eshqali

VIP
 • تعداد محتوا

  321
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  1

eshqali آخرین امتیاز شما در روز 24 اسفند 1398

eshqali شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

1,324 نشان لیاقت

درباره eshqali

 • رتبه حساب کاربری
  گروهبان یکم

Profile Information

 • Gender
  Male

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

2,222 نمایش های پروفایل
 1. برنامه نادر طالب زاده رو در مورد انفجار بیروت دیدم. البته از وسط! نکات جالبی مطرح شده بود. طالب زاده در آخر می گفت که به هر حال این موضوع ارزش بررسی دقیق رو داره. از این موضوع نباید به راحتی رد شد. ظاهرا نخست وزیر اسبق لبنان هم گفته که احتمال حمله اسرائیل با قوت مطرحه و اینکه نباید برای بررسی ها معطل نهادهای بین المللی بشیم. اما یک سری نکات در این مستند بود که توجه من رو جلب کرد: ۱- یکی از مقامات رژیم صهیونیستی ۵ روز قبل از انفجار لبنان رو به حمله به زیرساخت ها تهدید کرده بود. ۲- ترامپ هم این موضوع رو گفته بود. اون هم دو بار در دو سخنرانی. او عنوان کرده که من با ژنرال های پنتاگون صحبت کردم و اون ها هم عقیده دارن که حمله در کار بوده. ۳- موضوع حموله نیترات هم بررسی شده بود. ادعا شده بود که بارها نیترات نبوده اصلا! ۴- در این برنامه گفته شد که برای ایجاد چنین انفجاری مقدار خیلی بیشتری از نیترات آمونیوم لازم هست. ۵- کارشناس برنامه مدعی سانسور گسترده در این موضوع شد. خود طالب زده موضوع رو بسیار شبیه واقعه ۱۱ سپتامبر می دونست. این دو دلیل رو از حرفاش برداشت کردم: ۱- موضوع بلافاصله سیاسی شد. مکرون فردای حادثه بدون دعوت به لبنان رفت. نخست وزیر استعفا کرد و بعد از چند روز سر و کله ترک ها هم پیدا شد. ضمنا موضوع خلع سلاح حزب الله هم ظاهرا از همین حالا مطرح شده در همین زمینه انفجار بیروت (دوستان این یکی رو بررسی کنن ببینن من درست خاطرم مونده یا نه) ۲- اینکه در ابتدا یک انفجار کوچک اتفاق افتاد تا همه توجهات جلب بشه و فیلم هم گرفته بشه و بعد انفجار اصلی رخ بده. این موضوع برای بیشینه کردن تاثیر گذاری انفجار و ترس از اون هست. نکته ای که می خوام خودم اضافه کنم این هست که این محموله چرا الان باید منفجر بشه؟ در زمان بالا گرفتن تنش ها در بین حزب الله و رژیم صهیونیستی. حتی اگر موضوع بمب یا موشک منتفی باشه احتمال خرابکاری به شدت بالاست. در هر صورت این موضوع بسیار مهم تر از اون هست که به این زودی از خاطر ما بره!
 2. ویدئو با کیفیت HD از انفجار بندر لبنان https://www.aparat.com/v/piuhI
 3. https://www.aparat.com/v/jAIGi https://www.aparat.com/v/qQy3i https://www.aparat.com/v/ysowC https://www.aparat.com/v/x6wi4 https://www.aparat.com/v/zB9kU https://www.aparat.com/v/OGjC5
 4. عصر امروز انفجار مهیبی در بیروت اتفاق افتاده. گفته شده این انفجار در بندر رخ داده. ویدئوهای انفجار: https://www.aparat.com/v/2zA1a https://www.aparat.com/v/HSOL3 https://www.aparat.com/v/aYLOJ https://www.aparat.com/v/BAdX6 https://www.aparat.com/v/VOYc9 ویرایش ۱: https://www.aparat.com/v/MRGJE https://www.aparat.com/v/ct1Fj https://www.aparat.com/v/goCvV ویرایش ۲: https://www.aparat.com/v/oZvEq https://www.aparat.com/v/JEoZA https://www.aparat.com/v/nzQ6i ویرایش ۳: https://www.aparat.com/v/7ym69 ویرایش ۴: https://www.aparat.com/v/sPd3L https://www.aparat.com/v/w4c6u ویرایش ۵: https://www.aparat.com/v/JMQi4 https://www.aparat.com/v/E3sdM https://www.aparat.com/v/klYRE
 5. الان به کل منکر ماجرای بمب گذاری هستن. اما من توی سایت خودشون دیدم که مسئولیتش رو قبول کردن. الان هم توی سایت خودشون یا تو archive احتمالا باشه.
 6. من نسبت به این قرارداد دید منفی به اون شکل که گفته می شه ندارم. این قرارداد می تونه مفید واقع بشه. در واقع در مقابل بیگانه ها و اجنبی ها همیشه باید محتاط بود. ما تجربه های مختلفی با کشورهای مختلف داشتیم. من جمله همین چین هند روسیه برخی کشورهای اروپایی و ... من نسبت به تمام دولت های خارجی دیدم در این نوع قراردادها اینه که تا بتونن از ما می کنن. کارشون همین هست. تا حد ممکن دنبال امتیاز هستن. این نکته مشترک هست. اما چه چیزی من رو در این نوع قراردادهای خارجی نگران می کنه؟ من بیشتر از چین به خودمون بدبین هستم! دیدهای کوتاه بینانه ای که در مسئولین وجود داره باعث شده خیلی وقت ها به دنبال این باشند که در راه پیشرفت از کشورهای خارجی کمک بگیرن. نظر من این هست که مسئولین خیلی وقت ها دنبال این هستن که بار پیشرفت کشور رو به دوش یک کشور دیگه بندازن. یعنی بعضا فکر می کنن که شما با یک کشور خارجی قرارداد می بندی و دیگه تمام! در ذهنشون هم امارات و ترکیه به عنوان الگو هستن (که اواقعا این کشورها این شکلی نیستن!). اصلا برجام برای همین منعقد شد. مدلی که در ذهن مسئولین بود جذب سرمایه خارجی بسیار کلان (در حد ۱۰۰ میلیارد دلار) و بعد پیشرفت بود. این نوع طرز تفکر من رو به دوران فتحعلی شاه می بره. دوره ای که تمام امکانات برای پیشرفت بود. ما یک کشور بزرگ بودیم و در اون موقع فاصله زیادی با کشورهای دیگه نداشتیم. اما دیدگاه های حاکمیتی مرتبا دنبال همین کار بودن. دنبال فرانسه بودن تا قراردادی با اون ها ببندن. بعد از خیانت فرانسه به ایران می رن دنبال کشورهای دیگه برای قرارداد. همه اون ها هم از کشور ما مثل یک مهره استفاده کردن. برای اون ها ما یک ابزار بودیم و هستیم. همین الان هم در تاریخ بعد انقلاب همین روند به شکل تقریبی اتفاق افتاده. مرتبا دنبال قرارداد با کشورهای مختلف بودیم. تقریبا همه از ما برای نیل به خواستشون استفاده می کنن. متاسفانه در رابطه با قراردادهای کلان غفلت داشتیم. گاهی خوشبینی بیش از حد و گاهی هم شاید غفلت از موقعیت ها. تا وقتی که دست روی زانوی خودمون نذاشتیم این قراردادها فایده ای نداره. اصلا فکر کنید خرید نفت ما برگرده به سال ۸۸. مگه اون موقع کشور خیلی وضعیت خوبی داشت؟ کلید پیشرفت دست ماست. توی روح ما! اراده و همت بلند برای پیشرفت کشور. کنار گذاشتن بهانه ها و دوستگی ها. توقع کمتر کار بیشتر. تلاش همیشگی. خدا تمام ابزارهای پیشرفت رو به ما داده: منابع معدنی،‌نیروی انسانی، علم و ثروت. دیگه به خودمون بستگی داره اینده رو چطور شکل بدیم.
 7. مسئله اصلی از نظر من جمع کردن حملات هوایی اسراییل به سوریه هست. این حمله ها دقیق دارن انجام می شن و برای ما اذیت کننده هستن. توی معادلات ما با غرب هم بسیار موثره. چه بسا یکی دو تا هواگرد هم بتونن بزنن. البته مساله انتقال پدافند به سوریه اصلا جدید نیست و قبلا لو رفته بود. الان فقط اعلام رسمی شده.
 8. نکته اول اینکه انفجار چندگانه تایید نمی شه! رد هم نمی شه. احتمالا اینطور بوده اما نمی شه تایید کرد. نکته دوم: دوستان حملات خمپاره ای رو مطرح می کنن. خمپاره باید انقدر دقیق باشه که همه یه جا خورده باشه. چون این محل انفجار به خمپاره هم نمی خوره. نکته سوم: به نظرم موشک کروز یا بالستیک با توجه به انرژی جنبشی خیلی زیادی که داره و با نگاه به این گودال خرابی بیشتری می تونه بار بیاره. البته این احتمال هنوز هم باقی هست. نکته چهارم: همونطور که یکی از دوستان گفتن اگر بخوایم فرض بگیریم که خرابکاری بوده باید این معما رو حل کنیم که از کجا این همه مواد منفجره رو بردن داخل؟ ممکنه از راه درب ورودی بوده باشه حتی! با دور زدن پروتکل های امنیتی. حرف آخر: توی تصویر زیر دو تا چیز رو خط کشیدم: یکی یک حجم مکعبی که نمی دونم چیه و یکی هم محل تخریب دیوار:
 9. به نظر من تحرک بالا به همراه قابلیت مخفی شدن خیلی مهمه. پس راه حل دو بهترین هست.
 10. در دولت قبل هم می خواستن مذاکره کنن. رهبری هم اشاره کردن. اون هم با دست پر. منتها اتفاقات تلخ ۸۸ (که برای غربی ها خیلی خیلی به موقع و خیلی خیلی هدفمند بود) روند رو تغییر داد. غربی ها بعد از فتنه، شکل برخورد با ایران رو تغییر دادن. هنوز هم نمی دونیم که چه کسانی در خارج از کشور پشت اون وقایع بودن. اون اتفاقات خیلی مهم تر از اتفاقات ضد ایرانی امروز هست. واقعا چه کسی بود که چنین طراحی رو انجام داد و به آمریکایی ها اجازه داد تا علاوه بر تغییر در نحوه برخورد با ایران، میدان تقابل با ما رو هم گسترش بدن؟ این نقشه جدا هوشمندانه و دقیق بود. هنوز هم از اون فتنه داریم ضربه می خوریم و تا سال ها اثراتش باقی خواهد بود.
 11. فکر کنم اسفند ماه بود که گفتن به زودی چیزهایی می گیم. ولی خبری نشد! شاید تهدید بوده.
 12. در مورد نقد برجام که کمابیش با شما موافقم. اما ما نمی تونیم مردم رو به خاطر اینکه از فلان تفکر (که به نظر من درست نیست و این سلیقه یا نظر شخصی من هست) حمایت کردن، سرزنش کنیم. هر کسی می تونه هر نظری و سلیقه ای در چارچوب جمهوری اسلامی داشته باشه. خود من و شما هم ممکنه اشتباه کنیم. و در آینده هم احتمالا مرتکب اشتباه خواهیم شد. در مورد مسئولین وضع متفاوته. اون ها حق ارتکاب اشتباهی که می شد جلوش گرفته بشه رو ندارن. باید بازخواستشون کرد، از هر حزب و جریانی که باشند.
 13. تصویری که تحت عنوان آتش سوزی های حال حاضر ایران منتشر شده:
 14. توجه بفرمایید که تصاویر اصلی که با کلیک می تونید ببیندشون، اغلب حجم بالای یک مگابایت دارن. منبع: https://twitter.com/Mahdiibakhtiari/status/1266732511549444096