aminf14

Editorial Board
 • تعداد محتوا

  837
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  5

aminf14 آخرین امتیاز شما در روز 25 شهریور

aminf14 شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

2,331 نشان شجاعت

درباره aminf14

 • رتبه حساب کاربری
  ستوان سوم

Contact Methods

 • Website URL
  https://t.me/the_worldoffantasy
 • Yahoo
  https://redmag.ir/author/amin/

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

53,306 نمایش های پروفایل
 1. بزار به هر چند نقطه میخوان حمله کنن، در برگشت وطنشون دیدن داره البته اگه وطنی مونده باشه
 2. و این سوال پاسخ داده نشد که اینهمه هزینه در مقابل چی بود؟ ما که در واقع به سمت استفاده از بمب هسته ای نرفتیم. چه چیزی به دست آوردیم. شاید همین ها باید ما رو به این نتیجه برسونه که دیگه دوران این مدیریت شعاری بسه و باید اینقدر قوی باشیم که در لفافه کارمونو پیش ببریم طوری که دشمن خودش مشتاق همکاری با ما باشه و با پنبه سر ببریم طرف مقابلو. ورای ایراداتی که به ترکیه وارد میدونم ولی شرایط ترکیه رو در نظر بگیرید نهایت کاری که ایالات متحده در مقابل این کشور کرد این بود که بهش اف 35 نده ولی توان فراتر رفتن از اون رو نداره. دشمن ضعف مارو میدونه که نه دفاع بلدیم و نه بدلی و فقط هی ضربه می خوریم. در این موقع باید رویکرد رو عوض کرد. واقعیت الانمون اینه که ما کشوری هستیم که درآمدمون از طریق خام فروشی به دست میاد و اون رو خرج واردات می کنیم که مارو به کشور مصرف کننده کالاهایی کشورهایی کرده که شعار نابودی شون رو می دیم. تا این چرخه نشکنه نمی تونیم قاعده بازی رو تغییر بدیم. الان شرایط ما درست شبیه شرایط عراق بعد از نبرد اول خلیج پارسه.
 3. دموکرات ها سیاستمدار قدری و کاریزماتیکی ندارن که بتونن دورش جمع شن. هیلاری که آزموده را آزمودن خطاست، بایدن فاقد کاریزماست، سندرز که پیر و دچار بیماری مزمنه. شاید راه حل برگشت به باراک اوباما باهوش و تا حدود زیادی محبوب باشه چه در قامت ریاست جمهوری و چه معاون. مورد بعدی اینکه دموکرات 4 ساله حکومت رو وا دادن و رزومه ای ندارن و بجز گفتمان سلبی چیزی از دستشون نمیاد. ترامپ از نظر جنبه اقتصادی تا حدود زیادی موفق بوده به وعده هایی که داده حدودی عمل کرده یکی از مهم ترین دشمنانشو در خاورمیانه اونهم با کمترین واکنشی ترور کرده توافق صلح بین اسرائیل و دو کشور عربی رو با بهترین شکل ممکن صورت داده با کره شمالی و رهبرش رفتار خوار کننده ای داشته رقابت با همچین فردی که پوپولیست، شومن و بسیار لفاظ هست، خیلی سخته و فردی رو میخواد که از خودش قویتر و باهوش تر باشه.
 4. این موارد خیلی تکرار شده، کمی باید دیدمون رو متفاوت کنیم. ما در این ماجرا هم از نظر مالی و دیپلماسی خیلی زیان دیدیم هم بشدت محدود شدیم؟ چقدر فرق بین ما بود و قذافی که کلهم اجمعین توانایی هسته ایشو بار کشتی کرد؟ چقدر در این ماجرا ما هزینه کردیم؟ چقدر برداشت کردیم؟ چقدر خودمون ماجرا رو کش دادیم. حتی اگه هسته ای نبود حقوق بشر یا فلان مسئله باز بولد میشد، رویه دوگانه ما نتیجه اش این شد که شد. ما زمانی میتونستیم به سمت انرژی هسته ای یا بمب هسته ای بریم. از موقعی که روی ما زوم شد واقعا بهاش خیلی گزاف شد. خب راهکار ما چی بود؟ محدودیت رو قبول کنیم ولی در کارش به جدل لفظی ادامه بدیم این بدترین سیاست ممکن بود. یعنی با دست خودمون بگیم ما الان دسته محدودیم و قوی نیستیم ولی قوی بشیم پدرتونو در میاریم و این هدف رو پیشاپیش روی موشک نوشتیم. این یعنی ما در عمل انعطاف نشون دادیم ولی در شعار سرسخت بودیم. هزینه دادیم، محدودم شدیم، در دنیاهم شهرت ما از طالبان بدتر شد. خب ما که هم کتک رو خوردیم هم پیاز و هم جریمه رو دادیم در نهایت پس راه حل چیه؟ راه حل اینه زمانی ما می تونیم کم کم مسیر خودمونو پیش ببریم که در دنیا به عنوان یک تهدید نبایم، هر تحرک ما تیتر یک اخبار دنیا نشه، برای عالم و آدم در شعار شاخ و شونه نکشیم. اصلا در ادامه دولت ریاست اصلاحات می گفتیم ما مطلقا نیازی به بمب هسته ای نداریم و تماما به سمت انعطاف می رفتیم( البته نه در مسائل اساسی به مانند اسرائیل و...) . حداقلش این می بود سرمایه گذاری خارجی می داشتیم، نیروی نظامی مدرن با تاکید بر نیروی هوایی قوی می داشتیم، متحدین قوی پیدا می کردیم و اونوقتی که جای پامونو محکم کردیم کم کم به سمت تفاوت می رفتیم. عین ترکیه ، عین روسیه که بعد شوروی کم کم خودشو احیا کرد. الان تا زمانی که ما در کشور دو دسته باشیم، چپ مذاکره کنه، راست زیر آبشو بزنه و راست کوتاه نیاد و چپ سیگنال مذاکره نشون بده شرایط همینه. باید مسئله رو عینی و واضح دید و به سمت راه حل جامع و دقیق رفت. دو گانگی در شعار و عمل مارو نابود کرده و بشدت منزوی. واقعا دوره اینکه در مذاکره حرف های فلسفی بزنیم و یا بعدا ترامپ تحریم کنه و ما با جوگیری فقط محکوم کنیم و در توییتر مطلب بزاریم گذاشته. فعلا باید از درون خودمونو ترمیم کنیم چون توپ توی زمین ماست و بشدت تحت فشاریم و زمان به زیان ما در حال گذره...
 5. تکلیف مشخص بود. به همون سمتی می رفتیم که رهبر کره شمالیش با نامه های عاشقانه و پر احساسش به ترامپ رفت. مشکل داشتن یا نداشتن بمب اتم نیست. مشکل اینه دست ما خالیه و دشمن از موفق نبودن روند توسعه کشور و وزن پایین بین المللی ما نهایت سو استفاده رو می کنه.
 6. سلام موافقم با فرمایش شما دوستان در این زمینه نظر دادن و فکر کنم نیازی به حرف من نباشه فقط رجوع میکنم به بحث تعهد / تخصص و اینکه دست اندرکاران سالهاست چشم بر مقوله ای به نام تخصص بسته اند. حال رویه شون چه نسبتی با تعهد لازم برای یک کار داره بماند...
 7. در ماجرای بهار عربی/ بیداری اسلامی مسئولین ما خیلی در فاز عجیبی حضور داشتند و این حرکات رو یه خیزش عظیم می دونستن و فکر نمی کردن این آتش فرو بشینه. در مورد بحرین نقطه اوج این توهم بود چنانچه در اخبار از تظاهرات چند میلیونی مردم بحرین می گفتند بدون اینکه بدونن جمعیت بحرین 1 میلیون نفره. این فاصله سیاستگذاران ما با واقعیت و در نتیجه استفاده حداقلی از فرصت هاست.
 8. من جامعه اعراب رو بین دو نگاه افراط و تفریط می بینم افراط از دریچه اندیشه ای داعش وار که اگه اسرائیل به دستشون بیفته فلان میکنن و بهمان ( تا قبل از پایان نبرد یوم کیپور) و تفریط در سایه سرخوردگی و شکست های پیاپی از اسرائیل در سایه دست برتر اسرائیل و خیانت عمال خود فروخته. کتاب سرگذشت فلسطین اکرم زعیتر که ترجمه مرحوم علی اکبر هاشمی رفسنجانی است، به نظر کتابی جالب برای به رخ کشیدن این تضاد اعراب در افراط و تفریط.
 9. موافقم نه تنها بقول شما خوشگل نمیشن بلکه بدنام هم میشن عین مصر، اردن و لبنان، دست کشیدن از قدس و به فراموشی سپردن فلسطینیان رو هیچ جوره نمیشه توجیه کرد. ترامپ این رو جز رزومه اش می زاره ولی برای اعراب این ماجرا عایدی نداره برای اسرائیل که منفعت محضه.
 10. در برابر اسرائیل، اینا مرد باشن تا ترامپ و کوشنر به داد اسرائیل برسن بر باد رفته ولی اون جنمشو ندارن و همینه اسرائیل بهشون زور میگه و به دریوزگی افتادن اسرائیل میاد زنهاشو هم آموزش نظامی میده اینا افتخار میکنن که کشور خودشونو خلع سلاح کنن یا در تسلیم خودشون پیشقدم شن یا هزینه شو بدن اینا حتی ورای فکر ترامپ هست...
 11. براساس نظم تاپیک پیش میرم و قرار نیست زمین و اسمونو به هم بدوزم، از نیاز نیروی هوایی حرف می زنیم و لزومی نداره حرف های ما تازه باشه، همین حرفایی که زده شده بهش عمل باشه عالیه. ریختن پول در حلق پاکستانی ها و سرعت دادن به برنامه جی اف 17 چه افتخاری داره؟ جی اف 17 که در مقابل رقبا حرفی برای گفتن نداره.
 12. عربستان که تسلیم شده در مقابل اسرائیل حرفی برای گفتن نداره. حتی هزینه این تحقیر رو بر عهده گرفته جنگ جنگ اونهاست . بازنده خود اونهان. دیگه بعد این از هویت عربی - اسلامی چی میمونه براشون؟ ایران جز کشورهای پیشرو و صاحب نظر در منطقه است اسرائیل ایران رو به عنوان می شناسه نه این مشتی جنون رو... پیشهاد مقاومته تا زمان تشکیل دو کشور و یا هر فرد ساکن در فلسطین اعم از فلسطینی یا اسرائیلی یک رای اعراب با اسرائیل در جنگ هم باشن ایالات متحده مجبوره با اونها کنار بیاد اگه طرف اعراب روسیه یا چی یا ابرقدرت بود با تسلیم توجیهی داشت، کلهم اجمعین اسرائیل به اندازه استان کرمانشاه نیست و اگه بخوان در محاصره اعرابه البته اگه بخوان و ترسو نباشن
 13. نمیشه در تمامی تاپیک یه سری حرف مشترک و تکراری زد، ما باید نظم رو یاد بگیریم که هرچیزی رو به جای خودش بگیم، بجز این باشه اغتشاش ذهنی و همچنین بی نظمی تاپیک های مختلف رو به دنبال داره. الان حرف در نیروی هواییه و لاغیر و به نظرم بهترین گزینه موجود سوخو30/سوخو 35 تا به نقشش که کمک به حفاظت از آسمان ایران و نه نقش سوپرمن در نجات مملکت رنگ واقعیت ببخشه. با پول 30 فروند جی 17 میشه خیلی پروژه جنگنده های مشتق شده از اف 5 رو پیش برد، چندام قدرتمندم نیست این جی اف 17 و هزیه اش هم خیلی کمتر از جی 10 و سوخو 30 نیست با کارکردی بسیار پایین تر و. ..
 14. نمی تونی بدون منفی بافی در بحثی شرکت کنی؟ تاپیک نیروی هوایی و متمرکز بر این بحثه . نمیشه در اینجا در باب نجات اقتصاد و فرهنگ و... گفت. هر چیزی به جا و تاپیک خودش برادر گرامی. نابود میشیم یا نمیشیم لااقل در اون حالت امارات که قدر یه استان ماهم نیست برامون رجز نمیخونه. انتظار که نمیره با خرید 200 فروند سوخو30 تموم مشکلات مملکتمون حل شه و بر تمام دنیا غلبه پیدا کنیم. میره؟
 15. خیلی از مسئولین نیروی هوایی باید پاپیش بگذارند و از اونهم از طریق بالاترین نهاد ممکن ... باید تفکرات تغییر کنه با رویه کنونی مقصد ما فقط بیراهه است...