Electro_officer

روش‌های کدبندی و بازیابی پالس‌های راداری

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

سلام برادر عالی بود :rose:

[quote]اما اگر از تکنیک فشرده سازی پالس استفاده کنیم نتیجه ای جادویی را مشاهده خواهیم کرد! پالس دریافتی از دو هدف نزدیک به یکدیگر هرچند با یکدیگر ترکیب شده‌اند و در یک رادار عادی به عنوان یک هدف واحد شناسایی می‌شوند اما در یک رادار مجهز به بلوک Pulse compression دو هدف به خوبی از یکدیگر تفکیک می‌شوند[/quote]

میشه بفرمایید چطور این تفکیک انجام میشه ؟
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ممنون از زحماتی میکشید ولی واقعا درکش احتیاج به سواد داره

ما که کلا شوتیم :laughing: :laughing: :laughing:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='SSADEGHS' timestamp='1391072886' post='362346']
سلام برادر عالی بود :rose:
میشه بفرمایید چطور این تفکیک انجام میشه ؟
[/quote]
خواهش میکنم. ببینید درسته که دو سیگنال بازتابی از دو هدف با هم ترکیب شدند اما آیا در یک مولفه‌ی فرکانسی این اتفاق افتاده؟ با توجه به Chirp بودن سیگنال مسلما خیر ترکیب بازتاب دو هدف در انتهای پالس اول و ابتدای پالس دو رخ داده درست؟ انتهای سیگنال اول فرکانسی بالا و ابتدای پالس دوم فرکانسی پایین داره پس تو اون فیلتری که عرض کردم ابتدای پالس دوم تا تکه آخرش تاخیر داده میشه و پالس تو اون تیکه آخر فشرده میشه لذا از پالس اول بیرون کشیده میشه. اگر متوجه نشدید بیشتر توضیح بدم.

[quote name='TALASH' timestamp='1391075201' post='362354']
ممنون از زحماتی میکشید ولی واقعا درکش احتیاج به سواد داره
ما که کلا شوتیم :laughing: :laughing: :laughing:
[/quote]
ایرانی باید قویتر و باهوش تر از این حرفها باشه. این مطلب از یه کتاب Introduction یا مقدماتی برداشته شده اگر کمی با دقت و حوصله مطالعه کنید بدون شک وقتی تو یه تاپیک گفتیم رادار فلان جنگنده پالس کد شده استفاده میکنه درکی روشن و مشخص از این موضوع خواهید داشت من از دوستان انتظار دارم در این تاپیکها شرکت داشته باشند. تعجب من از اینجاست که دوستان گاها در تاپیکها میگن بله رادار میگ 35 اینجوریه رادار رپتور اونجوریه از فلان فاصله هدف رو کشف میکنه ولی تو اینجور تاپیکها خبری از دوستان نیست. بگذریم بنا دارم بعد از رسیدن به بحث تکنیک‌های اخلال و ضد اخلال یه تاپیک بزنیم سناریو‌های طرح کنیم تیم تشکیل بدیم یه تیم مدافع یه تیم مهاجم تکنیک ارائه بدیم.

[b]سوالی که مطرح کردم رو جواب بدید برادرا...[/b]
  • Upvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اون فیلتری که عرض کردم ابتدای پالس دوم تا تکه آخرش تاخیر داده میشه و پالس تو اون تیکه آخر فشرده میشه لذا از پالس اول بیرون کشیده میشه. اگر متوجه نشدید بیشتر توضیح بدم.[/quote]

مهدی جان ممنون ، مشخص شد برام !
مساله مهم در این باره دو پارامتر است : chrip بودن دو فرکانس تداخلی و در پی آن ایجاد دوبازه یا تکه که از اول به آخر مولفه های فرکانس شان بالاتر می رود و همین میشه مبنای فیلتراسیون و تفکیک !

اما درباره سوال ات منظور از حالت دوم و برد کور چیست ؟
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='SSADEGHS' timestamp='1391107019' post='362441']
مهدی جان ممنون ، مشخص شد برام !
مساله مهم در این باره دو پارامتر است : chrip بودن دو فرکانس تداخلی و در پی آن ایجاد دوبازه یا تکه که از اول به آخر مولفه های فرکانس شان بالاتر می رود و همین میشه مبنای فیلتراسیون و تفکیک !
اما درباره سوال ات منظور از حالت دوم و برد کور چیست ؟
[/quote]
برد کور بردی هست که تو اون رادار قادر به دیدن هیچ هدفی نیست این برد از محل قرار گیری آنتن شروع میشه و با توجه به طول پالس ارسالی افزایش پیدا میکنه البته به این مولفه کمینه برد هم گفته میشه. علتش هم اینه که ورودی فرستنده رادار با توجه به توان بالای ارسالی در زمان ارسال پالس بسته میشه تا از آسیب دیدنش جلوگیری بشه علاوه بر این چون از یک آنتن برای دریافت و ارسال استفاده میکنیم نمیتونیم هم ارسال هم دریافت داشته باشیم. منظور اینکه مقدار برد کور در حالت استفاده از پالس 0.1 میکرو ثانیه و 0.8 میکروثانیه رو بدست بیارید.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Electro_officer' timestamp='1391108609' post='362447']
برد کور بردی هست که تو اون رادار قادر به دیدن هیچ هدفی نیست این برد از محل قرار گیری آنتن شروع میشه و با توجه به طول پالس ارسالی افزایش پیدا میکنه البته به این مولفه کمینه برد هم گفته میشه. علتش هم اینه که ورودی فرستنده رادار با توجه به توان بالای ارسالی در زمان ارسال پالس بسته میشه تا از آسیب دیدنش جلوگیری بشه علاوه بر این چون از یک آنتن برای دریافت و ارسال استفاده میکنیم نمیتونیم هم ارسال هم دریافت داشته باشیم. منظور اینکه مقدار برد کور در حالت استفاده از پالس 0.1 میکرو ثانیه و 0.8 میکروثانیه رو بدست بیارید.
[/quote]

پس با این حساب این فرمول میشه جواب ما : { R[sub]min[/sub] = c[sub]0[/sub]·(τ + t[sub]recovery[/sub]] تقسیم بر 2 { تو نت یافتمش !}

که c سرعت نور است و T زمان ارسال پالس است و t زمانی که طولمیکشه تا رادار از ارسال به دریافت سوییچ کنه که صفر میگیرم اون را :
برای یک دهم میکرو ثانیه : 0/015
برای هشت دهم میکرو ثانیه : 0/12

{امیدوارم محاسبه ام درست باشه :blushing: }

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='SSADEGHS' timestamp='1391112106' post='362459']
پس با این حساب این فرمول میشه جواب ما : { R[sub]min[/sub] = c[sub]0[/sub]·(τ + t[sub]recovery[/sub]] تقسیم بر 2 { تو نت یافتمش !}

که c سرعت نور است و T زمان ارسال پالس است و t زمانی که طولمیکشه تا رادار از ارسال به دریافت سوییچ کنه که صفر میگیرم اون را :
برای یک دهم میکرو ثانیه : 0/015
برای هشت دهم میکرو ثانیه : 0/12

{امیدوارم محاسبه ام درست باشه :blushing: }
[/quote]
نتیجه نهایی به کیلومتر یا متر چی میشه؟

در تکمیل پاسخ دوستمون عرض کنم اون تی ریکاوری مدت زمانی هست که طول میکشه رادار از مد ارسال به دریافت بره یه خورده طول میکشه آنی ممکن نیست اینجا صفر در نظر میگیریم. اون تی بزرگ طول زمانی ارسال پالسه سی سرعت نوره اون دو هم واسه اینه که وقتی نصف پالس از رادار خارج شد و به هدف خورد و برگشت رادار میتونه اون رو دریافت کنه چون تا ابتدای پالس بازتابی برگرده سمت رادار و بهش برسه نصفه دوم پالس ارسالی از رادار خارج شده و رادار وارد مد دریافت شده.
[center][IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/Untitled-1~6.jpg[/IMG][/center]
[center][IMG]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/213~0.jpg[/IMG][/center]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Electro_officer' timestamp='1391114247' post='362465']
نتیجه نهایی به کیلومتر یا متر چی میشه؟

در تکمیل پاسخ دوستمون عرض کنم اون تی ریکاوری مدت زمانی هست که طول میکشه رادار از مد ارسال به دریافت بره یه خورده طول میکشه آنی ممکن نیست اینجا صفر در نظر میگیریم. اون تی بزرگ طول زمانی ارسال پالسه سی سرعت نوره اون دو هم واسه اینه که وقتی نصف پالس از رادار خارج شد و به هدف خورد و برگشت رادار میتونه اون رو دریافت کنه چون تا ابتدای پالس بازتابی برگرده سمت رادار و بهش برسه نصفه دوم پالس ارسالی از رادار خارج شده و رادار وارد مد دریافت شده.
[center][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/Untitled-1~6.jpg[/img][/center]
[center][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/10093/213~0.jpg[/img][/center]
[/quote]

برادر اعداد به دست آمده در مقیاس کیلومتر هستند و نسبت ارسال در یک دهم میکرو ثانیه به هشت دهم می شود 0/125 کیلومتر
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='SSADEGHS' timestamp='1391114632' post='362468']
برادر اعداد به دست آمده در مقیاس متر هستند و نسبت ارسال در یک دهم میکرو ثانیه به هشت دهم می شود 0/125 متر
[/quote]

ببخشید میپرم وسط بحث اما فکر میکنم 15 متر و 120 متر میشن، البته شایدم اشتباه کنم... اما اگر سرعت نور رو 300,000,000 متر بر ثانیه و میکر ثانیه معادل یک میلیونیم ثانیه باشه، جوابها بر حسب متر به ترتیب 15 و 120 متر نمیشن...؟؟؟

پیشاپیش اگر جایی بی سوادیم لو رفته عذر میخوام...:)
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='hasanjj2' timestamp='1391115635' post='362472']
ببخشید میپرم وسط بحث اما فکر میکنم 15 متر و 120 متر میشن، البته شایدم اشتباه کنم... اما اگر سرعت نور رو 300,000,000 متر بر ثانیه و میکر ثانیه معادل یک میلیونیم ثانیه باشه، جوابها بر حسب متر به ترتیب 15 و 120 متر نمیشن...؟؟؟

پیشاپیش اگر جایی بی سوادیم لو رفته عذر میخوام... :)
[/quote]

برادر من سرعت نور را به کیلومتر در نظر گرفتم تا اعداد ساده تریی به دست بیاد یعنی 300,000 کیلومتر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
خوب در این مورد خیلی تفاوتی برا بحث برد کور وجود نداره 120 متر رو دیگه انسان راحت میبینه خیلی فرقی با 15 متر نداره موش کور هم میبینه حتی. :mrgreen: ولی اگه طول پالس مثلا به دهم میلی ثانیه باشه اونجا نتیجه هشت برابر شدن طول پالس وحشتناک میشه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.