تمامی فعالیت ها

بروزرسانی خودکار این جریان   

 1. Yesterday
 2. دوستان یعنی به عقیده شما امکان این وجود دارد موشک صیاد 3 دارای دو فاز باشد؟ در فاز اول موشک با سرعت بالا در محدوده هدف ظاهر میشود بعد از رسیدن به مل مورد نظر کلاهک آن جدا شده وبا استفاده از سیکر حرارتی هدف را مورد حمله قرار می دهد؟
 3. یک موضوع ساده چرا اینقدر پیچیده شده برای دوستان؟ سیستمی بر مبنای ردگیری هدف توسط امواج مادون قرمز در داخل توسعه یافته است که البته منشاء اصلی دانش فنی آن مشخص نیست. مدل ابتدایی آن با بردی کمتر و کاربرد تنها ردگیری هدف در محیطهای آلوده به جنگ الکترونیکی روی توپهای اورلیکن با موفقیت جواب داد و اکنون برای هدایت موشکها نیز تا بردی برابر با حداکثر 40 کیلومتر آزمایش شده که در نمایشگاه صنعت دفاعی (فیلم بازدید لاریجانی) در کنار موشک صیاد 4 قابل مشاهده بود. این سیستم ربطی به موشک نداشته و به هدایت رادار کمک می کند. سپاه هم روی سیستم سام-6 آنرا نصب کرده است. اساس کار شبیه به همان سیستم IRST است که روی میگ های 29 کشورمان نصب است.
 4. نیروهای حزب الله در منطقه عرسال فک می کنم کامل ترین خبر در مورد عملیات نیروهای سوری و مقاومت در دو طرف مرز سوریه و لبنان رو تحولات زده : http://newss.blog.ir/post/شروع-طوفانی-حزب-الله-و-ارتش-سوریه-در-عملیات-گسترده-قلمون-غربی اتفاق عجیبی که در جبهه جنوب رقه رخ داده پیشروی خارق العاده نیروهای تایگر به سمت جنوب شهر رقه ست من واقعا خیلی تعجب کردم البته نمی دونم منابع خودی این پیشروی رو تایید کردن یا نه بهرحال نقشه جنوب رقه به این صورت شده نقشه قبلی جبهه جنوب رقه جهت مقایسه :
 5. بسم ا.... وضعیت قلمون اجساد به جا مانده از تروریستهای کشته شده وضعیت شرق سوریه
 6. تا بحثش اینجا صورت گرفت یه خبرم ازش اومد بیرون معاون رییس جمهور گفت: یکی از مواردی که در دنیا جدیداً توجه و ورود کرده‌اند و سرمایه‌گذاری زیادی صورت گرفته، کوانتوم تکنولوژی است که در چند عرصه و حوزه جا پایی پیدا کرده است. از جمله اینها کوانتوم کامپیوتیشن، کوانتوم کامیونیکیشن، کوانتوم سنسور و کوانتوم بیولوژی است. سازمان انرژی اتمی ایران از سال گذشته با حدود ۱۲ استاد برجسته به عرصه کوانتوم تکنولوژی ورود کرده و در همین راستا با دانشگاه صنعتی شریف قرارداد بستیم و کوانتوم کامیونیکیشن کار می کنیم، با پژوهشگاه علوم بنیادی روی کوانتوم کامپیوتیشن و با پژوهشگاه رویان روی کوانتوم بایولوژی کار می کنیم. http://www.isna.ir/news/96050100740 بعضی وقتا فکر میکنم بعضی از مسئولین میان میلیتاری رو میخونن جواب میدن یا بعضی خبرنگارا که همه میدونیم اینجا رفت و آمد دارن از مسئولین راجع به دقدقه های بچه های میلیتاری سوالشون رو طرح میکنن. مسلما تو بحث نظامی کمتر نمود و ظاهر شدنش رو به دلایل متعدد خواهیم دید ولی به هر حال میلیتاری تاثیر خودش رو به صورت غیر مستقیم میزاره به امید روزی که تو شرکت های خصوصی با پشتوانه سرمایه خوب رو حرفایی که اینجا گفته میشه فکر کنن
 7. فعلا تهدید جامعه جهانی ما هستیم بحث خرید وفروش سلاح رو دوستان بیخیال بشن فعلا دوستان غربی عربی و عبری بخوبی تهدید ایران برای جامعه جهانی تعبیین کردن و بطور موفقیت امیزی تهدید موشکی هسته ای ما را به بحث امنیت اروپا و فعالیت موشکی هسته ای کره شمالی گره زدن وبعد بحث احمقانه استان سی چند گانه ایران (بحرین سوریه عراق یمن لبنان) توسط مقامات کشوری و لشکری بحث احمقانه بستن تنگه هرمز که باعث شده از21 کشور برای مین زدایی در خلیج فارس به بالای پنجاه کشور برسه -بحث ترور عادل الجبیر در واشنگتن یکی از ابزارهای کلیدی خانم وندی شرمن و هیلاری کیلنتون برای همراه کردن جامعه جهانی برای تحریم بود جوک های فعالیت صلح امیز هسته ای فضایی و شیمیایی که بارها توسط مقامات رسمی بهش اشاره شده نظیر ساخت بمب اتم ساخت سلاح شیمیایی ماهواره بر بازدارنده - سوال اصلی این بود ما تجربه 8 ساله جنگ عدم توانایی در اقناع یا تهدید کشور های صنعتی که بلانس منطقه برهم میزنند بوده داریم و چرا بعد 38سال دوباره به همین نقطه رسیدیم با این سطح تهدیدات ناهمطراز و متعارف حتی بمب اتمی وموشک قاره پیما بلا استفاده خواهد بود کشور های دیکتاتوری دوراطراف مجهز به لبه تکنولوژی که قابل خریداری هست مجهز شدن که ما نه تون مالی خرید رو داریم نه توان اقتصادی هزینه استفاده عملیاتی شان مضحکه پاکستان با ان همه مشکلات حدود بیست سال سلاح هسته ای داره یا اسراییل باا در اشغال داشتن مزارع شبعا لبنان و بلندی ها جولان و کشتارفلسطینیان توانسته قدرت برتر هوایی فضایی موشکی و اتمی منطقه باشه سوال اصلی اینه دیپلمات ها ونظامیان در سطح روابط بین المللی و دیپلماسی چیکار میکردن ایا مسولان حقوقی و تبلیغاتی مملکت این دامی که امریکا اسراییل پهن کرده بودن ندیده اند هر دقیقه مشغول تهدید بودن
 8. عملیات نظامی علیه یمن ـ روز 118+2سال درگیری های پراکنده در محورهای مختلف همچنان ادامه دارد اما تغییر مهمی در جغرافیای درگیری ایجاد نشده است. در برخی مناطق، نیروهای صالح ـ انصارالله پیشروی جزیی داشه اند و در برخی مناطق نیروهای هادی. نیروهای صالح ـ انصارالله پادگان خالد بن الولید را کاملا تحت کنترل خود درآورده و دیروز حمله سنگین نیروهای هادی را دفع کرده اند. در صنعاء کشمکش میان دو قطبی حاکم (انصارالله و صالح) ادامه دارد و نیروهای هر طرف تلاش می کنند سیطره خود را بر نهادها و موسسات دولتی و نظامی گسترش دهند. در عدن نیز، کشمکش میان دو قطبی حاکم (نیروهای وابسته به عربستان و نیروهای وابسته به امارات) ادامه دارد. خبر قابل توجه در رسانه های نزدیک به هادی، خروج 62 نفر از دیپلماتهای روسی و خارجی از صنعاء بوده است. یک فروند هواپیمای روسی که 20 تن کمکهای انسان دوستانه به صنعاء برده بود آنان را از صنعاء خارج کرده است. شیعیان یمن | محمود پیربداغی ----------------------------------------------------------- ویدئویی توسط المسیره از لحظه پرتاب موشک بالستیک اچ 2 که شب گذشته پرتاب شد منتشر شده در اخبار تکمیلی ادعا شده با توجه به توئیت ها صدای انفجاری و آتش سوزی از پالایشگاه ینبع شنیده و دیده شده که مسئولان عربستانی علت آن را گرما و اتصالات برق عنوان کردند. لینک ویدئو http://media.almasirah.net/uploaded/Videos/2017/07-2017/23-07-2017/hd_etlaq_sarwkh_brkan_h2_albalsty_ala_msafy_tkryr_alnft_fy_mhafdhh_ynba_23_07_2017.mp4 لینک خبر https://www.almasirah.net/details.php?es_id=10652&cat_id=3 --------------------------------------------- زمان ویرایش پست ها بسیار کم شده اینطور برای تصحیح و یا درج اخبار تکمیلی باید پست پیاپی ارسال شود و یا اخبار نادیده گرفته شود این نقص برای مقالات و نوشتار های بلند به مراتب مشکل سازتر است.
 9. اینکه اونها چرا انقدر به دنبال ارکیو 170 ما برای پرواز میگ اسکاتشون هستند بیش از اینکه به فکر دستیابی به تکنولوژهای محرمانه ی ارکیو باشند به فکر دستیابی به تکنولوژی کامپیوتر پرواز مرکزی بال پرنده هستند چون این کامپیوترها باید در هر ثانیه n مرتبه وضعیت پرواز رو کنترل کنند و خب تا این کامپیوتر نباشه پهپاد نمیتونه پرواز کنه چون حفظ پایداری بدون سکان عمودی تقریبا غیر ممکنه . برا همینم ما به لحاظ تکنولوژی بال پرنده و خصوصا پهپادهای رزمی بال پرنده چندین گام از روس ها و چینی ها بالاتریم و تنها کشوری که در ساخت پهپادهای متدوال و رزمی از ما جلوتره چینه وگرنه خود چین هم هنوز پروژه ساخت بال پرنده شارپ اسوُرد خودش رو تموم نکرده . برای همینم هست که دو کشور چین و روسیه خیلی مشتاق به دست یابی به ارکیو 170 هستند و بیشتر از اونکه به موارد محرمانه ی ارکیو چشم طمع داشته باشند بیشتر به نحوه ی مدیریت پرواز بال پرنده توجه دارند . پس ما نباید تکنولوژی روز خودمون رو همینجوری مفت و مجانی در اختیار روس ها قرار بدیم و بنظرم همون مهاجر 6 بعنوان شناسایی و حماسه ( البته فطرس بهتر بود ) بعنوان رزمی برای شروع بهتره . حتی میتونیم نمونه های دان گرید شده ی شاهد 129 رو هم بهشون پیشنهاد بدیم ولی حالا حالاها نباید روی دادن اطلاعات ارکیو حساب باز کنیم ضمنا کی گفته ما در زمینه ی پهپاد تکنولوژی آنچنان پیشرفته ای نداریم ؟ یه نگاه به پیشرفت های اخیر بندازیم خودش گویای خیلی از مسائله ! هند که تحریم نیست و دائما سرش تو اخور امریکاست اوج هنرش ساخت پهپاد عتیقه و عقب افتاده ی روستوم هست . اگر تکنولوژی ساخت پهپاد به همین اسونیا بود که الان باید روسیه ای که داره تی 50 میسازه با اون عظمت ، هنوز نمیتونه یک پهپاد ساده بسازه و میره از اسرائیل وارد میکنه .
 10. البته با افزایش ارتفاع فشار و چگالی هوا کاهش پیدا میکنه و طبیعتا درگ هم کمتر میشه . برهم خوردن ثبات موشک زیاد مورد قبول نیست چون موشکی مثل زلزال بارشی هم درون جو زمین کلاهکش باز میشه و بمبلت های خودش رو رها میکنه پس اگر بخوایم طبق حرف شما نتیجه بگیریم موشک در هنگام جدا شدن کلاهک تعادلش برهم میخوره و نمیتونه بمبلت هارو در شعاع مناسب پخش کنه . من در انجمن ای ار ارتش زمانی که میلیتاری در حال بروز رسانی بود بصورت مهمان رفت و امد میکردم و اونجا مطالبی در خصوص امواج شوک توسط همون کاربر rubik گفته میشد ولی چیز زیادی ازش نفهمیدم ولی تنها چیزی که متوجه شدم اینه که اگر سیکر حرارتی به اندازه ی کافی باریک باشه موج کمانی ایجاد شده در جلوی سیکر در سرعت های بالا تاثیر انچنانی روی عملکرد و ثبات موشک نخواهد داشت . پس میشه احتمال داد که فرضیه استفاده از سیکر حرارتی زیر موشک عملی باشه . ولی وقتی خود مسئولین میگن جستجوگر مادون قرمز پس یعنی خود موشک حامل سیکر هست و نه سیستم هدایت زمین پایه ! یه سوال داشتم : قبلا در نمایشگاه هوافضای سپاه از تراست وکتورینگ های کوچیک رونمایی شده بود و چرا در موشک های پدافندیمون از این تراست وکتورینگ ها استفاده نمیکنیم که قدرت مانور موشک هامون و در نتیجه دقتشون رو بالاتر ببریم ؟
 11. به نظر من به علت عدم دسترسی ما به ماهواره های نظامی و نیروی هوایی قدرتمند پهپادها سلاح استراتژیک ما محسوب میشن چه در بحث هدایت موشکهای زمین به زمین ما و چه در بحث ضربتی با اینحال با شما موافقم که بالاخره باید از یه جایی برای صادرات استارت بزینیم{هر چند تحریم صادرات سلاح هم داریم}شاید به این طریق جهانی تر فکر کنیم و کیفیت سلاحهامون بره بالا حدااقل به سطح محصولات صادراتی ترکیه برسه. هم قدرت چانه زنی ما برای خرید سلاح و گزینه های در دسترس بیشتر میشه
 12. به نظر بحث جالی شد، البته ربط چندانی به تاپیک نداره، اما خوب میشه اگر یکی از دوستان لطف کنه و تاپیکی تحت عنوان مثلا صادرات نظامی باید ها و نباید ها بزنه. تاپیک جالبی میشه.
 13. دقیقا سوال همین جاست ایا پهپاد های ما لبه ی تکنولوژی است؟! ایا سلاح استراتژیک است؟! بنده بعید می دونم، ولی صادراتش شروع خوبی برای گام های بعدی چه با روس ها و چه با بقیه ی کشور هاست. حرف بنده اینه که ما تکنولوژی آنچنان پیشرفته ای که در این زمینه نداریم اما میتونیم تا تنور داغه نون رو بچسپونم و این اغازی باشه، برا صادرات نظامی
 14. بمب سدید موجود در نمایشگاه دقتی در حدود 2.5 متر در 2.5 متر داره درحالیکه رئیس ستاد مشترک اشاره به دقت 1 متری کرده بودند و اینکه خیلی ها دنبال این سطح از تکنولوژی هستند.
 15. بحث همین جاست که موشک با این مختصات به نمایش در اومده بعیده که سیکر مادون قرمز داشته باشه
 16. من با هر دوی دوستان موافقم اینجا تفاوت زیادی بین لبه تکنولوژی ما و قدرت بازدارندگی ما با اونها هست آمریکا اف35 رو صادر میکنه اما اف22 رو داره روسها هم اس400 رو صادر میکنن ولی اس500 رو دارن برای ما این پهبادها لبه تکنولوژی و بازدارندگی ماست ما بعد از اون چی رو تو چنته داریم؟
 17. بله بنده هم فهمیدم اما این کار در جو عملی نیست که در مرحله ی اخر بخواد رادوم موشک کنده بشه تا سیکر حرارتی به جستجو بپردازه این باعث به هم خوردن ثبات موشک میشه.
 18. این امکان را در نظر داشته باشید که در آینده جستجوگر مادون قرمز، با شکل و قیافه متفاوتی روی همین موشک نصب شود. مثل: http://image.newsdog.today/origin_485bf27733ba16ae9f1dad42b54c3d50
 19. من هم به این معتقدم و حرم اینکه میتونن اینکار رو بکنن اما هزینه داره. خوب ما میتونیم اینجا بیشترین بهره رو ببریم و با قیمت های خوب سلاح هامون رو بفروشیم. البته اگر پیشنهادات ما ناسب نباشه اون کشور به سراغ گزینه های دیگه خواهد رفت. این دقیقا همون نگاه جنگ سرده، از اونجایی که در اون دوره تولید کننده گان تسلیحات محدود بودن کشور ها می تونستن بیشترین امتیازات رو بگیرن، ولی الان اگر این نشد یکی دیگه، البته طبیعی که اون کشور یه چیز هایی رو برای خودش حفظ کنه، هر کشوری دلش میخواد بر بقیه برتری داشته باشه! اسرار نظامی دیگه داره از مد میفته! اون جنگ سرد بود که یه سلاح ساخته میشد 10 سال بعد از استفاده بقیه تازه میفهمیدن که بله همچین چیزی هم هست. در دنیای الکترونیک در دنیای ارتباطات دیگه حرف زدن از اسرار مسخره است. نمونه اش همین هک اطلاعات اف 35 توسط چینی ها. البته کلی گویی نمی کنم ول تاحدود زیادی همینجوره. لایتینگ هم به اندازه ی رپتور لبه ی تکنولوژی هست و نسخه ها هم فرق اساسی ای ندارن و این دیگه به روابط کور ها و توان چانه زنی طرف ها بستگی داره. ایالات متحده گر ان کار رو نمی کرد خود این کشور ها بالاخره مجبور به تولید جنگنده نسل پنج می شدن هر چند با تاخیر. یه نکته هم اضافه کنم و اون اینکه به این بخش از حرف من توجه نفرمودید: این مولفه ها میتونن شامل روابط و سیاست کشور ها و ... باشه. اینکه ببینی کی دوسته کی دشمنه این سلاح در چه جهتی استفاده میشه و ....
 20. سلام علیکم با 50 درصد این فرموده جنابعالی موافق هستم ولی باید یک سری تبصره را به این تحلیل اضافه کرد ، در این پست سیاست گذاری فروش سلاح یکسری موارد توضیح داده شد . با توجه به اینکه ماکس 2017 تقریباً یک نمایشگاه برای فروش سلاح هم محسوب می شود ، شاید توضیح خلاصه ای لازم باشد . خرید یا فروش سلاح ، یک فرآیند بسیار پیچیده و وابسته به عوامل و شرایط مختلفی هست که در هردوره زمانی نسبت به دوره زمانی قبل و بعد خودش ، ویژگی ها و الزامات خاصی را می طلبد ، بعنوان مثال ، خرید سلاح در طول جنگ سرد از سوی کشورهای بلوک شرق از کشور مادر ( اتحاد شوروی ) و یا خرید سلاح از سوی کشورهای ناتو از کشور مادر ( آمریکا ) و یا کشورهای به اصطلاح غیر متعهد از این دو کشور اصلی ، تابع شرایط سیاسی و ژئواستراتژیکی آن روزها و امروز نیز تابع شرایط بسیار گسترده تر و متفاوت تری هست . در جریان جنگ سرد ،( برای کوتاه کردن مطلب ) مسیر به اصلاح " سفید" فروش سلاح به دو قطب شرق و غرب تقسیم شده بود و برای واحدهای سیاسی غیر از این دو قطب ، فروش سلاح بیشتر تابع همگرایی ایدئولوژیکی که این خود بستگی به کد ژئوپلیتکی کشور خریدار به منظور برهم زدن توازن و بالانس بین شرق و غرب بود ، داشت . ( البته در اینجا بحث قاچاق سلاح و بازارسیاه جنگ افزار در نظر گرفته نمیشود) بعنوان مثال ، در ماجرای مک فارلین ، فروش N تعداد موشکهای تاو و هاوک به ایران برهم زننده بالانس قدرت در جنگ از سوی عراق و شوروی ارزیابی شد و این موجب گردید تا کشور فروشنده ( روسها ) بدلیل ارزان بودن تسلیحات مورد نیاز عراق ، گوی سبقت را از فرانسوی بربایند . نسخه غیر بومی فروش سلاح را در افغانستان ( 1979-1980) می شود بررسی کرد ، جایی که حضور نیروی هوایی اتحاد شوروی ، منجر به فروش موشکهای بلوپایپ ، تیربارهای سنگین و در نهایت استینگر به مجاهدین افغان شد . در نتیجه ملاحضات غیر فنی در اولویت قرار داشت و پس از آن توجهات بسوی ایجاد یک حد مشخص در انتقال فناوری ( راهبرد اصلی روسها در فروش گونه های کمتر پیشرفته تر تجهیرات رزمی به کشورهای خریدار ) جلب می شد اما در حال حاضر ( دوران پسا جنگ سرد و یا بعبارت بهتر دوران پسا یازدهم سپتامبر ) ، وضعیت کمی متفاوت شده ، اگر چه اتحاد شوروی دیگر وجود ندارد ، ولی به همین دلیل ظاهراً ساده ، فروش سلاح نسبت به دوران جنگ سرد ، بسیار بسیار پیچیده تر شده و کشور ها در حوزه انتقال فناوری های حساس بسیار ماهرانه تر عمل می کنند . هر چند این مساله در حوزه کشورهای عضو ناتو مقداری متفاوت تر محسوب می شود که این خود محصول تطبیق اعضای این سازمان با شرایط فعلی ( بعنوان مثال صدور فناوری های پیشرفته آمریکایی به کشورهای درجه دو نظیر دانمارک یا نروژ ) بشمار میرود . البته وجود فناوری ها با کاربردهای دو یا چند گانه ، شرایط را هم برای خریدار و هم برای فروشنده بغرنج کرده که این بحث نیاز به مجال بیشتری برای بررسی دارد . بنابراین ، شاید برخلاف نظر شما ، فروش یا عدم فروش تسلیحات با فناوری پیشرفته ، همچنان یک مساله بسیار مهم در حوزه سیاست خارجی کشورها محسوب می شود و شاید یک کارت برنده در این حوزه نیز باشد .
 21. سلام ممنون و خسته نباشید . میتونید مثل قبل نقشه های به روز شده رو هم تو پستاتون اضافه کنید ؟!
 22. سلام هنوز هم هیچ کشوری بدون هزینه و وقت زیاد نمیتونه به مرزهایی که شما اشاره می فرمائید برسد. هیچ کشوری هم حاضر نیست لبه تکنولوژی موجود خودش را به بقیه بفروشد. اگر کمی دقت بکنید تمام تسلیحات فروخته شده یک پله عقب تر از واقعیت موجود کشور عرضه کننده هستند. در مورد پی نوشت شما هم : ایالات متحده جت پیشرفته ای مثل اف 35 را به بقیه کشورها میفروشد ولی آیا شما می توانید یک اف 35 موجود و فعال آمریکایی را با یک اف 35 موجود و تحویل شده به ترکیه یا ژاپن یا حتی رژیم اشغالگر قدس برابر بدانید ؟ حالا حرفی از سلاح استراتژیک و غیر قابل صادراتی مثل اف 22 نمیزنم
 23. نه این بنده خدا منظورش سرجنگی انرژی جنبشی استاندارد 3 نبود و فقط تشابه زیر کلاهک قرار داشتن سیکر حرارتی بود و میگفت : موشک استاندارد از اول که پرتاب میشه سیکر حرارتیش معلوم نیست که ! زیر مخروطی کلاهک قرار داره و در فاز نهایی کلاهک جدا میشه و سیکر بهمراه میکرو رانشگرهای از بدنه ی موشک جدا میشه . منظورش فقط این بود که سیکر حرارتی ممکنه در کنار رادار نیمه فعال و در زیر دماغه ی مخروطی موشک نصب شده باشه و تنها نوع ساختار رو به استاندارد 3 ربط داد و نه مکانیزم عملکرد رو نظرتون در مورد اون فایل چیه ؟ خالی بسته یا واقعا چیزی حالیشه ؟
 24. به نام خدا با سلام استاندارد 3 کجا بود برادر من. بهتره یه بار دیگه ببینیم چی گفته شده. اگر منظور از جستجوگر ها اجزای سیستم باشه که هیچ. اما اگر منظور خود موشک باشه قطعا یک بلوف بیشتر نیست، ممکنه و هیچ کار سخت و بعیدی نیس که سیستم جستجوگر موشک نیمه فعال یا فعال راداری باشه ولی هیچ نشانه ای که بشه تایید کرد که موشک از هدایت های بصری بهره میبره نیست. SM3 از کلاهک انرژی جنبشی استفاده میکه که البته استفاده ار این چنین کلاهک هایی در جو هیچ عیبی نداره و هستند موشک هایی که با استفاده از برخورد سخت هدف رو منهدم می کنند اما نه کلاهکی شبیه به اون و به هر حال باید اصول ایرو دینامیکی درش رعایت بشه. پ.ن: در این سالهایی که حقیر مطالعات نظامی داشتم، یک چیز رو خوب متوجه شدم، اینکه نمیشه به حرف هایی که زده میشه آنچنان بهایی داد.
 25. به نام خدا با سلام به نظرم این از از طرز فکر غلطی ناشی میشه. روسیه کشور بزرگی است و دست اورد های زیادی در صنعت هوایی داره و اگر بخواهند با اندکی هزینه میتونن در زمینه ی پهپادی به ما برسن. به نظر من در دنیای امروز که مرز های غیر ممکن بخصوص در زمینه ی نظامی شکسته شده دیگه هیچ توجیحی نداره که کشوری نخواد سلاح های پیشرفته اش رو به کشور دیگه بفروشه، چرا که اگه این کار رو نکنه اون کشور خودش میره به دنبال ساختش. وقتی اون کشور پول خوب بده به نظرم هیچ عیبی نداره که تو پیشرفته ترین سلاح هات رو هم بهش بدی. البته مشخصه که مولفه های دیگه ای هم باید در نظر گرفته بشه و منظور بنده هم افشای اسرار نظامی نیست. پ.ن: این که می بینیم ایالات متحده جت پیشرفته ای مثل اف35 رو به دیگر کشور ها میفروشه از همین دیدگاه ناشی میشه و دیدگاه بالا مربوط به جنگ سرده.
 26. با سلام نیروهای مقاومت موفق شدن منطقه فلیطه در القلمون رو از مسلحین و النصره پاکسازی کنند بخش های گسترده هم از منطقه عرسال پاکسازی شده نیروهای حزب ا.. در این درگیری ها تا حالا بین پانزده شهید دادن تلفات النصره چند برابر این رقم هستش درفلیطه ۲۳ کشته و در عرسال نزدیک ۴۰ کشته بنا بر اعلام منابع خودی البته اجساد زیادی از تروریستها در منطقه باقیمونده
 1. بارگزاری جریان فعالیت های بیشتر