Recommended Posts

http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2006تصویرتصویرتصویرتصویرضربت ذوالفقار بی‌نظیرترین تمرین نظامی ارتش بود/ با منظم ترین برنامه ها به جنگ نامنظم با دشمن رفتیم/ در تجهیزات نظامی خودکفا شده‌ایم
طراحی جنگ نا منظم یکی از مهمترین ابعاد رزمایش ضربت ذوالفقار به شمار می آید و ارتش جمهوری اسلامی ایران در این رزمایش توانست با نیروهای نظامی خود در هوا، زمین و دریا با منظم ترین برنامه ها به جنگی نامنظم با دشمن فرضی بپردازد.
به گزارش خبرنگار سیاسی "مهر"، رئیس ستاد مشترک و فرماندهان نیروهای سه گانه ارتش جمهوری اسلامی پیش از ظهر امروز در یک نشست خبری دستاوردهای رزمایش بزرگ ضربت ذوالفقار را تشریح کردند.

رئیس ستاد مشترک ارتش در ابتدای این نشست خبری، رزمایش ضربت ذوالفقاررا از نظر زمان طولانی ترین و از نظر وسعت وسیع ترین رزمایش جغرافیایی خواند که درنوع خود بی نظیر ترین مانورارتش جمهوری اسلامی در سالهای اخیر به حساب می آید.

امیر سرتیپ موسوی گفت: ما در این رزمایش سعی کردیم با یک چهره دگرگون شده از ارتش، پا به میدان بگذاریم که با تلاش و همت طراحان نظامی توانستیم در رزمایش ضربت ذوالفقار، تصویری را طراحی کنیم که همانند یک جنگ واقعی باشد، تا نیروهای ارتشی ما بتوانند دکترین مقابله با تهاجم دشمن در یک جنگ نامنظم را اجرا کنند.وی افزود: ما دراین مانور به دنبال تحلیل شرایط بودیم تا بتوانیم به طوردقیق و مشخص تحلیل و انعکاس اخبار رسانه های داخلی و خارجی وهمچنین تحلیلگران نظامی، غرب را شناسایی کنیم و به نتیجه مطلوبی نیز دست پیدا کردیم .

رئیس ستاد مشترک ارتش برجسته ترین ابعاد این رزمایش را سرعت، دقت قابل انعطاف، خود کفایی و کنترل غیر متمرکز فرماندهی خواند و گفت: ما توانستیم دراین مانور با سرعت بالا نیروهای نظامی خود را کمتر از 24 ساعت جابجا کنیم که این امر برای ما از نظر نظامی بسیار با ارزش بود.

به گفته موسوی، اجرای غیر متمرکز کنترل و فرماندهی و همچنین کنترل راداری و لیزری از دیگر ابعاد مثبت این مانور به حساب می آید.

سرتیپ موسوی همچنین خودکفایی ارتش جمهوری اسلامی را یکی دیگر از بزرگترین دستاوردهای ارتش عنوان کرد و افزود: توانستیم با تلاش متخصصان جوان ارتش به دستاوردهای بزرگی درخصوص ساخت سلاح های نظامی دست پیدا کنیم که این امر ما را از محتاج بودن به کشورهای غربی در خصوص خریداری سلاحهای نظامی بی نیاز می کند.

وی همچنین همکاری نزدیک نیروهای مسلح با دانشگاهها را از دیگر ابعاد مهم رزمایش ضربت ذوالفقار برشمرد.

رئیس ستاد مشترک ارتش در بخش دیگری از سخنانش، تحقیق درخصوص رزمایش ضربت ذوالفقار را ازدیگر ابعاد این رزمایش خواند و گفت: ما دراین مانور تلاش کردیم تا متخصصان مان به طور کار ویژه ابعاد مختلف رزمایش را مورد بررسی قرار دهند.

موسوی همچنین طراحی جنگ نا منظم را از دیگر ابعاد رزمایش ضربت ذوالفقار برشمرد و گفت: ما دراین رزمایش تلاش کردیم تا نیروهای نظامی مان بتوانند به طور منظم به جنگ نامنظم بپردازند. زیرا وقتی جنگ نامنظمی شروع می شود نقش متخصصان نظامی بسیار با اهمیت است، چون جنگ نا منظم باید با منظم ترین برنامه ها به اجرا در آید.

به گزارش مهر، رئیس ستاد مشترک ارتش در خصوص دستاوردهای بین المللی این رزمایش نیز گفت: ما توانستیم با آزمایش سلاح های نظامی ساخت کشور به این قدرت دست پیداکنیم که دیگر وابسته به هیچ کشورغربی نباشیم که این امر ما را از نظر نظامی در منطقه از قدرت بالایی برخوردار می کند.

وی اظهار داشت: اگر ما می خواستیم در مسائل نظامی، اقتصادی فکر کنیم و تجهیزات جنگی را از دیگر کشورها وارد کنیم، در روز واقعه قطعا دچار مشکل می شدیم، ولی امروزه با همت و تلاش متخصصان جوان در ارتش و نیروهای دانشگاهی توانسته ایم به یک کشور بی نیاز در بخش نظامی تبدیل شویم.

موسوی همچنین درخصوص تحلیل و انعکاس اخبار در رسانه های داخلی و خارجی گفت: تحلیل دشمنان ما به دو شکل صورت گرفت، اول ایجاد جنگ روانی که شاید بتوانند بدین طریق شادابی را ازنیروهای نظامی ما بگیرند و در بخش دیگر گول خوردن کارشناسان نظامی غرب بود که در تحلیل هایشان ما دیدیم که در خصوص رزمایش ضربت ذوالفقار بسیار اشتباه کردند.

رئیس ستاد مشترک ارتش گفت: ما دراین رزمایش دو چهره داشتیم اول آن چهره ای که می توان در رسانه ها منعکس کرد و دوم مواردی که نمی توانیم اعلام کنیم.موسوی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص تاثیر برگزاری رزمایش ضربت ذوالفقار در روابط ایران با دیگر کشورهای منطقه، گفت: دراین رزمایش قصد نداشتیم برای کشورهای همسایه پیام تهدیدی بفرستیم، ما به دنبال آن بودیم که به کشورهایی که فکر تجاوز در سرشان می پرورانند، بگوییم که مراقب باشند تا در محاسباتشان اشتباه نکنند. زیرا اگر بخواهند کوچکترین لغزشی را در قبال جمهوری اسلامی ایران انجام دهند، با قدرت وتوان جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهند شد.

وی گفت: کشورهای غربی فکر نکنند که جمهوری اسلامی ایران همچون افغانستان و عراق است که می توانند هر کاری که دلشان می خواهند در آن انجام دهند، زیرا در غیر اینصورت ضرری به خود و کشورشان وارد خواهند آورد که جبرانش برای آنان بسیار دشوار خواهد بود.

امیر سرتیپ موسوی درادامه اجرای مرحله دوم رزمایش ضربت ذوالفقار را که توسط نیروی دریایی ارتش انجام شد، را اقتدار ارتش جمهوری اسلامی ایران خواند و گفت: نیروی دریایی ارتش یک بار دیگر "آقایی" خود را بر دریایی عمان نشان داد.

وی ادامه داد: کشورهای خارجی شک نکنند که جمهوری اسلامی ایران از قدرت بالایی برخوردار است و با تمام قدرت از تمامیت ارضی خود دفاع خواهند کرد والبته باخبرند.

به گفته امیر موسوی، دررزمایش ضربت ذوالفقار دهها تن مواد منفجره و هزاران تیر و موشک واقعی مورد استفاده قرار گرفته که خوشبختانه هیچ گونه تلفات جانی به غیر از مصدوم شدن چندین سرباز نداشته است.

موسوی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار "مهر" مبنی بر اینکه آیا با برگزاری موفق رزمایش ضربت ذوالفقار و خودکفایی در ساخت تجهیزات نظامی می توان گفت که ایران قدرت اول نظامی در منطقه شده است، گفت: مجموعه آن چیزی که یک کشور را به قدرت اول تبدیل می کند ، فقط مسائل نظامی نیست، بلکه مجموعه عواملی از جمله عمق استراتژیک، روحیه مردمی، ریشه های تاریخی، اعتقاد مذهبی، غرور ملی و باورهای جوانان است که همراه با قدرت نظامی یک کشور را به قدرت اول منطقه تبدیل می کند که ما بسیاری از عوامل را به طور کامل دراختیار داریم.

رئیس ستاد مشترک ارتش در پاسخ به این سئوال که مقامات آمریکایی موشک شلیک شده از زیر دریایی ایران را نمونه ای جعلی و ساخت چین عنوان کرده اند، گفت: این از همان مواردی است که کارشناسان نظامی غرب در خصوص رزمایش ضربت ذوالفقار اشتباه کرده اند و ما خوشحالیم که آنان چنین برداشتی را از این موشک داشته اند.

به گزارش مهر، درادامه این نشست خبری، امیر سرتیپ قاسم محمد امینی جانشین فرمانده نیروی هوای ارتش نیز به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

وی اظهار داشت: نیروی هوایی ارتش امروزه توانسته است به یک خود کفایی کامل دست پیدا کند و از سوی دیگر توانسته مدیران خوبی را آموزش دهد که بحث ساخت هواپیما و انجام آزمایشات مختلف از نمونه این توانایی ها درنیروی هوایی ارتش به شمار می آید.

محمد امینی ساخت هواپیمای پرستو، ساخت جنگنده های سبک آموزشی و ساخت جنگنده شکاری صاعقه را از نمونه های بارز تولیدات نیروی هوایی ارتش و متخصصان وزارت دفاع عنوان کرد که در این رزمایش با موفقیت آزمایش شد.

وی جنگنده شکاری صاعقه را یکی از مدرن ترین هواپیماهای ساخت نیروی هوایی ارتش و وزارت دفاع خواند و گفت: این هواپیما در 30 ماه پرواز سورتی و انجام عملیاتهای مختلف از جمله جنگ هوایی، بمباران و پرتاب موشک قابلیت های خود را نشان داد که در رزمایش ضربت ذوالفقار ما قابلیت های این جنگنده شکاری را به وضوح دیدیم.

جانشین نیروی هوای ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در پاسخ به سئوال خبرنگار "مهر" با رد ادعای مقامات آمریکا مبنی بر شکست پذیری ناوگان هوایی ایران، گفت: ما اکنون کلیه امکانات ناوگان هوایی را در اختیار داریم بطوریکه ناوگان هوایی ارتش از جمله یگانهای پدافندی و آفندی و همچنین تمامی توپ های ضد هوایی مستقر در مرزها، به طور 24 ساعته آماده دفاع همه جانبه هستند.

وی ادامه داد: هواپیماهای شکاری ارتش نیز 24 ساعته با تجهیزات کامل از جمله هواپیماهای جنگنده حامل موشک "هاگ" آماده مقابله با تهاجمات دشمن است.محمد امینی همچنین جمع آوری اطلاعات درنیروی هوایی ارتش وکنترل تمامی پروازهای کشورها را از دیگر اقدامات مهم نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برشمرد.

به گزارش مهر، درادامه این نشست امیر دریادار کوچکی فرمانده نیروی دریایی ارتش نیز به تشریح دستاوردها و موفقیت های این نیرو در این رزمایش پرداخت و تدبیر در برنامه ریزی، فرماندهی و انسجام در عمل را از مهمترین عوامل موفقیت این رزمایش برشمرد.

دریادار کوچکی، رفتن زیر سطح به سطح زیر دریایی های ارتش و شلیک موشک را از موفقیت های یگان دریایی ارتش در رزمایش ضربت ذوالفقار عنوان کرد.

وی افزود: ناوچه موشک انداز پیکان از دیگر نمونه های بارز توان متخصصان ایرانی در ساخت این ناوچه بود. ما در غرب می بینیم قطعات این ناوچه از جمله موشک، موتور و ساخت بدنه را کشورهای مختلف با کمک یکدیگر انجام می دهند ولی ما با تلاش متخصصان جوانمان توانستیم به این قدرت دست پیداکنیم به طوریکه ناوچه موشک انداز پیکان که یک دستاورد بومی است به طور کامل درکشور تولید کنیم.

در ادامه این نشست، همچنین امیر حسین دادرس، فرمانده نیروی زمینی ارتش نیز به تشریح دستاوردهای این نیرو در مانور ضربت ذوالفقار پرداخت.

به گفته دادرس، برپایی مانور ضربت ذوالفقار به طور کامل کارآمدی و توان نظام جمهوری اسلامی ایران را نشان داد.

فرمانده نیروی زمینی ارتش افزود: اگر کشورهای غربی نتوانستند به جمهوری اسلامی ایران حمله کنند، به علت قدرت بالای ایران است، زیرا ما می بینیم که آمریکا خیلی راحت و در مدت زمان کوتاه کشورهای همسایه ایران را تصرف می کند، ولی قدرت وتوان حمله به جمهوری اسلامی ایران را ندارد.

دادرس در پایان، نگاه دفع تهدید و طراحی متناسب با تهدیدات دشمن به خاک جمهوری اسلامی ایران را از مهمترین ویژگی های رزمایش ضربت ذوالفقار برشمرد.

 • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حمله «زمینی‌ها» به یك دنباله‌دار ناسا با هدف جستجوی بقایای یخزده تشكیلات منظومه شمسی، كاوشگر Deep Impact را به سوی هسته یك ستاره دنباله‌دار در فاصله 82 میلیون مایلی از زمین پرتاب می‌كند. به گزارش ایسنا، ناسا در نظر دارد برخورد ستاره‌ دنباله‌دار Tempel 1 و كاوشگر Deep Impact را در روز چهار ژولای به نمایش بگذارد. به منظور قرار گرفتن موشك پرتاب كننده در محل مناسب برای برخورد، این كاوشگر باید تا 28 ژانویه (ماه جاری میلادی) پرتاب شود. دانشمندان دقیقا نمی‌دانند كه در هنگام برخورد این كاوشگر با ستاره دنباله‌دار چه اتفاقی رخ خواهد داد. این ستاره دنباله‌دار با سرعت حركت بالا قرار است در زمان وقوع برخورد در فاصله 82 میلیون مایلی از زمین قرار داشته باشد. آنها انتظار دارند كه انفجاری عظیم - برابر با انرژی آزاد شده از چهار و نیم تن دینامیت - صورت گرفته و سوراخی به بزرگی زمین فوتبال و به عمق یك ساختمان 14 طبقه در سطح این ستاره دنباله‌دار ایجاد شود. این ستاره دنباله‌دار كمی بزرگتر از یك موشك پرتاب كننده و كاوشگر «برخورد عمیق» به اندازه یك میز ‌چای‌خوری در اتاق نشمین است.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یکی از پیشرفته ترین انواع قایق های پرنده صبح امروز در رزمایش بزرگ پیامبر اعظم (ص) آزمایش شد. به گزارش خبرنگار اعزامی "مهر" این قایق بسیار پیشرفته توانایی حرکت با قابلیت مانور بالا در آبهای خلیج فارس و دریای عمان را داراست و سرعت آن تا 100 نات در ساعت می رسد که سرعت بسیار بالایی برای قایقهای پرنده در جهان محسوب می شود. همچنین این قایق به علت نوع طراحی و مواد بکار رفته در آن از دید رادارهای دقیق نیز محفوظ بوده و به هیچ عنوان قابل شناسایی نمی باشد. از جمله دیگر قابلیتهای این قایق امکان شلیک انواع موشک های موجود در آن می باشد که این قایق می تواند با سرعت بالا حرکت نموده و این موشکها را به سمت اهداف ثابت و متحرک شلیک کند. به گزارش "مهر" این قایق هم اکنون به تولید انبوه رسیده و با کمک آن نیروی دریایی سپاه توان رزمی و دفاعی خود را دوچندان کرده است. منبع " خبرگزاری مهر "

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بهاي نفت خام از زمان طوفان کاترينا با توجه به نبود اطمينان در صادرات نفت نيجريه و آزمايش سلاحهاي جديد ايران در طول رزمايش نظامي در آبهاي خليج فارس روز گذشته به بالاترين رقم خود رسيد. به گزارش خبرگزاري مهر، روزنامه فايننشال تايمز با بيان اين مطلب نوشت: با اعلام آزمايش موشکي ايران در آبهاي خليج فارس بهاي نفت خام برنت تقريبا 2 دلار افزايش يافت و به 67 دلار و 93 سنت در هر بشکه رسيد. اين در حالي است که اين افزايش ناگهاني بهاي نفت خام با توجه به زمان و مکان رزمايش ايران صورت گرفته است، زيرا در پي ضرب‌الاجل 30 روزه‌اي است که شوراي امنيت سازمان ملل براي برنامه هسته‌اي ايران مقرر کرد. بر پايه اين گزارش، محمدهادي نژادحسينيان معاون وزير نفت ايران اعلام کرده است: هر گونه کاهشي در بهاي نفت طي سال جاري بعيد است. چندين عامل نشان مي‌دهند که بهاي نفت طي دو يا سه سال آينده کاهش نخواهد يافت مگر اينکه يک طرح براي آن وجود داشته باشد. اين در حالي است که وزرات دفاع آمريکا در واکنش به رزمايش نظامي ايران در آبهاي خليج فارس موسوم به پيامبر اعظم(ص) با اذعان به وجود پشرفت ايران در زمينه‌هاي دفاعي اعلام کرد که تهران به طور مداوم در صدد بهبود سيستم هاي تسليحاتي خود بوده است، اما در تلاش است در اين زمينه اغراق کند. http://baztab.com/news/36946.php

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تصویر

رزمایش پیامبر اعظم کم نظیرترین رزمایش موشکی در جهان

فرمانده نیروی هوایی سپاه دومین رزمایش پیامبر اعظم را یکی از بی نظیرترین رزمایش های موشکی در کلاس های مختلف خواند و گفت: آزمایش موشک های مختلف با برد بالای هزار کیلومتر نشان دهنده اقتدار و قدرت نظامی جمهوری اسلامی در بازدارندگی هر گونه تهدید کشورهای بیگانه است.


تصویر

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر، سردار حسین سلامی صبح امروز با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شلیک انواع موشک آن هم در کلاس های مختلف برای اولین بار است که توسط متخصصان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جهان به مرحله اجرا در می آید.

وی تغییر کلاهک موشک های سری شهاب به کلاهک خوشه ای جنگی را از مهمترین تغییرات صورت گرفته در ترکیب این موشک ها خواند و افزود: پس از تغییر کلاهک، انواع موشک شهاب 3 این توانایی را دارند که پس از اصابت به هدف، صدها بمب کوچک خوشه ای را به اطراف تخریب پرتاب کنند.

تصویر

فرمانده نیروی هوایی سپاه همچنین تغییر در زاویه شارژ موشک های شهاب در حالت افقی را از دستاوردهای متخصصان ایرانی در تولید و ساخت این نوع موشک ها عنوان کرد.

وی گفت: شلیک انواع موشک آن هم در فاصله کوتاه برای اولین بار در این رزمایش، در سطح جهان نشان دهنده قابلیت متخصصان ایرانی در ساخت و تولید انبوه سلاح های نظامی است
تصویر

فرمانده نیروی هوایی سپاه خاطر نشان کرد: این موشک ها به صورت کامل در سازمان هوافضای وزارت دفاع به مرحله تولید رسیده است که تنها بخشی از توانمندی بازدارندگی جمهوری اسلامی در برابر تهاجمات بیگانگان است.

به گزارش خبرنگار مهر، از امشب بخش دیگری از مرحله دوم رزمایش پیامبر اعظم قرار است در بندر عباس توسط نیروی دریایی سپاه به مرحله اجرا در آید.

به نقل از خبر گزاری مهر
تصویر
.................................................................
تصویر
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

شلیک موشک های نور با برد 170 کیلومتر
در دومین روز از رزمایش بزرگ پیامبر اعظم(ص)، بخش دیگری از قدرت موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نمایش داده شد.
به گزارش خبرنگار اعزامی مهر، در این بخش از رزمایش، امروز واحدهای موشکی ساحل به دریا و یگان های شناوری نیروی دریایی سپاه پاسداران با شلیک چندین فروند موشک، توان خود را برای امادگی در مقابله با تهدیدات احتمالی در دریا به نمایش گذاشتند.

سردارسرتیپ علی فدوی جانشین نیروی دریایی سپاه پاسداران ویژگی موشک های نور را افزایش دقت و برد آنها از 120 کیلومتر به 170 کیلومتر بیان کرد و گفت: با این پیشرفت در فناوری دفاعی، قدرت رزمی و آمادگی نیروهای مدافع کشور بر آبهای نیلگون خلیج فارس و دریای عمان بیشتر شده است


تصویر
....................................................
مرحله موشکی دومین رزمایش پیامبر اعظم (ص) با پرتاب موشک های شهاب(2) و (3) اسکاد B فاتح 110 و زلزال با حضور فرمانده سپاه پاسداران

تصویر
...................................................
تصویر
..............................................
تصویر
......................................................................

منبع :حبر گزاری مهر

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[align=center]معاون نيروي زميني ارتش در گفتگو با فارس اعلام كرد : « آغاز رزمايش بيت المقدس 19 از فردا »[/align]


[align=center]تصویر
عكس تزئيني[/align]

[align=center]خبرگزاري فارس: معاون آموزشي نيروي زميني ارتش از آغاز رزمايش بيت المقدس 19 از صبح فردا در استان فارس خبر داد. [/align]

امير داود آقامحمدي معاون آموزشي نيروي زميني ارتش كه با خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس گفت و گو مي‌كرد، با اشاره به اينكه اين رزمايش با حضور دانشجويان و اساتيد 17دانشكده نيروي زميني ارتش از صبح روز اول خرداد در منطقه دارنگون استان فارس آغاز مي‌شود، هدف از آن را گراميداشت سالروز آزادسازي خرمشهر عنوان كرد كه تا سوم خرداد به طول خواهد انجاميد.
وي با بيان اينكه رزمايش فوق براي عملياتي كردن دكترين و راهبردهاي آموزشي نيروي زميني ارتش در راستاي تهديد محوري برگزار مي‌شود، گفت: تيپ 55 هوابرد شيراز، 37 زرهي شيراز، مركز توپخانه، هوانيروز و با پشتيباني نيروي هوايي ارتش در رزمايش بيت المقدس 19 حضوري فعال خواهند داشت.
معاون آموزشي نيروي زميني ارتش يكي از ويژگي‌هاي مهم اين عمليات را حضور گسترده افسران يعني فرماندهان آينده ساز ارتش براي كسب تجارب ارزشمند از تحولات تاكتيكي و تكنيكي در اين بخش دانست و افزود: از ديگر اقداماتي كه در ميان رزمايش‌هاي انجام شده در دنيا كم نظير است، استفاده از رزمايش دو طرفه است كه در اين حالت، نيروهايي نيز به عنوان دشمن فرضي وارد عمل شده و موقعيتي را فراهم مي‌كنند كه بايد افسران اقدام به تصميم سازي و عمل كردن به آموزش‌هاي خود كنند كه اقدامي بسيار مهم و تاثيرگذار محسوب مي‌شود.
به گفته آقامحمدي، اين رزمايش شامل 5 مرحله اساسي همچون پدافند سطحي، رزم شبانه و روزانه و نيز ضد هلي برن است كه تمام 9 سيستم فرماندهي و كنترل رزم مانند آماد، ارتباطات و مهندسي به صورت تلفيقي در آن به كار گرفته مي‌شود.
وي همچنين از بكارگيري سلاح‌هاي ابتكاري ساخته شده در نيروي زميني ارتش در رزمايش بيت المقدس 19خبر داد و اعلام كرد: انواع سلاح‌هاي ضدبالگرد، دوش پرتاب، ضد زره و ضد نفر در كنار مهمات‌هاي جديد و سيستم‌هاي مراقبتي در رزمايش فوق مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه در كنار عملياتي كردن تاكيتك‌هاي جديد، موجب بهره مندي افسران جوان و اساتيد نيروي زميني ارتش مي‌شود.
امير آقامحمدي در پايان اظهار داشت: هم اكنون تمامي يگانهاي شركت كننده در رزمايش، در منطقه مستقر شده و پس از پايان عمليات نيز، تجارب و ارزيابي آن براي تغيير در محتوا و نوع آموزش‌ها به كار گرفته مي‌شود.


منبع : Farsnews

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سردار نجار وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از انجام رزمایش مشترک وزارت دفاع و ارتش جمهوری اسلامی ایران در یک ماه آینده خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی نجار در حاشیه جلسه امروز هیات وزیران با حضور در جمع خبرنگاران گفت: وزارت دفاع به همراه ارتش در یک ماه آینده رزمایش مشترکی را انجام خواهند داد که در این رزمایش علاوه بر معرفی سلاح های نظامی جدید حتی در بحث سلاح های موشکی ما هواپیمای جنگنده آذرخش را نیز به پرواز در خواهیم آورد. وزیر دفاع همچنین افزود: طی تلاش های صورت گرفته در وزارت دفاع ، صادرات صنایع نظامی به کشورهای خارجی نیز افزایش پیدا خواهد کرد. وی همچنین در خصوص تبلیغات کشورهای غربی از جمله اسرائیل و آمریکا مبنی بر اینکه 600 موشک ایران، اسرائیل را مورد هدف قرار داده است، گفت: اینها همه عملیات های روانی است که توسط دشمنان انجام می شود، ما در خدمت صلح و ثبات و امنیت در خاورمیانه هستیم، این تنها جنگ روانی است که از سوی دشمن صورت می گیرد. نجار گفت: خوشبختانه هر روز صنایع دفاع چیز تازه ای برای ارایه دارد که هواپیمای آذرخش در حال حاضر یکی از مهمترین دستاوردهای وزارت دفاع و ارتش به حساب می آید که درآینده نزدیک نیز شاهد پرواز آن خواهیم بود. وزیر دفاع همچنین در خصوص تهدیدات اخیر اسرائیل گفت: اسرائیل بعد از شکست سخت حزب الله در آن جنگ 33 روزه، به دنبال ایجاد جنگ روانی است، امروز اسرائیل توان دیدن ایرانی قدرتمند را ندارد. وی تصریح کرد: ما تمام تحرکات دشمن را دنبال می کنیم و اگر ببینیم کشوری بخواهد به خاک جمهوری اسلامی ایران تحرک کند، جواب محکمی را خواهیم داد. وزیر دفاع در خصوص افزایش همکاری با کشورهای منطقه نیز گفت: طبق فرمایشات و تدابیر منقام معظم رهبری این موضغع را با همکاری وزارت امور خارجه دنبال می کنیم و در اینده نزدیک همکاری مشترک نظامی ، پیوند دفاعی و همچنین برگزاری مانور مشترک را خواهیم داشت. نجار در پایان گفت: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امروز توانسته است به خودکفایی دست پیدا کند.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خبر خوبی است امیدوارم سلاحهای جدیدی بهره برداری شوند. :?

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حتما خبرايي هست ........ آخه تا آمريكا تهديد مي كنه ما يه مانور مي گذاريم و چنتا سلاح جديد آزمايش مي كنيم وآمريكا را به غلط كردن ميندازيم

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خبر خوبي هست :? كسي تاحالا خيبر 2 رو ديده ( سما) ؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
چرا شايعه پراكني مي كني سلاح خيبر يك هنوز عملياتي نشده كه روي خيبر 2 كار كنن

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
( آخه تا آمريكا تهديد مي كنه ما يه مانور مي گذاريم و چنتا سلاح جديد آزمايش مي كنيم وآمريكا را به غلط كردن ميندازيم ) اظهار نظر بامزه اي بود ، فكر ميكنم شوخي ميفرمائيد! بفرمائيد بازار فروش سلاحهاي آمريكائي را گرم ميكنيم ، نگاهي به مشخصات سلاحهاي آزمايش شده ، مدل اصلي آن و قدمت تكنولوژي اين سلاحها بياندازيد، خود باوري را با خود فريبي اشتباه نگريد .

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

( آخه تا آمريكا تهديد مي كنه ما يه مانور مي گذاريم و چنتا سلاح جديد آزمايش مي كنيم وآمريكا را به غلط كردن ميندازيم )
اظهار نظر بامزه اي بود ، فكر ميكنم شوخي ميفرمائيد! بفرمائيد بازار فروش سلاحهاي آمريكائي را گرم ميكنيم ، نگاهي به مشخصات سلاحهاي آزمايش شده ، مدل اصلي آن و قدمت تكنولوژي اين سلاحها بياندازيد، خود باوري را با خود فريبي اشتباه نگريد .

اي بابا من انقدر از اين ضد انقلابا بدم مياد هرروزم يكيو دعوت مي كنن و به عدشون اضافه ميشه.
نمي دونم چرا اينا اينقدر دوست دارن مارو كوچيك كنن؟

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
انقلابي بزرگ MARMOOLAK بهتره مطابق قوانين شريعت قبل از زدن تهمت كمي تفكر كنيد .. :? اگه شليك موشكهاي ساخت داخل C802 , 801 ويا موشكهاي شهاب و يا نمايش سيستم ساخت داخل TOR M1 و يا ..... نمايش جديدترين سلاح هاي ساخت بشره من هم با شما موافقم :D ولي چه بهتر بود همه چيز همان طور كه شما مي گفتيد بود و وعده و وعيد و حرف نبود. فكر نكنم حداقل در هيچ كجاي دنيا در مورد وطن دوستي ما ايراني ها شك داشته باشند (نمونه : 8 سال جنگ تحميلي ) ولي بهتره بجاي خود فريبي واقعيت را در نظر بگيريم و طوري رفتار نكنيم كه مثلا اگه آمريكا حمله كنه ما پودرش مي كنيم و غيره ...

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقاي مارمولك ، قصد بنده توهين به شما نبود ، متاسفم كه ازما بدتان مياد!! قصد كوچك كردن شما راهم نداشتم ، ما شما را به همان اندازه كه هستيد مي بينيم حتي اگر شده با ذره بين ، در ضمن چه اسم با مسمائي !

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

 • مطالب مشابه

  • توسط mahdi42
   با سلام خدمت دوستان قصد دارم در اینجا نیروی هوایی برزیل رو معرفی کنم اگه تکراریه پوزش میخوام

   ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
   اول سه عدد پوستر :


   -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


   معرفی و اشنایی با نیرو هوایی ارتش برزیل   تاسیس:1941
   تعداد پرسنل فعال:73.764 نفر
   تعداد هواپیماها:773 عدد ( این مجموعه شامل بالگردها ،هواپیما های، رزمی و غیر رزمی میشود)
   ثوابق جنگ:شرکت در جنگ جهانی دوم

   هواپیما هایی پروازی این نیرو(احتمالا منظور قابل پرواز):
   هواپیما و بالگرد های هجومی(برای حمله): AMX, Super Tucano, AT-26 Xavante, Mi-35M
   بمب افکن:AMX
   هواپیما جنگ الکترونیک:Embraer R-99
   جنگنده:Northrop F-5E/F Tiger II
   هواپیما رهگیر:Dassault Mirage 2000
   هواپیماهای گشت:Lockheed P-3 Orion, Bandeirulha C-95
   هواپیماهای شناسایی: Super Tucano, R-35
   هواپیماهای تمرینی:Tucano, AT-26 Xavante
   هواپیما های حمل و نقل کننده: C-130, C-295, Super Puma, 707, UH-1H, EMB-190, UH-60L

   ====
   معرفی نوع ،وتعداد جنگنده ها
   جنگنده "AMX International AMX"
   سازندگاه:ایتالیا،برزیل
   مدل ها:
   A-1: به تعداد 80 عدد
   A-1B:تعداد 10 عدد

   جنگنده "Dassault Mirage 2000"
   سازنده:فرانسه
   مدل ها:
   F-2000C:تعداد 10 عدد
   F-2000B:تعداد 2 عدد

   جنگنده "Northrop F-5E/F Tiger II"
   سازنده:امریکا
   مدل ها:
   F-5E/F تعداد 10 عدد
   F-5EM/F-FM تعداد 47 عدد


   معرفی بالگرد هجومی
   بالگرد "MI 35M"
   سازنده:روسیه
   مدل:"AH-2 Sabre"
   تعداد:12 عدد


   ----------------------------------------------------------------------------
   تعداد پرسنل این نیرو از ایران بیشتره واستخواندار محسوب میشه
   من که جنگندهEmbraer A-1A رو نمیشناختم و فکر کردم شما هم ممکنه اشنایی نداشته باشین پس یه معرفی مختصر رو اماده کردم:

   حالا معرفی جنگنده "Embraer A-1A"

   این جنگنده یک از سری جنگنده های AMX می باشد ،سری جنگنده های AMX پروژ مشترکی ببین دو کشور ،"برزیل"و"ایتالیا" می باشد، جنگنده های سری AMX، از نوع جنگنده های هوجومی می باشد
   اولین پرواز سری جنگنده های AMX در 15 می 1984 اتفاق افتاد ،که در سال 1989 معرفی شد . زمان ساخت ان از سال 1986 تا 1999 می باشد ،تا به امروز 200 عدد از این جنگنده ساخته شده.
   از این سری جنگنده ها هر دو کشور برزیل و ایتالیا استفاده می کنند .

   مشخصات

   خلبان : 1 نفر
   طول: 13.23 متر
   طول بال ها هواپیما:8.87 متر
   ارتفاع:4.55
   مساحت بال ها:21 متر
   وزن خالی:6.730 کیلو گرم
   وزن بارگذاری شده:10.750 کیلوگرم
   حداکثر وزن موقعه تیک اف:13.000 کیلوگرم
   حداکثر سرعت:1.160 کیلومتر
   قابلیت وصل 2 عدد موشک AIM-9 Sidewinders یا 2 عدد موشک MAA-1 Piranha
   قابلیت وصل بمب های 3.800 کیلوگرمی ،موشک های هوا به زمین ،بمب ها لیزری هدایت شوند،وراکت.


   ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
   چند عکس دیگه:
   بچه ها اگه اطلاعات تکمیلی دارین دریغ نکنید تا تاپیک کامل بشه

   منبع
   عکس ها هم خودم اضافه کردم و...
  • توسط EBRAHIM
   با سلام به همگی دوستان...
   چند نکته: خواهشا نخندید...تو نظراتتون هم تیکه نندازید...شاید تا کنون هیچ اطلاعی از این نیرو نداشته باشید و تا به حال به گوشتون نخورده باشه...پس مطلب مفیدیه...لطفا مراعات کنید...
   ...
   نیروی هوایی افغانستان یکی از سه شاخه اصلی ارتش افغانستان می‌باشد. نیروی هوایی ارتش افغانستان زیر نظر ستاد کل ارتش افغانستان فعالیت می‌کند.

   نیروی هوایی افغانستان در سال ۱۹۲۴ میلادی (۱۳۰۳ خورشیدی) و در زمان سلطنت امان‌الله‌شاه تاسیس شد. این نیرو در زمان ریاست جمهوری محمد داوودخان، تحولات چشمگیری را تجربه کرد. ارتش افغانستان تا پیش از سقوط دولت تحت حمایت اتحاد جماهیر شوروی، نزدیک به ۵۰۰ هواپیما و بالگرد تهاجمی داشت. اما در جریان سال‌ها جنگ داخلی در افغانستان، تقریبا تمامی آن‌ها یا به دلایل عدم رسیدگی فنی و یا در کشاکش جنگ داخلی از بین رفت.[۱]

   تا پیش از اشغال افغانستان توسط نیروهای ناتو، بدنه اصلی نیروی هوایی افغانستان از بالگردهای ام‌آی-۱۷ روسی تشکیل شده بود.
   به گفته مقامات نیروهای هوایی افغانستان، در سال ۲۰۰۸ میلادی، ۶۰۰ خلبان در نیروی هوایی افغانستان مشغول به کار بوده‌اند.[۲]

   تجهیز نیروی هوایی ارتش افغانستان به 18 فروند C27

   سرمایه : شرکت آلنیای آمریکای شمالی قراردادی به ارزش 287 میلیون دلار را با نیروی هوایی ایالات متحده به امضا رسانده تا 18 فروند هواپیمای مدلC27 اسپارتان را بازسازی و اصلاح کند. هواپیماهایC27 از مدل اصلاح شده هواپیماهای باربری222 G ساخت ایتالیا است. نیروی هوایی ایالات متحده قصد دارد پس از آماده شدن این 18 فروند هواپیمای اصلاح شده آنها را در اختیار نیروی هوایی ارتش افغانستان قرار دهد. کار تحویل این هواپیماها به ارتش افغانستان از ابتدای سال 2009 آغاز می شود و تا سال 2011 ادامه خواهد داشت. این برنامه در حال حاضر شامل تحویل 18 فروند هواپیمای آماده انجام عملیات و همچنین تجهیز و تبدیل دو فروند از آن به هواپیمای حمل ونقل VIP است. علاوه بر آن در این برنامه قید شده است که نیروی هوایی آمریکا طی سه سال وظیفه پشتیبانی و نگهداری و خدمات رسانی به این هواپیماها را عهده دار است.
   نیروی هوایی آمریکا با بررسی ویژگی ها و قابلیت های هواپیمایC27 این مدل را مناسب نیروی هوایی ارتش افغانستان تشخیص داده و داشتن این هواپیماها را برای دستیابی به ثبات طولانی مدت در افغانستان ضروری دانسته است.

   مشخصات هواپیمایC27

   اسپارتانC27 هواپیمای دو موتوره توربوجت است که برای نیازهای نیروی هوایی و همچنین حمل ونقل هوایی طراحی شد. این نوع هواپیما مخصوصا برای عملیات های تاکتیکی با برد کوتاه تا متوسط و برای پرواز در ارتفاع 1800 پا مناسب است. ازC27 می توان در تمام شرایط آب وهوایی و در روز یا شب برای حمل ونقل یا انجام ماموریت های پزشکی استفاده کرد. این هواپیما می تواند 24 تخت پزشکی و 4 پرستار یا 34 نیروی زمینی ارتش را جابه جا کند.C27 دارای سه گروه پرواز شامل کاپیتان هواپیما، کمک خلبان و مسوول بار است. هواپیمای اسپارتان مدل اصلاح شده G222 است. مدل G222 توسط شرکت آلنیا در ناپل ایتالیا تولید و ساخته می شد این مدل در سال 1970 اولین پرواز خود را انجام داد و در سال 1978 وارد بازار شد.
   بیشتر استفاده کنندگان مدل 222 G نیروی هوایی ایتالیا، ارتش آرژانتین، امارات و نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا بودند.. شرکت کرایسلر به عنوان پیمانکار اصلی G222 را از آلنیا خریداری کرد و پس از اصلاح، ارتقای سیستم مخابراتی و نصب سیستم های رهیابی پیشرفته آن را به مدلC27 تغییر داد. ازهواپیمایC27 به دلیل میزان سرعت و ارتفاع مناسب جهت حمل ونقل هوایی و انجام عملیات گوناگون هوایی استفاده می شود.

   ویژگی هایC27

   عملکرد اصلی: حمل بار و مسافر
   نیروی پیش ران/ شرکت سازنده:
   دو موتور
   ابعاد: 5/74 پا طول و 7/54 پا عرض
   نیروی محور بر حسب اسب بخار: 3400 برای هر کدام P4D- T64جنرال الکتریک
   پهنای بال: 2/94 پا
   سرعت: 250 گره
   حداکثر ارتفاع: 25000 پا
   وزن تیک آف: 56878 پوند
   وزن بدون بار: 39500 پوند
   برد پرواز: 1500 مایل
   مسافت تیک آف: 1500 پا
   اندازه باند: 1800 پا در 45 پا
   ___________
   منبع: ویکی پدیا
  • توسط kingraptor
   زیردریایی های اتمی و حتی دیزلی از توانایی های مرگباری برخوردارند و در صورت میل به قدرت نمایی، مهار آتش آنها بسیار مشکل است. این جنگ افزارها در طول جنگ جهانی دوم، به دلیل پنهان بودن از دید دشمن، نیروی دریایی انگلیس رابه زانو در آورده بودند. در ژاپن و شمال افریقا نیروهای آلمان نازی با در اختیار داشتن این سلاح ها سلطه خویش را بر دریاها اعمال می کردند.


   --------------------------------------------------------------------------------


   هواپیمای ضد زیردریایی P-3 اوریون


   --------------------------------------------------------------------------------

   شوروی با در اختیار داشتن زیر دریایی های اتمی قادر بود در صورت بروز جنگ، ارتباط اروپای غربی را با آمریکا قطع کند. در جنگ فالکلند پس از انهدام رزم ناو بل گرانوی آرژانتين توسط اژدر یک زیر دریایی انگلیسی، کشتی های جنگی آرژانتين دیگر تا پایان جنگ نقش مهمی را ایفا نکردند. به منظور مقابله با این جنگ افزارها در صحنه جنگهای گذشته و آینده تدابیری اندیشده شده است. پی-3 اوریون از جمله سلاحهایی است که می تواند تا حدود زیادی در مقابل زیردریایی ها، هر قدر هم که پیشرفته باشند عرض اندام کند. هواپیما چند منظوره پی-3 بیش از 30 سال است که به طور پیوسته توليد می شود و تا کنون بیش از 700 فروند آن به خدمت ارتشها، آتش نشانی ها، نیروهای حافظ صلح سازمان ملل و هواشناسی های کشورهای مختلف در آمده اند. از این لحاظ اوریون خود را تا مدت زیادی بی رقیب می دانست. طراحی اولیه بدنه و نحوه اتصال موتورها به هواپیما تا امروز تقریباً بدون هیچ تغییر عمده ای حفظ شده است. همین عدم نیاز به تغییرات گواهی بر بی نقص بودن طراحی اوریون است. اما تجهیزات الکترونیکی این هواپیما همواره در حال تغییر و تکامل بوده اند. از این رو سازنده پی-3 در به کار گیری آنها به درخواست و سلیقه مشتری عمل می کند. انواع پیشرفته تجهیزات، این هواپیما را به سلاحی خطرناک در مقابل زیردریایی ها تبدیل می کند. اوریون با چهار موتور توربو پراپ از نوع T56-A-10 کمی شبیه هرکولس محصول دیگر لاکهید است. با توجه به سابقه طولانی لاکهید در به کار گیری این نوع موتورها می توان به این نکته پی برد که این شرکت به خوبی با مشکلات این موتورها که سایرین را متواری کرده، کنار آمده است. پس از روی کار آمدن موتورهای توربوجت شرکهای هوایی سریعا به استفاده گسترده از آنها روی آوردند ولی لاکهید و نیروی دریایی ایالات متحده به علت ويژگيهای منحصر به فرد این موتورها همچنان در طیف گسترده ایی آنها را به کار می برند. خوشبختانه شرکت توربین الکترا بزودی توانست معایب عمده این موتورها را رفع کند و تا به امروز تامین کننده موتورهای پی-3 باقی مانده است. طراحی اوریون به حدود 40 سال پیش و سال 1957 باز می گردد. نخستین پرواز این هواپیما در 19 آگوست سال 1958 انجام شد پس از چند پرواز آزمایشی، تغییراتی صورت گرفت که عمده ترین آنها کوتاه شدن بدنه به میزان 2/13 متر بود. سپس این هواپیما به تجهیزات متداول آن روزها مجهز شد و به عنوان گشت دریایی، خدمت خود را رسما در نیروی دریایی آمریکا آغاز کرد. در آن زمان تغییرات دیگری برای فروندهای بعدی در نظر گرفته شد. در سال 1962 چند تغییر دیگر به منظور کارآمدتر کردن این سلاح اعمال شده و پی-3 اوریون که پس از گذشت سالها هنوز هم در خدمت ناسا است، متولد شد. نخستین سفارش قطعی برای خرید 7 فروند از این هواپیما مربوط به سال 1960 می باشد. نیروی دریایی آمریکا متقاضی خرید 7 فروند وای پی-3وی-1 با موتور آلیسون-توربین الکترا شد که می توانست انواع بمب های عمق روی معمولی و هسته ای، اژدرهای ضد زیر دریایی و مین و راکت را حمل کند.


   --------------------------------------------------------------------------------


   کابین نسبتاً پیچیده هواپیمای P-3 اوریون


   --------------------------------------------------------------------------------

   ظرفیت سوخت این 7 فروند اولیه از 20631 لیتر در اولین سفارش تا 34826 لیتر در آخرین متفاوت بود، اما همگی 4 مخزن در بالها، هر بال 2 مخزن جداگانه، و یک مخزن بزرگ در امتداد بدنه داشتند که این الگو تاکنون حفظ شده است. استفاده همزمان از دو رادار جداگانه در جلو و عقب هواپیما و ترکیب هر دو رادار برای ارایه تصویری 360 درجه ایی، پی-3 را به مجهزترین سلاح ضد زیر دریایی آن روز تبدیل کرد، اگرچه این طرح به زودی لو رفت و شرکتهای دیگر نیز به استفاده از آن روی آوردند. نخستین پرواز این سفارش هفتگانه در 15 آوریل 1961 انجام شد و تا آوریل سال بعد در مجموع 2521 ساعت در 585 سورتی پرواز با این هواپیماها به صورت آزمایشی و آموزشی انجام شد. بلافاصله پس از ورود این هواپیما به خدمت از آنها در جنگ علیه کوبا استفاده شد. در جنگ ویتنام نیز آمریکاییها از این هواپیما به میزان زیادی استفاده کردند. ماموریت اصلی این هواپیما در آن زمان پوشش راداری شبانه بر فراز خلیج تونکین بود گشتهای متداول روزانه و حمایت از کشتیهای لجستیکی در برابر هجوم احتمالی زیردریاییهای شوروی نیز از ماموریتهای بود که این هواپیما بر عهده داشت. نکته جالب توجه این است که این هواپیماها از پایگاهای داخل خاک فیلیپین به پرواز در می آمدند. از آن هنگام پی-3 به طور منظم در عملیات مشابه برون مرزی مورد استفاده نیروی دریایی آمریکا قرار گرفته و می گیرد و همواره به عنوان کشت ضد زیر دریایی، مین گذار دریایی، راهنمای زیر دریایی های خودی و هدف قرار دهنده اهداف دور به کار گرفته شده است.


   --------------------------------------------------------------------------------


   هواپیمای P-3 اوریون در حال پرواز در معیت یک ناوچه آمریکایی

   --------------------------------------------------------------------------------

   این هواپیماها گاهی برای ایجاد تغییرات آب و هوا و باران زا کردن ابرهای منطقه ای به کار گرفته می شوند. برای این کار پودر یدید نقره را در مقیاسهای زیاد توسط تجهیزات خاصی که در این هواپیما تعبیه شده است در میان ابرها می پاشند. قابلیت شرکت در عملیات جستجو و نجات، عکس برداری و نقشه برداری هوایی و حتی توانایی انجام ماموریتهای ترابری، اوریون را به هواپیمایی چند منظوره بدل نموده است. هم اکنون این هواپیماها در بیش از 30 پایگاه برون مرزی و درون مرزی آمریکا نشست و برخاست می کنند و حتی بارها توسط نیروهای چند ملیتی در مانورهای مشترک به کار گرفته شده اند. آمریکا تنها استفاده کننده از این هواپیماها نیست. اکثر کشورهایی که مرزهای آبی دارند از پی-3 به خوبی استقبال کردند و به میزان رفع نیاز دفاعی از این هواپیما خریده اند. نیوزلند اولین مشتری اوریون با سفارش 5 فروند پی-3 بی مجهز به مولد امواج صوتی کوتاه بود. کانادا 18 فروند و ژاپن که سرانجام در سال 1978 تصمیم به جایگزین کردن این هواپیما به جای نپتون گرفت مشتریان بعدی بودند.

   --------------------------------------------------------------------------------

   هواپیمای P-3 اوریون در حال برخاست


   --------------------------------------------------------------------------------

   ژاپن خط تولید این هواپیما را خریداری کرده و تا کنون بیش از 100 فروند از آن را تولید کرده است. پرتقال اسپانیا و تایلند خریداران دست دوم این هواپیما هستند. هلند، نروژ، ایران و پاکستان نیز هر کدام چند فروند پی-3 در اختیار دارند. انواع مختلف پی-3 اگر چه با قرار گرفتن حروف بزرگ و کوچک و شماره های متفاوت دسته بندی می شوند ولی عمدتاً تفاوت چشمگیری میان مدلهای مختلف مجود ندارد و می توان با تغییرات پیش بینی شده از سوی کارخانه سازنده هر نوع تغییر کاربردی را در انواع آن ایجاد کرد. پی-3 با حوصله ای که در خور هواپیمای توربو پراپ است، وجب به وجب منطقه را بازرسی و شناسایی و به محظ اطلاع از موقعیت زیردریایی مهاجم اقدام به شکار آن می کند. در طول عملکرد سی وچند ساله این سلاح موارد منفی از لحاظ فنی در مورد آن به چشم نمی خورد و همواره در انجام ماموریتهای محوله موفق بوده است. همین امر سبب شده است تا پرسنل زیر دریایی ها از هواپیمای پی-3 اوریون به عنوان کابوسی هولناک یاد کنند.

   -----------------------------------------------------------------------------   ------------------------------------------------------------------------------

   منبع: Air.blogfa.com
  • توسط Goebbels
   به نام خدا   با سلام

 • مرور توسط کاربر    0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.