RezaKiani

زرهی سپاه در دفاع مقدس (آغاز ، تحول و توسعه )

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

لطفا توسط مدیران سایت به بخش تاریخ جنگ ایران و عراق منتقل شود

منبع فصلنامه نگین ایران (فصلنامه تخصصی مرکز مطالعات دفاع مقدس سپاه پاسدارانشماره 27 زمستان 87) نقل با ذکر مأخذ اصلی بلامانع است.

121_resize.jpg122_resize.jpg123_resize.jpg124_resize.jpg125_resize.jpg126_resize.jpg127_resize.jpg129_resize.jpg

128resize.jpg130_resize.jpg

دوستان توجه کنند بعضی جاها رو که در موردشون حرف داشتم های لایت کردم. زرد به نشانه مثبت و قرمز به نشانه منفی. بعدا نظراتم رو درباره شون کامل می نویسم.

  • Like 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اقا رضا انتقالش دادم به بخش دفاع مقدس.فقط یه نکته.نتونستم اون بخش هایی که با رنگ زرد های لایت کرده بودین رو خوب بخونم. icon_cheesygrin icon_question

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خسته نباشید برادر کیانی با این مطلب کاملی که قرار دادید کار به نظر دادن کم سوادانی چون بنده نمیرسه!

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سامان جان من که بدون مشکل دارم می خونمشون.
گفته بودم که یه سری نکات رو علامت زدم و جلوشون شماره گذاشتم . درباره هر کدوم یه توضیح کوچیک می دم. های لایت زرد نکات مثبت و های لایت قرمز نکات منفیه که به ذهنم رسیده. فقط دوستان توجه کنند که این اظهار نظرهای من مال یه آدم حرفه ای نیست و به اندازه عقل خودمه. اگه جایی اشتباه کرده بودم لطف کنید و تذکر بدید.

1-نکته مثبتیه. در جنگ باید از هر فرصتی حتی کوچکترین فرصت استفاده کرد تا دشمن رو به زانو درآورد.

2- این هم مثه بالا. باید از هر فردی که می تونه تایثیر مثبتی روی کارمون داشته باشه استفاده کنیم فارغ از اینکه مال کجاس و دین ومذهبش چیه.

3-بدون شرح. جهت درج در تواریخ

4-این هم به همون 1و2 باز میگرده. استفاده از تمام ظرفیتهای علمی و صنعتی که در دست داریم برای چرخش کارها.

5-جهت ثبت در تاریخ

6- کل قضیه ای که در این مصاحبه بهش پرداخت می شه و به صورت منفی درآمده اینه که ما از تانکهامون به عنوان یه توپ زنجیر دار استفاده می کردیم و کمتر اون رو به عنوان تانک واقعی استفاده می کردیم. مهمترین مشخصه یه تانک عبارتند از قدرت حرکت، زره و توان آتش. ما از اولی کاملا غفلت کرده بودیم. در اینجامی بینیم که به جای پیشروی با تانک و ضربه زدن به نقاط حساس و ضعیف تر دشمن تانک رو به جای توپ 106 استفاده می کردیم. زمانی که در آلمان تانکها رو در لشکرهای زرهی متمرکز کردند آلمانها با این اشکال مواجه شدند که برای مقابله با تانکهای دشمن در لشکرهای پیاده چه کار باید کرد؟ جواب ساخت یه جور تانک با برجک ثابت بود که خیلی ارزون تر از تانکهای معمولی در میامد و اسمش رو گذشته بودند شکارچی تانک یا زره کوب Tank Destroyer. اینها در لشکرهای پیاده کار پشتیبانی از پیاده نظام رو برعهده داشتند.

7-از دیدگاه روانشناسی و مدیریت نکته خیلی جالبیه. فرمانده همیشه باید به فکر پشتیبانی و حمایت از نیروهایش باشه.

8-نکته منفی مدیریتی. این مسئله باعث تداخل در امر تصمیم گیری میشه . فرمانده یه گردان تانک نمی دونه که در صورت نیاز به چیزی باید پیش فرمانده تیپ بره یا باید مستقیما به لشکر مراجعه کنه. این جور مدیریت سبب می شه که کلی دوباره کاری و چالش بین نیروها و رده ها بوجود بیاد. بهتر بود پس از تمرکز امکانات در این لشکر خود تانکها و پرسنل اونها هم به همین لشکر واگذار می شدند و به صورت متمرکز فعالیت می کردند.

9-این هم جهت ثبت در تاریخ

10-بدون شرح

11- بازهم یه اشکال مدیریتی و بی توجهی.

12- یه اشکال دیگه که به اشکال 10 برمی گرده .نبود آموزش کافی و مناسب .

13-این بزرگترین مشکل بوده. یعنی عدم باور و خود باوری. همین مسئله دست زرهی رو می بسته و افراد نمی تونستند از پتانسیلهاشون به نحوه کامل استفاده کنند.

14و15- این هم یه اشکال مدیریتی دیگه که متاسفانه ما ایرانی ها اغلب به اون یه جورهایی آلوده هستیم.

16-بدون شرح

17-به 14 و 15 برمی گرده.

18- این دیگه از اون حرفاس. من که معنی اش رو نفهمیدم.

به هرحال امیدوارم دوستان ازش استفاده کنند. 2-3 تا مطلب دیگه هم درباره زرهی سپاه هست که از همین منبع گرفتم و به تدریج در سایت می ذارم.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
عالی بود . نکات جالبی در مورد زرهی سپاه در طول دوره جنگ و استراتزی زرهی سپاه گوش زد می کنه . زرهی برای نیروهای مسلح کشورهایی مانند ایران حکم پشتیبانی داره . در برابر زرهی پیشرفته ی دشمنان و سلاح های ضد زره به روز انها یا باید تانک به روز نشان داد یا از نیروی ضد تانک غیر زرهی با قابلیت تحرک بالا و اتش موثر و کشنده و قوی استفاده کرد .

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا توسط مدیران محترم سایت به بخش مربوطه منتقل شود:

منبع: فصلنامه نگین ایران (فصلنامه تخصصی مرکز مطالعات دفاع مقدس سپاه پاسدارانشماره 27 زمستان 87) نقل با ذکر مأخذ اصلی بلامانع است.

97_resize.jpg98.jpg99_resize.jpg100_resize.jpg101_resize.jpg102_resize.jpg103_resize.jpg104_resize.jpg105_resize.jpg106_resize.jpg107_resize.jpg108_resize.jpg109_resize.jpg110_resize.jpg111_resize.jpg112_resize.jpg113_resize.jpg114_resize.jpg115_resize.jpg116_resize.jpg117_resize.jpg118_resize.jpg119_resize.jpg120_resize.jpg
 

  • Like 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حیف این مقاله
بابا ما دیال آپ داریم هیچ کدوم کامل باز نشد icon_wink
اگه می شد تایپ کرد یا OCR ،خیلی ثواب داشتید

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
لینک اصلی رو بزارید تا دوستان بتونن یا پرینت کنن یا ذخیره
نمیشه همرو اینجا خوند

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من جداشرمنده تمام دوستان هستم. این مطلب لینک اصلی نداره. من خودم اینها رو از توی مجله درآوردم و آپ لود کردم. البته سرعت اینترنت اداره ما خیلی بالاست. تایپ کردن اینهمه صفحه برای من یکی که امکان نداره . اگر می شد نوکر همتون هم بودم. به هرحال اگر کسی راه حلی به فکرش می رسه اطلاع بده. مثلا ایمیل کردن اینها در یه فرمت با حجم کم برای دوستانی که علاقمند هستند. ولی در کل اگه از من می شنوید سعی کنید از کافی نتی جایی اینها رو ذخیره کنید و بعد سرفرصت بخوندی. تفسیرشون هم باشه برای بعد.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تشکر ویژه برادر کیانی عزیز و خسته نباشید. icon_wink

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من مسائل مورد نظرم رو های لایت کردم. رنگ زرد به نشانه مثبت و قرمز به نشانه منفی. تحلیل خودم رو می نویسم دوستان هم اگر نظری داشتند بیان کنند:

1-جهت ثبت در تاریخ

2- مدیریت ناجور اول جنگ که هیچ چیزی به سامان نبوده.

3-بدون شرح

4و5و6و7و13و14و18و15و23و24-منظورش اینه که فرماندهان پیاده نظام نتونسته بودند مزیتهای زرهی رو درست درک کنند.توضیح بیشتری لازم نداره.

8- یعنی استفاده زیاد از یه تاکتیک سبب شده بود که دست ما رو بشه و امکان غافلگیر کردن دشمن کمتر بشه.

9-بدون شرح

10-این اشتباهی بود که روسها قبل از جنگ جهانی دوم کردند و نتیجه اش رو هم دیدند. استالین به دلیل نگاه پارنوئیدی که داشت دست به تصفیه گسترده ای در ارتش سرخ زد و برای کم کردن احتمال کودتا بر علیه خودش برداشت لشکرهای زرهی رو خرد کرد و به صورت گردان گردان در بین نیروهای پیاده نظام پخش کرد. در نتیجه وقتی که آلمان با حدود 5-6 هزار تا تانک حمله کرد خیلی راحت تونست از پس 15-16 هزار تا تانک روسیه بربیاد.

11-بدون شرح

12-نکته مثبت رزمنده ایرانی همین چندکاره بودن و همه فن حریف بودن اونه. باید این نکته در تمام ابعاد زندگی ما تقویت بشه نه اینکه مثلا برای عوض کردن واشر شیر آب بریم از سرکوچه لوله کش بیاریم. این نکته ریز می تونه خیلی از مسائل مالی رو در هنگام نبرد برای نیروهای درگیر حل کنه.

17بدون شرح

19 -نکته خیلی مثبتیه

20-این هم نشونه اینه که بعضی از فرماندهان زرهی سپاه دقیقا فهمیده بودند که زرهی چیه و به چه دردی می خوره کاشکی یه خورده دستشون رو بیشتر باز می گذاشتند.

21- عقیده درستیه. کار باید با دقت و احتیاط بشه. آرتیست بازی نتیجه ای جز شکست نداره.

22-نشون میده بچه ها چقدر زحمت کشیده بودند و کیفیت کارشون چقدر بالا رفته بوده که یه واحد از ارتش رو هم درکنار اونها گذاشته بودند تا با همکاری هم کارکنند.

25- منظورش اینه که در ارتش از تانکهای آمریکایی مثه ام-48 و ام-60 استفاده می شده و در سپاه از تانکهای روسی مثه تی-55 و تی-72

26 -منظورش اینه که واحدهایی در حد لشکر زرهی داشته باشیم.

27-نکته مهمیه و باید مورد توجه قرار بگیره.

28-بدون شرح

29- یعنی فرماندهان پیاده نظام بودند که برای زرهی تصمیم گیری می کردند.

30-اصل مطلب همینه

31- بدون شرح

32-نوشدارو بعد از مرگ سهراب

33 -بدون شرح

34-مدیریت ضعیف و اشتباه
در انتهای من برای روشن شدن دوستان یه مثال از عملیات رمضان می زنم. اول به نقشه پایین دقت کنید:

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/normal_ramazaan.JPG[/img]

این نقشه متعلق به مرحله اول عملیات رمضان است که برای اولین بار تصمیم گرفته شد جنگ وارد خاک عراق بشه. در مرحله اول نیروهای خط شکن طبق فلشهای خاکستری رنگ تونستند از وسط مدافعین عراقی رو دوپاره کنند و بشکافند ولی متاسفانه شب مجبور شدند به پشت خطوط خودی برگردند. اگر 2 تا لشکر زرهی به عنوان ذخیره داشتیم و طبق فلشهای قرمز و زرد که من رسم کردم عمل می کردیم به راحتی می تونستیم خاکریزهای مثلثی عراق (در جبهه شمالی) رو از پشت تحت فشار قرار بدیم. اون وقت مثلثی ها بین سندان پیاده نظام (قرارگاه قدس) و چکش زرهی خرد می شد و سقوط می کرد. فلش زرد نشون دهنده اینکه اولین لشکر زرهی باید میامد و در جناح راست قرارگاه فتح موضع دفاعی می گرفت. بعد لشکر دوم از میان لشکر اول حرکت می کرد و از پشت به مثلثی ها حمله می کرد. اگه به سر فلش خاکستری دقت کنید می بیند که به بالای کانال ماهی رسیده بود و اگر دقت می شد می تونست این مانع سخت رو دور بزنه.
دوستان یادشون باشه که در این عملیات به قدری به بصره نزدیک شدیم که شبها چراغهای شهر رو رزمنده ها می تونستند ببینند. استفاده ناصحیح از نیروی زرهی این فرصت رو ازمون گرفت.(متاسفانه)

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اقا خیلی ممنون.

شرمنده فقط نمی دونستم دفاع مقدس تاپیک هاش رو اسکرول نمیاد. icon_wink

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

  • مرور توسط کاربر    0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.