zed

VIP
 • تعداد محتوا

  1,529
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  3

zed آخرین امتیاز شما در روز 23 اردیبهشت 1392

zed شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

3,522 نشان شجاعت

درباره zed

 • رتبه حساب کاربری
  08- ????? ???

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

بلوک آخرین بازدید کننده ها غیر فعال شده است و به دیگر کاربران نشان داده نمیشود.

 1. با سلام خدمت همه دوستان گرامی چیز تازه ای نیست . آن اوایل مکرون هم جوگیر از پاریس آمده بود تا با پنجاه و هفت هزار امضا خود را همه کاره صحنه لبنان معرفی کند و ضرب الاجل تعیین کرده بود که اگر تا فلان تاریخ اقدامی نشود خودم خواهم آمد و کار را درست می کنم . حالا ضرب الاجل هم گذشته و خبری نیست . هر چه این مسئله به درازا بکشد به ضرر همان طیف جوگیر است . شوک ناشی از حادثه و تبعات آن تخلیه می شود و دولت مستقر مسلط تر شده و راهکارهای بیشتری برای مقابله با وضعیت پیدا می کند . حزب الله در این زمینه تجربیات زیادی دارد و می تواند صحنه را به خوبی مدیریت کند . می ماند وضعیت دخالت خارجی هم زمان با جنگ داخلی . که حداقل تا بعد از انتخابات آمریکا بعید است حرکتی رخ دهد . مگر اینکه دوز حماقت طرف مقابل بالا باشد یا وضعیت نظر سنجی ها نیاز به یک پیروزی واقعی برای ترامپ را بیش از پیش نمایان کند . در آن صورت هم باید دنبال لقمه راحت تر برای بلعیدن باشند .
 2. با سلام خدمت همه دوستان گرامی جالب اینکه اینکه با پانزده هزار جنگجو ته صف هم نیست و کسی هم آدم حسابش نمی کند . همه برای مقابله با حزب الله سراغ سعد حریری می روند . حالا حساب کنید حزب الله چقدر باید نیرو داشته باشد که تازه این بابا به خیال ضعیف شدن حزب الله فیلش یاد هندوستان کرده و دارد بازار گرمی می کند . تا قبل از این خبری از این لاف و گزاف ها نبود . هنوز تصویر نشستن سر میز صلح این بابا وقتی حزب الله کل بیروت را یک شبه گرفت و تحویل ارتش لبنان داد و سفیر عربستان مجبور شد شبانه با قایق از لبنان فرار کند از یادها نرفته است .
 3. با سلام خدمت همه دوستان گرامی صحنه نبرد پشت پرده ای دارد که آن بنیه اقتصادی و هزینه ای است که انجام می شود . مشخصا در بعد آموزش خلبانان ما در قبل از دوران انقلاب با دومیلیون دلار آموزش می دیدند در حالی که برای خلبانان عراقی 150 تا 200 هزار دلار هزینه می شد و این علاوه بر تفاوت سخت افزاری دور نیروی هوایی بود و بعدها با سیل کمک های انجام شده به عراق در انتهای جنگ این وضعیت عوض شد . به نظر می رسد با بودجه ایکه صرف نیروهای مسلح ما می شود بیش از این هم نباید انتظار داشت . جنگ اول خلیج فارس نیاز به بازنگری راهبرد نظامی ما را نشان داد و جنگ سوریه در عمل فرصتی برای سنجش داده ها و ستانده ها بود و به نظر می رسد تغییر نگرش در میان نیروهای مسلح ما در حال اتفاق افتادن است . ذکر این نکته نیز لازم است که شکست های اتفاق افتاده در سوریه تماما به تفکر نظامی و فرماندهان ما بر نمی گشت بلکه در بسیاری از آنها ارتش دوست و برادر سوریه دخیل بود . به هر حال نبرد القصیر یا آزاد سازی نبل و الزهرا هم کار همین فرماندهان موجود بود . در هر ارتشی تعداد اندکی از فرماندهان درخشان می شوند . همه فرماندهان آلمان جنگ جهانی گودریان و رومل نبودند . همینطور که در ارتش سوریه همه سهیل حسن و عصام زهیرالدین نشدند . به نظر می رسد تغییر نسل فرماندهان تا زمانی که با ایجاد زیر ساختها و تقویت بودجه همراه نشود نفع خاصی را عاید ما نخواهد کرد . نیروهای مسلح بودجه را از دولت باید بگیرند و دولت باید آن را در مجلس تصویب کند . پس این تغییر نسل نه تنها در نیروهای مسلح بلکه در کل ساختار اداری و اقتصادی و فرهنگی کشور باید اتفاق بیافتد . شرایطی بود که خرج کردن در نیروهای مسلح و بنیه نظامی کاشت و آبیاری در کویر دانسته می شد نظیر خیلی موراد دیگر که امروز با آنها دست به گریبانیم . نساختن پالایشگاه ، نساختن مسکن ، تحدید نسل و فرزند آوری و غیره و همان تفکر هنوز هم سرکار هست و سیاستها را خنثی می کند .
 4. zed

  روزی که جنگ را باختیم ...

  با سلام خدمت همه دوستان گرامی برای 200 _ 300 سال دیگر بهتر است نظر ایزدی های سنجار زیر تیغ داعش و یا در نوبت فروش بازار برده داری و یا در حرمسراهای آنها را بپرسید یا از مردم مظلوم سردشت زمانی که بمب های شیمیایی صدام بر سرشان آمد یا از مسلمانان بوسنی زمان اعدام و تجاوز و دفن دسته جمعی یا مردم ویتنام زمان نوش جان کردن عامل نارنجی یا افغانستان زمان ورود متجاوزین شوروی و آمریکا . کسی که وسط صحنه است و تمام وقایع را با گوشت و پوست و خون خود حس کرده بهترین قاضی و تصمیم گیرنده برای وقایع است . البته که من از پشت مانیتور و کیبورد رایانه ام هیچ قضاوت درستی نخواهم داشت . قضاوت صحیح را کسانی خواهند داشت که به اندازه 27 بار نابودی کل کره زمین سلاح هسته ای انبار کرده اند بعد خودشان می نشینند و پیمان عدم اشاعه سلاح های کشتار جمعی می نویسند . آنها نوع بشر را بهتر می شناسند . این قاعده که شما می فرمایید مدتها است وضع شده و خفت ما را مدتها است گرفته است . فقط به این فکر کنید که اگر در روزهای پیش از شروع جنگ تحمیلی آمادگی مقابله با طرف تجاوز در خاک او وجود داشت آیا اصلا اندیشه تجاوز به مخیله دشمن ما راه پیدا می کرد ؟ و لزومی داشت هشت سال منابع ارزشمندی که باید صرف پیشرفت و توسعه ما می شد صرف جنگ و تبعات پس از جنگ شود ؟ که امروز بنشینند و از پیشرفت بیابان های دبی برای ما مثال بیاورند ؟ برو قوی شو اگر راحت جهان طلبی که در نظام طبیعت ضعیف پایمال است در نظام کنونی جهان مشروعیت را با ارتش قوی و سلاح مدرن و حق وتو تعریف می کنند . تحریم می کند . حمله می کند . کودتا می کند . صلح می کند . جنگ می کند . تجاوز می کند . چون می تواند . صورت دیگری از قانون جنگل .
 5. zed

  روزی که جنگ را باختیم ...

  با سلام خدمت همه دوستان گرامی موافقم ضمن اینکه اگر قرار بر کودتا بود ، از سوی طرف مقابل داشت اتفاق می افتاد یعنی این کودتا از طرف مهدی هاشمی معدوم و جناحش در سپاه در حال شکل گیری بود .
 6. zed

  روزی که جنگ را باختیم ...

  با سلام خدمت همه دوستان گرامی پاسخ شما در همان متن بود . مثال افغانستان و عراق به عنوان دو همسایه ایران . ضمنا من به عنوان بچه شیعه که باشم که جایی که معصوم اعلام نظر می کند نظر بدهم . خطبه 27 نهج البلاغه را بالاتر قرار دادم . به سیره و تاریخ معصومین هم نگاه کنید همین را متوجه می شوید . تفسیر و شان نزول سوره عادیات در قرآن را مطالعه بفرمایید . پیامبر اجازه نداد تهدید به مرز های مدینه برسد . پیشاپیش امیر المومنین علی علیه السلام را با گروهی از سواران فرستاد و پیش از رسیدن تهدید به مدینه آن را از بین برد . همینطور جنگ موته و جنگ تبوک . همینطور قلعه های خیبر . ضمنا رفتار انسان ها بر اساس شرایط باید تغییر کند . نمی توانی بگویی خدا گفته صراط مستقیم پس من هم مستقیم می روم . حالا جاده پیچید من نمی پیچم چون حرف مرد یکی است . ته دره از شما نمی پرسند مرد بودی یا زن . اتفاقا تمام این شرایط را باید دید . ما تکفیری ها را آن سوی ارس می بینیم که ترکیه آورده مثلا قره باغ را آزاد کند . حالا ما هم باید برویم کمک ؟ چون خاک اسلام است ؟ یا مثلا وقتی اویغورها را وسط همایش منافقین در اروپا یا در سوریه طرف تکفیری ها می بینیم باید حمایتشان کنیم ؟ به یاد دارید زمانی افرادی صدام را حربن یزید ریاحی یا خالد بن ولید می خواندند و انتظار داشتند پس از جنگ هشت ساله و وسط تجاوز به کشور ثالث به کمک او برویم ؟ اگر خام این حرفها شده بودیم امروز چه وضعی بود ؟ نمی شود بفرمایید کاری نداریم به اینکه داعش بود یا نبود . داعش بود که عراق مجبور به درخواست کمک از ما شد . در غیر این صورت که نیاز به کمک نداشتند . داعش به سمت اربیل پیچید که بارزانی درخواست کمک کرد. روزی هم که تهدید داعش برطرف شد ، فیلش یاد هندوستان کرد و خواست استقلال کردستان عراق را اعلام کند که کرکوک را هم از دست داد .
 7. zed

  روزی که جنگ را باختیم ...

  با سلام خدمت همه دوستان گرامی مواردی که فرمودید بلایای طبیعی بوده است که خوب ربط به بحث نظامی ندارد . در این موارد معمولا دولتها شروع به کمکهای انسان دوستانه می کنند نظیر آنچه در زلزله هائیتی اتفاق افتاد و ارتش آمریکا به یکباره در هائیتی حضور نظامی پیدا کرد و کسی هم نگفت و جرات هم نکرد بگوید بالای چشمت ابرو است . آنچه قواعد جهانی می نامیم برای ملل ضعیف و در حال توسعه است و کشورهای جهان اولی که خود واضعان این قواعد هستند و با استفاده از حق وتو به صورت کاملا قانونی اراده جهانی را دور می زنند از این قواعد خود را مستثنی کرده اند . تعارف هم نداریم . کشورهایی که خود هزاران سلاح هسته ای و میکروبی و شیمیایی دارند قوانین منع تولید و استفاده سلاح کشتار جمعی را نوشته اند و به تصویب رسانده اند . همان ها هم به صدام سلاح شیمیایی دادند که در جبهه ها علیه ما استفاده کند و تا روز پایان جنگ هم کسی او را محکوم نکرد و البته روزی که تاریخ مصرفش تمام شد به بهانه همان سلاح ها به خاکش حمله شد و رژیمش سرنگون شد . آمریکا و متحدینش به درخواست کویت و عربستان وارد جنگ اول خلیج فارس با عراق به عنوان اشغالگر کویت شدند . البته در جنگ دوم خلیج فارس وقتی سازمان ملل مجوز حمله نداد آمریکا و انگلیس به زیبایی هر چه تمام تر آن را دور زده و خود حمله کردند و کیک را بین خود تقسیم کردند تا بقیه یاد بگیرند در برابر منافع آنها نایستند و به تصمیم آنها احترام بگذارند . قرار بود 22 کشور اسلامی از جمله ایران هدف حمله و اشغال قراربگیرند که تا الان بخشی از کار انجام شده و بخشی دیگر باقی مانده و کشورهای زیادی هم در نوبت حمله قرار دارند . در مورد تهدید داعش که یک تهدید خاص جهانی بود و حد و مرزی هم نمی شناخت و غیر از خودش نه مسلمان شیعه و نه مسلمان سنی و نه مسیحی و نه ایزدی و غیره را قبول نداشت دولتهای سوریه و عراق به صورت رسمی از ما درخواست کمک کردند . همینطوری سرمان نیانداختیم پایین برویم داخل خاک آنها . کاری که ترک ها و آمریکایی ها انجام می دهند . مثلا در مورد افغانستان دولت آنجا برای مقابله با طالبان هیچ درخواست کمکی از ما نداشته در عوض تا دلتان بخواهد از آمریکا درخواست داشته و با خروج آمریکا هم مخالف بوده است . الان هم که کفگیر ته دیگ خورده و وقت خروج شده آمریکا بدون در نظر گرفتن دولت افغانستان با همان طالبانی که به آن حمله کرد سر میز مذاکره نشسته و و در حال صلح است . کلا گور پدر همه موارد حقوق بشری و حقوق زنان و تحجر و دیگر چیزهایی که در مورد آنها می گفتند . دنیا با فانتزی من و شما متفاوت است . کدام قانون اکنون به درستی عمل می شود ؟ سلاح هسته ای اگر بد است برای همه بد است و اگر خوب است برای همه خوب است . چرا ما به واسطه احتمال ساخت سلاح هسته ای تحریم می شویم و بیخ گوش ما پاکستان و هند با وجود آزمایش سلاح هسته ای یک تحریم فورمالیته می گیرند و نهایتا همان هم بعد از مدتی رفع می شود . بنابر این در مورد بند دال فرمایش شما ، خود را جای جمهوری اسلامی بگذارید بفرمایید چکار باید انجام شود زمانی که هیچ کس به قانون و قواعد مطرح شده شما در دنیا عمل نمی کند . زمانی که صرب ها شکم زنان باردار مسلمان بوسنیایی را در خاک اروپا می شکافتند و سر جنسیت جنین شرط بندی می کردند و قتل عام هایی نظیر سربرنیتسا را به راه می انداختند ، آن قواعد و قوانین مشروع کجا بودند ؟
 8. zed

  روزی که جنگ را باختیم ...

  با سلام خدمت همه دوستان گرامی اولا هر چیز به جای خود . دلیلی ندارد که چون در سیستان و بلوچستان خرج نشده پس خرج های لازم دیگر هم نباید بشود . محرومیتها باید رفع شود و امنیت هم باید تامین شود همه خدایی داریم و آن کسی هم که تا الان ما را نگه داشته خداست . با اراده او مانده ایم و اگر اراده کند رفتنی خواهیم بود . غیر از این بود کلک ما را همان چهل سال قبل کنده بودند و به اینجا نمی رسیدیم . زندگی و مرگ همه دست خداست . و اما معلوم است خرج ما کافی نبوده که یارو توانسته یهویی وسط تهران بیاید و به مجلس و حرم امام حمله کند و یا در اهواز رژه را به خاک و خون بکشد . بله اگر ما نبودیم به اعتراف آقای بارزانی اربیل و کردستان عراق از دست رفته بود . سندش هم موجود است . دوست عزیز ! فراموش کردی قبل از حمله به موصل ، اولین حمله به سامرا انجام شد ؟ سامرا چه اهمیتی برای شیعیان و ایرانیان دارد ؟ 1200 نفر دانشجویان اسپایکر که لب رود سرشان را بریدند و آب رود را از خونشان رنگین ساختند اهل کدام مذهب بودند ؟ عید قربان که در سلاخ خانه آدمها را مثل گوسفند بقل می کردند و سر و ته آویزان می کردند و سرشان را می بریدند اهل کدام مذهب بودند ؟ اکثریت جمعیت ایران اهل کدام مذهبند ؟ آنهایی که ریگی را حمایت می کردند وسط ایران شیعه بکشد همانهایی هستند که داعش را بوجود آوردند . ولایت خراسان داعش در نقشه هایشان مال کدام کشور بود ؟ چه کسی عراق را حمایت کرد تا دومیلیون نفر حشدالشعبی را آموزش بدهد ؟ و چرا 50 کیلومتری مرز ایران خط قرمز اعلام شد ؟ نفرت تکفیری ها از شیعیان اظهر من الشمس است . همانهایی که قاشق به کمر خود را منفجر می کردند تا هفت شیعه کشته و ناهار را سر سفره رسول الله مهمان باشند . حالا ایران به کنار به نظر شما مگر داعش قرار بود به روسیه حمله کند که دخالت نظامی در سوریه کرد ؟ به همان دلیلی که روس ها آمدند ما هم آمدیم . مگر داعش قرار بود به آمریکایی ها حمله کند که آنها آمدند ؟ و مگر قرار بود به ترک ها حمله کنند که آنها آمدند ؟ تکفیری ها الان وسط جنگ آذربایجان و ارمنستان چه می کنند ؟ در لیبی چه می کنند ؟ ترکمان ها و قزاق ها و اویغورها در سوریه چه می کنند ؟ اینها همه شیعه دوست و ایرانی دوست هستند ؟ هر چیزی که شما دوست ندارید و قبول نمی کنید که پروپاگاندا صدا و سیما نیست . مشکل شما و دیگران با جمهوری اسلامی و سیاستهایش و اعمالش به جای خود ولی چشمتان را به روی حقایق نبندید . جمهوری اسلامی حکومت معصومین نیست ولی قرار هم نیست چون حکومت معصوم نیست همه کارهایش نادرست باشد .
 9. zed

  روزی که جنگ را باختیم ...

  با سلام خدمت همه دوستان گرامی آنها معلم ما نیستند ولی هر کاری در دنیا اصول خود را دارد . امنیت هزینه دارد چه دوست داشته باشیم چه نداشته باشیم و حتی اگر لازم باشد بیشتر هزینه شود باید انجام شود . خوب است وقایع چند سال اخیر پیش روی ما است . این پول هزینه این است که مثل گوسفند سر شما را وسط خیابان نبرند و بازار برده فروشی وسط کشور راه نیاندازند . اگر این پول ها خرج نمی شد و الحشد الشعبی و تیپ فاطمیون و حزب الله و انصار الله و سایر شبکه سازی ها و نیروهای نیابتی تشکیل نمی شد ، سالها پیش به وضعیت عراق و افغانستان و سوریه و لیبی و جاهای دیگر دچار شده بودیم . اگر درک این مسئله سخت است من حرف دیگری ندارم . فرمایش امیر المومنین علی علیه السلام پیش روی ما است : وَ مِنْ خُطْبَة لَهُ عَلَيْهِ السَّلامُ از خطبه هاى آن حضرت است ( خطبه 27 نهج البلاغه ) در نکوهش اصحاب از نرفتن به جهاد اَمّا بَعْدُ، فَاِنَّ الْجِهادَ بابٌ مِنْ اَبْوابِ الْجَنَّةِ، فَتَحَهُ اللّهُ لِخاصَّةِ پس از حمد خدا، جهاد درى است از درهاى بهشت، که خداوند آن را به روى اولیاء اَوْلِيائِهِ، وَ هُوَ لِباسُ التَّقْوى، وَ دِرْعُ اللّهِ الْحَصينَةُ، وَ جُنَّتُهُ الْوَثيقَةُ. خاصّ خود گشوده، جهاد جامه پرهیزگارى، زره استوار، و سپر مطمئن خداست. فَمَنْ تَرَكَهُ رَغْبَةً عَنْهُ اَلْبَسَهُ اللّهُ ثَوْبَ الذُّلِّ وَ شَمْلَةَ الْبَلاءِ، هر کس آن را از باب بى اعتنایى ترک کند خداوند بر او جامه ذلت بپوشاند، و غرق بلا نماید، وَ دُيِّثَ بِالصَّغارِ وَالْقَماءَةِ، وَ ضُرِبَ عَلى قَلْبِهِ بِالاِْسْهابِ، و به ذلّت و خوارى و پستى گرفتار آید، بر دلش پرده هاى بى عقلى زده شود، وَ اُديلَ الْحَقُّ مِنْهُ بِتَضْييعِ الْجِهادِ، وَ سيمَ الْخَسْفَ، وَ مُنِعَ النِّصْفَ. و در برابر ضایع کردن جهادْ حق از او گرفته شود، و محکوم به ذلت و خوارى، و محروم از انصاف گردد. اَلا وَ اِنِّى قَدْ دَعَوْتُكُمْ اِلى قِتالِ هؤُلاءِ الْقَوْمِ لَيْلاً وَ نَهاراً، وَ سِراًّ بدانید که من شب و روز و نهان و آشکار، شما را به جنگ این قوم دعوت وَ اِعْلاناً، وَ قُلْتُ لَكُمُ: اغْزُوهُمْ قَبْلَ اَنْ يَغْزُوكُمْ، فَوَاللّهِ ما غُزِىَ قَوْمٌ کردم، به شما گفتم که با اینان بجنگید پیش از اینکه با شما بجنگند، به خدا قسم هیچ ملّتى در خانه اش مورد حمله قَطُّ فى عُقْرِ دارِهِمْ اِلاّ ذَلُّوا. فَتَواكَلْتُمْ وَ تَخاذَلْتُمْ حَتّى شُنَّتْ عَلَيْكُمُ قرار نگرفت مگر اینکه ذلیل شد. اما شما مسئولیت جهاد را به یکدیگر حواله کردید و به یارى یکدیگر برنخاستید الْغاراتُ، وَ مُلِكَتْ عَلَيْكُمُ الاَْوْطانُ. وَ هذا اَخُو غامِد وَ قَدْ وَرَدَتْ تا دشمن از هر سو بر شما تاخت، و شهرها را از دست شما گرفت. این مرد غامدى است که خَيْلُهُ الاَْنْبارَ، وَ قَدْ قَتَلَ حَسّانَ بْنَ حَسّانَ الْبَكْرِىَّ، وَ اَزالَ خَيْلَكُمْ لشکرش به انبار وارد شد، حسّان بن حسّان بکرى را کشت، و مرزبانان شما را از جاى عَنْ مَسالِحِها. وَ لَقَدْ بَلَغَنى اَنَّ الرَّجُلَ مِنْهُمْ كانَ يَدْخُلُ عَلَى الْمَرْاَةِ خود راند. به من خبر رسیده مهاجمى از آنان بر زن الْمُسْلِمَةِوَ الاُْخْرَى الْمُعاهَدَةِ فَيَنْتَزِعُ حِجْلَها وَ قُلْبَها وَ قَلائِدَها مسلمان و زنِ در پناه اسلام تاخته و خلخال و دستنبد و گردنبند و گوشواره او را وَ رِعاثَها، ما تَمْتَنِعُ مِنْهُ اِلاّ بِاِلاْسْتِرْجاعِ وَ الاِْسْتِرْحامِ، ثُمَّ انْصَرَفُوا به یغما برده، و آن بینوا در برابر آن غارتگر جز کلمه استرجاع و طلب دلسوزى راهى نداشته، آن گاه این غارتگران وافِرينَ، ما نالَ رَجُلاً مِنْهُمْ كَلْمٌ، وَلااُريقَ لَهُمْ دَمٌ. باغنیمت بسیار بازگشته، در حالى که یک نفر از آنها زخمى نشده. و احدى از آنان به قتل نرسیده. فَلَوْ اَنَّ امْرَءاً مُسْلِماً ماتَ مِنْ بَعْدِ هذا اَسَفاً ما كانَ بِهِ مَلُوماً، بَلْ كانَ اگر بعد از این حادثه مسلمانى از غصه بمیرد جاى ملامت نیست، بلکه مرگ او در نظر بِهِ عِنْدى جَديراً. مــن شــایستـه اســت. فَيا عَجَباً عَجَباً! وَاللّهِ يُميتُ الْقَلْبَ، وَ يَجْلِبُ الْهَمَّ اجْتِماعُ عجبا عجبا! به خدا سوگند که اجتماع اینان بر باطلشان، و پراکندگى شما از حقّتان هؤُلاءِ الْقَوْمِ عَلى باطِلِهِمْ، وَ تَفَرُّقُكُمْ عَنْ حَقِّكُمْ. فَقُبْحاً لَكُمْ دل را مى میراند، و باعث جلب غم و غصه است.رویتان زشت و قلبتان غرق غم باد وَ تَرَحاً حينَ صِرْتُمْ غَرَضاً يُرْمى، يُغارُ عَلَيْكُمْ وَ لاتُغيرُونَ، که خود را هدف تیر دشمن قرار دادید، آنان شما را غارت کردند و شما چیزى به دست نیاوردید، وَ تُغْزَوْنَ وَلا تَغْزُونَ، وَ يُعْصَى اللّهُ وَ تَرْضَوْنَ. فَاِذا اَمَرْتُكُمْ بِالسَّيْرِ جنگیدند ولى شما نجنگیدید، خدا را معصیت مى کنند و شما خشنودید. در تابستان شما را اِلَيْهِمْ فى اَيّامِ الْحَرِّ قُلْتُمْ: هذِهِ حَمارَّةُ الْقَيْظِ، اَمْهِلْنا يُسَبَّخْ عَنَّا دعوت به جهاد آنان مى کنم گویید: هوا گرم است، مهلت ده تا گرما الْحَرُّ. وَ اِذا اَمَرْتُكُمْ بِالسَّيْرِ اِلَيْهِم فِى الشِّتاءِ قُلْتُمْ: هذِهِ صَبارَّةُ الْقُرِّ، برود. و در زمستان شما را مى خوانم گویید: هوا سرد است، مهلت ده اَمْهِلْنا يَنْسَلِخْ عَنَّا الْبَرْدُ. كُلُّ هذا فِراراً مِنَ الْحَرِّ وَالْقُرِّ. فَاِذا كُنْتُمْ مِنَ تا سرما بنشیند. همه این بهانه ها براى فرار از گرما و سرماست. شما که از گرما الْحَرِّ وَ الْقُرِّ تَفِرُّونَ فَاَنْتُمْ وَاللّهِ مِنَ السَّيْفِ اَفَرُّ. و سرما مى گریزید پس به خدا سوگند از شمشیر گریزان تر خواهید بود. يا اَشْباهَ الرِّجالِ وَلا رِجالَ، حُلُومُ الاَْطْفالِ، وَ عُقُولُ رَبّاتِ اى نامردان مردنما، دارندگان رؤیاهاى کودکانه، و عقلهایى به اندازه عقل زنان الْحِجالِ! لَوَدِدْتُ اَنِّى لَمْ اَرَكُمْ وَلَمْ اَعْرِفْكُمْ. مَعْرِفَةٌ وَاللّهِ جَرَّتْ حجله نشین، اى کاش شما را ندیده بودم و نمى شناختم. به خدا قسم حاصل شناختن شما پشیمانى نَدَماً، وَ اَعْقَبَتْ سَدَماً. قاتَلَكُمُ اللّهُ، لَقَدْ مَلاَْتُمْ قَلْبى قَيْحاً، و غم و غصه است. خدا شما را بکشد، که دلم را پر از خون کردید، وَ شَحَنْتُمْ صَدْرى غَيْظاً، وَ جَرَّعْتُمُونى نُغَبَ التَّهْمامِ اَنْفاساً، و سینه ام را مالامال خشم نمودید، و پى در پى جرعه اندوه به کامم ریختید، وَ اَفَسَدْتُمْ عَلَىَّ رَأْيى بِالْعِصْيانِ وَالْخِذْلانِ، حَتّى لَقَدْ قالَتْ قُرَيْشٌ: و تدبیرم را به نافرمانى و ترک یارى تباه کردید، تا جایى که قریش گفت: اِنَّ ابْنَ اَبى طالِب رَجُلٌ شُجاعٌ وَلكِنْ لاعِلْمَ لَهُ بِالْحَرْبِ. لِلّهِ اَبُوهُمْ! پسر ابوطالب شجاع است ولى دانش جنگیدن ندارد. خدا پدرانشان را جزا دهد، وَ هَلْ اَحَدٌ مِنْهُمْ اَشَدُّ لَها مِراساً، وَ اَقْدَمُ فيها مَقاماً مِنِّى؟ لَقَدْ آیا هیچ کدام آنان کوشش و تجربه مرا در جنگ داشته؟ و پیشقدمیش از من بیشتر بوده؟ هنوز نَهَضْتُ فيها وَ ما بَلَغْتُ الْعِشْرينَ، وَها اَنَا ذا قَدْ ذَرَّفْتُ عَلَى به سن بیست سالگى نرسیده بودم که آماده جنگ شدم، اکنون عمرم از شصت السِّتِّينَ، وَلكِنْ لا رَأْىَ لِمَنْ لايُطاعُ. گذشته، ولى براى کسى که اطاعت نشود تدبیرى نیست. پی نوشت : به همان دلیلی که آمریکا از آن سوی دنیا به این سوی دنیا می آید تا امنیت ملی خود را تامین کند و متحد و شبکه نیابتی می تراشد ما نیز باید امنیت ملی خود را از هر راهی که می توانیم تامین کنیم . دولت آمریکا هم در عراق و هم در افغانستان و هم در لیبی و هم در سوریه سفارت خانه دارد و وجود رابطه با آنها مانع از اشغال سرزمینشان نشد . مجدد این فراز خطبه را تکرار می کنم : به شما گفتم که با اینان بجنگید پیش از اینکه با شما بجنگند، به خدا قسم هیچ ملّتى در خانه اش مورد حمله قرار نگرفت مگر اینکه ذلیل شد. دو راه وجود دارد : یا حمله پیش دستانه یا بردن خط مقدم نبرد به دور از مرزها . هر دو کار ، همان کاری که پس از عملیات بیت المقدس و آزادی خرمشهر صهیونیستها در لبنان کردند .
 10. zed

  روزی که جنگ را باختیم ...

  با سلام خدمت همه دوستان گرامی از نظر شما مقایسه بین 16 میلیارد دلار خرج ایران بر اساس ادعای بی بی سی ( که معمولا همراه با دروغ و بزرگنمایی و تحریف است ) و 100 میلیارد دلاری که پادشاه عربستان اعلام کرده حاضر است خرج کند و هفت هزار میلیارد دلاری که ترامپ مدعی است خرج شده چه نتیجه ای به ما می دهد و اصولا معیار برای حداقل هزینه چیست ؟ آمریکا و عربستان و سایر کشورها جز پول خرج کردن چه کار دیگری انجام می دهند که ایران انجام نداده است ؟ چرا ترامپ مجبور شد زیر برجام بزند و از اعتبار بین المللی آمریکا بگذرد ؟ چرا مجبور شد شهید سلیمانی و شهید ابو مهدی مهندس را ترور کند و مسئولیت آن را بپذیرد ؟ مگر ما نفوذی در منطقه و دنیا داریم ؟ بعد از این کدام کشور روی امضای ریاست جمهوری آمریکا حساب خواهد کرد ؟ ( امضای وزیر خارجه اش بماند !!! ) . اتفاقا نفوذ ما معنوی است و آن چیزی است که با پول بدست نیامده . از همان روزی که تیپ 9 بدر که بعد لشکر و سپاه شد را از عراقی ها تاسیس شد . غیر از این بود آمریکا و سعودی پول بیشتری می دهند که گروه های طرفدار ایران را سمت خود بکشند . به هر حال طرف تحریم و تحت محاصره و فشار ما هستیم و پول هم علی القاعده باید به سختی به طرفهای ما برسد . شما بودی پول کدام یک را انتخاب می کردی ؟ پول بی دردسر آمریکا و سعودی با آپشن های اضافه ای نظیر اقامت و پست و مقام و غیره یا پول پردردسر ایران ؟ و چرا منافقین که این همه سال در عراق بودند و صدام و بعد آمریکایی ها پشتیبان آنها بودند و پول فراروان داشتند نتوانستند با پول پاشی این نفوذ را ایجاد کنند ؟
 11. zed

  روزی که جنگ را باختیم ...

  با سلام خدمت همه دوستان گرامی این را من نمی گویم . حرف پادشاه عربستان و رئیس جمهور آمریکا است . خوب به نظر شما الان آمریکا با شاهکار جرج بوش برنده بازی شده ؟ آنها هم در عراق خرج کردند بیش از آن میلیاردها پول ادعایی شما و امروز نتیجه اش را در اعترافات خودشان می گویند . نکنه فکر کردید داعش پای بوته عمل آمده ؟ یادتان رفته داعش یک سوم خاک عراق را گرفته بود و ایزدی های بدبخت را به عنوان غلام و کنیز خرید و فروش می کرد و آدم ها را مثل گوسفند سر می برید ؟ توقع داشتید ایران چکار کند ؟ بنشیند نگاه کند آن وحشی ها ناموس ما را به تاراج ببرند و وسط خیابانهایمان حمام خون به راه بیاندازند ؟ خوب است زمان زیادی نگذشته از کشتاری که در رژه اهواز و در حرم امام و در مجلس به راه انداختند . جنگ خرج دارد و اگر از نگاه میلیتاریستی مثل شما می توان نفوذ را رایگان ایجاد کرد بفرمایید انجام دهید . خرجی که ما کردیم جواب داده و خرج آنها به اعتراف خودشان جواب نداده . در نفوذ ما هم همین بس که اوایل جنگ یمن عربستان می خواست هم ترکیه و هم پاکستان را به عنوان متحد به جنگ یمن بیاورد ولی این ایران بود که حرفش را به کرسی نشاند و هر دو کشور ورود به یمن را نپذیرفتند . امارات را هم در جنگ یمن دیدیم . فکر کردید چرا بحرین و امارات روابط خود با تل اویو را آشکار کردند ؟ از ضعف ایران بود یا از ضعف خودشان ؟ زورآزمایی ایران و کشورهای مقابلش هنوز به پایان نرسیده و باید منتظر نتیجه بود .
 12. zed

  روزی که جنگ را باختیم ...

  با سلام خدمت همه دوستان گرامی متجاوز به مرزهای ایران حمله کرد و قسمتی را هم اشغال کرد . روی دیوار خرمشهر نوشت جئنا لنبقا آمدیم تا بمانیم بهروز مرادی هم پس از فتح خرمشهر نوشت آمدیم اما نبودید . کل دفاع مقدس همین است . نتیجه آن شد که همه دیدیم . بردیم یا باختیم در نهایت به اینجا رسیدیم که امروز ایران در عراق نفوذ دارد و عربستان سعودی حاضر است صد میلیارد دلار هزینه کند که نفوذ ایران را از بین ببرد و رئیس جمهور آمریکا هم پس از خرج هفت هزار میلیارد دلار باید با هواپیمای چراغ خاموش وارد فضای عراق شود . کاش می شد گفت به همین سادگی و خوشمزگی
 13. zed

  روزی که جنگ را باختیم ...

  با سلام خدمت همه دوستان گرامی این مسئله برای مخاطب آشنا با تاریخ دفاع مقدس چیز جدیدی نبود . ظاهرا نوار این جلسه همان زمان توسط برخی افراد به بیرون درز کرده و تکثیر شده بود که همین امر موجب بروز برخی معضلات در آن مقطع شده بود بنابراین محرمانه ای وجود نداشت . در کتاب هایی که در خصوص تاریخ دفاع مقدس چاپ شده به این مسئله پرداخته شده است . بحث شیوه فرماندهی در جنگ در حال حاضر مصداق این مثل است : " معما چو حل گشت آسان شود " . بی بی سی این مستند را جهت مخاطب عام ساخته و دنبال نتیجه مورد نظر خود میان عامه مردم و کسانی که آگاهی کمی در خصوص دوران دفاع مقدس دارند است و البته پای برنامه های بی بی سی می نشینند و از این نظر به جز یک رپورتاژ تبلیغی برای مخالفین سپاه اثر دیگری ندارد . اختلاف نظر در سپاه هم همانند اختلاف نظر بین سپاه و ارتش در شیوه ها وجود داشت و چیز عجیبی هم نیست و حضور ذهن دارید که این مسائل حتی در حضور امام خمینی هم مطرح شد و بر اساس آن تدابیر متناسب با آن در نظر گرفته شد . حال این تدابیر درست بودند یا نه بحث دیگری است ولی هم کلام و هم نامه امام برای همه رزمندگان آن زمان فصل الخطاب شد . قضاوت در مورد نحوه اداره جنگ زمانی می تواند صحیح باشد که به تمام اطلاعات و تحلیل های رسیده آن زمان دسترسی کامل ایجاد شود و تا آن زمان هر تحلیلی بر اساس نتایج صرفا یک سوی ماجرا را در بر می گیرد . این مستند بیش از آنکه جنبه فنی دفاع مقدس را در نظر داشته باشد جنبه سیاسی آن را در نظر گرفته و بنابراین به همان اندازه وزنه سیاسی باید آن را تحلیل کرد .
 14. با سلام خدمت همه دوستان گرامی عرض پوزش خدمت همه بزرگواران بابت پابرهنه دویدن وسط بحث شیرین و پرکشش و آموزنده عزیزان . یک نکته و عرضم تمام . به این مسئله دقت کنید که گاهی وقتها توان هست و به دلیل شرایط صلاح در عمل نیست . در بحث افغانستان و طالبان و هجوم به کنسولگری مزار شریف حتما به یاد دارید که چند لشکر با استعداد کامل نظامی در لب مرز افغانستان مستقر شده و آماده عملیات ضد طالبان بودند و این نظر رهبر انقلاب بود که ورود به افغانستان و درگیری با طالبان را منتفی کرد . https://www.khabaronline.ir/news/1284825/چرا-ایران-از-حمله-به-افغانستان-در-دوره-دولت-اصلاحات-منصرف-شد https://donya-e-eqtesad.com/بخش-سایت-خوان-62/3155321-نامه-مهم-رهبری-که-مانع-حمله-نظامی-شد بزرگتر از شوروی به عنوان ابر قدرت نداریم وارد افغانستان شد و زمینه فروپاشی آن فراهم شد . آمریکا هم وارد عراق و افغانستان شد و به قول ترامپ هفت هزار میلیارد دلار خرج کرد آخرش هم هواپیمایش چراغ خاموش باید وارد حریم هوایی این کشورها شود . همه چیز را قدرت نبینیم . هنوز بعد از این همه سال پشت پرده ماجرای حاج احمد متوسلیان و همراهانش فاش نشده . همان هایی که 256 نیروی آمریکایی و 52 نیروی فرانسوی را در بیروت کشتند و پای آمریکا و فرانسه را از بیروت تحت اشغال صهیونیستها بریدند همان روزها بودند و اتفاقا گروگانهایی مهم از آمریکایی ها گرفتند که ماجرای ایران کنترا و مک فارلین سر آنها پدید آمد . مسئله اشغال سفارت انگلیس در روزی که مجلس ایران طرح کاهش سطح روابط با انگلیس بخاطر دخالت در قضایای سال 88 را تصویب کرد و همچنین کنسولگری عربستان در مشهد که عربستان را از فشار جامعه جهانی رها کرد و در موضع طلبکار قرار داد مثل خیلی از مسائل دیگر زوایای پنهانی دارد که هنوز فاش نشده و قضاوت صحیحی در مورد آنها نمی توان داشت .
 15. با سلام خدمت همه دوستان گرامی مهم نیست . آن کسی که آنها را وادار به این کار کرده به همراه خودشان تاوان را پس خواهد داد . حداقل اسپانیایی ها این را خوب می دانند https://www.khabaronline.ir/news/1260542/پاسخ-اسپانیا-به-چرایی-فراخوان-ناو-جنگی-خود-از-خلیج-فارس ضمنا وقتی ناو بونهام ریچارد در سن دیگو آتش بگیرد و چهار روز بسوزد در جاهای دیگر دنیا هم این اتفاق می تواند بیافتد .