worior

Administrators
 • تعداد محتوا

  8,568
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  100

worior آخرین امتیاز شما در روز 3 مهر

worior شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

25,006 نشان بصیرت

درباره worior

 • رتبه حساب کاربری
  ارتشبد

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Interests
  ...،«و در شگفتم از متکبری که دیروز نطفه بود و فردا مردار، امیرالمومنین(ع)»،...

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

78,621 نمایش های پروفایل
 1. پهپادها رو بصورت 6 تایی میشه فرستاد+یک عددISR که میشه هدایت بوسیله دو نفر و هدایت هم به شکل عزیمت خودکار به محدوده هدف هست. از اونجایی که هر پهپاد رو یک نفر باید کنترل کنه و بزنه به هدف، بنابراین تعداد منوط به نفرات دارای کنترلر هست که معمولا یک نفر هست. سوییچبلید رو گفتن یک کنترلر 10 پهپاد ولی صحیح به نظر نمیرسه.
 2. بهش میگن قابلیت سنسور به شوتر S2S پهپادهای انتحاری هرچه باشند از نظر ISR محدود هستن و اگر امکانات کشف و شناسایی که لازمه اش مخابرات برد بلند و ماهواره ای و همچنین سنسورهای پیشرفته و گرانقیمت هست رو ببریم روی تک تک این پهپادها هزینه هاش سر به فلک میگذاره. برای نمونه هارپی از 1.5 تا 6 میلیون دلار قیمت گذاری شده.
 3. این مواردی که گفتید همه اش یکی هست اما در بازه زمانی بسیار طولانی. این داستان مقاطع مختلف داره و یه اتفاق نیست که نتیجه گیری و تموم بشه. - قبل از انقلاب. - دفاع مقدس. - فروپاشی شوروی. - دوره اصلاحات. - دوره احمدی نژادیون. - برجام و ... من این رو بعنوان یه ایده مطرح میکنم واسه یه گوشه از اتفاقات محتمل. بعد از فروپاشی شوروی اقمار این کشور بمب ها و موشک ها و تجهیزات تولیدی و حتی دانشمندان هسته ای رو میفروختن،... و البته ما ایرانخودرویی داریم که موتور از آلمان میاره قطعات از چین و فرانسه و میگه خودروی ملی تولید کردم و ...
 4. مقدم بر این موضوع : (برنامه هسته ای رو از ادامه تهدیدات جنگ و ضعف شدید نظامی ایران بعد از جنگ و آموزه ها و تجارب اون دوره بخصوص جنگ سرد در نظر بگیرید) برنامه هسته ای، در توقف و از سرگیری مذاکرات، حدود 25 سال زمان داد تا ایران از اسکاد خریدن با دقت 500 متر برسه به تولید انبوه موشک سوخت جامد میانبرد در تعداد بسیار زیاد. برنامه هسته ای از نظر راهبردی بیشتر کارکرد زمان سازی برای توسعه سایر برنامه های دفاعی داشته، غرب در این مدت کلا مشغول برنامه هسته ای بوده و برنامه موشکی بدون مانع پیش رفته. به نحوی که در حال حاضر حتی از بین بردن داوطلبانه این برنامه هم آسیب خاصی به امنیت نظامی کشور بخصوص حدود و مرزها نمیزنه و احتمال یه جنگ نظامی با حضور نیروی زمینی دشمن تقریبا به صفر رسیده و دشمن هم از هیچ جنگ هوایی نمیتونه بدون خسارت سنگین عبور کنه. در سالهای اینده برنامه هسته ای بیشتر برای ما آسیب هست اگر به تولید بمب ختم نشه.
 5. خود زلینسکی هم تهدید کرده، اینا اگر اینقدر توانایی دارن چرا موسکو رو نمیزنن؟! ظاهرا در دنیا خیلی ضعیف و ابله به نمایش در اومدیم که هر کسی میتونه جرات این اظهار نظر رو به خودش بده که به ما باید حمله نظامی کرد!!.. صدور این پهپادها برای ما از جهاتی بد و از جهاتی خوب هم هست، بخصوص از این منظر که ما سالها بخاطر صلح دوستی و قاعده عدم تجاوز جنگی راه ننداختیم و کسی از قدرت نظامی ما آگاهی نداره و به همین خاطر از نظر نظامی هدفی ساده و دستیافتنی به نظر میرسیم، مثلا همیشه تبلیغ میشه که موشکهامون بسیار خطا دارند جنگنده هامون واسه 550 سال پیش هستند و ... به نظرم باید حدود 400 تا 600 موشک میانبرد به روسیه بدیم اینطوری میتونیم یه تهدید های روی میز رو در چشم دنیا بصورت عملی غیر ممکن نشون بدیم! البته عوارضی هم داره که خیلی قدرتمند بودن هم باعث میشه اتحادیه های بزرگتری علیه مون شکل بگیره....
 6. این رو در نظر داشته باشید که روسیه هیچ وقت در عمل واقعا حمله نکرده و در عمل اونی که داره دفاع میکنه روسیه است علیرغم اینکه یک ارتش تهاجمی داره! اکراین عقب کشید و روسها بسیاری از مناطق رو بجز ماریوپل و چند نقطه دیگه با درگیری کمی گرفتند، و الان داره بهشون حمله میشه(بازپسگیری) و بیشتر خسارت رو از ناحیه دفاع دادن تا حمله. اما: اینکه چرا روسیه نمیتونه حمله ای ترکیب بده پدافند قدرتمند و پرتعداد اکراین هست، 75 واحد بوک و بیش از 150 واحد استرلا و 100 لانچر اس 300 دارند که به اینها باید اسپاید، ایریس تی و نسمز رو اضافه کنید دوشپرتابها بماند! آیا میشه در برابر نیرویی که زیر چتر این تعداد پدافند با کمک اطلاعاتی ناتو داره عملیات میکنه حمله هوایی کرد؟! بله با کروز و شاهد 136 !! بنابراین بهتره به اکراین زمین داد و در مناطقی که پدافندی نیست مورد هدف قرارشون داد... البته همه این موارد بالا بستگی به این داره که روسها واقعا تاکتیک خاصی اتخاذ کرده باشن و عقب نشینی از روی ناتوانی نبوده باشه.
 7. کریمه مثل بطری هست و خرسون مثل کیسه، اگر اکراین به خرسون وارد بشه دیگه نمیتونه بیاد بیرون، یعنی روسیه اجازه خروج نمیده،...
 8. بالاخره اونچیزی که منتظرش بودم رخ داد: حمله به سواستوپل با استفاده از قایق انتحاری بوده، و قایق ها هم به نظر از استارلینک استفاده کردن،... ببینیم عملیات ضد ماهواره توسط روسها به اجرا گذاشته میشه یا خیر.
 9. ولی اینکه این ایده کارآمد باشه نظری ندارم
 10. چین از حمله فعلی روسیه بخصوص تداومش به حوزه ناتو بشدت متضرر میشه. اروپایی ها بازار بزرگتر و پرسود تری واسه چین دارند، از طرفی مالک بسیاری از شرکت های معروف اروپایی همین چینی ها وهندی ها هستن... یه مثالش که قبلا در استاتوس گفتم کراوس مافی آلمان هست که تولید کننده همین گپارد های مستقر در اکراینه و چین مالک اصلیش هست. چینی حتی چندین بندر مهم اروپایی رو هم خریدن و اداره میکنن! چین و هند بدلیل منافع زیادی که در اروپا دارند از طرفی وابستگی به منابع انرژی خاورمیانه، سعی میکنند از پلن های روسیه پرهیز کنند. در مورد جنگیدن بلد نبودن هم موافقم. اینا اول انجام میدن بعدا تصمیم میگیرن!
 11. ما هیچ ما نگاه... ما از عهده همین آشغالای موجود بر نمیایم. روسیه تو همین هفته یه سوخوی 34 یه سوخوی 30 و یه 25 رو با نقص فنی از دست داده. یعنی نتونستن جنگنده سالم و سرپا نگهدارند. ما که یه مشتری محدود هستیم تو زمان جنگ میخواهیم چطور جنگنده هامون رو حفظ کنیم؟! یحتمل شاهد سرنشین دار
 12. نیروی هوایی روسیه باید تغییر کنه و دو دوره رو طی نکرده، یکی دوره حملات دقیق دهه 90 و بعد دوره فراگیر شدن فناوری پنهانکاری و رادار گریزی... روسیه از نظر تکنولوژی همه چیز داره و تو این مسیر اقدام کرده ولی از نظر عملیاتی تو دهه 70 میلادی مونده! چون از نظر اقتصادی امکان جنگ دقیق رو نداره اونم تو مقیاس اکراین و تو این زمینه هم انتخابهای غلطی داره. شاهد چیزی نیست که روسیه نتونه بسازه، اینکه نساختن دلیلش این بوده که درس خوندن رو تا شب امتحان که هیچ تو خود امتحان هم نفهمیدن و دارن از ایران تقلبی میگیرن اونم نه پاسخ همه سوالات رو. برخی سیستم ها تغییر رو میفهمن نیاز رو حس میکنند اما زمانی اقدام میکنند که تیغ روی گلوشون باشه. چین برای روسیه همه جور مهماتی رو بصورت انبوه و ارزان داره.
 13. 7 تن بار ... 28 عد fab250 بار شده بر روی سوخوی هندی. اما.... روسها قابلیت عظیم بمباران هواییشون رو بواسط پدافند مجهز اکراین از دست دادن. و الان کارهایی که با شکست دیوار صوتی رو شهر ها و پودر کردن اهداف میتونن انجام بدن رو سپردن به شاهد 136 با 20 کیلو سرجنگی البته از نظر وحشت یکسان! ولی تاثیر گذاری ... یک دلیلش اینه که هزینه بمباران رو باید با تعداد پرواز موفق جنگنده و خلبان تقسیم کرد. و راه درست اینه که بمب ها بصورت دور ایستا پرتاب بشن. اما بمباران دقیق هم هزینه داره و روسها هم به اندازه اکراین مهمات هدایت دقیق برد بلند جنگنده پرتاب ندارن. یه مقایسه: هر بمب اسپایس 1000 در سال 2011 واسه یونان حدود 480 هزار دلار خرج برداشته، اون زمان 100 میلیون یورو دادن و 300 بمب خریدن. برای اسراییل البته ممکنه یک سوم در بیاد. ولی بازم زیاده. کیت جی دم بین 18 تا 30 هزار دلار قیمت داره. گفتن اما سندی ارائه ندادن! که توان روسیه برای ساخت کروزی مثل خا 101 حدودا سالی 36 فروند بوده. و الان همه میدونیم که در مقیاس اکراین 4 تا 5 هزار بمب هدایت دقیق 500 کیلویی یه رقم ناکافی هست. روسیه برای از بین بردن پدافند و کنترل آسمان اکراین هر چی موشک کروز بیشتر میریزه کمتر نتیجه میگیره. نیروی هوایی روسیه مغلوب هست.