EBRAHIM

تاپیک جامع بررسی بالستیک "فاتح -110 "

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

البته برد شهاب3 ده برابر فاتح110 است و بدلیل ارتفاع و سرعت بیشتر کنترلش سختتر!

دقت شهاب3 به گفته سردار صفوی در مدلی که در رزمایش پیامبر اعظم (ص) 2 آزمایش شد در حدود 30 متر است که با وجود کلاهک 1000 کیلوگرمی و احتساب شعاع تخریب 50 متر این دقت کافیه و بخصوص برای زدن تاسیسات سطحی دشمن مثل آشیانه ها و شلترها و ساختمانهای فرماندهی دقت مناسبی دارد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام
ممنون آقا سعید واقعا جای خوشحالی داره که موفق به ساخت موشکی با این دقت در کشورمون شدیم.حالا تنها چیزی که برای تکمیل نیروی موشکیمون داریم موشکهای کروز با برد بالا است .که امیدوارم دیر یا زود به تولید موشکهای کروز تاکتیکی و شاید استراتژیک هم برسیم :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام خدمت دوستان
من بازم یه سوال دارم که شاید احمقانه به نظر برسه.
عدد Fire to Impact Ratio برای این موشک تو حد و حدودیه؟ مثلاْ می‌تونیم هواپیمابرهای و رزمناوهای آمریکایی رو باهاش بزنیم؟ تا جایی که من خوندم کشتی‌های آمریکایی سلاح ضد بالستیک درست و درمونی ندارند :oops:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]با سلام خدمت دوستان
من بازم یه سوال دارم که شاید احمقانه به نظر برسه.
عدد Fire to Impact Ratio برای این موشک تو حد و حدودیه؟ مثلاْ می‌تونیم هواپیمابرهای و رزمناوهای آمریکایی رو باهاش بزنیم؟ تا جایی که من خوندم کشتی‌های آمریکایی سلاح ضد بالستیک درست و درمونی ندارند :oops:[/quote]

موشک های بالستیک قابلیت هدایت چندانی ندارن در نتیجه میشه گفت استفاده از این موشک ها برای هدف قرار دادن اهداف متحرک غیر ممکن و نا کارآمد هست مگر اینکه این شناورها در بندری جایی مستقر باشن و تازه موشک بالستیک حداقل ضریب خطا رو داشته باشه که باز هم این کار عاقلانه بنظر نمیرسه، برای این منظور موشک های هدایت شونده (کروز) سلاح مناسبی هست.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
از موشک بالستیک برای زدن هدف ثابت استفاده میشه که بستگی به نوع موشک داره اگر تاکتیکی بود هدف میتونه بخشهایی از یه پادگان یا فرودگاه یا ادارات دولتی و مجتمعهای صنعتی باشه و اگر هم استراتژیک بود هدف مثل شهر و صنایع بزرگ و پایگاههای نظامی بزرگ هست.

این موشک فاتح110 فقط هدایت داخلی داره که در حداکثر برد دقتش 10 متر هست و به همین دلیل نقطه زن ترین موشک بالستیک تاکتیکی کوتاه برد در جهان بوده و به علت داشتن کلاهک 500 کیلوگرمی شدید الانفجار میتونه هر هدفی رو نابود کنه و برای مقابله با هدفهای کم تحرک مثل سایت راداری و ستونهای ثابت زرهی و توپخانه یا حتی پیاده مناسب هست چون یه رادار یا تانک وقتی که متوجه خطر بشه نمیتونه زیاد جابجا بشه و تا شعاع 20 30 متری هر چی باشه منهدم میشه تازه اگر بفهمد که از کجا میتونه متوجه شه؟

اما برای هدفهای متحرک پر سرعت کار یکم مشکل میشه ولی غیر ممکن نیست چون این موشک یه قابلیت منحصر بفرد داره و اون پنهانکاری و سرعت زیاد هست. اگر یه کشتی بزرگ مثل ناوهواپیمابر یا رزمناو و ناوشکن بزرگ لنگر انداخته باشند اگر نتونن این موشک رو به موقع شناسایی کنند دیگه امکان فرار از دستش نیست.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آز آقا سعید و GRIPEN عزیز بابت جوابهای خیلی خوبشون ممنونم.
منظور منم این بود که اگه نسبت زمان شلیک به اثر (Fire to Impact) کوچک باشه شاید بشه یه چیز گنده مثل هواپیمابر رو زد. تا جایی که من می‌دونم آمریکاییها از سیستم‌های منحرف کننده الکترونیکی و توپهای Auto Focus برای زدن موشکهای کروز شلیک شده به طرف رزمناوها استفاده می‌کنن ولی رزمناو هیچ اسلحه کارامدی در مقابل یه موشک بالستیک کوتاه برد نداره.
راستی نمی‌شه رو این موشکا کلاهک خوشه‌ای گذاشت و تو ارتفاع ۱۰۰ ال ۲۰۰ متری هواپیمابر منفجرش کرد تا بارون بمبهای کوچک همه هواپیماهاشو سوراخ کنه و دیگه مشکل CEP هم نداشته باشیم؟ :oops: هواپیمابر بدون هواپیما هم که تقریبا تو حکم آهن پاره است.
بازم اگه سوالم ساده و احمقانه است معذرت می‌خوام.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]راستی نمی‌شه رو این موشکا کلاهک خوشه‌ای گذاشت و تو ارتفاع ۱۰۰ ال ۲۰۰ متری هواپیمابر منفجرش کرد تا بارون بمبهای کوچک همه هواپیماهاشو سوراخ کنه و دیگه مشکل CEP هم نداشته باشیم؟ blushing هواپیمابر بدون هواپیما هم که تقریبا تو حکم آهن پاره است.
بازم اگه سوالم ساده و احمقانه است معذرت می‌خوام.
[/quote]
اینکار ناو هواپیمابر را برای مدت خیلی کوتاهی زمینگیر می کند و آنها براحتی میتوانند با سرعت تعمیرات را انجام دهند ضمن اینکه اکثر هواپیما ها داخل طبقات داخلی ناو هستند و صدمه زیادی نخواهند دید. به نظر من هم اگر قرار به استفاده از موشک بر علیه ناو هواپیمابر باشد بهترین گزینه موشک تام هاوک و همین موشک نور خودمان است.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اين موشك بهترين گزينه براي حمله يا دفاع پيشگيرانه بر عليه اهداف متعدد در خاك اسراپيل هستش
. ميشه به راحتي اين موشك رو براي متحدان خود در سوريه و لبنان بفرستيم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اين موشك بهترين گزينه براي حمله يا دفاع پيشگيرانه بر عليه اهداف متعدد در خاك اسراپيل هستش
ميشه به راحتي اين موشك رو براي متحدان خود در سوريه و لبنان بفرستيم
[/quote]
من فکر نمی کنم اینکار درست باشد برای حزب ا... همان موشک های کاتیوشا کافی است بعلاوه سیستم های پدافند هوایی و ساحلی متعارف
در مورد سوریه هم این امر صدق می کند.
فاتح 110 مثل موشک شهاب یا سجیل از سلاح های استراتژیک ما محسوب می شود و دلیلی به واگذاری آن به دیگران نیست.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظرم جا داره بیشتر بر روی این موشک تاکتیکی کار کنیم...
به نظر من نسل بعدی فاتح میتونه دارای این ویژگیها باشه:
برد: 300 کیلومتر
سرعت: 15 ماخ
وزن کلاهک جنگی: 500 کیلوگرم
محدوده خطا:10 متر
لانچر پرتاب: متحرک
همینطور ویژگی های استیلثی و رادارگریزی و مقابله به اختلالات الکترونیکی اون هم باید بیشتر بشه. اونوقت میشه گفت فوق مدرنه، وگرنه موشک فعلی مدرن محسوب میشه چون همتاهای خارجی داره.
در هر صورت همینش هم خوبه و جای تقدیر داره اما میشه اوضاع رو بهتر کرد.
در صورت ساخت و تولید موشکی که من گفتم، میشه تا عمق 300 کیلومتری سیستم های پدافندی دشمن رو زد و اونوقت حتی با اف-5 میشه حمله هوایی انجام داد!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]به نظرم جا داره بیشتر بر روی این موشک تاکتیکی کار کنیم...
همینطور ویژگی های استیلثی و رادارگریزی و مقابله به اختلالات الکترونیکی اون هم باید بیشتر بشه. اونوقت میشه گفت فوق مدرنه، وگرنه موشک فعلی مدرن محسوب میشه چون همتاهای خارجی داره.
در صورت ساخت و تولید موشکی که من گفتم، میشه تا عمق 300 کیلومتری سیستم های پدافندی دشمن رو زد و اونوقت حتی با اف-5 میشه حمله هوایی انجام داد![/quote]

بنظر شما ميشه سيستم هاي پدافندي كه رادار غير فعال دارند و يا اينكه هدف هاي متحركي هستند رو با يك موشك بالستيك زد؟! :oops:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
موشک فاتح 110 . خوب می شه گفت یکی از کاری ترین موشک های بالستیک در صورت جنگ احتمالی هست . پایگاه های آمریکایی در عراق و افغانستان . ولی مشکل اصلی اینه که پایگاه های آمریکایی بدون پدافند موشکی هم نیستند و حفاظت بسیار مناسبی ازشون انجام می شه و مخصوصا اگر قراره جنگی رخ بده آمریکا هفته ها جلو تر تعداد بیشتری و زیادی از سامانه های پتریوت و بقیه سیستم های ضد موشکی رو در اطراف پایگاه ها قرار می ده ولی خوب اگر به تعداد بسیار زیاد و همزمان پرتاب بشند و همچنین از سیستم های استیلت و پنهانکاری در اون ها استفاده شده باشه می شه این پدافند ها رو با مشکل روبرو کرد .

ولی موشک بسیار کار آمدی هست .طبق این اطلاعات می شه در عملیات های K5 ازش استفاده کرد . اگر چنین موشکی در دست حزب الله و حماس قرار می گرفت می شد و می توانستند پایگاه های هوایی رژیم صهیونیستی رو بسیار ضرر شدید بهش وارد کنند .

راستی Armanmodern جان اون سرعت 15 ماخ از کجا اومد؟ :oops:

موشک فاتح 110 قابلیت هاش بسیار مفید هست و اگر در زمان جنگ ایران و عراق چنین موشک هایی رو تولید می کردیم مطمئن باشید جنگ خیلی زود تموم می شد و رزمندگان ما می تونستند تا صد ها مایل در خاک عراق نفوذ کنند .

راستی اگر بر روی موشک فاتح 110 سیستم وحشتناک جنگ الکترونیک ERG.CC/7-WZA نصب کنند رهگیری این موشک نه تنها سخت می شه و احتمال داره اصلا ممکن نشه . این سیستم می تونه بر روی اکثر موشک هایی که برد بین 100 تا 500 کیلومتر دارند نصب بشه و بر زیر کلاهک در درجه 33.6 الی61.9 موشک قرار می گیره . با وجود این سیستم یک جنگ الکترونیک تمام عیار تا شعاع 40 کیلومتری راه می افته . و البته فکر کنم برای فاتح 110 کمی باید کلاهک رو بزرگتر کنیم تا شعاع موشک هم بیشتر بشه و همچنین برد چراکه کمی سیستم بزرگ هست و البته قیمتی بین 50 تا 280 هزار دلار داره . در نمونه A حداکثر برد تاثیر گذاری امواج FV تخریبی 40 کیلومتر هست ولی در نمونه D که آخرین نمونه از این سیستم وحشتناک جنگ الکترونیک هست می شه تا 100 کیلومتر هم یک جنگ الکترونیک تمام عیار راه انداخت . این سیستم جنگ الکترونیک بر رو امواج " 856324 " نوع ......... ( ببخشید از گفتن این یکی معذورم :? ) کار می کنه که نه تنها رادار بلکه حتی موشک ها در جایگاه های خود رو دچار مشکل می کنه از طرف دیگه هم تخریب بسیار شدیدی به آنتن ها و سیستم های رهگیری می زنه . چند ماه پیش ما این سیستم ولی خوب از نوع کوچکتر و برد حداکثر 2 کیلومتر رو بر روی یک سری از تجهیزات نظامی ارتش تست کردیم . واقعا وحشتناک بود . این سیستم رو به یکی از هواپیما های بدون سرنشین ساخت خود دانشگاه بستیم و ارتش هم یکی از رادار های سیارش رو اورده بود . به محض ورود هواپیما بدون سرنشین به محوطه 1.5 کیلومتر صفحه رادار به کلی سیاه شد و یک سری خط های نارنجی بر روی رادار معلوم شد . که سریعا اقدام به خاموش کردن سیستم کردیم . یک سری کتاب های تخصصی مال ارتش در مورد سیتسم های جنگ الکترونیک هم در این مورد بود که اینطور که مدارک نشون می داد این سیستم امتحان خودش رو به خوبی پس داده . مخصوصا بر روی موشک های بالستیک برد کوتاه .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]به نظرم جا داره بیشتر بر روی این موشک تاکتیکی کار کنیم...
در صورت ساخت و تولید موشکی که من گفتم، میشه تا عمق 300 کیلومتری سیستم های پدافندی دشمن رو زد و اونوقت حتی با اف-5 میشه حمله هوایی انجام داد![/quote]

بنظر شما ميشه سيستم هاي پدافندي كه رادار غير فعال دارند و يا اينكه هدف هاي متحركي هستند رو با يك موشك بالستيك زد؟! :oops:[/quote]

دوست عزیز منظور من اینه که کمک بالایی در انهدام سایت های پدافندی بهمون میکنه. حالا شما بگرد دنبال استثناها...نمیشه منکر این شد که تولید چنین موشکی چه توانایی هایی به نیروهای مسلح میده...

Karkas عزیز در مورد سرعت 15 ماخ من آرزوم رو گفتم!!! تو منابع گفته شده که سرعت فعلی فاتح-110 حدود 12 ماخ هست...نمیدونم درسته یا نه... اما میشه بازم بهترش کرد.
راستی اون سیستم جنگ الکترونیک مال ارتش بود؟ خبر خوشحال کننده ای میتونه باشه. به نظر من یکی از برگ های برنده ارتش امریکا توان بالای جنگ الکترونیکی اش هست. اگه روسیه بهترین سیستم های موشکی پدافندی رو داره(پدافند سخت)، امریکا بهترین سیستم های پدافندی اختلال الکترونیکی رو داره(پدافند نرم)...جدال نیروی دریایی ایران و امریکا رو که یادمونه..علاوه بر برتری هوایی امریکایی ها، اونها به راحتی تونستن موشک های شلیک شده ما رو منحرف کنند..البته موشکش هم امریکایی بود و جزییاتش در دسترسشون.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]به نظرم جا داره بیشتر بر روی این موشک تاکتیکی کار کنیم...

مشخصات مورد نظر شما خوبه اما به صرفه نیست! اولا که یک موشک بالستیک جنگی نمیتواند به چنین سرعتی دست یابد و نیازی هم بدان نیست. حداکثر سرعتی که این موشکهای پرواز کننده در ارتفاع پائین (در نمودار موشکهای بالستیک) میتوانند داشته باشند در حدود موشک اسکاد بی هست که 1.5 کیلومتر بر ثانیه سرعت دارد. با افزایش سرعت میزان گازهای داغ خروجی از موتور بیشتر شده و شناسایی آن راحتتر میشود و مشکل مهم اینکه برد موشک به شدت کاهش خواهد یافت. بجای افزایش سرعت بهتر است روی سرعتی که تشعشعات گرمایی حداقل بوده و بدنه موشک را با مواد جاذب امواج رادار پوشش دهیم.

درباره eccm هم که شما و کرکس گفتی باید بگویم نیازی نیست. موشک هدایت داخلی دارد و جمینگ رو این موشکها تاثیر ندارد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اون امکانات ضد الکترونیک باعث میشه در محدوده 40 کیلومتری اینموشک ها هیچ موشک ضد موشکی نتونه عمل کنه یا پدافندهای راداری نتونن موقعیت ورود این موشک رو مشخص کنند . همچنان که میشه این بسته رو با روشی مثل موشک کاوش با چتر روی محوطه راداری دشمن فرستاد تا کار SEAD رو نیروی هوایی انجام بده البته خودشون هم ممکنه دچار اشکال بشن که روش خاصی داره و میشه مشکل رو رفع کرد.

کرکس جان بهتر بود این مسئله رو توی تاپیک ها جنگ الکترونیک میزاشتی تا روش بحث کنیم.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط FLANKER
      http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385294.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385295.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385335.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385333.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385300.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385309.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385302.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385304.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385306.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385307.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385334.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385336.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385337.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385338.jpg
    • توسط GHIAM
      با استفاده از طول استند موشک فاتح، تونستم ابعاد موشک فتح را به دست بیاورم. موشک فتح دارای طول 6.5 متر و قطر 40 سانتیمتر است. این موشک نسبت به فاتح110 حدودا 2.30متر کوتاهتر و 20 سانتیمتر قطر کمتری دارد.  
      هیچ گونه اطلاعاتی از جنس موتور و جنس بدنه موشک وجود ندارد. اما احتمالا فتح موشکی با وزن 800-900 کیلوگرم، برد  200 - 300 کیلومتر و سرجنگی 150-200 کیلوگرمی باشد. به نظر میر‌سد سپاه قرار است این موشک را جایگزین نسخه های اولیه فاتح 110 کند. هرچند سرجنگی سبکتری نسبت به فاتح دارد برای زدن اهداف نرم از جمله زیرساخت‌های نفتی، مراکز صنعتی، اهداف غیرمقاوم نظامی و ... بسیار موثر است. 
      با توجه به ابعاد و وزن موشک فتح، می‌توان 4 تیره از این موشک را مانند فجر 5 از روی حامل IVECO پرتاب کرد.  

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.