امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

دیمونا (در عبری: דימונה) نام یکی از شهرهای کشور اسرائیل است که در استان جنوبی اسرائیل و در صحرای نگب قرار گرفته است. شهر دیمونا در حدود ۳۴٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد(شهر دیمونا، مرکز یهودیان سیاه‌پوستی است که اکثرا از اتیوپی به اسرائیل مهاجرت کرده‌اند).
مرکز تحقیقات اتمی نگب و نیروگاه اتمی دیمونا در ده کیلومتری جنوب شهر دیمونا قرار دارد
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اين تاپيك براي بررسي چگونگي حمله ايران به نيروگاه اتمي ديمونا در صورت آغاز جنگ بين ايران و ر‍ژيم اشغالگر ايجاد شده(دوستان فرض را بر اين بگذارند كه مسئولين ما به خاطر روند جنگ و بررسي تمامي مسائل تصميم به اين كار گرفتند)

موارد كليدي كه مي توان مطرح كرد ميزان تاثيرات چنين اقدامي براي اسرائيل و تاكتيك هاي پيش روي ايران كه در انتها به موفقيت در عمليات فوق منجر بشود.(خرابكاري داخلي – حملات موشكي – بمباران هوايي و ...)
منتظر ديدگاه دوستان اهل نظر هستم
تاپيك مرتبط:
آيا رژيم صهيونيستي توان حمله به تاسيسات اتمي بوشهر را دارد(تحليل اعضا)

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام اين چه سوالي شك نكنيد كه به راحتي اين نيروگاه هدف قرار خواهد گرفت براي اثبات اين موضوع در زمان جنگ تحميلي ما با اون امكانات كم و ابتدايي و كم تجربگي موفق به زدن مركز تجاري بغداد يعني بانك رافلين شديم در بيست و چند سال پيش كه موشك زمين به زمين نوبر بود حالا كه انواع موشكها با قابليتهاي مختلف و با داشتن متخصاصين زبده كه چشم بسته قول ميدم نيروگاه ديمونا كه هيچي بلكه سامانه ايكس باند امريكا در اسراييل رو هدف قرار بديم !

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام خدمت همه برادران.


یه خواهشی از مدیران دارم؛ لطفا این بحث رو به بخش دکترین منتقل کنین که با بحث مرتبط تو یه بخش باشه. من اینجا انتظار دیدن هرچیزی رو داشتم بجز این بحث!!!

_____________________________


و اما درمورد مسائل فنی؛

دوستان عزیز، بحث حمله به نیروگاه رو خیلی ساده در نظر نگیرین. چه نیروگاه بوشهر و چه دیمونا.

من مسائل امنیتی یه نیروگاه رو مختصرا عرض می کنم:
لایه های امنیت یک نیروگاه هسته ای:

1) پوششی بتونی با قطر بیش از 1 متر که باید دربرابر سقوط هواپیما مقاوم باشد.

2) محفظه ایمنی فولادی (لایه زیرین پوشش بتنی؛ به شکل کروی و هم مرکز با کره بتونی بیرونی) که تمام تجهیزات را دربر می گیرد.

3) دیواره بتونی داخلی که تمام تجهیزات و تاسیسات را بطور کامل پوشش می دهد. پوششی کاملا مستحکم در برابر ضربه، فشار، حرارت و انفجار.

4) دیگ فشار رآکتور، دارای ساختاری بسیار محکم و مقاوم دربرابر عبور مواد و اشعه های رادیواکتیو.

5) لوله های آب بندی شده که از نشت گاز میله های سوختی جلوگیری می کنند. هیچ ماده خطرناکی نمیتواند از این لوله ها خارج شود.

6) قرصهای مواد سوختی (دورن میله های سوخت) به شکلی ساخته شده اند که تولیدات شکافتی نمی توانند از آنها خارج شوند.

این 6 لایه مربوط به ایمنی غیرفعال نیروگاههاست. بخش ایمنی فعال (میله های فرمان، مخزن فشاری آب، مخزن لبریز شونده و ...) هم درصورت بروز هر سانحه ای فعال می شوند.

همه این موارد باعث می شوند حمله به هر نیروگاه هسته ای، کاری بسیار پیچیده باشد و نیروگاه به راحتی دچار مشکل نشود.
به همین دلیل اسرائیل برای حمله احتمالی به نیروگاه بوشهر، حمله هوایی را اولین گزینه خود می داند. (باوجود دارا بودن موشکهای بالستیک و کروز)

البته علت اینکه برای ایران بهترین گزینه استفاده از موشکهای بالستیک است این مساله می باشد که اولا ایران قادر به پرتاب حجم عظیمی از موشکهای بالستیک است و حتی درصورت عدم برخورد تعدادی از آنها، بازهم می توان به تخریب کامل نیروگاه امیدوار بود.
ثانیا موشکهای بالستیک ایران جزء دقیقترین موشکهای بالستیک هستند (که من واقعا نمیدانم چگونه به این دقت رسیده اند!!!)
ثالثا گزینه بهتری پیش روی ایران وجود ندارد! (عدم توانایی استفاده از موشکهای کروز به دلیل نداشتن ماهواره یا هر سیستم هدایتی برد بلند دیگر، نداشتن هواپیمای بمب افکن مدرن و به تعداد بالا و ...)
_____________________

ولی باز هم تاکید می کنم، بحث اینجا زیاد به چشم نمیاد و به نظر من بهتره به بخش دکترین منتقل بشه.

با تشکر از همه دوستان مخصوصا برادر alexandre عزیز که این مبحث رو ایجاد کردن.


یا علی

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آخه برای چی ما باید به دیمونا حمله کنیم؟

تا بیش از 20 میلیون مسلمان در نزدیکی اون رو در معرض تشعشعات اتمی منتشر شده اون قرار بده؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=darkred]درپی بروز فاجعه اخیر درنیروگاه های اتمی ژاپن، کارشناسان هسته ای رژیم صهیونیستی نیز به خطرناک بودن وضعیت نیروگاه اتمی دیمونا و نداشتن معیارهای لازم بین المللی اذعان کرده و نتوانستند نگرانی خود را کتمان کنند. [/color]

وخامت اوضاع در نیروگاه های اتمی ژاپن بویژه نیروگاه "فوکوشیما"و گسترش دامنه آلودگی ناشی از تشعشعات رادیواکتیو این نیروگاه، صهیونیست ها را درخصوص وضعیت ایمنی نیروگاه اتمی 50 ساله "دیمونا" که براساس استانداردهای جهانی عمر آن ده سال پیش به پایان رسیده، نگران کرده است."عوزی ایفن" کارشناس انرژی اتمی دانشگاه تل آویو، گفت: ژاپنی ها پیش از این مدعی بودند، نیروگاه اتمی فوکوشیما از ایمنی لازم برخوردار است اما درزمان حاضر خطرات ناشی از تشعشعات رادیو اکتیو بخش های وسیعی از این کشور را فراگرفته است.وی افزود: باید از فاجعه ای که در ژاپن رخ داد عبرت بگیریم و بازرسی های خود را درخصوص ایمنی نیروگاه هسته ای دیمونا تشدید کنیم."عوزی ایفن" همچنین گفت: متأسفانه تنها کارکنان نیروگاه اتمی "دیمونا" از اوضاع این نیروگاه اطلاع دارند و این در حالی است که هیچ شاخصی برای تضمین صحت گزارش های آنان در خصوص ایمنی این نیروگاه وجود ندارد.وی تصریح کرد: من 10 سال است که از وضعیت نگران کننده نیروگاه اتمی "دیمونا" سخن می گویم ولی متأسفانه تاکنون هیچ پاسخی دراین خصوص دریافت نکرده ام.این کارشناس انرژی اتمی دانشگاه تل آویو افزود: نیروگاه دیمونا 50 سال عمر دارد و براساس استاندارهای جهانی، این نیروگاه باید 10 سال پیش فعالیت خود را متوقف می کرد.وی اظهار داشت: امروز درپی بحران در ژاپن، اروپایی ها پی بردند که استانداردهای آنان در خصوص مدت زمان فعالیت نیروگاه های هسته ای نادرست بوده است.همچنین در این خصوص يكي ديگر از کارشناسان مسائل رژیم صهیونیستی تصریح کرد: خطرات ناشی از نیروگاه "دیمونا" نه تنها صهیونیست ها بلکه جامعه انسانی و همسایگان فلسطین اشغالی را در معرض تهدید قرار می دهد.وی افزود: با توجه به مساحت 20 کیلومتر مربعی فلسطین اشغالی در صورت نشت تشعشعات رادیو اکتیو از زرادخانه های اتمی اسرائیل، بسیاری از کشورها در معرض تشعشعات رادیواکتیو قرار می گیرند."کلیب" با اشاره به گزارش هایی که درخصوص نشت تشعشعات رادیواکتو از نیروگاه دیمونا صادر شده است، گفت: حدود سه سال پیش گزارش هایی در خصوص نشت تشعشعات رادیو اکتیو از این نیروگاه منتشر شد، اما مسؤولان رژیم صهیونیستی این گزارش ها را تکذیب کردند.وی تاکید کرد: زمان آن رسیده است که صهیونیست ها برای پیشگری از وقوع فاجعه انسانی، درهای نیروگاه مرموز "دیمونا" را به روی بازرسان بین المللی بگشایند.رژیم صهیونیستی تاکنون به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه نداده است از تاسیسات هسته ای خطرناک و آشکار و پنهان آن بازدید کنند و همچنین حاضر به امضای توافقنامه های بین المللی از جمله "ان پی تی" نشده است.


[url=http://www.irinn.ir/web/guest/home?p_p_id=101_INSTANCE_PqQs&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=3&_101_INSTANCE_PqQs_struts_action=%2Ftagged_content%2Fview_content&_101_INSTANCE_PqQs_redirect=%2Fweb%2Fguest%2Fhome&_101_INSTANCE_PqQs_assetId=69611]منبع[/url]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مرکز هسته‌ای دیمونا در جنوب سرزمین اشغالی فلسطین، همواره یکی از سری‌ترین مراکزی بوده که رژیم صهیونیستی از هرگونه اطلاع رسانی در مورد آن خودداری می‌کند و رسانه‌های این رژیم نیز با احتیاط با آن برخورد می‌کنند.
به گزارش پخش اخبار چند رسانه ای واحد مرکزی خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، با وجود تمام مراقبت‌های به عمل آمده در این مورد، اما یک آشپز این مرکز اتمی که بمب‌های هسته‌ای این رژیم را تامین می‌کند اخیراً تصاویری از آن را در پایگاه شخصی خود منتشر کرده است.

به گزارش روزنامه معاریو این فرد که تصاویر تعدادی از کارکنان این پایگاه را در فیس‌بوک منتشر کرده بود با گزارش افرادی مواجه می‌شود که به پلیس این رژیم گفته بودند تصاویر خود را در این سایت اجتماعی مشاهده کرده‌اند.

پس از دستگیری این فرد مشخص می‌شود که وی فکر نمی‌کرده این اقدام او خارج از قانون‌های وضع شده توسط اسرائیل بوده باشد و ممکن است علیه او اعلام جرم شود. به گفته منابع آگاه بلندپایه اسرائیلی این فرد پس از آنکه تصاویر را از روی صفحه شخصی‌اش در فیس بوک پاک کرد به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از کار اخراج شد و هیچ گونه بخششی هم علیه وی صورت نگرفت.

منابع امنیتی در تل‌آویو این رویداد را افتضاح امنیتی برای خود ارزیابی می‌کنند که عدم توانایی برای مقابله آن می‌تواند در آینده مشکلات بسیاری را برای این رژیم به وجود آورد. این مقامات امنیتی و اطلاعاتی بر این باورند شبکه های اجتماعی مانند فیس‌بوک در آینده خطرات بیشتری را متوجه این رژیم خواهند کرد و باید تدابیر محکم‌تری در این رابطه اندیشیده شود.

ایلی نیسان تحلیل‌گر اسرائیلی هم به شبکه خبری بی.بی.سی عربی گفت با توجه به این تهدیدات و گسترش آن هم در دفتر نخست‌وزیری و هم در سازمان امنیت داخلی – شاباک – گروه های ویژه‌ای برای مقابله با درز چنین اطلاعات مهمی تشکیل شده و آنها می‌توانند همه امور را تحت کنترل خود داشته باشند.

رژیم صهیونیستی تلاش گسترده‌ای به خرج داده است تا مانع از درز اطلاعات مهم و امنیتی خود به خصوص در مورد مرکز اتمی دیمونا در صحرای نقب فلسطین شود، مساله‌ای که با وجود آگاهی جهانی از آن و مشخص بودن فعالیت‌های مخرب این رژیم به دلیل حمایت قدرت‌های بزرگ به خصوص آمریکا، این رژیم از تن دادن به بازرسی‌ بین‌المللی خودداری می‌کند.
http://www.iribnews.ir/Default.aspx?Page=MainContent&news_num=299180

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=red]نخستین رزمایش رژیم‌صهیونیستی در دیمونا [/color]

در سایه سکوت محافل بین المللی درباره تسلیحات هسته ای رژیم اشغالگر صهیونیستی، گزارش یک روزنامه صهیونیستی، از تصمیم این رژیم برای اجرای نخستین رزمایش خود اطراف تاسیسات هسته ای «دیمونا» پرده برداشت.

به گزارش العالم روزنامه "یدیعوت احرونوت" در گزارشی فاش کرد: در این تمرین نظامی، تاسیسات هسته ای از همه اطراف مورد حملات موشکی قرار می گیرد.

خبرنگار نظامی این روزنامه تاکید کرد: مسئولان امنیتی تصمیم گرفته اند که جزئیات این رزمایش بسیار سری باشد، و به دلیل حساسیت آن تعداد اندکی از مسئولان امنیتی و سیاسی از نتایج آن آگاه خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: این تمرین نظامی شامل سناریوهای بسیار هولناکی است، که برای نخستین بار انجام می شود.

افشای تصمیم رژیم اشغالگر برای برگزاری رزمایش نظامی اطراف تاسیسات هسته ای، درحالی مطرح می شود که غرب چشم خود را به روی ذخایر سلاح هسته ای این رژیم متجاوز؛ و خطر بزرگ این تسلیحات برای منطقه و جهان کاملا بسته است و در مقابل هرگونه تلاش از سوی دیگر کشورها برای دستیابی به انرژی هسته ای برای استفاده صلح آمیز را تهدیدی برای جهان می داند.

در همین راستا نیکلا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه هفته گذشته در اظهاراتی برخلاف همه واقعیت های موجود درباره برنامه هسته ای ایران، از احتمال حمله علیه تاسیسات هسته ای ایران خبر داد.

این درحالی است که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی همواره در گزارشهای خود بر مسالمت آمیز بودن فعالیتهای هسته ای جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده اند.

http://www.asriran.com/fa/news/179733/

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اسرائیل دیمونا را از هراس ایران تعطیل می کند
بر اساس گزارشی که روزنامه صهیونیستی هاآرتص منتشر کرده است، مقامات رژیم صهیونیستی از حمله احتمالی به تاسیسات هسته ای این رژیم در صورت درگیر جنگ شدن با ایران، سوریه، حزب الله لبنان و یا حماس، هراس دارند. رژیم صهیونیستی دارای چندین نیروگاه هسته ای است، (شبکه خبری العربیه تعداد این نیروگاه ها را 9 عدد اعلام کرده است). این در حالی است که مقامات این رژیم اخیرا تصمیم گرفته اند در صورت بروز هر گونه جنگی در منطقه نیروگاه های هسته ای خود را به طور موقت تعطیل کنند.
شفاف: بر اساس گزارشی که روزنامه صهیونیستی هاآرتص منتشر کرده است، مقامات رژیم صهیونیستی از حمله احتمالی به تاسیسات هسته ای این رژیم در صورت درگیر جنگ شدن با ایران، سوریه، حزب الله لبنان و یا حماس، هراس دارند. به همین دلیل این رژیم تصمیم گرفته شده است که در صورت بروز هر گونه جنگی نیروگاه های هسته ای اصلی این رژیم موقتا فعالیت خود را متوقف کنند.

بر اساس این گزارش، این تصمیم با نظر مشترک نیروهای دفاعی رژیم صهیونیستی و کمیته انرژی هسته ای این رژیم اتخاذ شده و این دو نیرو برای تعطیل کردن نیروگاه های هسته ای در صورت بروز هر گونه جنگ با دو کشور ایران و سوریه و یا حزب الله و جنبش حماس و یا دیگر سازمان های فلسطینی در غزه اعلام آمادگی کرده اند.


این گزارش در ادامه می افزاید: فعالیت های هسته ای نیورگاه اتمی دیمونا و نهال شورک مهم ترین نیروگاه هایی هستند که در صورت بروز حمله موشکی به تاسیسات هسته ای این رژیم، از فعالیت باز خواهند ایستاد، هدف از این اقدام این است که در صورت نفوذ حملات موشکی به سپرهای دفاعی مناطق هسته ای، از آسیب رسیدن به مناطق دور از مرکز رآکتورهای هسته ای جلوگیری شود.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: این تصمیم توسط کمیسیون انرژی هسته ای رژیم صهیونیستی طراحی و به دولت این رژیم اعلام شده است.

اقدامات شبیه سازی شده که توسط فرماندهی جبهه داخلی اسرائیل و کمیسیون انرژی هسته ای این رژیم انجام شده است، نشان می دهد که سپر دفاعی چند لایه مناطق هسته ای حتی با وجود تدابیر دفاعی بسیار شدید و قوی باز هم در برابر حملات موشکی آسیب پذیر نشان می دهد، این در شرایطی است که این مناطق به سپر دفاع ضد موشکی مجهز هستند و این تجهیزات امکان انهدام هر موشکی را در هر ارتفاعی دارند. اما به زعم کارشناسان هسته ای و دفاعی رژیم صهیونیستی، مناطق هسته ای این رژیم همچنان در برابر حملات موشکی آسیب پذیر هستند.

در واقع می توان گفت که به دلیل همین احتمال نفوذ پذیری این سپرهای دفاعی در برابر موشک ها، تصمیم گرفته شده در صورت بروز حمله موشکی فعالیت این نیروگاه های هسته ای متوقف شود. در عین حال این مسئله توقف فعالیت نیروگاه های هسته ای در مناطق غیر جنگی نیز اجرا خواهد شد.

مقامات رژیم صهیونیستی در توضیحات خود در مورد دلیل اتخاذ این سیاست، با بیان این ادعا که این نیروگاه ها در زمینه های پژوهشی و تحقیقاتی فعالیت می کنند، مدعی شده اند که این فعالیت های تحقیقاتی را می توان برای مدت کوتاهی از فعالیت باز داشت.

در ادامه این گزارش نوشته شده است: نیروگاه هسته ای دیمونا در معرض موشک های سطح به سطح ایران، سوریه و حزب الله لبنان قرار دارد و نیروگاه نهال شورک نیز در معرض موشک های حماس قرار دارد. این در حالی است که پیش از این نیروگاه هسته ای دیمونا در سال 1991 از سوی عراق مورد حمله موشکی قرار گرفته بود، اگرچه موشک های شلیک شده از سوی عراق به هدف اصابت نکردند.

در بخش پایانی این گزارش آمده است: از زمان تاسیس نیروگاه هسته ای دیمونا در آغاز دهه 1960، رژیم اسرائیل همواره آمادگی خود را برای استفاده از هر نوع سلاح اعم از موشک های زمین به هوا و هواپیماهای جنگنده برای بی نتیجه گذاشتن فعالیت های شناسایی هواپیماهای شناسایی و حملات موشکی حفظ کرده است. این در حالی است که تاکنون هواپیماهای شناسایی کشورهای مختلف از جمله مصر، شوروی و حتی هواپیماهای جاسوسی کشورهای غربی در دهه 60 تلاش کرده بودند از این نیروگاه هسته ای عکس برداری کنند.

[url=http://www.shafaf.ir/fa/news/92464/اسرائیل-دیمونا-را-از-هراس-ایران-تعطیل-می-کند]منبع[/url]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]این مناطق به سپر دفاع ضد موشکی مجهز هستند و این تجهیزات امکان انهدام هر موشکی را در هر ارتفاعی دارند.[/quote]

در اطراف نیروگاه دیمونا و کلا تمام مناطق حساس اسراییل در حال حاضر فقط موشکهایPAC-2 و PAC-3 و ARROW-2 مستقر هستند به همراه سیستم کوتاه برد IRON DOM و میانبرد HAWK و این سیستم ها تواناییه درگیری با [color=red]هر موشکی در هر ارتفاعی[/color] رو ندارند و نویسندگان شفاف نیوز هم بهتره اول برن یه کم درباره سیستمهای دفاع موشکی مطالعه بفرمایند بعد از این نظرات آبکی بدن.
تا سال 2015 که اسراییل سیستم های تاد و SM-3 و آرو 3 و DAVID'S SLING رو به کارگیری میکنه اونوقت شفاف نیوز میتونه چنین جمله ای به کار ببره.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهم شفاف نیوز نیست ، مهم خودشونن که دارن تعطیل می کنن icon_rolleyes

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظرم اين جريان تبليغاتيه !! وگرنه تعطيلي ديمونا كم چيزي نيست كه هنوز جنگ نشدهع اين كار رو بكنن !! شايدم دارن تعطيلش ميكنن كه اگه جنگ شروع شد و تاسيسات مورد حمله قرار گرفت الودگي هسته اي زمينشون رو نگيره ! به اون طرف قضيه هم نگاه كنيد

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[center][b] [url="http://www.tabnak.ir/fa/news/277141/%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D8%B1%D9%86%DA%AF%D9%88%D9%86%DB%8C-%D9%BE%D9%87%D9%BE%D8%A7%D8%AF-%D8%AA%D8%AC%D8%B3%D8%B3%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B4%D8%BA%D8%A7%D9%84%DB%8C"]جزئیاتی جدید از سرنگونی «پهپاد» تجسسی در سرزمین های اشغالی[/url][/b][/center]
یک روز پس از آنکه اعلام شد یک هواپیمای تجسسی بدون سرنشین پس از ورود به خاک سرزمین های اشغالی توسط نیروی هوایی رژیم صهیونیستی سرنگون شده، منابع اطلاعاتی این رژیم جزئیات جدیدی را از این ماجرا منتشر کرده اند. جزئیاتی که بیش از هر چیز بر ضعف سامانه های ردگیر این رژیم تأکید دارد.[right]یک روز پس از آنکه اعلام شد یک هواپیمای تجسسی بدون سرنشین پس از ورود به خاک سرزمین های اشغالی توسط نیروی هوایی رژیم صهیونیستی سرنگون شده، منابع اطلاعاتی این رژیم جزئیات جدیدی را از این ماجرا منتشر کرده اند. جزئیاتی که بیش از هر چیز بر ضعف سامانه های ردگیر این رژیم تأکید دارد.

به گزارش «تابناک»، نیروی هوایی رژیم صهیونیستی روز گذشته از سرنگون کردن یک فروند هواپیمای بدون سرنشین خبر داد که آن را یک پهپاد تجسسی نامیده است. به گزارش منابع این رژیم، پهپاد مذکور پس از ورود به حریم هوایی سرزمین های اشغالی، مسافت زیادی را طی کرده تا بالاخره توسط هواپیماهای جنگی اسرائیلی سرنگون شده است.

از اولین دقایق پس از اعلام خبر سرنگونی این پهپاد، منابع خبری رژیم صهیونیستی مدعی شدند پهپاد مذکور متعلق به ایران و تحت هدایت نیروهای ایرانی بوده و احتمالاً با همکاری حزب الله لبنان به سمت آسمان سرزمین های اشغالی به پرواز درآمده است.

در این میان، هرچند موضوع ارتباط این واقعه با ایران تنها در حد یک ادعا مطرح است و هنوز مقامات رژیم صهیونیستی به طور رسمی درباره منشأ اصلی این پهپاد اظهارنظری نکرده اند، اما پایگاه خبری «دبکا فایل»، وابسته به محافل امنیتی این رژیم، امروز ضمن قطعی دانستن تعلق این پهپاد به ایران، جزئیاتی را نیز درباره مأموریت آن منتشر کرده است.

دبکا فایل در گزارش خود با اشاره به اینکه پهپاد مذکور پیش از سرنگونی حدود نیم ساعت در آسمان سرزمین های اشغالی مشغول گشت زنی و انجام مأموریت بوده، مدعی شده این ابزار تجسسی در این مدت زمان کافی در اختیار داشته تا اطلاعات به دست آمده را به مرکز کنترل خود در ایران انتقال دهد؛ اطلاعاتی که از تأسیسات نظامی آمریکایی و اسرائیلی در جنوب سرزمین های اشغالی جمع آوری شده است.

بر اساس این گزارش، هدف اصلی این پهپاد احتمالاً ضبط علائم سامانه دفاع هوایی رآکتور هسته ای «دیمونا» و همچنین سامانه راداری آمریکایی «X-band» بوده است که به پایگاه راداری X-band در ترکیه متصل است. به این ترتیب، در مجموع می توان هدف آن را ارزیابی سپر ضد موشک بالستیک آمریکا و اسرائیل در نظر گرفت.

دبکا فایل در ادامه مدعی شده فرستادن پهپاد مذکور، یک اقدام مقدماتی از سوی ایران جهت انجام حمله پیش دستانه به اسرائیل بوده و در این زمینه، به اظهارات سردار امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران استناد کرده که پیش از این انجام چنین حمله ای را منتفی ندانسته بود.

به هر حال، این پایگاه خبری در بخش عمده مطلب خود به انتقاد از سامانه های دفاع ضدهوایی رژیم صهیونیستی پرداخته که نتوانسته اند در مدتی کوتاه تر پهپاد مذکور را شناسایی و سرنگون کنند و این موضوع را یک «خطای بزرگ» دانسته است.[/right]

[right][url="http://www.tabnak.ir/fa/news/277141/%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D8%B1%D9%86%DA%AF%D9%88%D9%86%DB%8C-%D9%BE%D9%87%D9%BE%D8%A7%D8%AF-%D8%AA%D8%AC%D8%B3%D8%B3%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B4%D8%BA%D8%A7%D9%84%DB%8C"]http://www.tabnak.ir...زمین-های-اشغالی[/url][/right][right]===============================[/right]

[right][color=#0000ff][b]سایه پهپاد ایرانی حزب الله بر سر دیمونا[/b][/color][/right]

[right]گزارش فارس از جدیدترین غافلگیری حزبالله برای اسراییل
خبرگزاری فارس: سیستم عریض و طویل سپر دفاع موشکی اسراییل، در مقابل جدیدترین تست هوایی یک گروه چریکی غافلگیر شده و نمی تواند پرواز این هواپیمای بدون سرنشین را تا وقتی که به نزدیکی شاهرگ حیاتی این رژیم رسیده، تشخیص دهد.[/right]

[right][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10208/13910721000035_PhotoA.jpg[/img][/right]
[right] به گزارش گروه امنیتی دفاعی خبرگزاری فارس، یک هواپیمای بدون سرنشین وارد فضای سرزمینهای اشغالی شده و با طی مسیری در حدود 300 کیلومتر و عبور از روی مهمترین مراکز نفتی و نظامی اسراییل، طی سه ساعت، خود را به نزدیکی اصلی ترین مرکز تاسیسات هسته ای این رژیم یعنی نیروگاه دیمونا در عمق صحرای نقب میرساند اما این نفوذ تا مدتها از دید رادارهای فوق پیشرفته پنهان بوده و حتی پس از کشف و انهدام نیز تا چند روز، به معمای لاینحل سردمداران این رژیم تبدیل میشود.[/right]


[right][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10208/13910722000117_PhotoL.jpg[/img][/right]
[right][b]گرافیک مسیر حرکتی پهپاد ایوب[/b]
این مروری کوتاه و اجمالی بود بر جدیدترین سناریوی حزب الله لبنان برای غافلگیری ارتش شکست ناپذیر! صهیونیستی؛ ماجرایی که برای چندمین بار، حیثیت این رژیم را بر سر آنچه که سالها به آن افتخار میکرد لکه دار میکند: ورود یک شی پرنده به فضای سرزمینی که به گفته منابع نظامی غربی، پیشرفته ترین سامانههای راداری و دفاع موشکی با نام «گنبد آهنین» از آن دفاع می کنند.[/right]
[right]
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10208/13910722000121_PhotoL.jpg[/img]
[b]استتار بخشی از سامانه سپر دفاع موشکی گنبد آهنین[/b]

سیستم دفاع ضدموشکی «گنبد آهنین» یک سامانه دفاع زمین به هوای توسعهداده شده توسط صنایع دفاعی رافائل اسرائیل برای مقابله با انواع موشک ها و تهدیدات هوایی علیه سرزمین های اشغالی است و بنا بر ادعای فرماندهان ارتش صهیونیستی توانایی تشخیص آن را دارد که کدام موشک به سمت مناطق مسکونی و کدام به سمت مناطق بیخطر میرود و از قابلیت درگیری با چندین هدف و شبکه محور بودن چندین سیستم فعال در منطقه که با هم همیشه در حال تبادل اطلاعات می باشند نیز برخوردار است.

اسراییل مدعی است این سیستم تنها در یک ماه توانسته است 80 درصد از 300 راکتی که از غزه به سمت سرزمین اشغالی شلیک شده را مهار کند.
[url="http://gallery.military.ir/albums/userpics/10208/13910722000228_PhotoL.jpg"][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10208/thumb_13910722000228_PhotoL.jpg[/img][/url]
[b]خشی از سامانه سپر دفاع موشکی گنبد آهنین[/b]
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10208/13910722000264_PhotoL.jpg[/img]
حال این سامانه عریض و طویل دفاع موشکی که می کوشد تا 24 ساعته از امنیت سرزمین هایی که همیشه سایه ترس و مرگ رابر سر شهروندان خود می بیند، دفاع کند، در مقابل جدیدترین تست هوایی یک گروه چریکی غافلگیر شده و نمی تواند پرواز این هواپیمای بدون سرنشین را تا وقتی که به نزدیکی شاهرگ حیاتی این رژیم رسیده، تشخیص دهد.
[b]گرافیک عملکرد سامانه سپر دفاع موشکی گنبد آهنین[/b]

اگر در گذشته حزب الله لبنان در مقاطع مختلفی همچون جنگ 33 روزه، جنگهای منتهی به آزادسازی جنوب لبنان در سال 2000 و یا در انجام عملیاتهای شناسایی و شنود اطلاعاتی، ضربات بی آبرو کنندهای به ارتش اسراییل بزند (مانند ضربان پی در پی حزب الله در جنگ 33روزه به تانک فوق پیشرفته مرکاوا به عنوان ناموس ارتش صهیونیست و یا عملیات شنود اطلاعات جنگنده های ارتش اسراییل) اما این بار با بکارگیری سامانه هوایی و نفوذ به آسمان محافظت شدهترین نقطه دنیا، فصل جدیدی از نبرد میان حزب الله و اسراییل را رقم زده است.

دستیابی حزب الله لبنان به عنوان یکی از مهمترین گروههای چریکی دنیا (که استراتژی خود را نبرد با اشغالگران قدس تعریف کرده است) به سامانه های هوایی و توان استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، می تواند ناگوارترین خبر برای کسانی باشد که روزگاری آرزوی «نیل تا فرات» را در سر می پروراندند.

ماجرا از این قرار بود که پهپاد «ایوب» (که بنام فرمانده شهید حسین ایوب از بنیانگذاران قوای هوایی حزب الله نامگذاری شده) پرواز خود را بر فراز دریای مدیترانه به سوی ساحل جنوبی فلسطین اشغالی آغاز کرد.
[b]گرافیک مسیر حرکتی پهپاد ایوب بر فراز مدیترانه[/b]

دو نکته بارز در مسیر پروازی این هواپیمای بدون سرنشین آن است که توانست حریم عملیاتی و حریم هوایی اسرائیل را بدون هیچگونه ردیابی طی کند.

حریم عملیاتی اسرائیل، منطقه نفوذ و سیطره پدافند دفاع هوایی اسرائیل بوده که بالغ بر 150 کیلومتر در عمق دریا است. حریم هوایی، معمولا حریم قانونی هر کشوری است که تا 70 کیلومتر بالای دریا امتداد مییابد.

این پهپاد پرواز خود را بر فراز ناوگانهای حاضر در مرز دریایی فلسطین اشغالی ادامه داد، جایی که ناوگانهای آمریکا، کشورهای غربی و اسرائیل حضور داشتند که همگی برای دفاع و محافظت از حریم اسرائیل فعالیت میکنند.
[b]گرافیک عبور پهپاد ایوب از فراز ناوگان دریایی آمریکا در مدیترانه[/b]
[img]http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1391/07/22/13910722000124_PhotoL.jpg[/img]
پهپاد ایوب توانست بدون شناسایی شدن، تمام ردیابها و رادارهای اسرائیل را پشت سر گذاشته و حتی پرواز و جمع آوری اطلاعات بر فراز سکوهای نفتی اسرائیل را نیز از دست نداد.

البته حزب الله لبنان به طور دقیق مشخص نکرده است که پهپاد ایوب دقیقا از چه نقطهای وارد سرزمینهای اشغالی شد و البته سه مسیر پروازی را برای ورود پهپاد به سرزمین اشغالی مشخص کرده است
[b]سه مسیر محتمل از ورود پهپاد ایوب به داخل سرزمین های اشغالی[/b]
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10208/13910722000130_PhotoL.jpg[/img]
این پهپاد توانست از سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین» که در سرتاسر مرز نوار غزه مستقر شده بدون شناسایی عبور و توانست بر فراز مهمترین پایگاههای نظامی اسرائیل پرواز کرده و عملیات شناسایی خود را انجام دهد.

در مرحله آخر از این جدیدترین سناریوی حزبالله، پهپاد ایوب توانست خود را تا نزدیکی سایت هستهای دیمونا در عمق صحرای نقب برساند و در این منطقه بود که وجود آن شناسایی شد.

[b]رافیک پهپاد ایوب در نزدیک سایت هسته ای دیمونا[/b]
[img]http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1391/07/22/13910722000117_PhotoL.jpg[/img]
بر اساس اعتراف صهیونیستها، شناسایی این پهپاد توسط رادارها نبوده و توسط دیدهبانها و از طریق چشم انجام شده است.
[b]گرافیک عبور پهپاد ایوب از فراز سپر دفاع موشکی گنبد آهنین[/b]

با اعلام این خبر و سخنرانی سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان، مهر بطلانی بر برخی اظهارنظرها زده شد که مدعی شدند این پهپاد، ساخته صنایع نظامی روسیه بود که احتمالا در اختیار کشورهای همسایه اسراییل قرار گرفته است.

دبیر کل حزب الله لبنان اعلام کرد که این پهپاد با استفاده از فناوری جمهوری اسلامی ایران و مونتاژ متخصصان حزب الله ساخته و بکارگیری شده است.

جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر با سرمایه گذاری در حوزه هواپیماهای بدون سرنشین و با استفاده از برخی تجربیات اولیه در ایام دفاع مقدس، به عنوان قطب این صنعت در خاورمیانه و یکی از معدود کشورهای ساخت این تکنولوژی در دنیا شناخته می شود.

جمهوری اسلامی ایران البته در دو سال گذشته نشان داد نه تنها در ساخت پهپادهای شناسایی و جنگنده با دستیابی به سامانه هایی نظیر صاعقه، مهاجر، ابابیل، کرار و شاهد 129 بلکه در زمینه مقابله با پیشرفته ترین پرنده های بدون سرنشین آمریکایی نظیر آنچه در حوزه مقابله با پهپاد جاسوسی RQ170 رخ داد نیز به پیشرفتهای شگرفی دست یافته که حتی در مخیله دشمنان این نظام نیز نمی گنجد.

برای نمونه پهپاد شاهد 129 به عنوان جدیدترین هواپیمای بدون سرنشین در اختیار نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یک هواپیمای راهبردی با قابلیت مداومت پردازی 24 ساعته و قادر به اجرای ماموریتهای مراقبت، شناسایی و انحراف اهداف با بمب و موشک است که میتواند در فاصله 1700 تا 2هزارکیلومتری پایگاه خود به انجام مأموریت بپردازد.
[b]جدیدترین پهپاد سپاه با نام شاهد 129[/b][/right]
[right][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10208/13910722000237_PhotoL.jpg[/img]
بنابراین نباید چندان تعجب کرد که جمهوری اسلامی ایران با در اختیار گذاشتن نمونه ای از دستاوردهای خود در عرصه هواپیماهای بدون سرنشین به حزب الله لبنان (به عنوان بازوی قدرتمند ایران در زیر گوش اسراییل)، علاوه بر مخابره پیامی مهم برای قسم خورده ترین دشمن خود، بار دیگر این نکته را یاد آورد شود که در نوبت بعدی، پهپاد نفوذی شاید مجهز به موشک هایی باشد که براحتی شاهرگ حیاتی اسراییل را در 40 کیلومتر مورد هدف قرار دهد.
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10208/13910722000234_PhotoL.jpg[/img]

[url="http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910722000383"]http://www.farsnews....=13910722000383[/url][/right]
 • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خاک تو سر پهباد مربوطه!! اگر قرار باشه همینجوری فرتی بگیرنش که نمیشه که؟!
خاک بیشتر تو سر اسرائیلی ها!!این مثلا اقتدارشونه؟! ایران پهباد امریکایی رو عین کبوتر نشوند و گرفت، اونوقت اینا باید با نیروی هوایی بیان سرنگونش بکنن اونم بعد از نیم ساعت؟!! خسته نباشا واقعا!
میگم اگر مال ایران بوده، کاش یه جوری بمبی چیزی بهش میبستن که بعد از زدنش، خودش رو بندازه رو اون تاسیسات هسته‌ای و منطقه رو رادیواکتیویته کنه بره پی کارش؟!!
 • Upvote 5
 • Downvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

 • مطالب مشابه

  • توسط bell214
   مرواریدی در ژرفا
   مصاحبه با خانواده شهيد سرهنگ خلبان «محمدهاشم آل‌آقا»
   قهرمان شکاری (F-14)
   مقدمه:
   مدتها بود كه به صورت جسته و گريخته در محافل گوناگون كه از جنگ و نيروي هوايي صحبتي به ميان مي‌آمد و يادي از شهدا و همچنين شهيد سرهنگ خلبان «محمدهاشم آل‌آقا» مي‌شد، همرزمان و دوستانش در شجاعت، دلاوري، صداقت و خاكي بودن وي اتفاق نظر داشتند. ما نيز پيرو وظيفه‌مان مترصد فرصتي بوديم كه خدمت خانواده معظم شهيد رسيده و نسبت به احوالات وي معرفت بيشتري حاصل كنيم. اشاره كتاب «تامكت‌هاي ايران در جنگ تحميلي» به اين شهيد بزرگوار كه در شماره پيشين از نظرتان گذشت، بهترين بهانه براي اين منظور بود كه به لطف خداوند با دريافت اذن شرفيابي از خانواده شهيد مقصودمان حاصل شد.

   باز هم مثل هميشه خود را در آن‌قدر مرتبه‌اي نمي‌بينم كه رمز و راز شهداي ميهن را بنگارم و به تصوير بكشم، با اين حال براي رسالتي كه بر دوشم سنگيني مي‌كند بهانه خوبي دارم.

   سايلي را گفت آن پير كهن چند از مردان حق‌گويي سخن

   گفت خوش آيد زبان را بر دوام تا بگويد ذكر ايشان را مدام

   گر نيم زايشان از ايشان گفته‌ام خوشدلم كاين قصه از جان گفته‌ام

   محمدهاشم در 27 آبان سال 1324 در خاندان بزرگ «آل‌آقا» كه از خانواده‌هاي سرشناس شهر كرمانشاه مي‌باشد پا به عرصه وجود گذاشت. دوران تحصيل خود در مقاطع ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان را در شهر كرمانشاه گذراند. با اعلام مخالفت مادرش با وجود عشقي كه به پرواز داشت از اين كار منصرف شد اما علاقه وافر وي به ارتش كه همانا عشق خدمت به وطن بود باعث شد كه نهايتا به جمع نيروهاي مسلح بپيوندد. به دنبال آن وي پس از شركت در آزمون ورودي، موفق به راهيابي به دانشكده افسري نيروي زميني ارتش شده و با توجه به عطش دروني‌اش در ميل به بال گشودن همزمان در جهت جلب رضايت مادر گام بر مي‌دارد. پس از فارغ‌التحصيلي از دانشگاه افسري اصرار وي كارگر افتاده و مادر به خلبان شدن فرزند راضي مي‌شود. هاشم كه گويي در ابتداي راه قرار دارد با نيروي مضاعفي بلافاصله اقدام كرده و با شركت در آزمون دانشكده خلباني از اين امتحان نيز سربلند بيرون آمده و با رسيدن به آرزوي ديرينه خود به جرگه دانشجويان خلباني نيروي هوايي ارتش مي‌پيوندد. با اتمام كلاسهاي زميني و آموزش مقدماتي پرواز، طبق روال آن روز نيروي هوايي براي تكميل دانش پرواز خود راهي ايالات متحده مي‌شود. با اتمام دوره، مفتخر به دريافت وينگ خلباني شده و راه بازگشت به وطن را در پيش مي‌گيرد. سروان خلبان هاشم آل‌آقا مقارن با سال 1350 به كشور بازگشته و با امريه ستاد فرماندهي نيروي هوايي به عنوان كمك خلبان جنگنده F-4، فانتوم، به پايگاه هفتم شكاري شيراز منتقل مي‌شود. در ادامه در سال 1351 برابر امريه ديگري براي ادامه انجام وظيفه به پايگاه يكم شكاري تهران فرستاده مي‌شود. هاشم در همين سال با دختري در همان محله سكونت پدر و مادرش در شهر كرمانشاه آشنا شده و اين آشنايي به ازدواج اين دو ختم مي‌شود.

   آنها زندگي مشتركشان را در تهران آغاز كرده و پس از حدود 4 سال، در سال 1356 آماده سفري طولاني مي‌شوند. سروان خلبان آل‌آقا براساس صلاحديد فرماندهان وقت به همراه تني چند از خلبانان فانتوم، با خانواده‌هايشان براي آموزش هدايت پرنده پيچيده، انقلابي و جديد نيروي هوايي ارتش، گرومن F-14 تامكت عازم پايگاه نيروي دريايي ايالات متحده در ايالت ويرجينيا مي‌شوند. براي خلبانان باتجربه فانتوم همچون هاشم آل‌آقا پرواز با گربه گرومن و كاربري تسليحاتش كار آنچنان سختي نبود. زيرا در درجه اول F-4 و F-14 هر دو اصلا براي نيروي دريايي ايالات متحده طراحي و ساخته شده و بديهي است كه از يك استاندارد يكسان براي طراحي و ساخت آنها استفاده شده است و در درجه دوم از سه موشك هوا به هواي مورد استفاده تامكت‌هاي ايران، فانتوم قابليت شليك دو موشك آن (AIM-7 اسپارو و AIM-9 سايدوايندر) را دارد. با توجه به اينكه آل‌آقا و همرزمانش در جنگنده فانتوم در چگونگي استفاده از اين دو موشك تجربه كافي و وافي داشتند، فقط مي‌بايست اسلحه اصلي تامكت، موشك اسطوره‌اي هيوز AIM-54 فينيكس و رادار آن هيوز AWG-9 را به‌طور كامل بشناسند. اگر عوامل مذكور را به اضافه هوش و جسارت ايراني كنيم مي‌شود حدس زد كه تمام نفرات اعزامي به راحتي بتوانند دوره خلباني F-14 را با موفقيت و سربلندي طي كنند. پس از پايان دوره در مدت حدود 18 ماه، خلبانان جديد جنگنده جديد در آبان 57 به سرزمين اجدادي خود باز مي‌گردند. با توجه به اينكه كانون فعاليت F-14 در ايران پايگاه هشتم شكاري مي‌باشد، هاشم به همراه خانواده خود از تهران به اصفهان نقل مكان مي‌كند. سكونت آنها در اصفهان مصادف مي‌شود با اوج‌گيري تظاهرات مردمي عليه حكومت پهلوي كه در نهايت به پيروزي انقلاب اسلامي ايران در بهمن 57 منجر شد. وقوع انقلاب در كشورمان سنگ محك بسيار جالبي براي تعيين عيار ارق ملي و حس وطن‌پرستي كاركنان نيروهاي مسلح بود و چه زيبا كه آل‌آقا و همرزمان ميهن‌پرستش در اين آزمون كوچكترين ناخالصي از خود نشان ندادند.

   سروان خلبان محمدهاشم آل‌آقا كه در زمان پيروزي انقلاب از افسران ارشد نيرو محسوب مي‌شد و مدتها بود كه به عنوان استاد خلبان، آموزش خلبانان را به عهده گرفته بود پس از پيروزي انقلاب امر آموزش را با جديت بيشتري پيگير شد. آري او نيز مي‌دانست آموزش صحيح و كامل مهمترين رمز پيروزي بر دشمنان ملت است.

   با شروع جنگ تحميلي فعالانه وارد صحنه نبرد شد و در عين حال از آموزش جوانان غافل نشد تا اينكه به علت رشادت، جديت و جسارت در امور محوله در سال 1362 از طرف فرماندهي وقت نيرو به سمت جانشين فرماندهي عمليات نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران منصوب مي‌شود.

   رسيدن به پست معاونت عمليات نيرو بهانه خوبي بود تا هاشم در كنار سرهنگ خلبان «عباس بابايي» خود را هرچه بيشتر درگير جنگ كرده و تواناييهاي خود را در اين عرصه، عرضه دارد. بابايي و آل‌آقا همواره پيش از انجام هر عملياتي ابتدا خود مبادرت به شناسايي و ارزيابي هدف از لحاظ موضع پدافندي، سمت حمله و غيره كرده تا عمليات اصلي با خطر كمتر و ديد بازتري صورت گيرد. نكته جالب توجه در اين مطلب اين است كه آنها هرگز گرفتار جو پست و مقام نشده و فقط به اين مساله كه در كجا مي‌توانند منشا اثر باشند توجه داشتند «آري ما چنين جان بركفاني داشتيم».

   هاشم آل‌آقا در درجه اول همانطور كه ذكر شد از فرماندهان ارشد نيرو بود و در درجه دوم مشغله‌هاي فراواني به عنوان طراح عمليات داشت و اين دو مورد كافي بود تا نتواند پروازهاي عملياتي انجام دهد، با اين حال فعالانه در پروازهاي گشتي و اسكورت نفتكش‌ها و كشتيهاي تجاري شركت مي‌كرد و اين‌چنين بود تا به خواست خدا خليج نيلگون و هميشه فارس ايران، مشهد شهيد سرهنگ خلبان محمدهاشم آل‌آقا باشد.

   تقويم‌ها روز 20 مرداد 1363 را نشان مي‌داد و آسمان آبي خليج فارس يكي از گرمترين روزهاي خود را سپري مي‌كرد. هاشم آل‌آقا و كمك خلبانش در يك تامكت طي ماموريتي مشغول اسكورت نفتكش‌ها و كشتيهاي تجاري كشورمان بود. در همين اثنا ناگهان مورد حمله چند فروند جنگنده ميراژ F1 عراقي قرار مي‌گيرد. درگيري آغاز و پس از مدتي جنگ و گريز تامكت‌ها آل‌آقا مورد اصابت موشك شليك شده از طرف جنگنده عراقي قرار گرفته و به درون آب سقوط مي‌كند. شاهدان عيني حادثه كه دورادور ناظر درگيري آنها بودند خطر شليك شدن موشك سوپر 530F-1 به سمت تامكت را به آل‌آقا گوشزد مي‌كنند اما آل‌آقا در جواب آنها مي‌گويد هيچ نشانه‌اي دال بر حمله موشك به سمتشان در سامانه‌هاي هشداردهنده مشاهده نمي‌كند. اين مطلب گوياي آن است كه عراقي‌ها با استفاده از اطلاعات فني كه امريكايي‌ها در اختيار آنها قرار داده بودند در استفاده از نقاط ضعف F-14 كاملا موفق عمل كرده‌اند.

   همسر هاشم كه از چند روز پيش براي ديدن اقوام به كرمانشاه رفته بود در روز بازگشت به تهران كه مصادف مي‌شود با روز شهادت هاشم با شكسته شدن ديوار صوتي شهر كرمانشاه توسط جنگنده‌هاي عراقي مواجه مي‌شود. با مشاهده اين اتفاق گويي به وي الهام مي‌شود كه براي هاشم اتفاقي افتاده اما با ذكر و ياد خدا آرامش يافته و به خود تلقين مي‌كند كه انشاءا... اتفاقي نيفتاده. پس از رسيدن به تهران هرچه منتظر مي‌ماند از تلفن هاشم خبري نمي‌شود. صبرش لبريز شده و با پايگاه هشتم تماس مي‌گيرد. ديسپچ پايگاه با توجه به اينكه تامكت آل‌آقا بازنگشته و هيچ خبر دقيقي دال بر شهادت يا زنده بودنش در دست نيست با جوابهاي سربالا به همسر وي مي‌گويد: «همين الان دوباره براي ماموريتي ديگر به پرواز درآمد. به محض بازگشت مي‌گوييم با شما تماس بگيرد.» با شنيدن اين جوابها و طولاني شدن انتظار، همسر شهيد از وقوع سانحه براي هاشم يقين حاصل مي‌كند. با سقوط تامكت آل‌آقا با توجه به اينكه از اسارت به دست عراقي‌ها و يا شهادتش اطلاعي در دست نبود به اضافه اينكه وي به عنوان جانشين عمليات نيرو در جريان تمام عملياتهاي آتي و استراتژي جاري نيروي هوايي بود به همين علت بلافاصله تمامي طرحهاي نيرو دستخوش تغييراتي اساسي شد. اين قضيه گذشت و نيروي هوايي با اعلام مفقودالاثر شدن هاشم بر ابهامات و سوالات سقوط وي افزود.

   همسر هاشم كه همچنان منتظر بازگشت وي به خانه بود چندين سال پس از مفقودالاثر شدن همسرش در يكي از شبهاي قدر خالصانه دست به دامن ائمه اطهار شده و از آنها مي‌خواهد وجود يا عدم وجود هاشم را براي وي معلوم كنند. توسل وي جواب داده و همان شب خواب شهيد بزرگوار را مي‌بيند. هاشم كه در سبزه‌زارمانندي با لباس خلباني به ديدن همسرش آمده بود در جواب سوال وي كه پرسيد: «هاشم، مي‌خواهم بدانم كه تو هستي يا نيستي؟» مي‌گويد: «من نيستم.» پس از مدت كوتاهي گفتگو، شهيد اظهار مي‌دارد «من سردم است و بايد بروم». همسر شهيد صبح فردا خوابي كه ديده بود را با يكي از علما در ميان مي‌گذارد. در جواب مي‌شنود با توجه به اظهار سرما توسط شهيد، پيكر پاك وي در درون آب قرار دارد. همسر هاشم پس از اين واقعه از شهادت همسرش يقين حاصل مي‌كند و جالب آنكه مدت كوتاهي بعد از طريق نامه رسمي نيروي هوايي اعلام شهادت همسرش را دريافت مي‌دارد.

   ناگفته نماند هاشم آل‌آقا تا پيش از آرام گرفتن در قعر آبهاي خليج فارس چندين بار تا مرز شهادت پيش رفت. حدود سه ماه پيش از شهادت، در بهار سال 1363 صبح يك روز همسر شهيد با كمك مادرش بدون نيت قبلي گوسفندي را قرباني كرده و بين مردم تقسيم مي‌كنند. حوالي ظهر شهيد بابايي با منزل آل‌آقا تماس گرفته و جوياي احوال هاشم مي‌شود. با توجه به اينكه هاشم پس از ترك منزل تماس نگرفته بود، همسر شهيد از وضعيت وي اظهار بي‌اطلاعي مي‌كند. شهيد بابايي از اينكه كسي به همسر هاشم اطلاعات ضد و نقيض نداده، آرام شده و در جواب نگراني وي مي‌گويد كه اتفاقي نيفتاده و هاشم تا ساعاتي ديگر به خانه مي‌رسد. پس از بازگشت شهيد به منزل، هاشم مي‌گويد كه در درگيري با جنگنده‌هاي عراقي، هواپيمايش به شدت صدمه ديده و هيچ اميدي به بازگشت نداشته است. شايد آن قرباني نطلبيده بلاگردانش شده بود!!!

   شهيد سرهنگ خلبان محمدهاشم آل‌آقا كه از باتجربه‌ترين و ارزشمندترين خلبانان تامكت نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران محسوب مي‌شد با مورد اصابت قرار گرفتن جنگنده‌اش درون كابين ماند تا پيكر پاكش به قعر آبها سقوط و روح بلندپروازش به اوج آسمانها عروج كند. براي خليج هميشه فارس چه افتخاري از اين بالاتر كه چنين مرواريدهاي نابي را در درون خود جاي داده است. مگر مي‌شود خليجي كه فرزندان اين ديار را در دل خود جاي داده نام مجعول عربي را پذيرا باشد، چه اين شيران خصم خروش براي مقابله با همين اعراب خودفروخته به پا خواستند.

   شهيد محمدهاشم آل‌آقا فردي آرام و صبور بود و نسبت به خانواده خود تعصب خاصي داشت و همسرش عامل اخير را مهمترين علت ازدواجش با وي مي‌داند. هاشم هيچ‌گاه از اسرار شغلي خود با همسرش صحبتي به ميان نمي‌آورد و اين مورد تا بدانجا پيش رفته بود كه همسر وي پس از شهادتش به پست واقعي هاشم در نيروي هوايي پي مي‌برد!

   جا دارد در اين جا خاطره‌اي كه سرهنگ خلبان «مسعود اقدام» در كتاب «انتخابي ديگر»1 بيان كرده را بياوريم. اقدام در اين مطلب كه با عنوان «برخورد با پرندگان سيگال» در كتاب مزبور به چاپ رسيده عنوان مي‌كند كه در اوايل جنگ در پروازي به همراه شهيد بزرگوار «عليرضا ياسيني» به قصد انهدام سه سايت موشكي زمين به دريا كه از پشت پايگاه هوايي شعيبيه كشتيهاي كشورمان را مورد اصابت قرار مي‌داد در يك جنگنده F-4 عازم ماموريت مي‌شود. طبق برنامه براي درامان ماندن از رديابي توسط رادارهاي دشمن قرار بود آنها با عبور از 30 مايلي «خورموسي» و پرواز بر فراز باتلاقهاي «فاو» و «ام‌القصر» خود را در موقعيت مناسب به روي هدف برسانند. با عبور از مرز اقدام به عنوان خلبان كابين عقب تمام حواس خود را معطوف بررسي سامانه‌هاي مختلف هواپيما و تهديدات موشكي دشمن مي‌كند تا در صورت شليك بتوانند به موقع با مانور مناسب آن را منحرف كنند.

   خطري احساس نمي‌شد و جنگنده با سرعت بسيار بالا در ارتفاع پايين بر فراز ني‌زارها به حركت خود ادامه مي‌داد كه ناگهان زمين و زمان در جلو چشمان هر دو خلبان تيره و تار شد. اقدام حدود 20 ثانيه بعد به هوش آمده و مشاهده مي‌كند كه جنگنده در يك صعود 50 درجه‌اي در حال گردش به راست است. بلافاصله فرامين هواپيما را در اختيار گرفته و از طريق راديوي هواپيما سعي در برقراري ارتباط با ياسيني مي‌كند. خلبان كابين جلو هيچ عكس‌العملي از خود نشان نمي‌داد. اقدام در همين زمان به بررسي شرايط پرداخت تا متوجه شود چه اتفاقي افتاده. تكه‌هاي گوشت و پر اطراف كابين نشان از برخورد دسته‌اي از پرندگان دريايي (كه در آن سرعت حكم يك گلوله ضدهوايي را دارد) به جنگنده را داشت.

   هواپيما در كنترل بود اما تمام سامانه‌هاي ناوبري از كار افتاده بود. تعيين مسير درست بازگشت تنها با كمك رادار كنترل زمين ميسر بود كه تماسهاي متعدد اقدام با رادار هيچ نتيجه‌اي دربر نداشت. اقدام براي چندمين بار در راديوي هواپيما گفت:

   ـ از ابابيل به رادار! اگر صداي مرا مي‌شنوي جواب بده!

   ناگهان صداي مبهمي به گوش رسيد. بلافاصله تكرار كرد:

   ـ از ابابيل به رادار!

   ناگهان صداي روشن و واضحي در راديو طنين‌انداز مي‌شود!

   ـ ابابيل، من عقابم، به گوشم!

   اين پيام كه در واقع نويد زندگي براي فانتوم و خلبانانش محسوب مي‌شد، صداي خلبان F-14 حاضر در منطقه، شهيد والامقام سروان خلبان «هاشم آل‌آقا» بود. آل‌آقا در ادامه مي‌گويد:

   ـ مشكلي برايتان پيش آمده؟!

   ـ هواپيمايمان صدمه ديده. نمي‌دانم خلبان كابين جلو بيهوش شده يا به شهادت رسيده.

   ـ خونسردي خودت را حفظ كن! سعي كن كنترل هواپيما را به دست بگيري! دارم به سمت شما حركت مي‌كنم.

   وقتي كه آل‌آقا به بالاي سر فانتوم زخمي رسيد گفت:

   ـ ابابيل! همين‌طور به پرواز ادامه بده. مراقب باش از دستگيره صندلي‌پران استفاده نكني! چون چتر صندلي باز شده و بالاي هواپيما رهاست. هواپيمايتان شبيه «آواكس»2 شده است.

   ـ متشكرم! سعي مي‌كنم هواپيما را هدايت كنم. ولي نمي‌دانم چه بلايي سر ياسيني آمده است.

   ـ خونسردي خودت را حفظ كن و همين‌طور به پرواز ادامه بده! من پشت سرت در حركت هستم، نگران نباش!

   موتورها با آن كه با قدرت صد در صد در حال پيشراندن جنگنده بودند با اين حال فانتوم صدمه ديده سرعتي حدود 180 نات داشت كه براي جنگنده سرعت كمي است. پس از مدتي ياسيني نيز به هوش آمده و با اعلام اين كه مي‌تواند جنگنده را هدايت كند، فرمان را در دست مي‌گيرد. نهايتا هواپيما به سلامت در پايگاه فرود آمده و بدين وسيله هاشم آل‌آقا جنگنده F-4 باارزش و دو خلبان ارزشمندتر را به دامان وطن باز مي‌گرداند.

   همسر قهرمان شهيد از آن زمان كه هاشم ديگر به خانه بازنگشت، نگهداري و پرورش دو يادگار شهيد (بابك و بهزاد) را به تنهايي به عهده گرفت و نشان داد كه از حماسه‌سازان ميدانهاي نبرد حق عليه باطل چيزي كم ندارد. وي كه براي فرزندان خود هم پدر بود و هم مادر با تلاشي خستگي‌ناپذير توانست آنها را به سمت مدارج بالاي علمي رهنمون شود. دكتر «بابك آل‌آقا» فرزند ارشد شهيد با ارايه پايان‌نامه دكتراي خود با عنوان «بررسي تاثير محيط هوا ـ فضا بر فيزيولوژي بدن هوانوردان» در سال 1379 توانست در سطح خاورميانه مقام اول را كسب و به دريافت لوح تقدير از دست رييس‌جمهور وقت جناب آقاي «خاتمي» مفتخر شود. لازم به ذكر است پايان‌نامه وي هم‌اكنون در تعدادي از خطوط هوايي به عنوان مرجع تدريس مي‌شود.   افتخاري ديگر

   از افتخارات ديگر همسر سرافراز شهيد آل‌آقا اين است كه وي خواهر شهيد نيز مي‌باشد. شهيد سروان خلبان «مصطفي صغيري» كه از خلبانان جنگنده F-4، فانتوم نيروي هوايي بود در ماموريتي در روز 23 مهر 1359 كه از پايگاه سوم شكاري همدان به قصد هدفي در شهر سليمانيه عراق برخاسته بود، مركبش در خاك عراق مورد اصابت قرار گرفته و به فيض عظيم شهادت نايل مي‌آيد. متاسفانه باخبر شديم كه چندي پيش همسر اين دلاورمرد عرصه پيكار دارفاني را وداع گفته. ما نيز به نوبه خود با تسليت به خانواده آل‌آقا براي اين مرحومه علو درجات را از درگاه ايزد منان خواستاريم.

   هم‌اكنون براي بزرگداشت مقام والاي 70 تن از خلبانان شهيد نيروي هوايي ارتش كه پيكر پاكشان هرگز به آغوش وطن بازنگشت، يادماني در بهشت زهرا ساخته شده است.

   در پايان از خانواده معظم شهيد آل‌آقا به خصوص همسر بزرگوارشان كه ما را به گرمي پذيرفتند و با شكيبايي پاسخگوي سوالات ما بودند تشكر و قدرداني مي‌كنيم.


   منبع

   مدیران محترم لطفا منتقل کنن...
  • توسط kingraptor
   تاریخچه
   در سال 1974 وزیر دفاع وقت آمریکا خواستار تجدید نظر در هواپیماهای جنگی و القای پروژه هواپیمای تاکتیکی مافوق صوت برای جانشینی هواپیمای اف-4 شد، هواپیماهایی که بتوانند در نیروی هوایی کشورهای عضو ناتو نیز مورد استفاده قرار گیرند. قبل از این تصمیم کمپانی مک دانل داگلاس بطور متوالی شروع به تولید هواپیمای پیشرفته اف-15 نمود، منظور از ساخت این هواپیما حفظ برتری در نبردهای هوایی مقابل هواپیماهای میگ - 23 شوروی بود.

   اف-15 هواپیمای موفقی در مقابل هواپیماهای روسی شد و رکوردهایی کسب کرد. از جمله (حمل سلاح بیشتر ، برد پروازی ، همچنین سرعت اوج‌گیری نسبت به هواپیماهای روسی مشابه‌اش. به دنبال آن شرکت هوافضایی جنرال دینامیکز (General Dynamics) شروع به ساخت مدلهای آزمایش مدرنترین و پیشرفته‌ترین هواپیمای شکاری سبک تاکتیکی به نام اف - 16 نمود.   مراحل آزمایش
   مدلهای آزمایشی این هواپیما تحت عنوان وای اف - 16 تولید و به مدت 10ماه بر روی آن آزمایشات زیادی انجام شد و این هواپیما تمام مراحل آزمایش را با موفقیت به پایان رساند. پس از پروازهای آزمایشی خلبان هواپیما از سیستمهای کنترل آتش ، دستگاههای ناوبری ، سرعت عمل در مانورها و قبلیتهایی در بدست آوردن سرعت و سقف پرواز اظهار رضایت کرده و موفقیتهایی را به دست آورد. جمعا هواپیمای وای اف-16 ، 286 پرواز آزمایشی انجام داد. طبق آزمایشات اف - 16 کارایی انجام هر ماموریتی در هر نوع شرایط آب و هوای را دارا می‌باشد.

   بی‌نظیر بودن هواپیمای اف - 16 در کلاس شکاریهای سبک
   وزن اف - 16 نصف وزن اف-4 (فانتوم) است. از جمله شعاع گردش اف - 16 نصف اف-4 است و همچنین اف - 16 در نوع خود قابلیتهای حمل سلاح ، نبردهای هوایی و حمله به مواضع زمینی نظیر ندارد. در این هواپیما از سیستم‌های پیشرفته و پیچیده‌ای برای ایجاد برتری نسبی هوایی استفاده شده است.

   دستگاه هدآپ یا سایت (Head up-Sight)
   این دستگاهها عمل نشانه‌روی و قفل کردن رادارها را روی هدف انجام می‌دهند. به گونه‌ای طرح‌ریزی شده که هدف‌یابی و پرتاب موشکهای هوا به هوا و هوا به سطح را بدون هیچ‌گونه اشکالی و با کمترین زمان با ضریب دقت 90% ، یعنی سریع‌تر از هر هواپیمای مشابهی عمل می‌کند.

   دستگاههای ارتباطی و ناوبری
   دستگاهها و کانالهای بسیار مدرن و پیچیده‌ای در اف - 16 بکار رفته است که قادر به فرستادن و دریافت طول موجهای مختلف و رفع اختلالات کانالهای ارتباطی هستند. این دستگاهها شامل سیستم‌های ارتباطی VHF و UHF هستند که در هنگام پرواز کور و اضطراری بدون دید اجازه فرود در هر باندی را به خلبان می‌دهد. دستگاه IFF کار تشخیص دوست از دشمن و کاهش گمراهی هواپیما را انجام می‌دهد و در سیستم جدید ناوبری اف-16 که دستگاه ILS است که به هواپیما اجازه برخاستن سریعتر در مدت کمتر از 5 دقیقه را می‌دهد.

   رادار هواپیما
   پوشش رادار در اف - 16 بگونه‌ای متمایز از دیگر رادارها ، که قادر است 80 درصد از پوشش هوایی را در اختیار خلبان قرار دهد.

   موتور هواپیما
   موتور هواپیما توربوفن اف - 100 پی‌دبلیو - 100 ساخت پرت اندوتینی است که قادر به تولید کششی برابر 11340 کیلوگرم همراه پس سوز و کشش استاتیکی معادل 7711 کیلوگرم می‌باشد که در آن سیستم‌های زیر بکار رفته است :   ژنراتور سی‌دی‌اس (CDS)
   درایو گیربکس متحرک فرعی
   پمپ هلی هیدرولیک دوبله (دوتایی)
   سیستم بجریان انداختن سوخت جهت
   ابعاد هواپیما
   مساحت بال 28 متر مربع ، فاصله دو نوک بال بدون موشک 9.4 متر ، موشک سایدویندر 10 متر ، زاویه لبه حمله بال 40 درجه و طول هواپیما 14.63 متر ، ارتفاع 5 متر ، فاصله بین ارابه‌های اصلی فرود و ارابه دماغ هواپیما 4 متر ، فاصله بین دو ارابه اصلی 2.387 متر می‌باشد.

   وزنهای هواپیما
   وزن هواپیما همراه سوخت داخلی 10056.6 کیلوگرم ، وزن هنگام بلند شدن 10419 ، کیلوگرم وزن کل هواپیما 14970 ، حداکثر وزن تسلیحات حمل شونده در قسمت خارجی هواپیما 6885.6 کیلوگرم ، وزن خالی هواپیما 6900کیلوگرم.

   تسلیحات
   تسلیحات هواپیما شامل مهمات مختلفی برای ماموریتهای هوا به هوا و هوا به سطح مورد استفاده می‌شود.

   توپ ام - 16 الی 20 میلیمتری ولکان که در سمت چپ کابین خلبان می‌باشد.
   موشکهای برد کوتاه آی ام 9 (سایدویندر) و موشکهای برد متوسط ای آی ام-7 (اسپارو) برای نبردهای هوایی
   تجهیزات سیستم اختلال الکترونیک در رادارهای دشمن (ECM)
   دارای قابلیت حمل بمب‌های از نوع ام کی-28 و ام کی-84 انواع بمب‌های شیمیایی ، خوشه‌ای و ناپالم و راکت . قادر بحمل موشکهای هوا به زمین و هدایت‌شونده تلویزیونی (AIM-65) برای حمله به مواضع زمینی
   اف-16 قادر به حمل یک بمب تاکتیکی اتمی برای حملات هسته‌ای است.
   قابلیتها
   اف - 16 دارای حداکثر سرعتی معادل 2+ برابر صوت ، در ارتفاع 9340 متری ، قادر به بدست آوردن سرعتی معادل 1.6 برابر صوت و همچنین دارای سرعت 1.2 برابر صوت (سرعت صوت برابر با 1224 کیلومتر در ساعت) در سطح دریان می‌باشد.
  • توسط onin
   در ۲۵ فوريه ۵(۱۹۲۵ اسفند ۱۳۰۴) اولين خلبان ايراني كه كلنل احمدخان نخجوان نام داشت يك هواپيماي برژت -۱۹ را با پرچم و نشان ايران از فرانسه به پايگاه قلعه مرغي تهران پرواز داد. كلنل نخجوان در فرانسه دوره ديده بود و فقط ۲۰۰ ساعت پرواز داشت. بدين ترتيب در اين تاريخ اولين هواپيماي نيروي هوايي ايران با خلباني يك ايراني مرزهاي بين المللي را درنورديد و به فضاي پروازي ايران رسيد. در اين زمان ديگر خلبانان ايراني تحت نظارت يك استاد خلبان آلماني به نام «شفر» در ايران دوره مي ديدند. خريد هواپيما قسمت آسان كار بود. آموزش خلبانان براي پرواز كردن با آنها، نفرات پشتيباني زميني براي نگهداري و تعمير آنها و ساختن فرودگاه ها قسمت سخت كار بود كه زمان هم مي برد. در همين دوره زماني نيروي هوايي ايران از قالب يك اداره كوچك در ستاد فرماندهي ارتش خارج شده و به يك نيروي جداگانه تبديل شده بود كه «نيروي هوايي ارتش شاهنشاهي ايران» نام گرفته بود؛ اولين فرمانده نيروي هوايي ايران هم كسي نبود به جز كلنل احمدخان نخجوان. در سال ۱۹۲۴ (۱۳۰۳) اولين گروه از دانشجويان دوره خلباني و تكنسين پرواز به روسيه و فرانسه فرستاده شدند. بعدها در سال ۱۹۲۹ (۱۳۰۸) ايران ۱۵ خلبان داشت كه شش نفر از آنها در مدرسه پرواز ايستر فرانسه و ۹ نفر ديگر در مدرسه پرواز سباستوپول روسيه آموزش خلباني ديده بودند. در اين سال IIAF مخفف Imperial Iranian Air Force داراي ۳۳ فروند هواپيما از ۹ مدل مختلف بود. طي ۱۵ سال به يعني تا آغاز جنگ جهاني دوم بيش از ۳۰۰ هواپيما از ۱۸ مدل مختلف در اختيارنيروي هوايي ايران بود. در همان زمان هشت پايگاه هوايي كه مدارس آموزش خلباني و يك مركز آموزش تعميرات و نگهداري را شامل مي شدند ساخته شده بود. يك كارخانه مونتاژ هواپيما به نام «شهباز» هم ساخته شده بود كه قادر بود سه مدل مختلف هواپيما را مونتاژ كند. در سال ۱۹۴۱ (سوم شهريور ۱۳۲۰) بي طرفي ايران در جنگ جهاني دوم نقض شد و نيروهاي هوايي و دريايي انگليس و روسيه از شمال و جنوب به ايران حمله كردند. نيروي هوايي جوان ايران كه به تازگي به ساختن ساختارهاي اساسي خود مشغول شده بود، تحت هيچ شرايطي توانايي رويارويي با اين نيروي عظيم و توانمند را نداشت. با اين وجود تعدادي از پرسنل جوان اين نيرو تصميم به مقابله با بيگانه گرفتند و با كنترل پادگان قلعه مرغي دو هواپيما از اين پادگان به خلباني سروان وثيق و استوار شوشتري كه با شليك ضدهوايي مواجه شده و به ناچار آسمان تهران را ترك كردند. نيروهاي ائتلاف انگليس و روسيه كنترل دو پايگاه هوايي ايران را در دست گرفتند. آنها به ترتيب در مهرآباد و قلعه مرغي مستقر شدند. از نيروي هوايي جوان ايران تقريباً هيچ چيز باقي نماند. پس از پايان جنگ ارتش بريتانيا ايران را ترك گفت اما ارتش روسيه از ترك ايران سر باز مي زد و كنترل شمال ايران را در اختيار داشت. سه ماه پس از اين اتفاق نيروهاي سرخ روسيه ايران را ترك گفتند. پس از اين نيروي هوايي ايران هميشه به عنوان نيروي برتر در خاورميانه شناخته مي شود. موقعيت استراتژيك ايران توسط آمريكا ناديده گرفته نشد و آمريكا از اوايل دهه ۱۹۶۰ شروع به فروش تعداد زيادي از هواپيماهاي پيشرفته خود به ايران كرد. در سال ۱۹۶۵ ميلادي ايران اولين هواپيماجت خود با نام اف - ۸۴ جي جت ثاندر دريافت كرد. در سال ۱۹۶۵ هواپيماهاي اف-۵ فريدم توسط ايران خريداري شدند و به دنبال آن در سال ۱۹۶۸ اف-۴ فانتوم هم به ايران فروخته شد. در سال ۱۹۷۰ ايران داراي قوي ترين نيروي نظامي در منطقه بود. قبول فروش هواپيماهاي فوق پيشرفته اف-۱۴ اي تام كت به همراه موشك هاي پيشرفته اي آي ام - ۵۴ فينيكس از سوي آمريكا به ايران نشان دهنده روابط بسيار گرم بين ايران و آمريكا بود. در پي وقوع انقلاب اسلامي در سال ۱۹۷۹ دكترين و استراتژي نظامي ايران تغيير يافت و ايران ديگر به خريد تسليحات پيشرفته و گرانقيمت علاقه نشان نداد و همين باعث ايجاد نوعي تغيير قدرت در منطقه شد. ايران ديگر نه تنها دوست صميمي آمريكا نبود، كه به خاطر سياست هاي امپرياليستي و ضد انساني آمريكايي به دشمن اصلي آن تبديل شد. آمريكا و ديگر كشورهاي غربي تحريمي نظامي عليه ايران اتخاذ كردند. كمك هاي آمريكا قطع شده بود و نيروي هوايي ايران از فرار و بركناري افسران زمان شاه رنج مي برد كه همين امر به پايين آمدن سطح سرويس دهي در نيروي هوايي منجر شده بود. به دليل تحريم تسليحاتي ايران و نرسيدن قطعات مورد نياز، آمار عملياتي نيروي هوايي ايران سريعاً رو به كاهش بود. پس از انقلاب نيروي هوايي به «نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران» كه خود ارتشيان به آن «نهاجا» مي گويند تغيير نام داد. نام انگليسي آن هم Islamic Republic of Iran Air Force است كه به اختصار IRIAF خوانده مي شود. در همين اوضاع و احوال عراق با مناسب يافتن فرصت درصدد برآمد تا با حمله به ايران قسمت هاي وسيعي از خاك ايران را ضميمه قلمرو خود كند؛ به همين خاطر در ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰ (۳۱ شهريور ۱۳۵۹) با يورشي عظيم به خاك ايران از طريق هوا، زمين و دريا جنگ تحميلي هشت ساله را عليه ايران آغاز كرد. جنگ با حمله هوايي نيروهاي عراقي به شش پايگاه نيروي هوايي ايران و چهار پادگان آغاز شد و همزمان چند لشكر و تيپ مستقل عراق در چهار محور از طول ۷۰۰ كيلومتر مرز مشترك با ايران به عمق خاك ايران يورش بردند. اولين حمله هوايي عراق چندان موفقيت آميز نبود. دلايل آن را مي توان به برنامه ريزي ناكافي و نادرست عمليات، نداشتن اطلاعات كافي از اهداف و استفاده نامناسب از بمب هاي جي پي(بمب هايي كه هدف خاصي ندارند و براي انهدام كلي به كار مي روند) برشمرد. در مهرآباد يك هواپيماي اف-۴ اي در هنگام جابه جايي براي در امان ماندن از حملات دشمن دچار سانحه شد و از همدان هم گزارش هايي در مورد خسارت يك فروند اف-۴ رسيد. اولين عمليات هوايي ايران در پاسخ اين حمله و بلافاصله پس از آن در خاك عراق موفقيت آميز بود. در اين عمليات چهار فروند هواپيماي اف-۴ به پايگاه دريايي الشعبيه در نزديكي بندر ام القصر حمله بردند. اين چهار فروند هواپيما كه ۴۵۰ كيلوگرم بمب بر سر اين پايگاه ريختند عمليات خود را از پايگاه بوشهر شروع كردند. در ميان اهداف چندباطري موشك ضد كشتي وجود داشت. اين عمليات تلافي جويانه نيروي هوايي ايران به قدري سريع بود كه خط پدافند عراق در طول مسير پرواز دچار غافلگيري شده بود. روز بعد در عملياتي غيرقابل باور ۱۴۰ فروند از جنگنده ها و جنگنده بمب افكن هاي ايران به ويژه اف-۴ و اف-۵هاي پايگاه هاي بوشهر، همدان و تبريز توانستند با نفوذ خود به خاك عراق تلفات سنگيني به پايگاه ها و تاسيسات نظامي عراق وارد كنند. در اولين روزهاي جنگ چندين حمله هوايي ديگر به تاسيسات نظامي عراق از قبيل ام القصر انجام شد. در يكي از اين حملات دو فروند اف-۴ كه هر كدام شش بمب جي پي ۳۴۰ كيلوگرمي حمل مي كردند به تاسيسات نظامي دريايي و كشتي هاي موشك انداز عراق حمله بردند. در حدود ۲۰ دقيقه بعد يك فروند هواپيماي آر اف-۴ اي عكس هاي شناسايي از منطقه گرفت كه نشان مي داد كشتي ها و تاسيسات بندري دچار صدمات و خسارات سنگيني شده اند. تاكتيك كلي در طول انجام چنين عمليات هايي رسيدن به هدف از راههاي مختلف، انجام يك پاپ -آپ بيش از رسيدن به هدف و شيرجه زدن روي هدف براي انهدام آن است. در هنگام بازگشت دو اف-۴ يكي از آنها توسط يك موشك سام مورد اصابت قرار گرفت كه باعث آسيب ديدن برخي از سيستم هاي آن شد اما همچنان مي توانست پرواز كند. اما آتش خاموش كن ها كار نكردند و بال راست - محل اصابت موشك - آتش گرفت. باند فرود نزديك ترين پايگاه هوايي هم به دليل هجوم اوليه ارتش عراق براي فرود مناسب نبود و به همين خاطر مجبور به فرود در يك باند ناآماده با سرعت بالا شد. چرخ ها تركيدند و هواپيما در حالي كه سرنشينان آن اجكت كرده بودند از انتهاي باند خارج شد. بعدها اين هواپيما با تعويض بال و ديگر تعميرات دوباره به جنگنده هاي مورد استفاده در جنگ پيوست. اين تعويض بال كه اولين بار در ايران انجام مي شد را مي توان نقطه آغاز انجام كارهاي غيرممكن در نيروي هوايي دانست. در اولين ماههاي جنگ «نهاجا» تلاش هاي خود را به جلوگيري پيشرفت نيروي زميني ارتش عراق معطوف كرده بود. جنگنده هاي ايراني براي اين كار با استفاده از راكت هاي ضد زره دانه به دانه تانك ها و زره پوش هاي عراق را شكار مي كردند و حتي گاهي اوقات تا ارتفاع سه تا چهار متر زمين هم پايين مي آمدند. در مقابل عراق هم از هواپيماهاي ميگ-۲۱ و ميگ-۲۳ براي پوشش نيروي زميني خود استفاده مي كرد كه اين پوشش به ناچار منجر به درگيري هوايي بين ايران و عراق مي شد كه مي توان پيروزي هاي ايران در اين زمينه را بيشتر از عراق دانست. مخصوصاً در اوايل جنگ كه آنها در مقابل هواپيماهاي اف-۱۴ ايران توانايي انجام هيچ عملي را نداشتند كه در اواخر جنگ با خريد ميراژ اف-۱ از فرانسه توانستند كمي جنگ هاي هوايي را متعادل كنند. جنگ تحميلي عليه ايران علاوه بر خسارات و تلفات جانبي بسيار، دستاوردهاي ارزنده اي براي نيروي هوايي ايران داشت. نيروي هوايي در اين هشت سال توانست به تكنولوژي ساخت بسياري از قطعات مورد نياز خود دست يابد و در برخي موارد به خودكفايي برسد.
  • توسط kingraptor
   ميراژ يك كابينه اف 1 سي كه مشخصات ان در زير مي ايد قادر است عمليات رهگيري را در هرگونه شرايط جوي و در هر ارتفاعي انجام دهد و به جنگ افزارهاي ميراژ 3 مسلح است. ميراژ اف 1 بي مدل دو كابينه اين جنگنده، اولين پرواز خود را در 26 مه سال 1967 انجام داد.


   ميراژ F-1E از نوع رهگير (دفاع هوايي)، ضربتي (بمباران هدفهاي زميني) و شناسايي (عكس برداري) است كه براي صادرات توليد ميشود. اين مدل مجهز به ناو بري كامپيوتري است و در آن اطلاعات پروازي و جنگ افزارها برروي شيشه حجلوي خلبان (HUD) حك ميشود.

   ميراژ F-1R يك كابينه (F-1CR نيروي هوايي فرانسه)قادر است در روز و شب عمليات مختلف شناسايي را انجام دهد. ميراژ F-1 با سوختگيري از هواپيماي تانكر سي 135 اف تونسته است مجموعا 6 ساعت پرواز كند و مسافت 2700 مايل دريايي، معادل 5000 كيلومتر را طي اين مدت طي كند. كشورهاي دارنده اف 1 عبارتند از : عراق، ليبي، مراكش، افريقاي جنوبي و اسپانيا.   مدلهاي مختلف و كشورهاي استفاده كننده


   تا آوريل 1985 مجموعا 690 فروند ميراژ اف 1 سفارش داده شده بود. از اين مقدار 252 فروند، از جمله شش مدل اوليه، براي نيروي هوايي فرانسه توليد شده بود و 439 فروند ديگر آن را كشورهاي يونان، اكوادور، عراق، اردن، كويت، ليبي، مراكش ژ، قطر،افريقاي جنوبي و اسپانيا خريداري كردند.


   ميراژ اف1 سي مجهز به رادار سيرانوي 4 ام ساخت شركت تامسون سي اس ف است كه كارايي خوبي در ماموريتهاي رهگيري هوايي دارد. ولي ميراژ F-1CR2000 (مدل تغيير يافته سي براي نيروي هوايي فرانسه) داراي رادار سيرانوي 4 ام است كه امكانات زيادي را براي انجام ماموريتهاي ضربتي را براي خلبان فراهم مي آورد. مدل صادراتي اف 1 سي داراي رادار مشابه سيرانوي 4 و يا 4 ام است و مدلهاي ئي هم مجهز به رادار سيرانو 4 ام –آر هستند. اما رادار طوري جاسازي شده است كه فضاي كمتري را اشغال ميكند. ميراژ F-1EQ5 نيروي هوايي عراق موشك ضد كشتي اگزوست را با خود حمل ميكند.   پيشرانه


   ميراژ F-1 به يك موتور اسنكما اتار 9K5 با قدرت كشش 15873 پوند با پس سوز مجهز است. ظرفيت بنزين در مخازن بالها 3750 ليتر است. همچنين سه مخزن داخلي به علاوه يك مخزن خارجي سوخت مورد نياز موتور را تامين ميكنند. كل ظرفيت سوخت داخلي اين هواپيما برابر 4300 ليتر است. تمام مخازن داخلي آن ظرف 6 دقيقه با فشار پر ميشوند. اف يك قادر به حمل دو مخزن سوخت خارجي با ظرفيت 1130 ليتر در مقر هاي خارجي زير بالها و يك مخزن با گنجايش 2200 ليتر در زبر شكم خود ميباشد. خرطوم سختگيري آن در قسمت راست كابين خلبان تعبيه شده است.


   جنگ افزار


   ميراژ اف يك داراي جنگ افزارهاي استاندارد از جمله دو قبضه توپ 30 ميليمتري DEFFA 553 هريك با 130 تير فشنگ در زير بدنه است. علاوه براين، مقرهاي نوك بالها مختص موشكهاي هوا به هوا هستند. حداكثر ظرفيت حمل سلاح در اين هواپيما برابر 6300 كيلوگرم ايت. در ماموريتهاي رهگيري دو موشك حرارتي ماترا 550 ماژيك و يا موشكهاي حرارتي AIM-9 Side Winder را در مقرهاي نوك بال و موشكهاي راداري ماترا سوپر530 را در زير بال حمل ميكند.


   در ماموريتهاي ضربتي يك موشك اگزوست و يك موشك ضد رادار آرمات يا تا 14 عدد بمب 500 MK-82 پوندي (250 كيلوگرمي)، 3 عدد بمب تخريب كننده باند فرودگاه و 144 عدد راكت از نوع تامسون برانت را با خود حمل ميكند. به علاوه در ماموريتهاي مختلف توانايي حمل وسايل زير را دارا ميباشد:


   باكهاي اضافي بنزين، تجهيزات ليزري همراه با موشك هوا به زمين AS-30 يا 400 كيلوگرم بمب ليزري، موشكهاي هوا به سطح، دستگاههاي هشدار دهنده عليه هر موج راداري كه هواپيما را تعقيب ميكند، تجهيزات ضد جنگ الكترونيك (ECM & ECCM) ، چهار دروبين مادون قرمز و معمولي، ‍چف و فلزهاي حرارتي به ترتيب براي گمراه كردن موشكهاي حرارتي و راداري را ميتواند با خود حمل كند.


   مشخصات هوپيما:   طول: 15 متر

   عرض: 8.4 متر

   ارتفاع: 4.5 متر

   حد اكثر سرعت در اتفاع 36000 پايي: 2.2 ماخ

   حد اكثر سرعت در ارتفاع كم: 1.2 ماخ

   حداكثر وزن برخاستن: 32800 پوند.

   وزن رزمي: 21000 پوند

   وزن خالي: 16300 پوند

   سرعت تقرب: 141 نات (260 كيلوتر در ساعت)

   سرعت نشستن: 124 نات (235 كيلوتر در ساعت)
  • توسط kingraptor
   زیردریایی های اتمی و حتی دیزلی از توانایی های مرگباری برخوردارند و در صورت میل به قدرت نمایی، مهار آتش آنها بسیار مشکل است. این جنگ افزارها در طول جنگ جهانی دوم، به دلیل پنهان بودن از دید دشمن، نیروی دریایی انگلیس رابه زانو در آورده بودند. در ژاپن و شمال افریقا نیروهای آلمان نازی با در اختیار داشتن این سلاح ها سلطه خویش را بر دریاها اعمال می کردند.


   --------------------------------------------------------------------------------


   هواپیمای ضد زیردریایی P-3 اوریون


   --------------------------------------------------------------------------------

   شوروی با در اختیار داشتن زیر دریایی های اتمی قادر بود در صورت بروز جنگ، ارتباط اروپای غربی را با آمریکا قطع کند. در جنگ فالکلند پس از انهدام رزم ناو بل گرانوی آرژانتين توسط اژدر یک زیر دریایی انگلیسی، کشتی های جنگی آرژانتين دیگر تا پایان جنگ نقش مهمی را ایفا نکردند. به منظور مقابله با این جنگ افزارها در صحنه جنگهای گذشته و آینده تدابیری اندیشده شده است. پی-3 اوریون از جمله سلاحهایی است که می تواند تا حدود زیادی در مقابل زیردریایی ها، هر قدر هم که پیشرفته باشند عرض اندام کند. هواپیما چند منظوره پی-3 بیش از 30 سال است که به طور پیوسته توليد می شود و تا کنون بیش از 700 فروند آن به خدمت ارتشها، آتش نشانی ها، نیروهای حافظ صلح سازمان ملل و هواشناسی های کشورهای مختلف در آمده اند. از این لحاظ اوریون خود را تا مدت زیادی بی رقیب می دانست. طراحی اولیه بدنه و نحوه اتصال موتورها به هواپیما تا امروز تقریباً بدون هیچ تغییر عمده ای حفظ شده است. همین عدم نیاز به تغییرات گواهی بر بی نقص بودن طراحی اوریون است. اما تجهیزات الکترونیکی این هواپیما همواره در حال تغییر و تکامل بوده اند. از این رو سازنده پی-3 در به کار گیری آنها به درخواست و سلیقه مشتری عمل می کند. انواع پیشرفته تجهیزات، این هواپیما را به سلاحی خطرناک در مقابل زیردریایی ها تبدیل می کند. اوریون با چهار موتور توربو پراپ از نوع T56-A-10 کمی شبیه هرکولس محصول دیگر لاکهید است. با توجه به سابقه طولانی لاکهید در به کار گیری این نوع موتورها می توان به این نکته پی برد که این شرکت به خوبی با مشکلات این موتورها که سایرین را متواری کرده، کنار آمده است. پس از روی کار آمدن موتورهای توربوجت شرکهای هوایی سریعا به استفاده گسترده از آنها روی آوردند ولی لاکهید و نیروی دریایی ایالات متحده به علت ويژگيهای منحصر به فرد این موتورها همچنان در طیف گسترده ایی آنها را به کار می برند. خوشبختانه شرکت توربین الکترا بزودی توانست معایب عمده این موتورها را رفع کند و تا به امروز تامین کننده موتورهای پی-3 باقی مانده است. طراحی اوریون به حدود 40 سال پیش و سال 1957 باز می گردد. نخستین پرواز این هواپیما در 19 آگوست سال 1958 انجام شد پس از چند پرواز آزمایشی، تغییراتی صورت گرفت که عمده ترین آنها کوتاه شدن بدنه به میزان 2/13 متر بود. سپس این هواپیما به تجهیزات متداول آن روزها مجهز شد و به عنوان گشت دریایی، خدمت خود را رسما در نیروی دریایی آمریکا آغاز کرد. در آن زمان تغییرات دیگری برای فروندهای بعدی در نظر گرفته شد. در سال 1962 چند تغییر دیگر به منظور کارآمدتر کردن این سلاح اعمال شده و پی-3 اوریون که پس از گذشت سالها هنوز هم در خدمت ناسا است، متولد شد. نخستین سفارش قطعی برای خرید 7 فروند از این هواپیما مربوط به سال 1960 می باشد. نیروی دریایی آمریکا متقاضی خرید 7 فروند وای پی-3وی-1 با موتور آلیسون-توربین الکترا شد که می توانست انواع بمب های عمق روی معمولی و هسته ای، اژدرهای ضد زیر دریایی و مین و راکت را حمل کند.


   --------------------------------------------------------------------------------


   کابین نسبتاً پیچیده هواپیمای P-3 اوریون


   --------------------------------------------------------------------------------

   ظرفیت سوخت این 7 فروند اولیه از 20631 لیتر در اولین سفارش تا 34826 لیتر در آخرین متفاوت بود، اما همگی 4 مخزن در بالها، هر بال 2 مخزن جداگانه، و یک مخزن بزرگ در امتداد بدنه داشتند که این الگو تاکنون حفظ شده است. استفاده همزمان از دو رادار جداگانه در جلو و عقب هواپیما و ترکیب هر دو رادار برای ارایه تصویری 360 درجه ایی، پی-3 را به مجهزترین سلاح ضد زیر دریایی آن روز تبدیل کرد، اگرچه این طرح به زودی لو رفت و شرکتهای دیگر نیز به استفاده از آن روی آوردند. نخستین پرواز این سفارش هفتگانه در 15 آوریل 1961 انجام شد و تا آوریل سال بعد در مجموع 2521 ساعت در 585 سورتی پرواز با این هواپیماها به صورت آزمایشی و آموزشی انجام شد. بلافاصله پس از ورود این هواپیما به خدمت از آنها در جنگ علیه کوبا استفاده شد. در جنگ ویتنام نیز آمریکاییها از این هواپیما به میزان زیادی استفاده کردند. ماموریت اصلی این هواپیما در آن زمان پوشش راداری شبانه بر فراز خلیج تونکین بود گشتهای متداول روزانه و حمایت از کشتیهای لجستیکی در برابر هجوم احتمالی زیردریاییهای شوروی نیز از ماموریتهای بود که این هواپیما بر عهده داشت. نکته جالب توجه این است که این هواپیماها از پایگاهای داخل خاک فیلیپین به پرواز در می آمدند. از آن هنگام پی-3 به طور منظم در عملیات مشابه برون مرزی مورد استفاده نیروی دریایی آمریکا قرار گرفته و می گیرد و همواره به عنوان کشت ضد زیر دریایی، مین گذار دریایی، راهنمای زیر دریایی های خودی و هدف قرار دهنده اهداف دور به کار گرفته شده است.


   --------------------------------------------------------------------------------


   هواپیمای P-3 اوریون در حال پرواز در معیت یک ناوچه آمریکایی

   --------------------------------------------------------------------------------

   این هواپیماها گاهی برای ایجاد تغییرات آب و هوا و باران زا کردن ابرهای منطقه ای به کار گرفته می شوند. برای این کار پودر یدید نقره را در مقیاسهای زیاد توسط تجهیزات خاصی که در این هواپیما تعبیه شده است در میان ابرها می پاشند. قابلیت شرکت در عملیات جستجو و نجات، عکس برداری و نقشه برداری هوایی و حتی توانایی انجام ماموریتهای ترابری، اوریون را به هواپیمایی چند منظوره بدل نموده است. هم اکنون این هواپیماها در بیش از 30 پایگاه برون مرزی و درون مرزی آمریکا نشست و برخاست می کنند و حتی بارها توسط نیروهای چند ملیتی در مانورهای مشترک به کار گرفته شده اند. آمریکا تنها استفاده کننده از این هواپیماها نیست. اکثر کشورهایی که مرزهای آبی دارند از پی-3 به خوبی استقبال کردند و به میزان رفع نیاز دفاعی از این هواپیما خریده اند. نیوزلند اولین مشتری اوریون با سفارش 5 فروند پی-3 بی مجهز به مولد امواج صوتی کوتاه بود. کانادا 18 فروند و ژاپن که سرانجام در سال 1978 تصمیم به جایگزین کردن این هواپیما به جای نپتون گرفت مشتریان بعدی بودند.

   --------------------------------------------------------------------------------

   هواپیمای P-3 اوریون در حال برخاست


   --------------------------------------------------------------------------------

   ژاپن خط تولید این هواپیما را خریداری کرده و تا کنون بیش از 100 فروند از آن را تولید کرده است. پرتقال اسپانیا و تایلند خریداران دست دوم این هواپیما هستند. هلند، نروژ، ایران و پاکستان نیز هر کدام چند فروند پی-3 در اختیار دارند. انواع مختلف پی-3 اگر چه با قرار گرفتن حروف بزرگ و کوچک و شماره های متفاوت دسته بندی می شوند ولی عمدتاً تفاوت چشمگیری میان مدلهای مختلف مجود ندارد و می توان با تغییرات پیش بینی شده از سوی کارخانه سازنده هر نوع تغییر کاربردی را در انواع آن ایجاد کرد. پی-3 با حوصله ای که در خور هواپیمای توربو پراپ است، وجب به وجب منطقه را بازرسی و شناسایی و به محظ اطلاع از موقعیت زیردریایی مهاجم اقدام به شکار آن می کند. در طول عملکرد سی وچند ساله این سلاح موارد منفی از لحاظ فنی در مورد آن به چشم نمی خورد و همواره در انجام ماموریتهای محوله موفق بوده است. همین امر سبب شده است تا پرسنل زیر دریایی ها از هواپیمای پی-3 اوریون به عنوان کابوسی هولناک یاد کنند.

   -----------------------------------------------------------------------------   ------------------------------------------------------------------------------

   منبع: Air.blogfa.com
 • مرور توسط کاربر    0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.