alala

Editorial Board
 • تعداد محتوا

  3,954
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  96

تمامی ارسال های alala

 1. جنگ شناختی، رسانه ای، نظامی، امنیتی ضد ایران به نظرم در طول تاریخ با این حجم و کیفیت اصلا سابقه نداشته. گستردگی و تنوع و حجم فعالیتهای ضد ایران از چندین جهت و بعد و بدون هیچ خط قرمزی چیزی که ما میبینیم تازه احتملاا دانه برفی است بر نوک کوه یخی که مقداریش از اب بیرون هست. استخدام اراذل و مزدور و عوامل حرفه ای و سلبریتی و ادم معمولی و خراجی و داخلی برای ترور و خرابکاری و حملات مختلف و رسانه ای و امنیتی و چه و چه تا حدی که ما شاهد ترور از وحشی ترین شکلش تا حملات ضد زندگی مردم را شاهد هستیم (ورای حملات مستقیم شامل تحریمها و ترورهای رسمی و خرابکاری های بزرگ در خطوط تجاری و بنادر و ...) تا جایی پیش میره که سرباز خبرنگارای وطنی و خارجی را داریم که واقیع را وارونه جلوه میدند به نفع دشمن تا خرابکاری مثلا دستگاه پزشکی برای اختلال در رسیدگی به بیماران و احتمالا ثبت امار بالارتی از مرگ و میر برای پاس به عوامل رسانه ای تا شکاف از درون رخ بده و علاوه بر پیش برد موثرتر تحریمها و برنامه هاشون فضا برای جذب و ایجاد خلاهای امنیتی به منظور عملیاتهای خرابکاری بیشتر هم فراهم بشه. دوران عجیب و غریبی است از حیث شدت و حدت حملات به کشور. حالا حساب کنید با شبکه های اجتماعی و داده به عنوان ابزار کامل در دسترس دشمن چه بانک اهدافی از افراد (در چه در مقام عامل و چه در مقام قربانی) و زیرساختها حتی تا اون دستگاه حیاتی پزشکی براشون فراهم هست تا در تک تک کارخانه ها (حالا حتی خصوصی ها در زمینه زیرساختهای غذایی) و مکان ها استراتژی مرگ با هزاران زخمشون را اجرا کنند. چیزی که شاید الان اشکارتر و بی واهمه تر اعلام و اجراشون میکنند ولی حتما از سالها قبل دنبالش میکردند و در طرح ارائه شده به ترامپ هم بود (که در خودش اشاره شده بود به تلفات طبیعی! از غیرنظامیان) - تازه حالا مریکا که سعی میکنه ظاهر را حفظ کنه، رژیم صهیونیستی به عنوان رژیمی نژآدپرست و ایدئولوژیک (ترکیب این دو باهم هست که هویت وحشیش را میسازه) ابدا و اصلا هیچ خط قرمزی ندراه حتی اگر فرضش بر این باشه یک جهان نباود بشه و فقط و فقط صهیونیستها باقی بمونند چه برسه به دشمنانش دیگه فرق نمیکنه کودکه یا بیگناه. هرچند چشمان باز میبینند در فلسطین سالها این توحش بی حد و مرز را.
 2. قابل توجه سفارت خانه ها و ارکان دخیل و مقیم: منبع: تحولات جهان اسلام از تالش ها به عنوان برگ برنده ایران در همین انجمن یاد میشد، حالا بیخ گوش مرزهای ایران و هم قومیتی با تالش های ایرانی و نفوذ اسراییل در این منطقه هنوز هم نقطه قوت هست یا خودش تبدیل میشه به یک نقطه ضعف اساسی در آینده؟ تحرکات ازادانه اسراییل در جمهوری باکو با حاکم دیکتاتور و احمقی چون الهام علیف یکی از بزرگترین خطرهاست برای ایران.
 3. هیچ راهی جز قوی شدن نداریم. چه در مقابل دوست و دشمن و چه بزرگ و کوچک. هر کسی که در راستای قدرتمند شدن ایران مانع تراشی میکنه (بحث ما اینجا امور نظامی است در این مورد طبیعتا در انجمن تخصصی ) چیزی جز خائن نیست. نه فقط به این نسل و نظام و حکومت که به نسلهای بعد و تاریخ این سرزمین. وقتی دشمن از بهانه کلاهک اتمی بنابراین موشک نه امروز رسیده به باید و تهدید که پهپاد هم نباید داشته باشید، مشخص هست که بهانه هاش چقدر روشن بودند و هستند برای گرفتن هرگونه سلاح موثری از این کشور. باید برای نیروی هوایی و زرهی و موشکی و دریایی و حتی امنیتی هر چه که در توان هست هزینه بشه به عنوان ذخیره این کشور. *ارتش با در اختیار گرفتن مناطق مرزی تا ظهر هم حتی اجازه بازگشایی مرز را نداد گویا و بعد استقرار اجازه داد مرز باز بشه. حالا میخوان تا قندهار کسی بیاد بیان، ما میسپاریمشون به امان! بسیج از اونور ارتش هم میره سلام کنه به کابل!
 4. این تحلیل بر مبنای رفتار و ظواهر ماجراهای جناب صدر در سنوات گذشته است. به دستکش ها و ماسک همرنگ با عمامه و تلاش برای حفظ کاریزمای صدر در مقاطع مختلف توجه کنیم نشان میده صدر به طور معمول مثل برخی سیاستمداران دیگه در صحنه نیست. اولا حساب و کتاب داره برای خودش و ثانیا احتمالا تحت نفوذ گروهی کارکشته (چه داخلی مستقیم و چه خارجی غیرمستقیم ) است با توجه به ویژگی های شخصیتی (آقاازادگی و زندگی به نظر مرفه، بهره گیری از احترام فوق العاده خاندان صدر در عراق و شیعیان، لجبازی و تعصب ملی گرایانه، مذبذب بودن و خودرایی، غرور و تکبر و از همه خطرناک تر خودنابغه/سلامت/استقلال پندازی مطلق ) که برخیشون موارد بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری طرفهای خارجی بر روی عناصر جوان و جویای نام محسوب میشند حالا کافی است براش یک دشمن فرضی (ایران شیعه در مقابل عراق شیعه) ترسیم کنند و هی در اختلاف بدمند و دست بزارند روی چند ویژگی شخصیتی صدر تا هی اختلافات را عمیق تر کنند. (مثلا ملی گرایی مغرورانش که وقتی اسیبهای شدید عراق را میبینه نسبت به برادر ایرانیش حسادت میکنه که چرا انها باید در ارامش باشند و کشور عراق درگیر جنگی که پای ایران هم در میان هست و بنابراین تبدیل میشه به موضعی تزریق شده بهش که ایران از عراق برای نیات منطقه ایش استفاده میکنه و کشور خودش در ارامش هست در حالیکه پنهان میکنه موضوع را از اینکه عراق خودش مسئول وضعیت فعلیش هست و ایران کاری هم کرده باشه در راستای کمک به عراق بوده و الان هم درگیری مقاومت در سوریه که به هر حال اثراتی روی عراق هم داره اگر نباشه دوباره عراق به سرنوشت داعش دچار میشه ولی صدر حتی با تجربه بار پیش (که عراق مدام میگفت سوریه به ما ربطی نداره تا داعش قدرت گرفت و به عراق حمله کرد) بازهم در این دام افتاده )
 5. بر خلاف ظاهر یک جور عقب نشینی از خط قرمز استقرار سلاح های موشکی و تهاجمی ناتودر اوکراین نیست؟ با توجیه داشتن موشک های مافوق صوت. هرچند دو تجربه اوکراین و گرجستان به هر حال رویکردهای تهاجمی و جسارت امیز مسکو بودند ولی محافظه کار شدن با افزایش سن و سن قدرت چیز عجیبی نیست شاید. هرچند پوتین را باید محتاط قضاوت کرد.
 6. چند روز پیش یکی از نمایندگان مخالف اردوغانشون در مقابل ادعای نماینده حزب عدالت که گفته بود یونان کاری کنه 5 ساعته اتن را فتح میکنیم گفته بود تو همین جزایری که توی چند مایلی خاک ترکیه چندین سال پیش توسط یونان اشغال شد! (البته یکیشون از یکیشون بدتره، بزاری ادعا میکنند اتن و برلین هم مال ماست!) پس بگیر تا وسط اتن رفتنت پیشکش.
 7. شبکه تلویزوینی دولتی ترکیه در ادعایی از امارات حمایت کردهو عناون کرده ایران جزایر امارات را اشغال کرده! جالبه چند روز پیش هم اردوغان برای امیددهی برای بهود اقتصاد گفته بود روابط با امارات را درست کردم! و کلی پل نقد وارد کشور خواهد شد و به زودی روابط با مصر و صهیونیستها را هم ترمیم میکنم. همه چیز برای اردوغان همینقدر مهم و اعتقادی است! در حد بالا پایین شدن میزان انحنای شکمش! حالا شدند هواخواه امارات در مقابل ما. جالبه از عادی سازی روابط با صهیونیستها گفتند که شرایط را براشون بهتر خواهد کرد و همزمان چند ماه پیش با وجود داشتن روابط رسمی و دیپلماتیک با این رژیم از بقیه انتقاد میکردند و فحش میدادند که حق عادی سازی ندارند ( عادی سازی ذلیلانه اون کشورها که هیچ) - یک رژیم نژادپرست که نژاد خاصی اون هم از کشور خودش براش مهمه سر بزنگاه هر چیزی را با این نژآدپرستیش معامله میکنه. هرچیزی را.
 8. سورنا ستاری در دیدار با راهبری نامه ای شخصی از رهبر انقلاب به جناب ستاری را قرائت کردند که جالب بود با واکنش رهبری هم همراه شد که بهتر بود شما هم نمیخوندیش. جایی که رهبری از پروژه ی پیش روی شهید ستاری حمایت کرده بودند (رییس جمهور بودند اون موقع) و حتی برای افراد دخیل در پروژه هم هدیه ای ویژه فرستاده بودند و تاکید کرده بودند همچنان در سکوت ( شاید به خاطر همون مخالفان جدی ارتش و نیروی هوایی که همیشه سنگ جلوی پای افراد مینداختند که در خاطرات اخیر یکی از دوستان شهید طهرانی مقدم هم بود که در برابر ایشون هم حتی مقاومت های زیادی میشد بعضا و مشکلاتی ایجاد میشد در مسیر پروژه ها) پروژه را با قدرت ادامه بدند. در واقع یکی از مشوقان و پشتیبانان اصلی شهید ستاری آیت الله خامنه ای بودند که البته با خاطرات و برخی تصمیمات مهم ایشون در رابطه با نیروی هوایی هم همخوان هست.
 9. 4 جالبه یکی از بحث ها این بوده گویا که این عملیات ها به این نحو از بین مردم ایران هم کشته میده ولی ادعا میکردند جز هزینه های گریزناپذیر چنین اقداماتی است. ترامپ هم ناراحت بوده چرا اواخر دولت بهش ارائه شده و فرصت بهره برداری کامل ازشون را نداره. بعد این وسط ما باید برای استخدام عده ای نشاندار داخلی و خارجی (و نیروی کف میدانی) در طرح های ضدایرانی روانی/عملیاتی دقیقا با همین رئوس و در موارد بسیار روشن سند ارائه بدیم تازه! انتظار هم دارند لابد دشمن بعد از این همه دلایل و سند و مدارک و حتی اعتراف صریح، اسم و رسم تک تک عوامل دخیل و فیش حقوقی یا خدمات اعانه ایشون! را هم منتشر کنه. هفته پیش دو نوجوان ایرانی را به خاطر اینکه تلاش کرده بودند با چند پست روی انتخابات امریکا و تصور مردم امریکا نسبت به سیستم خدشه وارد کنند اف بی آی وارد عمل شده بود و با یک سر و صدای جهانی تحریم و کارزار ضد ایرانی راه انداخته بودند اونوقت.
 10. از این بین سلاح ضدماهواره به تنهایی با توجه به خساراتی که به دشمن میزنه و از حیث در دسترس تر بودن نسبت به گزینه های تهاجمی بادارنده دیگه (برای ما با پیشینه موشکی) بسیار حیاتی و ضروری است. وهله اول ماهواره ای نظامی و در وهله دوم ماهواره های تجاری در صورت هدف قرار گرفتن در گام اول نبود خودشون میتونه بحران اساسی در زندگی طبق روال غربی ایجاد کنه و در وهله دوم تمام تجارت های مرتبط با این ابزارها را و در وهله سوم زباله های فضایی حتی میتونند یک کابوس ایجاد کنند. مهم اینه که در مقطع فعلی ما به نسبت غربی نه ماهواره ارزشمندی در فضا داریم و نه ارتباطاتمون تا این حد وابسته است. و البته که این سلاح تعریف پله ای هم داره در بازدارندگی. یعنی شما میتونید از هدف قرار دادن ماهواره های نظامی و امنیتی بگیر تا تجاری را بسته به میزان قدرت تهاجم دشمن به خودت انتخاب کنی و در مورد صهیونیستها هم که اصلا بهانش را داری (فرضا ترور شهید فخری زاده و ادعاهای خودشون) قدم بعدی پرتابه های هایپرسونیک هست. موراد مربوط به داشته های فعل یعنی پدافند غیرعامل/کمیت و کیفیت و قدرت موشکهای موجود هم که جز بدیهیات هستند.
 11. درست چند ساعت ( شاید یکی دو روز) بعد از اعلام یکی از مسئولان انصارالله که نبرد نهایی ما با تل آویو خواهد بود ( که در جریان جنگ یمن حتی به طور مستقیم به مواضع ما حملاتی داشته علاوه بر کمکهای بسیارش به طرف های دشمن که در جای خودش اطلاعات موثقی در موردشون وجود داره) ما شاهد این بودیم ائتلاف سعودی بعد از مدتها سلسله حملات وسیعی به مواضعی در استان های مختلف یمن داشت که به مشابه صهیونیستها و حملاتشون در سوریه ادعا میکردند اهداف نظامی مشروع شامل انبارهای موشکی و کارخانه های ساخت پهپاد و موشک را هدف قرار دادند و طی چند شب ادامه هم پیدا کرده. در دخالت مستقیم رژیم صهیونیستی در جنگ یمن هیچ شکی نیست. ولی حتما در مقطع اخیر یک همکاری اطلاعاتی و نظامی و حتی شاید هجومی مستقیم هم با سعودیها داشته در این دست حملات. خصوصا وقتی کلیدواژه "پهپاد" را در ادبیات این روزهای مقامات صهیونیستی/آمریکایی و سعودی به عنوان تهدید و مقابله جدی با اون از مبدا زیاد میبینیم.
 12. حتما شما بهتر میتونید همدردی کنید با این خانواده ها و درکشون کنید. برای خود من در این ماجرا زیاد سعی کردم نزدیک بشم به حادثه و احساسات دخیل در اون. در تصوراتی که داشتم البته همیشه این پرسنل عزیز را نه در جایگاه مثلا یک راننده یا یک خلبان یا مهندس ساختمان که قصور ناشی از کاهلی/خستگی/طمع یا بی دانشیش سبب جان باختن عده ای بیگناه میشه بلکه در جایگاه فردی میبینم که به قصد کمک به سمت خانواده ای در خیابان میره و بعد با برخوردش مثلا با دختر یا پسر کوچک خانواده باعث میشه که او تصادف کنه و فوت کنه. این عزیزان هم در جایگاهی بودند که گمان میکردند احتمالا جان ده ها و شاید صدها نفر را دارند نجات میدند حتی با گذشتن از جان خودشون و بعد مواجه شدند با چیزی که شاید در زندگی فکرش را هم نمیکردند و اون هم تقصیر در جان باختن عده ای از هموطنانشون که شاید به خاطر اونها و دفاع از اونها سالها اموزش دیده بودند و رنج و خطر نظامی گری را پذیرفته بودند. موقعیت بسیار سخت و ویژه ای است. احتمالا برای ما که در جنگ دخیل بودیم و بی تجربه بارها رخ داده (شاید در بسیاری از جبهات جهان هم) در میدان جنگ یک سرباز با شلیک اشتباهی جان همرزمانش را گرفته یا پدافند به سمت هواپیمای خودی یا اشتباهات توپخانه و ... ولی موقعیت این عزیزان بسیار خاص هست و درگیر یک هجمه و تسویه حسابی شدند که فشار روانی و احساسی ماجرا را براشون چند برابر کرد. خصوصا اینکه دیدند و میبینند کشور هم در همه جهات چقدر در فشار قرار گرفت و چقدر طعنه و کنایه از دوست و دشمن شنید. بماند هزینه های مادی و معنوی دیگه. هرچند به قول شما واکاوی دقیق حادثه شاید الان تنها راه باشه برای تا حدی تسکین زخم های این حادثه بزرگ. حتما خداوند به همه کمک خواهد کرد.
 13. تصاویر پرسنل در دادگاه واقعا ناراحت کننده بود. خاصه در مورد یکی دو نفر که به نظر از پرسنل انتهایی پروسه و شاید پدافند تور بودند با لباس های معمولی. حتما هم بار فشار روانی از طرف بخشی از جامعه، احساس گناه و عذاب وجودان ناشی از کشته شدن مسافران، تحت فشار قرار گرفتن کشور خصوصا بعد از شهادت سردار سلیمانی و هجمه خارجی و ... به اندازه کافی سخت بوده و هست. افرادی که تمام توانشون را برای کشور و سربلندیش گذاشتند و حتی از جان هاشون گذشتند (اون روز ممکن بود هر افتاقی بیفته، چه خلبانانی که اماده بودند و چه خدمه پدافند که در سیبل اول هدف قرار گرفتن بودند اگر حمله ای وسیع رخ میداد و چه سایر پرسنل نظامی) ولی در شرایطی دشوار حالا خودشون را در جایگاهی میبینند که این همه غمبار هست و سخت. خدا بهشون صبر بده و بهشون کمک کنه و به خانواده هاشون.
 14. در تاپیک سوریه اشاره شد که این رژیم بهانه جوییش کاملا مشخص هست و اصلا ربطی به توافق و غیرتوافق نداره. راهی پیدا کرده که مورد علاقش هست و حالا هم رسما اعلام میکنه به قدری شیرین هست که دست ازش برنخواهد داشت چه با توافق چه بی توافق. (خرابکاری و ترور ) توافق هسته ای امضا شد موضوع موشکها را بلد کردند و بعد که ازمایشات موشکی کمرنگ شده حالا رفتند سراغ پهپادها و گویا ایران باید از اینها اجازه بگیره کجای کشور خودش پهپاد مستقر کنه یا نکنه ( گانتز امروز اعلام کرده در فلان پایگاه نظامی داخل ایران پهپاد مستقر کرده!) و مشخصا نیات این رژیم مشخص هست که این ابزارها فقط بهانه باجگیری و ضربه زدن به ایران هست و تحت فشار قرار دادن غرب برای مقابله با ایران. اشاره شد که تا بازدارندگی موثری برای خرابکاریها در ایران پیدا نکنیم میبینیم این رژیم کم کم هم در الفاظ و هم در عمل داره دامنه اونها را بسیار گسترده تر میکنه (هسته ای، موشکی، اقتصادی و حالا پهپادی که یعنی بهانه به زعم خودشون حمله به هر کارخانه و پایگاه نظامی) و بهانه جدید هم که تا ابد میشه تراشید. چون سرزمین های اشغالی به خاطر اشغال سرزمین یک ملت ناامنه پس من داخل ایران از عملیات بمب و ترور تا خرابکاری نظامی ضد تاسیسات هسته ای و نظامی و اقتصادی تا مردمی انجام میدم. مشخصا خوشامدشون از اتفاقاتی است که در ایران رقم زدند. مهمترین نکته ایجاد یک بازدارندگی اعلام شده یا نشده است. اگر ضربه ای زدند ضربه ای بخورند که حتی شده کمی دردشون بیاد تا این روند را خاتمه بدند. ولی گام بعدی باید در مورد توافق هسته ای باشه. باید در مذاکرات (با توجه به اینکه مهار این سگ وحشی به ما ربطی نداره) طوری ازادی عمل حفظ بشه که قید بشه اگر ضد برنامه هسته ای ایران که داره میره تحت توافق با جامعه جهانی اقدامی تروریستی رخ بده عواقب و تبعات خودش را خواهد داشت. اینطور نباشه که بخشی از صنعت هسته ای را توسط توافق مهار کنند و بخشیش را هم بسپارند به این رژیم به شکل پیمانکاری نابود کنه بدون هیچ تبعاتی. برای تک تک اجزایی که ممکنه در معرض اسیب باشه باید با جزییات قید بشه که اگر اتفاقی رخ داد ایران مجوز خواهد داشت فلان کنه. اگر کارخانه ای هدف قرار گرفت ایران دو کارخانه خواهد ساخت. اگر تاسیساتی نابود شد ایران تاسیساتی پنهان تر با چند درجه پیشرفت بنا میکنه و به همین ترتیب. (هرچند باز ماهیت برجام طوری است که نهایتا به ضرر خود ماست و چنان دستمون را این توافق بسته که هر حرکتی نهایتا به ضرر خود ما میشه)
 15. مواد منفجره از پایگاه تی 4 با پهپاد برای کرانه باختری! از عوارض تحت فشار قرار گرفتن بابت موضوع خدمتکار که البته گویا داخل سرزمین های اشغالی بیشتر صدا کرده تا بیرونش. برای پرت کردن حواس ها و تقویت وجهه داخلی خودش بعید نیست در حال زمینه چینی برای اقداماتی فراتر از گذشته باشند. نکته جالب هم تمرکزشون کم کم روی پایگاه های نظامی داخل ایران هست. کلیدواژه پهپاد را به عنوان تهدید جدیدا با آمریکا سردست گرفتند و این رژیم هم مدام به کارخانه ها و پایگاه هایی اشاره میکنه که درش پهپادهای ایران مستقر هستند و به نظر باز یک جور زمینه چینی برای مشروعیت(!) بخشیدن به عملیاتهاشون داخل ایران هست. با صحبتهای بنت امروز همزمان با صحبت های گانتز مشخصا تئوری جنگ را به داخل ایران کشوندیم و بیشتر میکشونیم حتی اگر توافق کنند جهان با ایران را دارند بلند اعلام میکنند. نیاز هست دنبال عامل بازدارنده باشیم همچنان که گفته شده و میشه. تا وقتی عامل بازدارنده برای عملیاتهای خرابکارانه در ایران پیدا نکنیم هم ادامه پیدا میکنه و هم گسترش. ( هسته ای براش پیمان بسته میشه میرند سراغ موشک، موشک تست و ازمایشش کاهش پیدا میکنه میرند سراغ پهپاد و به همین ترتیب تا وقتی به کلاش و تپانچه برسند و لابد انتظار دارند در ایران هم مثل کرانه باختری و قدس شرقی جهان برای خوشامد اینها ممنوعیت حضور و وجود هرگونه سلاحی اعمال کنه! )
 16. حساسیت زدایی با اقدامات دامنه دار. اصلا هم شخص کاظمی و دولتش یک پروژه نبوده و مقتدی صدر هم راست میگه که جهان و غرب راستگوترین و صادق ترین طرف ها در عراق هستند و کاظمی هم بهترین نخست وزیر موقت بوده که یک انتخابات سالم! را برگزار کرده و اصلا هم بحث بده بستان های پشت پرده ضد حشدی و معامله های قدرت در کار نبوده.
 17. احتمالا دوستان قبلا بحث در موردش کردند در استاتوس ولی جناب سرهنگ یک گزارش یک دقیقه ای دادند به سردار رشید در رزمایش همینطوری از چندین سامانه به تنهایی رونمایی کردند کلامی جالبه هیچکدومشون قبلا رونمایی نشده ولی به نظر در مدار استفاده هستند حالا در هر مرحله ای که هستند. خصوصا مجید که خب زیاد ازش شنیدیم. و البته کاشف 99* هم به نظرم کاملا مشخصه از مدتها پیش از رونمایی در مدار استفاده بوده و در این دو رزمایش هم حضور جدی داشت و نکته قابل توجه اشاره به برد 30 کیلومتریش بود در حالیکه به طور رسمی 12 کیلومتر اعلام شده بود. * هر جا اسم کاشف میاد از کروز هم صحبت میشه. اینجا هم سرهنگ اشاره کردند یک هدف با ار سی 1. و البته سرعت دو ماخ و موشک کروز را از فاصله 30 کم تشخیص میده و از قابلیت لینک شدنش با سامانه مجید و گتلینگ! و .. گفت. به به نظر به عنوان یک مکمل فوق متحرک! برای سیستمهای ضدکروز توسعه داده شده. شاید برای افزایش قدرت کشف یا مکمل کشف وقتی برخی رادارها دچار آسیب میشند یا استقرار سریع نقطه ای در یک محل. حالا با جمیع اطلاعات بالا یک برداشت شخصی من این هست با توجه به شکل رونمایی کاشف، ظاهر به نظر تکمیل نشده و تولید ضربتی اون که بلافاصله هم در دو رزمایش حضور جدی داشت مربوط به یک واقعه و تلاش برای رفع نقص و فقدان جدی است: حادثه پرنده اکراینی و ضعف سامانه های کوتاه برد در کاربری مستقل و در صورت قطع ارتباطشون با مرکز خصوصا نسبت به اهداف کروز و کم ارتفاع. به نظرم کاشف برای پوشش این ضعف که با ماجرای پرنده اکراینی نمود پیدا کرد و شاید حفره پنهان مانده بزرگی بود توسعه داده شده به صورت ضربتی که در شرایط مشابه کمک کننده کاربر سامانه ها باشه که اون خطا در شرایط مشابه حتی اگر برخی زیرسامانه ها به درستی عمل نکردند یا کاربر خطایی کرد؛ دقت واکنش را بالاتر ببره.
 18. این هدف بعید هست برای این پرواز. خصوصا اینکه مجبور هست اسمان افغانستان را هم دور بزنه. جالبه همون اوایل پرواز بعد از عبور از دریای کاسپین فرستندش را هم اصطلاحا خاموش کرد. درسته از اسمان ترکمنستان و پاکستان عبور میکنه و کشورهای دوستش هستند ولی خود این موضوع باعث میشه بیشتر شک ببریم حامل تروریستهایی امثال ریگی هست که ترجیح میده با پرواز بر اسمان عراق و ایران ریسک دستیابی بهشون را نکنه با تجربه ریگی. جناب oldmagina هم اشاره کردند اصولا پروازهای شرکت به ظاهر خصوصی سیلک وی باکو که معروف هست حالا حتی شاید در جهان به جا به جایی تروریست و سلاح به مقاصد سوم و اعلام نشده. سیونیک ارمنستان هم هست. اصولا برای اینکه ارتباط کوران! بزرگشون فراهم بشه دریای خزر و موجودات دریاییش را هم ترکیه ای(!) نشون میدند. هرچند چون مرز ابی کمی منقطع میشه الان به شدت دارند کار میکنند مازندران و رشت و ساری و چالوس! و نور و بقیه شمالی های عزیز را هم ترکیه ای کنند دیگه عملا ارتباط زمینی از پایین مثل (استان سیونیک) برقرار میشه هرچند تقریبا از اون بالا با مدادرنگی شمال خزر را به هر ضرب و زوری هست از درون خاک گرجستان روسیه پیوند زدند ولی از پایین هم باید بزنند لابد! اردوغان پیش خودش میگه اون رنگی رنگی های شمال سوریه و عراق را که تصرف کردم، استان سیونیک هم در چنگمه، این یعنی رسیدم به خزر. بعدش میرم سراغ اذربایجان ایران، الهام هم که قبلا سند زده به نامم. گرجستان هم در چنگمه، بعد میرم سراغ کشورهای ترک زبان که با التماس کشورهاشون را تقدیمم میکنن. میمونه روسیه و چین که اون هم دو تا بیرکتار! کارشون را میسازه. پ ن: البته جدای از شوخی دلیلی نداره قدرت فتنه گری ترکیه، سواستفاده قدرتها از این قدرت فتنه گریش و ویرانیطلبش و استفاده بهینه از خودکامگی و بلندپروازی دیکتاتورمابانه اردوقان! و رشد سریع قدرت دفاعی و پیوند خوردنش به صهیونیستها و تکفیریها را دست کم بگیریم. پ ن2: حالا بعضا عده ای گمان میکنند بحث اشغال گری اردوفان جنجال رسانه ای است ولی مطلب جالبی میدیم که سد ایلی سو ده درصد مخزنش به تنهایی برای تبدیل تمام مناطق پایین دست و پایاب فعلی ترکیه که به صورت دیم کاشته میشند به زمین های آبی کافی است و برای نود درصد بقیش ترکیه باید به دنبال زمین باشه تا بتونه نهایت استفاده را از این سرمایه گذاری عظیمش ببره. حالا این را چند باری اشاره کردم ولی کجا بهتر از زمین های بسیار حاصلخیز شمال عراق و سوریه برای گسترش کشاورزی ترکیه؟ ترکیه اصولا حالا با سدهای جدیدیش کلی آب داره ولی اولا در پایاب این سدها زمین کافی نداره و ثانیا زمین های ترکیه اصولا با توپوگرافی خاص و پست و بلندی های بسیار و البته تراکم جمعیتی (غیز از جنوب ترکیه اکثرا و همین زمین های فعلی هم مرز با سوریه و عراق) مناسب کشاورزی وسیع نیستند در باقی جاها. حالا میشه گفت اردوفان با دورنمای قطب اول کشاورزی منطقه چشمداتشی نداره به خاک کشورهای همسایه؟! حتما که داره.که البته این فقط یکی از دلایل هست در بعد اقتصادی اون هم فقط.
 19. شما فقط رفتار این قبیل افراد و در راسش اردوغان را ببینید با جان و تن پناهجویان برای امتیاز گیری و مقایسه کنید با رفتار ایران در قبال پناهجویان (با تمام خطاهایی که برای کشوری چون ایران با مردمان محروم و سختی های تحریم و جنگ و کاستی های بعضا فرهنگی و مدیریتی وجود داره) و مسئله مواد مخدر تا ببینید سال ها میزبانی ما از پناهجویان کجا و چند صباحی میزبانی اینها (که تازه خودشون مسبب اصلی اوارگی مردمان همسایه هاشون بودند) کجا. تازه در کمال غربت رسانه های خارجی تیتیر میزنند و ماجرای بازگرداندن چند مهاجر از مرزهای قانونی را برجسته میکنند در حالیکه همزمان توحششون نسبت به پناهجویانی که باز خودشون مسبب اصلی اوارگیشون بودند را کمرنگ جلوه میدند یا تحریف میکنند. بماند که اصلا هم صحبت از دریغ از حتی کمک به میزبانی از میلیون ها پناهجو را نمیکنند که هیچ تازه زبانشون هم دراز هست.
 20. جالبه فرانسه گفته "هرگونه تغییر در مرزها" را خب با مذاکره پیش میشه برد! پس با تغییر مرزها هم مشکلی ندارند؟ بله! اگر پای منافع ایران در میان باشه رقص با شیطان هم مجازه چه برسه تغییر مرز و تحریم دارو و ... گفته شده حملات اذربایجان بعد توییت الهام بوده که گفته برید نخجوان را وصل کنید! منتها این بار از بالا رفتند! و البته وزیر امور خارجشون هم از احترام به مرزهای بین المللی میگه منتها در کتاب قانون اینها مرزهای بین المللیشون دقیقا مشخص نیست کجاست. پ ن: جالبه در اوج درگیری و بازی ارمنی ها و باکویی ها و تویییت فارسی رییس مجلس ارمنستانی و تلفن اون یکی و ... پرزواهای نخجوان همچنان به راحتی از اسمان ارمنستان عبور میکنند به سمت باکو. (حالا اینجا یه عده کاسه داغتر از اش شده بودند چرا مرز ایران با ارمنستان بازه در حالیکه خود ترکیه و باکو حتی حین جنگ تقریبا مرزهاشون باز بود و منفعت مردمشون را پیش میبردند! ) اون هم در حالیکه هنوز خون ده بیست سرباز ارمنی کشته شده توسط رژیم باکو خشک نشده. مسئله، مسئله صداقته که هیچ یک از طرفین ندارند. هرچند ما هنرمون باید عبور از این عدم صداقت باشه و بازی خودمون را پیش ببریم. یه نکته جالبی هم هست که جت خصوصی رژیم باکو برای سفر به ریاض در مسیری بسیار عجیب به جای عبور از اسمان ایران و حتی عراق داره از سمت شرق پرواز میکنه که تازه به خاطر عدم عبور از حریم هوایی افغانستان مجبور هست یک دور شمسی قمری دیگه هم بزنه. چرا؟ آیا افرادی داخل این جت و امثالهم هستند که مثل ریگی یک هدف برای ایران شمرده میشند (فرض کنید برخی تجزیه طلبان نشان دار که اتفاقا سر در اخور عربستان داشتنشون هیچ عجیب نیست) که عبورشون از اسمان ایران و عراق حتی (چون فکر میکنند ایران توان اقدام شاید داشته باشه یا اینکه به هر حال زمینش تا کمی در اخیتار گروه های طرفدار ایران هست و هرگونه احتمال حداقلی فرود اضطراری هم خطرناک هست) به صلاح نیست؟ والا چه دلیلی برای این مسیر عجیب میتونه وجود داشته باشه؟
 21. در خبرها بود و حتما دوستان توجه کردند که یک مقام مسئول روس عنوان کرد (اعداد به خاطرم نیست دقیق) تا انتهای 2021 چیزی در حدود سی یا چهل جنگنده و پرنده اموزشی احتمالا و نزدیک به 70 فروند بالگرد به کشورهای دیگه تحویل خواهد شد. اگر این سد ابتدایی حتی با ورود یک فروند به کشور ما هم شکسته باشه حساسیتهای بعدش کمتر میشه و کار راحت تر.
 22. خبرگزاری خبر محکومیت کشاورز جنوبی را کار کرده بابت شکستن شیشه بالگرد اورژانس بعد تو عکس خبر تصویر بالگرد نظامی را گذاشته. ذهنیتی که در لحظه اول به مخاطب دست میده چه خواهد بود؟ *بالگرد اورژانس به ناچار در زمین کشاورزی برای امداد رسانی به فردی که دچار حمله قلبی شده بود فرود اومده بوده به خاطر اینکه فضای مناسب دیگه ای نبوده و البته زمان هم مهم بوده.
 23. این نقض مکررا رخ میده و جالبه با تمام این شواهد سری پیش تمام جهان و رسانه های فارسی زبان و حتی داخلیون جمع شده بودند که تایید کنند روایت آمریکا صحیح هست و اصلا تجاوزی رخ نداده به حریم مطرح شده ایران و ایران تعدی! کرده. و البته همه میدونیم این نقض ها به همین منحصر نیست و در نقض FIR ما وینگ منهای پهپادی را داریم که حتی به حریم محدوده اسمان و ابهای سرزمینی هم وارد میشند در گشتها که یکبارش را ایران اقدام کرد و چه فضاسازی ای کردند در موردش با اینکه طرف مقابل مجرم هست. برای حل این مشکل و البته با توجه به ضعف نیروی هوایی احتمالا کرارهای رهگیر توسعه پیدا کردند به عنوان مسکن موقت ولی مشخصا بعید هست موثر باشند با توجه به حجم و پشتیبانی عظیم هوایی دشمن در منطقه و برای این نقض های مکرر باید راه حل دیگه ای پیدا کرد فعلا.
 24. باز هم فیلم برخورد سربازان جمهوری باکو با اسرای ارمنستانی. هرچند وقتی منتور! و مربی تکفیریهای سوری و افسران ارتش اردوغان باشند که در سوریه سر میبرند و شکم زنان را تخلیه میکنند نباید تعجب کرد. تازه در زمین خودشون و مرزهای سرزمینی خود هستند. اگر یک یا دو مورد باشه اسمش را میشه گذاشت اشتباه و خطای فردی ولی وقتی رویه میشه معلومه چه خبره. جالبه قریب به ده سال در سوریه مقاومت حضور داشت، یا باز نزدیک به ده سال یمن درگیر جنگ اون هم با مزدوران هفتاد و دو کشور! هستند و با وجود به هر حال تیپ های مختلف و سختی ها و دوری از وطن و اشفتگی ناشی از جنگ داخلی و انواع خیانت ها و پوششهای جاسوسی و جنایت های فجیع ضد مقاومت که هر فرد سالمی را هم ممکن هست به جنون لحظه ای بکشه و نوع جنایات و شیوه اجرا . توحش حیوانی و فشار روانی ناشی از هجمه جهانی ولی ما با وجود اینکه تمام رسانه های جهان و موثرترین های عربیشون و جاسوسان و نفوذیها و موبایلهایی که دست تکفیریها میفتاد روی کوچکترین خطایی بزرگترین فضاسازی ممکن را انجام میدادند با حتی جنازه های دشمن یک نوع برخورد را دیدیدم ولی در مقابل در نبردهای یکی دو روزه طرف مدعی مقابل در تمام جبهه ها هم توحش مطلق فقط میبینیم اون هم از ارتشهایی که کشورهاشون مدعی غرب گرایی و دنباله روی از تمدن! و نایسیت غربی دارند. اسلامیت و رحمانیت که به کنار.
 25. بحث غافلگیری هم بود. چیزی که قطعا لااقل بعد از حاج قاسم به هیچ وجه تکرارش نباید رخ بده چون حالا میدونیم دشمن هیچ حد و مرزی نمیشناسه و موقعیتش را بهش بدی اقدام میکنه. توانش را هم داره. البته اینکه ما فکر اینجاش را نکرده بودیم و غافلگیر شدیم و برنامه ای در این راستا هیچوقت تنظیم نکرده بودیم (که فرضا اگر اتفاقای در چنین سطحی با اعلام رسمی طرف دشمن رخ بده چه کار خواهیم کرد) که نقطه ضعف ما محسوب میشد و اتفاقا یکی از دلایل جرات دشمن به اقدام. (البته ما همچنان بحث ترورها را داریم که چون نتونستیم بازدارندگی موثری براش ایجاد کنیم همینطور ادامه دار داره رخ میده و حتی دیدیم به سطح معاون وزیر دفاع هم رسید که این خودش هم یک چالش هست و بود و مشخصا نشانه ضعفی که دشمن را حتی بعد ترور حاج قاسم و حساسیت ها ترغیب کرد به این راحتی اقدام کنه چون هنوز ابزاری براش تعیین نکردیم در رابطه با پاسخگویی متناسب که مانع بشه) همچنان ولی توجه کنیم که موضوع بسیار پیچیده بود و هست. این بازی نابرابر ما با دشمن بسیار عمیق و وسیع هست و یک جنگ جهانی علیه ما جریان داره رسما که حتی برخی کشورهای به ظاهر دوست هم در وقتش ضربه خودشون را میزنند. پس همه چیز را باید توامان دید. پیروزی ها و شکست ها و درسها و عبرت ها.