امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

راستي چرا صدام ميگ 25 و 29 هاشو نفرستاد اينوري؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]راستي چرا صدام ميگ 25 و 29 هاشو نفرستاد اينوري؟[/quote]
کی گفته نفرستاده؟
یکی از دو اسکادران میگ های 29 همین ها هستند!
میگ های 25 هم تا جایی که خبر دارم دیگه قابلیت پرواز ندارند و البته گویا چندتاشون که میتونستند بپرند تحویل شدند(نمیدونم راسته یا دروغ اینطوری شنیدم)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تعداد 4 فروند میگ29 فرستادن که الان در نیروی هوایی در حال خدمت هستند. میگ25ها رو یکی دو تاش توسط شکاریهای ایران زده شد و چند تا بقیه انگار بعد از عقب نشینی آمریکا پس داده شد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote] تعداد 4 فروند میگ29 فرستادن که الان در نیروی هوایی در حال خدمت هستند [/quote]

[color=red]پاک شد.
رضا جان لطفا توجه داشته باشید که:
[quote]6- خیلی مهم: از ارائه آمار و اطلاعات طبقه بندی شده درباره نیروهای مسلح کشور جدا اجتناب کنید.
اگر مطلب یا مقاله ای در این باره دارید قبل از ارسال در انجمن آنرا به یکی از اعضای شورای سایت در pm ارسال کنید تا بررسی شود.
ارسال سرخود آمار و اطلاعات نظامی و مخصوصا آمار جدید (مثلا من میدونم ده تا آذرخش گذاشتن تو مشهد! ، یا یه سوخو27 تو اصفهان دیدم فردا عکسش رو میزارم!) درباره ایران ممنوع است.[/quote]
Ebrahim
[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
این اقدام عراق (( 124 فروند هواپیما تحویل یک کشور ، کاری به دوست یا دشمن بودنش ندارم )) بیشتر شبیه اقدام دولتمردان 500 سال پیشه ....

این جور اقدامات تا اونجایی که من اطلاع دارم تا به حال در هیچ کجای دنیا سابقه نداشته .....

من که فکر نمی کنم صدام سرخود این کار رو کرده باشه

احتمال می دم سرش شیره مالیده باشیم که واقعا حقش هم همینه icon_cheesygrin

این کار صدام شبیه به قهر و آشتی در دوران بچگی می مونه

ولی خدا خیرش نده .... هر چی لگن بوده فرستاده ایران

اگه یه روز عربستان یا ترکیه یا پاکستان همچین کاری بکنه یه چییییییزی

[color=red][b]یک سوال از دوستان دارم خواهش می کنم توجه کنند (( مخصوصا متخصصین سایت ))[/b][/color]
[color=blue]
یک تحلیل درست و حسابی در مورد تاثیر این جنگنده های عراقی بر قدرت نیروی هوایی ابران انجام بدین که ما هم استفاده کنیم[/color]

ممنون

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]پلیس و سپاه پاسداران ایران در یک درگیری واقعی با چند گروه بزرگ نظامی که ایران انها را باند بزرگ قاچاق مواد مخدر می نامید در مرز با افغانستان و پاکستان درگیر شده بود.این درگیری دیگر به یک جنگ بزرگ مبدل شده بود. چون نیروهای قاچاق چی حتی دارای تانک و موشک های زمین به هوایی "ایگلا " و سلاح های سنگین بودند.پلیس ایران چندین بار متحمل شکست سنگین شد و تعداد 2 فروند هلیکوپتر ایران یک فروند بل206 حامل فرماندهان پلیس و یک فروند AH-1J کبری سرنگون شد و تمامی خدمه کشته شدند و در این هنگام ارتش ایران وارد کارزار شد.
[/quote]

متن بعضا جانبدارانه بوده و گاهي فراز و نشيبهاي ژورناليستي پيدا ميكنه.
اما در مورد اين بخش بايد بگم (اگر حافظه ياري كنه) نبرد با قاچاقچيان نبود. همه ما ايراني هستيم و بيشتر از نويسنده اكرايني از نحوه و تجهيزات قاچاقچيان اطلاع داريم.
اون زمان در پي شرارتهاي طالبان و حملات پي در پي به مناطق شمالي افغانستان و محاصره هرات يكي از ارگانها اقدام به عمليات برون مرزي كرد و خطوط محاصره رو شكست و ضربه چنان سريع و مهلك بود كه طالبان و شخص ملاعمر قلم قرمزي بر مناطق شيعه نشين كشيدند.
شايعاتي مبني بر تصرف موقت شهر هرات و قسمتي از يكي از ايالتهاي افغانستان داشت. رسانه هاي خارجي در اون زمان نوشتن كه نيروهاي ايراني كنترل اين بخشها رو براي چند روز در دست داشتن و بعد از ارامش به كشور بازگشتن. چيزيكه هيچگاه توسط دولت ايران تائيد و يا تكذيب نشد. icon_cheesygrin
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
باز تمام تحلیلهایی که شد ناقصه چون باز تاکید می کنم ما از مکاتبات پشت پرده ایران عراق و امریکا مطلع نیستیم .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برای داگ فایت اف ۵ بهترین گزینه می تونه باشه چون دارای چالاکی ذاتی نسبت به تمام جنگنده های دیگه هست و میگ ۲۹ هم ظاهرا تا رسیدن ما به یک جنگنده خوب حالا یا داخلی و یا خریداری شده در خدمت خواهد بود و بعد دیگه استفاده و یا خریدی از اون نخواهد شد.

به نظر من دیگه کار کردن روی این هواپیماها بعد از این همه سال اصولی نیست مگر برای زدن اگزوسه فقط باید روی طرح شفق و صاعقه کار کنیم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تحریم داره نیروی هوایی ما رو حسابی اذیت می کنه باید یه فکری برای تولید یه جنگنده پر توان داخلی کرد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[align=justify]

[color=blue]خلبان عراقي گفت: ما در عراق با شبيه سازي پالايشگاه‌ اصفهان، بيش از سي بار ماموريت حمله به پالايشگاه فرضي را با موفقيت انجام داده بوديم. آن قدر اين كار را انجام داده بوديم كه من با چشم بسته هم مي‌توانستم پالايشگاه را پيدا و آن را بمباران كنم، ولي نمي‌دانم چه شد كه هدف قرار گرفتيم.[/color]

جنگ به روزهاي پاياني خود نزديك مي‌شد. عراق با در اختيار گرفتن نسل جديد هواپيماي "ميراژ " از كشور فرانسه، علاوه بر تمركز براي زدن اسكله‌هاي نفتي و كشتي‌هاي نفتكش، گوشه چشمي نيز به زدن پالايشگاه‌هاي ايران پيدا كرده بود و بر اين تصور بود كه با توجه به تكنولوژي پيشرفته به كار رفته در اين جنگنده، مي‌تواند به راحتي به هر هدفي حمله كند. بر همين اساس و با برنامه ريزي و تمريناتي كه انجام داده بود، به شكل گسترده‌اي براي زدن پالايشگاه‌هاي ما وارد عمل شده بود. در همين راستا پالايشگاه تبريز و شيراز در فاصله كوتاهي هدف هواپيماهاي ميراژ قرار گرفت.
خلبان عراقي گفت: ما در عراق با شبيه سازي پالايشگاه‌ اصفهان، بيش از سي بار ماموريت حمله به پالايشگاه فرضي را با موفقيت انجام داده بوديم. آن قدر اين كار را انجام داده بوديم كه من با چشم بسته هم مي‌توانستم پالايشگاه را پيدا و آن را بمباران كنم، ولي نمي‌دانم چه شد كه هدف قرار گرفتيم.

[b]*نقشه‌هاي عملياتي را مرور كردم[/b]

به تازگي پالايشگاه‌ها شيراز مورد حمله هواپيماهاي ميراژ دشمن قرار گرفته بود و من با توجه به اهميت بالاي پالاشگاه‌ اصفهان، مطمئن بودم كه اين بار نوبت پالايشگاه اصفهان است. پس بايد پيش از وقوع حادثه فكري مي‌كرديم.
سراغ نقشه‌هاي عملياتي رفتم و به بررسي آنها پرداختم و تمامي راه‌هايي را كه امكان داشت عراق از آن نقطه به ما ضربه بزند، بررسي كردم. شايد نزديك به يك هفته روي اين نقشه‌ها كار كردم و تمام مسير‌هاي پرواز را روي نقشه مشخص نمودم و با بررسي مجددبا توجه به عوارض طبيعي موجود در اطراف پالايشگاه،‌ متوجه شدم فقط از يك نقطه امكان حمله با موفقيت صد در صد وجود دارد و آن ورود هواپيماهاي دشمن از سمت شاهين شهر اصفهان است. با بررسي مجدد، راهكارهاي براي مقابله با آن طراحي كردم، ولي اين موضوع را به كسي نگفتم تا در صورت حمله احتمالي بتوانيم نقشه را بدون هيچ اشكالي دنبال كنيم.

[b]*حمله هوايي انجام شد[/b]

يك هفته از اين قضايا گذشته بود كه آژير حمله هوايي به صدا در آمد. بي درنگ به ستاد فرماندهي رفتم و با فرماندهان پدافند به بررسي شرايط پرداختيم. دقايقي از اعلام وضعيت قرمز نگذشته بود كه رادار منطقه به ما اطلاع داد وضعيت سفيد شده است. در ذهنم غوغايي برپاي بود. به نوعي مي‌دانستم كه هواپيماهاي عراقي مي‌خواهند با استفاده از نقاط كور راداري و با استفاده از يك طرح بي نقص، به پالايشگاه نزديك شوند.
فرمانده پدافند گفت: جناب سرهنگ! وضعيت را سفيد اعلام كنم.

گفتم: نه تنها وضعيت را سفيد اعلام نكن بلكه به همه نفرات اعلام كنيد سمت آتش خود را به طرف شاهين شهر تغيير بدهند.
فرمانده پدافند در حالي كه از چهره‌اش مشخص بود چقدر متعجب است، دستور ما را اجرا كرد و دستور را به تمامي نفراتش ابلاغ كرد.

[b]*شاهين شهر نقطه‌اي حساس[/b]

شاهين شهر در ضلع شمال غرب، اصفهان قرار داشت و با توجه به مسيرهاي پروازي، منطقي نبود كه هيچ هواپيمايي براي زدن پالايشگاه اصفهان از اين ناحيه وارد عمل شود؛ چون بايد فاصله بيش‌تري را طي مي‌كرد، تا ضمن دور زدن آنجا بتواند پالايشگاه را بمب‌باران كند، ولي با توجه به بررسي دقيقي كه روي نقشه انجام داده بودم، مي‌دانستم كه عراقي‌ها از نوع استقرار پدافند ما در اطراف پالايشگاه خبر دادند و به همين دليل حتما از سمتي به ما حمله مي‌كنند كه انتظارش را نداريم.
آنها مي‌توانستند با دور زدن شاهين شهر و با استفاده از اصل غافلگيري پالايشگاه‌ را بمب‌باران كنند و سپس با كاهش ارتفاع، بين كوه‌ها اطراف در ارتفاع پايين از منطقه فرار كنند. در پست فرماندهي قدم مي‌زدم و بسيار مضطرب بودم. حسي به من مي‌گفت حتما به پالايشگاه حمله مي‌شود تمام حواسم به بي سيم بود. شايد پنج دقيقه بيش‌تر نگذشته بود كه نداي الله اكبر در بي سيم طنين انداخت.
دو فروند هواپيماي دشمن هدف قرار گرفت. دو فرونده هواپيماي پيشرفته ميراژ عراقي به قصد بمب‌باران پالايشگاه اصفهان وارد خاك كشورمان شده بودند و با انتخاب يك طرح حساب شده و دقيق با استفاده از نقاط كور راداري و پرواز در ارتفاع پست توانسته بودند خود را به پالايشگاه‌ برسانند تا هدف شوم شان را كه از كار انداختن پالايشگاه‌ها اصفهان بود، اجرا كنند. ولي خلبانان بخت بر گشته، غافل از اين بودند كه نقشه آنها لو رفته است و ما انتظار آنها را مي‌كشيم.
دو فروند ميراژ عراقي با ورود به منطقه شاهين شهر با آتش هم آهنگ پدافند روبه رو مي‌شوند. يكي از ميراژها در آسمان هدف قرار مي‌گيرد و منهدم مي‌شود كه خلبان آن موقع به خروج از اضطراري از هواپيما مي‌شود. هواپيما دوم نيز هدف قرار مي‌گيرد و خلبان بمب‌هاي هواپيما را سراسيمه در بيابان رها مي‌كند و به طرف خاك خودشان فرار مي‌كند كه او هم در خاك عراق سقوط مي‌كند.
بسيار خوشحال بودم؛ چون با يك طرح موفق و هم آهنگ توانسته بوديم علاوه بر خنثي كردن نقشه دشمن، دو فرونده هواپيما حمله كننده دشمن را نيز هدف قرار دهيم.
بي درنگ سوار جيپ شدم و با دژبان به محل سانحه رفتيم. محلي كه خلبانان عراقي اقدام به خروج از هواپيما كرده بود، جاده آسفالت نزديك پالايشگاه بود، گويا مردم منطقه با باز شدن چتر خلبان او را ديده بودند و پيش از فرود آمدن خلبان عراقي، به استقبال نزديك پالايشگاه بود، گويا مردم منطقه با باز شدن چتر خلبان او را ديده بودند و پيش از فرود آمدن خلبان عراقي، به استقبالش آمده بودند. تا ما به منطقه برسيم، حسابي كتكش زده بودند. به محض رسيدن، با كمك دژبان توانستيم خلبان را از دست مردم خشمگين نجات دهيم و به پايگاه منتقل كنيم.

[b]*بازجويي از خلبان عراقي[/b]

خلبان عراقي فرود بدي انجام داده بود. جراحتي هم برداشته بود كه با رسيدن به پايگاه او را به بهداري براي پانسمان زخم‌هايش فرستادم. ساعتي بعد به سراغش رفتم و از او پرسيدم، چرا هدف قرار گرفتي، مگر براي حمله برنامه نداشتيد؟
گفت: اصلا نمي ‌دانم چه شد، ما در عراق با شبيه سازي پالايشگاه‌ اصفهان و عوارض طبيعي زمين، بيش از سي بار ماموريت حمله به پالايشگاه فرضي را با موفقيت انجام داده بوديم. و تاكتيك‌هاي آن را نيز بررسي كرده بوديم. آن قدر اين كار را انجام داده بوديم كه من با چشم بسته هم مي‌توانستم پالايشگاه را پيدا و آن را بمباران كنم، ولي نمي‌دانم چه شد كه هدف قرار گرفتيم.
گفتم: اگر شما اين همه براي حمله به پالايشگاه‌ها اصفهان تمرين كرده‌ايد، بايد اين را مي‌دانستيد كه ما هم اين جا بي كار ننشسته‌ايم و دست شما را خوانده‌ بوديم.

[b]*عراق دست و پا بسته نبود[/b]

در آخر بايد بگويم كه ما با دشمن دست و پا بسته و بي فكر روبه رو نبوديم. اين كه ما فكر كنيم آنها بدون برنامه ريزي به ما حمله مي‌كردند، كار اشتباهي است. نيروي عراقي با گذشت سه سال از جنگ، تجربه كافي در جنگ‌هاي هوايي را كسب كرده بود و ما به لطف خدا و تجربه بالاي بچه‌هاي خلبان، پدافند و فني توانستيم برتري خود را بر آن‌ها حفظ كنيم.

*خاطره اي از سرتيپ خلبان حسن افغان طلوعي

منبع: خبرگزاري فارس
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9003100213
[/align]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]درود بر شرف خلبانان شجاع[/quote]

عزیز من اول بخون بعد!کدوم خلبان شجاع؟خلبان میراژ عراقی؟icon_cheesygrin

مهدوی جان تسلیت میگم بهت آخرین باری باشه یکی قبل خوندن پست قشنگت نظر بده :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
الته جناب غاز ، نام این جنگنده Mirage هست نه miraje ،
MIRAGE در انگلیسی به معنی "سراب" هست.
این میراژهای ما عملیاتی هستن یا نه؟ چرا ما با وجود تحریم قطعات اف-4 و اف-5 و اف14 رو میتونیم بدست بیاریم ولی قطعه های هواپیماهای فرانسوی رو نه؟؟؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط MR9
      موقعیت قرارگاه مرکزی منافقین :

در 90 کیلومتری شمال بغداد ،پس از عبور از شهر "الخالص" به "قرارگاه  اشرف" خواهید رسید.این پادگان با وسعت6 در 8کیلومتر مربع تا سال 1365 هجری شمسی تحت عنوان "معسگر الخالص الخاص" محل استقرار یکی از تیپ های گارد ریاست جمهوری صدام حسین بود.این پادگان از شمال به انبارهای بزرگ مهمات و تسلیحات و یک روستای کوچک عراقی،از شرق به یک فرودگاه متروکه،از جنوب شرق به روستای "شیخ شنیف" ، از جنوب به یک مرکز مرغداری و از غرب به جاده بغداد- کرکوک محدود شده است."اشرف بزرگ" 12*10 کیلومتر مربع است  که پادگان اشرف و زمین های اطراف آن را شامل می شود.

پس از اخراج مسعود رجوی به عراق و ملاقات او با صدام حسین ، این پادگان بطور کامل تحویل گروهک منافقین  شد و  آنها پایگاه های خود در سلیمانیه و کرکوک را جمع آوری کرده و از سال 1366 هجری شمسی تحت عنوان به اصطلاح "ارتش آزادیبخش ملی " در این محل تجمع کنند.
      در کیلومتر 90 جاده قدیم بغداد-کرکوک انشعابی از قسمت شرقی، شما را به درب اصلی پادگان اشرف هدایت خواهد کرد.شمال و جنوب این جاده آسفالته و فرعی محل استقرار 2 گردان ارتش صدام حسین ،گروهان رادار،گروهان موشکی پدافند هوایی و مقر سازمان استخبارات صدام حسین است که در نزدیکی ورود به پادگان قرار دارد.از سال 1365 شمسی تا زمان سرنگونی صدام  حسین ،نقش این نیروها پدافند هوایی،حفاظت بیرونی و کنترل ورود و خروج به پادگان اشرف بود .

مرصاد ، کمینگاه منافقین 
      ببرها وارد می شوند :

اگر چه نیروی های مسلح جمهوری اسلامی ایران ( ارتش  جمهوری اسلامی ایران ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  ، بسیج و..)  در جریان عملیات مرصاد ، شکست سنگینی بر پیکره گروهک منافقین وارد آورد ، بازماندگان فرقه رجوی ، مجدداً نیروی های باقی مانده خود را در قرارگاه های  متعدد خود در عراق ، جمع آوری و با حمایت رژیم بعثی ، فعالیتهای خود را از سر گرفتند . اما بدنبال شکست مفتضحانه رژیم بعثی حاکم بر بغداد در مقابل تهاجم گسترده نیروهای ائتلاف به منظور بازپس گیری کویت در ماه مارس 1991 و بغرنج شدن وضعیت در این کشور که همراه با بروز تشنجات و حرکتهای مسلحانه در شمال و جنوب آن گردید ، باعث شد تا گروهک منافقین  با یک بن بست غیر قابل تصور مواجه گردد .

به همین دلیل ، تروریستهای مسلح این گروهک ، دست به تحرکات جدیدی در داخل خاک ایران زده و در یکم آوریل 1991 ، با استفاده از شرایط حاد منطقه ، یکسری اقدامات مسلحانه تروریستی  در غرب ایران ، بویژه ارتفاعات استان کرمانشاه  را رقم زدند که موجبات به شهادت رسیدن صدها نفر از شهروندان کرد ساکن در این منطقه را فراهم آورد .
      بنابراین در پاسخ به شرارتهای این گروهک تروریستی ، در بامداد روز 5 آوریل ، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران  با استفاده از 9 فروند جنگنده- بمب افکن F-4E ، جمعی پایگاه سوم شکاری (TFB-3)  یک ضربت اساسی را به پادگان اشرف که قرار گاه مرکزی این گروهک بشمار می رفت ، وارد آورد که درعمق 80 کیلومتری داخل خاک عراق و در 28 کیلومتری شمال شهر  خالص  قرار داشت . 5 دقیقه بعد از این حمله ، 9 فروند جنگنده- بمب افکن F-5E جمعی پایگاه چهارم شکاری (TFB-4) بقیه تاسیسات این قرار گاه را با مهمات سنگین مورد حمله قرار دادند که براساس اطلاعات منتشر شده ، تلفات گسترده ای را موجب گردید .

با این حال ، در جریان این حمله غافلگیرانه  ، خدمه یکی از فانتوم های شرکت کننده ( سریال 6688-3) موفق به اجرای صحیح مانور POP-UP نگردید و هر دوخدمه مجبور به اجکت شده و توسط شبه نظامیان مستقر در منطقه  بازداشت و بسرعت به دولت عراق تحویل داده شدند

بقایای فانتوم ساقط شده نیروی هوایی به سریال 6688-3

در شمال عراق ، دولت ترکیه که سالهاست در حال جنگ غیر رسمی با شورشیان حزب کارگران کرد که به شکل محرمانه از حمایتهای اطلاعاتی و تسلیحاتی دولت وقت عراق بهره می برد ، قرار داشت ، به منظور سرکوب این شورشیان ، چندین عملیات رزمی را در امتداد مرز با ایران ، طراحی و اجرا نمود .

در جریان این عملیات رزمی ، فانتوم های  نیروی هوایی ترکیه بارها و بارها حریم هوایی ایران را مورد تجاوز قرار داده و نقض نمودند و در این سو ، در موارد متعددی  ، رادار مراقبت منطقه ، هشدارهای لازم را به ترکها ارسال نمود ولی علی الظاهر نیروی هوایی ایران هرگز عملیات رهگیری را اجرا ننمود . این مساله  را می توان بدین دلیل تشریح نمود که  تایگرهای مستقر در پایگاه دوم شکاری ،اگر چه بسیار سریع تر از فانتوم های ترک بودند اما بدلیل اینکه  تیم های ضربتی نیروی هوایی ترکیه توسط جنگنده های F-16C این نیرو  اسکورت می شدند ، حضور تایگر عملاً بی اثر بشمار می رفت . به همین علت ، فرماندهی وقت نیروی هوایی ایران تصمیم گرفت تا سازمان رزم پایگاه دوم شکاری را با اعزام جنگنده های MIG-29 که به تازگی از اتحاد شوروی تحویل گرفته شده بودند ، تقویت نماید .

اعزام فالکروم های تهرانی  ، اگر چه در ابتدا به شکل موقت به این پایگاه مامور شده بودند ، اما با تغییر شرایط ، این استقرار به شکل دائمی در آمد و اسکادران 22 تاکتیکی نیروی هوایی (TFS-22) با حضور میگ های روسی تشکیل گردید و از آن سو ، تمامی  تایگرهای موجود در این پایگاه (F-5E) به اسکادارن 21 تاکتیکی (TFS-21) انتقال یافتند .

با فروکش کردن آتش جنگ در آسیای جنوب غربی ، شرایط تقریباً به حالت عادی بازگشت ، اما این آرامش زیاد بطول نیانجامید ، چرا که در سال 1994 ، گروهگ منافقین مجدداً با اعزام تیم های ترورویستی بداخل کشور ، به شکل منظم دست به تخریب ، ترور مردم عادی و شماری از مقامات ارشد نظامی و غیر نظامی  زدند .

سپهبد شهید صیاد شیرازی 

د رنتیجه نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ، مجدداً ماموریت یافت تا حملات هوایی خود را علیه قرارگاه مرکزی این گروهک در داخل خاک عراق ، از سر بگیرد .
      این ماموریت کمتر شناخته شده ، توسط یکفروند جنگنده- بمب افکن F-5F و سه فروند جنگنده – بمب افکن F-5E جمعی پایگاه دوم شکاری در 9 نوامبر 1994 اجرا گردید . در این حمله جمعاً 16 تیر مهمات هوا به زمین مارک-82 به روی هدف حمل شد و پرنده های رزمی با موفقیت کامل و بدون خسارت جانبی ، ماموریت خود را به انجام رساندند .

اما بدلیل اینکه این حمله غافلگیرانه  در داخل محدوده موسوم به منطقه پرواز ممنوع (NO FLY ZONE) شمال عراق که توسط ایالات متحده و بریتانیا حفاظت می گردید ، انجام شد ، به محض اطلاع از وقوع این حمله ، 20 فروند جنگنده  متحدین شامل  جنگنده – بمب افکن های F-16  و F-15 نیروی هوایی ایالات متحده به منظور رهگیری این دسته پروازی از پایگاه های خود واقع در خاک ترکیه به پرواز در آمدند که با توجه به پایان ماموریت دسته رزمی نیروی هوایی ایران ، برخوردی میان این دو پیش نیامد . 

پی نوشت :

1- پلان های رزمی ارائه شده در این تاپیک در سطح وب وجود ندارد و توسط مترجم طراحی شده است 
      2-  در این انجمن ، بیشتز از حماسه های گردان های تامکت و فانتوم گفته شده ، باشد که  این تاپیک گوشه ای از حماسه های تایگرهای مظلوم نیروی هوایی که تلفات قابل توجهی را هم در جنگ تحمیلی متحمل شده است ، بیان نماید .

منبع : با اندکی تصرف ، IRANIAN TIGERS AT WAR  BY BABAK TAGHVAEE

این مجموعه با صرف زمان ترجمه  شده است ،
      بنابراین ، هر گونه برداشت با ذکر منبع (MILITARY.IR) خواهد بود . 
      در غیر اینصورت ، برداشت کننده  ، عرفاً و شرعاً ، مسئول خواهد بود .

مترجم : MR9      
    • توسط farmandekoll
      F-117 نایت هاوک (شاهین تاریکی) نخستین هواپیمای عملیاتی است که به منظور استفاده از فناوری پنهانکاری طراحی شد. طراحی منحصر بفرد این هواپیمای تک سرنشینه تواناییهای استثنایی را به این هواپیمای تهاجمی می افزاید. اندازه این هواپیما در حدود F-15 ایگل می باشد که دو موتور توربو فن F404 که هرکدام نیرویی معادل 48 کیلو نیوتون (10800 پوند) ایجاد می کنند دارد. هم چنین دارای کنترل با سیم می باشد. قابلیت سوختگیری هوایی برد نایت هاوک را افزوده و آن را به یک سلاح بازدارنده و ترساننده ی ایالات متحده تبدیل کرده است. توانایی حمل انواع سلاح ها با سیستمهای ناوبری و حمله یکپارچه و سیستمهای الکترونیک پروازی ( اویونیک) موثر بودن این هواپیما را در عملیات مختلف اثبات می کند و بار کاری خلبان را کم می کند. کشیدن نقشه های با جزییات ریز برای عملیات روی نقاط با پدافند سنگین و قوی با استفاده از سیستم طراحی نقشه خودکار به ارزشهای این هواپیمای منحصر بفرد می افزاید.اولین F-117 در سال 1982 تحویل داده شد و آخرین تحویل در سال 1990 بود. تصمیم تولید F-117 در سال 1978 گرفته شد. اولین پرواز آن در سال 1981 انجام شد.

جزییات :

وظیفه : هواپیمای تهاجمی پنهانکار

سازنده : لاکهید

استفاده کننده : نیروی هوایی ایالات متحده

موتور : دو موتور توربو فن بدون پس سوز F404-GE-F1D2 با قدرت 48 کیلو نیوتن (10800پوند)

ابعاد : طول 10.08 متر، ارتفاع 3.78 متر، دهنه بال 13.20 متر

اوزان: وزن خالی آن 13.381 کیلوگرم برآورد شده است، حداکثر وزن برخاست 13.814 کیلوگرم

اجرا : حداکثر سرعت 0.98 ماخ یا 1040 کیلومتر بر ساعت(656 مایل بر ساعت)، سقف پرواز 15.240 متر برآورد شده است ( 50000 پا)

سلاحها : تا 2268 کیلوگرم (5000 پوند) انواع بمب های هدایت شونده، موشکهای هوا به زمین، موشکهای زد رادار یا موشکهای هوا به هوای AIM-9 که در یک جایگاه درونی حمل می شوند.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.