alala

VIP
 • تعداد محتوا

  2,043
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  6

alala آخرین امتیاز شما در روز 1 اسفند

alala شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

6,742 Good

درباره alala

 • رتبه حساب کاربری
  06 - ????????

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

بلوک آخرین بازدید کننده ها غیر فعال شده است و به دیگر کاربران نشان داده نمیشود.

 1. این که در رزمایش اعلامی پیش رو در تنگه هرمز و تا مدار ده درجه اقیانوس هند قرار هست فاتح هم اولین حضور عملیاتی و شلیک به سطح را داشته باشه احتمالا تایید همین گونه استفاده از فاتح هست.
 2. در بعد رسانه ای زاویه دید خیلی مهمه و البته جزییات. در مورد مطلب روزنامه آمریکایی و اظهارات سردار تقریبا تناقضی وجود نداره. احتمالا منظور سردار این بوده که این خرابکاریها اخلالی در روند کار ایجاد نکرده ( خودشون هم جایی اشاره میکنند که در برهه ای خرابکاری های صنعتی در قطعات خریداری شده وجود داشت و کشف کردند ) و روزنامه آمریکایی هم به همین مطلب خرابکاریها که در صنعت هسته ای هم وجود داشت ( و یکبار گفتم در صنایع حتی غیرنظامی هم هیچ بعید نیست که انجام نداده باشند با توجه به رویکرد وحشی! و جنگلی! غرب در برابر دشمنانش) اشاره میکنه و البته شاید اینطور به مخاطب عرضه میکنه که ممکن هست خللی در روند کار ایجاد کرده باشه که سردار مورد اول را تایید و مورد دوم را رد میکنند. به هر حال باز هم این نکته را باید تاکید کرد که چقدر کار دانشمندان نظامی ایران سخت هست و در چند جبهه دارند بدون ادعا میجنگند. در بعد داخلیون ناآگاه و بعضا مغرض ضد صنایع نظامی، در بعد بودجه ها و دولت ها، در بعد رسانه ای دشمن علیهشون، در بعد پیچیدگیهای تکنولوژیکی و تحریم مطلق همکاری در این بخش، در بعد دسترسی به قطعات (خرید، همکاری، تهیه و ...) و دانش بین المللی، در بعد صنعت و پیشرفتهای صنعتی در سایر علوم و مواردی از این دست که نه تنها باید با تمام اینها مقابله کنند بلکه باید با خرابکاریهای نظامی، نرم و سخت و جاسوسی، ترور، خرابکاریهای صنعتی و سایبری هم مقابله کنند. باید ازشون از صممم قلب تشکر کرد.
 3. alala

  ستاد تحریریه (SET)

  سلام با تشکر از زحمات دوستان من هم در حوزه پدافند و موشکی و سایبر (اجتماعی و سیاسی) و تاریخ (عمومی و سیاسی و نه جنگ - اگر بنا تنها پرداختن به تاریخ جنگ هست دوستان متخصصی بسیار خوب داریم در این زمینه) علاقه به فعالیت هستم. هر چند من بیشتر از جنبه عمومی تا به حال مباحث را دنبال می کردم و در صورت نیاز در یک حوزه میشه وارد جزییات شد. حوزه بندی هم هر چند انجام شده ولی به نظرم حالا شاید دوستان در دل حوزه های دیگه این مطلب را دیدند ولی در مورد دیپلماسی عمومی و رسانه ای و بحث های عمومیشون هم میشه وارد شد اگر برخی حوزه ها را از مثلا صرفا جنگ گسترش داد دامنه محتواشون را.
 4. در مورد 20 میلیارد، بن سلمان صحبت از 100 میلیارد هم برای هند کرد. یعنی فعلا روششون برای همراه کردن کشورها به نظر ضد ایران همین قول سرمایه گذاریهاست (در مورد هند هم بیشتر بحث خرید نفت از ایران مدنظرشون هست به نظر) در مورد هسته ای در خبرها بود چیزی که کنگره هم بهش متعرض شده گویا انتقال فناوری حساس هسته ای است که برخی رسانه ها ترجمش کردند به امکان غنی سازی در عربستان ( که بن سلمان یکی از شروطش اتفاقا گویا همین بوده در مذاکراتش اگر آمریکایی ها میخوان پیمانکاری این پروژه های پرسود هسته ای را به دست بیارند در عربستان باید امکان غنی سازی را بدند به عربستان ) اصولا به نظر در مورد پاکستان با توجه به حساس بودن و حساس شدن جامعه جهانی روی بحث اتمیش بیشتر مدنظر عربستان تحرکات تروریستی ضد ایران و البته در بحث موشکی با همکاری چین و البته اوکراین هست. به هر حال جدای از قضاوت در مورد گام ایران در برابر این خطرات جدید پیش روش، قطعا نمیشه به این تهدیدات تنها نگاه کرد، به نظر مهار ایران توسط توانمند کردن همسایگانش به شدت در دولت ترامپ دنبال میشه ولو با زیرپاگذاشتن استانداردهای خودشون (جالبه حتی صهیونیستها گویا چراغ سبز نشون دادند - میشه اینطور ارجاع داد به اون مقاله روزنامه آمریکایی مبنی بر جذب الجبیر زمان دانشجوییش در غرب توسط موساد و به نظرم بسیار روشن میکنه رویکردهای به شدت ضدایرانی افرادی چون بن سلمان را که ارتباط نزدیکی با جبیر داشتند و فراموش نکنیم اون ماجرای اتهام ترور جبیر در امریکا وقتی هنوز هیچ خبر و نشانی از این فرد گمنام نبود(سفیر سعودی در اون زمان) و یکهو مطرح شد و بعدها پله های ترقی را طی کرد.
 5. به نظر من هم یکی از راه های درست همین هست. با توجه به اینکه به هیچ عنوان هیچ کالایی با نرخ 4200 به دست مصرف کننده نمیرسه و دلالان و سوء استفاده گران و رانتی ها دارند سود را میبرند. بسیاری از مشکلات قیمت ارزان و قاچاق معکوس برخی اجناس (با توجه به نهاده 4200 و برنج 4200 و کاغذ 4200 و روغن 4200 و ...) ناشی از همین ارز 4200 هست. مشکلات گرفتن ارز و جنس وارد نکردن و بعد کمبود جنس و مشکلات متعاقبش هم به همین خاطر هست. اصولا به قدری این ارز 4200 داره مشکل ایجاد میکنه که بعید میدونم راهکار مقابلش این همه مشکل داشته باشه و پس اقدام فوری دولت خیلی میتونه راهگشا باشه. تازه با توزیع هدفمندش دولت میتونه منابع ریالی جدیدی هم برای خودش ایجاد کنه. حالا البته جاش نبود این تاپیک و برای موضوع مرتبط می خواستم اشاره کنم به یک خبر در رابطه با دستگیری تیم تروریستی حادثه ماهشهر عنوان شد که بعد از بازجویی ها به شهادت دو بسیجی و انفجار ایستگاه تقلیل فشار گاز خرمشهر برای ایجاد نارضایتی عمومی هم تا به این جا اعتراف کردند. اصولا حجم توطئه ای که کشور باهاش روبرو هست واقعا در نوع خودش هر بستش! میتونه یک کشور را متوقف کنه. حالا رویکردهای اشتباه مدیریتی هم در کنارشون چه وضعیت سختی را برای کشور سبب شده.
 6. دیروز در خبری بود که گویا رژیم صهیونیستی چندین پایگاه نظامی و همچنین پایگاه های دریایی خودش را خصوصا در ساحل شمالی تخلیه کرده. برخی رسانه هاشون ادعا کرده بودند به علت کمبود زمین برای اسکان تعداد بیشتری صهیونیست تصمیم گرفته شده زمین پایگاه ها برای این منظور استفاده بشه ( قابل توجه هست که اگر الان مسئله کمبود زمین را برای اسکان بیشتر کوچ کنندگان و متولدان اشغالگر عنوان میکنند با توجه به رویکرد کوچ دادن هر چه بیشتر و تبلیغ شدید فرزند آوری باید گفت با توجه به ایدئولوژی این رژیم و همین واقعیت کمبود زمینی که عنوان میکنند و اون حسرت جغرافیایی برای تسلط بر منطقه با وسعت و عمق سرزمینی قطعا این رژیم در برنامه های آینده خودش قانع به سرمزینهای فعلی نخواهد بود و تجاوزاتش و ویران سازی همسایگانش و تضعیف دشمنان این ایده سرزمین گشاییش از همین جا ناشی میشه ) ولی برخی عنوان میکنند که یک رویکرد تدافعی در برابر جنگ های آینده و پیش روی احتمالیش هست. ( با هر تهدید سید حسن نصرالله یک قدمی برمیدارند، حالا شاید واقعیت موشکهای نقطه زن را پذیرفتند و دارند میرند به سمت پاراگراف دوم!) و اما در خبر دیگه ای بود که علاوه بر اون دژ فرماندهی نظامی که به صورت زیرزمینی ماه پیش در تل آویو افتتاح کردند، این رژیم قصد داره یک سری پایگاه های نظامی زیرزمینی در قدس اشغالی ایجاد کنه. اینطور با یک تیر دو نشان میزنه، هم در برابر موشک های نقطه زن ایمنی ایجاد میکنه و هم اینکه اون شکل کمبود زمین برای شهرک سازی را فعلا اورژانسی رفع میکنه. خلاصه از سطح به زیر رفتن کار عاقلانه ای است تا جایی که امکان داره خصوصا برای ما هم با توجه به وسعت سرزمینی و مکان های مناسب و کوهستانی خصوصا. و دوم اینکه باید این روکیرد زیرزمینی دشمن را هم در برنامه تهاجمی مدنظر داشته باشیم.
 7. دم خروس حادثه خاش از اونجا بیرون میزنه که الجبیر در پاکستان در کنفرانس خبری ناگهان گریز میزنه به حادثه تروریستی در خاش و میگه ایران خودش تروریست پرور هست و حق نداره پاکستان را مرتبط با تروریسم بدونه و بعد هم گویا یک نطق قرا مطابق معمول ضد ایران. اینکه رسما از این حادثه بهره برداری کنی برای اختلاف میان ایران و پاکستان همچین بی ربط نیست که تدارکش ببینی برای این سناریو که قطعا ایران از دست پاکستان عصبانی خواهد شد و تو هم در سفر فرداش به پاکستان در مقام مدافع پاکستان شروع میکنی به گرفتن ماهی از آب گل آلود. حالا پاکستان خواهد فهمید که عاقبت چه خواهد شد. جبیر امروز اعلام کرد ما هیچ کمک بلاعوضی به پاکستان نخواهیم داشت و فقط بحث سرمایه گذاری در میان هست. فرمانده نیروی زمینی سپاه هم اعلام کرد عامل انتحاری و چند نفر دیگه مرتبط با حادثه پاکستانی بودند. از طرفی وزارت اطلاعات به شدت درگیر این ارز 4200 تومانی و قاچاق سوخت و گروه های سوء استفاده کننده از اون شده و همین چند روز پیش دوباره یک تیم که با همکاری برخی کارمندان بانکها و بدون ضمانت نامه ارز را میگرفتند و یا از کشور خارج میکردند یا در صرافیها میفروختند را دستگیر کرد. به هر حال منابع محدود هست. امیدوارم زودتر دولت برای این دو معضل اساسی ارز 4200 و سوخت یک چاره ای بیندیشه.
 8. این جدل ظریف در کنفرانس مونیخ خوب بود. هم از نظر محتوا و هم پرداخت غیرمستقیم به دوگانگی غرب در فروش سلاح و تجهیزات پیشرفته به منطقه در حالیکه ادعای توقف برنامه موشکی ایران را داره. (اون نکته اساسی که در بحث ها بهش اشاره شد و گویا در گفتگوی دیگه ای در حاشیه همین کنفرانس عنوان شده بود طبق نوشتار رسانه ها در این گفتگو دیده نمیشد یعنی تاکید مستقیم روی بحث همانند سازی فروش جنگنده و توقف فعالیت های موشکی، هر چند از این گفتگو طرف غربی میتونه بگه من اینطور تفسیر کردم ولی اون دیگه نقل مستقیم از ظریف نیست بلکه تفسیر طرف غربی است که ظریف بعدها به راحتی میتونه عنوان کنه این تفسیر شماست و نه گفته من و من جایی نگفتم اگر سلاحی به ما فروخته بشه ما هم در مورد موشکی وارد مذاکره میشیم بلکه اینجا نقل مستقیمی داره مبنی بر اینکه "من مردم خودم را هیچوقت بی دفاع نمیکنم تا صدام دیگه ای در منطقه به جونشون بیفته") و حتی درست هست که مجری حرفه ای و احتمالا آماده شده با رویکرد ضد ایرانی (به نظر میرسید حتی عصبانی میشه از پاسخ های ظریف و بی قرار) با دخالت های مکرر در خلال بحث اجازه اوج گیری لحن ظریف را نمیده در پاسخ های منطقیش ولی ظریف با حرارت ادامه میده بحث را و اتفاقا پایان بندی بسیار خوبی هم داره جایی که اشاره میکنه به نقل قول ترامپ مبنی بر ارسال تجهیزات زیبای نظامی به منطقه و بعد که به نظر مردم یمن قطعا این تجهیزات هیچ زیبایی ندارند. از کار خوب باید دفاع کرد و از کاری که به نظر میرسه مناسب نیست انتقاد کرد. این مدل اشاره به واقعیت و دوگانگی موجود بدون اینکه آتویی به غرب بدیم یعنی هوشمندی و از وزیر امور خارجه هم چنین انتظاری میره.
 9. به هر حال قضاوت بر مبنای برخی عملکردها و گفتارها که نشان از ذهنیات افراد هست صورت میگیره و نه فرضیات مبتنی بر ذهنیت پنهان افراد. در مورد جناب ظریف بر اساس گذشته قضاوت میشه که ذهنیت دقیقی از اصول نظامی ندارند. حالا شاید نیت درستی در بیان سیاسی اهدافشون داشته باشند ولی نباید وارد حوزه نظامی بشند چون در این مورد حتی اون یک صدم درصد هم بوقوع بپیونده ما در موقعیت سختی گرفتار خواهیم شد با اینکه فرض مقابلش تنها یک سیگنال محاسبه میشه در نهایت اونطور که برداشت شده. در ضمن عنوان شد اگر بحث فرضیات و سیگنالها را که قابل اثبات و تایید نیستند مگر اینکه خود جناب ظریف عنوان کنه قصدشون این بوده و موقعیت هم فراهم بوده و بایستی چنین سیگنالی ارسال میشده را هم کنار بزاریم، در صورت گذشته این یکسال و اندی و لغو تحریم و خرید جنگنده از روسیه همین بهانه نخواهد بود که مثلا ما(اروپا) کارشکنی نکردیم در این خرید پس حالا شما هم موظفید طبق گفته خودتون بیایید پای میز مذاکره موشکی؟ به هر حال تحلیل من هم اینطور هست که اینکه در سطح مقامات عالی تا به حال به این ظلم اشاره نشده و این برابری سازی میان خرید تسلیحات و برنامه موشکی صورت نگرفته نه بی اطلاعی از این دوگانگی و ظلم به ما بوده، بلکه اطلاع از این امر بوده که ممکنه غرب سوء استفاده کنه از این موقعیت چون خرید تسلیحات (اگر منع قطعنامه نباشه اون هم همه میدونیم بهانه ای بیش نیست) برای یک کشور حق محسوب میشه ولی تقاضای توقف یک برنامه دفاعی از یک کشور به هیچ عنوان حق محسوب نمیشه برای اروپا. و همانند سازی این دو یک اشتباه استراتژیک هست به هر بهانه و حتی موقعیت سازی ای که میخواد باشه. در مورد موارد و نکته های دوستمون هم که موشک تهاجمی محسوب نمیشه و 300 جنگنده کلا موازنه را تغییر میده (بحث دشمن اصلی ما یعنی صهیونیستها را اشاره کرده بودم) و ما اگر جنگنده داشتیم در سوریه میتونستیم نقش روسیه را بازی کنیم ( در حالیکه لااقل بخش عمده نقش روسیه در سوریه نقش سیاسیش بود علاوه بر میدانیش و حق وتوش در سازمان ملل و تابلوی توقف ممنوعش در باربر ترکیه عضو ناتو از بعد سیاسی) هم به نظرم به اندازه کافی موارد روشن هستند. به هر حال این یک تحلیل شخصی است و مثل همیشه رعایت انصاف حکم میکنه که در این مورد هم بگم من در موقعیت ظریف و اطلاعات محفوظش نیستم و نمیدونم آیا اصلا مشورتی با نیروهای نظامی داشته یا خیر برای ورود به این حیطه و ... و این عبارات را با هوشمندی و از پیش تعیین شده گفته یا از روی احساسات لحظه ای و حاضرجوابی ( از اونجا که قطعا این حق برای همه ما در ذهنمون مرور میشه دائما و در ذهنمون این دوگانگی غرب را به چالش میکشیم) ولی به هر حال با توجه به رویکرد غرب و استاندادرهای همیشه دو گانش و سوء استفاده از قوانین طبیعی چه برسه به اظهارات دوپهلو و قابل سوء استفاده به نظر من تکیه بر روی این موضوع برای ما خطرآفرین هست در بحث سوء استفاده غرب.
 10. این بیان ظریف حتی به نظر ضربه به اهداف فرضی میان مدت خود دولت هم هست. اگر یکی از اهداف در ماندن در برجام رفع تحریم تسلیحاتی باشه، غرب میتونه با اتکا به همین موضع ظریف و فرضا فروش جنگنده توسط روسها به ما بعد مدت معین قطعنامه عنوان کنه که خب حالا که جنگنده دارید پس بیایید سر توقف موشکی صحبت کنیم. اصولا ظریف شاید در بعد سیاسی مواضع دفاعی ( و متاسفانهکمتر تهاجمی) خوبی داشته باشه ولی قبلا هم نشون داده که درک درستی از تحولات نظانی نداره و بهتر هست در این موارد حساس کمی با تامل بیان موضع کنه. شاید بارها خود ما این رویکردهای دوگانه را در میلیتاری بیان کردیم و بیانش هم براممون شیرین بوده چون یک حقیقت محض هست و البته ظلم بزرگ ولی از جانب وزیر امور خارجه اشتباه هست این ارائه. حالا در نظر بگیرید آتوی اروپا از این اظهار نظر را و این واقعیت که "فروش جنگنده" کجا در برابر گزینه ای که ظریف در برابر ادعای گستاخانه توقف فعالیت موشکی عنوان کرده و در حقیقت برابری ای که بوجود اورده و تسلیح و فروش و آموزش تسلیحات غرب طی چندین دهه به فرضا عربستان کجا. یعنی همین حالا هم چنین فرضی را متصور باشیم نسخه نظامی درستش این هست فرضا غرب به مدت 15 سال مثل عربستان نامحدود به ما سلاح و انواع سلاح را بفروشه، پشتیبانی کنه، آموزش بده و تامین کنه تا بعد 15 سال تازه ما برسیم به نقطه مذاکره در مورد یک توافق موشکی. (اگر فرضا قرار هست یک برابری ایجاد بشه)
 11. برخی امور واقعا نیاز به کار برخی ارگانهای دولتی داره. این عزیزان مسئول رفع فقر و تبعیض و کاستی های مادی و معنوی نیستند. وظیفه یک نظامی مشخص هست. حالا درسته دارند در قالب اردوها و حمایت های مادی از اقشار مختلف مناطقی که درش به خاطر تامین امنیت حضور دارند هم حمایت میکنند ولی این به این معنا نیست که بقیه وظایفشون یادشون بره. اون دیوار مرزی سالهای پیش گفته شد که در برخی نواحی صعب العبور نیاز به هزینه داره. از طرفی باز اشاره میکنم وقتی فکری به حال معضل قاچاق سوخت و کالا نشه ( از نظر مبنایی، کاهش سود والا که از نظر سلبی هر چه قدر هم فعالیت بشه مثل مواد مخدر تا حاشیه سود ابلا باشه اتفاقی رخ نمیده ) شما محکمترین موانع را هم کار بزاری تخریبش میکنند و از اون میان از قاچاقچی تا تروریست تردد میکنند.
 12. در مورد اظهارات ظریف نکته ای که وجود داره از مدتها پیش غلغلک استفاده از این "بیان حق" وجود داشت ولی در نظر بگیریم این استفاده از حق ایران مثل یک شمشیر دو لبه است. نظر شخصی من این بوده که هیچوقت از این بیان حق استفاده نکنیم چون ممکنه (با توجه به اینکه دشمنان ما در بعد پدافندی و در مورد صهیونیستها بعد مسافت هم اضافه میشه بسیار بسیار قدرتمند هستند چه پدافند زمین پایه و چه هواپایه و جنگ الکترونیک) فی المثل (اگر من بودم به جای اروپایی ها این کار را میکردم) توپ را به زمین ظریف پرتاب کنه و بگه اکی، من برای مثال 100 جنگنده به شما میفروشم پس حالا برنامه موشکی را تعطیل کنید. در نظر بگیرید این یعنی بعد آفندی ما تعطیل. اگر موشکی نباشه ما با توجه به دشمنانمون حتی با 300 جنگنده هم ریسک بسیار بسیار بسیار بزرگی برای حمله به سرزمین های اشغالی داریم از کریدور هوایی گرفته تا بحث سوخت رسانی و آواکسها و هدایت و بعد تازه پدافند دشمن و حمایت نظامی غربی ولو در حد مزاحمت، برای دفاع صرف از آسمان کشور هم که سوریه نشان داده وقتی متکی بر دفاع صرف باشه دکترین نظامی چه بلایی سر وضعیت دفاعی میاد اگر برگ تهاجمی در اختیار نداشته باشی. بنابراین من اظهارات ظریف را درک میکنم و کاملا هم حقیقت داره ولی عنوان کردنش اصلا و ابدا به نفع ما نیست، چه برسه تکرار و تاکید بر روش. حالا بحث های دیگه که کیفیت و کمیت فروش و پشتیبانی جنگنده غرب به ما چه طور باشه به کنار. پ ن: اشاره کردم، من اگر جای اروپا بودم با توجه به نوع کلمات به کار رفته توسط ظریف (فروش جنگنده و نه مثلا عادی سازی نامحدود معامله تسلیحاتی با تمام جهان تازه با شرط اینکه هر وقت خواستند متوقفش نکنند (مثل موضوع هسته ای توجه احتمالا برخی دوستان را جلب میکنم، حالا جدا از کیفیت درخواست توقف تولید موشک و کارخانه هاش که خدا میدونه چه میتونه باشه؛ اگر عنوان بشه که خب اگر جلوش را گرفتند ما هم ساخت موشک را دوباره شروع میکنیم ولی متوجه هستیم که تعطیلی یک فرانید تکنولوژیک در برابر یک امضا برای بازگشت تحریم یعنی چه فاجعه ای در بعد برگشت پذیری) ) همونجا میگفتم اکی، قبول. حتی ما سلاح های دیگه هم بهتون میفروشیم همین حالا بیاید پای معامله و امضاش کنید. فروش جنگنده در برابر توقف برنامه موشکی.
 13. یک تجدید نظری هم در بحث اطلاعاتی باید در اون منطقه بشه. ظن قوی استفاده بهینه از برخی ابزارهای اجتماعی توسط تروریستهاست که شبکه مناسبی را براشون از لحاظ اطلاعاتی فراهم کرده. فی المثل تلگرام که ما هیچ قدرت و نفوذ و دسترسی جزئی هم حتی بهش نداریم و کاملا از دسترس ما خارج هست و به خاطر گستردگیش میتونه بین نیروهای محلی هم حتی با خطا مورد سوء استفاده قرار بگیره اطلاعاتش. فراموش نکنیم موسسش در کدام کشور عمدتا ساکن هست. (امارات) حتی داشتم فکر میکردم لو رفتن احتمالی خودرو و مسیر و زمان میتونسته از بستر ارتباطی خود عزیزان حادثه دیده با خانواده هاشون بر همین بستر تلگرام و ... بوده باشه.
 14. بسم الله الرحمن الرحیم دست جنایتکار مزدوران بار دیگر به خون جوانان صالح و خدمتگزار کشور آلوده شد و جمعی از سرمایه‌های انسانی که خود را وقف حراست از مرزها و پاسداری از امنیت مردم کرده بودند، در حمله‌ تروریستهای سیه‌رو و سنگدل به شهادت رسیدند. ارتباط عاملان این جنایت با سازمانهای جاسوسی برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه مسلّم است و دستگاههای مسئول کشور باید بر آن تمرکز کنند و آن را با جدیت دنبال کنند. اینجانب به خانواده‌ها و بازماندگان این شهیدان مظلوم و به خانواده‌ی بزرگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تسلیت و تبریک میگویم و صبر و پاداش الهی را برای آنان و علوّ درجات برای شهدای عزیز و شفای عاجل برای مجروحان از خداوند متعال مسألت میکنم. پیگیری قصور احتمالی در این حادثه نیز وظیفه‌ی حتمی سپاه است. سیّدعلی خامنه‌ای ۲۵ بهمن ماه
 15. خلاصه اگر تمام بحث های اطلاعاتی و پیشگیری و مکر و خباثت دشمنان و بخشی از همسایگان و آمران را کنار بزاریم، انتقال این همه نیروی اون هم آموزش دیده در یک اتوبوس در حالیکه رسما در یک مسافرت هستند و هیچ بعد نظامی ای ندارند و در حقیقت خلع سلاح هستند در جاده ای که آخرین جاده نزدیک به مرز محسوب میشه و در خطر انواع و اقسام حوادث هست (اصلا تروریستی به کنار، تصادف با یکی از اون خودروهای بمب مانند قاچاق سوخت هم همین نتیجه را در پی میداشت که پر هست و با سرعت دیوانه وار در تردد) واقعا بی ملاحظگی هست. اگر هیچ چاره دیگه ای نبوده به قول چند تا از دوستان میشد تقسیم کرد در گروه های کوچک تر، اسکورت داشت، حتی شیوه انتقال را میشد عوض کرد و در صورت لزوم قسمتی از جاده را غرق کرد (هر چند حساسیت بالاتر میرفت) یا از یک جاده جایزگین و همزمان استفاده میشد. در ضمن باید توجه داشت به نظر یک سرویس اطلاعاتی خاص از برخی عوامل (حالا بومی یا قبلا جذب شده) حالا با انواع و اقسام تهدیدها و تطمیع ها به نظر داره بر علیه نیروهای خودی و در همکاری با مزدورهای عملیاتی تروریستها کار میکنه. درز اطلاعات و چندین عملیات که نقطه قوتشون برای تروریستها در بعد اطلاعاتی بوده همینطور اتفاقی نمیتونه باشه. اینکه کدوم نیروها چه ساعتی، سوار بر چی، در کدوم جاده و چه زمانی تردد خواهند کرد و هماهنگی حمله هر چند ممکن هست تخمین و ردزنیش ولی برنامه ریزیش چندان ساده نیست. خلاصه اگر توجیه این هست ما 10 یا 20 سال هست نیروها را اینطور جا به جای میکردیم در اون منطقه دیگه کارساز نیست. حالا شرایط بسیار فرق میکنه خصوصا با بستن شمشیر از روی عربستان و امارات و نفوذشون در پاکستان و عاملین تکفیری و باید در تمام برنامه ها بازنگری بشه.