alala

Editorial Board
 • تعداد محتوا

  4,455
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  107

تمامی ارسال های alala

 1. سلام همینطوره و خوشبختانه ما از قبل وارد این حوزه شدیم. در مورد استارلینک هم ماجرا وقتی فراگیر بشه ( مثل ماجرای جی پی اس و من مطمئنم البته همین حالا هم پنتاگون در پوشش شرکت هایی چون اسپیس ایکس و زیرمجموعه هایی چون پروژه استارلینک نمونه نظامی استارلینک (مثل جی پی اس نظامی) و یا شبیهش را به نحوی - موازی با تکنولوژی تجاریش یا حداقل قابلیت و لینکش را - در اختیار داره بالقوه یا بالفعل) اونوقت قطع دسترسی به این راحتی نمیتونه باشه ولی حرف شما متین هست و ما حتما باید به فکر چندگانه سازی تکنولوژیهای ارتباطی باشیم و در مورد مواجهه باهاش هم فکری بکنیم. ما اگر بتونیم کمی در مسئله پرتاب جلوتر بریم میتونیم در حوزه فضا هم در یک عملکرد نامتقارن! اصطلاحا راه های زودبازده و کم هزینه را برای برخی پروژه ها پیش ببریم. کشورهایی مثل ما با منابع محدود مجبوور هست اصطلاحا دائم چریکی عمل کنه در برابر قدرتهای بزرگ و نه به شکل کلاسیک. تا به وقتش که برخی کشورهای دیگه بفهمند راز بقاشون در آینده فقط اتحاد با دیگر کشورهاست و نه منتظر مرحمت قدرتهای دیگه نشستن. در یک نمونه اگر کشورهای مسلمان محدودی هم دست به دست هم میدادند به جای اینکه اسیر برنامه اختلاف افکنی و جداسازی و جزیره سازی غرب بیفتند حالا میشد برنامه های بزرگتری را پیش برد در جهت منفعت خودشون. آینده جهان دیوانه ای که من میبینم ناگزیر از برخورد هست و اون روز یک نمونه اکراین را دیدیم که چطور چنگ خواهند انداخت و دیوانه وار اطراف خودشون را خواهند درید و خودی و غیرخودی خواهند کرد کشورهای جهان را.
 2. با تشکر از ناتو و اکراین مدتی بعد مقاومت به میکولای اسلام سلام خواهد کرد انشاء الله و مسیری که در پهپادها پیمودیم را در شهپادها خواهیم پیمود با چند ابتکار زیرسطحی و نزدیک! سطحی. اتفاقا چنین ابزارهایی اصطلاحا راست کار ما مقاومتیون! هست، خصوصا حالا که آمریکا از شهپادهای سرگردان خودش راضی است و قصد داره در خلیج فارس و دریای سرخ و اقیانوس هند تعدادشون را صعودی بالا ببره. وقتش هست ما هم قایق های تندرو را یک خط به عقب بکشیم و شهپادها را راهی اقیانوس و دریا کنیم تا خود سواحل یمن.
 3. پهپادهای تخصصی که دسته پهپادی مهاجم یا شناسایی را همراهی کنند ایده خوبیه. اصولا به نظرم - جدای از موارد خاص و ماموریت های ضد تروریسمی و شاید برخی نیازهای مقطعی که ممکنه در میادین جنگ پیش بیاد - پهپادهای سنگین و گران قیمتی مثل اکینجی ترک ها برای کشورهای با منابع محدود گزینه مناسبی نیستند اونم در مقابل دشمنان قدرتمندتر ( البته دشمنان ترکیه مشخص هست و شاید برای همیم خیالش راحت هست تا حدودی که در یک جنگ بزرگ حتما ناتو را با خودش داره مگر روزی که شاید بیاد و ترکها مفهوم بچه ناتنی در ناتو را بفهمند (البته که ناتو تا اونروز نهایت استافده را از حضور ترکها خواهد برد تا زمان موعودی که ارزشهاش مقابل ارزشهای ترک قرار بگیره و ترکها هم دیگه از هر چیزی که اونا میخوان کوتاه نیان طوریکه تا حالا مثل یک اسب تراوا در جهان اسلام اومدن) از این جهت به نظرم ما باید روی پهپادهای سبک و نیمه سنگین نهایتا ترکز کنیم و سعی کنیم در دسته های پروازی تخصصی سازماندهی کنیم این دست پهپادهامون را. البته که قطعا باید روی پهپادهاس سنگین به شدت کار کنیم و نمونه بسازیم و حتی تولید کنیم بدون وقفه انواع مختلفش را و اوصلا تحقیق و توسعه را برای حتی یک ثانیه متوقف نکنیم، ولی با منابع محدود تمرکز اصلی بهتره روی پهپادهای کوچک و متوسط باشه اونم به شکل تخصصی چون به هر حال توان حمل محدودی دارند.
 4. سلام ایران باید به هیچ وجه نترسه. هر بلایی که میخواستن سرمون اوردن و هر قطعنامه غیرمعمولی را هم که میتونستن علیهمون طرح کردن و تصویب. ما نه تنها باید به روس ها کمک کنیم بلکه باید همین حالا سر فرصت به ارمنستان و الجزایر و فلسطین و یمن هم تا میتونیم کمک کنیم. بله همیشه ریسک پروژه سودان! وجود داره ولی خب مگر کار بدون ریسکی هم وجود دار در جهان؟! ( مشکل اینجاست مقیاس را کوچک میبینیم، اکراین خودش و کشورش را درگیر یک جنگ جهانی کرده که از زاویه بالاتر ما در مرکز این جنگ و یک طرف از طرف ها هستیم اونم مدتهاست و ما هم دیر یا زود یکی از طرف های مستقیم این جنگ بزرگ هم خواهیم بود ) ما نباید از قطعنامه و تهدیدات غرب بترسیم ( دیدیم فضاسازیشون چطور سر پهپادها باعث در ظاهر عقب نشینی ما از بحث موشکها شد و چطور یک ارکستر جهانی را رهبری کردند ) که هر کس بترسه شاید امروز قطعنامه و ضربه ای از غرب نبینه ولی حتما فردا به یک بهانه دیگه خواهد دید. میزان تنفر و کینه و دشمنی حتی همین اروپا و المان و بقیه را ضد ما دیدیم همه که این تنفر با چند عکس و لبخند رفع نمیشه و همیشه وجود خواهد داشت چون مشکل غرب با ما مبنایی است.
 5. سلام ترکیه تجاری سازی را خوب بلده در کنار تبلیغات و همچنین مفهوم تولید صنعتی ( ناشی از سال ها صنعت مونتاژ در کشورش و همچنین همکاری شرکت های بزرگ غربی با شرکتهای کشورش البته به پشتوانه حضور در ناتو و اطمینان سرمایه گذران ) و این بهش کمک کرده در صنعت نظامی هم که محصولاتش را استاندارد سازی کنه و البته با ظهور شخصی مثل اردوغان که به قدرت و در نتیجه صنایع نظامی دیوانه وار علاقه داره ( میدونه قدرت کشورش و البته خودش را میتونه ارتقا بده ) این صنعت در ترکیه رشد عجیب و غریبی پیدا کنه. ما ولی سال ها با تلاش از صفر و زیر سایه انواع تهدیدات و مشکلات مالی و صنعتی ( ناشی از عقبه تقریبا خالی صنعت کشور در یک قرن گذشته ) حالا در حوزه نظامی که بخواهیم حساب کنیم زیر سایه تهدیدات میشه گفت حتی روزانه مجبور بودیم نه یک برنامه از پیش تعیین شده که برنامه های فوری و حیاتی را ذیل پروژه هایی که تهدیدات آنی را پاسخگو باشند پیش ببریم و اصطلاحا جزیره ای پیش بریم چون هر روز احتمال یک تهدید از یک ناحیه وجود داشت و برای همین رشدی نامتوازن داشتیم که البته خود اون هم با چالش های گوناگون مواجه بود و اصلا و ابدا با ترکیه ای که با خیال راحت صنعت نظامیش را طبق برنامه های طبیعی پیش میبره در همکاری کامل غرب تقریبا یکی نیستیم. با این همه باید به تمام آدم هایی که زیر سایه تهدیدات و گمنامی ها و سختی ها و بدون آینده ای متصور مثلا برای متخصصان غربی و حتی ترک ( تازه با تهدید جانی و منع سفر و تحریم و چه و چه و تازه طلبکاری و ناسزا شنیدن از برخی داخلی ها ) تلاش کردند و میکنند و خیلی چیزهاشون را فدا کردند درود فرستاد که واقعا انتخاب هاشون و تلاش هاشون و دستاوردهاشون خیلی جاها ( به نظر شخصیم حتی جاهایی که ما مدام غر میزدیم اشتباه رفتند و چرا اونور رفتند و اینور نه و ... مثلا در همین صنایع موشکی و پهپادی که خب البته ما اطلاعی هم نداشتیم از مشکلات و محدودیت هاشون تازه ) درست بود و به جا. ( باز هم تاکید میکنم تازه ما تقریبا هیچ چیز نمیدونیم از مشکلات این عزیزان و تهدیدات و خرابکاری ها و مهاجرت دانشمندانی که در همه کشور ها تقریبا در خدمت چنین صنایعی هم هستند و در کشور ما از همون دبیرستان دنبال رفتن به ینگه ی دنیا هستند) با همه این ها این بچه ها قدم به قدم پیش رفتند و میرند. فقط یک نمونه تحریمهای ضد روسیه نشون میده که چنان چرخه تامین قطعاتشون را مختل شده میبینند و دچار بحران شدند که حتی برای تامین قطعات و اجزای محصولات ابتدایی مثل گلوله های توپ و راکت هم به مشکل خوردند. حالا حساب کنید از جور کردن پول در شرایط تحریم تا دور زدن تحریم و ترور و فریب و نفوذ در بازار سیاه و چه و چه تا تامین قطعاتی که تازه معلوم نیست دستکاری شدند یا خیر و بعد هم سوار کردن و تازه مواجه شدن با خرابکاری های قطعات و کارخانجات و نفوذی ها و ترور باز هم و حمله حتی و ... چه مشقتی میکشه این صنعت و دست اندرکارانش در کشور ما )
 6. عراق . دولت و حتی گروه های وطن پرست عراقی ( متاسفانه در ظاهر اونی که بیشتر شعار میده معمولا بیشتر هم به کشورش لطمه میزنه در عراق و افرادی که پیراهن ملی گرایی را حتی با قیمت ایجاد تنفر از کشورهای همسایه و با بهانه عدم دخالت خارجی و استقلال مدام بالا میبرند اتفاقا در مقابل حفظ یکپارچگی کشورشون کمترین تلاش را هم میکنند ) اگر کمی باهوش بودند تا حالا بهترین استفاده را میکردند از این فرصت نه اینکه مثل ترسوها و به خاطر اخم امریکا سعی کنند به قهقرایی برند که اخرش مشخص هست. ایران یک بار کردها و عراق را از دست داعش نجات داد ( در کمک به عراقیان وطن پرست و در کنار و همراهی حشد الشعبی عراق و خود عراقی های واقعی ) و یکبار هم عراق را از تجزیه و تکه پره شدن توسط بارزانی ها ( در اون مقطع همه یادشون هست که محکمترین مواضع را ایران گرفت در حالیکه ترکیه به خاطر حفظ موقعیت تجاری چندان هم تلاش خاصی نکرد و مرزهای هوایی و زمینیش برقرار بود و البته مشخصه الان جفتک های بارزانی ها و گروه های مزدور صهیونیسم و المان و غرب و امریکا که عوامل تجزیه کشورهای منطقه به خواست غرب و صهیونیسم هستند برای چی هست طبیعتا) حالا عراق فرصت داره حاکمیت از دست رفتش را این بار هم به کمک ایران یه جورهایی به دست بیاره ولو با تهمت و درشت گویی نسبت به ایران تا شاید این خطر را در اینده از خودش دور کنه مجدد ( اقلیم حالا با حماقت ترکیه و اقلیم سازی شمال سوریه و ارتباط این دو منطقه به هم و از همه مهمتر باز کردن پای امریکا به اربیل و سلیمانیه و شمال سوریه و همچنین غارت نفت عراق و بازرگانی مرزی و ثروت اندوزی داره دورخیز میکنه برای یک مرحله دیگه تا عراق را تکه تکه کنه باز و حالا نه تنها پول داره با بی عملی محض دولت مرکزی عراق و البته عراقی هایی که ادعای وطن پرستی میکنند ولی در مقابل غارت کشورشون توسط بارزانی ها و خطر تجزیه کشورشون سکوت محض کردند بلکه اسلحه و پشتیبانی هم داره توسط امریکا و صهیونیستها و البته حماقت محض ترکیه) دولت مرکزی عراق حالا با این بهانه میتونه هم مرزهاش را پس بگیره، هم تسلطش را بر اقلیم بیشتر کنه و هم در یک هماهنگی با ایران (تهدید ایران به زدن منابع مالی تروریستها و دخالت دولت مرکزی) حتی چاه های نفتش را پس بگیره. ( حشد در کرکوک داشت کار را تموم میکرد و به سمت جلو میرفت که با دخالت امریکا و ترس دولت مرکزی و عقب نشینیش مانعش شدند ) خلاصه همه چیز به خود عراقی ها بستگی داره. اگر همچنان این وادادگی را ادامه بدند و اون ها مسخ رسانه های غربی/عربی/عبری باشند بیشتر تا واقعیت منطقه روزی از خواب بیدار میشند که دیگه دیر شده.
 7. جالبه اخیرا منابع غربی تحلیل هایی منتشر میکنند که بحران انرژی کشورهای زیادی را به سمت بازگشت دوباره یا ورود به جهان هسته ای ( در ظاهر و ابتدا راکتورهای تجاری) ترغیب کرده و گویا جهان به سمت یک بازگشت کامل به سمت این صنعت هست. حالا دورنمای این آینده را تصور کنید که کشورها در مسابقه ای به سمت این صنعت مجبورند از تولید دانش تا واردات اجزاء ( از سوخت گرفته تا قطعات و زنجیره) ورود کنند و رقابت سختی درمیگیره و همه در یک مسابقه سعی میکنند زودتر و بهتر این صنعت را وارد یا بومی کنند. حالا بماند که کشوری که بخواد همین حالا هم شروع کنه عقب هست ولی این فقط ظاهر و پوسته کمتر مهم ماجراست. اگر از همه ثروت نهفته در این صنعت و رقابت در این صنعت و احتمالا تجارت بزرگ نهفته در چرخه این صنعت چشم پوشی کنیم، ولی هنوز یک نکته مهم تر وجود داره. نکته مهم ماجرا اونجاست وقتی کشورهای دارای راکتور زیاد شدند، وقتی چرخه مبادله اورانیوم و سوخت و مواد بازیافتی زیاد شد و این صنعت به شکل غول اسایی رشد پیدا کرد اونوقته که کم کم مواجه خواهیم شد با پدیده نشتی این مواد و دانش در کشورها به سمت سلاح های هسته ای بدون شک. منابع سازمانی مثل انرژی اتمی قطعا برای نظارت بر این همه کشور و راکتور و چرخه کافی نخواهد بود و وقتی این گلوله برفی راه بیفته توقفی نخواهد داشت و سوراخی که چند کشور هسته ای سالهاست با تهدید و تحریم و تطمیع سعی کردند مانع شکافتش بشند، شکافته خواهد شد و برنامه های مخفی ( کره، ژاپن و حتی ترکیه و عربستان شاید و بقیه) تازه سر باز خواهند کرد و اونروز کشورهایی که هنوز هیچ قدمی برنداشتند غافلگیر خواهند شد بدون شک و همه ما هم غافلگیر میشیم که سایر کشورها چطور داشتند در پشت پرده فعالیت میکردند. بماند کشورهای جدید یا قدیمی تر هم که با استفاده از این فرصت ( گسترش صنعت هسته ای در جهان به خاطر نگرانی از بحران انرژی بزرگتر ) شتاب میبخشند به بلند پروازیهای خودشون. اون روز کشوری که چرخه صنعت هسته ای را از ابتدا تا انتها داره طبیعتا زودتر به مقصدی میرسه که بقیه شتابان در حال طی کردنش هستند و نیاز نیست مثل حالای ما که فرضا به صنعت فضایی یا هوایی یا تکنولوژیکی جهان با حسرت نگاه میکنیم و افسوس بیش از چند قرن توقف کشور را میخوریم در حالیکه باقی جهان با شتاب داشتند پیش میرفتند، حسرت بخوره چون به وقتش ولو با فشار و تحمل هزینه های سنگین مسیر جاری یک عنصر حیاتی را متوقف نکرده ( چرخه و رودخانه علم و تکنولوژی را) پ ن: بارها گفته شده نه تنها معنا نداره که وارد گوشه گوشه هر نوع علم و تکنولوژی روزی نشیم ( لیزر، فضایی، موشکی، هسته ای، پلتونیوم، شکافت، گداخت! و رباتیک و تحقیقات عناصر حیاتی و شیمیایی و پزشکی و ... ) بلکه معنا نداره اصلا متوقف هم بشیم. هر نوع توقفی خیانت به ایندگان هست ولو معاصران نفهمند و درک نکنند و با فشار و تهدید دشمن بشند بخشی از پازل دشمن برای بخشیدن یا متوقف کردن قسمتی از نقشمون در تاریخ و پیشرفت آیندگان را. حتما در دوره های تاریخی که هرات ها و بحرین ها و قفقازها و ارارات ها رفتند و تلاش های معدودی مثل ساخت دانشگاه ها دارالفنون ها و .. هم با فشار و توطئه و ترور متوقف شدند برای مدتی، هم بودند هم خواص و هم عوامی که با شعار و واژه ها و چه کنیم چکنیم هایی شکاف هایی را سبب شدند که همه چیز هم در گذشته از دست رفتند و هم برای آینده. در مسیر علم خصوصا در وضعیت فعلی جهان هر روز توقف یعنی عقب افتادن هایی به مدت چند ده سال حتی شاید.
 8. وطن عمران خان که در یک شبه کودتا از نخست وزیری برکنار شد و بعد از ترور ناموفقش و در وعده تجمع هوادارانش برای راهپیمایی اعتراضی به سمت اسلام آباد حاضر شد در حالیکه ده ها هزار نفر از طرفدارانش در یک اجتماع گسترده حاضر شده بودند تا به سمت اسلام آباد حرکت کنند این اعتراضات را لغو کرد و گفت نگران هست این دعوت منجر به هرج و مرج و آشوب و ویرانی در کشورش بشه و او این را نمیخواد و حتی از خواسته دیگش یعنی انتخابات زودهنگام هم چشم پوشی کرد و گفت در انتخاباتی که طبق قانون در موعد مشخص برگزار میشه شرکت میکنه و هوادارانش را هم دعوت کرد در اون انتخابات شرکت کنند.
 9. همزمان با حضور جناب رییس جمهور در منطقه جاسک و پایگاه نیروی دریایی ارتش و جاسوسی و مزاحمت پرنده شنود نیروی دریایی ایالات متحده که به نظر مرزهای منطقه شناسایی را هم رد کرده کاملا. ( لزوم داشتن رهگیرهای قدرتمند که بتونند در برابر نسل پنجم های همراه این مزاحمان لااقل برابری کنند تا حدی اینجا بیشتر حس میشه)
 10. حالا چند قدم دیگه بردار یا بهتر بگم بزار نخ کنترل تو عروسک خیمه شب بازی را بیشتر تکون بدند، چراییش را اونوقت خیلی بهتر میفهمی.
 11. امروز بعد از ظهر: پرنده باری با پرچم اکراین از سلیمانیه عراق بلند میشه و طی مسیری در فرودگاه عقبه اردن ( نزدیکترین مکان به فرودگاهی مربوط به رژیم صهیونیستی یعنی فرودگاه ایلات) فرود میاد. ( طبیعتا پرواز مستقیم به داخل سرزمین های اشغالی نمیتونه داشته باشه) همزمان با بازی تجزیه طلبان و تروریستهای اقلیم این پرواز از مرزهای غربی ایران حامل یا رابط چه چیزهایی است؟ ( ماموران صهیونیستها در رفت یا بازگشت؟ سلاح یا تجهیزات؟ افسران آموزشی؟ نیروهای معین و تروریستها برای آموزش و بازگشت؟ تجهیزات خرابکاری آینده در ایران؟ ) حقش این هست که در زمان فرود امدن این پرواز در بازگشت فرودگاه مقصد هدف قرار بگیره مثل کاری که در سوریه رقم میزنه دشمن.
 12. سردار باقری در بازدید از همین نمایشگاه دستاوردهای دفاعی (محل حضور باور) اشاره کردند: در این نمایشگاه شاهد سامانه هایی برای پوشش ارتفاع بلند، متوسط و پست هستیم. ما تنها ارتفاع بلند را مشاهده کردیم و به نظر قسمتی از این نمایشگاه در معرض دید عموم نیست. شاید اون سامانه پست و یا حتی عقاب احتمالی هنوز برای رونمایی اماده نیست ولی ساخته شده نمونه مهندسیش.
 13. به هیچ عنوان جای فرماندهان نیستیم و هیچ چیز هم مطلقا از چالش ها نمیدونیم و فقط باید تشکر کنیم از اقداماتشون و برخی غرها و بعضا مطالبات هم اصطلاحا از روی شکم سیری امثال ماست که نشسته در خانه های گرم و نرم میگیم لنگش کن. (این برای مقدمه) ولی چون معمولا یک نظری هم میدیم: به نظر باید ایران اگر عقبه اش مطمئن هست ( و اگر نیست سریعتر تلاش کنه مطمئن کنه این عقبه را) حتما رویکرد تهاجی را در دستور کار قرار بده. بله جهان جماع ممکنه پیدا کنه برای اقدامات خصمانه تر حتی ولی موقعیت فعلی موقیعتی است که میتونه همه را بازنده کنه و نباید فرصت را از دست داد. با رویکرد تهاجمی یا تهدیدات را کمرنگ تر میکنند یا افزون تر که به نظر برای ما تفاوت چندانی نمیکنه افزونی پیش رو چون جهتگیری و تصمیمشون بر این هست. این پاسخ متناسب و درستی بود به حمله به نفت کش های ما در مرز سوریه. اگر صهیونیستها این را با اقدامی در دریا تلافی کردند باید دو برابر اون را ما پیش ببریم در همون نقطه. و البته که برای سعودی هم برنامه ای بزاریم. هرچند به نظر تعلل ما در مورد سعودی و حتی رژیم باکو در مورد نفت ملاحظاتی است که در مورد چین هم داریم. چین و هند و برخی کشورها با وضعیت فعلی نفت حتما براشون هرگونه افزایش بیشتر قیمت نفت کمرشکن خواهد بود. ولی به هر حال باید راهی برای دفع تهدیدات با اقدامات متقابل پیدا کنیم. مفهوم پیچ اخر هر چه بیشتر میگذره بیشتر خودش را نشون میده. جبهه کفر الان یک جبهه واحد کامل درونی و بیرونی است. رسما هیچ عنصری دیگه خارج از این مجموعه نیست که الان مقابل ما نباشه.
 14. سلام شهرک نشینی وجود نداره. همه یک مشت مسلح غاصب هستند. با همین قطعیت. در فیلم موجود هست که شهید اگر به سمت اون چند نفری که بالای سر یکی از صهیونیستهای هدف قرار داده شده بودند میرفت شاید انتقام بهتری میبود ولی البته از این سمت که با خودرور و سرعت به سمتشون رفت چیزی معلوم نبود و شاید با یک هدفی انجام شد یا شاید جلوی اون چند نفر دیگه مانعی بود. در فیلم هم مشخص هست که عملا چند به ظاهر غیرنظامی بالای سر صهیونیست هدف قرار گرفته شده بلافاصله از زیر تیشرت ها اسلحه ها را بیرون کشیدند. در سرزمین های اشغالی عملا کسی غیرمسلح نیست و غیرنظامی وجود نداره. تنها یک مشت بچه اگر غیرنظامی و غیرسملح باشند که اونها هم چون زورشون به حمل اسلحه نمیرسه تفنگ بهشون نمیدند را رها کردند بین جمیع مسلحین اشغالگر شلوارک و تیشرت پوش تا سپری باشه برای مظلوم نماییشون. و حتما که هیچ دو ماجرایی شبیه به هم نیست و سرزمین های اشغالی نمونه ای است منحصر به فرد. قدیمی شده اگر کسی بخواد فرضا فلسطین و حضور نیروهای حماس را در خانه و کاشانشون و بین خانواده ( البته اون هم به زور و در زندانی بزرگ و مرزهای بسته که تازه هروقت دل این جانوران بخواد جلوی چشم رسانه ها زن و بچه و خانواده را با خونسردی و رضایت کامل و تصمیم قبلی و موشک نقطه زن و روزها برنامه ریزی تکه تکه میکنند) با سنگر گرفتن این تروریستها در بین سپرهای دفاعی که از جهان جمع کردند را مقایسه کنه تا شاخک اخلاقی برخی را بلرزانه!! هیچ دو گردی حتما گردو نیستند(!) مقایسه های مبتذل فضای مجازی که هر دو چیز را صرف شباهت ظاهری یا لغوی اون هم هروقت که دلشون بخواد و به نفعشون باشه را مقایسه میکنه به درد همون فضای مبتذل مجازی میخوره. خدا شهید را رحمت کنه.
 15. چنان مزخرفاتش شوکه کننده و گنده گویی محض بوده ( 40 میلیون جوان هموطن) ما که به خاطر اتفاقات تلخ از کشور! مادریشون!! جداشدند و ما باید مدافع(!) حقوق اونها و حفظش و بازگردوندنشون باشیم و جملاتی وارونه! تر از این حتی ) که نمیشه تصور کرد چیزی نخورده باشه و این رفها را گفته باشه. اشاره کردم یا ناشی از عصبانیت شدید هست برای اینکه جدیت ایران را میبینه ( چندین بار در این اجلاس اشاره کرد به کریدور که تو توافق بوده و باید بده به ما ارمنستان و بعضی ها نمیزارن و ...) یا واقعا پشت پرده معلوم نیست قول چه حمایتهایی را خصوصا صهیونیستها بهش دادند ( به قول دوستمون یک کودن گیر اوردند و مشخصا حسابی دارند ازش سواری میگیرند و چه اهمیتی داره بعد جنگ چی میخواد سر باکو و باکویی ها بیاد هر چه کشته بیشتر و ویرانی بیشتر به نفعش) یا اینکه تحت تاثیر ماهواره و چند تا گروهک در کشورش و شرایط ایران تحت فشار تحریم و تهدیدات دشمن گمان کرده یک حرکت میکنه تا خود تبریز و زنجان و قزوین میان استقبالش!! خلاصه به قول دوستان ما تجربه صدام را داریم و درسته یک زمانی میرسه که کاریش نمیشه کرد و اونوقت تا خود باکو هم باید رفت تا درسی باشه تا صدام های سوم و چهارم بیرون نیان از کیسه صهیونیستها و غرب ( اردوغان و فلان و بهمان پشتش هستن؟! باشن. ما علاقه ای به جنگ نداریم چون تحمیلی است و جز ویرانی سودی نداره ولی برای موقعیتی میگیم که میگیم که یک نفر رسما به کشورمون حمله کرده) ولی تا اون موقع باید با صبر چند هزار ساله و تجربه چهل ساله طوری عمل کنیم ( با ابزار و رفتار مناسب ولو تهاجمی) که اصلا منجر به جنگ نشه و قبل از میدان متوجه شرایط بشه این صدام مینیاتوری.
 16. سلام اظهارات صریح و به دور از هرگونه آداب حتی خرده سیاسی ( گویا نماینده تندروی فلان حزب غیرحاکم باشه) و خصمانه و بیش از اون تهدید علنی ضد تمامیت ارضی ایران با لغات گنده تر از دهان، در اجلاس کشورهای ترک زبان و بعدش در شوشا ( جدای تمام عملکرد رسانه ای و سطوح پایینتر) در بالاترین سطح نشان از یک معضل ذهنی جدی داره. این رژیم یا شدیدا عصبانی است، یا شدیدا کودن یا شدیدا با اعتماد به نفس ناشی از حمایت ها و تلقینات! پشت پرده صیونیستها و اردوغان که چنین صریح و وقیح اون هم بعد از روشن شدن حمایت علنیش از تجزیه طلبی در ایران ( با اقدام عملی و ارسال تیم و سلاح) و هدایت عامل باکویی در حادثه تروریستی شیراز ( غرب بود تا حالا یک لشگر کشی بابت چنین موضوعی کرده بود) و همچنین روشن شدنش در دادن فرودگاه و زیرساخت برای حمله مستقیم تروریستی علیه ایران از حریم هوایی خودش واقعا غیر از این موارد نمیتونه معنای دیگه ای داشته باشه. البته ممکن هست یک فرار رو به جلو هم باشه چون با همین ها هم چوب خط یک فرد هم پر میشه چه برسه چوب خط یک رژیم. عملا نه در یک مورد که در چند مورد هر کشور دیگه ای هم باشه رسما باید مقابله به مثل کنه. امیدوارم به جاش و درست و حسابی یک تلافی خاص صورت بگیره تا بعدش ببینیم الهام تهدیداتش را عملی میکنه یا خیر. بیش از بیست سال مدارا وضعیت را بسیار وخیم کرده. پ ن: به نظرم حتی مشکوک هست ماجرا. علنا جز شلیک گلوله مستقیم به تهران، عملا رژیم باکو هر اقدامی که نیت و قصد و حتی عمل خصمانه داشته علیه ایران انجام داده و این چیزی معنا نمیده جز اینکه جنگ را دوست داره و گمان میکنه یا به این گمانش انداختند ( مثل صدام شاید تا حدودی) که در جنگ با ایران براش سفره ای پهن هست. البته صدام باز یک نیم نگاهی به قد و قوارش انداخته بود ولی شاید اوضاع خاص بعد از انقلاب به گمان بدش انداخت همراه با شارژهای! پشت پرده و حالا هم الهام (البته واقعا بدون نگاه به قد و قوارش) گویا تحریمهای شدید ایران و البته بیشتر تحریکات (خصوصا صهیونیستها) و توهم های (در مورد استقبال ازش در این منطقه یا اون منطقه) دیگران و خودش باعث شده گمان کنه حتما زور در بازوش داره حیف میشه و باید جایی خرجش کنه.
 17. نماینده شهریار از انفجار امروز در پادگان نظامی در روستای «بیدگنه» از توابع شهرستان ملارد در استان البرز خبر داد و گفت: هنوز برآورد دقیقی از تلفات جانی و خسارتهای مالی این حادثه در دسترس نیست و کمیته بحران برای رسیدگی به علل این حادثه تشکیل شده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری مجلس شورای اسلامی حسین گروسی با تأیید خبر دو انفجار پی‌درپی در حوالی شهر قدس از توابع شهریار در استان البرز گفت: شدت دو انفجار به حدی بود که صدای مهیب و لرزش آن شیشه برخی ساختمان‌های در نزدیکی محل حادثه را شکسته و مردم را شهریار و شهر قدس را وحشت‌زده کرده است. نماینده شهریار و شهر قدس در مجلس شورای اسلامی افزود: انفجار امروز در پادگان نظامی در روستای بیدگنه از توابع شهرستان ملارد در استان البرز اتفاق افتاده است که در آن بخش چشمگیری از زاغه مهمات منفجر شده است. وی تصریح کرد: هنوز برآورد دقیقی از جزئیات حادثه، تلفات جانی و خسارت‌های مالی این حادثه در دسترس نیست؛ کمیته بحران برای رسیدگی به علت‌های این حادثه تشکیل شده است. مهر =============================================================================== متاسفانه روی گوگل مپ منطقه وسیعی است که میتونسته زاغه ی بزرگی باشه. امیدوارم خرابکاری نبوده باشه و همچنین انبار مهمی. گویا انبار متعلق به سپاه بوده. منتقل شد..........نصير...
 18. تهدیدات علنی الهام که همراه زنش به شهر شوشا رفته بود ضد ایران هم جالب بود. اینکه خط و نشان برای ایران کشیده و گفته ما به هر چه بخوایم میرسیم و درشت گویی هایی که کرده ما زنگه زور را میخوایم و هیچ طرف دیگه ای هم نمیتونه جلوی ما را بگیره و رزمایش ها در مرزهای ما برای جلوگیری از این اتفاق هم کاری از پیش نمیبره و ما کلی خرج تجهیزات نظامیمون کردیم و همش پیروز بودیم و برای همین بعد این هم هرچیزی را بخوایم به زور میگیریم! و سخنان تهدیدامیز و کنایه وار و به خیال خودش استهزاهاش! ضد ایران نشانگر دو چیزه: 1.ما با یک صدام کوچولوی جدید طرف هستیم که هرچند به هر حال در شرایط فعلی شیر شده و احتمالا به قدری هم کودن هست که رسما به عنوان عروسک خیمه شب بازی صهیونیستها و اردوغان شیر میشه و جلو میفته ولی خب باید مراقبش بود و نزاشت به سرنوشت میانه ی صدام(!) دچار بشه. 2. پافشاری سرسختانه ایران و کوتاه نیامدن از موضعش در قبال مرزهاش معلومه حسابی باکو را عصبانی کرده و البته باید بیش از باکو مراقب خیانت ارمنستان بود و پلنی هم برای اون مورد داشت. نتیجه: به هیچ عنوان نباید حتی یک قدم دیگه در تحولات منطقه عقب نشست و انفعال داشت. باوجود اینکه مثل مثال های تاریخیش حالا افراد مختلفی از منوالفکرها! گرفته تا سیاسیون چپ و راست بیدار شده یکهو موافق ایده "وسط بازی" شدند و باج دادن برای مصلحت و امتیازدهی حداکثری. ما در شرایط فعلی میتونیم با روسها در این مورد هم بیشتر همکاری کنیم هرچند به نظر الهام فکر میکنه چون صهیونیستها را پشتش داره پس روسیه هم عددی نیست و تکبرش را میشه نسبت به روسها خصوصا در شرایط سخت فعلیشون و شکستهاشون هم دید. خب الهام هم که الهامه دیگه و توقع بیشن عمیق!! ازش نمیشه داشت.
 19. پاکستان زمستان پیش رو برای مشتریان خانگی بیش از 16 ساعت قطع گاز را خواهد داشت. این علاوه بر تاثیری است که بر صنایع این کشور خواهد گذاشت این کمبود که با واردات ال ان جی عمدتا تامین میشد. در حال حاضر پاکستان در کنار یک کشور گازخیز! که البته دسترسی به بازار گاز ترکمنستان و اذربایجان هم داره در کمبود شدید گاز قرار گرفته در حالیکه ترکیه و عراق از گاز ایران بهره مند هستند و از همه خوش شانس تر ترکیه هست که به خاطر موقعیت جغرافیایی فوق العاده اش در منطقه در حالیکه کشورهای اروپایی و آسیایی در سختی زیادی برای تامین منابع انرژی قرار دارند ولی ترکیه با دسترسی به گاز ایران، ترکمنستان، باکو و روسیه و نفت عراق و باکو و مناطق شمالی سوریه ( که بیشتر به ترکیه قاچاق میشند) عملا منابع متنوع و متعددی در اختیار داره خصوصا اینکه در مورد رژیم باکو عملا ترکیه با یک برنامه سیاسی تحمیق کننده و بواسطه حمایت سیاسی از قدرت خاندان علیف، منابع نفت و گاز باکو را در اختیار داره و همچنین مسیر ترانزیتی انرژی شرق خزر را.
 20. سلام نهایتا کشته شد؟ به نظر در انتهای ویدئو واکنشی حتی غیرارادی در مقابل انفجار پرتابه ها در نزدیکی خودش نداره. از اون صحنه هایی بود که اگر طرف مقابل بود تا حالا صدها گرافیک و موسیقی و اظهارنظر رسانه ای و تیتر و جلد مجلات مشهور جهان و نهایتا یکی دو فیلم هالیوودی ازش استخراج میشد. واقعا جنگ از اون چیزهایی است که چهره دیگه ای از آدمیزاد را به نمایش میزاره. گاهی منجمد از ترس و گاهی بی تفاوت به مرگ و گاهی در انتهای مسیر و قبول سرنوشت و به همین ترتیب صدها حسی که در شرایط عادی انسان ها از یکدیگر نمی بینند و نخواهند دید. پدیده غریبی است.
 21. سلام رسانه! باید دید رسانه ها در کنترل کدام اقلیت هست. تازه این جدای از لابی چنین نهادهایی در معدود رسانه هایی هست که در اختیار کامل و مطلق یهودی ها نیست. که عملا پس همه رسانه های جریان اصلی را شامل میشه این کنترل مطلق. یک بررسی مختصر شده بود یک زمانی که چطور تقریبا اکثر رسانه های جریان اصلی تلویزیونی (شامل همه انواعش) و همچنین نتورکها و کمپانی ها و نهایتا شرکت های بزرگ آی تی در حوزه رسانه و ... در اختیار یهودیان هست. رسانه یعنی کنترل افراد. و این هم دقیقا به این معناست که یک اقلیت مثلا 8 میلیونی 330 میلیون نفر را کنترل میکنه. مضاف بر اینکه مردم آمریکا ( عمومشون ) رسانه ها ( تلویزیون ها خصوصا) براشون حکم وحی منزل را داره و چشم و گوششون به این دست رسانه هاست و طبیعتا مثل بسیاری از کشورهای دیگه با الترناتیوی هم مواجه نیستند و طبیعتا کسی از آمریکایی ها پرس تی وی یا راشاتودی و سی سی تی وی را ( تازه همین ها هم اگر اجازه پخش بهشون بدند) نگاه نمیکنه به عنوان لااقل روایت دوم و اگر نگاه هم کنه چنان اونور کار رسانه ایش را خوب انجام داده ( بی اعتمادی مطلق، کمونیستن، تروریستن، دیکتاتورن و ...) که سوالی در ذهنش ایجاد نمیشه چه برسه چیزی در ذهنش تغییر کنه.
 22. سلام بله در معنای قاره پیماییش که اتفاق نظر داریم. منتهی به نظر سوخت جامد چند مرحله ای هدایت پذیر معناهای دیگه ای هم میتونه با تغییر ساختار و مهندسی موشک داشته باشه. خب در حوزه دفاع ضدموشکی ( با اینکه همین معدود کشورهایی که دارند اون هم با شدت و ضعف و البته رژیم صهیونیست که عملا با پول و انتقال فناوری و کمک مطلق امریکا داره سالیان سال و با هزینه های سرسام آور به نتایج فعلی رسیدند) درسته بسیار بسیار هزینه بر هست تحقیق و توسعه و دستیابی به فناوریش ( در خصوص خود موشک تا نرم افزار و رادار و ... ) ولی میشه گفت ما میتونیم وارد این مسیر لااقل بشیم.
 23. با شرایط جدید ایران در حوزه هسته ای هم باید قدم های جدید ( خارج از استراتژی سابق) برداره. رسانه های غربی ضد ایرانی درچند روز گذشته از احتمال همکاری هسته ای با روس ها در یک معامله خبر داده بودند که بیشتر مربوط به حوزه سوخت هسته ای و همچنین خرید اورانیوم طبیعی میشد. ولی به نظر ایران میتونه حتی در همون چارچوب اعلامی ولی با استارت زدن یا رونمایی از چند پروژه در حوزه هسته ای پاسخگوی تهدیدات اخیر غرب باشه که از فاز عملی تا نظری! را اشمل شده دراین چند وقت. برای مثال رونمایی از چندین مرکز جدید زیرزمینی هسته ای در نقاط مختلف کشور پاسخ مناسبی میتونه باشه که در قدم های بعد تجهیز مرحله به مرحله اش خودش یک برگ برنده محسوب میشه. فراموش نکنیم تمامی تهدیدات صهیونیستها با اعتماد به نفس بالا به این خاطر هست که تاسیسات هسته ای ایران را خلاصه در دو مرکز میبینند و سالها برای هدف قرار دادن همین دو مرکز تمرینان بسیاری را پشت سر گذاشتند. هرچند لفاظی تهدید نظامی بیشتر برای امتیازات دیگری است ولی چون بازی را غرب عوض کرد ما هم باید بازی جدیدی پیش بگیریم. هیچ چیز مثل اقدام تهاجمی دشمن را از تهاجم منصرف نمیکنه. فراموش نکنیم رویکرد دولت جدید این بود من مثل یک فرد منطقی هم مذاکرات را پیش میبرم و هم به اوضاع داخلی میرسم ولی خب توجه نکرده بود که بارها گفته شده که غرب مثل یک فرد منطقی رفتار نمیکنه بلکه رسما و صراحتا مثل یک موجود وحشی رفتار میکنه، ببینه تو اروم نشستی و یا اهسته حرکت میکنی بهت حمله خواهد کرد و تنها راه مقابل این موجود رفتار تهاجمی است ( در عرصه های مقابله ای ) حالا در موضوع هسته ای هم دولت باید به این باور برسه که شرایط عوض شده غرب با اتفاقات اخیر برای خودش برگه های جدیدی ایجاد کرد از جهتی که شاید گمانش را نمیکردیم و با کارت های بازی قبل دیگه نمیشه بازی کرد. نایز به کارت های جدیدی در حوزه هسته ای هم داریم.
 24. سردار اشاره کردند هم در داخل جو و هم در خارج از جو توان مانور داره برای فرار از دست سامانه های ضد موشکی که در داخل جو و بیرون جو طراحی شدند تا موشک ها را هدف قرار بدند. قائم 100 میتونه دو معنا برای ما داشته باشه؟ قدمی در مسیر توسعه موشک های ضد ماهواره؟ قدمی در مسیر توسعه سامانه های ضد موشکی خارج از جو ( در قسمت موشک)؟
 25. به نظر تهدیدات پردامنه و گسترده و عمیق علیه موضوع فروش پهپادی ایران به اکراین دلیلش بیشتر تهدیدی موثر بود تا ایران لااقل پهپاد بیشتر و موشک های بالستیک را خصوصا تحویل روس ها نده چون میتونست اگر تعداد کافی باشه حداقل در زمینه زیرساختهای انرژی اکراین را در زمستان پیشرو واقعا فلج کنه. برای همین ما شاهد یک ارکستر بزرگ جهانی بودیم ضد ایران که کار حتی تا تهدید علنی ایران هم اونم با واژ ه هایی چون بی رحمانه و ... رسید. در ظاهر با پالس وزیر خارجه به نظر هدف غرب محقق شده در این مورد که البته ظاهر ماجراست. شاید سفر رییس شورای امنیت ملی روس ها به ایران بلافاصله بعد این موضوع هم ربطی به این ماجرا داشته باشه. به هر حال این نشان دهنده تاثیرگذاری مطلوب پهپاد و موشکهای ما هست در جنگها و خب باید دید در مورد کمک به روس ها ( در حقیقت اقدام مشروع ما علیه ناتو و تهدیداتش ضد ما که حتما مطلوب ماست که روس ها در برابرش شکست نخورند چون مثل یک چرخه ما و روسها و چینی ها و کره شمالی در یک زنجیر هستیم که ضربه به هر حلقه یعنی فشار بیشتر به حلقه های بعدی ) چه کاری میشه کرد. پ ن: در مورد عملیات پهپادی و ... هم یادمون باشه رسانه ( و متعاقبش ابزارهای در بستر فضای مجازی) مطلقا دست اکراینی هاست و غرب در اصل. اگر بخوان نشان میدند پهپادها در جنگ حضور ندارند (عدم پخش تصاویر حملات و محدود سازی پخش توسط افراد عادی) اگر بخوان نشان میدند پهپادها در جنگ حاضرند ولی تاثیری ندارند. (نمایش مواردی که پهپاد هدف قرار داده میشه یا فیل شده) اگر بخوان نشون میدن پهپادها به مردم عادی حمله میکنند. ( نمایش چند حمله خاص و موردی) اگر بخوان نشون میدن پهپادها تاثیر وحشتناکی دارند و برای مظلوم نمایی و جلب حمایت ( پخش تصاویر حملات موثر) خلاصه در جنگ شناختی حال حاضر که مخاطب بعد از مدتی هر چیزی را ( مطلقا هر چیزی را که ممکنه در نظر من و شما بدیهی باشه کذب بودنش) توسط بمباران رسانه ای و در معرض لحظه ای بودن اخبار و کانالیزه شدن (رسانه همیشه همراهش که اجازه فکر کردن بهش نمیده تولید پی در پی اخبار و تنها از خبری به خبر بعد هدایت میشه در مسیر، سر کار، خونه، رختخواب، صبحانه و نهار و شام و حین گفتگو با همسر و بازی با فرزند و ...) باور میکنه طرف مقابل میتونه با رسانه که مطلق در اختیار خودش هست هر خبری و هر فکتی و هر باوری را تولید و منتشر و در ذن ها فرو کنه. مهم نیست واقعیت چیست. پ ن: در همین حوزه انرژی نگاه کنید. غرب فقط با رسانه ها و نهادهایی که عملا در اختیار داره و زمانیکه نیاز داشته باشه ( ولو با از بین بردن اعتماد و حیثیت به نهادها و رسانه هایی که به هر حال باید ظاهری را برای بقا حفظ کنند - هرچند همین ظاهر را هم پس از مدتی دوباره با خود رسانه ها و بازی با افکار عمومی میتونه ترمیم کنه-) کاملا با یک یا چند خبر که مشخص نیست تا چه حد صحت داره تاثیرات چند درصدی روی قیمت نفت و گاز میزراه ( قبلا عنوان شد که در بحران هاست که سنجیده میشه ادعاهایی مثل بی طرفی و رسانه ازاد و امار صحیح و ... و چون غرب معمولا دور از بحرانها بوده ما افسانه های اینچنینی را باور کردیم ولی کافی است بحرانی دامن غرب را به طور جدی بگیره تا ببینیم از یک کشور همیشه درگیر بحران بهتر عمل میکنه در این حوزه ها یا بدتر؟!) فرض کنید شرایط برعکس بود و رسانه دست ما، روسها و یا طرفهایی بود که دوست داشت قیمت نفت بالاتر بره. به نظرتون با همین قدرتی که غرب در رسانه داره در حال حاضر تا چقدر میشد قیمت نفت را بالا برد با خبرسازی و جعل امار و دستکاریش؟ امار ذخایر جهانی، امار ذخایر داخلی، احساس نیاز در بین مردم به انرژی، ایجاد حس ترس و کمبود و ... ؟؟ حتی تصورش هم تن را به لرزه درمیاره که چه اتفاقی برای قیمتها رخ میداد در اونصورت. این چند وقته انبوهی از این اخبار داشتیم، دقت کنید: رویترز و منابع ناشناسش، همین خبر فرضا یک درصد در قیمت نفت به همرااه چند خبر دیگه تاثیر میزاره. حالا امریکا در مواقعی مثل دو روز گذشته که قیمت نفت سعودی میشه میاد از طریق رسانه های جریان اصلی و پرحجم و طبق یک امار داخلی اعلام میکنه ذخایر داخلی بازسازی شدند و قیمت نفتی که بدون کنترل و به صورت طبیعی داشت به صد دلار نزدیک میشد به 92 دلار سقوط میکنه بدون وجود فاکتورهای واقعی و عینی و تنها متکی به یک خبر که یک طرف منتفع داره اعلام میکنه. به همین ترتیب ده ها و صدها خبر در این چند ماه که قیمت نفت را در کنترل خودش داره. جالبه ما عینی میبینیم کمبود تقاضا رخ میده با کاهش تولید ولی با چند خبر ناگهان قیمت ها روند نزولی بگیرند بدون توجه به واقعیت بازار. البته که این امر تا مدتی میتونه ادامه داشته باشه ( خالی شدن واقعی ذخایر: هرچند هر بار که بازی میشه با قیمتها و قیمت ها سقوط میکنه اتفاقا از همین فریب و کاش قیمت برای ترمیم ذخایر استفاده میشه یا افزایش تقاضا و کمبود عملی و ...)