M-ATF

VIP
 • تعداد محتوا

  1,830
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  5

M-ATF آخرین امتیاز شما در روز 3 فروردین 1392

M-ATF شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

3,535 نشان شجاعت

درباره M-ATF

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

بلوک آخرین بازدید کننده ها غیر فعال شده است و به دیگر کاربران نشان داده نمیشود.

 1. من شخصا بیشتر معتقد به گزینه چهارم هستم، اهداف یک و دو که شما برشمردید رو میشه در خرید ناوهای سنگینتر هم که اتفاقا نیاز بیشتری هست و دست ما خالیتره تامین کرد.
 2. معتقدم در این اتفاقات چند سال اخیر دو اتفاق می تونست نقطه عطفی در تغییر نگاه راهبردی مسولین دفاعی ما باشه، ۱: بن بست عملیات تکریت و گره گشایی از اون با نیروی هوایی و تبع اون در مقیاس بزرگتر بن بست جنگ در سوریه و گره گشایی از اون با ورود پشتیبانی نیروی هوایی روسیه که فرماندهان ایرانی اون رو به عینه درک کردن. این اتفاقات میتونست نگاه راهبردی مسولین دفاعی ایران به نیروی هوایی رو تغییر بده ۲: توقیف نفتکش گریس ۱ که میتونه نگاه مسولین دفاعی رو در حوزه شناور های سنگین به در اختیار داشتن شناور های سنگین تر کاربردی و موثر به جای شناور هایی که تا الان بیشتر کارکرد سمبلیک و نمایشی داشتن تا کاربردی تغییر بده. اگر که سردار باقری از یک ناو سنگین تر در چین بازدید میکرد ( نه یک ناو ۱۴۰۰ تنی هم سایز جماران و سهند و ...) این نتیجه گیری متصور بود، که بازداشت گریس ۱ مسولان رو به سمت تهیه هر چه سریعتر ناوهای سنگینتر جهت حضور موثر و کاربردی در آبهای بین المللی سوق داده. اما در صورت اخبار دفاعی منتشره تا الان واقعا توجیهی برای خرید مثلا ناو ژوژو نمیبینم، هر چند جماران رو تا الان یک شناور سمبلیک می دونم نه کاربردی ولی برای توسعه ناوی در این کلاس ظاهرا کارهای مختلفی صورت گرفته از توسعه سامانه های راداری و کنترل آتش، توپ ها اژدرها نیروی محرکه، موشک های سطح به سطح . مهمترین مشکل امثال جماران یک طراحی بسیار قدیمی هست که به میزان جزئی و اندک در سهند و ظاهرا دماوند ۲ در حال ارتقا هست. دوم نداشتن پدافند برد کوتاه پرتعداد و موثر وسوم ضعف پرتاب عمودی، که با توجه به اخباری که به گوش میرسه در حوزه پدافند کوتاه برد و CWIS ظاهرا تا رسیدن به تولید عملیاتی فاصله زیادی نمونده در حوزه عمود پرتاب حداقل باور طلسم توسعه بومی این فناوری رو شکوند باید دید به دیگر حوزه ها همچون موشک های سطح به سطح و پدافند کوتاه برد هم سرایت می کنه یا خیر، در حوزه اصلاح طراحی خیلی حداقلی و کند پیش رفتیم و واقعا نتیجه گیری در این حوزه ندارم.
 3. کاملا درست می فرمایید، اما پیشنهاد شخصی من مبنی بر توسعه سوپرتایگر، نه بخاطر انتظارات پایین ناشی از عقب ماندگی و فرسودگی ۴۰ ساله نیروهوایی است بلکه از سر ناچاریست، یعنی به عنوان درمان اورژانسی و حتی شوک قلبی آخر به پیکر تقریبا بی جان نیروی هوایی هست چرا : ۱- توسعه یک پلتفرم جدید به صورت بومی در حد نمره ۲۰ زمان زیادی میبره و تا آن زمان این خلا باقی میمونه ۲- تامین جنگنده ای در حد نمره ۲۰ هم باز جدای از محدودیت های بین المللی که مشخص نیست ممکن بشه یا نه، از همین الان اگه استارت بخوره باز چند سالی زمان میبره، مضاف بر اینکه ما نیاز منبعی داریم مولد باشه و بتونه خسارات احتمالی رو جبران کنه، با این حال معتقدم تامین خارجی به موازات توسعه بومی باید پیش بره. ۳- الان که به نظر میرسه زیرساخت تولید انبوه کوثر یا اف ۵ در حال ایجاد هست، میشه از این زیر ساخت برای توسعه و تولید انبوه یک سوپرتایگر برای دفاع هوایی در کوتاه مدت استفاده کرد تا زمانیکه آپشن های ۱ یا ۲ دردسترس باشن. اگه بخوایم مقایسه ای با پدافند هوایی داشته باشیم، میشه جنگنده با نمره ۲۰ رو مشابه باور ۳۷۳ یا اس ۳۰۰ قلمداد کرد که دسترسی یا توسعش نزدیک به ۱۰ سال طول کشید، اما در این فاصله توسعه تجیزاتی با نمره کمتر از ۱۵ از مرصاد شروع و با یازهرا و تلاش و طبس و ۳ خرداد و ۱۵ خرداد و انواع سامانه های راداری مستقل ادامه پیدا کرد تا به باوری با نمره ۱۷ برای هدف نمره ۲۰ رسیدیم.
 4. مضاف بر اینکه حتی با وجود اولی دونستن توسعه موشکی به جای نیروی هوایی که در بازه ای منطقی هم بود، در حال حاضر شکاف بین این دو در نیروهای دفاعیمون به سطحی رسیده که باید بر پر کردن این شکاف تمرکز کرد، یعنی توان بازدارندگی موشکیمون به حدی رسیده (البته در پدافند حداقل از نظر کمی هنوز جا داریم) که کشور بتونه بخشی از سرمایه و انرژیش رو بر ترمیم و تقویت نیروی هوایی متمرکز کنه. شخصا هنوز معتقد به توسعه یک سوپر تایگر در کوتاه مدت با الهام از F_20 ( نه به این معنا که لزوما تک موتوره باشه) جهت افزایش مداومت پروازی، برد و حمل تسلیحات و با امکان لینک شدن با شبکه راداری و اپتیکی زمین پایه جهت شناسایی و درگیری با اهداف مهاجم در فواصل دورتر و زمان کمتر هستم،
 5. قطعا برای دفاع از آسمانمون نمیشه تنها به پدافند زمین پایه متکی شد در اینصورت هزینه خسارات وارده در اثر نفوذ هواپیماهای دشمن تو این محاسبات اینجور مقالات دیده میشه؟ مضاف بر اینکه فرماندهان ایرانی برای اولین بار در عملیات فتح تکریت که به بن بست رسیدن و ائتلاف به اون ورود کرد، مزیت داشتن نیروی هوایی رو درک کردن و پس از اون بود که خودشون از روسیه دعوت ورود به سوریه کردن و البته نتیجش رو هم دیدن و جنگ در سوریه با ورود پشتیبانی نیروی هوایی روسیه از بن بست خارج شد. بنابراین دیدگاه فرماندهان ایرانی الان با قبل از جنگ سوریه و عراق فرق کرده. آثارش رو هم میشه در توسعه پهپاد های تهاجمی و مسلح و همینطور ، تزریق خون تازه ای به پروژه مهندسی معکوس اف ۵ و تلاش بر تولید انبوه اون دید.
 6. اینطور که به نظر میاد مقادیر کمی نیست، و هواپیمای پنهانکاری به نظر نمیاد. واحد ارائه شده dbm هست که با تبدیل به متر مربع، ارقام بالایی به دست میاد Rcs (m2) =10 ^(dbm/10) https://www.alternatewars.com/BBOW/Radar/Decibels_Radars.htm
 7. کلا من از وقتی یادم میاد مشرق کارش مرده خوری مطالب و تحلیل های کاربران میلیتاری در تاپیک های مربوطه بوده، چه بهتر خود میلیتاری یه پرتالی یا چیز رسمی و ثبت شده ای داشته باشه، ضمن اینکه برخی مدیران انجمن با مسولین ذی نفوذ حوزه دفاعی مشرق ارتباط دارن میتونن این موضوع رو گوشزد کنن به اونها.
 8. این موضوع به مرور باعث بروز انتقادات و فشارهای داخلی و خارجی نسبت به رویکرد ترامپ میشه، در اولین مورد هم دیروز بایدن دقیقا به این موضوع ادعاهای پیش از این ترامپ و نتایج فعلی اون اشاره کرده و حتی درخواست پمپئو از ایران برای موندن در برجامی که خود آمریکا از اون خارج شده رو مورد انتقاد و تمسخر قرار داده، من فکر می کنم این ورود جزئی پهپاد جاسوسی آمریکا به آسمان ایران احتمالا بار اول نبوده، ولی این رویکرد مسئولین ایران در قبال موضوع هست که تفاوت کرده و بعد از کنترل نسبی شرایط اقتصادی بعد از بازگشت تحریم ها و فارغ شدن از اون شوک اولیه و پیدا کردن راه هایی برای حفظ شرایط موجود، صراحتا خواستن این موضوع رو به آمریکاییها اعلام کنن که دیگه اون دوران تسامح و مدارا که پس از برجام و تلطیف نسبی روابط بین ایران آمریکا در زمان دولت اوباما ایجاد شده بود، تمام شد!
 9. مطلبی که فرمودین اولین تفسیر من از وقایع اتفاق افتاده بود، من حتی برداشتم این بود که نیروهای ایرانی خیلی زود اومدن اون مین رو بردارن که بتونن بررسی و نتایجش رو اعلام کنن، بعد از انتشار اولیه ویدئو منتظر همچین گزارشی از سوی ایران بودم، اما عدم اظهار نظر اولیه و بعد هم واکنش هایی همچون اظهارات دیروز وزیر دفاع کلا نتیجه گیریم رو تغییر داد.
 10. واکنش مسولین در مورد حمله به نفتکش ها و ساقط کردن گلوبال هاوک رو با هم مقایسه کنید، در مورد اول کاملا منفعلانه نسبت به ادعاهای آمریکایی ها و مستندات ادعایی ارائه شده از طرف اونها، نه تکذیب مستقیم و صریحی نه توضیحی ... تازه بعد از چند روز یه موضع گیری کلی، مبهم که برعکس سو ظن ها رو بیشتر میکنه، ولی در مورد دوم چون احتمالا حق با اونهاست و دستشون پر هست مواضع فعالانه تری از جمله پیگیری پرونده در سازمان ملل و امثالهم رو دارند. همراه با ارائه اطلاعات و توضیحات جزئی در رابطه با موضوع پیش آمده
 11. ترامپ بعد از خروج ایران از برجام مدام مدعی بود که اقدامات بین المللی ایران در منطقه و به زعم اونها خرابکارانه خیلی محدود شده و ایران سرگرم مسائل خودش شده، البته درست هم می گفت ، ایران هم جهت حفظ برجام خیلی مدارا می کرد هم به جهت مشکلات اقتصادی داخلی به هر حال بخشی از تمرکزش صرف این موضوع بود، ولی دیگه فشارهای آمریکا شرایط رو از آستانه صبر و تحمل ایران خارج کرد، و الان چه مثلا در یمن و چه در خلیج فارس ایران در شرایط خیلی تهاجمی تری قرار گرفته، تصور شخصیم اینه که آمریکایی ها این انتظار رو نداشتند که مثلا ایران تصمیم به خروج از برجام بگیرن، ظاهرا تصور می کردن اونا خارج میشن و ایران تو برجامی که تقریبا چیزی ازش در جهت حفظ منافع ایران نمونده باقی میمونه و احتمالا برای حفظ برجام وبرگشت به وضعیت قبل امتیازات جدیدی رو میده.
 12. مساله اینجاست که مسولین هیچ‌ ریکشن درستی نسبت به ادعاها و فیلم های ادعایی آمریکایی ها نشون‌نمیدن، تازه بعد از چند روز وزیر دفاع امروز میگه این فیلم معلوم نیست کجا و کی و چگونه بوده؟ فیلم که معلومه مربوط به‌همین کشتی نفتکشه، یعنی مسولین نمی دونن که این فیلم‌نیروهای اونها هست یا نیست؟ اولین مطلبی که درباره این موضوع به ذهن متبادر میشه اینه که تو اون شرایط و زمان انجام این عملیات هیچ توجیه و نفعی واسه ایران نداره، ولی اونقدر از این کارهای فاقد توجیه و منطق از نهادها و سمت هایی که اصلا تصورش رو هم نمی کنید میشنوید که همچین اتفاقی دیگه اصلا دور از ذهن نمیاد. دوم اینکه اگه نیروهای ما اینکار رو کرده باشن دیگه اونقدر بی تفکر نیستن که بعد از اینکه‌ کل دنیا زوم کرده روی این حادثه و نفتکش ها به این تابلویی پا بشن برن مین رو بردارن، اما باز هم بس که همچین کارهایی به کرات تو این مملکت رخ داده ، باز مورد بعیدی نیست از ما، سوم اینکه اونقدر ملوک الطوایفی تو این مملکت کار میشه که مثلا رییس جمهور سوریه میاد مملکت وزیر خارجه خبر نداره، باز هیچ بعید نخواهد بود تگه‌مثلا رییس جمهور در تهران مشغول مذاکره با نخست وزیر ژاپن باشه، یک نیرویی کاملا مستقلانه و بی خبر به دولت یه همچین کاری بکنه.
 13. حالا فعلا اجازه بدین یک هواپیمای جت آموزشی رو به معنای واقعی به تولید انبوه برسونن، ما هنوز تولید انبوه یک نمونه جت آموزشی رو هم‌ ندیدیم، کوثر هم هنوز که به مرحله تولید انبوه واقعی نرسیده
 14. تجربه یمن نشون داد استفاده از کروز و پهپاد راندمان بهتری رو نسبت به پدافند موجود داشته، امیدوارم توسعه کروز سوپرسونیک و چه بسا هایپر سونیک رو هم باید در اولویت های راهبردی قرار بدن.