LostSky

Members
 • تعداد محتوا

  195
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

اعتبار در انجمن

919 نشان لیاقت

درباره LostSky

 • رتبه حساب کاربری
  گروهبان دوم

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

بلوک آخرین بازدید کننده ها غیر فعال شده است و به دیگر کاربران نشان داده نمیشود.

 1. خب تفاوتهایی این بار وجود داشت، همیشه در فعالیت ها و کمک هایی که در منطقه داشتیم بصورت علنی اعلام میکردیم مثل لبنان فلسطین و سوریه و در عراق تا حدودی با واسطه. این روش ما در یمن متفاوت از دیگر مناطق بود و کمک مستقیم نظامی تا حدودی انکار میشد و اعلام میشد که تسلیحات ساخت یمن هستند و فقط حمایت سیاسی معنوی از یمن اعلام میگردید. اما در مورد روسیه کاملاً متفاوت بود کلاً به نظرم راهبرد ایران در قبال روسیه و جنگ اوکراین فارغ از گرایش ما به جبهه شرق بی طرفی و عدم ورود به قضیه بود که با به مشکل خوردن روسها و درخواست آنها بخصوص پوتین از ایران برای کمک پهپادی و موشکی، ایران این اقدام رو انجام داد این مسئله در بیانیه ها و سخنان وزارت امور خارجه و دیگر مسئولین کشور مشخص بود که مدام انکار میکردند البته مشخص بود که با این حجم تسلیحات ارسالی و مدارک نمیشود برای مدت زیادی انکار کرد. بله این مسئله رو قبول دارم تسلیحات ایرانی بیشتر برای زیر فشار بردن اهداف استراتژیک در عمق اوکراین به منظور بالا بردن هزینه مقاومت اوکراین موثر هستند و در صحنه نبرد اوکراین آنچنان تاثیری نداشتند که در روند کوتاه مدت جنگ تاثیر خاصی مشاهده بشه.
 2. شایع شده بود که هدایت پهپاد ها توسط اوپراتورهای ایرانی صورت میگیره. شاید با تهدید های صورت گرفته ایران دستور عدم همکارای و عملیات رو به نیرو ها داده و ارسال تجهیزات جدید رو هم متوقف کرده! اگر اینگونه باشه الان روسها همون احساسی رو دارن که ما در جنگ در زمان عدم همکاری مستشاران لیبیایی برای عملیاتی کردن و هدایت موشک های اسکاد داشتیم! یا همون احساسی که در قضیه عدم تحویل اس سیصد داشتیم! یا عدم همکاری در قضیه شفق! هر کشوری بر اساس منافعش عمل میکنه یا حتی در صورت تحت فشار قرار گرفتن ممکنه منافعش رو هم کنار بذاره. همین رو در روسها و چینی ها دیدیم و درک نمیکردیم! حالا احتمالاً خودمون مجبور به گرفتن این تصمیم شدیم. در این مدت امتیازات خوبی گرفتیم، ارسال ماهواره، امتیاز عبور از کانال ولگا و شاید همکاری در ساخت جنگنده در صورتی که ایران همکاریشو قطع کرده باشه ممکنه در همکاری های نظامی و قراردادهای فیمابین تاثیر مخربی بذاره. یا باید وارد این قضیه نمیشدیم یا حالا که وارد شدیم نباید به این شیوه کنار میکشیدیم.
 3. احتمالاً این ادعا پیشبینی اونها از واکنش ایران به شیطنت های سعودی و شبکه های جیره بگیرش در اختشاشات اخیر باشه. حق هم همینه که سعودی تقاص پس بده و این یکی از روش هاش ممکنه باشه. ولی باید رد پا نداشته باشه چون نه ما میتونیم بصورت رسمی بر عهده بگیریم و نه میتونیم از اهرم یمن استفاده کنیم چون اونها هم در آتش بس هستند.
 4. طبق شنیده ها توربوفن سنگینی که روش داره کار میشه RD33 هست که اونم نه برای میگ ۲۹ بلکه برای سایر پروژه های احتمالی ساخت جنگنده داخلی و در کنار اون برای تامین موتور فالکروم ها در نظر گرفتن. Àl31 و AL41 موتور های بسیار خوبی هستند (البته در بین موتور های شرقی) درسته این موتور از لحاظ اندازه تقریباً هم سایز با TF30 تامکت هست ولی عمر سازه تامکت های ما اونقدر بالا رفته که بعیده برای تعویض موتور های اونها برنامه ای وجود داشته باشه. در اصل رسیدن به تکنولوژی و دانش ساخت صنعتی این موتور ها است که برای ما بسیار حیاتیست یکی از گلوگاه های سخت ساخت جنگنده موتور هست که تامین یا خرید اون برای ما تاکنون مقدور نبوده اگر به این دانش برسیم میتونیم مانند صنعت موشکی که با اسکاد شروع کردیم و به گونه های مختلف موشک های سوخت جامد و مایع رسیدیم در آینده موتور های خودمونو با توجه به نیاز و پروژه های آینده طراحی و تامین کنیم البته در آینده نه چندان نزدیک. اما مشکل اصلی موتور های شرقی عمر پایین اونها هست که در پیشرفته ترین این موتورها هنوز هم تقریباً نصف عمر رقبای غربیشون عمر عملیاتی دارند. حالا باید دید که آیا در نمونه داخلی سازی آن، به واسطه سطح تکنولوژی متریال، متالوژی و ساخت پایین تری که طبیعتاً داریم عمر موتور ها کوتاه تر هم خواهد شد! و این کاهش عمر به چه میزان است؟ و آیا اطمینان پذیری لازم رو برای نصب روی جنگنده های گران قیمت دارند؟ باید دید که موتور های ساخت چین که الگوبرداری از موتورهای روسی هستند از نظر عمر عملیاتی چه تفاوتی با نمونه های اصلی دارند هر چند که اطلاعات موثق در اینباره کم هست.
 5. روسها باید از فرصت روشن شدن رادارهای اوکراینی برای مقابله با پهپاد های انتحاری نهایت استفاده رو ببرن و کار ناتمام سیستم پدافندی اوکراین رو تمام کنن. اگر در یک منطقه حساس که مشخصاً سیستم های پدافندی آماده بکار و احتمالاً خاموش هستند تعداد بالایی پهپاد بسیار ارزان انتحاری رو به عنوان طعمه روانه کنن جنگنده های روسی با تسلیحات ضد رادار و ضد پدافند در ارتفاع بسیار بالا میتونن به شکار سیستم های پدافندی و راداری اوکراین دست بزنن. از همین موقعیت پرواز شاهدها هم میتونن برای این کار استفاده کنن.
 6. قیمت پایین این پهپاد باعث میشه که اون تعداد فروند های ساقط شده هم مفید باشند اگر فرض کنیم حداقل یک سوم پهپاد های ساقط شده رو با موشک های پدافندی بزنن و در هر بار دو موشک پدافندی شلیک کنن با توجه به پیشبینیهای تعداد مورد استفاده پهپاد رقم بسیار بالایی از انواع موشک های پدافندی مصرف خواهد شد! موضوع جالب تر خواهد شد زمانی که بدونیم به احتمال زیاد پدافند اوکراین در بسیاری از موارد درگیری، موشک هاش رو بدون نتیجه و اصابت خرج کرده و اون موارد در آمار دیده نشدن! همان طور که در فیلم های منتشر شده هم به رغم شلیک موشک، پهپاد مورد اصابت قرار نمیگیره و به هدف برخورد میکنه! از طرفی با توجه به سرعت پایین و ارتفاع پایین پهپاد احتمالاً در طول مسیر طولانی پرواز، پدافند اوکراین درگیر خواهد بود و حتی ممکنه در یک برخورد موفق طی پرواز طولانی چند بار بصورت ناموفق پدافند با پهپاد بدون نتیجه درگیر بشه! این به معنی مصرف بسیار بالای انواع موشک های پدافندی هست که مشکلات تامین و جایگزینی اونها برای اوکراین دردسر آفرین خواهد شد. پدافند در صورت کم بودن تعداد اهداف میتونه تسلیحات گران قیمت خودش رو برای مقابله با پهپاد ارزان قیمت خرج کنه اما از یک جایی به بعد مجبور خواهد بود کمتر درگیر بشه و تسلیحاتش رو برای اهداف خطرناک تر حفظ کنه
 7. ۲۰ هزار دلار به نظر رقم پایینی میاد اگر قیمت اون رو با سلاح های دیگر مقایسه کنیم واقعاً با توجه به قدرت تخریب و بردی که داره ارزش بسیار بیشتری داره. شاید این قیمت برای مصرف داخلی باشه اما به نظرم برای فروش و صادرات باید بیشتر از این باشه. بله بهترین فرصت هست که از روسیه امتیاز گرفت روسیه الان به شدت به ما احتیاج داره و صفش از صف کشور های غربی به شدت جدا شده. الان میشه گفت روابط ایران و روسیه واقعاً به مرحله استراتژیک رسیده، حتی شاید بتوان از روسیه در مسئله قفقاز جنوبی هم امتیازاتی گرفت اگر مقداری زرنگی کنیم!
 8. آیا برآوردی از قیمت هر فروند پهپاد شاهد ۱۳۶ وجود داره که بتوان با توجه به این آمار غیر رسمی ۲۴۰۰ فروندی، بصورت تقریبی تخمین زد که میتوان در برابر خرید مثلاً چند سوخو ۳۵ معاوضه ای صورت بگیره؟ به نظرم هیچ زمانی روابط نظامی ایران و روسیه اینقدر به هم نزدیک نشده حتی در زمان همکاری ما و روسها در سوریه! به احتمال بسیار زیاد الان میتوان با روسها بر روی خط تولید سوخو در ایران به توافقاتی رسید شاید این فرصت تکرار نشدنی باشه پس باید نهایت استفاده صورت بگیره سلاح در برابر سلاح و یا بهتر از اون خط تولید جنگنده
 9. درسته که قیمت هر پهپاد شاهد در برابر موشک های پدافندی بسیار پایینتره ولی در اصل باید به ارزش اهداف مورد حمله نسبت به قیمت مصرف موشک های پدافند توجه بشه. برای دفاع از اهداف استراتژیک استفاده از هر سلاحی توجیه پذیره. هزینه پایین پهپاد شاهد سودش برای مهاجم هست
 10. شتر سواری دولا دولا نمیشه وقتی وارد جنگ شدی اونم رو در روی قدرت رسانه ای غرب، در هر صورتی متهم خواهی شد حتی اگر تمام قوانین بین المللی رو هم رعایت کنی در هر صورتی مغضوب مردم اوکراین خواهی شد حتی اگر اونها رو از دایره اهدافت کنار بزاری! حمله به زیر ساختها لزوماً هدف قرار دادن مردم عادی نیست ولی طبیعتاً در جنگ خیرات پخش نمیکنن، در جنگ ایران و عراق هم ما به کرات و بصورت دائمی زیر ساخت های یکدیگر رو زیر آتش داشتیم چون کسی پیروز جنگ خواهد بود که زودتر ماشین اقتصادی طرف مقابل رو متوقف کنه، این قانون جنگ هست. روسها اگر بخوان به شیوه ابتدای جنگ اوکراین پیش برن کلاهشون پس معرکه است اما اگر به این منوال زیر ساخت های اساسی اوکراین رو نابود کنن احتمال موفقیتشون بسیار بالاست. دولت اوکراین در حال حاضر تنها مطالبه اش از اروپا و غرب تسلیحات است اما در صورتی که از نظر اقتصادی و انرژی و مایحتاج زیر فشار بره جنگ برایش بسیار سخت میشه و تامین خواسته هاش در این شرایط اروپا دشوار خواهد شد.
 11. هزار گرگ دور ایران رو گرفتن و فقط منتظر ضعیف شدن حکومت در ایران هستن و حالا توی این وضعیت و اختشاشات داخلی جرعت ابراز وجود و حتی اقدامات خرابکارانه و تجزیه طلبانه میکند. حساب نفوذی ها و تجزیه طلب هایی که خودشونو قاطی مردم عادی کردند جداست ولی اون فریب خوردگان و ساده اندیشان داخلی که له له کنان سرخوش از تضعیف حکومت هستند نمیدونند که در صورت براندازی و تجزیه کشور چه سرنوشت شومی در انتظار خود و خانوادهاشون هست. بهتره حوادث تلخ سقوط خرمشهر و شهر های مرزی رو بازخوانی کنند تا بدونند که در جنگ نه هم کیشی و نه هم نژادی نمیتوانند ذره ای امنیت نوامیسشون رو حفظ کند و تنها حافظ نوامیس هم وطنی است.
 12. صدای موتور راکت بسیار بالاست و همچنین صدای ناشی از برخورد هوای محیط با کلاهک موشک در سرعت های مافوق صوت موشک. اول باید دید از لحاظ علمی و عملی فیلتر کردن تمام فرکانس های صوتی تولیدی خود موشک و محیط بجز صدای پهپاد قابل انجام هست؟ و دوم آیا از نظر اقتصادی طراحی و ساخت یک سیکر اینچنینی برای مقابله با یک سلاح خاص با کاربرد محدود به صرفه است. باید این موارد بررسی بشه
 13. فکر کنم صدای موتور خود موشک آنقدر زیاد باشه که کلاً صدای پهپاد شاهد تو اون صدا گُم بشه.
 14. به شرط اینکه مثل حملات اخیر به تروریست های مقیم اقلیم اول با حملات محدود بهشون گرای فرار و تخلیه ندیم و بعد آتش سنگین روی مقرهای خالی بریزیم! این چه سیستمه آخه. حملات باید با غافلگیری کامل و غیر قابل پیشبینی باشه و اون هم در زمان اداری که اکثریت نیروهاشون در جایگاه ها و مراکز آموزشی نظامیشون حاضر باشن و به سنگین ترین وجه و در کوتاه ترین زمان که هیچ فرصتی برای فرار یا پناه گرفتن نداشته باشن. حالا اقلیم باشه یا آلبانی یا هر جای دیگه
 15. مشکل اینه که روسها این جنگ رو هنوز عملیات ویژه نظامی در مناطق شرقی و جنوبی که قصد الحاقشو دارن میدونن و نه یک جنگ تمام عیار با کل کشور اوکراین! به همین خاطر از حمله به سایر مناطق اوکراین و حمله به زیر ساخت ها و امکانات حیاتی و پایتخت اوکراین دوری میکنن و تا حالا هم تقریباً به این عقیدشون پایبند بودن و حملات رو تقریباً به مناطق مذکور محدود کردن! اگر روسها به این نتیجه برسن که باید جنگ تمام عیار رو بصورت رسمی با اوکراین اعلام کنن فکر کنم روند حملاتشون با اوضاع حال حاضر بسیار متفاوت خواهد بود و زیر ساخت های اوکراین رو به شدت زیر حملات خود خواهند گرفت.