alala

Editorial Board
 • تعداد محتوا

  3,681
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  75

alala آخرین امتیاز شما در روز 1 اسفند

alala شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

15,642 نشان بصیرت

درباره alala

 • رتبه حساب کاربری
  سرتیپ دوم

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

بلوک آخرین بازدید کننده ها غیر فعال شده است و به دیگر کاربران نشان داده نمیشود.

 1. با توجه به این تصویر پس گمانه زنی در مورد تصویر پهپادها در ادلب که یکی از پهپادها را مهاجر 4 عنوان کرده بود و من اشاره کردم احتمالا هرون در خدمت ترکیه است پس میتونسته فورپست روسی هم باشه کاملا.
 2. یک بررسی واژگان خبری/رسانه ای شاید جالب باشه: حتما سخنان چند سال پیش سرگئي ريابكوف با سی ان ان که جنجال زیادی هم در ایران کرد را یادتون هست. که ما متحد ایران نیستیم در سوریه و امنیت (ر.صهیونیستی) برای ما اولویت هست و قصد داشتیم از نفوذ سیاسی نظامی ایران در سوریه بکاهیم و ... همون موقع یکسری اخبار و مصاحبه های دیگه هم منتشر شد که البته نمیشه نتیجه ای ازشون گرفت قطعا ولی شاید سیالیت ماجرا و اینکه شاید ما هم بتونیم خریدی داشته باشیم را روشن تر کنه. خاصه اینکه قانون کاتسا هم محدود میکنه روسها را تا حدی. این هم هرچند به نقل از مقاله ای در ایرناست ولی به شخصه منبعی معتبر و مستقیم ندیدم از این نقل قول که چند جایی تکرار شده و پس نمیشه روی صحتش چندان حساب کرد.
 3. بله، هر سه عزیز هویتشون همراه با تشییع و تصاویر و تمامی مشخصات رسانه ای شد. در حالیکه کلا میتونست هیچ خبری منتشر نشه به راحتی چون خبر اول را هم بلافاصله خود وزارت اعلام کرد و به نظرم حتی شرایط این عزیزان طوری بود و جوری در پوشش بودند که هیچ کس در رسانه های محلی هم متوجه یک رخداد امنیتی نشده بود. پ ن:تازه این علاوه بر مشکلات اساسی تر هست. به هر حال ارتباطات این افراد بین آشنایان و دوستان و همکاران اگر دقیق بشند درش برخی ممکنه تارو پود یک شبکه ارتباطی را ترسیم کنه برای دوستان و دشمنان. یعنی وقتی هویت فاش میشه مکانها و افرادی که اینها باهاشون دیده شدند به هر حال همه میره زیر ظن و گمان و وقتی فی المثل سه نفر باشند خب ارتباطات سه نفر میتونه یک شبکه فرضی گسترده تر را راحت تر تصویر کنه. هر طور نگاه میکنی فاش کردن هویت و تصاویر شهدای امنیتی به هیچ وجه منطقی نیست. باز اگر یک زمانی بگذره و فراموشی و حساسیت ها کاهش پیدا کرده باشه یک چیز ولی بلافاصله خیلی عجیب هست.
 4. سلام حس من هم این هست که رویه نامعمولی شکل گرفته در این دوره لااقل. اعلام بلافاصله هویت شهدای واجا. البته سازمان اطلاعات سپاه هم در تروری که چندی پیش در سیستان و بلوچستان رخ داد به همین ترتیب عمل کرد که به نظرم رویه اشتباهی است. حالا شاید تفکیکی در شهدای عملیات خارجی و داخلی دارند ولی به نظرم شهدای داخلی هم یا نباید فاش بشه هویتشون یا لااقل به عناوین پوششی برای عموم منتشر بشه اگر شرایط به گون های است که نمیشه پنهان کرد ماجرا را از دید رسانه ای.
 5. نمیدونم آیا فاش کردن هویت شهدای امنیتی کار درستی است یا خیر اون هم در رده وزارت و به روز. به هر حال ممکنه ارتباطات این افراد بیش از پیش مورد توجه قرار بگیره. تجربه های چندانی وجود نداره در حافظه مربوط به گذشته و در این چند سال اخیر در عوض چندین مورد را شاهد بودیم. شاید مربوط به خطرهای بیشتری هست که رخ میده و در گذشته هم منوال به همین ترتیب بوده.
 6. در این رویارویی با امکانات مطلقا نابرابر (حزب الله حتی به اندازه حماس میشه گفت رو زمین هم به اندازه کافی آزادی عمل نداره با ده ها گروه مخالف و حتی دشمن لبنانی اون هم فقط در قسمت کوچکی از سرزمین کوچک لبنان) و توان مطلق هوایی دشمن که تقریبا هیچ ابزار دفاعی هم برابرش وجود نداره کار حزب الله بسیار سخت هست. تمرین حمله به 3 هزار هدف در یک روز با توجه به کمیت و توان هوایی دشمن صهیونیستی در هر جنگی احتمالا تعداد بسیار زیادی از اهداف از قبل تعیین شده را با سلاح های برنامه ریزی شده دورایستا مورد هجوم قرار میده و این یعنی محدودیت بیش از پیش برای حزب الله که ابزار چندان و متنوعی با این دشمن تا بن دندان مسلح نداره. برای حزب الله باید اتاق های فکر صنایع دفاعی ما به دنیال برخی سلاح های خاص و خلاقانه بدون نمونه شناخته شده توسط دشمن باشند که لااقل از عنصر غافلگیری بتونند استفاده کنند در همین شرایط بسیار بسیار سخت و نابرابر چه در عِده و چه عده و چه در هر چیزی که فکرش را بکنیم.
 7. فکر کنم کم کم روند جایگزینی سی رمها در پایگاه های آمریکا واقع در عراق باید شروع بشه. سیستم فعلی به درد مهمون محیط دریا میخوره به عنوان بیس اصلیش و نشون داده که در یک محیط شهری و پرتراکم خطراتی که بوسیله پرتابه های پرتعدادش متوجه اطرافش میکنه در شعاع باز از خطرات راکتها بیشتره. در چندین نمونه اخیر اطراف پایگاه های امریکا در مرکز بغداد و سفارت و حملات دیشب در اربیل به نظر آتش غیرمستقیم همین سی رمهای مستقر فعلی باعث خسارات به محیط اطراف میشند بیشتر و تلفات غیرنظامیان حتی. در حالیکه پایگاه عین الاسد ما شاهد چنین مواردی نبودیم چون محیط پیرامونش بیابانی است. احتمالا جایگزین کردن گنبدهای اهنین خریداری شده خصوصا برای محیط های شهری را شروع کنند. البته شرایط فعلی به نفعشون هست چون تلفات پیرامونی را به اسم حملات راکتی میزنند و بهره برداری رسانه ای میکنند ازش ولی خب ممکن هست خطراتی متوجه خودشون هم کنه که پس نیاز به یک روش مطمئن تر دارند برای دفع خطرات راکتها.
 8. بله، رسانه های عبری/عربی هم روش خیلی مانور دادند. احتمال کم با توجه به همین عکس بالا و تعدد پهپادهای آمریکایی در اون منطقه (از مرزهای عارق گرفته تا خود ادلب) شاید برونسپاری عملیات های صهیونیستها ضد مقاومت هست یا حالا ناامن سازی کریدور عراق و سوریه که همین حملات یکی از دلایل اصلی غیرعملیاتی بودن این کریدور میتونه محسوب بشه (به همراه کارشکنی های هراق و بهانه های امنیتی برای عدم اجازه عبور و مرور تجاری) یا اینکه به احتمال بیشتر صهیونیستها در مناطق کردی در اتاق عملیات های آمریکایی حضور دارند و برخی پهپادهای به ظاهر امریکایی توسط همین ها کنترل و هدایت میشند و عملیات های خاص میکنند در خط مرزی بین مناطق کردی تا حلب. احتمال کمتر هم هدایت از سرزمین های اشغالی است که بعید هست چون نیاز به عبور از مناطقی داره که برای یک پهپاد صهیونیستی ریسک محسوب میشه و اینها هم اصلا دلشون نمیخواد رد پای واضحی (البته الان هم واضحه ولی منظور با مدارک فیزیکی هست) به جا بزارند.
 9. مشرق در خبری که در رابطه با شلوغی اسمان ادلب و پهپادهای کشورهای مختلف کار کرده تصویری گذاشته که به نظرم خطایی داره. پهپاد انتهایی که به عنوان مهاجر 4 برای ما ذکر کرده به نظرم در اصل پهپاد هرون رژیم صهیونیستی است و از اونجا که این رژیم به دلایل مختلف عملیات هاش ضربتی و معمولا پنهان هست و در ادلب هم منافعی نداره (مگر اینکه داشته رد میشده! ) پهپاد مورد اشاره در اصل از پهپادهای هرون خریداری شده توسط ترکیه است که داره توسط ترکیه در ادلب هم به کار گرفته میشه. لازم به ذکر هست که عملیات های پهپادی ترکیه گاهی تا 5 یا 4 پهپاد فقط در یک نقطه از اسمان ادلب هم این روزها دیده میشه و به شدت افزایش پیدا کرده. هرچند در روی نقشه عمومی به ندرت وارد حریم هوایی مکان های در اختیار ارتش سوریه میشه و گاهی فقط از مناطق شمالی حلب عبور میکنه برای رسیدن به اسمان ادلب از سمت شرق.
 10. من در چند تا تاپیک بنا به موقعیت اشاره کردم که هرچند نظرم حالا بدون سوگیری در جهت موشکی/پهپادی است ولی در وجهی دیگه معتقدم ما حداقل به چندین اسکادران جنگنده مدرن برای لااقل زمان صلح و اعمال قدرت هوایی نیاز داریم. (بحث ساده شده هست، میشه ساعت ها در مورد جزییات و ریزه کاریهای چرایی یک نظر بحث کرد ولی خب در پست های محدود معمولا یک منظر برجسته تر میشه برای کوتاه تر شدن مطلب و ساده تر کردن ستون هایی که بحث برشون استوار هست) از طرفی جدای این بحث نیروی هوایی اگر قرار باشه در طرح های جایگزین قرار بگیره دچار خمودگی میشه هم امکانات و هم ابزارهاش و هم نیروی انسانیش که بسیار خطرناک هست. به نظرم اگر هم روسها و چینی ها دارند بازی در میارن و قراردادهایی پیشنهاد میدند که غیرمنصفانه است (چه مالی و چه فنی) هر طور شده اگر بتونیم چند اسکادران جنگنه سرحال بخریم در کوتاه مدت و بحث تولیدات ملی و بومی ولو پرنده های سبک (قدم به قدم) را پیش ببریم بهترین راهکار هست در شرایط فعلی (هرچند واقعا بحث بودجه و بسته بودن دست نیروها در خرید و همچنین طرف خارجی و تمایلاتش هرگونه راهکار قطعی را غیرقابل پیش بینی میکنه) به نظرم بحث پهپادی عالی است. شاید این مسیر روزی به جایگزینی حتی برسه تا حدی. حتی فراتز از این برای جنگ نامتقارن ما و بودجه محدود سرمایه گذاری به نظر روی پهپادهای کارا ولی ارزان قیمت با کسری از توان جنگنده هم شاید عقلانی تر باشه (مثل موشک) ولی در این جا با موقعیتی طرف هستیم که با تمام این اوصاف ناگزیر میکنه حتما خرید هم داشته باشیم در حداقلی ترین دلیل ممکن حفظ نیروی هوایی است به شکل فعال.
 11. چون یک سازمان حقوقی به نام دولت وجود نداره (جالبه در حقیقت خودشون اجازه نمیدند اصلا شکل بگیره این دولت) پس نسل کشی روزانه و حتی ساعتی و جنایت های مستمر و هفتاد هشتاد ساله یک رژیم وحشی فعلا(!) باید رسیدگی نشه و هیچ کشور و سازمانی به خاطر همین واژگان حقوقی حق نداره به این جنایت ها رسیدگی کنه! از طرفی شورای امنیتی که هر وقت عشقش میکشه بنا به منافع یکی از اعضاش (عمدتا غرب) مجوز حمله و تحریم و محکومیت به هر کشوری، هر گروهی، هر شخصی را بدون توجه به این مزخرفات قانونی صادر میکنه هم که در این مورد به خاطر حمایت مطلق آمریکا کاری نمیکنه. رسما دارند میگند بحث تشکیل کشور فلسطین را که طرف جنایتکار و امریکا مطلقا اجازه نمیدند، پس در این دور باطل امکان شکایت از این نسل کشی هم وجود نداره و خب چاره ندارید جز اینکه تا آخرین نفرتون نسل کشی بشید! این طوری موضوع خود به خود حل میشه.
 12. بله! البته نصف شمالی سوریه را هم به دعوت شخص شخیص! جولانی بزرگ!! رهبر مشروع ترین(!) گروهک شناخته شده تروریستی توسط جامعه جهانی یعنی القاعده تسخیر کرده و توش صدها پایگاه زده و در بخشیش هم که گویا ارث پدری است داره شخصا دولت سازی و ساخت و ساز میکنه.
 13. اگر بدبین باشیم و از یک زاویه نگاه کنیم: نیروی هوایی از اولویت خارج شده و حالا یا به دلیل بودجه یا به دلیل دیربازده بودن؛ شرایط سخت ادامه خواهد داشت. اگر خوشبین باشیم و از یک زاویه دیگه نگاه کنیم، از اونجا که اینها حوزه های فعالیت و ساخت بود در سخنان وزیر دفاع پس برای نیروی هوایی چون بحث خرید خارجی در اولویت هست فعلا از اولویت هزینه برای ساخت داخلی کاسته شده و بحث خرید خارجی جدی تر هست.
 14. جالبه دریادار تنگسیری میگفت بخشیش در شرکتهای خصوصی ساخته و خریداری شدند. ولی خب دو نکته وجود داره: شرکت های تجاری نیاز به برند سازی دارند. در حوزه نظامی ما بر خلاف ترکیه این امکان تا حدود زیادی برامون فراهم نیست ( این شرکتها برای بقا و رقابت با مجموعه های دولتی باید چشم به صادرات داشته باشند ) از این منظر که افراد و مدیران به خاطر تبعات تحریمها و برخوردهایی که ممکن هست چه شخصا و چه حقوقی با خودشون و خانواده و شرکتشون بشه (حوزه، حوزه نظامی است) ترجیح میدند به این سمت نیان. مگر افرادی از خود مجموعه های نظامی و همچنین برخی دلالان که کارشون طبیعتا تجاری نیست و بیشتر منفعتی است و مقطعی. پ ن: گاهی در میان خصوصا عوام بحث مستقیم تحریم ها فقط دیده میشه، ولی در واقع تحریم ها اهداف متنوع، گوناگون و پیچیده ای دارند که از لغو شفافیت ها تا فساد حول بازار غیررسمی و همین دست موضوعات گسستن زنجیره های تولید مرسوم و به هم زدن طرح های امتحان شده در طول سالیان دراز و تجربیات دیگر کشورها (فرض در تجارت که از برند سازی شروع میشه تا بازاریابی و نیازسنجی و مشتری گزینی و ... ) را شامل میشه. وقتی چنین میشه کل سیستم های موجود یا درگیر ناکارامدی و فساد میشند یا معیوب و کم بازده که هدف اصلی تحریم ها هم همین هست نه اون شکل سلبی و محدودیت های مستقیم روی کالا و ابزار مالی.
 15. گویا حتی بعد از تحلیف بایدن هم پنتاگون داره مسیر خودش را پیش میبره. 27 ژانویه دو فروند بمب افکن بی-52 از مبدا داکوتا وارد خلیج فارس شدند و به همراه اف-18 های آمریکایی و اف-15 های عربستانی یک فرمیشن پروازی و سوختگیری و ... داشتند. من به شخصه کمتر دیدم آثار این خبر را بر خلاف زمان ترامپ که در بوق و کرنا میکردند اینبار گویا چراغ خاموش تر ولی همچنان تهدید آمیز دارند عمل میکنند. از تصاویر هم معلوم بود روی برخی جزایر هستند که احتمالا میتونه جزایر امارات/قطر/بحرین/سعودی باشه در ضلع جنوبی خلیج فارس. این یکی از اون مواردی است که حتما چند جنگنده به روز و مسلح با همراهی چندین اسکورت دیگه ( برای غافلگیر نشدن رهگیرهای اصلی با توجه به حضور پرنده های پنهانکار دشمن) مورد نیاز کشور هست تا انقدر آسوده و مکرر در فضای نزدیک به آسمان ایران ترکتازی نکنند. در این موارد ایران به خاطر امکانات ضعیف ترجیح میده چندان وارد رویارویی نشه و عاقلانه هم هست چون فرصت قدرتنمایی و روحیه گرفتن رسانه ای به دشمنانش خصوصا اعراب ممکنه بده با مانور حساب شده دشمن و تحقیر نیروهای پرتلاش ولی دارای امکانات کمتر ما. ولی وقتی امکانات برای نیروی هوایی فراهم باشه رویارویی ها و رهگیری ها در زمان صلح بدون برخورد میتونه اتفاقا باعث تقویت روحیه و تحکیم قدرت بشه. پ ن: امیدوارم در پیام رهبری (مثل سفر حاج قاسم به مسکو) اشاره ای به دورنمای بازی روس ها وتعللشون هم شده باشه در حوزه نظامی هم ( نظر شخصی خود من هست روس ها باز مثل مورد سوریه، اس-300 و ... دچار تردید در تصمیم گیری هستند و دارند برخی قراردادها و توافقات را موکول میکنند به بازخوردی که از دولت بایدن میگیرند یا شروطی که غرب مدنظر داره و روسها هم روش نظر دارند (بازگشت به برجام) و خلاصه باز فریز داده باشند برای سنجش شرایط آینده و اخم و لبخند دیگر طرف ها و صرفا منافع قطعی ای که گمان میکنند با محافظه کاری از غرب بهشون میرسه)