Recommended Posts

ه گزارش فارس، پايگاه اينترنتي "گلوبال ريسرچ " (Global Research) در مقاله‏اي به‏قلم "اوا گولينجر " (Eva Golinger)، وكيل دعاوي و روزنامه‏نگار آمريكايي مقيم ونزوئلا نوشت: "هوگو چاوز " رئيس جمهوري ونزوئلا اخيرا در يك برنامه تلويزيوني و راديويي فاش كرد كه هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكايي (UAV) به شكل غيرقانوني وارد مرزهاي هوايي ونزوئلا شده‏اند. رئيس جمهوري ونزوئلا ديده شدن يكي از اين هواپيماها را بر فراز پايگاه نظامي "فورت مارا " (Fort Mara) واقع در استان "زوليا " (Zulia) در نزديكي مرز اين كشور با كلمبيا تائيد كرد. بسياري از سربازان ونزوئلايي هواپيماي بدون سرنشين مذكور را مشاهده كرده و موضوع را به اطلاع فرماندهان خود رسانده‏اند. پس از اين واقعه چاوز دستور داده است كه از اين پس هر يك از اين هواپيماهاي بدون سرنشين كه در قلمرو ونزوئلا ديده شوند بايد فورا سرنگون شوند. وي با تاكيد بر آمريكايي بودن اين هواپيماهاي بدون سرنشين، ايالات متحده را متهم كرد كه در حال برهم زدن آرامش منطقه است.

* راه‌اندازي ناوگان چهارم ايالات متحده در آمريكاي لاتين بعد از 60 سال

اين وكيل دعاوي آمريكايي اضافه كرد: قبلا نيز رئيس جمهوري ونزوئلا هشدار داده بود كه آمريكا از طريق جزاير "آروبا " (Aruba) و "كورازائو " (Curazao) به تهديد نظامي ونزوئلا مبادرت مي‏ورزد. اين جزاير در فاصله 50 مايلي سواحل شمال غربي ونزوئلا قرار داشته و مستعمره هلند محسوب مي‏شوند. در سال 1999 قراردادي بين هلند و ايالات متحده منعقد شد كه به آمريكا اجازه مي‏داد در اين دو جزيره پايگاه نظامي ايجاد كند. اين قرارداد در اصل تصريح مي‏كند كه نيروهاي آمريكايي اجازه دارند عمليات خود بر ضد قاچاقچيان مواد مخدر را از اين جزاير ترتيب دهند. با اين‏حال، پس از سپتامبر 2001، آمريكا از تمامي پايگاه‏هاي نظامي خود در سراسر جهان براي آنچه عمليات ضدتروريستي خوانده مي‏شود، استفاده مي‏كند. در سال‏هاي اخير پايگاه‏هاي نظامي واقع در آروبا و كوروزائو براي عمليات اطلاعاتي و شناسايي عليه ونزوئلا بكار گرفته شده‏اند.
گولينجر ادامه داد: از سال 2006 واشنگتن اقدام به يكسري تمرينات نظامي پيشرفته كرد كه كورازائو در مركزيت اين تمرين‏ها قرار داشت. طي 5/3 سال گذشته، صدها فروند ناوهاي هواپيمابر، كشتي‏هاي جنگي، هواپيماهاي نظامي، هليكوپترهاي "بلك هاوك "، زيردريايي‏هاي هسته‏اي و هزاران نيروي نظامي آمريكايي در درياي كارائيب به انجام تمرينات نظامي پرداخته‏اند. اين تمرينات نظامي موجب برانگيخته‏شدن نگراني در كشورهاي منطقه شده است. از جمله اين كشورها و بيش از سايرين ونزوئلا در معرض اين تهديدها قرار دارد. ونزوئلا در عرصه ديپلماتيك نيز آماج حملات، انواع دشمني‏ها و تعرضات واشنگتن قرار داشته است.
در سال 2008، پنتاگون "ناوگان چهارم دريايي " خويش را با هدف دفاع از منافع آمريكا در آمريكاي لاتين باز راه‏اندازي كرد. ناوگان چهارم در سال 1950 و پس از اتمام ماموريت‏هاي مرتبط با جنگ جهاني دوم غيرفعال شده بود. راه‏اندازي مجدد اين ناوگان پس از 60 سال نگراني گسترده‏اي را در ميان كشورهاي آمريكاي لاتين ايجاد كرده و آنان را بر آن داشت تا "شوراي دفاع مشترك " تشكيل داده و خود را در برابر تهديدهاي خارجي آماده كنند. پنتاگون صراحتا پذيرفت كه راه‏اندازي مجدد ناوگان چهارم نيروي دريايي آمريكا با هدف "نشان دادن قدرت ايالات متحده در منطقه " انجام شده و اين پيام را مخابره مي‏كند كه "آمريكا آماده است تا از متحدينش در منطقه دفاع كند. " اين اظهارات مقامات پنتاگون به معناي حمايت ايالات متحده از كلمبيا و تشر زدن به ونزوئلا تلقي شد.
نويسنده كتاب "بوش عليه چاوز " تصريح كرد: در 30 اكتبر سال 2009 ميلادي، كلمبيا و آمريكا يك توافق همكاري نظامي به امضا رساندند كه بر اساس آن آمريكا مجاز بود 7 پايگاه نظامي در كلمبيا را تحت اختيار خود درآورده و عندالزوم از تمامي تاسيسات نظامي كلمبيا بهره بگيرد. از اين توافقنامه به عنوان بزرگترين توسعه‏طلبي نظامي آمريكا در آمريكاي لاتين ياد مي‏شود. هر چند كه مقامات دو كشور صراحتا ابراز داشتند كه اين توافقنامه در راستاي مبارزه با قاچاق موادمخدر و تروريسم به امضا رسيده است، لكن اسناد رسمي نيروي هوايي ايالات متحده نشان مي‏دهند كه آمريكا از اين پايگاه‏ها براي انجام عمليات نظامي در سراسر منطقه مي‏تواند استفاده كند. اين اسناد همچنين مويد اين نكته بودند كه اين توسعه‏طلبي نظامي با هدف مقابله با تهديد‏هاي دولت‏هاي ضدآمريكايي سر برآورده در منطقه انجام شده است. مطلب ديگري كه در اين اسناد به چشم مي‏خورد اين است كه حضور نظامي در كلمبيا مي‏تواند به عمليات اطلاعاتي و شناسايي كمك كرده و ظرفيت پنتاگون را در رهبري عمليات نظامي در منطقه آمريكاي لاتين افزايش دهد.

* اتهامات واهي آمريكا به ونزوئلا

اين روزنامه‏نگار آمريكايي ساكن كاراكاس، پايتخت ونزوئلا كه در سال 2009 ميلادي برنده جايزه بين‏المللي روزنامه‏نگاري مكزيك نيز شده است، افزود: از سال 2006 به بعد، مقامات آمريكايي از ونزوئلا به عنوان كشوري ياد مي‏كنند كه "به طور كامل در مبارزه با تروريسم همكاري نمي‏كند. " در سال 2005 نيز ونزوئلا از سوي واشنگتن كشوري خوانده شد كه "در مبارزه با موادمخدر همكاري نمي‏كند. "عليرغم آنكه هيچ مدركي در اثبات اين اتهامات خطرناك موجود نيست، ايالات متحده اين اتهامات را مبناي افزايش فشارها بر دولت ونزوئلا قرار داده است. در سال 2008، دولت بوش تلاش كرد تا نام ونزوئلا را در فهرست كشورهاي حامي تروريسم قرار دهد. اين تلاش در مراحل مقدماتي با شكست مواجه شدند چرا كه ونزوئلا همچنان يكي از تامين‏كنندگان نفت آمريكا محسوب مي‏شود. اگر آمريكا ونزوئلا را كشوري حامي تروريسم مي‏خواند، آنگاه مجبور بود كليه روابط خود با اين كشور از جمله خريد نفت از اين كشور را متوقف كند.
با ‏اين‏حال، ايالات متحده همچنان ونزوئلا را يكي از بزرگترين تهديدها براي منافع خويش در منطقه آمريكاي لاتين مي‏داند. آمريكا به طور خاص در خصوص مسائل اقتصادي نگراني‏هايي در منطقه آمريكاي لاتين دارد. آمريكا نگران آن است كه كشورهاي آمريكاي لاتين با برقراري روابط تجاري با كشورهايي نظير روسيه، چين و ايران، غلبه اقتصادي آمريكا را در اين منطقه به خطر بيندازند. اخيرا، "هيلاري كلينتون "، وزير امور خارجه ايالات متحده آمريكا به كشورهاي آمريكاي لاتين نظير بوليوي، برزيل، نيكاراگوئه و ونزوئلا كه اخيرا روابط خود با ايران را تحكيم كرده‏اند هشدار داد كه "من فكر مي‏كنم كه اگر برخي افراد تمايل دارند با ايران حشر و نشر داشته باشند بايد پيش از آن به تبعات اين امر توجه داشته باشند و ما اميدواريم كه ايشان دوباره به اين مطلب فكر كنند ... . " كلينتون اين سخنان را در جريان بررسي سياست‏هاي آمريكا در خصوص آمريكاي لاتين اظهار داشت.
گولينجر اضافه كرد: دولت كلمبيا نيز اخيرا اعلام داشته است كه قصد دارد يك پايگاه جديد نظامي در نزديكي مرز ونزوئلا داير كند. سرمايه و تجهيزات مورد نياز اين پايگاه را ايالات متحده تامين خواهد. "گابريل سيلوا " (Gabriel Silva)، وزير دفاع ونزوئلا نيز خبر داده است كه دو گردان نيروي هوايي نيز در مناطق ديگري در نزديكي مرز ونزوئلا مستقر شده‏اند. پايگاه جديد نظامي كه قرار است داير شود در منطقه‏اي به نام "گواجيرا پنينسولا " (Guajira peninsula) قرار خواهد داشت كه با استان زولياي ونزوئلا هم‏مرز است. در اين پايگاه 1000 نيروي نظامي مستقر شده و امكان استقرار نيروهاي مسلح آمريكايي نيز در آن فراهم خواهد شد. اين اعلام جديد دولت كلمبيا نيز نوعي اعلام دشمني به ونزوئلا محسوب مي‏شود.
اظهارات چاوز در خصوص ورود غيرقانوني هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكايي به قلمرو ونزوئلا نيز بر دامنه بحران بين ونزوئلا و كلمبيا خواهد افزود. هواپيماي وارد شده به قلمرو ونزوئلا در طي سال گذشته در پاكستان و افغانستان جهت به قتل رساندن تروريست‏ها بكار گرفته شده است. اين هواپيماهاي بدون سرنشين حامل موشك بوده و مي‏توانند اهداف زميني را در مناطق حساس هدف قرار دهند.
نويسنده كتاب "بوش عليه چاوز " در بخش پاياني اين گزارش تصريح كرد: ونزوئلا در مواجهه با اين تهديدات خطرناك در شرايط هشدار قرار گرفته است. سخنان چاوز در خصوص ديده شدن هواپيماهاي نظامي بدون سرنشين آمريكا در حالي ايراد شدند كه پليس ملي ونزوئلا در حال آغاز به كار خويش بود. اين پليس اخيرا در راستاي انجام عمليات پيشگيرانه و ارائه خدمات اجتماعي بنياد نهاده شده است.

لینک
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8811150671

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

يك قانونگذار مخالف دولت ونزوئلا اعلام كرد، كاراكاس در حال آموزش يك ارتش چريكي به منظور مقابله با حمله احتمالي آمريكا به اين كشور است، تعداد نيروهاي اين ارتش تا سال 2013 احتمالا به يك ميليون تن مي‌رسد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، ماريا كورينا ماچادو، قانونگذار مخالف دولت ونزوئلا به روزنامه "ال يونيورسل" اين كشور گفت: اين طرح به عنوان طرح "سوكر" كه ظاهرا با مشاركت كوبا به عنوان هم‌پيمان نزديك ونزوئلا تهيه شده، جنبه‌هاي لجستيكي، حقوقي و ديگر جنبه‌هاي لازم براي تبديل يك ارتش حرفه‌اي به يك ارتش چريكي را پوشش مي‌دهد.

اين مقام كه قرار بود براي انتخابات رياست جمهوري ونزوئلا كانديدا شود، اظهار داشت كه يك كپي از اين طرح را كه توسط يك موسسه وابسته به ارتش ملي اين كشور منتشر شده، به دست آورده است.
ماچادو با استناد به سند اين طرح گفت: ماموريت راهبردي اين طرح ايجاد يك دكترين نظامي بوليواري جديد بوده كه قرار است ونزوئلا را براي موفقيت در يك جنگ مردمي طولاني مدت عليه امپراطوري آمريكا آماده كند.
وي افزود: اين طرح يك طرح پيشنهادي با مشاوره و الهام از سوي كشور كوبا بوده است. اين طرح نظامي به تامين و تقويت اين نيروي چريكي به قيمت ارتش عادي ونزوئلا مي‌پردازد.
به گفته ماچادو اين طرح خواهان تقويت شبه‌نظاميان مردمي به منظور تضمين نيروي لازم براي دفاع كشور به طور كلي بوده كه هدف آن رسيدن به سطح جذب نيروي يك ميليون تن تا سال 2013 و دو ميليون تن تا سال 2019 است.
نيروهاي شبه‌نظامي ونزوئلا كه از سوي هوگو چاوز، رئيس جمهوري اين كشور به عنوان "ارتش مردم" توصيف شده در سال 2005 به منظور محافظت از اين كشور عليه آنچه كه حمله امپرياليستي عنوان شده بود، به وجود آمد.

اين نيرو به عنوان جزئي از ارتش در نظر گرفته مي‌شود اما گزارش‌هاي خود را مستقيما به رئيس جمهوري ونزوئلا ارائه مي‌دهد.چاوز 58 ساله يكي از معترضان پر سر و صداي واشنگتن است؛ آمريكا و ونزوئلا سال‌ها روابطي تيره داشته‌اند و از سال 2010 تاكنون سفيري در دو كشور ندارند.

چاوز اغلب آنچه را كه "امپرياليسم آمريكايي" عنوان داشته، محكوم كرده و آمريكا را متهم به تلاش براي بي‌ثبات سازي دولت خود كرده است.

ماچادو، يكي از چندين كانديداي مخالفان دولت ونزوئلا قرار بود در انتخابات رياست جمهوري آتي در ماه اكتبر با چاوز رقابت كند، اما در انتخابات درون حزبي مخالفان در ماه فوريه رقابت را به "انريكه كاپريلس" واگذار كرد

http://www.tabnak.ir...در-برابر-آمريكا

 • Like 1
 • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

سلام 

طی این چندروز رهبر مخالفان ونزوئلا اعلام رئیس جمهوری موقت کرده و عملا کشور به اوج بحران رسیده 

ترامپ هم از خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا حمایت کرده و اون رو به رسمیت شناخته 

چند کشور آمریکای لاتین مثل برزیل، کلمبیا و آرژانتین از مخالفان حمایت کرده اند 

 

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا دیپلمات های آمریکایی رو اخراج کرده و اعلام قطع رابطه کرده است 

ولی آمریکا گفته مادورو رئیس جمهور دیگه نیست و ما ونزولا را ترک نمی کنیم 

 

https://www.tabnak.ir/fa/news/872664/%D9%BE%D8%A7%D9%85%D9%BE%D8%A6%D9%88-%D8%AF%DB%8C%D9%BE%D9%84%D9%85%D8%A7%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%88%D9%86%D8%B2%D9%88%D8%A6%D9%84%D8%A7-%D9%86%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF

 

 

 

 

ویرایش شده در توسط arminheidari
 • Like 2
 • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

دموکراسی به پایان خط رسیده. باید منتظر دیکتاتورهای جدید در جهان بود.

 • Upvote 5
 • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
7 minutes قبل , worior گفت:

 

این دقیقاً همون چیزیه که محاسبات و معادلات رو تغییر میده ، فقط باید کسانی هم که شاید بی هدف و یا بی طرف هستند با توجه به حضور اکثریت طرفداران با آگاهی البته با روشی که با نوع نگرش اونها اشتراک زیادی بوجود بیاره بهش جهت داد.

 • Like 1
 • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
40 minutes قبل , LegendaryAegis گفت:

این دقیقاً همون چیزیه که محاسبات و معادلات رو تغییر میده ، فقط باید کسانی هم که شاید بی هدف و یا بی طرف هستند با توجه به حضور اکثریت طرفداران با آگاهی البته با روشی که با نوع نگرش اونها اشتراک زیادی بوجود بیاره بهش جهت داد.

 

امیدوارم اینایی که اومدن تو خیابون از طرفداران واقعی و قدیمی کاپیتالیسم باشند، نه اینکه تحت فشار اقتصادی مجبور به شورش علیه حاکمیت شده باشند. ولی میدانیم که اینگونه نیست. این وضعیت بدی هست که کشوری رو بصورت تمام عیار تحت فشار و مصیبت گذاشت تا مردم فقیر بشن و علیه حاکمیت شورش کنند، در این مورد با @farhad29 هم نظرم، این یعنی پایان دمکراسی، و نه فقط علیه ونزوئلاهر کشوری با هر ایده سیاسی میتواند به این مصیبت گرفتار شود، حتی همین ونزوئلای بعدی و بعدی!،...

 • Like 5
 • Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

از مردم کشوری که تورم14000درصدی داره جز شورش چه انتظاری دارید؟امیدوارم بعضیها سر عقل بیان

 • Upvote 7
 • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

در ونزوئلا تورم مردم رو تحت فشار قرار داده و كشور داره متلاشي ميشه 

 

ولي اين حركت امريكا باعث ميشه تمام كم كاري سوسياليست ها و مادورو پاك و دولت تحت حمايت امريكا يك دولت كودتا باشه 

به قول دوستمون

اين حركت ترامپ عملا يك اشتباه و حركت بدموقع است و بيشتر براي فرار از فشار داخلي امريكا صورت مي گيرد و اگر قضيه به درگيري منجر شود امريكا بازي برده را با يك برد زورگويانه عِوَض كرده است 

قبلا حركات امريكا زير پوستي بود ولي الان علنا از كودتا و دخالت خارجي حمايت ميكند 

اگر مردم از مادورو حمايت كنند كه احتمالش خيلي كم است و به خيابان بيايند امريكا و مخالفان شكست بدي مي خورند بدتر از شكست امريكا سر مسأله چاوز 

ولي شرايط اقتصادي به شدت به ضرر مادورو است و بعيد است مردم كاري كنند 

 • Like 2
 • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

يادمه زمان چاوز اين صحبت بود كه اف ١٦ هاي ونزوئلايي رو بخريم و حتي امريكا بيانيه داد كشور هاي خريدار تجهيزات امريكا حق ندارند اونها رو به كشور سومي بدهند 

 

جدا از درستي يا غلط بودن اين كار، سطح روابط به قدري نزديك بود كه ميشد ونزوئلا را به عنوان يك كشور متحد ديد 

يادمه بحث خانه سازي و چند فناوري در ونزوئلا در حال اجرا بود و حتي بحث كارهاي نفتي هم داشت اجرا ميشد 

ولي بعد از چاوز همه چيز به هم ريخت

بويژه در بحث اقتصادي همه شرايط به قدري بد شد كه الان مي بينيم 

واقعا چي شد كه اقتصاد ونزوئلا اينطور فرو پاشيد ؟ 

 

 • Like 2
 • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

جواب تورم، تورم و تورمه! یه ابر تورم قادر به فروپاشی  اقتصادی منظم و شکوفا و یا یک مملکت با مواهب طبیعی فراوانه. نمونه بارزش ابرتورمی که در سال 1933 نسخه جمهوری وایمار آلمان رو پیچید و عملا از ریشه های شکل گیری جنگ جهانی دوم بود.

ویرایش شده در توسط aminf14
وزین تر شدن جملات

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نماییدورود به سیستم