M-ATF

VIP
 • تعداد محتوا

  1,795
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  5

M-ATF آخرین امتیاز شما در روز 3 فروردین 1392

M-ATF شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

3,287 Excellent

درباره M-ATF

 • رتبه حساب کاربری
  04- ??????

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

بلوک آخرین بازدید کننده ها غیر فعال شده است و به دیگر کاربران نشان داده نمیشود.

 1. از مهمترین دستاوردهای پرتاب اخیر، برخورد رسانه ای وزیر ارتباطات با موضوع بود که در سطح اونچیزی بود که در دنیا اتفاق میافته، امیدوارم این رویه سیستماتیک بشه و نه تک چراغی منحصر به شخص، تفاوت مدیریت جوان و آشنا به دنیای مدرن و امروز البته نه از نوعی که مثلا در راس شبکه ۳ اتفاق افتاده، از جنس مثلا همین آقای جهرمی یا ستاری با مدیریت کهنه اینجا مشخص میشه.
 2. نمی دونم ایشون واقعا تو چه دنیا و جامعه ای زندگی می کنن، صحبت های ایشون به هیچ وجه با اون چیزی که ما از نیروی هوایی می بینیم تطابق نداره. ولی ظاهرا هنوز خیلی از مسولین شناخت صحیحی از مردم در جامعه امروز ندارن و تصورشون این هست هر مطلبی رو میشه به مردم قبولوند. امیدوارم خودشون، این گفته های فوق رو باور نداشته باشن. از فرمانده نیرویی که فناوری محور ترین نیروی نظامی هست، انتظارات بیشتری هست. شنیدن همچین مصاحبه هایی که با واقعیت موجود و مشهود فاصله بسیار داره، خیلی نا امید کننده هست. به شخصه دستاوردهای پروژه کوثر یا موتور اوج رو حاصل مدیریت جوان و دانش گرایی مثل جناب ستاری معاون علمی فناوری رییس جمهور ارزیابی می کنم (تا برنامه های سیستم نیروهای نظامی) که از قضا خودشون هم در هنگام پیدایش این حرکت در پروژه آذرخش نقش داشتن. در این حوزه های مبتنی بر فناوری شدیدا نیازمند ورود بخش خصوصی به شکل واقعی و البته نه از مسیرهای آلوده به رانت و رابطه و ... هستیم.
 3. M-ATF

  کربلای چهار؛ گفته ها و ناگفته ها

  یه مشکل رایج کنونی مملکت ما فرافکنی و توسل و سو استفاده ابزاری از مقدسات به جای پاسخ درست به مساله است، طوری که مخاطب دیگه جرات نکه چیزی بگه، مگه اصلا میشه در مقابل مقدسات چیزی گفت. کسی هم چیزی بگه یا اونطور که شما هم خطاب قرارشون دادی، منافق می نامندشون و یا کافر و مرتد و ... برادر شما کل قرآن رو هم اینجا نقل قول کنی ولی ندونی که همون قرآن میگه دروغ نگو فریب نده هیچ فایده نداره، یه عده اومدن میگن بعد از سی و اندی سال که عالم و آدم میدونن که عملیات کربلای ۴ لو رفته ، یه عزیزی با اعتماد به نفس واقعیت رو به شکل دیگری معرفی میکنه البته، نهایتا خود همون شخص هم به مدد اشتراک سریع اطلاعات به وسیله شبکه های مجازی به نوعی معترف به این مساله شد. حالا شما اومدی قرآن رو ابزار می کنی منتقدین رو منافقین شبهه افکن می نامی، مطمئن باش اون منتقدین از شما دلسوزتر برای این مملکت و مردمانش و قرآن و اسلام نباشن، کمتر نیستن، اصولا به واسطه همون دلسوزیه که این حملات و اتهامات و وصله های اینچنینی رو به جان می خرند و لب به انتقاد باز میکنن که این مملکت اسیر اشتباهات تکراری نشه. از نظر فنی دو تا سوال کلی میشه در مورد عملیات کربلای ۴ داشت: ۱- چرا کربلای ۴ لو رفت؟ فکر نمی کنم در مورد این سوال انتقاد جدی مطرح شده باشه به مسولین که چرا عملیات کربلای ۴ لو‌ رفت، به هر با کمک اطلاعاتی از سوی منافقین و آمریکا خیلی نمیشه خرده به لو رفتن عملیاتی در این حجم گرفت ۲- چرا با وجود اینکه می دونستیم عملیات لو رفته، عملیات رو آغاز کردیم؟ این سوال رو باید مبتنی به اسناد اون زمان واقعا به صورت فنی بررسی کرد که قبل از عملیات واقعا تا چه میزان می دونستیم که عملیات تا چه حد لو رفته، تا بشه قضاوت صحیحی کرد، این موضوع در حد دانش من نیست و اصولا موضوع صحبت من در این پست هم نبود البته اما موضوع سومی که اخیرا بحث برانگیز شد این بود که چرا با وجودی که امروز همه میدونن این عملیات لو رفته بود، یه کسی در حد فرمانده وقت سپاه میاد اینقدر راحت مساله رو به شکل دیگری مطرح میکنه؟
 4. M-ATF

  جت آموزشی - رزمی کوثر 88

  همون مپنا، SGT-600 رو، اسم نمونه ایرانیش رو IGT-25 گذاشتن
 5. M-ATF

  جت آموزشی - رزمی کوثر 88

  جایی مشغول بودم که نمونه ای از توربین های صنعتی زیمنس مورد استفاده قرار می گرفت، و چون خورده بودیم به تحریم یکی از اون توربین ها که جزو آخرینهاش در اون پروژه بود رو گفتند نمونه مهندسی معکوس شده ( نه تحت لیسانس) ایرانیشه، حالا نمی دونم چقدر از تکنولوژی اون مورد بومی سازی شده بود ولی یکی از همکاران که مستقیم با اون توربینا کار می کرد، می گفت این یکی از بقیه بهتر داره کار میده.
 6. M-ATF

  جت آموزشی - رزمی کوثر 88

  گزارش مذکور رو دیدم، متاسفانه نمی دونم چه واژه ای به کار ببرم که توهین محسوب نشه، ان شالله که خداوند منو ببخشه ولی این گزارشگر، جناب مرآتی، هم خودش به نظر میاد از بهره هوشی مناسبی برخوردار نیست، هم مردم رو فاقد بهره هوشی منایسب تصور می کنه، واقعا آدم میمونه تو سال ۲۰۱۹ که عصر ارتباطات و اشتراک سریع اطلاعات هست، چطور محتوای تلویزیون تا این اندازه با دنیای خارج و واقعیت فاصله داره، و ظاهرا مسئولین ما هم سرشون رو کردن تو برف و این تفاوت رو نمیبینن. نتیجش میشه همینکه مسئولین خوشحال و خندان فکر می کنن به اندازه ۴۰۰ سال پیشرفت داشتیم ، بدون اینکه اگه یه نگاهی به کشورهای همرده خودمون و بسیار پایینتر از خودمون تو ۴۰ سال گذشته بکنن، مثل ترکیه، کره، امارات، آذربایجان، متوجه میشن چقدر داریم عقب می مونیم، و درد اینجاست که مسولین فکر می کنن جلو هستیم یعنی حالا حالا ها قرار نیست این رویه تغییر کنه.
 7. M-ATF

  جت آموزشی - رزمی کوثر 88

  نکته جدیدی هم داشت؟
 8. M-ATF

  کربلای چهار؛ گفته ها و ناگفته ها

  یه سوالی که دوستان اینجا راجع به ضعف توپخانه ایران مطرح کردن با این صحبت های اخیر آقای آشنا رمزگشایی میشه که ۴۵ دقیقه بعد از شروع عملیات تمامی توپخانه ایران مورد اصابت آتش توپخانه عراقی ها قرار می گیره. حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور در کانال تلگرامی خود، رضایی را مخاطب قرار داد و نوشت: «... بچه‌های توپخانه لشکر ۲۷ هیچ‌گاه از شما نپرسیدند چرا تنها ۴۵ دقیقه پس از آغاز عملیات، تقریبا تمام قبضه‌ها مورد اصابت توپ‌های دشمن قرار گرفت... http://www.hamshahrionline.ir/news/426952/زخم-کربلای-۴-سر-باز-کرد
 9. M-ATF

  کربلای چهار؛ گفته ها و ناگفته ها

  ترجیح دادم بحثی رو تو چت باکس شروع شده بود رو اینجا ادامه بدم، یه سری دوستان نمیدونم موضوعات رو چرا به اینطرف اونطرف گره می زنن. آقای رضایی اومدن یه بحث فنی کردن که حتی از سوی همرزمان خودشون رد شده، یعنی ادعایی کردن که حقیقت نداشته البته خودشون هم امروز به نوعی معترف به این قضیه بودن، یک سری هام اومدن به این ادعای نادرست واکنش نشون دادن، چرا قضیرو سیاسی و این طرفی اون طرفیش می کنید. متاسفانه برخی (در مقیاس کلانتر در سطح کلان سیستم هم این موضوع جاریه) با ربط دادن یک موضوع مشخص به مسایل سیاسی عملا اجازه آزادی بیان و نقد نادرستی های فاحش رو میگیرن. کربلای ۴ یه اشتباه بدی صورت گرفت تلفات زیادی دادیم، اما بدتر از اون اینه که الان بیایم قضیرو به نادرست و خلاف حقیقت چیز دیگری نشون بدیم. و بدتر از اون اینه که همون کربلای ۴ ها باز هم تکرار میشه از نظر من خان طومان هم مشابه کربلای ۴ هست، تازه بعد از خان طومان هم یکی از فرماندهان با خونسردی اعلام کردن که شهادت اقتضای جنگه (با این مفهوم نه دقیقا همین نقل قول) تا وقتی اینجوری فکر کنیم، تازه بعد از ۳۰ سال که حالا به هر دلیلی متوجه شدیم اون عملیات اشتباه بوده باز بیایم با اعتماد به نفس، اشتباه خودمون رو به عنوان یک هنر و حسن خودمون معرفی کنیم، باز هم خان طومان و کربلای ۴ و امثالهم تکرار خواهد شد، مقیاسش شاید فرق کنه. در حالیکه آمریکایی ها دو تا قایقشون با سرنشیناش ۲۴ ساعت تو آب های ما دستگیر و بعد هم بدون اینکه خون از دماغ کسی بیاد آزاد میشن، اما ماهها صرف تحقیق و بررسی می کنن که چرا این اتفاق افتاد، و خروجیشم احتمالا میشه یه دستورالعمل کاربردی و یا حتی یک وسیله جدید و امثالهم. ما چی کار می کنیم، هر وقت صحبت تقابل مثلا با آمریکا میشه ، سرمون رو مثل کبک تو برف می کنیم و به نادونی میزنیم و تو باد این تصاویر دستگیری نیروهای آمریکایی می خوابیم که ببینید چی کارتون کردیم؟ شجاعت و توانایی تو این نیست... شجاعت کاریه اونا می کنن، اشتباهشون رو میپذیرن تحقیق میکنن که امکان تکرارش بوجود نیاد...
 10. ماجرای این خبر دبکا مبنی بر حمله سوریه با یک موشک سام ۵ بر علیه اهداف زمینی در اسرائیل، که سامانه های پدافندی هم نتونستن رهگیریش کنن، چقدر صحت داره، اعلام شده این اتفاق سه شنبه گذشته رخ داده لینک خبر مربوط به دبکا هست ، فکر کنم فیلتر باشه ولی متاسفانه من با موبایل نمبتونم تو تگ کد قرار بدم ، لطفا ویرایش بشه: https://www.debka.com/russia-and-syria-threaten-to-fire-sa-5-missiles-into-central-israel-if-iaf-air-strikes-continue/
 11. M-ATF

  جت آموزشی - رزمی کوثر 88

  فقط با قشر تحصیل کرده نمیشه هواپیما ساخت، نیاز به سرمایه هست، اقتصاد قوی میخواد که اقتصاد ما هم مریضی های مزمن بسیار داره، با این اقتصاد مریض مهمترین صادراتمون میشه همون قشر تحصیل کرده. در واقع شما سرمایه رو‌ داشته باش، قشر تحصیل کرده هم نمیخواد داشته باشی، تهش اینه که با پول اون رو هم وارد میکنی. تو مملکتی که بعد از چهل سال صدا و سیما میاد برا اثبات کارایی نظام مقایسه میکنه طول راه های ساخته شده، یا خط تلفن و برق امثالهم رو در سال ۵۷ و ۹۷، به جا اینکه بگه سال ۵۷ ایران کجا بود و ترکیه و کره و امارات و خیلی از کشورهای دیگه که پتانسیل ها و منابع ما رو هم ندارن، چه وضعیتی داشتن الان چین، بقیه با چه سرعتی دارن حرکت میکنن ما چطور، خیلی نباید انتظار داشت اصلاح بشه، تا نپذیرفتیم نتیجه عملکردمون مناسب نبوده همین مسیر رو ادامه خواهیم داد. تئوریسین ها و تصمیم گیرندگان سیستم ما عدم مراوده با سایر جهان و به عبارتی دیگر آیزولیشن تکنولوژیکی اقتصادی رو جزو افتخارات سیستم میدونن، چه امیدی میشه به خروجی همچین تفکری داشت.
 12. حالا کجا به ۳۲۰۰ تن اشاره شده؟ بر خلاف انتظار بیشتر از اونکه سبک طراحیش شبیه به کیلو کلاس باشه، نزدیک به سبک طراحی زیردریایی تایپ ۲۱۲ آلمانی ها هست. البته سبک طراحی فاتح هم به طراحی زیردریایی تایپ ۲۰۵ آلمانی ها که اتفاقا از وزن مشابهی هم بهره میبره نزدیک بود.
 13. حالا میشه فهمید چرا سهند با رادار قدیمی رو نمایی شد، بر خلاف دوره پس از ورود روحانی به ریاست جمهوری علی الخصوص بعد از توافق برجام، بعد از خروج آمریکا از برجام به نظر میاد علاقه حکومت به رونمایی های نظامی بیشتر شده، مثل زمان احمدی نژاد که هر روز صبح یه کاردستی رو نمایی میشد ( البته قطعا نه با اون کمیت و کیفیت). این رو میشه از رونمایی پیش از موعد و حول حولکی از خط تولید نا آماده کوثر فهمید. برداشت من اینه که قرار بر نصب این رادار بر سهند بوده که هنوز آماده نشده، از اونطرف هم اصرار بر رونمایی سهند بوده، به همین دلیل تصمیم گرفته شده فعلا با رادار قدیمی احتمالا جماران رونمایی بشه پر آینده پس از آماده شدن رادار جدید، سهند هم مجهز به این رادار بشه.
 14. زیر سازه ناو خلیج فارس هست، که البته برخلاف طراحی قدیمی تر زیر سازه ناوهای کلاس موج مثل جماران و سهند و شیراز، به طراحی های مدرن تر ناوهای رادارگریز امروزی نزدیکتر شده.
 15. به لحاظ پتانسیل های حرکتی از نظر نسبت توان موتور به وزن خودرو به لحاظ عددی بد نیست با داشتن ۳۶۰ اسب بخار و ۱۴ تن وزن (۲ تن وزن محموله و ۱۲ تن وزن خالی) در مقایسه با کوگار که ۳۳۰ اسب بخار توان داره و ۱۴.۵ تن وزن ( احتمالا خالی) و همینطور تایفون کانادایی که ۴۰۰ اسب بخار توان و ۱۲.۵ تن وزن ( احتمالا خالی). البته در مورد وزن چیزی که در کاتالوگ طوفان هست اشاره شده بستگی به زره داره، مضاف بر اینکه اگه ملاک رو نسبت توان به وزن اعلامی در خود کاتالوگ قرار بدیم وزنش چیزی حدود ۱۶.۵ تن در میاد.