Recommended Posts

پاک شود

دوستان ببینید این همان تفکره که میاد سیصد غیر نظامی کرد رو از اغاز درگیری ها میکشه. چون یه گشت پلیس تو بیمارستان هست پس بیمارستان هدفه
  • Upvote 3
  • Downvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ترک ها توی پاک دیفنس سر این قضیه فتیله خیلی دور برداشتن، فعلا نمیخوام جوابشون رو بدم تا قضیه کش پیدا نکنه، ولی در ادامه قطعا جوابشون رو خواهم داد اگر ول نکنن این قضیه رو.

میخوام از دوستان یک سوال بپرسم، یک مقایسه ای بکنید ببینید فاشیسم واقعی چیه، چیزی که برنامه فتیله نشون داد و یا چیزی که در ویدئوی زیر میبینیم؟

https://twitter.com/BayulgenFan/status/654029750407667712

تماشاگران ترک در یک بازی فوتبال، در حین یک دقیقه سکوت به احترام کشته شدگان اکثرا کرد حادثه تروریستی آنکارا (100 نفر آدم غیر مسلح وسط شهر کشته شدن با بمب، اینا پ ک ک نبودن!)، سوت و کف میزنن!!! همتون بهتر میدونید این حرکت چه معنایی داره. مثلا فرض کنید وقتی توی آذربایجان ایران زلزله اومد دو سال پیش و 300 نفر از هموطنان کشته شدن، مردم غیر ترک سوت و کف میزدن!! ولی همه دیدیم چطور کل ایران بسیج شد برای کمک! اگر یک نژادپرستی عمومی فقط علیه ترک ها وجود داشت، نباید کل ایران غیر از ترک ها اینطور سر زلزله ورزقان سوت و کف میزدن؟ اصلا معنای نژاد پرستی و فاشیسم کاملا لوث شده و گاها با نادانی و سهل انگاری قاطی میشه، و این کار هم از قصد انجام میشه. اگر بدونید من از برهخی کلربران ترک در توصیف مردم کرد (پ ک ک نه، بلکه قومیت کرد) چه صفاتی شنیدم باورتون نمیشه و من برای احترام به اعضای کرد سایت مثالی نمیزنم. طبیعتا اون قضیه هم به کل مردم ترکیه جمع نمیشه بست، ولی آدم نادان یا نژادپرست همه جه هست، موضوع اینه که آیا برخی کارها از سر نادانی انجام میشه یا با قصد و نیت؟ و همینطور تعداد افرادی که اینطور برخورد میکنن.

حالا مقایسه کنید با برنامه فتیله. فاشیست این وسط کیه و فاشیسم کدوم حرکت هست واقعا؟

پی نوشت: به هیچ عنوان قصد دفاع از برنامه فتیله رو ندارم، من اصلا از بالا تا پایین صدا و سیما رو شخصا نه قبول دارم و نه نگاه میکنم (خیر ماهواره هم نداریم اصلا! کلا تلویزیون نگاه نمیکنم) اما حرف من این هست، اگر قرار به تظاهرات هست، مردم هر منطقه از ایران با این استاندارد حق دارن بریزن توی خیابون چون صدا و سیما ماشالله کسی رو بی نصیب نذاشته، از شیرازی ها گرفته تا شمالی ها، آبادانی ها، اصفهانی ها و ...

چطوره که حالا عده ای معلوم الحال دارن دم از "شوونیسم فارس ها" میزنن؟ 

• Upvote 5
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

اونا كه كلا معلوم الحال هستن نصف كشورشون رو هواست دارن مثل چي همديگه رو ميكشن!! نمي دونم چرا انقدر زبونشون درازه !

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ترک ها توی پاک دیفنس سر این قضیه فتیله خیلی دور برداشتن، فعلا نمیخوام جوابشون رو بدم تا قضیه کش پیدا نکنه، ولی در ادامه قطعا جوابشون رو خواهم داد اگر ول نکنن این قضیه رو.

میخوام از دوستان یک سوال بپرسم، یک مقایسه ای بکنید ببینید فاشیسم واقعی چیه، چیزی که برنامه فتیله نشون داد و یا چیزی که در ویدئوی زیر میبینیم؟

https://twitter.com/BayulgenFan/status/654029750407667712

تماشاگران ترک در یک بازی فوتبال، در حین یک دقیقه سکوت به احترام کشته شدگان اکثرا کرد حادثه تروریستی آنکارا (100 نفر آدم غیر مسلح وسط شهر کشته شدن با بمب، اینا پ ک ک نبودن!)، سوت و کف میزنن!!! همتون بهتر میدونید این حرکت چه معنایی داره. مثلا فرض کنید وقتی توی آذربایجان ایران زلزله اومد دو سال پیش و 300 نفر از هموطنان کشته شدن، مردم غیر ترک سوت و کف میزدن!! ولی همه دیدیم چطور کل ایران بسیج شد برای کمک! اگر یک نژادپرستی عمومی فقط علیه ترک ها وجود داشت، نباید کل ایران غیر از ترک ها اینطور سر زلزله ورزقان سوت و کف میزدن؟ اصلا معنای نژاد پرستی و فاشیسم کاملا لوث شده و گاها با نادانی و سهل انگاری قاطی میشه، و این کار هم از قصد انجام میشه. اگر بدونید من از برهخی کلربران ترک در توصیف مردم کرد (پ ک ک نه، بلکه قومیت کرد) چه صفاتی شنیدم باورتون نمیشه و من برای احترام به اعضای کرد سایت مثالی نمیزنم. طبیعتا اون قضیه هم به کل مردم ترکیه جمع نمیشه بست، ولی آدم نادان یا نژادپرست همه جه هست، موضوع اینه که آیا برخی کارها از سر نادانی انجام میشه یا با قصد و نیت؟ و همینطور تعداد افرادی که اینطور برخورد میکنن.

حالا مقایسه کنید با برنامه فتیله. فاشیست این وسط کیه و فاشیسم کدوم حرکت هست واقعا؟

پی نوشت: به هیچ عنوان قصد دفاع از برنامه فتیله رو ندارم، من اصلا از بالا تا پایین صدا و سیما رو شخصا نه قبول دارم و نه نگاه میکنم (خیر ماهواره هم نداریم اصلا! کلا تلویزیون نگاه نمیکنم) اما حرف من این هست، اگر قرار به تظاهرات هست، مردم هر منطقه از ایران با این استاندارد حق دارن بریزن توی خیابون چون صدا و سیما ماشالله کسی رو بی نصیب نذاشته، از شیرازی ها گرفته تا شمالی ها، آبادانی ها، اصفهانی ها و ...

چطوره که حالا عده ای معلوم الحال دارن دم از "شوونیسم فارس ها" میزنن؟
ببنید بحث فیتله رو تو تاپیک ها کردن به صلاح نیست. این مباحث کدورت زا هست
بحث زلزله اذربایجان رو کردید. اتفاقا تو زلزله وان هم یه حادثه وررشی رخ داد مردم طرفدار فنر یا بشیکیتاش بودن که شال های ورزشی و لباساشون رو دراوردن و هدیه دادن به زلزله زدگان وان
اما این پست رو نه به خاطر اینا بلکه به خاطر گفتن نظرم در مورد کشته شدگان گفتم
ببینید اینا فقط غیر مسلح بودن و گرنه همچین علیه اسلامی نبودن.
سه روز پرچم ترک به احترام اینا نیمه برافراشته شد ولی برید ببینید اینا با چه تیکه پارچه هایی به گور رفتن
به اینا صلح طلب گفتن هم اشتباه هست. اینا خلع سلاح طلب بودن سلاح طلب بودن با خلع سلاح طلب بودن فرق داره یعنی چی که دولت سلاح به زمین بزاره

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

کردها در دفاع از خود در خیابان‌ها سنگر می‌سازند
در شهرستان سور استان آمد کردستان , جوانان مقاومت‌گر کرد برای دفاع از سیستم خودمدیریتی دموکراتیک که مردم با توسل به اراده خود آن را اعلام کرده‌اند, در خیابان‌ها سنگر می‌سازند .
سه‌شنبه ۱۰ نوامبر ۲۰۱۵، ساعت ۹:۱۰
آمد - ملک یوکسل
در شهرستان سور استان آمد کردستان , جوانان مقاومت‌گر کرد برای دفاع از سیستم خودمدیریتی دموکراتیک که مردم با توسل به اراده خود آن را اعلام کرده‌اند, در خیابان‌ها سنگر می‌سازند . آنها تأکید کردند که از خود دفاع می‌کنند. جوانان گفتند دولت ترکیه هر آنکه از خود دفاع می‌کند را تروریست می‌نامد.

در شهرستان سور استان آمد که بخاطر اعلام خودمدیریتی دموکراتیک چندین روز است درگیری مردم با پلیس ترکیه ادامه دارد و پلیس آن را محاصره کرده, مقاومت خودمدیریتی ادامه می‌یابد. علی‌رغم حملات, خشونت‌ها و سرکوب‌های دولت ترکیه, اما جوانان مقاومت می‌کنند.

جوانان مقاومت‌گر بیان کردند که اعلام خودمدیریتی یک ضرورت انکارناپذیر است و گفتند:«خودمدیریتی, خواست مقاومت‌گرانه مردم برای اداره خود است. در روزهای نخست آلام زیادی بخاطر حتی بردن نام سیستم خودمدیریتی, تحمل شد. زیرا گذار از سیستم دولت‌ملت به خودمدیریتی, پروژه‌ای دشوار است. اما علی‌رغم سختی‌ها, مردم ما برای دفاع از خودمدیریتی, به احداث سنگر در خیابان‌های شهرها می‌پردازند و از خود دفاع می‌کنند».

کردبودن دلیلی کافی برای کشتار از سوی دولت است

جوانان کرد افزودند که اعلام خودمدیریتی‌ها بخاطر اینکه جایگزینی خوب برای ذهنیت و سیستم دولت ملت است, از سوی دولت مورد قبول واقع نمی‌شود. آنها گفتند:«دولت با رد اعلام خودمدیریتی‌ها و با انجام حملات گسترده, اراده مردم خود را نیست می‌انگارد. وضعیت کنونی را قبول نمی‌کند و هر آنکه به مقاومت دست زند, از جمله زنان, کودکان, سالخوردگان و غیرنظامیان را تروریست اعلام می‌کند. کردبودن دلیلی کافی برای کشتار مردم از سوی دولت است. به همین دلیل در خیابان‌ها با استفاده از خودروهای زرهی و سلاح سنگین به راحتی به کشتار مردم دست می‌زنند. فرهاد دوغرو جوانی بود که از سوی تک‌تیراندازان پلیس قتل شد. وی یک غیرنظامی بود, اما قتل‌ وی برای دولت مهم نیست».

دولت درصدد تخلیه شهرستان سور است

جوانان تصریح کردند که دولت ترکیه با توسل به سیاست‌های خشونت‌طلبانه خود می‌خواهد شهرستان سور را از سکنه خالی کند. آنها افزودند:«دلیل حضور ما در خیابان‌ها, سیاست‌های خشونت‌طلبانه دولت ترکیه است. در جریان حملات ترکیه به مردم شهر, چندین شهروند جان باخته یا زخمی شدند. دولت ترکیه می‌خواهد همانند دهه 90 روستاها و شهرستان‌ها را از وجود کردها تخلیه کند. به همین دلیل به شهرستان سور حمله می‌کند. پلیس وقتی وارد هر منزل مسکونی می‌شود, به اهالی آن خانه‌ها توهین و حقارت بیش از حد می‌کند. به تجاوز علیه زنان دست می‌زنند. وسایل داخل منازل را درهم فروریخته و یا به غارت می‌برند. حتی به این هم بسنده نمی‌کنند و گروهی با ریش دراز که «گروه اسدالله» نام دارد, برای ارعاب مردم به خدمت گرفته است».

شهر نصیبین/ عقب‌نشینی پلیس ترکیه در جریان درگیری‌های خیابانی
در شهر نصیبین کردستان, شهروندان کرد علیه پلیس خشونت‌طلب ترکیه که با خودروهای زرهی درصدد ورود به محلات شهر بودند, به مقاومت دست زدند.

ماردین - فرات

در شهر نصیبین کردستان, شهروندان کرد علیه پلیس خشونت‌طلب ترکیه که با خودروهای زرهی درصدد ورود به محلات شهر بودند, به مقاومت دست زدند. در پی درگیری خیابانی مردم با پلیس ترکیه و مقاومت‌های گسترده, پلیس ناچار به عقب‌نشینی از محلات شد. مقاومت‌ها در تمامی محلات نصیبین ادامه دارد.

در شهرستان نصیبین واقع در استان ماردین کردستان, غروب روز گذشته پلیس و نیروهای ویژه ترکیه خواستند با دهها خودروی زرهی و بولدوزر از دو سمت موانع خیابانی را برداشته و وارد محلات شوند.

پلیس ترکیه وارد خیابان‌ چاخچاخی شده و بصورت کورکورانه و بی‌محابا با سلاح‌هیا سنگین محلات عبدالقادرپاشا, فرات, دجله و ینی‌شهر را به گلوله بستند. حملات خشونت‌بار پلیس چندین ساعت بطول انجامید. پلیس ترکیه با استفاده از بیل مکانیکی و بولدوزر خودروهای مدنی شهروندان در خیابان چاخچاخی را درهم کوبید.

یورش به منازل مسکونی

پلیس با بولدوزر دهها خودروی مدنی مردم را که پارک شده بودند له کرده و خسارات مالی زیادی به مردم شهر وارد کرد. همچنین پلیس به منازل مسکونی حمله برده و با شکستن درب منازل وارد شده و در داخل به گلوله‌باران دست زدند. آثار گلوله‌های اصابت کرده بر روی دربها و دیوارهای آن منازل مشاهده می‌شود.

مردم در 4 محله نصیبین که بشدت مورد حمله پلیس ترکیه واقع شده, به خیابان‌ها آمده و با ایجاد صدا , هلهله و سردادن شعار یورش پلیس را محکوم کردند. مقاومت کردم در خیابان‌ها بصورت گسترده ادامه دارد. پلیس ترکیه ناچار به عقب‌نشینی از خیابان چاخچاخی شد. در آن 4 محله مردم علیه پلیس و دولت ترکیه به قیام دست زده‌اند.

نیروی مدافع خلق: نیروهای گریلا علیه گردان چله و مدیاد عملیات انجام دادند

سه‌شنبه ۱۰ نوامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۷:۴۹
مرکز خبر - فرات

نیروی مدافع خلق در اطلاعیەای اعلام کرد گریلاهای ه.پ.گ عملیاتی علیە گردان چلێ و مدیاد انجام دادند.ه.پ.گ در این اطلاعیە مشخصات چهار گریلا کە در منطقە پیران آمد جان باختەاند را نیز اعلام کردە است.

بر پایە اطلاعیە نیروی مدافع خلق روز نهم نوامبر گریلاها علیە گردان چلێ در جولمرگ عملیاتی انجام دادند.

آمار دقیق کشتە و مجروحین ارتش ترکیە در این عملیات هنوز بدست نیامدە اما چند دستگاه آمبولانس به این منطقە اعزام شدەاند.

پس از این عملیات ارتش ترکیە منطقە شهید مظلوم و درە فقیرا را توپباران کردە است.

همانروز گریلاها در منطقە مدیاد مردین علیە نظامیان ترکیە عملیاتی انجام دادند.در این عملیات یک سنگر منهدم شدە اما شمار کشتە ومجروحین هنوز مشخص نیست.

ارتش ترکیە کشتە و مجروحین خود را با هلی کوپتر از منطقه منتقل کردە است.

هلی کوپترهای کبری نیز این منطقە را بمباران کردند.

ه.پ.گ همچنین مشخصات چهار تن از گریلاها کە روز هفتم نوامبر در منطقە پیران آمد در پی عملیات ارتش ترکیە جان باختەاند را بدین شرح اعلام کرده است:

تاج الدین اوچار با کد ماهیرسولخان متولد آمد

شاهین آیکوتالپ با کد سفکان شاهین متولد بدلیس

چیا کارالی با کد سربست سپی متولد آمد

و ابراهیم چلبی با کد شاهین زازا متولد آمد

تصاویر شهر فارقین 

http://www.axgig.com/images/69351532117830343182.jpg

http://www.axgig.com/images/66298776068573111285.jpg

http://www.axgig.com/images/74417398564734913526.jpg

با سلام - در ماهیت خبر رسانی هیچ مشکلی وجود ندارد ، اما دقت بفرمایید پست های ارسالی شما ، جنبه تبلیغ را پیدا نکند ، چرا که به ناچار   حذف خواهند شد ، این را به منزله یک تذکر ، جدی بگیرید / MR9

• Upvote 5
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بەھۆی شەڕ و پێكدادان لە 3 گەڕەكی ناوچەی فارقین لە دیاربەكر، تاوه‌كوو ئێسته‌ 6 ھاووڵاتی سڤیل كوژراون، پێكدادان لە نێوان ھێزەكانی توركیا و خۆپیشاندەرانی نزیك لە پەكەكە بەردەوامە

ترجمه

در شهر فارقین تا الان شیش شهروند کشته شده و درگیرها در داخل شهر بصورت جدی بین ارتش ترکیه و پ ک ک بردوام است

ویرایش شده در توسط rezatizi
  • Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

پ ک ک مدعی شده در حمله به سربازان ترکیه 19 سرباز ترک کشته و زخمی شدن 

فیلم کاروان ارتش  و امبولانس های که اژیر میکشن 

https://www.facebook.com/shwan.burhan.1/videos/1186774694669292/

گرنگ.. شەوباش ئاکەپە..گەریلا بەڵێنی خۆی بەجێ هێنا .. 
لە سیلوانی دیاربەکر گەریلا گورزی کوشندەی لە سوپای تورک ،وەشاند.

میدیاکانی دەوڵەتی تورک دانیان نا بە هێرشێکی گەریلاکانی پ ک ک بۆسەر سوپای تورک و بەئامانج گرتنی ماشێنێکی سەربازی و بە پێی دانپیادانانەکانی ئاژانسی هەواڵی دەوڵەتی تورک ١٩ سەرباز کوژراون و بریندا بوون .
سەرچاوە هەواڵییە هەرێمییەکان ، وا بلاوی کردۆتەوە کە ژمارەی کوژراو و بریندارەکانی سوپای تورکیا زۆر لەو ژمارە زیاترە لەوەی کە دەوڵەتی تورک ئاماژەی پێداوە. ئەم چالاکییە وەلامدانەوەیەکی دەستوبردی گەریلایە بۆ هەرەشەکانی ئەردۆغان و داودئۆغلو ، کە بە جیا بلاویان کردبۆوە پێشتر ، کە دەڵێن: تا لە ناوبردنی گەریلا ناوەستن.
لە بەرامبەر ئەو هەڕەشە ، فەرماندەیی ناوەندی هیزەکانی پاراستنی گەل ، رایگەیاند ، ئەوە خەونە کەبۆ لەناوبردنی گەریلا ، حکومەتەکانی پێشتر خستیانە گۆڕەوە لەگەڵ نەمانی خۆیان ، دەبێت ئاکپارتی ئەو خەونە لە گۆڕبنیت کە گەلی کورد تەسلیم بگرێت..بۆیە ئاخافتنە مەشهورەکەی قەرەیەلان ، لە میدیای تورکیا دەنگی داوەتەوە کاتێ بە بە ئەردۆگان و داود ئۆغلوی وت: شەوتان باش !.

ترجمه 

مهم !شب بخیر ا ک پ گریلا بلده کارشو انجام بده

در سیلوان استان امد گریلا گرز مرگ رو در نیروهایت زد

و در بقیش میگه اخبار ترکیه گفته 19 نفر و ما معتقدیم بیشتر بودن و گفته این تیری بود بر اردوغا و داود اغلو که گفته بودند تا گریلا از بین نره واینمستند و گفته مگر خواب مرگ ببیند {اردوغان . ..}که کردها تسلیم بشن

این خبر جدید خوب بید  :chicken:

ویرایش شده در توسط masihbaghery
  • Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

شرایط داره کم کم عوض میشه.به نظر من توی اینده نزدیک این اتفاقات خواهد افتاد:

بی شک الان پ ک ک ضربه زیادی خورده هر چند طبق گفته دولت ترکیه 119 نفر کشته شدن اما دستگاه اطلاعاتی ترکیه خوب عمل کرده و راه رو برای حملات بیشتر باز کرده.کورد های سوریه با همراهی گروه های کوچک سوری داعش رو توی ضلع غربی رود فرات تحت فشار قرار میدن و ترکیه طبق حرف خودش وارد کار میشه و میتونه از فشار بر شهر های کورد نشین کم میشه.امریکایی ها میتونن ناتو رو از کمک کردن به ترکیه منصرف کنن و توجیه خوبی هم خواهند داشت.توی این راه جامعه مدنی کورد اروپایی ,کمک خواهند کرد.

شهر های کورد نشین و مرکزی ترکیه شاهد درگیری های متوسط خواهند بود و پ ک ک برای انخابات سکوت کرده بود و از این به بعد به حملات چریکی خودش ادامه میده و باز هم گرو های کوچک وارد درگیری ها میشن و موثر خواهد بود و این شرایط رو در کل 50/50 میکنن و باید وایسیم ببینم امریکا در قبال کورد ها چه سیاستی در پیش میگیره.البته هدفش خاورمیانه جدیده و به احتما کمک خواهد کرد

• Upvote 1
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حزب دموکراتیک خلق ها که نزدیک به ک ج ک تو انتخابات یک نوامبر چیزی در حدود یک میلیون رای از دست داد. تو استانبول با از دست دادن 4 درصد از 10 وکیل به هفت وکیل رسید اما شکست اصلی رو تو استان های کردنشین خورد تو پنج استان کردنشین بیش از ده درصد ارا شو از دست دادکه موجب شد دو استان قبلا دستش بود از کنترلش خارج بشه
یه چیزی هست که میگه نا امنی موجب شد که ارا پ ی د کم بشه. این هم درسته و هم غلط. درست از این جهت که قبل از هفت ژوئن یه جو ارامی بود و به اکراد قبولانده بودن که این جو ارام به خاطر مذاکرات و قدرتی هست که ح د پ پیدا کرده و اگر ح د پ زیر ده درصد رای بیاره همه چیز به هم میخوره. بعد از هفت ژوئن پ ک ک دوباره این درگیری ها رو شروع کرد و این موضوع جو ارام به کنار رفت و ارایی که به خاطر جو ارام داده شده بود برگردانده شد. درست هم از این جهت تو استان های کردنشین که جو ارام تری داشتن ح د پ متحمل شکست شد
ح د پ زیر سایه پ ک ک با ارعاب و تهدید تو برخی از جاها رای میاره. هرکس که علنا از یه حزب دیگه طرفداری کنه از نظر این دسته خود فروش میشه دقیقا به همین خاطر هست که یه کد خدا رو به جرم اینکه بخش دار رو به خونه اش دعوت کرده بود به تیر برق بسته و کشته بودن و دهنش رو پر از پول کرده بودن
تو استان هایی که ارام تر بودن مردم نترسیدن و به ح د پ رای ندادن
لینک زیر تایید این سخنان بنده به نوعی هست.
http://kurdpress.com/Fa/NSite/FullStory/News/?Id=94787#Title=%0A%09%09%09%09%09%09%09%09اگر PKK نبود HDP حتی 5 درصد آراء را نیز نمی توانست کسب کند%0A%09%09%09%09%09%09%09

البته این سخنان بنده به این معنی نیست که ح د پ به خاطر ترس رای میاره. بخشی از جامعه طرفدار این تفکر هستن. در هر حال از اغاز در گیری ها بیش از دوهزار تروریست کشته شده و یه جو خاصی بین این قشر حاکم هست.

اون 119 تروریست کشته شده که تو پست بالا بهش اشاره شده هم فقط به یه سلسله عملیات با محوریت منطقه و قلل ایکی یاکا (دو گردنه) اختصاص داره که این عملیات ها تو چهل روز با محوریت بوردو بررلی ها و کماندو های کلاه ابی و حمایت هوایی و پشتیبانی توپخانه انجام گرفت. تصاویرش تو نت موجوده که بعدا قرار می دم. خود تلفات ک ج ک تو این چند روز بعد از انتخابات بالا رفته
امروز هم سه پلیس بر اثر بمب کنار جاده ای تو سیلوپی استان شیرناک و یه ستوان ژندارمری تو سیلوان استان دیاربکر کشته شدن
  • Upvote 3
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
کمیته ی مرکزی حزب دمکراتیک خلقها:
آنچه در سیلوان اتفاق می افتد قتل عام تحت لوای مبارزه با ترور است....

خبر فوری

سیلوان_ترکیه

ارتش ترکیه چند محله از شهر رو به کمک تانک ها و زرهپوش ها به محاصره در آورده است ولی مردم کماکان دربرابر ارتش مقاومت میکنند ...

در همین حال با توجه به گزارشات رسیده ارتش ترکیه چند نقطه از شهر(محلات تکل..کوناک...و مسجد محله ی احمد) رو با هلیکوپتر مورد حمله ی هوایی قرار داده است که خبرها حاکی از آن اس که تنها در حمله ی هوایی به مسجد محله ی احمد که شهروندان در آن پناه گرفته بودند تعداد زیادی از مردم کشته و زخمی شده اند...

آرائه ی آمار دقیق کشته ها و زخمی ها و وضعیت شهر به خاطر قطع برق و امکانات ارتباطی و سکوت خبری تحمیل شده از سوی ارتش ترکیه ممکن نیست....

بعد از سیلوان اعزام تانکها بە فارقین
دیروز و در حالیکە فارقین در هشتمین روز حکومت نظامی بود ، تعداد زیادی تانک و تجهیزات نظامی ارتش بە این شهر اعزام گردید.

دیروز و در حالیکە فارقین در هشتمین روز حکومت نظامی بود ، تعداد زیادی تانک و تجهیزات نظامی ارتش بە این شهر اعزام گردید.

از ٩ روز قبل یگانهای ویژە پلیس با حمایت تانک و انواع زرەپوش و خودروهای نظامی نتوانستەاند وارد محلات فارقین شوند، دیروز تعداد زیادی تانک و خودروهای نظامی بە این شهر گسیل شدند.

گفتە می شود این کاروان نظامی در پی بروز انفجاری بر مسیر اتوبوس حآمل نیروهای پلیس در نزدیکی روستای باغدرە، در محل رویداد در مسیر آمد- فارقین متوقف شده است.

خبر گزاری دنگ کردستان در یک خبرفوری در حساب تویترش نوشت:

ای خلق کرد...مردم سیلوان دارند قتل عام میشوند....

مردم فارقین: دولت ترکیه قتل‌عام می‌کند؛ ما تسلیم نمی‌شویم
در شهرستان فارقین کردستان حکومت نظامی شدید دولت ترکیه در هشتمین روز هم ادامه یافت و حملات پلیس به مردم خشونت‌طلبانه بود. مردم فارقین گفتند هیچ‌گاه در برابر ظلم و ستم دولت آ.ک.پ ترکیه سر تعظیم فرود نخواهند آورد

http://www.axgig.com/images/39688539392047791612.jpg

http://www.axgig.com/images/51297454473651539729.jpg

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ئەفسەرێک کوژرا و سەربازیک بریندار بو لە سیلوان

پاش ئەوەی سوپای داگیرکەری فاشستی تورک هێرشی ئاسمانی و زەمینی بۆسەر سیلوان دەستپێکرد، گەلی بەرخۆدەری سیلوان لەبەرامبەر هێرش و پەلاماری سوپا هاتنە دەست و لە ئەنجامدا بە پێی دانپیادانانی چاپەمەنی دەوڵەتی تورک ئەفسەرێکی سوپا کوژراو سەربازیک بە قورسی بریندار بو، تا ئامادە کردنی ئەم هەواڵە شەڕ و پێکدادان بەردەوامە.

همین الان خبر رسید که بک افسر کشته و سرباز زخمی شدن تو سیلوان ومیگه که ارتش ترکیه داره از زمین هوا شهر رو میزنه و ما هم دستمون دست هم هست و کوتاه بیا نیستیم

• Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

من حقیقتا نمی دونم چرا توی یک انجمن ایرانی ، یک عده به زبان فارسی در مدح کرد ها و ترکها ( به قول خودشون کورد و تورک ) سینه چاکی کنند ...

• Upvote 4
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

من حقیقتا نمی دونم چرا توی یک انجمن ایرانی ، یک عده به زبان فارسی در مدح کرد ها و ترکها ( به قول خودشون کورد و تورک ) سینه چاکی کنند ...

برادر بنده در کجا سینه چاکی کردم مگر تلفات کردها رو هم نمینویسم من فقط ترجمه میزارم از اخرین اخبار در کدوم خبر نظر شخصی خودم رو وارد کردم ! اگر سایت مال شماهست و ناراضید تا فعالیت نکنم 

• Upvote 11
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

برادر بنده در کجا سینه چاکی کردم مگر تلفات کردها رو هم نمینویسم من فقط ترجمه میزارم از اخرین اخبار در کدوم خبر نظر شخصی خودم رو وارد کردم ! اگر سایت مال شماهست و ناراضید تا فعالیت نکنم 

لزومی به قرار دادن متن کردی اخبار در یک فروم به زبان مشترک فارسی وجود نداره. قرار دادن اخبار بدون ذکر منبع موجب بی اعتباری پست خواهد شد.

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط parsneet
      بسم الله الرحمن الرحیم

تاپیک حاضر با محوریت پوشش خبر ها و اطلاعات مسابقات نظامی برگزار شده در ایران و همچنین شرکت تیم های ایرانی در سایر مسابقات بین المللی نظامی می باشد .

مقدمه :
      مسابقات نظامی هر ساله در سراسر جهان با شرکت پرسنل نظامی ( به صورت داخلی و یا بین المللی ) برگزار می گردد . این گونه مسابقات علی رقم اینکه از قواعد و استاندارد متحدی برخوردار نیستند ( منظور نبودن کمیته جامع و قوانین واحده بین المللی در رشته های تخصصی می باشد ) اما تا حدودی پیرو قواعد و ضوابط برگزاری رزمایش های نظامی هستند . ( البته تیم های ورزشی و مسابقات ارتش های جهان (CISM) تا حدودی متفاوت از سایر مسابقات تخصصی هستند که در ذیل به آن اشاره خواهد گردید )
      اساساً هدف از برگزاری این گونه مسابقات تخصصی بالا بردن آمادگی پرسنل و ایجاد حس رقابت و افزایش انگیزش پرسنل نظامی جهت فراگیری مهارت های تخصصی است . و همچنین سنجش توانمندی پرسنل در مقایسه با واحد های مشابه در ارگان های نظامی داخلی و یا ارتش های خارجی دیگر است . پس تا حدودی می توان بیان کرد که تیم های شرکت کننده ( در مسابقات بین المللی ) عموماً از بین کشور های دوست و یا هم پیمان ( و یا حداقل غیر متخاصم ) انتخاب می شوند و برای سنجش توانایی های تخصصی شان گرد هم می آیند . و همچنین حتی گاهی می تواند بیان گر همسویی کشور های شرکت کنند و حامل پیام های خاص برای ارتش های رقیب شان نیز باشند .

تاریخچه :
      می توان به نوعی اولین مسابقات نظامی ( با تاکید و اولویت دادن به پرسنل نظامی ) را به یونان باستان نسب داد . در رویدادی جشن گونه که عموما" ( و نه اختصاصاً ) پرسنل نظامی در آن شرکت می کردند تا آمادگی جسمانی و مهارت های کار با سلاح در رقابت با حریفان را بسنجند . در ادامه و ظهور امپراطوری روم باستان این نوع مسابقات چهره خشن تر و جدی تری به خود گرفت به گونه ای که مکان های اختصاصی مانند کلوزیوم (Colosseum) و همچنین شرکت کنندگان مخصوص بنام گلادیاتور (Gladiator) برای شرکت در آن تربیت می گردیدند .
      این مسابقات شرحی مفصل دارد ولی به اختصار : برگزاری آن در قرون مختلف تکامل یافته و عموماً شرکت کنندگان آن از بین سربازان قوای شکست خورده در جنگ با امپراطوری روم انتخاب می شدند و در بین خیل عظیم از این سربازان که در مسابقات محلی و ایالات های مستعمره روم برگذار می شد برگزیدگان ( که یقیناً تعداد کمی از آنان بودند) می توانستند آزادی خود را به دست آورند . ولی جنگجویانی نیز بودند که به خاطر بدست آوردن پول و یا شهرت نسبت به شرکت در این مسابقات خونین اقدام می کردند . این مسابقات که به خشونت بی پروا و ضد انسانی اش معروف گشته بود بدون فایده هم البته نبود . ( البته فواید آن از دید فرماندهان نظامی ) باید اشاره کرد که تمامی این مسابقات به نبرد های خونین تن به تن اختصاص نداشت بلکه اکثر این رویداد ها به باز سازی نبرد های روم در مقابل دشمنانش مختص می شد ( یقیناً آن نبردهای که در آن پیروز گردیده بودند تا خاطرات ، تکنیک های رزم و قهرمانان آن را مرور و زنده نگاه دارند ) عده ای از سربازان لباس های قوای دشمن را بر تن می کردند و سربازانی دیگر که نقش نیروهای رومی را داشتند با بکارگیری ارابه و اسب و سلاح های آن دوران در چندین پرده که گاهی تا چند روز نیز ادامه می یافت آن نبرد خاص را باز سازی می کردند . از نحوه یورش قوای مهاجم گرفته تا نبرد های تن به تن ، عبور از رودخانه ، یورش سواره نظام ، محاصره قلعه ها و یقیناً نمایش پیروز مندانه و دلاورانه ارتش رومی بر حریف خود !

در عصر جدید ایده مسابقات نظامی بعد از پایان جنگ جهانی اول شکل گرفت . در سال 1919 پس از جنگ جهانی اول ، بازی های بین متفقین توسط شورای ورزشی نیروهای متفقین ژنرال جان پرشینگ سازماندهی شد و 1500 ورزشکار از 18 کشور را گرد هم آورد تا در 24 رشته ورزشی به رقابت بپردازند. این رویداد در Joinville-le-Pont فرانسه برگزار شد . و طی سالهای بعد در ماه مه 1946 ، پس از جنگ جهانی دوم ، شورای ورزشی نیروهای متفقین توسط سرهنگ هانری دبروس و پنج‌گانه المپیک توسط سرگرد رائول مولت احیا شد و در  7 تا 8 سپتامبر همان سال دومین بازی‌های بین متفقین در برلین (در المپیاستادیون , محل برگزاری بازی های المپیک 1936) برگزار شد .

چند ماه بعد، با پایان دادن به شورای ورزش نیروهای متفقین ، سرهنگ دبروس و سرگرد مولت مسابقات ارتش های جهان (CISM) را در 18 فوریه 1948 تأسیس کردند . اعضای موسس آن بلژیک ، دانمارک ، فرانسه ، لوکزامبورگ و هلند بودند . در سال 1950، آرژانتین و مصر به عضویت آن درآمدند. در سال 1951 ایالات متحده به آن پیوست . در سال 1952 عراق ، لبنان ، پاکستان و سوریه و دو سال بعد برزیل به عضویت آن درآمدند . و همچنین کانادا در سال 1985 وارد آن شد . سپس در سال 1991 با پایان جنگ سرد سازمان رقیب پیمان ورشو کمیته ورزش ارتش متفقین (SKDA) با CISM ادغام شد و خبر از پیوستن 31 کشور و عضو جدید و سایر کشورهای مرتبط با بلوک شوروی را داد. این پیشرفت سریع منجر به رسمیت شناختن توسط نهادهای بین المللی از جمله IOC شد. قبل از سال 1995 CISM هر سال 15 تا 20 مسابقات جهانی را برگزار می کرد. از سال 1995  CISM هر چهار سال یک بار بازی های جهانی نظامی را که یک رویداد چند ورزشی است با شرکت نمایندگانی از ارتشهای 127 کشور دنیا سازماندهی می کند .

رویدادها
      برگزاری مسابقات مرتبط با ارتش های جهان طیف متنوعی را در بر می گیرد و بلوک های سیاسی و جغرافیایی متعدد سعی در برگزاری رویدادهای مشابه زیادی جهت بالا بردن مهارت پرسنل خود دارند . اما به نوعی اهداف برگزاری این چنین مسابقاتی تنها به بالا بردن مهارت ها محدود نمی گردد . بلکه برپایی نمایشگاه های تخصصی تجهیزات تیراندازی و حتی ماشین آلات زرهی و تسلیحات انفرادی و البسه نظامی و ... در حاشیه این مسابقات بیان گر این است که این رویدادها مکانی است تا برنامه ریزان و دست اندرکاران نظامی کشور های مختلف به عرضه و کسب اطلاعات و سنجش آمادگی قوای نظامی پیرامونی خود اقدام نمایند .

به برخی از این رویدادها می توان به اختصار اشاره کرد مانند :
      - مسابقات بین المللی پنج گانه ورزشی ( تیراندازی سرعت و دقت ، میدان موانع ، شنا ۵۰ متر با مانع ، دو صحرانوردی ۸ کیلومتر و پرتاب نارنجک )
      - مسابقات بین المللی نظامی پهپادی ارتش های جهان
      - مسابقات بین‌المللی نظامی غواصی در عمق
      - مسابقات بین‌المللی نظامی جهت یابی
      - مسابقات بین‌المللی نظامی بیاتلون زرهی روسیه
      - مسابقات سراسری امنیت سایبری در آمریکا
      و ...

بازتاب و آثار
      برای بیان تاثیر حضور بین المللی تیم های نظامی و ترتیب دادن این چنین مسابقاتی منعکس کردن دیدگاه بعضی از تحلیل گران غربی شاید مفید باشد به عنوان نمونه :
      «واشنگتن فری بیکن» «جوزف هومیر» تحلیلگر امنیت ملی : روسیه و چین در نمایش قدرت به آمریکا قصد شرکت در یک بازی‌های بین‌المللی در آمریکای لاتین ( ونزوئلا ) تحت عنوان « تک تیرانداز مرز » را دارند . این  بازی‌های نظامی یکی از واضح ترین نشانه‌ها  از شکل گیری یک ائتلاف ضد ایالات متحده در آمریکای لاتین است. روسیه و متحدانش ( ایران و چین ) با حضور در این مسابقات نظامی در ونزوئلا در حال نمایش قدرت هستند . با عادی سازی تحرکات نظامی دشمنان ایالات متحده در دریای کارائیب ، ما در معرض خطر در آمریکای لاتین هستیم .

در حال حاضر به نظر می رسد که برگزاری این گونه مسابقات در بین نیرو های نظامی منطقه ای و جهانی در حال افزایش هست . مسابقاتی که هم در رشته های عمومی ( آمادگی جسمانی و ورزشی ) و هم رشته های تخصصی ( تیر اندازی ، زرهی و توپخانه ، پهپادی و ... ) با حضور تیم های چندگانه به جدیت پیگیری می شود . قطعا انتخاب تیم های ورزیده در این گونه رقابت ها باعث افزایش اعتماد به نفس پرسنل و همچنین تبلیغات مثبت برای نیرو های نظامی ما نیز خواهد گردید  . همچنین برگزاری مسابقات کشوری و درون مرزی برای ما موجبات حس رقابت و افزایش انگیزش سازمانی را برای نیروهای مسلح ما در پی خواهد داشت . انشالله 

بن پایه :
      https://www.milsport.one/cism/members-nations
      https://www.ilsf.org/about/recognition/cism/
      https://armedforcessports.defense.gov/CISM/Military-World-Games/
      https://en.wikipedia.org/wiki/Colosseum
      https://freebeacon.com/national-security/iran-russia-china-to-run-war-drills-in-latin-america/

گرد آوری جهت انجمن میلیتاری

• توسط EBRAHIM
      IRIS و پدید آمدن برنامه فضایی ایران (قسمت اول )

مدتیست که از رسانه های جهانی،خبرهایی به گوش میرسد که ایران در حال تولید موشکی است که توانایی حمل ماهواره به فضا دارد.آيا چنين چيزي امكان دارد؟آيا اين ماجرا يك بلوف سياسيست يا حقيقت دارد؟
      دوستان از نظرات مفيد خودشون دريق نكنند امیدوارم مبحث جالبی شود.
      با تشكر

چند نکته قبال از خواندن مقاله :مطمئنا نظرات نویسنده با نظرات مترجم یکی نیست!!!
      در این مقاله موشک IRIS معادل موشک شهاب 3 دی فرض شده که آن هم به نوبه خود معادل موشک نو دونگ کره شمالی را در اختیار گرفته
      موشک IRIS ویا شهاب 3 دی اولین موشک ماهواره بر سبک ایران فرض شده اند (پراکنده بودن اطلاعات اجازه سخن قطعی را نمیدهد )
      موشک شهاب پنج معادل تائه دو پونگ دو کره شمالی فرض شده (البته از سوی نویسنده آن که آمریکایی هستند ) و عنوان اولین ماهواره بر سنگین ایران را بر دوش میکشد
      =============================================

نخستین ظهور موشک ماهواره بر IRIS/IRSL-X-1

با وجود ادعاهای ایران مبنی بر عدم بالابردن برد شهاب 3 دولت ایران در حال حاضر مشغول به ساخت و توسعه نخستین ماهواره بر خود موسوم به IRIS میباشد .
      پرتابگر ماهواره IRIS در ظاهر دارای ترکیب ساختمانی از موشک بالستیکShahab3 است که در مرحله اول از طراحی
      ان بهره میبرد و در مرحله دوم پرتابگر دارای دوقسمت موتور جامد و نیز محل حمل ماهواره (قسمت سوم) توسط پرتابگر است که قطر این مرحله از مرحله اول کمی بیشتر است و میتواند ماهواره های مخابراتی و علمی را در مدار زمین قرار دهد .
      .پرتابگر IRIS با پیکر بندی انجام شده بر روی آن پرتابگریست ایده آل به عنوان کاوشکر یا موشک اکتشافی که میتواند برای حمل کلاهک جنگی و یا توسعه کلاهک های فضایی قابل بازگشت و یا در نهایت برای ارسال محموله های علمی به فضا مورد استفاده قرار گیرد .البته این پرتابگر درحال حاضر نمیتواند ماهواره ها و یا محموله های با جرم بالا را به سمت مدار پرتاب کند . مگر اینکه مرحله سومی نیز به آن اضافه شود تا تبدیل به یک پرتابگر سنگین گردد .
      با توجه به آزمایش موشک چند مرحله ای شهاب 3 نویسنده بر این عقیده است که در صورتی که پرتاب آز مایشی موشک Shahab-3D نخستین پرواز آزمایشی پرتابگر IRIS باشد در آن صورت پرتابهای موشک های
      Shahab - 5 دومین و سومین مرحله از برنامه ساخت یک پرتابگر ماهواره ای است که ایران ادعا دارد در حال توسعه آن است .
      اولین تصویر از موشک IRIS در یکی از نمایشگاههای هوا و فضای ایرانیان در اندازه یک ماکت یک متری به نمایش گذاشته شد . نویسنده ادعا دارد که تستهای ناموفق پرتابی این موشک علت اصلی به تاخیر افتادن توسعه موشک حامل پرتابگر شهاب 5 تا کنون بوده است ولی با تردید بیان میکند که فقط زمان قادر به روشن ساختن این مطلب میباشد .

نویسنده مقاله ادعا دارد که اختمال توسعه نوع جدیدی از موشک های بالستیک از روی این نسخه پرتابی با نامهای جدیدتر از Shahab - 3d وجود دارد ، ونیز باتوجه به موتور سوخت جامد مورد استفاده در مرحله فوقانی و نیز تمام اطلاعاتی که از موشک شهاب 3 در اختیار است ، طراحی نمایش داده شده از IRIS یقینا طرحی مناسب با استفاده از طراحی موشک بالستیک شهاب 3 است . هرچند که پرتاب این سیستم آزمایشی پیشرفته که پیش از این در غرب و شرق مورد استفاده قرار گرفته و از متدهای غربی و شرقی نیز برای توسعه استفاده کرده برای ملل چیز چندان غیر عادی نخواهد بود ، ولی به سرعت بخشیدن برای توسعه اولین ماهواره بر سنگین ایران قبل از پرتاب کمک شایانی خواهد کرد .
      نویسنده در ادامه با بیان شباهت موجود بین شهاب 3d و نسخه های دوم و سوم موشک تائه دو پونگ کره شمالی این پرسشها
      را مطرح میکند که آیا شهاب 3D میتواند نسخه اصلاح شده از ماهواره بر ایرانی IRIS باشد که تست نخست خود را سپری کرده است ؟ آیا این موشک همان نسخه بالستیک فضایی از موشک تائه دو پونگ 2 کره شمالی وترکیب ماهواره بر شهاب 5 است و یا اینکه موشک بالستیکی ساخت ایران است ؟
      شاید تاحد زیادی بتوان گفت که ایران در حال همکاری با کره شمالی برای ساخت نسخه دوم و سوم ماهواره بر شهاب 5 است و هر دو در انجام این طرح مشارکت جدی دارند. کره شمالی که در سال های پایانی قرن 20 نسخه جدید و بهسازی شده ای از موشک تائه دو پونگ 1 را آزمایش کرده بود در بین 26 Juan و 2 Julay سال 2001 نخستسن نمونه پرتابی از موشک تائه دو پونگ دو را برای پرتاب بر روی سکوی تاسیسات پرتاب خود قرار داده بود .
      این کاملا واضح است که موشک شهاب 3 دی چند ثانیه پس از پرتاب و قبل از پایان مرحله اول در اولین تست خود در آسمان منفجر شد . با وجود طراحی متناسب موتور سوخت جامد آن و نیز پوشش آیرو دینامیک موشک متاسفانه انفجار باعث جلوگیری از آزمایش این قسمت ها گردید . در کل باید به این نتیجه رسید که در صورت تداوم برای ساخت و تکمیل شهاب 5 گلی به یاد ماندنی برای مردم ایران در بخش فضا به ثمر خواهد رسید .

========================================
      اما مشخصات موشک IRIS

حد اکثر بار قابل حمل توسط کلاهک موشک (کیلوگرم ): 760-987-1,158 بار فضایی و یا کلاهک جنگی .
      حداکثر برد ( کیلومتر ) : 1500
      تعداد مراحل : 2
      قطر موشک (متر ) : 1.32 - 1.35 – 1.85
      ارتفاع موشک : 17.1 متر
      وزن در حالت پرتابی سبک : 16000 کیلوگرم
      وظیفه : برای پرتاب محموله های فضایی علمی و تحقیقاتی و نیز ماهواره ها

اطلاعات مربوط به مرحله اول موشک
      ارتفاع : 14 متر
      قطر : 1.32 – 1.35 – 1.85 متر
      جرم :15092 کیلوگرم
      تراست : موثر 26051 کیلوگرم بر فوت مربع - واقعی 26,760-26,600 کیلوگرم بر فوت مربع
      زمان سوخت : 110 ثانیه
      نوع سوخت : TM-185 (20% Gasoline + 80% Kerosene)
      نوع اکسید کننده : AK-27I (27% N2O4 + 73% HNO3 + Iodium Inhibitor)
      جرم سوخت :12912 کیلو گرم

اطلاعات مربوط به مرحله دوم موشک
      ارتفاع : 3 الی 4 متر در کل
      قطر : 1.3 ای 2 متر
      وزن : نا معلوم
      تراست موتور : نامعلوم
      مدت زمان سوخت : 100 ثانیه
      نوع سوخت : جامد

لطفا اگر کسی تصویری از این پرتابگر داره در تاپک قرار بده

ادامه دارد ..........
      ======================
      منبع خبر:وبلاگ هوانوردی قرن 21
  • مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.