sasasasa

VIP
 • تعداد محتوا

  727
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

اعتبار در انجمن

2,576 نشان شجاعت

3 دنبال کنندگان

درباره sasasasa

 • رتبه حساب کاربری
  استوار یکم

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

2,501 نمایش های پروفایل
 1. چین ادعا میکند(به درستی) که تایوان جزو خاک چین است. قطعا کسی تایوان را روی سینی طلا نمی گذارد که به چین تحویل دهد. راه ان حمله نظامی و الحاق چین به خاک اصلی است. کاری که متاسفانه ما در دوران پهلوی در رابطه با بحرین انجام ندادیم. اگر چین چنین قصدی ندارد که هیچ ولی اگر واقعا قصد دارد زمانی این کار را بکند شاید الان مناسب ترین زمان باشد. جنگ روسیه با اوکراین و بحران هسته ای ایران به اندازه کافی سر غرب را مشغول کرده است. به علت بزرگی اقتصاد چین، تحریم ان هم همزمان با روسیه و ایران بحران یزرگی ایجاد میکند و عملی نیست. پس چین به نظر من یا باید الان اقدام کند یا احتمالا هیچ وقت چنین اقدامی نخواهد کرد چون الان بهترین زمان و فرصت است.
 2. sasasasa

  اخبار برتر نظامی

  من واقعا به این نتیجه رسیدم شاید خرید تجهیزات هوایی از چین بهتر از روسیه باشه. الکترونیک نقش اساسی در جنگ های هوایی دارد. هر چقدر هم یک هواپیما مانورپذیر باشد و از نظر ایرودینامیک خوب طراحی شده باشد مغلوب هواپیمایی میشود که اویونیک قویتر دارد. مثلا ممکن است رادار ان کاملا با جنگ الکترونیک کور شده و از کار بیافتد. چین اولا صاحب دانش الکترونیک است. بیشتر محصولات الکترونیک غیرنظامی غربی در چین تولید میشوند. این دانش غیر نظامی به هر حال بر روی دانش نظامی نیز تاثیر دارد. مطلب دوم ذست بلند چینی ها در سرقت اطلاعات است. مطمئن باشید نقشه و اطلاعات خیلی از تجهیزات به روز غربی چه رادارها چه سنسورها مثلا تجهیزات اف 35، تاکنون به وسیله چین دزدیده شده و میشود و ممکن است در هواپیماهای چینی استفاده شود و یا حداقل راه مقابله با ان اندیشیده شود. حتی اگر چین اکنون از روسیه جلوتر نباشد بعدا جلو خواهد زد چون هم خوب پول دارد هم خرج می کند هم خوب می دزدد و در ادامه میتوان ارتقا های خوبی بر روی هواپیما از چین خرید. همین الان روی سوخو 35 که گفته میشود مورد علاقه ما است یک رادار اسکن اراییه فازی غیرفعال نصب شده که نسبت به رادار j10c و رادارهای غربی یک نسل عقب تر است. همین j10 c هم هواپیمای خوبی است و هم ارزان است. به نظر من خرید ده اسکادران از ان در این مقطع که ممکن است بتواند با انتقال دانش فنی همراه باشد برای ما ایده ال است.
 3. در سوریه نیروی هوایی روسیه جلوی نیروهای داعش و گروه های دیگر تروریستی که فاقد پدافند بودند خیلی کارامد نشان داد!!!!!! ولی تو اکراین جلوی اس 300 های اوکراین که ساخت خود روسیه هم هست تلفات میدهند. جالبه من فکر میکردم وقتی یک کشور پدافندی ساخته و فروخته خودش هم خنثی کردن انرا بلد باشد. به هر حال نیروی پدافند اوکراین سرکوب نشده بنابراین روسیه نمی تواند از بمب افکن های سنگین که اسیب پذیر هستن استفاده کند.
 4. ضعف روسیه یکی دوتا نیست. کمبود اطلاعات باعث عدم شناسایی اهداف متحرک میشود. این ضعف با امکانات ماهواره ای و پهباد قابل پوشش است که روسیه ماهواره نظامی دارد. ولی ظاهرا به صورت کارامد از ان استفاد نمی کند. ظاهرا از نظر پهبادی هم خیلی قوی نیست. ولی تعداد زیادی اهداف ثابت هم هنوز در اوکراین وجود دارند که هدف قرار نگرفته اند. امریکا در جنگ اول با عراق بعد از مدتی فرودگاه- نیروگاه- پادگان- مرکز مخابرات و.... سالم در عراق باقی نگذاشت. این نوع اهداف با ماهواره های تجاری هم قابل شناسایی هستن. احتمالا ذخیره موشکی نقطه زن روسیه به اندازه کافی نبوده است.
 5. به نظر من خرید سامانه باور از سوی روسیه تقریبا شبیه جوک است. اولا اوکراین نیروی هوایی قدرتمندی نداره و بعد هم باور تقلیدی از اس 300 با نگاه به اس 400 است. ولی ممکنه موشک بالستیک و کروز از ما بخرند ان هم به علت به انتها رسیدن ذخیره موشک هاشون. به نظر میرسه روسیه نتونسته پدافند اوکراین رو سرکوب کنه تا راه برای بمب افکن های سنگین اش باز بشه احتمالا ذخیره کروز و موشک اسکندرش هم در حدی نبوده که مانند امریکا که در جنگ با عراق با شلیک های متوالی کروز کشور عراق را زمینگیر کرد، بتونه اوکراین رو متلاشی کنه. برای همین و با به انتها نزدیک شدن ذخیره موشکی شاید از ایران خرید کنه. احتمال خرید پهباد هم از ایران میره. به نظر نمیاد از نظر پهبادی روسیه قدرتمند باشه. به نظر من اگر بود میتونسته نیروی زرهی اوکراین رو با پهباد نابود کنه.
 6. به نظر من امریکا از روسیه بدتر است روسیه از امریکا بدتر است. البته روسیه جدا از امریکا بدتر است. نکته ای که در رابطه با روسیه وجود دارد این است که به هر دلیل ما و چین و روسیه با هم در یک جبهه قرار گرفته ایم. حتی هند و مالزی هم که روابط خوبی با امریکا دارند تا حد کمی در این جبهه هستن. پاکستان هم تا حدی همینطور. هدف مشترک کشورهای شرقی بیرون کردن امریکا از شرق است. این کشور خیلی در شرق پایگاه زده. دور تا دور ما، دریای چین. اطراف روسیه. به شدت در حال دخالت در خاورمیانه و شرق است و همه جا بحران درست کرده. نمونه لیبی سوریه عراق که هر سه کشورهای اباد و نسبتا قوی بودند و به وضع بدی افتادند. عملکرد امریکا در افغانستان هم مشخص است. در پاکستان هم اخیرا دخالت های امریکا رو شد. کمک عربستان هم میکند که یمن را بمباران کند. روسیه حق دارد که نخواهد کشور اوکراین که زمانی جزو روسیه بوده جزو ناتو باشد. تایوان جزو چین است. قضیه ان مانند قضیه ما و بحرین است که انجا هم انگلیس مانع شد که یمن به خاک مادر برگردد.به امریکا چه ربطی دارد که مانع چین شده. ما حق نداریم نگران پایگاه های امریکا اطراف خود باشیم. در نتیجه کشورهای شرقی تا حدی به صورت کم یا زیاد علاقمند هستن امریکا از منطقه عقب بکشد. در این بین شاید صلاح نباشد که خود را داخل دعواهای داخلی بندازند. روسیه زمانی که ما را از بازار نفت بیرون انداختند به سرعت قسمتی از بازار ما را اشغال کرد. شاید خیالش راحت بود که ما انقدر به روسیه در شورای امنیت و جاهای دیگر نیاز داشتیم که عکس العمل تندی نشان نمی دهیم. اگر ما هم بازار نفت روسیه را بگیریم من خوشحال میشوم ولی باید با احتیاط باشد که باعث سواستفاده امریکا و تفرقه افکنی در اتحاد نانوشته شرقی علیه امریکا نشود.
 7. سال هاست ما داریم میشنویم که پوتین رهبر بزرگی است. ولی به نظر می رسد که رهبر موفقی هم نبوده است. 1- گفته میشود اقتصاد روسیه را احیا کرد. از چه نظر احیا کرد. این کشور نفت میفروشد و محصولات مورد نیاز را وارد میکند. یک کشور تقریبا تک محصولی. فقط در یک دهه اخیر هنرش این بوده با اخراج چند کشور مانند ما از بازار نفت مثل لاشخور هجوم اورده و سهم بزرگتری در بازار گرفته است. روسیه یک کشور با پتانسیل علمی بالا است. دارای دانشگاه های قوی دانشمندان خوب مهندسین کارکشته و مردم باسواد است. اگر ذره ای عرضه در رهبران ان بود که نباید الان یک کشور تک محصولی مانند عربستان میبود. 2- ارتش ان کشور که گفته میشد قدرتش احیا شده نشان داد که ارتشی کارامد نیست. نکته جالب عدم استفاده مناسب و گسترده از پهباد است که امروزه و در جنگ های امروزی اهمیت بالایی دارد. تدارکات ضعیف این ارتش باعث تمسخر دیگران شده. در گذشته بعضی میگفتند پیروزی ها در سوریه به خاطر روسیه بوده الان به نظر میرسد نقش ایران بسیار مهمتر بوده. 3- پوتین اگر زرنگ و سیاستمدار بود اصلا چند سال پیش نمی گذاشت یک دولت طرفدار غرب در اوکراین به قدرت برسد که کار به اینجا برسد. عملا وقتی یک خانه مهم در شطرنج جنگ ژئوپولتیک را واگذار کرد، شکست های بعدی را هم خورد. الان عملا دارد در اقتصاد از دنیا کنار گذاشته میشود. اروپا بیشتر به دامن امریکا افتاد و.... خود ما هر طور بود بشار اسد را حفظ کردیم و نذاشتیم کار به اینجا برسد. روسیه عملا در این بازی تا اینجای کار کاملا شکست خورده و به نظر می رسد دوران افول ان شروع شده. حتی اگر قدرت اتمی نبود دیگر کسی روی ان زیاد حساب نمی کرد. 4- امیدوارم زمامداران ما فهمیده باشند که ظاهرا فهمیده اند. اقتصاد بخش مهمی را در قدرت یک کشور بازی میکند. نمی توان به همه مسایل امنیتی نگاه کرد و اقتصاد را فراموش کرد وگرنه روزی با همین اقتصاد نابودت می کنند.
 8. ترکیه سال ها جناح شرقی ناتو بوده است. در یکی دو دهه اخیر با فروپاشی پیمان ورشو پیوند ترکیه با ناتو که از اول نیز بعنوان برادر ناتنی در ان حضور داشت کم شد. اگربه ترکیه سفر کرده باشید، مردم ترکیه ضد امریکایی هستند. که باعث محبوبیت بیشتر حزب عدالت و توسعه شده است. حزب عدالت و توسعه با چاشنی اسلامی گری با هدف احیای امپراطوری عثمانی و یا نوعثمانی گری قدرت را به دست گرفت. خود عثمانی خود را دولتی ترک نمی دانست بلکه خود را ادامه پیامبر بنی امیه و بنی عباس و ادامه خلافت اسلامی می دانستند ولی حذب عدالت و ترکیه، ترک گرایی را چاشنی کار کرد و هدف خود را توسعه در اسیای غربی و شمال افریقا و قفقاز و اسیای مرکزی قرار داد. روسیه نیز خیلی مانع ترکیه نشد. البته در سوریه و لیبی این دو درگیر شدند ولی ظاهرا روسیه به دنبال این بود که با گسترش ترک گرایی و اسلام گرایی، ترکیه از غرب دور شود. الان کاملا بازی عوض شده. بلوک شرق و غرب در حال شکل گیری هستند. ترکیه مجبور است یا شرق را انتخاب کند و یا به تنظیم کارخانه یعنی برادر ناتنی ناتو برگردد که قطعا انتخاب دوم را خواهد داشت. این مسئله ضمن اینکه باعث به پایان رسیدن رویای پانترکیسم میشود طبیعتا باعث تضعیف بیش از بیش حزب عدالت و توسعه و شخص اردوغان اسلام گرا و ترک گرا میشود.
 9. مشخص است ترکیه از چه ناراحت است. برای اینکه تمام برنامه های ترکیه کاملا به هم خورد. ترکیه روی باکو سرمایه گذاری کرده بود و علاقمند بود با ایجاد کانال زنگزور یا کانال تورانی کشورهای ترک زبان شرق دریای کاسپین را به ترکیه وصل کند و ضمن ایجاد مجاری اقتصادی ارتش توران را ایجاد نمایید. الان با اتفاقات اوکراین باکو می داند که اگر به سمت ترکیه گرایش بیشتری پیدا کند با توجه به عضویت ترکیه در پیمان ناتو، روسیه واکنش نشان خواهد داد. همین مسئله به شدت بیشتری در رابطه با گرجستان وجود دارد. گرجی ها اگر از غرب دور نشوند ممکن است به سرنوشت اوکراین گرفتار شوند. طبیعتا باکو مجبور است به سمت روسیه و ایران گرایش پیدا کند. کانال زنگزور هم که قرار شد از ایران کشیده شود. اخباری وجود دارد که ارمنستان مجددا رسما از ایران خواستار حضور نظامی و مستشاری شده است. با این اوصاف پای ترکیه از قفقاز قطع می شود. در ادامه در اسیای مرکزی نیز نمی تواند حاضر شود. در سوریه هم که شکست خورده. پس اگر از دست ایران عصبانی نباشد باید تعجب کرد.
 10. در مورد مهاجرت نخبگان اوکراینی به ترکیه باهاتون مخالف نیستم. ممکنه اتفاق بیافته. ولی در کل ترکیه ضرر کرده. ترکیه بخصوص اردوغان همیشه در صدد گسترش در قفقاز و اسیای مرکزی بوده است. تا الان تا حد زیادی در باکو نفوذ کرده ولی بازی در این زمینه تمام میشه یعنی با شروع یک جنگ سرد کوچک روسیه به کشورهای اطراف بخصوص کشورهای شوروی سابق اجازه نخواهد داد که به دامن یک کشور عضو ناتو مانند ترکیه بیافتند. در غیر اینصورت ممکن است سرنوشتی مانند اوکراین داشته باشند. حتی گرجستان هم احتمالا در گرایش های خود به غرب تجدید نظر کند. باکو مجبور میشود به ایران و روسیه نزدیک شود. اردوغان عضو ناتو است ولی انجا هم برادر ناتنی است. راحت به ترکیه سلاح نمی فروشند شاید در اینده روسیه هم به ان سلاح نفروشد.اگر ترکیه به سمت روسیه چرخش کند حمایت فنی و اقتصادی غرب را از دست می دهد. برنده ما هستیم. از جهات گوناگون. اولا با تحریم روسیه مجبور هستند ما را به بازار نفت برگردانند. زمانی روسیه برای ما نفت میفروخت شاید از این به بعد گاهی ما برای روسیه بفروشیم. با افت توانایی مالی با اغوش باز به ما سلاح می فروشد. باکو مجبور است به سمت ما چرخش کند. تمرکز غرب از ما به سمت روسیه بر می گردد و.....
 11. هم جاهایی خوندم هم میشه حدس زد که اگر به تعداد سوخو 35 بخرن اف 14 بازنشسته میشه. خیلی مشکل با سرپا نگهداشتن این هواپیما بخصوص موتور آن دارند. این اف 4 ها بخوان داگ فایت کنند که دیگه مثل قصه و افسانه میمونه. ایشالله این موشک ها را شاید بتونن با سوخو تطبیق بدند.
 12. انچه من در یکی دو جای نیمه موثق در مورد خرید سوخو 35 دیدم این بود که توافق خرید 2 اسکادران سوخوی 35 قابل افزاریش تا 4 اسکادران اضافه بوده است. یعنی در صورت تامین بودجه و درخواست ما این 24 فروند تا 72 فروند قابل افزایش هستند. امیدواریم که خبر درست باشه. چون 24 فروند سوخو نسبت به تهدیدات اطراف ما واقعا چیزی نیست. طبق گزارش بابک تقوایی این 24 فروند طی نیمه اول سال 2022 تحویل میگردد https://www.aerotime.aero/29867-iran-could-pick-up-egypts-rejected-su-35s
 13. سلام فکر میکنم اگر خبر درست باشد، خبر مهمی است و نشان دهده سیاست روسیه در برابر ترکیه و گسترش پانترکیسم است. خود ما اینجا بحث می کنیم که اگر باکو بخواهد جنوب ارمنستان را اشغال کند موضع روسیه چیست و ایا میشود روی روسیه در جلوگیری از این اتفاق حساب کرد یا نه. این خبر یعنی نه، روسیه هم ممکن است جلوی این کار را نگیرد
 14. این مطلب رو تو یک کانال پان ترکی دیدم. نمی دونم درست هست یا نه کرملین در واکنش به نقشه جهان ترک باغچه‌لی و اردوغان‌: «طرح اتحاد شرکای ترک ما امری طبیعی است». دیمیتری پسکوف، سخنگوی رسانه‌ای کرملین در خصوص نقشه جهان ترک اهدا شده توسط دولت باغچه‌لی به پرزیدنت اردوغان در گفتگو با شبکه تلویزیونی فدرال Rossiya 1 گفته است:«از نظر ما طرح اتحاد شرکای ترک روسیه امری طبیعی است». وی افزوده است: "اما کرملین از نبود ستاره سرخ در این نقشه متاسف است. ستاره سرخ و مرکز جهان ترک آلتای است که در فدراسیون روسیه واقع شده است. آلتای میهن اجدادی ترک‌هاست و برای هر ترکی مقدس است. من این را به عنوان یک تورکولوق می‌گویم".
 15. روایتی هست که ایران به علت مسایل ایدولوژیک به فکر نابودی اسراییل است. البته شکی در آرمان هایی که از اول انقلاب وجود داشته نیست ولی دعواهای منطقه سر مسایل ژئوپولتیک کلان تری است. به نظر من بحث اسراییل ستیزی پوششی است برای نفوذ در منطقه و ابزاری برای جمع کردن نیروهای نیابتی. ترکیه هم ابزار خود را دارد که حمایت از ترک زبان ها و اسلام اخوانی است. امریکا هم از پوشش دموکراسی و حقوق بشر استفاده می کند ولی در واقعیت هر سه کشور دنبال تسلط بر خاورمیانه و کنترل شاه راه های اصلی ان که در اینده نقش بزرگی در مبادلات تجاری دارد هستند. راه جنوب به شمال جاده ابریشم و .... اخیرا صحبت جایگزینی مسیر امارات به ایران و ترکیه و اروپا برای جایگزینی کانال سوئز است. علاوه بر این امریکا گرچه به نفت خاورمیانه نیازی ندارد ولی چین نیاز دارد و امریکا مایل به کنترل منابع انرژی چین است. الان در بیشتر کشورهای نفتی جهان ارتش امریکا حضور دارد یا از بازار اخراج شدند مثل ایران ونزوئلا لیبی و سوریه. دعوا در یمن سر تسلط بر باب المندب است. دعوای بین باکو و ارمنستان و ترکیه و ایران نیز دعوای تسلط بر این راه ها است. کشور ما تا الان دست بالا را داشته ولی اگر اجازه تسلط ترکیه بر جنوب ارمنستان را بدهد باخت بدی داده