aminf14

Editorial Board
 • تعداد محتوا

  688
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  2

aminf14 آخرین امتیاز شما در روز 16 خرداد

aminf14 شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

1,990 نشان شجاعت

درباره aminf14

 • رتبه حساب کاربری
  استوار یکم

Contact Methods

 • Website URL
  https://t.me/the_worldoffantasy
 • Yahoo
  https://redmag.ir/author/amin/

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

45,787 نمایش های پروفایل
 1. والا من اون زمان عضو سایت نبودم و فقط مطالبو دنبال می کردم. ولی یادمه در گفتگو با بعضی دوستانم در سال 84-85 خیلی نوستالژی اخوان المسلمین داشتند و به طنز بهشون گفتم بزار این اخوانتون سر کار میاد و می بینیم کلاهشون پشمی نداره ( واقعا بهار عربی رو پیش بینی نمی کردم ) ولی شوخی روززگار اینطور شد. در مورد عراق و سوریه یکی دوتا راهکار هست که نمیدونم چرا ایران به سمتش نمیره؟
 2. در مورد عراق سوریه اینکه از سقوط کامل سوریه و عراق به ای شرایط رسیدیم خوبه حرف بنده اینه منافع ما هم تامین بشه و صرفا در حد رضایت از حفظ تمامیت ارضی سوریه و عراق نباشه در مورد موارد اقتصادی که بیان کردید به نظر بنده ایراد اساسی و تاریخی تره که شاید نشه در موردش گفتگو کرد.
 3. در مورد اول 100% بین تسلیم و این رویه معیوب راه هست؟ رویه ما این بوده عراق و سوریه رو از چنگال تروریسم در بیاریم و اونوقت خیلی از عراقی ها گرای سردار سلیمانی رو به دشمن بدن و همچنین در اعتراضات پرچم ایران رو آتیش زده و خواستار رفتن ایران از عراق بشن. بله میتونیم فقط دوست زمان سختی نباشیم و با چشم باز مشارکت داشته باشیم. مثلا این سوخو 25 که به عراق دادیم رو بعد رفع نیازشون به ما پس دادن؟ سود اقتصادی شون نصیب ما شد یا ترکیه و ایالات متحده؟ چیزی نیست طوری که حتی احزاب شیعه هم کسی تامین کننده منافع ما نیست. ما بذر کاشتیم بشار اسد درو کرده. خون تکاوران ما سوریه رو سیراب کرد ولی شک نکنید ماجرا تموم شه همون دیکتاتوری بدون مشارکت مردم و بدون تلاشی در مقابل طمع و چنگال اسرائیل ادامه پیدا میکنه. اتفاقا باید معقول باشیم و بدون محاسبه سود هزینه نکنیم و همچنین بیش از حد روی متحدینمون حساب نکنیم. از همه مهم تر کم کم سطح مداخلاتمون در کشورهای عرب زبان رو کم کنیم چون ما دستمونو تا آرنج در عسل کنیم و در دهانشون فرو کنیم، دستمونو گاز می گیرن. یه ضرب المثل لکی در مورد کشورهای عرب زبان صادقه و کل منظورمو میرسونه حیف نمیشه اینجا بیانش کرد، حالا مودبانه اش خطاب به اعراب اینه: خوشی تون با ایالات متحده و ابوناجی و در زمان خوشی برای ما شاخ و شونه می کشید ولی موقع سختی ها به یاد ما و برادری مون می افتید. ما یه زمانی هی می گفتیم اخوان المسلمین در مصر به قدرت برسه فلان میشه بهمان میشه و برادری رو به دنیای اسلام بر میگردونه. این مرسی ملعون و اطرافیانش طوری رفتار کردند واقعا روح جمال مبارک شاد شد . در مورد حماس هم به همچنین.
 4. توی سوریه و عراق نیرو تربیت کنیم؟ اسد نمیتونه تربیت کنه که هزینه هاش گردن ما نیفته؟ جدای از این اسد از حزب بعث و لاییکه و انتظار اینکه حزب الله دوم یا سوم باشه معقول نیست. در عراق هم که سر نخواستن ما دعواست.
 5. کلا یا صرفا از نظر قدرت اقتصادی؟ سالها پیش اظهار نظری از ژاپنی ها شنیدم که همین قدرت اقتصادی چین رو به سخره گرفتند که رشد اقتصادی و تولید ناخالص ملی بالای چین به کنار ولی نمیتوان تضاد طبقاتی عظیم و سیل جمعیت کارگری با روزی یک دلار رو نادیده گرفت. تازه این جنبه مالیه. چین از نظر داشتن متحد قوی که نداره، زبان بین المللی، گرایش به مارکسیستم، نبود دموکراسی، کشمکش طولانی با تایوان و خیلی مسائل مشکل داره و نمیشه اون رو برای سالها بعد قویترین ابر قدرت در نظر گرفت.
 6. این نظر شاذ تز حسین شریعتمداری ( و ریشه اش نظر کس دیگه ای که گفتنی نیست) بود و اگه از طرف نیروهای مقابلش به کار گرفته شد برای خلع سلاح ایشون بود تا این ادعاهای دانای کل و صد من یه غاز همیشگی رو کنار بزاره. ورای اینا این استدلال غلطی است که طرف مقابل ما از چیزی بد گفت دلیل بر حقانیت اون منظور ما نیست. در مورد چین و روسیه هم سابقه برخورد این کشورها با کشورهای مثلا متحدشون چیزی بیشتر از یک مستعمره نبوده و در این قرارداد هم همین انتظار میره.
 7. یه تحلیل منصفانه و گسترده خیلی جنبه ها از میلیتاریسم، مسائلی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و جامعه شناختی و حتی روان شناسی و رسانه رو در بر می گیره. اگه جنبه ای حذف شه و در نظر گرفته نشه در درازمدت باعث کج روی و تنگ نظری و نگاه غل و اگه بیش از حد جنبه بولد شه و توازن بین عامل دخیل در یک پژوهش و نظر وجود نداشته باشه همین اتفاق رخ میده مثل تاکید بیش از حد روی مسائل مالی یا حذف نااگاهانه این عامل؛ تنگ نظری و تصفیه حساب های سیاسی و یا در مقابلش خوش بینی های مفرط. اینها مجموعه عواملی اند که باعث میشن به عوان مثال اسرائیل نبردی سرنوشت ساز مثل نبرد شش روزه رو برنده بشه یا ما در این جریان آسیب ببینیم چون اصرار داشتیم عواملی رو در نظر بگیریم و مواردی رو حذف کنیم. در ای مجموعه اتفاقات ریز و درشت در این چند رزه باید این اتفاقات رو بدون ترس از چند جنبه بررسی و برای اون بدون ناامیدی دنبال راه حل بود چون عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمیشه.
 8. روسیه یه سری زد و بندهای پشت پرده با اسرائیل داره و از اول هم به نظر برسه نقشه شون همین بود حالا در قالب زد و بندهای دو کشوری ( اسرائیل - روسیه ، اسرائیل - ایالات متحده) عین بلایی که در تقسیم سهم دریای خزر بر سر ایران آوردن. ولی خب این همه ماجرا نیست چون همه کارت های بازی در دستان اونها نیست.
 9. مقداری از شرایط هم به میزان آموزش و هماهنگی بین اجزا مربوط می شود، وقتی این آموزش و هماهنگی وجود نداشته باشد که سوریه در اون سابقه خوبی نداره؛ می شود سرکوب پدافند هوایی در دره بقاع. اگر وجود نداشته باشد تجربه ای موفق به مانند پدافند قدرتمند و موفق مصر در مقابل نیروی هوایی قدرتمند اسرائیل در شروع نبرد یوم کیپور
 10. وقتی با شما در یک بحث در مورد اعراب، من از نژاد پرست بودن اعراب حرف زدم و اینکه تیغشون فقط برای ایرانی جماعت می بره و در مقابل اسرائیل دم نمیزنن بنده رو به نژادپرستی متهم کردید ولی انگار نظر خود شما هم همینه که اعراب نژادپرستن و نه ایرانی و ما رفیق زمان سختی ایم ولی اونها نه. نمونه اش عراق و دیگر کشورهای عربی زبان من جمله گذشته و آینده همین بشار اسد. به نظرم باید به تدریج به سمت همون سیاستی بریم که گورباچف در قبال اروپای شرقی اتخاذ کرد نه کنار کشیدن چنان سریع که در لاک دفاعی قرار بگیریم و نه تکرار روند اشتباه گذشته در حمایت تمام قد از رفیقان نیمه راه!
 11. بهرحال هر انتخابی تاوانی دارد. ریشه این مشکل در غرور اول انقلاب و میل به شعار و صدور انقلاب بود و وقتی رفتار ما تحلیل شد نتیجه این شد شریکی بجز روسیه و چین برای ما نماند.
 12. وقتی از سر ناچاری و بسته شدن بازارهای جهانی بر روی ما به سمت قراردادی بریم و طرف قراردادم کشوری مارکسیستی باشه که در زمان مائو به گنجشک ها رحم نمی کردند باید ترسید.
 13. تولید جنگنده کوثر و مشتقات خانواده اف 5 رویه ای بوده که در طی 20 ساله تولیدش کند بوده ولی قرار نیست ما ناامید باشیم و به موازات خریدهای خوب هر زمان که اراده کنیم می تونیم مسیر درست رو تعریف و اجرایی کنیم و به نظر بنده مشکل در بودجه و... نیست مشکل در تعریف خواسته و جنبه رسانه ای - تبلیغاتی این خانواده است.
 14. هر مشتقی از جت اف 5 و در هر قالب کارکردی اعم از هواپیمای آموزشی یا هواپیمای سبک برای پشتیبانی نزدیک به کار میاد. اینقدر مشکل کمی در نیروی هوایی داریم که حتی 100 فروند از جنگنده هایی از نسل اف 5 جای هیچ جنگنده ای رو تنگ نکنه ولی مسئله تکامل و ارتقای این هواپیماست. در پست قبلی به مواردی اشاره ش از جمله ارتقای پیشرانه این هواپیما، به نظرم این هواپیا باید از نظر موشک های هوا به هوا و همچنین هوا به زمین تجهیز شه و راداری قدرتمند براش نصب شه و با این حساب بدنه هواپیما بزرگتر و با تعمهیداتی برای حمل سوخت بیشتر برد عملیاتی اش بیشتر میشه. اگر این تجهیز به تسلیحات به روز هوا به هوا و هوا به زمین، افزایش میزان تسلیحات حمل شده و برد عملیاتی و پیشرانه ای قدرتمند تامین بشه، میشه گفت کم کم این هواپیما در مسیر جی اف 17 قرار خواهد گرفت که از بلاک 1 تا 3 تغییرات چشمگیری را تجربه کرد.
 15. به نیاز چین واقفم ولی الان ایران تحت تحریمه و بعید میدونم چین همچین ریسکی کنه و دشمنی تمام قد ایالات متحده رو به جون بخره. همچین سرمایه گذاری موقعی میتونه رخ بده که چین از برگشت سرمایه اش مطمئن باشه.