Recommended Posts

کاربران میتوانند در این تاپیک اخبار مرتبط با مسائل نظامی ایران را پست کنند. توجه کنید که تنها اخبار مهم را بصورت تاپیک مستقل ارسال کنید و مابقی اخبار را بصورت پست در همین تاپیک قرار دهید. عنوان پست خبری را هم با رنگ قرمز بنویسید تا از سایر پستها متمایز باشد.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
کاربران میتوانند در این تاپیک اخبار عمومی و داخلی ایران را پست کنند. توجه کنید که تنها اخبار مهم را بصورت تاپیک مستقل ارسال کنید و مابقی اخبار را بصورت پست در همین تاپیک قرار دهید. عنوان پست خبری را هم با رنگ قرمز بنویسید تا از سایر پستها متمایز باشد.
 • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
روزنامه ديلي‌تلگراف" چاپ لندن در گزارشي ادعا كرد ايران يك پايگاه استراق سمع پيشرفته در شمال آبهاي خليج فارس مستقر كرده است. اين روزنامه انگليسي نوشت: اين پايگاه كه توسط سپاه پاسداران در آبهاي خليج فارس ساخته شده داراي يك مركز استراق سمع "هاي تك" است كه در نزديكي نقطه‌اي كه نيروهاي ايراني پانزده ملوان انگليسي را دستگير كردند واقع شده است. به گفته ارتش آمريكا اين مركز (پست) مجهز به رادار، دوربين و دستگاه هاي مادون قرمز براي رديابي حركت "نيروهاي دريايي ائتلاف و كشتي هاي تجاري" در شمال خليج فارس است. براساس اين گزارش، فرماندهان غربي نگرانند كه يكي از اهداف اصلي اين پايگاه ايراني، توانمند ساختن سپاه براي رديابي تعداد بيشتري از كشتي هاي ائتلاف باشد كه در آب‌هاي نزديكي دهانه شط العرب در جنوب شهر بصره عراق تردد مي‌كنند. به اعتقاد ارتش آمريكا اين مركز استراق سمع مي تواند به نيروهاي ايراني كمك كند تا در پاسخ به هرگونه حمله هوايي آمريكا به تاسيسات هسته اي اين كشور، كشتي‌هاي تجاري و بازرگاني را هدف قرار دهند. به نوشته ديلي‌تلگراف در صورت حمله به ايران چنين پايگاه‌هايي مي‌تواند بخشي از راهبرد ايراني‌ها براي آغاز حملات چريكي يا

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با دستور قاطع احمدي نژاد و پس از بررسي هاي دقيق در مورد قرق بي جاي حرم حضرت معصومه ( س ) ؛ فرمانده يگان حفاظت رياست جمهوري بركنار شد رييس جمهور كه از اين ماجرا و دادن گزارشهاي ضد و نقيض به شدت عصباني شده بود به يكي از مسوولين رياست جمهوري دستور بررسي دقيق مساله و برخورد شديد با خاطيان را داد كه در نتيجه صبح امروز چهارشنبه پس از تشكيل جلسه اي با حضور برخي مسوولين نهاد رياست جمهوري ، اعلام شد ج.د.ح. فرمانده يگان حفاظت رياست جمهوري و م . ز. مسوول نهاد نمايندگي در اين يگان از كار بركنار شده اند ج.د.ح. فرمانده يگان حفاظت رياست جمهوري و م . ز. مسوول نهاد نمايندگي در اين يگان در پي دستور محمود احمدي نژاد رييس جمهور براي شناسايي و برخورد با عوامل قرق حرم مطهر حضرت معصومه (سلام الله عليها) به هنگام زيارت رييس جمهور در روز پنجشنبه 15 شهريور ، صبح امروز از كار بركنار شدند. به گزارش خبرنگار مردميار و به نقل از سايت خبري ويژه ها ، پنجشنبه گذشته و در خلال سفر يك روزه رييس جمهور به قم هنگامي كه وي براي زيارت وارد حرم مطهر حضرت معصومه (سلام الله عليها) شد با شبستاني خلوت روبرو گرديد و بلافاصله به قرق شدن حرم و ممانعت از ورود مردم اعتراض كرد كه مسوول حفاظت اين امر را بواسطه مصوبه شوراي تامين دانست در حالي كه از زمان رييس جمهور شدن احمدي نژاد چنين امري سابقه نداشته است. پس از آنكه رئيس جمهور در سخنراني خود در جمع مبلغان مذهبي كه پس از زيارت انجام شد،گفت: «ديدم كه حرم توسط نيروها قرق شده است. به آن‌ها گفتم كه اجازه بدهند تا مردم هم در زيارت شركت كنند. به من گفتند كه شما برويد زيارت كنيد، ما اين اجازه را به مردم مي‌دهيم. من گفتم چه كساني اين كار را انجام داده‌اند؟ گفتند شوراي تامين استان،گفتم كه غلط كرده اند.» عباس محتاج استاندار قم و رييس شوراي تامين در يادداشتي به رييس جمهور با رد اين موضوع تأكيد كرد: قرق حرم براساس تصميم استانداري نبوده است. رييس جمهور كه از اين ماجرا و دادن گزارشهاي ضد و نقيض به شدت عصباني شده بود به يكي از مسوولين رياست جمهوري دستور بررسي دقيق مساله و برخورد شديد با خاطيان را داد كه در نتيجه صبح امروز چهارشنبه پس از تشكيل جلسه اي با حضور برخي مسوولين نهاد رياست جمهوري ، اعلام شد ج.د.ح. فرمانده يگان حفاظت رياست جمهوري و م . ز. مسوول نهاد نمايندگي در اين يگان از كار بركنار شده اند.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
پس از سالها انتظار

سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح صاحب هواپيماي اختصاصي شد

خبرگزاري فارس: سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح پس از سالها انتظار، صاحب يك هواپيماي اختصاصي براي انجام وظايف محوله شد.


به گزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، يكي از برنامه‌هايي كه سردار مصطفي محمدنجار وزير دفاع كشورمان در مدت حضور خود در اين مسئوليت، وعده تحقق آن را داده بود اين بود كه سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح با توجه به حجم بالاي كار به يك هواپيماي مناسب نياز مبرم دارد، دستورات و مكاتبات لازم در اين خصوص انجام و اجرايي شد كه اكنون هواپيماي مورد اشاره تحويل اين سازمان شده است.
زمرديان جانشين سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح با تائيد اين خبر و تقدير از كمك وزير دفاع، اظهار داشت: هم‌اكنون با انجام تغييرات لازم بر روي يك دستگاه هواپيماي "دورنير 228" شركت هسا كه به اين سازمان تحويل شده، تجهيزات و دوربين‌هاي مورد نياز درحال نصب بر روي اين هواپيما بوده تا از اين به بعد وظايف و دستورات محول شده با دقت و سرعت بيشتري انجام شود.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
۲۲ / شهريور / ۱۳۸۶ ساعت : ۲۲:۲۹ جمله " در راستای امنیت بصیرت بکوشید " را در صفحه اصلی این سایت قرار داده و این سایت را هک کرده اند. سایت رسمی وابسته به سپاه پاسداران هک شد. به گزارش خبرنگار بولتن نیوز؛ سایت خبری تحلیلی بصیرت که وابسته به اداره سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارگان خبری رمسی سپاه در کنار هفته نامه صبح صادق به شمار می رود توسط عده ای ناشناس از ساعاتی پیش هک شده و از دسترس خارج شده است. گفتنی است که این گروه از هکر ها که به نظر ازطرفداران بصیرت به شمار رفته و قصد تخریبی نداشته اند جمله " در راستای امنیت بصیرت بکوشید " را در صفحه اصلی این سایت قرار داده و این سایت را هک کرده اند.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
۲۰ / شهريور / ۱۳۸۶ ساعت : ۱۴:۴۱ معاون پژوهشی وزارت علوم وضعیت فناوری های اولویت دار ایران را تشریح کرد و گفت : در بخش علوم هسته ای ایران به رتبه ای قابل توجه در جهان دست یافته است به طوریکه ایران در دانش غنی سازی در میان 5 کشور برتر دنیا جای گرفته است. به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر منصور کبگانیان امروز در جمع خبرنگاران با تشریح رتبه های ایران در فناوری های اولویت دار برنامه چهارم توسعه گفت: ایران در بخش چرخه سوخت در فناوری هسته ای جزء نخستین کشورها است. در بخش uf6 از نظر تاریخ دستیابی رتبه 7 جهان را دارد و در بخش ظرفیت تولید نیز دارای رتبه 6 ام است. در غنی سازی و سانتریفیوژ جزء 5 کشور برتر دنیا است و در تولید تجهیزات uf6 به خودکفایی رسیده است. کبگانیان ادامه داد: در 5/1 سال اخیر 800 مقاله علمی در زمینه فناوری هسته ای از ایران ارائه شده که از این تعداد 150 مقاله در ISI نمایه شده اند. وی در مورد وضعیت ایران در نانوتکنولوژی گفت: ایران از نظر تعداد مقالات نانون تکنولوژی در میان کشورهای جهان اسلام رتبه اول و از نظر تعداد شرکت های نانو رتبه 16 در جهان را دارد. کبگانیان اظهار داشت: ماهواره مصباح نیز در زمینه فناوری هوا و فضا طراحی و ساخته شده است و اکنون دانشمندان بسیاری نگران تأخیر در پرتاب آن هستند به همین منظور موشک حمل کننده ماهواره نیز جزء برنامه های جدی نظام است. معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: قرارداد ساخت زهره در دستورکار جدی قرار دارد. قرارداد ماهواه سنجش از دور نیز با همکاری برخی از کشور ها قرارداد 3 ماهواره دانشگاهی منعقد شده است. البته 5 ماهواره دیگر نیز در دست ساخت است.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
پیشروی تانک های انگلیسی و آماده‌باش نيروهاي نظامي ايران در مرز شلمچه عصرایران - تانك‌هاي انگليسي با پیشروی غیرمتعارف تا پشت خاكريزهاي مرزي ايران دست به یک مانور نظامی زدند . مقارن ساعت 11 و ده دقيقه جمعه تعداد 12 دستگاه تانك ارتش انگليس در منطقه شلمچه اقدام به حضور و مانور كردند. به گزارش خبرنگار عصرایران (asriran.com) اين تانك‌ها تا پشت خاكريزهاي مرزي ايران در شلمچه و در منطقه روبروي يادمان شهداي گمنام شلمچه پيشروي كردند و پس از يك حضور 20 دقيقه‌اي منطقه را ترك كردند. گزارش خبرنگار ما حاكي است پس از استقرار اين تانك‌ها نيروهاي تيپ سوم لشگر هفت حضرت ولي عصر(عج) به حالت آماده‌باش كامل درآمدند. يك مقام مسئول سياسي در خرمشهر گفت: اين تانك‌ها براي مانور نظامي و آموزش به مرزبانان عراقي در منطقه حضور پيدا كرده‌اند. از سوي ديگر مقامات بريتانيايي چند روز پيش اعلام كردند كه قصد استقرار 350 نيروي تفنگدار خود را در مرزهاي جنوبي استان بصره عراق با استان خوزستان دارند .حضور اين نيروها در حالي است كه تعدادي از نيروهاي نظامي آمريكا نيز به همراه سگ‌هاي خود در نزديكي دروازه مرزي شلمچه استقرار يافته‌اند.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اولین پاسخ ایران به حمله نظامی: شلیک 600 موشک شهاب 3 به اسرائیل

اگر ایران مورد حمله نظامی آمریکا یا اسرائیل قرار بگیرد ، اولین پاسخ فوری ایران ، شلیک 600 موشک به سمت اهدافی در اسرائیل خواهد بود .

به گزارش عصرایران (asriran.com) یک سایت خبری عرب زبان با اعلام این مطلب افزود: در حال حاضر 600 موشک ایرانی به سمت اسرائیل نشانه گیری شده است و این خبری است که مقامات ایرانی تمایل داشته اند از طریق واسطه های عربی و اروپایی در اختیار تل آویو قرار دهند .

"الملف" افزود: ایران نه تنها تصمیم دارد در صورت حمله به خاکش دست به اقدام متقابل بزند بلکه تهدید کرده است که اگر هم پیمان منطقه ای اش ، سوریه، نیز مورد تهاجم قرار بگیرد ، موشک های شهاب 3 خود را شلیک خواهد کرد .
این موشک ها با برد دستکم 1300 کیلومتر قادر هستند به راحتی تمام نقاط اسرائیل از جمله نیروگاه اتمی دیمونا را هدف قرار دهند .

به نوشته این سایت، ایران در سال های اخیر شهاب 3 را پیشرفته تر کرده و دقت هدف گیری و قدرت تخریبی آن را تا حد قابل ملاحظه ای بالا برده و اکنون در حال کار بر روی پروژه شهاب 4 است ؛ هر چند که شایعاتی پرامون تکمیل شهاب 4 نیز منتشر شده است .

این گزارش همچنین مدعی است یگان های موشکی ایران که از رهگذر تولید انبوه موشک در کشورشان ، بسیار غنی هستند ، بر روی هر پایگاه نظامی آمریکا در عراق ، 10 الی 15 موشک را تنظیم و آماده شلیک کرده اند .

ایرانی ها بارها اعلام کرده اند بر خلاف حکومت صدام ، در برابر هر گونه حمله ای به کشورشان واکنش سریع و قاطعانه ای خواهند داشت و منتظر راه های بیهوده ای مانند مداخله سازمان های بین المللی نخواهند بود .

عراق در ماجرای حمله نیروی هوایی اسرائیل 1981به نیروگاه اتمی اوسیراک در 18 کیلومتری بغداد که به تخریب این مجموعه هسته ای انجامید ، واکنشی نشان نداد .
همچنین در جریان اشغال این کشور و سقوط حکومت صدام نیز مقاومتی از سوی ارتش عراق صورت نگرفت و مهجمان به سادگی توانستند ظرف 23 روز به بغدا برسند .

الملف می نویسد: بر خلاف حکومت عراق ، نظامیان ایرانی به ویژه سپاه پاسداران ، اصرار دارند که اگر حمله ای علیه ایران صورت بگیرد ، باید به مهاجم و یاری دهندگان مهاجم تاخت . آنها اخیراً حتی در مقابل "تئوری حمله پیشدستانه آمریکا" از "تئوری دفاع پیشدستانه" سخن می گویند .

بنا به گزارش "الملف" ، آمریکایی ها ، تهدید ایران به اقدام متقابل را جدی می گیرند و از آنجا که نتوانسته اند ارزیابی دقیق از توانایی واقعی نظامی ایران داشته باشند ، "بسیار محتاط" عمل می کنند ؛ این درحالی است که آنها پیش از حمله به عراق ، توانستند در قالب بازرسی های سازمان ملل از بی خطر بودن ارتش عراق اطمینان حاصل کنند و با خیال آسوده سربازان خود را به این کشور بفرستند ولی اقدام مشابه درباره ایران برای آنها در حکم "قماری با آینده مه آلوده" است زیرا بازرسی های جهانی که آمریکا در نظر داشت به کل مراکز نظامی ایران تعمیم دهد و در مواردی هم موفق شد ، با روی کار آمدن رئیس جمهور احمدی نژاد ، به تاسیسات هسته ای ایران محدود شد و روش آزموده شده در عراق درباره ایران متوقف ماند .

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
يک روزنامه روسی روز جمعه ۱۷ ماه اوت گزارش داد که در پی فروش تسليحات مدرن دفاعی روسيه به سوريه، اين ظن وجود دارد که تسليحات فروخته شده، به شکلی محرمانه به دست ايران رسيده است. اين گزارش به طور قاطع از سوی مقامات رسمی روسيه از جمله سرگی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه رد شده است. به گفته روزنامه نزاويسيمايا، به نقل از يکی ازکارمندان داخلی آژانس اطلاعاتی روسيه «اولين دوره ارسال محموله ای از اين سلاح ها به سوريه انجام شده است.» به گزارش خبرگزاری رويترز، سخنگوی آژانس صادرات ارتش روسيه، در گفت وگو با اين خبرگزاری گفته های روزنامه روسی را تکذيب کرده است. با اين حال به گزارش روزنامه نزاويسيمايا، محموله سلاح های ارسالی به سوريه که در ميان آنها سيستم های دفاع ضد موشکی نيز وجود دارد، می تواند ادعای سال گذشته اسراييل مبنی بر اينکه، سلاح هايی که روسيه به سوريه می فروشد، در نهايت در دست نيروهای حزب الله قرار می گيرد را نيز تاييد کند. پس از جنگ چند روزه اسراييل و لبنان در ماه جولای سال ۲۰۰۶، اسراييل، روسيه را متهم کرد که به صورت غير مستقيم اسلحه و از جمله سلاح های ضد تانک به اسراييل ارسال می کند؛ ادعايی که از سوی روسيه تکذيب شد. روزنامه نزاويسيمايا به نقل از مقامات رسمی صادرات ارتش می گويد اين نگرانی که موشکهای ساخت روسيه به ايران صادر شود يک «شايعه احمقانه» است. به گفته ويتالی شليکوف، يکی از اعضای کميته سياست دفاع خارجی روسيه، «چنين اتفاقی غير ممکن است.» آقای شليکوف افزود: «يکی از شرايط هر معامله ای اين است که ارسال سلاح ها به کشور سوم ممنوع است.» اگرچه در گزارش روزنامه روسی تعداد موشک های زمين به هوای پانتزر ارسالی به سوريه حدود ۳۶ عدد اعلام شده، اما به طور رسمی اين قرار داد شامل فروش ۵۰ موشک با برد کوتاه پانتزر به ارزش ۹۰۰ ميليون دلار يا ۶۷۰ ميليون يورو است. يکی ازمتخصصان نظامی که کارشناس مجله ای تخصصی در لندن است به خبرگزاری رويترز می گويد که به نظر وی، سوريه حداقل ۱۰ موشک پانتزر را در اختيار ايران قرار خواهد داد.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به همت سازمان عقيدتي سياسي ارتش ؛

250 مبلغ روحاني به مناطق مرزي و پادگان‌هاي ارتش اعزام شدند

خبرگزاري فارس: در آستانه ماه مبارك رمضان و به منظور تبليغ و تعظيم شعائر اسلامي امروز طي مراسمي 250 نفر مبلغ روحاني به مناطق مرزي، پادگان‌ها و مراكز آموزش ارتش اعزام شدند.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي ارتش جمهوري اسلامي ايران در مراسمي كه به همين منظور و باحضور رئيس جديد و تني چند از مسولان سازمان عقيدتي سياسي ارتش در محل مسجد رفعت شهرستان قم برگزار گرديد ،سيدمحمود علوي ،رئيس سازمان و نماينده ولي فقيه، ارتش جمهوري اسلامي ايران را يكي از عرصه‌هاي بسيار ارزشمند جهت تبليغ روحانيون برشمرد و اظهار داشت: تعداد قابل توجهي از جوانان از رهگذار ارتش وارد جامعه مي‌شوند و اين فرصت مغتنمي است تا با انجام تبليغ و كار فرهنگي بعد انساني و اجتماعي جوانان را در پيوند باجامعه ونظام مقدس جمهوري اسلامي ايران شكل دهيم.
علوي در ادامه با اشاره به اينكه در رژيم گذشته جذب جوانان در محافل مذهبي وانقلابي به سختي امكان پذير بود ،خاطرنشان كرد: بحمدالله انقلاب اسلامي اين فرصت را براي ما فراهم ساخته تا همه ساله چندين هزار جوان فارغ‌التحصيل دانشگاه‌ها را در ‌آموزشگاه‌ها و پادگان‌هاي نظامي تحت آموزش قرار دهيم و با انجام فعاليت‌هاي فرهنگي- تبليغي روح وذهن آنها را در نيل به اهداف متعالي انساني معنوي هدايت نماييم.
نماينده ولي فقيه در ارتش در پايان سخنان خود رهنمودها و بيان نكات اخلاقي در جذب مخاطب را به مبلغين يادآور شد.
اعزام گروه‌هاي مبلغ به پادگان‌ها ومراكز نظامي ارتش همه ساله به همت دفتر واحد روحانيت سازمان عقيدتي سياسي در قم و با همكاري سازمان اوقاف، دفتر تبليغات اسلامي و موسسه سفيران هدايت انجام مي شود.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا سعيد اولا اين خبر قديميه و واسه قبل از ماه مبارك رمضان هست ، دوما اين خبر جزو خبرهاي عقيدتي سياسي قرار مي‌گيره نه نظامي icon_frown

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[align=center]مواضع تهديد آميز فرانسه عليه ايران [/align]

[align=center]تصویر[/align]

[align=center]خبرگزاري فارس: وزير خارجه فرانسه بار ديگر با مواضع جنگ طلبانه و تهديد آميز خود عليه ايران ادعا كرد كه جهان بايد براي بدترين حالت يعني جنگ بر سر بحران هسته‌اي ايران با جامعه جهاني آمادگي داشته باشد. [/align]

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، "برنار كوشنر" در مصاحبه‌اي كه از تلويزيون و راديو پخش شد، ادعا كرد: «دنيا بايد آماده بدترين وضعيت كه همان جنگ بر سر بحران هسته‌اي ايرانيان است، آماده باشد.»
اين در حالي است كه گزارش اخير البرادعي به شوراي حكام درباره‌ي فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران نشان مي‌دهد كه جمهوري اسلامي ايران هيچگونه فعاليت غير صلح آميز هسته‌اي ندارد.
فرانسه كه هنگام جنگ دوم خليج فارس كه منجر به اشغال عراق و سرنگوني صدام شد،مخالف حمله به عراق بود، اينك با ادعاهاي واهي ايران را متهم به دستيابي به سلاح هسته‌اي مي‌كند..
كوشنر كه كشورش در زمان جنگ عراق عليه ايران از صدام حمايت مي‌كرد، در ادامه ادعاهاي خود گفت: «ما بايد تا آخر با ايران مذاكره كنيم اما اگر تهران بمب اتمي داشته باشد، براي كل جهان خطرناك خواهد بود.»

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[align=center]وزير دفاع آمريكا: به راهكار ديپلماتيك در قبال ايران ادامه مي‌دهيم [/align]

[align=center]تصویر[/align]

[align=center]خبرگزاري فارس: وزير دفاع آمريكا امروز تاكيد كرد واشنگتن به استفاده از ابزار ديپلماتيك و اقتصادي براي مجبور كردن ايران به توقف برنامه‌ هسته‌اي ادامه مي‌دهد. [/align]

به گزارش فارس، "رابرت گيتس" در عين حال خاطر نشان كرد "همه گزينه‌ها درباره ايران مطرح است".
گيتس كه با شبكه خبري فاكس نيوز سخن مي‌گفت، در پاسخ به اين سوال كه آيا بوش قبل از هرگونه حمله احتمالي به ايران با كنگره مشورت خواهد كرد، تصريح كرد درباره اين كه بوش چه كار خواهد و يا نخواهد كرد، گمانه‌زني نمي‌كند.
وي ادامه داد: «به شما خواهم گفت به نظر من دولت آمريكا در حال حاضر بر اين عقيده است كه بايد به تلاش‌ها و رسيدگي به تهديد ايران و چالش اين كشور از طريق ابزارهاي ديپلماتيك و اقتصادي ادامه دهد و تاكنون ارجحيت با اين رويكرد بوده است.»
اتهامات آمريكا به ايران درباره تسليحاتي بودن برنامه هسته‌اي صلح‌آميز كشورمان در شرايطي مطرح مي‌شود كه آژانس بين‌‌المللي انرژي اتمي در گزارش‌هاي خود عدم انحراف برنامه هسته‌اي ايران را به كاربردهاي تسليحاتي تاييد كرده است.
گيتس در عين حال گفت: «ما همواره گفته‌ايم همه گزينه‌ها در اختيار ما است اما بايد روشن كرد رويكرد اقتصادي و ديپلماتيك، رويكردي است كه ما دنبال مي‌كنيم.»
رئيس پنتاگون همچنين استفاده از نيروي نظامي براي پيگرد تندروهاي عراق تا مرزهاي ايران را رد كرد.
آمريكايي‌ها مدعي هستند ايران تسليحات پيچيده در اختيار شيعيان عراق مي‌گذارد.
گيتس گفت: «اول از هر چيز اين مسئله در بين است كه ميزان اطلاعات ما درباره اماكن خاص در اين باره چقدر است. بعد از آن به نظر من ديدگاه ما اين است كه مي‌توانيم به اين مسئله (تسليحات) را به طرق بهتري در درون عراق و در مرزهاي ايران رسيدگي كنيم. ما مي‌توانيم به تهديد ايران در درون خاك عراق رسيدگي كنيم نيازي به گذشتن از مرزها به داخل ايران نيست.»

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[align=center]نيويورك‌تايمز از اختلاف رايس و چني درباره راهبرد ايران خبر داد [/align]

[align=center]تصویر[/align]

[align=center]خبرگزاري فارس: يك روزنامه آمريكايي در گزارش امروز خود درباره شرايط موجود در محافل آمريكا درباره ايران گزارش داد كه خانم كاندوليزا رايس، ‌وزير امور خارجه آمريكا خواستار ادامه رويكرد ديپلماتيك درباره ايران اما ديك چني خواستار رويكرد تندتر در قبال تهران است. [/align]

به گزارش فارس،‌ نيويورك‌تايمز در شماره امروز خود نوشت‌: «در حالي كه همه به مباحث مربوط به تقويت نيروهاي نظامي آمريكا تمركز كرده‌اند بوش از فشار بر ايران حرف زده است و در سخنراني پنجشنبه خود مقابله با ايران را به عنوان دليل اصلي ادامه حضور نيروهاي آمريكايي در عراق عنوان كرد.»
در اين گزارش درباره مباحث موجود در دولت بوش آمده است: «كاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريكا تأكيد دارد بايد رويكرد ديپلماتيك ادامه پيدا كند در حالي كه ديگر مقامات مانند "ديك چني" معاون بوش طرفدار رويكردي سخت‌تر هستند.»
اين روزنامه مي‌افزايد: «لحن بوش نشان داد كنوني به سمت رويكرد مورد نظر چني گرايش دارد و بوش در ترسيم زواياي تقابل با ايران از لحن و زباني تندتر و جنگ‌طلبانه‌تري استفاده مي‌كند.»
بوش در اظهارات اخير خود مدعي شده بود: «اگر قرار باشد ما عراق را ترك كنيم‌، تندروها از همه جناح‌ها تقويت خواهند شد و ايران از هرج‌ومرج بهره خواهد برد و در تلاش‌هايش براي دستيابي به سلاح هسته‌اي و برتري بر منطقه ترغيب و دلگرم خواهد شد.»
در اين گزارش اعتراف شده است: «تنش ميان رايس و چني از مدت‌ها پيش وجود داشته و به دور اول رياست جمهوري بوش باز مي‌گردد كه رايس به عنوان مشاور امنيت ملي آمريكا بود. رايس در آن زمان نقش ميانجي ميان چني و "دونالد رامسفلد، وزير دفاع وقت آمريكا و "كالين پاول" وزير امور خارجه پيشين آمريكا را ايفا مي‌كرد.»
اين روزنامه گزارش داد: «اكنون كه رايس وزير امور خارجه شده ارائه‌كننده ديدگاه ديپلماتيك وزارت خارجه آمريكا بوده و خواستار خويشتن‌داري بيشتر آمريكا با كل جهان و بالاخص ايران است.»
چني و تندروهاي دفتر وي نيز بطور فزايند‌ه‌اي از روند كندي كه درباره برنامه هسته‌اي ايران طي مي‌شود، خشمگين بوده و همفكران وي همچنان بطور علني حرف از تغيير رهبري ايران به عنوان يكي از گزينه‌هاي قابل اعتماد مي‌زنند و در محافل خصوصي اينگونه عنوان مي‌كنند كه بايد اسرائيل را به حمله نظامي به تأسيسات هسته‌اي ايران ترغيب كنند.
در ادامه اين گزارش با اشاره به جلسه استماع "رايان كراكر" سفير آمريكا در بغداد در كنگره و اظهارات وي درباره بي‌ثمر بودن گفت‌وگوها با ايران آمده است: «اين اظهارات افراد نگران در دفتر چني را خشمگين كرده و مباحث درباره سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را تشديد كرده است.»
اين روزنامه نوشت كه در نشست آتي گروه 1+5 آمريكا نيكلاس برنز تلاش مي‌كند فشارها بر ايران را بيشتر كرده و قطعنامه جديدي در تحريم تهران تصويب كند و 28 سپتامبر نيز رايس با همتايان اروپايي، چيني و روسي خود ديدار و گفت‌وگو خواهد كرد.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

 • مطالب مشابه

  • توسط MR9
   در آستانه چهلمین سالگرد دفاع مقدس ملت ایران 1399 - 1359 
   و شش هزارمین پست بنده در بزرگترین انجمن نظامی وب پارسی 
    
   لینک دانلود
    

    

    

    
   مجله الکترونیکی بزرگترین انجمن نظامی وب فارسی 
    
   پی نوشت :
    
   1- لازم به یادآوری است که این شماره بدلایلی از جمله برخی مشکلات غیر قابل پیش بینی  ، با مقداری تاخیر  تقدیم دوستان شد . با این حال انشا...در تلاشیم تا با نظم دهی هر چه بیشتر  به روند انتشار این مجله الکترونیک  ، پاسخی به محبتهای بی نظیر مخاطبان انجمن میلیتاری و مجله ناورد داده شود .
    
   2- بااین حال می بایست در اینجا  از نویسندگان و مترجمان این شماره و همچنین برادر ارجمند جناب @HRA که علیرغم همه مشکلات و گرفتاری ها  بار اصلی زحمات را بردوش داشتند  و همچنین برادر عزیز @worior برای تهیه و آماده سازی داده نمای رزمایش پیامبر اعظم (ص) 14 و اخوی ارجمند ما ، جناب  @eshqali که بعنوان مُصحح به مجله میلیتاری محبت دارند ،و درنهایت برادر عزیز جناب @remo  تشکر ویژه و اختصاصی شود ، چرا که بدون توجهات خاص این عزیزان ، ادامه حیات ناورد ممکن به نظر نمی رسید .. 
   3- از همه دوستان و مخاطبان که به رسانه های مجازی دسترسی دارند ، تقاضا می شود که لینک  ارائه شده در این صفحه را برای آشنایی سایرین بصورت گسترده به اشتراک گذارند ..
    
   سپاس فراوان 
    
   تحریریه مجله الکترونیکی  بزرگترین انجمن نظامی وب فارسی 
    

  • توسط Skyhawk
   اژدر والفجر:
    


  • توسط Blaze
   \

   ميراژ 5 يك هواپيماي ضربتي مافوق صوت است كه در فرانسه و در خلال دهه 1960 توسط صنايع هوايي داسو طراحي شد و علاوه بر اين كشور در جند كشور ديگر هم توليد يا مونتاژ شد.
   طرح اين جنگنده از سلفش يعني جنگنده موفق ميراژ 3 الهام گرفته شد و در اغاز خود يكي از نمونه هاي ميراژ3 به حساب ميامد اما بعدا از اين جنگنده چند نوع مختلف توليد شد.
   اين جنگنده وجود خود را مديون يشنهادي است كه از طرف نيروي هوايي رژيم صهيونيستي در سال 1966 به شركت داسو ارائه شد چون عملا بعد از پيشنهاد بود كه كار طراحي و نمونه سازي اين پرنده در اين شركت سرعت گرفت.   از آنجا كه آب و هواي خاور ميانه برعكس اكثر نقاط اروپا در بيشتر روزها صاف و آفتابي است اسراييلي ها پيشنهاد كردند كه جايگاه افسر تسليحات شامل كاكپيت و ساير متعلقات از روي نمونه اصلي ميراژ 3 حذف شود تا هم هزينه تعمير و نگهداري كاهش يابد و هم به جاي آن بتوانند ظرفيت مخازن اصلي سوخت را براي حملات ضربتي و برد بلند افزايش دهند.
   سر انجام اولين نمونه از اين جنگنده كه تنها تفاوتش با ميراژ3 دماغه قلمي تر و جايگاه عقب رفته تر خلبان بود و مانند اكثر محصولات شركت داسو بالهايي دلتا شكل داشت در 19 مي سال 1967 به پرواز درآمد.
   اين پرنده مسلسل دو لول ميراژ3 را حفظ كرده بود اما براي حمل ميزان بيشتري سوخت و مهمات دو پايلون به آن اضافه شده بود كه تعداد آنها را به 7 عدد ميرساند و اين عمل خود موجب گشت تا ميزان حمل مهمات در اين جنگنده به 4000 كيلوگرم برسد.
   افزايش تنش ها در خارميانه ميان اسراييل و اعراب باعث شد تا شارل دو گل رئيس جمهور وقت فرانسه تصميم خود ميبني برعدم تحويل ميراژ ها به رژيم صهيونيستي را در سوم ژوئن سال 1967 اعلام نمايد.
   اما با وجود اينكه اسراييل به عنوان مشتري درجه يك ميراژ5 تحريم بود خط توليد اين جنگنده كماكان به فعاليت خود ادامه ميداد و نهايتا تا اواخر سال 1968 توانست بسته 50 فروندي انها را اماده نمايد و در اين هنگام بود كه اسراييلي ها توانستند با پيشنهاد پرداخت اخرين مبالغ به اين هواپيما دستيابي پيدا كنند.
   در سال 1969 و در حالي كه هنوز مبالغي از قرارداد توسط اسراييلي ها پرداخت نشده بود مسئولان نيروي هوايي اين رژيم از دولت فرانسه تقاضا كردند كه خلبانان و تكنيسين ها اين رژيم كه در فرانسه مشغول ديدن دوره هاي اموزشي بودند براي ادامه دوره خود به جزيره كورسيكا واقع در درياي مديترانه منتقل شوند و استدلالشان هم اين بود كه چون چون خاورميانه بر عكس مناطق اروپايي زمستانهاي سرد و برفي ندارد و اين جزيره نيز داراي اب و هوايي مانند خاور ميانه ميباشد بهتر است براي اينكه خلبانان ساعات بيشتري را اموزش ببينند به اين جزيره منتقل شوند.
   در اغاز دولت فرانسه مخالفتي نداشت اما هنگامي كه از قصد اسراييلي ها براي نصب مخازن سوخت خارجي روي جنگنده ها در راه انتقال به اين جزيره خبر دار شد به قضيه مشكوك شد و جلوي انتقال ها را گرفت كه در نهايت باز اين اسراييل بود كه به سبب نيازش به اين جنگنده تسليم شد و مابقي مبالغ را نيز پرداخت كرد.
   اما عليرغم تمامي اين شرايط همكاري ها بين فرانسه و اسراييل ادامه پيدا كرد اما اينبار نه به طور عادي بلكه به صورت مخفي و غير علني و در اين زمان بود كه نيروي هوايي اسراييل در حالي 50 فروند از جنگنده هاي جديد ميراژ5 خود را دريافت كرد كه اين جنگنده ها بر طبق استاندارد نيروي هوايي فرانسه و به منظور خدمت در اين كشور ساخته شده بودند.   در نهايت و در خلال سالهاي 1971 تا 1974 اين جنگنده ها به نيروي هوايي اسراييل تحويل شدند و به اين علت كه متخصصين اسراييلي به خوبي در فرانسه آموزش ديده بودند و كاملا با قابليت ها و نكات فني مربوط به تعمير و نگهداري از اين پرنده اشنا بودند دولت اسراييل تصميم گرفت تا با بدست اوردن نقشه هاي فني اين پرنده اقدام به توليذد بومي ان كند و نهايتا با استفاده از شيوه هاي مختلف موفق به بدست اوردن اين نقشه ها شد و دست به توليد بومي ميراژ5 كرد كه اكنون ان را به نام نشر ميشناسيم.   اما بهتر است نگاهي به ساير جوانب اين جنگنده بندازيم.
   اين جنگنده نيز مثل ميراژ3 با استقبال گسترده اي روبرو شد به طوري كه گونه هاي مختلفي از ان ساخته و بعضا صادر شدند كه داراي طيف هاي وسيعي از ايونيك پروازي بودند كه در بعضي موارد امكان انجام عمليات رهگيري را به اين جنگنده ضربتي ميدادند.
   مثلا در مورد ميراژهاي بلژيكي ميتوان گفت كه اين جنگنده ها ازسيستمهاي پروازي امريكايي استفاده ميكردند يا ميراژهاي مصري كه از ايونيك هواپيماي الفا جت بهره ميبردند.
   نمونه هايي از اين جنگنده نيز به منظور انجام ماموريت هاي شناسايي و اموزشي طراحي و ساخته شدند كه به ترتيب Mirage 5R و Mirage 5D نامگذاري شدند كه البته با يك مقايسه كوچك ميان نمونه هاي شناسايي و تمريني ميراژ3 و ميراژ5 ميتوان دريافت كه اين نامگذاري بيشتر تبليغاتي بوده و به منظور بازاريابي براي صادرات انجام شده چرا كه در بسياري از موارد و قطعات نمونه هاي تمريني و شناساي ميراژ 3 و 5 در حقيقت يكي هستند.
   در نهايت تعداد 582 فروند از اين جنگنده ساخته شد كه شامل 51 فروند نشر نيز ميشود.
   اما گونه هاي مختلف اين جنگنده:

   Mirage 5 : جنگنده ضربتي تك سرنشينه
   Mirage 5AD : نمونه صادراتي اين جنگنده به امارات (تنها 12 فروند ساخته شد)
   Mirage 5EAD: جنگنده تك سرنشينه مجهز به رادار براي حمله به هوا يا زمين. ساخته شده براي امارات(14 فروند)
   Mirage 5BA : جنگنده تك سرنشينه ساخته شده براي بلژيك و مجهز به ايونيك امريكايي(63 فروند ساخته شد كه62 فروند ان تحت ليسانس در SABCA توليد شد)
   Mirage 5COA: ساخته شده براي كلمبيا(14 فروند)
   Mirage 5D: ساخته شده براي ليبي(53 فروند)
   Mirage 5DE: جنگنده تك سرنشينه داراي رادار حمله به هوا و زمين. ساخته شده براي ليبي
   Mirage 5F: نمونه استاندارد براي نيروي هوايي فرانسه.
   Mirage 5G: نموئنه صادراتي براي گابون(3 فروند)
   Mirage 5G-2 : نمونه ارتقا داده شده براي گابون.
   Mirage 5J: نمونه هاي تحويل شده به اسراييل
   Mirage 5M: نمونه صادراتي براي زئير(از 14 فروند فقط 8 تا تحويل شد)
   Mirage 5MA Elkan: نمونه ارتقا يافته از 5BA براي صادرات به شيلي
   Mirage 5P: نمونه صادراتي به پرو(22 فروند)
   Mirage 5P Mara: نمونه ارتقا يافته Mirage 5P براي صادرات به ارژانتين
   Mirage 5P3: نمونه ارتقا يافته براي پرو(10 فروند)
   Mirage 5P4: نمونه ارتقا يافته باز هم براي پرو(2 فروند)
   Mirage 5PA: جنگنده تك سرنشينه ضربتي بدون رادار براي پاكستان(28 فروند)
   Mirage 5PA2: نمونه ارتقا يافته همراه با رادار Cyrano IV براي پاكستان(28 فروند)
   Mirage 5PA3: نمونه ارتقا يافته براي پاكستان داراي رادار Agave براي شليك موشك ضد كشتي اگزوست   Mirage 5SDE: نمونه مجهز به رادار براي مصر
   Mirage 5E2 : نمونه ضربتي بدون رادار براي مصر(16 فروند)
   Mirage 5V: نمونه صادراتي براي ونزوئلا(6 فروند)


   Mirage 5R: نمونه تك سرنشينه براي مقاصد شناسايي
   Mirage 5BR : نمونه شناسايي براي بلژيك( از 27 فرودن در كل 23 فروند در بلژيك توليد شد)
   Mirage 5COR : نمونه صادراتي به كلمبيا
   Mirage 5DR: نمونه صادراتي براي ليبي(10 فروند)
   Mirage 5RAD: نمونه صادراتي براي امارات(3 فروند)
   Mirage 5SDR: نمونه صادراتي براي مصر(6 فروند)


   Mirage 5Dx: نمونه اموزشي دو سرنشينه
   Mirage 5BD: نمونه بلژيكي(15 فروند از 16 تا در بلژيك توليد شد)
   Mirage 5COD: نمونه اي براي كلمبيا(2 فروند)
   Mirage 5DAD: نمونه اي براي امارات(3 فروند)
   Mirage 5DD: نمونه اي براي ليبي(15 فروند)
   Mirage 5DG: نمكونه اي براي گابون(2 فروند در سال 1978 و 2 فروند در سال 1984 تحويل شدند)
   Mirage 5DM: نمونه اي براي زئير(3 فروند)
   Mirage 5DP:نمونه اي براي پرو(4 فروند)
   Mirage 5DP3: نمونه ارتقا يافته Mirage 5DP براي پرو   Mirage 5DPA2: نمونه اي براي پاكستان(2فروند)
   Mirage 5MD Elkan : نمونه ارتقا يافته 5BD (به شيلي فروخته شد)
   Mirage 5SDD: نمونه اي براي مصر(6 فروند)

   Mirage 50 :
   در دهه 1960 شركت داسو موتور توربو جت Atar 09C كه موتور استاندارد جنگنده ميراژ 5 بود را با موتور جديدتر Atar 09K-50 تعويض كرد كه نتيجه اين امر نرخ صهود بهتر و همچنين بهتر شدن ويژگيهاي برخاست اين جنگنده بود و همين طور براي اين جنگنده ار ايونيك پيشرفته تر و رادار Cyrano IV نيز استفاده شد و شركت داسو اسم اين پرنده را ميراژ50 گذاشت اما بر خلاف نمونه قبلي( ميراژ5) اين جنگنده با استقبال خوبي روبرو نشد و فقط به شيلي و ونزوئلا صادر شد.


   http://gallery.military.ir/albums/userpics/mirage_5.jpg

   Mirage 50C: نمونه صادراتي به شيلي
   Mirage 50FC: 8 فروند از نمونه هاي Mirage 5F كه موتورشان با موتور جديد تعويض شده بود و به شيلي فروخنه شدند.
   Mirage 50DC: نمونه تمريني دو سرنشينه براي شيلي.(از كل 3 فروند 2 فرودن انها از موتور كم توان تر Atar 9C-3 بهره ميبردند)
   Mirage 50EV :نمونه ارتقا يافته Mirage 5V براي ونزوئلا مجهز به موتور Atar 9K-50 و ايونيك پيشرفته تر و كانارد.
   Mirage 50DV: نمونه هاي ارتقا يافته Mirage IIIDV/5DV براي ونزوئلا . شبيه به استاندارد 50EV
   اما كاربران اين جنگنده:
   امارات: اين كشور پس از بازنشسته كردن جنگنده هاي خود انها را به پاكستان فروخت.
   ارژانتين: در سالهاي 1978 تا 80 اين كشور 38 فروند نشر به همراه 4 فروند از نمونه تمريني از اسراييل دريافت كرد كه به دشنه(dagger) معروف شدند.
   البته اين كشور 2 فروند از نمونه هاي فرانسوي و 12 فروند از نمونه هاي اسراييلي(دشنه) خود را در جنگ فالكلند از دست داد كه در ان زمان كشور پرو براي اثبات اتحاد خود با اين كشور 10 فروند از ميراژهاي خود را تحت عنوان Mirage Mara جهت جبران خسارت وارده به ارژانتين صادر كرد.
   بلژيك: پس از بازنشسته كردن ميراژهاي خود انها را به شيلي فروخت.
   شيلي:اين كشور ميراژهاي خود را در سالهاي 2006 و 2007 بازنشسته كرد.
   كلمبيا:اين كشور در حال جايگزيني ميراژهاي خود با كفير ميباشد.
   اكوادور:ونزوئلا ميراژهاي خود را به اين كشور بخشيد.
   فرانسه و زئير و ليبي و ونزوئلا : ميراژهاي خود را بازنشسته كرده اند.
   پاكستان: قصد دارد تا سال 2015 انها را بازنشست كند.
   گابون:هنوز اين هواپيما ها را در اختيار دارد.

   مشخصات فني:

   نقش: ضربتي
   شركت سازنده: داسوبرگه(فرانسه)
   خدمه:1 نفر
   طول:15.55 متر
   عرض بالها:8.22 متر
   ارتفاع:4.50 متر
   مساحت بالها: 35.00 متر مربع
   وزن خالي:7.150 تن
   حداكثر وزن برخاست:13.700 تن
   پيشرانه: يك موتور توربو جت 9C SNECMA Atar با كشش 41.97 كيلو نيوتن در حالت خشك و 60.80 كيلو نيوتن در حالت يس سوز
   حداكثر سرعت: 2.2 ماخ معادل 2350 كيلو متر بر ساعت
   سرعت كروز: 956 كيلومتر بر ساعت
   برد رزمي: 1250 كيلومتر(با حداكثر ميزان سوخت داخلي و مخازن خارجي به همراه 800 كيلوگرم بمب)
   برد گذري:4000 كيلومتر
   سقف پروازي: 18 كيلومتر
   نرخ صعود: 186 متر بر ثانيه

   تسليحات:
   2 مسلسل 30 ميلي متري DEFA 552 با 125 فشنگ براي هركدام
   دو غلاف راكت يا سوخت Matra JL-100 با توان حمل 250 ليتر سوخت يا 19 راكت 68 ميلي متري SNEB
   دو موشك حرارت ياب سايدوايندر يا R550 Magics
   4 تن بمب


   منبع: ماهنامه جنگ افزار شماره 60
  • توسط 12312333
   آشنايي با جنگنده ميراژ 3

   جنگنده میراژ 3 داسلت میراژ فرانسه


   زمانی که فرانسوی ها از مشتاق ترین و بهترین خلبانان در جنگ جهانی اول بودند,و این علاقه آنها به هوانوردی باعث شد که در زمان صلح به این صنعت توجه بیشتری کنند.این درحالی بود که آنها در زمان جنگ جهانی دوم کشورشان به عنوان یک کشور اشغال شده بود و دربرابرکشورهای دیگر که در این صنعت پیشرفت هایی کرده بودند. اما پس از جنگ آنها درصدد ساخت یک هواپیمای بال دلتایی بودند. آنها به مقصود خود رسیدند وتوانستند که داسلت میراژ 3 و مشتقهایی که ببرگرفته از او بود را بسازند.در نهایت داسلت میراژ 2000 اساسا یک جنگنده کاملا جدیدی بود که در واقع ترکیب عمومی میراژ 3 را داشت اما از لحاظ فنی با میراژ 3 فرق داشت که این خود جای بحث دارد, را بسازند. این الگو گیری از میراژ 3 تا حدی بود که میراژ IV ( میراژ 5) یک بمب افکن بود مثل میراژ 3 با این تفاوت که از آن بزرگتر و بهتر بود.
   خانواده میراژ-3 در خارج از دولت فرانسه رشد کرد.در سال 1952 قرار شد که مطالعات در مورد ساخت یک هواپیمای رهگیر و لایق که توانایی اوج گیری 18000 متر در 6 دقیقه را داشته باشد و همچنین توانایی پرواز با سرعت 1.3 ماخ را در سطوح پایین داشته باشد. این خواسته ها در سال 1953 شروع شد. داسلت به مشخصه های"Mystere-Delta 550" جواب داد. به این هواپیما به عنوان یک هواپیمای تفریحی نگاه میشد! نیروی پیشرانه این جت را 2 موتور توربو جت که توانایی پس سوز هم داشتند. موتور ها بنام MD30 R بودند.هرکدام 9.61 کیلو نیوتن قدرت داشتند. توان موتور ها با فراهم شدن سوخت مایع به 14.7 کیلو نیوتن یا 3300 پوند رسید. این هواپیما بالهای دلتایی ترکیب شده با زاویه 60 درجه داشت
   .
   تصویری از میراژ I

   البته بالهایی دلتایی یک سری محدودیت هایی دارند, هواپیماهای بال دلتایی برای تیک اف می باست که یک مسیر طولانی تری رو طی کنند. چون فلپ ها کار نمی کنند,باعث میشود که عملکرد ها سنگین تر باشد,باعث میشود که سرعت فرود بالا برود و همجنین قدرت مانور پایین بیاید. در ارتفاعات پایین به علت سطح زیاد بالها کوبش ضربات زیاد میشود. اما به هرحال دلتا بالها و ساخت آنها ساده است,به آسانی به سرعت های بالا در مسیر های مستقیم دست پیدا میکنند و به اندازه کافی فضایی برای ذخیره سوخت بوجود می آید . اولین مدل میستر دلتا که بدون پس سوز موتور ویا اینکه موتور راکت نداشت, در 25 ژوئن 1955 پرواز کرد. بعد از مقداری طراحی مجدد و تغییراتی در این هواپیما و نیز تغییراتی در موتور ومحل نصب آن این هواپیما به میراژ 1 تغییر نام پیدا کرد. این مدل صنعنی و اولیه توانایی پرواز با سرعت 1.3 ماخ را در ارتفاع پایین بدون داشتن راکت و سرعت 1.6 ماخ با داشتن راکت رسید.به هر حال اندازه کوچک میراژ1 تسلیحاتش را تنها به داشتن موشک های AAM ( هوا به هوا) محدود کرد.البته قبل از این تصمیم گرفته شد که هواپیما بار جنگی نیز حمل کند. پس از این داسلت تصمیم گرفت که یک گونه بزرگتر از میراژ 1 به نام میراژ 2 را تولید کند. میراژ 2 قرار بود که موتور های Turbomeca Gabizo را داشته باشد,اماهیچ یک از این هواپیما ها ساخته نشد. میراژ 2 خیلی بزرگتر از میراژ 1 بود,این هواپیما 30% سنگینتر از میراز 1 بود. پیشرانه جدیدی داشت که قدرتی برابر 43.2 کیلونیوتن که برابر 9700 پوند بود را داشت. این موتور ها توسط اسنکما ساخته شد و همگی قابلیت پس سوز را داشتند. این موتور شفت محور توربو جت از یک هواپیمای آلمانی که در جنگ جهانی دوم بود ساخته شد. موتور آلمانی ساخت BMW بود. این طرح جدید از جنگنده میراژ 3 نامیده شد. میراژ 3 مثل میراژ 1 یک موتور راکت کمکی SEPR را داشت.
   [/align/]
   مدل اولیه میراژ 3 در 17 نوامبر 1956 سرعت 1.52 ماخ را در هفتمین پروازش بدست آورد. مدل اولیه در آن زمان بوسیله موتور راکت SEPR متناسب شد. ورودی های موتور میراژ 3 طوری متناسب شد که هرگونه اغتشاشات هوای ورودی را برطرف کند,در نهایت در سپتامبر 1957 میراز 3 به سرعت 1.8 ماخ دست پیدا کرد. موفقیت میراژ 3 باعث شد که 10 فروند از آن به عنوان میراژIII A سفارش داده شود.این مدل تقریبا 2 متر بلند تر بودند.الگوی اولیه میراژ های 3 17.3 % وسعت بال بیشتری را بذستآورده بودند و همچنین وتر باله ها به اندازه 4.5 % کاهش داده شد.قدرت موتور در حالت پس سوز به 13230 پوند یا 58.9 کیلونیوتن رسد. موتور راکت SEPR در میراژ 3 باقی ماند و این جنگنده با آیونیک و رادار رهگیر تامسون CSF تجهیز شد. جنگنده میراژ 3 به یک چتر فرود مجهز شد که باعث شد که مسافت فرود کوتاه تر شود.
   اولین میراژ 3 در می 1958 پرواز کرد. این جنگنده به سرعت 2.2 ماخ دست پیدا کرد. میراژ 3 به عنوان اولین هواپیمای جمگی اروپا بود که به سرعت بیشتر از 2 ماخ دست پیدا کرده بود. میراژ 3 با داشتن موتور رولز رویس آون به قدرت 71.1 کیلونیوتن دست پیدا کرد.قدرتی برابر با 16000 پوند! این نمونه که به عنوان نمونه آزمایشی به استرالیا داده شده بود با نام میراژ III O شناخته شد. این مدل در فوریه 1961 پرواز کرد اما طرح جاسازی موتور رولز رویس روی این مدل فسخ شد!
   در فرانسه دو جنگنده میراژ-3 و میراژ-5 هردو با تعداد زیاد تولید شدند و در عین حال در کشور های دیگر نیز زیاد به خدمت گرفته شدند.این دو جنگنده اساسا یکی هستند اما میراژ-5 دارای دماغه بلند تر است.این جنگنده دارای بالهای دلتایی شکل است.دارای یک موتور جت دردرون هواپیما با دو ورودی هوای نیم دایره ایی در کناربالها و یک اگزوز بزرگ در پشت است.بدنه جنگنده باریک و بلند است و کابین خلبان به اضافه یک لوله که نزدیک آن است مثل یک حباب نما میدهد. اولین میراژ3 در سال 1959 پرواز کرد این میراژ به سفارش ارتش فرانسه ساخته شد.

   میراژ3 چندین مدل داشت اولین مدل که به طور رسمی ساخته شد میراژ 3 مدل (سی) بود که در یکم اکتبر 1960 پرواز کرد مدل های (سی)اکثرا مشابه گونه(آ) بودند فقط کمی بلند تر بودند واز لحاظ عملیاتی قویتر.
   میراژ-3 (سی)تک نفره بود ویک جنگنده رهگیر با یک موتورجت قطره پاش (منظورش همون پس سوز-آفتر بارنراست)همچنین شکل اگزوزش هم عوض شده بود.میراژ-3 (سی)با دو توپ 30 میلیمتری در زیر هواپیما مسلح شده بود.میراژ-3 سه نقطه داشت برای حمل موشک های هوا به هوا یکی زیر بدنه و دوتا دیگر در کنار بالها. اما در یک دوم بالها نیز محل نصب تسلیحات وجود داشت.لانچر های کناری میتوانستند که سایدویندر را حمل کنند.
   95 میراژ-3 عملیاتی درژوییه سال 1961 تحویل ارتش فرانسه شد.یک نوع از میراژهم به سویس صادر شد تا با نظارت فرانسه تولید کند وبفروشد.میراژها به اسراییل وآفریقای جنوبی هم صادر شدند.البته یه سری مشخصات آنها تغییر پیدا کرده بود.مثلا میراژهای ارسالی به سویس از نوع (سی-اس)بودند.برای اسراییل با کد (سی-جیی)و برای آفریقای جنوبی با کد (سی-زد) تعیین شدند.
   کاکپیت میراژ-3

   اسراییلی ها در جنگ های هوایی با میراز برای شکار میگ های 17 سوریه در 20 اوت 1963 اول بودند وتوانستند امتیازاتی بگیرند.همچنین شدت شات داون کردن در درگیری ها با انهدام شدید میگ های 21 هولناک تر شد.اسراییلی ها در جنگ 6 روزه در سال 1967 از میراژهایشان به نحو احسن استفاده کردند.به عنوان نمونه در صبح روز 5 ژوئن سال 1967 نیروی هوایی اسراییل با انجام یک عملیات هوایی سنگین توانست وارد مصر و اردن بشود و بعد وارد آسمان سوریه وهواپیماهایشان را روی زمین نابود کند انها توانستند با بمب های فرانسوی باند فرودگاه دیبر را بمباران کنند.
   قیمت ارزان وساده و انعطاف پذیر بودن همچنین دارا بودن بالهای دلتا شکل بر افزودن صادرات میراژ-3 به فرانسه کمک کرد.
   مشخصات میراژ-3
   خدمه:یک نفر
   جنگنده های مشابه:کفیر-میگ 21 فیشبد-آ-4 اسکای هاوک-فانتان آ
   طول بالها:8.22 متر
   طول جنگنده:15.03 متر
   ارتفاع:4.50 متر
   مساحت باله ها:34.80 متر
   وزن خالی:5.2 تن
   ماکزیمم وزن برای تیک-آف:13.7 تن
   پیشرانه:یک موتور ساخت شرکت اسنکما -توربوجت-پس سوز
   ماکزیمم قدرت موتور:13223 پوند
   حداکثر وزن قابل حمل مهمات روی باله ها:393.68 کیلوگرم
   حداکثر سرعت در ارتفاع بالا :2.1 ماخ ودر ارتفاع پایین 1.14 ماخ
   تسلیحات:
   2 توپ 30 میلیمتری-موشک هوا به هوای ماترا (آر-511) و سایدویندر-موشک های آر-550 آر-530- آس-37 ماترا
   همچنین بمب های 450 کیلوگرمی (ایی-یو-3) و بمب اتمی (آ ان-52)
   قابلیت حمل سوخت خارجی:دارد وبه مقدار 2350 کیلوگرم
   کشور های دارنده:
   آرژانتین-برزیل-کلمبیا-مصر-فرانسه-لبنان-لیبی-پاکستان-پرو-آفریقای جنوبی-اسراییل- سویس-زئیر   منبع:
   www.faqs.org
 • مرور توسط کاربر    0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.