airborn

Members
 • تعداد محتوا

  238
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

اعتبار در انجمن

691 نشان لیاقت

2 دنبال کنندگان

درباره airborn

 • رتبه حساب کاربری
  گروهبان دوم

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

بلوک آخرین بازدید کننده ها غیر فعال شده است و به دیگر کاربران نشان داده نمیشود.

 1. من هم در مورد مسائل اعتقادی صحبت نکردم و متوجه نمیشم کجای حرف من در کامنت قبلی اعتقادی بود!؟ هیچکس موافق انفعال در برابر تجاوز به حریم هوایی و خاکی کشور نیست ولی تصور شما از اجازه ندادن به آذرایجان برای پس گرفتن خاکش غیر واقعی و عملی نسنجیده میتونست باشه چون ایران بهانه لازم رو نداشت و در مقابل افکار عمومی جهان اسلام و مردم شمال غرب قرار می گرفت! راستی ایران در کجا مرزش رو در اختیار کشور دیگری گذاشت که شما اینطور نگران به خطر افتادن موقعیت ژئوپولتیک هستید!؟ شما مطمئنید دارید در مورد جنگ قره باغ صحبت می کنید!؟ اگر قرار بود ما همیشه اینطور احساسی عمل کنیم سالها پیش باید به کردستان عراق و پاکستان و افغانستان حمله می کردیم تا موقعیت ژئوپولتیک ما به خطر نیفته! قبلا گفتم که اگر در سخت ترین سطح واکنش وارد خاک قره باغ می شدیم و دو طرف رو عقب می زدیم و منطقه حائل تشکیل میدادیم ارتش آذربایجان و تروریستها رو به شمال پیشروی می کردن و کل قره باغ رو تصرف می کردن و ما هم در آخر باید عقب می نشستیم و منطقه حائل رو به ترکها واگذار می کردیم که این به معنی کمک میدانی به آذربایجان و نبرد میدانی با ارمنستان بود! حالا این موضوع اعتقادیه یا واقع بینی در مورد شرایط میدانی!؟ زدن پایگاه دو طرف جنگ و کشتن سربازان اونها به بهانه برخورد بمب به خاک ما باعث دشمنی ملتهای اونها با ما نمیشد!؟ دشمن تراشی قطعی در مرزهای شمالی به صلاح ما بود!؟ نظریات شما بیشتر احساسی هستن تا عقلانی و منطقی! کل نظرات شما اینه که ما نباید در مقابل ترکیه کم بیاریم حتی به قیمت دشمنی علنی با ملتهای دو کشور شمالی!! صبر مقامات ایران در برابر برخورد بمبها به خاکمون باعث شد دشمنی با ملتهای همسایه شکل نگیره و حتی با حمایت از آذرایجان دوستی ملت اونها هم بدست اومد و ورود نیروهای مسلح به مرز هم هر چند دیر بود ولی بهرحال نشان دادن قدرت و اقتدار بود! با اعمال طرز تفکر شما ما دو ملت دشمن در شمال غرب و تنش در داخل مرزهای خودمون بدست میاوردیم! ولی با سعه صدر و سیاست حاکمیت ایران اوضاع به وخامت نرفت! وقتی در جنوب در تنش هستیم بهتره در شمال دشمن تراشی نکنیم!
 2. تصور شما از صحنه به شکل عجیبی با واقعیات تفاوت داره! شما هنوز هم اعتقاد دارید ارتش آذرایجان "اشغال" کرده نه بازپس گیری! آذربایجان مرز هیچ کشوری رو اشغال نکرد بلکه خاک خودش رو بازپس گرفت! این وسط جمهوری خودخوانده آرتساخ نابود شد که اونم هیچ کشوری به رسمیت نشناخته بود نه سازمان ملل و نه حتی خود ارمنستان! شما میگی ایران نباید اجازه میداد ارتش آذربایجان خاک خودش رو در جنوب قره باغ پس بگیره! اینکار نه تنها سودی برای ما نداشت بلکه هیچ دلیل محکم و منطقی هم وجود نداشت که باعث مصونیت ما در برابر فشار جامعه جهانی و مردم منطقه بشه! شاید ما میتونستیم به بهانه برخورد راکتها به داخل خاک خودمون نیرو وارد قره باغ کنیم و هر دو طرف رو عقب بزنیم و موقتا منطقه حائل تشکیل بدیم ولی در نهایت مجبور به ترک اون منطقه و واگذاری به آذربایجان بودیم و این کار در عمل به معنای حمایت میدانی از ارتش آذربایجان علیه ارمنستان بود!! حالا موقعیت ژئوپولتیک ما چجوری زیر سوال رفت!؟ مگه جنوب ارمنستان اشغال شد!؟ مگه آذربایجان بخشی از مرز مارو اشغال کرد!؟ من واقعا متوجه نمیشم چرا شما فکر می کنید موقعیت ژئوپولتیک ما و یا امنیت مرزهای شمال غرب ما در گرو اشغال بودن قره باغ بوده!؟ با اینکه برای نشان دادن عدم انفعال و قدرتنمایی اینهمه نیرو لب مرز مستقر شد ولی به نظر من هم این واکنش بسیار دیر انجام گرفت و بهتر بود در اول ماجرا نیروی قابل توجهی به مرز تزریق میشد! چیزی که باعث شکست ارمنستان شد عدم شناخت و عدم آمادگی در برابر تهدیدات و تسلیحات جدید میادین نبرد بود نه سستی در حمله پیشدستانه به طرف مقابل! قیاس ایران و ارمنستان در این سطح قابل بحث هست که ایران برای مقابله با تهدیدات نوین کاری انجام داده یا نه!
 3. پیاده کردن نیرو در مرز و مقابله با پهپاد قرار بود چه چیزی رو در میدان جنگ قره باغ تغییر بده!؟ شاید به بهانه برخورد راکتها به خاک خودمون میتونستیم نیرو بفرستیم و منطقه حائل ایجاد کنیم ولی ارتش آذربایجان همچنان پیشروی می کرد و قره باغ رو تصرف می کرد و ما بلاخره مجبور بودیم اون منطقرو ترک و به ترکها واگذار کنیم که دوباره بحث توافق و کریدور رو پیش می کشیدن و عملا لشکرکشی ما بیفایده میشد! حمایت اولیه از ارمنستان هم که اساسا قابل طرح کردن نیست چون ضرر بیشتری برای ما داشت! اتفاقا ایران بازی نخورد چون یکی از پلنها این میتونست باشه که ایران از ارمنستان حمایت کنه و در شمال غرب شورش بوجود بیاد و ترکیه از آب گل آلود ماهی بگیره! ترکیه پوشش موجه حمایت از آذربایجان برای بازپس گیری مناطق اشغالی رو داشت و ایران هم دلیلی نداشت که جلوگیری کنه! قرار بود به کشور همسایه بگه حق نداری خاک خودت رو پس بگیری!؟ قرار نیست که ما بتونیم همه چیز رو در ورای مرزهامون کنترل کنیم ولی این به این معنا هم نیست که الزاما قراره صدمه ببینیم!
 4. از اول این بحران تا حدودی مشخص بود نقشه چیه ولی خب ما انتظار معامله رو نداشتیم و پیش بینی ما توسل به قدرت سخت برای ایجاد کریدور بود که البته شما اون زمان فرمودید توانایی چنین کاری رو ندارن. ولی این کریدورها بیشتر یه ناهنجاری هستن تا یک راهکار پایدار و همیشگی و بشدت متزلزل خواهند بود! فکر می کنم این پیشنهاد رد میشه و جنگ به خانکندی کشیده میشه و آذربایجان اونجارو تصرف می کنه و توافق واگذاری دائمی شوشا و خانکندی به ارمنستان در قبال کریدور دائمی چند کیلومتری در جنوب ارمنستان مطرح میشه! سوال اینه که آیا در صورت موافقت دولت قانونی ایروان با هر نوع توافق و معامله ای ایران وجاهت قانونی دخالت رو خواهد داشت!؟ من اینطور فکر نمی کنم! در حال حاضر در این صفحه شطرنج ما در وضعیت آچمز هستیم!
 5. اگر صرفا صحبت در مورد دشمن دونستن شخص علیف و اردوغان باشه مخصوصا اردوغان که سابقش کاملا مشخص هست قاعدتا نباید حساسیت برانگیز باشه ولی مشکل اینجاست که دوستان گاهی دچار هیجان و احساسات میشن و پارو فراتر میزارن و روسای این دولتهارو با ملتهاشون جمع می بندن و بحثهایی رو مطرح می کنن که ناعادلانه است و شاید حتی به نوعی اهانت به یک قومیت محسوب میشه و ما بارها این مطلب رو تذکر دادیم! این یکی از کامنتهای موجود در همین فروم هست: " اگر پهپادها رو از ارتش صهیونیست جمهوری آذربایجان بگیری ارتش صهیونیست و بزدل علیف کاری بجز فوش دادن به نیروهای دشمن نمیتونه انجام بده " در اینجا کاربر فقط شخص علیف رو دشمن حساب نکرده بلکه علنا به ارتش و مردم آذربایجان اهانت کرده که طبیعتا بخاطر اشتراک قومی بین ایران و آذربایجان باعث رنجش مردم ترک زبان کشور ما هم میشه و براحتی میتونه مورد سواستفاده جدایی طلبها قرار بگیره و اگر شخصی مثل من در مورد تنش زا بودن و اهانت آمیز بودن این نظرات اعتراض کنه از طرف دوستان بشدت وطن پرست به پیوستن به ارتش علیف حواله میشه در حالیکه این اعتراض عین وطن پرستی و مصلحت اندیشیه! اگر بگیم خود اردوغان شخصی جاه طلب و حامی تروریسم سلفی هست و به دنبال اشغال خاک کشورهای همسایس که در سوریه عینا می بینیم سخنی به گزاف نگفتیم و جایی برای ایراد و گلایه و تذکر وجود نداره ولی اینکه شخصی در حین انتقاد به اردوغان مثلا بیاد بگه ارتش آذربایجان اشغالگر هست موضوعی متفاوت و تنش زا و غیرقابل قبوله که باز میتونه مورد سواستفاده جدایی طلبها قرار بگیره!! من اینو قبلا هم گفتم که وقتی دشمنت و قسمتی از سپاهت اشتراکاتی با هم دارن باید مراقب رجزخوانیها و موضع گیریهامون باشیم که مبادا به هر طرف با هم ضربه بزنیم!
 6. مواد منفجره ای که این پهپادها حمل می کنن میتونه روی هر هدفی اثرگزار باشه؟ مثلا پهپادی که برای زدن تجمعات دشمن استفاده میشه میتونه به زره یک تانک هم نفوذ کنه؟ یعنی هم کار مهمات خرج گود رو انجام میده و هم انفجار شدید؟
 7. عجیبه که سایت تحولات جهان اسلام از تحولات میدانی عقب مونده و نقشه جدید نداده. شما چه منبع معتبری رو پیشنهاد میدید برای پیگیری تحولات جنگ؟
 8. تفاوت در اینه که با وجود سرمایه دارهای یهود حمایت از اسرائیل اشغالگر براشون به صرفه تر هست تا حمایت از ارمنستانی که عملا نفع خاصی براشون نداره!
 9. ارتش آذربایجان از چه محوری به 5 کیلومتری شوشا رسیده!؟
 10. من تمام کامنتهای شمارو خوندم و جسارتا باید عرض کنم هیچ سیاست و دوراندیشی در نظرات شما نمی بینم و طرز فکر شما دقیقا شابه موسولینی هست که با حرکات نسنجیده هیتلر رو در آفریقا گرفتار کرد!
 11. دوست عزیز سازمان ملل قطعنامه داده که منطقه قره باغ جزو خاک آذربایجانه یعنی ارمنستان رسما اشغالگر محسوب میشه بعد شما انتظار دارید اروپاییها بیان و بر خلاف قطعنامه ای که خودشون قبول کردن از اشغالگر حمایت کنن!؟ تا زمانی که نبرد به خاک اصلی ارمنستان کشیده نشده نه روسیه و نه اروپا هیچ حمایتی از ارمنستان نمی کنن مگر در قالب طرح های آتش بس.
 12. این حرف شما دیگه زیادی احساسی بود دوست عزیز! مگه اولین باره که از این استانداردهای دوگانه در دنیای سیاست می بینید!؟ مگه آمریکا به بهانه سلاح اتمی مگه به عراق حمله نکرد در حالیکه خودش هزاران سلاح اتمی داشت!؟ به نظرتون این چجور منطق و استدلالی بود!؟ یا مثلا مگه مکرون نگفت کاریکاتور در مورد پیامبر اسلام بخاطر آزادی بیانه در حالیکه ابراز تردید در مورد هولوکاست جرمه!؟ این موضوع چه منطقی پشتشه!؟ اگر کمی فکر کنید شما بیشتر از من از این نوع دوگانگیها پیدا می کنید. این نوع حرفها مصرف داخلی داره و در دنیای سیاست هیچ اعتباری نداره.
 13. درگیری نزدیک تر از اونی هست که بگیم محل فیلمبردار خاک ایرانه! هیچ علامت مرزی هم دیده نمیشه. اگر قبول کنیم محل فیلمبردار خاک ایران بوده یعنی فاجعه! یعنی در چنین فاصله کمی تا درگیری غیرنظامیهارو تخلیه نکردن از لب مرز!؟؟
 14. خانکندی بجز لاچین جاده پشتیبانی دیگه ای داره؟ به نظر میاد ارتش آذربایجان هدف اصلیش قطع این عقبه باشه.