sasasasa

VIP
 • تعداد محتوا

  564
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

اعتبار در انجمن

1,740 نشان شجاعت

3 دنبال کنندگان

درباره sasasasa

 • رتبه حساب کاربری
  استوار دوم

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

1,715 نمایش های پروفایل
 1. اینها زر مفت زیاد میزنن. شما جدی نگیر
 2. حرف شما رو قبول دارم ولی یک نکته رو باید در نظر داشت ان هم این است که شرایط جنگ با شرایط صلح متفاوت است. در شرایط جنگی با یک کشور نسبتا نیرومند مانند ترکیه ما ممکن است بسیاری از اجزای شبکه پدافند خود مانند بسیاری از رادارها رو از دست بدیم و عملا بعضی از اجزا پدافند ما به صورت جزیره ای دربیایند.
 3. ایران نیروهای زیادی به مرز جمهوری باکو و ارمنستان و ترکیه اعزام کرده. به نظر من نگرانی اصلی ایران تلاش احتمالی باکو برای اتصال نخجوان به جمهوری باکو است. اینکار اولا اتصال ایران به ارمنستان را قطع و باکو را به ترکیه وصل میکند که از هر دو جنبه برای ما بسیار مهم است. حدس میزنم ایران از طرق دیپلماتیک اخطارهای لازم را به باکو و ترکیه داده. و اگر ترکیه بخواهد این کار را عملی کند ایران و روسیه وارد عمل میشوند.
 4. چیزی که در جنگ های اخیر دیده شده اسیب پذیری سیستم های پدافند هوایی در برابر حملات پهبادی است. نابودی اس 300 ارمنی با پهبادهای اذربایجان. نابودی پانتسیرهای روسی در لیبی و سوریه با پهبادهای ترکیه. عدم واکنش پاتریوت های عربستانی در برابر حملات پهبادی به ارامکو. با این حساب نمیشه رو پدافندها در یک جنگ مدرن حساب زیادی باز کرد. کشور ما با توجه به ضعف نیروی هوایی برای دفاع از اسمان کشورمان بر روی پدافند تکیه دارد. البته میتوان فهمید زدن پدافندهای ما با پهباد راحت نیست چون ما معمولا از ترکیب رادارهای مختلف با طول موج های مختلف استفاده میکنیم که با هم شبکه هستند و پهباد راحت نمی تواند از دید انها پنهان بماند ولی به هر حال ظاهرا پدافندها خیلی اسیب پذیر شده اند. اینجا نقش داشتن نیروی هوایی قدرتمند بیشتر مشخص میشه و اینکه اگر جنگی اتفاق بیافتد این ضعف خودش را نمایان خواهد کرد. کشورها میتوانند در جنگ ها پدافند یکدیگر را با پهباد سرکوب کنند و اسمان را برای حملات گسترده جنگنده ها اماده کنند.
 5. من زمانی در صنعت موتورهای توربینی به عنوان کاراموز کار میکردم. مشکلی که هلیکوپتر کبری و یا طوفان با ان مواجه است ضعف موتور است. تهدیدات امروزی علیه هلیکوپترها بسیار زیاد شده و با زمان جنگ تحمیلی متفاوت است. نیاز است که هلیکوپتر موشک هایی با برد بیشتر حمل کند تا از فاصله دورتری به هدف شلیک کند تا مورد تهدید قرار نگیرد. موشک های با برد بیشتر وزن بیشتر دارند و تعداد کمی از انها را میشود بر روی کبری لود کرد. نیاز است که بدنه هلیکوپتر کمی ضخیم تر ساخته شود تا حداقل با توپ های 24 میلی متری راحت ساقط نشوند. نیاز به تجهیزات منحرف کننده موشک های دوش پرتاب است و..... همه این کارها وزن هلیکوپتر را بالا میبرد و نیاز به موتور قوی تر است. تا مناسب جنگ های امروزی باشد. ان زمان صحبت انطباق موتور tv3 بر روی کبری بود که در ابتدا مشخص شد ممکن نیست. احتمالا از منابع شرقی موتوری مناسب را پیدا کرده اند که از موتور کبری حداقل 30تا 50 درصد قوی تر است و تعدادی را سفارش داده بر مبنای ان دارند طوفان را تولید میکنند. اگر بخواهند انرا مهندسی معکوس کنند چند مشکل است. اولا شاید شرکت اصلی اعتراض کند ممکن است تعهد داده باشند این کار را نکنند. ممکن است به تعداد محدود نیاز دارند و صرف نکند چند سال برای مهندسی معکوس ان صرف کنند. علاوه بر این یک صنعت موتورهای توربینی وزارت دفاع دارد که موتور اوج و موتور rq170 را ساخته. شاید موتورهایی با اولویت بالاتر دارند و توان مهندسی انها بر ان موتورها متمرکز است. و موتور طوفان در اولویت نیست. ولی کلا به نظر من اگر لازم باشد احتمالا دانش مهندسی معکوس این نوع موتورها در کشور هست. اگر با موتور جدید حداقل 8 موشک با برد حدود 10 کیلومتر قابل لود بر طوفان باشد و بدنه کمی تقویت شده و تجهیزات انحراف موشک های دوش پرتاب در طوفان نصب شده باشد و سقف پرواز هم بالاتر رفته باشد با توجه به اینکه اویونیک هلیکوپتر هم سال های اخیر ارتقا یافته میتوان گفت هلیکوپتری مناسب جنگ های امروزی ساخته اند.
 6. کردهای عراق به ما ایرانی ها نزدیک هستند. حتی زبان فارسی در کردستان عراق رواج دارد. خوانندگان ایرانی بعضا در اربیل کنسرت میدهند. بسیاری از کردهای عراق بارها به ایران مسافرت کرده اند. ولی فکر میکنم کردهای ترکیه از ما خیلی دور هستند. نمی دونم اصلا چقدر به هویت ایرانی خود اگاه هستند. به نظر من نیاز به کار فرهنگی بر روی کردهای ترکیه برای اینکه به هویت خود اشنا شوند است.
 7. مردم اذربایجان چند هزار سال است که جزو ایران هستند.زبان انها تا چند صد سال قبل زبان پهلوی بوده و از نظر ژنتیکی مشابه دیگر ایرانیان هستند. دین انها مانند بقیه ایران شیعه و فرهنگ ایرانی دارند. جالبه که ما نگران فعالیت های ترکیه برای گسترش پانترکیسم در این مناطق هستیم ولی ترکیه نگران فعالیت های ما برای تبلیغ ایرانی گرایی در بین کردها ترکیه که یک سوم جمعیت ترکیه را تشکیل میدهند نیست. میتوانیم ما هم با ایجاد شبکه های ماهواره ای نوشتن کتاب و غیره به کردهای ترکیه بفهمانیم که ایرانی هستند. کردها واقعا ایرانی هستند. کردهای ترکیه تا قبل جنگ چالدران جزو ایران بودند و به شدت تحت ستم ترکیه هستند. در صورتیکه برخلاف تبلیغات ظلمی به اذری های ایران نشده. خود رهبر ایران و بسیاری از مقامات کشوری و لشکری اذری هستند. بنابراین زمینه تبلیغات ضد ترکی در بین کردها بیشتر از ضد ایرانی در بین اذری ها است. به نظر من این میتواند بهترین استراتژی برای مقابله با ترکیه باشد.
 8. من نمی فهمم اینکه مکانیزم ماشه فعال شده یعنی چه؟ اینکه عملا سازمان ملل اعلام کند که قطعنامه های تحریمی ایران برگشته که اعلام نکرده است. اینکه امریکا با تحریم های ثانویه و فشار به کشورها اجازه معامله با ایران را ندهد که قبلا هم بوده و الان هم هست و شاید بیشتر بشود. ولی این به مفهوم فعال شدن مکانیزم ماشه نیست. کلا تحریم های سازمان ملل حتی اگر رسما هم برگردد بدون توافق کشورهای بزرگ اقتصادی دنیا ضمانت اجرایی ندارد. یعنی حتی اگر واقعا برگردند اگر چین همکاری نکند و به ایران اسلحه بفروشد کسی نمی تواند کاری به چین بکند چون کارخانجات اسلحه سازی چین دولتی هستند و دولت چین چنان اقتصاد بزرگی دارد که قابل تحریم نیست. در نهایت اعتبار شورای امنیت خدشه دار میشود. به هر حال فعلا که عملا تحریم ها هم برنگشته
 9. به گزارش جنگاوران روس ها به زودی نسخه جدید سوخو 30 به نام su30sm2 را به پرواز در خواهند اورد که موتور و رادار ان مشابه سوخو 35 است. روس ها قصد دارند تعدادی از سوخو 30 های موجود خود را به این نسخه ارتقا دهند. https://jangaavaran.ir/اخبار-نظامی-جهان-تاریخ-انتشار1399-06-21/ توضیح: خبر خوبی برای کشور ما است. یعنی اگر موفق شویم دانش سوخو 30 را از روسها بگیریم میتوان تعدادی از سوخوها را بر مبنای این نسخه ساخت که احتمالا قابلیت های نزدیک به سوخو 35 دارند. یعنی تعدادی را با رادار su30sm میسازیم که نقش جنگنده چند منظوره را بازی می کنند. و تعدادی را بر مبنای su30sm2 به عنوان رهگیر تخصصی.
 10. به نظر من این جنگنده کاملا از اف 14 الهام گرفته شده. تجربه نشان داده که چینی ها در شماره گزاری جنگنده هاشون از شماره جنگنده ای که الهام گرفته اند استفاده می کنند. مثل j31 که شبیهf35 یا j20 که شبیه f22 است. این هم شبیه f14 است. فقط این بال ثابت است. با توجه به علاقه و ارادت ما ایرانی ها به f14 شاید زمانی شاهد حضور این جنگنده در ایران باشیم
 11. حرف شما درست است ولی چند مسئله وجود دارد. مسئله اصلی این است که ساخت هواپیمای جنگی کار بسیار پرهزینه ای است. مثل موشک نیست که الان ما شاهد ساخت انواع متنوعی از موشک هستیم. هواپیما تا حدی که من اطلاع دارم الان دو پروژه مطرح است. جت جنگنده سبک- جت جنگنده سنگین. کوثر فکر میکنم بیشتر بعنوان جت اموزشی با کاربردهای محدود رزمی مورد توجه است و جزو هیچیک از این دو پروژه نیست. حالا اگر بخواهند یک جت با پلتفرم اف 5 با موتور توربوفن بسازند باید بعنوان پروژه اول یعنی جت سبک یا نیمه سنگین به ان نگاه شود. بعد باید دید ترجیح میدهند این را بسازند یا مثلا از چین j10 بخرند. من فکر میکنم اگر تحریم رفع شود ترجیح بر خرید است. چون دانش کافی در کشور برای ساخت یک جنگنده جدید بر مبنای پلتفرم اف 5 که با تهدیدات اطراف ایران بتواند برابری کند وجود ندارد. کلا دانش طراحی در کشور ضعیف است. به نظر من اگر امریکا بتواند به تحریم تسلیحاتی ایران را نگه دارد و چین و روسیه هم تبعیت کنند ان موقع سراغ چنین پروژه هایی ان هم با کمک زیرمیزی چین و روسیه خواهند رفت. یعنی ساخت یک جت به روز با پلتفرم اف 5 و یک جت سنگین بر مبنای پلتفرم اف 14. به نظر میاید همین فعالیت های زیر میزی در پروژه تانک کرار و ناوهای نداجا در جریان است.
 12. قاعدتا موتور جهش از مهندسی معکوس موتر TF-34 حاصل شده. چون موتور rq170 این موتور است. این موتور بر روی هواپیمای A10 هم نصب شده که یک هواپیمای مادون صوت پشتیبانی نزدیک است. کلا این موتور بر روی هواپیماهای مادون صوت نصب میشه و احتمالا فاقد پس سوز است. طبیعتا میتوان از ان برای ساخت یک جت پشتیبانی نزدیک مادون صوت استفاده کرد. شاید بتوان بعدا بر روی ان پس سوز هم نصب نمود. کلا ساخت ان مانند اسمش یک جهش است. هم در مورد ساخت موتور هم پهبادهای تهاجمی بر پایه rq. احتمالا راه برای ساخت نمونه توربوفن اوج هم باز شده است. البته باید دید اگر توربوفن اوج ساخته شود چه کاربردی میتواند داشته باشد چون ابعاد و تراست ان بالاتر از اوج میشود و خوراندن ان به کوثر مشکلاتی دارد. مثلا اگر در اثر افزایش تراست سرعت بالاتر رود نیاز به باز طراحی سازه میشود. چون سازه f5 برای سرعت های حداکثر 1.6 ماخ طراحی شده.
 13. به احتمال بسیار زیاد امریکا با استفاده از نفوذی که داره برگرداندن تحریم ها رو به شورای امنیت می اره. ولی روسیه و چین و تعدادی کشور دیگر خواهند گفت که این کار غیرقانونی و برخلاف برجام بوده است. نهایتا امریکا خواهد گفت که از نظر امریکا تحریم ها برگشته و بعضی کشورها خواهند گفت که این قانونی نبوده و زیربار اجرای ان نخواهند رفت. این کار هم به اعتبار بین المللی امریکا هم به اعتبار خود شورای امنیت لطمه می زند. خود بولتون هم اخیرا این را گفته که این کار به شورای امنیت و حق وتوی امریکا که امتیاز بزرگی برای امریکا است لطمه خواهد زد و توصیه کرده بود این کار انجام نشود. به نظر من این کار امریکا در نهایت کار اشتباهی برای خود امریکا است. اوباما تمام کارهایی را که ترامپ می کنه میکرد اما زیرکانه و موزیانه. داعش زمان اوباما به وجود امد. ولی با این وجود یک وجه برای امریکا درست کرده بود. ترامپ کلا وجه امریکا را دارد نابود می کند. به بسیاری از سازمان های بین المللی را مثل سازمان بهداشت جهانی و سازمان تجارت جهانی و حتی شورای امنیت لطمه میزند که البته در بلند مدت به نفع کشورهایی مانند ما است. چون این سازمان ها همیشه در نهایت تامین کننده منافع کشورهای غربی و بزرگ بوده اند. من دوست دارم که دور بعد ترامپ انتخاب نشود چون از تحریم و فشار اقتصادی که اتوماتیک به زندگی همه فشار اورده خسته شده ام. ولی اگر انتخاب شود در دراز مدت شاید بیش از بیش امریکا را تضعیف کند و منجر به شکل گیری یک بلوک نظامی و اقتصادی در شرق گردد که ما هم جزو ان باشیم. شاید در بلند مدت به نفع ما باشد. اگر بایدن انتخاب شود اوضاغ به قبل برمی گردد.
 14. نکنه ای که وجود دارد این است که در یکی از این فیلم ها یک موشک ضد رادار یک رادار را مورد هدف قرار میدهد. دیش سهموی رادار به صورت افقی در حال اسکن اطراف است و موشک به صورت عمودی بر رادار فرود می اید. طبیعتا موشک های ضد رادار از طریق امواج خود رادار ان را می یابند. حالا سوال اینجاست که طبیعتا یک دیش سهموی نمی تواند -90 تا +90 را (در راستای بالا و پایین)اسکن کند. حالا اگر دیش مسطح بود زاویه اسکن بازتر بود ولی دیش مسطح نیز این پوشش را ندارد. طبیعتا یک موشک که به صورت عمودی بر روی رادار فرود می اید اصلا امراج رادار به ان نمی خورد که رادار را ببیند. مگر اینکه فرض کنیم زمانیکه موشک تازه فاز ترمینال را شروع کرده و ارتفاع امواج رادار را گرفته و بعد با استفاده از موقعیت یافته شده به سمت رادار رفته است. بنابراین این موشک فقط به درد رادارهای دور برد می خورد به راحتی هم میتوان انرا فریب داد.