sasasasa

VIP
 • تعداد محتوا

  554
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

اعتبار در انجمن

1,669 نشان شجاعت

3 دنبال کنندگان

درباره sasasasa

 • رتبه حساب کاربری
  استوار دوم

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

1,612 نمایش های پروفایل
 1. من نمی فهمم اینکه مکانیزم ماشه فعال شده یعنی چه؟ اینکه عملا سازمان ملل اعلام کند که قطعنامه های تحریمی ایران برگشته که اعلام نکرده است. اینکه امریکا با تحریم های ثانویه و فشار به کشورها اجازه معامله با ایران را ندهد که قبلا هم بوده و الان هم هست و شاید بیشتر بشود. ولی این به مفهوم فعال شدن مکانیزم ماشه نیست. کلا تحریم های سازمان ملل حتی اگر رسما هم برگردد بدون توافق کشورهای بزرگ اقتصادی دنیا ضمانت اجرایی ندارد. یعنی حتی اگر واقعا برگردند اگر چین همکاری نکند و به ایران اسلحه بفروشد کسی نمی تواند کاری به چین بکند چون کارخانجات اسلحه سازی چین دولتی هستند و دولت چین چنان اقتصاد بزرگی دارد که قابل تحریم نیست. در نهایت اعتبار شورای امنیت خدشه دار میشود. به هر حال فعلا که عملا تحریم ها هم برنگشته
 2. به گزارش جنگاوران روس ها به زودی نسخه جدید سوخو 30 به نام su30sm2 را به پرواز در خواهند اورد که موتور و رادار ان مشابه سوخو 35 است. روس ها قصد دارند تعدادی از سوخو 30 های موجود خود را به این نسخه ارتقا دهند. https://jangaavaran.ir/اخبار-نظامی-جهان-تاریخ-انتشار1399-06-21/ توضیح: خبر خوبی برای کشور ما است. یعنی اگر موفق شویم دانش سوخو 30 را از روسها بگیریم میتوان تعدادی از سوخوها را بر مبنای این نسخه ساخت که احتمالا قابلیت های نزدیک به سوخو 35 دارند. یعنی تعدادی را با رادار su30sm میسازیم که نقش جنگنده چند منظوره را بازی می کنند. و تعدادی را بر مبنای su30sm2 به عنوان رهگیر تخصصی.
 3. به نظر من این جنگنده کاملا از اف 14 الهام گرفته شده. تجربه نشان داده که چینی ها در شماره گزاری جنگنده هاشون از شماره جنگنده ای که الهام گرفته اند استفاده می کنند. مثل j31 که شبیهf35 یا j20 که شبیه f22 است. این هم شبیه f14 است. فقط این بال ثابت است. با توجه به علاقه و ارادت ما ایرانی ها به f14 شاید زمانی شاهد حضور این جنگنده در ایران باشیم
 4. حرف شما درست است ولی چند مسئله وجود دارد. مسئله اصلی این است که ساخت هواپیمای جنگی کار بسیار پرهزینه ای است. مثل موشک نیست که الان ما شاهد ساخت انواع متنوعی از موشک هستیم. هواپیما تا حدی که من اطلاع دارم الان دو پروژه مطرح است. جت جنگنده سبک- جت جنگنده سنگین. کوثر فکر میکنم بیشتر بعنوان جت اموزشی با کاربردهای محدود رزمی مورد توجه است و جزو هیچیک از این دو پروژه نیست. حالا اگر بخواهند یک جت با پلتفرم اف 5 با موتور توربوفن بسازند باید بعنوان پروژه اول یعنی جت سبک یا نیمه سنگین به ان نگاه شود. بعد باید دید ترجیح میدهند این را بسازند یا مثلا از چین j10 بخرند. من فکر میکنم اگر تحریم رفع شود ترجیح بر خرید است. چون دانش کافی در کشور برای ساخت یک جنگنده جدید بر مبنای پلتفرم اف 5 که با تهدیدات اطراف ایران بتواند برابری کند وجود ندارد. کلا دانش طراحی در کشور ضعیف است. به نظر من اگر امریکا بتواند به تحریم تسلیحاتی ایران را نگه دارد و چین و روسیه هم تبعیت کنند ان موقع سراغ چنین پروژه هایی ان هم با کمک زیرمیزی چین و روسیه خواهند رفت. یعنی ساخت یک جت به روز با پلتفرم اف 5 و یک جت سنگین بر مبنای پلتفرم اف 14. به نظر میاید همین فعالیت های زیر میزی در پروژه تانک کرار و ناوهای نداجا در جریان است.
 5. قاعدتا موتور جهش از مهندسی معکوس موتر TF-34 حاصل شده. چون موتور rq170 این موتور است. این موتور بر روی هواپیمای A10 هم نصب شده که یک هواپیمای مادون صوت پشتیبانی نزدیک است. کلا این موتور بر روی هواپیماهای مادون صوت نصب میشه و احتمالا فاقد پس سوز است. طبیعتا میتوان از ان برای ساخت یک جت پشتیبانی نزدیک مادون صوت استفاده کرد. شاید بتوان بعدا بر روی ان پس سوز هم نصب نمود. کلا ساخت ان مانند اسمش یک جهش است. هم در مورد ساخت موتور هم پهبادهای تهاجمی بر پایه rq. احتمالا راه برای ساخت نمونه توربوفن اوج هم باز شده است. البته باید دید اگر توربوفن اوج ساخته شود چه کاربردی میتواند داشته باشد چون ابعاد و تراست ان بالاتر از اوج میشود و خوراندن ان به کوثر مشکلاتی دارد. مثلا اگر در اثر افزایش تراست سرعت بالاتر رود نیاز به باز طراحی سازه میشود. چون سازه f5 برای سرعت های حداکثر 1.6 ماخ طراحی شده.
 6. به احتمال بسیار زیاد امریکا با استفاده از نفوذی که داره برگرداندن تحریم ها رو به شورای امنیت می اره. ولی روسیه و چین و تعدادی کشور دیگر خواهند گفت که این کار غیرقانونی و برخلاف برجام بوده است. نهایتا امریکا خواهد گفت که از نظر امریکا تحریم ها برگشته و بعضی کشورها خواهند گفت که این قانونی نبوده و زیربار اجرای ان نخواهند رفت. این کار هم به اعتبار بین المللی امریکا هم به اعتبار خود شورای امنیت لطمه می زند. خود بولتون هم اخیرا این را گفته که این کار به شورای امنیت و حق وتوی امریکا که امتیاز بزرگی برای امریکا است لطمه خواهد زد و توصیه کرده بود این کار انجام نشود. به نظر من این کار امریکا در نهایت کار اشتباهی برای خود امریکا است. اوباما تمام کارهایی را که ترامپ می کنه میکرد اما زیرکانه و موزیانه. داعش زمان اوباما به وجود امد. ولی با این وجود یک وجه برای امریکا درست کرده بود. ترامپ کلا وجه امریکا را دارد نابود می کند. به بسیاری از سازمان های بین المللی را مثل سازمان بهداشت جهانی و سازمان تجارت جهانی و حتی شورای امنیت لطمه میزند که البته در بلند مدت به نفع کشورهایی مانند ما است. چون این سازمان ها همیشه در نهایت تامین کننده منافع کشورهای غربی و بزرگ بوده اند. من دوست دارم که دور بعد ترامپ انتخاب نشود چون از تحریم و فشار اقتصادی که اتوماتیک به زندگی همه فشار اورده خسته شده ام. ولی اگر انتخاب شود در دراز مدت شاید بیش از بیش امریکا را تضعیف کند و منجر به شکل گیری یک بلوک نظامی و اقتصادی در شرق گردد که ما هم جزو ان باشیم. شاید در بلند مدت به نفع ما باشد. اگر بایدن انتخاب شود اوضاغ به قبل برمی گردد.
 7. نکنه ای که وجود دارد این است که در یکی از این فیلم ها یک موشک ضد رادار یک رادار را مورد هدف قرار میدهد. دیش سهموی رادار به صورت افقی در حال اسکن اطراف است و موشک به صورت عمودی بر رادار فرود می اید. طبیعتا موشک های ضد رادار از طریق امواج خود رادار ان را می یابند. حالا سوال اینجاست که طبیعتا یک دیش سهموی نمی تواند -90 تا +90 را (در راستای بالا و پایین)اسکن کند. حالا اگر دیش مسطح بود زاویه اسکن بازتر بود ولی دیش مسطح نیز این پوشش را ندارد. طبیعتا یک موشک که به صورت عمودی بر روی رادار فرود می اید اصلا امراج رادار به ان نمی خورد که رادار را ببیند. مگر اینکه فرض کنیم زمانیکه موشک تازه فاز ترمینال را شروع کرده و ارتفاع امواج رادار را گرفته و بعد با استفاده از موقعیت یافته شده به سمت رادار رفته است. بنابراین این موشک فقط به درد رادارهای دور برد می خورد به راحتی هم میتوان انرا فریب داد.
 8. ارزش ایران برای چین این است که چین سالانه ده ملیون بشکه نفت وارد می کند و الان تمام کشورهای اصلی صاحب نفت بجز روسیه ایران و ونزوئلا کاملا وابسته به امریکا هستند. حتی ارتش امریکا هم در انها حضور دارد. چین احساس می کند ممکن است زمانی امنیت انرژی کشورش به خطر بی افتد. ونزوئلا زیرگوش امریکا است. نمی توان فقط به روسیه هم تکیه کرد. بنابراین فقط ایران می ماند. درست است که تجارت چین با امریکا و اعراب بسیار بیشتر از ایران است. ولی این مسئله برای چین جنبه امنیتی دارد. بحث امنیت با اقتصاد جدا است. بحث امکان عبور جاده ابریشم هم مطرح است. بحث دور کردن تنش با امریکا از دریای چین هم مطرح است. یعنی همان نقش که سوریه برای ما دارد ما هم برای چین داریم. اینکه قرار داد 25 ساله چطور پیش برود به نظر من بستگی به سطح تنش چین با امریکا دارد. اگر تنش در همین حد یا بیشتر باشد قطعا اجرایی میشود. اگر هم تنش بخوابد به نظر من در سطح پایین تری اجرایی میشود. چون احتمالا چین هم مثل ما فکر می کند. یعنی به امریکا اعتماد ندارد برای همین کامل ایران را از دست نمی دهد چون ممکن است دوباره در اینده سطح تنش کشورش با امریکا بیشتر شود. امریکا به ما بعنوان اخرین کشور نفتی غیروابسته به امریکا نگاه می کند. اگر پازل تکمیل شود می تواند در اینده به چین و اروپا با استفاده از نفت فشار بیاورد. چین هم همین را می داند. نوصیه می کنم کتاب پرکینز در مورد سیاست امریکا برای تسلط بر نفت جهان را بخوانید
 9. من فکر میکنم دو نیرو در داخل نهاد تصمیم گیری در امریکا وجود دارد. یک نیرو جهموری خواهان هستند که بولتون و مایک پمپو از این جناح هستند. جناح دوم خود ترامپ است که اصلا جهموری خواه نیست بلکه سیاست های مربوط به خودش را دارد. ترامپ زمانیکه کاندید شد از طرف جمهوری خواهان با انها توافق هایی داشته که یک بند ان خروح از برجام بوده. هدف جمهوری خواهان در نهاین ایجاد جنگ با ایران بوده است. ترامپ زیر بار این جنگ نرفت و سیاست هایی که پیش برد ناموفق بود. جناح هایی از جمهوری خواهان پشت ترامپ را خالی کردند که ثمره ان کتاب جان بولتون است. نهایتا من دو گزینه میبینم که ممکن است موجب کوتاه امدن ترامپ جلوی ایران و برداشتن تحریم ها شده باشد.(البته اگه شایعه درست باشد) 1- ترامپ با توجه به خالی کردن پشتش توسط جمهوری خواهان تند رو زیر کاسه کوسه توافقات با انها زده و برای نجات خود در انتخابات میخواهد با ایران و چین توافق کند. 2- کلا حاکمیت امریکا به این نتیجه زسیده اگر با ایران توافق کنند بهتر از کشیده شدن پای روسیه و چین به منطقه است(قرارداد 25 ساله)
 10. نظام حاکم بر کشور ما یک نظام قوم گرا نیست ولی یک نظام شیعه گرا است. مشکل کردها بلوچ ها و ترکمن ها این است. زنگنه وزیر نفت کرد کرمانشاه است و شیعه است. اگر همین ادم کرد سنی بود امکان نداشت بذارن وزیر بشه اون هم به این مدت طولانی. سیستان و بلوچستان هم همین داستان است. سیستانی ها که شیعه هستند بیشتر قدرت در استان در دست انها است درصورتیکه نسبت به بلوج ها در اقلیت هستند. در ترکمن صحرا معمولا اجازه داده نمیشه یک ترکمن نماینده مجلس بشه. این روند غلط و ظالمانه است. کردها بلوچ ها و ترکمن ها هم وطنان ما هستند. نباید چون سنی هستند مورد تبعیض باشند. قرار بود روحانی یک وزیر سنی هم داشته باشد که به قولش عمل نکرد. باید به مناطق سنی نشین مانند جاهای دیگر رسید و انها را در قدرت سهیم کرد. چرا ما وزیر سنی نداریم. یا پست های بالا کمتر به سنیان میرسد. اهانت به خلفای راشیدین عمر عثمان و ابوبکر برخلاف سیره امیرالمومنین است و باعث دلشکستگی هموطنان سنی میشود. امام علی سه پسر به نام های ابوبکر عمر و عثمان داشت. قطعا اسم انها را به احترام این سه خلیفه گذاشته. این سه تن جزو شهدای کربلا هستند و دوشادوش ابوالفضل(ع) جنگیده اند. باید علما به مراکز مذهبی وتکیه ها و مداح ها بسپارند هیچگونه اهانتی و یا بی احترامی به مقدسات اهل تسنن نشود. کردها و بلوچ ها هر دو ایرانیان بسیار اصیل هستند. زبان کردی و بلوچی هر دو شبیه به زبان اوستاتی هستند و نشان میدهد که درواقع زبان قدیمی ایرانیان است. شباهت زبان کردی به زبان پارسی باستان بیش از شباهت فارسی امروز به پارسی باستان است!!! در یک بررسی که خود من انجام دادم قسمتی از کتیبه داریوش را برای یک کرد خواندیم و حدود 30% انرا متوجه شد. یعنی کردها از ما فارس ترن!!!! اینها رو کی رفته روش کار کنه. دانشگاه های زبان شناسی ما چی کار می کنن. تاریخ باستان در کنار مذهب میتونه عامل اتحاد ملی باشه. همین واقعه زلزله کرمانشاه کلی باعث نزدیکی کردها به بقیه ایرانیان شد. کردها مردمان شریفی هستند. اگر مشکلی باشه. اشکال در ما بوده.
 11. روس ها و چینی ها به اعتقاد من مصمم به تقویت توان دفاعی ایران هستند. همین الان من حدس میزنم که پروژه های نداجا با کمک چین داره جلو میره. اگه تحریم برداشته بشه به ایران هواپیما خواهند داد. اگه این اتفاق نیافته به صورت غیر علنی برای ساخت و ارتقا یک پلتفرم مثلا اف 14 به ایران کمک موثر خواهند کرد. اگر این اتفاق بیافته یعنی یک کمک موثر خارجی وجود داشته باشه ممکنه طی 4-5 سال بشه یک جنگنده نسبتا به روز با ارتقا اف 14 داشت.
 12. میگ 29 تو رده بندی ها یک جت سبک یا نیمه سنگین محسوب میشه. میگ 29 رزومه خوبی نداره. این جنگنده که یکی از پرتعداد ترین جنگنده های دنیا است تا حالا یک پیروزی هوایی ثابت شده نداره. برای همین میگ 35 هم که ارتقا میگ 29 است خیلی مورد استقبال نبود. موتور rd33 توربو فن نیست. ظاهرا مدل های جدیدترش توربو فن هستند ولی نمونه ایران توربو فن نیست. هدف پروژه ساخت یک توربوفن سنگین است که بارها اعلام شده. به هر حال شنیده ها حاکی از این است که سراغ اف 14 و tf30 رفته اند. خالا نمی دونم چقدر شنیده ها مستند است
 13. ما یک پروژه جنگند سنگین داریم. یک پروژه موتور توربو فن سنگین هم داریم. طبیعتا این پروژه اف 14 و موتور tf30 است. ولی اگر روس ها سوخو 30 و موتور al31 را به ما بدهند جایگزین اف 14 خواهد شد. یعنی فعلا ظاهرا پروژه اف 14 دو هدف دارد. 1- اگر روس ها دانش سوخو 30 و al31 را به ما دادند این یک پروژه دست گرمی برای ایجاد زیرساختار علمی برای جذب دانش ان است و اگر ان اتفاق بیافتد این پروژه کنسل میشود. 2- اگر روس ها سوخو را ندادند این پروژه جدی تر شده و ادامه می یابد. البته احتمالا در این حالت از چین و روسیه هم کمک های گرفته خواهد
 14. این تلاش ها اخرین تلاش های لابی های صهیونیستی برای ایجاد جنگ و از بین بردن کامل برجام است که با درایت باید این از مرحله عبور کرد. چند نکته 1- کاملا مشخص است که سیاست فشار حداکثری در رسیدن به اهداف خود با شکست مواجه شده است. همچنین بحث قرار داد 25 ساله ایران و چین به مفهوم ضایع شدن کامل امریکا و کشاندن پای چین به منطقه است. در این میان حضور چین باعث از بین رفتن تلاش های 20 ساله امریکا بر کنترل کامل بر خاورمیانه و کنترل کشورهای نفتی است. این تلاش ها شامل حمله به عراق و افغانستان وایجاد داعش و بهار عربی و ایجاد ناامنی به منظور توجیه اشغال کشورهای عربی بوده است. تشکیل یک ائتلاف با حضور ایران و چین و روسیه عملا این تلاش ها را خنثی می کند. 2- برای مقابله با این مسئله امریکا دو راه دارد. اول حمله نظامی به ایران که به نظر من با توجه به قدرت بازدارندگی ایران و حمایت چین و روسیه از ایران و شرایط اقتصادی امریکا و بحث کرونا منتفی است. سیاست دوم اوردن یک رئیس جموهور دیگر برای 4 سال به منظور عقب نشینی امریکا از مواضع و برگشت به برجام و مصالحه با چین است. اگر بخش های کتاب بولتون را بخوانید مرتب سعی کرده بیان کند که ترامپ اصلا جمهوری خواه نیست!!! و مقصر ناکامی امریکا در سیاست فشار حداکثری ضعف او بوده و مابقی داستان. یعنی جمهوری خواهان که خود ترامپ ساده لوح را به این دام کشاندن دارند پشت او را خالی می کنند و کاسه کوسه ها را سر وی می شکنند. بایدن یک رئیس جمهور چهار ساله خواهد بود. اکنون 78 سال دارد که در صورت انتخاب شدن 79 سال خواهد داشت و دور بعدی سن او 83 سال خواهد شد. بعید است بتواند دو دوره رئیس جمهور شود. به نظر من گروه هایی از جمهوری موافق انتخاب بایدن هستند تا دور بعدی یعنی 2024 یک کاندیدای دیگر معرفی کرده و خرابکاری های انجام شده را گردن ترامپ غیرجمهوری خواه!!!! بندازند. 3- در این بین لاب های منسوب به اسراییل در حال اخرین تلاش ها برای ایجاد جنگ با ایران و یا حداقل ایجاد بهانه ای برای عدم رفع تحریم تسلیحاتی ایران هستند. اقدامات اخیر در این راستا هستند. 4-چه خواهد شد؟ به نظر من چین به جای تقابل مستقیم با غرب ترجیح میدهد با غرب کنار بیاید. نگاه چین به ما مثل نگاه ما به سوریه است. ما سوریه را حفظ می کنیم برای اینکه ابزاری برای فشار به امریکا و اسراییل و دور کردن جنگ از مرزهای ما است. احتمالا چین هم نگاهی مشابه به ما خواهد داشت. احتمالا ما را حفظ می کند ولی با غرب هم کنار می اید. ما را از دست نمی دهد تا بتواند در مواقع مقتضی با امریکا معامله کند. همچنین برای امنیت انرژی خود احتمالا سرمایه گذاری در صنایع نفنی ما را انجام خواهد داد. من پیش بینی می کنم که با امدن بایدن بر روی کار بین غرب و چین مصالحه ای انجام شود که امریکا به برجام برگردد. چین قرارداد را با ما ببندد ولی صد درصد اجرایی نشود مثلا چین در منطقه خضور نظامی پیدا نکند و طبیعتا حضور ما در سوریه تثبیت شود در مسایل تجاری نیز توافقاتی خواهند کرد. که نهایتا میتوان گفت نوعی عقب نشینی امریکا خواهد بود. پ
 15. چند نکته در مورد این مقاله باید اشاره شود 1- بسیاری از مطالب گفته شده بر مبنای حدسیات نویسنده است. نویسنده از کجا مطلع شده که قابلیت جنگ الکترونیک این سامانه از اس 300 پایین تر است. اتفاقا قرار بوده در نهایت این سامانه از رادارهایی با باندهای مختلف بهره ببرد که باعث مقاومت بالا در برابر جنگ الکترونیک میشود. البته مشخص است که سامانه هنوز تکمیل نشده است. 2- سامانه پرتاب گرم بر خلاف نوشته مقاله مشکلی به درگیر شدن در تمام جهات را ندارد. البته ظاهرا به دنبال ساخت نمونه با پرتاب گرم نیز هستند.