alala

Editorial Board
 • تعداد محتوا

  2,087
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  6

alala آخرین امتیاز شما در روز 1 اسفند 1397

alala شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

6,925 نشان معرفت

درباره alala

 • رتبه حساب کاربری
  سرگرد

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

بلوک آخرین بازدید کننده ها غیر فعال شده است و به دیگر کاربران نشان داده نمیشود.

 1. اگر هدف نطنز و فردو و اراک باشه ( و ما همین توان محدود پدافندی ای را که داریم نداشتیم و باید با تمام محدودیتها، قدردان بود فعالیتهای فشرده ای که منجر به یک جهش در حوزه پدافند شد ( هر چند به قول خود سردار حاجی زاده در کمیت هنوز راه دراز در پیش هست ) از همون نمایشگاه خاص که قبلش هیچ کس هیچ تصویر و تصوری غیر از هاگ ها و اس-200 نداشت از پدافند ایران و البته به ثمر رساندن خرید اس-300 ) شاید با چند حرکت ایذایی و یک برنامه فریب مستقیم نفوذ و ضربه به این مراکز را هدف قرار میدادند. به نظرم حالا هم اگر فرض یک حمله محدود باشه ( و البته تیم بولتن و پمپئو این باور را به ترامپ القا کنند که ایران واکنشی نخواهد داشت مثل سوریه و حملات نتانیاهو و پنتاگون را در عمل انجام شده مثلا قرار بدند یا اصلا مجاب کنند ) و بعد نمایشی و صف شکنی و قدرت نمایی و استفاده سیاسی و البته امکان سنجی برای ضربه های اساسی تر آینده مد نظر باشه ما شاهد یک حمله وسیع موشکی خواهیم بود ضد این تاسیسات (فارغ از انهدام کامل یا خیر ) که در این مورد هم مهم هست ایران چقدر تونسته باشه بر خلاف سوریه ( به قول شما با زمین بازی متفوت تر که برای ما مبهم هست ) این نکته را به دشمن تفهیم کرده باشه که یک حمله فقط پاسخ پدافندی و صد البته آفندی محدود را در پی نخواهد داشت. ( اصولا شکستن خط قرمز حمله به ایران اگر یک پاسخ حداقلی را شاهد باشه و به نظر من حتی آمریکا هم بهش راضی باشه و ادامه نده بدترین سناریو برای ایران خواهد بود و ادامه تجاوزات را هم اگر در پی نداشته باشه ولی بسیار زهر دار خواهد شد ) فراموش نکنیم صهیونیستها در سوریه چه طور شروع کردند (محموله های مبهم در مسیرها، جاده ها، کمپهای ادعایی در کوهستان، ذخیره گاه مهمات، پادگان ها تا فرودگاه و تاسیسات صنعتی دمشق ) ، هر چند در اونجا عوامل دیگه هم دخیل بود و فقط پلن قدم به قدمی مطرح نبود، بحث حفظ توازن برای فرسایش دو طرف، فشار روسها و ... هم بود.
 2. نکته البته تاریخ مصرف گذشته اینجاست که انفعال ما (خصوصا در حوزه سیاسی و دیپلماتیک و فنی! ) باعث شد طی این دو سال و با هر قدم ترامپ و انفعال کامل ما، هر چه قدر که ایالات متحده هزینه های ما را افزایش داد، زمینه چینی برنامه های بعدی خودش را کرد، شرایط را پله پله مهیا کرد برای قدم های بعدی، ما هر روز بیشتر برگ های داشته را هم از دست بدیم و دقیقا هیچ برگ جدیدی برای اینده و شرایط جدید ایجاد یا ذخیره نکنیم. این ما را در شرایط سختی قرار داده. برای مثال واکنش به حملات اسراییل در وضعیت فعلی خودش میتونه جرقه درگیری ای باشه که فرض میکنیم امریکا به دنبالش هست ( مگر اینکه تصور کنیم امریکا از یک جنگ همه جانبه احتراز میکنه ) ( هر چند این سناریو در یک رویکرد تدافعی است و چندان نمیتونه مثلا مثل بستن تنگه هرمز دلیل مناسبی برای تبلیغ شروع جنگ از جانب ما باشه ) به نظر شاید بشه در مسیرهای دیگه ای جستجو کرد ارسال سیگنال جدیت ایران را ( همونطور که دیروز هوک و بولتن و پمپئو در توییتها و اظهاراتشون هر سه تاکید داشتند که ایران حالا متوجه عزم جدی ما شد - به نظر عزم جدی ایران در خارج شدن از انفعال را هم باید ببینند تا فشارها سیر صعودیش کاهش پیدا کنه ) مثلا جدیت در برنامه هسته ای با ایجاد زیرساختهای معینی که در مرحله اول نیاز نیست در راستای خروج از برجام باشه ( نمایش یک تاسیسات عظیم غنی سازی زیرزمینی اماده شده بدون نصب سانتریفیوژها ولی با زیرساختهای عمرانی کامل - قدم های جدی تر در سایر حوزه ها و حتی موشکی چون چماقی که اروپا با زرنگی بالای سر ما به خاطر برنامه موشکی در شورای امنیت نگه داشته اون هم با این وضعیت فعلی عمل به تعهدات اروپاییها در برجام دیگه نباید باعث انفعال در این حوزه غیربرجامی هم بشه ) یا مثلا همونطور که گفتم از سمت رهبری و مرجعیت زمینه سازی برای اماده سازی اذهان برای اعلام جهاد حتی. یا یک سلاح تعیین کننده در یمن، ایران یا سوریه، یک اقدام جدی محدود کننده فنی در تنگه هرمز و ... پ ن: عربستان و امارات به عنوان دو بازوی مهم ترامپ ضد ایران قطعا در خور پاسخ هستند برای متوقف کردن روند همکاری فزایندشون. در یک تحلیل امریکا شاید به خاطر صهیونیستها خودش را وارد معرکه ای کنه ولی در مورد این دو کشور خیر. پس ضربات مناسب به این دو رژیم به شکل خلاقانه هم میتونه در برنامه باشه.
 3. به نظر باید این دست اخبار را که در ادامه اشاره میشه در زمره تهدیدات تروریسم رسانه ای دسته بندی کرد و پس جاش همین تاپیک مناسبتر هست. درست در زمانیکه ماجرا ورود کمکهای عراق به ایران مطرح میشه ( خصوصا در حوزه تجهیزات سنگین و راهداری که همین الان در شادگان مشغول فعالیت هستند و همچنان کمبود شدید ماشین آلات سنگین حس میشه و البته فلان فعال سیاسی معلوم نیست طبق چه برآورد و بازدید میدانی ای عنوان میکنه ما را چه نیاز به ماشین آلات سنگین عراق و خودمون کلی!! داریم) و ما ورود یک بازیگر سینما در عرصه نفرت پراکنی ضد همسایه غربی و کمکهاش را شاهد هستیم که همراه با موج العربیه و توئیتری فضای حمله به این کمکها را ایجاد میکنه، رسانه های عربی همزمان یک کلیپ را در شبکه های اجتماعی از بازداشت یک روحانی ایرانی در بصره و مرز توسط یک افسر عراقی را به شدت بازنشر میدند که ببینید این افسر به این ایرانی توهین کرده ( هرچند وزارت کشور عراق دستور بررسی داده و فرد ایرانی هم ازاد شده ) حالا مسائل سال پیش بصره و خرمشهر که تقریبا همزمان بود را کنار هم بزاریم ( تبلیغ ایران برق و آب عراق را بسته در عراق و تبیلغ ایران برق و آب را میده به عراق در ایران ) و مسائلی از این دست که مثلا در این مورد به شدت تمرکز داره روی تخریب روابط ایران و عراق متوجه میشیم در یک بعدی لااقل منظور از افزایش هزینه های سیا در مورد ایران یعنی چی. حالا ابعاد دیگه بماند. ( به هر حال الان نفوذ ایران در عراق، خود سازمان حشد و رقم تجارت ایران با عراق در حدی هست که بن سلمان در اوج کینه از بسیاری از سازمانهای عراقی پیشنهاد چک سفید به نخست وزیر عراق میده، حالا تهدیدها و تطمیع های عربی/آمریکایی به کنار )
 4. خب ضعف در این زمینه را به هر دلیلی که هست میشه با یک ترفند ساده حل کرد. در رژه ها و در موارد خاصی مثل همین عکاسی در فرودگاه ها ( لااقل عکسهای رسمی خبرگزاریها ) به جای عکاس خبرگزاری ها ( به مدت محدود تا انشاء الله روزی که مشکل حل بشه ) تیم رسانه ای رژه ( اول با تشکیلش البته ) میتونه خودش عکس هایی را تهیه کنه ( اونوقت زوایا و تصاویری انتخاب میشند که مشکلات موجود کمتر به چشم بیان ) و در اختیار خبرگزاریها بزاره. یک مسکن موقت هست ولی خب نظم خوبی هم ایجاد میکنه و در ضمن فعلا برخی محدودیتهای نیروهای نظامی ما را هم پوشش میده. اینطور دیگه اون عکاس خبرگزاری ما هم یا از روی جهل یا از روی حس زرنگی که چیز جدیدی کشف کرده زوم این نمیکنه روی نقاطی که باید متوجه باشه در شرایط فعلی خوراک دست دشمن هم نده دست پیوست رسانه ای تلگرامی و توئیتری و اینستاگرامیش و افکار عمومی میده. پ ن: بارها عنوان شده تشکیل واحدهای تبلیغات و رسانه ای حرفه ای مختص نیروهای مسلح ما چه قدر ضروری است و منظور هم این واحدهایی که اسمشون ایجاد کار فرهنگی! هست نیست، بلکه دقیقا واحدهای تولید پروپاگاندای حرفه ای. ( در حوزه نظامی و برای افکار عمومی و نه گزارش به مسئولین که اونها اتفاقا باید واقعیات را ببینند و سعی در بهبود و ارتقا کنند )
 5. پ ن: محتوای مثبت این گزارش اون هم در نزدیکی انتخابات آمریکا میتونه فرض کننده یک عملیات فریب بوده باشه کل ماجرا از ابتدا؟ قطعا با این همه جنجال دموکراتها و نتیجه این گزارش حالا ترامپ در یک موقعیت مظلوم نمایانه، معصوم و تحت حملات ناجوانمردانه که اتهامات دیگه هم علیهش را میتونه تحت تاثیر قرار بده و دروغ بپنداره قرار میگیره و معمولا یک فرد مظلوم که مورد ستم و تهمت و افترا قرار گرفته حتی توسط مخالفین هم همذات پندارانه باهاش برخورد میشه.
 6. رویکرد اخیر ایالات متحده و رسانه های همسو و در سالهای اخیر بازی کننده در پازل تهدیدات ضد ایران ( رویترز و هم افزایی در پررنگ کردن تهدیدات، ارائه اخبار کذب، بزرگنمایی ها، جهت گیری های خاص و ... که حتی چند بار منجر به واکنش مستقیم وزارت امور خارجه هم شد ) در حال ترسیم آمادگی ایالات متحده برای حمله به ایران هست. تحلیل های خاص در مورد استقرار تاد در سرزمینهای اشغالی - و عربستان در آینده نزدیک، قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست سیاه، ارائه گزارشهایی که مدام عنوان میشه مقامات نظامی مخالفش هستند و ... همگی در این جهت استوارند. هرچند تصمیمات ترامپ به علت فشار تیم امنیتی فعلی پیرامونش قابل تحلیل نیست و روی وعده های داخلیش ( اشتباه بودن جنگ عراق، خارج کردن نیروهای آمریکایی از خاورمیانه، پرهیز از جنگهای هزینه زا، توجه به داخل و ...) نمیشه حساب کرد اگر فرض را بر این بگیریم که پمپئو و بولتن منتهای آرزو یعنی یک حمله ولو محدود به ایران را دنبال میکنند تا بالاخره این گزینه همیشه روی میز را به نام خودشون سند بزنند و موقعیت را مناسب میدونند که به هر حال در آستانه انتخابات آمریکا شاید اینطور برای ترامپ توجیه شده که یک حمله برق آسا که ایران هم واکنشی به آن نخواهد داشت (یا محدود خواهد بود) میتونه یک نشان منحصر به فرد برای ترامپ باشه به عنوان جسورترین! رییس جمهور آمریکا و از این قبیل و خب در این بستر جدی گرفتن تهدیدات و حتی اقدامات پیشگیرانه برای متوجه کردن طرف مقابل که اقدام به یک حرکت جنون آمیز نکنه مهم خواهد بود که حالا یا با رونمایی از یک سلاح خاص، یا رفتن به سمت رویکرد تهاجمی در بعد هسته ای و حتی پیام سیاسی/نظامی ( مثلا تهدید به فتوای سراسری جهاد ) و ... میتونه در نظر گرفته بشه. بعد دیگه ماجرا میتونه این باشه که ترامپ در آستانه انتخابات یکی از مهمترین و به عبارتی ویژه ترین برگ های برندش میتونه یک دیدار با مقامات ایرانی و اصطلاحا حتی یک مذاکره محدود باشه ( نشان دادن کارآمدی فشارها در مهمترین و پرتکرار ترین پرونده ترامپ ) و چون تا به حال با تمام فشارها دورنمای روشنی از رضایت مقامات ایرانی دیده نمیشه و اکثر راهکارهای تحریمی در شدیدترین شکلش امتحان شده، میشه این فضاسازی ها را در راستای تلقین جدی بودن تهدید نظامی و حتی نشان دادن چشمه هایی از اون در کنار مرزها باشه ( استقرار تاد-استقرار اف-35 ها، جا به جایی نیروها در منطقه، ایجاد پایگاه های جدید و ...) تا ایران را از این طریق به یک دیدار نمایشی که قطعا هیچ سودی برای ایران نخواهد داشت و در مقابل بسیار پرسود برای ترامپ خواهد بود وادار کنه. (کره شمالی تازه در نبود ابزار فشار تعیین کننده ای چون صهیونیستها باز با شروط پمپئو در پیش چشم هست چه برسه به موضوع ایران و شروط 12 گونه و تمایلاتی که مشخصا نه برای مذاکره که براندازی تبیین شدند ) حالا برای کشور مهم هست که با تحلیل دقیق جزییات احتمال هر کدوم از این فرضها را با جدیت بررسی کنه و برای هر کدوم راهکارها مناسب را فراهم کنه. هر چند در گزارش اخیر ایالات متحده باز هم از بازگشت و فعال سازی مراکز هسته ای در مقابل خروج امریکا از برجام به عنوان خط قرمز امریکا نام برده شده که واکنش امریکا را در پی خواهد داشت (با تهدید نظامی) ولی مثلا اگر فرض دوم تقویت بشه - در آستانه انتخابات امریکا ( پس از قطعی شدن بدعهدی اروپا ) فعال سازی پرسر و صدای مثلا فردو و اراک و نطنز میتونه ضربه سختی به ترامپ باشه (با ماهیگیری مخالفان و اروپا که دیدی چه کردی ترامپ! ) که یا امریکا را در استانه انتخابات باید وارد جنگی پیش بینی ناپذیر کنه یا حملات مخالفین و دموکراتها را تحمل کنه.
 7. علاوه بر اینکه هزینه خارج از مرزها برای همه کشورها به عنوان پیشبرد راهبردهاشون در راستای منافع ملی (رفع تهدید، ایجاد برگ برنده، افزایش عمق استراتژیک، روابط و یارکشی و ... در فرامرز یک امر طبیعی است ( هر چند به علت سیطره و عملیات روانی/رسانه ای قطعا بی همتا در مورد ایران با صدها رسانه و تریبون و عوامل و شخصیتها و سیاستهای خارجی و بعضا داخلی امر بدیهی ساخت سلاح حداقلی برای دفاع از مملکت در داخل مورد حمله قرار میگیره اون هم با علم به اینکه هیچ کس هم به ما سلاح نمیفروشه و کشور و تمامیت ارضیش به شدت در معرض تهدید هست حتی از سوی همسابگان که ادعاهای ارضی هم دارند نسبت به این خاک چه برسه حضور بیخ گوش دشمن و جلو بردن خطوط تهدید و همچنین دفاع از سرزمین خارج از مرزهای خودی) ولی از چند بعد نگاه کنی در این شرایط صادرات نفت هزینه سرباری برای ما نداره. ( هر چند این دلیل بر دریافت ما به ازای درازمدت و غیرهمگون حتی و ثبت در دفتر دو کشور نیست ) ما تحت شدیدترین تحریمها هستیم، از طرفی تولید نفت به شدت کاهش پیدا کرده که میدونیم در برخی میادین مشترک نفتی بستن درب چاه ها به ضرر ماست، هزینه و ظرفیت ذخیره سازی هم محدود هست، در مورد میعانات گازی هم که تاثیر مستقیمی در رابطه با استخراج گاز داره به همین ترتیب تداوم تولید اهمیت داره. پس در حال حاضر علاوه بر راهکارهایی که وزارت نفت حتما باید دنبال کنه مثل تاسیس مخازن بیشتر، دور زدن تحریمها، اضافه کردن ظرفیت ذخیره سازی روی آب، سوآپ نفت و ... فروش قسطی و چکی ( به تعبیری ) نفت مازاد هم میتونه یکی از راه های تداوم تولید در مقابل هدف دشمنان از کاهش تولید نفت ما باشه. فراموش نکنیم خیلی از کشورها از نفتشون به عنوان سلاح استفاده میکنند، هر یک به نحوی. مسئله فقط قیمت و فروش نفت نیست.
 8. در یکی از منابع صهیونیستی اشاره شده بود این حمله برای اولین بار از طریق دریا انجام شده توسط موشکهای بالدار. حالا باید صحت و سقمش را سنجید. اگر فرض بر برد 100 کیلومتری بزاریم پس قطعا اس-300 غیرفعال هست در سوریه و از طرف دیگه تهاجم دریایی با فرض فعال بودن اس-300 هم خوانی بیشتری داره. باید توجه کرد پس از خبر استقرار و عملیاتی شدن اس-300 این احتمالا اولین حمله به حما و منطقه پیرامونیش بوده.
 9. همانطور که جناب امینور اشاره کردند در چت احتمالا در حوزه زمینی برای کاهش خسارات هم از بعد انسانی و هم تجهیزاتی بار را به دوش خود یمنی ها و در جاهای موردنیاز مزدوران آفریقایی انداختند ( تبدیل جنگ به یک جنگ فرسایشی ) و بیشتر در بعد حملات هوایی ( شاید بیشتر برای انتقام گیری و کینه جویی و در نهایت حمایت روحی و نظامی از نیروهای روی زمین و جلوگیری از شکست قطعی در مناطق خاص) اقدام میکنند که تنها هزینه داره و نه خسارت مالی و جانی.
 10. تاپیک تهدیدات کشورهای حاشیه خلیج فارس ضد ایران را داریم؟ مقامات نظامی چندین کشور عربی از جمله عربستان(نماینده ویژه نظامی بن سلمان) ، امارات، بحرین، کویت، قطر، عمان دور هم جمع شدند برای بحث های بیشتر حول شکل گیری ناتوی عربی. باید جدی تر این مقوله را دنبال کرد. هرچند فعلا اختلافات و ترکیب این هیئتها دورنمای چندان روشنی نداره ولی با علاقه ترامپ و احتمالا فشار زیاد ایجاد یک نهاد مقابله کننده هماهنگ در منطقه ضد ایران زیاد هست. شاید وارد مقابله نظامی هیچگاه نشیم ولی میتونه ازاردهنده و مزاحم باشه در تقابلات منطقه ای.
 11. خب نکته اینجاست که به نظر من برای روسها انتقال همین تکنولوژی محدود سخت تر هست تا فروش جنگنده. یعنی حاضرند چند فروند جنگنده (مثل اس-300) حالا با منت و دشواری بهمون بفروشند ولی هیچ کمک فناورانه ای بهمون نداشته باشند. (بر خلاف ترکها که مثلا حتی ساخت قسمتی از اس-400 ها را هم البته به دلایل مختلف پیشنهاد کردند) - به هر حال فروش جنگنده یعنی وابستگی در آموزش، تامین قطعات، تامین تسلیحات، احتمالا یک بستر کسب اطلاعات محدود و ... ولی انتقال تکنولوژی برای مثلا ساخت یک جنگنده بومی یک کابوس! برای همین به نظرم حواسشون هست که چه تعداد جنگنده در نهایت پای قرار داد و از چه نوع بیارن که تو اون بعد تهاجمی هم حد مطلوب را حالا برای باج سبیل به اعراب و اسراییل حفظ کنند. ولی خب ما در کنار ساخت؛ قطعا هر تعداد پرنده ولو محدود برامون کاربردی هست در این شرایط. حالا البته بحث فرضیات هست. اگر هیچ جوره حاضر به فورش نبودند و راضی به انتقال تجربه و تکنولوژی ولو محدود هم بودند مورد درخواست ما میتونه باشه.
 12. بله، به هر حال همه به دنبال منافع خودشون هستند. بیشتر بحث برای تامین یک یا چند اسکادران برای رفع نیازهای فوری بود. با توجه به تحرمهای سوخو و قانون کاتسا و انتخابات پیش روی ترامپ که هرگونه ارتباط با روسیه براش دردسر ساز میشه توسط رسانه ها شاید فرصتی باشه که بشه از فرصت استفاده کرد. هم یک خرید فوری و کم تعداد هم پیشنهاد شما.
 13. پمپئو در جلسه سنا مصر را تهدید کرده که باید قرارداد جدید خرید 20 فروند سوخو-35 را به خاطر قانون کاتسا لغو کنه والا عواقبش را بپذیره. نکته اینجاست شرکت سوخو گویا مشمول یک سری تحریمهای جداگانه میشه که امریکا هریک از کشورهای خصوصا دوست و متحدش سعی میکنه خریدی داشته باشه ازش بالافاصله از در تهدید وارد میشه. دیروز هم پویت در یک سخنرانی دوباره تاکید معناداری کرد که فقط تحریمهای شورای امنیت را به رسمیت میشناسه و لاغیر. حالا موضوع اینجاست که با وضعیت تحریمی شرکت سوخو ( که برای ما اهمیت نداره چون تحت تحریمهای امریکا هستیم ) و همینطور اشارات پوتین، در صورت پایان دوره 5 ساله تحریم تسلیحات هوایی ما میتونیم مشتری خوبی باشیم برای سوخو. هم سوخو تحریمه و هم ما پس تهدید به تحریم بیشتر در صورت معامله بی معناست ولی شاید پربیراه نباشه که شاید غرب به همراه امریکایی که به این نتیجه رسیده قبلا به این نتیجه برسه که طوری فشارها را افزایش بده که ایران مجبور به خروج از برجام بشه تا از این موقعیت هم نتونه استفاده کنه در نهایت. حالا اگر پیش بینی مقاومت به هر شکل طی این مدت هست، هرچند بسیار بسیار سخت هست عقد چنین قراردادی ولی الان با مازاد تولید نفت ما میشد تا این یک سال نهایی روزانه مقدار مشخصی نفت به روسها صادر کرد برای مبلغ یک قرار داد مشخص تسلیحاتی. به شرط شروع تولید سوخوهای ایران در این مدت و همچنین آموزش خلبانان، یک گام پیش بودیم.
 14. اصولا بر خلاف تصور که تحلیلهای حمایت علنی ترامپ از نتانیاهو را عامل ترجیح رقیب نتانیاهو در ایران میدونند، به نظر اولا با دربسته بودن! نخست وزیر بعدی نسبت به نتانیاهو و ابهام موجود، تازه شدن پستهای سیاسی، تلاش برای جلب نظر ترامپ و احتمالا اقدامات افراطی تر همه باعث میشند که حضور یک نتانیاهوی خسته! که به هر حال چهار دوره به عنوان نخست وزیر تقریبا بسیاری عقیده دارند موجب رسوب فکری افکار عمومی و دلزدگی میشه و همچنین از دست دادن انگیزه هاش بلافاصله بعد انتخاب شدن و راحت شدن خیالش از این جنبه و مواجهه ی ادامه دار با یک اپوزیسیون خسته از حکومت دموکتاتورطور! همه باعث میشند لااقل نسبت به یک موجود دیگه که هیچ دیدی نسبت به عملکردش وجود نداره ادامه حضورش برای ایران چندان هم جدی نباشه. شاید برای ایالات متحده بسیار مهم باشه و از اون لحاظ کمک کنه به پیشبرد برنامه های ضد ایرانیش البته ولی خب هیچ تضمینی نبود که یک فرد جدید اتفاقا با تلاش بیشتر برای جلب رضایت ترامپ در این مسیر حرکت نمیکرد.