M-ATF

VIP
 • تعداد محتوا

  1,825
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  5

M-ATF آخرین امتیاز شما در روز 3 فروردین 1392

M-ATF شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

3,501 نشان شجاعت

درباره M-ATF

 • رتبه حساب کاربری
  04- ??????

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

بلوک آخرین بازدید کننده ها غیر فعال شده است و به دیگر کاربران نشان داده نمیشود.

 1. اینطور که به نظر میاد مقادیر کمی نیست، و هواپیمای پنهانکاری به نظر نمیاد. واحد ارائه شده dbm هست که با تبدیل به متر مربع، ارقام بالایی به دست میاد Rcs (m2) =10 ^(dbm/10) https://www.alternatewars.com/BBOW/Radar/Decibels_Radars.htm
 2. کلا من از وقتی یادم میاد مشرق کارش مرده خوری مطالب و تحلیل های کاربران میلیتاری در تاپیک های مربوطه بوده، چه بهتر خود میلیتاری یه پرتالی یا چیز رسمی و ثبت شده ای داشته باشه، ضمن اینکه برخی مدیران انجمن با مسولین ذی نفوذ حوزه دفاعی مشرق ارتباط دارن میتونن این موضوع رو گوشزد کنن به اونها.
 3. این موضوع به مرور باعث بروز انتقادات و فشارهای داخلی و خارجی نسبت به رویکرد ترامپ میشه، در اولین مورد هم دیروز بایدن دقیقا به این موضوع ادعاهای پیش از این ترامپ و نتایج فعلی اون اشاره کرده و حتی درخواست پمپئو از ایران برای موندن در برجامی که خود آمریکا از اون خارج شده رو مورد انتقاد و تمسخر قرار داده، من فکر می کنم این ورود جزئی پهپاد جاسوسی آمریکا به آسمان ایران احتمالا بار اول نبوده، ولی این رویکرد مسئولین ایران در قبال موضوع هست که تفاوت کرده و بعد از کنترل نسبی شرایط اقتصادی بعد از بازگشت تحریم ها و فارغ شدن از اون شوک اولیه و پیدا کردن راه هایی برای حفظ شرایط موجود، صراحتا خواستن این موضوع رو به آمریکاییها اعلام کنن که دیگه اون دوران تسامح و مدارا که پس از برجام و تلطیف نسبی روابط بین ایران آمریکا در زمان دولت اوباما ایجاد شده بود، تمام شد!
 4. مطلبی که فرمودین اولین تفسیر من از وقایع اتفاق افتاده بود، من حتی برداشتم این بود که نیروهای ایرانی خیلی زود اومدن اون مین رو بردارن که بتونن بررسی و نتایجش رو اعلام کنن، بعد از انتشار اولیه ویدئو منتظر همچین گزارشی از سوی ایران بودم، اما عدم اظهار نظر اولیه و بعد هم واکنش هایی همچون اظهارات دیروز وزیر دفاع کلا نتیجه گیریم رو تغییر داد.
 5. واکنش مسولین در مورد حمله به نفتکش ها و ساقط کردن گلوبال هاوک رو با هم مقایسه کنید، در مورد اول کاملا منفعلانه نسبت به ادعاهای آمریکایی ها و مستندات ادعایی ارائه شده از طرف اونها، نه تکذیب مستقیم و صریحی نه توضیحی ... تازه بعد از چند روز یه موضع گیری کلی، مبهم که برعکس سو ظن ها رو بیشتر میکنه، ولی در مورد دوم چون احتمالا حق با اونهاست و دستشون پر هست مواضع فعالانه تری از جمله پیگیری پرونده در سازمان ملل و امثالهم رو دارند. همراه با ارائه اطلاعات و توضیحات جزئی در رابطه با موضوع پیش آمده
 6. ترامپ بعد از خروج ایران از برجام مدام مدعی بود که اقدامات بین المللی ایران در منطقه و به زعم اونها خرابکارانه خیلی محدود شده و ایران سرگرم مسائل خودش شده، البته درست هم می گفت ، ایران هم جهت حفظ برجام خیلی مدارا می کرد هم به جهت مشکلات اقتصادی داخلی به هر حال بخشی از تمرکزش صرف این موضوع بود، ولی دیگه فشارهای آمریکا شرایط رو از آستانه صبر و تحمل ایران خارج کرد، و الان چه مثلا در یمن و چه در خلیج فارس ایران در شرایط خیلی تهاجمی تری قرار گرفته، تصور شخصیم اینه که آمریکایی ها این انتظار رو نداشتند که مثلا ایران تصمیم به خروج از برجام بگیرن، ظاهرا تصور می کردن اونا خارج میشن و ایران تو برجامی که تقریبا چیزی ازش در جهت حفظ منافع ایران نمونده باقی میمونه و احتمالا برای حفظ برجام وبرگشت به وضعیت قبل امتیازات جدیدی رو میده.
 7. مساله اینجاست که مسولین هیچ‌ ریکشن درستی نسبت به ادعاها و فیلم های ادعایی آمریکایی ها نشون‌نمیدن، تازه بعد از چند روز وزیر دفاع امروز میگه این فیلم معلوم نیست کجا و کی و چگونه بوده؟ فیلم که معلومه مربوط به‌همین کشتی نفتکشه، یعنی مسولین نمی دونن که این فیلم‌نیروهای اونها هست یا نیست؟ اولین مطلبی که درباره این موضوع به ذهن متبادر میشه اینه که تو اون شرایط و زمان انجام این عملیات هیچ توجیه و نفعی واسه ایران نداره، ولی اونقدر از این کارهای فاقد توجیه و منطق از نهادها و سمت هایی که اصلا تصورش رو هم نمی کنید میشنوید که همچین اتفاقی دیگه اصلا دور از ذهن نمیاد. دوم اینکه اگه نیروهای ما اینکار رو کرده باشن دیگه اونقدر بی تفکر نیستن که بعد از اینکه‌ کل دنیا زوم کرده روی این حادثه و نفتکش ها به این تابلویی پا بشن برن مین رو بردارن، اما باز هم بس که همچین کارهایی به کرات تو این مملکت رخ داده ، باز مورد بعیدی نیست از ما، سوم اینکه اونقدر ملوک الطوایفی تو این مملکت کار میشه که مثلا رییس جمهور سوریه میاد مملکت وزیر خارجه خبر نداره، باز هیچ بعید نخواهد بود تگه‌مثلا رییس جمهور در تهران مشغول مذاکره با نخست وزیر ژاپن باشه، یک نیرویی کاملا مستقلانه و بی خبر به دولت یه همچین کاری بکنه.
 8. حالا فعلا اجازه بدین یک هواپیمای جت آموزشی رو به معنای واقعی به تولید انبوه برسونن، ما هنوز تولید انبوه یک نمونه جت آموزشی رو هم‌ ندیدیم، کوثر هم هنوز که به مرحله تولید انبوه واقعی نرسیده
 9. تجربه یمن نشون داد استفاده از کروز و پهپاد راندمان بهتری رو نسبت به پدافند موجود داشته، امیدوارم توسعه کروز سوپرسونیک و چه بسا هایپر سونیک رو هم باید در اولویت های راهبردی قرار بدن.
 10. تقریبا میشه گفت به غیر از حوزه موشکی و پدافندی ، تو بقیه حوزه ها صنایع دفاعی ترکیه جلوتر از ماست، و تازه حرکتشون در حوزه صنایع دفاعی داره شتاب میگیره، شاید دیر تر از ما شروع کردن توسعه بومی محصوولات دفاعی رو ولی حرکتشون خیلی سریعتر بوده، خصوصا که به راحتی می تونن از اکتساب فناوری های خارجی و مشارکت با اونها بهره ببرن، یه نگاه رشد صادرات محصولات نظامیشون بندازین. ما چند ساله داریم ذولفقار رونمایی میکنیم، الان ذولفقار ما کجاست آلتای اونها کجاست، حتی در حوزه هوایی و جنگنده و بالگرد و دیگه اینکه تفاوت ساپورت آمریکایی ها در زمینه محصولات دفاعیشون با روسها برای همه اظهر من الشمسه که آمریکاییها به مراتب بهتر عمل می کنن.
 11. من هم مثل شما خیلی دوست دارم، این موضوع رو برای خودم توجیه کنم، چون برام خیلی دردآوره با این واقعیت روبرو بشم که وضعیت مملکتمون اینه، اونم وقتی میبینم کشورهای همسایه ورقیب به سرعت دارن پیش میرن، ولی از هر طرف میرم این مساله هر کارش کنی به هیچ وجه برای فرمانده نیروی زمینی ارتش مملکت پذیرفتنی نیست. و این متاسفانه مشت نمونه خروار هست، مملکتی که ۴۰ ساله درگیر تورم دو رقمی هست ( بعید میدونم کشور دیگری در دنیا همچین چیزی رو تجربه کرده باشه)، بر خلاف ادعاهایی که مبنی بر پیشرفت اقتصادی و علمی و امثالهم میشه، رشد سرانه تولید ناخالص ملی ایران نسبت به کشورهای همسایه و یا همتراز خودش در این ۴۰ سال خیلی کمتر بوده ( حتی همون مصر که سردار حاجی زاده جهت مقایسه برای اثبات پیشرفت بیشتر ایران مثال زد، در ۴۰ سال گذشته سرانه تولید ناخالص ملیش بیش از ۵ برابر بوده و ایران هنوز به سه برابر نرسیده)، این فالت هایی که ازش بیرون میاد سیگنال هاییه برا تصمیم گیرانش که متوجه بشن یه جای کار میلنگه.
 12. افزایش تصاعدی جنگنده کوثر: https://www.mashreghnews.ir/news/941519/تولید-جنگنده-کوثر-به-صورت-تصاعدی-افزایش-می-یابد بگذریم از اینکه این مصاحبه به نوعی دلالت میکنه که نمایش و رونمایی خط تولید کوثر یک شو بود، و بماند که با این وجود به شخصه از همون روز اول معرفی کوثر این حس رو داشتم که این یکی قراره به معنای واقعی به مرحله تولید برسه اما نکته ای که به خاطرش این پست رو زدم اشاره به رشد تخصص خبرنگاران حوزه دفاعی و نظامی هست، این که خبرنگار از جناب سیاری راجع به آمار پایین تولید کوثر یعنی ۱۵ تا در سه سال میپرسه، یعنی اینکه تو حوزه خبرنگاری دفاعی علائمی میبینیم که نشان از عبور از نسل خبرنگاری دفاعی تخیلی به سبک گزارشگری مرآتی هست
 13. ظاهرا معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری تحت هدایت آقای سورنا ستاری تاثیر مستقیمی در پروژه های نیروی هوایی داره، پروژه کوثر به نظر میاد مستقیما از سمت آقای ستاری به جلو رانده شده و میشه، خدا رحمت کنه پدر ایشون رو به شخصه معتقدم از نوادر مسئولین لشکری و کشوری با دید فناورانه، آینده نگر و یادگیرنده بودند که اگه به این زودی دار فانی رو وداع نمی گفتن، نیرو هوایی وضعیت متفاوتی می داشت.
 14. IGT 25 قبلا تو صنایع نفت و گاز استفاده شده، نمی دونم تا چه حدش واقعا تولید بومی هست، ولی اون موردی رو که من ازش اطلاع دارم خوب جواب داده بود.