امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

یکی از نکات بسیار جالب در باره موشک قادر این است که در یکی از آزمایش های این موشک با سرجنگی که تنها یک ششم سرجنگی واقعی بود قادر موفق به هدف قرار دادن یک هدف واقعی با طول 63 متر شد که در اثر اصابت این موشک کشتی مذکور غرق شد. بنابراین پیداست با سرجنگی با قدرت 6 برابر، قادر قادر به غرق کردن کشتی های بسیار بزرگتر دشمن است.

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، 31 شهریور ماه امسال در روز صنعت دفاعی از سه دستاورد مهم در زمینه دریایی با حضور رئیس جمهور و وزیر دفاع در دانشگاه مالک اشتر رونمایی شد؛ اژدر فجر، موتور 850 اسب بخاری بنیان1 و موشک ضد کشتی قادر.
کمی پس از معرفی این موشک و اعلام برخی مشخصات آن از جمله برد 200 کیلومتری آن، دشمن که از اهمیت موشک کروزی با این ابعاد و در عین حال برد زیاد اطلاه داشت از طریق بازوهای رسانه ای خود جنگ روانی جدیدی را در این زمینه آغاز کرد که یکی از اهداف آن زیر سؤال بردن موجودیت پروژه ساخت موشک قادر بود. آنها اعلام کردند که ایران این موشک را نساخته و تنها یک فروند آن را از خارج خریداری کرده است. از اینرو چند روز قبل در مراسمی با حضور فرماندهان نیروی دریایی ارتش و سپاه تعداد حداقل 20 فروند از موشک های تولید شده قادر به این نیروها تحویل داده شد.

thumb_98187_764.jpg
رونمایی از موشک قادر در روز صنعت دفاعی

این حرکت پاسخی به اظهارات رسانه های غربی مبنی بر بومی نبودن موشک قادر و اساساً عدم وجود آن در کشور بود. واقعیت این است که هنوز برخی قدرت های غربی باور ندارند که ایران در زمینه صنعت دفاعی به توانمندی طراحی و تولید انبوه دست یافته است و از اینرو پس از معرفی تجهیزات ایرانی اقدام به این گونه سخن پراکنی ها می کنند. اما در مورد موشک قادر با توجه به کارایی عملیاتی بالای این موشک و نقش آن در افزایش بازدارندگی دریایی و تهدید ناوگان دشمن از برد زیاد توسط شناورهای چند ده متری و یا بالگرد و سکوهای خوداتکای ساحلی بسیار رنج آور و ناراحت کننده است از اینرو به اقدامی اینچنینی دست زدند بدون اینکه به یاد بیاروند نمونه قبلی این موشک با نام نور در دها شناور و پرتابگر ساحلی و همچنین بالگردها و هواپیماهای رزمی کشور عملیاتی است.

thumb_98201_437.jpg
بارگذاری قادر در پرتابگر

به گزارش مشرق، در تصاویر منتشر شده از تحویل قادر به سپاه و ارتش تعداد زیادی از این موشک ها که برای بارگیری در پرتابگرها آماده بودند به نمایش درآمده و ضمناً تصاویر جدیدی نیز از پرتاب آن منتشر شد. در این تصاویر موشک قادر از منطقه ای در عمق خاک به سمت هدف شلیک شده که نشاندهنده اطمینان به برد بالای این موشک و همچنین سامانه های هدف گیری آن است. البته وزیر محترم دفاع در سخنان خود در این مراسم برد موشک قادر را بیش از 200 کیلومتر اعلام نمود که معنای متفاوتی را برای دوربرد بودن این موشک تبیین می کند. همچنین عنوان شد این موشک هم از پرتابگرهای ساحلی، هم شناورها و هم از وسائل پروازی قابل پرتاب است که در صورت پرتاب از هواپیما برد این موشک به میزان زیادی افزایش می یابد.
یکی از نکات قابل توجه عدم افزایش قابل توجه ابعاد این موشک نسبت به نمونه قبلی است. خصوصاً به نظر می رسد این موشک از نظر قطر تفاوتی با نمونه قبلی نداشته و تنها از نظر طول بلندتر از موشک نور است در نتیجه می توان با کمترین تغییرات موشک قادر را از پرتابگرهای موجود به کار گرفت. در ظاهر نیز پرتابگرهای جعبه ای قادر تنها دارای یک برجستگی در جلوی هر جعبه هستند که برای پوشش دادن به طول بیشتر قادر نسبت به نور است. بعلاوه مشابهت سامانه هایی که ارتقاء آنها لازم نبوده است کار تولید انبوه این موشک را چه از نظر هزینه و چه از نظر کاهش فرایند طراحی ساده می کند. مثلاً بالها و موتور کمکی اولیه نیز به نظر یکسان می آیند که اقدامی حرفه ای در توسعه محصول جدید در هر زمینه ای به شمار می رود.
thumb_98188_327.jpg
از پیشرقت های این نمونه از موشک های کروز کشور می توان به سامانه خلبان خودکار دیجیتال، سامانه ناوبری با دقت بالا، امکان برنامه ریزی موشک قبل از شلیک، امکان هدفگیری اهداف با سطح مقطع راداری پایین، رادار پیشرفته با قابلیت مقابله با جنگ الکترونیک، آماده سازی و واکنش سریع موشک برای حمله به هدف و توانایی ضربه زدن به اهداف ساحلی علاوه بر هدفهای شناور اشاره نمود.
thumb_98192_374.jpg
دقت بسیار بالای قادر در اصابت به هدف
thumb_98186_135.jpg

یکی از نکات بسیار جالب در باره موشک قادر این است که در یکی از آزمایش های این موشک با سرجنگی که تنها یک ششم سرجنگی واقعی بود قادر موفق به هدف قرار دادن یک هدف واقعی با طول 63 متر شد که در اثر اصابت این موشک کشتی مذکور غرق شد. بنابراین پیداست با سرجنگی با قدرت 6 برابر قادر قادر به غرق کردن کشتی های بسیار بزرگتر دشمن است.
موشک قادر با توجه به برد زیاد خود هم امکان شلیک از عمق خاک خودی را به پرتابگرهای زمینی داده و هم شناورهای بکارگیرنده خود را در محدوده ای امن از ناوهای دشمن نگه می دارد و در سوی مقابل محدوده امن برای حرکت ناوهای دشمن کمتر از قبل شده و با این برد دورایستایی آسیب پذیری آنها بیشتر از قبل می شود.
thumb_98193_610.jpg
قادر در حال شلیک از پرتابگر زمینی

استفاده از رادار پیشرفته در قادر باعث افزایش احتمال اصابت به هدف و کاهش نیاز آن به سامانه های دریایی و هوایی برای هدفگیری می نماید. این قابلیت در کنار استفاده از پرتابگرهای خوداتکا که به یکدیگر شبکه نیز می شوند باعث افزایش توان ضربه زدن به دشمن به طور مؤثر می گردد.

طبق اعلام فرمانده نیروی دریایی سپاه این موشک بر روی بالگردهای این نیرو که از نوع میل-17/171 هستند نصب می شود و به این ترتیب می توان ضمن افزایش سرعت واکنش این سامانه را به کار گرفت بدین ترتیب که موشک را با سرعتی بیشتر از ناوچه ها، ده ها کیلومتر در دریا جلو برده و سپس به سمت دشمن شلیک کرد.

با ورود قادر به چرخه عملیاتی، خانواده موشک های کروز ضد کشتی ایرانی کاملتر شده است و نشانه حرکت به سمت بلوغ در طراحی و تولید این نوع از موشک ها است. توانمندی که هیچ یک از کشورهای اطراف از آن برخورار نبوده و مجبور به استفاده از موشک های ساخته شده توسط کشورهای دیگر هستند.
http://www.mashreghnews.ir/fa/news/69681/قادر-جدیدترین-موشک-ضد-کشتی-ایرانعکس

 • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
وحشت روزنامه نیویورک تایمز از خط تولید موشک قادر
نیویورک تایمز در مقاله ای به قلم ریک گادستون با اشاره به تولید موشک « قادر»به بازتاب سخنان فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران پرداخت و نوشت: ایران قصد دارد کشتی های جنگی خود را تا نزدیکی سواحل اقیانوس اطلس در ایالات متحده ببرد تا با گشت زنی ناوگان پنجم امریکا در خلیج فارس مقابله به مثل کند. " این روزنامه این چنین می نویسد: ایران موشک جدید خود را به تولید انبوه رساند و ایده ی خط تلفن مستقیم با امریکا را رد کرد. این موشک که به منظور انهدام کشتی های جنگی و اهداف ساحلی طراحی شده است در حدود 125 مایل برد دارد.
به گزارش بی باک به نقل از 598، عباس پژوهش/ نیویورک تایمز در مقاله ای به قلم ریک گادستون با اشاره به تولید موشک « قادر»به بازتاب سخنان فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران پرداخت و نوشت: ایران قصد دارد کشتی های جنگی خود را تا نزدیکی سواحل اقیانوس اطلس در ایالات متحده ببرد تا با گشت زنی ناوگان پنجم امریکا در خلیج فارس مقابله به مثل کند. "

این روزنامه با اشاره به موضع مقتدرانه نیروی دریایی کشورمان به نقل از دریاسالار حبیب الله سیاری نوشت: « ما نیز همانند قدرتهای استکباری که در نزدیکی مرزهای آبی کشورمان حضور دارند، حضوری قوی در نزدیکی مرزهای دریایی امریکا خواهیم داشت».

این روزنامه این چنین می نویسد: "ایران موشک جدید خود را به تولید انبوه رساند و ایده ی "خط تلفن مستقیم" با امریکا را رد کرد.

خبر اخیر ایران در روز چهارشنبه مبنی بر تولید انبوه موشک جدید کروز، آخرین اعلامیه ی ایران از سری اعلامیه های خصمانه ی این کشور در مواجهه با انزوای فزاینده ش توسط گروهی از کشورها به رهبری غرب بود که نگران برنامه ی هسته ای ایران و دشمنی قسم خورده اش با اسرائیل هستند."

به گزارش رسانه های وابسته به دولت، سرتیپ سرلشکر احمد وحیدی وزیر دفاع ایران اعلام کرد موشک جدید که نخستین بار در ماه گذشته رونمایی شد و "قادر" نامگذاری گردید – که در زبان فارسی به معنی "توانا" است- هر چه سریع تر به تولید انبوه می رسد.

رسانه ها افزودند: "این موشک که به منظور انهدام کشتی های جنگی و اهداف ساحلی طراحی شده است در حدود 125 مایل برد دارد."

این اعلان مقارن بود با تیتر اصلی تعدادی از روزنامه های ایران که از قول فرمانده نیروی دریایی ایران، دریاسالار حبیب الله سیاری، نوشته بودند او قصد دارد کشتی های جنگی ایران را تا نزدیکی سواحل اقیانوس اطلس در ایالات متحده ببرد تا با گشت زنی ناوگان پنجم امریکا در خلیج فارس مقابله به مثل کند. این گشتی ها سرمنشاء یک آزار دایمی برای ایران محسوب می شوند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از فرمانده نیروی دریایی ایران نوشت: "ما نیز همانند قدرت های استکباری که در نزدیکی مرزهای آبی کشورمان حضور دارند، حضوری قوی در نزدیکی مرزهای دریایی امریکا خواهیم داشت."

دریاسالار سیاری هیچ اشاره ای به زمان استقرار کشتی هایی که برای اعزام در نظر گرفته، و تعداد آنها نکرد. همچنین هیچ توضیحی درباره ی محل سوخت گیری کشتی ها و تجدید تدارکاتشان در طول هزاران مایل مسافتی که طی می کنند تا به مکانی دور از وطن و محیطی ناآشنا برسند نداد.

مقامات دولت امریکا گفته های دریاسالار را کم ارزش قلمداد کردند. جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، در واشنگتن به خبرنگاران گفت :" با توجه به اینکه این اظهارات به هیچ عنوان منعکس کننده ی قابلیت های دریایی ایران نیستند، ایالات متحده آنها را جدی نمی گیرد."

همچنین، ژنرال وحیدی به عنوان نواختن سیلی دیگری بر صورت ایالات متحده هرگونه ایده درباره ی ایجاد یک خط تلفن مستقیم بین تهران و واشنگتن را رد کرد. این ایده چند هفته پیش توسط دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا که در آستانه ی خروج از این ستاد است، به عنوان راهی برای اجتناب از رویارویی تصادفی در خلیج فارس عنوان شد. مکانی که گاهی اوقات کشتی ها و هواپیماهای ایرانی و امریکایی در آنجا مقابل دیدگان یکدیگر اقدام به عملیات می کنند.

دریاسالار مولن خاطرنشان کرد در تیره ترین روزهای جنگ سرد، امریکا و شوروی چنین رابطه ای داشتند. وی از عدم وجود یک خط مستقیم ارتباطی بین ایران و امریکا ابراز نگرانی نمود.

به نقل از خبرگزاری فارس، ژنرال وحیدی اظهار داشت: "هیچ نیازی به وجود چنین ارتباطی در منطقه نیست. آنها [امریکایی ها] به دنبال ایجاد یک خط ارتباطی هستند تا هرگونه تنش بالقوه را حل و فصل کنند، درصورتی که ما معتقدیم اگر آنان منطقه را ترک کنند هیچ تنشی باقی نخواهد ماند."

این بیانات همچنین می تواند ضربه ای غیرمستقیم به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران باشد که هفته ی پیش در انتهای سفرش به سازمان ملل در یک کنفراس خبری در جواب پرسشی درخصوص رابطه با امریکا پیشنهاد چنین خط ارتباطی را داده بود. موقعیت آقای احمدی نژاد در بین مقامات ایران ، به دلیل درگیری با مجلس و رهبر ایران -آیت الله علی خامنه ای- زیر سئوال رفته است.

اظهارنظرهای نظامی اخیر ایران متاثر از بدبینی های ادامه دار کشورهای خارجی درخصوص ادعاهای ایران مبنی بر توسعه ی صلح آمیز انرژی هسته ای است.

حتی ترکیه که روابط صمیمانه ای با ایران دارد، اخیرا پذیرفته است که یکی از میزبانان بخشی از سیستم رهگیر موشکی طراحی شده ی ایالات متحده باشد. این کشور ابراز نگرانی کرده است که ایران ممکن است در حال ساخت یک سلاح هسته ای باشد که می تواند توسط موشک های دوربرد حمل شود.

مقامات امریکایی هفته ی گذشته تایید کردند دولت اوباما به طور پنهانی اسرائیل را به بمب هایی مجهز کرده که توانایی انهدام اهداف مدفون در زمین -از جمله سایت های[هسته ای] ایران که احیاناً دربردارنده ی برنامه ی ساخت سلاح هسته ای است- را دارند. اسرائیل، ایران را به عنوان خطرناک ترین دشمن خود قلمداد می کند و برای تامین این گونه بمب های "ضدپناهگاه " به امریکا فشار می آورد."

[url=http://www.bibaknews.com/fa/news/30719]منبع[/url]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]ژنرال وحیدی اظهار داشت: "هیچ نیازی به وجود چنین ارتباطی در منطقه نیست. آنها [امریکایی ها] به دنبال ایجاد یک خط ارتباطی هستند تا هرگونه تنش بالقوه را حل و فصل کنند،[/quote]
آفرین به سردار وحیدی

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]این بیانات همچنین می تواند ضربه ای غیرمستقیم به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران باشد که هفته ی پیش در انتهای سفرش به سازمان ملل در یک کنفراس خبری در جواب پرسشی درخصوص رابطه با امریکا پیشنهاد چنین خط ارتباطی را داده بود. موقعیت آقای احمدی نژاد در بین مقامات ایران ، به دلیل درگیری با مجلس و رهبر ایران -آیت الله سید علی خامنه ای- زیر سئوال رفته است.[/quote]
یکی از دوستان صحت این حرف رو تایید کنه icon_wink

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]این بیانات همچنین می تواند ضربه ای غیرمستقیم به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران باشد که هفته ی پیش در انتهای سفرش به سازمان ملل در یک کنفراس خبری در جواب پرسشی درخصوص رابطه با امریکا پیشنهاد چنین خط ارتباطی را داده بود. موقعیت آقای احمدی نژاد در بین مقامات ایران ، به دلیل درگیری با مجلس و رهبر ایران -آیت الله سید علی خامنه ای- زیر سئوال رفته است.[/quote]
یکی از دوستان صحت این حرف رو تایید کنه :thinking:[/quote]

mjb جان منظور شما از تعيين صحت حرف كدام جمله بالاست؟
خودتون در اين مورد بايد تحقيق كنيد . برداشت شخصي من :
ابتدا آمريكائيها بودند كه براي كنترل تنش هاي بين نيروي دريايي اين كشور و قايق هاي سپاه پيشنهاد برقراري يك خط تلفن قرمز را داده بودند . بعضي ها توي ميليتاري تاپيك زدن پيشنهاد خط داغ[b] به [/b]آمريكا . اخبارش كش و قوس داشت تا اينجا icon_wink
http://khabarfarsi.com/ext/1169078[i]
به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر محمود احمدي‌نژاد در اين نشست از برقراري خط داغ ميان ايران و آمريکا براي کنترل برخوردهاي احتمالي در خليج فارس استقبال کرد و در عين حال، راه حل بهتر را خروج نيروهاي فرامنطقه‌اي از خليج فارس و سپردن امنيت جريان انرژي در اين خليج به کشورهاي منطقه دانست. [/i]
بعد اين كه آمريكائيها گفتن ما خط داغ بين رئيس جمهور ها يا وزراي دفاع نمي خواهيم و يك خط قرمز بين فرماندهان نيروي دريايي مي خواهيم ، جوابشون را گرفتن .

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اقایان به نظر شما اگر ناوگان ابران به منطقه اطلس بروند از کوبا یا ونزوئلا برای تامین نیازهای خود استفاده میکنند این در حالی است که فاصله ساحل ونزوئلا تا مرز امریکا بیش از 4000 کیلومتر است اگه کسی اطلاعاتی در این ضمینه داره زحمتشو بکشه ذستتون درد نکنه و این ناوگان قابلیت حمل موشکهای ا ز جمله قدر1 رو دارن یا نه اگه ما بتونیم یه چندتا بمب emp بر روی ناوها سوار کنیم به مولا عالی میشه نظراتونو بنویسید دمتون گرم icon_wink :thinking:

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نه بابا پیشنهاد از طرف آمریکا بود قبل از سفر ریاست جمهوری بود ؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اقایان به نظر شما اگر ناوگان ابران به منطقه اطلس بروند از کوبا یا ونزوئلا برای تامین نیازهای خود استفاده میکنند این در حالی است که فاصله ساحل ونزوئلا تا مرز امریکا بیش از 4000 کیلومتر است اگه کسی اطلاعاتی در این ضمینه داره زحمتشو بکشه ذستتون درد نکنه و این ناوگان قابلیت حمل موشکهای ا ز جمله قدر1 رو دارن یا نه اگه ما بتونیم یه چندتا بمب emp بر روی ناوها سوار کنیم به مولا عالی میشه نظراتونو بنویسید دمتون گرم [/quote]

اگه یه ناو هواپیما بر بسازیم همه مشکلات حل میشه.

و اینکه یکی در مورد این بمب emp یه توضیح مختصر بده.

آیا برای ساخت به تکنولوژی بمب اتم نیاز داره؟
آیا ساختش راحتتر از ساخت بمب اتم هست؟
احتمال اینکه ایران داشته باشه چقدره؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]اقایان به نظر شما اگر ناوگان ابران به منطقه اطلس بروند از کوبا یا ونزوئلا برای تامین نیازهای خود استفاده میکنند این در حالی است که فاصله ساحل ونزوئلا تا مرز امریکا بیش از 4000 کیلومتر است اگه کسی اطلاعاتی در این ضمینه داره زحمتشو بکشه ذستتون درد نکنه و این ناوگان قابلیت حمل موشکهای ا ز جمله قدر1 رو دارن یا نه اگه ما بتونیم یه چندتا بمب emp بر روی ناوها سوار کنیم به مولا عالی میشه نظراتونو بنویسید دمتون گرم [/quote]

اگه یه ناو هواپیما بر بسازیم همه مشکلات حل میشه.

و اینکه یکی در مورد این بمب emp یه توضیح مختصر بده.

آیا برای ساخت به تکنولوژی بمب اتم نیاز داره؟
آیا ساختش راحتتر از ساخت بمب اتم هست؟
احتمال اینکه ایران داشته باشه چقدره؟[/quote]اگه اشتباه نکنمک اسم دیگر بمب الکترو مغناطیسه که میتونه هواپیمای در حال حرکت رو رو خاموش کنه به طور کلی پدر یه کشور رو در میاره و فلجش میکنه حتی نیروگاهها رو از کار میندازه یادم رفت راحت ساخته میشه حتی ایران الان از اونها داره اگه اشتباه نکنم حالا اگه اشتباه اقایون قاطی نکنن به خودشون مسلط باشن icon_wink

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
رفتن ایران به سوی سواحل آمریکا هیچ نفعی برای ایران نداره ...... مگر اینکه تش بین دو کشور رو بیشتر .... آمریکایی ها رو غیرتی تر کرده .... و آمدن ناوگان امریکایی رو بهش مشروعیت می بخشه

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با چی میخوایم بریم اونجا؟؟

احتیاج به ناو های پشتیبانی اونم به چند عدد داریم که فعلا نداریم. بعدش هم هیچ اثری نداره هنوز واسه این کارها زوده.

برنامه هایی برای ساخت ناو های پشتیبانی وجود داره که امیدوارم زودتر عملی بشه.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]اقایان به نظر شما اگر ناوگان ابران به منطقه اطلس بروند از کوبا یا ونزوئلا برای تامین نیازهای خود استفاده میکنند این در حالی است که فاصله ساحل ونزوئلا تا مرز امریکا بیش از 4000 کیلومتر است اگه کسی اطلاعاتی در این ضمینه داره زحمتشو بکشه ذستتون درد نکنه و این ناوگان قابلیت حمل موشکهای ا ز جمله قدر1 رو دارن یا نه اگه ما بتونیم یه چندتا بمب emp بر روی ناوها سوار کنیم به مولا عالی میشه نظراتونو بنویسید دمتون گرم [/quote]

اگه یه ناو هواپیما بر بسازیم همه مشکلات حل میشه.

و اینکه یکی در مورد این بمب emp یه توضیح مختصر بده.

آیا برای ساخت به تکنولوژی بمب اتم نیاز داره؟
آیا ساختش راحتتر از ساخت بمب اتم هست؟
احتمال اینکه ایران داشته باشه چقدره؟[/quote]

درباره بمب emp در همین سایت موجود است :

http://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=182&postdays=0&postorder=asc&start=0
htt p://www.military.ir/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3842

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به گزارش [url="http://www.yjc.ir/fa/list/3/28"]خبرنگار [color=#FF0000]دفاعی - امنیتی[/color] باشگاه خبرنگاران[/url]، موشک قادر با برد بلند 200 کیلومتر، کلاهکي 200 کيلومتري و قابلیت آماده‌سازی و واکنش سریع می‌تواند اهداف دریایی از جمله ناوچه‌ها و ناوهای جنگی و اهداف ساحلی دشمن را منهدم می‌کند.

پس از رونمایی از این موشک، برخی از رسانه‌های غربی مدعی شدند قادر یک موشک خارجی است که ایران تنها یک فروند از آن را در اختیار دارد و با اعلام اخبار دروغ قصد داشتند این موفقیت بزرگ را تحت‌الشعاع قرار دهند.

امروز متخصصان زبده و کارآمد کشورمان با تولید و تحویل انبوه موشک قادر، علاوه بر نشان دادن توانمندی‌های بالای خود در تامین نیازمندی‌های موشکی نیروهای مسلح جمهوري اسلامي ايران، یک‌بار دیگر غرض‌ورزی و دروغ بودن ادعای رسانه‌های غربی را اثبات کردند.

موشك‌های كروز قادر، ضد ناوچه و ضد ناو بوده و می‌توانند ناوهای سنگین را غرق كنند.
از مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول می‌توان به قدرت تخریب بالای اهداف ثابت و متحرک دریایی، قابليت مانور پروازی، سیستم هدایت و کنترل خودکار، شلیک از روی شناورهای کلاس‌های گوناگون و همچنین سایت‌های ثابت ساحلی، قابلیت آماده‌سازی و واکنش سریع آن اشاره کرد.
پرواز در ارتفاع پایین، قابلیت تخریب بالا، وزن کم و دقت عمل در انهدام اهداف مورد نظر از ديگر ویژگی‌های موشک قادر هستند.

موشک قادر قابلیت شلیک از ساحل و از روی شناور با کلاس‌های گوناگون را دارد و با تجهیز نیروی دریایی به این موشک پیشرفته توان عملیاتی این نیرو به نحو قابل توجهی افزایش يافته است.

[b]هرچه پيش[/b][b]‌تر مي‌رويم، اهميت نيروي دريايي براي نظام جمهوري اسلامي، آشكارتر مي‌شود.
(فرماندهي معظم كل قوا)[/b]

نیروی دریایی از دیرباز به‌عنوان یکی از عوامل مهم نظامی و اقتصادی، مورد نظر بوده است؛ به‌ویژه در سده‌های اخیر که ابرقدرت‌ها براي حفظ سلطه خود بر جهان، سعی کرده‌اند تا با ایجاد یک نیروی دریایی قوی، امور نظامی و اقتصادی جهان را تحت سیطره خود قرار دهند.

گام‌برداری در مسیر راهبرد ملی به‌منظور دستیابی به اهداف کلان جمهوری اسلامی مستلزم برخورداری از امنیت در حوزه‌های مختلف به ويژه دريا است، زيرا در کشوری دریایی مانند ایران که منافع، اقتصاد و امنیتش با دریاها پیوند خورده، برخورداری از راهبرد دریایی متناسب، حیاتی و الزام‌آور است.

علاوه بر نشان دادن توانمندي و اقتدار نيروهاي مسلح کشورمان در رسيدن به انواع دستاوردهاي نظامي با وجود انواع تحريم‌ها، ساخت تجهيزات دريايي به‌ويژه "قادر" از اهميت ديگري نيز برخوردار است که مروري بر تاکيدات مقام معظم رهبري(مدظله‌العالي) بر اهميت دريا و حفظ لزوم امنيت دريايي آن را مشهود مي‌کند.
 • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
موفقیت خوبیه ولی کاش یکم بیشتر به فکر نیروی هوایی بودن :-(
 • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

 • مطالب مشابه

  • توسط TAHA-SH
   به گزارش جهان به نقل از تسنیم، سردار محمد حجاری معاون آماد و پشتیبانی ستاد‌ کل نیروهای مسلح در همایش سلاح‌های هواپایه که صبح امروز در دانشگاه امام حسین(ع) برگزار شده، طی سخنانی گفت: پروژه موشک برد بلند و هوا به هوای "مقصود" در آینده نزدیک به بهره برداری می‌رسد.

   وی همچنین به مواضع اخیر رئیس جمهور آمریکا اشاره کرد و افزود: فاصله لبخند و اخم دشمن خیلی کوتاه است و فکر نکنیم با یک لبخند همه چیز حل می‌شود چرا که این لبخند خیلی سریع به اخم تبدیل می‌شود همانطور که دیدیم که لحن رئیس جمهور آمریکا طی دو روز متفاوت شد.

   معاون ستاد‌ کل نیروهای مسلح همچنین تاکید کرد: در سال ۹۲، ۶۰درصد تحقیقات ما به حوزه هواپایه و سلاح های هواپایه اختصاص یافته است.

   سردار حجازی تأکید کرد: ۱۷ پروژه عمده و سطح یک در هوافضا در دست تولید داریم که در واقع سامانه هستند و ۱۱ پروژه سطح یک در صنایع هوایی نیز در دست تولید داریم.
   http://www.jahannews.com/vdcdx90s9yt0fj6.2a2y.html   منتظر گمانه زنی دوستان راجع به این موشک هستم
   دقت کنید که این موشک بعنوان برد بلند معرفی شده است یعنی چقدر؟؟؟؟
  • توسط IRIAF
   بسم الله الرحمن الرحیم
    
   شاید خیلی از ماها تا امروز اسمی از این شخص نشنیده باشیم...شاید ماها تا زندگی خصوصی شخصی مثل کریس کایل رو میدونیم ولی از قهرمان ملی خودمون که تو سخت ترین شرایط جزو بهترین تک نیرندازان تاریخ(یا به عبارتی شارپ شوتر) بوده هبچ اطلاعی نداریم و این باعث تاسفه...
    
   در ابن تاپبک سعی کردم با ذکر نام منابع با اسنفاده از جمع اوری اطلاعات از منابع دیگه این قهرمان ملی رو معرفی کنم.شهید سربلند عبد الرسول زرین
    
    

    
   عبدالرسول زرین متولد سال ۱۳۲۰، کهگیلویه و بویر احمد اعزامی از اصفهان لشکر امام حسین تک تیرانداز ایرانی در جنگ ایران و عراق بود. وی دارای بیش از ۷۰۰ شلیک موفق از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۲ در کردستان تا عملیات خیبر می‌باشد. اهداف وی نظامیان ارتش عراق و گروه موسوم بهمجاهدین خلق بودند. او در نهایت در سال ۱۳۶۲ در عملیات خیبر با تیر مستقیم سربازان عراقی در حالی که قبلا در اثر انفجار خمپاره زخمی شده بود شهید شد. وی از اسلحه دراگونوف SVD دوربین دارد استفاده می‌کرد.
    
    
   جنگ که شروع شد، طاقت نياورد رفت به مرکز اعزام نيرو،(قبل از جنگ نیز در مسایل کردستان همراه سپاه بود) گفت: «براي اعزام آمده‌ام» مسئول ثبت‌نام سرش را آورد بالا گفت: «هفت تا بچه داري، نمي‌نويسم اصرارنکن.» 
   عبدالرسول سرش را برد جلو و گفت: مي‌نويسي خوب هم مي‌نويسي. مسئول اعزام نمي‌خواست جوابش را بدهد که عبدالرسول مهلت نداد و دوباره گفت: حواله‌ات مي‌کنم به پيامبر (ص) مي‌نويسي يا نه؟
   خودکار توي دست مسئول چرخيد. پاسخي نداشت به ناچار نوشت: عبدالرسول زرين اعزام به منطقه. 
   و حالا برق شادي در نگاه عبدالرسول مي‌درخشيد.
    
   تصوير ذيل مربوط به منطقه بستان مي‌باشد. وقتي كه تك‌تيرانداز ايراني تصميم گرفت تا يك مانع را هدف قرار دهد و به صورت همزمان يك گلوله به لاله گوش او برخورد كرد. 
   موضوع از اين قرار بود كه اين شهيد و يك تك تيرانداز خبره عراقي به صورت همزمان همديگر را هدف قرار مي‌دهند و گلوله اين شهيد مغز تك‌تيرانداز عراقي هدف قرار مي‌دهد.
    
    

    
   زرین بسیار ساده و صمیمی بود تواضع وفروتنی عجیبی تمام وجودش را فرا گرفته بود ، حتی ذره ای تکبر از او دیده نشد ، با نگاه به قامت خاکی وظاهر بسیار ساده اش هیچکس نمی توانست باور کند که او همان تک تیر انداز بزرگ است .
   شهید خرازی می فرماید: قبل از شروع جنگ تحمیلی در کردستان ودر گروه ضربت خیلی خوب خود را نشان داد. دیوانه دره و آوردگاه گاران شاهد دلاوری های اوست . گروه ضربت به فرماندهی حسین خرازی به هر وحشت کده ای سرک می کشید ، وبارها با هنر این پلنگ کوهستان یعنی زرین از مهلکه ها گریخته و نشانه گیری های دقیق او ، بیشترین آسیب ها را به دشمن زده است . 
   تک تیر انداز سرشناس نبرد ، بارها آتش بار دشمن را در ارتفاعات صعب العبور ، فقط با یکبار فشار دادن ماشه تفنگ (( اس وی دی و اف پی کا)) خاموش کرده است .
    
   با شروع جنگ تحمیلی به جبهه های جنوب آمده وتا سال 63 به طور مداوم در اکثر عملیاتهای جنوب و غرب حضور فعال داشته است . 
   مسئولیتهای مختلفی از جمله فرماندهی گردان ومحور را بر عهده داشته و گروههای مختلفی را آموزش داده وبه عنوان تک تیر انداز ، بین گردان ها فرستاده است .
    
   این ادعای بزرگی است ولی اتفاق افتاده ، شوخی نیست ، این مطلب به تائید حاج حسین خرازی رسیده است و قول اوست که به وسیله سلاح اس وی دی چند هزار دشمن بعثی را(به طور رسمی 700 شلیک موفق) به هلاکت رسانیده و چندین فرمانده عراقی را از میان برداشته است.
   چند تپه را به تنهائی تصرف نمود، تپه هایی که زرین تصرف کرده به نام خودش نام گذاری کرده اند .
   شهید خرازی در مورد دلاوری های این شهید فرموده است : انگار که ایشان جنگی به دنیا آمده بود و در جای دیگر ایشان را گردان تک نفره زرین خطاب کرده بودند بدین لحاظ که او به اندازه یک گردان موثر بود
   شهيد زرين پس از ان كه به تنهايي يك تپه را كه يك گردان از پس آزاد‌سازي آن برنيامده بود، تصرف كرد از جانب حاج حسين خرازي به “گردان يك‌نفره ” معروف شد.
    

    
   تعدادی از خاطرات مربوط به شهید
    
   شجاعت و توانایی تک تیرانداز شهید عبدالرسول زرین 
   عبدالرسول يک نفر را فرستاد براي نگهباني. صبح اما سر بريده‌اش را آوردند توي سنگر؛ شب بعد خودش رفت. يک سنگر ديگر همان نزديکي درست کرد و کامل استتارش کرد. توي سنگر قبلي هم شبيه يک نگهبان درست کرد و منتظر ايستاد. چيزي شبيه بوته به سنگر نزديک شد و پريد توي آن. 
   عبدالرسول هم پشت سرش رفت تو سنگر و سرنيزه را فرو کرد توي گردنش. صبح که آفتاب طلوع کرد با بقيه نيروها سراغش آمد. مرد هيکل بزرگي داشت بچه‌ها باورشان نمي‌شد که عبدالرسول از پس او برآمده باشد. به سختي سر نيزه را از گردن آن کومله بيرون آوردند. اما عبدالرسول بود و مهارت جنگي بي‌حد و حصرش... 
    
   کوه احد 
    
   بچه‌ها تپه را از دشمن گرفته بودند و حالا حفظ کردنش مهم بود. عبدالرسول بدون اينکه به کسي چيزي بگويد همان جا پايين تپه نشست. براي خودش يک سنگر درست کرد و منتظر ماند. احتمال مي‌داد عراقي‌ها رزمندگان را دور بزنند و بخواهند از پشت حمله کنند. 
   دقايقي گذشت صف طولاني عراقي‌ها را ديد که از توي رودخانه جلو مي‌آيند. اسلحه‌اش را آماده کرد. هفتاد نفر را به زمين انداخت. آب رودخانه از رنگ خون تغيير کرده بود. عبدالرسول کسي نبود که بگذارد بار ديگر خاطره شکست احد از کفار تازه گردد.
    
   تک تيرانداز
    
   عبدالرسول توي پادگان دشمن نفوذ کرد و همان جا يک کمين درست کرد. چشمش افتاد به فردي که با محافظان زيادي براي سخنراني آمده بودند. اسلحه‌اش را آماده کرد. چشمش را هدف گرفت و شليک کرد همه افراد دشمن به هم ريختند. نمي‌دانستند چه کسي شليک کرده، همه به هم مظنون بودند و فرمانده يکي يکي نيروهاي خودش را جلو مي‌برد و اعدام مي‌کرد به گمان اينکه آن‌ها منافق هستند. 
   عبدالرسول هميشه اين طور عمل مي‌کرد آرام و بي سر و صدا. يادم هست يک‌بار يکي از تک تيراندازهاي دشمن بچه‌ها را با تير مستقيم مي‌زد. عبدالرسول به نيروي همراهش گفت: «تو کلاه آهني را سر يک چوب بگير و از آن تپه بالا ببر.» 
   خودش هم با دوربين ايستاد يک جاي ديگر و مراقب اوضاع بود. کلاه آهني که با شليک گلوله پريد هوا. جاي تک تيرانداز عراقي را شناسايي کرد و با يک گلوله او را به هلاکت رساند.
    
   سرانجام روح این مجاهد با صفا و سر باز مخلص لشگر امام حسین(ع) بعد از بارها مجروحیت و به یادگار گذاشتن 7 فرزند و ده ها نکته عبرت انگیز با عشق به حسین بن علی (ع) در عملیات خیبر به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.
    

    
    
   برای شادی روحش و روح همه شهدای جنگ 8 ساله و جنگ این روزهای محور مقاومت صلواتی بفرستید
   روحش شاد و یادش گرامی.باعث تاسفه که ما همچین قهرمانی داریم و هیچ فیلم یا مستندی ازش نیست...دوستان به دلیل وقت کم از منابع مختلف اطلاعات و جمع اوری کردم ممنون میشم از بهتر شدن این تاپیک کمکم کنید
    
   با تشکر از black angel عزیز
    
   http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%B1%D8%B3%D9%88%D9%84_%D8%B2%D8%B1%DB%8C%D9%86
    
   http://taktirandazshhid.blogfa.com/tag/%D8%AE%D8%A7%D8%B7%D8%B1%D9%87-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87-2-%D8%A7%D8%B2%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF-%D8%B9%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%B1%D8%B3%D9%88%D9%84-%D8%B2%D8%B1%DB%8C%D9%86
    
   http://cm30.ir/post/407/%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF-%D8%B9%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%B1%D8%B3%D9%88%D9%84-%D8%B2%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D9%86%D8%A7%DB%8C%D9%BE%D8%B1-%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%85%D9%84%D9%82%D8%A8-%D8%A8%D9%87-%D8%B5%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D8%AE%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86-%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D9%81%D8%B1%D9%87--/
    
   http://sahebnews.ir/127489/%D8%B9%D9%83%D8%B3-%D9%82%D8%A8%D8%B1-%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%BA%D9%87-%D8%AA%D9%83-%D8%AA%D9%8A%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D9%8A-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B5%D9%81.htm
    
    
    
    
  • توسط justin42
   گوش بر ها, اشباح ترسناک جبهه های ایلام


   پيرمرد کارش بهياري و رسيدگي به دوا و درمان روستاهاي اطراف دهلران بود ؛ اما مردم ، عبد الرضا داور را « دکتر » صدا مي کردند . آن روز با همکارانش ، سيف الله بهرامي و دختر و نوه ي چهارساله اش، راه افتاده بودند براي بررسي وضعيت بهداشتي و درماني روستا ها . ساعت از نيم شب گذشته بود. مسافر ها که به انتهاي جاده فکر مي کردند و مردمي که منتظرشان بودند ، نا گهان با کمين وحشتناکي روبرو مي شوند .
   ماشين با رگبار و شليک پياپي ، سوراخ سوراخ مي شود و مي ايستد . همان اول کار ، يکي از اين گلوله ها هم خورده بود توي سر مادر و ... وآخرين حرفي که شنيده بود ، فرياد پسر چهار ساله اش بود که صدايش مي کرد .
   حالا عبد الرضا و همراهش اسير « گوش برها » شده اند. اسلحه ها بچه را نشانه مي رود که با اصرار پدر بزرگ (عبد الرضا ) کنار مي کشند . و بچه ي چهار ساله، همان جا محکوم مي شود که تا صبح بر روي جنازه مادر ناله و گريه کند . سرما ، وحشت از تاريکي و گلوله ، براي بچه دردناک تر از ديدن مادري نبود که تير پيشاني اش را سوراخ کرده بود و گوش هايش را هم گوش برها بريده بودند ...
   فردا صبح ، گشتي هاي سپاه، کودکي را مي بينند که توي سرماي شديد جاده ، روي جنازه ي مادرش از هوش رفته است .
   پسر بچه، بعد از 25 روز بيماري و تشنج شديد شهيد شد. پدر بزرگ، بهد از هشت سال اسارت به خانواده اش بازگشت ؛ اما شکنجه ها کار خودش را کرده بود. او هم رفت پيش دخترش ...
   گزارش اين حادثه ، در گزارش هاي صبح آن روز ، چنين ثبت شده است :
   به : فرماندهي سپاه ناحيه ايلام
   از : فرماندهي سپاه دهلران
   سلام عليکم ؛
   به استحضار مي رساند در شب يکشنبه ، مورخه 63/8/12 يک نيسان متعلق به بهداري دهلران ، همراه چهار نفر سرنشين که دو نفر مرد و يک زن و يک کودک چهار ساله هنگام عبور از طرف زرين آباد به دهلران در دو کيلومتري روستاي بيشه دراز در تنگه نجي مرده در کمين افراد گوش بر قرار مي گيرند ، دو نفر به اسارت در مي آيند و زن ، شهيد و بچه ، سالم به جاي مي ماند و خودروي مذکور منهدم مي گردد .
   حد فاصل مهران تا دهلران، يک محور مواصلاتي به طول يکصد کيلومتر است که غرب و جنوب را به هم وصل مي کند اين جاده ، تقريبا خط دوم جبهه بود. در مسير اين جاده ،بسياري از مردم جنگ زده و آواره شده ي دهلران ، در روستاي متروکه ، که در مسير اين جاده قرار داشت ، اسکان گرفته بودند . اين مردم ، عملا به عنوان نيروهاي پدافند کننده ، نقش مهمي داشتند. ضمن اين که جوانانشان در جبهه هاي مهران و دهلران مشغول دفاع بودند . اين خانواده ها نيرويي دلگرم کننده براي رزمندگان مستقر در خط به شمار مي آمدند.
   رژيم بعث عراق از اوايل جنگ ، به هر طريق قصد از بين بردن آرايش اين روستا ها را داشت ؛ گاهي با حملات زميني و گاهي با حملات هوايي . هر روز بمب و گلوله ي توپ بود که بر سر مردم اين روستا ها مي باريد. اما آنها مقاومت مي کردند و بعضي وقت ها منطقه را رها مي کردند ، ولي باز بر مي گشتند .
   اين بار بعثي ها نقشه ي جديدي کشيدند و آن ، به کار گيري تعدادي از عوامل ضد انقلاب بود . اين عوامل از کردهاي عراقي بودند و از نظر جسمي ، هيکلي و توانا بودند . دستگاه استخباراتي عراق ، آنها را سازمان داد و يک تشکيلات سياسي از آنها به نام « گروه فرسان » تشکيل داد ؛ گروهي چريکي که به صورت پارتيزاني عمل مي کردند و هدف آنها ، ضربه زدن به مردم روستا و رزمندگان اسلام بود .که در محور مواصلاتي مهران - دهلران رفت و آمد داشتند . روش کار آنها اين طور بود که جاده ها را سنگ چين مي کردند و با کمين در ورودي روستا ها ، چوپان ها و عشاير را در بيابان و صحرا دستگير مي کردند ؛ و اگر مي توانستند آنها را به صورت اسير ، تحويل عراقي ها مي دادند ؛ و يا اگر تاريکي شب و راه طولاني و... به آنها اجازه نمي داد ، بلافاصله به افراد تير خلاصي مي زدند و يک گوش آنها را مي بريدند و به عنوان سند و مدرک، تحويل عراقي ها مي دادند تا در قبال هر گوش يا هر اسير ، از عراقي ها پول بگيرند . فعاليت اين گروه از سال 1363 آغاز شد و تا پايان جنگ ادامه داشت . آنها عمليات هاي تروريستي زيادي عليه عشاير ، روستايي ها و رزمندگان انجام دادند و به دليل بريدن گوش شهدا ، معروف شده بودند به « گوش برها ».

   منبع:منبع: مجله ي امتداد شماره 10
   درود خدا بر شهداي عزيز ایلام غيور كه در حد فاصل مرز دهلران ومهران حماسه افريدند وگوش برهاي مزدور را نابود كردند.
  • توسط hosseingmn
   در دوازدهم تیرماه 1367 شمسی برابر با سوم ژوئیه 1988 میلادی، هواپیمای مسافری ایرباس ایران که از بندرعباس عازم دوبی بود، بر فراز آب های خلیج فارس و در نزدیکی جزیره "هنگام" مورد هجوم یگان های دریایی متجاوز آمریکایی مستقر در آب های خلیج فارس قرار گرفت و سقوط کرد. این هواپیما که با موشک ناو جنگی وینسنس مورد حمله عمدی نیروهای تجاوزگر و جنایت پیشه شیطان بزرگ قرار گرفت، حامل ۲90 مسافر و خدمه بود که تمامی آنها اعم از مرد و زن و کودک و نوجوان و کهنسال با وقوع این جنایت فجیع به شهادت رسیدند. در میان سرنشینان هواپیما، 66 کودک زیر 13 سال، 53 زن و 46 تن تبعه کشورهای خارجی نیز بودند که کشته شدند. ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران از سوی جنایتکاران آمریکایی، در حقیقت یکی دیگر از مراحل رویارویی استکبار جهانی با جمهوری اسلامی ایران برای تقویت متجاوزان عراقی در جبهه های جنگ و به زانو در آوردن مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران بود. پس از سقوط این هواپیما، مقامات آمریکایی برای توجیه این جنایت نابخشودنی، دلایل ضد و نقیضی عنوان کردند و کوشیدند این اقدام خصمانه را یک اشتباه قلمداد کنند. اما با توجه به مجهز بودن کشتی جنگی وینسنس به پیشرفته ترین سیستم های راداری و رایانه ای و هم چنین مشخص بودن نوع هواپیمای درحال پرواز، مسلم شد که احتمال اشتباه وجود نداشته و این اقدام، کاملاً خصمانه بوده است. با این حال مقام های آمریکایی پس از چندی، در توهینی آشکار به ملت ایران، مدال شجاعت بر گردن ناخدای این ناو انداختند و بدین سان حمایت رسمی خود را از این جنایت اعلام نمودند. به هر تقدیر، این جنایت نیز در کنار جنایات بی شمار دولت آمریکا، در پرونده سیاه استکبار جهانی ثبت شد و لکه ننگ دیگری بر تارک آن جنایت پیشگان نقش بست. شرح حادثه: یک سال پس از تجاوز رژیم عراق علیه ایران در سال 1360 حمله به کشتی های تجاری در خلیج فارس شروع شد و با اعلام مین گذاری سواحل بندر امام خمینی (ره) و حمله به دو کشتی تجاری در تاریخ 31 دی ماه 1360 امنیت خلیج فارس به وسیله عراق مختل شد و پس از آن که فرانسه هواپیماهای "سوپر اتاندارد" و موشک های "اگزوسه" را به عراق تحویل داد، ابعاد این حملات افزایش یافت. در برابر این حملات که عراق به صراحت مسئولیت آن را برعهده می گرفت، شورای امنیت عکس العمل مناسبی نشان نداد ولی در قبال انتساب به دور از واقعیت چند حمله به ایران و شکایت شورای همکاری خلیج فارس، شورای امنیت در 11 خرداد 1363 مطابق با اول ژوئن 1984 میلادی مبادرت به صدور قطعنامه 533 کرد و در آن خواستار توقف این حملات شد. از آغاز جنگ تا 10 ژوئیه 1984 میلادی، 113 کشتی در خلیج فارس مورد حمله موشکی قرار گرفت. جمهوری اسلامی ایران در ژانویه 1985 میلادی به دبیر کل وقت سازمان ملل اعلام کرد که از هر گونه اقدامی برای تامین آزادی و امنیت کشتیرانی در خلیج فارس حمایت و استقبال خواهد کرد، اما حملات به کشتی ها ادامه یافت. تا تیرماه 1366 حدود 5/8 میلیون تن کالا از محموله های کشتی ها در خلیج فارس به زیر آب رفت. 41 کشتی کاملا نابود شدند و به 34 تن محموله کالا آسیب وارد شد و بیش از 300 تن از ملوانان کشورهای گوناگون به قتل رسیدند و به همین تعداد نیز مجروج شدند. بدین ترتیب عراق در هدف خود مبنی بر بین المللی کردن جنگ خلیج فارس تا اندازه زیادی موفق شد و قدرت های غربی و در راس آنها آمریکا حضور گسترده و تهدیدآمیزی در خلیج فارس یافتند و سرانجام کشتی های نفت کش کویتی با پرچم آمریکا در خلیج فارس حرکت کردند و اسکورت نظامی نفتکش ها و کشتی های تجاری مورد نظر آمریکا در خلیج فارس آغاز شد. در 31 سپتامبر کشتی ایرانی مورد حمله نیروهای نظامی آمریکا قرار گرفت. همچنین حملات نظامی آمریکا به سکوهای نفتی ایران دخالت آشکار آن دولت در منطقه به نفع عراق و علیه جمهوری اسلامی ایران را به وضوح نشان داد. یکی از نتایج شوم تشنج آفرینی وسیع رژیم عراق و دامن زدن ایالات متحده به ناامنی درخلیج فارس حمله به هواپیما مسافربری جمهوری اسلامی ایران بود. در مورخه 1۲ تیر 1367 مطابق با 3 ژوئیه 1988 میلادی هواپیمای مسافربری که بر فراز آب های سرزمین ایران و در آب های حوالی جزیره "هنگام" حرکت می کرد به وسیله دو موشک از ناو آمریکایی وینسنس که خود به آب های سرزمینی ایران تجاوز کرده و در آن مستقر بود مورد اصابت قرار گرفت. همه مسافران و خدمه هواپیما با وضع اسفناکی به شهادت رسیدند. متعاقب این تجاوز آشکار، جمهوری اسلامی ایران در روز 14 تیر 1367 طی نامه ای به رئیس شورای امنیت خواستار تشکیل جلسه فوری شورا برای رسیدگی به موضوع شد. 25 تیر 1367 مطابق با 16 ژوئیه 1988 میلادی، شورا تشکیل جلسه داد. از سوی جمهوری اسلامی ایران دکتر ولایتی وزیر امور خارجه وقت ایران و از جانب آمریکا "جرج بوش" معاون وقت رئیس جمهوری در جلسه حضور داشتند. وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در فرازی از سخنان خود عنوان کرد: "حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس تنها منادی مرگ و بی قانونی و شرارت بوده و جز ناامنی چیزی به ارمغان نیاورده است. عمل جنایتکارانه آمریکا در حمله به هواپیمای کشوری به هیچ وجه در قالب دفاع مشروع قابل توجیه نیست." قطعنامه 616 شورای امنیت (1988) شورای امنیت پس ازاستماع سخنان دکتر ولایتی و جرج بوش درجلسه شماره 3831 خود در تاریخ 30 ژوئیه 1988 طرح قطعنامه ای پیشنهادی را تصویب کرد. متن قطعنامه به شرح زیر است: "شورای امنیت، با بررسی نامه مورخه 5 ژوئیه 1988 جانشین نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران خطاب به رئیس شورای امنیت و با استماع بیانات نماینده جمهوری اسلامی ایران، ( وزیر امور خارجه وقت علی اکبر ولایتی ) و سخنان نماینده ایالات متحده آمریکا (معاون رئیس جمهوری جرج بوش )، با ابراز تاسف عمیق از این که یک هواپیمای غیرنظامی "ایران ایر" در پرواز برنامه ریزی شده بین المللی 655، در پرواز بر فراز تنگه هرمز به وسیله موشک شلیک شده از ناو جنگی ایالات متحده آمریکا (وینسنس) منهدم گردیده است بر ضرورت تبیین حقایق سانحه توسط بازرسی بی طرفانه درمنطقه خلیج [فارس] تاکید داشته و اظهارات خود را به شرح زیر اعلام نمود: 1- تأسف عمیق خود را از ساقط ساختن هواپیمای غیرنظامی ایران به وسیله موشکی که از یک ناو جنگی آمریکا شلیک شده و تسلیت عمیق خود را به خاطر از دست رفتن غم انگیز جان انسان های بی گناه ابراز می دارد. 2- همدردی صمیمانه خود را به خانواده های قربانیان سانحه غم انگیز و دولت ها و کشورهای آنان اعلام می دارد. 3- از تصمیم سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری در پاسخ به درخواست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ایجاد گروه تحقیق برای بررسی تمام حقایق موجود همچنین از اعلام ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تصمیم شان برای همکاری با بررسی سازمان هواپیمایی کشوری استقبال می کند. 4- از تمامی اعضای کنوانسیون 1944 شیکاگو، درخواست می کند که در همه شرایط، مقررات و رویه های سلامت هوانوردی کشوری به ویژه ضمائم آن کنوانسیون به منظور جلوگیری از چنین پیش آمدهایی را دقیقاً مراعات نمایند. 5- لزوم اجرای فوری و کامل قطعنامه 598(1987)، شورا را به عنوان تنها مبنای حل جامع، عادلانه، شرافتمندانه و پایدار، منازعه میان ایران و عراق ابراز و پشتیبانی خود را از دبیر کل برای اجرای این قطعنامه اعلام و خود را ملتزم به همکاری با دبیر کل برای تسریع در اجرای طرح اجرایی او می نماید." جمهوری اسلامی ایران علاوه بر شورای امنیت و شورای ایکائو، شکایت خود را در دیوان بین المللی دادگستری لاهه نیز مطرح کرد. عنصر تخصصی سازمان ملل متحد یعنی ایکائو (سازمان هواپیمایی کشوری بین المللی) نیز از مسائل سیاسی به دور نمانده و به جای بررسی فنی و ارائه طریق به شورای امنیت به ابراز تاسف و تسلیت به بازماندگان سانحه پرداخت. رضا رحمانی www.iran-airforce.blogfa.com
  • توسط KOLAHSABZ
   قهرمان جنگ ملقب به «گرگ آسمان»


   سرتیپ خلبان علی اشرف بهرامی پناه در دوران جنگ ملقب به گرگ آسمان و از مجاهدان سال‌های دوران دفاع مقدس بود.


   او تنها شاگرد ممتاز ، تمام دوره های حرفه ای آکادمیک خلبانی ایالات متحده امریکا با نمره شگفت انگیز 100 Perfect بوده و تنها کسی است که از استاد سختگیر امریکا James Silicon نمره 100 گرفته است.   پس از رد کردن پیشنهاد ایالات متحده امریکا مبنی بر اقامت و دریافت امتیازات بسیار در آن کشور به ایران باز می گردد.
   او دارنده رکورد بیشترین ساعات انجام عملیات جنگی در زمان 8ساله ی جنگ بدون کوچکترین صدمه است. همچنین یکی از دارندگان با ارزشترین عنوان خلبانی و رزم خلبانی یعنی “TOP GUN" تاریخ نیروی هوایی ایران است.
   دارنده دومین رکورد ساعت‌های پرواز پیاپی بدون توقف عملیاتی در جنگ که پس از زدن این رکورد بسیار سخت و سنگین 40% شنوایی گوش راست خود را از دست داد.
   منبع:
   فاتحان _ پایگاه اطلاع رسانی دفاع مقدس

 • مرور توسط کاربر    0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.