پرش به


تصویر
* * * * * 3 رای

به آینده خوش آمدید ! ریز پهپادها در رزم شبکه محور


 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
18 پاسخ برای این موضوع

#1 OFFLINE   naserr

naserr

  Master Sergeant

 • Members
 • 657 ارسال
 • زیر گنبد کبود

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 10 ژانویه 2017 - 05:11

*
پست محبوب

Besmellah_13.png

 

آزمایش موفقیت آمیز ریز پرنده پِردیکس

 

 

وزارت دفاع آمریکا روز گذشته اعلام کرد که یکی از استثنایی ترین آزمایشات مرحله توسعه ریز پرنده جدید خود به نام PERDIX را با موفقیت به انجام رسانده .

 

این آزمایش پروازی در تاریخ 25 اکتبر 2016 در منطقه چاینا لِیک کالیفرنیا و با همکاری " دفتر توانایی های استراتژیک وزارت دفاع "  و  "  فرماندهی سامانه های هوا-دریایی " به انجام رسید .

 

در این آزمایش 103 عدد از پهپاد پردیکس توسط 3 فروند جنگنده F-18 سوپر هورنِت پرتاب شد . این ریز پهپادها در مخزن پرتاب اهداف فریب حرارتی یا فلِیر جاسازی شده بود .

 

این ریز پرنده توانست سرعت هواپیمای حامل خود معادل 740 کیلومتر بر ساعت و شوک ناشی از پرتاب را به خوبی تحمل کند و در هوایی با دمای 10 درجه سانتیگراد با سرعت 64 تا 80 کیلومتر بر ساعت پرواز کرده و ماموریت های محوله را با موفقیت انجام دهد .

 

PERDIX_swarm-main.jpg

 

 

" ویلیام راپر "  رئیس دفتر توانمندی های استراتژیک میگوید :

 

به دلیل طبیعت پیچیده نبرد ، پردیکس یک وسیله از پیش برنامه ریزی شده و وابسته به فرد نیست ، بلکه یک موجود اجتماعی است که مغز توزیع شده در میان هر یک از اعضا را در راستای هدفی مشترک به کار میگیرد .

 

به دلیل این که این پرنده ها با یکدیگر و با تمامی اعضای گروه همواره در حال تبادل اطلاعات ، صحبت و اشتراک تصمیمات خود از طریق امواج رادیویی هستند ، حمله گروهی یا سوارم هیچ رهبری نداشته و پرنده های جدید میتوانند به راحتی از تیم خارج و یا به آن وارد شوند .

 

 همچنین او می افزاید به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ، " خود مختاری "  هوش مصنوعی ، بزرگترین دستاورد فناوری نظامی پس از تسلیحات هسته ای میباشد و میتواند همه چیز را در همه سطوح در آینده دچار تغییر نماید .

 

perdixonlaunch.jpg

 

PERDIX_ot-swarmb.jpg

 

 

پردیکس توسط دانشجویان مهندسی دانشگاه MIT ساخته شد و در سال 2013 توسط آزمایشگاه لینکلن همین دانشگاه برای مصارف نظامی دچار تغییراتی در طراحی گردید . 

 

این پرنده با الهام گرفتن از دنیای تلفن های هوشمند شخصی ، همواره نرم افزار و سخت افزار خود را به روز کرده و با وظایف تازه آشنا میشود . آزمایش اخیر نیز همه توانایی های قطعات تجاری و مورد دسترس تشکیل دهنده این پرنده را ثابت کرد .

 

بال های این پرنده از فیبر کربن و بدنه آن از کِولار ساخته شده . چیدمان دوتایی بال این پرنده شباهت بسیاری به هواپیماهای جنگ جهانی اول دارد و باعث میشود مداومت پروازی و پایداری آن بیشتر گردد .

 

پردیکس میتواند در نقش های گوناگونی ظاهر شود . مثلا میتواند با تجهیزات الکترونیک خود بازتاب راداری انواع هواپیماها شامل بمب افکن ها و جنگنده ها را بازسازی نماید و ماموریت فریب سامانه های دفاع هوایی را بر عهده گیرد .

 

همچنین میتواند به ماموریت های شناسایی و ردگیری محیطی پرداخته و داده ها را به شبکه گسترده ای از تجهیزات طرف دوست انتقال دهد . در مواردی هم میتواند مقادیری ماده منفجره با خود حمل کند و به شکار اهداف کوچک بپردازد .

 

perdixswarm.jpg

 

برنامه  " 60 دقیقه "  کانال تلویزیونی سی بی اس نیوز CBS NEWS آمریکا از این آزمایش فیلمی مستند تهیه کرده که روز یکشنبه در این کانال به نمایش درآمد . 

 

پردیکس نام یکی از شخصیت های افسانه ای یونان باستان است که به شکل یک " کبک "  درآمد .

 

ویدیوی این آزمایش :

 

 

 

https://www.defense....e-demonstration

http://www.cbsnews.c...ary-technology/

http://www.cbsnews.c...ix-drone-swarm/

https://www.inverse....ous-drone-swarm

http://www.popularmechanics.com/military/aviation/a24675/pentagon-autonomous-swarming-drones/


ویرایش شده توسط MR9 12 ژانویه 2017 - 10:55 .

 • 57

#2 OFFLINE   MR9

MR9

  ANY TIME BABY

 • Forum Admins
 • Others: Approved Posting, Editorial Board, Members, Scientific Pal, VIP
 • 3,680 ارسال
 • Forum Admins

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 10 ژانویه 2017 - 06:17

*
پست محبوب

سلام علیکم 

 

آزمایش موفقیت آمیز ریز پرنده پِردیکس

 

از قدیم گفتند ، سحر خیز باش تا کامروا باشید   :winking:  :winking: 

 

برادر عزیز ما جناب ناصر زودتر از بنده متن را ترجمه کردند ، با این حال ، یک مقدار دقیقتر به این فناوری نگاه می کنیم !!!

 

1-10-2017_5-47-49_PM.jpg

 

1-10-2017_5-49-55_PM.jpg

 

perdixswarm.jpg

 

 

1~117.jpg

 

مرحله یکم 

 

2~110.jpg

 

مرحله دوم 

 

3~78.jpg

 

 

مرحله سوم 

 

4~56.jpg

 

مرحله چهارم 

 

5~48.jpg

 

مرحله  پنجم 

 

6~40.jpg

 

مرحله ششم  

 

7~31.jpg

 

مرحله هفتم 

 

8~18.jpg

 

مرحله هشتم 

 

9~14.jpg

 

مرحله نهم 

 

10~14.jpg

 

مرحله دهم 

 

11~14.jpg

 

12~13.jpg

 

 

پی نوشت :

 

رزم ناهمتراز در محیط جنگ شبکه محور در قرن بیست و یکم ، به آینده خوش آمدید .......................................................!!!!!!

 

--------------

 

این هم متن بنده  بود ، شاید مورد استفاده دوستان قرار بگیرد 

 

آینده .... همین حالاست !!!!

 

اعلام تست موفقیت آمیز ریزپهپاد perdix

 

وزارت دفاع ایالات متحده ، با اجازه انتشار یک سند تصویری منحصر بفرد از تست جدیدترین ریزپهپادهای  تمام اتوماتیک  در برنامه " 60 دقیقه" که از شبکه  CBS پخش میشود ، درکنار  افشای این آزمایش موفقیت آمیز  ، پرسش های بسیاری در خصوص همکاری غیر معمول پنتاگون  با شبکه به ظاهر مستقل CBS بوجود آورده !!!  .

با این وجود ، در یکی از مهمترین آزمونهای وزارت دفاع در حوزه سیستم های خود اتکاء بدون سرنشین ، پنتاگون با ایجاد یک ارتباط ویژه با دفتر برنامه ریزی های راهبردی هوایی در نیروی دریایی ، از یک فناوری جدید در حوزه ریز پهپادهایی با قابلیت اجرای حملات انبوه پرده برداری  نمود . این تست موفقیت آمیز که در اکتبر 2016 در میدان تیر چاینالیک کالیفرنیا انجام گرفت روز یکشنبه  گذشته از برنامه پرطرفدار " 60 دقیقه" شبکه CBS  منتشر شد که در آن 103 ریز پهپاد perdix از سه فروند جنگنده – بمب افکن F/A-18  سوپر هورنت  به بیرون پرتاب شد و این ریز پهپادها به شکل قابل توجهی ، قابلیت خود را در اجرای عملیات  هماهنگ و جمعی به نمایش گذاشتند .

 

اشتون کارتر ، وزیر دفاع ایالات متحده  در خصوص این تست موفقیت آمیز چنین گفت :

 

" من تست موفقیت آمیز این ریز پهپاد را به دفتر برنامه ریزی راهبردی تبریک می گویم " . اشتون کارتر ، در سال 2012 یکی از بنیانگذاران دفتر برنامه ریزی های استراتژیک بشمار می آید .

 

وی در خصوص فلسفه توسعه این فناوری معتقد است :

" این فناوری جدید ، در حقیقت لبه تیز ارتش محسوب خواهد شد و این بدان معناست که ما همواره از دشمنان خود ، یک قدم جلوتر هستیم و تست صورت گفته ، انگیزه ها را برای توسعه سریعتر سیستم های خودکار بیشتر خواهد نمود.

 

به اعتقاد وی ، با توجه به ماهیت پیچیده رزم در قرن جدید ، مهندسان  ، ریز پهپاد  perdix را به گونه ای طراحی نموده اند که  قابلیت برنامه ریزی قبل از پرواز را نخواهد داشت ، بلکه این پهپادها به شکل یک ارگانیسم ، اطلاعات را میان خود به اشتراک خواهند گذاشت .

 

 

ویلیام راپر ریاست فعلی دفتر برنامه ریی راهبردی می گوید :

 

" از آنجا که هر ریز پهپاد perdix به شکل یک سلول مجزا ، در عین به اشتراک گذاری اطلاعات با یکدیگر ، عمل می کنند ، ورود و خروج آنها به منطقه درگیری ، عمدتاً به شکل تیمی و گروهی است .

 

نمایش این فناوری ، تنها یکی از نخستین نمونه های مورد نظر پنتاگون برای تولید سیستم های کوچک ، ارزان و تمام خودکار بشمار می رود . راپر براین نکته تاکید می کند که در جنگ شبکه محور آینده ، انسان بعنوان حلقه واسط ، همچنان حضور خواهد داشت . اما سیستم های جدیدی نظیر perdix ، سرعت تصمیم گیری و اجرای آن را بسیار سریعتر خواهد کرد . 

 

صرفاً برای میلیتاری / مترجم : MR9


 • 55

#3 OFFLINE   pckho0r

pckho0r

  Master Sergeant

 • Members
 • Others: VIP, Approved Posting
 • 1,393 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 10 ژانویه 2017 - 06:56

برای هر چیزی ضدی وجود داره یا به وجود خواهد اومد!

 

به زودی تجهیزات ضد این فناوری هم توسط کشورهای رقیب رونمایی خواهد شد که قابلیت های بیشمار این ریزپرنده ها رو به چالش خواهند کشید.


 • 3

#4 OFFLINE   Skyhawk

Skyhawk

  مدیر بازنشسته

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Editorial Board, Magazine, Members, Old Members
 • 7,501 ارسال
 • کوفه زمان

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 11 ژانویه 2017 - 02:05

*
پست محبوب

ضعف اساسی این دکوی ها در سرعت بسیار کم (کمتر از پهپادها و موشک های کروز و هواگردهای نظامی) اونهاست که موجب میشه در رادارهای مدرن مثل یک پرنده فیلتر بشن! همچنین در صورتی که راداری با ظرفیت شناسایی بالا مواجه بشن ، موجب اشباع ظرفیت رادار نمیشن! اما در مقابل چون کوچک و ارزان قیمت هستن ، امکان بکارگیری گسترده ترشون وجود داره!

 

یک نکته جالب اینکه میشه از این ابزار و از این تاکتیک بر علیه سیستم های ضد بالستیک استفاده کرد! البته با تغییر فرم بدنه و اضافه کردن اثر حرارتی!

برای مثال فرض کنید که این فناوری در کلاهک موشک فاتح بکار گرفته بشه و این موشکهای فریب دهنده همزمان با پرتاب موشک های اصلی شلیک و دکوی ها در موقعیت مناسب رها بشن!

 

thumb_2255398_327.jpg    thumb_vlcsnap-2014-05-11-10h16m52s19.jpg


 • 11

#5 ONLINE   Navard

Navard

  Master Sergeant

 • Members
 • 296 ارسال

ارسالی 11 ژانویه 2017 - 02:08

دوستان برای من سوالی پیش اومده .قدیم بحث کردیم که برای تقابل با این ریز پرنده ها باید سامانه های اپتیک رو گسترش داد .ایا میشه ما در کنار جستجو گر زمینی ، روی خود موشک ها هم یک چشم اپتیک مثل موشک خلیج فارس وصل کنیم .که به عنوان تعقیب کننده ی هدف عمل کنه و موشک رو به سمت هدف هدایت کنه !؟
 • 3

#6 OFFLINE   behrouz7

behrouz7

  1st Sergeant

 • Members
 • 61 ارسال

ارسالی 11 ژانویه 2017 - 02:53

ضعف اساسی این دکوی ها در سرعت بسیار کم (کمتر از پهپادها و موشک های کروز و هواگردهای نظامی) اونهاست که موجب میشه در رادارهای مدرن مثل یک پرنده فیلتر بشن! همچنین در صورتی که راداری با ظرفیت شناسایی بالا مواجه بشن ، موجب اشباع ظرفیت رادار نمیشن! اما در مقابل چون کوچک و ارزان قیمت هستن ، امکان بکارگیری گسترده ترشون وجود داره!

 

 

دوست عزیز دکوی به اهداف انحرافی گفته میشه،

 

مثل تانک های بادکنکی یا flare یا هر وسیله کم ارزشی که صرفا هدفش جلب توجه و جذب حملات دشمن و در امون موندن تجهیزات اصلی بشه

 

این تجهیزات خودشون ادوات مستقل نظامی به حساب میان و توانایی عملیات اطلاعاتی و انتحاری دارن و تهدید محسوب میشن و ردگیری و انهدامشون لازمه


دوستان برای من سوالی پیش اومده .قدیم بحث کردیم که برای تقابل با این ریز پرنده ها باید سامانه های اپتیک رو گسترش داد .ایا میشه ما در کنار جستجو گر زمینی ، روی خود موشک ها هم یک چشم اپتیک مثل موشک خلیج فارس وصل کنیم .که به عنوان تعقیب کننده ی هدف عمل کنه و موشک رو به سمت هدف هدایت کنه !؟

 

دوست عزیز البته امکانش هست، همینطور میشه علاوه بر هدایت تلویزینونی هدایت مادون قرمز و فعال راداری هم روی موشک نصب کرد

 

ولی بحث مالی و اقتصادی هم مد نظر هست، برای مثال سامانه گنبد آهنین اسراییل برای یک موشک 1.000 دلاری حماس چند موشک 50.000 دلاری شلیک میکنه

 

بحث سر این است که این اهداف ارزش دارن که علاوه بر هدایت تقریبا ارزان نیمه فعال هدایت های دیگری هم براشون در نظر گرفته بشه؟


ویرایش شده توسط behrouz7 11 ژانویه 2017 - 02:55 .

 • 8

#7 OFFLINE   Skyhawk

Skyhawk

  مدیر بازنشسته

 • VIP
 • Others: Approved Posting, Editorial Board, Magazine, Members, Old Members
 • 7,501 ارسال
 • کوفه زمان

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 11 ژانویه 2017 - 03:09

دوست عزیز دکوی به اهداف انحرافی گفته میشه،

 

مثل تانک های بادکنکی یا flare یا هر وسیله کم ارزشی که صرفا هدفش جلب توجه و جذب حملات دشمن و در امون موندن تجهیزات اصلی بشه

 

این تجهیزات خودشون ادوات مستقل نظامی به حساب میان و توانایی عملیات اطلاعاتی و انتحاری دارن و تهدید محسوب میشن و ردگیری و انهدامشون لازمه


 

 

 

به‌ قول جناب  worior  اینها بیشتر نسل جدید تسلیحات خوشه ای محسوب میشن!

مسلما این پرنده ها یک تهدید هستند ، اما در اصل یک دکوی محسوب میشن که موجب اشباع شبکه های راداری قدیمی میشن!

مقابله با اینها هم راهکارهای خودش رو داره (مثل استفاده از سیستم هایی مانند تروفی برای رادارها و تجهیزات پدافند هوایی و  همچنین تلاش برای گمراه سازی اونها از طریق ارسال اطلاعات غلط و یا حتی سوزاندن برد الکترونیکی با پالس های الکترومغناطیسی قدرتمند) و‌ در آینده حتما چنین تدابیری اتخاذ میشن!


 • 3

#8 OFFLINE   7mmt

7mmt

  Master Sergeant

 • Airforce
 • Others: Approved Posting, Editorial Board, Members, Moderators
 • 1,284 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 11 ژانویه 2017 - 04:46

*
پست محبوب

به‌ قول جناب  worior  اینها بیشتر نسل جدید تسلیحات خوشه ای محسوب میشن!

مسلما این پرنده ها یک تهدید هستند ، اما در اصل یک دکوی محسوب میشن که موجب اشباع شبکه های راداری قدیمی میشن!

مقابله با اینها هم راهکارهای خودش رو داره (مثل استفاده از سیستم هایی مانند تروفی برای رادارها و تجهیزات پدافند هوایی و  همچنین تلاش برای گمراه سازی اونها از طریق ارسال اطلاعات غلط و یا حتی سوزاندن برد الکترونیکی با پالس های الکترومغناطیسی قدرتمند) و‌ در آینده حتما چنین تدابیری اتخاذ میشن!

 

این پردیکس هرچند نمونه اثبات گرفناوری هست و نقش بستری برای تست و توسعه روش های بکار گیری چنین تسلیحاتی رو داره ولی به این شکل و در این کلاس فعلی کاربرد ضد پدافند (حداقل پدافند درست درمون) نداره

بلکه بیشتر مناسب عملیات های بکاو و بکش هست .  به ویژه تو جنگ شهری و پاکسازی خیلی میتونه موثر باشه و البته هر زهری پاد زهری داره که ....

 

ولی !   ایا رویکرد مشابهی در استفاده از تسلیحات با توان حملات گروهی در قالب یک جنگ شبکه محور که نه تنها با واحد های فرماندهی و انسان محور تبادل دیتا دارند که تبادل اطلاعات بین خود جنگ افزار ها در اون ها نقشی مهم و اساسی داشته باشه ، مجموعه ای از سنسور ها که درون تعداد زیادی جنگ افزار کار یک ابر سنسور رو انجام دهند و توان انجام کار گروهی کاملا هماهنگ داشته باشند (مغز توضیع شده که دوستان در متن قید کردند) و ... می تونه در قالب دیگری نقش سرکوب پدافند یا نفوذ و انهدام اهداف در مناطق حفاظت شده رو داشته باشه در حالی که محدودیت های پردیکس مثل سرعت و برد و سرجنگی رو نداشته باشه ؟ البته که جواب بله هست 

توجه دوستان رو به این کانسپت از دارپا جلب می کنم :

 


 • 21

#9 OFFLINE   sedmammad

sedmammad

  Master Sergeant

 • Scientific Pal
 • Others: Approved Posting, Members, VIP
 • 1,074 ارسال
 • طهران ،پلاک پرچم !

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 11 ژانویه 2017 - 09:06

*
پست محبوب


 • 11

#10 OFFLINE   Aariaboy

Aariaboy

  Master Sergeant

 • Members
 • 173 ارسال
 • Iran

ارسالی 12 ژانویه 2017 - 12:38

ی جمر خوب نمیتونه اینارو دفع کنه؟؟

با توجه به ابعادشون میشه گفت که توانایی مقابله با جمررو ندارن؟


 • 2

#11 OFFLINE   warjo

warjo

  02- استوار سوم

 • Members
 • 1,720 ارسال

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 12 ژانویه 2017 - 01:37

Each propeller-driven drone is only 6.5 in (16.5 cm) long with a wingspan of 11.8 in (30 cm) and weighs a mere 10.23 oz (290 g). At the moment, it has an air endurance of over 20 min and can reach speeds of 40 to 60 kts (46 to 69 mph, 74 to 111 km/h), can operate at temperatures of -10⁰ C (14⁰ F), and can endure the shock of beingejected from a fighter plan


https://www.google.c...roid-sonymobile

نسل ششم
 • 3

#12 OFFLINE   Lord-Soldier

Lord-Soldier

  Master Sergeant

 • Members
 • 968 ارسال

ارسالی 12 ژانویه 2017 - 05:01

*
پست محبوب

این پردیکس هرچند نمونه اثبات گرفناوری هست و نقش بستری برای تست و توسعه روش های بکار گیری چنین تسلیحاتی رو داره ولی به این شکل و در این کلاس فعلی کاربرد ضد پدافند (حداقل پدافند درست درمون) نداره

بلکه بیشتر مناسب عملیات های بکاو و بکش هست .  به ویژه تو جنگ شهری و پاکسازی خیلی میتونه موثر باشه و البته هر زهری پاد زهری داره که ....

 

ولی !   ایا رویکرد مشابهی در استفاده از تسلیحات با توان حملات گروهی در قالب یک جنگ شبکه محور که نه تنها با واحد های فرماندهی و انسان محور تبادل دیتا دارند که تبادل اطلاعات بین خود جنگ افزار ها در اون ها نقشی مهم و اساسی داشته باشه ، مجموعه ای از سنسور ها که درون تعداد زیادی جنگ افزار کار یک ابر سنسور رو انجام دهند و توان انجام کار گروهی کاملا هماهنگ داشته باشند (مغز توضیع شده که دوستان در متن قید کردند) و ... می تونه در قالب دیگری نقش سرکوب پدافند یا نفوذ و انهدام اهداف در مناطق حفاظت شده رو داشته باشه در حالی که محدودیت های پردیکس مثل سرعت و برد و سرجنگی رو نداشته باشه ؟ البته که جواب بله هست 

توجه دوستان رو به این کانسپت از دارپا جلب می کنم :

 

 

در توسعه این فناوری

مهم بستر پرنده اش نیست، مهمتر هوش مصنوعی و تعامل بین اینهاست.

بعدا میشه حتی بین SDBها (بمبهای کم قطر با برد 100 کیلومتر) این فناوری رو استفاده کرد و مثلا با یک b2 صدها بمب رو برای نابودی یک شبکه A2/AD منطقه ای شلیک کرد، یا با استفاده از یک پوند ماده منفجره قوی همه آنتنهای یک منطقه را نابود کرد، خصوصا با توانایی گشت زنی این وسیله ها، و ...

 

شبیه این فناوری روی راکتهای Logir یا نسخه های دیگر هیدرا های هدایت شونده در دست توسعه بود که بتوانند قایقهای تندرو را خودشان شناسایی و تقسیم کار بین خودشان بکنند و با هم تعامل داشته باشند.


ویرایش شده توسط Lord-Soldier 12 ژانویه 2017 - 05:01 .

 • 15

#13 OFFLINE   naserr

naserr

  Master Sergeant

 • Members
 • 657 ارسال
 • زیر گنبد کبود

درجات دریافت شده:

نمایش تمام درجات کاربر

ارسالی 12 ژانویه 2017 - 07:52

*
پست محبوب

با توجه به این که رادارها به آسانی میتونن پردیکس رو بر اساس سرعت پایینش از انواع جنگنده ها ، موشک های کروز و بمب های هواسُر تمیز بدن ، تنها احتمالی که به ذهن میرسه اینه که این ریز پرنده برای شبیه سازی بازتاب راداری پهپادهایی در رده هرون و هرمس و پردتور و رده کوچکتری مثل شَدو و پایونیر و هانتر و امثالهم طراحی شده . 

 

حداکثر سرعت پردیکس 111 کیلومتر بر ساعت اظهار شده که با حداقل سرعت پهپادهای نامبرده مطابقت داره  و از اونجایی که پهپادهای مورد اشاره توانایی حمل تسلیحات داشته و برای هر سامانه پدافند زمینی یک تهدید جدّی به شمار میرن ، سامانه های تدافعی اقدام به شلیک موشک های خودشون میکنند و همین باعث هدر رفتن مقادیر زیادی از توان اونها میشه .

 

اگر در یک مقیاس بزرگتر بخوایم به موضوع نگاه کنیم میبینیم که اهداف پرنده ای مانند MALD و MALD-J در فاصله بسیار دور از خطوط دفاعی دشمن رها میشن و وظیفه دارن تا سامانه های دشمن رو در مسافت های دور و فضای بزرگ فریب بدن و ریز پرنده ای مانند پردیکس در فاصله نزدیک رها میشه و وظیفه داره به صورت محدود و در فضای کوچک ماموریت فریب رو به انجام برسونه .

 

برای درک بهتر مساله ، میتونیم ویدیویی از کمپانی ریتئون رو بررسی کنیم که در اون هدفِ پرنده MALD درهمکاری با بمب پرنده JSOW و موشک هارم معرفی میشه . 

 

 

 

 

 

 

در این ویدیو به خوبی میتونیم نقش بسیار مهمی رو که مالد بر عهده داره درک کنیم . این هدفِ پرنده به عنوان پیش قراول ، سامانه های دفاعی رو فریب میده و مقدار زیادی از توان اون ها رو به خودش جلب میکنه . حملات پس از اون هم ، ضربه دوم رو به مدافعان وارد میکنه .

 

حالا تصوّر بفرمایید چند فروند از جنگنده هایی که به نزدیکیِ محدوده سامانه های مدافع رسیدن ، تعداد بسیار زیادی پردیکس رو رها کنند . در این حالت هست که سامانه های دفاع هوایی که از موج اول حملات جان سالم به در بُرده اند ،  با انبوهی از پردتورها ، شدو ها و هانترهای دروغین مواجه میشن و به ناچار برای نابودی اونا اقدام به شلیک میکنند .

 

نکته بسیار مهم در سناریوی مطرح شده اینه که ، عدم وجود سامانه های الکترواُپتیک و فروسُرخ پیشرفته شناسایی به صورت پیش فرض در نظر گرفته شده و در صورتی که این عامل به سناریو اضافه بشه ، به میزان زیادی از فریب خوردن مدافعان کاسته میشه .


 • 20

#14 OFFLINE   javadjab

javadjab

  Master Sergeant

 • Members
 • 489 ارسال

ارسالی 14 ژانویه 2017 - 09:18

به این هم فکر کنید که این ریز پرنده ها میتونند یک تصویر سه بعدی زنده از میدان رزم به فرمانده هان بدهند کارکرد دیگر اونها ایجاد یک دیوار الکترو مغناطیس جلوی امواج راداره که هر پرنده ای اصلی پشت این دیوار پنهانکار خواهد بود
 • 6

#15 OFFLINE   pyaghoubi

pyaghoubi

  Master Sergeant

 • Members
 • 202 ارسال

ارسالی 15 ژانویه 2017 - 01:58

 کارکرد دیگر اونها ایجاد یک دیوار الکترو مغناطیس جلوی امواج راداره که هر پرنده ای اصلی پشت این دیوار پنهانکار خواهد بود

دیگه از این جنگلوکا با این ابعاد اینکارا بر نمیاد، حداکثر همون مسئله ایجاد هدف کاذب هست، و البته اگر رادار قدیمی و .... رو در نظر بگیریم که پهنای پالس فرکانسی کمی دارن، و قدرت رزولشن پایین، این 5 تا هواپیما هم نزدیک هم باشن یکی میبینه نمیتونه تفکیک کنه!!!

 

منتهی اگر رادارهای پیشرفته امروزی (رونمایی شده یا نشده)، فعال و غیره رو در نظر بگیریم، که اونام شبکه هستن با هوا زمین و دریا و فضا و البته و قطعا هوشمند!!! حداکثر کار این پرنده های اینه که برای رادار در کنار یه هدف خیلی گرون قیمت و اصلی یه هدف کاذب درست میکنه، این میشه مثلا میخواد دوتا خرج این بشه موشک حالا باید چیزی بزنی!!! که پیوسته هم نیست، بعد نمیدونی کی رو زدی

در انتها بخاطر سرعت پایین ذاتی پرواز اینکار رو فقط و فقط زمانی میتونن انجام بدن، که روی جنگنده یا هرچیزی دیگر قفل شده باشه، مثل چف پیشرفته و هوشمند عمل میکنه...... موشک و رادار گمراه میشه، و گرنه بعید میدونم اینا بتونن مدت زیاد با سرعتهای بالا پرواز کنند، که در اون صورت مشکلی از جهت نیست......

-----------

از جهت هدف قرار دادن و جمع آوری اطلاعات درد اینه که نمیشه مثلا یه موشک 10 هزار دلاری 50 هزار دلاری خرج یه گله از اینا که شاید دونه ای 10 دلار 100 دلار توی تولید انبوه در بیان بشه!!! مگه اینکه گله خود موشک بره بینشون منفجر بشه اینام به فنا برن!!

حالا تفاوت ارتفاع بینشون باشه و هزار و یک مشکل دیگه!!! رادارم تشخیصشون بده، زدنشون توی ارتفاع رهاسازی بسی سخته......

 

-------

 

برای اینه باید مشخص بشه (نه تستهای الان) در نهایت سقف پروازی مداومت پروازی بعد رها سازی چقدره، بعد یه راه حل ارزون قیمت براشون پیدا کرد، قدیم چون چف نمیفهمید، خوب تهش یه هدف کاذب بود، ولی خوب چون اینا سر هم هوش دارن، و اطلاعات جمع میکنن، و شاید حتی مواد منفجره، خوب تحمل کردنشون سخته، بصورت مجزا باید فکری بحالشون کرد....

 

---

از لحاظ هدف کاذب هم، باید رادارها بروز رسانی بشوند، که اینام نباشن باز باید بشوند!!! و بقول دوستان همان در این مقال نمیگنجد.......


 • 2


0 کاربر در حال بازدید از این انجمن است

0 عضو, 0 مهمان, 0 کاربر مخفی