Recommended Posts

ساندی تایمز فاش کرد : یک هفته نامه انگلیسی امروز فاش کرد که برخی از افراد این کشور همراه با نیروهای حزب کارگران کردستان ( پ.ک.ک ) با دولت ترکیه در حال جنگ هستند. به گزارش خبرگزاری مهر، هفته نامه "ساندی تایمز" در شماره این هفته خود با اعلام این مطلب نوشت : بنا به گفته شبه ‌نظامیان کارگران کردستان که در یکی از پایگاه های طبیعی در رشته کوه‌های "قندیل" مستقر هستند، چندین کشور اروپایی نیروهایی را در اختیار پ.‌‌ک.‌ک گذاشته ‌اند. این هفته‌ نامه نوشت : در میان سه هزار جنگجوی پ.ک.ک دست‌ کم سه انگلیسی حضور دارند و دیگر کشورهای اروپایی که در پ.‌ک.‌ک نیرو دارند شامل روسیه، آلمان و‌ یونان هستند. بنابر این گزارش، نیروهای پژاک و کشورهای عربی نیز در میان نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه که آمریکا و اروپا آن را یک گروه تروریستی اعلام کرده ‌اند، قرار دارند. ساندی تایمز افزود: با کم‌ رنگ ‌شدن تلاش‌های دیپلماتیک برای ممانعت از جنگ، شبه ‌نظامیان حزب کارگران کردستان خود را برای نبرد آماده کرده و آماده مقابله با لشکرهای مکانیزه ارتش ترکیه که در امتداد مرزهای این کشور با عراق سنگر گرفته ‌‌اند، هستند.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بهتر بود خبرهای کوتاه را در تاپیکهای خبری ارسال کنید تا فضای اسکرول اشغال نشود. :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=red]تغییر تاکتیکی یا تصمیم استراتژیک؟
چرخش فرمان ترکیه از اسرائیل به سمت ایران و سوریه[/color]

همزمان با اقدام ترکیه در حذف رژیم صهیونیستی از مانور هوایی مشترک در نزدیک مرزهای ایران، و در حالی که ترکیه پس از سال ها به تازگی قرار داد عادی سازی روابط با ارمنستان را امضا کرده است، اسرائیل در یک اقدام متقابل به دنبال ساخت یک بنای یادبود به مناسبت نود و پنجمین سالگرد قتل عام ارامنه آنهم در اسرائیل برآمده است.

به گزارش رجانیوز، روزنامه حریت چاپ ترکیه در گزارشی نوشت نمایندگان شهر پتاج تیکوا در مجلس اسرائیل ساخت یک بنای یادبود به مناسبت "95 مین سالگرد قتل عام ارامنه" را به تصویب رساندند.

این روزنامه یک ارمنی – اسرائیلی به نام آشوت مارتیروسیان که رئیس "اتحادیه آرارات" است را پشت پرده این تصمیم معرفی کرده است.

این در حالی است که در روزهای گذشته ترکیه و ارمنستان با امضای توافقنامه عادی سازی روابط به مناقشه چندین ساله میان این دو کشور که موضوع اصلی آن قتل عام ارامنه بوده است پایان دادند.

رسانه های ترکیه اینانتقام جویی اسرائیل را به دلیل حذف نیروی هوایی آن کشور از مانور هوایی "شاهین آناتولی" که هرساله از سوی ناتو و به میزبانی ترکیه برگزار می گردد، دانسته اند.

دولت اسلامگرای اردوغان حضور نیروی هوایی اسرائیل در بمباران غزه را علت حذف آن از مانور شاهین آناتولی عنوان کرده بود.

به دنبال این تصمیم روابط ترکیه با اسرائیل بحرانی شده است به نحوی که حتی لیونی وزیر خارجه سابق اسرائیل که رهبری اپوزیسیون در مجلس اسرائیل را بر عهده دارد نیز در مصاحبه با شبکه اول ترکیه، گفته است :" در این موضوع هیچ اپوزیسیون و ائتلافی وجود ندارد، از تلاش‌های دولت برای خاتمه دادن به این بحران حمایت می‌کنیم."

لیونی با اشاره به این که حمله به غزه منجر به موج تظاهرات‌های افراطی در استانبول برضد اسرائیل شد، در توجیه حمله به غزه، خطاب به مردم ترکیه گفته است: "حمله به غزه برای هدف قرار دادن مردم این منطقه نبود. ما از غزه خارج شدیم و به فلسطینی‌ها این فرصت را دادیم تا زندگی خود را در این منطقه بسازند. ما به آنها امید دادیم و در مقابل هزاران موشک به سمت ما پرتاب شد. این حمله برای مقابله با راکت‌‌ها موشک‌ها و آنهایی که آنها را پرتاب می‌کردند بود."

در همین حال "دانی آیالون" معاون وزیر امور خارجه کنونی اسرائیل نیز در این رابطه اعلام کرده است:" لغو مانور ترکیه به هیچ عنوان بر روابط دیپلماسی ما با این کشور تاثیر نداشته و روابط ما هنوز هم خوب است. شراکت استراتژیکی میان اسراییل و ترکیه به نفع هر دو کشور است."

با این وجود اما، روزنامه "جروزالم پست" به نقل از وزارت دفاع اسراییل اطلاع می دهد که در حاشیه وخامت جدی بوجود آمده میان دو کشور و نزدیکی اخیری که در روابط میان تهران و آنکارا دیده می شود، دولت یهود قصد دارند که بار دیگر مسئله صدور تسلیحات جدید به ترکیه را بررسی کند. رسانه های گروهی اسراییلی تاکید می کنند که دلیل تنش ها در روابط با اسراییل در قصد "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه و تلاش وی جهت تبدیل ترکیه از کشوری غیر مذهبی به مذهبی، ریشه دارد.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در سفری که در روزهای اخیر به سوریه، متحد استراتژیک ایران در منطقه خاورمیانه داشت، به توافقات مهمی با بشار اسد رئیس جمهور این کشور رسید به نحوی که در اولین قدم، مسافرت بین این دو کشور بدون صدور روادید امکان پذیر شده است.بسیاری ایناتفاق را بازگشایی درهای اروپا بر روی سوریه و خروج این کشور از بن بست تعبیر کرده اند.


در همین حال آذربایجان که یکی از کشورهای اصلی حامی اسرائیل در آسیای میانه به شمار می رود به عادی سازی روابط ارمنستان و ترکیه اعتراض کرده است. و این درحالی است که ارمنستان و ایران مشغول احداث یک خط آهن استراتژیک و دو طرفه اند که به گفته ناظران ژئوپلتیک منطقه را دست خوش تحولات جدی خواهد کرد.

اما با وجود اقدامات ضد اسرائیلی دولت اردوغان در یک سال اخیر، برخی احزاب اسلامگرای ترکیه، از جمله حزب فضیلت به رهبری نجم الدین اربکان،که حزب اعتدال و توسعه به رهبری اردوغان را به عنوان شاخه میانه رو و منشعب شده آن می شناسند، این حزب را به دلیل داشتن روابط حسنه و استراتژیک با اسرائیل، همواره مورد انتقاد شدید قرار داده اند.

[url=http://www.rajanews.com/detail.asp?id=37978]رجاء[/url]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=brown]ادامه نگرانی صهیونیستها ؛
لیونی رابطه با ترکیه را برای رژیم اشغالگر حیاتی خواند
رهبر حزب کادیما رژیم صهیونیستی روابط این رژیم با ترکیه را حیاتی خوانده و خواستار پایان بحران به وجود آمده در آن شد.[/color]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونوت، "زیپی لیونی گفت: ما باید به بحران به وجود آمده در روابطمان با آنکارا که بسیار حیاتی است پایان دهیم.

رهبر حزب کادیما در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی ترکیه، روابط تل آویو با آنکارا را مهم و راهبردی خوانده و افزود این روابط باید بدون توجه به دولتی که در سرزمینهای اشغالی بر سر کار است ادامه یابد.

لیونی که از مخالفان جدی سیاستهای "بنیامین نتانیاهو" است اقدام ترکیه در دفاع از مردم غزه و تلاشش جهت پایان دادن به درگیریها در منطقه ستوده و از دولتمردان این کشور خواست بین جریانهای افراطی اسرائیل و دولتی که بر واقعیتهای موجود واقف است، تفاوت قائل شود.

زیپی لیونی که نامش به عنوان یکی از متهمان اصلی پرونده جنایات صهیونیستها در جنگ 22 روزه غزه در گزارش گلدستون آمده است، مدعی شد این جنگ برای دفاع از مناطق اشغالی بوده و برای دادن فرصت زندگی و امید به مردم غزه انجام شده است.

وزیر امور خارجه پیشین رژیم صهیونیستی در ادامه سخنان خود ترکیه را کشوری تاثیر گذار در منطقه دانسته و گفت همکاریهای آنکارا با تل آویو نه تنها برای این رژیم که برای دیگر کشورهای منطقه مهم است. وی در عین حال خواستار بازگشت مناسبات این کشور با رژیم اسرائیل به حالت عادی شد.

گفتنی است پس از جنایات ضد بشری صهیونیستها در غزه دولت ترکیه به دفاع از مردم فلسطین برخاسته و در این راستا اقداماتی اعتراضی علیه این رژیم از جمله لغو رزمایش مشترک با ارتش اسرائیل پرداخت که این اقدامات نگرانیهایی را در بین مقامهای صهیونیست به وجود آورده است.


[url=http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=964341]Mehrnews[/url]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظرم ترکیه در چند روز اخیر تحرکات عجیب و غریبی کرده که جا داره یه بحثی در این مورد بشه

[color=blue]به بخش اخبار تحلیلی منتقل گردید[/color]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دولت اسلامگرای ترکیه خیلی با حوصله و آرامش برنامه های خودش را پیش می برد اینکه مانور نظامی خودشان را با اسراییل لغو کنند تصمیم کوچکی نیست ضمن اینکه قبلا هم مواضع سختی علیه اسراییل گرفته بود.
باید منتظر اتفاقات آینده بود.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اسرائیل روزی به فکر ایجاد یک اتحاد با کشور های غیر عربی منطقه بود مانند ایران و ترکیه ولی پس از انقلاب اسلامی و امروز هم تغییر موضع ترکیه به نظر می رسه ترکها بیشتر باید بر روی متحدین عرب خود حساب باز کنند .

کار دنیا رو نگاه کن

دولت ترکیه نمی خواد اشتباهات نجم الدین اربکان رو تکرار کنه و سرنوشت ایشان تجربه خوبی برای حزب عدالت و توسعه است

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ترکیه هر چقدر هم که سخت بگیره اسرائیل کوتاه می یاد . چراکه اگر اسرائیل ترکیه رو از دست بده دیگه عملا هیچ برتری در منطقه نداره . مگر اینکه اون کلاهک هاش بدادش برسند . وجود ترکیه برای اسرائیل بسیار حیاتی است . و می شه گفت شاهرگ اسرائیل هست .

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ولی من به این ترکیه اعتماد ندارم !(البته منظورم دولت و سیاسیون ترکیه است نه مردمش)

یعنی این ترک ها تا امروز نمی دونستند که اسرائیل در حال نسل کشی فلسطینی هاست بعد [color=red][b]ییهو[/b][/color] به این نتیجه رسیدند که ای بابا برادران دینی مون رو کشتند بشتابید ... !

جدآ یه سوالی برام پیش اومده که خیلی دوست دارم جوابشو بدونم ! اگه همین فردا که از خواب پا میشن امریکا اعلام کنه که روابطش رو با ترکیه قطع میکنه و این کشور رو تحریم میکنه و ... ، نه اصلآ لازم نیست راه دوری بریم ، همین که امریکا سفیرش رو برای مدت نامعلومی از انکارا فرابخونه بازهم این ترکیه حاظره رو حرفش بمونه و از این قهرمان بازی ها دربیاره یا نه ؟!

تحلیل من از اوضاع به این صورته که اسرائیل در یک سرازیری با شیب تند قرار داره که انتهای اون نابودی است ، یا حداقل به سمت ضعف و ناتوانی پیش میره و تا سالهای اینده چیزی از ابهت نداشته اش باقی نمیمونه (که البته تا امروز هم چیزی باقی نمونده)! و این امر محقق نیست مگر با لطف و عنایت الهی و بعد حمایت های پنهانی امام برحق و پوشیده و در درجه سوم با مقاومت مظلومانه مردم فلسطین و در نهایت حمایت همه جانبه و کوشش های بی دریغ [b]ملت ایران [/b] در حق ارمان فلسطین!

به عبارتی اگر اسرائیل در حال نابودی یا تضعیف شدنه افکار عمومی دنیا ایستادگی مردم فلسطین و لبنان رو دلیل این امر میدونه و به طور غیرمستقیم قدرت ایران رو به رخ جهانیان میکشونه که بدون شلیک یک گلوله به سمت اسرائیل این رژیم رو به خاک سیاه نشونده و ... !کاری که غرب با شوروی کرد !

حالا که بازی در حال تموم شدنه یکی پیدا شده و میخواد با چند نمایش عامه پسند برای خودش اعتبار و حیثیت جمع اوری کنه !

فردا که گزارش گلدستون به تصویب رسید و پرونده این کشور به شورای امنیت رفت و این رژیم مجبور به عقب نشینی تاکتیکی شد و اوضاع فلسطینی ها به مرور کمی بهتر شد و ... ترک ها به راحتی میتونند ادعا کنند که همه این اتفاقات نتیجه دیپلماسی و حضور قدرتمند ترکیه بوده ، البته لازم نیست که خیلی توضیح بدم فکر کنم تا همینجا کافیه و منظورم رو به درستی منتقل کرده باشم !

به هر حال من فکر می کنم که ترکیه خودشم خوب میدونه که کشوری نیست که بتونه مثل ایران یک تنه مقابل استکبار بایسته و توانایی ادامه طولانی مدت چنین سیاست هایی رو نداره ولی از اون طرف هم نمیتونه یه گوشه بشینه و ببینه که ایران روز به روز در حال قدرتمند شدنه و اونها در سایه قرار گرفتند و به عنوان یک کشور درجه دو (در دیپلماسی) تلقی میشن !

بالاخره یه تکونی به خودشون دادن و میخوان که برای خودشون اسم و رسمی پیدا کنند ، گرچه ما از این حرکت استقبال می کنیم ولی نمیتونم رو ترکیه حساب ویژه ای باز کنم و مطمعنم که دیر یا زود (که فکر می کنم زمان زیادی طول نخواهد کشی) این کشور از سیاست های فعلی اش برمیگرده.

ترکیه یک کشور در حال توسعه است و اسرائیل در پنهان و اشکار قدرت زیادی برای ضربه زدن به منافع اقتصادی و سیاسی ترکیه داره !

فقط زمان هدف واقعی ترکیه رو نشون میده که امیدوارم به نفع منطقه و خودشون باشه.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

دوست عزیزpckho0r

من هم مثل شما به سیاست مدارها اطمینان ندارم ولی این نسل از سیاستمداران که امروز در ترکیه به قدرت رسیدن با قبلی ها یک مقدار تفاوت دارند .

بی تردید علائق سیاسی یک کشور از علائق و سلیقه های ملت اون کشور سرچشمه می گیرد که در ترکیه این علاقه ها وجود دارد تا امروز دولت ترکیه بر بی میلی خودش نسبت به اسرائیل را نشان دهد در کشوری که مردمش با تمام وجود از اسرائیل متنفر هستند تا کی می شود از اسرائیل حمایت کرد.

[quote]جدآ یه سوالی برام پیش اومده که خیلی دوست دارم جوابشو بدونم ! اگه همین فردا که از خواب پا میشن امریکا اعلام کنه که روابطش رو با ترکیه قطع میکنه و این کشور رو تحریم میکنه و ... ، نه اصلآ لازم نیست راه دوری بریم ، همین که امریکا سفیرش رو برای مدت نامعلومی از انکارا فرابخونه بازهم این ترکیه حاظره رو حرفش بمونه و از این قهرمان بازی ها دربیاره یا نه ؟! [/quote]

دولت ها در ترکیه و جهان می آیند که بروند اما ملت ها باقی می مانند. می دانید پر فروش ترین کتاب های ترکیه کتاب "نبرد من" هیتلر و کتابی در مورد جنگ ترکیه با آمریکا است

روی سیاست مدارها نباید حساب کرد اون چیزی که می شود به آن اطمینان داشت ملت ها هستند .

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]دولت ها در ترکیه و جهان می آیند که بروند اما ملت ها باقی می مانند. می دانید پر فروش ترین کتاب های ترکیه کتاب "نبرد من" هیتلر و کتابی در مورد جنگ ترکیه با آمریکا است[/quote]

بله دولت ها می ایند که بروند ولی این ملت ها هستند که دولت ها را می اورند و می برند ! icon_cheesygrin

اصولآ وقتی پای عرق ملی وسط میاد ، همه ملت های دنیا خودشون رو با امریکا مقایسه می کنند و خیلی ارزومندند که کشور مطبوعشون پوز امریکا رو بزنه !

به قولی امریکا سمبل قدرت و جنگاوری در دنیای امروزه (البته بیشتر سطح تکنولوژی). من فکر می کنم حتی خود غربی ها (اروپا) هم خیلی خوشحال خواهند شد که اگر کسی پیدا بشود و بتواند با امریکا شانه به شانه رقابت کند و عقده 70 ساله همه ملت های دنیا رو بشکند!

[quote]کتابی در مورد جنگ ترکیه با آمریکا است[/quote]

کتاب جالبی باید باشه ! حتمآ در اخر داستان هم سربازان ترک پرچم اتاتورک رو بر فراز کاخ سفید به اهتزاز درمیارن ، البته به کمک سلاح های امریکایی !

یک نگاه به فیلم های هالیوودی بندازید ، کافیه چهارتا از این فیلم ها رو مثلآ کشور ترکیه بسازه و در این فیلم ها به جای امریکا فرضآ ترکیه نماد قدرت نشون داده بشه ، از فردا دیگه کسی جلودار اینا نیست !! یا فرضآ هر کشور دیگه ای باشه فرقی نمی کنه.

امریکا مردمش رو طوری تربیت کرده که عاشق برتر بودن هستند ولو به هر قیمتی که شده !

متاسفانه اغلب کشورها در این مسیر گام برمیدارن و همواره به دنبال یک دشمن قدرتمند هستند تا انگیزه و توان لازم رو برای پیشرفت در مردمشون بالا ببرند.

ترکیه هم به چنین دشمنی نیاز داره و چه کسی بهتر از اسرائیل !
هر چیزی بهایی داره که باید پرداخته بشه تا بدستش اورد ، ایا ترکیه هم حاظره تاوان دشمنی با اسرائیل رو بپردازه ! من که چشمم اب نمیخوره !

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=brown]
عبدالله گل:
تركيه در برابر اشتباهات اسرائيل سكوت نمي‌كند

خبرگزاري فارس: رئيس‌جمهور تركيه اظهار داشت اسرائيل نبايد تصور كند كه آنكارا در برابر اشتباهات وي سكوت اختيار كرده و عكس‌العملي نشان نخواهد داد.[/color]

به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري آذربايجاني "فرست نيوز "، "عبدالله گل "، رئيس‌جمهور تركيه، در يك مصاحبه تلويزيوني اظهار داشت، اسرائيل نبايد تصور كند كه ما در برابر اشتباهات او سكوت مي‌كنيم.
گل افزود، اينكه تركيه توانسته است روابط خود را هم با كشورهاي عربي و هم با اين رژيم يهودي حفظ كند به معناي آن نيست كه نبايد از اشتباهات اسرائيل انتقاد كند. وقتي آنها اشتباه مي‌كنند نبايد تصور كنند كه تركيه سكوت خواهد كرد.
"رجب طيب اردوغان "، نخست وزير تركيه، چند روز پيش براي چندمين بار اسرائيل را به باد انتقاد گرفت و اظهار داشت، تركيه در طول تاريخ خود هرگز طرفدار ظالمان نبوده و همواره از مظلومين و ستم‌ديدگان حمايت كرده است.
اخيرا روابط تركيه و اسرائيل به شدت رو به تيرگي نهاده و پخش يك سريال تلويزيوني ضد صهيونيستي در تركيه نيز به اين تيرگي‌ها دامن زده است تا حدي كه وزارت امور خارجه رژيم صهيونيستي كفيل سفير تركيه را براي توضيح درباره اتفاقات اخير فرا خوانده است.


[url=http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8807271643]farsnews[/url]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=red]از داووس تا آناتولي؛
روياهايي كه ترك‌ها در سر مي‌پرورانند

خبرگزاري فارس: تحركات اخير ديپلماتيك كشور تركيه و نقش پررنگ اين كشور در تحولات منطقه‌اي و نيز تنش‌هاي پيش آمده ميان مقامات اين كشور و رژيم صهيونيستي حكايت از تغييراتي در مواضع تاكتيكي و شايد هم راهبردي دولت رجب طيب اردوغان در منطقه دارد.[/color]

به گزارش فارس، تحركات اخير ديپلماتيك كشور تركيه و تنش‌هاي پيش آمده ميان مقامات اين كشور و رژيم صهيونيستي حكايت از تغييراتي در مواضع تاكتيكي و شايد هم استراتژيك دولت اردوغان در منطقه دارد، اينكه اين تغيير مواضع با چه هدفي و براي رسيدن به چه منافعي صورت مي‌گيرد، موضوعي است كه گمانه‌زني‌هاي متفاوتي را به ميان مي‌آورد، اما آنچه در آن شكي نيست، مطامعي است كه دولت همچنان ملي‌گراي تركيه در اين تغيير چهره بين‌المللي به دنبال آن است.
كشور تركيه كه بر ويرانه‌هاي امپراطوري بزرگ عثماني ساخته شده است؛ اگر چه از دوره "ترك‌هاي جوان " و رهبري "مصطفي كمال آتاتورك " سعي كرد تا بيش از آن كه با گذشته مرتبط باشد با دنياي مدرن و متجدد همپا و هم وساق شود، اما همچنان روياي بازگشت به دوره مجد و عظمت دربار امپراطوري به مثابه يك نوستالژي افكار زمامداران ترك را به خود مشغول مي‌ساخت.
در دوره اخير حساسيت ترك‌ها بر پيوستن به اتحاديه اروپا از آن جهت كه بازگشت عزت از دست رفته را در پيوستن و هم‌گرايي با اروپا مي‌بينند از همين رو است كه اين مساله به مهم‌ترين مساله سياست خارجي تبديل شده است. البته در راه رسيدن به اين هدف همه متفق‌القول‌اند، از اسلام‌گرا تا لائيك به همين نتيجه رسيده‌اند و چنين آرزويي به نظر مي‌آيد كه به خواستي ملي تبديل شده است.
ماجرا به اتحاديه اروپا محدود نمي‌شود، حتي درباره ارتباط دوستانه تركيه با رژيم صهيونيستي در دهه‌هاي گذشته نظرات متنوعي وجود دارد؛ عده‌اي اگر چه اين رابطه را مرتبط با نفوذ صهيونيست‌ها و غربي‌ها در ارتش تركيه تعبير مي‌كنند، اما در عين حال اين رابطه را با تلاش اين كشور براي بدست آوردن جايگاهي مناسب‌تر در منطقه مربوط مي‌بينند. اين تحليل تا به آنجا پيش مي‌رود كه حتي از نگاه برخي تحليل‌گران مواضع اخير رهبران تركيه عليه رژيم صهيونيستي را نيز بر همين اساس تفسير كردند.
پس از جنگ 22 روزه در اجلاس داووس مجادله لفظي رجب طيب اردوغان با پرز رئيس رژيم صهيونيستي بازتاب وسيعي در رسانه‌هاي جهان و به ويژه در افكار عمومي تركيه داشت. اين مجادلات البته از هرگز از لفظ پا فراتر نگذاشت، اما همان چيزي كه در سال‌هاي پيش از آن يعني پيش از به قدرت رسيدن حزب "اعتدال و توسعه " محل شماتت تركيه بود- يعني رابطه با رژيم صهيونيستي- اين بار از موضعي ديگر سبب تقويت نقش تركيه در منطقه شد.
با توجه به وضعيت منطقه سه گمانه اصلي را مي‌توان درباره اين تغييرات در چهره سياست‌خارجي تركيه طرح كرد:

انتقام از اتحاديه اروپا:
يكي از گمانه‌هاي مهم در زمينه اتخاذ موضع تند دولت تركيه در قبال رژيم صهيونيستي مساله انتقام گيري و تحت فشار قرار دادن اتحاديه اروپا به خاطر عدم حمايت اين اتحاديه از پيوستن تركيه به باشگاه‌ اروپايي‌ها است.
وارد كردن آمريكا به بازي، و استفاده كردن از اين كشور براي اعمال فشار بر كشورهاي اروپايي راه‌كاري است كه به زعم برخي ناظران از طرف سياست‌مداران ترك به كار گرفته شده است.
بر اساس اين نظريه ترك‌ها به خوبي از نقطه ضعف امنيتي غرب در منطقه مطلع بوده و از اين طريق مي‌كوشد با گروكشي موقعيت خود را بهبود بخشد.

خاورميانه به جاي اروپا:
گمانه دوم نيز بر اساس همان چالش قديمي سياست خارجي تركيه براي پيوستن به اتحاديه اروپا استوار است با اين تفاوت كه در اين نظريه ترك‌ها به اين مي‌انديشند كه به جاي اروپا موقعيت خود را در خاورميانه بازسازي كنند و نقش ارتقاء يافته‌تري را در تحولات اين منطقه ايفاء كنند. اين مساله‌اي است كه آمريكايي‌ها و حتي صهيونيست‌ها نيز از آن استقبال مي‌كنند، چرا كه حضور جدي‌تر تركيه نزديك به آمريكا و داراي رابطه با صهيونيست‌ها در برابر ايران ضد آمريكايي و ضد صهيونيستي، ‌مي‌تواند به نقش ايران در منطقه لطمه زده و به زعم غربي‌ها نقش ايران را تعديل كند.
شواهدي چند نيز بر اين ماجرا دلالت مي‌كند، از يك سو همزماني نزديكي سوريه به تركيه با سفر پادشاه عربستان به سوريه و از طرف ديگر در عين درگيري‌هاي لفظي ميان تركيه و صهيونيست‌ها شنيده‌ مي‌شود كه رژيم تل‌آويو نقش جدي را در ميانجيگري براي پايان اختلاف ميان ارمنستان و تركيه بر عهده داشته است.
اظهار نظر برخي مقامات رسمي تركيه و حزب حاكم درباره اينكه اختلاف ميان تركيه و رژيم صهيونيستي زودگذر و مقطعي خواهد بود نيز مويد اين نظريه است.
در صورت صحت اين نظريه از طرفي ترك‌ها در روياي بدست‌گرفتن نقش تعيين كننده‌اي در منطقه مهم خاورميانه بوده و از سوي ديگر آمريكا و اسرائيل علي‌رغم بحراني شدن رابطه ميان تركيه و رژيم صهيونيستي تا حدودي از تركيه به عنوان آلترناتيو استقبال مي‌كنند.

تغيير استراتژي منطقه‌اي و انتخاب جهان اسلام
گمانه سوم از آنجا نشات مي‌گيرد كه تغييرات صورت گرفته را نه تغييراتي صرفا تاكتيكي كه تغييراتي كاملا راهبردي فرض كنيم بر اين اساس احتمالا حزب حاكم تركيه مي‌بايست به اين نتيجه رسيده باشد كه ادامه روش سنتي گذشته نمي‌تواند منافع اين كشور را آن طور كه ترك‌ها به آن مي‌انديشند تامين كند. باز هم مساله قديمي اتحاديه اروپا نقش مهمي در اين تحليل دارا است؛ چرا كه سرخوردگي تركيه ناشي از تحقير‌هايي كه اين اتحاديه نسبت به اين كشور روا داشته‌است مي‌تواند باعث يك تغيير موضع جدي در جهت‌گيري اين كشور شود؛ با اين وصف اولين رابطه‌اي كه قرباني خواهد شد رابطه با صهيونيست‌ها است چرا كه از يك سو باعث افزايش مقبوليت‌ حزب حاكم شده و از سوي ديگر باعث ارتقاء جايگاه اين كشور در منطقه خواهد شد.

حال بايد منتظر واكنش‌هاي آتي دولت اردوغان در عرصه منطقه‌اي و بين‌المللي بود تا معلوم شود كدام يك از گمانه‌ها بيشتر به واقعيت‌هاي در جريان در اين كشور همسايه نزديك‌تر است. با اين حال به نظر مي‌رسد ترك‌ها همچنان روياي امپراطوري را مي‌بينند.

نويسنده: محمد مهدي سجاديان


[url=http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8807271900]farsnews[/url]

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]ترکیه می تونه یک سری از هواپیما های مازادشو به کشور دوست و برادر ایران بفروشه[/quote]
چشم، فردا ميفرستم بيان اونجا ، راستی چند تا می خوای ؟ icon_biggrin icon_biggrin
تركيه به خاطر همين سلاح هاشه كه سر پا ايستاده ... :rose:

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

 • مطالب مشابه

  • توسط super_comando
   آفتاب: فرمانده واحد پدافند موشکی نیروی هوایی روسیه گفته‌است که جدیدترین سیستم پدافندی این کشور موسوم به S-400 از هفته آینده در اطراف مسکو مستقر شده و تا پایان سال 2015 حراست از اتمام مراکز مهم اقتصادی و سیاسی روسیه را بر عهده‌دار شده و شانس وقوع هرگونه حمله پیش دستانه خارجی را به حداقل خواهد رساند . به گزارش خبرگزاری ریانووستی، سرتیپ الکساندر گورکوف روز پنج‌شنبه با اعلام این خبر گفت: «اولویت اول، حراست از حریم هوایی مسکو است و به همین منظور این سیستم از هفته آینده در مراکز مهم اطراف مسکو مستقر خواهد شد. بعد از آن S-400 در دیگر مناطق کشور نیز مستقر خواهد شد». وی افزود که این سیستم جدید طی دو مرحله در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار خواهد گرفت، به گونه‌ای که تا آغاز سال 2010 شهرهای بزرگ و مناطق اطراف آنها را شامل می‌شود و در مرحله دوم یعنی تا سال 2015 پوشش هوایی بقیه مناطق کشور را نیز در بر خواهد گرفت. به گفته گورکوف به غیر از S-400، نمونه‌های مدرنیزه شده بقیه محصولات صنایع نظامی روسیه نیز به‌زودی در اختیار واحد پدافند ضدموشکی قرار خواهد گرفت. وی گفت که این تسلیحات شامل سیستم‌های پدافندی با برد کوتاه، متوسط و دور می‌شود. به ادعای تحلیلگران نظامی روسیه سیستم پدافند موشکی S-400 قابلیت انهدام همه اجسام پرنده از جمله هواپیما، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های بالستیک با هر سرعتی را دارا است . حداکثر برد این موشک‌ها از نظر مسافت 400 کیلومتر و از لحاظ ارتفاع 30 کیلومتر است. تفاوت عمده S-400 نسبت سیستم‌های مشابه آن است که کلاهک‌ موشک‌های این سیستم به ابزارهای نشانه‌روی خودکار در آسمان مجهز شده‌اند. گفتنی است موضوع استقرار سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپای شرقی باعث تکاپوی شدید فرماندهان ارتش روسیه شده‌است. روس‌ها می‌گویند که استقرار این سیستم موازنه استراتژیک کنونی در قاره اروپا را از بین برده و قابلیت پیش‌دستی آمریکا در هر برخورد نظامی احتمالی را افزایش می‌دهد.
  • توسط karkas
   با سلام


   طی چند هفته اخیر شاهد تصاویر نیروی هوایی المان و فرانسه بودید که تصمیم به ادامه تصاویر گرفتم . در این تاپیک هم تصاویر تمام جنگنده های ترکیه و اساسا نیروی هوایی ترکیه هست . نیروی هوایی ترکیه نیروی بسیار قدرتمندیه و می شه گفت نیروی هوایی کشور های منطقه رو می زاره تو جیب . البته اطلاعاتی از مقاله اقا سعید در مورد استعداد های هوایی ترکیه رو گذاشتم . نيروي هوايي ترکیه شامل 60 هزار سرباز و حدودا 600 جنگنده كه عبارتند از 240 فروند F-16C/D و 175 فروند F-4E و 44 فروند RF-4E و حدود 140 فروند F-5A/B كه همگي مدرنيزه شده و در شرايط كاملا عملياتي قرار دارند.
   موفق باشید .
  • توسط SAEID
   کاربران میتوانند در این تاپیک اخبار مرتبط با مسائل نظامی ایران را پست کنند. توجه کنید که تنها اخبار مهم را بصورت تاپیک مستقل ارسال کنید و مابقی اخبار را بصورت پست در همین تاپیک قرار دهید. عنوان پست خبری را هم با رنگ قرمز بنویسید تا از سایر پستها متمایز باشد.
  • توسط Parviz
   تحلیلگران درباره دلایل نزديک شدن روسيه به ايران سه سناريو متحمل را ارایه می کنند.

   نخستين سناريو احتمالی به اين گزينه متکی است که روسيه خواهان ايرانی قدرتمند به عنوان متحدی است که می خواهد دربرابر آنچه سياستمداران روسی رويکرد يکجانبه گرايانه آمريکا می خوانند، قرار گيرد.

   سناريو دوم می گويد هيچ حکمرانی در تاريخ سياسی روسيه خواهان ايرانی قدرتمند در کنار مرزهايش نبوده و امروز نيز قادر نيست خود خطر را از ميان بردارد در نتيجه منتظر است تا يک قدرت احتمالی، یعنی آمریکا، اين کار را يرای آنها بدون دردسرانجام دهد.

   سناريو سوم براین باور تاکید دارد که روسیه می کوشد تا ایران را از یک سو به عنوان یک خطر بالقوه نشان دهد و از این طریق در عرصه بین المللی و به ويژه در رويارويی با آمريکا، امکان چانه زنی خود را بالا ببرد و از سوی دیگر، ایران را در عمل، در موقعیت ضعف قرار داده، امکان گرفتن امیتاز از این کشور را برای خود میسر کند.

   «آیا روسيه تمايل دارد ايران نابود شود؟»

   مايکل لدين، يکی از چهره های نئومحافظه کار يا نئوکنسرواتيو و عضو موسسه آمريکن اينترپرايز اينسيتو از کسانی است که به سناریوی دوم معتقد است.

   او در زمينه روابط روسيه و ايران قرضيه ای را مطرح می کند که براساس آن مسکو تمايل دارد تا تحريم ها عليه ايران به بن بست برسند.

   مايکل لدين در گفت وگو با راديو فردا می گويد:«اين چيزی که من مطرح می کنم يک فرضيه و گمانه زنی من در اين باره است. من در درون سيستم دولتی روسيه نيستم تا از آن خبر بدهم، بلکه شواهدی را در کنار يکديگر قرار می دهم و از آنها به اين نتيجه ای که می گويم می رسم.»

   آقای لدين می گويد:«اگر من به جای ولاديمير پوتين بودم، به دليل مشکلات ديرينه روسيه با مسلمانان، چه در افغانستان و چه در چچن و از سوی ديگر تلاش ايران برای گسترش قدرت خود در مناطق تحت تسلط مسکو، تمايل داشتم اين رژيم نابود شود.»

   به گفته آقای لدين وجود يک ایران مسلمان، جزم اندیش، زیاده خواه، مسلح به موشک های هسته ای و با حکمرانی که خود را منجی بشریت می پندارند، در کنار مرزهای روسيه، آخرين چيزی است که آقای پوتين و يا هر حکمران روسی ممکن است آرزو کند.

   مايکل لدين تصريح می کند:«اگر من پوتين بودم سعی می کردم که در تحريم ها اخلال ايجاد کنم تا نتيجه ندهند، اگر تحريم ها مثمرثمر شوند، آمريکايی ها به نتيجه دادن تلاش های ديپلماتيک اميدوار می شوند و ديگر به دنبال استفاده از گزينه نظامی نخواهند بود.»

   آقای لدين می افزايد:«اگر من پوتين بودم، آرزو می کردم که آمريکا به ايران حمله کند.»

   اين چهره سرشناس نئوکان ها( محافظه کاران جديد) با اشاره به سفر ولاديمير پوتين و سرگئی لاوروف، وزير امورخارجه روسيه به ايران، می گويد:«مقام های روسی به ايران گوشزد خواهند کرد که نگران آمريکا نباشيد، آمريکايی ها اکنون ضعيفند و دچار چند دستگی شده اند و به شما حمله نخواهند کرد.»

   به باور آقای لدين روسيه خواهد کوشيد تا تنش ميان ايران و روسيه هرچه بيشتر تشديد شود تا آمريکايی به اين نتيجه برسند تنها چاره کار استفاده از گزينه نظامی است.

   آقای لدين يکی از شواهد خود را در اين زمينه اين گونه بيان می کند:«سيستم موشکی که روسيه به ايران فروخته يکی از شواهدی است که نشان می دهد روسيه تمايل دارد ايران مورد حمله قرار بگيرد.»

   او می افزايد:«اين سيستم های موشکی کارايی ندارند و در جريان حمله هواپيما های اسراييلی به هر انچه که در سوريه بود نشان داد قادر نيستند که درست عمل کنند و هواپيماهای اسراييلی توانستند با زدن هدف های خود بدون هيچ مشکلی عملياتشان را موفقيت اميز انجام دهند.»

   به نظر می رسد که می تواند این چنین از اطهارات آقای لدین استنباط کرد که اگر روسیه خواهان صدمه ندیدن این کشورها می بود می بایست سلاح هایی در اختیارشان قرار می داد که بتوانند با آنها از خود دفاع کنند.

   آقای لدين با اشاره به اين که روسيه خواهان قدرت گرفتن يک ايران جزم اندیش، زیاده خواه و مسلح به سلاح هسته ای نيست ، می گويد:«اگر من پوتين بودم، از آنجا که روسيه قادر نيست خود اين مانع را از ميان ببرد، می کوشيدم يک کشور ديگر که احتمالا امريکا خواهد بود با کمترين هزينه برايم اين مشکل را حل کند.»
 • مرور توسط کاربر    0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.