alala

Editorial Board
 • تعداد محتوا

  4,456
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  107

alala آخرین امتیاز شما در روز 29 مهر

alala شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

22,881 نشان بصیرت

درباره alala

 • رتبه حساب کاربری
  سرتیپ دوم

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

بلوک آخرین بازدید کننده ها غیر فعال شده است و به دیگر کاربران نشان داده نمیشود.

 1. سلام طبیعتا منظور این نیست که از بندر بوشهر شهپاد روانه بندر الحدیده یمن کنیم. صحبت ناظر به حضور شهپادها در گستره ای بود که ما نیاز داریم. برای عملی کردنش هم هرچند ما دسترسی محدود به سواحل فراسرزمینی داریم ولی اگر دسترسی به سواحلی چون الحدیده و حتی طرطوس در مدیترانه (برای تهدید در دریای مدیترانه و بنادری چون حیفا البته بعد از ایجاد بازدارندگی لازم) را در نظر نگیریم، راه حلهایی چون بنادرشناور! اصطلاجا، وجود داره. ( با اینکه ما وقتی یمن را بومی! مجهز به انواع سلاح کردیم میتونیم یگان شهپادیشون را هم تقویت کنیم ( نمیگم بسازیم چون در چندین مورد عربستان اذعان کرده با قایق های انتحاری یمنی ساخت، کشتیهاش مورد حمله قرار گرفته و بنابراین در اونجا ما کار را شروع کردیم و تنها لازمه گسترش بدیم کمی و کیفی و به عمق دریای سرخ و حتی شمال اقیانوس هند با روش هایی، دسترسی داشته باشیم از طریق سواحل در اختیار یمن با تجهیز یمنی ها به شهپادهای پیشرفته تر و دوربردتر در بازه عملیاتی سواحل یمن تا بنادر عربستان ) برای گسترش شهپادها در سواحل میشه راه حل های مختلفی را جستجو کرد البته. یکیش استفاده از به اصطلاح ناوبندرهایی است که ما قبلا به سراغشون رفتیم و حتی میتونیم با بهینه کردنشون یک سکوی قابل اطمینان برای شهپادها در وسط اقیانوس ها داشته باشیم که نامحسوس هم باشه عملیات هاشون. حالا این علاوه بر راه حل های مبتنی بر تغییرات خود شهپادها و ایده های ابتکاری برای مداومت شناوری! و حل مشکلات نمونه های موجود هست که تا بتونیم سکوهای شناور مادر را ازشون فاصله بدیم تا کمتر در محدوده عملیات باشند. ولی به هر حال ایده سکوهای شناور در ابعاد مختلف ایده ای است که خصوصا در مورد شهپادها و بی شرنشین های زیرسطحی جدی است و میشه با افزودن سکوهای شناور اقیانوس پیما و اماده سازیشون ( در بدنه و انبار و حتی محل مونتاژ و ساخت در خود شناورهای بزرگ به شکل محدود) این توان را افزایش داد در بخش گستره عملیات. ایده های خام دیگه مثل بحث هدایت و عملیات ترکیبی با پهپادها و زیرسطحی ها و ... و تجهیز هرچه بیشر شناورهای مادر به امکانات بقا و دفاع هم میتونند درنظر گرفته بشند برای آینده. شناورهای رورو هم با تغییراتی میتونند نامزد خوبی باشند به عنوان سکو.
 2. سلام همینطوره و خوشبختانه ما از قبل وارد این حوزه شدیم. در مورد استارلینک هم ماجرا وقتی فراگیر بشه ( مثل ماجرای جی پی اس و من مطمئنم البته همین حالا هم پنتاگون در پوشش شرکت هایی چون اسپیس ایکس و زیرمجموعه هایی چون پروژه استارلینک نمونه نظامی استارلینک (مثل جی پی اس نظامی) و یا شبیهش را به نحوی - موازی با تکنولوژی تجاریش یا حداقل قابلیت و لینکش را - در اختیار داره بالقوه یا بالفعل) اونوقت قطع دسترسی به این راحتی نمیتونه باشه ولی حرف شما متین هست و ما حتما باید به فکر چندگانه سازی تکنولوژیهای ارتباطی باشیم و در مورد مواجهه باهاش هم فکری بکنیم. ما اگر بتونیم کمی در مسئله پرتاب جلوتر بریم میتونیم در حوزه فضا هم در یک عملکرد نامتقارن! اصطلاحا راه های زودبازده و کم هزینه را برای برخی پروژه ها پیش ببریم. کشورهایی مثل ما با منابع محدود مجبوور هست اصطلاحا دائم چریکی عمل کنه در برابر قدرتهای بزرگ و نه به شکل کلاسیک. تا به وقتش که برخی کشورهای دیگه بفهمند راز بقاشون در آینده فقط اتحاد با دیگر کشورهاست و نه منتظر مرحمت قدرتهای دیگه نشستن. در یک نمونه اگر کشورهای مسلمان محدودی هم دست به دست هم میدادند به جای اینکه اسیر برنامه اختلاف افکنی و جداسازی و جزیره سازی غرب بیفتند حالا میشد برنامه های بزرگتری را پیش برد در جهت منفعت خودشون. آینده جهان دیوانه ای که من میبینم ناگزیر از برخورد هست و اون روز یک نمونه اکراین را دیدیم که چطور چنگ خواهند انداخت و دیوانه وار اطراف خودشون را خواهند درید و خودی و غیرخودی خواهند کرد کشورهای جهان را.
 3. با تشکر از ناتو و اکراین مدتی بعد مقاومت به میکولای اسلام سلام خواهد کرد انشاء الله و مسیری که در پهپادها پیمودیم را در شهپادها خواهیم پیمود با چند ابتکار زیرسطحی و نزدیک! سطحی. اتفاقا چنین ابزارهایی اصطلاحا راست کار ما مقاومتیون! هست، خصوصا حالا که آمریکا از شهپادهای سرگردان خودش راضی است و قصد داره در خلیج فارس و دریای سرخ و اقیانوس هند تعدادشون را صعودی بالا ببره. وقتش هست ما هم قایق های تندرو را یک خط به عقب بکشیم و شهپادها را راهی اقیانوس و دریا کنیم تا خود سواحل یمن.
 4. پهپادهای تخصصی که دسته پهپادی مهاجم یا شناسایی را همراهی کنند ایده خوبیه. اصولا به نظرم - جدای از موارد خاص و ماموریت های ضد تروریسمی و شاید برخی نیازهای مقطعی که ممکنه در میادین جنگ پیش بیاد - پهپادهای سنگین و گران قیمتی مثل اکینجی ترک ها برای کشورهای با منابع محدود گزینه مناسبی نیستند اونم در مقابل دشمنان قدرتمندتر ( البته دشمنان ترکیه مشخص هست و شاید برای همیم خیالش راحت هست تا حدودی که در یک جنگ بزرگ حتما ناتو را با خودش داره مگر روزی که شاید بیاد و ترکها مفهوم بچه ناتنی در ناتو را بفهمند (البته که ناتو تا اونروز نهایت استافده را از حضور ترکها خواهد برد تا زمان موعودی که ارزشهاش مقابل ارزشهای ترک قرار بگیره و ترکها هم دیگه از هر چیزی که اونا میخوان کوتاه نیان طوریکه تا حالا مثل یک اسب تراوا در جهان اسلام اومدن) از این جهت به نظرم ما باید روی پهپادهای سبک و نیمه سنگین نهایتا ترکز کنیم و سعی کنیم در دسته های پروازی تخصصی سازماندهی کنیم این دست پهپادهامون را. البته که قطعا باید روی پهپادهاس سنگین به شدت کار کنیم و نمونه بسازیم و حتی تولید کنیم بدون وقفه انواع مختلفش را و اوصلا تحقیق و توسعه را برای حتی یک ثانیه متوقف نکنیم، ولی با منابع محدود تمرکز اصلی بهتره روی پهپادهای کوچک و متوسط باشه اونم به شکل تخصصی چون به هر حال توان حمل محدودی دارند.
 5. سلام ایران باید به هیچ وجه نترسه. هر بلایی که میخواستن سرمون اوردن و هر قطعنامه غیرمعمولی را هم که میتونستن علیهمون طرح کردن و تصویب. ما نه تنها باید به روس ها کمک کنیم بلکه باید همین حالا سر فرصت به ارمنستان و الجزایر و فلسطین و یمن هم تا میتونیم کمک کنیم. بله همیشه ریسک پروژه سودان! وجود داره ولی خب مگر کار بدون ریسکی هم وجود دار در جهان؟! ( مشکل اینجاست مقیاس را کوچک میبینیم، اکراین خودش و کشورش را درگیر یک جنگ جهانی کرده که از زاویه بالاتر ما در مرکز این جنگ و یک طرف از طرف ها هستیم اونم مدتهاست و ما هم دیر یا زود یکی از طرف های مستقیم این جنگ بزرگ هم خواهیم بود ) ما نباید از قطعنامه و تهدیدات غرب بترسیم ( دیدیم فضاسازیشون چطور سر پهپادها باعث در ظاهر عقب نشینی ما از بحث موشکها شد و چطور یک ارکستر جهانی را رهبری کردند ) که هر کس بترسه شاید امروز قطعنامه و ضربه ای از غرب نبینه ولی حتما فردا به یک بهانه دیگه خواهد دید. میزان تنفر و کینه و دشمنی حتی همین اروپا و المان و بقیه را ضد ما دیدیم همه که این تنفر با چند عکس و لبخند رفع نمیشه و همیشه وجود خواهد داشت چون مشکل غرب با ما مبنایی است.
 6. سلام ترکیه تجاری سازی را خوب بلده در کنار تبلیغات و همچنین مفهوم تولید صنعتی ( ناشی از سال ها صنعت مونتاژ در کشورش و همچنین همکاری شرکت های بزرگ غربی با شرکتهای کشورش البته به پشتوانه حضور در ناتو و اطمینان سرمایه گذران ) و این بهش کمک کرده در صنعت نظامی هم که محصولاتش را استاندارد سازی کنه و البته با ظهور شخصی مثل اردوغان که به قدرت و در نتیجه صنایع نظامی دیوانه وار علاقه داره ( میدونه قدرت کشورش و البته خودش را میتونه ارتقا بده ) این صنعت در ترکیه رشد عجیب و غریبی پیدا کنه. ما ولی سال ها با تلاش از صفر و زیر سایه انواع تهدیدات و مشکلات مالی و صنعتی ( ناشی از عقبه تقریبا خالی صنعت کشور در یک قرن گذشته ) حالا در حوزه نظامی که بخواهیم حساب کنیم زیر سایه تهدیدات میشه گفت حتی روزانه مجبور بودیم نه یک برنامه از پیش تعیین شده که برنامه های فوری و حیاتی را ذیل پروژه هایی که تهدیدات آنی را پاسخگو باشند پیش ببریم و اصطلاحا جزیره ای پیش بریم چون هر روز احتمال یک تهدید از یک ناحیه وجود داشت و برای همین رشدی نامتوازن داشتیم که البته خود اون هم با چالش های گوناگون مواجه بود و اصلا و ابدا با ترکیه ای که با خیال راحت صنعت نظامیش را طبق برنامه های طبیعی پیش میبره در همکاری کامل غرب تقریبا یکی نیستیم. با این همه باید به تمام آدم هایی که زیر سایه تهدیدات و گمنامی ها و سختی ها و بدون آینده ای متصور مثلا برای متخصصان غربی و حتی ترک ( تازه با تهدید جانی و منع سفر و تحریم و چه و چه و تازه طلبکاری و ناسزا شنیدن از برخی داخلی ها ) تلاش کردند و میکنند و خیلی چیزهاشون را فدا کردند درود فرستاد که واقعا انتخاب هاشون و تلاش هاشون و دستاوردهاشون خیلی جاها ( به نظر شخصیم حتی جاهایی که ما مدام غر میزدیم اشتباه رفتند و چرا اونور رفتند و اینور نه و ... مثلا در همین صنایع موشکی و پهپادی که خب البته ما اطلاعی هم نداشتیم از مشکلات و محدودیت هاشون تازه ) درست بود و به جا. ( باز هم تاکید میکنم تازه ما تقریبا هیچ چیز نمیدونیم از مشکلات این عزیزان و تهدیدات و خرابکاری ها و مهاجرت دانشمندانی که در همه کشور ها تقریبا در خدمت چنین صنایعی هم هستند و در کشور ما از همون دبیرستان دنبال رفتن به ینگه ی دنیا هستند) با همه این ها این بچه ها قدم به قدم پیش رفتند و میرند. فقط یک نمونه تحریمهای ضد روسیه نشون میده که چنان چرخه تامین قطعاتشون را مختل شده میبینند و دچار بحران شدند که حتی برای تامین قطعات و اجزای محصولات ابتدایی مثل گلوله های توپ و راکت هم به مشکل خوردند. حالا حساب کنید از جور کردن پول در شرایط تحریم تا دور زدن تحریم و ترور و فریب و نفوذ در بازار سیاه و چه و چه تا تامین قطعاتی که تازه معلوم نیست دستکاری شدند یا خیر و بعد هم سوار کردن و تازه مواجه شدن با خرابکاری های قطعات و کارخانجات و نفوذی ها و ترور باز هم و حمله حتی و ... چه مشقتی میکشه این صنعت و دست اندرکارانش در کشور ما )
 7. عراق . دولت و حتی گروه های وطن پرست عراقی ( متاسفانه در ظاهر اونی که بیشتر شعار میده معمولا بیشتر هم به کشورش لطمه میزنه در عراق و افرادی که پیراهن ملی گرایی را حتی با قیمت ایجاد تنفر از کشورهای همسایه و با بهانه عدم دخالت خارجی و استقلال مدام بالا میبرند اتفاقا در مقابل حفظ یکپارچگی کشورشون کمترین تلاش را هم میکنند ) اگر کمی باهوش بودند تا حالا بهترین استفاده را میکردند از این فرصت نه اینکه مثل ترسوها و به خاطر اخم امریکا سعی کنند به قهقرایی برند که اخرش مشخص هست. ایران یک بار کردها و عراق را از دست داعش نجات داد ( در کمک به عراقیان وطن پرست و در کنار و همراهی حشد الشعبی عراق و خود عراقی های واقعی ) و یکبار هم عراق را از تجزیه و تکه پره شدن توسط بارزانی ها ( در اون مقطع همه یادشون هست که محکمترین مواضع را ایران گرفت در حالیکه ترکیه به خاطر حفظ موقعیت تجاری چندان هم تلاش خاصی نکرد و مرزهای هوایی و زمینیش برقرار بود و البته مشخصه الان جفتک های بارزانی ها و گروه های مزدور صهیونیسم و المان و غرب و امریکا که عوامل تجزیه کشورهای منطقه به خواست غرب و صهیونیسم هستند برای چی هست طبیعتا) حالا عراق فرصت داره حاکمیت از دست رفتش را این بار هم به کمک ایران یه جورهایی به دست بیاره ولو با تهمت و درشت گویی نسبت به ایران تا شاید این خطر را در اینده از خودش دور کنه مجدد ( اقلیم حالا با حماقت ترکیه و اقلیم سازی شمال سوریه و ارتباط این دو منطقه به هم و از همه مهمتر باز کردن پای امریکا به اربیل و سلیمانیه و شمال سوریه و همچنین غارت نفت عراق و بازرگانی مرزی و ثروت اندوزی داره دورخیز میکنه برای یک مرحله دیگه تا عراق را تکه تکه کنه باز و حالا نه تنها پول داره با بی عملی محض دولت مرکزی عراق و البته عراقی هایی که ادعای وطن پرستی میکنند ولی در مقابل غارت کشورشون توسط بارزانی ها و خطر تجزیه کشورشون سکوت محض کردند بلکه اسلحه و پشتیبانی هم داره توسط امریکا و صهیونیستها و البته حماقت محض ترکیه) دولت مرکزی عراق حالا با این بهانه میتونه هم مرزهاش را پس بگیره، هم تسلطش را بر اقلیم بیشتر کنه و هم در یک هماهنگی با ایران (تهدید ایران به زدن منابع مالی تروریستها و دخالت دولت مرکزی) حتی چاه های نفتش را پس بگیره. ( حشد در کرکوک داشت کار را تموم میکرد و به سمت جلو میرفت که با دخالت امریکا و ترس دولت مرکزی و عقب نشینیش مانعش شدند ) خلاصه همه چیز به خود عراقی ها بستگی داره. اگر همچنان این وادادگی را ادامه بدند و اون ها مسخ رسانه های غربی/عربی/عبری باشند بیشتر تا واقعیت منطقه روزی از خواب بیدار میشند که دیگه دیر شده.
 8. جالبه اخیرا منابع غربی تحلیل هایی منتشر میکنند که بحران انرژی کشورهای زیادی را به سمت بازگشت دوباره یا ورود به جهان هسته ای ( در ظاهر و ابتدا راکتورهای تجاری) ترغیب کرده و گویا جهان به سمت یک بازگشت کامل به سمت این صنعت هست. حالا دورنمای این آینده را تصور کنید که کشورها در مسابقه ای به سمت این صنعت مجبورند از تولید دانش تا واردات اجزاء ( از سوخت گرفته تا قطعات و زنجیره) ورود کنند و رقابت سختی درمیگیره و همه در یک مسابقه سعی میکنند زودتر و بهتر این صنعت را وارد یا بومی کنند. حالا بماند که کشوری که بخواد همین حالا هم شروع کنه عقب هست ولی این فقط ظاهر و پوسته کمتر مهم ماجراست. اگر از همه ثروت نهفته در این صنعت و رقابت در این صنعت و احتمالا تجارت بزرگ نهفته در چرخه این صنعت چشم پوشی کنیم، ولی هنوز یک نکته مهم تر وجود داره. نکته مهم ماجرا اونجاست وقتی کشورهای دارای راکتور زیاد شدند، وقتی چرخه مبادله اورانیوم و سوخت و مواد بازیافتی زیاد شد و این صنعت به شکل غول اسایی رشد پیدا کرد اونوقته که کم کم مواجه خواهیم شد با پدیده نشتی این مواد و دانش در کشورها به سمت سلاح های هسته ای بدون شک. منابع سازمانی مثل انرژی اتمی قطعا برای نظارت بر این همه کشور و راکتور و چرخه کافی نخواهد بود و وقتی این گلوله برفی راه بیفته توقفی نخواهد داشت و سوراخی که چند کشور هسته ای سالهاست با تهدید و تحریم و تطمیع سعی کردند مانع شکافتش بشند، شکافته خواهد شد و برنامه های مخفی ( کره، ژاپن و حتی ترکیه و عربستان شاید و بقیه) تازه سر باز خواهند کرد و اونروز کشورهایی که هنوز هیچ قدمی برنداشتند غافلگیر خواهند شد بدون شک و همه ما هم غافلگیر میشیم که سایر کشورها چطور داشتند در پشت پرده فعالیت میکردند. بماند کشورهای جدید یا قدیمی تر هم که با استفاده از این فرصت ( گسترش صنعت هسته ای در جهان به خاطر نگرانی از بحران انرژی بزرگتر ) شتاب میبخشند به بلند پروازیهای خودشون. اون روز کشوری که چرخه صنعت هسته ای را از ابتدا تا انتها داره طبیعتا زودتر به مقصدی میرسه که بقیه شتابان در حال طی کردنش هستند و نیاز نیست مثل حالای ما که فرضا به صنعت فضایی یا هوایی یا تکنولوژیکی جهان با حسرت نگاه میکنیم و افسوس بیش از چند قرن توقف کشور را میخوریم در حالیکه باقی جهان با شتاب داشتند پیش میرفتند، حسرت بخوره چون به وقتش ولو با فشار و تحمل هزینه های سنگین مسیر جاری یک عنصر حیاتی را متوقف نکرده ( چرخه و رودخانه علم و تکنولوژی را) پ ن: بارها گفته شده نه تنها معنا نداره که وارد گوشه گوشه هر نوع علم و تکنولوژی روزی نشیم ( لیزر، فضایی، موشکی، هسته ای، پلتونیوم، شکافت، گداخت! و رباتیک و تحقیقات عناصر حیاتی و شیمیایی و پزشکی و ... ) بلکه معنا نداره اصلا متوقف هم بشیم. هر نوع توقفی خیانت به ایندگان هست ولو معاصران نفهمند و درک نکنند و با فشار و تهدید دشمن بشند بخشی از پازل دشمن برای بخشیدن یا متوقف کردن قسمتی از نقشمون در تاریخ و پیشرفت آیندگان را. حتما در دوره های تاریخی که هرات ها و بحرین ها و قفقازها و ارارات ها رفتند و تلاش های معدودی مثل ساخت دانشگاه ها دارالفنون ها و .. هم با فشار و توطئه و ترور متوقف شدند برای مدتی، هم بودند هم خواص و هم عوامی که با شعار و واژه ها و چه کنیم چکنیم هایی شکاف هایی را سبب شدند که همه چیز هم در گذشته از دست رفتند و هم برای آینده. در مسیر علم خصوصا در وضعیت فعلی جهان هر روز توقف یعنی عقب افتادن هایی به مدت چند ده سال حتی شاید.
 9. وطن عمران خان که در یک شبه کودتا از نخست وزیری برکنار شد و بعد از ترور ناموفقش و در وعده تجمع هوادارانش برای راهپیمایی اعتراضی به سمت اسلام آباد حاضر شد در حالیکه ده ها هزار نفر از طرفدارانش در یک اجتماع گسترده حاضر شده بودند تا به سمت اسلام آباد حرکت کنند این اعتراضات را لغو کرد و گفت نگران هست این دعوت منجر به هرج و مرج و آشوب و ویرانی در کشورش بشه و او این را نمیخواد و حتی از خواسته دیگش یعنی انتخابات زودهنگام هم چشم پوشی کرد و گفت در انتخاباتی که طبق قانون در موعد مشخص برگزار میشه شرکت میکنه و هوادارانش را هم دعوت کرد در اون انتخابات شرکت کنند.
 10. همزمان با حضور جناب رییس جمهور در منطقه جاسک و پایگاه نیروی دریایی ارتش و جاسوسی و مزاحمت پرنده شنود نیروی دریایی ایالات متحده که به نظر مرزهای منطقه شناسایی را هم رد کرده کاملا. ( لزوم داشتن رهگیرهای قدرتمند که بتونند در برابر نسل پنجم های همراه این مزاحمان لااقل برابری کنند تا حدی اینجا بیشتر حس میشه)
 11. حالا چند قدم دیگه بردار یا بهتر بگم بزار نخ کنترل تو عروسک خیمه شب بازی را بیشتر تکون بدند، چراییش را اونوقت خیلی بهتر میفهمی.
 12. امروز بعد از ظهر: پرنده باری با پرچم اکراین از سلیمانیه عراق بلند میشه و طی مسیری در فرودگاه عقبه اردن ( نزدیکترین مکان به فرودگاهی مربوط به رژیم صهیونیستی یعنی فرودگاه ایلات) فرود میاد. ( طبیعتا پرواز مستقیم به داخل سرزمین های اشغالی نمیتونه داشته باشه) همزمان با بازی تجزیه طلبان و تروریستهای اقلیم این پرواز از مرزهای غربی ایران حامل یا رابط چه چیزهایی است؟ ( ماموران صهیونیستها در رفت یا بازگشت؟ سلاح یا تجهیزات؟ افسران آموزشی؟ نیروهای معین و تروریستها برای آموزش و بازگشت؟ تجهیزات خرابکاری آینده در ایران؟ ) حقش این هست که در زمان فرود امدن این پرواز در بازگشت فرودگاه مقصد هدف قرار بگیره مثل کاری که در سوریه رقم میزنه دشمن.
 13. به هیچ عنوان جای فرماندهان نیستیم و هیچ چیز هم مطلقا از چالش ها نمیدونیم و فقط باید تشکر کنیم از اقداماتشون و برخی غرها و بعضا مطالبات هم اصطلاحا از روی شکم سیری امثال ماست که نشسته در خانه های گرم و نرم میگیم لنگش کن. (این برای مقدمه) ولی چون معمولا یک نظری هم میدیم: به نظر باید ایران اگر عقبه اش مطمئن هست ( و اگر نیست سریعتر تلاش کنه مطمئن کنه این عقبه را) حتما رویکرد تهاجی را در دستور کار قرار بده. بله جهان جماع ممکنه پیدا کنه برای اقدامات خصمانه تر حتی ولی موقعیت فعلی موقیعتی است که میتونه همه را بازنده کنه و نباید فرصت را از دست داد. با رویکرد تهاجمی یا تهدیدات را کمرنگ تر میکنند یا افزون تر که به نظر برای ما تفاوت چندانی نمیکنه افزونی پیش رو چون جهتگیری و تصمیمشون بر این هست. این پاسخ متناسب و درستی بود به حمله به نفت کش های ما در مرز سوریه. اگر صهیونیستها این را با اقدامی در دریا تلافی کردند باید دو برابر اون را ما پیش ببریم در همون نقطه. و البته که برای سعودی هم برنامه ای بزاریم. هرچند به نظر تعلل ما در مورد سعودی و حتی رژیم باکو در مورد نفت ملاحظاتی است که در مورد چین هم داریم. چین و هند و برخی کشورها با وضعیت فعلی نفت حتما براشون هرگونه افزایش بیشتر قیمت نفت کمرشکن خواهد بود. ولی به هر حال باید راهی برای دفع تهدیدات با اقدامات متقابل پیدا کنیم. مفهوم پیچ اخر هر چه بیشتر میگذره بیشتر خودش را نشون میده. جبهه کفر الان یک جبهه واحد کامل درونی و بیرونی است. رسما هیچ عنصری دیگه خارج از این مجموعه نیست که الان مقابل ما نباشه.
 14. سلام شهرک نشینی وجود نداره. همه یک مشت مسلح غاصب هستند. با همین قطعیت. در فیلم موجود هست که شهید اگر به سمت اون چند نفری که بالای سر یکی از صهیونیستهای هدف قرار داده شده بودند میرفت شاید انتقام بهتری میبود ولی البته از این سمت که با خودرور و سرعت به سمتشون رفت چیزی معلوم نبود و شاید با یک هدفی انجام شد یا شاید جلوی اون چند نفر دیگه مانعی بود. در فیلم هم مشخص هست که عملا چند به ظاهر غیرنظامی بالای سر صهیونیست هدف قرار گرفته شده بلافاصله از زیر تیشرت ها اسلحه ها را بیرون کشیدند. در سرزمین های اشغالی عملا کسی غیرمسلح نیست و غیرنظامی وجود نداره. تنها یک مشت بچه اگر غیرنظامی و غیرسملح باشند که اونها هم چون زورشون به حمل اسلحه نمیرسه تفنگ بهشون نمیدند را رها کردند بین جمیع مسلحین اشغالگر شلوارک و تیشرت پوش تا سپری باشه برای مظلوم نماییشون. و حتما که هیچ دو ماجرایی شبیه به هم نیست و سرزمین های اشغالی نمونه ای است منحصر به فرد. قدیمی شده اگر کسی بخواد فرضا فلسطین و حضور نیروهای حماس را در خانه و کاشانشون و بین خانواده ( البته اون هم به زور و در زندانی بزرگ و مرزهای بسته که تازه هروقت دل این جانوران بخواد جلوی چشم رسانه ها زن و بچه و خانواده را با خونسردی و رضایت کامل و تصمیم قبلی و موشک نقطه زن و روزها برنامه ریزی تکه تکه میکنند) با سنگر گرفتن این تروریستها در بین سپرهای دفاعی که از جهان جمع کردند را مقایسه کنه تا شاخک اخلاقی برخی را بلرزانه!! هیچ دو گردی حتما گردو نیستند(!) مقایسه های مبتذل فضای مجازی که هر دو چیز را صرف شباهت ظاهری یا لغوی اون هم هروقت که دلشون بخواد و به نفعشون باشه را مقایسه میکنه به درد همون فضای مبتذل مجازی میخوره. خدا شهید را رحمت کنه.
 15. چنان مزخرفاتش شوکه کننده و گنده گویی محض بوده ( 40 میلیون جوان هموطن) ما که به خاطر اتفاقات تلخ از کشور! مادریشون!! جداشدند و ما باید مدافع(!) حقوق اونها و حفظش و بازگردوندنشون باشیم و جملاتی وارونه! تر از این حتی ) که نمیشه تصور کرد چیزی نخورده باشه و این رفها را گفته باشه. اشاره کردم یا ناشی از عصبانیت شدید هست برای اینکه جدیت ایران را میبینه ( چندین بار در این اجلاس اشاره کرد به کریدور که تو توافق بوده و باید بده به ما ارمنستان و بعضی ها نمیزارن و ...) یا واقعا پشت پرده معلوم نیست قول چه حمایتهایی را خصوصا صهیونیستها بهش دادند ( به قول دوستمون یک کودن گیر اوردند و مشخصا حسابی دارند ازش سواری میگیرند و چه اهمیتی داره بعد جنگ چی میخواد سر باکو و باکویی ها بیاد هر چه کشته بیشتر و ویرانی بیشتر به نفعش) یا اینکه تحت تاثیر ماهواره و چند تا گروهک در کشورش و شرایط ایران تحت فشار تحریم و تهدیدات دشمن گمان کرده یک حرکت میکنه تا خود تبریز و زنجان و قزوین میان استقبالش!! خلاصه به قول دوستان ما تجربه صدام را داریم و درسته یک زمانی میرسه که کاریش نمیشه کرد و اونوقت تا خود باکو هم باید رفت تا درسی باشه تا صدام های سوم و چهارم بیرون نیان از کیسه صهیونیستها و غرب ( اردوغان و فلان و بهمان پشتش هستن؟! باشن. ما علاقه ای به جنگ نداریم چون تحمیلی است و جز ویرانی سودی نداره ولی برای موقعیتی میگیم که میگیم که یک نفر رسما به کشورمون حمله کرده) ولی تا اون موقع باید با صبر چند هزار ساله و تجربه چهل ساله طوری عمل کنیم ( با ابزار و رفتار مناسب ولو تهاجمی) که اصلا منجر به جنگ نشه و قبل از میدان متوجه شرایط بشه این صدام مینیاتوری.