Ehsan_animator

فریگت های کلاس جماران ایران ، پروژه ی موج

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

این فضای خالی تو ناوشکن دماوند خیلی بیشتر به چشم میاد که واقعا حروم شده دقیقا در دو طرف رادار عصر فضای خالی وجود داره....حالا اگر در نظر بگیریم فکر فرماندهان تغییری نکرده نمیشه دل به این فضای خای بست!

در محل قرار گیری دکل رادار و به ویژه روی اتاقک بین پل فرماندهی و دکل جای خالی زیادی وجود دارد که با توجه نوع قرار گیری دکل و رادار نمی توان استفاده خاصی از آن کرد ، مگر نصب سیستم های راداری و اپتیکی در حال و آینده !

در طرح اولیه دکل درست روی اتاقک مذکور قرار داشت و بین اتاقک و دوکش خالی بود و می شد به مانند جماران در آن قسمت لانچر ضد کشتی را قرار داد و از فضاهای دیگر برای نصب تعداد بیشتری لانچر استاندارد استفاده کرد !

مهم ترین نکته در رابطه با سهند طول کمتر عرشه 2 و3 ( دیواره جلویی پل فرماندهی تا انتهای دودکش ) و حجم کمتر دودکش نسبت به جماران و دماوند است که موجب افزایش سطح بالایی عرشه 1 و ایجاد جای مانور بیشتر برای نصب تسلیحات شده است !

من در تصویر پائین با دو فلش پایه های لانچر ضد کشتی رو مشخص کردم !

IMG_8468~0.jpg

با تصویر پائین مقایسه کنید !

damavand_f77_28329.jpg

در حالی که بین لانچرهای ضد کشتی و توپ 40 م م دماوند فاصله ای وجود ندارد ، می بینید در سهند بین لانچرها و توپ چه فاصله ای ایجاد شده است !

ریاضی من ضعیفه ولی اگر دکل سهند هم مثل طرح اولیه بود ، فضای قابل استفاده در سهند شاید تا 50 درصد بیشتر از جماران و دماوند می شد !

این دیگر بستگی به نداجا دارد که از این فضا به چه شکلی استفاده می کند  که این موضوع بیشتر در کیفیت و کمیت سیستم های موشکی ضد کشتی و پدافند هوایی نمود پیدا خواهد کرد  !

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام
اون لانچرزدكشتي كه رو به تصويرهست ويك نفرهم جلوش ايستاده چرا از
قسمت خروجي موشك ياهمون درب لانچر باهم فرق دارن ممكن ازدونوع موشك
استفاده كرده باشن؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام
اون لانچرزدكشتي كه رو به تصويرهست ويك نفرهم جلوش ايستاده چرا از
قسمت خروجي موشك ياهمون درب لانچر باهم فرق دارن ممكن ازدونوع موشك
استفاده كرده باشن؟

بله دو نوع موشک قادر با برد بیشتر و نوربا برد کمتر استفاده میشه که  تفاوت شکل لانچر ها یه همین دلیله

ویرایش شده در توسط iron_man63
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

فلش قرمز: محل قرار گیری توپ 40 م م

فلش زرد: محل قرار گیری موشکهای سطح به سطح

فلش سبز: محل قرار گیری موشکهای سطح به هوا

علامت سوال: محل قرارگیری احتمالی دو تیر موشک سطح به سطح

به ترتیب از سمت راست: ناوشکن ج.ا سهند ، طرح ناوشکن ج.ا سهند ، ناوشکن ج.ا دماوند ، ناوشکن ج.ا جماران ( تاریخ تصاویر 95/06/12)

http://uupload.ir/files/4r1j_gashool2.jpg

4r1j_gashool2.jpg

پس میشه تایید کرد که میزان تسلیحات ناوشکن ج.ا. سهند دو برابر دماوند و جماران هست.

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

فلش قرمز: محل قرار گیری توپ 40 م م

فلش زرد: محل قرار گیری موشکهای سطح به سطح

فلش سبز: محل قرار گیری موشکهای سطح به هوا

علامت سوال: محل قرارگیری احتمالی دو تیر موشک سطح به سطح

به ترتیب از سمت راست: ناوشکن ج.ا سهند ، طرح ناوشکن ج.ا سهند ، ناوشکن ج.ا دماوند ، ناوشکن ج.ا جماران ( تاریخ تصاویر 95/06/12)

http://uupload.ir/files/4r1j_gashool2.jpg

4r1j_gashool2.jpg

همانطور که پیشتر اشاره کردم ، نقشه بالا و ماکت پائین ( که بر اساس نقشه مذکور آماده شده بوده ) طرح اولیه سهند محوسب می شود و طرح نهایی متفاوت است که مهمترین نکته یعنی تفاوت محل دکل رو قبلا بهش اشاره کردم !

IRIB-TV1_12_06_2012_00_16_15_mpg_snapsho

پس میشه تایید کرد که میزان تسلیحات ناوشکن ج.ا. سهند دو برابر دماوند و جماران هست.

در زمینه آرایش توپ ها که فرق ندارد !

اما در رابطه با آرایش موشکی ، برای 2 برابر شدن توان سهند نسبت به جماران ( دماوند رو نام نمی برم چرا که در پدافند هوایی حتی از جماران عقب تر هست ! )کمیت موشک های ضد کشتی و پدافند هوایی باید دو برابر ( یعنی 8 موشک پدافند هوایی و 8 موشک ضد کشتی ) بشود !

تا زمان انتشار تصاویر جدید و رونمایی رسمی ، هر نظری در رابطه با کمیت موشک های سهند در حد فرضیه خواهد بود !

اما همین فرضیه ها هم با توجه به شواهد و قرائن امیدوار کننده نیست !

در رابطه با کمیت موشک های ضد کشتی چندین بار در انجمن ( و همین تاپیک ) مورد بحث قرار گرفته است که چرا ناوگان ما بجای 4 موشک از 8 موشک استفاده نمی کنند و تا به حال به جواب درستی هم نرسیدیم !

در همین طرح اولیه سهند ( که البته با ید قسمت جلوی دودکش رو قلم بگیریم ) و همینطور طرح ناوشکن پروژه لقمان هم خبری از 8 موشک نیست !

بنظر من در بهترین حالت 50 درصد امکان داره که ما سهند رو با 8 موشک ضد کشتی ببینیم !

اما در رابطه با پدافند هوایی ، من در نقشه طرح اولیه متوجه شدم که چهار تیوب استاندارد فاقد بخش ذخیره هستند ( مثل دماوند ) ، چرا که اگر بخش ذخیره داشتند عرض آن قسمت ناو را کاملا می پوشاندند ( مثل جماران که عرض عرشه 02 عقب ناو که جلوی توپ 40 م م باشد کاملا پوشانده شده است ) !

اگر این موضوع در طرح نهایی هم باشد ، تعداد موشک های ضد هوایی سهند هم مثل جماران 4 موشک خواهد بود با این تفاوت هر 4 موشک سهند آماده شلیک هستند !

شاید توجیه امر جلوگیری از اختلال در رفت آمد در آن قسمت باشد که تا حدودی صحیح هست ، اما این موضوع در جماران نیز صدق می کند به ویژه برای دسترسی به توپ 40 م م که البته روی قسمت ذخیره تیوب موشک استاندارد قسمتی نردبانی شکل برای رفت و آمد تعبیه کردند ؛ می شود اینکار را روی سهند هم اجرا کرد که البته روی ظاهر سهند تاثیر منفی دارد ( البته در ادوات نظامی کارایی مهمتر از ظاهر هست ) !

ولی در کل این موشک استاندارد و اون تیوبش مناسب ناوی در ابعاد و طراحی کلاس موج نیست !

این کلاس یک چیزی در حد و اندازه و لانچر rim-162 لازم دارد که امکان خریدش نیست و باید در داخل طراحی و ساخته بشود که سخت ، هزینه بر و زمان بر می باشد !

• Upvote 10

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

همانطور که پیشتر اشاره کردم ، نقشه بالا و ماکت پائین ( که بر اساس نقشه مذکور آماده شده بوده ) طرح اولیه سهند محوسب می شود و طرح نهایی متفاوت است که مهمترین نکته یعنی تفاوت محل دکل رو قبلا بهش اشاره کردم !

IRIB-TV1_12_06_2012_00_16_15_mpg_snapsho

در زمینه آرایش توپ ها که فرق ندارد !

اما در رابطه با آرایش موشکی ، برای 2 برابر شدن توان سهند نسبت به جماران ( دماوند رو نام نمی برم چرا که در پدافند هوایی حتی از جماران عقب تر هست ! )کمیت موشک های ضد کشتی و پدافند هوایی باید دو برابر ( یعنی 8 موشک پدافند هوایی و 8 موشک ضد کشتی ) بشود !

تا زمان انتشار تصاویر جدید و رونمایی رسمی ، هر نظری در رابطه با کمیت موشک های سهند در حد فرضیه خواهد بود !

اما همین فرضیه ها هم با توجه به شواهد و قرائن امیدوار کننده نیست !

در رابطه با کمیت موشک های ضد کشتی چندین بار در انجمن ( و همین تاپیک ) مورد بحث قرار گرفته است که چرا ناوگان ما بجای 4 موشک از 8 موشک استفاده نمی کنند و تا به حال به جواب درستی هم نرسیدیم !

در همین طرح اولیه سهند ( که البته با ید قسمت جلوی دودکش رو قلم بگیریم ) و همینطور طرح ناوشکن پروژه لقمان هم خبری از 8 موشک نیست !

بنظر من در بهترین حالت 50 درصد امکان داره که ما سهند رو با 8 موشک ضد کشتی ببینیم !

اما در رابطه با پدافند هوایی ، من در نقشه طرح اولیه متوجه شدم که چهار تیوب استاندارد فاقد بخش ذخیره هستند ( مثل دماوند ) ، چرا که اگر بخش ذخیره داشتند عرض آن قسمت ناو را کاملا می پوشاندند ( مثل جماران که عرض عرشه 02 عقب ناو که جلوی توپ 40 م م باشد کاملا پوشانده شده است ) !

اگر این موضوع در طرح نهایی هم باشد ، تعداد موشک های ضد هوایی سهند هم مثل جماران 4 موشک خواهد بود با این تفاوت هر 4 موشک سهند آماده شلیک هستند !

شاید توجیه امر جلوگیری از اختلال در رفت آمد در آن قسمت باشد که تا حدودی صحیح هست ، اما این موضوع در جماران نیز صدق می کند به ویژه برای دسترسی به توپ 40 م م که البته روی قسمت ذخیره تیوب موشک استاندارد قسمتی نردبانی شکل برای رفت و آمد تعبیه کردند ؛ می شود اینکار را روی سهند هم اجرا کرد که البته روی ظاهر سهند تاثیر منفی دارد ( البته در ادوات نظامی کارایی مهمتر از ظاهر هست ) !

ولی در کل این موشک استاندارد و اون تیوبش مناسب ناوی در ابعاد و طراحی کلاس موج نیست !

این کلاس یک چیزی در حد و اندازه و لانچر rim-162 لازم دارد که امکان خریدش نیست و باید در داخل طراحی و ساخته بشود که سخت ، هزینه بر و زمان بر می باشد !

فضا برای جا دادن تسلیحات زیاد هستش اما بنده به شخصه فکر میکنم اینکه ما روی افزایش تسلیحات زیاد کار نمیکنیم به خاطر حفظ چابکی و مانور پذیری شناورهامون هست والا جا دادن تسلیحات نیاز به صرف زمان و سرمایه گذاری زیاد نداره که با چند تصویر زیر به این موضوع اشاره میکنم

نکته:عکسها برای موشکهای سطح به سطح هستش اما میتونیم در مورد موشکهای سطح به هوا از این روشها بهره بگیریم:

1.نحوه قرار گیری موشک ها با توجه به کمبود فضا (مانند تصویر زیر)

http://uupload.ir/files/qza4_71cf3bc79f3df8dcf42821a2cf11728b471028ef.jpg

2.استفاده از لانچرهای حفاظت شده جهت عدم صرف هزینه زیاد (مانند تصویر زیر)

http://uupload.ir/files/8krp_tomahawk_cruise_missile_and_launcher_by_uka70-d57yguj.jpg

• Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

http://uupload.ir/files/3ys1_gashool3.jpg

محل دودکش یا محل... icon_arrowd

http://uupload.ir/files/dfic_x8dq05in5a.jpg
http://uupload.ir/files/yos7_220px-ak630feux.jpg

میگم این توپ رو نمیشخ یکمی جمع و جور تر ساخت تا در فضای بین اتاق فرماندهی و دکل نصبش کرد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

میگم این توپ رو نمیشخ یکمی جمع و جور تر ساخت تا در فضای بین اتاق فرماندهی و دکل نصبش کرد.

کدوم ناوشکن؟ سهند؟ دماوند؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

این تصویر رو تو گشت و گذار اتفاقی پیدا کردم..نمیدونم تکراریه یا نه اگه تکراریه حذف بشه

Sahand-president.jpg

• Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تنها نقطه ای که امکان نصب ak 630 ( با توجه به ابعاد این سامانه ) در آن بیشتر وجود دارد ، محل توپ 40 م م هست !

اگر داخل عرشه 01/زیر توپ چیز خاصی وجود داشته باشد ، شاید بتوان آن را جا به جا کرد تا فضای کافی برای اجزای ak 630 فراهم شود !

به طور کلی ، در بین cws ها ، ak630 بدترین گزینه هست به ویژه برای ما ، چرا که اجزا آن باید در داخل سازه ناو قرار بگیرد !

• Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تنها نقطه ای که امکان نصب ak 630 ( با توجه به ابعاد این سامانه ) در آن بیشتر وجود دارد ، محل توپ 40 م م هست !

اگر داخل عرشه 01/زیر توپ چیز خاصی وجود داشته باشد ، شاید بتوان آن را جا به جا کرد تا فضای کافی برای اجزای ak 630 فراهم شود !

به طور کلی ، در بین cws ها ، ak630 بدترین گزینه هست به ویژه برای ما ، چرا که اجزا آن باید در داخل سازه ناو قرار بگیرد !

البته همزمان با مسابقات نظامی روسیه، جمعی از فرماندهان ارتش رفته بودن کریمه و از محل ساخت یه توپ جدید روسی با نواخت تیر بالا بازدید کردند و اعلام رضایت داشتن و همچنین شایعه خریدش هم سر زبونهاست (الله اعلم!).

این تصاویرش icon_arrowd ، گلتینگ نیست اما نباید چیز بدی هم باشه  .اگر از دوستان کسی اطلاعات بیشتری داره ممنون میشم ماروهم مطلع کنه icon_arrowl  ABM M30-M3   http://uupload.ir/files/sist_569f7b70c461887d2c8b4585.jpg

http://uupload.ir/files/jjtl_13739656_511094479080556_63355926_n.jpg

http://uupload.ir/files/dvkx_13694450_145731872529911_74531942_n.jpg

sist_569f7b70c461887d2c8b4585.jpg

jjtl_13739656_511094479080556_63355926_n

dvkx_13694450_145731872529911_74531942_n

ویرایش شده در توسط gashool
  • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.