airborn

Members
 • تعداد محتوا

  179
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

اعتبار در انجمن

751 نشان لیاقت

2 دنبال کنندگان

درباره airborn

 • رتبه حساب کاربری
  گروهبان دوم

Profile Information

 • Gender
  Not Telling
 1. سوالی که پیش میاد اینه که هویت آمریکایی چیه که الان هزاران کیلومتر دورتر از خاکش داره میجنگه؟ هویت یک ایتالیایی چیه؟ هویت یک روس چیه؟ پایداری فرهنگی در زمان دفاع از خاک عینیت پیدا می کنه نه در زمان تجاوز و حمله! شما فکر می کنید اینهمه تجاوزات و اشغال کشورها در تاریخ به پشتوانه پایداری فرهنگی و هویت بوده یا دیکتاتوری حکام و ارعاب و فریب و تطمیع ملتها!؟ الان آمریکایی که هزاران نیرو در منطقه ما داره به پشتوانه چه هویت ملی و چه پایداری فرهنگی تونسته در این مدت طولانی در منطقه ما دووم بیاره؟ عرب ادلبی و غیرادلبی بخاطر یکسو بودن اهداف برای ترکها میجنگه! ایدئولوژی متفاوته ولی هدف یکسانه! سرباز ترک هم مثل سربازان وظیفه ما مجبوره دستور فرماندهان رو اطاعت کنه! برای چکاندن ماشه نیازی به محرکی به اسم هویت و فرهنگ نداره چون اجباری به اسم وظیفه و دستور بالای سرش داره!!
 2. مثل اینکه فراموش کردید یه پای اصلی بحران سوریه همین ترکیه بود! ترکیه مستقیما هزاران سلفی خارجی رو وارد سوریه کرد که باعث کشتار و آواره شدن مردم سوریه و عراق شدن و حالا شما میگید اینکه ترکیه مخارج پناهنده هارو متقبل بشه پذیرفتنی نیست!؟ اگر ترکیه اونهمه ترریست رو وارد سوریه نمی کرد القاعده و داعش بوجود نمیومد و آشوب زودتر میخوابید و مهاجری به سمت ترکیه نمی رفت! شما نمیتونید بگید من بحران بوجود میارم ولی اینکه خودم از اون بحران ضرری ببینم پذیرفتنی نیست! اتفاقا نه تنها پذیرفتنی هست بلکه اگر دادگاه عادلی وجود داشت ترکیه باید میلیاردها دلار خسارت به سوریه میداد و اردوغان بخاطر حمایت از القاعده و داعش در دادگاه جنایات جنگی محاکمه میشد!! ترکیه میتونست مرزهاش رو ببنده و از تروریستها حمایت نکنه تا مثل بقیه مناطق سوریه با سرکوب شدن شورشیان مردم عادی با دولت مصالحه کنن و به زندگی عادی برگردن و خودشم با بحران پناهنده ها مواجه نشه!
 3. به نظر دوستان ایران به عنوان بخشی از نیروی فعال در شمال سوریه تا چه اندازه ای حاضره که سطح تنش با همسایه خودش رو بالا ببره؟ اگر کار به درگیری همه جانبه زمینی و هوایی ترکیه و و سوریه کشیده بشه واکنش ما چه خواهد بود؟ یکبار رهبر ما به مقامات ترکیه اعلام کردن که اگر روزی قرار باشه ایران بین سوریه و ترکیه یکی رو انتخاب کنه قطعا سوریرو انتخاب می کنه! ولی از اونجا که حریم هوایی ادلب دست روسهاست اگر روسیه بخاطر ملاحظات سیاسی و احتراز از درگیری با ناتو عقب نشینی کنه به نظر نمیاد ما هم بخاطر بعد مسافت و ضعف نیروی هوایی عملا بتونیم کار زیادی در برابر نیروی زمینی و نیروی هوایی ترکیه در ادلب انجام بدیم و در نتیجه الان سرنوشت نبرد ادلب وابسته به تصمیمات و اراده مسکو و ناتو هست.هر چند من معتقدم اگر روسیه اراده و جدیت کافی برای مقابله با ترکیه داشته باشه ناتو بخاطر یه مشت تروریست محاصره شده و بلندپروازی یه سیاستمدار دیوانه خودش رو وارد یک جنگ بزرگ نمی کنه! کارهای اردغان منو یاد موسولینی در جنگ دوم جهانی میندازه!
 4. با اینکه آمار ترکها زیادی مبالغه شده به نظر میاد ولی بهرحال فکر می کنم میتونیم بگیم نبرد سوریه وارد یه دوره جدید دیگه شد!
 5. فکر می کردم با این تحولات بزرگ و مهم در غرب حلب اخبار زیادی اینجا منتشر بشه ولی دقیقا برعکس شده! :/
 6. چقد روش حمله و دور زدن خطوط دفاعی و ایجاد پاکت و محاصره شبیه تاکتیک های تایگره!
 7. خبر رونمایی که میشه تن آدم میلرزه که باز چه دسته گلی میخوان به آب بدن! اینبار هم که F5 رنگ شده هوا کردن و علی برکت الله واسه خودشون دست زدن!!! اون از رونمایی و افتتاح پروژه های نیمه تمام قبل انتخابات و اینم از این شاهکار تکنولوژی!!! خب مسلمون مثل آدم بیا بگو جنگنده 60 سال پیشو ارتقا دادیم! چه اشکالی داره!؟ کار ارتقا و مدرن سازی که خوب و درسته ولی چرا با تبلیغات احمقانه ملتو مضحکه و سرخورده می کنید!؟ یه جوری می گفتن جنگنده بومی جنگنده کاملا ایرانی گفتیم گوش شیطون کر حتما قاهر پرواز کرده میخوان نشونمون بدن!!
 8. درسته که با بسته شدن مرزها تا حدی به مشکل میخورن ولی دیگه نه تا اون حد!!! آمریکایی که حین جنگ ارتش عراق با داعش فرماندهان مهم داعش رو با بلک هاوک و جلوی چشم ارتش عراق جابجا می کرد دوباره جلوی چشم ارتش عراق بالگردها و هواپیماهاش هر روزه توی کردستان عراق میشینن و پشتیبانیشون می کنن و کسی هم جرات اعتراض نخواهد داشت!
 9.   حرف شما درسته ولی این موضوع در ابعاد بزرگ صدق می کنه نه سقوط یک شهرک کوچیک و کشته شدن مثلا سی چهل نفر. مقایسه سقوط خان طومان با واقعه عاشورا مثال درستی نیست و تفاوت زیادی داره. در واقعه عاشورا یک طرف جنگ به طور کامل شکست خورد و تقریبا همه جنگجوها کشته شدن ولی ما در جنوب حلب در مقیاس بزرگی مشغول جنگ و دفاع بودیم و فقط یکی از سنگرها سقوط کرد. سقوط شهر بزرگی مثل موصل در یکی دو روز و بدون مقاومت مصداق حرف شما بود و نشانگر کمبودها و مشکلات و تفکرات نادرست بود.شهری که طبیعتا باید مدافعین زیادی می داشت و دفاع سنگینی از اون میشد ولی براحتی سقوط کرد. اگر در جنوب حلب همزمان با خان طومان العیس و بقیه مواضع سقوط می کرد نشانه مشکل در فرماندهی و ضعف خطوط دفاعی بود و یک فاجعه به شمار میومد. ولی در جنوب حلب با وجود حمله سنگین تروریستها فقط خان طومان سقوط کرد. تبریک شهادت به این خاطره که با اینکه تعدادی کشته دادیم ولی در واقع فاجعه ای اتفاق نیفتاده و این تلفات طبیعت جنگ و امری طبیعیه. یادمون نره که مثلا در یک کمین حزب الله حدود 150 نفر از مسلحین کشته شدن! این طبیعت جنگه.به خان طومان و چند جای دیگه همزمان حمله شد و طبیعتا تعدادی از مدافعین تا پای جون جنگیدن و از هر دو طرف تعدادی کشته شدن. واقعا انتظار داریم در جبهه ای که چند هزار نیرو رو در روی هم هستن کسی کشته نشه و یا تلفات به اندازه انگشتای دست باشه!؟ وقتی دشمن همزمان به چند منطقه حمله می کنه  حتی با وجود دفاع مستحکم و سنگین اگر یکی از مواضع سقوط کنه به منزله ضعف نیست بلکه ذات جنگ همینه. دشمن ما ضعیف نیست که انتظار داشته باشیم همهرو قلع و قمع کنیم و خودمون آسیب نبینیم! اونا هم رکب میزنن و فریب میدن و تا پای جون می جنگن.ما جنگ رو نباختیم که ماتم بگیریم! یک شهرک از دست رفت پسش میگیریم! مرحبا به دلاوران ایرانی که مردانه جنگیدن و ترجیح دادن بمیرن ولی اسیر نشن! این حرف واقعا بزرگیه که اونقدر غیور باشی که ترجیح بدی بمیری ولی اسیر نشی! اگر فرار می کردن و یا تسلیم تروریستها میشدن مایه مباهات بود!؟   باید به دلاوری ایرانیها آفرین گفت که جایی مثل سوریه تا پای جون میجنگن و با شهادتشون نشون میدن که شیعه ایرانی مردانه می جنگه و تسلیم نمیشه! بقیه یاد میگیرن که مثل ایرانیها باید دلیرانه بجنگن! ما با چند کشته ماتم نمی گیریم چون جنگهای بزرگی در پیش داریم و خونهای زیادی در راه اسلام خواهیم داد. باید کفتارهای وهابی ببینن که شیعه ایرانی مرگ رو عزا و ماتم نمی دونه و به جنگ در راه اسلام و شهادت افتخار می کنه! فکر می کنید با ماتم گرفتن ما چه کسی شاد میشه!؟ ملت ما و شیعیان خوشحال میشن یا کفتارهای وهابی و دشمنان قسم خورده اهل بیت!؟
 10. کسی منکر درس گرفتن از اشتباهات نیست. ولی من فکر می کنم اینجا تو فروم تحولات سوریه جای موشکافی حوادث تلخ نیست. یه نو جوون چارده ساله از خوندن جزبه جز حادثه قتل عام هموطن هاش درس نمیگیره. بیشتر دچار یاس و سرخوردگی میشه. بهتره اینجا پیروزیها اینطور ریز و با جزییات بیان بشه که باعث بالا رفتن روحیه همه بشه نه شکستها! مثلا جریان شکست حصر نبل و الزهرا. ما که ادعای تبحر در جنگ روانی و تبلیغاتمون گوش فلک رو کر کرده!! حتی داعش هم اینو میدونه و شکستهاش رو نشون نمیده! حتما بارها دیدید که با خبر شهادت عده ای از مدافعان حرم اینجا چه ماتم کده ای به پا میشه و چه جو سنگین و منفی و ناامید کننده ای بوجود میاد. کامنتهای منفی هم عموما از جانب اهل فن نیست بلکه از جانب همون کساییه که  تصوری از جنگ و شرایط میدانی و عملیاتی ندارن و با دیدن تصویر یه شهید منقلب ومایوس میشن. میشه در فروم جداگانه ای مثلا با عنوان عملیات های شکست خورده- دلایل و راهکارها در مورد عملیات هایی نظیر بصرالحریر بحث و تبادل نظر کرد. که هم کسایی که باید درس بگیرن مثل افراد نظامی از این تحلیل ها درس بگیرن و هم افراد عادی که فقط اخبارو دنبال می کنن دچار یاس نشن.  یکی می گفت روح و روان آدم باارزش تر از هر حقیقتیه. درسته که باید حقیقت رو گفت ولی همیشه هم نباید حقیقت رو تو صورت طرف مقابل تف کنی!  من شخصا از خوندن این داستان بخاطر اینکه میدونم آخرش چی میشه دلم میگیره. به نظر من اگر کسی میخواد از این شکست درسی بگیره بهتره تو یه فروم جداگانه در موردش بحث بشه و نتیجه گیری بشه.  بیایید یه بار هم شده مثل داعش در جنگ روانی حرفه ای عمل کنیم. بجای بازگویی این شکست بیاید تعریف کنید چطور زدیم به خط دشمن و محاصره نبل و الزهرارو شکستیم.
 11. حاجی بصرالحریر که به قتل عام ختم شد. میخوای این داستانو کجا تمومش کنی؟ 
 12. آقا یه مسلمونی بیاد یه نقشه از عراق بزاره ببینیم اونجا چه خبره آخه!! مگه شمال عراق دست کردها نبود!؟ ارتش از کجا موصلو دور زد رفت شمال شهر!!؟ سنجار و تلعفر دست کیه!؟ اگه از اونجا رفتن بالای موصل که عملا این شهر تحت محاصرس!! اگه تو تل اسقف باشن که یه یا غلی بگن رسیدن ورودی موصل!!!  :24:
 13. اگه زخم به شکل یه شکاف باز بود حق با شما بود.ولی در این مورد روی زخم بسته هست و مسیر و جراحت برخورد گلوله مشخصه. و مشخصا گلوله از سمت روبرو شلیک شده و بعد از خروج از بافت نرم جراحت شدیدی ایجاد کرده. بی پدر به قصد هدشات شلیک کرده بوده! icon_eek
 14. عامری 40 تانک آبرامز به طوزخورماتو بفرسته!؟  :thinking: مگه داریم!؟ مگه حشد الشعبی آبرامز داره!؟ اگه ارتش این تعداد تانک رو فرستاده باشه که بعید می دونم این کارو بکنه بازم کار بزرگیه!  قضیه این نیروهای گوران چیه!؟ مگه تحت فرمان بارزانی نیستن!؟  :thinking:
 15. برخلاف اکراد شریف و غیور خودمون مثل رفتار این کردهای عراق و سوریه مثل بی صفتی گربه هست. به سگ غذا بدی سپر بلات میشه ولی به گربه غذا بدی به هیچ جاش نیست و راحت ولت می کنه! اینهارو هم اگه کمکشون نکنی باهات دشمن میشن! اگرهم کمک کنی فکرمی کنن وظیفه ما بوده کمکشون کنیم و دینی به گردنشون نیست. یعنی دستتو تا آرنج عسل کنی بزاری تو دهنشون بازم گاز میگیرن. زمانی که داعش تا اربیل رسید مثل موش خزیده بودن تو سوراخ و زناشون به کنیزی می رفتن. بعد که ایران و بقیه بهشون کمک کردن که داعشو پس بزنن شروع کردن به زیاده خواهی و حمله به کسایی که کمکشون کردن. یعنی هیچ کس و هیچ چیزی براشون مهم نیست الا خودشون. زمانی که با داعش تبانی کردن تا بعد اشغال عراق ازعراق جدا بشن مالکی اونهارو به خیانت متهم کرد و وزراشون قهر کردن رفتن اربیل! بعد که داعش به خودشون حمله کرد بدوبدو اومدن برای التماس و گرفتن کمک از ارتش عراق! یعنی من مونده بودم اینا با چه رویی برگشتن بغداد!! کمک کردن و کمک نکردن به اینها برای شکست داعش برای ما بازی دوسر باخت بود. یعنی کمک نمی کردیم باهامون دشمن میشدن و داعش هم می رسید به مرزمون. کمک هم که می کردیم شروع می کردن به زیاده خواهی و دشمنی و همون داستان تجزیه عراق. به نظرم سردار سلیمانی خیلی روی مردانگی اینها حساب باز کرده بود. البته هستن آدمای شریف بین اینها ولی قدرت دست کساییه که روی گربرو سفید کردن تو نمک خوردن و نمکدون شکستن!  خیلی دلم میخواد این بی چشم و روها تو کرکوک و طوزخورماتو یه سیلی اساسی و سنگین نوش جان کنن!!  :waitung: