Skyhawk

VIP
 • تعداد محتوا

  5,498
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  20

Skyhawk آخرین امتیاز شما در روز 22 دی 1396

Skyhawk شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

15,369 Excellent

درباره Skyhawk

 • رتبه حساب کاربری
  ???? ????????

Profile Information

 • Gender
  Male

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

10,370 نمایش های پروفایل
 1. فکر میکنم استقرار تلاش۳ و باور۳۷۳ مد نظر شماست، اما تصور ارسال چنین سیستم هایی به سوریه خیلی خوشبینانه هست! هرچند که سوریه خط مقدم جنگ نیابتی ایران وآمریکاست! اما الان برای ارسال سیستم پدافند هوایی هم بهانه فراهمه و هم اینکه امکانات وجود داره. حداقل میشه از همین دو سیستم رعد۲ و حرز نهم به همراه توپ های پدافندی۲۳ و ۱۰۰ میلیمتری اتوماسیون شده استفاده کرد. شاید موفقیت صد درصدی در قبال کروزها نداشته باشند اما آمار موفقیت حملات رو هم کاهش می دهند که همین مسئله توجیه پذیری عملیات دشمن رو زیر سوال میبره! خصوصا اگر واکنش های بعدی هم در محاسبات وارد بشوند!
 2. سوریه پدافند هوایی مستقلی داره و اگر نیاز باشه(که هست)باید برای حفاظت از نیروی ها و تجهیزات خودمون در منطقه ای محدود پدافند مستقر کرد که برای این منظور رعد2 و حرز نهم مناسب هستند, هم از لحاظ تحرک و هم پسیو بودن. رعد2 به سنسورهای هدفیابی و لیزر فاصله یاب با برد بالا مجهزه و برد درگیریش 25 تا 50 کیلومتر برآورد میشه. احتمالا با موشک طائر۱(سام۶)۲۵ و با طائر۲ ۵۰ کیلومتر قابل دسترسه. رعد2: حرز نهم: ----- یکی از گزینه های انتقام از حمله اخیر رژیم اسراِئیل میتونه قرار دادن این دو سیستم پدافندی در اختیار حزب الله لبنان باشه. بعدش دوست دارم بدونم که جنگنده هاشون(حتی اف۳۵)چطور میتونن بر روی لبنان ویراژ بدهند!
 3. از صاعقه باید به اندازه توان این پلتفرم انتظار داشت. در صورت جابجایی توپ از دماغه به قسمتی دیگر از بدنه امکان افزودن رادار بزرگ تر و با توان بیشتر در این جنگنده فراهم میشه اما باید توجه داشت که صاعقه یا تایگر پیشران ضعیفی داره که مسلح سازیش به موشک فکور رو بی فایده میکنه! با اغماض میشه میراژ اف1 ها رو با این سلاح تطبیق داد.برای صاعقه موشکی مانند سایدوایندر و آمرام مناسبه. اما در خصوص قاهر این جنگنده احتمالا برای عملیات تهاجمی و پشتیبانی از نیروها(ناوگان دریایی و جزایر)در خلیج فارس ساخته شده که جنگنده هایی مانند صاعقه یا حتی اف16 بدون ایجاد برتری هوایی در منطقه قادر به اجرای عملیات نیستند و سریعا توسط جنگنده های دشمن شکار میشن. البته جنگنده ای مانند صاعقه نسل چهار برای مقاصد رهگیر نقطه ای خوبه اما نمیتونه ماموریت قاهر رو اجرا کنه. در این مستند که در سال 1390 تولید شده فرمانده نیروی هوایی ارتش در خصوص آموزش های نیروی هوایی از آموزش برای تهدیدات ناهمتراز در بعد منطقه ای و فرامنطقه ای صحبت میکنه(دقیقه 19), شاید در سالهای آینده در زمینه زیرساختها و امکانات هم این تغییرات اجرا بشه. https://www.aparat.com/v/zQI5C
 4. از صاعقه باید به اندازه توان این پلتفرم انتظار داشت. در صورت جابجایی توپ از دماغه به قسمتی دیگر از بدنه امکان افزودن رادار بزرگ تر و با توان بیشتر در این جنگنده فراهم میشه اما باید توجه داشت که صاعقه یا تایگر پیشران ضعیفی داره که مسلح سازیش به موشک فکور رو بی فایده میکنه! با اغماض میشه میراژ اف1 ها رو با این سلاح تطبیق داد.برای صاعقه موشکی مانند سایدوایندر و آمرام مناسبه. اما در خصوص قاهر این جنگنده احتمالا برای عملیات تهاجمی و پشتیبانی از نیروها(ناوگان دریایی و جزایر)در خلیج فارس ساخته شده که جنگنده هایی مانند صاعقه یا حتی اف16 بدون ایجاد برتری هوایی در منطقه قادر به اجرای عملیات نیستند و سریعا توسط جنگنده های دشمن شکار میشن. البته جنگنده ای مانند صاعقه نسل چهار برای مقاصد رهگیر نقطه ای خوبه اما نمیتونه ماموریت قاهر رو اجرا کنه. در این مستند که در سال 1390 تولید شده فرمانده نیروی هوایی ارتش در خصوص آموزش های نیروی هوایی از آموزش خلبانان برای تهدیدات ناهمتراز در بعد منطقه ای و فرامنطقه ای صحبت میکنه(دقیقه 19), شاید در سالهای آینده در زمینه زیرساختها و امکانات هم این تغییرات اجرا بشه. https://www.aparat.com/v/zQI5C
 5. بهترین سیستم پدافندی برای استقرار در سوریه سیستم رعد۲ هست که جستجو و رهگیری رو به صورت پسیو انجام میده. همچنین سیستم پدافندی حرزنهم
 6. نه اینکه ناممکن باشه اما مین ضدبالگرد یک سلاح خودکاره و از این لحاظ قرارگیریش در پایگاه هوایی یک مقدار مشکل سازه. اما در صورتی که فکری برای کنترلش بشه و با سر و صدا و اثر حرارتی بالگردها و هواپیماهای خودی فعال نشه ابزار جالبی خواهد شد.
 7. این یک طرح کلی از موشک سجیل ضد هوایی(بر علیه هواپیماهای: آواکس/سوخت رسان/ الینت/ سیگینت/ کامینت)هست: موشکی دو مرحله ای که تا قبل از جدایش مرحله اول بالک های مرحله دوم در داخل پوشش قرار می گیرند. طول مرحله اول 9 متر و مرحله دوم حدودا 7.5 متره که مجموعا 16.5 متر میشه که یک متر از خود سجیل کوتاه تره. البته میشه مثل سیستم SA-12 در پشت موشک صیاد4 یک بوستر کوچک قرار داد اما این گزینه نمیتونه ما رو به هدفی که داریم برسونه. با توسعه این موشک میشه به موشک ضد ماهواره(مدارهای پائین)هم دست پیدا کرد. پ.ن: عنوان طرح اصلاح شد.
 8. عرض سلام خدمت دوستان گرامی و تشکر بابت به اشتراک گذاشتن نظراتشون. برای کور کردن آواکس های دشمن باید از اخلالگرها استفاده کرد. و به نظرم بهترین راه مقابله با اونها ساخت یک موشک پدافندی برد بلنده. در حال حاضر ما موشک صیاد4 رو با برد حداقل 200 کیلومتر در اختیار داریم. در صورت دو مرحله ای کردن این موشک با مرحله اول موشک بالستیک سجیل میشه برد موشک رو تا حد بسیار زیادی افزایش داد و هدف رو به صورت بالستیک مورد اصابت قرار داد.طول موشک هم تقریبا تفاوتی نمیکنه. وزن مرحله دوم(صیاد4) هم در حدود 1500 تا 2000 کیلوگرم هست که بسیار کمتر از مرحله دوم سجیله. فقط بحث شناسایی و موقعیت یابی دقیق مطرحه که شناسایی اولیه با رادارهای OTH میسره و موقعیت یابی تقریبی(با اختلاف چند کیلومتر)هم میتونه به وسیله رادارهای برد بلند متحرک(مانند مطلع الفجر3)در استانهای مرزی صورت بگیره. البته با سیستم های الینت هم میشه موقعیت یابی کرد اما خود این مسئله هم با چالش مواجهه و اینکه باید از نوع هواپیما مطمئن بود! یعنی به یک دیتابیس از اطلاعات رادارهای هواگردها نیازه! نکته مثبت اینه که سطح مقطع راداری آواکس و الینا ها و سوخترسانها بالاست و سیکل به خوبی میتونه هدف رو پیدا کنه. کاملا درسته. بحث زیرسطحی ها چه خودی و چه دشمن در این تاپیک پرداخته نشده, اما جا داره که در خصوصش بحث بشه. با وجود دریای مدیترانه ناوگان دشمن از سمت غرب به بخش قابل توجهی از خاک کشور دسترسی دارند و همچنین احتمال بکارگیری لانچرهای زمین پایه تاماهاوک هم دور از ذهن نیست. اما در صورت عقب راندن ناوگان سطحی دشمن به سمت اقیانوس هند, بخش زیادی از تهدیدات مرتفع میشن! خصوصا با توجه به موقعیت خلیج فارس که تامین انرژی جهان رو بر عهده داره, وقوع جنگ در این ناحیه جغرافیایی ناگزیره و نمیشه بدون اطمینان از امنیت حمل و نقل و تامین انرژی خلیج فارس جنگی رو شروع کرد! به صورت ساده تر اینکه باید دشمن امکانش رو داشته باشه که در مدت کوتاهی(پیش از اتمام ذخایر استراتژیک نفتش)خلیج فارس و جزایر سه گانه ایران رو تصرف خودش دربیاره و الا اقتصاد غرب با آسیب جدی مواجه میشه. حالا اگر ما امکاناتی رو فراهم کنیم که مانع از تسخیر این منطقه بشه اقدامی جدی در زمینه بازدارندگی دفاعی انجام شده. بیشتر امکانات و مراکز ثابت و غیر قابل جابجایی مد نظره. البته مراکز فرماندهی رو میشه در عمق زمین پنهان کرد اما رادارهای پیش اخطار(مانند سپهر و قدیر)خیلی آسیب پذیر هستند و بازسازی اونها هم مشکله. چالشی که برای این ایده مطرحه اینه که ممکنه فرماندهان نظامی این ابزار رو در تقابل با امنیت هواگردها و پرسنلشون ببینند! حتی اگر فعال سازی مین ها پس از اطلاع از وقوع جنگ صورت بگیره!
 9. متاسفانه از دریای مدیترانه با موشک های کروز میشه به شمال و غرب کشور دسترسی داشت! اینجا ما در بحث شناسایی با چالش جدی روبرو هستیم و باید از طریق ماهواره و نفوذ سایبری(در صورت امکان)مختصات اهداف رو بدست بیاریم، چالش بعدی اینه که در اون منطقه ناوگان نظامی و غیرنظامی کشور ترکیه هم حضور دارند! موشک های هایپر سونیک در واقع تهدیدی(از جانب دشمن)برای مراکز استراتژیک کشور هستند، زمانی که جلوی پرتاب یا موفقیت کروزها گرفته بشه و ریسک استفاده از پنهانکارها هم بالا بره چنین گزینه ای در کنار موشک های بالستیک با سرجنگی متعارف مطرح میشه. قرارگاه پدافند هوایی باید خودش رو برای چنین شرایطی آماده کنه.
 10. در پست قبل در مورد استفاده از موشک های بالستیک برای هدف قرار دادن اهداف استراتژیک صحبت شد ، در کنار این ابزار باید موشک های هایپر سونیک رو هم لحاظ کرد که در آینده در دسترس دشمن قرار خواهند گرفت. به نظرم قرارگاه پدافند ناچار‌ هست که به سمت ساخت سیستم های لیزر پدافندی حرکت کنه.
 11. خرید Tu-142 و امثالهم که به دلیل تحریم ها میسر نیست و از طرفی در مورد لغو تحریم های نظامی هم دورنمای مثبتی دیده نمیشه. به نظرم در خصوص موج اول حملات هم بحث بشه خیلی خوبه. با وجود رادارهای ماورای افقی که ذکر شدند غافل گیری در ابعاد بزرگ شدنی نیست! به نظر بنده در صورت وقوع جنگ بزرگی بین ایران و آمریکا بر خلاف سایر جنگ ها که موج اول حملات با موشک های کروز و جنگنده های پنهانکاری انجام شده، در زمان با ایران در موج اول از موشک های بالستیک با سرجنگی متعارف بر علیه رادارهای دوربرد(هوایی و سطحی) و مراکز فرماندهی و اهداف استراتژیک استفاده میشه! چون در زمینه کشف پنهان کارها در ایران زیاد کار شده و ریسک عملیات عمقی بالاست! ایجاد منطقه پرواز ممنوع برای خطوط هوایی غیر نظامی یا استقرار ناوها در دریای عمان و اقیانوس هند هم که اعلام رسمی جنگه(مثل اتفاقی که اخیرا در مورد سوریه رخ داد)و بعیده که در مورد ایران هم این سناریو تکرار بشه. --- پ.ن:لنگ ما رو زمین پهن هست برادر.
 12. MALD به عنوان یک دکوی شبیه ساز هواگرد در تعداد بالا ذکر شده! شاید نمونه ای از تاماهاوک به چنین قابلیتی مجهز شده و مورد استفاده قرار گرفته.
 13. شاید در واقع ۳۵ موشک یا حتی کمتر شلیک شده و تعدادی از اونها هم توسط پدافند هوایی سوریه سرنگون شدند. احتمالا از دکوی(مثل MALD)استفاده شده و روسها و آمریکایی ها چیزی رو که در رادارهاشون دیدند گزارش دادند نه واقعیت ماجرا رو.
 14. "جان بولتن حمله به سوریه را بازی جانبی و هدف اصلی را ایران می داند" با این حساب باید منتظر حملات بیشتر بود، مگر اینکه تدبیری اتخاذ بشه.