cheka

Drozd-1 ، اولین سیستم حفاظت فعال عملیاتی جهان

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با تشکر از توضیحات مفید جناب چکا.

نکته ای رو هم به توضحات ایشون در پاسخ دوستمون جناب saeed86 اضافه کنم.

پردازشگرهای نسل اول سیستم Drozd به گونه ای طراحی شده بودند که تنها به پرتابه های با سرعت 70 الی 700 متر بر ثانیه واکنش نشان می دادند و به پرتابه های با سرعت بالاتر از 700 و کمتر از 70 متر بر ثانیه هیچ عکس العملی نشان نمی دادند و در واقع قادر به شناسایی آنها نبودند (یا به عبارت ساده تر به گونه ای طراحی شده بودند که فقط در این رنج سرعت قادر به شناسایی تهدیدات بودند) . علت این امر جلوگیری از فریب خوردن سیستم Drozd بود. فرض کنید مثلا از فاصله 500 متری با یک دوشکا به سمت تی 55 مجهز به Drozd آتش گشوده شود. در این صورت ، بسته به نوع اجرای آتش ، سیستم Drozd وارد عمل می شود و علیه گلوله های دوشکا به اجرای آتش می پردازد. این کار عملی بیهوده است. چرا که نه گلوله های دوشکا قادر به آسیب رساندن به تی 55 است و نه Drozd قادر به از بین بردن گلوله های دوشکا است. علت محدود کردن سرعت شناسایی Drozd در واقع همین است که سیستم بتواند با تهدیدات واقعی مقابله کند.

در حالیکه در سیستم هایی مثل Arena سرعت شناسایی پرتابه هایی که علیه تانک شلیک می شوند تا بیش از 1200 متر بر ثانیه نیز می رسد و پردازشگر این سیستم ها به گونه ای کاملا هوشمند عمل می کنند و قادرند نوع پرتابه ای را که در حال نزدیک شدن به تانک هستند را تشخیص بدهند و اقدامات لازم را علیه آن انجام دهند.

سیستم Arena نصب شده بر روی بی ام پی 3

20%7E18.jpg

bmp-3_8.jpg

bmp-3_armoured_infantry_fighting_combat_

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر از جناب ALI و دوستمون چکا
آقا علی
1. رهگیری و انهدام چنین اهدافی در عمل ممکنه؟ چون معمولا برای اینکه فقط اهداف اصابت کننده به تانک منهدم بشن، رهگیری نهایی در فاصله 50 تا 100 متری انجام میشه و بعد از رهگیری حدود 0.2 تا 0.4 ثانیه زمان برای engagment لازمه( مشخصا در مورد آرنا زمان واکنش 0.07 ثانیه و زمان لازم برای engagment بین 0.2 تا 0.4 ثانیه است). حالا چنین سیستم هایی میتونن مثلا اهدافی با سرعت 1200 متر بر ثانیه رو بموقع رهگیری و منهدم کنند؟
2. درمورد ماکزیموم سرعت تروفی و ایرون فیست اطلاعی ندارید؟
3. این سامانه ها مثل تروفی و آرنا میتونن گلوله های توپ رو بزنن؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]با تشکر از جناب ALI و دوستمون چکا
آقا علی
1. رهگیری و انهدام چنین اهدافی در عمل ممکنه؟ چون معمولا برای اینکه فقط اهداف اصابت کننده به تانک منهدم بشن، رهگیری نهایی در فاصله 50 تا 100 متری انجام میشه و بعد از رهگیری حدود 0.2 تا 0.4 ثانیه زمان برای engagment لازمه( مشخصا در مورد آرنا زمان واکنش 0.07 ثانیه و زمان لازم برای engagment بین 0.2 تا 0.4 ثانیه است). حالا چنین سیستم هایی میتونن مثلا اهدافی با سرعت 1200 متر بر ثانیه رو بموقع رهگیری و منهدم کنند؟
2. درمورد ماکزیموم سرعت تروفی و ایرون فیست اطلاعی ندارید؟
3. این سامانه ها مثل تروفی و آرنا میتونن گلوله های توپ رو بزنن؟[/quote]

راستش درباره سیستم آرنا هیچ نظری نمی دم. چون مدتها قبل در یک سایت روسی ویدئویی از این سیستم دیده بودم که در اون به خوبی نشان داده شده بود که آرنا قادر است حتی با تهدیدات KE و موشک های پرسرعت نیز مقابله کند. متاسفانه هم اکنون به اون ویدئو دسترسی ندارم.

اما حالا به لینک زیر دقت کنید.

http://defense-update.com/products/a/arena-e.htm

به عبارت زیر در این لینک توجه کنید.

[quote]it cannot defeat fast missiles (such as HVM) and tank projectiles, such as HEAT shaped charge projectiles and APFSDS penetrators.[/quote]

خب راستش من نمی دونم باید حرف کدامیکی از منابع رو باور کنم. به همین خاطر درباره ARENA نظری نمی دم.

اما درباره تروفی و آیرون فست

می تونید به لینک زیر رجوع کنید.

http://hashmonean.com/2009/06/17/soft-hard-kill-next-gen-iron-fist-active-protection-system-headed-for-deployment-on-israeli-namer-apcs-video/

به جمله زیر در لینک فوق توجه کنید

[quote]our next generation APS to protect light & medium armored vehicles from RPGs, missiles,[b] and even perhaps tank fired rounds[/b] is headed for deployment shortly[/quote]

درباره تروفی نیز

http://defensetech.org/2010/04/07/trophy-active-protection-system-ready-for-deployment-again/

http://defense-update.com/products/t/trophy.htm

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر از توضیحات مفید جناب ALI
در کل با توجه به شواهد و قرائن و پیشرفت هایی که حاصل شده، من فکر می کنم سیستم های APS فعلی توان مقابله با اهدافی با سرعت فراتر از 3 تا 3.5 ماخ مثل مهمات تانک ها رو ندارند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.