M-ATF

VIP
 • تعداد محتوا

  1,852
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  7

M-ATF آخرین امتیاز شما در روز 23 دی

M-ATF شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

3,695 نشان شجاعت

درباره M-ATF

 • رتبه حساب کاربری
  04- ??????

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

بلوک آخرین بازدید کننده ها غیر فعال شده است و به دیگر کاربران نشان داده نمیشود.

 1. یه حقیقتی که باورش تلخه اینه که، اشتباه اونقدری فاحش هست،. که به نظر میاد اپراتورها به دلیل عدم آموزش کافی حقیقتا اصلا دید و شناختی نسبت به پروفایل پروازی اهداف مختلف نداشتن و در نتیجه این درک رو نداشتن که بتونن یه بوئنگ رو از یه کروز تشخیص بدن، همونطور که این اشتباه ۳۰ سال پیش هم وجود داشت و باعث شهادت شهید بابایی شد، یعنی فردی رو گذاشتن پشت توپ پدافندی که تفاوت ظاهری یه اف ۵ رو از هواپیماهای دشمن مثلا میگ تشخیص نمی داد.
 2. قطعا همچین گزارشی نمیتونه گزارش خروجی از یک مرکز پژوهشی اون هم در سطح دانشگاه تهران باشه، اگه باشه هم که باید به حال مملکت گریست که این خروجی یک مرکز پژوهشیشه. آخه این چه مقاله پژوهشیه؟ چه استدلالی؟ چه استنتاجی؟ نتیجه گیری بر چه‌ مبنایی؟ این مقاله بیشتر به یه مطلب در سطح چند تا نوجوون میخوره تا مرکز پژوهشی؟!!!
 3. اگه درست متوجه شده باشم منظور شما رو ابراهیم جان، قاعدتا خدمه تور اشتباه رو مرتکب شدن و عدم یکپارچگی سیستم فرماندهی ما. ولی خوب با تور زدن ، ... یادمه دوران سربازی برای اولین بار رفته بودم میدان تیر، اسلحه رو که دستم گرفتم ناخودآگاه دچار استرس شدم، نفر کناریم که از استرس بالا تیرهای قلقش رو همرو زد تو سیبل من، البته من نهایتا بالاترین امتیاز تیراندازی رو کسب کردم و در آخر دوره هم سرباز نمونه شدم. قطعا اپراتور سامانه تور اشتباه خیلی فاحشی رو مرتکب شده و عملکرد ضعیفی داشته، ولی خوب طبیعی اپراتوریکه یک شب تا صبح رو تحت یک فشار مسولیتی بالا و با استرس بالا طی کرده و احتمالا خستگی جسمانی هم بر او غلبه شده قدرت تصمیم گیریش رو تنزل داده و باید در یک تایم کوتاه تصمیم بزرگی میگرفته، رو باید آخرین مقصر دونست. ولی همه اینها قابل پیش بینی هست و وظیفه اینه که سیستم به صورتی طراحی بشه که هم آمادگی پرسنل به بالاترین حد ارتقا پیدا کنه و هم لود کاری و تصمیم گیری پرسنل به حداقل برسه که خطای انسانی به حد اقل برسه و هم اینکه اقداماتی دیده بشه که حتی درش خطای انسانی دیده شده باشه و با وجود خطای انسانی خطری کسی رو تهدید نکنه. وقتی یک اشتباه بسیار بزرگ، در این سطح امنیتی، سه بار تکرار میشه، یعنی سیستم مدیریت و فرماندهیمون فوق العاده ضعف داره. ما در صنعت نفت می خوایم به فرض واحدی رو طراحی کنیم در مرحله طراحی مطالعات ارزیابی مخاطرات و ریسک انجام میشه و در اون تمامی احتمالات دیده میشه حتی خطای انسانی، خطای تجهیزات و حتی عوامل محیطی و پدیده های طبیعی و غیر مترقبه، و برای هر کدام یک یا چند لایه حفاظتی مختلف اعم از دستور العملی، مهندسی/کنترلی، مدیریتی و ... دیده میشه که حتی اگه هر کدام هم رخ داد باز هم ریسک به کمترین سطح و سطح قابل تحمل کاهش پیدا کنه. با این حال با همه این تدابیر برنامه دیگری لحاظ می کنیم به عنوان erp و در اون فرض می کنیم تمام لایه های حفاظتی چه تدابیر مدیریتی، چه تجهیزات کنترلی و پایشی ، فیل کرده و خطای انسانی رو هم مرتکب شدیم و بدترین سناریو رخ بده، حالا برای مقابله با بدترین سناریوی پیش آمده برنامه ریزی می کنیم تا کنترلش کنیم. برای یه همچین موردی کسی که با مایند ایمنی به قضیه نگاه کنه اولین چیزی که در مواجهه با استقرار یک سامانه پدافندی در مجاورت فرودگاه تجاری با علم به اینکه احتمال درگیری هست، به ذهنش میرسه احتمال هدف قراردادن اشتباهی هواپیماهای تجاری هست و اینکه برای این موضوع باید فکری بشه، ... ولی خوب مثل همیشه ما بعد از واقعه به فکر میافتیم.
 4. مورد دیگری که در رابطه با این اتفاق تلخ بررسی کرد، بحث پدافند غیر عامل هست، باید بررسی کرد قرار گرفتن یک سری سایت نظامی حساس در مجاورت فرودگاهی که طراحی شده بود تا هاب پرواز های بین المللی باشه، استدلال قابل قبولی پشتش هست یا نه؟
 5. بنده با وجودی که معتقدم سردار حاجی زاده از مدرن و به روز ترین فرماندهان سپاه هستن، بر خلاف اونچیزی که گروهی از رسانه ها بعد از گفتگوی ایشون در رابطه با سانحه، صرفا سیاسی عمل کرده و متعصبانه قصد قهرمان سازی و چهره ای فداکار از ایشون دارند که خودشون رو فدای دیگران کرده، به نظرم صحبت های ایشون اصلا در حد و اندازه فرمانده نیروی هوافضای سپاه نبود، به لحاظ فنی بسیار سوال بر انگیز و ضعیف، و همچنین به طور واضحی به صورت غیر مستقیم تقصیر رو متوجه دیگر ارگان ها مثل قرارگاه خاتم النبیا پدافند هوایی و شاید ستاد کل . حتی به نظرم صحبت های ایشون از نظر طبقه بندی هم اطلاعات مهمی رو در اختیار طرف های مقابل ما قرار میده. مثلا توضیحات ایشون راجع به علل عدم امکان تماس اپراتور با مرکز بسیار ضعیف بود و اصلا در حد فرمانده یک نیروی تا این حد فناوری محور نبود و حتی به نظرم عیان کردن نقاط ضعف سیستم های دفاعی کشور برای دشمنان بود. حتی اگه نمی خواستن واضح بگن کلی میتونستن بگن به دلایلی یا به دلایل فنی و یا نداشتن فرصت امکان ارتباط نداشتن، نه اینکه با حدس و گمان و عدم اطمینان صحبت کنن و بگن شاید جمینگ بوده و یا ...
 6. موضوعی رو که شاید همگی فراموش کردیم اینه که هواپیمای اوکراینی سومین شکار خودی سامانه تور سپاه هست، در سال ۹۰ هم یک فانتوم و یک تامکت شکار این سامانه شده بودن ولی ظاهرا اقدامی برای جلوگیری از تکرار این اشتباه نشد و خوب چون سوانح قبلی نظامی بودن حساسیت زیادی در جامعه بر نیانگیخت و البته علت حادثه هم رسما اعلام نشد. به نظرتون ضرورت نداره نیروی پدافند در یک نیرو تجمیع بشه؟ هر چند فرماندهی واحد قرارگاه خاتم الانبیا ایجاد شده ولی به نظر میاد ، در عمل باگ های مهمی در این سیستم و فرماندهی وجود داره.
 7. دقیقا من هم اولین موضوعی که بعد از دیدن ویدئو نظرم رو جلب کرد همین نکته بود: ۱- اینکه یکی تو «شب» از دقایقی قبل از برخورد داره، «هواپیما رو در آسمان بیکران» با دوربین موبایل مانیتور میکنه و شلیک و برخورد رو ثبت کنه قطعا نمیتونه تصادفی باشه و اولین چیزی که به ذهن متبادر میشه عملیات تروریستی و خرابکارانه هست. ۲- یک عملیات تروریستی علیه اهداف هوایی قطعا با موشک های دوش پرتاب اجرا میشه. ۳- حجم سر جنگی موشک پرتاب در حدی نیست که بتونه هواپیما در اون ابعاد رو رو هوا منهدم کنه. ۴- اینکه موتور هواپیما آتش میگیره، یعنی اگه موشکی برخورد داشته با اون باید احتمال ۹۹ درصد ، موشک از یک سیکر حرارتی بهره ببره، که اتفاقا چیزیه که در موشک های دوشپرتاب وجود داره. مسولین به جای انکار محکم و رد هرگونه برخورد موشک با هواپیما صرفا برخورد موشک نیروهای مسلح و پدافندی رو منکر بشن و پنجره عملیات تروریستی رو برای بررسی بیشتر باز بذارن
 8. ظاهرا آمریکا داره بعضی پایگاه هاش در سوریه رو تخلیه می کنه، قضیه تخلیه کویت هم مطرح شد ولی تکذیب شد، اگر این خبر ها صحت می داشت و در کل اگر بحث تخلیه پایگاههای آمریکا در نزدیکی ایران در این برهه صورت بپذیره باید احتمال تخلیه نیروهای آمریکا از مناطق در دسترس ایران با هدف اقدام بعدی علیه ایران و کاهش آسیب پذیری نیرو هاش رو در نظر داشت.
 9. من از الان نگران این هستم که دو سال دیگه که عمر دولت کنونی به پایان خواهد رسید، و خوب به تبع اون سورنا ستاری رو هم در معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری نداریم، حرکت هایی رو که در سال های اخیر به نظر میومد با حمایت یا تحریک ایشون استارت خورده، دوباره راه نیافتاده خاموش بشه.
 10. این رقم قطعا نمیتونه هزینه توسعه طرح باشه، شاید برآورد هزینه ساخت تک محصول باشه، اما با توجه به قیمت بالای ۱۵-۲۰ میلیون دلاری جت های آموزشی پیشرفته اگه واقعا بتونن یک نمونه تکمیل شده مجهز به رادار و سایر سنسورها و احیانا موتور توربوفن رو با قیمت ۶-۷ میلیون دلار تولید انبوه کنن، با فرض کیفیت پایینتر نسبت به نمونه های به روز خارجی باز هم به نظرم خوبه.
 11. دقیقا همینطوره که شما می فرمایید حداقل فکر می کنم در این انجمن غالب دوستان می دونند این رنگ آمیزی برای چی هست، و بارها و بارها این سبک رنگ آمیزی رو روی هواپیماهای خارجی دیدن. همین رنگ آمیزی زمان تاکسی تست این هواپیما وجود داشت ولی کسی نگفت چرا؟ چون می دونستن هنوز در حال تست و توسعه هست الان چون صحبت رونمایی شد، این سوالات و اعتراضات مطرح شد.
 12. البته بنده معتقدم اگه حرکتهایی هم در حوزه هوایی مثل موتور اوج ، پروژه کوثر و کوثر ۸۸ رخ داده به میزان بسیار زیادی متاثر از حضور جناب ستاری در معاونت ریاست جمهوری هست.
 13. حالا نتیجه گیریتون رو نه، ولی اولین چیزی که ذهن من رو هم جلب کرد عدم رنگ آمیزی پرنده بود.
 14. الان همه با شوق و خوشحالی صحبت از اینکه با یه حمله کوچک نصف تولید عربستان رو از کار انداختیم، می کنن. همیشه چه در اینجا چه محافل خودمونی گفتم همین خطر برای ما حتی مضاعف موجوده، ۲۴ فاز پارس جنوبی همه در سواحل خلیج فارس مستقره، پالایشگاه های بندرعباس، نفت ستاره بندرعباس، آبادان، لاوان، هم همه در سواحل خلیج فارس احداث شدن، پالایشگاه نفت ستاره که نیمی از بنزین کشور رو تولید میکنه خوراکش میعانات پالایشگاه های گازی پارس جنوبی هست، که اگه اونها ساقط شن خودبخود این پالایشگاه هم از سرویس خارج میشه. در حدود ۶۵ میلیون تن تولیدات پتروشیمی با ارزش ۱۷ میلیارد دلار داریم که بخش اعظمش از پالایشگاه های پارس جنوبی تغذیه میشه. شما تصور کنید یکسال هوا کمی سرد تر میشه مصرف گاز بالاتر میره، شمال کشور چه بلبشویی میشه، نون و نفت و بخاری برقی بخاری نفتی رو باید ۱۰ برابر قیمت بخرید. حالا فرض کنید به یکباره یک حمله در همین مقیاس به پالایشگاه های پارس جنوبی بشه، اتفاقا آسیب پذیری ما بسیار بسیار بیشتر از اون ها هست، اونا الان نگران بازارهای جهانی هستن، ولی ما به یکباره نصف اقتصادمون و نیاز های اساسی و اولیه مردم رو از دست میدیم. اول از همه باید سمت تنوع انرژی خصوصا انرژی خورشیدی به صورت پراکنده و محلی رفت کاری که الان در مقیاس کوچک شروع شده، آمریکا میتونه به راحتی چند تا پالایشگاه بزرگ و نیروگاه بزرگ رو هدف قرار بده، ولی قطعا ده ها هزار و یا شاید بیشتر نیروگاه کوچک پراکنده رو خیر. البته راکتورهای هسته ای کوچک SMR هم خوبه اما کارایی نیروگاه های خورشیدی پراکنده رو نداره. دوم مصارفمون رو به تبع باید متنوع کرده و ببریم به سمت برق، چه در حمل و نقل چه در گرمایش و مصارف خانگی . سوم در کل تنوع اقتصادی رو باید افزایش بدیم خصوصا به سمت صادرات فناوری محورکه نه تحریم پذیره و نه با بمب و موشک یک شبه نابودش کرد والبته صنایع کوچک و متنوع. در باب پدافند غیر عامل در طراحی پالایشگاه های پارس جنوبی اصلا کار نشده، پالایشگاه ها و پتروشیمی ها در مجاورت ساحل و همگی چسبیده به هم با تراکم بالا استقرار پیدا کردند و دقیقا پشت و چسبیده به اونها کوهها قراردارن که باعث پایداری آلودگی تولید شده هم میشه ، میشد با کمی هزینه بیشتر خطوط لوله گاز رو به ۶۰-۷۰ کیلومتر دور تر از ساحل و پشت کوهها امتداد داد و خطوط آب دریا رو هم تا اون ناحیه احداث کرد و پالایشگاه ها رو به صورت پراکنده تر پشت کوهها احداث کرد. البته به لحاظ اقتصادی در نگاه اول چیزی که الان هست معقوله اما برای کشوری که همواره سایه جنگ یا تهدید جنگ رو بالا سر خودش داره یا از سرباز تا سردارش هر روز بک جایی تهدید به بستن تنگه هرمز می کنن، باید ملاحظات دیگری داشت. پیروز باشید