sasasasa

VIP
 • تعداد محتوا

  404
 • عضوشده

 • آخرین بازدید

اعتبار در انجمن

1,225 نشان لیاقت

3 دنبال کنندگان

درباره sasasasa

 • رتبه حساب کاربری
  استوار دوم

آخرین بازدید کنندگان پروفایل

1,060 نمایش های پروفایل
 1. امریکا در این شرایط به ایران حمله نمی کند. اگر ما در گیر کرونا هستیم خود امریکا نیز در گیر است. دو هزار میلیارد دلار برای کرونا در امریکا اختصاص داده شده. فکر نمی کنم بتوانند یک بودجه عظیم هم برای حمله به ایران کنار بگذارند. امریکا حتی به صورت سطحی هم شده به افکار عمومی و وجه ای که برای خودش از نظر انسان دوستی قائل است توجه دارد. امریکا یک حکومت ایدولوژیک است که از ایدولوژی دموکراسی و حقوق بشر برای پیش برد امیال استعماری خود استفاده میکند. این حکومت توانسته با تحمیق ملل به دیگران نشان دهد که بدنبال حقوق بشر است. حتی در خود ایران نیز عده ای این مسئله را باور کرده اند. در این شرایط حتی برای برداشتن تحریم های ایران تحت فشار است و نمی یاد یک جنگ را شروع کند. انتخابات امریکا نزدیک است. چنین ریسک بزرگی را ترامپ نمی کند. برای درگیری با ایران امریکا نیاز دارد دهها سیستم پاتریوت و تات به منطقه بیاورد. نیاز با بالای صد هزار نفر نیروی زمینی و صدها هواپیما است. جنگ با ایران جنگ بزرگی است. جا به جایی فعلی امریکا در این حد نیست. اقدامی قطعا می خواهد بکند. ولی ان اقدام حمله به ایران نیست.
 2. من هم مثل دیگران پیگیر تحولات و جا به جایی نیروهای امریکایی در عراق هستم. نکته اینکه تعداد و حجم نیروهای امریکایی در عراق به نظر من کافی برای درگیری با حشدالشعبی و نیروهای دیگر نیابتی ایران در عراق نیست. بعید است هدف کودتای نظامی باشد بلکه بیشتر نوعی ایجاد ناامنی برای تحت فشار قرار دادن پارلمان عراق برای تایید دولت مورد حمایت امریکا است. از طرفی کودتای نظامی خطر درگیری با ایران را افزایش میدهد. در چند ماه مانده به انتخابات امریکا بعید است امریکا ریسک به این بزرگی کند. در شرایط کرونایی خود ملت امریکا نیز چنین ماجراجویی را نمی پذیرد.
 3. در برابر این تاکتیک ایرانیان نیز به ایجاد سواره نظام زره پوش روی اورد. اینکار از اواخر دوران هخامنشیان اغاز شد و در دوره پارت ها به ثمر رسید. اولین استفاده از این روش در برابر صفوف رومی ها توسط سورنا در اولین جنگ ایرانیان و رومی ها به وقوع پیوست. در دوران ساسانیان استفاده از سواره نظام زره پوش به تکامل رسید. این زوش بعدا به اروپا رفت. شوالیه های اسپانیایی در واقع روش جنگ خود را از اسواران ایرانی الهام گرفته اند. مراجع کنید به کتاب دکتر کاوه فرخ با عنوان سوارنظام زبده ارتش ساسانی
 4. چیزی که من شنیدم این است که برنامه همان سوخو 30 است. یعنی دانش ساخت این هواپیما همراه با موتور AL31. نمی دانم تو این شرایط تحریم پولش رو داریم یا نه. شاید میخوان جاش نفت بدن. یا از صندوق ذخیره ارزی استفاده کنند. مدتی هم صحبت خرید هواپیمای j10 از چین بود. نکته اینجاست که j10 هم از موتور al31 استفاده میکند. البته این هواپیما تک موتوره است و یک هواپیمای سبک است که میتواند مکمل سوخو 30 باشد. نکته بعدی اینکه گفته میشه موتور al31 بهترین موتور برای جایگزینی tf30 هواپیمای f14 است. یعنی با استفاده از این موتور و نوسازی سیستم الکترونیک ان میتوان ناوگان اف 14 را احیا کرد. شاید نهاجا به این مسائل فکر کرده و میخواهند با یک تیر سه نشان بزنند. یعنی با دریافت دانش al31 در عمل موتور هواپیمای کل ناوگان هوایی نهاجا را تامین کنند. یعنی سوخو 30 به عنوان جانشین فانتوم به عنوان یک هواپیمای چند منظوره. j10 بعنوان هواپیمای سبک مکمل و اف 14 تا زمانیکه یک رهگیر به روز وارد نهاجا شود. نکته اخر اینکه گفته میشود که در بلند مدت نهاجا سراغ خرید پکفا هم خواهد رفت. بعنوان جانشین اف 14. ان هواپیما نیز از موتوری که در واقع ارتقا یافته al31 است استفاده میکند.
 5. این مطلب کجا بود؟ منظورم مقایسه سوخو 35 با رقبای غربی؟ البته قبول دارم که در بسیاری از مواقع در عمل ثابت شده که تجهیزات روسی در برابر تجهیزات غربی کم میارن. که ظاهرا بیشتر از الکترونیک ضعیف تر روس ها ناشی میشه. ولی در روی کاغذ ظاهرا سوخو 35 هواپیمای شاخی است.
 6. دفعه قبل هم که ایران پهباد گلوبال هاگ رو زد گفته شد که امریکا قصد حمله داشته است و در دقیقه نود ترامپ مخالفت کرده است. به نظر من شاید این اخبار واقعی نبوده و به هدف ترساندن ایران بوده باشند. یعنی اینکه دفعه قبل هم نزدیک بود بهت حمله کنیم ولی نکردیم اگر تکرار کنی حمله میکنیم. این تهدیدات به نظر من واقعی نیست. علت: انچه دیده میشود این است که امریکا قصد حمله ندارد چون ملزومان انرا ندارد. دفعه قبل که ایران به عین الاسد حمله کرد گفته شد که این پایگاه فاقد دفاع موشکی بوده است. بسیاری از پایگاه های امریکا در منطقه هنوز بی دفاع هستند. حتی خود عین الاسد نیز با یک پاتریوت توانایی دفاع در برابر حملات پرتعداد موشک های بالستیک را ندارد. اگر امریکا واقعا تصمیم بگیرد خمله مستقیم به ایران را حتی به عنوان یک گزینه روی میز داشته باشد باید امکانات خود را در منطقه افزایش دهد. یعنی ما شاهد یک نقل انتقال وسیع تجهیزات و سامانه های دفاع موشکی و امکانات لازم دیگر در منطقه باشیم. در ان شرایط تهدید امریکا ممکن است واقعی باشد. ولی در شرایط فعلی مشخص است که حمله نمی کنند. فقط سعی می کند بترساند تا ما اقدامات دیگری نکنیم
 7. یک چیز را امیدوارم در این قضایا عده ای فهمیده باشند. ان هم این است که داشتن قدرت موشکی و نظامی بسیار مهم است. ولی در کنار ان داشتن قدرت اقتصادی و علمی نیز به همان اندازه مهم است. الان امریکا دارد به ما از نقطه ضعف ما یعنی ضعف اقتصادی و تک محصولی بودن ما حمله میکند. ما با ضعف مدیریت و دزدی و بی مسئولیتی سال ها فرصت برای تقویت اقتصادی خود را از دست دادیم. کرونا ثابت کرد که قدرت علمی چقدر مهم است. الان مسابقه علمی در جهان در جریان است که دانشمندان کدام کشوذ زودتر به درمان کرونا دست پیدا می کنند. چقدر دوست داشتم ما هم دارای این قدرت علمی بودیم که در این مسابقه بودیم.
 8. 1 دقیقه چرا؟ این کاهش برد اواکس در شرایط چنگ الکترونیک از 700 به 250 را شما بر چه مبنا میگید؟ بعد هم 1 دقیقه برای شیرجه زدن و مانور یک جنگنده کاملا کافی نیست؟؟. نکته بعدی اینکه سامانه های ما در باندهای مختلف کار میکنند تمام این رادارها که قابلیت قفل راداری و هدایت موشک را ندارند. سیستم غیر فعال و فعال موشک نیز که روی تمام این باندها کار نمی کنند. اصلا تو شرایط جنگ الکترونیک برد سیستم راداری فعال موشک فکر نمی کنید خیلی کم شود و یا حتی کاملا مختل شود؟
 9. دوست عزیز چند دفعه من تا حالا نوشته ام. باز هم تکرار میکنم. با کمک اواکس جنگنده دشمن میتواند از شلیک موشک مطلع شود. باز شما تکرار میکنید جنگنده دشمن متوجه قفل راداری نمی شود. ظاهرا متن من را نخوانده جواب میدهید. یعنی رادارهای امروزی میتوانند موشک را روی رادار مشاهده کنند. بعد هم استدلال میکنید که در شرایط جنگ الکترونیک برد رادار اواکس از 700 کیلومتر به زیر 250 کیلومتر افت میکند که البته نمی دانم این حرف شما منبعی دارد یا حدس است. ولی تازه اگر اینطور باشد برد رادار سامانه های پدافندی ما هم افت میکند که باز به حرف من میرسیم یعنی بالای 200 کیلومتر امکان شلیک و سرنگونی یک جنگنده نیست
 10. یک سری مطالب تخصصی در مورد ارتباط جنگنه با اواکس گفتید که من چون رشته ام مکانیک است خیلی متوجه نمی شم. فقط چند موضوع 1- برد رادار اواکس حدود 700 کیلومتر است نه 250 کیلومتر. امروزه رادار جنگنده ها نیز بیش از این حرف ها است. رادار اف 14 دی فکر میکنم حدود 400 کیلومتر بوده. گفته شده رادار اف 14 های ما که اخیرا ارتقا یافته در این حدود است. رادار سوخو 35 نیز حدود 400 کیلومتر برای پرنده ها با ابعا معمولی(نه رادار گریز) است. رادار اواکس رو حداقل 700 کیلومتر برد براش فرض کنید. که اگر با تهدید های پدافندی ما اواکس های دشمن در فاصله 300 تا 400 کیلومتری مرز ما باشند تا عمق 300 تا 400 کیلومتری داخل مرز ما را رصد میکنند. 2- حتی اف 14 های ایران که تکنولوژی انها دارای عمری بیش از 45 سال است دارای یک مود هستند که بدون قفل راداری برای اینکه جنگنده دشمن متوجه نشه فونیکس را شلیک میکنند. البته ظاهرا در مراحل اخر قفل صورت میگیرد. این را در مصاخبه خلبان های اف 14 شنیده ام. بنابراین جنگنده ممکن است متوجه شلیک موشک نشود. البته خود شما هم اشاره کردید که بدون قفل رادارای امکان شلیک موشک وجود دارد. در این حالت اواکس میتواند به جنگنده اطلاع دهد. 3-اینکه به علت تعداد کم موشک های فونیکس ما خلبان ها سعی میکردند از فاصله کمتر شلیک کنند تایید این حرف است که با افزایش فاصله احتمال اصابت کم میشود. گرچه اف 14 رادار هوایی است و عراقی ها هم اواکس نداشتند و امکان شیرجه جنگنده دشمن به سطح زمین و خارج شدن از برد رادار خودی وجود نداشت. 4-با تمام صحبت ها من هنوز فکر میکنم که اگر مثلا ما اس 400 میداشتیم و از بالای فاصله 200 کیلومتر و حتی 150 کیلومتر اقدام به شلیک به یک جنگنده کنیم بعید است که اصابت کند چون جنگنده به راحتی به سمت زمین شیرجه میره. حالا شما میگید بدون قفل به صورت کور شلیک شود. در این حالت جنگنده میتواند با مانورهای مناسب امکان برخورد کور موشک را از ان بگیرد.
 11. استاد شما که پاسخ دادید به نظر می اید اصلا متن من رو دقیق نخوندید. بالا با دقت بخونید. من نوشتم که این سامانه ها میتونن برای شکار تانکرهای سوخت رسان به کار روند یا فضا را برای اواکس ها نا امن کنند. یعنی رد نکردم که با این نوع سامانه ها میتوان از فاصله بالا اواکس یا تانکر سوخت رسان را شکار کرد یا به عبارتی انها را مجبور کرد از مرز های ما فاصله بگیرند. . یا ارتفاع کم کنند.منظور من این بود که وقتی اواکس وجود دارد اواکس ها میتوانند از فاصله دور اگر جنگنده مورد هدف قرار گرفت به جنگنده اطلاع دهند علاوه بر این خود جنگنده های امروزی نیز با رادار و سنسورهای خود میتوانند از این موضوع مطلع شده و با شیرجه به سطح زمین از برد رادار خارج شوند. رادارهای کیهانی برد بالایی دارند ولی دقت انها در حدی بالایی نیست و فقط میتوانند نقش هشدار زود هنگام را بازی کنند و فکر نمی کنم بتوانند نقش رادار هادی موشک را به عهده داشته باشند.رادارهای کیهانی ابعاد بزرگی دارند و اکثرا ثابت هستند به احتمال زیاد در اوایل جنگ با امریکا مورد هدف قرار بگیرند دفاع از انها بسیار سخت است تنها مزیت انها این است که باعث میشود ما غافلگیر نشویم. ولی در ادامه جنگ نمی شود روی انها حساب کرد. رادار خود موشک صیاد چقدر است و از چه فاصله ای اکتیو میشود اطلاع ندارم. ولی در نظر داشته باشید که در شرایط جنگی دشمن دست به جنگ الکترونیک هم میزند. و هر بردی رادار این موشک داشته باشد در شرایط جنگی کاهش مییابد یک مورد مشابه برایتان تعریف کنم. چند سال قبل یک میگ 29 در تهران ارتفاع کم کرد و تو شهر سرو صدا راه انداخت. من شنیدم حالا نمی دانم چقدر موثق بوده. من شنیدم که سامانه تور سپاه بهش موشک شلیک کرده و خلبان برای فرار از موشک به سمت زمین شیرجه رفته. حالا با وجود فاصله نه چندان زیاد و اینکه کلا تور ام 1 برای اهداف ارتفاع پایین ساخته شده باز تونسته از موشک در بره. موشک فونیکس گفته میشه 180 کیلومتر برد داره. ولی با وجود داشتن رادار هوایی خلبانان معمولا از فواصل کمتر شلیک میکردند تا احتمال اصابت بیشتر شود. در کل به نظر من شکار یک جنگنده از فواصل بالای 200 کیلومتر در شرایط واقعی جنگی بسیار مشکل باشد. خود روس ها یک اواکس را با اس 400 شبکه میکنند. خود امریکایی ها شاید بی علت نباشد که اصلا برد پاتریوت را زیر 200 کیلومتر ساخته اند. سامانه تاد را نیز بیشتر برای شکار بالستیک ساخته اند. به نظر من فایده این سامانه ها میتوانند دور کردن اواکس ها و تانکرهای سوخت رسان و یا بمب افکن هایی مثل بی 2 باشد که ممکن است از دور به ما کروز شلیک کنند. که البته میتوانند این کار را از ارتفاع پایین تر انجام دهند
 12. انچه به نظر می اید این است که این سامانه رونمایی شده ولی کار ان نهایی نشده است. به نظر من یا عملیاتی نشده یا به تعداد بسیار کمی از ان ساخته میشود تا طرح ان کامل گردد. امروز روحانی نیز اشاره ای به این موضوع داشت که سامانه باور سال اینده کامل تر میگردد. قرار بود این سامانه دارای سه نوع موشک باشد که ما در رونمایی یک نوع موشک دیدیم. برد ان هم شاید بهبود پیدا کند. به هر حال شاید یکی دو سال دیگر کار لازم داشته باشد. در رابطه با موشک صیاد 5 و ساخت موشکی شبیه استاندارد 3 امریکایی که برای زدن ماهواره ها و موشک های بالستیک در ارتفاعات بالا به کار میرود من حدس میزنم که در قالب یک سامانه مستقل غیر از باور این کار انجام شود. احتمال هم دارد که به جای پدافند ارتش هوافضای سپاه مامور این کار شود. خود پیش ران سلمان نیز که به این منظور ساخته شده توسط سپاه رونمایی شد در صورتیکه سامانه باور توسط پدافند ارتش پیگیری شده است
 13. تجزیه هر کشوری در منطقه امری نامطلوب است چون باب این مسئله در منطقه باز میشود. هدف امریکا هم همین است. ولی در مورد افغانستان واقعا مشکل وجود دارد. شمال افغانستان که تاجیک ها و هزاره ها و ازبک ها هستند خود را دنباله روی فرهنگ خراسانی میدانند. جنوب پشتون ها هستند. تا 150 سال پیش وقتی کسی میگفت افغانی منظور مردمان پشتون بود. به تدریج پشتون ها بر قسمت های شمالی غالب شدند و با تضعیف فرهنگ خراسانی یا همان ایرانی سعی کرده اند فرهنگ خود را تحمیل کنند. مردم شمال افغانستان امروزی زمانی مرکز فرهنگی ایران بوده اند. بسیاری از دانشمندان و ادبای ایرانی مثل ابوریحان بیرونی و یا مولانا مال این مناطق هستند. ولی الان از نظر فرهنگی بسیار پائین امده اند. اگر این قسمت یعنی قسمت های شمالی افغانستان از پشتون ها جدا شوند شاید این زمینه فراهم شود که به کشور اصلی خود یعنی ایران دوباره ملحق شوند.
 14. عزیزم ترکیه داره از طریق ما منافعی میبره ولی لنگ ما نیست. ما یک جورایی لنگ ترکیه هستیم. همین الان صدها شرکت ایرانی در ترکیه تاسیس شده که به کار دور زدن تحریم مشغول هستند. خبر خوب برای امریکا این است که این راه برای ما بسته بشه. خبر بهتر برای امریکا این است که ترکیه با ما وارد جنگ بشه. فعلا اولویت اصلی ما رد کردن تحریم های امریکا و بیرون کردن امریکا از اسیای غربی است. من حقارتی هم ندیدم. بلعکس اردوغان به حقارت افتاد که برای صلح به التماس پیش پوتین رفت. باید با سیاست پیش رفت. با احساسی عمل کردن کار به جایی نمی رسد. اگر ما میخواستیم جلوی همه دنیا با قلدری عمل کنیم امکان پذبر بود. ولی در صورتیکه در این 30 سال بعد جنگ اقتصاد خود را به اندازه کافی قوی کرده بودیم. الان کسی نمی توانست برای ما قد علم کند. قدرت نظامی و قدرت اقتصادی دو بال قدرت هستند که متاسفانه ما فقط یک بال انرا داریم/
 15. مشکلی که در صنعت هوایی وجود داشته و دارد عدم سرمایه گذاری کافی است. حتی اگر با پرسنل این صنعت صحبت کنید حقوق های پائینی میگیرند. برعکس صنعت هوا فضا و صنایع موشکی در دو دهه اخیر سرمایه گذاری خوبی در ان شده حتی اشل حقوقی پرسنل انها بالاتر است. مثلا من با یک مهندس با سابقه بالا که نزدیک به بازنشستگی بود و فوق لیسانس هم داشت صحبت کردم 5 تومان با اضافه ها 6 میگرفت. طرف مدیر هم بود!!!! دیگر چه انتظاری میتوان داشت. یا حرف هایی که زده میشه فقط حرف است و عزم جدی در این صنعت وجود ندارد. یا این عزم ایجاد شده ولی منتظر کمک روس ها هستند و بر روی توان داخلی حساب نمی کنند و یا این عزم اخیرا ایجاد شده و مشکلات مالی گریبانگیر سیستم شده و فعلا پولی نیست به صنعت تزریق بشه.