعمال خود به نمايش كشيدند.
در اين بين برخي از تحليلگران وابسته به غرب تلاش كردند با القاء اين شبهه كه آزادي نظاميان انگليسي به دليل تهديدات نخست وزير انگليس صورت گرفته، مديريت هوشمندانه‌ ايران در اين مسأله را ناديده بگيرند.

[color=red]اين افراد با استناد به سخنان بلر كه 48 ساعت قبل از آزاد سازي متجاوزين انگليسي گفته بود «اوضاع در 48 ساعت آينده پر اهميت و حساس خواهد بود»، مدعي هستند كه اين آزادسازي تحت فشار انگليس و قدرتهاي خارجي بوده است.
در اين خصوص بررسي چند نكته مي‌تواند بي اعتباري ادعاي فوق را آشكار سازد:

1- عبارتي كه از طرف بلر گفته شد، در واقع بصورت گزينشي و بدون اشاره به ابتدا و انتهاي سخنان او بوده است. وي پيش از بيان جمله‌ فوق خاطر نشان كرد: انگليس به هيچ وجه قصد رويارويي با ايران را ندارد و درصدد حل مسالمت آميز مسأله دستگيري تفنگداران انگليسي است.

2- بلر در حالي از حساس بودن 48 ساعت آينده خبر مي داد كه سخنگوي وزارت خارجه انگليس، حساسيت مورد نظر او را در عرصه‌ ديپلماتيك و آغاز راه كارهاي سياسي جديد اعلام كرده بود و دولت انگليس همزمان با اين اظهار نظر، طي نامه اي به وزارت خارجه‌ جمهوري اسلامي ايران متعهد گرديد كه تعرض به آبهاي سرزميني ايران تكرار نخواهد شد. در واقع توني بلر در آخرين اظهارات خود از تهديد دست كشيده و به طور ضمني و تلويحي، خواسته ايران را پذيرفته بود.
3- با توجه به شرايط بحراني جامعه‌ انگليس در آن زمان، به هيچ وجه امكان برخورد سخت لندن با تهران وجود نداشت و نظرسنجي هاي متعدد صورت گرفته، همگي بر حل مسالمت آميز مسأله از طريق گفتگو تأكيد داشتند. مواضع پارلمان انگليس و خانم مارگارت بكت، وزير خارجه‌ اين كشور و تماس هاي تلفني وي با آقاي متكي همه نشانه‌ روشن براي تحليل درست از عبارت بكار رفته توسط بلر بوده است.[/color]

[color=red]در همين ارتباط نشريه انگليسي اينوستر بيزنيس ديلي در مقاله اي نوشت: در اين ماجرا انگليس نيز ابهت نظامي خود را از دست داد. مطمئناً اينگونه است. 15 نفر از نيروهاي زبده دريايي دستگير و براي دو هفته بازداشت شدند و انگليس مجبور به گدايي و التماس در پشت صحنه شد. ايران آبروي نيروي دريايي انگليس را برد و با مصونيت يك اقدام جنگي صورت داد. پس چه كسي برنده است؟![/color]

* عمليات رواني انگليس پس از آزادي نظاميان متجاوز:

پس از آزادي نظاميان انگليسي، دو وضعيت اتفاق افتاد. وضعيت اول مربوط به واكنش شهروندان انگليسي و دولتها و شخصيتهاي جهاني بود. ‌اين گروه نسبت به اين آزادي نظر مثبت داشته و به شدت تحت تأثير اين حركت ايران قرار گرفتند.
در اين رابطه سايت انگليسي زبان بي بي سي در يك نظر سنجي كه روي پايگاه اينترنتي خود قرار داد، نقطه نظرات چند تن از شهروندان انگليسي را درباره اينكه آيا دولت بلر توانست بحران را به خوبي مديريت كند يا نه؟ ‌منتشر ساخت. اكثر مخاطبان اين سايت ضمن ابراز خوشحالي از عفو نيروهاي نظامي كشورشان، ‌از ضعف و بي كفايتي بلر به شدت انتقاد كرده و شيوه‌ جمهوري اسلامي ايران در برخورد محبت آميز با متجاوزان بريتانيايي را قابل احترام و ستايش توصيف نمودند.
رسانه هاي مختلف جهان نيز در ارزيابي خود از عفو نظاميان انگليسي توسط ايران و چگونگي عملكرد دولت بلر در اين ماجرا، ‌تأكيد كردند كه انگليس، بازي ضعيفي از خود به نمايش گذاشته است.
وضعيت دوم مربوط به نحوه برخورد انگليس با نظاميان آزاد شده بود. نيروي دريايي ارتش بريتانيا بلافاصله 15 نظامي دستگير شده را پس از ورود به انگلستان، 26 ساعت در قرنطينه نگاه داشت. سپس آنها را وادار كرد كه با حاضر شدن در مقابل دوربين ها (در اصل يك دوربين بيشتر نبود) و خواندن مطالب ديكته شده از روي كاغذ، ‌اعترافات خود در ايران را از روي اجبار توصيف كنند و رفتار ايران در طول زمان دستگيري را بد جلوه دهند.
نكته قابل تأمل در سناريوي ناموفق انگليس پس از آزاد سازي نظاميان اين بود كه 9 نفر از 15 نفر نظامي انگليسي حاضر به قرائت نوشته هاي ديكته شده نبودند و جالب تر اينكه شش نفر انگليسي شركت كننده در كنفرانس نيز در پاسخ به خبرنگاران، از رفتار خوب ايراني ها تقدير و تشكر كردند.

* تداوم اقدامات هوشمندانه از سوي ايران:

پس از مصاحبه‌‌ نظاميان انگليسي و موافقت وزارت دفاع اين كشور با انعقاد قرارداد آنها براي فروش خاطرات خود، دولت انگليس موج جديد جنگ رواني را بصورت هدفمند عليه ايران آغاز نمود. لندن با اين برآورد كه با آزادي نظاميان خود و برتري رسانه اي، ابتكار عمل را در دست خواهد داشت، ‌سعي كرد با فروش مصاحبه خانم في ترني به مبلغ 000/100 پوند، ‌اين موج را عملياتي كند.
اما ايران كه پيشاپيش انتظار چنين موضعگيري و اقدام را از سوي دولت انگليس داشت، تدابير لازم را جهت مقابله منطقي، ‌قاطع و كوبنده انجام داده بود.
جمهوري اسلامي ايران در تداوم اقدامات هوشمندانه‌ خود، ‌با پخش فيلم كوتاهي از لحظات همراه با آسايش نظاميان متجاوز انگليس در ايران، توانست سناريوي دولت انگليس را به يك رسوايي سياسي براي دولت بلر و نيروي دريايي سلطنتي انگلستان تبديل كند. اين تصاوير كه از شبكه‌ العالم پخش شد، نظاميان بازداشت شده‌ انگليسي را در حال تماشاي فوتبال بين تيم‌هاي آرسنال و ليورپول، ‌زندگي جمعي، ‌بازي پينگ پنگ، ‌خوردن ساندويچ و آشاميدن آبميوه و ... نشان مي داد.
پخش اين تصاوير، وزارت دفاع و نيروي دريايي سلطنتي انگليس را كاملاً سردرگم، ‌كلافه و نا اميد كرد كه اين مسأله موج گسترده اي از اعتراض‌ها به اين رسوايي بزرگ را در پي داشت.
شبكه‌ي تلويزيوني سي. ان. ان با پخش فيلم مذكور، ‌اين تصاوير را بكلي مغاير با ادعاهاي نظاميان بعد از بازگشت به كشورشان توصيف كرد و افزود: اين تصاوير بيانگر زندگي راحت و توأم با آسايش آنهاست، ‌در حالي كه در لندن عكس اين مسأله نشان داده شد‍.
سي. ان. ان همچنين گزارش داد: تصاوير نظاميان انگليسي بازداشت شده كه در حال شادماني، ورزش و غذا خوردن در محيطي مجلل هستند، ‌موج انتقادات در انگليس از اين نظاميان، بويژه در خصوص بهره‌بري مادي آنها از چاپ خاطراتشان را در پي داشته است. مسأله ديگري كه به اين امر دامن زده تمجيد برخي رهبران مذهبي انگليس از رفتار انسان دوستانه‌ي ايرانيان است.
شبكه‌ خبري يورونيوز در اروپا نيز با پخش اين تصاوير، ‌محتواي آنها را مغاير با ادعاهاي نظاميان انگليسي توصيف كرد و گفت: وضعيت نگهداري اين نظاميان در ايران به هيچ وجه با سخنان آنها در انگليس مطابقت ندارد و نمي توان از تصاوير پخش شده، اعمال فشار بر نظاميان را استخراج نمود.
افكار عمومي انگليس نيز با ابراز انزجار نسبت به دروغ پردازيهاي سربازان انگليسي آزاد شده، ‌وزارت دفاع بريتانيا را به دليل صدور مجوز فروش خاطرات به آنها، مسؤول اين رسوايي بزرگ قلمداد كردند.
روزنامه‌ تايمز اين اقدام وزارت دفاع را به شدت محكوم و از آن بعنوان عملي قبيح، ‌شرم‌آور و به دور از اخلاق نظاميگري ياد كرد. تايمز در ادامه، مصاحبه‌ تلويزيوني في ترني (نظامي زن آزاد شده) را عامل مثبت ديگري به نفع ايران و تضعيف كننده روحيه نظاميان انگليسي در عراق ارزيابي كرد و نوشت: اگر ايرانيان نسبت به آزادي ملوانان انگليسي شك داشتند، اكنون اين شك تبديل به يقين شده كه برنده‌ اين ماجرا ايران بوده است.
لرد هشتاين، وزير دفاع اسبق حزب نومحافظه‌كار نيز با اشاره به مصاحبه هاي صورت گرفته اظهار داشت: تا كنون موضوعي به اين صورت منزجر كننده نديده بودم.
روزنامه‌ ديلي تلگراف ضمن انعكاس انتقاد خانواده هاي كشته‌شدگان انگليسي در عراق و افغانستان، اين ماجرا را سيرك رسانه اي ناميد و از آن با عباراتي چون «شرم آور» و «منزجر كننده» ياد كرد.
اين روزنامه در مقاله‌ي ديگري با عنوان «آيا في ترني يك شير زن است يا اهانت كننده به سربازان انگليسي» اظهار داشت: سخنان وي در زمان حضور در ايران معقو‌‌ل‌تر و اثرگذار تر از آن چيزي بود كه وي پس از بستن قرارداد با روزنامه «سان» و «آي.تي.وي» اظهار داشت. وي با هر كلمه‌اي كه از زبان خارج مي سازد، وضع موجود را بدتر مي كند.
موج اعتراضها و تمسخر ادعاي سربازان آزاد شده، حتي درمورد ادعاي دروغين بدرفتاري با آنها در ايران، ‌به سايتهاي شخصي شان نيز كشيده شد. در اظهار نظري در سايت خانم في ترني آمده است: بايد بگويم ايراني ها نيازي ندارند كه بيش از اين از شما و همكارانتان استفاده تبليغاتي كنند. شما قبلاً و بطور مجاني چنين تبليغاتي را به نفع آنان انجام داده ايد.
وزير دفاع دولت در سايه‌ انگليس در اين باره اظهار داشت: اين اقدام به تنزل جايگاه و شئونات كشور منجر شد... ما سربازانمان را در واقع به شكلي بسيار خوار و تحقير آميز به حراج گذاشتيم.
سرانجام بلر در واكنش به اين رسوايي مجبور شد وزير دفاع خود را توبيخ نمايد و از فروش خاطرات 15 نظامي آزاد شده جلوگيري بعمل آورد و حتي اعلام كند كه از اين ماجرا بي‌اطلاع بوده است.
پس از اين اقدام، دس براون ‌وزير دفاع انگليس در مصاحبه‌اي با عقب‌نشيني از موضع قبلي خود در مورد صدور مجوز براي فروش خاطرات نظاميان بازداشت شده اعتراف كرد: من اشتباه كردم و در اين باره و آنچه رخ داده مقصر بودم و اين باعث شد اعتبار نيروهاي مسلح زير سؤال برود. من از اين بابت متأسفم.
اما اقدام دولت بلر و حتي اعتراف وزير دفاع نيز موجب تسكين افكار عمومي نشد.
ديلي تلگراف در اين باره نوشت: تصميم شتاب آلود براون، وزير دفاع در منع ادامه‌ فروش مصاحبه، باعث نخواهد شد تا تحقيقات اين پارلمان درباره اين تصميم وزارت دفاع فراموش شود.
روزنامه‌ي تايمز نيز در اين باره ابراز عقيده كرد: اگر چه براون از موضع قبلي خود مبني بر فروش اطلاعات عقب نشيني كرده، ‌اما واقعيت آن است كه وي قبل از عقب نشيني از اين جبهه، ‌دچار شكست كامل شده است.[color=red]
در پي اين امر پارلمان انگليس، ‌وزير دفاع دولت بلر را احضار كرد و خواستار بركناري وي شد. بدين ترتيب جمهوري اسلامي ايران حتي پس از آزادي نظاميان متجاوز انگليسي، ‌توانست با مديريت هوشمندانه‌ خود يكبار ديگر انگليس را تحقير كند.[/color]
مطالعه و بازنگري سناريوي خطرناك نظام سلطه براي تحت فشار قرار دادن جمهوري اسلامي ايران بخوبي آشكار مي‌سازد كه وقوع حادثه‌ دستگيري نظاميان انگليسي و پيروزي قاطعانه‌ دولت ايران در ابعاد مختلف اين ماجرا، از الطاف خفيه‌ الهي در حفظ نظام جمهوري اسلامي است. در ادامه برخي از دستاوردهاي خيره‌كننده‌ اين حادثه، بصورت اجمال مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
* دستاوردها:

1ـ تحت الشعاع قراردادن قطعنامه‌ 1747:
همانطور كه اشاره شد، آمريكا و انگليس به همراه چند كشور اروپايي و با استفاده از قطعنامه 1747 و اعمال فشارهاي سازماندهي شده، ‌درصدد ايجاد فضاي رواني سنگين عليه ملت ايران بمنظور وادار نمودن مسؤولين به پذيرش خواسته هاي آنها و عقب نشيني از مواضع خود پيرامون بحث هسته‌اي بودند. رسانه هاي تبليغاتي غرب نيز تلاش مي كردند در همراهي با اين سناريو و بزرگنمايي قطعنامه‌ مذكور، ‌وانمود كنند كه عرصه بر ايران گام به گام تنگ تر شده و تهران راهي جز به اصطلاح تسليم ندارد.
اما دستگيري تفنگداران انگليسي به شدت فضاي رسانه اي جهان را تحت تأثير قرار داد. بگونه‌اي كه ابتكار عمل در حوزه‌ اطلاع رساني كاملاً در اختيار جمهوري اسلامي قرار گرفت و اين رسانه ها مجبور به بازي در پازل تعريف شده از سوي ايران شدند.
جان بولتون، ‌سفير سابق آمريكا در سازمان ملل، در مقاله‌اي اظهار داشت: ايران با دستگيري ملوانان و سپس آزاد نمودن آنها با هدف تحت پوشش قرار دادن برنامه هاي هسته‌اي خود، يك پيروزي بزرگ سياسي بدست آورد.
روزنامه‌ تايمز لندن نيز با تأكيد بر پيروزي دولت ايران در ماجراي 15 نظامي انگليسي، ‌آنرا موجب منحرف شدن بحث انزواي ايران دانست.
همچنين روزنامه‌ فاينشنال تايمز اين حركت را پاسخ ايران به قطعنامه‌ 1747 ارزيابي كرد.

2ـ برهم خوردن سناريوي آمريكايي ـ‌ انگليسي عليه ايران:
بر اساس توضيحات پيش گفته، ‌نظام سلطه و در رأس آن آمريكا و انگليس تلاش مي كرد با استفاده از قطعنامه 1747 و تنگ كردن محاصره اقتصادي و نظامي، ‌ايران را وادار به عقب نشيني در مواضع هسته‌اي خود نمايد.
اما ماجراي تجاوز و دستگيري نظاميان انگليسي، ‌اين دو كشور را به شكل غير منتظره اي با معادلات جديد و پيچيده روبرو ساخت كه باعث بروز شكاف قابل ملاحظه اي در اقدامات آنها شد. آمريكا تلاش مي كرد با تحريك انگليسي‌ها، آنها را به عرصه‌ رويارويي و حتي برخورد محدود نظامي با جمهوري اسلامي، هدايت نمايد.
اما انگليسي ها با بي نتيجه ماندن مواضع قلدرمآبانه‌ روزهاي اول و پايداري ايران، ‌كاهش تنش‌ها و حل هرچه سريعتر اين مسأله از طريق ديپلماتيك را در دستور كار قرار دادند.
در اين بين دولت جمهوري اسلامي توانست با اتخاذ استراتژي مؤثر و مدبرانه، زمينه‌هاي جدايي هرچه بيشتر مواضع، در دو سوي آتلانتيك را فراهم نمايد. بگونه اي كه اين مسأله مي تواند حتي در روند رسيدگي به پرونده هسته‌اي ايران نيز تأثير گذار باشد.

3ـ تحقير انگليس و آمريكا:
ماجراي 12 روزه‌ دستگيري نظاميان، ‌با موضعگيري غيرمنطقي دولت بلر، ‌به يك نبرد تبليغاتي و رواني بين انگليس و حاميانش با جمهوري اسلامي ايران تبديل شد و اكنون به اعتراف همه رسانه ها، ‌حتي رسانه هاي انگليسي، ‌لندن و حاميانش در اين منازعه متحمل شكست تلخي گرديده اند.
عقب نشيني آشكار دولت بلر پس از موضعگيري هاي قلدرمآبانه روزهاي اوليه و در پي پخش تصاوير اعترافات سربازان انگليسي، نه تنها موجب تحقير بريتانيا شد، بلكه شكست سنگيني براي بوش و دولتمردان كاخ سفيد نيز محسوب گرديد.
زيرا پس از موضعگيري هاي جانبدارانه‌ بوش در اين مسأله و تلاش رسانه هاي آمريكا براي تحريك لندن به انجام تحركات نظامي، ‌اين امر با مخالفت شديد جامعه انگليس مواجه شد و همه جريانات سياسي اين كشور با انتقاد از پيشنهادات كاخ سفيد، ‌راه حل مسالمت آميز را مفيد دانستند. رسانه‌هاي غربي نيز با بكاربردن الفاظي نظير بزدل، ‌ناتوان، ‌احمق و... عليه بوش و بلر آنها را تحقير كردند.
از سوي ديگر آزادسازي نظاميان مذكور به دليل رأفت اسلامي توسط دولت جمهوري اسلامي ايران، شكست ديگري براي ديپلماسي خارجي انگلستان به دنبال داشت و همه تحليل‌گران آن را تحقيري مضاعف براي دولت بلر ارزيابي كردند.
سرهنگ ديويد هانت در مصاحبه با شبكه‌ فاكس نيوز ضمن بيان اينكه جمهوري اسلامي با بازداشت نظاميان انگليسي ضربه‌ مهلكي به دولتهاي آمريكا و انگليس زد، اظهار داشت: ايران با اين كار انگشت خود را در چشم دولتهاي انگليس و آمريكا فرو برد.
همچنين رابرت فيسك روزنامه نگار كهنه كار روزنامه‌ انگليسي اينديپندنت در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: حتي اگر توني بلر اين را نفهمد، ‌اين يك حقيقت است كه ايران استاد تحقير كردن غرب است. ايران با اين كار ارتش انگليس، توني بلر، جرج بوش و كل عمليات نظامي در عراق را تحقير نموده و از سوي ديگر افكار عمومي را هم از آن خود كرده است.
روزنامه‌ انگليسي ديلي تلگراف نيز در گزارشي به عذرخواهي بريتانيا جهت ورود غير مجاز به آبهاي ايران اشاره نمود و نوشت: سربازان انگليسي آزاد شدند، ‌اما بريتانيا تحقير گرديد. فرمانده‌‌ نيروي دريايي انگليس بايد پاسخگو باشد.

4ـ به چالش كشيدن قدرت نظامي آمريكا وانگليس وشكست هيمنه آنها:
دستگيري نظاميان و بازداشت مقتدرانه‌ آنها به مدت 12 روز توسط جمهوري اسلامي، بدون اعتناء به تهديدات دولت انگليس و حاميان آن، از جمله آمريكا و اتحاديه‌ اروپا، و در پي آن پخش اظهارات اين افراد مبني بر نقض حريم آبهاي سرزميني ايران، ‌ضعف نيروهاي فرامنطقه‌اي حاضر در خاورميانه را بيش از پيش آشكار ساخت.
تسليم بدون مقاومت تفنگداران نيروي دريايي انگليس و عدم توانايي ناو جنگي كورنوال در حمايت از آنها و سپس اعزام زود هنگام بازداشت شدگان به تهران و تهيه اعترافات آنها دركوتاه ترين زمان ممكن، از نظر نظامي تحقير بزرگي براي ارتش اين كشور محسوب گرديد.
اين مسأله اذهان فرماندهان ارتش و جامعه‌ انگليس را با اين سؤال مواجه ساخت كه چگونه مي توان با نيروهايي كه آموزش رنجري ديده اند، اما اينگونه تسليم نيروهاي ايراني شدند، ادعاي دفاع از منافع انگليس را داشت. روزنامه‌ تايمز در گزارشي به قلم ريچارد بيستون ‌نوشت: فهرستي از خطاها شامل ضعف اطلاعاتي وآموزش ناكافي، از عوامل دستگيري نظاميان مي باشد.
ديلي تلگراف نيز به نقل از برخي متخصصان دريانورد انگليس اظهار داشت: قايقهاي ايراني مي بايست توسط رادار كشتي كورنوال ديده مي‌شدند. از سوي ديگر نزديك شدن اين كشتي به مرزهاي آبي ايران، بدون پشتيباني نظامي غير قابل توجيه است.

5ـ تحميل اراده به دشمن و تبديل تهديد به فرصت استراتژيك:
تحميل اراده‌ جمهوري اسلامي ايران به انگليس، از دو منظر سياسي و نظامي قابل بررسي است. يكي از دستاوردهاي دستگيري متجاوزين، وادار نمودن لندن به عقب نشيني از موضع مغرورانه به موضع نرم بود. دولت بريتانيا در اولين روزهاي حادثه با ادبياتي قلدرمآبانه به صراحت اعلام كرد: انگليس هيچ درخواستي را براي آزادي 15 شهروند خود مطرح نخواهد كرد و به مذاكره اعتقادي ندارد.
پس از آن نيز توني بلر طي سخناني اظهار داشت: در صورتي كه تفنگداران و ملوانان ارتش اين كشور هر چه زودتر آزاد نشوند، ‌اين ماجرا وارد فاز جديد خواهد شد.
اين ادبيات تهديدآميز كه با جنجال تبليغاتي و رواني غرب نيز همراه بود، از ايران مي خواست كه بدون مطالبه‌ هر گونه در خواستي، ‌بازداشت شدگان را آزاد نمايد.
در اين ميان نيز متأسفانه‌ برخي از عناصر وابسته به جبهه‌ اصلاحات با مرعوب شدن از چنين درشت گويي‌هايي، اقدام شجاعانه و قانوني مرزبانان جمهوري اسلامي را زير سؤال بردند.
اما بي اثر بودن اينگونه موضعگيري از سوي دولتمردان لندن و ناتواني بريتانيا در حل سريع مسأله از يك سو و عقب نشيني هاي پي در پي آنها در برابر مواضع مدبرانه‌ و مقتدارانه‌ ايران از سوي ديگر، موقعيت دولت حزب كارگر (حزب دولت بلر) را به شدت تضعيف كرد و در پي آن انتقادات افكار عمومي از عملكرد بلر در آستانه انتخابات، در اين كشور به شدت افزايش يافت. مصاحبه هاي تلويزيوني و اعترافات نظاميان دستگير شده نيز ضربه‌ سخت ديگري به اين دولت وارد نمود و نشريه‌ يو. اس. اي. تودي و روزنامه‌ي آلماني دويچه زايتونگ در گزارشهاي مشابهي اعلام كردند كه سلسله اعصاب دولت هاي انگليس و آمريكا در اين ماجرا به هم ريخته است.
تلويزيون خبري فرانسه نيز درباره‌ اين تحميل اراده گفت: ايران بعد از آنكه انگليس متعهد شد ديگر به آبهاي اين كشور تجاوز نكند، دست به آزادي نيروهاي دريايي اين كشور زد. ايران در اين قضيه از هر جهت پيروز شد. چرا كه ثابت كرد به عنوان كشوري قدرتمند در منطقه است كه هم مي تواند مذاكره كند و هم قادر است به اين گونه اقدامات دست بزند.
از سوي ديگر نحوه‌ رفتار جمهوري اسلامي با نظاميان بازداشت شده و تأكيد بر حل موضوع از طريق ديپلماتيك و آزادسازي از سر موضع اقتدار و كرامت اسلامي، ‌تأثير قابل توجهي در سطوح مختلف جامعه انگليس داشت.
تاجايي كه بلر نخست وزير انگليس كه در اواخر 1385 ايرانيان را غيرمتمدن خوانده بود، ‌پس از آزادي نظاميان اظهار داشت: ما به ايران به عنوان كشوري با تمدن و با تاريخي پر‌افتخار و با شكوه احترام مي‌گذاريم.
وي در ادامه سخنان خود در برابر خبرنگاران تأكيد كرد: در اين ايام شرايط جديد مناسبات با ايران فراهم شد كه در صدد تداوم آن مي باشيم.
در همين رابطه جامعه‌ انگليس و بسياري از شخصيت ها نيز از امكان گسترش روابط با ايران سخن به ميان آوردند.
از منظر نظامي نيز در پي اين حادثه و پايداري جمهوري اسلامي، كليه‌ اقدامات ارتش بريتانيا و آمريكا (شامل رزمايش دريايي، ‌عمليات كشت زني و كنترلي، ‌اقدامات ايذايي در خليج فارس و...) متوقف شد كه در نهايت منجر به دستور اكيد آمريكائيها و انگليسي ها به نيروهايشان، مبني بر عدم نزديك شدن به آبهاي ايران گرديد.

6ـ آشكار شدن رفتارهاي يكجانبه و غير منطقي غرب در برابر ايران:
بررسي دقيق واكنش ها و بيانيه هاي صادره در اروپا و آمريكا و حتي شوراي امنيت سازمان ملل به عكس العمل منطقي ايران در دستگيري متجاوزين انگليسي، ‌اين واقعيت را بيش از گذشته در برابر افكار عمومي جهانيان قرار داد كه غرب در برخورد با جمهوري اسلامي، ‌بدون در نظر گرفتن مباني حقوقي و تنها با نگاه سياسي رفتار مي نمايد.
آشكار شدن اين رفتار تبعيض آميز و بدور از انصاف، ‌حقانيت ايران در خصوص پرونده هسته‌اي را به خوبي اثبات مي كند.

7ـ توليد اقتدار و غرور و افزايش اتحاد ملي:
اقدام جمهوري اسلامي در برخورد با متجاوزين و تحقير غرب، ‌موجب غرور و سرافرازي ملت ايران شد و سبب گرديد ناظران منطقه‌اي و بين‌المللي، موقعيت كشور ايران را در مقايسه با گذشته، بسيار پر افتخار و مقتدرتر ارزيابي نمايند. علاوه بر اين حمايت اقشار مختلف جامعه بخصوص جريانهاي سياسي، از مواضع نظام در اين رابطه، موجب تعميق اتحاد در آحاد ملت گرديد.
كرث اسميت در گزارشي كه روزنامه‌ فاينشنال تايمز اقدام به چاپ آن نمود، ضمن اشاره به مواضع جريانهاي مختلف سياسي در ايران پيرامون اين حادثه اظهار داشت: دستگيري ناويان انگليسي موجب نزديكتر شدن طبقات سياسي در ايران به يكديگر شده است.
روزنامه‌ انگليسي گاردين نيز به نقل از يك منبع ايراني نوشت: اين درسي براي رهبران انگليسي بود. آنها فكر مي كنند در قرن 19 زندگي مي كنند و بريتانيا يك امپراتوري است. ولي ما سلسله پهلوي نيستيم و بريتانيا نيز ديگر يك امپراتوري نمي باشد.

8ـ انسجام اسلامي براي مقابله با فرقه‌گرايي و اختلافات:
آمريكا و انگليس براي مقابله با بيداري اسلامي و كاهش قدرت نرم جمهوري اسلامي ايران، ايجاد تقابل فرقه‌اي و قومي در منطقه را در دستور كار خود قرار دادند. در همين راستا آنها بصورت گسترده اي تلاش كردند با ايجاد اختلافات در منطقه، رويارويي اسلام و غرب را به منازعه‌ شيعه و سني تبديل نمايند. علاوه بر اين با تشكيل جبهه‌ عربي در برابر ايران و حمايت از آن، ‌اعراب را از مقابله با رژيم صهيونيستي به سوي اختلاف با ايران هدايت كنند. اما ديپلماسي موفق و عزتمندانه‌ دولت ايران طي جريان دستگيري 12 روزه‌ تفنگداران انگليسي، شرايط جديدي را در منطقه بوجود آورد و رويكرد اعراب به ايران افزايش يافت كه همين امر موجب خنثي شدن توطئه‌ي نظام سلطه و گسرش انسجام اسلامي گرديد.
شبكه‌ الجزيره با اشاره به يك نظرسنجي اعلام داشت كه 77 درصد مردم منطقه از اقدام ايران در دستگيري نظاميان انگليسي حمايت كرده‌اند و 80 در صد نيز بخاطر آزاد نمودن آنها از جمهوري اسلامي ايران تشكر كرده‌اند.

9ـ افزايش قدرت بازيگري ايران در سطح منطقه و بين الملل:
پيش از ماجراي دستگيري نظاميان انگليسي، ‌بسياري از صاحب نظران و شخصيتهاي سياسي غرب، از جمله وزير دفاع آمريكا اعتراف كرده بودند كه ايران برگ هاي برنده بسياري در اختيار دارد كه آنرا به قدرت اول خاورميانه تبديل نموده است. اما وقوع اين ماجرا و پيروزي جمهوري اسلامي، ‌ابعاد اقتصادي، ‌سياسي و نظامي برتري ايران را بخوبي آشكار ساخت.
در اين رابطه افزايش ناگهاني قيمت نفت و ركورد شكني آن در سال 2007 بار ديگر تأثير قدرتمند ايران بر شريان انرژي را نشان داد و براي غربي‌ها اين پيام را به همراه داشت كه بهترين راه، براي حل اختلافاتشان با تهران در زمينه هاي مختلف، از جمله دستيابي به فن آوري هسته‌اي، ‌مذاكرات مسالمت‌آميز خواهد بود و هرگونه اقدام غيرمنطقي عليه جمهوري اسلامي، افزايش شديد قيمت نفت را به همراه خواهد داشت. در اين راستا به پيش بيني تحليل‌گران اقتصادي در صورت وقوع حمله‌ نظامي عليه تأسيسات هسته‌اي ايران، حتي به شكل محدود، ‌قيمت نفت سه رقمي خواهد شد.
علاوه براين، قدرت نمايي ايران مقابل نظام سلطه در منطقه، تحليلگران غربي را وادار به موضعگيري كرد. روزنامه فاينشنال تايمز درباره‌ دستگيري نظاميان انگليسي ابراز عقيده نمود: از آغاز تا پايان اين مسأله را بايد در جهت تلاشهاي ايران براي قدرت نمايي در خاورميانه و فراتر از آن ارزيابي كرد. ايران شاهد ضعف ديگران بود و اين كشور مي‌تواند مطمئن باشد كه نيازي به ترس از يك پاسخ قوي نيست.
سرهنگ ديويد هانت، نويسنده و نظامي بازنشسته آمريكايي نيز در مصاحبه با شبكه تلويزيوني فاكس نيوز گفت: ايران بتدريج به ابرقدرتي در منطقه تبديل مي شود و با وجود اينگونه اقداماتش، كسي نيست كه پاسخگوي ايران باشد و در برابر آن بايستد.
جان بولتون سفير پيشين آمريكا در سازمان ملل نيز اقدام ايران را يك نمايش قدرت در صحنه سياسي و نظامي خاورميانه و حتي فراتر از آن ارزيابي كرد و نوشت: حكومت ايران سرگرم پيش بردن يك انقلاب مذهبي در منطقه است.

10ـ نمايش اقتدار و توان دفاعي جمهوري‌اسلامي‌ايران:
بنا بر اعتراف رسانه هاي غربي، اقدام ايران در برخورد با ارتش بريتانيا نشان داد كه تهران، توانايي برخورد با هرگونه تعرضي به منافع و تماميت ارضي خود را دارد. تا جايي كه رژيم صهيونيستي اعلام كرد كه ايران اكنون به سلطان آبهاي خليج فارس تبديل شده است.
خانم جوديت كيپر مشاور خاورميانه‌اي شوراي روابط خارجي آمريكا در اظهار نظري درباره‌ دستگيري نظاميان گفت: ايرانيها به روشني نشان دادند از توانايي كامل برخوردارند تا آنچه را كه مي خواهند در منطقه‌ خليج فارس انجام دهند.
روزنامه‌ انگليسي اينديپنديت در اين باره نوشت: ايران با اين حركت مجدداً نقش خود را بعنوان يك قدرت منطقه‌اي كه توانايي ضربه زدن به منافع آمريكا و انگليس را دارد اثبات نمود.
علاوه بر اين، دستگيري تفنگداران انگليسي مجهز به سلاحهاي مدرن كه تحت پشتيباني مستقيم ناو جنگي كورنوال از نوع فريگيت و هلي كوپتر هاي آن قرار داشت، اقتدار ايران در منطقه را بيش از پيش نشان داد و براي همه آشكار ساخت كه توانايي جمهوري اسلامي در واكنش به تهديدات، ‌بسيار سريع، ‌جدي و قاطعانه خواهد بود. نشريه‌ آمريكايي نيويورك سان در مقاله اي با اشاره به اين موضوع، از مهارت و سرعت عمل نيروهاي سپاه در مواجه با نيروهاي انگليس اظهار تعجب كرد و نوشت: همگان حق دارند گيج شده باشند.
اين نشريه‌ آمريكايي در پايان نتيجه گيري كرد: ايران موفق تر بوده است. زيرا در نهايت آنها مالك خليج فارس هستند.
واشنگتن پست نيز در مقاله اي، دولت جمهوري اسلامي را برنده اصلي دستگيري 15 نظامي انگليس در آبهاي خليج فارس خواند.
ايلان پيرمان، معاون انستيوي شوراي روابط خارجي آمريكا طي مصاحبه اي در اين زمينه گفت: ايران با اين اقدام مي خواست به آمريكا پيام دهد كه آمادگي مقابله با آمريكا را دارد. در اين زمينه متأسفانه ايران جايزه گرفت.
روزنامه‌ انگليسي ديلي تلگراف نيز با انتشار گزارشي در اين باره نوشت: دستگيري ملوانان انگليسي ثابت كرد ايران هر زمان كه بخواهد مي تواند غرب را به درد سر انداخته و اين كار را با مصونيت كامل انجام مي دهد.

11ـ كسب وجاهت بين المللي و تقويت گفتمان مذاكره:
اقدام جمهوري اسلامي در دستگيري نظاميان انگليسي متجاوز، ‌عزم و اقتدار ايران براي صيانت از حريم مرزهاي سرزميني خود را آشكار ساخت كه از ديد بسياري از صاحب نظران بين‌المللي مورد توجه و ستايش قرار گرفت.
لرد لامونت، وزير دارائي سابق انگليس در مصاحبه با شبكه راديويي بي. بي. سي گفت: ايرانيان كاملاً حق دارند كه درباره مرزهاي خود بسيار حساس بوده و از بابت ورود غير قانوني به قلمرو خود اظهار نگراني كنند.
در كنار اين امر برخورد محبت آميز با نظاميان بازداشت شده و در نهايت آزادسازي آنها از سر رأفت اسلامي، سبب بهبود بيش از پيش ديدگاههاي جامعه جهاني نسبت به رفتار جمهوري اسلامي ايران شد.
رسانه هاي غربي كه همواره تلاش مي كنند به شكلي مغرضانه، چهره اي افراطي و سركش از ايران به تصوير بكشند، در پي اين اقدام مجبور به تحسين و معرفي جمهوري اسلامي ايران بعنوان كشوري متمدن، ‌اهل مذاكره و با احساس و عاطفه شدند.
همچنين اين ماجرا براي چندمين بار ثابت كرد كه سياست فشار و تهديد عليه ايران كارايي ندارد و بهترين راه حل اختلافات، ‌مذاكره و گفتگو است. در اين راستا اكثر تحليلگران با توجه به اين نكته تأكيد كردند كه موضع هسته‌اي ايران نيز مي تواند از طريق گفتگو حل شود.
كريستين سانيس مانيتور در اين باره نوشت: آزادي اين زندانيان نشان داد كه رويكرد نرم ـ نرم مي تواند در برخورد با ايران مؤثر باشد.
يكي از مقامات پنتاگون نيز در مصاحبه با روزنامه‌ انگليسي ديلي تلگراف اظهار داشت: ايران در اين مسأله خود را منطقي جلوه داد. آنها با موفقيت اين كار را مديريت كردند و اكنون در خاورميانه به نيكي شناخته مي‌شوند و اگر بخواهند مي توانند اين كار را بارها انجام دهند.
ديلي تلگراف در ادامه با اشاره به گفته هاي اين عضو پنتاگون مبني بر اينكه ايران هر چه مي خواست بدست آورد، نتيجه گرفت: آشكار است كه دولت ايران مواضع خود را در مسائلي مانند برنامه‌ هسته‌اي تقويت شده مي داند.
اتحاديه‌ي اروپا نيز در بيانيه اي خواستار حل مسأله موضوع هسته‌اي ايران از طريق مذاكره شد. روزنامه گاردين با اشاره به حل موضوع نظاميان از طريق مذاكره نوشت: آمريكا نيز مي تواند با بازنگري در اقدامات گذشته‌ خود در قبال ايران، ‌اختلافات خود با تهران را حل كند.
راسيسكاياگازتا روزنامه‌ رسمي روسيه با بيان اينكه در انگليس، مسأله بازداشت نظاميان را شرم آور مي دانند، خبر داد: طبق نظر سنجي شبكه‌ تلويزيوني اسكاي نيوز، 74 درصد مردم انگليس معتقدند در مسأله ملوانان، ‌وجهه‌ ايران به ميزان قابل توجهي بهبود يافته است.

12ـ نشان دادن كرامت برخواسته از اسلام:
آزادسازي نظاميان ارتش انگليس از سر رأفت اسلامي، تصويري زيبا از جوانمردي و بزرگواري ايرانيان كه برخواسته از اسلام بود، منعكس ساخت و خط بطلاني بر عمليات رواني نظام سلطه عليه ساحت مقدس پيامبر اعظم (صلي‌الله عليه و آله) ‌و دين اسلام كشيد. در پي اين اقدام، رسانه هاي گروهي جهان با معرفي ايران بعنوان كشوري متمدن و انسان دوست، دولت جمهوري اسلامي ايران را با زندانيان مذكور مورد ستايش قرار دادند و با مقايسه آن با رفتار آمريكا و انگليس در زندانهاي ابوغريب، گوانتانامو و... نتيجه گرفتند كه غرب با وجود تمام ادعاهايش، بدترين رفتارها را در قبال زندانيان ايران، عراق، افغانستان و. . . داشته است.
روزنامه گاردين با درج تصويري از شكنجه اسراي عراق توسط اشغالگران نوشت: ايراني‌ها نه‌سربازان انگليسي را كتك زدند،‌نه كيسه پلاستيكي بر سر آنها كشيدند و نه به آنها شوك الكتريكي وارد كردند. واقعاً ايراني ها بي تمدن هستند!؟
اين عبارت درواقع پاسخ اين روزنامه‌ انگليسي به سخنان بلر بود كه قبل از دهه‌ فجر سال 85 در اظهارات احمقانه اي، ملت ايران را غير متمدن خوانده بود.
اين روزنامه در ادامه تأكيد كرد: هديه ايران به مردم انگليس زماني بيشتر نمود پيدا كرد كه رئيس‌جمهور ايران در قبال آن هديه، هيچ‌گونه درخواستي از انگليس را مطرح نساخت.
الشرق الاوسط نيز در مقاله اي با عنوان «اسيران آنها و اسيران ما!» نوشت: آزادي 15 ملوان بعنوان هديه‌ عيد پاك و غير مشروط از سوي رئيس جمهور ايران از سوي اروپائيها و غرب مورد خرسندي قرار گرفت. بر سر ملوانان نه تنها كيسه‌ سياه كشيده نشد ـ‌ كاري كه با زندانيان ابوغريب و گوانتانامو صورت مي گيرد ـ بلكه با ايشان با احترام كامل و بدون هيچ اهانت و يا ذلتي رفتار شد. تعامل ايران با سرباز زن بريتانيايي، ارج نهادن به مقام زن و مادر بود.
ديلي تايمز پاكستان هم ابراز عقيده كرد: اين اقدام ايران، تمايز روشن بين رفتار ايران با زندانيان و رفتار آمريكا در مكانهايي نظير ابوغريب را نشان مي دهد.

13ـ تحسين رفتار ايران از سوي افكار عمومي جهان:
رفتار منطقي و مقتدرانه‌ جمهوري‌اسلامي در دستگيري متجاوزين به مرزهاي سرزميني ايران و مقاومت در برابر فشار خارجي و در پي آن آزادسازي بازداشت شدگان انگليسي از موضع كرامت اسلامي، ‌تحسين افكار عمومي جهانيان را به دنبال داشت. تا جايي كه حتي رسانه هاي غربي نيز به پيروزي ايران و شكست و تحقير انگلستان اعتراف كردند.
روزنامه‌ي فاينشنال تايمز در تحليلي به قلم جان بولتون سفير پيشين آمريكا در سازمان ملل، آزادي ملوان بريتانيايي را يك پيروزي داخلي و بين‌المللي براي جمهوري اسلامي ايران توصيف نمود و اعتراف كرد: ايران از اين بحران برنده بيرون آمد.
وي در پايان اين مقاله نتيجه گيري كرد: ايران نقطه ضعف غرب را درك كرده و مي تواند دست به اقدامات مشابه و يا بزرگتري نيز بزند.
همچنين روزنامه‌ القدس العربي چاپ لندن درمقاله‌اي نوشت: هر چند هر دو طرف (ايران و انگليس) تأكيد دارند كه طرف پيروز اين جريان مي‌باشند، اما همه شواهد حاكي از آن است كه ايراني ها در اين مسأله دو پيروزي بزرگ بدست آوردند. پيروزي اول ايران در بعد نظامي است كه به دستگيري نظاميان انگليسي در يك عمليات مقتدرانه منتهي شد. دومين پيروزي آنها در زمينه‌ ديپلماسي است كه دولت انگليس را وادار نمود به گفتگوي مستقيم با تهران و عذر خواهي از آنها (ايراني‌ها) ‌به علت تجاوز به مناطق مرزي ايران و همچنين قول دادن به اينكه در آينده چنين اقداماتي ديگر تكرار نشود، ‌تن بدهد.
روزنامه روسي ماسكوفسكي كامسامولتس در مطلبي با اشاره به اسرار نهفته در آزادي اسراي انگليسي ابراز عقيده كرد: حدسيات زيادي در اين مورد مي توان مطرح كرد. ولي يك واقعيت را نمي توان انكار كرد و آن اين است كه تهران با هديه عيد پاك خود (آزادسازي نظاميان انگليسي)،‌ نبرد تبليغاتي با لندن در مورد نظاميان بازداشت شده را برنده شد و لندن به رغم آزادي ملوانان بازنده بود.
روزنامه‌ انگليسي اينديپندنت نيز با اشاره به اينكه توني بلر در اولين اظهارات خود پس از آزادي نظاميان انگليسي عليرغم خوشحالي، پريشان و عصبي بود، حركت ايران را يك پيروزي شگفت انگيز و غير قابل انتظار ارزيابي كرد كه شادماني مردم انگليس را در پي داشت.
روزنامه‌ عرب نيوز در عربستان نيز اين اتفاق را يك پيروزي براي ايران ناميد.

14ـ تحقق وعده الهي:
بررسي دقيق دستاوردهاي اشاره شده، ‌موفقيت قاطعانه‌ جمهوري اسلامي را از هر نظر مورد تأكيد قرار مي دهد.
مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي) در پيام نوروزي خود در ابتداي سال 1387 درباره اين رويداد فرمودند: در آغاز اين سال (1386) ماجراي دستگيري و سپس عفو و آزادي ملوانهاي متجاوز بيگانه به كشورمان، ملت را سرافراز كرد و چهره‌ ملت عزيز ما را در دنيا چهره‌اي مقتدر و در عين حال بردبار و پُرگذشت نشان داد.
بدين ترتيب تحقق وعده الهي مبني بر نصرت مؤمنان و صابران، ‌مسلط ساختن رعب و وحشت بر قلوب دشمنان اسلام و ايجاد آرامش و سكينه در قلوب مؤمنان، بارزترين دستاورد محسوب مي شود.
اين مسأله درسهاي آموزنده اي را نيز براي مرعوبان، ‌قدرت طلبان و ساده لوحاني داشت كه پيوسته با بزرگنمايي و پررنگ نمودن خطر دشمنان، ‌شرايط را خطرناك و بحراني جلوه مي دهند. درسهايي كه شايد مهمترين آن را مي‌توان اعتقاد به اشاره‌ امام عظيم الشأن راحل دانست مبني بر اينكه دست عنايت‌ الهي اين انقلاب را هدايت و محافظت مي كند. ايشان در همين راستا با پيش‌بيني شكست خفت‌بار دشمنان در رويارويي با اسلام عزيز فرمودند: من با اطمينان مي گويم اسلام ابرقدرت ها را به خاك مذلت مي‌نشاند.

رضا سراج

================================

ديگه قضاوت با دوستان عزيز هست.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تنها باید بگم زرشک!!!بجای اینکه بیاین درباره ی این بزرگان بنویسید ول کردین رفتیم سراغ چندین سال پیش.

اقا رضای گل شما هر چی بگی اقا مصطفی قبول نمی کنه و هر چی ایشون بگن شما قبول نمی کنی.پس چه فایده جز از بین رفتن انرژی شما؟؟

فقط یه چیزی.هر دولت یا حکومتی گندکاری هایدولت و یا حکومت پیشین خودش رو نمایان می کنه نه مال خودش رو.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]نه بابا کجاش نامتوازن بود
بعضی وقتها باید کسی رو که دوست داری آنچنان با جفت پا بری تو شکمش که وقتی از بیمارستان مرخص شد به اون بالاخونه اش یه تکونی بدهد [/quote]

به قول خودتون نه بابا !!!

امر ديگه ؟؟ نياز نيست كه كف گرگي ، تيغي چيزي بزنيم ؟؟

[b]دوست عزيز راي دهنده اصولگرا ، نگران مملكت[/b]،هنوز نيازي نشده كه امثال شما ها نگران اين مملكت و مسيرش باشين. اونقدر هستند كه از اصول دفاع كنند تا لازم نشه بچه ها از درس و مشق بيوفتند .

نمونه شماها و نظراتتون به كرات در بعضي سايت ديدم كه با نرمي جلو مياين و بعد هزار و يك انگ به نظام ميزنين.

خدمت شما و امثال شما بگم[color=darkred] [size=18]خط و اصول ما (و تا اونجايي كه خبر دارم مصطفي عزيز) اصل محكم ولايت فقيه هست. اين نظام قائم به فرد نيست. هزاران رئيس جمهور هم كه بياد اصل سر جاي خودش خواهد بود. هر كس در خط و جبهه ولايت فقيه بود دوست و هر كس ( تاكيد ميكنم هركس ) در جبهه مخالف بود دشمن ما محسوب ميشه و يقين بدون كه تا اخرين نفس پاي نظام بودم ، هستم و خواهم بود. [/size]
[/color]
اينجا بحث[color=darkred] نظام هست و سرزمين مقدس ايران[/color] و نه اصلاحات و نه اصول گرا معنايي ندارد. اين بحث هم خاتمه يافته تلقي بشه. والسلام

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خب الکترو عزیز از شما بابت این مقاله تاریخی خوب متشکرم.
از همه ی دوستانی که بحثهایی کرده اند متشکرم و توفیق روز افرونی را برایتان ارزومندم.
دوست عزیزم ارمانی بزرگ مطلبی را فرمودند که خواستم از منظر خویش هم گفته باشم.
خط و اصول ما اصول محکم اسلام است و هرکس در جبهه مخالف بود اگر از روی دانایی و دانستن حق دشمنی می کند خداوند او را هدایت کند . و اگر از روی ندانستن و در جربان نبودن است خداوند او را مورد امرزش خویش قرار دهد. بنده هم تا انچه در توانم هست در راه اسلام خواهم بود و نظام و حکومتی را اگر در راه اصول اسلام بود مورد پذیرش قرار خواهم داد و اگر روزی اطمینان حاصل شود که در راه اسلام نیست ولو اسما باشد مورد پذیرش قرار نخواهم داد. هیچگاه وابسته به افرادی نخواهم بود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]هر وقت یاد رفتاری که با انگلیسی های اسیر شده در زمان دولت نهم !!!!!! شد می افتم عصبانی می شوم [/quote]

[quote]ولی حالا که این صحبت را کردی این را هم بگو الان در ایران کی شبیه امام حسین (ع) است ؟[/quote]
اقاي sina12152000 شما كه خودت مدير ارشد و كميته انضباطي هستي تاپيك بايندر در سال 1320 رو وصل كردين به دولت ...... بعد هم ميگين چرا mostafa_by بحث رو سياسي ميكنه :lol:
بهتره خودتون اول كلاه خودتون رو قاضي كني بعد ببيني كي بحث منحرف كرده. حيف اين تاپيك نازنيني نيست
:lol:
از هر قشري فكر ميكني تو اين سايت ادم هست. ما هم بلديم ايراد بگيريم به دولت احمد شاهي ولي تا تكون ميخوريم فورا تذكر مي دين كه بحث سيــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــاســــــــــــــــــــي ممنوع icon_cool راستش بقيه كه دنبال مطلب خوب ميگردن پشيمان ميكنيد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.