سلام با اجازه شما من فعلا وارد اصل سوال تان نمی شوم و  یک مورد دیگر را بیان می کنم تا دیگر دوستان نظر خود را بگویند . با توجه به اینکه کشور ایران کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها در سال 1982 را تنها امضا کرده و به صورت کامل نپذیرفته است درباره کشورهایی که این کنوانسیون را نپذیرفته اند می تواند حق عبور بی ضرر Innocent passage را قائل شود (یعنی نباید صلح و امنیت و ... کشور ساحلی به خطر بیفتد) . در اینصورت کشتی های جنگی و ...  تنها با اجازه دولت ایران حق عبور از آب های سرزمینی ما را دارند . نکته مهم این است که آمریکا هنوز این کنوانسیون را نپذیرفته و حتی آن را امضا هم نکرده است  . امارات هم مانند ما تنها آن را امضا کرده است . در اینصورت کشور ساحلی این حق را دارد که برای بررسی این موضوع نظارت ضروری خود را اعمال کند . در این حال ما سه حالت برای کشورهای دیگر داریم . کشورهایی که کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها را پذیرفته اند کشورهایی که مثل ما تنها آن را امضا کرده اند کشورهایی که آن را نپذیرفته اند تا وقتی که ما امضا خود را پس نگرفته ایم در قبال دو گروه اول تعهدات بیشتری را باید قائل شویم و اگر امضای خود را پس بگیریم دو گروه اول برای ما مانند گروه سوم خواهند بود .   پی نوشت 1 - فکر کنم ناخواسته جواب سوالتان را هم از منظر خودم دادم . پی نوشت 2 - موارد ذکر شده تنها برداشت یک فرد عادی (منظور خودم هستم) از قوانین بین المللی است و تحلیل ارائه شده چندان دقیق نمی باشد. پی نوشت 3 - همیشه در قوانین نقص هایی وجود دارد که می توان از آنها سوء استفاده کرد . در این حالت هر کس دقیق تر و باهوش تر عمل نماید بیشتر  بهره خواهد برد .
    • Upvote
    6