MOHAMMAD

Airforce
 • تعداد محتوا

  3,641
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  7

MOHAMMAD آخرین امتیاز شما در روز 13 خرداد

MOHAMMAD شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

5,899 نشان حکمت

درباره MOHAMMAD

 • رتبه حساب کاربری
  ???? ??? ????? ?????

Profile Information

 • Gender
  Male

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

2,619 نمایش های پروفایل
 1. مدیران محترم ارشد توضیحی در مورد این موضوع و اتفاقی که برای تاپیک من افتاده دارند؟
 2. یه تاپیکی داشتم با نام استراتژی کیفیت کمیت، در مورد ارتقاء و به کارگیری اف5 در نیروی هوایی بود، اونجا یادمه که 10 سال قبل یه سری پیشنهاداتی رو در این زمینه داده بودیم با دوستان. نمیدونم چرا حذفش کردند بعد پستهاش رو بردند توی تاپیک بررسی جامع نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران! (واقعا چرا تاپیک رو حذف کردن و در یه تاپیک طولانی ادغام کردند که اصلا به راحتی قابل پیدا کردن نیست؟!!!!)
 3. MOHAMMAD

  Vympel R-73

  ممنون، ای کاش یکی از دوستان در یکی از سایتهای مجاز(!) آپلود کنه که امثال ما هم بتونن ببینن. بله متاسفانه حق با شماست، استاتوس میلیتاری رو تلگرامیزه کرده و باعث ایجاد بحثهای بشدت سطحی و کم عمق شده. همچنین بعضا افرادی در استاتوس فعال هستند که شما یک پست نظامی در انجمن از اونها نمی بینید ولی الی ما شا الله در استاتوس فعالند! خب یه همچین تیپ افرادی چرا در میلیتاری هستند؟ واضحه و همه می دونن! --------------------------------- راستی خبری از نسخه جدید آرچر یا هوا به هوای کوتاهبرد جدیدی از روسها نیست؟
 4. سلام اگر دقت کنید عامدانه فیلم قطع شده و دوباره ثانیه های آخر برخورد موشک به پهپاد نمایش داده می شه، لذا محاسبات انجام شده نمی تواند دقیق باشد.
 5. خیلی دوست داشتم سر جنگیش از نوع «میله ای گسترش یابنده ی به هم پیوسته1» باشه، ولی ظاهرا اینطور نیست. البته وزن سر جنگی زیاده و دقتش هم ظاهرا از «خوب» رد کرده و «خیلی خوب» ه، لذا همین سرجنگی ترکش شونده معمولی هم هموطور که ملاحظه می شود به خوبی هدف رو take apart میکنه؛ ضمن اینکه این سر جنگی یک مزیت به سرجنگی پیش گفته داره و اون این هست که اگر اهداف مولتی باشند سرهای جنگی ساده آسیب گسترده تری به هواگردهای همراه می زنند. پی نویس: 1- Expanding Continuous Rods
 6. MOHAMMAD

  موشک زمین به هوای Boeing CIM-10 Bomarc

  ایده خوبیه، ولی یه مورد تکنیکی داره، موشکهای شهاب 1 و 2 سوخت مایع هستند، یعنی باید قبل از شلیک سوختگیری شوند که این خود یه زمانی میبره و متاسفانه در نسخه های قدیمی سوختگیری حتما باید در زمانی که موشک ایستاده هست انجام بشه. این موشکها زمانی سوختگیری میشن که 100 درصد احتمال شلیک باشه، اگه به هر دلیلی سوختگیری و مجددا تخلیه بشن قبل از سوختگیری مجدد حتما نیاز به بازبینی و چک مخازن و لوله ها جهت اطمینان از عدم آسیب دیدن سیستم سوخترسانی هستند (سوخت بشدت خورنده ای دارند) لذا امکان شلیکهای فوریتی از بین میره. اما، با توجه به اینکه به سرجنگی یک تنی و 800 کیلویی دیگه نیاز نیست و سرجنگی سبکتر خواهد شد، براحتی برد موشک به بالای 1000 کیلومتر میرسه و امکان هدف قراردادن اهداف دور دست تر فراهم میشه. به موارد فوق اضافه کنید تکنیکهای الینت و سیگینت که برد و دقت قابل قبولی هم دارند. بله، حتی از برد بیشتر هم قابل شناسایی هست ولی تجهیزات حساستری رو میبطلبه، احتیاجی هم به سوپر کامپیوتر و ابر کامپیوتر نیست، اساسا نوع و جنس امواجی که یک آواکس از خودش منتشر میکنه به نوعی هست که خود به خود از میان تمام پرنده ها متمایز میشه و نیازی به کنکاش نیست. پیشنهاد خوبیه (اون نقض پیمانها و ... که به هیچی هیشکی نیست و اهمیتی هم نداره) ولی در کوتاه و حتی میان مدت دستمون رو نمیگیره، به دو دلیل: 1- فعلا موشکی که ماهواره به مدار زمین آهنگ بفرسته نداریم (مدارهای نزدیکتر هم برای این کاری که شما مد نظر دارید به کار نمیان) 2-بحث زمان، و اینکه تا اون مهمات این فاصله زیاد رو طی کنند عملا خیلی زمان میبره. این خوبه و کاربردی هم هست، حتی برای جنگنده ها. صد در صد. اهمیت آواکسها تا اونجاست که از 1990 هیچ جنگی توسط آمریکایی ها بدون پوشش کامل آواکسها شروع نشده، زدن آواکسها یا خارج کردنشون از میدان نبرد اشراف اطلاعاتی آمریکا بر هوا و زمین رو از بین می بره. اینو سالهایی پیش در برخی تاپیکها بحث کردیم، از جمله خودم ایده موشک سجیل در نقش زمین به هوا رو دادم، اون موقع زهرآگین ترین حربه آمریکایی ها موشک کلکم با برد 1500 کیلومتر بود، که لازم بود قبل از اینکه به فاصله 1500 کیلومتری هدفشون (فرض کنید هدف تهران یا نطنز یا اراک یا ... باشه) برسن هواپیمای حامل زده بشه (زدن یک هدف بهتر، ارزانتر و آسانتر از زدن چندین هدف است و اطمینان بیشتری را هم ایجاد می کند). ایده این بود که با رادارهای OTH حرکت گله های بمبر (یا حتی تکی) شناسایی و موشکهای سجیل به سمت اونها روانه بشن، بقیه کار هم تقریبا به همین شکلی بود که در اینجا بحث شده. عرض شد که در میانه مسیر با ارتباطاتی در حد میلی ثانیه اصلاح مسیر میسر است. کاملا موافقم، بسیار عالی و کم هزینه هستند. هنر این هست که نقطه قوت دشمن رو به نقطه ضعف علیه اش تبدیل و از اون استفاده کنی، معنی این جمله در اینجا این هست که اخلال هرچی قویتر باشه این امکان رو به شما میده که از فاصله دورتری هدف رو با استفاده از تکنیکهای HOJ کشف و تراک کنی. این پهپادهای معمولی بله، منظور پهپادی با ماموریت تخصصی رهگیری/برتری هوایی هست. به صورت یک پاد طولی در زیر بدنه پهپاد قابل نصب هست، اینطوری دیگه مشکل بزرگی آنتنش هم حله.
 7. MOHAMMAD

  موشک زمین به هوای Boeing CIM-10 Bomarc

  خب این موضوع چندین بار قبلا در تاپیکهای مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفته و پاسخش هم داده شده، مع هذا مجدداً بیان می کنیم، برای هدایت یک موشک از فاصله 800 کیلومتری به سمت یک آواکس که مثلا در ارتفاع 40 هزار پایی در حال دور دور کردن هست نیازی به هدایت راداری نیمه فعال نیست. خود آواکس منبع انتشار امواج قدرتمندی هست که توسط سامانه های پسیو از چند هزار کیلومتر دورتر کشف شده و با استفاده از سوابق انتشارات قبلی + قوانین مثلثات، موقعیت دقیق آواکس (و بالتبع فاصله اش تا موقعیت پرواز پهپاد) به اضافه پروفایل گردشی اون کشف میشه(که معمولا دایره ای یا بیضوی هست). موشک شلیک شده با استفاده از همین اطلاعات توسط سامانه های زمینی/هوایی پسیو، به سمت موقعیت احتمالی هدف در لحظه برخورد هدف هدایت میشه1. در فاز ترمینال حمله، موشک می تونه با استفاده از رادار فعال داخلی یا جستجوگر تصویر ساز حرارتی یا یابنده منبع انتشار امواج راداری (مانند آن چیزی که روی موشکهای هرمز نصب هست) خودش رو تا برخورد دقیق به هدف هدایت کنه. اما موشک چگونه خودش رو به موقعیت هدف در فواصل دور میرسونه، شکل شماتیک زیر می تونه به درک این مفهوم کمک کنه: (موشک خود را به ارتفاع بیش از 120 هزار پا می رساند و سپس از آنجا به سمت هدف شیرجه می زند) ضمن تشکر از اصلاحی که روی نوشته دوستمون انجام دادید، حل این مشکل آسون هست، حداکثر سرعت E-3 برابر 854 کیلومتر بر ساعت هست و از اونجا که معمولا با حداکثر سرعت کروز انجام نمیشه اگر سرعت کروز رو 800 کیلومتر بر ساعت در نظر بگیریم آواکس در هر دقیقه 13.3 کیلومتر طی میکنه که در 6.5 دقیقه میشه 86 کیلومتر. ضمن اینکه آواکس در طی مسیرش حرکت کاتوره ای نداره و برعکس از یک پروفایل حرکتی منظم پیروی میکنه لذا تخمین زدن نقطه وجودش بعد از 6.5 دقیقه کار سختی نیست. حتی اگر آواکس متوجه موشک بشه و بخواد مسیرش رو هم تغییر بده باز هم موشک برای رسیدن به هدف می تونه از ردیابی امواج رادار یا ردیابی امواج جمینگ استفاده کنه و یا اینکه از جستجوگرهای فعال راداری یا تصویرساز حرارتی کمک بگیره. سرعت زیادی نمی تونه بگیره، حداکثر سرعت آواکس در برابر سرعت موشک قابل اثر نیست، موشک حتی در حالت گلاید هم حداقل 3 ماخ سرعت خواهد داشت که در برابر 0/7 ماخ حداکثر سرعت آواکس کاملا برتر هست. با توجه به اینکه موشک از بالا و با زاویه تندی به سمت هدف میره ممکنه رادار آواکس نتونه اصلا اونو ببینه (البته بستگی به توان پوشش زاویه ای رو به بالای رادار آواکس داره). اولا نیازی به ارتباطات دائمی در تمام لحظات حرکت موشک نیست، ثانیا لینکهای ارتباطی امن در حد میلی ثانیه (جهت انتقال موقعیت لحظه ای هدف) همواره وجود داشته و خواهند داشت. خدا شاهده که سحری تو همین فکر بودم! دزفول با سرجنگی کاهش یافته به 200 کیلوگرم میتونه حدود 1200 کیلومتر برد پیدا کنه و با همون سیر پروازی بالستیک یا کوآسی بالستیک به سمت هدف هدایت بشه، برای جستجوگر هم میشه از جستجوگر هرمز 1 یا 2 و یا رادار فعال یا تصویرساز حرارتی استفاده کرد. اینم پیشنهاد قابل تأملی هست. 2000 تا لایک. ----------------------------------- پی نویس: 1- دقیقاً موشک فینیکس هم از همین تکنیک برای برخورد با هدف در موقعیت پیش بینی شده استفاده می کنه.
 8. در مهم بودن خبر با شما هم عقیده ام ولی در خصوص قسمت دوم در اینکه ما و شما و همه دوستان از آسیب رسیدن به سعودی ها و مخصوصا آسیب دیدن سامانه های راهبردی شون خوشحال میشیم شکی نیست ولی به نظر من این حمله و آسیب به رادار یا سامانه پاتریوت شکستی برای این سامانه به شمار نمیاد چون پهپاد قاصف پهپاد کوچکی هست و ضمن توانایی پرواز در ارتفاع بسیار پست، احتمالا از بدنه کامپوزیتی هم بهره می بره که کشف اون رو برای سامانه های راداری سخت میکنه. حالا در نظر بگیرید این پهپاد با استفاده از نقاط کور راداری به سامانه پاتریوت نزدیک بشه و در فاصله نزدیک هم خودشو به ارتفاع بسیار پایین و غیر قابل کشف برای رادارهای سامانه پاتریوت برسونه، اگر اون سامانه به سیستمهای دفاع نزدیک مجهز نباشه، یا اون سیستمها نتونن کار خودشون رو به خوبی انجام بدن؛ دیگه کار تمومه و پهپاد کار خودشو به انجام می رسونه. در واقع سامانه پاتریوت توسط «روش» و «مهاجم»ی که برای مقابله با اون طراحی نشده هدف قرار گرفته و نمیشه این رو به عنوان نقطه ضعفش مطرح کرد، کما اینکه شاید اگر بجای پاتریوت هر سامانه میانبرد/دوربرد شرقی یا غربی دیگری هم بود نتیجه همین بود (بدلیل ضعف عربستانی ها در چیدمان درست و استفاده مطلوب از سیستمهای پدافند نزدیک). اونطور که بعضی کانالهای تلگرامی خبر دادند، در روزهای بعد از حمله نشانه ها (پارازیتها)یی که نشاندهنده کار کردن رادار بوده در تصاویر ماهواره های سنجشی دیده شده، -در صورت صحت خبر- یعنی اینکه رادار سامانه یا آسیب ندیده بوده و یا اینکه بسرعت توسط تعمیرکاران تعمیر و به عرصه عمل باز گردانده شده (البته با توجه به ماهیت ماجولاریتی اینگونه سامانه ها، تعویض قطعات اونها بیش از چند ساعت طول نمیکشه). ممکن هم هست پهپاد قاصف تنها TEL سامانه رو هدف قرار داده باشه و با آسیب رسوندن و ترکشی کردن موشکها، اونها رو از دور خارج کرده باشه1. پی نویس: 1- دوستان توجه کنند که برخورد ترکشهای انفجار پهپاد قاصف الزاما منجر به انفجار موشکهای روی خودرو حامل اونها نخواهد شد، بلکه انفجار تنها زمانی رخ میده که ترکشها به گونه ی موثری به فیوز یا خرج انفجاری سرجنگی برخورد کنند و یا اینکه با سوخت موشک برخورد نمایند. اما هرگونه برخورد کوچکترین ترکش با موشک یا کنیستر اون می تونه به از رده خارج شدن موشک منجر بشه.
 9. MOHAMMAD

  موشک زمین به هوای Boeing CIM-10 Bomarc

  دقیقا، فرض کنید موشک صیاد 4 دارای نسخه ای رمجت شود -که به طور طبیعی بدلیل تامین اکسیداتور از اکسیژن هوا تمامی ظرفیت داخلی حمل سوخت به سوخت خالص تخصیص می یابد- و توسط یک پهپاد با ماموریت هوایی مثلا دو تیر از آن قابل حمل و بکارگیری باشد. موشک صیاد 4 در نسخه سوخت جامد فعلی دارای برد زمین به هوای 200 کیلومتر هست، در حالت هوا به هوا و در صورت شلیک از ارتفاعات بالا این عدد به حدود دو برابر افزایش پیدا میکنه و در صورت تجهیز به موتور رمجت دستیابی به اعداد 600 و حتی 800 کیلومتر دور از دسترس نیست. در این صورت هیچ تانکر، بمبر استراتژیک و آواکسی از گزند این موشک دور نیست؛ و حتی دسته های جنگنده ها. برای تقریب به ذهن که 800 کیلومتر یعنی چه، برد رادار آواکسهای سری E-3 حدود 770 کیلومتر هست.
 10. با سلام به حسین آقای عزیز با این فرض که آسیب به خود موتور باعث از کار افتادن و در معرض خطر بیشتر قرار گرفتن خود تانک میشه بله، موتور که بیرون بدنه نیست که تاندم مستقیم بخوره بهش، موتور در داخل بدنه و در پس زره قرار داره، سرجنگی تاندم باید اول از لایه های زره عبور کنه و بعد تازه به موتور میرسه و موتور هم حدودا 70 - 80 سانت عرض داره حداقل، جنسش هم از آلیاژهای محکم هست، از طرفی مرحله اول سرجنگی تاندم که همون اول عمل میکنه و تموم میشه، حالا سوال اینجاست که توان نفوذ مرحله دوم چقدره و آیا می تونه از پس زره اصلی و عرض موتور بر بیاد؟ در پاسخ میشه گفت که اگر موشکی مانند خریزنتیما یا کورنت/دهلاویه یا موشکهایی با توان نفوذ بالا باشه احتمالش هست، حداقل اینکه موتور از کار خواهد افتاد (مثل همون تصویر و فیلم مشهور جنگ 33 روزه که از موتور مرکاوا داره آتیش میاد بیرون)، اما موشکهای ضد زره ای که زیر 60 یا 70 سانت توان نفوذ دارند بعید هست.
 11. ممنون از زحمات دوستان، فیلم جالبی بود، تا حالا از این نکته به ماجرا نگاه نکرده بودیم. البته یه چیزاییشو فهمیدم، کامل نه، اگر کسی از دوستان بتونه فیلم رو زیرنویس کنه خیلی عالی هست. اونوقت میشه بهتر نظر داد.
 12. میشه محبت کنید و برای ما فاقدین قندشکن توی آپارات یا .... بارگذاری کنید ما هم بتونیم ببینیم؟
 13. پس فکر می کنید اقدامات فجیره و خط لوله ینبع پیامی برای چه بود؟ دقیقا برای همین موضوع، اگر نفت ایران فروخته نشود، نفت هیچکس از هیچ جا صادر نمی شود. آنهم نه به دست ایران (که به قول شما گزک دست دشمن بدهد) بلکه به دست تیر غیب که نشود مسئولیت آن را بر عهده طرف واضحی گذاشت.