M-ATF

VIP
 • تعداد محتوا

  1,958
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  7

M-ATF آخرین امتیاز شما در روز 23 دی 1398

M-ATF شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

4,314 نشان حکمت

درباره M-ATF

 • رتبه حساب کاربری
  04- ??????

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

بلوک آخرین بازدید کننده ها غیر فعال شده است و به دیگر کاربران نشان داده نمیشود.

 1. با توجه به ارابه فرودی که روی میز دیده میشه، احتمال داره این نمونه برای تست پروازی ساخته شده باشه، شاید اون مخازن کرم رنگی هم که دیده میشه ، برای ذخیره سوخت داخل بدنه مورد استفاده قرار میگیره.
 2. وقتی با اصطلاح « مغز های کوچک زنگ زده» خرید سلاح رو نفی می کنه، باید فهمید خودش دچار این عارضه هست. البته سلاح های تولید شده هم مطمئنا فناوری خیلی از کامپوننت هاش خریداری شده که البته کار بدی هم نیست
 3. کلیت حرفتون درسته ولی این یک مورد رو اطلاع دارم از حدود ۱۰ سال پیش در این مملکت ساخته شده.
 4. هر چند تجربه نشون داده از تو این ماکت ها چیزی در نمیاد ولی این عکس هم از این بازدید اخیر جالبه: ماکت شبیه میگ ۲۹ هست ولی تفاوت هایی هم داره، جایگاه اتاق خلبان هم شبیه به اف ۵ هست.
 5. با توجه به اینکه هواپیما جدیدا تحویل شده و هواپیما هم در فضای خارج از باند فرودگاه رود اومده فکر کنم در خبرها هم داشتیم فرود اضطراری، بنابراین محتمل ترین گزینه نقص فنی هست.
 6. !!!؟ ما بعد از بیش از ۲۰ سال هنوز توان تولید کوثر و موتور جی ۸۵ رو پیدا نکردیم، که بسیار بسیار ساده تر از طرح هایی همچون تامکت هست. مطمئنا اگر طرح جنگنده سنگین خیلی خیلی جدی باشه و بسیار جدی هم پیگیری بشه خیلی خوشبینانه، در بهترین شرایط تا ۱۰ سال دیگه هم منتظر محصول عملیاتی این طرح نباشید. مگر اینکه طرح مشترکی با کمک یک کشور ثالث قرار باشه اجرا بشه. ما اگه خیلی جدی باشیم در توسعه و تولید انبوه جنگنده در این فاصله می تونیم از همین پلتفرم کوثر یک جنگنده کاربردی برای مقاصد دفاع هوایی یا چند منظوره هم توسعه و تولید کنیم.
 7. بی ربطه به موضوع ، ولی به نظرم برخی دوستان با عزرائیل خوندن اسرائیل بیشتر به اون اعتبار می بخشن تا سرکوب. با عزرائیل دونستن اسرائیل اون رو فرشته مرگ برای مسلمون ها می دونیم که از جانب خدا فرستاده شده. عزراییل که فرشته مرگ فرستاده شده از سوی خداوند هست
 8. من حضور پر رنگی از سعودی ها در لیبی نمی بینم. امارات چه در یمن چه در لیبی قدرت درجه ۲ هست و به تنهایی نمیتونه با قدرت های سطح ۱ سر شاخ بشه. یک وجه مهم در جنگ و تعیین قدرت نظامی ، اقتصاد هست که از این منظر ترکیه در موضعی کاملا برتر قرار میگیره، به لحاظ توسعه فناوری هم در سطح بالاتری هستن. شاید فاکتورهای انسانی نظامی مصر با پشتیبانی اقتصادی امارات بتونه اون ها رو‌در سطح تقریبا متعادلی نسبت به ترکیه قرار بده وای باز هم به نظرم کم میارن. عواملی که کفه رو به سمت مصر سنگین می کنه یکی مرز زمینی گسترده با لیبی، و دومی حضور مهره تغییر دهنده ای مثل روسیه هست. البته باید دید روس ها تا چه حد تمایل به حضور و نقش آفرینی جدی در میدان بازی دارن یا اینکه دارن صرفا بهره برداری مالی می کنن با فروش تجهیزات و خدمات نظامی به مدد تامین مالی امارات.
 9. بله کاملا درسته، کلا شاید بشه گفت علت تشکیل سپاه همین بود، و این بر می گشت به شرایط اول انقلاب و تجربه هایی که مثل کودتای 28 مرداد وجود داشت. نمیشه قطعی گفت ولی با رویکردی که در جذب و مدیریت نیروهای نظامی و نیز بسیج و امثالهم وجود داره، الان به نظرم این مساله موضوعیتی نداره، حتی برای این موضوع و همینطور یکی از ماموریت هایی که برای سپاه مثلا ذکر میشه اون هم در بعد ضد شورش ( یا دفاع از انقلاب) میشه نیروی مثل گارد ملی تعریف کرد. در کل حاکمیت نباید خودش رو گل بزنه، قطعا حاکمیت از ساختاری مثل سپاه که زائیده خود انقلاب هم هست که چشم پوشی نمی کنه و اگر بنا بر ادغام باشه حالا شایداسمشو یه چیز دیگه بذارن ولی در عمل این ارتش هست که باید در ساختار سپاه ادغام بشه. همین الان هم فرماندهی و شاید بسیاری از مسئولین ستاد مشترک سپاهی هستند هر چند ستاد مشترک در قضیه سرنگونی هواپیمای اوکراینی نشون داد اون کارایی که باید میداشته رو نتونسته اعمال کنه. (امیدوارم دوستان از این صحبتای من برداشت اشتباه نکنن و وارد بحث های سپاه و ارتشی نشن، چون صراحتا عرض کنم منظور صحبت های بنده به هیچ وجه برتر یا بهتر دونستن یکی بر دیگری نیست، و اصولا هر دو نیرو هدفشون دفاع از این مملکت هست) ساختار و نحوه جذب پرورش و مدیریت نیروها در سپاه هم که مشخص هست به چه صورته، بنابراین بعید می دونم این بحث کودتا موضوعیتی که در اول انقلاب داشت الان داشته باشه.
 10. کلا داشتن دو تا نیروی نظامی عمده به طور موازی یک مشکل عمده مزمن و اظهر من الشمس هست که حالا مسئولین با این توجیح داشتن ماموریت های مختلف، سعی می کنن از مساله احتمالا سخت چگونگی ادغام این دو نیرو (شاید بشه گفت با رویکرد متفاوت بدنه نیروها) فرار کنن و صورت مساله رو پاک کنن. تمام این ماموریت های مختلف هم که گفته میشه در غالب یک نیرو قابل تعریف هست و اتفاقا راندمان بهتری هم خواهد داشت. به نظر من اگه قراره دو تا نیروی مختلف باشه، فقط نیرویی مثل سپاه قدس باید در یک سازمانبندی مستقل قرار بگیره. همین الان نیروها بیش از پیش دارن به سمت یکسان شدن پیش میره، مثلا نیروی دریایی سپاه که یک زمانی فقط به قایق های تندرو مجهز بود و دکترینش معلوم، الان داره به سمت شناورهای بزرگتر در ابعاد کوروت میره، حتی زیردریایی غدیر رو هم کوچک میدونه و نامناسب برای خودش. نیروهوایی سپاه به سوخو 22 مجهز شده، پدافند هوایی سپاه هم که کاملا به موازات ارتش داره میره، اتفاقا در این حوزه به دلیل همین مشکل دو تا نیرو داشتن و عدم هماهنگی یک حادثه بسیار بد رو در بدترین زمان یعنی سرنگونی هواپیمای اوکراینی رو داشتیم. شک نکنید سپاه دیر یا زود به سمت توسعه یا خرید جنگنده هم خواهد رفت. به نظر من باید نیروی ادغام شده از این دو نیرو داشته باشیم که درش جاه طلبی سیری ناپذیری و انعطاف پذیری سپاه، با نظم و انضباط و اصولی (اگه مونده باشه) که از قدیم در ارتش مثال زدنی بود حفظ بشه.
 11. البته بیشتر از " کمی شباهت" هست و بعید به نظر میاد تصادفی باشه، چون طراحی کلا همون طراحیه، حالا دیتیل ابعاد رو نمی دونم یکسان هست یا نه. و بعید به نظر میاد این حد از همسانی (و نه فقط شباهت) تصادفی باشه، می تونه یک کپی برداری از روی تصاویر باشه ولی خیلی بعیده، اگه قرار بر کپی برداری صرفا از روی تصاویر بود، این همه طرح های به روز تر و مدرن تر بود، چرا سراغ اونها نرفتن؟ خود تایوان هم چند سالیه به دنبال نسل جدیدی از جت آموزشی هست. در مورد تبلیغات مسئولین ما به مصاحبه که میرسه که خرج و زحمتی نداره خیلی گنده صحبت می کنن، ولی ذره ای فکر و زحمت هم به خودشون نمی دن که به لحاظ کار تصویری، همین گنده گویی بی پایه رو هم حتی با اغراق به نحوی در تصویر هم نشون بدن.
 12. در تصویر جدید که اصلا خروجی پیشران دیده نمیشه که بخوایم نتیجه بگیریم تغییر کرده.
 13. باید دید ماشه ایران کی فعال میشه. شاید بعد از فعال شدن مکانیسم ماشه اروپایی ها. اینبار حداقل ایران تهدید به خروج از NPT کرده. تقابل دی ماه ایران و آمریکا نشون داد بازدارندگی تعریف شده نمی تونه آنچنان بازدارندگی رو ایجاد کنه. خیلی ها در داخل معتقدن حتی با این شرایط هم ایران نباید بره سمت هسته ای شدن، شاید دو دلیل عمدشون اینها باشه اولا اینکار باعث میشه کشورهایی مثل عربستان و ترکیه هم برن سمت هسته ای شدن. دوم هسته ای شدن باعث منجر به تحریم های گسترده تر میشه. اما فرض کنید این شرایط با این فرمونی که داره میره پیش بره، مکانیسم ماشه فعال بشه، شورای امنیت هم دوباره ایران رو تحریم کنه. خوب همین الان ایران هر جور تحریمی که بوده متحمل شده، حالا فرض کنید تو این شرایط آمریکا هم حمله ای ترتیب ببینه و فقط مراکز اقتصادی مهم ما شامل نیروگاه ها و پالایشگاه ها و پتروشیمی ها رو هدف قرار بده. سوالی پیش میاد اینه که آیا تحریم دیگه ای وجود داره که بتونه وضعیت اقتصادی مملکت رو از شرایطی که الان هستیم به علاوه حذف پالایشگاه ها پتروشیمی ها و نیروگاه هامون خراب تر کنه؟ اما در مورد هسته ای شدن ترکیه و عربستان، باید پرسید آیا توازن هسته ای اینچنین وضعیتی بدتر از شرایطی کنونی هست یعنی اینکه ایرانی داریم تحت شدید ترین تحریم ها که اقتصاد اون رو بیش از پیش تضعیف می کنه و در نتیجه پشتوانه مالی برای تقویت نظامی متعارف رو محدود می کنه در مقام مقایسه با کشورهایی مثل ترکیه و عربستان که به هیچ وجه این محدودیت ها و فشار ها رو ندارن. دوم کشورهای ترکیه و عربستان بر خلاف ایران که تحت تحریم تسلیحاتی قرار داره، این امکان رو برای خرید سلاح و یا همکاری در توسعه و تولید سلاح رو با کشورهای مختلف دنیا دارن. سوم ضلع سوم تهدید منطقه ای ایران یعنی اسرائیل همین الان یک نیروی هسته ای هست. در حقیقت در وضعیت فعلی ایران کاملا در گوشه رینگ قرار گرفته در مقابل یک تیمی از رقبا. در وضعیت هسته ای حتی با شرط هسته ای شدن ترکیه و عربستان، تازه به یک وضعیت متوازن باخت باخت می رسیم یعنی اگه قراره یک طرف از بین بره، همه با هم از بین خواهند رفت. "یا همه، یا هیچ کس" به نظر میاد فرمون وضعیت فعلی دست روسیه و چین هست که تا چه حد حاضرن در مقابل این شرایط بایستن و یا شاید از حق وتوی خودشون هم استفاده کنن.
 14. قطعا ادامه جنگ برای یک ملت خواستن، نیت خیری نیست، ولی من هم ته دلم ترجیح میدم اینا همشون اونجا سرگرم باشن با هم. مخصوصا ترکیه امارات و عربستان. هر چی اینا اونجا درگیر هم باشن برا ما بهتره به شخصه ترجیح می دادم عربستان هم جدی تر وارد ماجرای لیبی بشه.