Skyhawk

VIP
 • تعداد محتوا

  5,781
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  35

Skyhawk آخرین امتیاز شما در روز 12 مهر 1397

Skyhawk شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

16,363 نشان بصیرت

درباره Skyhawk

 • رتبه حساب کاربری
  ???? ????????

Contact Methods

 • Website URL
  https://www.instagram.com/llskyhawkll/

Profile Information

 • Gender
  Male

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

12,200 نمایش های پروفایل
 1. دوست گرامی میلاد۱۱۰ (iranian_defensive_power) در این دو پست پیج اینستاشون نمونه های مختلف تولیدی از پهپاد RQ-170 (در مقیاس های ۱۰۰،۶۰،۴۰،۱۵ درصد) رو مورد بررسی قرار داده که حاوی نکات ارزنده ای هست. از مهمترین نکات میشه به مقیاس ۴۰ درصد بودن پهپاد وارد شده به حریم هوایی رژیم اسرائیل اشاره کرد که پیش از این بنده تصور میکردم مقیاس ۱۵ درصد باشه! با این یاغته جدید و با توجه به ناکامی صهیونیست ها در رهگیری و انهدام این پهپاد (که سایز بزرگی داشته و ملخی هم هست) به وسیله پدافند هوایی (که نهایتا با سیستم اپتیکی بالگرد آپاچی شکار شد) ، میشه گفت که نمونه های ۶۰ درصد که با اسامی شاهد۱۶۱ و شاهد۱۹۱ معرفی شدن شانس بالایی در پنهانکاری و موفقیت عملیات تهاجمی دارند که مصداقش حمله این پهپادها به دیرالزور سوریه بدون واکنش آمریکایی ها بود که در نزدیکی اهداف قرار داشتند و از تهاجم هم بی خبر بودند! این پهپادها یک توانمندی جدید و بسیار ارزشمند در اختیار نیروی هوافضای سپاه هست که در ساعات اولیه جنگ میتونه تمام سیستم های پدافند هوایی و ضد بالستیک دشمنان منطقه ای رو (با استفاده از بمب های نقطه زن) خنثی کرده و پس از این مرحله و در فاز دوم موشک های بالستیک در امنیت بالاتری مورد استفاده قرار می گیرند و به این ترتیب همان چند درصد شانس پاتریوت و تاد هم از بین خواهد رفت.
 2. منظور از توافق خوب برای آمریکا اینه که دیگه عمرا چنین توافقی حتی در خواب هم نخواهند دید!به زور تحریم و قدرت رسانه تونستند شرایطی ایجاد کنند که از دلش برجام خارج بشه اما دیگه... در مورد قسمت داخلیش شاید بهتر باشه همچنان ازش یک خاطره خوب داشته باشید اما در متن برجام تصریح نشده که بعد پایان دوره ما مثل خود ۱+۵ حق غنی سازی و تولید سوخت به صورت صنعتی رو خواهیم داشت! قرار بود در همون زمان در موردش تصمیم گیری بشه که از الان معلومه چه نتیجه ای داشت!
 3. سلام یک احتمال دیگر اینه که دولت آمریکا با معتبرسازی احتمال وقوع جنگ یا حتی انجام یک حمله محدود قصد داشته باشه گارد ایران رو باز کنه! ترامپ بر اساس تئوری مرد دیوانه قصد داشت برجام رو(که یک توافق نسبتا خوب بود برای آمریکا)‌طبق نظر خودش اصلاح کنه و محدودیتها و ممنوعیت هاش رو دائمی کنه و توافق رو به بخش نظامی هم گسترش بده. اما ایران دیگه تمایلی برای مذاکره نداره و طبق گفته مقام رهبری، نه جنگ خواهد شد و نه مذاکره می کنیم. بنابراین دولت ترامپ برای حفظ وجهه داخلی و بین المللی مجبوره کاری انجام بده که ایران رو به پای میز مذاکره بکشونه، طوری که حتی شماره تلفن مستقیم ترامپ به سفارت سوئیس در تهران داده شده! در این راستا حمله محدود به ایران دور از انتظار نیست اما از طرف دیگر، کنترل جنگ(مانند مذاکرات هسته ای)دیگه در دست دولت نیست! شروع درگیری با آمریکاست و پایانش در دست ایران! این درگیری به صورت بالقوه میتونه تا نابودی آل سعود و رژیم اسرائیل و همچنین آزادی بحرین پیش بره!
 4. برخی مواردی که ذکر کردید نادرستند. اینکه شاهد۱۲۹ بمب استفاده میکنه و نه موشک، نشان دهنده ضعفش نیست! بلکه ماموریتش چنین اقتضاء میکنه! بمب سدید از موشک سدید که در واقع موشک تاو+سیکر هست سنگین تره و مواد منفجره بیشتر و در نتیجه تخریب بالاتری داره. اگر خواستند از پهپاد در نقش ضد زره استفاده کنند در اینصورت موشک استفاده میشه. اویونیک کوثر داخلیه و توسط صاایران تولید شدند، آرم صنایع اپتیک اصفهان روی نمایشگرها قابل دیدن هست. سرعت و ارتفاع پروازی کوثر هم با اف۵ اف تفاوتی نداره! اینو بذارید به حساب اشتباه مسئولی که به هر دلیل اطلاعات نادرست ارائه کرد، مشابه همین کار فرمانده نزاجا در برنامه ثریا. در خصوص نداشتن اتوپایلوت شاهد۱۹۱ هم نتیجه گیریتون نادرسته! این پهپاد ها در رزمایش اخیر غالبا بدون تاور هدفیابی پرواز کردند و در حملاتشون از بمب سدید۳۴۲(بدون سیکر)با هدایت اینرسی/جی پی اس استفاده کردند! این یعنی در فراتر از برد آنتن مرکز کنترل پهپاد میتونن عملیات برنامه ریزی شده داشته باشند. بمب سدید۳۴۲ بدون سیکر: یکی از نمونه های دارای سیکر: https://www.aparat.com/v/GSMbP/رزمایش_پهپادی_الی_بیت_المقدس_1_سپاه_پاسداران https://www.aparat.com/v/Nh6CB/رزمایش_پهپادی_الی_بیت_المقدس_نیروی_هوافضای_سپاه_پاسداران پ.ن:به صحنه برخورد۴ بمب به یک هدف دقت کنید.
 5. من صورت جلسه مذاکرات رو ندارم که در اختیارتون قرار بدم، اما اینو در نظر داشته باشید که انعقاد توافق وابسته به رضایت ایران بود و روسیه و چین هم با ایران بودند. بذارید یک فکت دیگه در اختیارتو بذارم این بخشی از گفته ظریف در مجلسه: "این نخستین بار در تاریخ شورای امنیت است که کشور هدف در تدوین قطعنامه مورد مشورت و مذاکره قرار گرفته و چنین اقدامی در تاریخ شورای امنیت سابقه ندارد" یعنی پیش نویس قطعنامه ای که فروش سلاح رو محدود کرده و بکارگیری موشک بالستیک رو ممنوع کرده با نظارت طرف ایرانی تدوین شده! و برای دومین بار پس از قطعنامه۵۹۸ ما یک قطعنامه شورای امنیت رو پذیرفتیم! مسئله اینه که چرا توانمندی امنیت آفرین که میتونست مانع از وقوع جنگ بشه به سادگی و در ازای هیچ از بین رفت و به جاش تحریم تسلیحاتی در همان زمان لغو نشد در حالی که ما تعهداتمون رو در مدت بسیار کوتاهی انجام دادیم! اصلا فرض کنیم که ما قرار نبود سلاح بسازیم، اما اون چیزی که داشتیم ارزش معامله رو نداشت؟آیا در واقعیت تغییری ایجاد میشه؟ ما از تهدیدات موجود صحبت می کنیم نه از ده یا بیست سال دیگه الان اون چیزی که رفع تهدید میکنه داشتن توانمندی ساخت سلاح هسته ای در کوتاه مدت(مثلا یک ماه)هست یا داشتن نیروی هوایی توانمند در کنار نیروی موشکی و پدافند هوایی برای ممانعت از تصرف آسمان کشور که بدون رفع تحریم و تامین این تجهیزات ما توانمندی بالقوه خودمون رو با دست خودمون از بین بردیم! حالا دیگه نمیگم در سایر حوزه ها(زرهی و دریایی و...)هم باید نوسازی صورت میگرفت، با رفع تحریم و تضمین دستیابی به ذخایر ارزی بلوکه شده(همان ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار)و پول فروش نفت برای خرید تسلیحات. کسانی که مدال گرفتن و بعدش هم پست های بالاتر، ظاهرا به این مسائل واقف نبودن! شخصا تا حدودی با برنامه نویسی آشنایی دارم، به همین خاطر میدونم وقتی از نسل پنج یا بالاتر صحبت میشه یعنی چی! حتی اویونیک چنین هواگردی خیلی دستنیافتنی نیست اما برنامه نویسیش ممکنه ده سال زمان نیاز داشته باشه! با هزینه زیاد! و الا شما فکر میکنی مشکل در بدنه و اندازه هست؟ همین آرکیو اگر دو برابر بشه میتونه سلاح هوا به هوا هم حمل کنه، پیشرانش هم از داخل قابل تامینه. اما بازهم تاکید میکنم، الان رو ببینید نه فردایی رو که ممکنه نباشه!
 6. اونهایی که مذاکرات رو پی گیری می کردند و شب ها بیدار بودند یادشونه که سر این موضوع اختلافی ایجاد شد و حتی لاوروف در نشست خبری حاضر نشد.(اگر قانع نشدی همون متنی رو که گذاشتم سرچ کنید) ظاهرا شما به نوشته بنده دقت نکردید، کسی تردیدی نداشت که ایران سلاح هسته ای نداره و سلاح هم نخواهد ساخت اما هزاران کیلوگرم اورانیوم غنی شده و هزاران سانتریفیوژ در حال کار داشت(همچنین مرکز غنی سازی زیر زمینی فردو و برنامه ساخت نمونه های مشابه)، در حالی که سوخت نیروگاه بوشهر توسط روسیه تامین میشد! این ظرفیت در کنار موشک های آماده و برنامه ماهواره بر سوخت جامد، یعنی داشتن توانمندی بالقوه ساخت سلاح در مدت بسیار کوتاه که جنگ و غلبه بر چنین کشوری(در کنار موقعیت جغرافیایی و...)عملا منتفیه! خرید سلاح خیال نبود اگر اصولی مذاکره میشد و ارزش داشته ها رو می دانستیم. آمریکا و هم پیمانانشون برای چی با غنی سازی در ایران مخالفت میکردن؟ برای اینکه برق تولید نکنه یا اینکه چون بازدارندگی ایجاد میکرد؟ در اشل بزرگتر یک بهانه هم بود برای تقابل با دشمنشون. وقتی این بازدارندگی رو از بین بردیم نباید تحریم فروش تسلیحات متعارف هم زمان رفع میشد؟ الانم‌ فرض کنیم که ترامپ تعلل کرد یا ما یه توانمندی خاصی نمایش دادیم که تا انتخابات ۲۰۲۰ جنگ نشد و فرضا ترامپ شکست خورد و دمکرات ها پیروز شدند، فکر می کنید نمیان بگن که برجام از لحاظ حقوقی ملغی شده، دیدید ترامپ چه دیوانه ای بود و چقدر سختی کشیدید؟ پس بیایید توافق جدید انجام بدیم با عقب نشینی های جدید(همان خواسته های ترامپ)از سوی ایران! یعنی اجرای یک سیاست به دو روش مختلف. موعد پایان توافق برجام، ده بیست یا اصلا سی سال، برای ما زمان زیادیه اما برای نظام حاکمیتی آمریکا و انگلیس و دیگران با اون سابقه ای که دارن، زمان بسیار کوتاهی هست. اینهمه تلاش برای ده یا چند ده سال تعلیق برنامه هسته ای؟ آخرش که چی؟ چه نتیجه ای داره؟ اونها پیش از توافق داشتند با توافقی که براش مذاکره میکردند روی تضعیف و فروپاشی یا حمله به ایران کار می کردند. و ما... الان من و شما بیاییم روی ساخت جنگنده بدون سرنشین نسل شش و هفت صحبت کنیم که چی بشه؟ در حالی که در خود آمریکا و اروپا هم همچین چیزی وجود نداره! چیزی که پیش نیازش(علاوه بر داشتن امکانات ساخت یک هواپیمای رزمی نسل چهار و پنج)داشتن دانش و صنعت الکترونیک سطح بالاست تا میلیون ها خط کد سیستم عامل، هوش مصنوعی، کد نویسی خود سنسورها و تاکتیک ها و تکنیک های جنگ هوایی و... رو یکجا پردازش کنه! یعنی چند تا سیستم کامپیوتر آرکیو۱۷۰ در یک پهپادی که ابعادش حدودا دو سه برابر اونه! حالا جالب اینه که کد نویسی اف۳۵ و پکفا هم هنوز تکمیل نشده اونطور که من اطلاع دارم! یعنی جنگنده لایتینینگ۲ تحت توسعه و ناقص وارد خدمت یوساف شده. کمی منطقی باشیم‌. من خودم پیشنهاد ارتقای صاعقه دادم، از قاهر دفاع کردم و دو تا تاپیک براش نوشتم، در همین انجمن برای مقابله با هواگردهای لجستیک و جمع آوری اطلاعات دشمن و ناوهاش طرح دادم، هنوز هم همون نظرات رو دارم اما انتظاراتمون باید با واقعیات تطابق داشته باشند. پوزش اگر کمی تند بود. ولی واقعیته
 7. به یاد دارم زمانی که توافق هسته ای منعقد شد و پس از اون قطعنامه ۲۲۳۱ صادر شد، بنده با توجه به ممنوع کردن فروش سلاح به ایران تا ۵ سال و ممنوع کردن تست و پرتاب موشک بالستیک تا هشت سال و همچنین گرفتن بازدارندگی مبتنی بر قرار گرفتن در آستانه ساخت سلاح هسته ای(بر اساس داشتن ذخایر اورانیوم غنی شده و چندین هزار سانتریفیوژ و موشک های بالستیک با توانایی پذیرش کلاهک نامتعارف) گفتم که برنامه آمریکا و غربی ها اینه که در کمتر از ۵ سال به ایران حمله کنند، الان می بینیم که همه چی برای چنین رخدادی آماده شده و همه از احتمال جنگ صحبت می کنند! در حالی که در اون سالها خیلی ها بدون دقت در متن توافق نامه و قطعنامه خوشحالی می کردند و بعضا هم با خیالات خرید صدها فروند سوخو۳۰ و... خوش بودند! غافل از اینکه ما به ازای دادن امتیاز رفع نگرانی دشمن(احتمال ساخت سلاح)به صورت نقدی دریافت نشده بود! سر گی لاوروف: " ما و چین می خواستیم تحریم های تسلیحاتی لغو شود، اما علیرغم حمایت ما، خود تیم ایرانی موافقت کردند که تحریم ها تا ۵ سال ادامه یابد! در نهایت، همکاران ایرانی ما که طبیعتا در این مورد تصمیم گیرنده اصلی بودند، موافقت کردند که در این مورد معامله کنند. طبیعتا ما و چین با توجه به اینکه ایران با آن موافق بود، از آن حمایت کردیم. در این دوره، تسلیحاتی که به ایران داده می شود باید تحت نظارت شورای امنیت سازمان ملل باشد." پ.ن: نیروی موشکی رو هم با برجام ۲(برای دادن امتیازات برجام۱)می خواستند از ایران بگیرند که موفق نشدند.
 8. مثل اینکه عکس ها رو با فاصله یک روز آپلود کرده بودم. http://www.telewebion.com/episode/1896699 فکور بوستر دار یا استاندارد/محراب
 9. خیر در کنار لانچر ریل هایی نصب شده که لانچر رو با پارچه(برزنت یا جنس خاصی)پوشش میده و لانچر در تردد داخل جاده عین یک تریلی عادیه. کاملش رو ندارم اون چند دقیقه رو هم نمیدونم نگه داشتم یا نه اگر پیدا کردم همینجا قرار میدم.
 10. سلام مستند روایت حماسه اما در وب سایت تلوبیون قسمت مربوط به تاریخ ۴ مهر وجود نداره
 11. اینطور که مشخصه پیشران اوج تولید انبوه نشده! در حاشیه رونمایی جنگنده کوثر تنها دو نمونه از اوج رو نشون دادن که نمونه اول تحقیقاتی و نمونه دوم تولیدی و پروازی بود. یعنی پیشرفت در حوزه پیشرانه ها خیلی کند و آهسته شده! قرار بود نمونه آزمایشی موتور جی ۹۰ در سال ۹۴ ساخته بشه اما الان که سه سال نیم گذشته هنوز خبری نیست! به هر حال... نمونه ایرانی آرکیو ۱۷۰ از نظر سایز(و نه کاربرد)حداقل در دو مدل تولید شده. مدل ۴۰ درصد با نام صاعقه(ملخی و جت)و نمونه مقیاس کامل با نام سیمرغ با توجه به جثه و اندازه دهانه ورودی هوای آرکیو۱۷۰ تصور میشه در این پهپاد از یک موتور توربوفن در اندازه ‌J-85 استفاده شده، اما سیمرغ ایرانی زمانی پرواز کرده که موتور اوج تولید انبوه نشده! پس یا با موتور آرکیو پرواز کرده که خیلی بعیده و یا اینکه از یک پیشران وارداتی استفاده کردند. حالت سوم هم اینه که موتور آرکیو ۱۷۰ مهندسی معکوس شده که برای این فرضیه شواهدی وجود نداره. پهپاد صاعقه هم میتونه از موتور مورد استفاده در موشک کروز سومار استفاده کنه و کاملا جوابگو خواهد بود.
 12. اخیرا دیدم که یکی از کانال ها در تحلیلی نوشتند که برای هر هدف(مثل حمله به قلعه حدکا)۲ موشک استفاده شده و چون یکی از موشک ها فیل شده هدف شماره یک آسیب کمتری دیده! با فرض صحت این تحلیل ۲ سوال پیش میاد! ۱-با توجه به حجم تخریب ها(در مقایسه با تست های قبل رونمایی ها) و اینکه احتمالا ساختمان ها در مناطق غیرنظامی قرار دارند به نظر میرسه که کلاهک موشک ها تضعیف شدند، طوری که این تصور ایجاد شده بود که تخریب ها برای بمب سدیده! در صورتی که نیاز بوده حجم آتش بالا باشه چرا به جای دو سر جنگی تضعیف شده از یک سر جنگی قوی استفاده نشده؟ و یا اینکه چرا تماما از موشک قیام با کلاهک قوی تر استفاده نکردن؟ ۲-نقش پهپادها(۷ پهپاد)در این عملیات چی بود؟ آیا بعد از برخورد ۲ موشک ذوالفقار(با سر جنگی در حدود ۴۵۰ کیلوگرم)به یک نقطه بازهم لازمه که محل با پهپاد و بمب سدید۳۴۲ بمباران بشه؟ مجموع این دلایل نشون میده که تعداد اهداف بیشتر از ۳ تا بوده و اهداف اعلام نشدند! تصاویر تست موشک ذوالفقار: http://s9.picofile.com/file/8268684034/IRIB_TV1_09252016_1702_Segment_1.mkv.html
 13. در همین ابتدا باید عرض کنم که ما تحلیلگر موضوعات نظامی هستیم و باید در همین چهارچوب فعالیت کنیم،شخصا موضوعات متفرقه(مثل قیمت و کیفیت پراید)رو در تحلیل ها دخالت نمیدم چون ربطی بهم ندارند. در خصوص ایراداتی که گرفتید جواب مشخصه! الان با وجود فراگیری اینترنت ‌4G همه مردم به یک نوعی به خبرنگار و گزارشگر تبدیل شدند و نمودش رو ما در گزارش های متعدد از شلیک های موشک ها در عملیات لیلة القدر دیدیم که از جهات مختلف مردم فیلم گرفته بودند که در نوع خودش خیلی جالب و بدیع بود! همچنین در عملیات حمله به گروه حدکا. حالا بگیم در حمله اخیر شب بوده و عزیزان گزارشگر نتونستند صحنه سقوط موشک رو ثبت کنن، در مورد حمله به حدکا و ادعای انحراف و سقوط موشک در حوالی آذرشهر چه توجیهی دارید؟ اونجا که صبح بود و قطعا با شناختی که از مردم داریم موبایل های زیادی به سمت محل سقوط موشک و آتش سوزی روانه میشدند و قبل هشدار مامورین فیلم ها تو اینستا و تلگرام آپلود میشد و حتی عده ای برای کانال های معاند هم میفرستادنش. اما چرا هیچ اطلاعاتی درز نکرد؟ آیا احتمال نداره که موشکی که مسیر دیگری طی کرد به سمت استان های شمال شرقی عراق(مثل اربیل)شلیک شده باشه؟ همه نقاط رو باید در اختیار رسانه ها قرار بدن تا شما راضی بشی؟ آیا ممکن نیست که موشک ذوالفقار پس از اختلال موقت در پیشران به مسیرش ادامه داده باشه؟ خصوصا اینکه موشک در حداکثر بردش استفاده نشده و احتمالا سرجنگیش هم(برای کاهش تخریب ناخواسته)کاهش پیدا کرده. در فیلم زیر که اینطور دیدیده میشه. فیلم : http://s9.picofile.com/file/8339097034/4_5876250997415739449.mp4.html http://gallery.military.ir/albums/userpics/10299/4_5876250997415739449.zip پیشران راکتی در صورت وقوع اشکال جدی یا منفجر میشه و یا اینکه مسیر موشک رو کج میکنه اما اینجا در سوزش سوخت یک مقدار مشکل ایجاد شده و احتمالا بخشی از سوخت جدا شده و یکجا مصرف شده اما هیچ انحرافی در کار نیست! ما ادعا نکردیم که موشک فیل شده و اصولا اثباتش بر عهده مدعی هست اما تا اینجا میشه گفت که هیچ شواهدی وجود نداره تا ثابت کنه که موشک فیل شده یا اینکه عملکرد موفق داشته!در کل برای نظر قطعی شواهد کافی وجود نداره! الان با رصد سه عملیات موشکی سپاه و حواشی بعدش میشه پیش بینی کرد که این ادعاها در خصوص عملیات های جدید هم دیده خواهند شد و جا داره که تحلیلگران نسبت به این مسئله توجه داشته باشند. برای مثال در تاریخ هوانوردی نظامی هواگردهای متعددی مورد اصابت گلوله توپ و موشک قرار گرفتند و تونستن محل رو ترک کنند، در یکی از موارد جنگنده اف ۱۵ عربستان سعودی توسط سیستم ابداعی یمنی ها مورد اصابت قرار گرفت و تونست محل رو ترک کنه و بعدش مشخص نشد که جنگنده تونست به سلامت فرود بیاد و یا اینکه در یک مکان خالی از سکنه(تو بیابانهای عربستان)بی سر و صدا اجکت کرد! خب الان بدون شواهد و مستندات کافی میشه این جنگنده رو منهدم شده عنوان کرد و به عنوان یک شکار موفق(کامل)محسوبش کرد؟ دیشب پست قبل رو ویرایش کردم چون احتمال سوبرداشت وجود داشت اما با این وجود بازهم شما این انتقادات رو به خودتون گرفتید که جای تعجب داره! به هر حال این شبهات در فضاهای دیگری تولید و در میلیتاری بازنشر میشن و مخاطب پست قبل، منشاء تولید اینگونه محتواهاست و هرگز کاربران سایت مد نظر نیستند و صرفا جهت آگاه سازی و مقابله اون مطالب نگاشته شده اند.
 14. باید نسبت به این مسئله یک فکری کرد و الا در یک نبرد احتمالی حتی در صورت موفقیت در میدان رزم ممکنه در عرصه رسانه بازنده محسوب بشیم. مشابه عملیات های موشکی یمن بر علیه عربستان که به علت نداشتن تجهیزات نظارتی و رسانه، عملیات طبق نظر سعودی ها روایت میشه! در خصوص سرجنگی موشک ها و میزان تخریب هم به نظرم کلاهک موشک ها برای ممانعت از آسیب به اماکن مجاور قطعا تضعیف شدن! اما تعدد موشک ها(۶ موشک) و پهپادها(۷ پهپاد با چندین بمب سدید۳۴۲)نه برای تخریب گسترده این سه هدف بلکه برای هدف قرار دادن اماکن‌ متعدد بوده و به نظرم یکسری از اهداف اعلام نشدن! حالا ممکنه که این اهداف ساختمان بودند یا یک پناهگاه(دپو تسلیحات)‌و یا تجمعات، به هر حال تعداد اهداف بیشتر از اینهاست. پ‌.ن: در هدف سوم پیش از عملیات، اثرات انفجار دیده میشه و مثل اینکه قبلا هم هدف قرار گرفته شده.
 15. در خصوص عملیات حمله به گروه تروریستی حدکا و عملیات ضربت محرم یک مسئله وجود داره در هر دوی این عملیات ها شایعه فیل شدن و انهدام تعدادی از موشک ها مطرح شد اما هیچ سندی برای این ادعاها ارائه نشده! تنها فیلم سوزش مشکل دار در یکی از موشک ها دیده میشه و بعدش هم موشک به راهش ادامه میده. در صورتی که در عملیات لیلة القدر بخش پیشران جدا شده از کلاهک ها و چاله های کوچک ایجاد شده در عراق پیدا شد و به اشتباه گفتند که موشک ها فیل شدن. حالا چطور میشه که تصویر انهدام موشک ها و آتش سوزی و چاله های چند متری رسانه ای نشده؟حتی تصویری از فاصله زیاد هم وجود نداره! چطوره که در کردستان عراق مردم از دود ناشی از انفجارها عکس و فیلم میگیرند اما اینجا هیچ اثری از انفجار موشک پر از سوخت وجود نداره! با وجود اینهمه موبایل و فراگیر شدن اینترنت پذیرفتنیه؟ حتی الانم باید اثرات انفجارها در منطقه وجود داشته باشه. به نظر میرسه که گروهی در فضای مجازی(تلگرام،توئیتر،اینستا و امثالهم)ماموریت دارند تا در هر عملیات، موفقیت و میزان موفقیت ها رو زیر سوال برده و تشکیک کنند!