Recommended Posts

کاربران میتوانند در این تاپیک اخبار مرتبط با مسائل نظامی ایران را پست کنند. توجه کنید که تنها اخبار مهم را بصورت تاپیک مستقل ارسال کنید و مابقی اخبار را بصورت پست در همین تاپیک قرار دهید. عنوان پست خبری را هم با رنگ قرمز بنویسید تا از سایر پستها متمایز باشد.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
کاربران میتوانند در این تاپیک اخبار عمومی و داخلی ایران را پست کنند. توجه کنید که تنها اخبار مهم را بصورت تاپیک مستقل ارسال کنید و مابقی اخبار را بصورت پست در همین تاپیک قرار دهید. عنوان پست خبری را هم با رنگ قرمز بنویسید تا از سایر پستها متمایز باشد.
 • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
روزنامه ديلي‌تلگراف" چاپ لندن در گزارشي ادعا كرد ايران يك پايگاه استراق سمع پيشرفته در شمال آبهاي خليج فارس مستقر كرده است. اين روزنامه انگليسي نوشت: اين پايگاه كه توسط سپاه پاسداران در آبهاي خليج فارس ساخته شده داراي يك مركز استراق سمع "هاي تك" است كه در نزديكي نقطه‌اي كه نيروهاي ايراني پانزده ملوان انگليسي را دستگير كردند واقع شده است. به گفته ارتش آمريكا اين مركز (پست) مجهز به رادار، دوربين و دستگاه هاي مادون قرمز براي رديابي حركت "نيروهاي دريايي ائتلاف و كشتي هاي تجاري" در شمال خليج فارس است. براساس اين گزارش، فرماندهان غربي نگرانند كه يكي از اهداف اصلي اين پايگاه ايراني، توانمند ساختن سپاه براي رديابي تعداد بيشتري از كشتي هاي ائتلاف باشد كه در آب‌هاي نزديكي دهانه شط العرب در جنوب شهر بصره عراق تردد مي‌كنند. به اعتقاد ارتش آمريكا اين مركز استراق سمع مي تواند به نيروهاي ايراني كمك كند تا در پاسخ به هرگونه حمله هوايي آمريكا به تاسيسات هسته اي اين كشور، كشتي‌هاي تجاري و بازرگاني را هدف قرار دهند. به نوشته ديلي‌تلگراف در صورت حمله به ايران چنين پايگاه‌هايي مي‌تواند بخشي از راهبرد ايراني‌ها براي آغاز حملات چريكي يا

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با دستور قاطع احمدي نژاد و پس از بررسي هاي دقيق در مورد قرق بي جاي حرم حضرت معصومه ( س ) ؛ فرمانده يگان حفاظت رياست جمهوري بركنار شد رييس جمهور كه از اين ماجرا و دادن گزارشهاي ضد و نقيض به شدت عصباني شده بود به يكي از مسوولين رياست جمهوري دستور بررسي دقيق مساله و برخورد شديد با خاطيان را داد كه در نتيجه صبح امروز چهارشنبه پس از تشكيل جلسه اي با حضور برخي مسوولين نهاد رياست جمهوري ، اعلام شد ج.د.ح. فرمانده يگان حفاظت رياست جمهوري و م . ز. مسوول نهاد نمايندگي در اين يگان از كار بركنار شده اند ج.د.ح. فرمانده يگان حفاظت رياست جمهوري و م . ز. مسوول نهاد نمايندگي در اين يگان در پي دستور محمود احمدي نژاد رييس جمهور براي شناسايي و برخورد با عوامل قرق حرم مطهر حضرت معصومه (سلام الله عليها) به هنگام زيارت رييس جمهور در روز پنجشنبه 15 شهريور ، صبح امروز از كار بركنار شدند. به گزارش خبرنگار مردميار و به نقل از سايت خبري ويژه ها ، پنجشنبه گذشته و در خلال سفر يك روزه رييس جمهور به قم هنگامي كه وي براي زيارت وارد حرم مطهر حضرت معصومه (سلام الله عليها) شد با شبستاني خلوت روبرو گرديد و بلافاصله به قرق شدن حرم و ممانعت از ورود مردم اعتراض كرد كه مسوول حفاظت اين امر را بواسطه مصوبه شوراي تامين دانست در حالي كه از زمان رييس جمهور شدن احمدي نژاد چنين امري سابقه نداشته است. پس از آنكه رئيس جمهور در سخنراني خود در جمع مبلغان مذهبي كه پس از زيارت انجام شد،گفت: «ديدم كه حرم توسط نيروها قرق شده است. به آن‌ها گفتم كه اجازه بدهند تا مردم هم در زيارت شركت كنند. به من گفتند كه شما برويد زيارت كنيد، ما اين اجازه را به مردم مي‌دهيم. من گفتم چه كساني اين كار را انجام داده‌اند؟ گفتند شوراي تامين استان،گفتم كه غلط كرده اند.» عباس محتاج استاندار قم و رييس شوراي تامين در يادداشتي به رييس جمهور با رد اين موضوع تأكيد كرد: قرق حرم براساس تصميم استانداري نبوده است. رييس جمهور كه از اين ماجرا و دادن گزارشهاي ضد و نقيض به شدت عصباني شده بود به يكي از مسوولين رياست جمهوري دستور بررسي دقيق مساله و برخورد شديد با خاطيان را داد كه در نتيجه صبح امروز چهارشنبه پس از تشكيل جلسه اي با حضور برخي مسوولين نهاد رياست جمهوري ، اعلام شد ج.د.ح. فرمانده يگان حفاظت رياست جمهوري و م . ز. مسوول نهاد نمايندگي در اين يگان از كار بركنار شده اند.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
پس از سالها انتظار

سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح صاحب هواپيماي اختصاصي شد

خبرگزاري فارس: سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح پس از سالها انتظار، صاحب يك هواپيماي اختصاصي براي انجام وظايف محوله شد.


به گزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، يكي از برنامه‌هايي كه سردار مصطفي محمدنجار وزير دفاع كشورمان در مدت حضور خود در اين مسئوليت، وعده تحقق آن را داده بود اين بود كه سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح با توجه به حجم بالاي كار به يك هواپيماي مناسب نياز مبرم دارد، دستورات و مكاتبات لازم در اين خصوص انجام و اجرايي شد كه اكنون هواپيماي مورد اشاره تحويل اين سازمان شده است.
زمرديان جانشين سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح با تائيد اين خبر و تقدير از كمك وزير دفاع، اظهار داشت: هم‌اكنون با انجام تغييرات لازم بر روي يك دستگاه هواپيماي "دورنير 228" شركت هسا كه به اين سازمان تحويل شده، تجهيزات و دوربين‌هاي مورد نياز درحال نصب بر روي اين هواپيما بوده تا از اين به بعد وظايف و دستورات محول شده با دقت و سرعت بيشتري انجام شود.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
۲۲ / شهريور / ۱۳۸۶ ساعت : ۲۲:۲۹ جمله " در راستای امنیت بصیرت بکوشید " را در صفحه اصلی این سایت قرار داده و این سایت را هک کرده اند. سایت رسمی وابسته به سپاه پاسداران هک شد. به گزارش خبرنگار بولتن نیوز؛ سایت خبری تحلیلی بصیرت که وابسته به اداره سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارگان خبری رمسی سپاه در کنار هفته نامه صبح صادق به شمار می رود توسط عده ای ناشناس از ساعاتی پیش هک شده و از دسترس خارج شده است. گفتنی است که این گروه از هکر ها که به نظر ازطرفداران بصیرت به شمار رفته و قصد تخریبی نداشته اند جمله " در راستای امنیت بصیرت بکوشید " را در صفحه اصلی این سایت قرار داده و این سایت را هک کرده اند.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
۲۰ / شهريور / ۱۳۸۶ ساعت : ۱۴:۴۱ معاون پژوهشی وزارت علوم وضعیت فناوری های اولویت دار ایران را تشریح کرد و گفت : در بخش علوم هسته ای ایران به رتبه ای قابل توجه در جهان دست یافته است به طوریکه ایران در دانش غنی سازی در میان 5 کشور برتر دنیا جای گرفته است. به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر منصور کبگانیان امروز در جمع خبرنگاران با تشریح رتبه های ایران در فناوری های اولویت دار برنامه چهارم توسعه گفت: ایران در بخش چرخه سوخت در فناوری هسته ای جزء نخستین کشورها است. در بخش uf6 از نظر تاریخ دستیابی رتبه 7 جهان را دارد و در بخش ظرفیت تولید نیز دارای رتبه 6 ام است. در غنی سازی و سانتریفیوژ جزء 5 کشور برتر دنیا است و در تولید تجهیزات uf6 به خودکفایی رسیده است. کبگانیان ادامه داد: در 5/1 سال اخیر 800 مقاله علمی در زمینه فناوری هسته ای از ایران ارائه شده که از این تعداد 150 مقاله در ISI نمایه شده اند. وی در مورد وضعیت ایران در نانوتکنولوژی گفت: ایران از نظر تعداد مقالات نانون تکنولوژی در میان کشورهای جهان اسلام رتبه اول و از نظر تعداد شرکت های نانو رتبه 16 در جهان را دارد. کبگانیان اظهار داشت: ماهواره مصباح نیز در زمینه فناوری هوا و فضا طراحی و ساخته شده است و اکنون دانشمندان بسیاری نگران تأخیر در پرتاب آن هستند به همین منظور موشک حمل کننده ماهواره نیز جزء برنامه های جدی نظام است. معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: قرارداد ساخت زهره در دستورکار جدی قرار دارد. قرارداد ماهواه سنجش از دور نیز با همکاری برخی از کشور ها قرارداد 3 ماهواره دانشگاهی منعقد شده است. البته 5 ماهواره دیگر نیز در دست ساخت است.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
پیشروی تانک های انگلیسی و آماده‌باش نيروهاي نظامي ايران در مرز شلمچه عصرایران - تانك‌هاي انگليسي با پیشروی غیرمتعارف تا پشت خاكريزهاي مرزي ايران دست به یک مانور نظامی زدند . مقارن ساعت 11 و ده دقيقه جمعه تعداد 12 دستگاه تانك ارتش انگليس در منطقه شلمچه اقدام به حضور و مانور كردند. به گزارش خبرنگار عصرایران (asriran.com) اين تانك‌ها تا پشت خاكريزهاي مرزي ايران در شلمچه و در منطقه روبروي يادمان شهداي گمنام شلمچه پيشروي كردند و پس از يك حضور 20 دقيقه‌اي منطقه را ترك كردند. گزارش خبرنگار ما حاكي است پس از استقرار اين تانك‌ها نيروهاي تيپ سوم لشگر هفت حضرت ولي عصر(عج) به حالت آماده‌باش كامل درآمدند. يك مقام مسئول سياسي در خرمشهر گفت: اين تانك‌ها براي مانور نظامي و آموزش به مرزبانان عراقي در منطقه حضور پيدا كرده‌اند. از سوي ديگر مقامات بريتانيايي چند روز پيش اعلام كردند كه قصد استقرار 350 نيروي تفنگدار خود را در مرزهاي جنوبي استان بصره عراق با استان خوزستان دارند .حضور اين نيروها در حالي است كه تعدادي از نيروهاي نظامي آمريكا نيز به همراه سگ‌هاي خود در نزديكي دروازه مرزي شلمچه استقرار يافته‌اند.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اولین پاسخ ایران به حمله نظامی: شلیک 600 موشک شهاب 3 به اسرائیل

اگر ایران مورد حمله نظامی آمریکا یا اسرائیل قرار بگیرد ، اولین پاسخ فوری ایران ، شلیک 600 موشک به سمت اهدافی در اسرائیل خواهد بود .

به گزارش عصرایران (asriran.com) یک سایت خبری عرب زبان با اعلام این مطلب افزود: در حال حاضر 600 موشک ایرانی به سمت اسرائیل نشانه گیری شده است و این خبری است که مقامات ایرانی تمایل داشته اند از طریق واسطه های عربی و اروپایی در اختیار تل آویو قرار دهند .

"الملف" افزود: ایران نه تنها تصمیم دارد در صورت حمله به خاکش دست به اقدام متقابل بزند بلکه تهدید کرده است که اگر هم پیمان منطقه ای اش ، سوریه، نیز مورد تهاجم قرار بگیرد ، موشک های شهاب 3 خود را شلیک خواهد کرد .
این موشک ها با برد دستکم 1300 کیلومتر قادر هستند به راحتی تمام نقاط اسرائیل از جمله نیروگاه اتمی دیمونا را هدف قرار دهند .

به نوشته این سایت، ایران در سال های اخیر شهاب 3 را پیشرفته تر کرده و دقت هدف گیری و قدرت تخریبی آن را تا حد قابل ملاحظه ای بالا برده و اکنون در حال کار بر روی پروژه شهاب 4 است ؛ هر چند که شایعاتی پرامون تکمیل شهاب 4 نیز منتشر شده است .

این گزارش همچنین مدعی است یگان های موشکی ایران که از رهگذر تولید انبوه موشک در کشورشان ، بسیار غنی هستند ، بر روی هر پایگاه نظامی آمریکا در عراق ، 10 الی 15 موشک را تنظیم و آماده شلیک کرده اند .

ایرانی ها بارها اعلام کرده اند بر خلاف حکومت صدام ، در برابر هر گونه حمله ای به کشورشان واکنش سریع و قاطعانه ای خواهند داشت و منتظر راه های بیهوده ای مانند مداخله سازمان های بین المللی نخواهند بود .

عراق در ماجرای حمله نیروی هوایی اسرائیل 1981به نیروگاه اتمی اوسیراک در 18 کیلومتری بغداد که به تخریب این مجموعه هسته ای انجامید ، واکنشی نشان نداد .
همچنین در جریان اشغال این کشور و سقوط حکومت صدام نیز مقاومتی از سوی ارتش عراق صورت نگرفت و مهجمان به سادگی توانستند ظرف 23 روز به بغدا برسند .

الملف می نویسد: بر خلاف حکومت عراق ، نظامیان ایرانی به ویژه سپاه پاسداران ، اصرار دارند که اگر حمله ای علیه ایران صورت بگیرد ، باید به مهاجم و یاری دهندگان مهاجم تاخت . آنها اخیراً حتی در مقابل "تئوری حمله پیشدستانه آمریکا" از "تئوری دفاع پیشدستانه" سخن می گویند .

بنا به گزارش "الملف" ، آمریکایی ها ، تهدید ایران به اقدام متقابل را جدی می گیرند و از آنجا که نتوانسته اند ارزیابی دقیق از توانایی واقعی نظامی ایران داشته باشند ، "بسیار محتاط" عمل می کنند ؛ این درحالی است که آنها پیش از حمله به عراق ، توانستند در قالب بازرسی های سازمان ملل از بی خطر بودن ارتش عراق اطمینان حاصل کنند و با خیال آسوده سربازان خود را به این کشور بفرستند ولی اقدام مشابه درباره ایران برای آنها در حکم "قماری با آینده مه آلوده" است زیرا بازرسی های جهانی که آمریکا در نظر داشت به کل مراکز نظامی ایران تعمیم دهد و در مواردی هم موفق شد ، با روی کار آمدن رئیس جمهور احمدی نژاد ، به تاسیسات هسته ای ایران محدود شد و روش آزموده شده در عراق درباره ایران متوقف ماند .

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
يک روزنامه روسی روز جمعه ۱۷ ماه اوت گزارش داد که در پی فروش تسليحات مدرن دفاعی روسيه به سوريه، اين ظن وجود دارد که تسليحات فروخته شده، به شکلی محرمانه به دست ايران رسيده است. اين گزارش به طور قاطع از سوی مقامات رسمی روسيه از جمله سرگی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه رد شده است. به گفته روزنامه نزاويسيمايا، به نقل از يکی ازکارمندان داخلی آژانس اطلاعاتی روسيه «اولين دوره ارسال محموله ای از اين سلاح ها به سوريه انجام شده است.» به گزارش خبرگزاری رويترز، سخنگوی آژانس صادرات ارتش روسيه، در گفت وگو با اين خبرگزاری گفته های روزنامه روسی را تکذيب کرده است. با اين حال به گزارش روزنامه نزاويسيمايا، محموله سلاح های ارسالی به سوريه که در ميان آنها سيستم های دفاع ضد موشکی نيز وجود دارد، می تواند ادعای سال گذشته اسراييل مبنی بر اينکه، سلاح هايی که روسيه به سوريه می فروشد، در نهايت در دست نيروهای حزب الله قرار می گيرد را نيز تاييد کند. پس از جنگ چند روزه اسراييل و لبنان در ماه جولای سال ۲۰۰۶، اسراييل، روسيه را متهم کرد که به صورت غير مستقيم اسلحه و از جمله سلاح های ضد تانک به اسراييل ارسال می کند؛ ادعايی که از سوی روسيه تکذيب شد. روزنامه نزاويسيمايا به نقل از مقامات رسمی صادرات ارتش می گويد اين نگرانی که موشکهای ساخت روسيه به ايران صادر شود يک «شايعه احمقانه» است. به گفته ويتالی شليکوف، يکی از اعضای کميته سياست دفاع خارجی روسيه، «چنين اتفاقی غير ممکن است.» آقای شليکوف افزود: «يکی از شرايط هر معامله ای اين است که ارسال سلاح ها به کشور سوم ممنوع است.» اگرچه در گزارش روزنامه روسی تعداد موشک های زمين به هوای پانتزر ارسالی به سوريه حدود ۳۶ عدد اعلام شده، اما به طور رسمی اين قرار داد شامل فروش ۵۰ موشک با برد کوتاه پانتزر به ارزش ۹۰۰ ميليون دلار يا ۶۷۰ ميليون يورو است. يکی ازمتخصصان نظامی که کارشناس مجله ای تخصصی در لندن است به خبرگزاری رويترز می گويد که به نظر وی، سوريه حداقل ۱۰ موشک پانتزر را در اختيار ايران قرار خواهد داد.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به همت سازمان عقيدتي سياسي ارتش ؛

250 مبلغ روحاني به مناطق مرزي و پادگان‌هاي ارتش اعزام شدند

خبرگزاري فارس: در آستانه ماه مبارك رمضان و به منظور تبليغ و تعظيم شعائر اسلامي امروز طي مراسمي 250 نفر مبلغ روحاني به مناطق مرزي، پادگان‌ها و مراكز آموزش ارتش اعزام شدند.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي ارتش جمهوري اسلامي ايران در مراسمي كه به همين منظور و باحضور رئيس جديد و تني چند از مسولان سازمان عقيدتي سياسي ارتش در محل مسجد رفعت شهرستان قم برگزار گرديد ،سيدمحمود علوي ،رئيس سازمان و نماينده ولي فقيه، ارتش جمهوري اسلامي ايران را يكي از عرصه‌هاي بسيار ارزشمند جهت تبليغ روحانيون برشمرد و اظهار داشت: تعداد قابل توجهي از جوانان از رهگذار ارتش وارد جامعه مي‌شوند و اين فرصت مغتنمي است تا با انجام تبليغ و كار فرهنگي بعد انساني و اجتماعي جوانان را در پيوند باجامعه ونظام مقدس جمهوري اسلامي ايران شكل دهيم.
علوي در ادامه با اشاره به اينكه در رژيم گذشته جذب جوانان در محافل مذهبي وانقلابي به سختي امكان پذير بود ،خاطرنشان كرد: بحمدالله انقلاب اسلامي اين فرصت را براي ما فراهم ساخته تا همه ساله چندين هزار جوان فارغ‌التحصيل دانشگاه‌ها را در ‌آموزشگاه‌ها و پادگان‌هاي نظامي تحت آموزش قرار دهيم و با انجام فعاليت‌هاي فرهنگي- تبليغي روح وذهن آنها را در نيل به اهداف متعالي انساني معنوي هدايت نماييم.
نماينده ولي فقيه در ارتش در پايان سخنان خود رهنمودها و بيان نكات اخلاقي در جذب مخاطب را به مبلغين يادآور شد.
اعزام گروه‌هاي مبلغ به پادگان‌ها ومراكز نظامي ارتش همه ساله به همت دفتر واحد روحانيت سازمان عقيدتي سياسي در قم و با همكاري سازمان اوقاف، دفتر تبليغات اسلامي و موسسه سفيران هدايت انجام مي شود.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا سعيد اولا اين خبر قديميه و واسه قبل از ماه مبارك رمضان هست ، دوما اين خبر جزو خبرهاي عقيدتي سياسي قرار مي‌گيره نه نظامي icon_frown

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[align=center]مواضع تهديد آميز فرانسه عليه ايران [/align]

[align=center]تصویر[/align]

[align=center]خبرگزاري فارس: وزير خارجه فرانسه بار ديگر با مواضع جنگ طلبانه و تهديد آميز خود عليه ايران ادعا كرد كه جهان بايد براي بدترين حالت يعني جنگ بر سر بحران هسته‌اي ايران با جامعه جهاني آمادگي داشته باشد. [/align]

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، "برنار كوشنر" در مصاحبه‌اي كه از تلويزيون و راديو پخش شد، ادعا كرد: «دنيا بايد آماده بدترين وضعيت كه همان جنگ بر سر بحران هسته‌اي ايرانيان است، آماده باشد.»
اين در حالي است كه گزارش اخير البرادعي به شوراي حكام درباره‌ي فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران نشان مي‌دهد كه جمهوري اسلامي ايران هيچگونه فعاليت غير صلح آميز هسته‌اي ندارد.
فرانسه كه هنگام جنگ دوم خليج فارس كه منجر به اشغال عراق و سرنگوني صدام شد،مخالف حمله به عراق بود، اينك با ادعاهاي واهي ايران را متهم به دستيابي به سلاح هسته‌اي مي‌كند..
كوشنر كه كشورش در زمان جنگ عراق عليه ايران از صدام حمايت مي‌كرد، در ادامه ادعاهاي خود گفت: «ما بايد تا آخر با ايران مذاكره كنيم اما اگر تهران بمب اتمي داشته باشد، براي كل جهان خطرناك خواهد بود.»

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[align=center]وزير دفاع آمريكا: به راهكار ديپلماتيك در قبال ايران ادامه مي‌دهيم [/align]

[align=center]تصویر[/align]

[align=center]خبرگزاري فارس: وزير دفاع آمريكا امروز تاكيد كرد واشنگتن به استفاده از ابزار ديپلماتيك و اقتصادي براي مجبور كردن ايران به توقف برنامه‌ هسته‌اي ادامه مي‌دهد. [/align]

به گزارش فارس، "رابرت گيتس" در عين حال خاطر نشان كرد "همه گزينه‌ها درباره ايران مطرح است".
گيتس كه با شبكه خبري فاكس نيوز سخن مي‌گفت، در پاسخ به اين سوال كه آيا بوش قبل از هرگونه حمله احتمالي به ايران با كنگره مشورت خواهد كرد، تصريح كرد درباره اين كه بوش چه كار خواهد و يا نخواهد كرد، گمانه‌زني نمي‌كند.
وي ادامه داد: «به شما خواهم گفت به نظر من دولت آمريكا در حال حاضر بر اين عقيده است كه بايد به تلاش‌ها و رسيدگي به تهديد ايران و چالش اين كشور از طريق ابزارهاي ديپلماتيك و اقتصادي ادامه دهد و تاكنون ارجحيت با اين رويكرد بوده است.»
اتهامات آمريكا به ايران درباره تسليحاتي بودن برنامه هسته‌اي صلح‌آميز كشورمان در شرايطي مطرح مي‌شود كه آژانس بين‌‌المللي انرژي اتمي در گزارش‌هاي خود عدم انحراف برنامه هسته‌اي ايران را به كاربردهاي تسليحاتي تاييد كرده است.
گيتس در عين حال گفت: «ما همواره گفته‌ايم همه گزينه‌ها در اختيار ما است اما بايد روشن كرد رويكرد اقتصادي و ديپلماتيك، رويكردي است كه ما دنبال مي‌كنيم.»
رئيس پنتاگون همچنين استفاده از نيروي نظامي براي پيگرد تندروهاي عراق تا مرزهاي ايران را رد كرد.
آمريكايي‌ها مدعي هستند ايران تسليحات پيچيده در اختيار شيعيان عراق مي‌گذارد.
گيتس گفت: «اول از هر چيز اين مسئله در بين است كه ميزان اطلاعات ما درباره اماكن خاص در اين باره چقدر است. بعد از آن به نظر من ديدگاه ما اين است كه مي‌توانيم به اين مسئله (تسليحات) را به طرق بهتري در درون عراق و در مرزهاي ايران رسيدگي كنيم. ما مي‌توانيم به تهديد ايران در درون خاك عراق رسيدگي كنيم نيازي به گذشتن از مرزها به داخل ايران نيست.»

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[align=center]نيويورك‌تايمز از اختلاف رايس و چني درباره راهبرد ايران خبر داد [/align]

[align=center]تصویر[/align]

[align=center]خبرگزاري فارس: يك روزنامه آمريكايي در گزارش امروز خود درباره شرايط موجود در محافل آمريكا درباره ايران گزارش داد كه خانم كاندوليزا رايس، ‌وزير امور خارجه آمريكا خواستار ادامه رويكرد ديپلماتيك درباره ايران اما ديك چني خواستار رويكرد تندتر در قبال تهران است. [/align]

به گزارش فارس،‌ نيويورك‌تايمز در شماره امروز خود نوشت‌: «در حالي كه همه به مباحث مربوط به تقويت نيروهاي نظامي آمريكا تمركز كرده‌اند بوش از فشار بر ايران حرف زده است و در سخنراني پنجشنبه خود مقابله با ايران را به عنوان دليل اصلي ادامه حضور نيروهاي آمريكايي در عراق عنوان كرد.»
در اين گزارش درباره مباحث موجود در دولت بوش آمده است: «كاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريكا تأكيد دارد بايد رويكرد ديپلماتيك ادامه پيدا كند در حالي كه ديگر مقامات مانند "ديك چني" معاون بوش طرفدار رويكردي سخت‌تر هستند.»
اين روزنامه مي‌افزايد: «لحن بوش نشان داد كنوني به سمت رويكرد مورد نظر چني گرايش دارد و بوش در ترسيم زواياي تقابل با ايران از لحن و زباني تندتر و جنگ‌طلبانه‌تري استفاده مي‌كند.»
بوش در اظهارات اخير خود مدعي شده بود: «اگر قرار باشد ما عراق را ترك كنيم‌، تندروها از همه جناح‌ها تقويت خواهند شد و ايران از هرج‌ومرج بهره خواهد برد و در تلاش‌هايش براي دستيابي به سلاح هسته‌اي و برتري بر منطقه ترغيب و دلگرم خواهد شد.»
در اين گزارش اعتراف شده است: «تنش ميان رايس و چني از مدت‌ها پيش وجود داشته و به دور اول رياست جمهوري بوش باز مي‌گردد كه رايس به عنوان مشاور امنيت ملي آمريكا بود. رايس در آن زمان نقش ميانجي ميان چني و "دونالد رامسفلد، وزير دفاع وقت آمريكا و "كالين پاول" وزير امور خارجه پيشين آمريكا را ايفا مي‌كرد.»
اين روزنامه گزارش داد: «اكنون كه رايس وزير امور خارجه شده ارائه‌كننده ديدگاه ديپلماتيك وزارت خارجه آمريكا بوده و خواستار خويشتن‌داري بيشتر آمريكا با كل جهان و بالاخص ايران است.»
چني و تندروهاي دفتر وي نيز بطور فزايند‌ه‌اي از روند كندي كه درباره برنامه هسته‌اي ايران طي مي‌شود، خشمگين بوده و همفكران وي همچنان بطور علني حرف از تغيير رهبري ايران به عنوان يكي از گزينه‌هاي قابل اعتماد مي‌زنند و در محافل خصوصي اينگونه عنوان مي‌كنند كه بايد اسرائيل را به حمله نظامي به تأسيسات هسته‌اي ايران ترغيب كنند.
در ادامه اين گزارش با اشاره به جلسه استماع "رايان كراكر" سفير آمريكا در بغداد در كنگره و اظهارات وي درباره بي‌ثمر بودن گفت‌وگوها با ايران آمده است: «اين اظهارات افراد نگران در دفتر چني را خشمگين كرده و مباحث درباره سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را تشديد كرده است.»
اين روزنامه نوشت كه در نشست آتي گروه 1+5 آمريكا نيكلاس برنز تلاش مي‌كند فشارها بر ايران را بيشتر كرده و قطعنامه جديدي در تحريم تهران تصويب كند و 28 سپتامبر نيز رايس با همتايان اروپايي، چيني و روسي خود ديدار و گفت‌وگو خواهد كرد.

به اشتراک گذاشتن این پست


لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

 • مطالب مشابه

  • توسط eshqali
   نخستین تصاویر از پهپاد کمان-22
    
   برد: ۳۰۰۰ ک‌م
   مداومت پروازی: بیش از ۲۴ ساعت
    

    

    

  • توسط SAEID
   موشک صیاد نسبت به هاوک از فناوری ساده تری برخوردار است چه از لحاظ نوع سازه ، رادار و ... اما موشک هاوک تقریبا از طراحی مدرن برخوردار است و باید یه مقدار تجربه کسب میشد تا بتونیم به امکان ساخت هاوک دست یابیم؟ البته اگه میخاستیم مثل چین کار کنیم حرف شما صحیح است ولی مشکل این میشد که هاوکهای تولیدی نصف هاوک اصلی دقت و برد دارن!
  • توسط MR9
   ما یقین داریم که آنسوی افق مردی هست ....  مرد اگر هست ، بدانید که "نآوردی" هست 
    
   در آستانه چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران 1399-1357
    
   لینک دانلود
    

    

    
    
   از نویسندگان و مترجمان این شماره و همچنین برادر ارجمند جناب @HRA که علیرغم همه مشکلات و گرفتاری ها  بار اصلی زحمات را بردوش داشتند  و همچنین برادر عزیز @worior  که تا آخرین لحظه ، ضمن تولید محتوای اختصاصی ، بر روی روند انتشار نظارت داشتند و اخوی ارجمند ما ، جناب  @eshqali که بعنوان مُصحح به مجله میلیتاری محبت دارند ،تشکر ویژه و اختصاصی می شود ، چرا که بدون توجهات خاص این عزیزان ، ادامه حیات ناورد ممکن به نظر نمی رسد
    
    از همه دوستان و مخاطبان که به رسانه های مجازی دسترسی دارند ، تقاضا می شود که لینک  ارائه شده در این صفحه را برای آشنایی سایرین بصورت گسترده به اشتراک گذارند ..
    
   سپاس فراوان 
    
   تحریریه مجله الکترونیکی  بزرگترین انجمن نظامی وب فارسی 
    
    

    
  • توسط LostSky
   منفک شده از تاپیک جامع نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران 
   1399/10/23 خورشیدی
    
   =================
    
    
    
   پروژه ناو بندر کار بسیار داره و در آینده نزدیک نباید انتظار رونمایی داشته باشیم.
    
   این پروژه تغییر اساسی و تبدیل یک ابر تانکر نفتکش به یک ناوبندر نظامی با قابلیت ها و امکانات فراوان هست.
   یک نفتکش دارای مخازن بسیار بزرگ ذخیره نفت هست که باید به کلی تغییر کنه و دارای بخش های متعدد نگهداری و انبار داری و اسکان و غیره خواهد شد.
   از طرفی کار بخش اضافه کردن روسازه جدید جهت آشیانه های بالگرد و بخش های وابسته که همین الان هم بخشیش مشخصه اجرا شده.
   بخش تسلیحات و رادارها و دیگر سامانه های مخابراتی و غیره هم زمان بسیار بالایی خواهد گرفت.
   با وجود سرعت بسیار پایین ساخت فریگیت های کلاس موج و همچنین اعلام زمانهای به آب اندازی و عملیاتی کردن این شناورها که بارها به عقب افتاده بسیار بعید هست که این شناور عظیم به این زودی ها حتی جهت تست به آب انداخته بشه ، مگر اینکه نیرو به شدت روی این پروژه تمدکز هزینه و انرژی بزاره تا زودتر به نتیجه برسه.
   البته با روند مشاهده شده به نظر میاد که اینگونه باشه و فرماندهان نیرو خواهان الحاق سریع یک شناور بزرگ و دوربرد جهت پشتیبانی همه جانبه ناوگروه های اعزامی به مناطق دوردست هستند و روند فعلاً با سرعت خوبی دارد پیش میرود.
  • توسط MR9
   «ناورد»، مجله‌ای الکترونیکی است که با شعار «دانش نظامی برای همه» توسط سایت میلیتاری منتشر می شود. شماره پنجم این گاهنامه، بهمن ۹۸ با گزارش ویژه‌ای مربوط به سردار قاسم سلیمانی منتشر شده است. وجه تمایز ناورد را می توان رویکرد صرفا نظامیِ آن دانست. دلایل اتخاذ چنان رویکردی و ضرورت انتشار چنین مجله‌ای در فضای وب را با سید محمد شریفی، عضو هیات رئیسه اندیشکده ممتن، به گفت و گو نشسته‌ایم.
    
   ابتدا درباره جرقه های ظهور مجله ناورد صحبت کنیم. ناورد محصول تشخیص کدام ضرورت ها و اهداف است؟
    
   چندی قبل پژوهش جامعی در اندیشکده ممتن درباره کلیت جامعه اندیشگاهی امریکای شمالی یعنی امریکا و کانادا انجام دادیم. همان طور که می دانید شکل گیری اندیشکده ها، ریشه نظامی دارد و واژه تینک تنک اصالتا یک واژه نظامی است. همین الان هم مجموعه عظیمی از اندیشکده های دفاعی در تشکلی به نام مورس (MORS سرواژه عبارت Military Operations Research Society) عضو هستند و سمپوزیومی هم به صورت سالانه برگزار می کند که شبیه انجمنی صنفی است و تمام زیست بوم اندیشه ورزی دفاعی و نظامی امریکا را پوشش می دهد.
   بخش مهمی از کاری که آنها انجام می دهند حمایت (Advocate) از سیاست هایی است که روی آن مطالعات انجام می دهند. یعنی با لابی کردن، کار رسانه‌ای و تاثیر بر افکار عمومی و برخی سازوکار های قانونی مثل همراه کردن نمایندگان در جلسات استماع پیش از جلسات کنگره، ادووکیشن می کنند که سیاست ها انجام شود.
   مدلی که مد نظر ما بود تا حدود زیادی بومی سازی مجموعه مورس است و به عنوان تنها اندیشکده مستقل از نهادهای دولتی و حکومتی که در زمینه دفاعی فعالیت می کنیم، بخش مهمی از کار خود را تولید گفتمان و ادبیات در زمینه دفاعی و نظامی می دانیم؛ بنابراین این مهم است که با تولید محتوا و ادبیات ، پایه های جامعه مربوطه را به وجود بیاوریم. همین طور ، ما بر این نظریم که برای شکل دادن به این جامعه، ابتدا باید اعضای جامعه را شناسایی کنیم. و شناسایی اعضا، به انحای مختلف از طریق انتشار مجله ناورد اتفاق می افتد.
   واقعیت این است که غیر از ما مجموعه های دیگری هم ظرفیت کار اندیشکده‌ای دارند، اما اکنون منحصر شده‌اند به انجام کارهای خرد و روی اخبار و تحولات و نهایتا تحلیل های چند خطی متمرکز شده‌اند. بنابراین بخشی از کار ما این است که چنین مجموعه هایی را به لحاظ ادبیات و گفتمان توانمندسازی کنیم. و این را از طریق تولید و در اختیار گذاردن مطالب مفید و ضروری انجام می دهیم.
   بخش دیگری از کار، مربوط به ارتقای اطلاعات افراد علاقمند به حوزه نظامی و دفاعی است. افراد زیادی هستند که علاقمند به تجهیزات نظامی هستند و جهت گیری ابتدایی در انتشار ناورد این است که این افراد را به یک سطح بالاتر و به سمت مطالعات تاکتیکی و سیاستی بکشانیم.

    
    
   غیر از این، ناورد جامعه هدف دیگری هم دارد که در ارگان های سیاستی و تصمیم گیر مشغول هستند. ما از همان بحث ادووکیت استفاده می کنیم و بعضی سیاست ها و نقدها را از طریق شکل گیری درخواست عمومی در افراد علاقمند نظامی و دفاعی، مطالبه می کنیم.
   یک نمونه بارز از مورد آخر، مربوط به مسئله استتار تجهیزات و نفرات است. استتار یک علم و یک تخصص است ولی متاسفانه آنچه در ایران اجرا می شد، در برخی از بخش ها مناسب نبود. مثلا لباس اصلی استتار نفرات که همه از قبل از انقلاب می شناختند لباس پلنگی بود که هیچ ربطی به طبیعت ایران ندارد و برای محیط هایی غیر از فلات ایران طراحی شده است. علاوه بر اینکه خیلی هم قدیمی است. علاوه بر رنگ، الگوی استتار هم بارها در دنیا تغییر کرده است. اصولا استتار تجهیزات و نفرات، با توجه به فواصل مختلف سال و منطقه محل خدمت و عملیات باید در یگان های مربوطه مطالعه شود و تفاوت داشته باشد. اما متاسفانه این مطلب در نیروهای مسلح اصلا رعایت نمی شد و به همین علت استتار برخی تجهیزات ما خیلی نامناسب بود. ما این مسئله را بارها از طریق مسئولین پیگیری کردیم، اما اثرگذار نبود. در نهایت سیاستمان را تغییر دادیم و شروع به اعمال فشار از طریق رسانه کردیم. با توجه به اینکه این مسئله، به لحاظ راهبردی مهم نبود و استتار چیزی هست که در معرض دید همه است در سطح عموم میشد راجع به آن صحبت کرد . به نظر می رسید که یک درخواست عمومی حول مساله ی استتار شکل گرفت که در نهایت منتهی به طراحی های جدید از سال ۹۶ شد.
   فعالیت ما در این زمینه هم سلبی بود و هم ایجابی؛ که بحمدالله جواب هم داد و از رژه سال پیش تغییرات عمده‌ای در استتار تجهیزات نظامی ایجاد شد.
    
   پس مخاطب شما شامل سه دسته از افراد است: افراد فعال اما ضعیف در این حوزه، علاقمندان و سیاست گذاران. درست است؟
   بله. تنوع مطالب انتشار یافته در گاهنامه ناورد به گونه‌ای است که می تواند مورد استفاده طیف وسیعی از مخاطبان قرار بگیرد. برای علاقمندان به جهاد و دفاع مقدس؛ تاریخ و نکات نظامی موثر در تاریخ، تجهیزات و ادوات نظامی، و صد البته برای کسانی که مطالعات دفاعی را در سطح راهکنشی و راهبردی دنبال می کنند همواره مطالبی دست اول وجود دارد.
    
   با توجه به اینکه جنس مخاطبانی که انتخاب کرده‌اید با هم متفاوت است، آیا شماره های محرمانه‌ای هم به عنوان مشاوره برای تصمیم گیران و سیاست گذاران دارید؟
   یک توضیحی ضروری است. آن هم اینکه مخاطب عام ما، با توجه به موضوعات، همه افراد را دربرنمی گیرد. منظور از مخاطب عام، در اینجا عموم علاقمندان به مباحث نظامی است که مطالعات کلی در این زمینه دارند و مثلا فرق موشک و راکت و خمپاره را می دانند. ولی درباره محرمانگی، طبیعتا ما همه کارهایی را که انجام می دهیم، بخش محرمانه دارد. مثلا مطالعه‌ای انجام می شود درباره افراد تاثیرگذار در تحولات مهم نیروهای هوایی ایالات متحده که هدف از آن نهایتا مربوط به آسیب شناسی نیروی هوایی خودمان بوده است و بر اساس آن مطالعه، یک بسته سیاستی هم تدوین می شود. ولی به دلیل مسایل مربوط به طبقه بندی اطلاعات آنچه در مجله منتشر می شود، فقط قسمت مربوط به نیروی هوایی آمریکا است.
    

    
   در کل مجله رویکرد فرهنگی خاصی مشخص و برجسته است. از پرونده ویژه که مشخصا موضوعی فرهنگی است تا انتخاب و نوع پرداخت مطالب، ردپای این نگاه فرهنگی کاملا مشهود است. اما مجله ناورد، به صورت مجزا سرویسی به نام فرهنگ ندارد. می شود درباره چرایی آن صحبت کرد؟
   این موضوع، یک سیاست آگاهانه است. وسوسه پرداختن به موضوعات دیگر در اکثر مجموعه هایی که با مطالعات نظامی شروع به کار کرده‌اند ، همیشه وجود دارد و به نظر ما به کار این مجموعه ها و رسالتشان ضرر می زند. یعنی مجموعه ها با اهداف مطالعات نظامی آغاز به کار می کنند اما در ادامه وسوسه می شوند که درباره همه چیز صحبت کنند، چون بحث نظامی به سیاست خارجی، اقتصاد و فرهنگ مرتبط است. نهایتا این مسئله باعث از بین رفتن تاثیر حرف در موضوع اصلی می شود.
   از مجموعه‌ای نام نمی برم، اما واقعیت این است که که ما از سرنوشت برخی از مجموعه های مطالعات نظامی عبرت گرفته ایم. از ۱۳ الی ۱۴ سال پیش خروجی این مجموعه ها را دنبال کرده ایم و از بین رفتن اثرشان را دیده ایم که چگونه از اندیشکده تبدیل به مجموعه هایی شده اند که به جای سیاست سازی و تصمیم سازی، صرفا به اتفاقات سیاسی و فرهنگی و سیاسی واکنش نشان می دهند و با رویکرد غالبا تدافعی صحبت می کنند.
   برای همین در ناورد حتی وقتی درباره شهدای والا مقام مدافع حرم و مسئله سوریه هم که صحبت می شود گرچه تحلیل فرهنگی یا سیاسی هم برایش موجود است، اما سعی می شود صرفا روی مباحث نظامی آن تاکید شود و وارد مباحث دیگر نشویم.
    
   تقسیم بندی مطالب و سرویس های ارائه مطلب در سایت میلیتاری و مجله ناورد به چه صورت است؟
   تقسیم بندی اصلی مطالب مجله بر اساس تقسیم بندی معروف نظامی به سه نیروی «دریایی، زمینی و هوایی» است و در کنار آن دو بخش به اخبار برترحوزه دفاعی-نظامی و تحلیل آن ها و همچنین مباحث جامع نظامی اختصاص دارد.
   با توجه به آنچه در مورد جامعه هدف این مجله گفته شد، تمرکز مطالب مجله بیشتر بر تحلیل و معرفی جنگ افزارها (در دو بعد داخلی و خارجی) و تهیه مطالب رسته «تاریخ و جنگ» است تا با توجه به جذابیت بیشتر این دو فقره برای مخاطب عام، راه برای بیان برخی مباحث راهبردی و دکترینال نظامی نیز باز شود.
   در کنار این مطالب همواره بخشی به بازخوانی خاطرات مکتوب دفاع مقدس و بخشی نیز به بازخوانی خاطرات شفاهی از رزمندگان دفاع مقدس اختصاص دارد؛ که تهیه و انتشار این خاطرات شفاهی، انحصاری سایت میلیتاری بوده و ما همواره تلاش داریم تا با کاویدن گنج های خاطرات دفاع مقدس از گم نشدن گوهرهای ذی قیمت سال های جهاد و شهادت مطمئن شویم.
    
   کارکرد مجله ناورد جدای از سایت میلیتاری است؟ با توجه به همپوشانی بسیاری از مطالب و اینکه در نهایت مجله هم به صورت الکترونیکی و نه کاغذی منتشر می شود، ضرورت تفکیک برخی مطالب سایت و انتشار آن به عنوان یک مجله مجزا را توضیح می دهید؟
   سایت میلیتاری ، نسبت به مجله محدودیت هایی برای کاربر عام دارد. مثلا چون فروم است کار کردن با آن به راحتی شبکه های اجتماعی نیست و فعالیت و استفاده از برخی مطالب، عضویت در سایت را می طلبد. بنابراین ما اقدام به طراحی یک بسته با طراحی مناسب کردیم که به عنوان مجله منتشر می شود و استفاده از آن، محدودیت های سایت را ندارد. البته تعداد محدودی هم برای مسئولین و تصمیم گیران نظامی ، چاپ کاغذی و فرستاده می شود.
    

    
    
    
   با این توضیح، تحریریه مجله و سایت مشترک است. درباره نحوه کار تحریریه توضیح می دهید؟
    
   زحمت اصلی کار بر عهده ی برادرمان با نام کاربری MR9 است. ولی کلیت کار این است که ما به صورت باز کار می کنیم. یعنی مدیران بخش ها ، موضوعات را انتخاب می کنند و در دسترس اعضا می گذارند. کسانی که علاقه دارند موضوعات را انتخاب می کنند و روی آن کار می کنند. ضمن اینکه در تمام مراحلی که فرد یا گروهی روی موضوعی کار می کند، با مدیر بخش مربوطه در ارتباط است و با همفکری به خروجی نهایی که ترجمه یا تالیف است، می رسند.
    
   دلیل گاهنامه بودن مجله ناورد چیست؟ آیا توجیه بی نظمی انتشار است؟ و این، با موضوعی که درباره آن منتشر می شود (مباحث نظامی)، در تضاد نیست؟
    
   ما کیفیت مطالب را فدای نظم انتشار نمی کنیم. با این توضیح که گاهنامه ناورد، به نوعی تامین کننده سمت ارتباط با مخاطب عام اندیشکده میلیتاری است و مطالب آن عمدتا از مطالب منتشر شده در تالار گفت وگوی میلیتاری استخراج می شوند. بنابراین بسته به میزان مطالبی که جمع آوری شود، این مجله منتشر می شود. البته فاصله انتشار شماره های ناورد، به بیش از دو ماه نمی رسد.
   ضمن اینکه یکی از دغدغه های ما ایجاد زمینه تولید محتوا در این موضوعات است. به دلیل روند انتخاب مطالب، تمام علاقمندان به علوم نظامی در زبان فارسی می توانند در تهیه مطالب آن مشارکت کنند. مطالب مجله از جمع بندی مطالب منتشر شده در سایت و بحث و بررسی های کاربران بر روی آن ها به دست می آید و توسط هیات تحریریه ویراستاری شده و برای چاپ آماده می شود. این روند، با افزایش تولیدکنندگان محتوا، سرعت بیشتری می گیرد. هر چه جمعیت بیشتری علاقمند و وارد چرخه تولید محتوا شوند، انتشار هم نظم بیشتری می گیرد.
   با این حال، هم اکنون هم یکی از اهداف مهم ما که تولید محتوا در فضای مجازی و در دسترس قرار دادن محتوا در موضوعات نظامی است، در حال تحقق است.
    
   مجله ناورد
 • مرور توسط کاربر    0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.