امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

ادیب جان، این کتابا دست ما نمی‌رسه!!!! لطفا خودت توضیح بده یا مثل جناب ابراهیم، یه قسمتی از کتاب رو اینجا بذار بریم بخونیم!!!! :)...

در خصوص این 27ام هم اگر میشه کمی بیشتر توضیح بده، به نظر میرسه باید برم دنبال عکسش چون میخ خوشکلی برا کوبیدن تو سر انگلیسی زبان ها به نظر میاد!! قبلا با عکسای عملیات فتح 8 دهنشون رو سرویس کردم! این یکی عالی میشه...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

چطور نمیرسه ؟ کتابخانه عمومی شهرتون قطعا داره ، شک نکنید داره

نام کتاب ها رو هم که در تاپیکی که زده بودم معرفی کردم با کل مشخصات ش

همپای صائقه و ضربت متقابل، کتاب های تقدیر شده توسط امام خامنه ای که سه بار بسیار خوب به دو نویسنده ش گفتند به نحویکه سردار صفوی گفتند : اگر رهبری یک بار به ما نظامی ها بگن بسیار خوب ، حاضریم به ازاش تا لب مرز سینه خیز روی سیم خاردار بریم ....

کتاب تازه ای هم که به تازگی ملت فهمیدن هست لشکر خوبان هست که واقعا کتاب قهاری هست در زمینه دفاع مقدس

نجات سرباز رایان جلوی این حقایق ، همونطور که یک دروغ تاریخی هست، پشیزی هم نمی ارزه اگر کوچترین صحنه این کتابها به بدترین کیفیت به صحنه فیلم هم دربیاد !

لشکر 27 محمد رسول الله هم لشکری است که توسط سه سردار بزرگ سپاه اسلام، شهید محمد ابراهیم همت ، شهید سیدمحمود شهبازی، و جاویدالاثر احمد متوسلیان از بچه های غرب کشور با محوریت همدان کرمانشاه کردستان به عنوان نیروی کادر و همچنین جذب نیرو از منطقه ده تهران ( البته کل تهران ولی به صورت اخص پشتیبانی برعهده بچه های همدان و منطقه ده بود جایی که گنجی لعنت الله علیه توش حضور داشت) بود

این لشکر ، همراه با لشکرهای هشت نجف اشرف، 14 امام حسین علیه السلام و همچنین 31 عاشورا ( که در کتاب لشکر خوبان شرح کامل شون رفته) به عنوان 4 لشکر قدار و همیشه پیروز سپاه شناخته میشدند که به صورت کلی و خلاصه :

همیشه منطقه ای رو که باید تامین میکردند تامین می نمودند به هرقیمتی ، و جناحین شون رو پوشش میدادند مساله ای که بارهای بار سبب شکست پیروزی های ما میشد به دلیل عدم تامین جناحین توسط لشکرهای .... و .... و.... که بماند

به هرحال بحث زیاد هست

یا حق
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام
اقا این کتاب را خواندید اولین عملیات خارج از مرز که تصرفاتی هم داشت عملیات محمد الرسول الله بود که توسط سردار جاوید الاثر سپاه اسلام حاج احمد متوسلیان یارنشان همچون شهید همت برنامه ریزی و اجرا شد و اسم سپاه محمد (ص) از این عملیات گرفته شده است . در ضمن کتابها که در دسترس است و در روزنامه کیهان هم به صورت یکسری مقاله دنباله دار چاب شد این کتاب لشکر خوبان هم جذابیت کتابهای قبلی دارد امشب بحثش بود دوستان دارنش بگیرم بخونم . ویرایش شده در توسط mihandost
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[url="http://ganjjang.ir/upload/images/2m8w3tvh31ozii9sd5us.jpg"]http://ganjjang.ir/upload/images/2m8w3tvh31ozii9sd5us.jpg[/url]

تکاوران یگان عملیات ویژه با قایقهای اف ای سی درحال بارگیری مین های چینی سال 1364

مینها توسط برادران سپاهی خریداری شد و زحمت ریختنش را تکاوران دریایی کشیدند البته پیش از این تعدادی مین ایتالیایی که قبل از انقلاب توسط نیروی دریایی خریده شده بود توسط تکاوران در ابراه منتهی به بندر ام القصر ریخته شده بود

[quote]
جناب کیسان چرا برادرا خریدن مگه خود نیروی دریایی نمیتونه بخره؟
[/quote]

برادران قرار بود خودشان به تنهایی فاو را فتح کنند بعد دیدن شدنی نیست ابتدا از تکاوران عملیات ویژه خواستند شناسایی منطقه را انجام دهند بعد در طراحی عملیات از انها کمک گرفتند (بخش ابی خاکی) سپس اموزش نیرو های غواص و پیاده را به تکاوران سپردند و بعد هم مین هایی که قرار بود خودشان بریزند و نتوانستند را به عملیات ویژه سپردند و بعد هم قبل از عملیات والفجر 8 انهدام رادار در منطقه راس البیشه عراق را به تکاوران سپردند و در اخر هم گفتند اگر زحمتی نیست در بخش اجرای عملیات والفجر 8 مشارکت فرمایید (اینهایی که عرض کردم فقط خدمات تکاوران دریایی در عملیات والفجر 8 بود خدمات باقی ارتش بماند ...)

این رو برای جناب ادیب میذارم چون همیشه در حق عزیزان ارتشی بی انصافی میکنند و تمام شکست ها در جنگ هم همه و همه رو به خاطر ارتش میدونن
  • Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان سلام
کمی بحث رو از دید فنی بردیم سمت احساسات
یه جاهایی از حرف ادیب خیلی جالب وبده و دقیقا هم درست
ببینید در بعد معنوی و روحانی قضیه ما حتی در شکست و دادن خرمشهر هم پیروز بودیم چرا که با دستان خالی جلوی ارتش یرا که قرار بود چند روزه کار کل کشور ار یکسره کنه ایستادیم و بیش از سی روز معطلش کردیم
هرچند از بعد نظامی شکستب ود و خرمشهر سقوط کرد
کلا
متاسفانه ما نتوانستیم بین جنبه روحانی و معنوی و عقیدتی جنگ و جنبه فنی و نظامی و کلاسیک اون فرق قایل بشیم
در دید یک کارشناس غیر مسلمان نظامی ، امام حسین (ع) مردانه جنگید اما درنهایت شکست خورد اما در دید معنوی و دینی من و شمای شیعه امام حسین پیروز شدند چرا که در جنگ یا فتح و پیروزی است یا فتحی بزرگتر بنام شهادت
خوب این مبانی دینی ماست و خدشه ناپذیر
اما در بعد فنی قضیه
کاملا حق با ادیبه
متاسفانه عملیات رمضان یک شکست بود
در ارتش یک شعار هست:
[b]پیروزی ها برای مردم و شکستها برای ارتش[/b]!!
اینه که عملیاتهای که شکست خوردیم رو در ارتش بارها و بارها و بارها تدریس میکنند و برسیش میکنند
یکی از این عملیاتها عملیات رمضان بود که با پیروزی اولیه همراه بود اما در نهایت شکست خوردیم
نسبی هم نبود
چون باید برای نسبی تعریفی داشته باشیم
مطلق هم نوبد چون شکست مطلق هم معنای خاص خودش را دارد
شکست خالی بهرتین وازه برای عملیات رمضان است
جدای از بحثهای دینی و معنوی و حسی و میهنی که هر نبردی با دشمن جدای از نتیجه اش پیروزیست چرا که صرف ایستادگی برای آرمان و دین و میهن پیروزیست
اما در بعد نظامی برای فهمیدن اینکه یک نبردچه مقدار پیروزی بدست آمده یا شکست، برآوردها و محاسبات اولیه نبرد مهم هستند
اینکه هدف یا اهداف نبرد چه بوده و چقدر از انها حاصل شده
و اینکه استعداد و توان خودی چه بوده و چه مقدار از این استعداد رو از دست داده ایم ( برآورد خسارت یا همون ریسک اسسمنت اولیه )
جمع این دو فاکترو ( که خودشون زیر فاکتورهای بسیار دیگه ای هم دارند ) درصد موفقیت و یا عدم موفقیت در یک جنگ را میدهد
در بحث کارشناسی کلاسیک نبرد حتی فرمول و عدد و رقم هم دارد
بر مبنای این باور کلاسیک و برمبنای این تفکر علمی نبرد (و نه باور دینی و ملی و میهنی که بحثشون جداست ) ما بعد از آزاد سازی خرمشهر پیروزی های کمی داشتیم
حتی عملیات بزرگی همچون کربلای 5 رو با فرمولهای کلاسیک نبرد ( و باز تاکید میکنم نه دینی و اعتقادی و ملی و میهنی ) جزو شکستهای ما باید حساب کرد کربلای چهار که بماند
در کربلای 5 ما چند درصد اهداف عملیات رو محقق کردیم ؟ و چه مقدار خسارت دادیم ؟ چقدر از اهداف بدست نیومد؟ چقدر به دشمن خسارت زدیم ؟
مجموع اینها اونقدر کم و ظعیف بود که بلافاصله عملیات تکمیلی کربلای 5 در همان منطقه وبرای همان اهداف اجرا شد و دست آورد این یکی کمتر از قبلی
و متاسفانه برای بدست آوردن اهداف کوچکتر شده کربلای 5 کربلای 8 رو طراحی کردیم که اونهم به جای اولمون برگشتیم
در بعد سیاسی و تاثیرش رو سیاست
و در بعد بالاتر از او بعد دینی و اعتقادی و ملی و میهنی پیروز شدیم منتها در بعد نظامی خیر
متاسفانه
نه کربلای 3
نه کربلای 4
نه کربلای 5
نه تکمیلی کربلای 5
نه کربلای 6
نه کربلای 8 هیچکدوم پیروز نشدیم
در این بین تنها عملیاتی که در این بازه زمانی پیروز شدیم
عملیات کربلای 7 بود
تنها عملیاتی که بنیانگذار راحل انقلاب برای تبریکب ه فرمانده آن برای اولین و آخرین بار با جبهه تماس مستقیم تلفنی میگیرند

واقعیت امر و قبول کردن این مساله برای ماهایی که جنگ رو بد به خوردمون دادند خیلی سخته
ایراد هم اینه که خیلی ها گفتن و میگن:
[b]ما جنگ را درست ننوشتیم !! درشت نوشتیم [/b]

برای اون روزها لازم بود ، باید روحیه مردم برای ادامه دفاع و مقاومت بالا نگه داشته میشد اما الان ؟
دیگه دلیلی نیست که واقعیتها گفته نشه و از اشتباهات درس گرفته نشه

دوست خوب و اندیشمندم ادیب عزیز هم بحث رو خوب شروع کردین منتها نتیجه گیریتون اشتباه بود
شکست در رمضان خیلی پیچیده تر و گسترده تر از این حرفهاست ، چند ین دوره متوالیه که در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش " دافوس" علت شکست در این عملیات بررسی و مورد باز بینی قرار میگیره و هربار داریم گوشه ای رو از پرده خارج میکنیم و حقیقتی رو کشف میکنیم

این کاری هم که جدیدا مد شده که یک نیرو یا یک لشگر یا حتی یه نفر رو قهرمان جنگ و همه کاره و تنها برگ برنده میدونن کار درستی نیست
این کشور از زن و مرد و پیر و جون و کوچیک و بزرگش ، در ارتش و سپاه و بسیج و ژاندارمری و کمیته های انقلاب اسلامی و شهربانی و جهاد سازندگی و... همه و همه در مقابل این غول چند ملیتی حمله کننده قرار گرفته و مردانه ایستادگی کردند
انکار و یا کوچک شمردن زحمت هر عزیزی جدای از بی انصافی و بی عدالتی ککاری ناجوانمردانه است
بزرگنمایی زحمت هر عزیزی و هر ارگانی هم به همچنین
نیروهای مسلح و پشتیبانی و همه مردم ما در یک ید واحده جلوی دشمن ایستادند
نگین که اگر نیروی هوای نبود
اگر هوانیروز نبود
اگر توپخانه نزاجا نبود
اگر زرهی نزاجا نبود
اگر یگانهای ضد زره نزاجا نبود
اگر نیروی دریایی نبود
اگر ژاندارمری نبود
اگر جهاد سازندگی نبود
اگر مردم نبودند
فلان ارگان میتونست یک ماه هم دوم بیاره که خنده ام میگره و هر عقل سلیمی میدونه چه خبر بوده
نمونه خیلی بدی که داریم بحث خرمشره که خیلی ها رو به عمد نادیده میگریم و بودنشون و تاثیرشون رو بیان نمیکنیم ، کسانی که حتی یکنفرشون هم به اندازه یک گروهان آموزش ندیده تاثی رداشت در اون حماسه نبرد و دفاع از خرمشهر و با همون اعتقاد و باور هم میجنگید اما....
باید باور کنیم که همه مردم ایران با هم بودند و میجنگیدند و دفاع میکردند
همه با هم بودند و با هم حماسه خلق کردند

عضویت و وابستگی من نوعی به یک ارگانخاص و چون حالا شدم نون خور این ارگان و زیز بمباران شدید تبلیغی اون و بالطبع اون تعصب و عرق یگانی و ارگانی !!!! نباید دلیلی بشه بر بزرگنمایی هدفمند و کوچکنمایی جهت دارما
که هردوی این کارها، عملهایی نا جوانمردانه ، بی انصافانه ، بی وجدانانه و حتی تفرقه افکنانه و دشمن پسندانه است و از اندیشمندان و مطلعین سایت بعیده که بخوان در دام تفرقه ای که دشمن گسترده بیوفتن و گرفتار بشن
در کشور من دو گروه داریم اونهای که خیلی هالیود رو قبول دارن و حرفشو مطلق بدون چون و چرا قبول میکنند و یک گروه هم اونهایی که فیلمهای آبکی خودمون سند مکتوب میدونن و نمیدونن زدن یه تان با آرپیجی هفت چقدر سخت و دشواره و چند درصد تتانکهای عراقی رو تاو ها و دراگونها زدن و چند درصد رو آرپی جی 7 ها
چرا که حتی در میدان تیر تمرینی هم با آرپیجی هفت شلیک نکردهاند و دقت و خطایش را ندیده اندچه برسد به گیر و دار نبرد و بارش گلوله آونهم رد فواصلی که خیلی بیشتر از برد حتی بیشینه آرپیجی 7 هستش
در نبرد با زرهی عراق ما حملات هوای با راکت و بمب و بالاخص موشکهای ماوریک رو داشتیم
حملات و تهاجمهای پشتیبانی هوایی بالگردهای کبرا رو داشتیم با تاو و راکتهاشون ( و حتی در چند مورد محدود بالگردهای نداجا با AS12)
موشکهای ضد زره تاو و تا حدودی دراگون
توپها و تفنگهای 106 م.م.
خود نبرد و شلیک مستقیم تانکها ( که اینجا عراق دست خیلی بالاتر رو داشت )
و انواع و اقسام راکتهای دیگه مثه آرپیجی هفت (بیشترین گونه ) بازوکا آرپیجی 11 و حتی مین و نارنجک و...
یه نیگاه به آمارهای واقعی اینها دستتون میده چقدر فیلمهای ما سندیت داره ( همونطوری که راکی و رامبوی خالیودیها هم چقدر سنیدیت داره!!!)
خواهش میکنم زیاد توی این بحثها گرفتار نشین و بجای تعصبی قضاوت کردن ، کمی خدا و دین و میهن و نیازهای امروز جامعه و حتی وجدان و انصاف رو هم در نظر بگیریم
من خودم یکی از بزرگترین منتقدین برخورد یک ارگان خاص با مقوله دفاع مقدس هستم ، جایی که گاها مشاهده میکنم آمار و اطلاعاتی که بیان میشه کاملا جانبدارنه است و نشون میده یا طرف ابدا دانش و علم اینکار رو نداره یا ناجوانمردانه و بی وجدانانه داره سعی میکنه تمام افتخارات رو تصاحب و غصب کنه
که به هیچ وجه کار شایسته و درستی نیست
دیدم و شنیدم که نفراتی از هردو ارگان اصلی نظامیمون همدیگر رو به چه چیزهای متهم نمیکنند و چه تفاخرات و افتخار های تخصیص یافته ای رو به خودشون نسبت نمیدن ، حالا یک گروه تا حدود خیلی زیادی رسانه ای تر و بیشتر و چون قدرت رسانه ای و تبلیغی و سیاسی و مالی و اقتصادی و ... رو در دست داره وسیعتر و حتی گاهی رسمی تر!!
منتها هردو گروه دارند اشتباه میکنند
واعتصمو بحبل الله جمیعا ولاتفرقو
برای این روزها اومده ویرایش شده در توسط elo
  • Upvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='arash666' timestamp='1381179112' post='343420']
این رو برای جناب ادیب میذارم چون همیشه در حق عزیزان ارتشی بی انصافی میکنند و تمام شکست ها در جنگ هم همه و همه رو به خاطر ارتش میدونن
[/quote]
اگه مخاطب حرف آخرتتون فقط برادر ادیبه که خودش باید پاسخگو باشه وگرنه جوابش آماده است.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

من جوابگوی چیزی که هست نیستم ...

آنچه که عیان است چه حاجت به بیان است ؟

من نیازی به بحث بیخودی نمیبینم ...

بنده برای تمامی ارتشیان سرفرازی که برای جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی سینه سپر کردند افتخار و احترام قائلم و دوست شون دارم و عاشقانه در قلب خویش اسامی شون رو نگه داری میکنم، کسانیکه هرگز از پشت تیر نخوردند و رودرو مقابل دشمن ایستادن و مردانه به مقابله با خصم پرداختند و با توکل بر سیدالشهدا به قلب دشمن تاختند بی آنکه در پشت دیوارهای بلند و عمیق تاکتیک و استراتژی نظامی آن هم کلاسیک خود را پنهان کنند

سلام خدا بر شهید صیاد

سلام خدا بر شهید آبشناسان

سلام خدا بر شهید منفردنیاکی

و سلام خدا برتمامی ایثارگران و جانبازان ارتشی که مردانه پشت این نظام ایستادند حتی در غیرمنطقی ترین شرایط نظامی

اگر غیر این حرفی هست بنده جوابگو نیستم چون چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است ؟

بنده اهل مقایسه هستم

من یک گردان بسیجی بی تکلف بی آموزش و بدو ن سینه کفتری رو مدنظر خودم قرار میدهم که در مرحله اول و دوم و سوم بیت المقدس در بدترین و غیرمنطقی ترین شرایط رزمی و نظامی حاضر به عقب نشینی نشدند ، خود سوختند در آتش مستقیم تانک ها ولیکن حتی یک قدم از راه سیدروح الله برنگشتند

ارتشیانی که چنین باشند هم بسیجی هستند و شایسته تحسین

من اگر حرفی هم زدم برادر بزرگوار از این باب بوده وگرنه در رابطه با اینکه فلان عملیات چرا اونطور شد من خیلی بحثها دارم که حتی یک جمله ش تو اینترنت نیست ولی تو کتابهایی چون نهر خین و امثالهم هست

من حرف دارم روی اینکه چرا صیاد از سال 64 تا 67 رفت کنار ....

بی خیال

دهن منو باز نکنین .... که به قول روحانی و این جمله ش رو خیلی دوست دارم : این سینه مالامال از درد و رنج و ناگفته ست ...

یا حق ویرایش شده در توسط Ernesto_Rommel
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من هم همین رو میگم بزرگوار ، به همین موضوع اشاره کنید که منظورتون کسایی هست که فقط اسم ارتشی رو داشت اند و برای عملیات نرفتن به پای خود هم شلیک میکرداند ، از پشت تیر خوردن پیشکش ، گلگی من هم همین است که کل ارتش رو به پای چند نفر ننویسید چرا که در میان نیروهای بسیج و سپاه هم کم نبوداند کسانی که حتی خط مقدم رو ه ولی به اسم شرکت در جنگ الان تو منصب های بالا قرار دار اند و بله خود دایی بنده که در زمان جنگ جز بسیج بود و بعد از جنگ حتی از یک سهمیه هم استفاده نکرد و با داشتن جراحات زیاد برگه درصد جانبازیش رو نگرفت چون گفت من برای این چیزا نجنگیدم . مسلما این دو نفر رو نباید با هم مقایسه کرد
و روی صحبت من هم با شما این است که در صحبت هاتون این مطلب رو مد نظر قرار بدین و در مورد کل ارتش صحبت نکنید ، چرا که نه ارتش بدون سپاه 8 سال جنگید و نه سپاه به تنهایی و بدون ارتش 8 سال جنگید و هر دو با هم و در کنار هم از کشور و ناموس و دین و ... خودشون دفاع کرد اند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]این لشکر ، همراه با لشکرهای هشت نجف اشرف، 14 امام حسین علیه السلام و همچنین 31 عاشورا ( که در کتاب لشکر خوبان شرح کامل شون رفته) به عنوان 4 لشکر قدار و همیشه پیروز سپاه شناخته میشدند که به صورت کلی و خلاصه :[/quote]

ادیب جان 41 ثارالله رو یادت رفت!

والفجر 8 غوغا کردن غواص های 41 ثارالله با اون فرمانده ی مقدرش حاج قاسم سلیمانی امروز...

روستای ما دوتا شهید غواص داد توی این عملیات!
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

برادر آرش، من خیلی حرفها دارم برای زدن ولیکن چون متاسفانه ما ایرانی ها زود احساسی میشیم و همچنین سریع موضع مخالف میگیریم و نیز سلایق شخصی رو دخیل میکنیم در مسایل نمیشه حرف زیادی زد .... من روی همین مساله ارتش و سپاه و اینکه تا وقتی با هم عملیات میکردند پیروز بودند و اینکه اولین عملیات جداگانه ای که هر دو قرارگاه جدا شد رمضان بود و اینگونه شکست خوردیم .... حرف دارم .... ولی ولش

برادر تلاش گرامی

نه 41 ثارالله و همچنین 25 کربلا رو یادم نرفته بود منتهای مراتب براساس تحلیل بی طرفانه و بدون اغماض و بی توجه به علاقه قلبی به سردار سلیمانی و سردار قربانی و دیگر سرداران باید مسایل رو مطرح کرد

در دوره ستاد و فرماندهی سپاه همین مسایل رو سردار رضایی و رشید و بقیه به صراحت اشاره داشتند که در کل جنگ ( و نه صرفا در یک مقطع) این 4 لشکر قطعا روی نیروهاش حساب میشد بکنی

وگرنه شکی نیست که لشکر 41 ثارالله و 25 کربلا هم لشکرهای قدرتمندی بودند و در برخی عملیات ها واقعا شاهکار کردند که اتفاقا توی چند کتابی که اخیرا برای دفاع مقتدس چاپ شده نقش عظیم این دو لشکر هم به خصوص در سالهای پایانی جنگ مطرح شده است

اما بانگاه کلی به مسایل دفاع مقدس و مناطق عملیاتی و رویدادهای این مناطق نقش های مهم و حساس محول میشده به این 4 لشکر و همیشه هم انتظار ازشون بالا بوده ، انتظاری که سبب شکسته شدن قلب شهید همت و بریده شدن دست حسین خرازی شد ..... نقش این 4 لشکر بسیار قابل توجه بوده یعنی در درجه بندی و کیفیت عملیاتی رده اول رو داشتند ....

میخواستم یه جمله رو نگم ولی چون دوست ندارم ریاکار و دورو در ذهن خودم محسوب بشم ، میگم شون فقط قضاوت غیرمنصفانه نکنید

نظر شخصی بنده راجع به سردار شهید زنده قاسم سلیمانی این هست : ایشون در مرور زمان ، بزرگ و بزرگ و بزرگ تر شدند ، تا به حدی که به بزرگی بی نهایت امروزشون در سایه سار ولایت رسیدند ...
در نظر من ایشون میوه ی انقلابی بود که از نهال درخت این میوه باهاشون بود تاکنون

و خوب در زمان دفاع مقدس خیلی ها جلوتر از ایشون و بقیه بودند و بال در بال ملائک گشودند .... ایشان هم موند تا به اون بلوغی برسه که امروز رهبر کشورمان روش حساب کنه در مسایل مهم مملکتی

نمیدونم چطوری بگم برداشت غیرمنصفانه نه به سود نه به ضرر ایشون و امثالهم نشه ؟

منتها خوب باید گفت ، مثلا شخصا وقتی محورهای عملیاتی این بزرگواران و نیز رویدادهاشون رو میخونم همیشه حسی که بهم دست میده حس این مساله ای است که در بالا اشاره کردم .... یعنی ایشون به نسبت جاویدالاثر متوسلیان و امثالهم ، شاید عملکرد زیاد موجهی نداشته بوده باشه لشکر تحت فرمان ش .... که این برمیگرده به نیرو و آموزش و خیلی مسایل دیگه

یا همین سردار قربانی، ایشونم از بزرگان این کشور هست و واقعا مردانه پای کار بودند و هستند .... یا سردار همدانی

اینها همه قابل توجه هستند و بودند ولی خوب ... در زمان دفاع مقدس به اون پختگی که امروز رسیدند نرسیده بودند و شاید بهتر بگم : به تاثیرگزاری که امروز رسیدند اون موقع نرسیده بودند ...

این برداشت من صرفا از مطالبی هست که مطالعه کردم در زمان دفاع مقدس .... اونم براساس اهداف عملیاتی قرارگاه ها و نحوه عمل لشکرها ...

البته میگم ، هرچه به جلوتر اومدیم خیلی قدرتمندتر ظاهر شدند به خصوص در سالهای پایانی دفاع مقدس .... ویرایش شده در توسط Ernesto_Rommel

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]و تمام شکست ها در جنگ هم همه و همه رو به خاطر ارتش میدونن[/quote]

دوست گرامی!

هم ارتش و هم سپاه در جنگ افتضاحاتی به وجود آوردند که غالبا به دلیل بی سوادی و نگرش اشتباه بوده است! بی سوادی غالبا از سوی سپاه! نگرش اشتباه غالبا از سوی ارتش! چند مثال :

مثلا ارتشیان ما در ابتدای جنگ تصور میکردند که زرهی ما امکان مقابله مستقیم و کلاسیک با زرهی عراق را دارد در حالی که حقیقتا اینطور نبود و در درگیری های تانک با تانک ما اکثرا عقب می نشستیم! حتی اگر ضرباتی هم وارد میکردیم در نهایت باز هم عقب می نشستیم در اکثر موارد!

یا مثلا در عملیاتی پس از انجام شناسایی و بررسی تحرکات دشمن مشخص میشه که از فلان محور قرار است آقایان عراقی تشریف بیاورند ولی یک فرمانده سپاهی (م.ر) که فرق کلاشنیکف با در قابلمه را تشخیص نمیداده ، فرموده است که نه من تشخیص میدهم که نخواهند آمد! نتیجه این شد که عراقی ها از همان محور آمدند و ......................!

یا مثلا آقایان سپاهی که زرهی را ذرهی مینوشتند (این حرف بنده نیست! از سردار سرخیلی نقل میکنم و البته عقیده دارم که هنوز هم زرهی را ذرهی مینویسند) تصور میکردند که تانک و نفربر در جنگ هیچ نقشی ندارد و از نقش پشتیبانی آتش ادوات زرهی به کلی بی خبر بودند و ................... که همین مسئله بعد ها به ما ضربات سختی وارد کرد! و پیاده ما بدون پشتیبانی ماند که این مسئله با کمک و اعمال نظر ارتش حل شد!

یک بخش از افتضاحات هم به دلیل تفاوت در روش ها و نا هماهنگی ها بوده است! که تا حدودی طبیعی است! سپاه و ارتشی که دو روش متفاوت در جنگ دارند به سختی قادر به همراهی پا به پا بودند!

حالا هر کسی که فکر کند تمامی شکست های ما به خاطر ارتش بوده قطعا در اشتباهه!
  • Upvote 5
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام

حالا بحث سوتی های نظامی شد مثلا من یه مثال ساده میزنم

هنوز که هنوز هست برخی عزیزان در رده های بسیار بالای نظامی که شخصا به توانایی های مدیریتی شون غبطه میخورم و همچنین اینکه همنشین بزرگان شهید والامقامی بودند ، به بی ام پی میگن پی ام پی

نه فقط اون عزیزان بلکه خیلی از برادران بسیجی !

ولی میدونی بحث این هست که همینهایی که فرق بی و پی رو از هم نمیکنند و البته خیلی مواقع میگویند : برامون مهم نیست !!!

در لحظه عملیات رو به دشمن حرکت میکردند نه پشت به دشمن ، و هیچ بهانه ای در اغلب اوقات براشون قابل قبول نبوده که با مثال های بسیار زیادی میتونم اثبات ش کنم

در منظر کلی هم ارتش هم سپاه دارای مشکلات ساختاری بودند و همچنین عملیاتی

حالا برای اینکه دوستان ارتشی پرست ناراحت نباشند :

کتاب دسته یک

مطالعه بشه

نگرش یک فرمانده گردان لشکر 27 محمد رسول الله که هرگز اسم ش هم درکتاب نمیاد ولی ما فهمیدیم کی هست !!! سبب شهادت دسته شهید گلستانی و خیلی های دیگر میشه .... در جاده فاو بصره ...

ما حرف خیلی زیاد داریم بزنیم ولی میدونین چی هست ؟

بچه های بسیجی با وصف اینکه میدونند راهکار اشتباه هست، تاکتیک غلط هست، اطلاعات عملیات اشتباه براورد کرده ، به بهانه عقب نشینی تاکتیکی ! در نمیرند .... شاید این در نوع خودش یک ضعف محسوب بشه که وقتی میدونی اشتباه هست نرو ولی در مقیاس بالاتر اوج فرمان پذیری از کسیکه ولی تو هست براساس دستور ولی فقیه به فرمانده کل سپاه و فرمانده کل سپاه به فرمانده عملیات و فرمانده عملیات به فرمانده لشکر و فرمانده لشکر به فرمانده تیپ و فرمانده تیپ به فرمانده گردان و فرمانده گردان به فرمانده گروهان و فرمانده گروهان به فرمانده دسته و فرمانده دسته به فرمانده تیم و.....

این یعنی ولایت مداری تحت هر شرایطی

یعنی وقتیکه شما در حد توان نظرت رو گفتی، و عقیده ت این هست عملیات اشتباه هست، اگر قانع شدند شدند ، اگر نشدند بهانه نکن به عقب نشینی تاکتیکی با کوله باری از عکس های سینه کفتری و امثالهم ....

من با مدرک حرف میزنم و با مدرک هم جواب میخوام

شهدای لشکر 27 محمد رسول الله (ص) ، شهدای لشکر 8 نجف اشرف ، شهدای لشکر 14 امام حسین ، شهدای لشکر 31 عاشورا، شهدای لشکر 41 ثارالله ، شهدای لشکر 25 کربلا، شهدای لشکر 16 قدس گیلان ، شهدای تیپ 29 نبی اکرم، شهدای لشکر 7 ولی عصر و .... خیلی های دیگه نشانه های بارز این شجاعت ها رو درخودشون داشتند

اینا همون کسانی هستند که فرق بی ام پی و پی ام پی رو شاید نمیدونستند ولی بالاترین کارایی رو ازشون گرفتند

اینا همونایی هستند که از تانک های غنیمتی عراقی کار گرفتند و در بدترین شرایط رزمی عقب ننشستند تا شهید شدند ....

خواهش میکنم با واقع بینی قضاوت کنیم و با مدرک

بنده نه ارتشی نه سپاهی نه بسیجی رو دست کم هرگز نگرفتم و نمیگیرم ولی هرکسی محقق دفاع مقدس باشه ، میدونه حق با کی هست .... در زمان بنی صدر که هیچ بهانه ای نبود .... باز هم هویزه ها پیش اومد باز هم شهادت فدائیان اسلام پیش اومد سر عقب نشینی ها .... اواسط جنگ هم که نیروی هوایی تجهیزات ش تمام شد ، زمینی هم ایضا ، دریایی هم که امریکا سرویس ش کرد ...
از طرفی شهید صیاد طرح میداد نه سپاه قبول میکرد نه ارتشی های همرزمش !!

اصلا چرا کتاب ناگفته های جنگ نباید مطالعه بشه ؟ من واقعا موندم ، خود شخصی چون سپهبد شهید صیاد داره میگه سطح بسیار بالای تفاوت استراتژی و تاکتیک ذهنی سپاه و ارتشیان عزیزمونو

من واقعا سوال شده برام، این همه دوستان سنگ سپاه و ارتش به سینه میزنند ، والا غیرتا تا حالا شده یک خط کتاب دفاع مقدس بخونند ؟ اونم صرفا از باب تفنن نه تحقیق؟

والا من یکی با افتخار میگم عشقم دفاع مقدس بوده و هست و واقعا بابت ش هزینه دادم و حسابی مطالعه داشتم .... همیشه با بغض و گریه لحظات قتل عام شدن بچه های بسیجی رو خوندم به خاطر عقب نشینی های بی جای بعضی ها ، در عین حال ، با بغض و گریه همون لحظاتی رو خوندم که فلان فرمانده سپاهی اشتباه کرده ، فرماندهی که شاید یکی مثل اکبر گنجی بود در سازمان رزم سپاه اون موقع قبل اخراج ....

همه اشتباه میکنند ولی از نظر نظامی گری بنده چیزی که خوندم رو نمیتونم منکر بشم ... بعضی ها میخوان بگن ما هم در جنگ بودیم .... بله بودید .... مشخص هست بودید ، نوع بودن تون هم مشخص هست چون حتی در داخل کتاب عراقی ها هم ذکرش رفته ...

هم ارتش هم سپاه هم بسیج هم مردم بودند و هستند ولی من نظرم اینه : این کجا و آن کجا ؟؟؟

همونطوری که نیروی هوایی بدون نیروی زمینی امکان پیشروی و برد نداره ، نیروی زمینی هم بدون نیروی هوایی کاری از پیش نمیبره

در دفاع مقدس، ارتش و سپاه هم با هم بودند و مردم پشت سرشون .... وقتیکه مردم رفتند ... اینام وا رفتند در سال 67 .... اینا همه ش جای بحث داره

من خیلی دوست دارم کسی باشه بیاد از اول جنگ تا الان با هم بحث کنیم و بریم جلو با مدرک ....

یا حق ویرایش شده در توسط Ernesto_Rommel

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اگر نیرو ها از نهر کتیبان رد می شدند و سمت چپ کانال مستقر می شدند و از پشت به نیروهای عراقی در شلمچه حمله می کردند و سمت راست کانال را کاملا رها می کردند می توانستند از سمت شلمچه متصل شوند لازمه این امر استفاده از واحدهای زرهی مکانیزه و عدم استفاده از پیاده بود تا نیروها ی زرهی مجبور به کند کردن سرعت نشوند و فورا به سمت چپ کانال برسند تا از آتش تانک های عراق در امان باشند تانک های عراقی سمت چپ کانال پراکنده و تعداد کمی بودند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[right]تحلیل صیاد بدترین و پرت ترین تحلیل درباره عملیات رمضان هست. ایشان با اظهار این پرت و پلاها می خواستند ضعف مدیریتشون رو لاپوشونی کنند[/right]
  • Upvote 3
  • Downvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

گزارش عملیاتی تیپ عاشورا در عملیات رمضان را به فرماندهی شهید باکری می توانید از اینجا دانلود کنید

• Upvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مطالب مشابه

• توسط FLANKER
      http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385294.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385295.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385335.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385333.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385300.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385309.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385302.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385304.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385306.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385307.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385334.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385336.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385337.jpg

http://www.farsnews.net/plarg.php?nn=M385338.jpg
    • توسط GHIAM
      با استفاده از طول استند موشک فاتح، تونستم ابعاد موشک فتح را به دست بیاورم. موشک فتح دارای طول 6.5 متر و قطر 40 سانتیمتر است. این موشک نسبت به فاتح110 حدودا 2.30متر کوتاهتر و 20 سانتیمتر قطر کمتری دارد.  
      هیچ گونه اطلاعاتی از جنس موتور و جنس بدنه موشک وجود ندارد. اما احتمالا فتح موشکی با وزن 800-900 کیلوگرم، برد  200 - 300 کیلومتر و سرجنگی 150-200 کیلوگرمی باشد. به نظر میر‌سد سپاه قرار است این موشک را جایگزین نسخه های اولیه فاتح 110 کند. هرچند سرجنگی سبکتری نسبت به فاتح دارد برای زدن اهداف نرم از جمله زیرساخت‌های نفتی، مراکز صنعتی، اهداف غیرمقاوم نظامی و ... بسیار موثر است. 
      با توجه به ابعاد و وزن موشک فتح، می‌توان 4 تیره از این موشک را مانند فجر 5 از روی حامل IVECO پرتاب کرد.  

• توسط mehdipersian
      شناور شهید باقری به بالگرد، موشک و پهپاد مجهز خواهد شد 
      فرمانده نیروی دریایی سپاه:

شناور شهید باقری که در آینده ساخت آن به اتمام می‌رسد، علاوه بر داشتن یک ناوگروه در داخل خود، باند پرواز هم دارد که پهپاد می‌تواند از روی آن حرکت کرده و به پرواز درآید و در بازگشت هم می‌تواند بر روی آن بنشیند.
      شناور شهید باقری با ۲۴۰ متر طول و ۲۱ متر ارتفاع، مجهز به بالگرد، موشک و پهپاد است.
      این شناور به گونه‌ای در حال ساخت است که از روی عرشه آن حدود ۶۰ پهپاد می‌تواند پرواز کند و بنشیند.
      وستانیوز

• توسط mehdipersian
      مرداد گذشته، یک ماهواره سنجش از دور ساخت روسیه برای ایران از پایگاه فضایی بایکونور پرتاب شد و انتظار می‌رود سه ماهواره دیگر نیز در سال‌های آینده به فضا پرتاب شوند. همچنین شواهد قانع‌کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد یک شرکت روسی در حال ساخت یک ماهواره ارتباطی برای ایران است که در سال 2024 در مدار زمین ثابت قرار می‌گیرد.

ماهواره ی خیام:

مرداد 1394، ایران با دو شرکت روسی در مورد پرتاب ماهواره سنجش از دور ساخت روسیه که توسط ایران اداره می شود، به توافق اولیه دست یافت. ماهواره ایرانی در 18 مرداد 1401 به وسیله ی شرکت روس کاسموس به فضا پرتاب شد. 

مشخصات فنی ماهواره:

مشخصات فنی ماهواره توسط روسیه و ایران اعلام نشده است ولی می توان از یک حق اختراع منتشر شده توسط شرکت NPK Barl در مرداد 1401 اطلاعات جدیدی بدست آورد. این طرح یک ماهواره سنجش از دور با وضوح بالا را توصیف می کند که دقیقاً شبیه خیام است. دارای یک گذرگاه شش ضلعی و چهار پنل خورشیدی است که با زاویه 45 درجه نسبت به محور طولی ماهواره به سمت پایین امتداد دارند. 

محموله یک تلسکوپ کورش(Korsch) با پنج عنصر نوری است. تلسکوپ کورش یک تلسکوپ آناستیگمات سه آینه ای فشرده است که میدان دید وسیعی را ارائه می دهد. این تلسکوپ تصویربرداری را در یک کانال پانکروماتیک و چهار کانال چند طیفی (نزدیک مادون قرمز، قرمز، سبز و آبی) ارائه می دهد. سه پیکربندی ممکن برای تلسکوپ ارائه شده است که همگی با نسبت کانونی f/11.53 (نسبت کانونی تقسیم فاصله کانونی بر دیافراگم است)میباشند. مقادیر سه پیکربندی عبارتند از:

دهانه / فاصله کانونی
      0.535 متر6.17 متر
      0.75 متر8.65 متر
      1.1 متر12.68 متر

در اولین پیکربندی که در شکل زیر نشان داده شده است، وزن تلسکوپ 125 کیلوگرم و طول آن 1.8 متر است.

دو پیکربندی دیگر منجر به گذرگاه طولانی‌تر می‌شود، اما نیازی به تغییر در جعبه‌های الکترونیکی محموله و آرایه‌های پیکسل CCD ایجاد نمیکند. این تلسکوپ از یک آرایه کانونی کروی و نه مسطح برای کمک به جلوگیری از لکه دار شدن تصاویر استفاده می کند. یک آرایه اسکن الکترونیکی داده‌ها را در باند X با سرعت‌های 480 مگابیت تا 1.5 گیگابیت بر ثانیه به زمین ارسال می‌کند (نرخ بالاتری نسبت به گزارش NPK Barl در فوریه 2021 ).

سازنده محموله نوری مشخص نیست، اما برخلاف تخصص این شرکت در سیستم های زمینی می تواند خود NPK Barl باشد. طی نمایشگاهی در سال 2019، این شرکت تلسکوپ سنجش از دور را به نمایش گذاشت که انتظار می‌رفت ظرف دو سال آینده به فضا پرواز کند. گزارش شده است که وزن آن تنها 46 کیلوگرم است و همچنین کوچکتر از نمونه ثبت اختراع به نظر می رسد، اما تنها ماهواره میزبان ممکنی که در حال حاضر برای آن قابل شناسایی است، خیام است. احتمالاً تنها یک بخش از تلسکوپ به نمایش گذاشته شده است. 

در یکی از نقشه‌های همراه با حق ثبت اختراع(پتنت) ، ماهواره در بالای طبقه فرگات در داخل محفظه محموله موشک سایوز-2-1a قرار دارد (که نشان می‌دهد پرتاب اولیه به وسیله ی این ماهواره بر به جای سایوز-2-1b سنگین تر بود).

اگرچه پتنت‌ها به ندرت به پروژه‌هایی اشاره می‌کنند که به آن‌ها مربوط می‌شود، اما در اینجا ماهواره در واقع متعلق به پروژه 505 نشان داده شده است. همانطور که در نقاشی زیر مشاهده می‌شود، ماهواره‌ها به اندازه‌ای کوچک هستند که سه عدد از آنها در داخل دماغه قرار گیرند.

کاربرد خیام:

به طور رسمی، خیام تنها کاربردهای غیرنظامی در زمینه هایی مانند کشاورزی، مدیریت منابع طبیعی و نظارت بر محیط زیست خواهد داشت. مدت کوتاهی پس از پرتاب، رئیس سازمان فضایی ایران مدعی شد خیام به دلیل اندازه کوچکش نمی تواند به عنوان یک ماهواره جاسوسی استفاده شود. با این حال، وضوح زمینی گزارش شده آن (0.73 متر) برای انجام کارهای شناسایی ارزشمند کافی است. 

مرکز کنترل ماموریت خیام:

به گزارش اخبار ایران، مرکز کنترل ماموریت خیام در مرکز فضایی ماهدشت که تقریباً در 60 کیلومتری غرب تهران و نرسیده به شهر کرج قرار دارد. این مرکز در اوایل دهه 1970 برای دریافت اطلاعات از ماهواره های سنجش از دور خارجی تأسیس شد که اولین آنها ماهواره های لندست ایالات متحده بود. همانطور که در تصاویر Google Earth مشاهده می شود، ساخت یک ساختمان جدید در این سایت حدود آوریل 2020 آغاز شد و اکنون کامل شده است. احتمالاً در گزارش تلویزیون ایران که پس از پرتاب خیام از مرکز کنترل مأموریت پخش شد، دو آنتن سهموی در شمال شرقی ساختمان جدید دیده می‌شود.

همکاری های روسی/ایرانی بعدی:

خیام پیش بینی می شود حداقل پنج سال فعالیت داشته باشد و قرار است در سال های آینده ماهواره های بیشتری نیز به آن ملحق شوند. پس از پرتاب، حسن سالاریه اعلام کرد که ایران سه ماهواره دیگر از همین نوع را سفارش داده است و افزود: اولین ماهواره در مجموع 40 میلیون دلار هزینه داشته است.

به نظر می رسد که همکاری فضایی بین روسیه و ایران اکنون فراتر از حوزه سنجش از دور است. در هفته‌های اخیر شواهدی به دست آمده است که روسیه در حال ساخت یک ماهواره ارتباطی زمین‌ایستا برای ایران با نام اکواتور (به روسی به معنای «استوا») است. این نام برای اولین بار در سال 2020 در بیوگرافی مختصری از متخصص ISS Reshetnev، تولید کننده پیشرو روسیه در ماهواره های ارتباطی مستقر در نزدیکی کراسنویارسک در سیبری ظاهر شد. در کنار آن بسیاری دیگر از پروژه ها نیز به آن اشاره شد که این شخص در آن مشارکت داشته است و جزئیات بیشتری ارائه نشده است.

ایران در نهایت قصد دارد ماهواره‌های ارتباطی زمین‌ایستا را با استفاده از پرتاب‌کننده‌های بومی پرتاب کند، اما به‌نظر نمی‌رسد ماهواره‌هایی که در آینده قابل پیش‌بینی به فضا پرتاب می‌شوند، قادر به قرار دادن محموله با این ویژگی در این نوع مدار باشند. بنابراین، این کشور احتمالاً برای پر کردن جای خالی باقیمانده نیز به روسیه متکی خواهد بود. اگر معامله‌های دیگری در این زمینه هنوز وجود داشته باشد، پشت درهای بسته انجام شده است. 

https://www.thespacereview.com/article/4475/1

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.