Aspahbod

VIP
 • تعداد محتوا

  1,883
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

 • Days Won

  2

Aspahbod آخرین امتیاز شما در روز 12 مهر 1392

Aspahbod شما بیشتری مطالب مورد علاقه کاربران را دارید!

اعتبار در انجمن

2,775 نشان شجاعت

درباره Aspahbod

 • رتبه حساب کاربری
  04- ??????

Profile Information

 • Gender
  Not Telling

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

بلوک آخرین بازدید کننده ها غیر فعال شده است و به دیگر کاربران نشان داده نمیشود.

 1. فکر می کنم اون چیزی که دوستان به عنوان بمب هدایت شونده تصور کرد، فجر5 هدایت شونده باشه. اون موشک به اصطلاح توفان جدید هم منو بیشتر یاد بمب های سدید میندازه خصوصا با توجه به اندازش.
 2.   چینی هست. این موتور از چند وقت پیش روی ابابیل های جدید دیده شده و قدرتش حدود نصف قدرت موتور قبلی هست. حدس من اینه که برای پهپاد انتحاری خواستن موتور ارزونتری رو استفاده کنن.
 3.   بودجه ما بسیار محدوده دوست عزیز. کشور هایی که موتور تانک رو خودشون تولید می کنن عموما اون رو از شرکت های خصوصی و نیمه خصوصی می خرن. شرکت هایی که اتفاقا یکی از نگاه هاشون به بازار خارج از کشورهاشونه. این کارو نکنن ورشکست میشن. جدای این که همین شرکت های خصوصی و نیمه خصوصی که گفته شد درآمد اصلیشون حاصل فروش محصولات غیر نظامی به بازار های دنیا هست. مثلا کارخونه ای که موتور تانک آرماتا رو می سازه کار اصلیش تولید تراکتوره. ولی چون طی فرآیند تولید تراکتور، دانش تولید موتورهای سنگین رو کسب کرده، می تونه با هزینه کمتر این دانش رو توی تولید موتور تانک هم به کار بگیره. در واقع اگر زمانی توی ایران بخواد موتور تانک توسعه پیدا بکنه، کم هزینه ترین و بهترین وضع اینه که این کار توسط شرکت هایی که کارشون به موتور دیزل سنگین مربوطه انجام بشه (هپکو، شرکت هایی که موتورهای کامیون های داخلی رو مونتاژ می کنن، تراکتور سازی تبریز و ...). نه وزارت دفاع که باید برای توسعه این محصول، کلی زیر ساخت و خط تولید برای خودش از ابتدا ایجاد کنه. توپ تانک قضیش فرق می کنه چون مصرف غیر نظامی نداره. این مورد رو حتی اگر هزینه بر باشه در نهایت باید بریم سمتش. چون نه فقط به تانک، بلکه به توپخانه و خیلی از تسلیحات دیگه هم مربوطه و بخش خوبی از زیر ساخت ها و دانش پایش موجوده.
 4.   این مسائلی که در مورد تک تیر انداز می گین برای همه ی تانک ها صدق می کنه. اگر این جوریه کلا تانک با سیستم های الکترواپتیکی نسازه کسی چون با تک تیر انداز این سیستم ها رو می زنن (جدای این که برد مورد نیاز برای یه همچین کاری خیلی خیلی پایینه و عملا تو اون برد خیلی بلاهای دیگه هم میشه سر تانک آورد)
 5.   یکی از مواردی که وجود داره اینه که هیچ معلوم نیست شاسی توی ایران تولید بشه. تا جایی که یادمه حتی قبلا هم موقع مونتاژ تی 72 ها شاسی رو وارد می کردیم. اون مواردی که به نظر می رسه شاسی نو باشه (اگر واقعا نو باشه و به قول یکی از دوستان صرفا رنگشو نتراشیده باشن) معلوم نیست منبع و منشأ چی بوده. به قول دوستان صنایع دورود حتی دستگاه هاشو فروخت. نمی تونن که یه دفعه به سرعت خط تولید راه بندازن. الان ایران اگر واقعا در حال توسعه سیستم دفاع فعال هست، باید روی این تانک هم نصبش کنه. مورد دیگه ای که جای کار داره توپ این تانک هست. به شدت مهمه که ایران بره دنبال تولید این توپ (البته اگر به فرض محال سیستم اتولودر رو عوض کنن تا گلوله های انرژی جنبشی بزرگتر هم بتونه شلیک کنه تاثیر چشمگیر تر خواهد بود).
 6. اتفاقا هیچ اشکالی نداره این که بعضی از زیر سیستم هاش وارداتی باشه. صرفا این حرف برای این بود که بعضی از دوستان خیال برشون نداره که ما بعد از این دیگه تانک ساز شدیم نیازی هم به خارج از کشور نداریم.
 7.   مسئله اینه که ساخت این تانک چیزی به توان علمی و صنعتی ما اضافه نکرده. صرفا تجهیزاتی که نمی تونستیم تولید کنیم رو وارد کردیم و ازشون تانک ساختیم بنابراین این همه هیاهو که این تانک بومیه و ما بلاخره تانک ساز شدیم و این حرفا یه مقدار بی مورده. این که کرار تانک بسیار خوبیه برای ما رو کسی توش شکی نداره. ولی دوستان فکر کردن چون یه سری از تجهیزات الکترونیکی و جانبیش مثل مال روس ها نیست پس ما کلا تانک ساز شدیم در حالی که این طور نیست و ما هنوز که هنوزه تو پایه ای ترین زیر سیستم های تانک یعنی موتور و توپ مشکل داریم.
 8.   داشتن 2 الی 3 هزار تانک گرچه بسیار می تونه کمک کنه به نیروی زمینی ما ولی بد نیست دقت کنیم که ایران شاید 2 تا 3 هزار تانک از همه مدل ها نداشته باشه در مجموع. با توجه به وضع بودجه و مشکلات همیشگی اگر این ارتقا روی 100 تانک ما اعمال بشه باید کلاهمون رو بندازیم هوا.
 9.   اگر این مواردی که می گین باشه و از همه مهم تر، به طور گسترده روی تانک های ما صورت بگیره، بسیار تقدیر برانگیزه. خصوصا با وضع کنونی بودجه که اجازه ی خرید یا تولید به طور گسترده رو نمی ده.
 10. بله. توفان 6 محفظه کلاهک بزرگتری نسبت به قائم داره. باید صبر کنیم ببینیم چه مشخصاتی در انتها برای این موشک اعلام میشه.
 11. مثل این که دوستان هنوز متوجه نشدن مشکل اساسی اینجا کپی بودن این هلیکوپتر نیست. مشکل حتی استفاده از قطعات خارجی نیست. مشکل تبلیغاتی شدن یه پروژه ایه که "قرار بوده" یه محصول واقعی داشته باشه نه صرفا یه رونمایی الکی و یه سری وعده که هر سال هم داریم میشنویم. شاهد 279 هم کپی بود. تقریبا کپی برابر اصل هم بود. موتور هاش هم از خارج از ایران میومد. ولی پروژه واقعی بود چند تا هم تولید شد الان هم داره استفاده می شه. این چیزی که ما دیدیم صرفا یه نمایش تبلیغاتی الکی بوده و بودجه ای که صرفش شده رسما دور ریخته شده. اگر تا 3 سال دیگه ما 10 نمونه از این بالگرد داشتیم که توی کشور پرواز کنه من همین جا بر میگردم عذر خواهی می کنم. چیزی که حیف شد این بود که این پروژه یه مدت به نظر می رسید که یه کار واقعی باشه. یه سری طراحی انجام شد (بر پایه جت رنجر)، یه سری تحلیل ها صورت گرفت تا جایی که فکر کردیم می خوان واقعا یه چیزی تولید کنن که استفاده بشه. بعدش یه دفعه به هر دلیلی (بودجه، مدیریت، عدم وجود تکنولوژی) به این نتیجه رسیدن که ولش کنین، نمیشه. بعد رفتن دیدن می تونن با بازسازی یه بالگرد اوراقی یه شو تبلیغاتی انجام بدن و به اسم همون پروژه صبا بدن به خورد مدیرای رده بالا. چند ماه دیگه هم کلا کسی یادش نمیمونه این مسئله رو تمام.
 12.   دقیقا چه فکری پشت این حرکت بوده؟ اگه پول تعویض سرتاسری یونیفرم دارن چرا سبز لجنی؟ اگر هم نه چه کاریه که کلا عوض کنن یونیفرم رو؟
 13.   ذات ایده برداری از 109 مشکلی نداره. مشکل زمانیه که کار دروغی رو به جای کار واقعی و اصلی رونمایی بکنن. و نکته ی خیلی جالبی رو اشاره کردین. تا به حال چیزی به غیر از "یک فروند" دیدین از کار های پنها؟
 14.   ساخت یه بدنه جدید کاری نداره. سال هاست که ما داریم این کارو انجام میدیم. از طرف دیگه به روتور ها و موتور ها و حتی شکل پنل خلبان نگاه کنین. این بالگرد صبای 248 نیست که ماکت هاش و رندر هاش رو نشون می دادن. این قرار بوده بالگرد صبا باشه: http://gallery.military.ir/albums/userpics/10145/15324140983245240135_621927_10151745062215528_1926405187_o.jpg http://gallery.military.ir/albums/userpics/10145/2522014098324514828_1172568_10151745061970528_2013784392_o.jpg   این بالگرد اصولا بر پایه جت رنجر قرار بوده ساخته بشه. ولی چیزی که اینجا داریم می بینیم یه کار خارج برنامه و غیر عادیه. بابک تقوایی پرت و پلا کم نگفته. اما دروغ دونستن این خبر صرفا به خاطر حرفای گذشته این فرد مغالطه هست.
 15.   توی جنگ های لیبی و عراق، همین رادار های اس-200 بالکل سفید شدن و هیچ کاری نتونستن انجام بدن. توی سوریه هر از چند گاهی اسرائیل میاد یه حمله هوایی می کنه و رادار های اس-200 هیچ کاری نمیتونن انجام بدن. جنگ کوزوو هم 17 سال پیش اتفاق افتاده نه دیروز.