alala

Editorial Board
 • تعداد محتوا

  3,896
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  94

alala آخرین امتیاز شما در روز 23 مهر

alala شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

17,446 نشان بصیرت

درباره alala

 • رتبه حساب کاربری
  سرتیپ دوم

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

بلوک آخرین بازدید کننده ها غیر فعال شده است و به دیگر کاربران نشان داده نمیشود.

 1. اگر تست هم شده باشه اجازه انتشار تصاویر داده نشده و در تصاویر منتشره هم تصویری که بشه منتسب کرد به شلیک این سامانه وجود نداشت تقریبا. با توجه به فاصله محفظه آماده به شلیک موشکها با زمین و صفحه ای که زیر اون تعبیه شده مثل صفحه باور برای گرفتن آثار شعله انتهایی در لحظه شلیک - لااقل به عنوان یکی از دلایل - احتمالا پرتاب گرم هست. با توجه به سامانه زوبین به نظر راحت میشه با تغییراتی در حامل و موشک و افزودن یک بوستر راکتی مثلا؛ برد اون را افزایش داد. البته باید اول مشخص بشه موشک در نظر گرفته شده برای سامانه زوبین چه مشخصاتی داره.
 2. باکو در پی رزمایش ریزونش گرفتن! بعد رزمایش ارتش در شمال غرب، این بار اعلام کرد رزمایش جدیدی در لاچین را از امروز کلید زده و رسانه هاش از شرکت ادوات سنگین و نیمه سنگین شامل توپخانه و تانک در این رزمایش خبر میدند. احتمالا اخبار سفر سردار باقری به پاکستان و بعد روسیه نگرانشون کرده که بلافاصله نشست با ناتو و رزمایش های دیگه ای را ترتیب دادند. از طرفی وزیر دفاع امریکا در سفری ضد روسی در منطقه است و بعد گرجستان به اکراین سفر کرده ولی احتمالا پذیرفتنش توسط باکو در این مقطع و خصوصا دو سفر قبلیش به دو کشور با رویکرد ضد روسی را انقدر عاقل هستند که مهیا نکنند. البته ما در همین جنگ اخیر استقرار جنگنده های ترک در باکو را داشتیم و از شمال کشور و مسیر باکو فاصله تا پایتخت ایران چندان زیاد نخواهد بود. به هر حال ولی در بعد پدافندی شاید ما نقطه قوت داریم و نفوذ به عمق کشور به همین سادگی ها نیست با یک جنگنده غیرپنهانکار. البته به تسلیحات دورایستای ترک ها اشاره شد که به شدت روش دارند کار میکنند و البته همین روزهاست که در بخش موشکی با زیرساختهایی که فراهم کردند رونمایی های احتمالا غافلگیر کننده ای داشته باشند.
 3. یک گمانه زنی تکرار شونده هم هست که صحبت از خرید 50 تا 70 فروند سوخو-35 و حدود 30 یا 40 فروند یاک و البته تعداد نامعلومی جی 10 میکنه و سوخو-30 را خریدش را کاملا رد میکنه. در کنار میل-28 در این مرحله که انتخاب چندانی نداریم باید تمام تلاش را برای خرید بکنیم. یک نوسازی ابتدایی ضروری است ولو با قربانی شدن برخی اهداف در خرید، هرچند دیگه نباید به قدری باشه که به ضد هدف نوسازی تبدیل بشه. در کنارش حتما باید طرح های بومی دنبال بشه چون این مسیر همچنان ادامه داره. ما در حوزه نیازهای اساسی در دورنما الان یکی موشک های مافوق صوت هست و دیگری همین بخش هوایی و موتور جنگنده.
 4. خب، باید مراقب باشیم. به هر حال یکطرف هم اذربایجان هست. میدونه هزینه/فایده یک کریدور چقدر هست و مثلا تا یک جنگ با ایران میرزه یا خیر. درسته داره تحریک میشه ولی خب از طرفی ما هم باید هنر اداره این مناقشه را داشته باشیم. درگیری ما با باکو شاید خوشایند روسها باشه ولی خب به همون اندازه موجب نفوذ هرچه بیشتر ناتو و ترکیه و حتی صهیونیستها به این بهانه در این منطقه به بهانه حمایت از باکو میشه. دوران نبود و محو کشورها گذشته طبیعتا. جنگها و تغییر مرزها فقط توسط چند ابرقدرت امکان دارند که از لحاظ سیاسی و پشتوانه وتو بتونند بعدش را کنترل کنند.
 5. همزمان وزیر دفاع امریکا در گرجستان حضور داره و اشاره کرد که به تقویت ارتش گرجستان و اموزشش ادامه میده و حرف هایی از اتحاد در دریای سیاه در برابر دشمنان زد. حالا این در کنار رزمایش چند هفته پیش گرجستان و ترکیه و اذربایجان همه نشانه هایی است برای روس ها ولی اینکه چرا در این مقطع تعلل میکنند در حالیکه میدونند اتحاد گرجستان و اذربایجان و ترکیه قوی است و از طریق ترکیه و گرجستان نهایتا به ناتو ختم میشه مشخص نیست حرکتی تاکتیکی است یا خطایی محاسباتی یا منافع دیگه ای در پشت پرده وجود داره.
 6. هرچه بیشتر میگذره درستی حرف گروه های مقاومت که دردمندانه در ابتدای انتساب کاظمی اون را متهم به عامل اصلی ترور سردار (رییس وقت اطلاعات عراق) کردند و با عصبانیت خواستار جلوگیری از قدرت گرفتنش شدند بیشتر اشکار میشه. البته در اون مقطع ایران به دلایلی فرصت داد تا منطقه و عراق به ارامش برسه و برنامه های بعدی دشمن پیش نره ولی لااقل وابستگی کاظمی به دول بیگانه کاملا مشخص هست. درست روز انتخابات اعلام کرد خبر بزرگی داره، فردای انتخابات که نتایج بحث برانگیز قرار بود منتشر بشه عنوان کرد که مغز متفکر داعش را دستگیر کرده ( برای افزایش اعتباری که در ادامه نیاز داشت) و جالبه مشخص شد در حقیقت سازمان اطلاعات ترکیه این تروریست را تحویل کاظمی داده تا ازش بهره برداری کنه در اون مقطع حساس اعلام نتایج ( نتایجی که برای ترکها هم خوشایند بود) حالا دوباره سر بزنگاه اعتراضات ناگهان کاظمی در قامت قهرمان وارد میشه که فلان تروریست را هم دستگیر کردیم و جالب اینجاست که پس چرا اینها تا حالا دستگیر نمیشدند. یک همکاری کامل سروریسهای اطلاعاتی منطقه و غربی با کاظمی و تحویل دادن مهره هایی که کاملا تحت نظرن تا سر موقع کاظمی ازشون بهره برداری در افکار عمومی کنه به عنوان یک نخست وزیر موفق.
 7. شاید بعد از بیست و اندی سال جزء اولین دفعاتی است که ارتش در آسمان افغانستان سفر داشته مربوط به کمکهای ایران به شیعیان قندوز در فرودگاه قندوز پ ن: نیروی هوایی ارتش این بار در قندهار ارسال کمکهای فوری در دو محموله به قندهار برای کمک به حادثه دیدگان انفجار اخیر و اعزام تیم پزشکی برای انتقال مجروحان بدحال به ایران
 8. حتما باید برای پرنده های راداری و آواکس هم فکری بکنیم. هیچ چیز نمیتونه جایگزین این پرنده ها بشه حتی جنگده های پرتعداد نسل چهار و پنج. شده از نمونه های با رادارهای ضعیف تر هم شروع کنیم باید سعی کنیم در قدم اول که امکانات و تجربه ای وجود نداره ببینیم میتونیم پرنده های تجاری موجود را ارتقا بدیم با رادارهایی ولو با توان پایینتر یا خیر. بحث خرید هم که اولیت هست. الان پروازهایی از امریکا (آواکس ها) که طی مدت های اخیر زیاد شده بر فراز عراق و خلیج فارس به نظرم شاید هدف اولشون کشف پهپادها باشه. یعنی با تجربیاتی که در عربستان کسب کردند به نظر بهترین شیوه برای مکان هایی که استقرار سنگین و متمرکز راداری ندارند (روی آب و مناطق عراق و سوریه) استفاده از آواکس برای کشف پهپادهایی است که در ارتفاع کم پرواز میکنند و سپردنشون به واحد های گشت هوایی که در اینصورت حضور پرتعداد تانکرها هم توجیه میشه. چون بعید میدونم حضور اواکسها بر فراز عراق برای رصد پروازهای نیروی هوایی ایران یا سوریه باشه.
 9. مشخصا بحث بودجه و دستان بسته ما و دندان گردی روس ها هم هست ولی به نظرم با تجربیات قبلی روس ها ماجرای خریدها را گره زدند به روشن شدن تکلیف برجام و حضور ایران در مذاکرات و به سرانجام رسیدنش. در مورد اس-300 هم تا وقتی برجام (یا مقدماتش) امضا نشد به قرارداد عمل نکردند هرچند فشار دادگاه و شکایت ایران هم وجود داشت و در این مورد احتمالا چون زمانی تحریم ها تموم شد که امریکا از برجام خارج شده بود احتمالا قراردادی مکتوب هم نشده و صرفا توافقاتی بوده. در نهایت بعید هست تا وقتی سرنوشت برجام مشخص نشه لااقل روس ها چیزی امضا کنند (با تجربه اس-300 و شکایت ایران) یا تحویل بدند.
 10. مقتدی صدر گفته من نتایج انتخابات را قبول دارم یک نکته ای که وجود داره اینه که مقتدی صدر از جانب طرف های منطقه ای با توجه به شخصیتش و سابقش به نظر بهترین گزینه برای کنترل عراق محسوب شده و برای همین روش سرمایه گذاری شده. صدر هنوز مورد یک ازمون جدی قرار نگرفته و با سیاستی که داشته همیشه سر بزنگاه ها چون شریک قدرت بوده نه مسلط کامل بر اون جاخالی داده و در مقام اپوزیسیون قرار رگفته و در افکار عمومی خودش را تثبیت کرده. برای همین سفیر سابق امریکا اشاره میکنه که باید با صدر مذاکره و توافق کرد که رابطه با امریکا به نفعه عراقه (صدر و امریکا)، از طرفی صدر هم تلویحا باز طبق معمول در چرخشی از افراط به تفریط میگه در رابطه با حضور جنگنده ها و پایگاه های امریکا باید وارد یک گفتگوی مفید(!) بشیم در حالیکه یادمون نرفته دو سال پیش چطور با قاطعیت از خروج امریکا میگفت در برهه ای که نون در این شعار بود. جالبه حالا با اعتراضات عراق صدر عنوان میکنه که باید به قانون احترام گذاشت و تظاهرات و انقلاب از مسیر تحریک سفارت خانه ها رخ نمیده در حالیکه حضور مستقیم عوامل مرتبط با سفارت خانه ها در تظاهرات پیشین که صدر سردمدارش میشد در اواسط ماجرا همیشه از روز هم روشن تر بود و اتفاقا ابایی هم از نشان دادنش نداشتند. ماجرای صدر با ایران مثل ماجرای یک برادر کوچکتر با بزرگتر هست که تا زمانی که هنوز سن کمی دارند خوب هستند، کمی که بزرگتر میشند و مستقل برادر کوچکتر به خاطر اشتباهات خانوادگی و اعضای خانواده دچار بحران میشه و برادر بزرگتر کمکش میکنه و وقتی از بحران نسبتا خارج میشه شرایط زندگی بحران زده خودش را با شرایط سخت ولی پایدار برادر بزرگتر مقایسه میکنه و دچار نوعی حسودی میشه. اینکه چرا با اینکه مثلا ارمان هردومون هم یکی هست (مثلا مبارزه با زورگویی) ولی خانه من اسیب دیده و در ارمان هم با تمام شعارها ولی گاها وسطش بریدم و برادر بزرگتر هم که وارد خانه من شد برای کمک حالا حرفش پیش خانواده خودم و برخی اعضاش مورد تایید هست. کم کم حس میکنه باید خانه خودش را از برادر بزرگتر حفظ کنه. مستقل تر بشه ولو اگر هزینش توسل به همسایه هایی باشه که زمان بحران اتفاقا از عوامل بحران بودند و باعث اسیب خانه و خانوادش و کم کم این رقابت و حسادت تا جایی پیش میره که برادر بزرگتر را هر عمل و حرکتش را به چشم توطئه ای ضد خودش و خانوادش میبینه و شرایط طوری پیش میره که برادر بزرگتر هر نظری داشته باشه سعی میکنه بالعکس را عمل کنه تا هویت مستقل خودش را نشون بده. در جنگ یمن از متجاوز دلجویی کنه. در سوریه به متجاوز کاری نداشته باشه و تا جاییکه نهایتا در خانه خودش با عامل بحران و یرانی خانه همدردی کنه چون اون عامل حالا با برادر بزرگتر مشکل پیدا کرده. بله، رفت و آمد داره با برادر بزرگتر ولی نگاهش به این برادر نگاهی است با یکنه و بغض.اینکه برادر بزرگتر حتما میخواد به جایگاه مثلا پدری اون اسیب بزنه. هنر سردار این بود که مثل یک برادر بزرگتر کنترل کنه این کینه و بغض بزرگتر نشه. باهاش همراهی کنه. اجازه نده از خانواده به غیر پناه ببره و ... ولی خب حذف سردار دلایل متعدد زیادی داشت که یکیش هم همین نقش پدری و برادری سردار بود.
 11. اصولا سکوت مسکو در این مورد حتی با درخواست ایران مشخص هست که اختلافی با برنامه های تهران رخ داده. مسئولان ما حالا در هر واکنشی به مسئله قفقاز اخر مطلب پس از صحبت از صلح و صفا! اشاره می کنند که ولی اجازه تاسیس هیچ کریدوری و تغییر مرزها را نخواهیم داد. در حقیقت همون مسئله ای که باکو را دچار خشم کرده و به یاوه گویی و هذیان پراکنی انداخته همین مسئله هست چون اشاره شد که علیف در فروردین ماه در نشستی با لبخند و خیال راحت اعلام کرده بود مسئله تمام شده است و ایران هم مخالفتی نداره و باید خوشحال هم باشه تازه و ما باهاشون گفتگو کردیم. (شاید دلیل تفکیک دولتها در ایران به همین برمیگرده، جایی که از دولت قبل و روابط باهاش تمجید میکنه و به دولت فعلی حمله میکنه که حتی به مراسم تحلیفش هم اومدم ولی تا بر سر قدرت قرار گرفتند با ما بد تا کردند (انتظار داشته لابد دست روی دست بزاریم تا مرزها را جا به جا کنند) خلاصه رویکرد مسکو هرچه باشه در این مورد برای مسئله امنیت ملی و ژئوپلوتیک منطقمون هست و حتی به قیمت تیره شدن روابط (هنر اینه که مجاب کنیم البته که به سود روسیه هم هست) باید سر موضع اصولی خودمون بایستیم و از حالا به بعد و شرایطی که خود باکو مسببش بود و استارتش را زد و حتی هر روز برش میدمه از این به بعد به برخی موارد دیگه که تا حالا مدام کنار میگذاشتیم بپردازیم در روابط: 1.برخورد شدید با گروهک های تجزیه طلب چه در باکو و چه در ایران (ایران سالها با مماشات لانه گزینی این افراد در باکو را تحمل کرد تا جاییکه پاشون به تبریز و ارومیه و ... هم رسید و گستاخانه از ورزشگاه گرفته تا خیابان به خیال اینکه ضعفی وجود داره شروع کردند به لگدپرانی به سرزمین مادری) 2.برخورد با حضور صهیونیستها و برنامه های ضد ایرانی از خاک باکو 3.برخورد با حضور گروهک ها در باکو و مرزها 4.برخورد با آزار مدام ایرانی ها در مبادی ورودی/خروجی و همچنین مسیرهای ترانزیتی الان با رفتار بچگانه باکو و شرایط ملتهبی که ایجاد کرده دست ایران برای بازگشایی تمام این پرونده ها و برخورد جدی باهاشون باز هست. پ ن: سردار باقری وارد مسکو شد. (ارتباط و رایزنی باید مستمر ادامه داشته باشه)
 12. حالا عذر میخوام ایران بخواد دست به آبم بره رژیم باکو میگه منم میرم دست به آب! من به جای صهیونیستها و ترکیه بودم الان بهترین وقت هست، تا خرخره و چند بار قیمت میشه به الهامی که ترسیده سلاح انداخت. اصولا دیکتاتورزاده هایی مثل الهام وقتی حس ترس کنند دو کار زیاد میکنن: یکی خیلی حرف میزنن و حرافی میکنن یکی هم خیلی سلاح میخرن!
 13. الان موشک مورد استفاده در زوبین کنجکاوی برانگیز هست. پرتاب گرم داره و خب قابلیت عمود پرتابی که طبیعتا موشکی از خانواده و نسل جدید باید باشه. جالبه به نظر رادار به منظور مشابهت (حالا به هر دلیلی) مانند رادار چشم عقاب که بر روی ناوها نصب خواهد شد در نسخه زمین پایه هم طراحی شده. تلفیقش با مجید هم میتونه در واقع نقش مجید در محافظت از این سامانه باشه با تجربه ای که جنگ های اخیر داشت برای مراقبت از سامانه های درگیر برد کوتاه که به شکل پسیو هم انجام میشه با یک سامانه چابک و با اطمینان بالا. پ ن: میشه امیدوار بود با همین طراحی و تجربه دستیابی به پدافند دریایی برد متوسط هم دور از دسترس نباشه. برای برد بلند هم که باور وجود داره تجربش و شناورها با ارتقا میتونند در اینده از سامانه های پدافندی قابل اطمینانی برخوردار بشند.
 14. خب اینم جناب زوبین اخوی زمینی نواب دریایی! یک حاضر غایب کنیم ببینیم کیا هنوز نیستند: عقاب و سپر گویا هنوز غایبند پ ن: صفحه زیر محفظه موشک نشون میده گرم پرتاب هست سامانه