zed

Members
 • تعداد محتوا

  1,414
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  3

zed آخرین امتیاز شما در روز 23 اردیبهشت 1392

zed شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

3,222 Excellent

درباره zed

 • رتبه حساب کاربری
  08- ????? ???

Profile Information

 • Gender
  Not Telling
 1. با سلام خدمت همه دوستان گرامی بله اصل مطلب همین است . اینها قطعه های مختلف یک پازل یا جورچین است و اوضاع به مراتب سخت تر و بدتر هم خواهد شد . مسئله البته تنها سوریه نیست . ایران باید از خیلی جاهای دیگر هم عقب بکشد . به یاد آوریم روزی را که داعش در عراق و سوریه چه می کرد . بیش از نیمی از سوریه و یک سوم از عراق را به راحتی گرفتند . امروز کجا هستند ؟ به یاد آوریم که منافقین در ایران چه می کردند امروز کجا هستند ؟ چه کسی فکر می کرد سقوط صدام را ببیند ؟ خدا را شکر آنقدر زنده ماندیم که اعدامش را هم دیدیم . از یاد نبریم و مکروا و مکر الله و الله خیر الماکرین . این نیز پیچی در مسیر انقلاب است . البته بی هزینه هم نیست و مانند واقعه این روزها گلهای زیادی در این مرز و بوم پرپر خواهند شد ولی به حول و قوه الهی آینده روشن است .
 2. با سلام خدمت همه دوستان گرامی جمله بنده را مجددا مطالعه بفرمایید : فارغ از اینکه واقعیت قضیه چه باشد در قضایای سیاسی و امنیتی هیچ وقت جای اطمینان نیست مگر برای کسانی که از پشت صحنه قضایا اطلاع کافی دارند . آنچه می توانیم در مورد آن اظهار نظر کنیم چیزهایی است که می دانیم ولی در خصوص چیزهایی که نمی دانیم که خیلی بیشتر از چیزهایی که می دانیم یا خیال می کنیم که می دانیم هستند باید با احتیاط صحبت کرد . ولی نفوذ از طریق محیط زیست نیز مسئله غیر منطقی نیست . اگر در تیم مذاکره هسته ای جاسوس پیدا شد چرا در محیط زیست نشود ؟
 3. با سلام خدمت همه دوستان گرامی دشمن همیشه از جایی نفوذ می کند که انتظار نداریم . فارغ از اینکه واقعیت قضیه چه باشد چه کسی فکر می کرد محیط زیست و یوزپلنگ بتواند دست آویز دشمن برای نفوذ و ضربه باشد ؟ منظورم جناح خاصی نیست ولی در کل مردم و مسئولین ما برای چنین شرایطی توجیه نشده اند و نیاز به آموزش در ابعاد مختلف احساس می شود و متاسفانه از آنجا که امروز با بحران اعتماد روبرو هستیم افراد را به سختی می توان توجیه کرد . خیلی از افراد به دلیل همین بحران اعتماد دانسته یا نادانسته ابزار می شوند در حالی که شاید نیت و قصد آنها متفاوت باشد . باید بدانیم فارغ از هر حکومت و جناحی که راس مملکت قرار می گیرد نهایتا سرنوشت همه ما به هم گره خورده و نباید به گونه ای رفتار شود که احساس ضعف در ما پدیدار شود . یکی از این موارد وحدت کلمه بر سر منافع ملی است که با توجه به اینکه تفسیرها از منافع ملی متفاوت است ایجاد وحدت نیز کارسختی است و البته این بر عهده مسئولین است که جامعه را برای تصمیماتشان توجیه درست و منطقی و محکمه پسند کنند کاری که متاسفانه بیشتر مسئولین احساس نیازی به آن نمی کنند .
 4. با سلام خدمت همه دوستان گرامی به نظر می رسد هیچ سیستم و سامانه ای را نباید به عنوان کاملا امن در نظر گرفت . همیشه برنامه ریزی ها و سناریوها باید بر مبنای احتمال نا امنی و آلودگی سیستم در نظر گرفته شوند . اگر برای این وضعیت برنامه مناسب نداشته باشیم در روز واقعه به مشکل می خوریم .
 5. با سلام خدمت همه دوستان گرامی البته نتانیاهو پررو تر از این حرف ها است و یک شو جدید در کنفرانس اجرا کرد . از آنجا که سیاست اصولی ما کلا محل ندادن به صهیونیستها است جناب ظریف هم با بیان سیرک کارتونی از کنار مسئله گذشتند ولی من هم با حرف شما موافقم باید روی این مسئله مانور داد ما به دعوت دولت قانونی سوریه در آن کشور حضور داریم و جولان اشغالی هم کماکان بخشی از خاک سوریه محسوب می شود . ولی به قول کتاب قلعه حیوانات همه با هم برابرند ولی برخی برابرترند و این حکایت قانون جنگلی است که امروز در دنیای متمدن رواج دارد
 6. با سلام خدمت همه دوستان گرامی فرمایشات شما متین و البته منظور از مباحث مطرح شده بیشتر درس گرفتن جهت آینده است . به هر حال این انجمن یک انجمن علمی و تخصصی فارسی زبان کم نظیر در سطح وب است و امید است مباحث مطرح شده توسط آنهایی که به هر حال دستی در آتش دارند دیده شده و نتایج ان چراغ راه آینده قرار گیرد کما اینکه مطمئن هستم شرح و گزارش این واقعه بسیار بیشتر و عمیقتر محل تفکر و بحث آنها قرارگرفته است . به هر حال ما بر اساس آنچه دسترسی داریم می توانیم تحلیل کنیم و مطمئنا در صورتی که این سطح دسترسی بالاتر رود نتایج بهتری خواهد داشت . برنامه ریزان باید برای به دست آوردن تاثیر بیشتر به همان صورتی که بیان فرمودید عمل کنند تا بتوانند نتایج بهینه تری دریافت کنند ولی به نظر من قبل از بررسی هر واقعه باید پیش زمینه ها و بستر آن واقعه را نیز در نظر گرفت . قطعا ارسال پهپاد کپی شده از روی غنیمت آمریکایی به سرزمین های اشغالی ریسک بزرگی بود . ولی چه عامل یا عواملی باعث شد که برنامه ریزان این ریسک را بپذیرند یا مجبور شوند که بپذیرند؟ روی واژه اجبار تاکید دارم . گاهی وقتها اختیار دست انسان است و روش روتین را طی می کند ولی گاهی اوقات اجبار پدید می آید و البته هنر برنامه ریزی این است که هر چه بیشتر انسان را از محدوده اجبار خارج ساخته و به محدوده اختیار برساند . بد نیست دوستانی که فراغت بیشتری دارند اخبار و وقایع چند روز قبل این واقعه را مرور بفرمایند . در تصمیم ارسال پهپاد یک پای معادله هم دولت سوریه است . سقوط جنگنده صهیونیستها به صورت ظاهر با سامانه آنها صورت گرفته . یعنی به نظر من چنین تصمیمی باید در سطح عالی تری از فرماندهان میدانی گرفته شده باشد و بزرگتر از آن است که آن را یک اتفاق تاکتیکی بدانیم که تمام جوانب در آن سنجیده نشده باشد و مثلا واکنش صهیونیستها به این مسئله با توجه به سوابق آنها و اطلاعاتی که در همان زمان از آنها و میزان آمادگی یگانها و رزمایش های برگزار شده و سامانه های پدافندی نصب شده موجود بوده در نظر گرفته نشده باشد . ممکن است میزان واکنش پیش بینی شده صحیح نبوده باشد ولی نه در این حد اشتباه که سبب غافلگیری شود . البته این نظر من است و شاید اشتباه باشد . حال این مورد پیش می آید که برنامه ریزی صورت گرفته با نتایج به دست آمده تفاوت دارد . به نظر من بله ولی نه در این حد که این عملیات سبب تاثیر معکوس بر خودش شده باشد . زمان واقعه ، مکان واقعه ، اقدامات متقابل دو طرف و عبور مسئله از یک درگیری صرفا نظامی به تاثیر گذاری در ابعاد مختلف قابل بررسی است .
 7. با سلام خدمت همه دوستان گرامی نمی خواهم با عینک خوش خیالی صرف به قضایا نگاه کنم ولی همانطور که آنها مشغول جار زدن هستند رسانه های ما هم جار می زنند . نه تنها این دوگروه بلکه رسانه های دیگر کشورها هم مشغول ارائه تحلیل و خبر در این مورد هستند . همانطور که اشاره فرمودید بار اولی نبود که اهداف ما مورد حمله قرار می گرفتند و اتفاقا هر بار هم صهیونیستها مسئولیت حملاتشان را بر عهده می گرفتند . ولی تفاوت این بار با دفعات قبلی هزینه پرداخت شده صهیونیستها است . یک سوفا به قول شما به هیچ جای ارتش صهیونیستها بر نخواهد خورد و مطمئن باشید جای آن یک اسکادران کامل قوی تر از آن دریافت خواهند کرد ولی در تحلیل مسائل صرفا نباید بعد نظامی را در نظر گرفت و همچنین صرفا نباید محیط منطقه درگیری را در نظر گرفت بلکه تاثیری که این اقدام در ابعاد مختلف و در محیط پیرامونی می گذارد را باید در نظر گرفت . این قضیه در جامعه صهیونیست ها چه تاثیری دارد ؟ در جامعه سوری ها چه تاثیری دارد ؟ در روسها و ایرانی ها و آمریکایی ها و لبنانی ها و عربستانی ها و عراقی ها و غیره چه تاثیری دارد ؟ آیا آنها تا کنون به پایگاه های ما حمله نکرده بودند ؟ حمله کرده بودند . رسما هم حمله کرده بودند و مسئولیتش را پذیرفته بودند . نفر ایرانی هم فراوان شهید دادیم . پایگاه و تجهیزات و غیره هم فراوان از دست دادیم . نتیجه چه شد ؟ برای ما که هر چند وقت یکبار شهید مدافع حرم تشییع می کنیم چه تاثیری دارد ؟ برای جامعه صهیونیستها که بعد از 40 سال یک جنگنده آنها ساقط شد چه تاثیری دارد ؟ چرا صهیونیستها مجبورند مرتب خبر پراکنی کنند و رجز بخوانند ؟ آیا این آخرین باری بود که پهپاد به سرزمین های اشغالی می فرستیم ؟ آیا دست به عصاتر رفتار خواهیم کرد ؟ آینده نشان خواهد داد . به عنوان نمونه : http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13961121002040
 8. با سلام خدمت همه دوستان گرامی من بعید می دانم بعد از آن همه بمباران اهداف مختلف در سوریه از سوی رژیم صهیونیستی و تجربه حضور جاسوس ها و ناکام شدن عملیات ها و لو رفتن محموله ها ، محور مقاومت اینقدر ناشیانه و ابتدایی و غیر حرفه ای بخواهد مهمترین دستاورد فن آوری سالهای اخیرش را به راحتی در تیر رس دشمن قرار دهد . تجربه چند ساله جنگ در سوریه نشان می دهد هم ما آنها را خوب شناخته ایم و هم آنها ما را خوب شناخته اند . این عملیات هدفی یا اهدافی داشته که در ازای هزینه انجام شده به هدفش رسیده است .به نظر می رسد صهیونیستها را تحریک کردیم که واکنش نشان دهند و طعمه ای گذاشتیم که نتوانستند از آن بگذرند . مدتی قبل از این عملیات ما بمباران نیروهای محور مقاومت از سوی آمریکایی ها را داشتیم که حتی روسها هم در این بمباران تلفات دادند . پیام سقوط اف شانزده تنها برای صهیونیستها نبود . اخیرا چقدر صحبت از حمله به حزب الله و محور مقاومت در لبنان بود ؟ آیا جامعه صهیونیستها پس از این واقعه آمادگی حمایت از شروع جنگ دیگری علیه حزب الله را در کوتاه مدت دارند؟ قطع و یقین صهیونیست ها توانایی خود را به رخ ما کشیدند و ما نیز توانایی خود را به رخ آنها کشیدیم و آینده مشخص خواهد کرد هر طرف چقدر در دستیابی به اهدافش موفق بوده است .
 9. با سلام خدمت همه دوستان گرامی ظاهرا دولت برای مسکن برنامه دارد . البته من از اقتصاد چیزی نمی دانم و کلا حساب و کتابهایشان را نمی فهمم ولی در مورد توطئه من هم احساس خوبی ندارم . کاملا مشخص بود که بعد از رای اعتماد دلار را تکان می دهند . ارکان دیگر هم بعید است خواب باشند . جایی که ما نشانه ها را به وضوح می بینیم آنها خیلی قبل تر از ما فهمیده اند و پیغام و پسغام ها را داده اند . به نظر من ترامپ بار دیگر تمدید خواهد کرد ولی بار دیگر هم خواهد گفت این بار آخر است . این استخوان باید لای زخم بماند . حتی بعد از پایان مهلت برجام هم گریبان ما را رها نخواهند کرد . به عقیده من جام زهر دیگری در راه است و از الان مقدمه چینی آن آغاز شده است مگر اینکه خدا لطفی کند و اتفاق دیگری رخ دهد . البته ما تجربه این رویه را زمان مرحوم هاشمی داشتیم تا زمانی که مشهد و اسلام شهر و چند جای دیگر اغتشاش شد بعد رویه عوض شد و یکباره اصلاحات روی کار آمد و همین اصلاحات انرژی آماده آزاد شدن را مستهلک کرد و نظام هم علی رغم هزینه زیاد بوجود آمده مجبور شد هزینه را بپذیرد و از دل آن اصلاحات بود که احمدی نژاد در آمد . با کمی تفاوت همین حرکت را اینجا می بینیم . اگر تمام ریال ها به سکه و دلار تبدیل شود و ناگهان دولت با تزریق بالای ارز به بازار قیمت دلار را پایین بیاورد چه اتفاقی می افتد ؟ آیا جز این نیست که هر کس دلار و سکه خریده نگه می دارد تا بعد که قیمت بالا برود بفروشد ؟ آیا در این صورت سپرده های بانکی تبدیل به دلار و سکه شده از سود بالا محروم نمی شوند ؟ آیا دولت هم زمان که یارانه را قطع می کند خود را از شر سود بانکی بالا به سپرده ها هم خلاص نمی کند ؟ شاید که نه قطعا این حرفها برای کسی که اقتصاد می داند مسخره خواهد بود چون من نه تنها اقتصاد دان نیستم بلکه یک زاویه ماجرا را می بینم و اقتصاد هزاران زاویه و نکته ریز و درشت دارد که من نمی دانم ولی به هر حال این چیزی است که به ذهن من می رسد و به شدت فکر من را مشغول کرده است . خواهش می کنم دوستانی که بیش از من در علم اقتصاد تجربه و علم دارند به من هم یاری دهند .
 10. با سلام خدمت همه دوستان گرامی سوریه معرکه ای است که آمریکا هم به تنهایی از پس آن بر نمی آید اگر غیر از این بود نیازی به علم کردن داعش و النصره نبود و مثل جنگ عراق آمریکا و انگلیس و البته رژیم صهیونیستی خارج از شورای امنیت کار بشار را به سرعت تمام می کردند . روسها که جای خود دارند . خود روسها هم این را می دانند که نمی توانند قدرت بلامنازع عرصه سوریه باشند . آنها با اتحاد و همراهی ایران وارد شدند و با تقسیم کار به موفقیت فعلی رسیده اند . فراموش نکنیم آنها همان کسانی بودند که میخ های تابوت بشار را هم کوبیده شده تصور می کردند و اظهارات و موضعگیری های آن روزهای آنها هنوز هم موجود است . بشار هم درسش را از این بحران به خوبی فراگرفته و ممکن است توان استفاده از آن را نداشته باشد ولی هر جا که زورش برسد قطعا استفاده خواهد کرد . این موش و گربه بازی فعلی هم هدایت شده و البته با تبانی آمریکا و ترک ها است و طبق معمول این وسط کردها قربانی می شوند همانطور که در عراق قربانی شدند . نه آن ارتش سی هزار نفره کردی و نه این ارتش بیست هزار نفره جیش الحر و رفقا به قوت داعش نیستند و سرانجام داعش را هم در حال حاضر می بینیم . ما هم البته برای منافع خود وارد عمل شدیم و اگر برای اعضای این سایت عالم پر دوز و کلک سیاست روشن است برای مسئولین این مملکت چنان نورانی است که چشم را می زند . حداقل چهار دهه تجربه سر و کله زدن با انواع و اقسام جانوران سیاسی از شرقی تا غربی و از لیبرال تا کمونیست و سوسیال در کارنامه مسئولین ثبت است و اظهر من الشمس است که خطرناک ترین کار اعتماد بی جا است ولی خیلی وقتها چاره ای نیست و این به اولویت بندی مسائل بر اساس منافع ملی بر می گردد . البته با توجه به اینکه تعریف یکسانی هم از منافع ملی وجود ندارد طبیعی است که نظرات مختلفی در خصوص درستی یا نادرستی تصمیم ها و عملکردها وجود داشته باشد که همه نیز به جای خود محترم و قابل تامل است .
 11. با سلام خدمت همه دوستان گرامی پشت تمام این جریان ها عدم موفقیت برجام برای طرف ایرانی است که به علت عجله در توافق و عدم توجه به توصیه های رهبری و ساده اندیشی و بی توجهی و اعتماد بی مورد به طرف مقابل پدید آمد و موجب شد آن رونق اقتصادی مد نظر ایجاد نشود که هیچ بیش از پیش درگیر تحریم هایی شویم که اصولا قرار نبود برقرار شود. اگر خبرها درست باشد حضور 4 جاسوس در تیم مسئول مذاکرات هسته ای ( حال چه اعضای اصلی و چه مشاوران فرقی نمی کند چون همه یک تیم را تشکیل می دهند ) فاجعه به تمام معنا برای دیپلماسی و امنیت ما می باشد . حال کنایه هایی که در خصوص عدم درک مذاکره کنندگان از تفاوت واژه هایی مثل lift و end در متون حقوقی بین المللی نصیب ما شد بماند که امروز کار به جایی رسیده که جلو چشم ما مرتب حقوق ما نقض می شود و ما نگاه کنیم چون برجام نقض نشده و تازه اگر اعتراض هم کنیم محکوم شویم . حالا مشخص است که نظام با تجربه برجام زیر بار برجام های موشکی و منطقه ای و غیره نمی رود از راه دیگری وارد شده اند تا با فشار اجتماعی و اقتصادی به اهداف مورد نظر برسند که مشخص است دود این قضایا به چشم همان مردمی می رود که سختی ها را تحمل می کنند و هر روز بیش از دیروز در سختی می افتند . فرقی هم نمی کند به چه کسی رای داده باشی آتش که افتاد خشک و تر را با هم می سوزاند
 12. با سلام خدمت همه دوستان گرامی پس از مدتها سرانجام توانستم در خدمت دوستان باشم . فرمایشات دوستان متین ولی جای مطرح کردن آن در این تاپیک نیست از مدیریت محترم تقاضا دارم در صورت صلاحدید مباحث غیر از امور یمن به تاپیک جداگانه منتقل شود . قطعا نظام ما قابل نقد و بازنگری است ولی نه در تاپیک یمن . در خصوص یمن هم به هر حال با شرایط پیش آمده نمی توان انتظار معجزه داشت . با توجه به سیستم قبیله ای موجود در یمن از شما تا زمانی حمایت می شود که قدرت داری و به محض احساس افول قدرت رنگ ها عوض می شود . تحریم و محاصره یمن بعلاوه عدم مدیریت صحیح شرایط توسط انصار الله و ایجاد درگیری یمنی - یمنی شرایط را پیچیده کرده و می توان انتظار داشت سرنوشت جنگ یمن در خود یمن تعیین نشود . به هر حال خبر اصابت موشک به کاخ سعودی ها و ناکامی دفاع ضد موشکی آنها یکبار دیگر امیدواری ها را به سیاست توسعه موشکی ما افزایش می دهد هر چند تکیه بر یک بعد خاص در نبرد ضامن موفقیت نیست و به همان میزان توان هوایی و دریایی و زمینی نیز باید تقویت شود .
 13. با سلام خدمت همه دوستان گرامی خوب هدف ما هم این بوده که آنها به هدفشان نرسند . به نظر شما آنها اکنون به هدفشان رسیدند ؟ فراموش نکنیم که قرار بود کار بشار اسد شش ماهه تمام شود . اکنون خود آنها ایران را پیروز این ماجرا می دانند . کار فرهنگی هم اگر دست فرد لایق سپرده شود به ثمر می رسد . نمونه آن را در خارج از مرزها جایی که فرهنگ انقلاب با آدم های معتقد به آن رفت می بینیم . وقتی رهبری فرمان آتش به اختیار فرهنگی می دهد تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل .
 14. با سلام خدمت همه دوستان گرامی دوستان قرار نیست این کشورها مستعمره ما باشند . این کشورها مانند هر کشور دیگری دارای دولت و ملت هستند و خودشان در مورد آینده و نحوه اداره کشور خودشان تصمیم خواهند گرفت . هر الگویی در هر کشوری جواب نخواهد داد . در خصوص سوریه و عراق و لبنان هم باید تنوع قومی و نژادی و پراکندگی سرزمینی آنها را در نظر گرفت . همانطور که کسانی هستند که با ما نخواهند بود کسانی هم هستند که با ما خواهند بود و این بحث منافع مشترک است . می ماند بحث های مربوط به امور بین المللی که آن بین دولت ها است و قاعده آن به کلی فرق می کند .
 15. با سلام خدمت همه دوستان گرامی ناگفته نماند امیر حاتمی خود از بدنه وزارت دفاع می باشد و در شرایط قبلی وزارت هم پست داشته اند پس خیلی تفاوتی در شرایط ایجاد نخواهد شد مگر اینکه راهبرد وزارت عوض شود