salar_jetline

سامانه دفاع هوایی SAM-11/17 گدفلای/گریزلی/گلوم

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

1. ما هنوز حلش نکردیم icon_cheesygrin فعلا توی متد CG و semi-homing موندیم
2. مهم نیست زمان برخورد جنگنده چه مانوری رو میده icon_cheesygrin موشک proximity fuse داره.... برای مثال موشک سام-2 زمانی که به 300 متری هدف برسه کلاهک انفجاریش فعال میشه و به محض اینکه حس کنه بهترین موقع برای انفجار هست منفجر میشه icon_cheesygrin ........ هیچ کدوم از سامانه های روسی برخوردی نیستند و فقط مجاورتی هستند :arrow:

یعنی اگر سام-2 در 100 متری هر هواپیمایی منفجر بشه حدود 8 هزار ساچمه که همه شبیه مرمی اسلحه ام-16 هست رو به سمت هدف پرتاب میکنه hee_hee
و سام- 3 در فاصله 40 متری از هدف منفجر بشه باز هم کار هدف رو میسازه fi_lone_ranger

سر همین فیوز مجاورتی هست که مانور جنگنده ها تقریبا بی اثر هست..

چکای عزیز
مانورهای پیچیده احتیاج به پراسس های پیچیده هم دارند.خصوصا مانورهای الاستیک جنگنده که یکی از تخصصهای میراژ 2000 هاست.
از اونجایی که موشک برای تعیین موقعیت هدف و هم چنین پیش بینی اینکه هدف در چند صدم ثانیه آینده کجا قرار داره پراسسی بسیار پیشرفته و پیچیده نیاز دارد
حالا شما فکر کنید درست در همین حالت با چند دیکوی و یا فلیر هم روبرو بشه و همچنین با توجه به مقدار سوخت باقیمانده
موشک خودش رو در چند ثانیه آخر پرواز میبینه که باید در هر صورت

مشکل افزایش پراسس یکی از بزرگترین مشکلات در طراحی موشک های مستقل بوده و شما خیلی راحت از این مشکل گذشتید و اون رو با این جمله:

Detonate رو فعال کنه.
دقیقا به همین دلیل هست که بهترین روش استفاده از هر دو متد میباشد.تا در صورت قطع ارتباط با رادار هدایت کننده موشک خودش عملیات ترکینگ رو انجام بده.
اینکه دیگه از واضحاته
برای خودتون حل کردید.
fi_lone_ranger

اولا از دادن پست متوالی خودداری کنید.
دوما منظوره بنده مانورهای زمان برخورد نیست بلکه مانورهای قبل از برخورد و در موقعیت ترکینگ هست.
در مورد فیوزهای مجاورتی هم بله.بنده فیلم عملکردش رو دیدم اما مشکل نزدیک شدن تا اون اندازه به جنگنده هست برادر.در ضمن در مورد موثر بودن فاصله 100 و 300 متری مطمئن هستید؟؟!!

<

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='ops' timestamp='1350653257' post='277842']
چکا جان میشه چنتا از این پروسسورها رو برای ما معرفی کنی.منظورم پردازنده هایی هست که در موشک ها بکار میره نه رادارها.
نمیگم نیست اما من تابحال ندیدم و نشنیدم پردازنده ای رو که در آن واحد تمام اون مواردی رو که عنوان کردم محاسبه کنه.[b]چرا که اون موارد اکثر وقتها با هم پیش خواهند آمد.[/b]
[/quote]

ops عزیز مطمئنم از من انتظار نداری اطلاعات پروسسورهای پیشرفته ی روی موشک ها مثل سرعت کلاک و ... شون که از جمله سری ترین اطلاعات هست رو در اختیار داشته باشم که به شما معرفی کنم icon_cheesygrin

اما شما خودت کلاهکت رو قاضی کن ، وقتی همین پروسسورهای کامپیوتر خانگی با سرعت کلاک چندین گیگاهرتز ، هزاران متد و تکنیک برای غلبه بر مسایلی مثل حجم بالای پردازش و ... دارند مسلما پردازنده های نظامی یک سر و گردن بالاتر از این حرفها هستند که با پیش آمدن چند اتفاق باهم کم بیارن وگرنه اینجوری که باید فاتحه ی موشک های هدایت نیمه راداری رو با اولین Decoy خوند که !

برای مثال در مورد همون مورد که فرمودید این موارد معمولا باهم پیش میان تکنیک های مختلفی مثل پردازش موازی ، pipelining و Burst mode در میکروپروسسورها برای انجام چندین پردازش بطور همزمان و پردازش حجم بالای اطلاعات وجود داره .

جالب اینجاست که طبق مطالعه ای که بنده داشتم ، کاری مثل پردازش سیگنال مونوپالس (در حالت ساده اش) در پردازنده های موشک های هدایت راداری عمدتا به چند عملیات به نسبت ساده ی مقایسه ی دو سیگنال دریافتی از دو آنتن که در دو طرف موشک قرار گرفته اند و یک حلقه ی سرومکانیزم متشکل از مشتقگیر و ... برای ارسال سیگنال های تصحیح به بخش Autopilot موشک هست ، لذا قاعدتا پروسسور بیشتر روی بخش مانور ها و پردازش های ایرودینامیکی تمرکز داره تا امواج و پردازش سیگنال .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بله دیگه.بنده از شما خواستم سایت موشکی و مراقبت راداریه موسکو رو هک کنید و شما گفتید که نمیتونید .پس مرخصید!!!میرم سراغ یکی دیگه icon_cheesygrin
نحوه پردازش و اولویت بندی خودش دنیایی داره که بهتره واردش نشیم.اما من منظورم همون اطلاعاتی هست که به دو آنتن میرسه و همون سیگنالها.
ما نمیتونیم یک الگوریتم بنویسیم که در صورت فلان مانور هدف فلان عکس العمل رو نشون بده چون در این صورت یک دیتا بیس چند ترابایتی لازمه چرا که حالتهای
مانورهدف بینهایته.به همین علت هست که بنده تاکید دارم باید دردم و در لحظه محاسبات انجام بشه.بنده منکر وجود این نوع پردازنده ها نیستم چرا که اگر نبود سامانه های
SARH تا این حد موفق نبودند .بلکه فقط از شما در خواست معرفی نمونه رو کردم اون هم بدون کلاک پالس و سرعت در گاه ها!!!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[i]اولا از دادن پست متوالی خودداری کنید.
دوما منظوره بنده مانورهای زمان برخورد نیست بلکه مانورهای قبل از برخورد و در موقعیت ترکینگ هست.
در مورد فیوزهای مجاورتی هم بله.بنده فیلم عملکردش رو دیدم اما مشکل نزدیک شدن تا اون اندازه به جنگنده هست برادر.در ضمن در مورد موثر بودن فاصله 100 و 300 متری مطمئن هستید؟؟!![/i]

[b]دوست خوب من...... این سخن شما مایع شرمندگی بنده هست :-( [/b]
[b]یعنی چی مینظورم از مانور های جنگنده در زمان ترکینگ هست؟؟؟؟؟ مگه قرار هست با سنسور IR جنگنده رو ترکینگ کنند؟ icon_eek icon_eek icon_eek icon_eek [/b]
[b]از فاصله 50 کیلومتری شما رو اسمون بچرخی لوپ بزنی یا invert کنی در هر صورت مثل یک لکه سفید روی اسکوپ زاویه elevator و azimuth هستید..... :coffee: [/b]

[b]در مورد پست های بیش تر هم باید عرض کنم..... من فقط جواب دوستانی رو میدم که سوال میپرسن......... اونقدر بیکار هم نیستم :rose: [/b]

[b]درمورد اون مسله همم باید بگم بله....... سام-2 dvina که ایران داره دقتش پایین هست و فیوز مجاورتیش فقط بلافاصله بعد از 300 متر نسبت به هدف فعال میشه [/b]
[b]و سام-2 volhov فیوز مجاورتیش 100 متری جنگنده فعال میشه چراکه دقیق تر از مدل dvina هست. [/b]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
چند نکنه مطرح شده. اجازه دهید این حقیر نظر خودش را بیان کند:

1. sarh چطور کار می کند:
در این حالت موشک نیازی به فرستنده فعال ندارد و از بازتاب سیگنال فرستاده شده توسط زمین برای درگیری استفاده می کند.فقط یک گیرنده دارد. در این حالت رادار موشک بسیار ساده تر می شود و نیاز به باتری حجیم ندارد.

2. sarh بهتر است یا arh یا cm یا track-via-missile:
هر کدام خوبی خاصی دارند و بدی خاصی.
سمیاکتیو : فرستنده بایدقفل باقی بماند و در خطر قرار گیرد اما موشک ارزانتر تمام می شود و برد بیشتر دارد.
اکتیو: فرستنده پس از شلیک کاری به موشک ندارد و می تواند مخفی شود اما موشک گرانتر می شود و به دلیل نیاز به باتری بزرگ، برد محدود می شود.
cm: به دلیل آنکه رادار باید هم موقعیت موشک را دقیق محاسبه کند و هم موقعیت هدف را، دقت پایین است. به علت نیاز به لینک داده، آسیب پذیر است.
tvm: این روش جدیدترین روش در موشکهای ضد بالستیک و دفاع هوایی است. در این حالت اندازه گیری توسط رادار پسیو موشک انجام شده و به زمین فرستاده می شود و محاسبات در زمین انجام شده و فرمان به موشک می رسد. بهترین روس در شرایط عدم وجود جنگال است.

3. چرا گاید لاین به موزه رفته:
گاید لاین ساخته شده بود برای حمل کلاهک هسته ای و مقابله با بمب افکنهای هسته ای در ارتفاع و فاصله زیاد بنا بر این خیلی از مشخصات لازم برای درگیری کانونشنال با جنگمده ها را ندارد.
مثال:
گران است. مانور قابل قبولی ندارد. متحرک نیست. در مقابل جنگال مقاومت مطلوب ندارد.
  • Upvote 6
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='farokhkhan' timestamp='1350657395' post='277854']
در مورد فیوزهای مجاورتی هم بله.بنده فیلم عملکردش رو دیدم اما مشکل نزدیک شدن تا اون اندازه به جنگنده هست برادر.در ضمن در مورد موثر بودن فاصله 100 و 300 متری مطمئن هستید؟؟!![/i]

[b]یعنی چی مینظورم از مانور های جنگنده در زمان ترکینگ هست؟؟؟؟؟ مگه قرار هست با سنسور IR جنگنده رو ترکینگ کنند؟ icon_eek icon_eek icon_eek icon_eek [/b]
[b]از فاصله 50 کیلومتری شما رو اسمون بچرخی لوپ بزنی یا invert کنی در هر صورت مثل یک لکه سفید روی اسکوپ زاویه elevator[/b][b]هستید..... :coffee: [/b]

[b]در مورد پست های بیش تر هم باید عرض کنم..... من فقط جواب دوستانی رو میدم که سوال میپرسن......... اونقدر بیکار هم نیستم :rose: [/b]

[b]درمورد اون مسله همم باید بگم بله....... سام-2 dvina که ایران داره دقتش پایین هست و فیوز مجاورتیش فقط بلافاصله بعد از 300 متر نسبت به هدف فعال میشه [/b]
[b]و سام-2 volhov فیوز مجاورتیش 100 متری جنگنده فعال میشه چراکه دقیق تر از مدل dvina هست. [/b]
[/quote]

دشمنت شرمنده برادر چرا شما شرمنده بشید. icon_cheesygrin
اگر میخای بیشتر از این شرمنده نشی کمتر از این شاخه به اون شاخه بپر.در ضمن هنوز هم بنده مسر هستم شما نحوه ترکینگ در هنگام محاسبه برای فاز حمله موشک رو برای این حقیر توضیح بدید.
البته مرحله اول رو که گفتید که همون پیدا کردن زاویه elevator & azimuth هدف هست.
شما همیشه همه چیز رو انقدر ساده میبینید.یک لکه سفید روی اسکوپ؟؟؟برادر اون لکه مختصات داره که هر ثانیه در حال تغییر و کاهش و افزایشه.در ضمن از فاصله 50 کیلومتری کمتر خلبانی لوپ
میزنه اگر هم دیدی یک موقع زد بدونید میخاسته شما بیش از این شرمنده نشید.
خارج از شوخی جا داره بنده از توضیحات جناب [url="http://www.military.ir/forums/user/12187-misalu2001/"]misalu2001[/url] تشکر کنم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='ops' timestamp='1350678741' post='277912']
[quote name='farokhkhan' timestamp='1350657395' post='277854']

[b]از فاصله 50 کیلومتری شما رو اسمون بچرخی لوپ بزنی یا invert کنی در هر صورت مثل یک لکه سفید روی اسکوپ زاویه elevator[/b][b]هستید..... :coffee: [/b]

[/quote]

دشمنت شرمنده برادر چرا شما شرمنده بشید. icon_cheesygrin
اگر میخای بیشتر از این شرمنده نشی کمتر از این شاخه به اون شاخه بپر.در ضمن هنوز هم بنده مسر هستم شما نحوه ترکینگ در هنگام محاسبه برای فاز حمله موشک رو برای این حقیر توضیح بدید.
البته مرحله اول رو که گفتید که همون پیدا کردن زاویه elevator & azimuth هدف هست.
شما همیشه همه چیز رو انقدر ساده میبینید.یک لکه سفید روی اسکوپ؟؟؟برادر اون لکه مختصات داره که هر ثانیه در حال تغییر و کاهش و افزایشه.در ضمن از فاصله 50 کیلومتری کمتر خلبانی لوپ
خارج از شوخی جا داره بنده از توضیحات جناب [url="http://www.military.ir/forums/user/12187-misalu2001/"]misalu2001[/url] تشکر کنم.
[/quote]
بدست اوردن مختصات جنگنده کار سختی نیست......... شما دارید زیادی سختش میکنید!!! فقط کافیه هدینگش رو پیدا کنید و بر مبنای هدینگ ارتفاع هدف رو بدست بیارید و روش تنظیم کنید
اسکوپ azimuth , elavation قادر هست تا محیط 1 کیلومتر در elavation و 1 کیلومتر در azimuth رو به شما نشون بده hee_hee
با مانور و یا لوپ جنگنده نمیتونه 1 کیلومتر از دست افسر کنترل اتش فرار کنه....................

و باز هم اینبار بنده رو شرمنده کردید icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

از فاصله 50 کیلومتری کمتر خلبانی لوپ

حرف بنده رو تکرار کردید.

<

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من گفتم هر هدف؟؟؟ که شما حرفش رو تویه دهن بنده گذاشتید؟؟؟؟ :arrow:
شما فرمودید لوپ... گفتم لوپ تاثیری نداره .. دلیلش هم گفتم!
احتمالا شما قفل کردن بصری رو با قفل راداری یکسان کردید icon_cheesygrin

بنده نحوه ترکینگ موشک های هاوک رو هم دیدم...... خیلی ساده ست.... اما مشکل بزرگ سیستم های دفاع موشکی دست و پنجه نرم کردن با موشک های ARM هست

دستورالعمل لاک کردن رو بهتون میگم... خواستید میتونید با یکی از FCO های قرارگاه خاتم ..... درمیون بگذارید که بیبینید درسته یا نه.........

1. نوشتن azimuth هدف از روی اسکوپ پیش اخطار
2.مخابره سرعت و زاویه حرکت احتمالی به افسران رادیو زمینی plotting board
3.چک کردن افسران plotting board برای ارسال و دریافت کد IFF دال بر دوست یا دشمن بودن + ارتفاع حدودی هدف
4. رادار کنترل اتش هنوز خاموش است.... منتظر تصمیم .......... (IFF) ???
5. plotting board ده ثانیه به ده ثانیه جهت حرکت رو به شما ارسال میکنه (کد شناسایی دشمن با پیش شماره &@#)
6.بارگذاری موشک ها روی transloadert به لانچرها
7. بعد از ورود هدف در kill zone سامانه مورد نظر برای مثال سام-3 (از 20 کیلومتری)
8 . برمبنای زاویه azimuth و elevation تنظیم شده از قبل, آنتن پرتوگر رادار کنترل اتش روشن میشود
9. افسران کنترل اتش بعد از روشن گردن پرتوگر فقط 21 ثانیه وقت دارند تا هدف رو بزنند و بعد باید دوباره خاموش کنند که تا هدف ARM قرار نگیرند
10. طبق azimuth و elevation تراکینگ صورت میگیرد فقط در چند ثانیه ....(زیرا مختصات از قبل یادداشت شده )
11. لاک کردن ..... و PUSK همان اتش خودمان به زبان روسی!!!!
12.صلوات.............

ایشاالله بعد از aerocenter در اینجا و در جوار شما هم شرمنده خواهیم شد :chatterbox:
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام خدمت جناب فرخ خان

در دستور العمل خودتون از بعضي ها اسم برديد و از بقيه نه ؟
نوشتيد :
[i]1. نوشتن azimuth هدف از روی اسکوپ پیش اخطار[/i]
كي اينكار را مي كنه ؟
در مورد Plotting board و وظايفشون توضيح مي ديد ؟
چرا 21 ثانيه براي در امان ماندن از موشك هاي ضد رادار ؟ اين محدوديت براي سام 3 هست و براي بقيه فرق مي كنه يا نه ؟ آيا براي موشك هاي ضد راداري كه با استفاده از GPS و INS موقعيت هدف را بدست آوردن فرق مي كنه ؟
عمل قفل راداري چه فرقي با رهگيري ( تركينگ ) دارد ؟
PUSK چطور تلفظ مي شود ؟ پوسك ؟ پاسك ؟ پسك ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='warjo' timestamp='1350746162' post='278033']
با سلام خدمت جناب فرخ خان

در دستور العمل خودتون از بعضي ها اسم برديد و از بقيه نه ؟
نوشتيد :
[i]1. نوشتن azimuth هدف از روی اسکوپ پیش اخطار[/i]
كي اينكار را مي كنه ؟
در مورد Plotting board و وظايفشون توضيح مي ديد ؟
چرا 21 ثانيه براي در امان ماندن از موشك هاي ضد رادار ؟ اين محدوديت براي سام 3 هست و براي بقيه فرق مي كنه يا نه ؟ آيا براي موشك هاي ضد راداري كه با استفاده از GPS و INS موقعيت هدف را بدست آوردن فرق مي كنه ؟
عمل قفل راداري چه فرقي با رهگيري ( تركينگ ) دارد ؟
PUSK چطور تلفظ مي شود ؟ پوسك ؟ پاسك ؟ پسك ؟
[/quote]

1.افسر target acquisition مدام با یک تلفن داخلی با FCO ها و افسران plotting board در تماس هست
2.plotting board از نظر من یک آواکس زمینی است...(البته من اسمش رو این گذاشتم... تلفظ شخصی) icon_cheesygrin در اصل ایستگاه های رادویی و مستقل IADS
3.قفل راداری با تراکینگ فرق خاصی نداره ..... زمان رهگیری یک هدف همان تراکینگ است
4. PUSK را به فارسی پووسک تلفظ میکنند
5. زمان 21 ثانیه ..... ایشااله در فرصت بعدی icon_cheesygrin

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

3.چک کردن افسران plotting board برای ارسال و دریافت کد IFF دال بر دوست یا دشمن بودن + ارتفاع حدودی هدف
5. plotting board ده ثانیه به ده ثانیه جهت حرکت رو به شما ارسال میکنه (کد شناسایی دشمن با پیش شماره &@#)
7. بعد از ورود هدف در kill zone سامانه مورد نظر برای مثال سام-3 (از 20 کیلومتری)
8 . برمبنای زاویه azimuth و elevation تنظیم شده از قبل, آنتن پرتوگر رادار کنترل اتش روشن میشود
9. افسران کنترل اتش بعد از روشن گردن پرتوگر فقط 21 ثانیه وقت دارند تا هدف رو بزنند و بعد باید دوباره خاموش کنند که تا هدف ARM قرار نگیرند
10. طبق azimuth و elevation تراکینگ صورت میگیرد فقط در چند ثانیه ....(زیرا مختصات از قبل یادداشت شده )
12.صلوات.............

دستوالعمل ها رو جالب عنوان کردید.فقط چند نکته:

GEOREF میتونه روی مرحله پردازش مختصات تاثیر بزاره؟منظورم در سامانه هاوک هست.
چرا در مرحله شش بازگزاری توسط transloader انجام میشه؟مگه نباید لانچر از قبل لود شده باشه؟
بعد از انجام وظیفه اولیه CWAR آیا AFCC تمام توجه خودش رو به HPI معطوف میکنه یا همچنان برا اهداف بعدی هوشیار میمونه و در حین کنترل لانچرها باز هم داده های CWAR رو زیر نظر داره؟منظور قطع ارتباط مقطعی هست.
ممنون

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

GEOREF میتونه روی مرحله پردازش مختصات تاثیر بزاره؟منظورم در سامانه هاوک هست.
چرا در مرحله شش بازگزاری توسط transloader انجام میشه؟مگه نباید لانچر از قبل لود شده باشه؟
بعد از انجام وظیفه اولیه CWAR آیا AFCC تمام توجه خودش رو به HPI معطوف میکنه یا همچنان برا اهداف بعدی هوشیار میمونه و در حین کنترل لانچرها باز هم داده های CWAR رو زیر نظر داره؟منظور قطع ارتباط مقطعی هست.
ممنون

12.صلوات.............
دستوالعمل ها رو جالب عنوان کردید.فقط چند نکته:

georef رو امریکا ساخت برای متد های CG .. کار خاصی نمیتونند با گاین فول و هاوک انجام بدن
درمورد درجه بندی مراحل launch باید بگم اون جدول کوچک برای وضعیت normal هست نه وضعیت جنگی

درمورد مثله اخر باید بگم چون سام-6 و هاوک درون رادار کنترل اتش خود عنصر target designator رو دارند میتونند همزمان 2 هدف رو رهگیری و به انتخاب به یک هدف حمله کنند

<

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بنده اطلاعاتی راجب georef ندارم

<

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
درمورد georef اطمینان ندارم......... ممکنه درست باشه ممکنه نباشه....پس بهتره روو هوا حرفی نزنم....
درمورد زمان زمان های لانچ موشک ها همه لود هستند... اما باتری سامانه ها بیرون از لانچر هست چون باتری ها شارژی هستند و بعد از استفاده حدود 20 دقیقه ایی دوباره باید تعوض بشند
درضمن.. یک سامانه فقط یک موشک نداره دوست گرامی
سام-2 4 طیف موشک داره .. 20DS , 20DSU ,5ya23 , v-755vm/vmk
سام-3 2 طیف موشک داره= v-601p , v-601pd
الا آخر..........................

هر موشک برای هدف معینی بار گذاری میشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.