امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

ميتوان به جرات اظهار کرد که ديگر همانند گذشته توانايي ساخت هواپيماهاي جنگنده تنها تحت سلطه کشور بخصوصي مانند ايالات متحده نيست و کشورهاي ديگر نيز همگام با صنعت روز هوانوردي با جديت مشغول به طراحي و توليد هواپيماهاي جنگندهي بومي هستند.اما در اين ميان دو کشور اروپايي يعني انگليس و فرانسه البته تا حدودي نيز آلمان گوي سبقت را از ديگران ربوده و به سرعت در حال توليد جنگنده هايي هستند که به خوبي از پس حريفان امريکايي خود بر آمده و انان را از ميدان نبرد به در ميکنند.کشور فرانسه با سابقه ي زياد در طراحي و ساخت هواپيماهاي مسافربري و نظامي هم اکنون در حال طراحي مدل هاي جديدي از هواپيما هاي جنگنده بوده که نمونه شاخص آن جنگنده رافالRafale با کدM09است در ادامه به بررسي اين هواپيماي مدرن ميپردازيم.
تصویر
اين جنگنده که در حقيقت ادامه دهنده راه اسلاف خود يعني جنگنده هاي مشهور ميراژ جگوار سوپر اتاندارد و... است به منظور جايگزيني جنگنده هاي قديمي توسط نيروي هوايي فرانسه سفارش داده شده. اين جنگنده که ميتوان آن را تا حدودي جنگنده اي جوان وجديد ناميد در سال 2001 و در عمليات جنگ افغانستان عملکرد و برتري آشکار خود را بر شناخته شده ترين هواپيما هاي ناو نشين يعني f-18 و f14 به جهانيان ثابت نمود.رافال هواپيمايي دو موتوره با قابليت حمل بازه گسترده از تسليحات هوا به هوا و هوا به زمين بوده که در عين حال هواپيمايي بي نهايت تغير پذير است و به سرعت ميتواند نقش خود را از برتري هوايي به شناسايي حملات دريايي و يا زميني تغير دهد.در کاکپيت اين جنگنده از سيستم هاي اويونيک يا سيستم هاي الکترونيکي بسيار پيشرفته اي بهره برداري شده است مانند سيستم HUDهولوگرافيک با زاويه ديد بالا ساخت شرکت تالس اويونيک که اطلاعات ماموريت را به وفور در جلوي ديد خلبان حاضر مي نمايد.دوربين هاي CCDو همچنين صفحه نمايش هاي لمسي در طرفين خلبان که اطلاعات تاکتيکي موقعيت حاضر را ارايه کرده و به او امکان تصميم گيري به موقع را ميدهد.
تصویر
در مورد تسليحات اين جنگنده بايد اظهار نمود که اين هواپيما قادر به حمل بيش از 9 هزار کيلوگرم جنگ ابزار هوا به هوا و هوا به زمين از انواع مختلفي چون موشکهاي ميکا ما÷يک سايدوايندر آپاچي اگزوست ماوريک هارپون و بمب هاي هدايت ليزريGBU-12 بسته به نوع ماموريت است.چنانکه پيش بيني نيز ميشود قرار بر اين است که اين جنگنده مدرن از سال 2006 به بمب هاي فوق دقيق هدايت ليزري يا GPSماهواره اي سا÷مAASM نيز براي منهدم کردن هدف هاي دشوار زميني مجهز گردد.اين جنگنده همچنين از دو توپ مسلسل با قدرت آتش 2500گلوله در دقيقه ساختGIAT نيز براي نبرد هاي هوايي نزديک نيز بهره مي جويد.

اين جنگنده از نظر جنگ الکترونيک نيزبرتري خود را حفظ کرده است ،چه،با در اختيار داشتن سيستم هاي هشدار تهاجم،گيرنده و آشکار سازي ليزري و سيستم هاي مغشوش کننده رادار هاي دشمن از توانايي قابل قبولي برخوردار است.با مجهز شدن اين هواپيما به سيستم راداريRBE2،اين جنگنده از قابليت هايي چون نگاه به پايين شليک به پايين نيز بهره مند شده قابليت شناسايي همزمان 8 هدف وشناسايي تهديدات هوايي را به نحو احسن را نيز دارا است.طول بال هاي دلتا شکل اين جنگنده حدود 11متر و طول خود هواپيما حدود 10 متر است و در عين حال، از مساحت بالي به ميزان 45 متر مربع بهره ميبرد. اين جنگنده مدرن از دو موتور M88-2ساخت سنکنما،براي فراهم آوردن نيروي پيشران خود استفاده مينمايد ک هالبته هر يک نيروي کشش استاتيکي معادل 75کيلو نيوتون را با پس سوز فراهم مي آورد که در اصل ورودي هاي اين موتور ها ، در زير سکان افقي هواپيما واقع شده است!البته تعجب نکنيد.واقه شدن ورودي هاي هوا زير سکان افقي، به اين دليل است که اين هواپيما از نوع کانارد مي باشد،يعني سکان افقي ان که غلتش حول محور عرضي را کنترل ميکند،به صورت دو بالچه در جلو واقع شده است و در عوض، در قسمت انتهاي هواپيما هيچ گونه سطح کنترلي مشاهده نشده و بال ها تا خروجي هاي موتور ادامه يافته اند.
تصویر
موتور هاي قدرتمند اين جنگنده،رسيدن ان را به سرعتي معادل1/8ماخ و داشتن سقف پروازي برابر با 55 هزار پا را امکان پذير ساخته اند که توانايي هاي بهينه براي جنگنده اي در اين کلاس محسوب مي شود.
ناگفته نماند که اين جنکنده در انواع گوناگوني براي ماموريت هاي متواوت عرضه ميشود.اين مدل ها عبارت اند از:مدلBاين جنگنده در اصل براي استفاده نيروي هوايي طراحي گشته و هواپيمايي دو نفره شامل سرخلبان و افسر تسليحات نظامي است.مدلCنيز مانند مدل قبل براي نيروي هوايي توليد شده و در چندي موارد داراي بهبود يافتگي هايي نيز نسبت به مدل قبلي مشاهده ميشود.مدل Mنيز جنگنده تک نفره و مدل ناونشين رافال محسوب ميشود که به منظور انجام ماموريت هاي حفاظتي از ناوهاي هواپيمابر توليد گشته است.قابل توجه است که باز هم سازنده اين هواپيما،يعني شرکت داسالت،سنت شکني نکرده و هواپيماي رافال را نيزهواپيمايي با بال هاي دلتا شکل طراحي نموده است،يعني همان سنتي که در هواپيما هاي پيشين فرانسوي مانند ميراژ4000 رعايت شده است.جنگندهي رافال اولين هواپيماي نظامي جهان است که به منظور انجام ماموريت هاي هوا به هوا و هوا به زمين به صورت همزمان طراحي شده است.

به علاوه توانايي هاي اين هواپيما براي انجام عمليات در حالت هاي ماوراي ديد بصري(BVR)و ارتفاع بسيار پايين نسبت به سطح زمين،امکانات گسترده اي را به آن،براي جنگنده اي جند ماموريته بودن و قابليت بقاي فراوان در مقابل دشمن را داده است،و به هر سخن،اين هواپيما قادر است که نه تنها نيروي هوايي فرانسه،بلکه کشور هاي زيادي در جهان را که بعد ها از سفارش دهنده گان اين هواپيما خواهند بود،به سهلوت و با شايستگي هر چه تمامتر مرتفع نمايد.
تصویر
ماهنامه نوآور

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اين جنگنده تا به حال مشتري خارجي نداشته و در تمام مناقصه هايي كه شركت كرده رقابت را به جنگنده هاي رقيب مانند: , JAS Gripen, F-16, F-15, F-35 و Eurofighter Typhoon واگذار كرده. :) :D :D

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
فكر ميكنم منظور شما (یورو فایتر تايفون) باشه كه عربستان 72 فروند سفارش داده. :D مشتريان تايفون: Austria 18 Germany 180 Italy 121 Saudi Arabia 72 Spain 87 United Kingdom 232 TOTAL 710

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
رافائل يك جنگنده دو موتوره چند منظوره براي انواع ماموريتهاي كوتاه و بلند است كه شامل حمله زميني وي دريايي, دفاع هوايي, برتري هوايي, شناسايي, حملات دقيق و حملات هسته اي ميشود.

اين هواپيما براي نيروي هوايي و دريايي فرانسه ساخته شد. 61 فروند سفارش داده شد كه از اين تعداد 36 فروند براي نيروي هوايي و 25 فروند براي نيروي دريايي بود.

رافائل مدل M در سال 2001 وارد خدمت شد و 10 فروند بر روي ناو هواپيمابر Charles de Gaulle به صورت عملياتي هستند.

10 رافائل بر روي ناو هواپيما بر Charles de Gaulle در حال خدمت هستند
تصویر

رافائل مدل M
تصویر

مدل B و C در ژون 2006 وارد نيروي هوايي فرانسه شد و اولين اسكادران را تشكيل دادند, دومين اسكادران در 2008 تشكيل ميشود.

رافائل B نيروي هوايي فرانسه
تصویر

جنگنده هاي رافائل استاندارد F1 نيروي دريايي داراي قابليت هوا به هوا ميباشند.
تحويل رافائل استاندارد F2 با موشكهاي هوا به زمين در مي 2006 آغاز شد و قرار است 15 فروند تا 2008 تحويل ميشوند و جنگنده هاي F1 به استاندارد F2 ارتقاع پيدا ميكنند.

قراردادي براي توليد جنگنده هايي با استاندارد كارآمد F3 با رادار سه بعدي دنبال كننده بلنديهاي زمين ساخت شركت تالس, غلاف RECO NG optronic ساخت شركت تالس, قابليت حمل موشك هسته اي ASMP-A وموشك AM39 Exocet ضد كشتي در فوريه 2004 امضا شد و درخواست 59 جنگنده با استاندارد F3 كه 47 فروند آن براي نيروي هوايي(11 فروند دو سرنشينه و 36 فروند تك سرنشين) و 12 فروند تك سرنشين براي نيروي دريايي در دسامبر 2004 انجام شد.
تحويل اين جنگنده ها از سال 2007 آغار ميشود و اولين اسكادران آن در سال 2008 تشكيل ميشود.
در مارس 2007 سه فروند رافائل نيروي هوايي و سه فروند رافائل نيروي دريايي فرانسه در تاجيكستان براي پشتيباني از نيروهاي تامين امنيت بين المللي ناتودر افغانستان به كار گرفته شد.

كابين :

كابين داراي سيستم HOTAS ميباشدو توسط نمايشگر رو به جلوي زاويه باز ساخت شركت تالس تجهيز شده است كه اطلاعات كنترلي هواپيما, اطلاعات ماموريت و ليست آتش را نمايش ميدهد.
نمايشگر روبروي جلوي سر اطلاعات سنسورها و موقعيت تاكتيكي را نشان ميدهد و دو نمايشگر لمسي پارامترهاي سيستم و اطلاعات ماموريت را نشان ميدهد. خلبان همچنين داراي نمايشگر نصب شده بر روي كلاه نيز ميباشد.
يك دوربين CCD كه تصاوير رو به جلوي ماموريت را ضبط ميكند نيز نصب شده است.

نمايي از كابين رافائل
تصویر

تسليحات :

رافائل در مدل نيروي هوايي ميتواند بيش از 9 تن تسليحات را در 14 محل و در مدل نيروي دريايي در 13 محل حمل كند.

تسليحات هوا به هوا :
1-Mica
2-Magic
3-Sidewinder
4-ASRAAM
5-AMRAAM

تسليحات هوا به زمين :
1-Apache
2-AS30L
3-ALARM
4-HARM
5-Maverick
6-PGM-100

تسليحات ضد كشتي :
1-Exocet/AM39
2-Penguin 3
3-Harpoon

براي يك ماموريت استراتژيك رافائل ميتواند موشك هسته ايASMP MBDA (در گذشته Aerospatiale) را حمل كند.
در دسامبر 2004 موشك MBDA سايه طوفان Scalp EG بر روي رافائل نصب شد.
در سپتامبر 2005 رافائل به موشكهاي هدايت شونده دقيق AASM ساخت SAGEM مجهز شد كه داراي هدايت GPS و هدايت تصويري مادون قرمز است.

رافائل داراي دو غلاف اسلحه و يك توپ 30 م م GIAT DEFA 791B ميباشد كه ميتواند 2,500 بار در دقيق شليك كند.
رافائل همجنيني داراي غلاف هاي ليزري جهت موشكهاي هدايت ليزري هوا به زمين است.

رافائل B مسلح شده با موشك هدايت ليزري GBU-12
تصویر

جنگ الكترونيك :

رافائل جهت جنگ الكترونيك داراي سيستم Spectra ساخت شركت تالس است. Spectra داراي سيستم فرستنده يكپارچه, هشدار دهنده رادار, هشدار دريافت ليزر DAL, هشدار موشك و سيستمهاي رديابي و منحرف كننده است.

سنسورها :

رافائل از رادار RBE2 كه توسط شركت تالس ساخته شده استفاده ميكند كه قبليت نگاه به پايين و شليك به پايين را دارد. اين رادار همزمان ميتواند هشت هدف را رديابي كند و خطرات را شماره گذاري و اولويت بندي كند.
سيستمهاي نوري نيز شامل سيستم جستجو و رديابي مادون قرمز OSF ساخت تالس و ساجم ميشود كه در دماغه هواپيما جاي گرفته. اين سيستمها قابليت جستجو, شناسايي هدف, فاصله يابي و رديابي خودكار را به جنگنده ميدهد.

ناوبري و ارتباطات :

سيستمهاي ارتباطي نصب شده بر روي رافائل از راديو V/UHF Saturn كه نسل دوم رايوهاي UHF ضد پارازيت ناتو استفاده ميكند.
Saturn از كدگذاري صدا در حالت فركانس-سريع استفاده ميكند.
هواپيما همچنين از يك راديو فركانس ثابت VHF/UHF براي برقراري ارتباط با كنترل ترافيك غير نظامي استفاده ميكند.
يك سيستم چند منظوره توزيع اطلاعات (MIDS) امكان برقراي ارتباط مطمئن و با سرعت انتقال بالا را با ايستگاه هاي C2 ناتو و آوكس را ميدهد.

رافائل با گيرنده ناوبري TLS200 ساخت شركت تالس براي فازهاي پروازي تجهيز شده است. اين سيستم همچنين شامل سيستمهاي ILS-Instrument Landing System و MLS-Microwave Landing System و دريافت كننده جهت دار راديويي VHF و نشانه گذاري است.

ارتفاع سنج رادار ارتفاع سنج AHV-17 ساخت شركت تالس است كه براي پرواز در ارتفاع پايين بسيار خوب عمل ميكند.
رافائل همچنين داراي دريافت كننده TACAN براي ناوبري و كمك كننده لندينگ است.
رافائل داراي سيستم شناسايي دريافت كننده خودكار SB25A ساخت تالس است كه اين سيستم اولين سيستم شناسايي دوست از دشمن با فناوري بررسي الكترونيكي است.

موتورها :

رافائل به وسيله دو موتور M88-2 ساخت SNECMA كه هركدام نيروي تراستي معادل 75kN را توليد ميكنند. رافائل قابليت سوخت گيري يار به يار را نيز دارد.

رافائل B با مخزن سوخت اضافه
تصویر

رافائل در حال سوخت گيري هوايي
تصویر

منتقل شد

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

[align=center]Pqy9ZOr-70db26df4d9a3872d90963592b469540[/align]

شرکت سازنده هواپيماهاي جنگي "داسو" فرانسه، سرگرم مذاکره با امارات عربي متحده براي فروش شصت فروند هواپيما از نوع "رافال" به اين کشور است.
به گزارش شبکه خبري فرانس بيست و چهار، روزنامه "لوپاريزين" چاپ فرانسه در شماره روز شنبه نوشت:
داسو قصد دارد شصت فروند از هواپيماي رافال که از پيشرفته ترين هواپيماي جنگي ساخت اين شرکت است به امارات عربي متحده بفروشد. سه فروند از اين نوع هواپيماها روز جمعه از فرانسه به مقصد امارات عربي متحده به پرواز در امدند.
در مجموع اين شرکت هواپيماسازي اميدوار است شصت فروند از اين نوع هواپيماها را به امارات عربي متحده بفروشد. اگر شرکت سازنده هواپيماهاي جنگي داسو فرانسه بتواند قرارداد فروش اين نوع هواپيماها را با امارات نهايي کند، حدود هشت ميليارد يورو کسب خواهد کرد.
ما در حال حاضر هيچ چيزي قطعي نشده است و تحليلگران بسيار خوشبين، بر اين باورند توافقنامه خريد اين نوع هواپيماها احتمالا در نمايشگاه هوايي "بورژه" که در ماه ژوئن اينده در فرانسه برگزار مي شود، محقق خواهد شد.
البته برخي ديگر از تحليلگران مي گويند امضاي اين توافقنامه احتمالا در نمايشگاه هوايي دبي صورت خواهد گرفت که در ماه نوامبر امسال قرار است برگزار شود. اگر اين توافقنامه نهايي شود، براي نخستين بار خواهد بود شرکت داسو چنين معامله مهمي را انجام مي دهد. زيرا اين شرکت تاکنون نتوانسته است براي هواپيماهاي جنگي خود مشتري خارجي پيدا کند.
شرکت سازنده هواپيماهاي جنگي "داسو" فرانسه در مغرب نيز فرصت فروش شماري از جنگنده هاي ساخت خود را از دست داد.
اين شرکت همچنان نامزد صادرات جنگنده هاي ساخت به ديگر کشورها مانند سوئيس ،يونان،ليبي و هند نيز است .
در همين راستا، نيکلا سارکوزي رئيس جمهور فرانسه قرار است روز دوشنبه هفته اينده براي ديدار رسمي دو روزه اي عازم امارات عربي متحده شود. هدف از اين ديدار ، افتتاح پايگاه نظامي جديد فرانسه در ابوظبي است .
رئيس جمهوري فرانسه همچنين در نظر دارد در اين سفر، زمينه فروش جنگنده هاي رافال به امارات عربي متحده را نيز تسهيل کند.


واحد مرکزي خبر
shahbaz

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تا کی می خواهیم چشمان خود را بر روی حقایق ببندیم؟
باید فکری کرد! ما همچنان در انتهای قافله بسر میبریم!
نیروی هوایی ایران جزو ضعیف ترین نیروهای هوایی جهان است و تنها قادر به ترساندن کشور هایی چون افغانستان است!
دوستان مگر روسای جمهور روس نمی گویند ایران هرچه بخواهد به او می دهیم؟!
پس چرا نمی خواهیم؟
su-30mk،mig31bmگزینه های مناسبی برای دفاع از کشور نیستند؟
موفق و شاد باشید.
یاعلی

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام
اين اماراتيا كاملا ديوونه شدن مگه 80 تا اف 16 ندارن ديگه رافال مي خوان چي كار اين فرانسويا يه گاو خوب پيدا كردن حسابي دارن مي دوشنش لكلرك كه به امار فروختن يه پايگاه نظامي هم اون جا قراره بسازن حالا هم كه رافال فكر كنم همه ي اينا را با پول ايرانيايي كه مي رن دبي مي خرن پول نفت هم براي كارايه ديگه
ولي حالا كلا من بعد از سوخوي 32 از رافال خيلييييييييييييي خوشم مياد

[quote]تا کی می خواهیم چشمان خود را بر روی حقایق ببندیم؟
باید فکری کرد! ما همچنان در انتهای قافله بسر میبریم!
نیروی هوایی ایران جزو ضعیف ترین نیروهای هوایی جهان است و تنها قادر به ترساندن کشور هایی چون افغانستان است!
دوستان مگر روسای جمهور روس نمی گویند ایران هرچه بخواهد به او می دهیم؟!
پس چرا نمی خواهیم؟
su-30mk،mig31bmگزینه های مناسبی برای دفاع از کشور نیستند؟ [/quote]
با حرفت درباره ي وضع نيروي هوايي در كل موافقم ولي نه ديگه در حد افغانستان بالاخره فقط كه نبايد مثلا ده سال ديگه را ديد 30 سال ديگه همين اماراتيا عين سگ از نيروي هوايي ما ميترسن(البته الان هم به پشت وانه ي همين پول خرج كردنا يكم پارس مي كنن)
روي روسيه هم كه كلا حساب نكن
اون هواپيماهايي هم كه گفتي به درد همون افغانستان مي خوره آمركا و اسرائيل كه از اين چيزا نمي ترسن

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تا کی می خواهیم چشمان خود را بر روی حقایق ببندیم؟


باید فکری کرد! ما همچنان در انتهای قافله بسر میبریم!
نیروی هوایی ایران جزو ضعیف ترین نیروهای هوایی جهان است و تنها قادر به ترساندن کشور هایی چون افغانستان است!
دوستان مگر روسای جمهور روس نمی گویند ایران هرچه بخواهد به او می دهیم؟!
پس چرا نمی خواهیم؟
su-30mk،mig31bmگزینه های مناسبی برای دفاع از کشور نیستند؟
موفق و شاد باشید.
یاعلیلزومی بر ورود ایران به رقابت تسلیحاتی منطقه ای که باعث بی ثباتی هر چه بیشتر و هدرروی سرمایه های ملی شود نیست.

اگر شما تونستید از روسیه یه پیچ میگ29 بخرید سوخو30 هم میفروشن با اقساط بلند مدت هم میشه! قرار نیست که از آمریکا بریدیم بریم تو دامان روسیه!

در حال حاضر هم نیروی هوایی ایران قویترین نیروی منطقه است و کافیه دوستان معنای نیروی هوایی را کامل ببینند نه فقط در جنگنده های پر زرق و برق دار.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اعراب چوب حماقت خود را خواهند خورد.امارات بهتره كه براي بهبود بخشيدن به اوضاع فشل اقتصادي و سياسي خود هزينه كند نه خريد جنگنده و سلاح.وگرنه هر كسي كه كوچكترين اطلاعاتي از جغرافياي نظامي داشته باشه مي تونه بفهمه كه اين كشور فاقد عمق سرزميني مناسب براي جنگ و درگيريست.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
حالا این همه جنگنده رو میخواد کجا نگهداره؟ هر جای امارات بری بشینی بالای سر یه جنگنده هستی ولی نظر من اینه که با این وضعیتی که امارات داره مسابقه تسلیهاتی راه میندازه باید منتظر اختلاف درون اعراب باشیم
تمام خطرات که از جانب ایران نمیتونه باشه با این وضعیت شاید یه روز برای عربستان و مصر هم شاخ و شونه بکشه

چیزی که مهمه مهمات هست که تجربه ایران به غرب نشون داد که دیگه انبار مهمات جایی درست نکنن

در مورد ساخت جنگنده هم کارهای بزرگی در ایران در حال انجام هست و سرعت پیشرفت با قبل قابل مقایسه نیست

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اینکار امارات حماقت محض است اگر دوست دارند پولشان را اینطوری دور بریزند اشکالی ندارد.
کل پایگاه های امارات در برد موشک های میان برد ایران است و امارات اگر اف 22 هم بخرد باز بدردش نخواهد خورد.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اینها حالشون خوب نیست که این همه پول خرج خرید سلاح هایی می کنند که اگر فروشندگان اراده کنند به آهن پاره تبدیل می شود!

اگر یوروفایتر به درد عربستان خورد رافال هم به درد امارات میخوره!

ولی جالبه که سعی می کنند منابع خریدشون رو متنوع تر کنند!

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
درهرحال یه جای کار میلنگه ، امارات این همه تجهیزات میخواد چیکار ؟!

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

لطفا وارد سیستم شوید برای ارسال نظر

شما قادر خواهید بود بعد از ورود به سیستم این نظر را ترک نماییدورود به سیستم