M-ATF

VIP
 • تعداد محتوا

  1,835
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  6

M-ATF آخرین امتیاز شما در روز 26 مهر

M-ATF شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

3,581 نشان شجاعت

درباره M-ATF

 • رتبه حساب کاربری
  04- ??????

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

بلوک آخرین بازدید کننده ها غیر فعال شده است و به دیگر کاربران نشان داده نمیشود.

 1. این رقم قطعا نمیتونه هزینه توسعه طرح باشه، شاید برآورد هزینه ساخت تک محصول باشه، اما با توجه به قیمت بالای ۱۵-۲۰ میلیون دلاری جت های آموزشی پیشرفته اگه واقعا بتونن یک نمونه تکمیل شده مجهز به رادار و سایر سنسورها و احیانا موتور توربوفن رو با قیمت ۶-۷ میلیون دلار تولید انبوه کنن، با فرض کیفیت پایینتر نسبت به نمونه های به روز خارجی باز هم به نظرم خوبه.
 2. دقیقا همینطوره که شما می فرمایید حداقل فکر می کنم در این انجمن غالب دوستان می دونند این رنگ آمیزی برای چی هست، و بارها و بارها این سبک رنگ آمیزی رو روی هواپیماهای خارجی دیدن. همین رنگ آمیزی زمان تاکسی تست این هواپیما وجود داشت ولی کسی نگفت چرا؟ چون می دونستن هنوز در حال تست و توسعه هست الان چون صحبت رونمایی شد، این سوالات و اعتراضات مطرح شد.
 3. البته بنده معتقدم اگه حرکتهایی هم در حوزه هوایی مثل موتور اوج ، پروژه کوثر و کوثر ۸۸ رخ داده به میزان بسیار زیادی متاثر از حضور جناب ستاری در معاونت ریاست جمهوری هست.
 4. حالا نتیجه گیریتون رو نه، ولی اولین چیزی که ذهن من رو هم جلب کرد عدم رنگ آمیزی پرنده بود.
 5. الان همه با شوق و خوشحالی صحبت از اینکه با یه حمله کوچک نصف تولید عربستان رو از کار انداختیم، می کنن. همیشه چه در اینجا چه محافل خودمونی گفتم همین خطر برای ما حتی مضاعف موجوده، ۲۴ فاز پارس جنوبی همه در سواحل خلیج فارس مستقره، پالایشگاه های بندرعباس، نفت ستاره بندرعباس، آبادان، لاوان، هم همه در سواحل خلیج فارس احداث شدن، پالایشگاه نفت ستاره که نیمی از بنزین کشور رو تولید میکنه خوراکش میعانات پالایشگاه های گازی پارس جنوبی هست، که اگه اونها ساقط شن خودبخود این پالایشگاه هم از سرویس خارج میشه. در حدود ۶۵ میلیون تن تولیدات پتروشیمی با ارزش ۱۷ میلیارد دلار داریم که بخش اعظمش از پالایشگاه های پارس جنوبی تغذیه میشه. شما تصور کنید یکسال هوا کمی سرد تر میشه مصرف گاز بالاتر میره، شمال کشور چه بلبشویی میشه، نون و نفت و بخاری برقی بخاری نفتی رو باید ۱۰ برابر قیمت بخرید. حالا فرض کنید به یکباره یک حمله در همین مقیاس به پالایشگاه های پارس جنوبی بشه، اتفاقا آسیب پذیری ما بسیار بسیار بیشتر از اون ها هست، اونا الان نگران بازارهای جهانی هستن، ولی ما به یکباره نصف اقتصادمون و نیاز های اساسی و اولیه مردم رو از دست میدیم. اول از همه باید سمت تنوع انرژی خصوصا انرژی خورشیدی به صورت پراکنده و محلی رفت کاری که الان در مقیاس کوچک شروع شده، آمریکا میتونه به راحتی چند تا پالایشگاه بزرگ و نیروگاه بزرگ رو هدف قرار بده، ولی قطعا ده ها هزار و یا شاید بیشتر نیروگاه کوچک پراکنده رو خیر. البته راکتورهای هسته ای کوچک SMR هم خوبه اما کارایی نیروگاه های خورشیدی پراکنده رو نداره. دوم مصارفمون رو به تبع باید متنوع کرده و ببریم به سمت برق، چه در حمل و نقل چه در گرمایش و مصارف خانگی . سوم در کل تنوع اقتصادی رو باید افزایش بدیم خصوصا به سمت صادرات فناوری محورکه نه تحریم پذیره و نه با بمب و موشک یک شبه نابودش کرد والبته صنایع کوچک و متنوع. در باب پدافند غیر عامل در طراحی پالایشگاه های پارس جنوبی اصلا کار نشده، پالایشگاه ها و پتروشیمی ها در مجاورت ساحل و همگی چسبیده به هم با تراکم بالا استقرار پیدا کردند و دقیقا پشت و چسبیده به اونها کوهها قراردارن که باعث پایداری آلودگی تولید شده هم میشه ، میشد با کمی هزینه بیشتر خطوط لوله گاز رو به ۶۰-۷۰ کیلومتر دور تر از ساحل و پشت کوهها امتداد داد و خطوط آب دریا رو هم تا اون ناحیه احداث کرد و پالایشگاه ها رو به صورت پراکنده تر پشت کوهها احداث کرد. البته به لحاظ اقتصادی در نگاه اول چیزی که الان هست معقوله اما برای کشوری که همواره سایه جنگ یا تهدید جنگ رو بالا سر خودش داره یا از سرباز تا سردارش هر روز بک جایی تهدید به بستن تنگه هرمز می کنن، باید ملاحظات دیگری داشت. پیروز باشید
 6. من شخصا بیشتر معتقد به گزینه چهارم هستم، اهداف یک و دو که شما برشمردید رو میشه در خرید ناوهای سنگینتر هم که اتفاقا نیاز بیشتری هست و دست ما خالیتره تامین کرد.
 7. معتقدم در این اتفاقات چند سال اخیر دو اتفاق می تونست نقطه عطفی در تغییر نگاه راهبردی مسولین دفاعی ما باشه، ۱: بن بست عملیات تکریت و گره گشایی از اون با نیروی هوایی و تبع اون در مقیاس بزرگتر بن بست جنگ در سوریه و گره گشایی از اون با ورود پشتیبانی نیروی هوایی روسیه که فرماندهان ایرانی اون رو به عینه درک کردن. این اتفاقات میتونست نگاه راهبردی مسولین دفاعی ایران به نیروی هوایی رو تغییر بده ۲: توقیف نفتکش گریس ۱ که میتونه نگاه مسولین دفاعی رو در حوزه شناور های سنگین به در اختیار داشتن شناور های سنگین تر کاربردی و موثر به جای شناور هایی که تا الان بیشتر کارکرد سمبلیک و نمایشی داشتن تا کاربردی تغییر بده. اگر که سردار باقری از یک ناو سنگین تر در چین بازدید میکرد ( نه یک ناو ۱۴۰۰ تنی هم سایز جماران و سهند و ...) این نتیجه گیری متصور بود، که بازداشت گریس ۱ مسولان رو به سمت تهیه هر چه سریعتر ناوهای سنگینتر جهت حضور موثر و کاربردی در آبهای بین المللی سوق داده. اما در صورت اخبار دفاعی منتشره تا الان واقعا توجیهی برای خرید مثلا ناو ژوژو نمیبینم، هر چند جماران رو تا الان یک شناور سمبلیک می دونم نه کاربردی ولی برای توسعه ناوی در این کلاس ظاهرا کارهای مختلفی صورت گرفته از توسعه سامانه های راداری و کنترل آتش، توپ ها اژدرها نیروی محرکه، موشک های سطح به سطح . مهمترین مشکل امثال جماران یک طراحی بسیار قدیمی هست که به میزان جزئی و اندک در سهند و ظاهرا دماوند ۲ در حال ارتقا هست. دوم نداشتن پدافند برد کوتاه پرتعداد و موثر وسوم ضعف پرتاب عمودی، که با توجه به اخباری که به گوش میرسه در حوزه پدافند کوتاه برد و CWIS ظاهرا تا رسیدن به تولید عملیاتی فاصله زیادی نمونده در حوزه عمود پرتاب حداقل باور طلسم توسعه بومی این فناوری رو شکوند باید دید به دیگر حوزه ها همچون موشک های سطح به سطح و پدافند کوتاه برد هم سرایت می کنه یا خیر، در حوزه اصلاح طراحی خیلی حداقلی و کند پیش رفتیم و واقعا نتیجه گیری در این حوزه ندارم.
 8. کاملا درست می فرمایید، اما پیشنهاد شخصی من مبنی بر توسعه سوپرتایگر، نه بخاطر انتظارات پایین ناشی از عقب ماندگی و فرسودگی ۴۰ ساله نیروهوایی است بلکه از سر ناچاریست، یعنی به عنوان درمان اورژانسی و حتی شوک قلبی آخر به پیکر تقریبا بی جان نیروی هوایی هست چرا : ۱- توسعه یک پلتفرم جدید به صورت بومی در حد نمره ۲۰ زمان زیادی میبره و تا آن زمان این خلا باقی میمونه ۲- تامین جنگنده ای در حد نمره ۲۰ هم باز جدای از محدودیت های بین المللی که مشخص نیست ممکن بشه یا نه، از همین الان اگه استارت بخوره باز چند سالی زمان میبره، مضاف بر اینکه ما نیاز منبعی داریم مولد باشه و بتونه خسارات احتمالی رو جبران کنه، با این حال معتقدم تامین خارجی به موازات توسعه بومی باید پیش بره. ۳- الان که به نظر میرسه زیرساخت تولید انبوه کوثر یا اف ۵ در حال ایجاد هست، میشه از این زیر ساخت برای توسعه و تولید انبوه یک سوپرتایگر برای دفاع هوایی در کوتاه مدت استفاده کرد تا زمانیکه آپشن های ۱ یا ۲ دردسترس باشن. اگه بخوایم مقایسه ای با پدافند هوایی داشته باشیم، میشه جنگنده با نمره ۲۰ رو مشابه باور ۳۷۳ یا اس ۳۰۰ قلمداد کرد که دسترسی یا توسعش نزدیک به ۱۰ سال طول کشید، اما در این فاصله توسعه تجیزاتی با نمره کمتر از ۱۵ از مرصاد شروع و با یازهرا و تلاش و طبس و ۳ خرداد و ۱۵ خرداد و انواع سامانه های راداری مستقل ادامه پیدا کرد تا به باوری با نمره ۱۷ برای هدف نمره ۲۰ رسیدیم.
 9. مضاف بر اینکه حتی با وجود اولی دونستن توسعه موشکی به جای نیروی هوایی که در بازه ای منطقی هم بود، در حال حاضر شکاف بین این دو در نیروهای دفاعیمون به سطحی رسیده که باید بر پر کردن این شکاف تمرکز کرد، یعنی توان بازدارندگی موشکیمون به حدی رسیده (البته در پدافند حداقل از نظر کمی هنوز جا داریم) که کشور بتونه بخشی از سرمایه و انرژیش رو بر ترمیم و تقویت نیروی هوایی متمرکز کنه. شخصا هنوز معتقد به توسعه یک سوپر تایگر در کوتاه مدت با الهام از F_20 ( نه به این معنا که لزوما تک موتوره باشه) جهت افزایش مداومت پروازی، برد و حمل تسلیحات و با امکان لینک شدن با شبکه راداری و اپتیکی زمین پایه جهت شناسایی و درگیری با اهداف مهاجم در فواصل دورتر و زمان کمتر هستم،
 10. قطعا برای دفاع از آسمانمون نمیشه تنها به پدافند زمین پایه متکی شد در اینصورت هزینه خسارات وارده در اثر نفوذ هواپیماهای دشمن تو این محاسبات اینجور مقالات دیده میشه؟ مضاف بر اینکه فرماندهان ایرانی برای اولین بار در عملیات فتح تکریت که به بن بست رسیدن و ائتلاف به اون ورود کرد، مزیت داشتن نیروی هوایی رو درک کردن و پس از اون بود که خودشون از روسیه دعوت ورود به سوریه کردن و البته نتیجش رو هم دیدن و جنگ در سوریه با ورود پشتیبانی نیروی هوایی روسیه از بن بست خارج شد. بنابراین دیدگاه فرماندهان ایرانی الان با قبل از جنگ سوریه و عراق فرق کرده. آثارش رو هم میشه در توسعه پهپاد های تهاجمی و مسلح و همینطور ، تزریق خون تازه ای به پروژه مهندسی معکوس اف ۵ و تلاش بر تولید انبوه اون دید.
 11. اینطور که به نظر میاد مقادیر کمی نیست، و هواپیمای پنهانکاری به نظر نمیاد. واحد ارائه شده dbm هست که با تبدیل به متر مربع، ارقام بالایی به دست میاد Rcs (m2) =10 ^(dbm/10) https://www.alternatewars.com/BBOW/Radar/Decibels_Radars.htm
 12. کلا من از وقتی یادم میاد مشرق کارش مرده خوری مطالب و تحلیل های کاربران میلیتاری در تاپیک های مربوطه بوده، چه بهتر خود میلیتاری یه پرتالی یا چیز رسمی و ثبت شده ای داشته باشه، ضمن اینکه برخی مدیران انجمن با مسولین ذی نفوذ حوزه دفاعی مشرق ارتباط دارن میتونن این موضوع رو گوشزد کنن به اونها.
 13. این موضوع به مرور باعث بروز انتقادات و فشارهای داخلی و خارجی نسبت به رویکرد ترامپ میشه، در اولین مورد هم دیروز بایدن دقیقا به این موضوع ادعاهای پیش از این ترامپ و نتایج فعلی اون اشاره کرده و حتی درخواست پمپئو از ایران برای موندن در برجامی که خود آمریکا از اون خارج شده رو مورد انتقاد و تمسخر قرار داده، من فکر می کنم این ورود جزئی پهپاد جاسوسی آمریکا به آسمان ایران احتمالا بار اول نبوده، ولی این رویکرد مسئولین ایران در قبال موضوع هست که تفاوت کرده و بعد از کنترل نسبی شرایط اقتصادی بعد از بازگشت تحریم ها و فارغ شدن از اون شوک اولیه و پیدا کردن راه هایی برای حفظ شرایط موجود، صراحتا خواستن این موضوع رو به آمریکاییها اعلام کنن که دیگه اون دوران تسامح و مدارا که پس از برجام و تلطیف نسبی روابط بین ایران آمریکا در زمان دولت اوباما ایجاد شده بود، تمام شد!
 14. مطلبی که فرمودین اولین تفسیر من از وقایع اتفاق افتاده بود، من حتی برداشتم این بود که نیروهای ایرانی خیلی زود اومدن اون مین رو بردارن که بتونن بررسی و نتایجش رو اعلام کنن، بعد از انتشار اولیه ویدئو منتظر همچین گزارشی از سوی ایران بودم، اما عدم اظهار نظر اولیه و بعد هم واکنش هایی همچون اظهارات دیروز وزیر دفاع کلا نتیجه گیریم رو تغییر داد.