پرش به


تصویر
- - - - -

جنگ پارتیزانی در نیروهای مسلح


 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
10 پاسخ برای این موضوع

#1 OFFLINE   worior

worior

  General

 • Administrators
 • 8,986 ارسال

ارسالی 05 نوامبر 2013 - 12:16

*
پست محبوب

بسمه تعالی
جنگ پارتیزانی در نیروهای مسلحدر این مقاله به تحلیل برخی تجهیزات که متناسب با ساختارهای نوین در نبردهای گسترده طراحی شده اند خواهیم پرداخت .
نکته ای که در جنگ همیشه مطرح است نحوه رویارویی با دشمن در زمان اجرای حملات آفندیست . به دلیل آنکه در نبردهای امروزی سرعت رسیدن به صحنه نبرد ، پاسخگویی چند لایه به تهدیدات ، زمین یا میدان درگیری (کوهستانی جنگلی و بیابانی و ...) ، واکنش به موقع و دستیابی به اهداف در زمان لازم شرط بقا در صحنه نبرد و موفقیت آن است ، لذا باید ابزارهایی متناسب با جنگ امروزی طراحی شوند که بتوان با تکیه بر آنها در سطوح مختلف تقابل با دشمن از کمیت و کیفیت جوابگو بهره مند بود . گذشته از سطوح زرهی سنگین که جایگاه ویژه ای در نبرد زمینی دارند و بدون آنها جنگ امری بس دشوار است ، چابک سازی نیروی زمینی ، موتوریزه و جابجایی سریع آن در میدان نبرد موضوعی بسیار مهم است .


یکی از قدیمیترین تکنیک های موثر جنگی در تاریخ که ایرانیان آنرا پایه گذاری نموده اند جنگ پارتیزانی ست .
پارتیزان نامی است که اولین بار پس از شکست لشکر 42 هزار نفره کراسوس توسط رومیان به سربازان پارتی داده شد . لشکر کراسوس متشکل از 35 هزار لژیونر رومی 4 هزار سواره نظام و 4 هزار سرباز پیاده بود که توسط سپاه کوچک 10 هزار نفری سورنا ، با ترکیب 9 هزار سوار تیرانداز و هزار سواره نظام گریوپنور (کاتافراکت به زبان یونانی) شکست سختی متحمل گردید و خود کراسوس نیز کشته شد .
استفاده خلاقانه از سوار تیرانداز ، حمله به قلب دشمن و سپس فرار و کشاندن دشمن به موقعیت های ناشناش همچنین توانایی فوقالعاده ویژه سواران تیرانداز اشکانی در تیراندازی به عقب حین فرار از دشمن ، ساخت سلاح های سبک ، عدم استفاده از زره و سپر های سنگین برای افزایش چابکی ، استفاده از زوبین ها و کمانهای جدید و شمشیر هایی که شکسته نمیشدند و مقداری آب به همراه داشتن تا جنگ را به حدی طولانی کنند که دشمن از پا بیفتد این تمهیدات به همراه اراده هایی پولادین که مرگ در راه حفظ وطن را بر حقارت شکست ترجیح دادند سبب شد تا در برابر سپاهی انبوه و مجهز به زره های مستحکم و سپرهای سنگین و بزرگ موفق شده و به دشمن رومی 20 هزار کشته ، 10 هزار اسیر و تعداد زیادی زخمی تحمیل نمایند .

شیوه درگیری نامتقارن پارتیزانی سبب تحول عظیم در شکل جنگ ها و مسیر تاریخی آن گردید . سبک درگیری های پارتیزانی در مقاطع مختلفی از تاریخ بشر سبب شد تا سپاهیان کوچک با تجهیزات نابرابر از پس ارتشهای بزرگ و منظم بر آیند و تعاریف نیروهای پیاده و سواره نظام نیز تغییر کند ، این روش جنگ در دوران معاصر نیز همچنان طرفداران و نظریه پردازان بسیاری دارد که بر استفاده از آن تاکید میورزند و در دوران دفاع مقدس نیز فواید بسیاری از آن حاصل شد .

در سالهای گذشته تا به امروز شاهد تجهیزات و تسلیحاتی در نمایش ها و رژه های نظامی ایران هستیم که گویای آنست که این تفکر جنگ پارتیزانی همچنان زنده و پویا به مسیر تحول و نوآوری های خویش ادامه میدهد . خودروهای رمل نورد ، موشک انداز ، تجهیزات موتوری سبک و انبوه ، تیربارهای نواخت بالا ، تفنگ های ضد زره و دور زن همگی از این جمله اند .

در حین رویارویی با ارتش منظمی که از پشتیبانی هوایی کافی بهره مند بوده و قادراست از فواصل بسیار دور حرکت تجهیزات خودرویی بر روی زمین را ردگیری نماید نیاز است تا استراتژی مقابله با آن نیز تغییر یابد . حملات هوایی بر ضد تجهیزات متحرک خودرویی و زرهی زمانی موثر است که این اهداف ابتدا از فواصل دور قابل روئیت باشند و همچنین از حجم و سطح مقطع کافی (مادون قرمز و یا راداری) برای رهگیری بهره مند باشند . در غیر این صورت حملات هوایی دشمن به اجبار باید از فواصل نزدیک تر صورت گرفته و بر استفاده از تسلیحات توپی و شلیک نزدیک موشک متمرکز گردد .

چرا که استفاده از بمب ها و موشک های دورپرتاب بر علیه اهداف متحرکی که فراوان و کوچکند موثر نیست و حتی ممکن است زمانی که موشک (کروز) به محل هدف میرسد ، دیگر نیرویی در آنجا موجود نباشد یا به محل دقیق تجمع نیروها اصابت نکند و گرفتار اهداف کاذب شود . از طرفی میتوان راه حل استفاده از بمب های خوشه ای را نیز بر علیه چنین حجم از نیروهای موتوری متصور بود که در این صورت نیز بدلیل گستردگی و پخش بودن نیروها در پهنه میدان نبرد میزان خسارت تحمیل شده نسبت به زمانی که نیروها توسط خودروهای نظامی و زره پوشهای بزرگ حمل میشوند بسیار کاهش یابد و لیکن با استفاده از تجهیزات دفاع هوایی متحرک که مقابل نیروی هوایی دشمن قرار میگیرد ، میتوان این مشکل را نیز تا حد لازم مرتفع نمود .

این تصویر برگرفته شده از رژه نیروهای مسلح است که به خوبی بیانگر زنده بودن تفکر سوارتیرانداز پارتی در روزگار نبرد تکنولوجیکال امروز میباشد . در کیسه مقابل موتور وسایل ضروری خدمه و چادر استتاری قرار دارد ، بر دوش نفر عقب سلاح آرپیجی دیده میشود که در حین حرکت به سمت زره پوشهای دشمن پس از شلیک آن ، راننده موتور اقدام به گریز از مهلکه میکند و در حین فرار خدمه دوم با استفاده از تیربار جی 3 قادر از تا تعقیب دشمن را پوشش داده و آتش مناسبی بر روی هدف پیاده کند . این حرکت بصورت پینگ پونگی چندین بار قابل اجراست و هر بار خدمه این موتورها میتوانند با مسلح نمودن دوباره خود به صحنه نبرد باز گردند . تصور حمله همزمان صدها خودروی اینچنینی چگونه میتواند باشد ؟ خصوصا که نیروهای مسلح جان بر کف جمهوری اسلامی ایران از رویارویی و شهادت در نبرد مستقیم هیچ هراسی ندارد و آنرا افتخار خود میدانند ! . میتوان راه های مقابله بسیاری برای این روشها شناسایی کرد و آسیب های فراوانی برای این نوع درگیری بر شمرد ، اما روش های مقابله و حل این آسیب ها به سطحی فراتر طرح کنونی باز میگردد ، اموری نزدیک پشتیبانی نزدیک هوایی و پدافندی ، داشتن زرهی مناسب در کنار نیروهای پارتیزانی چابک که به تغییر اولویت های میدان نبرد بی انجامد .


تصویر

در این تصویر نیز همان موتورها دیده میشود اما این بار با استفاده از تجهیزات متفاوتی که گویای مامورتی متفاوت است . تفنگ های دوربرد کالیبر بزرگ (12.7) میلیمتری با قابلیت ضد زره ، دقت و سرعت جابجایی بالا برای اجرای آتش بر روی خودرو های سبک زرهی و نفرات دشمن از فواصل بالای 1000 متر به همراه خواهد آورد ، این عکس تصویر نوینی از گریوپنورهای قرن بیست و یکم به نمایش میگذارد .

تصویر


گونه ای دیگر از سواران تیرانداز ایرانی مجهز به تفنگ بدون (لگد) اس پی جی 7 برای شلیک از فواصل بیش از 1 کیلومتر و قابلیت نفوذ 300 میلیمتر جهت مقابله با خودروهای زرهی پیشرفته دشمن ، انهدام تانک های سبک ، نفربر ها و متوقف کردن تانکهای سنگین .

تصویر
تصویر
خودروهای رمل نورد سمندر و رنجر با سه خدمه مجهز به تیربار گتلینگ نواخت بالا برای اجرای آتش سنگین چند سویه و متمرکز در میادین نبرد شهری ، نیمه شهری و برون شهری ، اجرا و مقابله با کمین ها و ...
اگرچه این استراتژی با بکار گیری در کنار سایر فرم های آفندی و پدافندی نظامی اثر بخش به نظر میرسد ، اما در روند کنونی توسعه تسلیحات خودرویی سبک و مسلح سازی آن اشکالات فراوانی دیده میشود ، این اشکالات عبارتند از ؛

- آرگونومی ضعیف
- استفاده نا مناسب از تسلیحات بر روی این خودروها ، مثلا شکل نصب گتلینگ بر روی خودروهای رنجر و سمندر به گونه ای ست که فقط امکان شلیک در یک زاویه محدود دارد و در صورت نیاز به عقب نشینی کاملا بی دفاع خواهد بود ، این سلاح باید به شکل تورت و برروی یک دریچه در مرکز خودرو نصب میشد .
- در نظر نگرفتن ایمنی و حداقل های زرهی ، برای مثال باید باک سوخت این موتور ها و خودرو ها از سطح حفاظتی مناسب بر خوردار میشدند ، زره های محدودی در حد کالیبر 7.62 در اطراف جایگاه راننده نصب میشد ، چرا که محافظت از راننده در حین نبرد بسیار مهم است ، هم خودروی رنجر و هم خودروی سمندر میتواند از کفی V شکل تیتانیومی و یا سایر فلزات سبک و مقاوم بهره گیرد ، تا در برابر مین های ضد نفر ، نارنجک های تفنگی 40 میلمتری و ... به ایمنی مطلوبی دست پیدا کند
- افزایش قابلیت های استتار - استتار بصری و مادون قرمز
- کاهش نویز و صدای موتور برای عملیات در شرایط ویژه (غافلگیری)
- نصب نارنجک اندازهای های دود زا
و ...

http://www.military.ir

تهیه شده برای میلیتاری ، استفاده و کپی از متن تنها با ذکر نام سایت (آدرس صفحه مجاز است) .
worior
 • 34

#2 OFFLINE   MacTavich

MacTavich

  1st Sergeant

 • Members
 • 88 ارسال

ارسالی 05 نوامبر 2013 - 12:53

سپاس از مطلب شما
یکی از تاکتیک هایی که ارتشهای پارتیزانی بسیار به آن حساسند حمله های هوایی است، مثلا ارتش سرخ با نیروی هوایی حود بیشترین صدمات را بر نیروهای افغان وارد آورد. شهید صیاد شیرازی نیز (همانطور که در خاطرات خود گفته است) از هلی برن استفاده بسیار موثری علیه تجزیه طلبان کرد انجام داد. لذا پدآفند هوایی برای یک ارتش نامتقارن اهمیت ویژه ای دارد و همین باعث می شود که سامانه هایی نظیر باور 373 اینقدر مهم و کلیدی باشند.

تصویر

استفاده از ATV فکر بسیار خوبی بود چون نسبت به موتور کراس قدرتمندتره و تعدل بهتری داره. فقط حیف که چینیه...کاش نمونه ایرانیش رو بسازن... :chatterbox:
 • 2

#3 OFFLINE   ops

ops

  Master Sergeant

 • VIP
 • Others: Members
 • 2,859 ارسال
 • daydream

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 05 نوامبر 2013 - 01:54

نبرد خانه به خانه در زمان جنگ در خرمشهر و شهر های مرزی عراق و ایران نمونه بسیار خوبی از این جنگهاست.
مثلا بیستا بسیجی با چنتا کلاش و آر پی جی یه گردان از بعثیارو زمینگیر میکردن البته منظور خرید زمان از اونها بود ضمن
اینکه صدماتی در خورد هم بهشون وارد میکردن.بیستا در جنوب شهر بیستا در شمال شهر ....استفاده از تله های انفجاری و ....
 • 0

#4 OFFLINE   zed

zed

  08- ستوان دوم

 • Members
 • Others: Approved Posting
 • 1,989 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 05 نوامبر 2013 - 02:17

با سلام خدمت همه دوستان گرامي
نکته اي که وجود دارد به روز آوري مداوم تاکتيکها و تجهيزات با تغييرات تکنولوژي و فن آوري نوين است . عملا در جنگ سوريه تاکتيکها و ضد تاکتيکهاي ما در حال اجرا است و دنيا هم مشغول رونوشت برداري از شيوه نبرد نا متقارن ارتش سوريه با کمک مستشاري و تجهيزاتي ايران و مخالفين مسلح و دولتهاي پشتيبان آنها است و مدام در حال تقويت آنها به لحاظ مستشاري و پشتيباني رزمي مي باشد . همانطور که رژيم صهيونيستي به قول سيد حسن نصر الله از چند رزمايش نقطه عطف پس از جنگ 33 روزه به رزمايشهاي دژ مستحکم رسيد ما نيز نبايد تنها متکي به تجهيزات و تاکتيکهاي فعلي خود باشيم و بايد مدام مشغول درس گرفتن و ايده دادن باشيم .
 • 0

#5 OFFLINE   armagdon

armagdon

  Master Sergeant

 • Members
 • 2,275 ارسال

ارسالی 05 نوامبر 2013 - 02:44

با سلام خدمت همه دوستان گرامي
نکته اي که وجود دارد به روز آوري مداوم تاکتيکها و تجهيزات با تغييرات تکنولوژي و فن آوري نوين است . عملا در جنگ سوريه تاکتيکها و ضد تاکتيکهاي ما در حال اجرا است و دنيا هم مشغول رونوشت برداري از شيوه نبرد نا متقارن ارتش سوريه با کمک مستشاري و تجهيزاتي ايران و مخالفين مسلح و دولتهاي پشتيبان آنها است و مدام در حال تقويت آنها به لحاظ مستشاري و پشتيباني رزمي مي باشد . همانطور که رژيم صهيونيستي به قول سيد حسن نصر الله از چند رزمايش نقطه عطف پس از جنگ 33 روزه به رزمايشهاي دژ مستحکم رسيد ما نيز نبايد تنها متکي به تجهيزات و تاکتيکهاي فعلي خود باشيم و بايد مدام مشغول درس گرفتن و ايده دادن باشيم .

در یک فیلمی که شبکه ی ملکه ی انگلیس پخش کرد حاج اسماعیل حیدری با بسیجی های سوریه در حد 15 برای درگیر شدن با تکفیری ها به یک منطقه ای رفتند اما بعلت اینکه پهپاد دست پرتاب نداشتند فکر کردند القائده ای ها تعدادشون کم است در حالی که القائده ای ها 50 نفر بودند و مسلح به تانک و نفر بر بی ام پی و مسلسل سنگین و اس پی جی بودند و در نتیجه ایشون و هادی باغبانی کشته شدند سلاح های نیروهای دفاع وطنی در این صحنه سلاح های سبک بود در حد کلاش و آرپیجی و دراگانوف
 • 0

#6 OFFLINE   Goebbels

Goebbels

  Master Sergeant

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Members
 • 4,658 ارسال
 • منظومه شمسی!

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 05 نوامبر 2013 - 03:23

تشکر آقا ابراهیم :rose:

تفنگ های دوربرد کالیبر بزرگ (12.7) میلیمتری با قابلیت ضد زره ، دقت و سرعت جابجایی بالا برای اجرای آتش بر روی خودرو های سبک زرهی و نفرات دشمن از فواصل بالای 1000 متر به همراه خواهد آورد ، این عکس تصویر نوینی از گریوپنورهای قرن بیست و یکم به نمایش میگذارد


کالیبر 12.7 میلیمتری در تعاریف جدید خودرو های سبک زرهی (پروژه JLTV) جزو تهدیدات عمومی (همچون کالیبر 7.62) دسته بندی شده و تدابیر حفاظتی در مورد آن ها اندیشیده شده است بر خلاف نسل پیشین که تهدیدات عمومی بر روی کالیبر 7.62 قرار داشت.

حتی خودرو های سبک زرهی نسبتا قدیمی همچون هاموی نیز با بسته های ارتقای حفاظت امکان افزایش حفاظت در برابر گلوله های کالیبر 12.7 ضد زره (AP) را دارند پس به هیچ وجه نمیتوان بر روی کالیبر 12.7 به خصوص در فواصل بیش از 1000 متر حساب باز کرد!

گونه ای دیگر از سواران تیرانداز ایرانی مجهز به تفنگ بدون (لگد) اس پی جی 7 برای شلیک از فواصل بیش از 1 کیلومتر و قابلیت نفوذ 300 میلیمتر جهت مقابله با خودروهای زرهی پیشرفته دشمن ، انهدام تانک های سبک ، نفربر ها و متوقف کردن تانکهای سنگین .


راکت انداز اس پی جی 9 (SPG-9) که در ایران با نام ظفر تولید میشود و در تصویری که قرار دادید هم دیده میشود برد موثری در حدود 800 متر دارد!(بنا بر کاتالوگ سایت Diomil)

تصویر

البته برد های بیش از 1000 متر برای مدل های تولیدی دیگر کشور ها هم ذکر شده است.

البته این 300 میلیمتر نفوذ برای برخی از تهدیدات زرهی که علیه ما مطرح است همچون خودرو های پیاده نظام بردلی در مدل های مجهز به زره واکنشگر کافی نیست!

این توقف تانک های سنگین در چه صورتی؟! زدن شنی ها؟

خودروهای رمل نورد سمندر و رنجر با سه خدمه مجهز به تیربار گتلینگ نواخت بالا برای اجرای آتش سنگین چند سویه و متمرکز در میادین نبرد شهری ، نیمه شهری و برون شهری ، اجرا و مقابله با کمین ها و ...


خودروهایی همچون سمندر و رنجر صرفا در صورت استفاده از استراتژی جنگی بزن و درو (hit-and-run) و یا همان استراتژی نبرد متحرک در نبرد شهری امکان به کارگیری دارند وگرنه .................

البته خودرو هایی در کلاس نزدیک به رنجر و سمندر هم اخیرا مطرح شده اند خودرو هایی نظیر Supacat Jackal و Supacat Extenda که البته در این خودرو ها به جای حفاظت بر قابلیت دید (visibility) و تحرک بالا (mobility) تاکید شده است.

افزون بر اینکه این خودرو ها به جهت افزودن کیت های حفاظتی از قابلیت های بهتری نسبت به امثال خودرو های رنجر برخوردارند

Supacat Jackal

تصویر
 • 7

#7 OFFLINE   Lord-Soldier

Lord-Soldier

  Master Sergeant

 • Members
 • 968 ارسال

ارسالی 05 نوامبر 2013 - 04:18

البته ما کالیبر 14.5 و کالیبر 20 هم داریم
ولی تذکر به جایی بود.

به هر حال یک تیم اسنایپری میتونه از ATV استفاده خوبی بکنه، به شرط آموزش البته
 • 0

#8 OFFLINE   mohmohammadi20

mohmohammadi20

  Master Sergeant

 • Members
 • 577 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 05 نوامبر 2013 - 06:46

بعضی وقتا فکر میکنم اگه سپاه و قدرت اطلاعاتی و عامل بازدارندگی موشکی نبود چیکار میکردیم؟ ATV به صورت گسترده تو کشور همسایه ی شرقی که سالها تو جنگ بوده استفاه میشه .
کاش یکمی خجالت بکشن .
تصویر

تصویر

این هم موتور
تصویر
 • 1

#9 OFFLINE   Goebbels

Goebbels

  Master Sergeant

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Members
 • 4,658 ارسال
 • منظومه شمسی!

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 05 نوامبر 2013 - 08:14

مدل چینی (زیر مجموعه نیروهای هوابرد)

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر
 • 9

#10 ONLINE   mohammad741741

mohammad741741

  Master Sergeant

 • Members
 • 261 ارسال

ارسالی 05 نوامبر 2013 - 09:13

بعضی وقتا فکر میکنم اگه سپاه و قدرت اطلاعاتی و عامل بازدارندگی موشکی نبود چیکار میکردیم؟ ATV به صورت گسترده تو کشور همسایه ی شرقی که سالها تو جنگ بوده استفاه میشه .
کاش یکمی خجالت بکشن .
تصویر

تصویر

این هم موتور
تصویر

میشه بیشتر توضیح بدین؟ خوب استقاده بشه مگه چه عیبی داره! در ضمن atv هم سپاه استفاده میکنه و هم ارتش؟

ویرایش شده توسط mohammad741741 05 نوامبر 2013 - 09:44 .

 • 0

#11 OFFLINE   mohmohammadi20

mohmohammadi20

  Master Sergeant

 • Members
 • 577 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 07 نوامبر 2013 - 07:56

میشه بیشتر توضیح بدین؟ خوب استقاده بشه مگه چه عیبی داره! در ضمن atv هم سپاه استفاده میکنه و هم ارتش؟

استفاده؟ لابد فقط برای نمایش ها استفاده میکنن و رزمایشها .
 • 0


0 کاربر در حال بازدید از این انجمن است

0 عضو, 0 مهمان, 0 کاربر مخفی