airborn

Members
 • تعداد محتوا

  247
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

اعتبار در انجمن

690 نشان لیاقت

2 دنبال کنندگان

درباره airborn

 • رتبه حساب کاربری
  گروهبان دوم

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

بلوک آخرین بازدید کننده ها غیر فعال شده است و به دیگر کاربران نشان داده نمیشود.

 1. بیاید یک پلن دیگرو بررسی کنیم. در نظر بگیرید که ایران اجازه بده که حریف مهره خودشو حرکت بده و صفحه شطرنج رو از وسط قیچی و به دو نیم تقسیم کنه. در این حالت اشغالگری و تجاوز اتفاق افتاده در حالیکه ایران هیچ دخالتی نداشته و اینجا با ورود ارتش ایران به خاک ارمنستان همراه با اعلام حمایت از مردم ارمنستان در برابر نیروهای اشغالگر دیگه برچسب اشغالگر بودن به ایران نمی چسبه. از طرفی نیروهای نظامی در بخش جنوبی ارمنستان که بدون کمک و پشتیبانی دولت مرکزی تضعیف شدن دلیلی نخواهند داشت که مقاومتی در برابر نیروهای ایرانی نشون بدن حتی اگر دولت مرکزی غربگرا واکنش منفی نشون بده. اگر نیروهای جنوب به ارتش ایران ملحق بشن افکار عمومی ارمنستان هم از حضور و کمک ارتش ایران حمایت می کنن و دولت ارمنستان چاره ای جز قبول حضور ارتش ایران نخواهد داشت. ارتش باکو هم که حرفی برای گفتن نخواهد داشت و ترکیه هم در موضع ضعف خواهد بود چون دیگه نیروی اشغالگر اونها خواهند بود نه ایران! حالا می مونه خرمگسی به اسم آمریکا که دیدیم اعلام کرد از دولت ارمنستان حمایت می کنه و احتمالا با دیدن جدیت ایران پیش دستی خواهد کرد و با وارد کردن نیروی نظامی به ارمنستان سعی می کنه تا مانع دخالت یا پیشروی بیشتر ارتش ایران بشه و بعد از خوابیدن گرد و خاک حداقل یک پایگاه نظامی از دولت ارمنستان هدیه بگیره تا بعد!
 2. بهترین گزینه قرارداد نظامی گسترده با ارمنستان هست که با تاسیس چند پایگاه نظامی در جنوب ارمنستان ارتش ایران در تمام طول مرز قره باغ مستقر بشه. باکو در قدوقواره درگیری با ایران نیست و بسیار بعیده حمله ای به نیروهای ایرانی مستقر در مرز ارمنستان ترتیب بده. حضور نظامی ایران بخاطر دعوت رسمی دولت ارمنستان و قانونی بودن نه تبعات بین المللی و جهانی حمله نظامی و اشغال سرزمینی رو داره و نه باعث متشنج شده داخل میشه. از طرفی وجهه قدرت نظامی ایران هم در منطقه و جهان بالا میره و روابط سیاسی و اقتصادی بین ایران و ارمنستان بخاطر منافع مشترک طبیعتا عمیقتر میشه. به نظر من تعلل از سمت ما نیست بلکه از سمت دولت ارمنستان هست که بخاطر گرایش به غرب بیشتر چشم به حمایت اروپا داره تا ایران که بیخ گوششه. من اعتقاد دارم در صورت حمله ترکیه و آذربایجان به جنوب ارمنستان ایران بدون توجه به نظر دولت ارمنستان قبل از قطع شدن مرز دو کشور قطعا مداخله نظامی می کنه و بسرعت جنوب ارمنستان رو اشغال می کنه. ترکیه و آذربایجان این موضوع رو خوب میدونن و برای همین فعلا دارن فشار میارن تا دولت ارمنستان رو راضی به مصالحه کنن. احتمال خیلی کمی وجود داره که دولت ارمنستان خودش به تسلیم مرز جنوبی به آذربایجان رضایت بده چون بخاطر شکست در قره باغ به اندازه کافی تحت فشاره و بخاطر حساسیت مردمش دیگه نمیتونه با خاک اصلی ارمنستان معامله کنه. اونها تا جای ممکن منتظر حمایت اروپا یا روسیه خواهند بود و اگر نتیجه نگرفتن و کار به جاهای باریک کشید به احتمال زیاد برای گرفتن کمک به سمت ایران دست دراز می کنن.
 3. تعارف نکنید پانترک خارجی نفوذی جاسوس ما تو فضای مجازی به این چیزها عادت داریم چون همیشه کسانی که احساساتشون بر منطقشون غلبه داشته افراد واقع بین رو در جبهه مقابل حساب می کنن و عموما سیاست یا با ما یا علیه مارو در پیش میگیرن! من قصد ندارم در این انجمن این موضوع رو کش بدم ولی ازتون میخوام یک موضوعی رو پیش خودتون تصور نتیجه گیری کنید و نیازی هم نیست اینجا جوابی بدید که بحث کش پیدا کنه: نتیجه سیاست جمهوری اسلامی ایران یعنی رهبری و دولت و امرای نظامی ما در قبال جنگ قره باغ رو الان می بینیم! مرزها آرام و دو طرف جنگ و ما در مرزهای ثبت شده در سازمان ملل قرار داریم و دیگه تنش و جنگی در نزدیکی مرزهای شمالی نداریم! حالا اگر طبق انتظارات شما و باقی دوستان اگر ایران از ارمنستان حمایت می کرد ( در حالیکه خود روسیه هم اینکارو نکرد ) و به آذربایجان حمله می کرد الان وضعیت ما با کشورهای همسایه شمالی و جهان چجوری میتونست باشه؟ جنگ قره باغ تموم میشد یا با وارد شدن طرف سوم شعله ورتر میشد؟ وضعیت استانهای شمالی خود ما به چه صورتی در میومد؟ وارد شدن به این جنگ چه نتیجه بهتری نسبت به وضعیت کنونی میتونست برای ما داشته باشه؟ دستاوردهای اون جنگ ارزش بخطر انداختن امنیت ملی و جان صدها و شاید هزاران ایرانی رو داشت؟ اصلا قرار بود از اون جنگ چه نتیجه ای بدست بیاد که الان نیومده؟ شما و دوستان احساساتی سایت هر لقب و اتهامی میتونید به من و بقیه دوستان واقع گرا بزنید ولی نمیشه کشور و امنیت ملی رو بخاطر احساسات و کینه ها و کتاب درسی کشور همسایه و ممنوعیت پخش اذان و اظهارات چند سیاستمدار به خطر انداخت! جنگ بر خلاف تصور دوستان بازی رایانه ای نیست که ببازید و از اول شروع کنید! گاهی تبدیل میشه به یک باتلاق بزرگ مثل اوکراین! ابر قدرتی مثل روسیه فکر می کرد در عرض چند روز پیروز میشه ولی با دخالت آمریکا و اروپا عملا زمینگیر و هزاران روس قربانی شدن! چه چیزی باعث شده فکر کنید شورای امنیت و آمریکا و اروپا و حتی روسیه تماشاگر حمله نظامی ما به کشور شمالی میشدن و کاری نمی کردن؟ گاهی مثل سیاستمدارها فکر کنید! یعنی احساسات و کینه ها و تعصبات رو کنار بزارید و در اول راه به آخر مسیر هم فکر کنید و ببنید چه چیزی از دست میدید و چه چیزی بدست میارید!
 4. شاید مثل این جنگ مصداق همون اللهم اشغل الظالمین بالظالمین باشه! در این جنگ درسته روسیه متجاوز محسوب میشه و طبق گفته شما حمایت از متجاوز و ظالم صحیح نیست ولی طرف مقابل هم ناتو هست که هر جور حساب کنیم مظلوم محسوب نمیشه و نوع رابطش هم با ما مشخصه! شاید بهتر باشه ما کلا در مورد این جنگ از هیچ طرفی جانبداری نکنیم که در واقع سودی هم نداره و طبق فرمایش یکی از بزرگواران صرفا بدون دخالت دادن احساسات روند جنگ رو بررسی کنیم! شما هم در این حد راضی باشید که یکی دو نفر بلاخره از یکی از طرفین حمایت کنن ولی در کنارش تعداد بیشتری تحلیل و بررسی خوب و منطقی ببینیم! همینکه اینجا برخی دوستان کارشناس سیاست بین الملل و میلیتاریسم این سایت دور هم به روسیه یا اوکراین و ناتو رسما اعلان جنگ نمی کنن و بخاطر نگرانیهای ژئوپولیتیکی نقشه حمله و تصرف کیف یا مسکو رو طرح ریزی نمی کنن من راضی هستم! در زمان جنگ اخیر ارمنستان و آذربایجان سطح انجمن مربوط به اون جنگ در حد گروه تلگرام خانوادگی خاله ها و عمه ها پایین اومده بود و در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران اجبارا باید از کشور مسلمان در برابر کشور مسیحی اشغالگر حمایت می کرد تعدادی زیادی از عزیزان با رگهای باد کرده اینجا تکبیر گویان نقشه حمایت از ارمنستان از طریق اتحاد با اسراییل و لشکرکشی به کشورهای همسایه و به توبره کشیدن خاک منطقه قفقاز و تصرف آذربایجان و پیشروی تا مرز روسیه و فتح گرجستان رو مطرح می کردن و هر کسی هم دعوت اونهارو لبیک نمی گفت وسط همون انجمن حکم ارتداد و خارجی و نفوذی بودنش صادر و تیرباران میشد! جسارتا بهتره به همین وضعیت فعلی راضی باشید که با توجه به چیزهایی که ما قبلا دیدیم تازه این بهترین وضعیت ممکنه و اجازه بدید عزیزان زحمتکش و تحلیلگر سایت از موضوع انجمن منحرف نشن!
 5. خبری اومده که حمله به بندر بریانسک و کشتی روسی با چه سلاحی بوده؟
 6. نفر دست بسته دوم از چپ تیر خلاص خورده...
 7. فکر می کنم کلمات "پیچیده تر" و "خطرناکتر" مناسبتر بود! خدا آخر این داستانو بخیر کنه!!
 8. از سمت راست حمله شد نه روبرو و با توجه به خط سیر زیگزاگ موشک بیشتر شبیه ضدزره بود تا دوش پرتاب! به نظر میاد یه اپراتور ضدزره که در کمین تانک بوده با دیدن ارتفاع پایین بالگرد یهو هوس شکار ارابه شیطان کرده!
 9. من هم در مورد مسائل اعتقادی صحبت نکردم و متوجه نمیشم کجای حرف من در کامنت قبلی اعتقادی بود!؟ هیچکس موافق انفعال در برابر تجاوز به حریم هوایی و خاکی کشور نیست ولی تصور شما از اجازه ندادن به آذرایجان برای پس گرفتن خاکش غیر واقعی و عملی نسنجیده میتونست باشه چون ایران بهانه لازم رو نداشت و در مقابل افکار عمومی جهان اسلام و مردم شمال غرب قرار می گرفت! راستی ایران در کجا مرزش رو در اختیار کشور دیگری گذاشت که شما اینطور نگران به خطر افتادن موقعیت ژئوپولتیک هستید!؟ شما مطمئنید دارید در مورد جنگ قره باغ صحبت می کنید!؟ اگر قرار بود ما همیشه اینطور احساسی عمل کنیم سالها پیش باید به کردستان عراق و پاکستان و افغانستان حمله می کردیم تا موقعیت ژئوپولتیک ما به خطر نیفته! قبلا گفتم که اگر در سخت ترین سطح واکنش وارد خاک قره باغ می شدیم و دو طرف رو عقب می زدیم و منطقه حائل تشکیل میدادیم ارتش آذربایجان و تروریستها رو به شمال پیشروی می کردن و کل قره باغ رو تصرف می کردن و ما هم در آخر باید عقب می نشستیم و منطقه حائل رو به ترکها واگذار می کردیم که این به معنی کمک میدانی به آذربایجان و نبرد میدانی با ارمنستان بود! حالا این موضوع اعتقادیه یا واقع بینی در مورد شرایط میدانی!؟ زدن پایگاه دو طرف جنگ و کشتن سربازان اونها به بهانه برخورد بمب به خاک ما باعث دشمنی ملتهای اونها با ما نمیشد!؟ دشمن تراشی قطعی در مرزهای شمالی به صلاح ما بود!؟ نظریات شما بیشتر احساسی هستن تا عقلانی و منطقی! کل نظرات شما اینه که ما نباید در مقابل ترکیه کم بیاریم حتی به قیمت دشمنی علنی با ملتهای دو کشور شمالی!! صبر مقامات ایران در برابر برخورد بمبها به خاکمون باعث شد دشمنی با ملتهای همسایه شکل نگیره و حتی با حمایت از آذرایجان دوستی ملت اونها هم بدست اومد و ورود نیروهای مسلح به مرز هم هر چند دیر بود ولی بهرحال نشان دادن قدرت و اقتدار بود! با اعمال طرز تفکر شما ما دو ملت دشمن در شمال غرب و تنش در داخل مرزهای خودمون بدست میاوردیم! ولی با سعه صدر و سیاست حاکمیت ایران اوضاع به وخامت نرفت! وقتی در جنوب در تنش هستیم بهتره در شمال دشمن تراشی نکنیم!
 10. تصور شما از صحنه به شکل عجیبی با واقعیات تفاوت داره! شما هنوز هم اعتقاد دارید ارتش آذرایجان "اشغال" کرده نه بازپس گیری! آذربایجان مرز هیچ کشوری رو اشغال نکرد بلکه خاک خودش رو بازپس گرفت! این وسط جمهوری خودخوانده آرتساخ نابود شد که اونم هیچ کشوری به رسمیت نشناخته بود نه سازمان ملل و نه حتی خود ارمنستان! شما میگی ایران نباید اجازه میداد ارتش آذربایجان خاک خودش رو در جنوب قره باغ پس بگیره! اینکار نه تنها سودی برای ما نداشت بلکه هیچ دلیل محکم و منطقی هم وجود نداشت که باعث مصونیت ما در برابر فشار جامعه جهانی و مردم منطقه بشه! شاید ما میتونستیم به بهانه برخورد راکتها به داخل خاک خودمون نیرو وارد قره باغ کنیم و هر دو طرف رو عقب بزنیم و موقتا منطقه حائل تشکیل بدیم ولی در نهایت مجبور به ترک اون منطقه و واگذاری به آذربایجان بودیم و این کار در عمل به معنای حمایت میدانی از ارتش آذربایجان علیه ارمنستان بود!! حالا موقعیت ژئوپولتیک ما چجوری زیر سوال رفت!؟ مگه جنوب ارمنستان اشغال شد!؟ مگه آذربایجان بخشی از مرز مارو اشغال کرد!؟ من واقعا متوجه نمیشم چرا شما فکر می کنید موقعیت ژئوپولتیک ما و یا امنیت مرزهای شمال غرب ما در گرو اشغال بودن قره باغ بوده!؟ با اینکه برای نشان دادن عدم انفعال و قدرتنمایی اینهمه نیرو لب مرز مستقر شد ولی به نظر من هم این واکنش بسیار دیر انجام گرفت و بهتر بود در اول ماجرا نیروی قابل توجهی به مرز تزریق میشد! چیزی که باعث شکست ارمنستان شد عدم شناخت و عدم آمادگی در برابر تهدیدات و تسلیحات جدید میادین نبرد بود نه سستی در حمله پیشدستانه به طرف مقابل! قیاس ایران و ارمنستان در این سطح قابل بحث هست که ایران برای مقابله با تهدیدات نوین کاری انجام داده یا نه!
 11. پیاده کردن نیرو در مرز و مقابله با پهپاد قرار بود چه چیزی رو در میدان جنگ قره باغ تغییر بده!؟ شاید به بهانه برخورد راکتها به خاک خودمون میتونستیم نیرو بفرستیم و منطقه حائل ایجاد کنیم ولی ارتش آذربایجان همچنان پیشروی می کرد و قره باغ رو تصرف می کرد و ما بلاخره مجبور بودیم اون منطقرو ترک و به ترکها واگذار کنیم که دوباره بحث توافق و کریدور رو پیش می کشیدن و عملا لشکرکشی ما بیفایده میشد! حمایت اولیه از ارمنستان هم که اساسا قابل طرح کردن نیست چون ضرر بیشتری برای ما داشت! اتفاقا ایران بازی نخورد چون یکی از پلنها این میتونست باشه که ایران از ارمنستان حمایت کنه و در شمال غرب شورش بوجود بیاد و ترکیه از آب گل آلود ماهی بگیره! ترکیه پوشش موجه حمایت از آذربایجان برای بازپس گیری مناطق اشغالی رو داشت و ایران هم دلیلی نداشت که جلوگیری کنه! قرار بود به کشور همسایه بگه حق نداری خاک خودت رو پس بگیری!؟ قرار نیست که ما بتونیم همه چیز رو در ورای مرزهامون کنترل کنیم ولی این به این معنا هم نیست که الزاما قراره صدمه ببینیم!
 12. از اول این بحران تا حدودی مشخص بود نقشه چیه ولی خب ما انتظار معامله رو نداشتیم و پیش بینی ما توسل به قدرت سخت برای ایجاد کریدور بود که البته شما اون زمان فرمودید توانایی چنین کاری رو ندارن. ولی این کریدورها بیشتر یه ناهنجاری هستن تا یک راهکار پایدار و همیشگی و بشدت متزلزل خواهند بود! فکر می کنم این پیشنهاد رد میشه و جنگ به خانکندی کشیده میشه و آذربایجان اونجارو تصرف می کنه و توافق واگذاری دائمی شوشا و خانکندی به ارمنستان در قبال کریدور دائمی چند کیلومتری در جنوب ارمنستان مطرح میشه! سوال اینه که آیا در صورت موافقت دولت قانونی ایروان با هر نوع توافق و معامله ای ایران وجاهت قانونی دخالت رو خواهد داشت!؟ من اینطور فکر نمی کنم! در حال حاضر در این صفحه شطرنج ما در وضعیت آچمز هستیم!
 13. اگر صرفا صحبت در مورد دشمن دونستن شخص علیف و اردوغان باشه مخصوصا اردوغان که سابقش کاملا مشخص هست قاعدتا نباید حساسیت برانگیز باشه ولی مشکل اینجاست که دوستان گاهی دچار هیجان و احساسات میشن و پارو فراتر میزارن و روسای این دولتهارو با ملتهاشون جمع می بندن و بحثهایی رو مطرح می کنن که ناعادلانه است و شاید حتی به نوعی اهانت به یک قومیت محسوب میشه و ما بارها این مطلب رو تذکر دادیم! این یکی از کامنتهای موجود در همین فروم هست: " اگر پهپادها رو از ارتش صهیونیست جمهوری آذربایجان بگیری ارتش صهیونیست و بزدل علیف کاری بجز فوش دادن به نیروهای دشمن نمیتونه انجام بده " در اینجا کاربر فقط شخص علیف رو دشمن حساب نکرده بلکه علنا به ارتش و مردم آذربایجان اهانت کرده که طبیعتا بخاطر اشتراک قومی بین ایران و آذربایجان باعث رنجش مردم ترک زبان کشور ما هم میشه و براحتی میتونه مورد سواستفاده جدایی طلبها قرار بگیره و اگر شخصی مثل من در مورد تنش زا بودن و اهانت آمیز بودن این نظرات اعتراض کنه از طرف دوستان بشدت وطن پرست به پیوستن به ارتش علیف حواله میشه در حالیکه این اعتراض عین وطن پرستی و مصلحت اندیشیه! اگر بگیم خود اردوغان شخصی جاه طلب و حامی تروریسم سلفی هست و به دنبال اشغال خاک کشورهای همسایس که در سوریه عینا می بینیم سخنی به گزاف نگفتیم و جایی برای ایراد و گلایه و تذکر وجود نداره ولی اینکه شخصی در حین انتقاد به اردوغان مثلا بیاد بگه ارتش آذربایجان اشغالگر هست موضوعی متفاوت و تنش زا و غیرقابل قبوله که باز میتونه مورد سواستفاده جدایی طلبها قرار بگیره!! من اینو قبلا هم گفتم که وقتی دشمنت و قسمتی از سپاهت اشتراکاتی با هم دارن باید مراقب رجزخوانیها و موضع گیریهامون باشیم که مبادا به هر طرف با هم ضربه بزنیم!
 14. مواد منفجره ای که این پهپادها حمل می کنن میتونه روی هر هدفی اثرگزار باشه؟ مثلا پهپادی که برای زدن تجمعات دشمن استفاده میشه میتونه به زره یک تانک هم نفوذ کنه؟ یعنی هم کار مهمات خرج گود رو انجام میده و هم انفجار شدید؟