انجمن ها

 1. بخش داخلی

  1. اخبار و قوانین

   در این قسمت اخبار و قوانین انجمن را مشاهده خواهید کرد

   4,193
   ارسال ها
  2. ماهنامه میلیتاری

   در این بخش می توانید ماهنامه میلیتاری را دریافت کنید.

   213
   ارسال ها
  3. 36,222
   ارسال ها
  4. کتابخانه میلیتاری

   در این بخش کتابهای مرتبط و مقالات برگزیده سایت معرفی و ارایه می گردد.

   1,757
   ارسال ها
  5. 202
   ارسال ها
 2. War and History - بخش جنگ و تاریخ

  1. 24,629
   ارسال ها
  2. پیمان ها - قراردادها و معاملات تسلیحاتی

   اخبار ، اطلاعات و مقالات منتشر شده رسمی در مورد خرید های تسیحاتی
   News & Article about International military Contract , Pacts & Treaty

   1,263
   ارسال ها
  3. دکترین و استراتژی

   مطالب و موضوعات مرتبط با دکترین ، استراتژی و تاکتیکهای نظامی
   Military Doctorian , Strategy & Tactics

   11,220
   ارسال ها
  4. 1,607
   ارسال ها
  5. جنگ تحمیلی

   در این بخش مطالب مرتبط با هشت سال دفاع مقدس ایران اسلامی را ارس
   Sacred Defense

   4,533
   ارسال ها
  6. 53
   ارسال ها
  7. General Military Discussions

   A forum for general issues such as wars history ...

   205
   ارسال ها
 3. Air force Forum - بخش نیروی هوایی

  1. 9,793
   ارسال ها
  2. 2,258
   ارسال ها
  3. 2,104
   ارسال ها
  4. متفرقه در مورد نیروی هوایی

   مطالب مرتبط با موضوعاتی که در لیست فوق وجود ندارد.
   Miscellaneous Airforcce

   7,282
   ارسال ها
  5. 10,166
   ارسال ها
  6. Airforce - English

   Discuss about world airforces, aircrafts, ... and airforce history

   22
   ارسال ها
 4. Army Forum - بخش نیروی زمینی

  1. 5,539
   ارسال ها
  2. 6,706
   ارسال ها
  3. مباحث جامع زرهی

   General Armorial Discussions

   971
   ارسال ها
  4. توپخانه زمینی

   مطالب مربوط به انواع توپهای صحرایی ، خودکششی ، راکتی و ...
   Field , Rocket & Self-propelled Artillery ...

   1,550
   ارسال ها
  5. 2,194
   ارسال ها
  6. 1,303
   ارسال ها
  7. 6,030
   ارسال ها
  8. متفرقه نیروی زمینی

   مطالب مرتبط با موضوعاتی که در لیست فوق مشاهده وجود ندارد.
   Army Miscellaneous

   3,479
   ارسال ها
  9. 32
   ارسال ها
  10. Ground forces - English

   Army and ground forces, tank, artillery ...

   • تا کنون مطلبی ارسال نشده است
 5. Navy Forum - بخش نیروی دریایی

  1. 4,673
   ارسال ها
  2. 1,332
   ارسال ها
  3. 283
   ارسال ها
  4. 1,340
   ارسال ها
  5. 334
   ارسال ها
  6. 909
   ارسال ها
  7. 484
   ارسال ها
  8. ++تاریخ نیروی دریایی

   History of the Navy +++

   • تا کنون مطلبی ارسال نشده است
  9. 1,304
   ارسال ها
  10. 417
   ارسال ها
  11. Navy - English

   All about navy and naval forces!

   17
   ارسال ها
 6. News Section - بخش خبر

  1. 149,751
   ارسال ها
  2. اخبار صفحه اول

   اخبار نظامی مهم و قابل بحث برای قرار گرفتن در اسکرول به این بخش منتقل میشوند.

   7,520
   ارسال ها
  3. رایانه و شبکه

   آخرین خبرها و مطالب رایانه و اینترنتی

   5,543
   ارسال ها
  4. English News

   Worlds military and security news

   39
   ارسال ها
  5. Send news

   Send military news here.

   خبرهای نظامی را در این بخش ارسال کنید.

   46,270
   ارسال ها
 7. Non-Military Forums - سایر بخشها

  1. 24,108
   ارسال ها
 • جدیدترین پست های انجمن

 • جدیدترین تاپیک ها

  • در مورد اینکه جنگنده F-16I رژیم صهیونیستی که حداقل دو پاد جنگ الکترونیک حمل میکنه روز 10 فوریه مورد اصابت قرار گرفت سناریوهای زیادی میشه مطرح کرد. این جنگنده توسط یک موشک سامانه S-200 (احتمالا مدل 5V28) ساقط شده که فالکون های رژیم صهیونیستی بارها (از جمله 17 مارچ 2017 و از سایت موشکی پدافند سوریه در پالمیرا در نزدیکی پایگاه Tyias) موفق به شکستن قفل رادار درگیری سامانه پدافندی آن (با کد Square Pair) بوده اند. نکته ای که اینجا وجود داره اینه که سوریه با وجود اینکه از سال 2013 تا 2016 چندین واحد پدافندی S-300 دریافت کرده تا امروز یک بار هم خبر درگیری بین اس-300 های سوری و جنگنده های اسراییلی منتشر نشده و جالبه که 10 فوریه ، سوریه با همین "اس-200" موفق به سرنگون کردن جنگنده اسراییلی میشه! بنظر من سامانه ای که هفته پیش اف-16 اسراییل رو سرنگون کرد نه S-200 بلکه سیستم ترکیبی S-300/S-200 هست که این به لطف قابلیت جالب عملکرد هیبرید سامانه S-300 و S-200 هست. در واقع طبق اطلاعات قطعی موجود، اینترفیس ها و نرم افزارهایی برای ارتباط سامانه کنترل و فرماندهی، رادار کشف و رادار درگیری S-300 و S-200 طراحی شده که این قابلیت رو میده سامانه درگیری و فرماندهی S-300 شامل رادارهای پیشرفته و ضدجمینگ Tomb Stone با سامانه ی S-200 لینک بشن که در این حالت رادار درگیری S-200 بعنوان روشن کننده یدکی (Illuminator) در کنار رادار درگیری S-300 کار میکنه، نهایتا موشک های سامانه اس-200 با قفل راداری انجام شده توسط این سیستم ترکیبی به سمت هدف روانه میشن. یعنی مغز سیستم اس-300 هست اما موشک ها از سامانه اس-200 سوری ها میدونن به محض استقرار اس-300 در سایت های مشخص مانند اس-200 بدلیل قابلیت های بالای این سامانه ، صهیونیست ها دست به حمله پیشگیرانه و بمباران سامانه با تسلیحات دور ایستا خواهند کرد، لذا حدس من اینه که با تاکتیک های شبه چریکی که مشابهش رو پدافند صربستان هنگام بمباران توسط ناتو بکار گرفت، به لطف نیمه متحرک بودن کل سیستم اس-300 ، بطور دائمی در حال چرخش سیستم های راداری و فرماندهی اس-300 بین سایت های اس-200 هستند و اسراییل هم دقیقا نمیدونه در هر زمان کدوم سایت اس-200 معمول و کدام سایت اس-200 تقویت شده با سامانه راداری اس-300 هست. در حملات تلافی جویانه شتاب زده ی اسراییل هم عمدتا سایت های ثابت اس-200 هستند که قبلا شناسایی شده و هدف قرار میگیرند نه سامانه ارزشمندتر اس-300 . رادارهای اس-300 میتونن همین الان در پوشش کاروان بلند نیروهای تایگر به سمت سوریه رفته باشند... تفاسیر بالا در کنار اینکه پهپاد ایرانی بجای پرتاب از باند یک فرودگاه صحرایی ، از پایگاه نظامی تیاس در مرکز سوریه که یکی از اصلی ترین پایگاه های سوریه هم هست بنظر من کاملا حرکت حساب شده ای بوده، به اذعان منابع نظامی پهپاد مذکور از لحظه پرواز از باند فرودگاه، توسط ماهواره های جاسوسی اسراییلی ها دنبال میشده چراکه پایگاه جز مراکز نظامی اصلی سوریه هست و طبیعتا بطور بصری کاملا تحت نظر هست،  لذا مبدا کاملا مشخص بوده و ایران و سوریه میدونستند که هدف حمله تلافی جویانه هم به احتمال زیاد تیاس خواهد بود. از طرف دیگه پایگاه تیاس محل استقرار بخشی از نیروهای هوایی روسیه هم هست که در صورت حمله تلافی جویانه روابط بین روسیه و اسراییل رو مشتنج میکنه که دیدیم این کار رو هم کرد و با وجود اینکه صهیونیست ها صرفا برج کنترل فرودگاه (نه آشیانه ها و نه جنگنده های مستقر) رو هدف قرار دادن، با هشدار سریع تلفنی پوتین مواجه شدند.      
  • ممنون می شوم از جناب کماندانت اگر توضیح بفرمایند که در فضای مجازی حداقل ۶ ویدیو از ناو دماوند از روز اول و پس از آن از گرفتاری در موجگیر موجود هستند و در تمامی آنها قایقهای بسیار کوچک و یا یدک کشهای کوچک مشاهده می شوند. پس چگونه این دریای طوفانی که حضرتعالی و رسانه های حکومتی مرتباً به آن اشاره می فرمایید آسیبی به آنها وارد نمی کند؟ 
  • Sentinels, Saeqehs and Simorghs: An Open Source Survey of Iran’s New Drone in Syria https://www.bellingcat.com/news/mena/2018/02/13/sentinels-saeqehs-simorghs-open-source-information-irans-new-drone-syria/ ---------------------------------------------- بنظر میرسه ملخدار بودن این پهباد ناقض رادارگریزی کامل هست؛ پروانه مثل یک آینه امواج رادیویی رو بازتاب میکنه فراموش نکنیم دیده شدن بخشی از پروانه موتور پکفا از ورودی هوا در نسل پنجمی بودن این جنگنده شک و تردید ایجاد کرده. در ضمن بخش هایی از فرم و بدنه این پهباد هم نسبت به نمونه اصلی تغییر کرده و همینطور از میزان کیفیت مواد جاذب امواج راداری بکار رفته در این پهباد هم بی اطلاعیم. (حتی کومانچی هم بخاطر داشتن ملخ یک بالگرد کاملا پنهانکار معرفی نشد)
  • پرواز آزمایشی کاوازاکی C-2 الینت (شنود و جاسوسی الکترونیک) در پایگاه هوایی گیفو ژاپن (فوریه 2018) اطلاعات بیشتر: https://www.flightglobal.com/news/articles/elint-version-of-c-2-transport-conducts-flight-test-445755/
  •   ببخشید اگه پهپاد تصویر برداری نمیشد چجوری میخواستن بزننش ؟ چشم بسته که نمیتونن بزنن بالاخره باید اول رهگیری بشه . مثل پهباد ایوب که توسط سیکر موشک پیتون رهگیری شد .  پهپاد صاعقه مخفیکار بوده ولی به لحاظ راداری و نه حرارتی هیچ جنگنده ای در حال حاضر در دنیا اختفای حرارتی نداره چه اف 22 چه بی 2 چه اف 35 حتی در سال 88 ارکیو 170 توسط پدافند ایران توسط دوربین حرارتی کشف شد . رادارگریزی اسمش روشه و با اختفای حرارتی فرق داره . ضمنا من و شما که از کم و کیف ماجرا باخبر نیستیم ! یا بقول جناب EMP از طریق سیگنال های عامدانه ی ارسالی محل پرواز پهپاد لو رفته یا ملخ هاش از فلز بودند تا سطح مقطعشو زیاد کنه یا بازتابنده ی کوچک راداری با خودش حمل میکرده که تونستن بقول خودشون اول با رادار کشفش کنند بعد مختصات محل پروازشو به اپاچی بدن ! البته هنوز این سوال بی پاسخ مونده که اگر به لحاظ راداری کشف شده پس چرا با موشک راداری نزدنش ؟! وگرنه تمامی احتمالات پروازی صاعقه در ارتفاع پایین رد میشه و جالبه که برای پهپاد ایوب هم ارتفاع پروازیو کم کردند ! پس تله بوده . 
  • این که از پهپاد در حین پرواز تصویر برداری شده، نشان دهنده در تله افتادن پهپاد است و نه تله بودنش. بایستی توجه داشت که پهپاد صاعقه مثلا” مخفیکار بوده است ! در ضمن اگر ادعاهای اسراییل در چند سال اخیر را بشماریم نباید قاعدتا” چیزی از پدافند هوایی سوریه باقی مانده باشد  که البته شواهد خلاف آن را نشان می دهد. در ضمن دوستان از نوشتن عباراتی همانند ارسال پهپاد به حریم هوایی دشمن و یا حریم هوایی اسراییل خودداری کنید لطفا”. گولان منطقه اشغالی است و ایران قانونا” مرتکب خلافی نشده!
  • مستندات برای تله بودن این اقدام را بفرمایید . حداقل متوجه بشویم دلیل دوستان برای تله بودن این رویداد چه چیزی بوده  ؟؟  بنده ازدوستان علاقه مند به مباحث علمی و منطقی خواهشمندم که دلایل را مبنی بر تله بودن این وضعیت بفرمایند ( منطق نظامی و مبتنی بر حداقل شواهد موجود )  محدوده قرمز ( پایگاه هوایی سوریه ) ، محدوده آبی ، قلمرو تسلط هوایی IAF ( حداقل بر مبنای تله بودن رویداد و اینکه  اسراییل بدون توجه به حضور هوایی روسها و واحدهای پدافندی و با حضور سنگین یگانهای جنگال هوایی ، دریایی و زمینی و با پشتیبانی اطلاعاتی غربی ها عمل می کند )  پی نوشت : 1- این را هم بعنوان پیش فرض بدانیم که IAF یکبار در جنگ 1973 و بعد درسال 1982 ، از خجالت پدافند هوایی سوری ها در آمده، یعنی به توپوگرافی منطقه و نقاط استقرار احتمالی آتشبارهای توپخانه و موشکی آشنا هست  و یقیناً عومل اطلاعاتی انها روی زمین هم حضور دارند و  اینکه در سخنرانی اخیر سید حسن نصرا... تمامی افتخار ساقط شدن فالکون عبری به پای ارتش سوریه نوشته شد )  2- قطعا بنده به همه ابعاد این واقعه تسلط ندارم ، در نتیجه دوستان لطف کنند مساله را واضح و خلاصه آنالیز کنند . حداقل مادر میلیتاری سعی کنیم با جمع آوری اطلاعات  ، به یک برایند برسیم  . همین شکلی دوستان بفرمایند   حیثیت فلانی رفت ، حیثیت فلانی زیادشد که نشد تحلیل نظامی ، این شکلی دقیقا می شویم رادیوی اعراب که دائم مشغول شمارش پیروزیهای خودشان بودند ، بعد خبر رسیدکه ای دل غافل ،  IDF ، نصف قدس شریف را اشغال کرده ، رسیده به حومه دمشق ، نزدیک هست که آبروی نداشته اعراب را  بازهم از بین ببرد و قس علی الهذا ....    
  • ناوگان جنوب نیروی دریایی حماسه آفرین
 • دانشنامه میلیتاری

 • نمایش آمار های انجمن

  • مجموع موضوعات
   28,216
  • مجموع ارسال ها
   492,272
 • کمک کنندگان برتر

  بدون مشارکت کنندگان فوق در این هفته

 • آمارهای کاربران

  • کل کاربران
   19,285
  • بیشترین آنلاین
   54

  جدیدترین کاربر
  farzad007
  تاریخ عضویت
 • چه کاربرانی آنلاین هستند؟ دیدن لیست کامل

  در حال حاضر کاربر ثبت نامی آنلاین وجود ندارد