Navard

VIP
 • تعداد محتوا

  604
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  13

Navard آخرین امتیاز شما در روز 12 فروردین

Navard شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

4,044 نشان حکمت

9 دنبال کنندگان

درباره Navard

 • رتبه حساب کاربری
  استوار یکم

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

2,503 نمایش های پروفایل
 1. بعد از نبرد های سنگین در شرق و غرب اروپا آلمان نازی با مشکل کمبود نیروی کار آزموده رو به رو شد. در اینجا نازی ها دست به ساخت دو نیروی رزمی جدید زدن. نیروی اول به Volksgrenadier مشهور شد. و نیروی دوم Volkssturm نام گرفت که نیروهای شبه نظامی و بقولی بسیج مردمی را شامل میشد که چندان ساز برگ نظامی مناسبی نداشته و آموزش خاصی ندیده بودند‌. اما نیروی اول نام برده شده کاملا متفاوت بودند. این نیرو که از پاییز ۱۹۴۴ بهره گرفته شد؛ نبرد سرنوشت ساز آردن نقطه عطف این نیرو بود. این نیرو متشکل از کهنه سربازانی بود که با نیروهای وظیفه کم تجربه تقویت میشدند و تجربه و کمیت در کنار هم ضعف ها را پوشش می دادند. آلمان ها برای جبران خلا پرسنل کادر و افسر در این نیرو از افسران نیروی هوایی (لوفت وافه) و نیروی دریایی(Kriegsmarine)بهره بردند‌ که با توجه به زمین گیری نسبی آلمان ها در آسمان و دریا منطقی بنظر می رسید.
 2. مطلبی که توسط صفحه H I sutton مطرح شد که لازم است توضیحاتی ارائه شود. در گذشته گفته شد که سکوی انتهایی در شناور در دست طراحی وزارت دفاع ممکن است مانند پروژه های برخی کشور ها یک سکوی پهپادی و یا سکوی پدافند کوتاه بردی چون مجیدباشد. اما آنچه کمتر اشاره شده است شباهت این سکوی کم دسترس به رادار زوبین است. زوبین سامانه پدافندی است که چندی پیش رونمایی شد و نسخه دریاپایه این سامانه با نام نواب توسعه داده شده است و خبر از استفاده ی پرتابگر های ورتیکال در نیروی دریایی از قبل مطرح بود. یحتمل این رادار مربوط مجموعه دفاع کوتاه شناور است.
 3. نکته ای که در مورد موشکAD-08 مطرح؛ انعطاف پذیری بالا آن است. در بحث هوا به هوا این موشک حرفی برای گفتن دارد. پهپاد کرار از کاربران این موشک در نسخه رهیگر میتواند باشد‌.کرار در گذشته از موشک آذرخش استفاده میکرد. آذرخش یا همان سایدوایندر تحویلی به ایران در نسخه زمین پایه برد ۴ تا پنج کیلومتر دارد. در نسخه پرتابی از کرار این برد به ۱۰ کیلومتر میرسید. حالا با موشک AD-08 در حالت زمین پایه به برد ۸ کیلومتر رسیدیم. خب مشخص است که در نسخه هواپایه چقدر افزایش برد خواهیم داشت. همینطور کرار میتواند تعداد بیشتری موشک هوا به هوا حمل کند.
 4. در رابطه با ماکت ناشناسی که چند وقت قبل از یک شناور در دست طراحی وزارت دفاع دیده شده بود میتواند مواردی را هم اکنون با قاطعیت بیشتر حدس زد. ممکن است در بخش انتهایی بجای سامانه مجید از ترکیب مشابه سامانه کمند زمین پایه استفاده شود. کمند در نسخه زمینی از موشک آذرخش بهره میبرد اما باتوجه عملکرد بهتر و مشابه موشکAD-08 بهتر است از سامانه مجید استفاده شود که قطعا باعث افزایش موشک های پدافندی و چابکی بیشتر خواهد شد مخصوصا حالا که مشخص شد سامانه های زوبین و مجید در زمین نیز با هم تلفیق میشوند. بنظر میرسد تونایی تلفیق و لینک شدن سامانه های نواب(زوبین دریایی) با مجید کار چندان دشواری نباشد. البته این فقط یک حدس است و ممکن بجای سامانه نواب نمایش داده شده سامانه برد بلند تری استفاده شود.
 5. افزایش ابعادی و همینطور افزایش تعداد خنک کننده ها گویای تغییرات زیر سامانه ها در دزفول ست
 6. حدس ما در رابطه با اسم سامانه ناشناخته درست بود این سامانه نامش زوبین است که نسخه زمین پایه سامانه دریاپایه نواب است. در گذشته فرماندهان این مطلب را اشاره کرده بودند که سامانه مجید توانایی تلفیق با رادار زوبین را دارد. در حقیقت رادار زوبین مربوط به همین سامانه است و به نوعی مجید و زوبین توانایی شبکه شدن و فعالیت در کنار یکدیگر را خواهند داشت. اعلام نام این سامانه در اخرین توییت محمد شلتوکی؛ خبرنگار خبرگزاری فارس اعلام شده است. منبع
 7. مطلبی که در خصوص سه سامانه مجید و دزفول و سامانه ناشناس مطرح میشود این سوال است که وقتی همه ی این سامانه ها کاربرد مشابهی دارند اصلا چه نیازی به ساخت سه سامانه(یا بیشتر) بوده است؟ جواب این سوال در نحوه کار و عملیات آن هاست. سامانه مجید یک سامانه کم هزینه است که بر روی یک خودروی تاکتیکی سوار شده و البته ذاتا یک سامانه غیر فعال راداری است و میتواند بصورت شبکه و یا مستقل عمل کند و پنهان کردن آن و استفاده در کمین راحت است. در نتیجه از مجید یک سامانه متناسب با مناطق نزدیک به درگیری میسازد که میتواند از نیروهای خودی دفاع نزدیک ایده عالی انجام دهد. سامانه دزفول با توجه به برد درگیری مناسب و همینطور قابلیت های درگیری مستقل و شبکه و تحرک بالا این امکان را ایجاد میکند که با نیروهای متحرک زمینی حرکت کند و در مناطق نزدیک به جبهه درگیری مستقر شود و یک دفاع قدرتمند ایجاد کند. سامانه رونمایی شده ناشناس اما یک سامانه برای دفاع از اماکن و شهر ها میتواند باشد. و مناطق پر اهمیت را از خطر موشک های کروز و پهپاد ها و بمب های دور ایستا و راکت ها حفظ نماید. "تلخیص از اکانت انگلیسی patarames"
 8. سلام این مورد رو بنده هم دقیق اطلاع ندارم. احتمالا نوعی IFF یا همان سامانه شناسایی دوست از دشمن باشد.
 9. با این رونمایی هایی که شد ما فهمیدیم دزفول و عقاب یک سامانه نیستند! دزفول وارد خدمت سپاه شد و عقاب اساسا یک طرح از ارتش بود. سپاه گفته بود طرح کوتاه بردی با نام سپر رو توسعه میده. حالا باید ببینیم عقاب واقعا کدام سامانه است یا کدام خواهد بود. سامانه ناشناس ورتیکال ممکن یکی از سامانه هایی باشه که نامزد این اسم. البته با توجه به کاربرد دریایی احتمالی در اینده ممکن سامانه نواب باشه( البته اگر نواب یک سامانه موشکی صرف باشه).
 10. با توجه به این تصویر و تصاویر دیگر میشه گفت عملا مجید با خودرو حامل ارس این توانایی رو نداره که در حین حرکت شلیک کنه.
 11. تصویری از سامانه دزفول که نسخه کامیون سوار شده تور ام ۱ است. بنظر میرسد شلیک دیشب هم مربوط همین سامانه باشد از های اعلام شده مجید، نواب، زوبین و دزفول و سپر تکلیف دو سامانه مشخص شده است. گویا نواب یک سامانه دریاپایه است.
 12. رادار سامانه پدافندی مذکور در پست بالا اشاره کردم اگر ۹ دی باشه خبر خوبیه. چون با یک موشک انعطاف پذیر طرف هستیم که چند سامانه ممکنه مورد استفاده قرار بگیره. همان طور که سوم خرداد تونست ممکن برخی سامانه های دیگرم با تغییراتی بتونند ۹ دی شلیک کنند. یاداوری میکنم این مطلب رو که در گذشته گفته شد سامانه باور ۳۷۳ توان دفاع از خودش را دارد. احتمالا منطورش در این مورد خاص بوده. فیلمی از شلیک موشک این سامانه بیرون امده با توجه به سرعت و تحمل فشار جی بالا در فاز اولیه احتمالا توانایی زدن کروز در ارتفاع بسیار کم داره احتمالا چیزی مشابه تور ام ۲ یا حتی فراتر!
 13. البته چندی پیش به سامانه دزفول و برد ۱۲ کیلومتریش اشاره شد و انرا با تور مقایسه کردند. سر این قضیه گمانه زنی زده شد که احتمالا دزفول یک تغییر اسم در طرح عقاب است. متاسفانه خیلی گیج کننده شده ! ولی با توجه به شباهت کنیستر های موشک ۹ دی و این سامانه ممکن ما در این جا هم با برد ۲۰ کیلومتر طرف باشیم که در منافات با برد مورد اشاره سامانه دزفول! البته این نکته هم باید اضاف کنم که تور ام ۱ در ایران با افزایش برد و افزایش ارتفاع درگیری موشک رو به رو شده اگر این اپدیت فراگیر باشه!!! اگر ۹ دی در این سامانه استفاده شده باشه بسیار امیدوار کنندست. به این علت که نشان میده ما با یک پلتفرم موشکی مشترک در بخش بزرگی از سامانه های کوتاه برد ایندمون طرف هستیم و این یعنی صرفه جویی( سامانه ۹دی و ناشناس)