همیشه در مورد اولویت و بودجه دهی به صنایع دفاعی بحث می شود ولی نیاز هست کمی جدی تر قضیه دیده شود و نظریات به چالش کشیده شود برای همین فرض می کنیم بودجه دفاعی 100 واحد است ، برای تخصیص بودجه چه طور عمل کرده و بودجه گذاری می کنید؟  فرض کنید حقوق پرسنل از منبع دیگری پرداخت می شود.    نیروی موشکی نیروی پهبادی  پدافند هوایی  نیروی هوایی  نیروی زرهی  تجهیزات پیاده  پدافند غیرعامل ارتش سایبری  نیروی دریایی ------------ وقتی بخوای بودجه بدی سخته  اگر بخواهیم به هرکدوم 10 درصد هم بودجه بدیم 80 درصد بودجه میره  بخواهیم اولویت بدیم  1- نیروی موشکی ( بخش تحقیقات، رسیدن به فضا و تقابل با سیستم های ضد موشکی و لیزری - امکان زدن ماهواره ها )  2- نیروی پهبادی ( عملیاتی کردن و ایجاد یک نیروی هوایی قوی از پهبادها با قابلیت نزدیک شدن به نسل ششم و جنگنده های بی سرنشین) 3- پدافند هوایی ( بهبود تحقیقات وسیستم های شناسایی و جنگ الکترونیک و رسیدن به فناوری رادرهای هوایی و پدافند هوا پایه )  4- تجهیزات پیاده ( مهمترین بخش بهبود آموزش نیروی پیاده و تغییر نگرش به جنگ )  5- ارتش سایبری ( بهبود سیستم ها و تدوین سیاست های قوی جهت امکان ضربات سخت یا جمع آوری اطلاعات) 6- نیروی هوایی ( توسعه تحقیقات و تولید موشک های بروز، بهبود نیروی هوایی حداقل با دوسطح جنگنده مشابه اف 18 و اف 14 برای درگیری سبک و بمباران ها، و سطح برتری هوایی، بهبود زیر ساخت های فرودگاهی و هوایی بویژه در تدوین مجدد دروس آموزشی خلبانان )  7- نیروی دریایی ( توسعه ناوگان سطحی و رسیدن به اقیانوس اطلس، ساخت زیردریایی )  7- بهبود شرایط پدافند غیر عامل بویژه در جنگ سایبری و حملات الکترونیک ( این بخش تو همه بخش های قبل باید دیده بشه ) 8- بخش زرهی ( توسعه سیستم های محافظ زرهی فعال و نیمه فعال، ایجاد حداقل بخش زرهی برای تهدیدات منطقه ای )    بقدری جای خالی زیاد است که خودم برام سخته بودجه تعریف کنم  تنها ایده ای که دارم تعریف سه پروژه و تمرکز برای تقویت و تکمیل سه پروژه و بقیه 5 درصد با تمرکز بر تحقیقات  سه پروژه خودم رو اینطور تعریف کردم 1- ساختت جنگنده-پهباد نسل ششم مبتنی بر بی سرنشین و هوشمند بودن به همراه موشک های مورد نیاز        20 واحد بودجه 2- تغییر و اصلاح آموزش نیروها و تهیه دروس جنگی مبتنی بر اصول کاربردی در جنگ و روشهای نوین امروزی   20 واحد بودجه 3- توسعه توان جنگ الکترونیک و رسیدن به سه کشور برتر در دنیا                                                               20 واحد بودجه   بقیه بخش ها 5 درصد با تمرکز بر تحقیقات و پروژه های خط شکن  
    • Upvote
    4