aminf14

Editorial Board
 • تعداد محتوا

  395
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  1

aminf14 آخرین امتیاز شما در روز 6 اردیبهشت

aminf14 شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

1,231 نشان لیاقت

درباره aminf14

 • رتبه حساب کاربری
  گروهبان یکم

Contact Methods

 • Website URL
  https://redmag.ir/author/amin/

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

31,326 نمایش های پروفایل
 1. با سلام خدمت شما دوست گرامی. منم امیدوارم همین طور باشه و تیم منحوس نئوکان به رهبری ترامپ شرش از گردن دنیا کم شه ولی آیا این برنامه ریزی و اجرای صحیح امکانش وقوعش هست در ماه های آینده؟ به نظرم نه چندان چون سمت ما از نظر رفتار حرفه ای و جنگ رسانه ای حرف خاصی برای گفتن نداریم و همونطور که بالاتر عرض کردم بیشتر واکنشی عمل میکنیم تا با برنامه و پیش برنده.
 2. به نظرم اقدامات ایران در خاورمیانه چه در سوریه، عراق و... بیشتر در فرم مقابله ای و نه و پیشرو و تغییر دهنده قواعد بازی است. ایران در سوریه با کارشکنی روسیه اینقدر دست دست کرد که بلوای ادلب فراموش شد و کشور اینک ایمن و تثبیت شده عراق گرفتار آشوبی بدون دلیل شد. قبلا هم در مورد پلن های بی و سی بریتانیا و ایالات متحده عرض کرده بودم و با وجود قماربازی مثل ترامپ این امر شکل قمار خطرناکی رو به خود گرفت، قماری عینا مثل فیلم سگ را بجنان بری لوینسون در ایجاد یک بحران ساختگی ( آشوب عراق) و بعد از اون شهادت سردار سلیمانی و البته با انفعال عملی دموکرات ها تاکنون برای ترامپ شوی تبلیغاتی خوبی بوده. تنها ضعف ترامپ در این نقشه رفتار حماسی و بی نظیر مردمان ایران در پاسداشت قهرمان ملی شهید خود بود که می تونست منشا برکات فراوانی برای ایران بشه که....
 3. نیروهای غربی و در راس آنها ایالات متحده میهمان های ناخوانده ای هستند که جز با تشر و زور صاحب خانه بیرون نمی روند. سلیمانی و هم وطنانش کمک کردند که شر داعش از سر عراق کوتاه شود. شهادت سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس باید بیشتر از اینها مردمان عراق را به خود می آورد. رفتار مردمان عراق یادآور مردمان کوفه است که فرزدق در وصف شان به امام حسین گفت دلهایشان با توست ولی شمشیرهایشان بر علیه تو. این تظاهرات اقدامی خوب است ولی کافی نیست، نه تا زمانی که چکمه بیگانگان در کشور عراق است. باید بجنبند و با اقدامی عملی ( که البته با قوانین حمایت شود) بیگانگان را از کشورشان برانند تا هر روز به بهانه ای واهی فتنه ای راه نیندازند و با دلیلی سست باز به سمت عراق خودشان یا نیروی نیابتی آنها لشکرکشی نکنند . حزب الله و جنوب لبنان ( و حتی خیزش حماس در نوار غزه و انقلاب الجزایر) مثال خوبی از نتایج اینگونه اقدامات است که اگر اشغالگری و زور را تحمل نکنی و با آن بجنگی علی رغم خالی بودن دست و متقارن نبودن تکنولوژی باز شانس بالایی برای پیروزی و داشتن استقلال هست.
 4. این عملیات مشابه حمله موشکی آمریکایی ها به پایگاه سوری است. زدند که صرفا زده باشند و بگویند در دسترس اید و... . بقیه موارد جنگ رسانه ای طرف آمریکایی برای فراموشی شجاعت برای دست زدن به همچنین عملیاتی از سوی ایران و یا غلو نتایج برای مصرف داخلی از جانب رسانه های ما است.
 5. ورای همه این فرمایشات به نظرم چیزی که در این 10-15 ساله در کشمکش هسته ای ما با دول غربی تاثیر گذار بوده نگاه 0 و 100 ماست ما در موضوع هسته ای با دو دسته انسان روبرو بودیم: افرادی که هر نوع توافقی رو ننگ و تسلیم ایران بر می شمردند افرادی که توافق رو نشونه تعامل ایران و ورود به جامعه جهانی می دونند در اندیشه افراد دسته اول هیچ مسیری برای تعامل وجود ندارد و در اندیشه افراد دسته دوم هیچ مسیری برای زیرکی و بستن تفاهمی آبرومند وجود ندارد دسته اول هیچ انتقاد و راهکار مخالف را بر نمی تابند و سعی در پنهانکاری و بازگو کردن حقایق دسته دوم حتی متن مذاکرات و توافق را هم پنهان می کنند تا انتقادی نشود مشکل در کلی نگری است و اینکه مسائل رو مورد به مورد جمع نبندیم و همه رو با هم ببینیم و براش نسخه بپیچیم در صورتی که این فقط پاک کردن صورت مسئله است و نه حل آن. قبل از خروج از ان پی تی به نظرم احضار طرفداران غلبه فلسفه ما بر طرف غربی در مذاکرات و همچنین ارائه کنندگان برجام به عنوان فتح الفتوح است. باید از این دو دسته یک تایم لاین طلب کرد که چطور به این مسیر افتادید، ظاهر قضیه چی بود و در باطن چه عواملی باعث تن در دادن ما به نتیجه شد. باید ضعف ها را بررسی کرد و برای فاصله گرفتن از آنها نقشه کشید و امکانات را دید. در وضعیت موجود ما حتی نمی تونیم ارائه ای کامل در دفاع از انرژی صلح امیز هسته ای داشته باشیم دیگه خروج از ان پی تی و ساخت فلان چیز که مارو از کره شمالی منزوی تر می کنه پیشکش ( هرچند با توجه به خباثت طرف مقابل باید این گزینه را در نظر گرفت و حتی اجرا کرد). باید در ابتدا ما بتونیم قضیه هسته ای رو از قضیه ای انتخاباتی و برای کسب رای ارتقا داده و تبدیل به مسئله ای تخصصی با تیمی تخصصی و خبره کنیم. در هر دوره دو گروه در داخل انرژی همدیگر را خنثی کرده و ما در مقابل طرف مقابل عملا بی دفاع می مانیم. در حال حاضر به نظرم رویه در خروج تدریجی از برجام درست است و مصداق بارز قورباغه و عادت دادنش به آب داغ است. باید بتوانیم در کوتاه مدت، با تبلیغی درست از تبدیل ایران به لولویی دوباره جلوگیری کنیم تا بتوانیم در درازمدت ابزارهایی از نظر پیدا کردن متحدینی بین المللی، اقتصادی کارا ، ایجاد ابزارهای جدید بازدارندگی ( موشک خوبه ولی کافی نیست) به سطج قابل قبولی برسیم و اگه قراره در اینده به توافقی برسیم به توافقی دو طرفه و نه فعالیت های داوطلبانه برسیم و اگر قرار بر تقابل هست، باید چشم اسفندیار دشمن را پیدا کرده و از این طریق شرایطش را در منطقه خاورمیانه نامساعد کنیم.
 6. انگار این آمار کم کم به آمار عملیات خیره کننده اچ 3 نزدیک میشه و روز به روز دایره اش گسترده تر می شود. نابودی چندین جنگنده و بالگرد، نابودی تمام پهپادهای روی زمین، الان هم 134 کشته و چند صد زخمی. به شخصه امیدوارم این آمار واقعی باشد هرچند تقاص قطره ای خونی از دو فرمانده شهید نیست ولی مقداری این نوع اطلاع رسانی بخصوص اینکه فاقد منابع استنادی است و همچنین تاریخ این نوع سخن ها، کمی نامناسب است. ذکر تلفات و خسارت بدون ردیف کردن تصاویر و فیلم و دیگر مستندات نمی تواند بجز برد محدود داخلی در زمانی کوتاه اثری دیگری داشته باشد. از این رو شاید بهتر باشد فعلا سیاست سکوت در پیش گیریم تا زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تا اگر تلفات و خسارتی در این حد واقعا وجود داشت در زمانی مطرح شود که رسانه های قدرتمند نئوکان فرصتی برای لاپوشانی و ماست مالی نداشته باشند و یا با ایجاد فتنه ای دیگر التهاب این جریان را نپوشانند.
 7. کور دو بار عصای خود را گم نمی کند . بعد از بی وفایی سه کشور اروپایی در زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، ایشان هم تهدید به خروج از NPT کردند. این بار اما با عدم تعهد ایالات متحده و کشورهای اروپایی گزینه خروج از NPT و یا حداقل عمل نکردن به مفاد آن و تعامل هسته ای بسیار محتمل به نظر می رسد. با از میان رفتن احتمال تفاهم و تعامل، تقابل تنها راه باقیمانده است. اگر چه تقابل بازی باخت - باخت برای تمام طرفین در این مناقشه است ولی ایران با کارشکنی کشورهای مقابل عملا به این سو سوق داده شده و فعلا چاره ای جز طی طریق مسیر جاری تا انتخابات سال 2020 ندارد.
 8. برجام و داستان مذاکره هسته ای یکی از تلخ ترین داستان های معاصر است. داستانی با بازندگان مختلف. بزرگترین بازنده شاید نئوکان ها باشند، دسته ای خشک مغز و افراطی که تعامل و همزیستی را در جهان خشکاندند. برجام تفاهمی بود که نقاط قوت و ضعف خود را داشت، برجام بر مبنای خوش بینی طرف ایرانی و احتیاط و زیرکی طرف غربی بسته شده بود. نقطه قوت آن احترام به طرف ایرانی، گسترش رشد ایرانیان در زمینه های مختلف و بازگشت به جامعه جهانی بود به گونه ای که از نظر اقتصاد و امور بین الملل تبدیل به قدرتی مستقل شوند. دموکرات های آمریکایی بهانه هایی را تبدیل به سدی برای اجرایی شدن کامل برجام کردند و در ادامه همین رویه نئوکان ها ضربه ای نهایی را وارد کردند. این مسئله در کوتاه مدت ضرر و یاس را متوجه ایران خواهد کرد ولی در درازمدت هر طرفی مثل ایران را خالی از حس اعتماد به غرب خواهد کرد و استثمارگری دولت های غربی هرچه بیشتر رو خواهد شد. نتیجه افزایش تنش و بنیاد گرایی در جهان خواهد بود. آینده ای تاریک تر از آینده ای که برجام وجود داشت و می توانست راهی روشن برای ایجاد تعامل در دنیا باشد همراه با استقلال کشورهای مذاکره کننده. در ایران هم این بن بست منجر به ایجاد رادیکالیزه تر شدن اوضاع و میل به تقابل به جای تعامل خواهد شد. چاره ای هم نخواهد ماند. بر باد رفتن برجام، تحریم های سنگین و ترور سردار سلیمانی راهی جز این مورد را در پیش ایران نخواهد گذاشت. چیزی که باید در اینده مد نظر داشته باشیم اگر با میل بیشتر در کسب نتایج در صنعت هسته ای باید با توسعه ای متوازن و همگام با پیشرفت هایی در زمینه اقتصاد، همکاری های بین الملل، بالا بردن قدرت رسانه ای و ایجاد انسجام ملی و تکثر گرایی باشد چون تکنولوژی هسته ای و حتی مراحل نهایی آن تنها پازلی از پازل های مختلف خواهد بود و به تنهایی تغییر دهنده جریان بازی نیست پس اگر میخواهیم که در ماجراهایی آینده چنته ای پر داشته باشیم، باید به فکر توسعه ای متوازن باشیم.
 9. یمن در کوتاه مدت در مقابل امکانات فوق العاده ای رژیم سعودی و ایجاد موازنه ای برابر و پایدار حرفی برای گفتن نداره ولی این ملت شجاع با همین امکانات ناچیز هم کاری کردند کارستان و تا همینجای کار به ارتش های مجهز ولی خالی از غیرت عرب درس آزادگی و شجاعت دادند.
 10. منش محمد توفیق علاوی شباهتی با منش سیاسی خویشش ایاد علاوی که به دشمنی با ایران معروف است، ندارد. محمد توفیق علاوی فردی معتدل و از نظر دانش آگاه و خبره است.
 11. اون شعار بر ضد شهید مسلما اشتباه بوده چون قاسم سلیمانی سرباز وطن و شهیدی بلند مرتبه است و نمیشه بجز خوبی در موردش گفت . مورد بعدی اون جمله بنده جنبه استعاره ای داشت . همچنانکه در قضیه سقوط هواپیما اون دانشجویان اشاره شده میتونن نمادی از مردمی معترض و به دنبال حقیقت بوده باشن که از دیدگاه دوستمون در مسیر ترامپ بودند ولی از دید بنده یه انسان آزاده همون طور که میتونه سپاس گذار شهید وطنش باشه میتونه نسبت به بی مسئولیتی، سهل انگاری مفرط و تکرار و لاپوشانی هم معترض باشه. هر دو این امور منافاتی با هم ندارند همچنانکه 10 سال قبل هم مشابهش رو دیدیم. اینکه ما سپاس گذاری و قدردانی عظیم مردمو جذب کنیم و یا اعتراضشونو بستگی به عملکرد داره.
 12. آمار زخمی و کشته ها بالاخره لو میره ولی از کدوم سرزمین و پایگاه الله اعلم. تجربه هم نشون داده ایالات متحده چه در مورد نفرات ارتشش و چه تجهیزاتش میل زیادی به شکست ناپذیر نشان دادن حتی با کتمان آمار محتمل داره.
 13. رسانه قوی: خبرگزاری ایتارتاس و روزنامه پراودا که جایگاه مستحکمی در شوروی و کشورهای متحدش داشت. این تعدادی دانشجو همون کسانی بودند که در بزرگداشت شهید قاسم سلیمانی هم سنگ تموم گذاشتند. اینکه چرا یک بار در مقام تحسین کننده و بار دیگر در مقام معترض و سوال کننده هستند علت رو باید از کسانی پرسید که باعث این حادثه شدند و در ادامه با لاپوشانی و... این قضیه رو کش دادند که واقعا با اعتبار ایران بازی شد و اون انرژی عظیم ایجاد شده فروکش کرد. رسالت رسانه گردش آزاد اطلاعاته نه خدمت به این و اون که هر دو سمتش اشتباهه. رسالت رسانه در بازگویی حقیقت به مخاطبه به گونه ای که هست نه به گونه ای که حامی اون رسانه خوشش بیاد.
 14. اگرچه خود این عملیات و شکستن قبح حمله به پایگاه آمریکا ارزشمند بود ولی در جو ایجاد شده به گمان بنده آمریکا حتی با شخم پایگاه هم مقابل به مثل و تلافی نمی کرد. وجود انواع هواپیما و هلی کوپتر و امکانات مختلف باعث میشد که جدای از تلفات انسانی ضربه ای مهیب از جانب ایران به دولت ترامپ وارد شود و همین امر بخصوص موقعیت ترامپ را در انتخابات به خطر می انداخت و میشد گفت ضربه ای در حد ضربه شهادت سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس بود.