Dolphin

VIP
 • تعداد محتوا

  147
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

اعتبار در انجمن

534 نشان افتخار

1 دنبال کننده

درباره Dolphin

 • رتبه حساب کاربری
  گروهبان سوم

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

1,206 نمایش های پروفایل
 1. یا حسین...اگه حقیقت داشته باشه خیلی فاجعه هست. این یه حمله انتحاری نیست که کار هر گروه و هر زمانی باشه. چنین عملیاتی نیاز به تجهیزات و برنامه ریزی و منابع البته همکاری داره. "اگه صحت داشته باشه" بهتره عراقی ها بحث کارهای اطلاعاتی رو خیلی بیشتر جدی بگیرن وگرنه دوباره مثل دوران هجوم قبلی داعش غافلگیر میشن و هزینه گزافی میدن(یادم میاد یه کارشناسی تو اخبار صدا و سیما میگفت سر اون قضیه هم ما اخطار داده بودیم به مقامات عراقی و میگفتیم قبل هجوم هم داعش در خیلی از مناطق عراق هست، فقط پرچم نداره! منتهی توجهی جدی نمی شد) به شبکه mbc سعودی هم در عراق حمله شده(البته ظاهرا قرار بود فعالیتش ممنوع بشه، نمیدونم تصویب شد قانونش یا نه؟) https://www.mashreghnews.ir/news/1074914/حمله-به-شبکه-ام-بی-سی-در-عراق-عکس
 2. جسارتا به نظرم این کار فایده چندانی نداره. اگر کشتی ها را محاصره کنن و بدون هیچ اقدام تهاجمی صبر کنن، دست ما واقعا بسته است. احتمال داره حتی نذارن افرادمون رو خارج کنیم. به نظرم یا این کشتی ها خیلی عادی به مقصد میرسن یا به هر صورت تنش و برخورد رخ میده . از اونجا که احتمال حالت دوم هم بیشتره میشه گفت ما براش برنامه داریم. حالا ممکنه موارد مختلفی باشه. مثلا شاید دنبال ایجاد بهانه ای برای منحرف کردن ذهن ترامپ باشن. یا بعد اقدام آمریکا به مجامع بین المللی شکایت کنن(در عمل اتفاقی رخ نمیده ولی جنبه تبلیغاتی داره) یا موارد دیگه ای از این دست
 3. یه سوال: بر فرض استفاده از چیزی مثل رعد500 و رسیدن به برد بالای 1000کیلومتر نحوه هدایتش چطور خواهد بود(ماهواره و...) و به نظرتون چقدر دقت خواهد داست.
 4. مشخصات و فیلم پرواز پهپاد معراج https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/02/20/2259537/فیلم-اختصاصی-معراج-جدیدترین-پهپاد-شناسایی-نیروی-زمینی-سپاه ضمنا مشخصاتش از جهاتی شبیه و از جهاتی با پهپاد aerosonde متفاوت هست https://en.wikipedia.org/wiki/AAI_Aerosonde بنده که زیاد سر در نمیارم ولی به نظر دوستان صدای پهپاد یه مقدار بیش از حد نبود؟
 5. چندتا سوال درباره این فجر هواپایه: اولا یعنی موتورش تا آخر روشن نمیشه و قراره همین طور تا آخر سقوط کنه؟ ثانیا به نظرتون در هر حالت(با موتور و بدونش) بردش چقدر خواهد بود؟
 6. میدونید بعضی کارها(در واقع اکثر مسئولیتهای بزرگ) حد وسط ندارند...یا فداکاری و از خودگذشتگی میکنی برای انجام کار یا نمیکنی که میشه کوتاهی و ضربه خوردن. همین اول بگم به احتمال زیاد خود بنده توانایی و جنمش رو ندارم ولی فرمانده یا مسئول یا هرکس دیگری که یک اشکال رو میبینه و میدونه که برطرف نکردنش منجر به ضربه خوردن ولی نعمتانش(مردم) میشه به نظرم باید جوابگو باشه. صحبتهایی با این عنوان که سابقه خدمتیش آسیب میبینه و هزینه داره و...رو هم درست درک نمیکنم. مسلما این دوستان بهتر از من همکاران شهیدشون رو به یاد دارن. یعنی هزینه ای بیشتر جان شخص دارد؟! البته بنده که اطلاعات کافی ندارم.شاید هم به این نتیجه رسیده اند که اگر بروند کار بدتر میشود و با ماندن میتوانن قدم های کوچکی بردارند. امیدوارم همین طور باشد. وگرنه فلسف آسه برو آسه بیا با کل چیزی که ما از عنوان مسئول و مسئولیت میشناسیم تضاد دارد. (همینجا باز هم تاکید کنم از آفت علاقه برخی مسئولین به زیر دست بله قربانگو...برخی فکر میکنن چنین زیردستی(یا کسی که هیچ اختلاف نظری نداشته باشه) یعنی نهایت کیفیت درحالیکه بهترین حالت به نظرم نشانه انفعال هست)
 7. خیلی جالبه ما تو ایران وقتی برای کاری برنامه مشخصی نداریم میگیم خدا کریمه! همون طور که وقتی معلوم نیست کاری رو انجام می دیم یا نه می گیم ان شالله! راستش تو نظام اعتقادی من این عبارات کاربرد دیگه ای دارن به قول معروف با توکل زانوی اشتر ببند! باز هم میگم، ساده سازی مسائل و فکر کردن به راه میانبر فایده ای ندارد. یک موردش اینکه کدوم یکی از این کشورهایی که نام بردین به طور علنی صحبت از نابودی عزیز دردانه آمریکا (اسرائیل) می کردن؟(بگذریم بالاغیرتا ندیده بودم کسی پاکستان و انگلیس رو با هم مقایسه کنه!) شما آخرش هم جواب ندادین که بعد ساخت بمب برنامه تون چیه؟ کل منطقه رو تبدیل به انبار باروت هسته ای کردین، خوب بعدش چی؟! یک مرگ باشکوه و تمام؟! راستش یاد یه خاطره از دفاع مقدس افتادم. میگن بعد عملیات مرصاد تعدادی از منافقین(همینجا بگم بلا نسبت شما البته) را آوردن و نقشه ایران و عراق را هم گذاشتن. بعد ازشون پرسیدن شما با خودتون فکر نکردین فاصله مرز ایران تا بغداد که کمتر از مرز تا تهران هست. کوه و کمری هم نیست. پس چرا ما به سبک شما نیومدیم صاف ستون کشی کنیم برای فتح بغداد؟ حکایت پرش ها و اقدامات ناگهانی و میانبری هم داستان ستون کشی بدون تامین هست. این تفکرات هیجانی و احساسی هم برای سخنرانی خوب هست ولی در عمل به جایی نمیرسه(مجددا عرض می کنم همانطور که با سالها حلوا حلوا کردن خودکفایی اقتصادی به جایی نرسیدیم) ولی خوب از اونجایی که راه مقابل سخت، پیچیده، و از همه مهم تر نیازمند صبر و تحمل هست به نظر همین میانبرها جذابتر میان. برادر MR9 نقل قول خوبی دارن: همیشه مردان مشتاق مردن را راحت تر از افراد دارای صبر و تحمل پیدا می کنی! دفعه اولی هم نیست که به من گفته میشه غرب زده و تسلیم شده و...پس راحت باشین.(حالا من که عددی نیستم ولی به شهید چمران هم یه موقعی میگفتن عامل آمریکایی!) ولی تو خلوت خودتون بدونین اتفاقا امثال من خیلی هم علاقه مند سرافرازی و عزت مندی کشور هستن. منتهی خوب میدونن راه درست مقاومت و استقلال از جاده برنامه ریزی و کار اصولی میگذره. اقدام و عمل اساسی. توجه همه جانبه به موضوعات تاثیر گذار و درس گرفتن از اشتباهات. نه تصمیمات بدون فکر و نمایشی که دقیقا خواسته دشمنان این سرزمین هست و آخرش باعث خفت و خواری مضاعف میشه!
 8. بینی و بین الله برنامه تون چیه؟ برجام رو که کلا قبول نداشتین از اول و قرار به بود به سبک برادر جلیلی همچنان مذاکرات صرفا ادامه پیدا کنه. (اصلا هم فکر نمی کنین یا دوست ندارین فکر کنین که چی شد سران نظام اجازه مذاکره رو دادن _ فقط خواست مردم نبود وگرنه اولا مردم خیلی چیزهای دیگه هم میخوان و ثانیا مذاکره رو هم از چندسال قبل میخواستن_) حالا هم همچین اتفاق جبران ناپذیری رخ نداده(اتفاقات رخ داده هم با حساب بهانه بدقولی آمریکا_چه برا داخل و چه خارج_ می شه گفت سر به سر میشه) الان دقیقا برنامه تون چیه؟ یک دوستی میاد میگه آزمایش icbm و قارچ چند ساعت بعد خروج از npt ! احتمالا قصد مزاح دارن وگرنه واضح هست که تهیه چنین مواردی یک فرآیند چند ماهه هست(چه الان و چه قبل برجام) و مسلما وقتی در نصفه راه بشیم بی تعارف حمله نظامی می کنن(و سر قضیه ترور سردار سلیمانی متوجه شدیم که نظام-عاقلانه- خواستار درگیری نظامی نیست) در مورد اینکه این موضوعات رو هم میفهمن هم شک نکنین. نیازی نیست که درزهای اطلاعاتی سالیان اخیر ذکر بشه؟ به نظرم یه مشکلی وجود داره و اون این هست که دوستان فکر می کنن ما توانایی ساخت مخفیانه بمب اتم رو داریم یا مثلا در آستانه هسته ای شدن قرار می گیریم و اگه جنگ شد 6ماه کش میدیم تا بمب رو بسازیم. خوب حالا اگه جنگ 6ماه کش پیدا نکرد چی؟ یا اگه با حملات گاه و بی گاه زمان ساخت بمب رو طولانی کردن؟ بیایم بریم یه درجه بالاتر، بمب رو ساختیم و توانایی رسوندنش به هرجایی رو هم داشتیم، خوب بعدش دقیقا با این اقتصاد و این مسئولین چه می کنیم؟ یعنی به نظرتون مردم ما مثل کره شمالی حاضرن جلبک بخورن و صداشون در نیاد؟ می گید سر محدودیت سلاح هسته ای و برد موشک ها مذاکره می کنین؟ اگه طرف مقابل به کمتر از مدل لیبی رضایت نداد چی؟ یعنی شما رو محاصره کامل کرد و بعد نشست و تماشا کرد. لابد اون موقع سر هرچیزی -مثلا آزاد شدن صادرات برق به عراق- میخواید تهدید هسته ای انجام بدین! احیانا فکر نمی کنین که این مدل اگه شدنی الان کره شمالی باید همه کشورهای حداقل دور و بر خودش رو مجبور به تجارت کنه؟!...می بینین اشکال گرفتن کار سختی نیست، مخصوصا از این راه شما. برای همین هم بود که نظام تصمیم به امتحان راه دیگه رو گرفت. مخلص کلام، راستش به نظرم اختلاف اصلی اونجاست که دوستان برای یک موضوع و مشکل پیچیده(و شاید چندتا مشکل) دنبال یک راه حل ساده و میانبر هستن. مثل همون تصاوراتی که درباره رخ دادن معجزه اقتصادی و ...(بدون پیروی از منطق علم اقتصاد) در ایران وجود داشته و داره. ولی حقیقت زندگی این طور نیست، راه میانبری وجود نداره و برای رشد و قدرت گرفتن باید اساسی و سخت، پله به پله کار کرد و همان طور که نمیشه کسی یک شبه پولدار بشه، نمیشه با ساخت بمب اتم هم به مشکلات فعلی ما پایان داد!
 9. نمیدونم در نهایت آمریکا همچین کاری رو میکنه یا نه ولی میخوام به یه چیز دیگه اشاره کنم; این کارها هزینه داره. پمپئو که بصورت ایدولوژیک با ایران مشکل داره و ترامپ هم فقط به فکر دوره بعد خودش هست ولی این طور به هیچ گرفتن قوانین و عرف بین الملل در میان و بلند مدت برای آمریکا عوارض زیادی خواهد داشت برا همینم خیلیها دارن اونجا خودشون رو میکشن تا ترامپ به دیوانه بازیهاش ادامه نده(شاید این عوارض رو ما فعلا نمبینیم یا فرقی به حالمون نکنن ولی توجه کنید که رئیس جمهور ای قبلی آمریکا احمق یا ناتوان نبودن که این طور واضح همه چیز رو زیر پا نمیذاشتن)
 10. حاجی کدوم پیچوندن؟ اصلا مگه اسمی از هواپیما و...در پست من میبینی؟ این عرض من صرفا درباره صحبت سردار بود که گفته منظور از مکان فرهنگی بیت رهبری بود. منم گفتم به نظرم منظور ترامپ دقیقا خود مکانهای فرهنگی بود. حالا چرا شما بحث درباره اظهار نظر ترامپ رو با ماجرای هواپیما قاطی میکنی. من که سر در نیاوردم.
 11. این توییتها از سیاوش فلاح پور جهت غافل نشدن از امارات قابل توجه هست http://tweetna.ir/Tweet/99020476292/توییتر-سیاوش-فلاح-پور-به-نظر-شما-حجم-بالای-حملات-ر http://tweetna.ir/Tweet/99020410633/توییتر-سیاوش-فلاح-پور-آیا-جریانی-خاص-با-استفاده-ا� کلا روابط ما با امارات برای من یکی خیلی جای ابهام داره. بعضی ها میگن دوبی با حاکمیت سیاسی امارات موافق نیست، ولی حتی در صورت صحت این موضوع هم به نظرم ما حداقل باید در موارد تجاری بصورت جدی دنبال تنوع باشیم
 12. جسارتا ضمن احترام به سردار به نظرم این صحبت دقیقی نیست. مسلما حمله به بیت رهبری هم در دستور کار بوده، منتهی ترامپ لعنتی منظورش از مناطق فرهنگی دقیقا همین مناطق فرهنگی بود. حتی لشکر توجیه گران مجازی مرتب میخواستن بگن که نه منظورش مثلا قم و مشهد و یا حوزه علمیه(!) بوده ولی منظور این دیوانه دقیقا آثار باستانی و فرهنگی ایران بود. حتی بعد از اینکه مشاورا و رسانه ها و...گفتن این کار میتونه جنایت جنگی به حساب بیاد، اومد مصاحبه کرد که یعنی چی اونا با بمب کنار جاده ای و...سربازای ما رو میکشن ولی ما نمیتونیم به مکان های فرهنگیشون دست بزنیم؟! این طوری نمیشه! اگه منظورش فقط جاهای حاکمیتی مثل بیت رهبری و ... بود صراحتا میگفت ولی این تهدید مثل خود ترور به قول سردار حاجی زاده هدفش حیثت ایران و تحقیر ایرانی ها بود.(یادم میاد همون موقع گفتم لابد یکی از این 52 نقطه هم حجاری زانو زدن والیریانوس در برابر شاپور دوم هست تا بعدا پز بده که نماد تحقیر تاریخی غرب در برابر ایران دیگه وجود نداره!) این حجم کینه و علاقه به تحقیر بدون پرده پوشی ما واقعا جای تدبیر و تفکر داره...
 13. مسلما ترامپ عوامفریب بزرگی هست ولی اوضاع به این سادگی نیست. اگه کشته ها برن بالای 50هزار و مهم تر از اون اگه اقتصاد دچار یه رکود اساسی بشه فرقی به حالش نمیکنه و مردم اون رو مقصر میدونن(یکی از عوامل قابل تامل این هست که چون در طول عمر آمریکایی ها مرتب به اونها تلقین شده آمریکا سرور و برتر هست مقایسه با کشورهای دیگه زیاد جواب نمیده! یعنی عوام آمریکایی اصولا فارغ از آمار بقیه جهان انتظار دارن آمار خودشون شدیدا پایین باشه) چند روز پیش نمیدونم کجا بود مطلب جالبی خوندم. میگفت بعد انصراف سندرز حالا انتخابات آمریکا 2تا رقیب اصلی داره : تراترامپ و کرونا (البته شاید قبل سندرز هم همین بوده)
 14. اشتباه تایپی بود. منظورم صد هزار سوار برای سپاه مغول بود. بابت انیمیشن هم ممنون. گرچه بنده مجهز به مهمات سنگرشکن نیستم.
 15. ضمن تشکر بابت این مطلب جذاب شاید من باب مقایسه بد نباشد که مطلبی رو عرض کنم. بعدها همین فرانکها با حدود 20 هزار سوار امپراطوری روم مقدس رو برپا و اداره میکردند ولی ارتش مغولها دارای هزار سوار بود، تازه آن هم سوار مغول که تا 160 کیلومتر در روز هم می توانستند پیش روی کنند!